PEEK 5 CIOPPEMG 50-Jarlg Jubileum Martin. Scheren PUROL GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Heeren Regenj assen Jongeheeren Regenjassen Capes MUZIEK. DESPAARNEBANK VRAGENBUS. bevonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. In gezonden mededeelingen 60 cents per regel. Het geschil tusschen de gemeente en de Mij. tot Exploitatie van Staal- waterbronnen. Behandeling voor de Haarlemsche Rechtbank. SCHOTEN. DE R.-K. SCHOOL. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. legen hoesf Ingezonden mededeelingen ONDER DE KLOK ONDER DE PIJL Pensionneering der wethouders? DE MEERDERHEID DER COMMIS SIE ACHT DIT NIET NOODIG. Een voorstel van den waarnemend burgemeester. BLOEMEND A AL. SANTPOORT. IJMUIDEN. BEVERWIJK. VELSEROORD heden 98 V, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. - BINNENLANDSCH NIEUWS. David Wijnkoop en de Communistische Partij in Holland. EERSTE BACHCONCERT. Een Bachfeest in 't klein, dit eerste Bacil- concert. Het bestuur der Haarl. Bachvereeniging had den eminenten Johan Schoonderbeek, die met zijn „Nederl. Bachvereeniging" schoone successen heeft mogen boeken, genoodigd om de cyclus concerten te openen. Schoonder beek had de moeilijke taak, in kort bestek het schoone uit het schoone te kiezen zóó, dat het programma naast een genot voor hart en oor het oeuvre van den grooten meester in het rijk der tonen veelzijdig belichtte. In me dewerking van het Residentie-orkest en een keur van solisten heeft Johan Schoonder beek zijn koor heerlijke dingen laten doen. Mocht de tenorpartij, in verhouding tot het qualitatief zeer mooi bezette bassenkoor en de klankvolle vrouwenstemmen, nog beter be zet kunnen zijn, zoo heeft toch de prestatie van dit keur-ensemble ons in hooge mate bevredigd, en ons bekend gemaakt met werken, die wij uit den aard der zaak niet of zelden te hooren krijgen. De Latijnsche wer ken, die Bach schreef in den aanvang zijner Leipziger periode, danken wij aan de om standigheid dat de Leipziger liturgie nog vele elementen der Katholieke cultus bewaard had. Men zong het Sanctus, op bepaalde feestdagen, als inleiding tot de Communion, het Kyrie den eersten Zondag in den advent, en in den vesper van Kerstmis het Magni ficat. Schoonderbeek opende en sloot zijn programma met een der 6 nog restendeSanc- tus en het prachtige Magnificat. Vooral dit laatste werk handhaaft zich naast Bachs grootste werken een hymnus die in groote contouren de onverwoestbare kracht van het Christendom verzinnelijktwe denken hier bovenal aan het op zich zelf staande koordeel „Omnes generationes" of het „fecit potentiam in brachio suo" met het machtig uitklinkende orgel, het „dispersit superbos," een orgel gelijk aan het dogmatiseerende ,,sicut locutus est," in fugastijl natuurlijk. Dit Magnificat schonk groote bevrediging, al gaf ik een lief ding om te weten of in Bachs tijd de trom petten óók zoo leelijk-scherp klonken in het hoog register. Kan Hermann Eichborn hier geen raad schaffen Naast de vocaalwerken was er een werk van zuiver instrumentalen aard, het cembalo concert in D. Mejuffrouw Marie Landré, on ze Hollandsche Wanda Landowska, voerde het werk uit in een alleszins beheerschte virtuositeit en met de klankschakeering waar toe het instrument haar maar eenigszins in staat stelt. Interessant zou 't zijn, 't werk nu ook eens op een modernen concertvleugel te hooren veel wat ons thans voorbijging Zou ons dan zeker zijn duidelijk geweest. De soliste, die veel bijval verwierf, ver zorgde ook met smaak en gratie de cembalo partijen in de vocale werken. Daar waren nog de solisten, van wie wij kunnen volstaan met 't vermelden der na men. Naast Van Tulder en Max Kloos, An ton van der Horst, zongen de dames Anke Schierbeek en Dresden-Dhont, de laatste niet zoo goed gedisponeerd als we van