Een stfiioperskneclit in het Spaarne verdronken. De Teylererfeniskwestie. Vrijdag, 23 October 1925. 50ste Jaargang No. 16179 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De loonsverlaging der „Volk"=bezorgers. Agenda 24 October Van onze Rechtbank. Het was in zekeren zin een romantisch geval van oplichterij, dat de Haarlemsche Rechtbank Donderdagmiddag had te behan delen. Zoo noemde de verdediger het ook. TOONEEL. MUZIEK. R.-K. Mandolineclub „Santa Lucia". Winter-cursus voor H.H. schilders. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS, De moord op makelaar Busch in 1915. Riemen snijden van andermans leer. De aconaementspnjs nearaagi voor Haarlem cn Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. RIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverlentiëc 36 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct> per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op ait Diaa zijn, ingevolge ue veizeKenugsvoorwaaraen, f OfiflO levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f 7Gf) bij een ongeval met f 0KH tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUÜU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen wU." doodelijken afloop ««JU»" een voet of een oog bij verlies van een hand. flOG bij verlies van een f CfJ M bij een breuk vanf AIL bij verlies vaneen een ooe ■W.uo," duim of wijsvinger "U. been of arm 1 tU andere vinger. Men herinnert zich, dat wij eenige malen over'de loonsverlaging bij „Het Volk" heb ben geschreven. Een der leden van de Directie van het socialistische orgaan heeft daarop nu in het nummer van Woensdag ge antwoord, welk antwoord wij vinden opge nomen in de bijlage, welke in het blad voor Kennemerland wordt ingelegd. Om dat w ij in deze zaak niets te verbergen hebben, be ginnen wij met dat antwoord volledig te publiceeren. Hier volgt het: Er doet door de R.-K. pers een verhaaltje de ronde, afkomstig uit „De Nieuwe Haar- lemsche Courant" en inhoudende, dat het bezorgpersoneel van ons blad ter plaatse een loonsverlaging zou hebben ondergaan van 25 pCt. Wij hebben aanvankelijk aan dit bericht geen aandacht geschonken. Nu ons echter blijkt, dat enkele partijgenooten er door verontrust zijn, hebben wij er geen bezwaar tegen het volgende mede te deelen. Medio 1924 is door ons besloten de in 1920 vastgestelde bezorgloonen over het geheele land te verlagen. Deze verlaging gaf het hoofdbestuur van den modernen Transport arbeidersbond aanleiding bij haar afdeeiingen een enquête in te stellen naar de loonen en rechtspositie van het bezorgspersoneel bij andere bladen. Als resultaat van dit onder zoek gaf bedoeld H.B. ons als zijn meening te kennen, dat ook na de verlaging onze loonen zeer gunstig afstaken bij die der meeste andere bladen. Ook machtigde het ons deze erkenning zoo npodig te publiceeren. De publikatie was tot dusver niet noodig, omdat wij slechts in twee plaatsen op j buiten gewonen tegens tand stuitten. Een dezer twee plaatsen was Haarlem, ahvaar wij zeer langdurige en moeilijke onderhandelingen hebben moeten voeren. Deze onderhandelin gen zijn na langer dan een jaar t<j heb ben geduurd, uitgeloopen op een reorganisa tie der bezorgwijken en het verminderen van het aantal dezer wijken. Door deze maatre gelen werd het mogelijk het aantal te bezor gen kranten per wijk uit te breiden. Het be- zorgloon per abonnee werd toen verlaagd. Het werkelijke weekloon der bezorgers echter werd niet verlaagd. In een enkel werd het zelfs verhoogd. De beide bezorgers, die ontslagen zijn,, wis ten reeds meer dan een half jaar, dat zij in elk geval ontslagen zouden moeten worden, omdat wij op aanzegging van de Arbeids inspectie, krachtens een bepaling der Ar beidswet, bepaalde personen niet in dienst kunnen hopden. Ziehier de feiten. Wij hebben natuurlijk geenerlei illussie, dat de R.