AmiAatJEAj Donderdag 22 October 50ste Jaargang 16178 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad De interpellatie-ter Laan. Agenda 23 October Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Ned. vereen, voor Radio-Telegrafie. Diefstal aan de Haarlemsche Bank. St. Raphael. DUBBEL TRAMSPOOR TE HALFWEG. De nieuwe brug te Halfweg. GEEN VERLICHTING. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen. Besmettelijke ziekte. 50-Jjarig: jubileum J. C. Martin en Zonen. Van onze Rechtbank. De verduistering bij de Kon. Papierfabrieken te Velsen. Tégen beklaagde 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De Langebrug defect. Veel vertraging voor het rij- en scheepvaartverkeer. De lieer J. W. v. Santé, die Mevr. Willekes Macdonald als raadslid opvolgt. LAATSTE NIEUWS. Tot heil der kinderen H. J. Groenewegen. i Gillies treedt af. De Nobelprijzen. Steunverleening aan mijnwerkers. DuitscMand, lid van den Volkenbond. De houding der Duitsch- Nationalen. Een groote brand te Southampton. INGEZONDEN. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSGH 9HB Advertentie!) 35 cents per re^eL Bi; contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op uil uiau zijn. mgevoige ot vcrzeKenngsvoórwaaruen 00(10 levenslange geneeie ongescmktneia ioi werken dooi f 7Cft bij een on ge va. mei f OCf| bij verlies van een Hand, f IOC Dij verlies van een f Cjl dij een breuk van ft f| Dij verlies van een 1 UIÜ5.SU. verlies van beide armen beide besnen of beide oogen t uU." doodelijken aflooo een voet of een oog: 1 lbo." duim of wijsvinger i "U." been of arm; 1 tlr. legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen been of arm 'ndere vinger Het debat, Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer gehouden over de salarissen van het Rijkspersoneel, heeft een onbevredigenden indruk achtergelaten. Daar werd, als vrucht van een interpellatie van het sociaal-demo cratische Kamerlid Jan ter Laan een aantal moties voorgesteld, waarin geeischt werd, aan de ambtenaren een uitkeering-in-eens le geven, op grond yan hij hen opgewekte verwachtingen; waarin de werking van het georganiseerd overleg onbevredigend werd verklaard; waarin werd geëischt de salaris sen niet afhankelijk le stellen van een door de regeering daarvoor uitgetrokken vast be drag enz. Al die moties werden met groote meerderheid verworpen. En bij de ambte naren en beambten in Rijksdienst, bij wie toch al zulke groote ontevredenheid heerscht, werd daardoor de bestaande verbittering nog verergerd, Is dit nu juist? Hebben wij daar voor nu een parlement, een volksregeering, om 83,0000 menschen in Nederland nog meer ontevreden te maken dan ze al zijn? Had den die moties dan moeten worden aangeno men? Nog minder! De eene zou zoo maar even 15 millioen, de andere eenzelfde bedrag dadelijk en permanent met ingang van 1 Januari 25 millioen jaarlijks uil de schatkist hebben gehaald. De moties waren dus onbe kookt en hadden niet moeten worden inge diend. We komen hier op een terrein, dat al meermalen, ook door ons, is betreden. Toen de algemeene jacht naar salarisverhooging los kwam, kort na November 1918, heeft de heer Henri Hermans het al in de Kamer gezegd; het parlement is wel de minst geschikte plaats om over salarissen te praten. Hoe kan een college van honderd man zulk ingewik keld werk doen! Ook Dinsdag is dat weer in de Tweede Kamer gebleken. Heel die lange dag is zuiver verspilling van nafionalen tijd geweest, en erger. De heer Ter Laan was af gegaan op de mededeeling van ambtenaren- organisaties, dal de vertegenwoordiger der regeering in de Commissie van Georgani seerd