haar gewoon zijn haar zingen leed ditmaal aan een doorgaans hoog intoneeren, en waar het meerendeel der thans geboden kunst leeft en bloeit in de klangfreudigkeit, was haar volumineus geluid niet steeds in staat om de gewekte verwachtingen te bevredigen. Met het spel der viole di gamba (Van Ister- dael, Zurhaar) en der hobo (den zanger der schalmei H. Stotijn) kwam het doorgaans tot een ensemble van groote klankbekoring. En zoo wij thans Mevrouw Noordewier- Reddingius het laatst noemen, heeft dit zijn goede reden. Zij was in waarheid de heerlijke zangkunstenares, wier zingen telkenmale dat van een vroegeren keer overtreft. Nooit kan men zich genoeg doen aan deze volmaakte kunst, en het allerverhevenste wat Bach geeft, danken wij naast Messchaert aan de wijze waarop Aaltje Noordewier-Reddin- gius het ons heeft geopenbaard. En Johan Schoonderbeek heeft ons met zijn niet overtalrijke keurschare, uitnemend op een heel practisch podium opgesteld, doen weten, hoe de toonwerken voor gemengd koor van Joh. Seb. Bach tot heden nog niet zijn overtroffen. Schoonderbeek's arbeid kan niet dankbaar genoeg worden herdacht. G. J. K. C.M. Beek, Keizer Karelstraat 30, dek zeil v. Putten, Linschotenstraat 24, zw. bruine hond Fauna Mej. Melis, Parklaan 108, handschoen C. Hesseling, Zuid Pol derstraat 23, kip Hellingman Groote Hout straat 174, tramkaart v. Wort, Raaks 7, gr. witte poes Fauna Schouten, Fabriciusstraat 8, bonte poes Fauna A. Kool, Colensostraat 30, zakkammetje; Mevr. Romeyn, Nassau- plein 8, zw.witte poes J. Bijlschmidt, Wes terstraat 47, kinderportemonnaieB.J. Roosloot, Rustenburgerlaan 26, portemon- naie m.i.A. Kool, Colensostraat 30, idem m.i.Postkantoor, Gedempte Oude Gracht, pakje muziek Brand, Kinderhuissingel 16, ring v. Kessel, Merovingenstraat 44, schort met gereedschappen M. Artz, Tuinwijk laan 21 Heemstede, zakmes W. v. Hon- schoten, Jan Steenstraat 49, zak met motor gereedschappen. Ondertrouwd: 21 Oct.: H. Everts en L. Beekman, H. Poppink en C. M. Karre- man. C. v. d. Weert en H. v.d. Haar. W. N, Ootes en F. G. Jelgersma. I. van Zantwijk en N. Koning. G. J. Zondag en J. de Visser— L. Stevens en F. Boelsma. A. Mourik en A. v. Riessen. V. F. L. Hetem en E. M. Balm. J. D. Flaschwin- kel en W. v.'t Hert. Getrouwd: 21 Oct.: G. C. Höfkes en H, B, J. A. Dunker. P. Koster en H. J. Spoor. C. Hoogewerf en J. G. Stoop. J. J. Twisk en C. M. H. H. v. Thienen. P. J.v. Staveren en G. J. Kemper. J. J. M. Verouden en B. J. de Haan. L. Nonne- kes en G. J. Jongkind. M. Poelman en M, Jonker. Geboren: 20 Oct. M. GrootBleeker, z; J. P. BoudewijnHuisman, z. 19 Oct. t. H. de Wilde—Ploeg, d. 21 Oct. M. C. KunisKool, z.; A. Ferron—Lakebrink, d. Overleden 20 Oct. J. M. FortgensMa- dern, 79 j., Nassaustraat; A. v. Boven, 67 j., Korte Hofstraat; B. v. d. Berg, 68 j., Duven- voordestraat. 21 Oct. T. v. Dijk—de Lan ge, 24 j., Noorder Schoolsteeg; T. Schoorl, 60 j., Kamperlaan. Aan allen die hebben bijgedragen aan het huldeblijk, aan te bieden op den 29sten Oc tober, den dag van het 50-jarig jubilé, is 'n circulaire gezonden, waarin wordt medege deeld, dat dien dag des voormiddags om 11 uur, op de begraafplaats aan den Schoter- weg, door de commissie een krans zal wor den gelegd op het graf van wijlen den heer J. G. Martin Sr. Zij worden uitgenoodigd bij deze plech tigheid tegenwoordig te zijn. Des nam. te 3 uur zal de aanbieding van het huldeblijk plaats hebben. tijdens de recepfie, welke de heeren Martin zullen houden in de lokalen van de dans-academie in de Schagchelsfraat. De voorzitter van het comité, de heer W. Dy- Door de huidverzachtende en huid- versterkende eigenschappen van Purol kan men het stukgaan en naschrijnen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens inwrijft met een weinig 30-60-90 ei serinck, zal bij geide plechtigheden