EVENTJES LACHEN. BinnenlandschNieuws. UIT ONZE OOST. Gravin Francisca. De opbrengst der Duitsche belastingen en invoerrechten overtreffen verre de ramingen. De Russische Ambassadeur te Berlijn heeft een langdurige bespreking met Stresemann over het Veiligheidspact. Grieksch-Bulgaarsch grensconflict. De ongeregeldheden in China nemen bedenkelijke verhoudingen aan. Onder de radio-berichten: Griekenland heeft naar aanleiding van het grensincident een ultimatum aan de Bulgaarsche regeering gericht. Twee Amerikaansche torpedojagers naar Alexandrië, ter bescherming van Amerikaansche levens en eigendommen bij mogelijke aanvallen door Syrische stammen. Gem. buitenl. berichten. UIT HET AND-. f Duitschlands recht op Elzas-Lotharingen is vervallen. De Fransche oorlogs schulden. De ware vrede. De noodtoestand bij den Duitschen landbouw. Het Grieksch-Bulgaarsch incident. Een schip gezonken. De Bulgaarsche lezing van het gebeurde. Een Grieksch ultimatum. De oorlog in Marokko. De strijd in Syrië. De burgeroorlog in China. De poging tot vergiftiging van den Gouverneur van Atjeh Emigratie naar Canada. Het corps diplomatique bij den H. Stoel te Rome. Begrooting Artillerie-I nrichtingen. Wijziging Indische Begrooting 1926. Een groote politieke fout FEUILLETON Economische crisis in Duitschland. 'Kaar gemeld wordt zullen alle onderne mingen van de Bismarchhütte dezer dagen worden stopgezet in verband met den eco- nomischen noodtoestand. De opbrengst der Duitsche belastingen en invoerrechten. T^Jit het rapport van den rijksminister van financiën in het jongste nummer van de „Reichsanzeiger" blijkt, dat in den tijd van 1 ApriL tot 30 September, dus in den loop van zes maanden, aan belasting en invoer rechten ruim 400 millioen Mark meer is in gekomen dan geraamd was. De inkomstenbelasting, die op 800 mil lioen Mark was geraamd, heeft 970 millioen Mark opgebracht. Uit de invoerrechten is 200 milioen Mark meer gekomen, dan ver wacht was. Besprekingen te Berlijn. Een der leden van de commissie uit het Rijnland, die Dinsdag aan de conferentie met de rijksregeering heeft deelgenomen, heeft aan de „Voss. Ztg." medegedeeld, dat de verklaringen van den rijkskanselier en minister Stresemann een gunstigen indruk op alle aanwezigen maakten. Er werd niet gesproken over de vraag, of de overeenkom sten al dan niet aanvaard dienden te worden. Men moest hierbij rekening houden met de omstandigheid, of de in het vooruitzicht ge stelde concessies zouden worden verwezen lijkt. De Rijnlanders spraken hun teleurstel ling uit, dat te Locarno geen bindende over eenkomst nopens de concessie in het bezet tingsregiem was verkregen. Krestinski bij Stresemann. Bij het bezoek dat de Sovjetrussische am bassadeur Krestinski Dinsdagavond aan dr. Stresemann heeft gebracht, werd het Vei- ligheidspact in den breede besproken. Dr. Stresemann legde er nogmaals den nadruk op, dat noch het pact, noch Duitschlands toetreding tot den Volkenbond van eenigen invloed zou zijn op de betrekkingen tus schen Duitschland en Sovjet-Rusland. De houding der Duitsch- nationalen. De Duitsch-nationalen beginnen hun aan hang in den lande reeds langzaam en voor zichtig voor te bereiden op den grooten politieken draai, dien ze inzake de veiligheids- quaestie zullen nemen. De Duitsch-nationale bladen zijn door den Maandagmorgen ge- publiceerden tekst van het verdrag klaar blijkelijk aangenaam verrast. r De „Deutsche Tagespost", die als spreek buis van het partijbestuur geldt, erkent, dat ,er in Locarno „geweldige verbeteringen" zijn bereikt. Het blad erkent zelfs onom wonden, „dat we aan het begin van een [nieuwe ontwikkeling staan, en dat dit eerste succes ons moed geeft, om met vereende s krachten verder te werken aan den weder opbouw van ons vaderland." Zelfs de „Deutsche Tageszeitung", die jtotdusver slechts scherpe oppositie tegen "het Veiligheidspact gepredikt heeft, zong 'gisteren reeds een toontje lager. Alle bezwaren zijn nog wel niet uit den weg geruimd, maar een definitief oordeel is eerst moge lijk, als