Overleg zou hébben beloofd, dat de regeering tegen den winter aari alle ambte naren een uitkeering-in-eens zou geven. En nu is minister Colijn in de millioenen- nota komen meedeelen, dat er drie millioen beschikbaar kon worden gesteld, om fouten in de salarisregeling te herstellen, onbillijk, heden, bij de loonsverlaging begaan, weg te nemen. Van een uitkeering aan allen was dus geen sprake. Daar zou de heer ter Laan dan eens eventjes over interpelleeren! Nog den eigen dag van de interpellatie was bij de Kamer een adres ingekomen van de Centrale der Vereenigingen van perso neel in 's Rijks dienst, waarin o.m. werd geschreven: „Niet door de vertegenwoordi gers der organisaties, die algemeen op het standpunt stonden, dat langs den weg van gunstiger overgangsbepalingen immers in zekeren zin ook reeds noodmaatregelen verbetering moest worden verkregen, maar door de regeeringsvertegenwoordigers werd het element der „uitkeering-in-eens tot een onderwerp van de besprekingen gemaakt, op zoodanige wijze en met zoodanige continuï teit, dat de organisatie-vertegenwoordigers de overtuiging moesten krijgen dat het voor stel der regeering een daad, een realiteit M was. En wat bleek nu? Dat er hoegenaamd geen belofte was- gedaan. Bij onderhandelingen, vroeger, had de minister van financiën als eisch gesteld, dat er uit de salarisverlaging 23 millioen moest komen. De ambtenaren- organisaties nu meenden, dat de verlaging wel f 27 a 28 millioen zou opleveren. Welnu, had minister Colijn toen gezegd, wanneer de voorgenomen verlaging inder daad 4 of 5 millioen meer opbrengt dan verwacht wordt, dan gaan de salarissen ook weer zooveel evenredig de hoogte in. De besparing heeft echter niet eens 23 millioen maar zeven ton minder opgeleverd. Van eenige woordbreuk bij den minister president was dus geen sprake. Bovendien was nog aan de bedoelde toezegging inder tijd toegevoegd, dat een nieuwe1 regeering door niets gebonden werd. Daar stond dus de interpellant met een gebroken sabel. Bestond er zoo iets als ridderlijkheid in het politieke steekspel, dan had de aanvaller direct na de gebleken ver gissing moeten ophouden en had de Kamer baar tijd nuttiger kunnen besteden. Maar men ging maar lustig door, alsof er van een door de ambtenaren gedane onjuiste mededeeling, of althans van een vergissing geen sprake was. Wij willen hiermee niet zeggen, dat wij de in zake de loonsverlagingen gevolgde politiek bewonderen Alles, wat er op lijkt, om de bezoldigingen v.an het Overheidsper soneel tot sluitpost van een begrooting te maken, achten wij verkeerd. Voor 3ie bezol diging moeteh gelden, de maatstaven van billijkheid en rechtvaardigheid; behoort het gezinsloon naar staat en stand als grondslag te dienen, waarvan alleen in noodgevallen mag worden afgeweken En in een noodtoe stand verkeert onze1 schatkist goddank niet meer. De juiste methode is daarom redelijk overleg lusschen regeering en vertegenwoor digers van ambtenaarsorganisaties, waarbij de regeering voor de hoe-grootheid der bezoldiging niet op een bepaald cijfer moet gaan staan Acht zij het noodig de salaris- post in haar begrooting op een bepaald be drag vast te stellen en komt zij daarbij in strijd met redelijke wenschen van het perso- neeel, dan moet de oplossing in inkrimping van het staatshuishouden gezocht worden en zij de leus goede bekwame, onomkoopbare maar ook goed betaalde ambtenaren. Dat is een staatsbelang. Maar bij dat overleg blijve het parlement zoo lang mogelijk op den achtergrond. Eerst, wanneer schreeuwende onbillijkheden of een hardnekkig vasthouden aan een verkeerd systeem- door de regeering, naar