het woord voeren. Het huldeblijk bestaat uit een in brons vervaardigd relief borstbeeld van den op richter der scherm-, gymnastiek- en dans school met een album bevattende de na men van de deelnemers. Als aardige bijzonderheid zij nog ver meld, dat het driejarig zoontje van den heer M. Martin evenals wijlen zijn groot vader J. G, Martin geheeten, het borsfgeeld zal onthullen. Na afloop der receptie, welke tot 6 uur. duurt vindt een diner in De Kroon plaats, waaraan o.m. zullen aanzitten de familie Martin en de leden der commissie, de hee ren W. Dyserinck, Max Weber en Adr. N. Eken. In verband met het geschil tusschen de gemeente Haarlem en de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen, was ter zitting van de Rechtbank alhier d.d. Dinsdag aangebracht de procedure van de Qemeente tegen de Maatschappij tot be noeming door de Rechtbank van 'drie scheidslieden tot het geven van een beslis sing in dit geschil. Mr. Tjeenk Willink, die in deze voor de Gemeente optreedt, con cludeerde voor eisch, terwijl Jhr; Mr. van Styrum zich procureur stelde voor de Maat schappij en uitstel voor antwoord verkreeg tof 17 November a.s. In een zitting van Maart 1925 besloot de gemeenteraad, de overeenkomst, waarbij de gronden in het Frederikspark aan de maatschappij in erfpacht werden gegeven, als vervallen te beschouwen en voor het geval daarover verschil van meening bleek te be staan, als scheidsrechter te benoemen mr. P. Tjeenk Willink. Voor het geval 't Scheids gerecht niet binnen een maand tot stand zou zijn gekomen, de benoeming van drie scheidslieden aan de rechtbank te verzoe ken. Het „Haarl. Dagblad" had gisterenavond de volgende primeur: De nieuwe school voor R.-K. lager onder wijs aan de Timorstraat is heden in gebruik genomen. Naar verluidt zal dat schoolge bouw reeds spoedig blijken te klein te zijn, daar het aantal leerlingen met den dag toe neemt. Het voornemen is dan ook waar schijnlijk reeds het volgende jaar dit school gebouw door bijbouwing. van een vleugel te vergrooten. Maar bovendien schijnen er plannen te zijn om spoedig tot den bouw van een R.-K. Zuster- of Bewaarschool te besluiten, tegenover de Petrus Canisius- school, eveneens aan de Timorstraat. De Zeereerw. heer Pastoor deelt ons mede dat er nog geen sprake van is aan het nieu we schoolgebouw een vleugel bij te bouwen. Het blijft natuurlijk altijd mogelijk dat te eeniger tijd besloten wordt de school uit te breiden (niet door den aanbouw van een vleugel, maar door er een verdieping op te plaatsen) doch voorloopig is men blij, dat de school geopend is. Wat die bewaarschool betreft, hoopt de pastoor ook wel, als hij tijd van leven heeft, daar eens ooit aan te beginnen, maar hoe verre toekomstdroomen dat nog zijn, blijkt wel uit het feit dat de pastoor er aan twijfelt of dat werk voor hem zal zijn weggelegd. Er blijft van de primeur aldus niet veel meer over dan de gesprekken over even- tueele mogelijkheden, die de R. K. der Sint Liduinaparochie zooal eens onder elkaar ge houden hebben. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad vah Schoten, op Vrijdag 30 October 1925, 's avonds half 8 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 2. Voorstel van B. en W., tot het verkenen van ontheffingen van bepalingen der Bouw verordening. 3. Idem, tot het verkenen van een credit voor het optrekken van den achtergevel van een aantal van de 132 door de gemeente te stichten woningen. 4. Idem, tot vaststelling eener verorde ning op het brandblusschen in de gemeente. 5. Idem, tot het verkenen van machti ging tot opheffing van door den oud-ge meente-ontvanger, wijlen den heer H. A. Wolff, ten behoeve van de gemeente ge stelde zekerheid als zoodanig. 