geheel duidelijk is geworden, welke voordeelen, met name voor het Rijn- en Saargebied uit de verdragen zullen voort vloeien. Ook de overige Duitsch-nationale bladen opperen nog wel bezwaren, maar geven toch toe, dat er in Locarno meer bereikt is, dan zij hadden durven hopen. Er valt wel niet meer aan te twijfelen, dat de Duitsch-nationale bladen, na eerst nog wat te hebben tegengesputterd, het pact zullen goedkeuren. t Een aanstaand onderhoud Tsjitsjerin en Briand. De „Petit Parisien" mefdt, dat Tsjitsjerin Pen hij te Berlijn was, aan Briand liet vragen af hij binnenkort een onderhoud met hem kon hebben. Briand antwoordde dat, daar de sovjetregeering door Frankrijk erkend is, niets zich verzette tegen de komst van Tsjitsjerin te Parijs en een eventueele be spreking. Het blad meent te weten, dat in dien het plaats heeft, dit onderhoud geenszins het karakter zou dragen van een of andere onderhandeling, maar zich zou bepalen tot een in contact komen en een eenvoudige gedachtenwisseling over algemeene vraag stukken. De Roemeensch-Egelsche schulden geregeld. Volgens een telegram uit Boecharest is een overeenkomst getroffen tusschen Roemenië en Engeland over de oorlogsschulden. De overeenkomsten van Locarno. Teleurstelling in Weenen. De eerste geestdrift te Weenen na afloop van de conferentie van Locarno, is, sinds de publicatie van den tekst van de overeenkom sten, gevolgd door teleurstelling. De „N. Fr. Presse" had een eenvoudig, duidelijk dokument zonder zijwegen en ach terdeuren verwacht, zonder zelfs voor den vakman ingewikkelde bepalingen. Aller minst is het blad o.a. te spreken over het feit, dat er uitzonderingen voor de toepassing van het instituut der arbitrage zijn, zooals bij een flagranten niet geprovoceerden aanval, of bij schending van de gedemilitariseerde zone, welke het blad alle bedenkelijk elastische be grippen acht. Het algemeen oordeel luidt, cfat er eerst pas een begin is gemaakt nu komt het er op aan dat de vredeswil van Locarno in de har ten overgaat. Een Bulgaarsch-Grieksch grensconflict. De sta/ van het derde legercorps meldt uit Saloniki Georganiseerde Bulgaarsche troe pen deden een aanval op een Griekschen grenspost, waarbij zij een officier en een Grieksch parlementslid doodden. De Bulga ren herhaalden den volgenden dag hun aan val, die den omvang van een grensincident overschreed. Er zijn maatregelen genomen om aan den toestand het hoofd te bieden. De Grieksche regeering heeft van Bulga rije voldoening geeischt voor den inval in Demirhissar. Grieksche troepen hebben de Bulgaarsche grens overschreden en hebben het district Petritsj bezet teneinde een her haling van de aanvallen der Bulgaarsche on geregelde troepen te voorkomen. De oorlog in Marokko. De „Daily Telegraph" meldt uit Tangen dat alle inwoners van. Tetcean door het be richt zijn opgeschrikt, dat Abd-el-Krim pro jectielen met vergiftige gassen heeft gezon den voor het bombardement van Tetoean. Rijke Joodsche families uit Tetoean gaan naar Tanger en een aantal Spaansche bur gers naar Ceuta. Op den toren van Tetoean is een batterij van kanonnen van 6 inch op gesteld, die dagelijks de*positie van de ar tillerie der Riffijnen op den berg bombar deert, maar deze tot dusver niet tot zwijgen heeft kunnen brengen. Coolidge's standpunt in zake de beperking der ontwapening. Omtrent het standpunt van president Coolidge' tegenover de kwestie der ontwa pening en de mogelijkheid van het bijeen roepen eener nieuwe conferentie wordt uit Washington gemeld dat Coolidge gelooft, dat een Europeesche conferentie inzake de beperking der bewapening nuttig zal zijn, en dat hij hoopt, dat het verdrag van Locar no het houden van zulk een conferentie zal bespoedigen. Indien het Europa mogelijk is tot overeenstemming te komen, zal Coolidge zulke stappen bevorderen. Hij gelooft, dat de Ver. Staten weinig hebben te bieden met betrekking tot een vermindering van hun strijdmacht te land, doch (.evens meent hij dat alle kwesties, welke een verdere beperking der maritieme