gfl I LUWS KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. LANDE. EN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS. Tóeneming van het aantal Geneesk. keuringen. Huldiging van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. FINANCIËN. „De Hanzebank" Utrecht. LUCHTVERKEER. Een merkwaardig vliegtuig De geloofsdaad van een zwartè. Opleiding Jeugdleiders. êe- JR.-K. Bond voor Groote Gezinnen. - Werkloozen naar België. Het Rotterdamsche Metaalconflict. Het bewaren van poot- aardappelen in verband met het vormen van onderzeeërs Vatbaarheid voor aard- appelwratziekte. De beroovingen in den Haag. Bestolen door zijrr a.s. schoonzoon Woningtelling te Amsterdam. Krankzinnige meldt zich bij de politie te Naarden aan. Overleden. Ons natuurschoon. Gothiek en moderne lichttechniek. Èen kogel in het zitvlak. Een gevaarlijk taartstrooisel. Een Nederlandsch toerist verongelukt. Vechtparij onder Communisten te K'dam. Een inbraak waar werk van gemaakt was. Een berucht strooper gearresteerd. Drama aan boord van een schip. Een dienstweigeraar. Om de boerderij van zijn tante te krijgen. Een onvoorzichtige. Mededeelingen uit het verslag van den Pensioenraad. Thans is aan H, M. de Koningin uitge bracht het jaarverslag over 1924 van den •Pensioenraad, waaraan het volgende wordt ontleend: Het aantal geneeskundige keuringen nam in 1924 zeer toe. Bedroeg het vóór het in werking treden der Pensioenwet jaarlijks gemiddeld 900, in 1923 steeg het reeds tot 2400, terwijl in 1924 het aantal van 3500 werd bereikt. De Raad verleende in het afgeloopen tijd perk de navolgende pensioenen: Ouderdoms pensioen 1373; vervroegd ouderdomspen sioen 1601, Invaliditeitspensioen 1968; ver hoogd Invaliditeitspensioen 55; wachtgeld pensioen 2154; uitgesteld pensioen 118 en weduwen- en weezenpensioen 1653; totaal 8922. Het gebruik, dat gemaakt wordt van de. door de Pensioenwet 1922 geboden gelegen heid tol verkooping van eigen- of gezins pensioen blijft beneden verwachting. Uit een opgave der verschillend cijfers blijkt, dat in 1924 slechts een klein aantal dezer verzekeringen werd afgesloten. Aan het toegevoegd verslag aan de Com missarissen, betreffende de werkzaamheden van den Pensioenraad voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds over 1924, wordt ontleend, dat gedurende dat jaar werd be legd voor een totaal nominaal bedrag van 47.657.329.18. Aan aflossingen van geldleeningen werd ontvangen 2.846.923.98; aan uitloting van effecten 948.740 en aan rente in totaal 8.261.146.78. Voorts werd medegedeeld, dat de aan het slot van het vorig verslag voorgestelde op lossing van het geschil met den minister van Financiën, in zake de interpretatie van de artikelen 157 en 166 der Pensioenwet door dezen niet is aanvaard. Genoemde minister deelde mede, bij zijn meening te blijven en geen aanleiding te vinden het oordcel van den Landsadvocaat te vragen. De teruggave der bij genoemde artikelen bedoelde bedragen geschiedt dientengevolge op 1 Juli en 31 December van elk jaar, het geen lijnrecht in strijd is met de bepalingen den Pensioenwet en belangrijk renteverlies veroorzaakt. Uit Leiden wordt gemeld: Jhr. rar.' dr. N. C. de. Gijelaar, burge meester dezer gemeente bereikte heden den 60-jarigep. leeftijd. Zooals gemeld had zich een comité ge vormd, om den heer de Gijselaar op dezen dag een huldeblijk aan te bieden. Op ongezochte wijze slaagde het comifé uitnemend in de keuze van het geschenk. Immers, reeds eenigen tijd geleden heeft de burgemeester op verzoek van den be kenden portretschilder den heer Hartz te Heemstede, vroeger fe Katwijk aan Zee, voor dezen geposeerd en de schilder, die bij voorbaat aannam dat hij in den heer De Gijselaar een dankbaar object zou heb ben, heeft zich daarin niet bedrogen. Het portret is volgens aller gevoelen uitste kend geslaagd en geeft de beeltenis van den burgemeester juist weer. Hedenmiddag had de aanbieding in den voor deze gelegenheid met groen en bloe men getooiden foyer der Stadsgehoorzaal plaats. Met de leden van het comité woon den de meeste deelnemers aan het hulde blijk de plechtigheid bij, terwijl de echtge- noote van den burgemeester mevr. De Gij selaarKruly mede tegenwoordig was, als mede de schilder en diens echtgïenoote, den heer en mevr. Hartz. De eere-voorzitter prof. dr. P. J. Blok bood met een toespraak het huldeblijk aan. Diep getroffen door deze huldiging aan vaardde jhr. De Gijselaar hef huldeblijk en dankte het comité en allen die aan diens oproep hadden gehoor gegeven, mede na mens zijn