6. Idem, tot wijziging van de gasconcessie dezer gemeente voor het in de gemeente Spaarndam gelegen deel (Spaarnwoude) der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 7. Idem, om hun college te machtigen aan de Koningin te verzoeken het maximum aantal drankvergunningen met ingang van 1 Januari 1926 vast te stellen op 1 beneden het op elk willekeurig moment bestaand aan tal vergunningen. 8. Idem, tot het geven van namen aan straten. 9. a. Rapport der commissie, tot het onder zoeken van de wenschelijkheid en mogelijk heid, van de invoering van een pensioen regeling voor Wethouders der gemeente b. Voorstel van den waarnemend-Burge meester, tot vaststelling van een verorde ning, regelende de pensionneering van Wet houders na hun aftreden en van hun weduwen en weezen. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. Gemeentezaken. In de vacature- Diepersloot als lid der Commissie van toe zicht op het L, O. bevelen B. en W. aan: 1. P. G. Diepersloot (aftr.j; 2. W. F. Jan sen. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verkenen aan J. Veen; J, J. Haije Jr. en N. Vooges en die te weigeren aan C. A. Brosens B. en W. bieden tar vaststelling aan een verordening op hef brandblusschen in de gemeente. B. en W. vragen machtiging, om me dewerking te verkenen tot royement der zakelijke Zekerheid, indertijd gesteld door nu wijlen den heer H, A. Wolff, als ont vanger der gemeente. B. en W. stellen voor, in te willigen hef verzoek van het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om ar tikel 9 der gemeenschappelijke regeling, gesloten tusschen Schoten en genoemde gemeente, nopens de levering van gas door Schoten aan het deel van laatstbe doelde (Spaarnwoude) grenzende aan Spaarndam, zoodanig te wijzigen, dat het voortaan geoorloofd zal zijn, dat Haarlem merliede c.a. in het gasconcessiegebied van eigen electrlciteitsbedrijf aan de in woners eletriciteit gaat leveren en stellen dien overeenkomstig een wijziging der be trekkelijke verordening voor. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat het maximum aantal vergunningen steeds één minder zal bedragen dan het aantal werkelijk bestaande vergunningen. B. en W. stellen voor ,aan de straten geprojecteerd op het kadastrale perceel sectie B. no. 3482, de volgende namen te geven: 1. de eerste straat, (loopende van den Rijksstraatweg in Oostelijke richting): den naam van Leeuwerikstraaf; de tweede straat (loopende van de nader te noemen Vinkenstraat in Oostelijke richting): den naam van Lijsterstraat; de derde straat, (loopende van de Vinkenstraat in Ooste lijke richting): den naam van Nachtegaal straat; de eerste dwarsstraat rechts in de Leeuwerikstraat; den naam van Mees straat; de eerste stiaat ten Oosten van den Vergierdeweg, loopende van de Leeuwe rikstraat in Noord-Oostelijke richting; den naam van Vinkenstraat; de tweede straat ten Oosten van den Vergierdeweg, loopende van de Leeuwe rikstraaf in Noord-Oostelijke richting en evenwijdig met de Vinkestraat; den naam van Zwaluwstraat; de eerste straat ten Oosten van de Zwaluwstraaf en de Meesstraat en met die straten evenwijdig loopende: den naam van Kanariestraat. aan de projectstraat, loopende van de Terspijtstraat (gemeente Haarlem) langs de kweekerij dier gemeente tot aan de geprojecteerde Verl. Marnixstraat: den naam van Zuid-Akendamstraat. In de raadsvergadering van 14 October 1924 werd aan de heeren Loerakker, Algra en Visée opdracht gegeven, om een onderzoek in te stellen naar de wensche lijkheid en mogelijkheid van een pensioen regeling voor Wethouders dezer gemeente. De Commissie schrijft thans Reeds aanstonds hebben wij begrepen, dat wij een zeer moeilijke taak op ons hadden genomen. Immers, wat de wenschelijkheid betreft, daarnaar kan geen onderzoek worden ingesteld. Het is niet denkbaar, dat Uw raad onkundig zou zijn van de beginselen wélke in het algemeen gelden bij het treffen van pensioenregelingen. Doch