bewapening betreffen met een beter vooruitzicht op succes in een con ferentie in Amerika kunnen worden behan deld. Hij erkent echter, dat er in Washing ton geen stappen kunnen worden gedaan inzake een conferentie tot beperking der be wapening ter zee vóór dat de belanghebben de mogendheden zijn gepolst. Intusschen zal de regeering te Washington alles doen wat in haar macht is, zonder de nationale be langen te schaden, om 'Europa te helpen bij het verkrijgen eener overeenkomst ten op zichte van de strijdkrachten te land. De president is voorts van oordeel, dat het verdrag van Locarno een zeer bevredi gende overeenkomst is. Het ;s van groote beteekenis, dat het verdrag is opgesteld door staatslieden, die politieke overwegingèn in acht hadden te nemen en nochtans in staat waren tot overeenstemming te komen. Dit is een stap verder dan het plan-Dawes, het welk tot stand werd gebracht door mannen, die los van politieke overwegingèn waren. De toestand in China. Gisteren deden zich twee nieuwe gevallen voor van het lastig vallen van 'vreemdelingen door stakersposten, toen enkele vreemde lingen een poging deden, om, via de Fransche brug, levensmiddelen in Sjamien te brengen. Een 1 betrouwbaar telegram uit Hankau meldt, dat Woe Pei Foe te Hankau aankomt. Uit Nanking wordt gemeld, dat de voor hoede van het leger uit Tsjekiang 19 October te Nangking is binnengetrokken den 20 October de rivier is overgestoken in de richting van Poekau. De berichten uit China zeggen, dat Peking de ontwikkeling der tegenwoordige crisis rustig afwacht, en dat, tenzij iets onverwachts gebeurt, de douane-conferentie te Peking zonder meer voortgang zal hebben. In repu- blikeinsche kringen wordt de omgeving van Peking beschouwd als de plaats, waar de tegenover elkaar staande legers slag zullen leveren, en meent men, dat de voorloopige regeering niet in staat zal zijn, de neutraliteit te handhaven, die voor het houden der con ferentie noodig zou zijn. Het verkeer tusschen Tientsin en Sjanghai is gestaakt, nadat drie dagen geleden eem trein met Amerikaansche gedelegeerden nog kon passeeren. Generaal Woe Pei Foe is met twee oorlogs schepen naar Hankau vertrokken. Generaal Hsiao-Jao-nan, de gouverneur van Hoepei, heeft zijn heelen staf uit het arsenaal van Nanjang verdreven en hen vervangen door aanhangers van Woe-Pei-Foe. Reiziger melden, dat alle posten aan den benedenloop van de Jangtze zich vóór Woe-Pei-Foe hebben verklaard. DE ONTHULLING VAN HET GRAF MONUMENT VOOR PRESIDENT EBERT. Zooals wij reeds met een enkel woord heb ben vermeld, heeft de onthulling van het een voudige grafmonument voor den overleden rijkspresident Ebert nog niet plaats gehad. De plechtigheid zal geschieden op 1 Novem ber (niet December). Het „Berl. Tag.", dat deze rectificatie geeft, neemt ook geheel dd eerste bewering terug, dat de autoriteiten rüevrouw Ebert op zeer onbeleefde wijze behandeld en haar buiten alles gelaten zouden hebben. De plechtige overdracht van het monu ment door de rijksregeering aan de stad Hei delberg zal geschieden in tegenwoordigheid van de weduwe en de familie, terwijl de rijks regeering vertegenwoordigd zal zijn. Op den steen staan de woorden gebeiteld „Friedrich Ebert" en het devies van den overledene „Des Volkes Wohl ist meiner Arbeit Ziehl". Aan weerzijden van het grafteeken is een marmeren steen aangebracht, ter herinne ring aan de beide zonen van den eersten rijks president, die in den oorlog gevallen zijn, en van wie de een begraven ligt in Prilep (Ma cedonië), de andere aan den Chëmin des Dames (Frankrijk). DE NOBELPRIJS VOOR STRESE MANN GEVRAAGD. Het „8-Uhr Abendblatt" oppert het denk beeld, om dr. Stresemann voor den volgen den Nobelvredesprijs aan te bevelen. Nog nooit, zegt het blad, heeft een man zoozeer den vredesprijs verdiend als de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, die met zijn pactaanbod den grondslag heeft gelegd voor een waarachtigen Europeeschen vrede. VERNIETIGING VAN DE MACHINES BIJ KRUPP. Naar wordt gemeld, is volgens berichten