buiten mocht blijken, eerst dan kan het geweten van de Kamer gaan spreken en het interpellatierecht nuttig werken. Door een geregeld gebruik maken daarvan stompt het wapen af en doet meer kwaad dan goed. Dat heeft de interpellatie-ter Laan weer eens bewezen. Sociëteit „St. Bavo." Haarl. Gemengd Koor 8 uur Casar.o 8 uur Metaalbewerkers -8 uur Rederijkers 8 uur Bevolkings Bureau 8 uur. Stadsschouwburg. PouleC Kwartet 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbureau voor, mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag- Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur,be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken vah 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tebuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel, avond Tel. 11671. De afdeeling Haarlem van de Vereeni ging voor Bloembollencultuur vergaderde Dinsdagavond in café Brinkman, Plein, on der voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de afdeeling Lisse om de can- didaatsstelling van den heer Verduyn te Lisse in de plaats van het aftredende hoofd bestuurslid Lefèbèr te steunen. Tot candidaat voor het voorzitterschap der Algemeene Vereeniging werd de heer E. H. Krelage herkozen. In de vacatures van de heeren. Jb. v. d. Deure en J. W. Lefèb'er, werden tot hoofdbestuursleden candidaat gesteld de heeren P. Bakker Mzn., Enkhuizen en Jan de Graaf te Lei den. Daarna sloot de voorzitter deze slecht bezochte vergadering. De afdeeling Haarlem van bovenstaan de vereeniging hield Dinsdagavond in haar clubgebouw een clubavond. De heer De Rop, daartoe aangezocht, vertelde het een en ander over zijn practische ervaringen met diverse interessante schema's van ontvangtoestellen. De voordracht werd met belangstelling gevolgd. De voorzitter deed mededeeling, dat de Noord-Zuid Hol1and.sche Tramwegmaat schappij, na overleg met de plaatselijke radio-vereenigingen, het voornemen heeft om op de lijn VerwulftOvervaen proe ven te doen, die zouden kunnen leiden tot opheffing^ althans tot vermindering der tramstoringen. Verleden week Woensdagmiddag, 'C was 1 op het laatste oogenblik van sluiten der Haarlemsche Bank, werd door een juffrouw van de incassoafdeeling een be.drag van 2500 in ontvangst genomen, zijnde geld van een wissel, die aan een der loketten betaald was Aangezien het personeel reeds naar huis was, werd het geld door haar in een trommel geborgen en deze in de brandkast geplaatst Te half één ging de juffrouw naar huis. Om half twee terugkomende, was haar eerste werk om de trommel op^ iiaar plaats te zetten, doch werd gelijktijdig aan de telefoon geroepen. Na het telefonisch ge sprek kwam zij tot de ontdekking dat hel geld verdwenen was De directie achtte het noodig allen te laten fouilleeren, doch het geld kwam niet terecht. Toch wilde de directie den of de schuldige nog eens kans geven en zij stelde iedereen in de gelegenheid om tot 's-avonds 8 uur zieh bij een der direc teuren te melden Doch er kwam niemand zoodat de directie zich verplicht achtte den volgenden ochtend de politie met het geval in kennis te stellen Deze heeft na tuurlijk dadelijk alle moéite g daar. om de(n) schuldige te vinden, doch tot heden vruchteloos. Het onderzoek 's zeer bemoeilijkt door deze late aangifte. Gisteravond hield bovengenoemde or ganisatie een algemeene ledenvergadering, welke vrij goed bezocht was. De voorzitter, de heer De Roo'y, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en gaf.het woord aan den secretaris ter voorlezing der notu len welk onveranderd werden goedgekeurd. De mededeelingen leverden weinig belang rijks op. De voorzitter