-K. pers ons relaas met dezelfde gretigheid zal verder dragen als dat van de „Niéuwe Haarlemsche Courant." Onze partijgenooten zullen dus goed doen bovenstaand uit te knippen en het voor eventueel debat bij de hand te houden. Op verdere praatjes van onze zwirie broeders (om in de origineele schrijftrant onzer R. K, persbroeders te blijven) zullen we slechts ingaan als ze de moeite willen nemen hun loonregelingen naast de onze te publiceeren. VAN DOORN. De heer van Doorn begint met te zeggen: „Wij hebben aanvankelijk aan dit bericht geen aandacht geschonken. Nu ons echter blijkt, dat enkele partijgenooten er door verontrust zijn, hebben wij er geen bezwaar tegen het volgende mede tq^ deelen. Hieruit blijkt dus, dat ons stuk over de Theorie en de Practijk, dié men er in socialistische kringen op na houdt, bij velen de oogen heeft geopend, zelfs bij partijge nooten van den heer van Doorn, die er door verontrust zijn geworden. Wij zijn zoo vtij te betwijfelen of dit enkele partijge nooten van den heer van Doorn zijn, wat wij al reeds uit lieten komen in ons nummer van 13 dezer. Het is ons n.m. bekend, dat het vele socialistische arbeiders zijn geweest, die van een R.-K, arbeider bedoelde stukken van onze courant ter inzage kregen en hun afkeu ring uitspraken over de handelwijze van som mige socialistische instellingen. Of het waar is, dat er slechts in twee steden verzet is gekomen, kunnen wij niet beoordeelen, doet trouwens aan de feiten niets af en de feiten worden toegegeven. Immers, de directie van „het Volk" schrijft zelf, dat de onderhandelingen langer dan een jaar te hebben geduurd, uitgeloopen zijn op een reorganisatie der bezorgwijken en het verminderen van het aantal dezer wijken. Door dezen maatregel werd het mogelijk het aantal te bezorgen kranten per wijk uit te breiden. Het bezorg loon per abonné werd toen verlaagd. Het werkelijke weekloon der bezorgers ech ter werd niet verlaagd in een enkel ge val werd het zelfs verhoogd. Hier erkent dus de heer van Doorn zeif wat wij schreven. De wijken werden verminderd, het aantal te bezorgen kranten pef wijk werd uitgebreid: dusarbeidstijdverlenging; en zegt de heer van Doórn het bezorgloon per abonné werd verlaagd. Al tracht men nu de zaak nog zoo mooi te praten, ontkennen kan men niet, dat het loon voor alle bezorgers was 5 cent per abonné plus zooveel voor verschillende bijlagen en dat het geworden is 4 cent terwijl alle bij lagen voor niets bezorgd moeten worden. Is dit dan geen loonsverlaging? Het doet evenwel ietwat eigenaardig aan, dat men thans de aangebtachte arbeidstijdverienging van den kant der „Volkdirectie' als zeer logisch beschouwt, maar tegelijkertijd in „het Volk" kolommen noodig heelt om de metaalbewerkersactie in Rotter dam, welke gericht is tegen arbeidsverlen- ging, te steunen. Wij zouden hieraan nog heel wat kunnen toevoegen. Zoo is de mededeeling, dat slechts twee bezorgers ontslagen moesten worden, minst genomen onvolledig. Die zelf ontslag namen op grond van grievend ge achte behandeling, worden niet vermeld. Maar genoeg hierover. Reeds in den aan vang van onze publicaties over deze zaak hebben wij geschreven, dat wij niet in een beoordeeling van deze loonsverlaging treden; dat is een veel te delicate zaak voor buiten staanders, Wat wij er mee willen betoogen en na de bekentenis van de Volkdirectie nog sterker volhouden is, dat men aan de roode redactié eens op moet houden om bij ieder arbeidsconflict over loonen en werk tijden dadelijk de alarmklok te luiden en moord en brand te roepen, terwijl men zelf in een glazen huis woont, waar hetzelfde is te zien, wat men anderen verwijt. Bioscoopvoorstelling Bioscoop- Societeft St. Bavo. Bestuur Kamercen trale 2 uur Zangles half 2 uur Vioolonderwijs 3 uur Feestver- gadering Bouwvakbond 8 uur Ge wone zittingen 7 uur. Stadsschouwburg, Liefdadigheidsavond Vereeniging „Oost en West" 8 uur. Schouwburg Jansweg. Mannenkoor „Prosa en Poëzie" half 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling „Kunsf en Industrie" half 3 uur. Luxor Theater. 