uit Keulen een begin gemaakt met de vernie tiging van machinerieën voor de vervaard! ging van kanonnen, welke vernietiging de controlecommissie sinds vijf jaar tevergeefs van Krupp had verlaagd. Een en ander be- teekent een gewichtige stap in de richting van voldoening aan de geallieerde ontwape- ningseischen. TER NAVOLGING De autoriteiten te Kassei hebbén iets nieuws bedacht om de eigenaars van café's enz. minder gewenschte gasten te doen ken nën. Behalve een lijst der dronkaards, wordt thaps ook aan de caféhouders een lijst ge geven met de namen van de bekende ruzie makers. De eigenaars zijn thans in staat dergelijke personen dadelijk uit hun inrich tingen te weren. EEN. HALSSNOER VAN KEIZERIN JOSEPHINE GESTOLEN. Ten nadeele van barones Surcouf is uit het familiepension te Parijs, waar zij woont, door inbrekers een halssnoer ter waarde van 150.000 francs gestolen. Het is vroeger het eigendom geweest van Keizerin Josephine. DE COMMUNIST DORIOT VOOR- LOOPIG IN VRIJHEID GESTELD. Het communistische Kamerlid Doriot, die op den dag der 24-uurstaking aangehouden was wegens mishandeling van een brigadier van politie, is voorloopig in vrijheid gesteld. DE ZEELIEDENSTAKING NOG NIET GEËINDIGD. In Weerwil van het besluit om de zeelie denstaking te Durban op te heffen, weige ren de stakers ten getale van 782 man, weer aan het werk te gaan, aldus wordt uit Kaap stad aan de „Times" gemeld. Zij weigeren eveneens, zich naar Engeland te doen ver voeren, omdat zij het, naar zij meenen, in Afrika beter hebben dan in Engeland, waar hun slechts honger wacht. Naar aanleiding van de bewering in eeni- ge Duitsche bladen, die doen gelooven, dat het Veiligheidspact geenszins de formeele erkenning inhoudt, dat Duitschland van Ll- zas-Lotharingen afziet, zegt de Temps" dat art. I van het Pact duidelijk de handhaving van den territorialen status quo vaststelt. De tekst sluit dus elke mogelijkheid van eenigerlei wijziging der westelijke grer.zen van het Duitsche Rijk uit en zoodoende is ook de afstand van Elzas-Lotharingen door Duitschland definitief, daar Duitschland zich plechtig verbindt zich van eiken aanval of invasie te onthouden. Het zou eveneens ten volstrekte onmogelijkheid zijn, zoo voegt de „Temps" er aan toe. te trachten dienaan gaande arbitrage uit te lokken, daar de in ternationale regel, welke in de arbitrage- conventie tusschen Duitschland en Polen na der wordt omschreven een regel, die voor allen geldt bepaalt, dat de eerbied voor de door de verdragen vastgestelde rechten voor alle internationale rechtban ken verplicht is. Volgens een bericht van „Central News" heeft Frankrijk besloten de onderhandelin gen met Amerika over een definitieve re geling der schulden terstond te hervatten en door Caillaux nieuwe voorstellen ie Washington te laten doen. Amcry, de Engelsche minister van kolo niën heeft verklaard, dat de conferentie van Locarno de grootste stap beteekent, welke tijdens de laatste generatie is gedaan in de richting van een waren vrede, van weder- zijdsoh begrijpen op voet van gelijkheid voor alle betrokkenen. Lloyd George, Cur- zen en MacDonald hebben het hunne er toe bijgedragen, maar Chamberlain, die. op hun grondslagen arbeidde, bereikte het ge wenschte resultaat. De president van den Rijkslandbouw richt te een telegram totden rijkskanselier, waarin-- hij met het oog op den noodtoe stand tengevolge van de crediet- en afzet- moeilijkheden verzoekt om de bijeenroeping der crisiscommissie bij het rijkskabinet, ter bespreking der noodzakelijkste maatre gelen ter verzekering der volksvoeding. Een telegram uit Athene meldt nog, dat de Grieksche regeering behalve voldoening, bestraffing der schuldigen *en schadeloos stelling voor de gezinnen van den gedoo- den Griekschen officier en de gedoode Grieksche soldaten heeft gcëischt. Het door de Grieksche troepen bezette Petritsj is het voornaamste centrum der Bulgaarsche ko- mitadsji's. Het Italiaansche stoomschip „Ignatio Florido" is in den Aflantischen Oceaan ge zonken. De 37 opvarenden