echtgenoote voor de aanbieding en den hoogleeraar voor de hartelijke en welmeenende woorden, waarna de talrijke aanwezigen den heer en mevr. De Gijselaar de hand drukten. Het portret, een buste, daf door de aan wezigen, na bezichtiging zeer werd gepre zen, vertoont den burgemeester in ambts- costuum. De breede omlijsting in goud vervaar digd door onzen stadgenoot, den heer Sala, sluit zich passend aan bij het mooie por tret. Moge deze zoó schoone hulde aan onzen populairen burgemeester in verre toekomst een waardige plaats verwerven in ons Ste delijk Museum „De Lakenhal", Het huldeblijk ging vergezeld van een album met de ongeveer 350 deelnemers aan hef geschenk, dat is uitgevoerd bij de firma P. J. Mulder Zn., alhier. Hedenavond wordt den burgemeester een serenade gebracht waartoe het bestuur der 3 October-Vereeniging het initiatief nam en waaraan bijna alle plaatselijke vereenigin- gen zullen deelnemen. Te zijnen huize zal de burgervader een gecalligrafeerde lijst worden aangeboden met de namen der deelnemende vereeni- gingen. Een tweede uitkeering. Naar het Centrum van wilingelichte zijde verneemt, zal vermoedeleijk in den loop van 't jaar 1926 een tweede uitkeering van acht negen procent plaats hebben, Kapitein Courtney heeft proefvluchten gedaan te Farnborough met een merkwaar dig vliegtuig, daf uitgevonden is door Se- nor Juan de la Cierva, den zoon van den vroegeren Spaanschen minister van oorlog. De machine bestaat uit een klein van vleugels voorzien toestel met vier groote wieken welke gelijken op die van een windmolen. Het toestel sfijgt horizontaal terwijl het gedreven wordt door een gewo nen motor. Courtney bereikte een snelheid van 70 mijl per uur en daalde bijna ver tikaal. De uitvinder verklaart, daf zijn toe stel veilig en gemakkelijk een snelhe'd van 310 mijl per uur kan bereiken. Z. H. dankt Li voor dit bewijs van Hin derlijke vereering en verheugt zich te zien, de trouw van een zoo schoon getal van Chr;s_ telijke Ouders aan de voorschriften van de natuur- en Godswet. Als onderpand van Zijne Vaderlijke toe_ genegenheid en van een geheel bijzoncjere uitstorting van Gods gunsten over Uf over den Bond, over zijne bestuurderen en de ge zinnen, waar de vreeze des Heeren woont, zendt de H. Vader van ganscher harte aan allen een geheel bijzonderen apost0hschen Zegen. Aanvaard monseigneur de verzekering van mijne innige toewijding. (w.g.) P. CARDINAAL GASPARRI. Hoe diep de negers van hun geloof zijn doordrongen en hoe uitstekend en voor vele blanken beschamend zij hun plichten tegenover onze Moeder de H. Kerk begrij pen, blijkt weer eens uit het schrijven van een broeder-missionaris, die een zwarte over den nood van de te Chala (missie post derwitte paters van kardinaal La- vigerie) te bouwen Kerk had gesproken. De broeder-missionaris schrijft o.a.: Ik ging terug naar Chala, maar wilde eerst nog' even aangaan bij mijn braven ne ger. Ik was verwonderd, toen ik binnen kwam. Bij het licht van een lantaarn zag ik naast een stoeltje op den grond kleine stapeltjes geld liggen. Ben je niet bang, dat dat geld wordt gestolen? vroeg ik .Neen, Broeder, daar ben ik niet bang voor óp één voorwaarde, dat gij dat geld meeneemf. Ik, hoe zoo? Ga zitten, Broeder, en tel dc stapeltjes eens na, of ik me niet vergist heb. Het was 49 'A pond. Dus er mankeert nog iets, zeide hij, ik wil 50 pond hebben. Zijn kisfje was leeg: hij ging in een zijka mertje en na wat zoeken, kwam hij terug. Nu heb ik het. Dus 50 pond (ongeveer 600). Dit is voor uw kerk, Broeder. Niets zeggen Broeder, uw woorden van strakjes zijn mij genoeg. Wat doet gij dan? Ge geeft toch ook alles, wat ge hebt en al uw krachten. Ja, mijn vriend, maar wij zijn missionaris sen en om alles te geven, daarvoor zijn we gekomen. Gij echter moet aan uw kinderen denken. Luister, Broeder; toen ge dezen middag weg gihg, zeide'ik aan O, L, Heer: ik geef 50 pond aan Broeder Anfonius voor zijn kerk. Geen zorg voor mijn kinderen. Zij moeten maar werken zooals ik, en ik zelf kan mijn kost nog verdienen. Moge deze Gods zegen doen nederdalen over mijn kin deren, dat r.e gezond en braaf blijven. Wat zou ik verder zeggen? Daar lag het geld voor me, in jaren van zwaren arbeid verdiend en dat wou die man geven voor Gods huis. Zijn gezicht straalde van geluk. Een ar me neger, in een hutje, waarin geen Euro peaan zou willen wonen, geeft me voor het huis van God alles, wat hij in jaren arbeid heeft verdiend! Hoe beschamend is het voor ons missionarissen. Wij klagen soms, dat de Meester, die