8 uur. De Kroon. Groote Markt, voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89J4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag- Arbeidsbenrs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanyragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag: en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die bier geen tehuis bebben TeL 11671. R. K. Bevolkingsbnrêao Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond Si. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. SL K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Grachl 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snel verband) Centrale post Tef 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel, avond Tel. 11671. Hedenmorgen vroeg werd aan de Haarlem sche Politie mededeeling gedaan, dat een schippersknecht van de stoombootmaat schappij W. Busch aan het Spaarne alhier, vermoedéljjk te Water was geraakt. Het had namelijk bevreemding gewekt,dat de schippersknecht J. Bosch niet om 7 uur aan. boord was. Bij nader onderzoek zag men een pet en een paar klompen op het water van het Spaarne in de nabijheid der booten drijven. Daar hier aan een ongeluk gedacht moest worden, begon het personeel der Stoom bootmaatschappij onmiddellijk met dreg en haak van den brugwachter te dreggen, echter zonder resultaat. Spoedig was de politie met den dreg aanwezig en bij het eerste uitgooien werd het lijk van den schippersknecht opgehaald De Reddingsbrigade, die inmiddels ter plaatse was gekomen, begon onder leiding van een geneesheer de kunstmatige adem haling toe te passen. Ruim een uur lang probeerde men de levensgeesten weder op te wekken. Het mocht echter niet meer baten en slechts de dood kon geconstateerd warden. Het lijk werd naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De schippersknecht was 21 jaar oud en afkomst'g uit Vlieland. Hij woonde op een der schepen der firma Bus. Omtrent de oorzaak van het droevig on geval kan men slechts gissingen maken. Men vermoedt, dat hij bij 't aan boord stappen :s uitgegleden en zoodoende tusschen het schip en den wal in het water is gevallen. Niemand had bet ongeluk zien gebeuren. HeC Gerechtshof te Amsterdam deed he den uitspraak in hooger beroep in zake de Teyler-Stichting. Naar bekend, betreft deze zaak een pro cedure van A. van Oorde c.s. tegen de Teyler-Stichting, zoo noodig tegen de di recteuren privé. Namens eischer werd geconcludeerd om de stichting, resp. de directeuren té vor deren het doen van rekening en verant woording van het beheer van het verrno- gensdéel van wijlen Pieter Teyler v, d. Hulst, bedoeld in acte van 16 Jan. 1762. Met bepaling dat indien gedaagden in ge breke zouden blijven, zij genoopt zullen kunnen worden door inbeslagneming en verkoop van hare respect, zijne of hunne goederen, van een ieder tot een bedrag van 2 millioen. Op 9 Mei 1923 ontzegde de Rechtbank te Haarlem de eischers hun vordering op grond van verjaring. Het Gerechtshof be krachtigde thans het vonnis der-Rechtbank. Een romantische oplichterij. Het betrof hier den 25-jarigen kantoorbe diende W. A. M. uit Amsterdam. .Zooals hij zeif bekende was hij. door omgang inet slechte vrienden en veel geld verspillen aan lager wal geraakt en ge raakte er zoo' toe, waar hij nu geen geld meer bezat en geen betrekking kon krij gen, de menschen op te lichten. En dat geschiedde meestal op een niet alledaag- sche manier. Ir, Haarlem had hij kennis gemaakt met een aardig meiske, dat hem wel aanstond. Blijkbaar vond zij Anton nog niet zoo kwaad, zoodat. al spoedig vriendschap was gesloten. Op zekeren avond in Juni van dit jaar ontving het meisje hef -volgend briefje: Lieve Jetje. Ik zit^ bij Heck's Lunchroom met mijn broer.' Kom per fiets hierheen. Je Anton. Niet lang had zij op zich laten wachten en toen ze bij Heck's lunchroom kwam was Anton er nog maar alleen. Zijn broer zou spoedig komen, vertelde Hit. Men wachtte en wachtte, doch broerlief kwam niet opdagen. Intusschen informeerde Anton eens bi- de bedienende juffrouw of er in <je lunch room dien avond een persoon was geweest, nogal dik van postuur, verduidelijkte hij. Hij kreeg echter een ontkennend ant woord. Weer wachtte men; echter niets ver scheen, wat op een broer