zijn in veilig heid gebracht aan boord van het Ameri kaansche stoomschip „President Harding", Den 19en October heeft er op de Griek sche grens bij Demirkapoe een incident plaats gehad tengevolge van het betreden van Bulgaarsch gebied door een Grieksch soldaat, die een schot loste op den Bul- gaarschen schildwacht. De schildwacht, die zich in wettigen staaf van zelfverdediging bevond, doodde den aanvaller. Het lijk bleef op Bulgaarsch grondgebied. Er ont stond een langdurige fusillade, welke tot Dinsdagavond aanhield. Op dat oogenblik slaagde een officier in den Bulgaarschen sector er in in contact te treden met den Griekschen chef van Demirhissar met het oog op het instellen eener enquete. De Bulgaarsche regeering heeft de Grieksche regeering voorgesteld deze enquete on verwijld te doen plaats vinden teneinde de verantwoordelijkheid voor het gebeurde vast te stellen. De Grieken eischen in een ultimatum van 24 uur aan Bulgarije een schadever goeding van twee millioen francs, een be tuiging van leedwezen en de bestraffing der verantwoordelijke officieren. Steeg, de nieuw-benoemde resident-gene raal in Marokko en opvolger van maarschalk Lyautey, is eergisteravond uit Parijs ver trokken om zich in Bordeaux op den krui ser „Voltaire" met bestemming naar Ma rokko in te schepen. Zoodra hij maarschalk Pétain heeft gesproken zal deze zich naar Parijs begeven om de regeering over den toestand in Marokko in te lichten en de quaestie der noodige credieten tot voort zetting der operaties te bespreken. Aan twee Amerikaansche torpedojagers is order gegeven van Gibraltar naar Alexan drië te vertrekken voor njogelijken dienst in de Syrische havens en voor elke actie, welke noodig wordt geacht ter bescherming van Amerikaansche levens en eigendommen bij eventueele aanvallen door Syrische stam- De strijdkrachten, die Tsjang-tso-lin be strijden, hebben Soechowfoe vermeesterd. Slechts eenige honderden mannen van Tsjang-tso-lin's troepen ontkwamen. Aneta meldt uit Semarang: Mulder bekende in de strafgevangenis alhier, gepoogd te hebben den Gouverneur van Atjeh Hens te vergiftigen. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hier bij aan, dat Mulder vroeger gezaghebber bij het B. B., door het Hooggerechtshof met ver betering' van s Raad vonnis wegens dit feit veroordeeld was tot vijftien jaar gevangenis- strf; in dien tijd had hij van uit Java flesch- jes koffie-extract aan het adres van voor melden Gouverneur toegezonden, waarvan de inhoud vergiftigd was, terwijl de heer Hens door het gebruik daarvan geruimen tijd in zijn gezondheid benadeeld is geworden. Het is den directeur van het Informatie bureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" naar van die zijde wordt medegedeeld gebleken, dat door éen Canadeesche Maatschappij aangeboden wordt om boerengezinnen, welke beschik ken over minstens 1250, boven de reis kosten, te plaatsen op boerderijen in Ca nada. Aan allen die emigratie naar Canada overwegen, wordt dringend ontraden op die aanbieding, of welke andere ook, in te gaan, alvorens belangelooze belangrijke in lichtingen te hebben ingewonnen bij voor noemd Informatiebureau, gevestigd Bezui- denhoutsche Weg 97, 's-Gravenhage. Naar aanleiding van den volgenden pas sus uit hef Voorloopig Verslag op Hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken) voor 1926: „Anderen vroegen, of het Vaticaan nog kan bogen op don titel van te zijn een diplomatiek milieu bij uitnemendheid, nu de bijeenkomsten te Genève herhaaldelijk de voornaamste staatslieden en diplomaten in die stad bijeenbrengen?" schrijft de Eerw. heer Goulmy in de „Maasbode": Het Diplomatieke Korps bij den H. Stoel (e Rome bestaat uit ambassades en lega ties. Ambassades zijn gezantschappen van den hoogsten rang, van welke b.v. bij het Koninklijk Hof der Nederlanden te 's Gra- venhage geen enkele geaccrediteerd is. Hieruit blijkt: welk een gewicht de diplo matieke wereld aan een centrum als hef pausdom hecht. Nog meer komt zulks uit, als men nagaat: wie ambassades ingesteld hebben. De ambassades zijn van: 1, België, een land met scheiding van Kerk en Staat, waar evenwel de Kerk fi nancieel gesteund wordt'. 