voor het heil onzer zielen ook alles heeft gegeven, van ons in onzen missie-arbeid veel vraagt en een ne ger vindt het de natuurlijkste zaak van de wereld, d^at hij voor God alles afstaat, wat hij heeft,* en dat hij met aldus te doen op God mag vertrouwen! Waarlijk, Heer, Ge hebf Uw wijsheid aan de kleinen gegeven, Aanvang der lessen. Naar wij vernemen, had Maandagmiddag ten kantore van het Centraal Zielkundig Be roepskantoor te Utrecht een vergadering plaats van den Raad van Toezicht en docen ten van het R. K. Instituut tot opleiding van jeugdleiders en voorlichters bij beroeps keuze. O.m. werd besloten, dat de lessen nog des Woensdagsmiddags zullen worden gege ven en dat den lsten Woensdag in November wratziekte 2ijn gebleken berichten dr. J. Oort wijn Botjes, directeur Aardappelselectie- station Oostwold, ir. N. van Poeteren, in specteur, hoofd van den Plantenziekten kun- digen Qienst en prof. dr. H. M. Quanjer, waarn. directeur van het instituut vaoor Phytopathologie, dat uit de in 1925 ingestelde onderzoekingen gebleken is, dat de navolgen de soorten aan de lijst van onvatbare of wei nig vatbare kunnen worden toegevoegd, t.w. Berlikumer geeltjes, (vroegrijp, hoewel toch vrijwat later dan Eersteling) Bevelander een a twee weken later rijp dan Eigenheimer) en Staring (gelijktijdig rijp met Eigenheimer witvleezige fabrieksaardappel). zal worden begonnen. (Centr.) fS De Eere-Voorzitter, van den R.-K. Bond voor Groote Gezinnen afd. Amsterdam, Mgr. P. Stroomer, ontving het volgende schrijven uit Rome Monseigneur, D.e H. Vader heeft blijde aanvaard de hulde welke gij Hem hebt gebracht door het album waarin voorkomen de handtee keningen van een groot gedeelte der Katholieke bewoners van Amsterdam; In velband met de aanwijzing van huwde werkloozen uit de gemeente Emmen voor arbeid in België en de uitsluiting van de werkverschaffing van die arbeiders, die weigerden naar België te gaan, heb'ofn de hoofdbesturen van de moderne, christ, en R.-K. landarbeidersbonden een onderhoud aangevraagd met de minister van Binnen- landsche zaken en van arbeid. - Intusschen is bepaald, dat werkoolzen, die bezwaar hebben tegerf plaatcing in België, in beroep kunnen gaan bij den minister. In af wachting van de beslissing van den minister mogen de arbeiders in de werkverschaffing blijven. Het standpunt der katholieke arbeiders. Hedenavond werd door den Ned. R.K, Metaalbewerkersbond in het „St. Domini- cus-patronaat" te Amsterdam, een vergade ring gehouden, ter bespreking van den toe stand in het metaalbedrijf. De vergadering was zeer schaars bezocht, er waren hoogstens 60 personén aanwezig. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de beide voor deze gelegenheid uit Rotter dam overgekomen hoofdbestuursleden, de heeren F. van Welie en Th. Steinmetz. Nadat de vergadering door den voorzitter den heer J. Minken, geopend was, werd het woord gevoerd door Van Welie, die de hou ding der links-georiënteerde arbeidersorga nisaties ten aanzien van het Rotterdamsche metaalconflict fel critiseerde. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting van de arbeidstoe standen heerschende in het buitenland, waar vergeleken met in Nederland langer gewerkt wordt tegen lager loonen. In ver band hiermede zullen van invoering van een 48-ürige werkweek slechts lagere ioonen en grootere werkeloosheid het gevolg zijn, aangezien de „Konkurrcnzfaehigkeit" onzer nog zoo jonge scheepsbouw-industrie niet zoo groot is, dat zij een dergelijken arbeids tijd zou kunnen verdragen. Spr, gispte de geste van den Modernen Bond c.s. als zijnde, z. i. strijdig met het ar beidersbelang. Onder deze omstandigheden zullen de Ned. R.K, Metaalbewerkersbond de Chr. Metaalbewerkersbond en de Neu trale Bond van Metaalbewerkers niet met de linksche organisaties meegaan en zal er Donderdag bij de firma Wilton te Rotterdam door de katholieke arbeiders gewerkt wor den. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa peningen bericht: Onder het vormen van onderzeeërs bij aardappelen wordt een ontijdige knolvor ming verstaan. De planten komen in het geheel niet, of zeer slechf op en al spoe dig na het poten worden jonge knollen ge vormd. Vooral de vroege soorten en speciaal de Schotsche muis lijden soms sterk aan dit euvel. Uit de onderzoekingen van Dr. S. J, Wellensiek, phytopatholoog aan het Insti tuut voor Phytopafhologie is duidelijk ge bleken dat het al of niet optreden van deze abnormaliteit sterk afhankelijk is van de wijze van bewaring. Het is daarom daf nu dc tijd aangebroken is, dat dc poot aardappelen klaar gemaakt worden om den winter in te gaan, de Plaritenziektenkun- digen Dienst de aandacht der verbouwers vestigt cp de wenschelijkheid van een goede bewaring. De belangrijkste factor bij het bewaren, welke op hef optreden van onderzeeërs invloed heeft is de temperatuur. Is deze gedurende de bewaarperiode en vooral in het begin ervan te hoog, dan is later de kans op vorming van onderzeeërs groot, Voqral is dit het geval wanneer te dikwijls de spruiten moeten worden verwijderd. Zoo koel mogelijk bevaren, maar foch vorstvrij kan dus als eerste middel ge noemd worden ter voorkoming van onder zeeërs. Verder heeft het onderzoek uitge maakt, dat ook bewaring in het licht de kans op vorming van onderzeeërs vermin dert. Door in het lichf te bewaren .voor komt men nl. het sterk uitloopen der oogen en hiermede dus ook, dat de vaak moet worden afgesproten. Er dient dus voor ge zorgd te worden, dat de lichftoetreding zoo groot mogelijk is. Verbouwers, welke bij de bewaring van hun jjootaardappelen te kampen hebben met het te hoog oploo- pen der temperatuur in hun bewaarplaats, kunnen door plaatsen der pofers in het licht dit euvel goeddeels opheffen en hier mede ook de kans op het ontstaan van on derzeeërs verminderen. Het optreden van onderzeeërs kan, wan neer beide bovengenoemde middelen wor den toegepast practisch geheel voorkomen worden; maken de omstandigheden slechfs toepassing van een der middelen mogelijk, dan nog zijn de resultaten zeer gunstig. Nadere inlichtingen over de bewaring als oorzaak van abnormale verschijnselen bij aardappelen worden gaarne verschaft door den Plantenzicktenkundigen Dienït en door de bij dien Dienst werkzame ambte naren. Voor hef verkrijgen van adviezen over de techniek der bewaring kan naar de Rijksland- en tuinbouw-consulenten ver wezen worden. tellen? Uw ouders hadden het toch wel bij kunnen passen? Bekl.: Jawel. Rechter mr. Boeles: Kon je nergens werk krijgen? Bekl.: Ik heb overal geprobeerd, maar 't lukte mij niet. De Officier van Justitie noemde het ge beurde een ernstig feit. Spr. eischte vervolgens een jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. In aansluiting met het bericht, dit voor jaar gepubliceerd over aardappelsoorten, die onvatbaar of weinis vatbaar voor aardappel- Tegen de beklaagden zware straffen r/eëischt. De rechtbank te 's Hage heeft Dinsdag met gesloten deuren behandeld eenige za ken tegen bewoners van het perceel aan de Spinozastraat, welk huis indertijd, in ver band met de vele aangiften bij de politie van beroovingen, welke daar zouden zijn gepleegd den bijnaam kreeg van het „per ceel met den gouden stoep.' Deze zaken betroffen behalve berooving cok het gelegenheid geven en het bevorde ren van ontucht. Het O.M. eischte tegen den 38-jarigen koopman T. K. vier jaar, tegen de vrouw C. E. B. W. drie jaar en legen de vrouw A M. L., huisvrouw van K. een jaar gevange nisstraf. Als verdediger van de beklaagden traden op Mrs. Bekker en De Haart. De rechtbank zal 3 November a.s. uit spraak in deze zaken doen. Een diefstal bij een Sportvereeniging. De 23-jarige meubelmaker G. K., uit Oos terbeek, gedetineerd, had zich voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden tor zake, dat hij in den nacht van 13 op 14 Au gustus te Arnhem, ten huize van den pen ningmeester der West Amhemsche Sport vereeniging zou hebben gestolen een be drag van circa 360, toebehoorende aan bedoelde vereeniging. Als getuige werd gehoord G. J, de G. on- derladingmeester bij de Spoorwegen en penningmeester der West. Arnh, Sport-vcr. Deze verklaarde, dat het geld was opge borgen in een sigarenkistje en in een busje welke geplaatst waren in de lade van een afgesloten buffet. De sleutel ervan lag er bovenin. Op 11 Aug. was het geld nog aan wezig en toen' get. een paar dagen later een kwitantie wilde betalen, kwam hij tot dc ontdekking, dat het verdwenen was. Pres.: Beklaagde was verloofd met' uw dochter en zoodoende kwam hij wel bij u aan huis? Get.: Ja. Rechter mr. Boelen: Maakt bekl. den in druk van een' ijverig persoon te zijn? Get.: Hij is wel naar- Zaandam geweest om werk, maar later is dat weer afgeschre- ven. dochter te Pres.: Hoe lang is hij met uw verloofd geweest? Get.: Een jaar of drie. Pres. tot bekl.: Hoe kwam u verletfpn zdten om geld? 