75 cï. UIT DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS. EttGD gflIEUWS Radio-Omroep Voor geest en hart. NIEUWE ZUID-HOLLANDER. Tweede Blad. Donderdag 22 October Wensch of stelsel. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. WRIJFWAS Brand te Diemen. Het bezoek der Koningin aan Limburg. FINANCIËN. UITLOTINGEN. De afgeknepen voet. Het vrijsprekend vonnis inzake het re vol ver drama. Wees toch voorzichtig met vuurwapenen. MARK FNIEUWS. RECHTSZAKEN. Het doodelijk ongeluk ïn het Kamp te Laren. VRAGENBUS. RADIO LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestellen vanai f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Een klassieke suite. De thomistische wijs begeerte en het moderne denken. We knippen uit „De Gelderlander": In Nijmegen wordt een tentoonstelling gehouden vanwege de drankweer. Een heel interessante tentoonstelling, waar veel te leeren valt. Maar zij is blijkbaar ingericht, om vo gels van allerlei pluimage te vangen en zoo hangen er ook, in een apart vak, uit spraken van sociaal-democraten, geschikt om partijgenooten voor de drankbestrij ding te winnen. Zoo hangt er een uitspraak van mej. Suze Groeneweg, het Vrouwelijke Kamer lid der S. D. A. P. Het alcoholisme, zegt ze, komt voort uit het kapitalisme. Natuurlijk. Het kapitalisme is de oorzaak van alle ondeugden. Als ge ons dus helpt, zegt Suze Groe neweg verder, om het kapitalisme af te breken, dan vecht ge tegelijk het alcoho lisme uit de wereld. Het mes snijdt derhalve van twee kan ten. Als je maar eenmaal .sociaal-democraat bent, dan help fe alle kwaad uit de we reld en allé goed erin. Echter, mejuffrouw Suze Groeneweg. wat lezen wij daar in „Het Volk? Toen het Bolsjewisme in Rusland zege vierde, werd dadelijk de brandewijn af geschaft dat was derhalve volgens het recept van Suze Groeneweg. Het kapita lisme weg, hel alcoholisme verdwenen. Maar. dat heeft men helaas niet kun nen volhouden. De zucht naar drank bleek niet vast te zitten aan het kaoitalisme, maar aan de verkeerde neigingen van den mensch. En hoe verder de bolsjewisten het kapi talisme weggroeven, hoe harder het volk begon te schreeuwen om den terugkeer van z'n wodka. Tot de Sovjet-republiek voor dien aan drang is bezweken. En de brandewijn heeft teruggehaald. Wat lezen wij daarvan in „Het Volk? „De gevangenissen zijn overvol, de am- bulances en stations voor eerste hulp bij in een hooiberg, gelegen ongelukken werken met overtijden, ter- j derij van den veehouder voor vloeren en meubelen De Heerly be zuivere terv peritj/nwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Brandt Zonneglans en Dennengeur (n Huis verdedigers mr. H. P. Marchant en mr. Walter F, C. Baars een bloemenhulde aan te bieden. In den nachte van 20 op 21 Septem ber omstreeks half vijf ontstond brand achter de boer- G. W. Beem, MAASTRICHT, 21 Oct. Botermijn. Aan voer 118.100 kg. Hoogste prijs f 2.53, mid den- prijs f 2.44, laagste f 2.36. wijl extra politiekrachten zijn aangesteld, aan den Over-Diemerweg te Diemen. De teneinde diegenen in bedwang te houden vlammen, welke wild om zich heen grepen, die een te groot gebruik gemaakt hebben sloegenver op het woonhuis, waar de bewo- van de nieuwe 40 pCt: wodka. Voor de ners nog gelegenheid hadden een gedeelte drankwinkels maken lange menschenrijen van het huisraad te redden, queue, teneinde zich meester te maken Het woonhuis brandde geheel uit en van een hoeveelheid drank. Dinsdagavond i stortte gedeeltelijk in. was de geheele voorraad overal uitver- I De brandweer, die met twee handspuiten kocht was gearriveerd, slaagde er in het vuur ver- Niet waar, de drankzucht zit niet vast der te beperken, zoodat de veestal, het z.g. aan een of ander economisch stelsel, maar aan den mensch. En de mensch moet verbeterd, an ders raken wij het alcoholisme, dal is het zekerd. drankmisbruik, of de drankziekte, die nog altijd een ramp voor onze samenlving is, niet kwijt. En voor de verbetering van den mensch lellen slechts zedelijke middelen. zomerhuis en een schuur gespaard bleven. Vermoedelijk is de brand ontstaan door hooibroei. We vernemen, dat alles was ver- De derde en laatste dag van het bezoek Van het Koninklijk gezin aan Limburg, is meer nog dan de beide eerste dagen ge- word ene en dag van triumph door de ge heele provincie. Niet alleen de bevolking van de gemeenten, welke H. M. de Koning in, Z. K H Prins Hendrik en H. K, H. Prinses Juliana