deelde mede, dat er binnenkort stembriefjes zullen worden uit gereikt ter verkiezing van een commissie van Bijstand voor het pensioenfonds. Door de. organisatie werden hiervoor aanbevolen, de' heeren Veenings, Amersfoort, de heer Donné te Venlo en de heer Lub te Amster dam. Tevens gaf de heer De Rooy een be knopt verslag van den bestuursraad en deride mede dat het gewijzigde loonontwerp door den bestuursraad was aangenomen met al gemeene stemmen. Daarna was het woord aan den heer Castricum, die een helder in zicht gaf over het'gerezen conflict tusschen het Z. en O.fonds en B. en W. Uit het ge sprokene bleek dat er jarenlang een over eenkomst was geweest tusschen het Z. en O. fonds en den Directeur van den geneeskun digen dienst. Nu weigerde het bestuur van het Z. en O.-fonds het eerste kwartaal van 1925 te betalen omdat er voor de gezins leden der leden meer moest betaald worden, dan door de gezinsleden der gelijkbezoldig- de particulieren. Dat was volgens het Be stuur van het Z. en O.-fonds ten zeerste on billijk. Daarbij komt dat de- gezinsleden reglementair geen recht op vergoeding heb ben. De zaak is nu ongeveer zoo dat de leden van het Z. en O.-fonds (nu de overeenkomst door den Directeur van den geneeskundigen dienst met één dag is opgezegd)voor hun gezinsledenop dezelfde manier moeten be talen als gelijkbezoldigde particulieren met dit verschil dat er door de Raadscommissie rekening wordt gehouden met de gewoonte dat het den leden vergoed wordt en daarom belangrijk meer laten betalen. Dat h'et dat door de leden zelf bekostigd wordt, daar door onrechtvaardig wordt belast, valt niet tegen te spreken. iHet laatste woord in deze zaak is nog niet gesproken aldus de heer Cas tricum. Het dankwoord, gesproken door den voorzitter namens de leden was ten zeerste op zijn plaats daar de leden nu een duidelijk inzicht hebben van den stand van zaken. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de vergadeirng van d< n Raad van Afgevaardigden behandeld. Het bestuur werd vrij mandaat verleend. Nadat nog enkelen van de rond vraag hadden gebruik gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering met den Chris telijken groet'. Door een deel van Halfweg reed dg elec- trische tram voorheen over enkel spoor. Thans is ook over dat gedeelte dubbel spoor gelegd, dat vandaag voor het eerst in gebruik genomen is. De wagenvoerders kun nen nu doorrijden, zonder op de seinen te moeten letten. Men vestigt er onze aandacht op. dat de nieuwe brug te Halfweg, welke nu bijna 2 weken in gebruik is, in het geheel geen ver lichting heeft. Dat veroorzaakt des avonds veel last aan het verkeer en is niet van ge vaar ontbloot. Een spoedige voorziening in dit gebrek is zeker wel gewenscht. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned Bond van Vereenigingen van Oud- Leerlingen der Tuinbouwcursussen, verga derde gisteravond in den' Kor^n^e,irs' Spaarne. De voorzitter, de heer W. v. d. Hoek, opende de vergadering en heette de aan wezigen hartelijk welkom, waarna hij eenige mededeelingen van huishoudelijken aard deed. I>2 2de secretaris, de heer Kloet, las hierna de notulen voor, welke zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken werden be handeld. Eon bespreking van het ingezondene volgde. De heeren Post, v. d. Hoek en Mar- tenj lichtten een en ander toe, wat door den heer M. Bolderdijk nog nader werd toegelicht. Er was een prijsvraag uitgeschreven, waarvcoi gevraagd werd oenig blot'wek '".'an najaarsbloemen ol Vruchten, waarvoor eenige prijzen beschikbaar gesteld waren. Tijdens de pauze werden de ingezonden bloemwerken gekeurd door een jury, be staande uit de heeren J Ende. M J f'- Bolderdijk en C van Bldnkensteijn De uitslag was van groep A, voor gevor derden in' hel maken van bloemwerk: 1ste prils A J Mn-'ens 2. ori»s W e d Hotri Voor groen B voor beginnelingen in het maken van bloemwerk. 