'ge" Bekl.: Ik had speelschulden. Pres.: Hoeveel? Bekl.: <60. Pres.: Had u dan niet op een andere ma- m<R aan dat geld kunnen komen? P Ik durfde het niemand te vragen, res.: Maar wel te stelen van een sport vereeniging. Het busje met zilver heeft u m uw zak gehouden en het andere field ee t u dienzelfdcn nacht no£ begraven na er 110 te hebben afgenomen. Toen bent J naar het talud bij het spoor gegaan en daar heeft u ook weer wat verstopt. Bekl. bekende dit. Pres,: Il^gft u ook een paar voetbal schoenen gekocht? Bekl.: Ja, edelachtbare. Pies.: Bent u er nooit tpc gekomen het gebeurde aan uw a.s. schoonouders te ver- Reeds werd bericht, dat dezer dagen te Amsterdam een woningtelling wordt gehou den. De eerste woningtelling had plaats in 1909 en verder in 1916 en 1919. Het doel van deze telling is ook om er achter te komen, hoe men de woningvoorziening in het ver volg zal moeten inrichten. De woningstatistiek zegt eenvoudig, dat er een zeker aantal gezinnen zijn. Wanneer dat geheel gelijk is, zou men kunnen zeggen, dat er geen woningnood meer is. Deze conclusie mag men echter niet {rekken, want dan nog kan er voor een zekere groep bewoners wel woningnood zijn, terwijl voor een andere, minder financieel krachtige groep nog veel woningnood heerscht. Er zijn heel wat wo ningen te huur, maar daarvan zijn er maar 13 beneden den prijs van 7 per week, ter wijl er 1100 te huur zijn boven dien prijs. Er is daardoor nog veel samenwoning door gezinnen, die slechts een betrekkelijk lage huur kunnen betalen. Het onderzoek, dat thans plaats heeft, is zoo ingericht, dat men ook te weten komt het aantal woning-behoeftigen. Daarom is ook aan de telfers opgedragen op formulie ren in te vullen den burgerlijken staat van de gezinnen. Een alleenloopend heer of dame kan wo- ningbehoeftige zijn, terwijl daartegenover een bejaard echtpaar, dat bij een der kinderen woont, geen woningbehoeftige vormt. Zij toch wenschen niet afzonderlijk te gaan wonen. Zoo doen zich dikwijls zeer gecompliceer de gevallen voor, waar men door het thans plaats hebbende onderzoek hoopt achter te komen. Het aantal bewoners, dal naar een woning uitziet, wordt veel minder, omdat in den atsten tijd zooveel woningen aan de markt zijn gekomen. De duurdere woningen, die door een aan tal gezinnen tegelijk werden bewoond, maar er niet voor bestemd waren, komen leeg. De huren van die woningen gaan langzamerhand naar beneden. De arbeid van de 170 tellers wordt eiken a'vond op de bureaux van den woningdienst nagezien. Er moeten in het geheel ongeveer 70.000 perceelbriefjes en 200.000 gezinsbrief jes ingevuld worden. Aan de telling is tevens verbonden een onderzoek naar het winkelbedrijf. Men doet dit op verzoek van den levensmiddelendienst terwijl op verzoek van de commissie van het dienstbodenvraagstuk ook enkele vragen om trent het dienstbódenpersoneel worden in gevuld. Bij de politie te Naarden meldde zich Dinsdag aan een haveloos gekleede en to taal ondervoede man, die mededeelde op 6 September uit het krankzinnigengesticht Brinkgreve te Deventer te zijn ontvlucht. De man had al dien tijd in de bosschen rond gezworven, terwijl hij in de laatste dagen veel spiritus had gedronken. Hij is door de politie naar Deventer teruggebracht. De persoon die in den nacht van Zondag op Maandag in bewusteloozen toestand werd gevonden op den straatweg Enschedé- Gronau is gebleken te zijn de 28-jarige land bouwer H. W. uit Berghuizen, gemeente Lóssed. De man is reeds overleden. In het bekende Zeister Bosch zal een hertenkamp worden ingericht. De bedoeling is, de beide laag gelegen kampen ter weers zijden van den rijksweg ZeistWoudenberg aan den boschingang daartoe te bestemmen. Dit complex is bekend als de „weidjes" en ligt vlak hij een der schilderachtige water partijen, Op de begrooting voor 1926 zullen de benoodigde gelden worden aangevraagd, Ter gelegenheid van het bezoek van II. M. de Koningin aan Limburg is de Munster kerk te Roermond verlicht naar een geheel nieuwe, methode. Het grootsche gebouw der Munsterkerk wordt aan alle zijden in lichtbundels gezet, die zijn schoonheid op de juiste wijze doet uitkomen. Op de daken der omliggende hui zen zijn zoeklichten opgesteld, elf in totaal, die hun licht door het duister van den avond boren. Als een lichtend fantoom rijst het kerkgebouw op tegen den fluweelen nacht hemel. Philips Gloeilampenfabrieken zijn er in geslaagd groote projectie-gloeilampen te vervaardigen, die breede lichtkegels niet groote basis uitstralen, Dinsdagmiddag werd in Den Haag een rijwiel gestolen. Naar aanleiding hiervan hield de recherche den koetsier G. M, bij zijn woning in de Krancstraat aan. De ver dachte wierp hierop een der rechercheurs het rijwiel voor de voeten