bezochten, heeft blijk gege ven van haar verknochtheid aan hét Ko ninklijk Huis, doch ook de inwoners van tallooze kleinere steden en dorpen, waar de Koninklijke familie wegens den korten duur van het bezoek niet kon komen, heb ben willen getuigen, dat zij onderdanen zijn van Koningin Wilhelmina en behooren tot den Nederlandschen Staat, De gemeenten, waar H.M de Koningin na haar vertrek uit Maastricht korten tijd vertoefde, waren da centra geworden, waar Limburg's bevol king uiting heeft kunnen geven aan haar vreugde over de komst van haar Koningin. Het Julianakanaal. Te half tien Donderdagmorgen verlieten de Hooge Gasten het Gouvernementsge bouw in Maastricht om zich vóór den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar H. K. H. Prinses Juliana dc eerste spade grond zou verplaatsen als begin der uitvoering van het graven van het Julianakanaal, welks tot standkoming voor ons land in 't algemeen en voor Zuid- Limburg in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. De tocht naar het feestterrein aan den weg van Limmel naar Borgharen, waar de plechtigheid plaats had, duurde ongeveer twintig minuten. Op het terrein was zeer veel publiek aanwezig om de historische gebeurtenis bii te wonen. De plechtigheid werd ingeleid met een rede van den Minister van Xfaterstaat, lr. M. C. E. Bongaerts. Precies om 10.34 vertrok de Koninklijke trein naar Venlo, waar in de Wachtkamer van 't Station, de begroeting door den Bur gemeester plaats had. Tc kwart voor één stoomde de Koninkl. trein naar Venray, waar de huldebetooging, hoe kort het bezoek ook mocht wezen slechts 35 minuten buitengewoon harte- lijk was. Vijf minuten over twee kwam de Konink lijke trein voor een laafste oponthoud te Mook, de Noordelijkste gemeente in Lim burg. aan. De geheele bevolking uit Mook en de om liggende plaatsen Gennep, Bergen en Ot- tersum had zich bij het station verzameld, om gedurende het korte oponthoud van de Koninklijke familie de gelegenheid, blijk te geven van den trouw aan Nederland en zijn Oranjehuis, te benutten. Burgemeester H. J. J. Sengers, begroette de Vorstelijke personen op het perron. Te kwart voor drie vertrok de Konink lijke trein onder hoerageroep van de be volking uit Mook om de Koninklijke familie na een zegetocht van drie dagen door onze zuidelijkste provincie naar Het Loo terug te brengen. In Venlo. Venray en Mook werd geduren de het verdere gedeelte van den dag feest gevierd. 3 PCT. PARIJS 191u. Trekking 20 October. No. 524.295 wint 100.000 francs. No. 545.188 wint 10.000 francs. Voorts 59 nummers met 1000 francs. PARIJS 1871. Trekking 20 October. No. 150.70v win tlOO.OOO francs. Nos. 76.191 en 856.024 ieder 50.000 francs. De volgende nummers ieder 10.000 francs: 41.842 49.235 137.243 686.241 902.610 935.420 1.079.195 1.168.302 1.232.300 1.263.755. Woensdagmorgen werd door een tele grambesteller aan het politiebureau te Lei den een aan den enkel afgeknepen voet van een volwassen mensch gedeponeerd, door schoolknapen in het plantsoen gevonden. De voet leek nog vrij gaaf. Van de herkomst is niets bekend. De politie stelt een onder zoek in. Nader kan worden gemeld dat een inge steld geneeskundig onderzoek naar de gevon den voet heeft uitgewezen, dat het lichaams deel geprepareerd is geweest en vermoede lijk door een student is weggeworpen. Een bloemenhulde voor de verdedigers. Het personeel van het politiebureau aan de Witte de Withstraat te Rottedam heeft, uit vreugde over de vrijspraak van den inspec teur M. en den agent S., in verhand met het drama aan de Schiestraat, besloten, aan de Bij het schoonmaken van een revolver van den heer P. te Genum (Fr.) door den smid G. Rienstra, ging dit wapen af. R. kreeg den kogel in den buik en is na enkele uren overleden.. ZIJN MOEDER BEDREIGD. Een jonge arbeider te 'Tzum (Friesl.) die dronken was, dreigde zijn moeder met een mes te zullen doodsteken. Toen een veld wachter tusschenbeiden trad, stak hij de zen met het mes in het lichaam. De arbeider is ter beschikking van Justitie gesteld. de ENKHUIZEN, 21 Oct. Zaden en peul vruchten. Grauwe erwten f 2631, vale (groote) f 3137.50, Wijker vale erwten f 2026, bruine boonen f 1825 per hl. ENKHUIZEN, 21 Oct. Aardappelen Blauwe aardappelen f 2.452.70 per baal (100 pond) GELDERMALSEN, 21 Oct. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor bergamotten 21—24 ent., sterappelen 17%—23 ent., wijn appelen 9% ent., goudreinetten 914% ent., bellefleur 13%—16 ent., courtpendu 8% ent., mispels 12%—14% ent., benderzoet 11 ent., paradijs 6 ent., veentjes 12% cent, Juliana appelen 6 ent., róodzoet 8%11% ent., holgaten 5 ent. peperappelen 8 ent., dubbele benderzoet 11 13 ent., Fransche schijvers 7 ent., herfst bloemzoet 15% ent., koningsrood 9% cent,, princesse nobles 18% ent., huismannen 4% ent., zoete schijvers ent., gerrit roelofs appelen 710 ents., streepzuur 7 ent. reine d'or 7% ent., ram- bours papeleu 9% ent., zoete reinetten 19 ent., kaneelzuur 8% ent., reinzoet 8% ent., campagnezoet 9—10 ent., zure schijvers 5% ent., Avezaatsche capellen 23 ent., culemans 8/9 ent., hola's 14 ent., kweeperen 19 ent., beurré claiergeau 60 ent., rabouwen 5% 7 ent., benderzuur 7% ent., peterselie- appelen 10ent., gribbelingen 7% ent., di verse soorten stoofperen 2123 ent., diverse soorten zoete appelen 6%14 ent., alles per kg. Ie soort. Fabrieken kroet f 5.20 5.50 per 100 kg. HOORN, 21 Oct. Vee. Aanvoer 61 var kens. vette f 0.880.93, Londensche f 0.80 —0.84, zouters f 0.81—0.82 per kg (schoon) Handel goed. Eieren. Kipeieren aanvoer 5350 st. wit f 12.10—12.90, bruin f 12.20—13.30. Eendeneieren aanvoer 410 st., f 8.208.30 per 100 stuks. (Najaarsvoormarkt.) Melkkoeien f 300 475 vette koeien f 200—500 kalfkoeien f 250—375 vare- of gelde koeien f 150 400 stieren f 80—100 pinken f 125—325 graskalveren f 80125. Aanvoer 893 stuks. Handel goed. De voorschriften niet opgevolgd. E: tn keten van schuldigen. Een maar, yd hechtenis voorwaardelijk geeischt. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosc<i heeft terecht gestaan P. Th. S., 22 jaar, vaan drig bij den vrijwilligen landstorm, te Hil versum, beklaagd, dat hij 15 April in de le-- gerplaats bij Laren, bij het geven van onder richt met een mitrailleur, door zijn schuld den soldaat F. E. M. Lammers door een schot uit dien mitrailleur in het hoofd heeft ge troffen en zoodanig verwond, dat L. na een korten tijd is overleden. Beklaagde had een scherpe patroon no. 1, denkende, dat het was een geïmproviseerde exercitiepatroon, zijnde een scherpe patroon no. 1, waaruit de kruitlading is verwijderd, in den mitrailleur gebracht en daarna de spangreep in zijn voor sten stand gebracht, waarna het schot is afgegaan. Uit de toelichting, die bekl. mede aan de hand vari een tee kening over het gebeurde gaf, bleek volgens hem, dat de kop van den mitrailleur niet in een andere richting kon worden opgesteld. Ook de verdediger le luitenant Ries ver klaarde dit en "Zeide, dat als het ongeluk niet jnet bekl. was gebeurd, het met een ander zou zijn voorgevallen. Dit deed den auditeurjopmerken, dat de verdediger feitelijk ook als getuige en des kundige optrad, wat hij niet kon toelaten. Niet onmogelijk achtte hij, dat de verdediger mede schuldig is. De auditeur en de presi dent wenschten, dat bekl. een anderen ver dediger zou kiezen, doch deze antwoordde, dat niemand beter dan luit. Ries een juist inzicht in de toedracht kon krijgen. Ook de verdediger wenschte zich gehandhaafd te zien. Na in de raadkamer te zijn geweest, ver klaarde de president, dat de verdediger allen als zoodanig gehandhaafd kon blijven, zij het onder eenig voorbehoud. De president wees er vervolgens op, dat er nog een scherpe patroon op het wapen zat, zoodat het nog een menschenleven had kun nen kosten. Bij het verhoor bleek, dat het in strijd met de voorschriften was, dat bekl. alle mond stukken wegnam, al is dit ook niet verboden om het gevaar. Verder mocht hij bij het on derricht geen exercitiepatroon gebruiken. Als hij wist, dat er geïmproviseerde exer citiepatronen werden gebruikt, was dit een reden te meer om voorzichtig te zijn of ze liever niet te gebruiken. Verder werd mede gedeeld, dat, hoewel niet is voorgeschreven, waar de patronen aanwezig behooren te zijn, de gewoonte is, ze op te bergen in de gere ed- schapstasch, doch geen scherpe patronen. Na de oefeningen moet degene, die opdracht heeft de tasschen in ontvangst te nemen, deze nazien en aanteekening houden van verbruik en overschot. De sergeant-majoor-instructeur Te Kolsté verklaarde, nooit van het bestaan van geïm proviseerde patronen te hebben gehoord, voordat het ongeluk had plaats gegrepen. Bij zijn onderricht maakte hij gebruik van de officieele patronen, doch wanneer er geen exercitiep^tronen aanwezig zouden zijn wat hem echter nimmer overkomen is zou hij scherpe patronen