het gaat hier over de vraag of en in hoeverre aan Wethouders van onze Gemeen te pensioenaanspraken moeten verleend wor den. Het antwoord van deze vraag hangt af van het antwoord dat men geeft op de vraag, of de belooning welke onze gemeente aan Wethouders toekent, in overeenstemming is met hetgeen deze in het belang van onze Gemeente verrichten en vooral óf deze func tionarissen na het beeindigen van hun func tie daar nog nadeel of schade van ondervin den. Waar deze vraag in algemeenen zin moet worden opgevat, hangt het antwoord dat men daarop geeft geheel af van persoonlijk in zicht en waardeering. Vaststazande gegevens zijn daarvoor niet aanwezig. Het kan Uwen Raad dan ook niet al te zeef verwonderen, dat ondergetee kenden geen eensluidend ant woord op deze vraag kunnen geven. Omtrent de mogelijkheid van een pensioen regeling staat de zaak anders. Eenmaal aan- yaardend dat er een recht op pensioen zou bestaan, zijn ondergetee kenden eenstemmig van oordeel, dat dan een weg moet worden gezocht om hun dat recht ook practisch toe te kennen. Nu echter omtrent de wenschelijkheid van een zoodanige regeling geen overeen stemming is te verkrijgen hebben onderge- teekenden gemeend Uwen Raad geen meer derheids- en minderheidsrapport te moeten toe zenden, doch de inzichten welke tot ui ting kwamen in grove trekken aan Uwen Raad mede te deelen. Ie Standpunt. Ingenomen door de meer derheid der Commissie. Toegegeven kan worden, dat het vastge stelde salaris veel te laag is, doch dit moet niet op peil gebracht worden door een pen sioenregeling maar door verhooging van dt salaris. Bovendien moet in aanmerking wor den genomen, dat het te lage salaris tot ge volg heeft, dat minder tijd en minder arbeid door de Wethouders wordt gegeven aan het Gemeentewerk dan bij een behoorlijke be looning het geval zou zijn. Zoodat deze lage belooning in nog meerdere mate de Gemeen schap, dan wel de' functionarissen treft. Voorts mag van hen, die zich voor het Ge- meenschapswerk geven ook verwacht wor den, dat zij althans een deel van hun arbeid uit liefde tot het dienen van de Gemeen schap geven en de belooning slechts dient om de daaruit rechtstreeks voortvloeiende schade te dekken. Van een schade «die zelfs tot na het beëin digen der functie zou voortduren kan hier niet of nauwelijks gesproken worden, zoo dat de wenschelijkheid van een pensioen regeling niet is gebleken. 2e Standpunt. Ingenomen door de min derheid der Commissie. Contrarie dit inzicht kwam daarnaast tot uitdrukking, dat, waar elke regelmatige dienst aan openbare lichamen bewezen, pensioenaanspraken voor de betrokkenen geven, de functie van Wethouder daaraan stellig niet mag worden onttrokken. Dat klemt te meer, nu algemeen erkend wordt, dat de directe belooning niet in over eenstemming is met hetgeen de Wethouders daarvoor moeten presteeren. Ook dient re kening te worden gehouden met feit, dat de uitbreiding dezer Gemeente van het Dage lij ksch Bestuur veel arbeid vraagt. Wanneer dan ook de waarneming van een dergelijke functie van meer langen duur is, moet on getwijfeld niet alleen directe maar ook in directe schade worden geleden. Dit is dan ook de oorzaak, dat de keuze voor Wethouder in deze Gemeente zeer be perkt was. De functie kan slechts worden waargenomen door hen, die zelfstandig ei gen zaken drijven of wel voor zoover zij een ondergeschikte betrekking vervullen hun superieuren met groote welwillendheid de gelegenheid openen om telkens en op vaak ongeregelde tijdstippen den arbeid te on derbreken. In beide gevallen blijft naast de reeds on voldoende belooning voor het vele en verant woordelijke werk, een schade voor later be staan en de Gemeente mist het recht dien toestand te doen voortduren. Uit het bovenstaande blijkt dat het onder getee kenden niet mogelijk was