en ging op de vlucht, waarna de rechercheur twee schoten op hem loste. Een dezer schoten trof den man in het zitvlak. Hij werd in het zieken huis Zuidwal opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Tegen drie personen proces verbaal opgemaakt. Men meldt uit Zutphcn aan de Tel,: Tegen het gebruik van het gevaarlijke goud- en zilverzand, dat door sommige ban ketbakkers werd gebruikt om aan taarten een schoon aanzien te geven, heeft de direc teur van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, alhier. Dr, Meerburg, eenige maanden geleden gewaarschuwd. Dat heeft toentertijd wel geholpen, want sedert is het niet meer in den handel aangetroffen. Blijkbaar waren de banketbakkers, die het goedje in huis hadden, door Dr. Meerburg overtuigd, dat zij inderdaad misdadig han delden, wanneer zijn deze metaalsplinters, vierkante scherpe stukjes koper, welke de ingewanden bedreigden, op de taarten ble ven strooien, In de laatste weken evenwel heeft de keuringsdienst van waren in dit gebied meermalen ervaren, dat de voor raad blijkbaar nog niet verbruik is en dat de grossiers probecren het alsnog in den handel te brengen. Tegen 3 personen, die goud- en zilverzand verkochten aan banket bakkers is door de ambtenaren van dezen dienst proces-verbaal opgemaakt. Dit moge tot waarschuwing strekken niet alleen voor de verkoopers, maar ook voor de banket bakkers, die dat gevaarlijke goedje nog zouden willen gebruiken voor taartversiering want ook zij joopen dan de kans om be keurd te worden, wanneer zij hun klanten wagen aan het gevaar om een ingewands- ontstekmg te krijgen. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de Ne- derlandsche toerist Ascher op de Mutspitze in het Staufengebied van een 200 M. hoogen rotswand in een afgrond gestort is. Zijn lijk kon slechts met zeer veel moeite worden geborgen. „Het Tolk' van Woensdagavond bevatte onderstaand bericht van zijn Rotterdamschen correspondent: Ten huize van ons kommunistisch raads lid Van Burink, wonende aan de Baan, had Zondag 11 October een conferentie plaats tusschen de partijbestuurders van de C.P.: L, de Visser, A, Wins en Seegers en de ver tegenwoordigers van afdeelingen in het 'ge west Zuid-Holland. In het bijzonder de af- deeling Rotterdam en de G. P. blijft de oude leiding trouw en toont maar matig respect voor de nieuwe heeren. Deze waren nu in hoogst eigen persoon verschenen om v, Rave- steijn, Burink en Den Ouden, de Rotterdam sche hoofdmannen, mores te leeren. Het begin van de besprekingen was kalm. Zelfs werd er een kopje koffie bij gedron ken. Maar toen het op stemmen over de verschillende partij-bestuursvoorstellen aan kwam, bleken alle voorsteellen te worden verworpen! De gewestelijke afgevaardigden moesten niets van de nieuwe Moskou-taktiek hebben! Toen stond plots de heer Wins op, „Gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks! Zóó doen wij in Moskou!" riep hij uit. En mèt liet hij de vuist op des heeren Van Burinks oog „neerdalen." Dat was het sein tot den éénheids-aanval. Men vloog overeind en binnen enkele minu ten lag de heer Wins „munt." Men had hem bijna geheel ontkleed toegetakeld. In allerijl werd om een auto getefefoneerd en zoo snel mogelijk werd de eenheidsfront-propagan dist, die niet meer in staat was te loopen, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Hij is later, geheel verbonden, naar Amsterdam vervoered. De heer L. de Visser, lid van de Tweede Kamer, was door de demonstratie ter gewes telijke vergadering zóó „ontdaan", dat hij zich.... moest verschoonen! Nadr aanleiding van bovenstaande mede deelingen heeft de redactie van genoemd blad naar de toedracht van deze zaak geïn formeerd bij Wins. Deze zeide, dat de knokpartij had plaats gehad, doch niets met de vergadering uit staande had. Wins gaf toe naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te zijn geweest.... maar niét alleen. Verdere inlichtingen wilde Wins niet geven. Als publicatie noodig was, zou dat wel in de „Tribune" geschieden. In den nacht van Zaterdag op Zondag was ingebroken in het pandhuis van den heer M. S„ aan de Lange Warande, te Rotterdam. De inbrekers waren op een zeer eigenaar dige manier binnengekomen, n.l, door de deur v?.n ,n bovenhuis, dat daarnaast gelegen was. /.ij zijn hierna afgedaald naar de kelderruim te, daar hebben zij een gat in den muur gemaakt, waardoor zij in den kelder van het pand kwamen. Daarna hebben zij een luik van den winkel opengemaakt en zich zoodoende toegang tot het huis verschaft Ontvreemd werd