hebben gebruikt. Dit ontlokte een der raadsheeren de opmerking, dat getuige de beteekenis van zijn woorden niet begreep. Spr. laakte het ten zeerste, dat bij demonstratie scherpe patronen zouden worden geb*uikt. Getuige zei, dat hij geen patroon zou ge bruiken, waarvan- hij niet wist, dat het een scherpe patroon was, doch wanneer hij in het vuur van zijn onderricht een greep in de tasch zou doen zou hij niet nazien of het wel een exercitiepatroon was, daar hij dan de overtuiging zou hebben, dat de tasch alleen goede patronen bevatte. De president vond het verschrikkelijk, dat er twee scherpe patronen in de tasch waren. Er had dus nog een ongeluk kunnen gebeuren. Hij zeide, dat wij vóór het onder richt de overtuiging moeten hebben, dat er in de tasch geen scherpe patronen waren. In dit geval is de tasch na de oefening niet direct gecontroleerd, maar weggesloten en den volgenden dag, den dag van het ongeluk, weer gebruikt. De m eester-geweermaker Liebe, thans op pensioen gesteld, gaf toe, op 9 April de mitrailleurs-tasschen niet geinspireerd te heb ben, omdat Verschilt die belast was met het algemeen toezicht over alle mitrailleurs en met de inspectie over de gereedschaps- tasschen hem had gezegd, dat de tasschen in orde waren. De president wees op de mogelijkheid, dat bij een inspectie de scherpe kogels ge vonden zouden zijn en het ongeluk daardoor voorkomen ware geworden. Desgevraagd verklaarde de kapitein-des kundige S. Olij dat in de inspectie over de wapens ook de inspectie over de tasschen en munitie begrepen is. Getuige Dijters, die de patronen op den dag van het ongeluk had rondgedeeld, had er geen verschil in gezien. Het was ook vrij donker in de barak. Korporaal J.D. baron d'Aulnis de Bour- t ouill erkende, een scherpe patroon, die n iet in de trommel kon, in een gereedschaps- •öasch te hebben gedaan, wat de president als een fout aanmerkte. Kapitein Óly, weet het ongeluk mede aan 'net instituut, waar het ongeluk gebeurde. Door gebrek aan personeel en onvoldoende bekendheid met de reglementen en voor schriften, worden deze niet voldoende opge volgd. Niet iedereen vervult naar behooren de. Jiem opgedragen taak, en daardoor ont staat een toestand, waarvan de ernstige ge- vol ?en als het ongeluk in kwestie niet kunnen uitblijven. Bekl. die het bestaan van namaak- patr jnen kende, had dubbel voorzichtig moetij» zijn. Er is geen absolute zekerheid, dat tsen excercitiepatroon van een scherpe patro mi is te onderscheiden. Daardoor is een ongeil *te verklaarbaar. De auditeur-militair nam de schuld van bekl. a tn het ongeluk aan, omdat hij in strijd met dt» voorschriften namaak-patronen heeft gefcyuikt. Daar de overeenkomst tus- schen de 'beide soorten patronen groot is, had bekl. ïich moeten overtuigen, of zich ook iemaijdi voor het wapen bevond. Spr. ei schte één maand hechtenis voor waardelijk. 1 De verclediger voerde o.m. aan, dat alle officieren ib bet kamp hem verklaard heb ben, dat huin onder die omstandigheden het zelfde zou iZijn overkomen. Er is hier een keten van inhuldigen, maar bekl. staat als degene, die de laatste handeling verrichtte terecht. Er isi schuld bij de inrichting van het instituut, "bij den sergeant-majoor, die verzuimde de Tasschen na te zien, en bij den korporaal, die de patronen in de tasch deed. De schuld van fot'kl. achtte pl. niet zoo groot dat hij daarvoor gestraft moet worden. De wetenschap, den. dood van Lammers veroor zaakt te hebben, jis reeds een zware straf ge noeg. Spreker viftyeg vrijspraak. Vr.: In miin huis ik een kleerkast, waar zich geregeld de mof. in bevindt. Ik heb reeds met kamfer en tabafe geprobeerd ze weg te krijgen, maar zonder resultaat. Kunt u mij een middel noemen om ze weg te krijgen? Antw.: Met kamfer en tabak krijgt u de motten niet weg. Wei kunt u daarmee ver hinderen dat zij zich in de kasten nestelen. Dc reuk van kamfer tin tabak is den motten onaangenaam. Nu mo è:t u beginnen met de motten en' de eitjes. \Wlaaruit de rupsjes ont staan, te verwijderen.