geleek. Eindelijk, het was half tien geworden steldé hij voor, dat hij op de fiets van het meisje even zijn broer zou gaan halen. Ze vond het best en Anton verdween. Zijn hoed, eenige couranten en de on betaalde vertering liet hij achter. En nu wachtte het meisje, wachtte en wachtte maar Anton verscheen niet meer. Niets kwaads vermoedend, dacht ze, dat hij, ergens was opgehouden en ten slotte betaalde ze de vertering, nam de hced en ging naar huis. Anton en fiets waren echter voor goed verdwenen. Anton was naar Amsterdam gereden en had de fiets verkocht. I)it was het eerste bedrijf van het ro mantische spel van W. M. Zaterdagavond 29 Augustus kwam de leerling J. H. na verrichte dagtaak van het station en wilde naar huis gaan. toen hij op het Stationsplein door een persoon werd aangesproken, die verklaarde geep geld voor nachtverblijf te hebben én om wat geld vroeg. De machinist, geen kwaad vermoedend, gaf hem, wat hij op zak had, 34 centen. De ander, die W. M. was, verzekerde het geld zoo spoedig mogelijk te zullen teruggeven. Hij kreeg 't adres van den machinist en verdween onder vee! dankbetuigingen. Den volgenden Maandag kwam hij bij den machinist aan huis en onder allerlei mooie verhalen vroeg hij 2.50. Hij kreeg echter maar 1.30, Binnenkort, zoo verklaarde W. M,, zou hij jarig zijn en dan kwam zijn broer hem 100 brengen, dan kreeg de machinist alles terug. Eindelijk werd de machinist bij Brinkmann ontboden; daar was W. M. en zoo vertelde hij, zijn broer kon ieder oogenblik met het geld komen Doch ook hier liet broerlief op zich wachten. Voor de leus ging M. telefoneeren en kwam terug met de boodschap. dat zijn broer op de Dreef was. Of hij hem even mocht gaan halen. De andere stemde toe. Hij kreeg zijn fiets en zelfs zijl) regenjas, daar het buiten stortregende. En zoo verdween de tweede fiets, plus de regenjas. Weer had hi) zijn hoed achtergelaten. De fiets werd in Amsterdam beleend, de regenjas aan een onbekende verkocht. Reeds eerder, zoo bleek het, was bekl. al eens veroordeeld. Wat hij deed? werd hem door den Of ficier van Justitie gevraagd. Och, was het antwoord, bij reisde zoo 't land af. „Om overal de menschen op te lichten", merkte de president op. In zijn requisitoir wees de Officier van Justitie er op, dat bekl. op schandelijke ma nier de menschen bedrogen heeft, waarom een flinke straf noodzakelijk is, Spr. eischt een jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. 'De verdediger, Mr. Simons, noemde het geval in zekeren zin romantisch. De goede zijde van bekl. is, dat hij direct schuld heeft bekend, zoowel bi) de politie als voor de Rechtbank. Ook heeft hii niet gepoogd zijn handelingen goed té spreken. Pleiter dringt op clementie aan. Ook bekl. vraagt een zoo gering mogelijke straf. Hij zal weer goed gaan werken als hii vrijkomt, verzekert hij. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 5 November a.s. Uitspraken van Donderdag 22 Oct. 1925. I. M. C. J. L. H„ winkelier, wonende te Haarlem, art. 247 W. v. S., drie maanden gev.-straf voorw., proeftijd drie jaar. H. C. K., kleermaker, wonende te Haar lem, thans ged,, art. 247 W. v.. S., vijf we ken gev.-straf m. a. pr. hecht. o. v. J. K,, los werkman, gedomicilieerd te Vel- sen, thans ged., diefstal, zes maanden gev.- straf m. a. pr. hecht. o. v. J. v. S., houtbewerker, zwervende, thans ged.. diefstal met braak eu inklimming, vijf maanden gev.-straf m. a. pr. hecht. o. v. L. G, x. B., kleermaker, wonende te Haar lem, verduistering in dienstbetrekking, drie maanden gev.-straf o. v. Th. O., voddenkoopman, wonende te Haarlem, verduistering, zes maanden gev.- straf o. v. S. B., hvr. J. V,, wonende te Marken, appèl, bvertr. Alg. Pol. Ver. Marken, von nis Kantonrechter Purmerend bevestigd. B. J. v. G., slager, wonende te Alkemade, appèl, overtr. Vleeschkeuringswet, 75 boete subs. 20 dagen hech. o.v. W, M,, chauffeur, wonende fe Velseroord, appèl, overtr. Alg. Pol. Ver. Velsen, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. Th. M., koopman wonende te Nieuw- Vennep, appèl overtr. Trekhpndenwet, 1 boete subs. 1 dag hecht. o.v. C. G. P., slager, wonende te Hillegom, appèl, overtr. Vleeschkeuringswet, 150 boete sub*. 