1ste prijs D. Kel derman, 2de prijs M M. A v. Dam en 3de prijs G Post. De heer Bolderdijk gaf over de gekleurde Bloemwerken een uitvoerige toelichting. Na l.v-hanling var» <1® vragen' us e'- ror, 1 vraag werd de vergadering gesloten. In de week van 11 tot en mef 17 October 1925, kwam te Egmond aan Zee 1 geval voor van roodvonk; te Haarlemmermeer 2 gevallen van roodvonk: te Hoorn 2 geval len van roodvonk; te Nieuwer-Amstel 1 geval van roodvonk; te Velsen 3 gevallen van diphtheritis; te Wormeivecr 1 geval van roodvonk; te Zanadam 2 gevallen van roodionk en Ce Lisse 1 geval van buik- typhns De beer Max Weber schrijft ons; fn verband met het feil dat vele leerlin gen en oud-leerlingen, mij de vraag hebben gsteld.of zij nog hun blijk van deelneming konden doen toekomen, deel ik mede, dat de calligraaf. de heer J. A. Luitingh, mij als uitersten termijn van inzending heeft toe gestaan 24 October a.s. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond hedenmorgen terecht de 36-jarige kantoor bediende E. D, in dienst bij de Kon. Pa pierfabrieken te Velsen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van de jaren 1923, 1924 en 1925 geldswaardige bedragen ten nadeele der Kon. Papierfabrieken had verduisterd tot c-en totaal bedrag van ruim 21.000, als kashouder van genoemde firma. Bekl. verklaarde in dienst der Papierfa brieken te zijn gekomen in 1904 en lang zamerhand te zijn opgeklommen tot den post van. kassier. In die betrekking had hij uit de kas ruim 21.000 verduisterd- De president vraagt bekl., wat hij met dat geld gedaan heeft. Bekl. zegt te groot geleefd te hebben. President: U ging te veel uit, met andere personen, die slecht bekend stonden, vooral in Amsterdam. De inlichtingen omtrent,u in gewonnen zijn geheel anders, dan u het hier wilt doen voorkomen. Het is een schande, dat ge uw huisgezin zoo hebt ongelukkig gemaakt door zulk een leven. Als getuige wordt gehoord de heer L.. J. v. 'I K., procuratiehouder der Kon. Papier fabrieken. Hij kende beklaagde. Vanaf 1918 had bekl. het beheer over de kas. In den beginne werd deze steeds gecontroleerd en altijd werd de kas keurig in orde bevonden. Later werd alleen controle uitgeoefend, wanneer bekl. rpet vacantie ging. Het laatst in Augustus 1923. Na dien tiid werden alleen de boeken ge controleerd. de kas* niet. De boeken waren steeds in orde. Twee dagen, voordat bekl. dit jaar met vacantie ging. bekende hij de verduistering. Omtrent de gedragingen van bekl. deelt getuige mede. dat hij nooit had bemerkt, dat bekl. uitging. Hij was er van overtuigd, dat bekl. sober leefde. Bij zijn superieuren en ondergeschikten was hii steeds zeer bemind. De Officier van Justitie neemt dan het woord. Spr. merkt op, dat bekl. de feiten toegeeft, waardoor dus het ten laste geleg de, ook uit de getuigenverklaring, bewe- zp" is. Het gaat thans om de strafmaat. Het ver duisterde bedrag is zeer groot en bekl. heeft op zeer schandelijke wijze misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Boven dien neemt bekl. nog een leugenachtige hou ding aan door niet te willen bekennen dat hij het geld op slechte wijze verspilde. Wat hij gedaan heeft met het geld is niet nader te qualificeeren. Spr. eischt wegens verduistering in dienst betrekking een gevangenisstraf van twee jaar en 6 maanden. Bij het hooreif van dezen eisch barst bekl. in snikken