^ U moet trachten de kast zóó af te sluiten, Hat er geen motjes in kunnenkomen. Alle gaten en kieren dienen dus gesloten te zijn. Een mot kruipt door het kleinste gaatje. U moet nu de kleeren uit de kast nemen. De kast g uchtig, in alle hoek jes en gaatjes ook, schoenmaken en vervol gens de kleederen dut dl tig kloppen en bor stelen, om de eitjes en .rupsjes er uit te ver wijderen. Daarna kunt u de kleeren weer opbergen, desgewenschlf nogmaals in doozen of zakken verstopt. Watnneer u nu na dezen duchtigen schoonmaak dan bovendien nog kamfer, naphthaline, trjbak of juchtleer bij de kleeren legt, dan zult u geen last van mot meer hebben, Vr.: Ik heb een winkelhuis gehuurd in Schoten e_n nu luidt het huurcontract: 2 huurjaren en 3 optiejairen. Nu zijn die 2 huurjaren om en wemicbte ik gebruik te maken van de 3 optieja re», waarvan ik een schriftelijk bewijs af moB st geven. Moet ik nu die drie optiejaren v ólbrengen of mag ik de huur opzeggen, wai meer ik wil? Afitw.: Wanneer u nu dzbruik wenscht te maken van de drie optieiaren, dan dient u die geheel uit te wonen Wellicht kunt u ook een overeenkomst sluiten voor kor toren tijd. i Vragen over loten. Antw.: Geen enkel der ons toegezonden nummers is uitgeloot, behaï\ve één, waarvan wij den bezitter schriftelijk Iti kennis stelden. Vr.: Ik kreeg voor de hondenbelasting Vaz Diaz 2000 M dagelijks Nieuws» en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondberichten over de H. D O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelsche stations 365495 M. dage lijks concerten, lezingen, enz van 20 ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M. dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. 1050 M dagelijks Politiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Dincr- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtie 's Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M Dagelijks concert, zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel - 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.41 12.55, 8.35 uur. BIJZONDERHEDEN. Daventry. 7.50. Eerste bedrijf van „La- Bcheme". 8.25Rond de sta'ions 9.20 „The Georgians", daarna Savoy Hoötel H. D. O. 6.Dinér Concert. 8.15 Concertgebouw te Amsterdam. Munster. 7.50. Liszt Programma Zie verder boven. eerst een waarschuwing, toen een aanma ning en toen kwam de deurwaarder en zeide tegen mijn vrouw, dat als zij niet betaalde, hij zou overgaan om den inboedel in beslag te nemen. Mijn vrouw heeft toen gezegd, dat wij het 's Maandags op zouden sturen. Zij heeft het toen 's Maandagsmorgens opge stuurd. 's Woensdag d.a.v. kwam de deur waarder met een paar politieagenten om den inboedel op te schrijven. Mijn vrouw heef! toen het bewijs getoond, dat zij betaald had, Het was goed. volgens den deurwaarder, maar mijn vrouw moest evengoed 4.35 be talen, n.l. f 0.35 voo'r de waarschuwing; ƒ1 voor de kosten van het exploit; 1.20 voor schrijfloon en 1.80 voor ?etuigenloon. Als mijn vrouw dal niet betaald had, hadden zij den inboedel opgeschreven. Hadden zij er recht toe, dit geld te eischen? Antw.; Ja, dat zijn kosten, die op bet ge val gekomen zijn. Vr.: Hoe krijg ik een wit chevre bontje weer wit? Antw.: Maak roggezemelen in aarden ol ijzeren pot onder vqortdurend roeren zóó warm, dat ge de hand er nog juist in kunt houden. Schud dan de warme zemelen op het bont en wrijf die er sterk mee. Daarna 't bont uitschudden en met schoone borstel uitschuieren. Een chemische wasscherij kan intusschen ook wellicht hulp verleenen. Vr. 1: Kan een dienstbode, welke in het huwelijk wil treden, in de parochie waar haar ouders wonen, trouwen, als zij in dienst blijft in een andere parochie tot haar huwelijk? 2, Of moet zij een zekere termijn in de parochie van haar ouders zijn, om daar te kunnen trouwen? 3. Zijn er voor het huwelijk voor de wet in dien zin ook nog moeilijkheden? Antw. 1 en 2: Zij kan haar domicilie bij haar ouders kiezen, en dan in haar woon plaats trouwen. Wendt u maar tot uwen pastoor. 3.: U doet het beste met u hiervoor te wende'h tot den Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, die u welwillend de noo- dige inlichtingen zal verschaffen en bij hel geven van raad met allerlei omstandigheden rekening kan houden. Inderdaad, zult ge zeggen, het zijn def tige woorden van den Louis XIV-stijl, maar heuschde ontvankelijkheid van mijn muzikaal begripsvermogen is nu een i - 1 l'l TL mnnn L ol 4 O /-l 111* waaraan men dan den naam geeft van doq- bles. Wanneer we nu bij deze beide vorm- grondslagen der suite nog bedenken, dat ook de suite onder het opzicht van bewe ging en tempo onderworpen 'is aan de al- gemeene beginselen van symmetrie in ge wonen of in contrasteerenden vorm, daar maal zoo groot niet'! Ik meen het te dur- Jij een universeele eisch voor elk kunst- „r-i\v/:„ -„-„„Pt