30 dagen hecht. o.v. Sijtje Boes. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter van Purmerend tegen Sijtje Boes, van Marken, die de vreemde lingen op het eiland steeds uitnoodigde om hel inwendige van haar Marker woning te komen bezichtigen. De fabriek Rutherford. N.. V. Het Nieuwe Nederl. Tooneel. Een aangrijpend stuk is het dat we gis teravond in den Stadsschouwburg zagen. Een tooneelspel, dat ieker een drama ge noemd mocht worden, als in 't laatste be drijf niet met geweld een soort bevredi ging was aangebracht. John Rutherford heeft z'n heele leven gezwoegd voor de fabriek en voor niets anders. Zelfs zag hij nooit, wat de harten van zijn kinderen vroegen. Hij oogst dan ook hun ongeluk en verlatenheid voor zich zelf slechts verlicht, wijl zijn schoon dochter hem haar zoontje geeft als opvol ger voor de fabriek die dan toch gered is. Dit neemt niet weg, dat 't ontzettende conflict, veroorzaakt ten slotte door de zelfzucht van elk der personen afzonder lijk, in dit tooneelwerk aangrijpend getee- kend is. De vader is zeer schuldig hard is hij als patroon, hard als vader, 't Belang van de zaak is hem alles menschen tellen niet mee! Maar ook de kinderen zijn schul dig; zij kunnen niet eens, gelijk de knecht, zich vaders standpunt indenken! Toch komt ook hun schuld voor 'n groot deel op va ders verantwoording zoodat 't ons bijna spijt, dat de afg'cd, de fabriek er ten slotte zoo goed afkomt en Mary zelfs de hand van John Rutherford kust. Was er o. i, geen grond tot die hulde van de schoondochter aan den ijzeren schoon vader wèl mocht de acteur, die de rol des vaders vervulde, met recht bloemen ontvangen! 't Was Frits Tartaud, die als gast mee optrad; en den knorrigen onver wrikbaren fabrikant met z'n eeuwige rustige gelijkhebberij (echte of vermeende) tot 'n waarlijk levend mensch maakte. Groot was ook het succes van Sophie de Vries, de dochter, en Antoinette Sohns, arbei dersvrouw, die elk door haar heftige ge- voelsontboezeming een applausje bij open doek verwierven. Mary (M. Meunier Nagtegaal) was zoo goed. als de minder scherp geteekende rol toeliet. Elias van Praag viel ons ditmaal niet mee er was in zijn spel meer wankeling, dan de rol vrcegl Hij deed 't allemaal wel, maar hij meende 't niet. Komt dit gezelschap nog eens met dit stuk, dan moge 't publiek uitgebreider zijn hoewel 't niet aan te raden is, daartoe de jeugd te laten meewerken. Het eerste concert, dat „Sanla Lucia' in dit 'winterseizoen in den Schouwburg Jansweg heeft gegeven, mocht er wezen Trouwens door zijn talrijke concerten, dal het ensemble al in den loop der jaren gaf, is het in Haarlem meer en meer bekend geworden. De zaal was goed bezet. Bij dit eerste' concert van de nieuwe periode paste een woord van welkom, daf dan ook door den voorzitter aan het begin van den avond werd gesproken. Een woord van welkom tot de aanwezi* gen en een woord van welkom tot de me dewerkenden, die naast „Santa Lucia" den avond Zouden opluisteren. Spr. memoreerde het verlies dat de ver eeniging had geleden door 't feit, dat de weleerw. heer kapelaan v. Rooy naar Rot terdam was verplaatst. Door de vereeniging was kapelaan van Rooy het eerevoorzitterschap aangeboden. Tot zijn spijt was kapelaan van Rooy verhinderd dezen avond bii te wonen, waarom het bestuur naar Rotterdam zou gaan om daar onder dankbetuiging voor hetgeen ZijnEerw. voor „Santa Lucia" had gedaan hem een porkonde aan te bieden. Op 16 Maart van het volgend jaar viert „Santa Lucia" het tweede lusfrum en dit feit wil de vereeniging op waardige doch bescheiden wijze herdenken. Voor zulk een herdenking is geld noodig en daarom doet spr. een beroep op allen om de vereeniging met geldelijke bijdrageri te steunen. Bij voldoende deelname zal epn aspiran- ten-afdeeling worden opgericht. Spoedige aanmelding als lid is daarvoor gewenscht. En nu het ^concert zelf. „Santa Lucia" heeft