een voorstel aan uwen raad te doen en verzoeken wij dus met deze van hun opdracht te worden ont heven. De waarnemende burgemeester mr. Heer- kens Thijssen, schrijft in verband hiermede het volgende aan den raad Nu de Commissie uit Uw midden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van een pensioenregeling voor Wethouders, blijkens het door haar dd. 18 September 1925 uitge bracht rapport tot geen resultaat, althans tot geen voorstel is kunnen komen, acht ik mij verplicht deze taak over te nemen, in de hoop Uw college te overtuigen, dat de billijkheid een andere oplossing vordert, dan waartoe bedoeld rapport zonder meer zoude leiden. Naar mijn gevoelen is de hoe groótheid van het Wethouderssalaris, in verband met de arbeidsprestatie der functionarissen, geen factor welke overwogen moet worden bij de vraag of de invoering eener pensioenrege ling wenschelijk is. Ware dit het geval, dan zoude ik, die beter dan wie ook kan beoor- deelen hoe onze Wethouders hun taak op vatten, gemakkelijk kunnen aantoonen en van heeler harte willen verklaren, dat de karitge bezoldiging, welke uit den tijd van een veel kleiner Schoten stamt, in de verte niet in verhouding staat tot hetgeen ver richt is en nog dagelijks door de Wethou ders verricht wordt, om het bestuur dezer zich gestadig uitbreidende gemeente in de juiste baan te houden. Veeleer moet hier de overweging gelden, of het vervullen der functie van Wethouder de functionarissen niet weerhouden heeft en nog weerhoudt, om hun beroepsbezighe den of hun particulier bedrijf zoodanig te beoefenen, dat ze daardoor tot hoogere po sitie of tot uitbreiding hunner zaken konden komen en zich langs dien weg meerdere be staanszekerheid konden verschaffen, wan neer de beste levensjaren voorbij zijn. Wanneer de gemeente op die beste levens jaren voor een goed deel beslag heeft gelegd, moet de gemeente ook zorgen, dat de gevol gen daarvaft voor later worden goedgemaakt. Nu is blijkens het rapport door de meer derheid der commissie, de onderstelling ge waagd, dat het te lage salaris het gevolg zou hebben, dat minder tijd en minder arbeid door de Wethouders wordt gegeven aan het gemeentewerk dan bij een behoorlijke be looning het geval zou zijn. Inderdaad eene gewaagde onderstelling. Aldus mag het niet zijn, en aldus is het ook niet. De Schotensche Wethouders werken, als ware hun bezoldiging geheel in overeen stemming met hun taak als bestuurder van eene zoo belangrijke gemeente als Schoten allengs geworden is, en herhaaldelijk heb ik er mij over verbaasd en daarbij mijne vol doening uitgesproken hoezeer ze zich in werken in de meest ingewikkelde vraagstuk ken en tijd noch moeite sparen, wanneer het geldt een onderzoek naar personen en toe standen, als het gemeentebelang zulks ver- eischt. Nog nooit is door mij vergeefs een be roep gedaan op hunne werkzaamheid als zoodanig en nimmer is ook door hen zelfs maar gezinspeeld op de karige bezoldiging, wanneer gemeentelijke arbeid hen noopte eigen zaken en eigen belangen op den ach ter grond te stellen. Het behoeft geen betoog, dat op den duur de terugslag daarvan in particulieren arbeid gevoeld moet worden. Ik heb dan ook met verbazing in het rapport de zinsnede gele zen „Van een schade, die zelfs tot na het. beëindigen der functie zou voortduren, kan hier niet of nauwelijks gesproken worden." sïandsvereeniging in een dier plaatsen een dergelijken cursus organiseert. Anders kan allicht een advertentie in de N. Haarl. Crt. u aan een bekwamen leeraar Helpen. Hoe groot die schade is, valt natuurlijk moeilijk te beoordeelen, maar het bestaan dier schade ontkennen, houdt een onrecht in tegenover hen, die met zooveel ernst de bestuurstaak vervullen als hier het geval is. De minderheid der commissie heeft dit gevoelen in eenige compacte .zinnen tot ui ting