a pj-Qjjjjct jSi dan komen we tot de hoogst ven betwijfelen. Wie zoo spreekt, is, dunkt me, te voorbarig, daar hij zelfs niet eens weet, dat de Suite in de muziekge schiedenis sléchts een overgangsvorm is geweest. Overgangsvorm tusschen het ge zongen madrigaal eenerzijds en de welbe kende sonate anderzijds. En het is dus zeer aannemelijk, dat de suite minder geraffi neerd is dan haar voorganger, het madri gaal, dat op zichzelf aan geen enkelen be- paalden vorm gebonden was, rnaar van den anderen kant, dat de suite simpeler van bouw is dan haar uitlooper, de Sonate, die door haar drieledige structuur de volmaakt ste uitbeelding is van de verscheidenheid in de eenheid. Het zou wel eens interes sant zijn in de schoonheids- en grootheids- uitingen dezer wereld meer zulke zwakke afstralingen van de hoogste schoonheid en grootheid: den drieëenigen God, van nabij te bezien. De klassieke suite nu bestaat uit een willekeurige reeks van instrumentale mu ziekstukken, in lied- of dansvorm gecom poneerd, welke ondanks de grootste verscheidenheid en het contrast in de bewegingen en tempo's, toch te zamen een eenheid vormen. Het kenmerk, waardoor zich derhalve de suite van eiken anderen muzikalen vorm onderscheidt is (schrik niet, lezer(es): het binaire beginsel of het beginsel der twee-verbinding en dat wel op de twee volgende manieren toegepast. Vooreerst gaat in elke suite in het eer ste deel de hoofdtoonsoort naar een ge parenteerde toonsoort over, musiceert even daarin, magr komt daarna weer tn de eerste hoofdtoonsoort terecht, zonder dat echter het eerste thema meer herhaald wordt. Dit laatste is juist het doorscheme rend, heel vage vergezicht van den late- ren sonatevorm. In de tweede plaats wordt in de suite elk deel van bet muziekstuk tweemaal in zijn geheel gespeeld, hetzij in letterlijke herhaling, hetzij in gevarieerden vorm, eenvoudige gevolgtrekking, dat dc verschil lende muziekstukjes eener suite moeten hebben: een streng tonaal verband onder ling en een logische orde in dc afwisseling van tempo's en bewegingen, twee begrip pen, die het doorsnee-muzikaal begrips vermogen toch niet te boven gaan. Hoewel we nu aan den vormelijken kant der muziek niet alle belang mogen hech ten, is het toch noodzakelijk, den suite- vorm van meer nabij fe beschouwen. We bespeuren n.m. in elke klassieke suite de neiging om in een vroolijk (allegro) tempo te beginnen, de allemande in vier tijden, en in een nog opgewekter tempo te eindi gen, de gigue of een dans in gebroken triolen. Tusschen deze twee uitersten in reien zich dan de langzamere tempo's, meestal in drieën, van een sarabande, cou rante of sicilienne en der gematigde tem po's van gavotte, menuef of passepied, de eenige stukken der suite, die zich leenen voor den werkelijken dans. Nu hebben echter twee hoogst merk waardige Fransche componisten, de grond leggers van den geestelijken erfschat der jonge Fransche toonzetters, in een nieuw 1 element deri suite zich het meesterschap verworven in de z.g. doubles en secondes, de voorloopsters van het bij uitstek mu zikale rondeau. Met deze gegevens is men in staaf de klassieke suite van andere te onderschei den. In princiep zijn het dus nevenge schikte muziekstukken, de zoo noodzake lijke primitieve voorbereiding van den la ter ontstanen cyclus van muziekstukken, die onderling van elkaar afhankelijk zijn, den cyclistischen vorm, die vooral door Cësar Franck verwezenlijkt is. Om bijzondere redenen wijs ik hier op dengene, die In de klassieke suite het zui verst het karakter van den dans heeft we ten te bewaren, op den Franschman Cou- perin, die stierf in 1733. Hii behoort t°t de groote claveciniste.n der 18de eeuw' en op merkelijk is het, dat hij vooreerst in zijne suiten of orden het karakter van dans het zuiverst heeft weten te bewaren. Doch nog een andere eigenaardigheid kenmerkt Cou- perin, ofschoon hij hierin te rade ging bij de oude luitcomponisten. Boven de meeste zijner werken prijken allerlei fantastische en koddige opschriften, zooals La Tene- breuse, Papillons, la Lugubre, terwijl on der deze titels inderdaad slechts een alle mande of gavotte-rondeau, een passepied of gigue ofwel een sarabande aangeboden woiden. Hier openbaart zich Couperin als de eerste programma-componist die syste matisch allerlei toonschilderingen geeft Couperin is dan ook de vertegenwoordi ger van het schilderachtige, iemand die vrij is in zijn