een goeden naam verworven door haar prestaties. Er wordt flink gestudeerd en onder de kundige leiding van den heer A. J. P. Hak kenberg v, Gaasbeek is reeds veel bereikt. Daarmede is niet gezegd, dat alles feilloos werd uitgevoerd. Den jeugdigen leeftijd der spelers in aan merking genomen, zou men dit ook niet mogen verwachten, maar toch voor hetgeen bereikt is mag men volle bewondering heb ben. Met nauwlettende zorg is gestreefd naar punctueele afwerking van crescendo, decrescendo, rhythme, enz. en ongetwijfeld zal „Santa Lucia" op dezen weg voortgaan de een uitstekend corps kunnen worden. Het hartelijk applaus, dat den jeugdigen musici en hu" directeur ten deel viel, was volkomen verdiend. Medewerking werd verleend door den heer Cor de Wilde, cello, den heer B, Samuels, fluit en mej. Tonny v. Leeuwen Boonkamp, klavier. Vooral de cello-solist blonk uit om den mooien nobelen toon en keurige tech niek. Le Cygue van Sairit-Saëns was het best. Het programma vermeldde: trio voor fluit, cello en klavier van C. M. v. Weer. Dit vlot gespeeld werk, waarin de musici elkan der goed aanvoelden, had veel succes. In het welslagen van den avond hadden de pianiste en fluitist eveneens een groot aandeel. Resumeèrende kan dit eerste concert van „Santa Lucia" uitstekend geslaagd worden genoemd, en wanneer* de volgende concerten dit eerste evenaren, dan kan „Santa Lucia" weer een vruchtbaar seizoen tegemoet zien, zoowel door verrij king van muzikale prestatie als door aan winst van belangstelling en den zoo noodi- gen geldelijken steun. Reeds geruimen tijd werd te Haarlem behoefte gevoeld voor een winter-cursus voor schilders, naast de bestaande officiee- !e - inrichtingen. Deze cursus zou moeten voorzien in een gebrek aan onderwijsgele- genheid voor hen. die door omstandigheden en in 't bijzonder door hun leeftijd zeer jnoeiliik b.v een ambachtsschool kunneni rmiiHiiii. Barometerstand 9 uur v.m.: 735. Achteruit. OPGAVE: LICHT OP, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.16. Naar waarnemingen in den morgen van 23 October 1925. Hoogste barometerstand 753.0 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 721.2 m.M te Shields. Verwachting van den avond van 23 tol' den avond van 24 October: Krachtige tot stormachtigen zuidelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt met tijdelijke opklarign, regenbuien met kans op onweer, iets koeler. volgen. Zoo zijn er b.v. veel „halfwas" schilders die een speciale vakopleiding heb ben moeten missen. Voor hen is dè winter-cursus bedoeld, welke begonnen is door de heeren P. v. 't Hof en J. Kraakman en aangeduid wordt door den veelbeteekenenden en veelbelo- venden naam „De Pijler." De bedoeling is niet een z.g. schilders school te vormen, maar om de schilders die hun algemeene ontwikkeling en vak kennis eenigszins wenschen in te halen, d»arin behulpzaam te zijn en hen fe hel pen een „pijler" te bouwen, waarover zij de brug kunnen leggen naar een beteren en zelfstandige toekomst. Daarvoor willen de leiders van dezen cursus hun de gele genheid geven en hen met raad en daad ter zijde staan. Zij volgen daarbij een in- dividueele methode, d.w.z. ze richten zich zooveel mogelijk naar de speciale belangen van ieder der cursisten persoonlijk én daar door fevens medewerken aan de opvoe ring van het ambacht. De hoofdpunten van het programma zijn hout en marmer-imi tatie, decoratief schilderen, penseelschrij- ven, teekenen en theorie. Hiervoor is te vens de medewerking verzekerd van een leeraar handelsschool alhier. Het aangenaam en modern ingerichte lo kaal is gelegen Wijde Geldeloozepad 17 rood waar de leiders gaarne alle gewensch- te inlichtingen vestrekken. AMSTERDAM, 23 Oct. De vierde ka mer der rechtbank ging heden voort met de zaak .Muylwijk'. De pres. begint weer met het stellen valt eenige vragen tot beklaagde. Na dit vraaggesprek stelt Muylwijk den Pres. de vraag, of het mogelijk is, alsnog den loodgieter Wennink te hooren, daar deze get. mededeelingen kan doen welke voor nemens bekl. had in betrekking