toen voor 200 aan kle dingstukken. Men wist, dat er drie daders warén ge weest, daar dc buren drie mannen uit het genoemde pand hadden zien komen, waar was ingebroken. Het was de recherche op gevallen, dat deze inbraak op precie? dezelf de wijze was geschied, als die van eenige jaren geleden in het pandhuis van de firmt B. aan de Roentgenstraat. Ook de inbraak in het Pandhuis van den heer N. S. aan den Parallelweg had op precies dezelfde wijze plaats. De daders hadden hun straf daarvoor reeds uilgezeten. Men besloot bij dezelfde daders een inval te doen. En toen men daar kwam, vond men 'n groot gedeelte van de goederen uit het pandhuis van den heer S. terug. In verband daarmede werden de bewoners, de 28-jarige kuiper A. C, F. en de 24-jarige schilder B, van O. in bewaring gesteld. De derde verdachte wordt nog gezocht. was. De man was zoo onvoorzichtig om toch uit de trein te vallen. Hij brak een been en klaagde over inwendige pijn. ,Per ziekenauto is hij naar Amsterdam vervoerd. De matoor der rijksveldwacht Maasman te Nieuwpoort (Z.HJ, heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van den beruchten wildstrocper G. van M. Reeds drie maan den lang -werd hij door de politie gezocht, daar hij in Dordt verschillende vonnissen moet uitzitten. Hij bleef echter onvindbaar. Dikwijls gebeurde het, dat M. bijna gear resteerd werd, en dan wist hij juist weer aan de politie te ontkomen. Zondag kwam de politie aan zijn woning, zij wist dat hij thuis was. Maar terwijl een agent voor de voordeur op post stond en twee de woning binnendrongen, wist M. op de zolder te komen en is uit een raam ruim drie meter boven den beganen grond ge sprongen en weer ontsuapt. - Maandagmiddag echter had de rijksveld wacht een politiehond bij zich. Deze speurde M. op, die in dc grienden werd aangetrof fen. De man heeft den politiehond verschei dene steken met een mes toegebracht, maar de hond liet niet los. Ten slotte wist de strooper nog de woning van S. te Langerak binnen te vluchten. Daar is 'hij onder een ledikant gevonden. Zwaar geboeid is hij ender geleide van drie politiemannen naar Dordrecht overgebracht. In zijn bootje is neg een hoeveelheid g& stelen aal en paling aangetroffen. 1 doode en 2 gewonden» In den nacht van 20 op 21 Oct. heeft, naar de Msb. verneemt, aan boord van het En- gelsche stoomschip „Melita" te Antwerpen, een verschrikkelijk drama plaats gehad. De 56-jarige eerste stuurman Towers keerde, na een voorstelling in de Vlaamschc Opera te hebben bijgewoond, te ongeveer half drie aan boord terug. Aan den wachtsman vroeg hij, of de kapitein aan boord was en op be vestigend antwoord ging de stuurman, die geheel normaal scheen, een revolver halen. Hij drong de hut van kapitein Clewe bin nen en schoot dezen dood in zijn bed. Daarna -liep hij de hut van den purser bin nen, maar deze lag gelukkig niet te slapen. Vervolgens stormde hij naar de cabine van den eersten hulpmachinist Gilmour en joeg deze een kogel door het hoofd.* Door de losbrandingen waren de andere leden der bemanning gewekt en eenigen hunner trachtten den man te ontwapenen, doch de moordenaar liet zich niet gemak kelijk overmeesteren. Hij schoot in het wilde weg en trof daarbij den tweeden machinist Holiday in de volle borst. Eindelijk kon men den woesteling grijpen. Hij verklaarde aan de politie niet de min ste spijt te hebben van zijn daad, welke hij in koelen bloede had bedreven. De moorde naar was aan boord gekomen met het vas te besluit, den kapitein en de twee officie ren, die hem, volgens zijn verklaring, het leven lastig maakten, te dooden. De toestand van de twee gewonden is zeer ernstig. De Melita" is Woensdagmorgen naar En geland vertrokken met het lijk van den ka pitein. De moordenaar wordt naar Enge land overgebracht, waar hij voor een En-; gelsche rechtbank zal gedaagd worden. Naar de^ Arbeider meldt, heeft een zoon van het Tweede Kamerlid Schaper gewei gerd, aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Een vreeselijk drama heeft zich afge speeld in het dorpje Sitzmannsdorf (Silezië). Daar woonde de 22-jarige Martin Winkler met zijn tante, de weduwe Spaevlioh op een kleine boerderij. De weduwe had Mar tin reeds van zijn prille jeugd bij zich ge had, zij had hem «pgevoed en hij was haar een ware steun op den ouden dag. Mar tin zou dan ook wel, zoo geloofde men al gemeen, na tantes overlijden de hofstede krijgen, want familie had de weduwe niet. Een vriendin van weduwe Spaerlich was gewoon des Woensdags bezoek van haar te ontvangen en die gewoonte