manier van uitdrukken en den schoolschen vorm der suite dienst baar maakte aan een steeds wisselende uitdrukking van zuivere indrukken, Is het wonder ,dat de jonge Fransche com ponisten naar die traditie zijn weerge keerd: de Fransche bevalligheid en mu ziek van zuivere indrukken? Dat is het juist, wat We bij een componist als Coupe rin vinden. En wat de modern-Fransche musici deden, is een vingerwijzing voor de Nederlandsche kunstbroeders, vooral voor de Katholieke onder hen: de dooden moe ten de levenden weer leeren. Doch daar over een der volgende malen, anders zou ik mijn conclusies vooruitloopen. Nog een laatste reden is er, waarom ik bijzonder op Couperin als suite-componist wilde wijzen. Niet, omdat hij zoo melodieus is als een Scarlatti of bekorend als een Rameau, maar om hef practische feit, dat juist Couperin zeer veel suites schreef voor het klavecimbel, welke dus op het meest gangbare instrument, de piano, te benade ren zijn. Misschien ligl er in uw muziekkast nog wel een vergeten jeugdboek, waarin u tot uw groote verbazing eenige suite-fragmen ten zult vinden van Couperin of Rameau, van Bach of Sfcarlatti. Denkt er aan: deze muziekkennis is tegenwoordig meer dan ooit noodzakelijk. Neemt ze nog eens ter hand, en speelt ze zoo pretentieloos moge lijk, zonder den minsten air tegenover die eenvoudige noten aan te nemen. Of schaft u zelf een bloemlezing uit de werken der Fransche clavecinisten aan, b.v. uit de Chester uitgave en men kan verzekerd zijn, dat zulk een eenvoudige bundel den muzikalen smaak met reuzenschreden zal doen vooruitgaan meer dan het aanhooren en spélen van honderden fox-trotts en rag-time». J. VAN DE WIEL pr. Hebben wij in een vorig artikel melding gemaakt van het treurige verschijnsel, dat uit een enquête bleek, hoevelc moderne schrijvers het denkvermogen schenen te missen, althans niet geordend denken kon- -- den, thans, als tegenstelling, willen wij wij- gigue ofwel een sarabande aangeboden zen Qp egn jjer sch00nste voorbeelden van i c geor(jentj denken en den invloed van dat denken op de moderne maatschappij. Nu voor de derde maai dr. Mackaay O. E. S. A. in Haarlem een cursus komt geven over phi- losophie en voor de R.K. Volksuniversiteit spreken zal over de verklaring en verdedi ging van de definitie der Thomistische Wijs begeerte en bijna tegelijk een ander katho liek geleerde, met name Dr. Welschen O G., het hoogleeraarsambt zal aanvaarden aan de Leidsche Universiteit, om eveneens over de Thomistische Wijsbegeerte te do- ceeren, willen wij met een enkel woord wij zen op de immerdurende beteekenis van de leer van den grooten Aquiner De leer van den middele^uwschen wijs geer behoort niet verbannen te worden naar een duister verleden, zij staat midden in het heden, is van het grootste belang voor het heden, nu het onbestemde, dat men het „moderne denken" noemt, zich afkeerig toont van streng geordend betoog. De zoe kende geest, in onrust voortgestuwd, wil opstijgen. Waarheen? Leo XIII gaf in een encycliek den weg voor die opstijging aan toen hij schreef: „Al stijgende zoekt het verstand tot vaster kennis te geraken van de natuur der lichamelijke dingen; van de wet ten, die de stof beheerschen, van de begin selen, wRaruit eenheid en verwantschap in de wereld ontstaan; van den mensch in zijn hoogste levensverrichtingen, van de eerste oorzaak aller wezens. Aan hen, die dezen weg zoeken op te gaan, biedt een verstan digé studie der thomistische wijsbegeerte licht en steun." Nagenoeg alle voorname stelsels dezer eeuw, hebben de groote christelijke begin selen verduisterd, het licht uitgedoofd waardoor wij het verband tusschen den menschelijken geest, de natuur en God kun nen gadeslaan. In de moderne wijsbegeerte openbaart zich geen eenheid, gestadigheid en vastheid. Had echter Europa de oude Christelijke wijsbegeerte trouwer bewaard men zou bij den strijd tusschen de uitslui tend mechanische en teleologische natuur beschouwing niet tot zooveel misverstand zeker tot geen stelselmatig1'" voorbijzien der harmonische natuurschoonheicf zijn verval len, wij zouden niet dat pijnliik wankelen en die vernederende afgoderij va n het materia lisme hebben aanschouwd. Imtmers de ken merkende eigenschap der thoi nistische wijs begeerte is, dat zij groote ritimte en vrij heid voor een rationeele wa urnemingsme- thode met vastheid van redelijke beginse len vereenigt. Wetenschap en thomistische