2. De Vereenigde Staten van Brazilië,een republiek met algeheele scheiding van Kerk en Staat. 3. Chili met het Katholicisme als Staats godsdienst. 4. Het Duitsche Rijk, welke republiek scheiding van Kerk en Staat in hare Grond wet opnam, terwijl een financieele band tusschen de Kerk en onderscheidene Staten nog voortbestaaf. 5. De Fransche Republiek, een land met algeheele scheiding van Kerk en Staat en anti-clericale tendenzen. 6. Eeru met het Katholicisme als Staats godsdienst. 7. Polen, welk land op 10 Februari 1925 een concordaat met den H. Stoel sloot, maar waar het Katholicisme geen Staats godsdienst is. 8. Spanje met het Katholicisme als Staatsgodsdienst. De legaties zijn van'. 1. Argentinië met het Katholicisme als Staaatsgodsdienst. 2. Beieren, welke vrijstaat op 29 Maart 1924 met den H. Stoel een concordaat aan- ging. 3. Bolivia met hef Katholicisme als Staats godsdienst. 4. Colombië met het Katholicisme als Staatsgodsdienst. 5. Costa-Rica met het Katholicisme als Staatsgodsdienst. 6. Groot-Brittannië met het- anglikanisme als Staatskerk in Engeland, behalve Wa les, het presbyterianisme als Staatskerk in Schotland, scheiding van Kerk en Staat elders, ook in Wales. 7. Hongarije met liet Katholicisme als Staatsgodsdienst. 8. Joego-Slavië met de orthodoxie als Staatsgodsdienst. 9. Monaco met het Katholicisme als Staatsgodsdienst. 10. De Nederlanden met scheiding van Kerk en Staaf doch niet op geldelijk ge bied. 11. Nicar'agua met het Katholicisme als VER VAN DE WAL. Frits (de stop uit het lekgat van de boot trekkend): „Kijk 'ns, pa! Ik heb de nlek gevonden waar de boot vroeger lekte!" STUDENTEN-UITVLUCHT. Papa: „Kijk nu toch eens, Johan, wat ik alweer voor je heb moeten betalen: vier honderd gulden aan den kleermaker, tach tig gulden aan den schoenmaker. tachtig gulden aan wijn, acht en zestig gulden aan sigaren en zoo voorts...." w Johan: „Ja. pa, studeeren is nu eenmaal duur!" NIET VERPLICHT! Tourist (in eene dorpsherberg). Wat^ Aan dit vuile servet moet ik den mond af vegen? Waard. Dat behoeft u niet te doe Die zijn maar voor sieraad. AFGESCHEEPT. Reiziger (op een trein wachtende, dK reeds twintig minuten te laat is, tot een besteller). Wanneer verwacht u, dat die trein aankomt? Besteller. Ik zou het niet kunnen zeg gen, mijnheer; maar hoe langer u er op wacht, des te zekerder is het, dat hij bin nen een minuut komen zal. Staatsgodsdienst. 12. Oostenrijk met nog niet voltooide scheiding van Kerk en Staat, 13. Portugal met scheiding van Kerk en Staat. 14. Rumenië met de orthodoxie als Staatsgodsdienst. 15. Tsjecho-Slowakië met een nog niet geregelden toestand op godsdienstig ge bied. 16. Vereenigde Staten van Venezuela met het Katholicisme als Staatsgodsdienst. Ingediend is een wetsontwerp tof vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Artil lerie-inrichtingen voor 1926. De begrooting beloopt een bedrag van 6.986.450 aan ontvangsten en uitgaven. De exploitatie-uitgaven worden geraamd op 6.971.450. Voor het verstrekken van artillerie-ma teriaal wordt voor 1926 geraamd 1.650.000 voor gedeeltelijke aanvulling van het ar tillerie-materieel dat aan de uitrusting ont breekt of waarvoor aanmaak uit anderen hoofde noodig is, 2.866.500. Ingediend is een Nota van Wijzigingen op de begroofing van Nederl. Indië voor 1926. Blijkens de toelichtingen is het o.m. wenschelijk gebleken om ook in de ge westen Djambi, Westerafdeeling en Zui- der- en Oosterafdeeling van Borneo, waar de cultuur van rubber door de Inlandsche bevolking een zoodanige vlucht heeft ge nomen dat van een zeer belangrijke volks cultuur kan worden gesproken, den land- bouwvoorlichtingsdienst ter hand te ne men. Hierdoor zal het mogelijk worden, te komen tot een meer rationeele behande ling der aanplantingen, welke bij de hui dige werkwijze der bevolking gevaar loo- pen, voor verdere exploitatie ongeschikt te worden. Met