doen komen doordat ze minderheid was, meende ze U geen omlijnd voorstel te mogen doen. Ik sta'hier anders tegenover, en ik kom met te meer vrijmoedigheid met een voor stel, omdat de aanstaande opheffing dei ge meente, welke mij van den aanvang van mijn optreden als tijdelijk Hoofd Uwer gemeente voor oogen gesteld is, mijn voornemen in den weg stond, om U voor te stellen eene be langrijke verhooging van het Wethouderssa laris te bevorderen. Wanneer straks de gemeente Schoten zal ophouden te bestaan, is voor de ambtenaren behoorlijk gezorgd. Een groot gedeelte wordt door Haarlem overgenomen, anderen krij gen een flink wachtgeld. De Wethouders worden aan den dijk gezetde betrekkelijke Wet opent voor hen geen enkel perspectief. Dat mag de Raad niet zonder meer voor bij laten gaan, nu hij een middel heeft, om eene onbillijkheid weg te ruimen, een middel overigens, dat geenszins nieuw is, een mid del waarvan de wenschelijkheid op tal van plaatsen, dus ook afgescheiden van annexa- tie-overwegingen, reeds lang erkend is. Bij de beoordeeling, welk voorstel ik ten deze aan Uwen Raad zoude voorleggen, heb ik mij laten leiden door de wetenschap, dat eerlang bij opheffing der gemeente Schoten alle Haarlemsche Verordeningen hier van kracht zullen zijn, en dat de consequentie dus medebrengt, de bestaande Haarlemsche Verordening, regelende de pensionneering van Wethouders na hunne aftreding en van hunne Weduwen en/of Weezen over te nemen. De burgemeester biedt daarom een derge- lijke verordening ter vaststelling aan. Personalia, Voor het voorloopig machi nistenexamen slaagde te 's Gravenhage de heer B. Kranenburg, alhier. Examens krankzinnigenverpleging. Het examen ingesteld door en af te nemen van wege de Ned. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie is voor het winterseizoen be paald voor het Provinciaal Ziekenhuis alhier op 23, 2' en 25 November a.s. Dronkenschap, Ter zake openbare dronkenschap en wederspanninghmd werd in arrest gesteld de bekende M. D. Na door den Commissaris gehoord te zijn, werd hij hedenmorgen ontslagen. Eerste Lustrum der St. Jozelfs'/czellen- vereeniging. Zooals reeds eerder door ons gemeld, herdenkt onze S't. Jozefs- gezellenvereemging Zondag 25 October haar 5-jarig bestaan. Op plechtige wijze zal dit eerste lustrum worden gevierd. Donderdag des avonds om half acht wordt een triduum begonnen met een Lof voor de gezellen, waaronder de plechtige wijding van het nieuwe vaandel zal plaats hebben en een predikatie zal worden ge houden. Des Vrijdags om half acht Lof met predi katie voor de gezellen. Zondag 25 October heeft onder de H. Mis van half zeven een algemeene H. Commu nie voor de gezellen plaats, waarna een gemeenschappelijk ontbijt zal worden ge houden. Alle ouders en gezellen worden verzocht om ook de Hoogmis met predikatie bij. te wonen. Maandag 26 October heeft om 8 uur een feestavond plaats in de groote zaal der K.S.A. toegankelijk voor alle ouders en gezellen. O, m, zal op dezen avond op treden de bekende Illusionist Chambry uit Nijmegen. Aan de ouders en gezellen is een circu laire gezonden, waarin allen werden aan gespoord om de plechtigheden bij te wenen. Nog wat te joed. In een volksloge ment werd aangehouden J. S„ die nog wat op z'n kerfsto khad. Na de boete voldaan- te hebben, werd hij in vrijheid gesteld. R.-K. Bouwvakarbeiders, Nadat des morgens door de leden gezamenlijk was ge communiceerd en daarna ontbeten, heeft de afdeeling Velseroord van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond, om half 8 's avonds in het Patronaatsgebouw een goed geslaagde vergadering gehouden. Vele leden waren aanwezig en de bondsvoorzitter, de heer J. Andriessen, hield een geanimeerde rede, waarvan door de aanwezigen is genoten. Ook de heer J. Vollaerts. d ebehartiger der be langen in dit district, voerde het woord en het is te hopen, dat de vruchten van deze vergadering zullen blijken uit een groot aan tal nieuwe leden. V K 5Nederland 1919 1001/a lOOl/a 6% Nederland 1923 1031/2 1031/2 4% NederL 1917 981/2 7» N.