wijsbegeerte zijn niet met elkander in strijd'» Of, zooals Pater de Groot schrijft, wanneer- hij betoogt, dat de Aquiner geen gevaar is roor de. be schaving, zooals tegenstanders beweerden: „Brengt het onderzoek, naarma.Ce het uit gebreider, nauwkeuriger en mee;r' rationeel wordt, al helderder aan den dag, hoe won derbaarlijk de doelmatigheid dtir wezens, afzonderlijk en in hun verband, löschittert door geheel de omringende schepping, dan leert ons dc scholastieke wijsbegtK-rte, het klaarblijkelijke feit in het licht det eerste beginselen te beschouwen en den ft lik van onzen geest tot Hem te verheffen,: Wier.s aanbiddelijke wijsheid het heelal nó ar een verheven plan geordend heeft. Terwijl Kant de absolute waarde van he t oorzakelijk- heidsbeginsel verwerpt, en aldus volstrekt willekeurig de mogelijkheid loochen; t, om uit waargenomen vcrschiinselen tot h* t be staan eener onzichtbare eerste oorzaak te besluiten, terwijl het bestaan, het beginsel, het begrip'zelfs van eindoorzaken dóór de sophismen veler nieuwere wijsgceren ver duisterd werd of verdween, zien wij in Tho mas' verdediging dier bestreden waarheden beginselen en begrippen, het beste deel der wetenschap beschermd: zonder in ai ver dreven bespiegelingen te vervallen toong hij ons, hoe bij het teleologische vraagstuk het gevaar te ontwijken, dat de edelste vrqchl der wijsgeerige natuurbeschouwing, de ken nis van God, verloren zou gaan." En niet Leo XIII concludeert pater de Groot: Llaar de leer van Thomas van Aquino steunt ioo zeer verreikende beginselen, beantwoord t zij aan de eischen niet van één, maar v»n alle tijden." Indien deze leer van het grootste oelanj is voor het moderne denken en voor de we tenschap, dan spreekt het welhaast van zeil dat zij ook van het hoogste belang is vour de maatschappij. Gedachten, geestesstrocv mingen, godsdienstige overtuigingen en pl vi- losophische stelsels regelen 't maatschappe lijk leven. „Te lang aldus pater de Groot, heeft Europa zich afgekeerd van hen„, die ons leeren, hoe de geest in de beschou—l wing van het hoogere, tot haar volle waar-<\ de komt. Zij, die over rampen klagen, die^l het kwijnen der zielen betreuren, die ver zuchten, dat dc maatschappij toch weder van de christelijke waarheid leven mocht, vergeten te vaak, dat de gezonde kracht der oude denkers, hun degelijkheid en de geest drift, wmarmede zij ook de bovenzinnelijke wetenschap beminden, ten uiterste ver waarloosd zijn. Een leering als de thomis tische, vruchtbaar en in goeden zin positief, moet het scepticisme en, door haar orde, de tegenwoordige verwarring tegengaan Het kwaad woekert onder allerlei gedaanten voort. De volkeren verheffen zich; met nieuwe eischen bij nieuwe toestanden ko men zij geweldig aangedrongen. Dwalingen, ontelbaar en vermetel, strijd voerend om de opperleiding der geesten, dreigen de mensch- heid mede te sleepen naar de uiterste ge volgtrekkingen van Darwin-Spenccr-Marx of naar het grondelooze individualisme, waarin een antitheistische leer als in een somberen nacht zich nederstort. Zonder oen krachtig geheel van geest- en leven-ademen de waarheid, ontzinkt ons het vertrouwen. Met een vaste, onvervalschte leering zullen wij voor de vragen der toekomst niet te rugdeinzen; wij zullen het naderende ge vaar wederslaan, en onze nazaten rullen dan de macht vinden om de verwoesting te breidelen. Zelfs aan tegenstanders openbaart zich somwijlen de Kerk als de reddende macht in tijden van allergrootste verwarring en verbijstering. Zij zou echter de toeverlaat" der komende geslachten niet kunnen zijn zonder hare door zooveel aanvallen be proefde leering. In zijn encycliek „Aeternl Patris" noemt Leo XIII den wijze van Aqui no den waardigen verdediger dier leering en daardoor een steun der christelijke maat schappij. Begint men nu meer te luisteren naar die uit het Vaticaan klinkende stem, die, al is zij in het aardschc leven verstoma, voort blijft klinken door het gezag harer geschrif ten? Wij mogen het althans met vreugde vaststellen, dat ongetwijfeld de belangstel ling voor de thomistische wijsbegeerte ook onder andersdenkenden toeneemt. Na een leerstoel aan de Amsterdamsche universi teit mocht er thans een leerstoel volgen aan de Leidsche Hoogeschool. Moge de maatschappij door steeds toene mende belangstelling rijke vruchten van dit onderwijs plukken. JOS. VANDERVELDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5