tot het plaatsen van een zinken bak in de kuil, waar Busch later is begraven. De substituut-officier van Justitie Mr. Rei- lingh, deelt daarop mee, dat in de loodgie- lerszaak van Wennink, 3 broers waren, waarvan de eerste is overleden en de twee de ziekelijk is. De derde broer is door de politie gehoord. Deze heeft verklaard, zich niets omtrent een zinken bak te herinneren. Waar deze man hartlijder is, waarschuwt zijn geneesheer tegen emoties, die voor hem bij verschijning voor de rechtbank kunnen ontstaan. De verdediger zegt er prijs op gesteld te hebben, den loodgieter Wennink hier ge hoord te krijgen, maar als de man ziek is, gaat dat natuurlijk niet. Misschien is het echter mogeliik een soort enquéte-volet dinair te houden. ✓De Pres. zegt, dat gaat niet. Ik kan u eenigszins tegemoet komen door den verba lisant rechercheur Kuiper te hooren. De verdediger: Zoudt u voor dit punt een nadere instructie kunnen bevelen? Rechercheur Kuiper deelt dan mede, dat hij Wennink een dezer dagen een verhoor heeft afgenomen en hem gevraagd of hij niets van een zinken bak wist. W. heeft daarop meegedeeld: inderdaad alle loodgie terswerkzaamheden voor Muylwijk te heb ben verricht, maar hij herinnerde zich niet, een zinken bak gemaakt te hebben. Zeker wist hij dat nooit over een zinken bak is gesproken en dat er geen demonstratie met een zinken bal. is gehouden, zoaals Muyl wijk heeft verklaard. Beklaagde houdt vol, dat W. wel over een zinken bak gesproken heeft. De Substituut-Officier van Justitie vraagf uitstel van de behandeling der zaak. Er zijn namelijk geruchten ter oore gekomen, die van buitengewoon belang voor deze zaak zijn. De recherche heeft bereids een onder zoek aangevangen naar de juistheid dezer geruchfen. Het is mogelijk dat dit onder zoek gewichtige aanwijzingen in deze zaak wunnen oplceveren, wcle van dien aard zón, dat een volledig licht op het geheele ge- va! zal komen te vallen. De Officier zegt vervolgens zich niet vol doende verantwoord te achten, om met die wetenschap fhans requisitoir te nemen. Daarop vraagt hij de Rechtbank voorloopig vooj 8 dagen de behandeling der zaak te willen uitstellen, opdat hii de gelegenheid heeft, zich er van te vergewissen welke waarde aan de geruchten kan worden ge hecht. De verdediger acht hef geheel in 't be lang van bekl. en hij stemt met 't ver zoek van den ambtenaar bij 't Openbaar Ministedie in. Het verzoek wordt door de Rechtbank ingewilligd. De behandeling der zaak wordt geschorst tof Vrijdag 30 Öct. a.s. In de gemeente Schoten is aan de orde de pensioneering der wethouders. Een com missie, bestaande uit de heeren Loerakker Algra en Visée, komt in meerderheid tot de conclusie dat zulk een pensioneering niet noodig is. Haar motieven, alsook die der minderheid in de commissie die er voor is kan men lezen in onze courant van giste ren. De commissie doet dan ook geen voor stel om de wethouders te pensioneeren maar het goede hart van Schoten's burger vader denkt er anders over en meent, dat er wel pensioen voor de wethouders moet ko men. Men kan tegenover deze zienswijze natuurlijk de vraag stellen of in het alj meen het geven van een wethouderspen sioen reden van bestaan heeft. Weliswaar liepen eenige jaren geleden als een besmet telijke ziekte docr vele gemeenteraden, de voorstellen voor wethouderspensioenen en werden deze in de achter ons liggende tij den van hoogconjuctuur ingevoerd, maar dat wil nog niet zeggen, dat er geen plaats zou zijn voor de meening dat jaarwedde voor de wethouders voldoende is. Wij zullen dit echter niet laten gelden, doch wenschen toch wel even de aandacht te vestigen op het feit, dat de annexatie van Schoten een binnenkort te verwachten gebeurtenis is en dat men zelfs den schijn moet vermij den in Schoten, alsof nu maar in die ge meente uitgaven worden gedaan in de verwachting dat Haarlem er binnenkort voor moet opdraaien. Deze indruk wordt gewekt door de vol gende passage in de toelichting van den burgemeester. Hij schrijft: „Wanneer straks de gemeente Schoten zal