uit. Als verdediger treedt op mr. dr. F. A. Bij voet. Spr. begint met op te merken dat, daar hem geweiged is voor de terechtzitting nog enkele woorden te wisselen mei bekl., aan gaande het pas daags tevoren verschenen proces-verbaal omtrent de leefwijze van bekl., hij hier voor een fait accompli staat. Spr. twijfelt niet aan de eerlijke verklarin gen van bekl. en kan daarom niet anders dan dit proces-verbaal als niet overeen komstig de waarheid beschouwen. Juridische gronden tegen het ten laste getegde wil spr. niet aanvoeren, daar bekl. hem zelf heeft ge zegd zich maar al te zeer schuldig te ge voelen. Maar spr. wil een andere zijde dezer zaak belichten, waarin iets diep mensche- lijksch zit. Oppervlakkig staat bekl. in ongunstig dag licht, Hij is van goede familie, genoot goede op voeding, had een goede betrekking, genoot vertrouwen en nu bekend hij dit vertrouwen geschonden te hebben en 21.000 te heb ben verduisterd. Maar dieper op de zaak ingaande, ziel men iets anders. Een man, die hard werkte, sober leefde, bij superieuren en ondergeschikten bemind was, die van zijn salaris nog zijn vader en moeder en zuster onderhield. Spr. wil deze paradox stellen, dat, was bek.1. minder goed van inborst geweest, dat hii hier niet gestaan zou hebben. Spr. geeft naar aanleiding daarvan een overzicht van bekl.'s leven en zijn huwe lijksleven Volgens spr. was bekl.'s vrouw echter niet voor haar man geschikt, waardoor bekl. een gedesillusioneerd mensch werd. Pleiter geeft voorbeelden hiervan. Bekl. werd zwaarmoedig en begon ver strooiing te zoeken. j Bekl droeg zijn geheele salaris en tan tieme aan zijn vrouw af en ontving daarvoor J 10 per maand terug. Van dit geld kon hij geen verstrooiing zoeken en zoo kwam de diefstal. De gelegenheid voor de verduistering was gemakkelijk, daar bekl. de kas onder zich had, die nooit gecontroleerd werd Daarom vraagt spr. voor bekl de uiterste clementie te willen betrachten. De officier van Justitie. Mr. Andringa, antwoordt én merkt op, dal bekl.'s vrouw op hem een zeer degelijken indruk heeft ge maakt en dat de gedragingen van bekl. niet zoo mooi waren, als wordt voorgesteld De verdediger antwoordt en wijst er op, dat ondanks de, verklaringen van bekl dat hij de verduistering gepleegd had. de firma hem nog enkele dagen de kas zonder con- trole toevertrouwde, zoodat men toch bekl goed vertrouwde De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 5 November a.s Heling. Verder slond terecht dc 39-jarige koop man J. W. te Haarlem, die van personeel der firma Gescher en Kemper goederen had opgekocht, welk goed bij genoemde firma was gestolen Bekl. zelf wa« vroeger bij de firma in dienst geweest Als getuigen traden op Twee leden van het personeel, die het goed stalen en ver zonden. Verder verklaarde de directeur der lir- ma dat het gestolene groote bedragen be- loopt. De eisch van den Officier van Justitie luidde wegens voortgezet misdrijf van he ling één jaar gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Schreurs zet uiteen dat z.i. door onjuiste ,'ormuleering der dagvaarding de Officier van Justitie nief ontvankelijk kan worden verklaard. Subsidair dringt pleiter aan op voor waardelijke veroordeeling en vraagt de uiterste clementie. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 5 NoVermber. Het opzetwerk van de Langebrug is de fect geraakt. Sinds gisteren is men met de herstelling ervan bezig. De brug is aan een zijde eenige centimeters verzakt en moet nu voor de restauratie opgevijzeld en met hout opgestopt worden. Is dit zoo, dan kan de brug echter niet gedraaid worden en ligt het scheepvaartverkeer stil. Om de paar uren moet de scheepvaart echter gelegenheid gegeven worden door te varen. Daartoe moeten de stophouten en de opvijzelwerktuigen verwijderd worden en daar gaat telkens een half uur a drie kwartier mee heen. Zoowel voor het verkeer over als ouder de brug is de vertraging dus belangrijk O.m. ondervindt het tramverkeer met Amsterdam veel stagnatie. fjSiP Men schrijft ons: Het stond er zoo eenvoudig, dat berichtje in de krant: op de openbare scholen gaat de herfstvacantie Maandag a.s, (d.i. October) in en eindigt op 24 October. En ondanks deze eenvoudigheid heeft het mij één oogen blik sterk getroffen. Doch dan ook maar één oogenblik. Ik herinnerde mij de „kachel- vacantie" de uitvinding uit den laatsten tijd. Door een kleine wisseling in de aanduiding heeft men getracht het belachelijke van deze vacantie weg té nemen, want belachelijk is het toch zeer zeker. Het zou al erg mal zijn als de kachels geplaatst werden b.v. nj schooltijd. Dat gaat eenvoudig niet. En dan.. de gezondheid der kinderen. Kinderen heb ben veel vrijheid noodig, een lang verblijf in de vrije natuur is allernoodzakelijkst wil men voorkomen, dat zij allen ziek worden. Nu is dus de hèrfstkachelvacantie ingegaan. Dat is prachtig. Anderhalve maand na de groote vacantie een week vrij vanwege de plaatsing der kachels. Over twee maanden Kerstvacantie en dan drie a vier maanden later Paaschvacantie. Tusschen twee haak jes, deze laatste periode is toch wezenlijk te lang. Zou het geen overweging verdienen om een voorjaarskachelvacantie in te voe ren of een paar dagen vrij geven voor het schoorsteenvegen. De gezondheid, het heil der kinderen kan tusschen Kerstmis en Paschen grootelijks geschaad Worden. In ernst, deze herfstvacantie duidt nu toch tóestanden aan, die al lang tot de onmoge lijkheden moesten behooren. Het is goed om voor de gezondheid der kinderen te zorgen, I doch waar deze thans een groote vacantie van minstens vier weken hebben, een Kerst- en Paaschvacantie, om nog niet te spreken van de vrije dagen voor zomerhitte of win- terkoude (ijs), terwijl men in den zomer wan- delingen gaat maken, dunkt mij deze herfst- j vacantie toch op z'n zachtst uitgedrukt overbodig. Voor zoover mij bekend, zijn de kinderen van vroeger, die heel wat minder vacantie hadden en zelfs den vrijen Woens dagmiddag misten, niet minder gezond, dan de tegenwoordige. Men zou eens een com missie kunnen samenstellen, om de wensche- lijkheid tot opheffing dezer herfstvacantie te onderzoeken, dan zou men volgend jaar al heer ver kunnen zijn, hoewel natuurlijk de instelling eener dergelijke commissie ook eerst overweging verdient. HOOGEVEEN, 22 Oct. - Hedennacht is hier op 43-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. Groenewegen, in leven directeur der N. A. T. O. Bank en wethouder der gemeente. Hij behoorde tot de A. R. partij. MELBOURNE, 22 Oct. De premier van Queensland, Gillies, is afgetreden en lid geworden van het Nieuwe Arbitrage hof van Queensland. Dunstan, de secreta ris van de. Australische arbeidersvereni ging, is eveneens ltd geworden van het Hof. STOCKHOLM, 22 Oct. De beslissing over den Nobelprijs van dit jaar voor medisch onderzoek, zal 29 Oct. genomen worden door het medisch instituut te Stockholm. De Academie van Wetenschappen zal op 12 November over de Nobelprijzen ovpr Chemie en Physica beslissen. In 1924 wer den deze prijzen niet toegekend. MADRID, 22 Ocl. Het Directoire heeft in beginsel besloten steun, te verleenen aan de mijnwerkers, d;e tengevolge van gebrek aan afzet van kolen, werkloos zijn ge worden. BERLIJN, 22 Oct. Volgens den Rijksdienst