hef oog op den geringen zoutvoor- raad heeft de Gouverneur-Generaal mach tiging verleend om ter bespoediging der inrichting van nieuwe zoutlanden het voor dat doel voor 1925 toegestaan crediet van ,f 700.000 met 290.000 te" overschrijden. In verband hiermede kan in 1926 op onder- afdeeling 814 met 290.000 minder wor den volstaan dan aanvankelijk was aange vraagd. Naar aanleiding van de stemming overmen de aanneming van de Bioscoopwet, zégt „Het Centrum" o.m.: Wie een groote politieke fout beging was de heer Mr. Arts, de voorzitter van de zich noemende R.K. Volkspartij. Hij stemde èn bij de amendementen èn bij de eindbeslissing steeds trouw met de Linkerzijde mede. En dat zonder ook maar met één woord die toch zeer opmerkelijke stem te moti- veeren. Ware dit geschied bij een wijziging, b.v, van de Arbeidswet het zou wellicht te verklaren zijn geweest, al zou het dan ook wel bevreemding hebben gewekt, dat hij t zoo roerend met de vertegenwoordigers van de vrijheidsbond eens was! Maar, nu 't een wetsontwerp gold, als de Bioscoopwet, valt deze houding des te meer op. Eenige motiveering zou hier stellig op haar piaats zijn geweest. Wij zouden zoo meenen, dat vele leden der R.K. Volkspartij over deze houding van hun leider even verbaasd hebben staan kijken, als wij. De( heer Mr. Arts is o.i. zijn politieke loopbaan in de Tweede Kamer met een zeer groote fout begonnen. 12 De oudere lieeren en dames zaten ge zellig onder het genot van een glas wijn of een kop thee op het tegen den al te koeien wind beschutte terras, terwijl de bewegelijke jeugd zich amuseerde met lawn-tennis en raket-spel, tot aan den avond, wanneer wel luidende muziek in de groote tuinzaal ten dans zou uitnoodigen, en in de neven-salons een van alles rijkelijk voorzien buffet en overal opgestelde speeltafeltjes de eischen van eiken leeftijd zouden bevredigen. En dat alles werd met eene zekere on gedwongen voornaamheid aan de gasten aangeboden, terwijl aan iedereen volkomen vrijheid werd gelaten. De vriendelijkheid van gastheer en gast vrouw deed allen aangenaam aan. Luitenant Buffo, de eenige zoon van dit gelukkig gezin, was bij iedereen bemind. Maar vooral genoot hij de gunst van zoovele met talrijke dochters gezegende moeders. Een onverstoorbaar goed humeur en vroolijke levenslust lagen in zijne oogen te lezen. Zijne leus was van het leven zooveel mogelijk te genieten, niets te versmaden, wat men kon 'meenemen, omdat het leven toch zoo kort is, en men niet weet, wat ons la ter nog zal overkomen. Van bespiegelingen hield hij niet. En van boeken hield hij alleen als ze onderhoudend en 'niet al te, diepzinnig waren. Hij was een echt officier, aan wiens moed tegen over den vijand men niet kon twijfelen en die in vredestijd een alleraangenaamst gezelschap was. Hij hield van gepasten scherts en als men hem niet boos maakte, was hij zeer goedig, zei iedereen wat zij gaarne hoorden, en had gaarne, dat allen evenzoo deden als hij. „Men zal aangenaam met hem kunnen leven," placht gravin Francisca te zéggen. En voor eene vrouw, die van een aan genaam leven hield, moest hij wel een ideaal zijn. Catharina en Buffo waren al sedert lang goede vrienden. Beiden hielden van alles wat elegant was. Catharina was vroolijk van aard, en hield van aangenaame conversatie. De diepere zijde van haar karakter* was tot nu toe voor luitenant Buffo verborgen gebleven. En dat zou hem ook maar weinig bevallen zijn. Buffo hield Catharina aangenaam bezig met zijne opmerkingen, zijn kwinkslagen, zijn vroolijk, zelfvoldaan gelaat, en Catharina was nog jong genoeg om zich gaarne te amuseeren. En het was ook niet van belang ontbloot, dat een verwend jong meisje als|zij, de hulde ontving van een jonkman, wien al hare vriendinnen haar zouden benijden. Catharina was gewoon, steeds voor zich- zelve aanspraak te maken op het allerbeste. Eenige weken geleden had gravin Francisca tot hare dochter gezegd „Ik geloof, dat Buffo Bern veel werk van je maakt, kindlief, en dat gij hem daartoe aanmoedigt." Catharina was