-L 1921 A. 101V* 1011/a 6% N.-L 1923 D... 1031/2 1031/2 43 Oude Vaart 65 dito Gem. Eigend 53 Mij „Nederland" 169 169 Scheep vaart-Unie 160 160 Rotterd. Lloyd 142 141 Paketvaart 194 194 79l/2 79 HolL Stoomboot 20 r H. V. A. 540 541 Java Cultuur 301 301 Jurgent gew. 126l/2 127 Koloniale Bank l71l/2 1411/a 1711/4 1 ditche Bank 1411/2 Cert. Handel Mi}. 43 143 Retc. dito 1431/4 I43i/g Pboenix 941/2 Geconsolideerde I68I/4 1691/g Kou. Olie 386 393 U. S. Steel '247/g 125 Marine comm. 10 9x/4 Vorstenlanden 148 Actions id. 134 135 Crimp. Merc. Arg. 75/g 71 Poerworedjo 104 Oude Deli 418 4161/2 Senembah 4861/2 492 Deli Batavia 388 391 A'darn Rubber 357 3661/j 3471/2 364 195 199 Wai Sumatra 294l/2 Dordtscbe Petr, 358 Southern Rails 108 112 141 1421/2 Anaconda 90 40 421/4 Comm. Maxwell 7 22 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.30 PARIJS 10 95 BRUSSEL 11.40 WhhKsll t s 36.— LONDEN (tss 12.05 STOCKHOLM 66.70 KOPENHAGFN 61.45 OSLO iiniiii 50.65 BAZEL 1 1 s s 48.- NEW-YORK 2.491/2 ROME is 1 9.95 Vr.: Kunt U mij ook zeggen, of er een cursus voor electricien gegeven wordt? Antw.: Wendt U tot den directeur der Ambachtsschool, Kleverparkweg, Haarlem. Vr. Kunt U mij ook zeggen of er in de gemeenten Hillegom Lisse, Noordwijk of Sassenheim een cursus in boekhouden wordt gegeven? Wat zijn de kosten? Waar zijn in lichtingen te bekomen? Antw.: Dat is niet bekend. Informeer u echter eens of wellicht de R, K. Midden- We lezen ia de „Tribune." Het presidium van de C. P. H. had het noo- dig geoordeeld pg. Wijnkoop uit te noodigen tot een conferentie. Nadat de conferentie verschillende malen op de vastgestelde data, door verhindering van pg. Wijnkoop niet kon doorgaan, verscheen pg. Wijnkoop eindelijk in de presidium-vergadering van Maandag 19 Octobervergezeld van pg. Mulder. Op de mededeeling van het presidium, dat pg. J. Mulder niet was uitgenoodigd, zeide pg. Wijnkoop, dat hij pg. J. Mulder had medege nomen om voor hem aanteekeningen te ma ken van hetgeen hij zeide. Tegen een dergelijk optreden meende het presidium bezwaar te moeten maken. Na kort beraad besloot het presidium dat het ge sprokene in de conferentie met pg. Wijnkoop door een lid van het presidium (pg. Wins) geprotocoleerd zou worden en dat dit pro tocol pg. Wijnkoop voordat hij de conferentii zou verlaten ter lezing en ter eventueele cor rectie zou worden gegeven. Pg. Wijnkoop wenschte met deze regeling geen genoegen te nemen, doch volhardde bij zijn eisch, dat pg. J. Mulder de presidium vergadering zou bijwonen. Het presidium kon op dezen onredelijken eisch natuurlijk niet ingaan. Pg. Wijnkoop, in dit geval niet bereid tot een bespreking met het presidium, verliet de vergadering, waar door de door het presidium bedoelde con ferentie niet kon plaats vinden. Waar het in de bedoeling van het presi dium heeft gelegen, om, in opdracht van het partijbestuur, met pg. Wijnkoop, diens stel- lingname ten opzichte van de partijpolitiek te bespreken en dit door het ondisciplinaire en onpartij genootschappelijke optreden van pg. Wijnkoop onmogelijk is geworden, was het presidium genoodzaakt pg. Wijnkoop het volgende schrijven te doen toekomen Amsterdam, 20, 10 '25. W. P. ingevolge uwe weigering om met het presi dium, onder uitsluiting van derden, een be spreking te houden, zien wij ons genood zaakt u te verbieden in het openbaar voorde partij en de partij-instanties zoowel als in de partij-afdeelingen op te treden, zoolang bedoeld onderhoud niet heeft plaats gevon den. Namens het presidium, (w. g.) L. SEEGERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2