van de Duitsche Pers zal in November het Duitsche verzoek om toelating tot den Vol kenbond bij het secretariaat te Genève in gediend worden. Naar uit Londen wordt ge meld, zou de Britsche regeering niet alleen voornemens zijn president Doumergue het pact op 1 December te doen onderteeke nen. doch zou zij tevens overwegen presi dent Hindenburg ilit te noodigen. BERLIJN, 22 Oct Naar verluidt zal de beslissing der Duitsch-Nationalen eerst bin nen enkele dagen vallen. Volgens de Parij- sche bladen zullen Oostenrijk en Hongarije, die reeds als leden van den Volkenbond zich inzake dc ontwapening in een zelfde ocsitie bevinden als Duitschland eenzelfde behandeling eischen als voor Duitschland in hef vooruitzicht is gesteld SOUTHAMPTON. 22 Oct. Gisteravond heeft te Southampton een brand gewoed, die grooter was dan sinds 50 jaar is voorgeko men. Een pakhuis van 7 verdiepingen van de Southorn-Railwav Company is geheel af gebrand. De schade bedraagt ongeveer 3 millioen gulden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachle Heer Redacteur! i Ik verzoek U, onderstaand stukje in Uw blad wel te willen opnemen. Bij voorbaat U voor de plaatsing dankzeggend. Vanaf 10 October, ligt nu het schilder- werk aan de 182 woningen, aan. de Pijlslaan, j stil. De schildersgezellen, 36 in getal, die hier hebben gewerkt, loopen al dien tijd werk loos Niet alleen, dat door deze stopzetting van het schilderwerk, groot nadeel wordt Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Stilstand. t LICHT OP. De lantaarns moeten morgén worden opgestoken om 5.18. OPGAVE: OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 22 October 1925. Hoogste barometerstand 761.4 m. M. te Stensels en Toulon. Laagste barometerstand 727.2 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 22 Oct. to! den avond van 23 Oct. Zuidelijketot Zuidwestelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt; regenbuien mei tijdelijke opklaringen; zelfde temperatuur. toegebracht aan de regelmatige woningvoor ziening, ook de hierdoor werkloos geworden arbeiders ondervinden enorm veel schade. Het is om deze redenen, dat wij ons ge noopt voelen, de vraag te stellen, of dit nu wel noodig is. Wij zijn er van overtuigd, dat de directie van het werk. veel doet, teneinde hel werk weer voortgang te doen vinden, echter mee- nen wij, dat reeds weder voortgang met het werk had kunnen worden gemaakt. De aan nemer, de heer van Emmerik, is bereid, het schilderwerk in eigen beheer uit te voeren. Wanneer nu zorg wordt gedragen, dat er goede materialen op hel werk zijn, waarom, zoo vragen wij, moet dan nog langer worden gewacht. Er staat een groot aantal' woningen, die eenmaal geolied zijn en die zonder eenig bezwaar verder kunnen worden afgewerkt. De olie die hierbij gebruikt is, is misschien van slechte kwaliteit geweest, maar deze olie krijgt men er toch niet. meer af, terwijl het bovendien van geen invloed is voor de vol gende verflagen, wanneer deze slechts van goede materialen zijn. Het is langs dezen weg, dat wij ons tot de directie van het werk richten, in het ver trouwen, dat deze maatregelen wil nemen, opdat de schilders desnoods morgen, weder aan den arbeid kunnen gaan. Over de oorzaken van de kwestie, willen wij hier niet spreken, doch een feit is het, dai- de schildersgezellen thans het slachtoffer van de geschiedenis worden en daaraan moet, naar ons oordeel, ook in het beiang van de gemeenschap^ zoo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt. Voor de afd, Haarlem van den Nederlandschen Schildersgezellen- bond: A. J. DOOYES.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1