vuurrood geworden. „Maar mama" had ze geantwoord, „Buffo Bern en ik gaan met elkaar om als broer en zuster." „Dat is onzin,' had hare moeder geant woord. „Ge weet wel beter. Binnen korten of langen tijd zal hij je vragen, of je zijn vrouw wilt worden." „Maar mama" „Neen, spreek mij niet tegen, kindlief. Verschil van stand is hier eigenlijk niet voor handen," vervolgde de gravin met onver stoorbare kalmte. „De moeder van Buffo Bern was eene barones van Radelfels, en rijkdom beteekent in den tegenwoordigen tijd evenveel, of eigenlijk nog meer dan adel dom. De goede Buffo heeft het buskruit wel'niet uitgevonden, maar zijn hart is goed, en zijn humeur is goed. Gij zult in alle op zichten zijn meerdere zijn, en dat is voor een vrouw een voordeel wat niet te onderschat ten is. Overleg die zaak nu eens goed kind lief. Maar ik zou op geen enkele manier in vloed op je keuze willen uitoefenen. Daar van kunt ge verzekerd zijn." Eenals altijd gevoelde Catharina zich door de koel-verstandige berekening van hare moeder afgestooten. Maar toch was ze besloten, Buffo Bern geen blauwtje te laten lcopen, wanneer hij op een mooien dag zijne innemende persoon lijkheid, zijn mooie schitterende uniform enlast not least zijne niet te versma den millioenen aan hsre voeten zou neer leggen. „Buffo zal een man worden, zooals papa toen hij nog jong was en voordat mama alle wilskracht bij hem had uitgedoofd," dacht Catharina bij zichzelve. „Ik zal nooit trachten, een overwicht op hem uit te oefenen. Wij zullen goede kame raden worden." f Toch was Catharina tegenover Buffo niet geheel en al zonder Jtritiek. Ze begreep heel goed, dat hij dikwijls veel meer zei dan hij wel meende, en dat hij meer hartelijkheid toonde dan hij inderdaad bezat. Hii gaf zich daarvan natuurlijk geen re kenschap. En dat is trouwens een gebrek van de meeste menschen, die den roep genie ten, aangenaam in gezelschap te zijn. En wat Catharina betrof, de meeste men schen vonden haar wel aangenaam in gezel schap, maar toch iets terughoudend. Maar hare naaste omgeving verheugde zich toch over hare oprechte hartelijkheid. Een buitengewone geestdrift had ze voor Buffo nooit gevoeld. Eene alles vergetende liefde 'beschouwde ze als iets, dat alleen maar in de verbeelding van een dichter of romanschrijver voorkomt. Buffo koesterde geen ernstige liefde voor kunst. Hij hield van honden, paarden, een- goed diner, en was een groot vriend van sport. En daar hij niet gewoon was, zich te ver diepen in de vele vragen des levens, maar integendeel zich niet langer dan noodig bezig hield met de vervulling van zijn, over het algemeen genomen, bescheiden wenschen, was hij ook niet al te zeer onder den indruk geraakt van zijn bewondering van en liefde voor Catharina. Hij achtte een oplossing van het pro bleem, dat in deugelijke gevallen dikwijls wat geforceerden moed en doortastendheid vraagt, niet zoo moeilijk. En gravin Francisca had gelijk, toen zij veronderstelde, dat een aanzoek van den jongen Bern niet lang meer zou uitblijven. De luitenant kwam al spoedig de hand van Catharina vragen; hij ontving van de be rekenende moeder gereede toestemming, evenals van Graaf Rudi von Hollenstein en Catharina, die wel behagen vond in den vroo- iijken jonkman en altijd zeer vriendschap pelijk jegens hem gestemd was geweest, had evenmin geweigerd. Zij was de volgende weken vervuld van alles, wat het hoofdje van een pas verloofd meisje placht te bestormen en, gehoor ge vende aan de neiging van haar oprecht hart, om met haar moeder over al die kleine zor gen en plannetjes te spreken, was zij op een middag met gravin Francisca in een druk gesprek gewikkeld. Dr. Interesse evenwel was alleen aan haar kant. Gravin Francisca haalde dan ook on geduldig deschouders op. „Ja, ik wil het gaarne gelooven, Catharina. Maar het verveelt mij, nu aan dat alles te den ken. Zeg mij liever, welken indruk gij van doctor Martin hebt ontvangen." Verwonderd sloeg het jonge meisje de oogen, ód. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6