was zoo vast geworden, dat de vrouw ernstig ongerust werd, toen de weduwe 1.1. Woensdag niet kwam. Zij ging naar de boerderij, maar trof daar de boerin niet aan. Ook Winkler wist van niets. De'vriendin vertrok weer, maar kwam 's avonds nog eens hooren. Ook toen was de weduwe niet aanwezig, doch wel was de weduwe niet aanwezig, doch wel nam de vriendin een eigenaardige brand lucht waar, die uit de keuken scheen te komen. Zij kreeg argwaan en waarschuwde de autoriteiten. Er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld, doch men vond niets verdachts. Alleen de bakoven had een opvallend sterke gloed. Hij werd geopend en bij nauwkeurig toezien ontdek te een der mannen in een hoek een paar verkoolde resten van kleedingstukken, wel ke van de weduwe afkomstig bleken fe zijn. Winkler poogde nog ziin ontkenning vol te houden, maar hij werd zoodanig in het nauw gedreven, dat hij ten door mand viel en bekende zijn tante in den oven te hebben geworpen en levend ver brand, ten einde haar geld en verdere be zittingen in handen te krijgen. De neef is qnrniddellijk naar de gevangenis gebracht, Een handelsreiziger uit Amsterdam, die van Den Haag naar zijn woonplaats reisde, had te Voorschoten nog eenige zaken af te handelen, maar dacht daar eerst aan, toen de trein in Voorschoten reeds in beweging WOERDEN, 21 Oct. Op de heden alhier gehouden najaarsmarkt voor runderen waren aangevoerd 1492 stuks vee. De prijzen be liepen voor: stieren 120—310, vaarzen 125190, pinken 120180, melkkoeien 240420, kalfkoeien 250440, vette koeien 300475, kalveren 40130, vaarskoeien 240410, alles per stuk. Han del redelijk. VOLENDAM, 21 Oct. Eierenveiling, Aan gevoerd werden 70.000 eendeneieren, 8.30 8.40, 800 kippeneieren 11.80, klein goed 7.30, per 100 stuks. ALPHEN AAN DEN RIJN, 20 Oct. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" Spinazie 15—17, appelen 917, spruit- kool I 1215, id. II 5io, alles per IOC k.g.; kroten 4, andijvie 1.703.10, per 100 bos; bloemkool I 1218, id. II 3 7, savoyekool 5.20—9, per 100 stuks. PURMEREND, 21 Oct. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 6483 ct. per 25 k.g;, tomaten 10—. 16 ct. per k.g. bloemkool 7.7018.60, roo- de kool 1.806.10 witte kool 2.8C, sa voys kool 3.80, alles per 100; spruiikool 0.802.35 per 15 k.g., spinazie 4550 ct, per mand van 5 k.g., postelein 20 ct. per niand van 1 k.g., andijvie 0.502.40 per 100 krop, rapen 6 per 100, bieten 9.50 12.50 per 1000, wortelen 19.6020.60 per 10 bos, uien 1.101.55 per 25 k.g., nep 1—1.85, drielingen 0.95—1.15, per 25 k.g. druiven 2881 ct. per k.g.; Appels: West- landsche Bellefleur 610 ct., Brabantsche Bellefleur 16 ct., zoete Bellefleur 12 ct., Bismarck-nppel 6—9 ct„ Bramley Seedling 1217 ct„ Nofaris-appel 10 ct., Present van Engeland 1025 ct., Reinette, goud 823 ct., peren: Beurré Clairgeau 2526 ct., Beurré Diel 1819 cl., Beurré Superfin 16 30 ct., St. Germain peer 21 ct., St. Nico- laaspeer 2529 ct., Winterjan 28 ct., alles per k.g. OUDEWATER, 21 Oct. Goudreinietten, ex. tra 1520 I 1215, idem II 812; Bellefleu ren I 1215, idem II 812; Sinjeur I 1014 Renet d'Or 6—10; Arirtjgfirt 814; Buré* de Clargon 4650; Jaantjes appelen 1220; Ste'rappelen 2325; Bergamotten 710; Zoe le appelen 410; Spruitkool 710. GOUDA. Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 21 Oct. Spruiten le soort 8.4018, idem 2e soort 0.408.80; witlof le soort 3536, idem 2e soort 22; spinazie 39 per 100 Kg.; andijvie le soort 0.802.60, idem 2e soort 0.401.50; gele savoyekool 3.104.40; groene idem 4.405.80; roode kool 4 4.30 per 100 stuks; wortelen 2.8011.20; kroten 0.303.90; selderie 0.602,40; peterselie 0.201.10; prei 1.104 per 100 bos. AMSTERDAM, 21 Oct. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 254 vette kalveren le kwal. f 11.15, idem 2e kwal, 8598 ct., idem 3e kwal. 7084 ct., alles per K.G., 44 nuchtere kalveren f 1424 per stuk, 616 varkens Hollandsche vleesch en spek le. kwal. 11113 ct., id."2e en 3e kwal. 108-r- 110 ct., beide per Kg. WOERDEN, 21 Oct. Op de najaarsvee markt werden 1492 stuks vee aangevoerd, stieren d 120—310, vaarzen f 125—190, kalf koeien f 180320, melkkoeien f 240410, kalveren f 40—130, vette koeien f 300—475, pinken f 120180. AMSTERDAM, 21 Oct. Aardappelen- prijzen heden onveranderd. Aanvoer 2 ladin gen 1750 H.L. GOUDA. 22 Oct. Kaas. Aangevoerd 147 partijen. Handel matig. Eerste kwal. 63— 66 2c kwal. 5862; zwaardere rijksmerk 72; met rijksmerk le soort 6670, idem 2e soort 6065,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7