ophouden te bestaan, is voor de amb tenaren behoorlijk gezorgd. Een groot ge deelte wordt door Haarlem overgenomen, andere krijgen een flink wachtgeld. De Wet houders worden aan den dijk gezet, de be trekkelijke Wet opent voor hen geen enkel perspectief." En de conclusie is, dat er dus wethouders pensioen moet komen. Dat wil ongeveer zeggen, daf, nu Haarlem de zorg van de ambtenaren op zich inoet nemen, het ook een douceurtje dient te bieden aan de wethouders van Schoten. Waarom de Schotensche wethouders, bij o-effing dier gr eente, perspectief moeten hebben, zal velen ontgaan. Waarom ook voor de Schotensche raadsleden geen pers pectief geopend? Al was het maar een vrij kaart voor de publieke raadstribune in Haarlem. Velen Haarlemschen belastingbetalers zal zulk een beschikken over de Haarleiusclié Geraeente-financiën tegen de borst stuiten, om de dooreenvoudige reden, dat zij den rechtsgrond voor hel toekennen van zulk een douceurtje niet voelen. Wanneer in al de jaren, die achter ons liggen, de gemeen te Schoten nog nimmer het oogenblik ge komen achtte, de wethouders te pensionee- ren, dan moet zij zulk een bepaling ook niet invoeren op het oogenblik, dat feitelijk een ander voor de duiten moet zorg dragen. Blijkbaar heeft de burgemeester zich hier wellicht al te zeer door zijn bekende goed hartigheid laten leiden. Een andere onbegrijpelijke redencering is die, welke in hetzelfde stuk door den burgemeester geponeerd wordt, n.l. dat als men tot pensioneering der Schotensche wet houders overgaat, hiervoor dan dienen ie gelden de regelen, die in Haarlem voor de wethouderspensioenen bestaan. Waarom over een afgeloopen periode in Schoten, dezelfde vergoedingen moeten worden toe gekend als in Haarlem, is niet duidelijk, nog daargelaten, dat de Haarlemsche verorde ning, regelende de pensioneering van wet houders, allerwege in Haarlem, groe ten wrevel wekt bij de belastingbetalers. Zoo vindt men het toch wel erg kwistig, dat de Haarlemsche gemeenteraad voor zich zelf want tenslotte draagt ieder raadslid den wethoudersstaf in zijn, zak dat de rjad voor de wethouders, naast een jaarwedde, die allerminst aan den lagen kant is, een pensioen vaststelde voor de wethouders ja, zelfs voor hun weduwen en weezen maar dat pensioen, zelfs laat ingaan, onmiddellijk na het aftre den der wethouders. Voortdurend hebben wij er op gewezen, dat slechts 'juiste logi ca zit in een bepaling, die het pensioen laat ingaan op 65-jarigen leeftijd of wel op 60- jarigen leeftijd. Alle ambtenaren worden op lateren leeftijd gepensioneerd, waarom moet er voor de wethouders dan een uitzondering zijn? Dat een man als de heer de Breuk, die meer dan 20 jaren de 'gemeente Haarlem als wethouder diende, op zijn ouden dag nog een pensioen, uit hoofde van zijn wet houderschap geniet,' zal iedereen loven. Maar met de bestaande verordening is het mogelijk, dat de drie jonge wethouders uit het college van B. en W., als zij heden zou den aftreden, levenslang een pensioen krijgen van tusschen de 1500 tot 2000. Trouwens, de voorbeelden zijn er, dat elk jaar op onze begrooting voor twee betrek kelijk jonge ex-wethouders, respectievelijk 1100 en 1450 wordt uitgetrokken. Of dit dan geen billijke bepaling is? Men oordeele uit de volgende cijfers, 't Is mogelijk dat een wethouder van Haarlem op 40-jarigen leef tijd gepensionUeerd wordt met 1500 pen sioen, na zes jaren wethouder te zijn ge weest. Gesteld dat hij of zijn weduwe (want ook voor haar geldt het pensioen) 80 jaar wordt. Die wethouder heeft dan verdiend .4500 per jaar, toen hij wethouder was, of 18.000 en krijgt voorts nog 1500 in zim verdere levensjaren dus veertig maal 1500 of 60.000, ie zamen maakt dat een som van 78.000. De zes jaren dat Haarlem het geluk had dien man tot wethouder te hebben kosten de gemeente dus precies 13.000. per jaar. Als pensioen uitgesteld loon is, is dit loon in dit geval w^l zeer hoog. Zóó moordend is de taak van wethouder in Haarlem niet of wij durven dit een be hoorlijk salaris noemen. Hieruit blijkt wel da( alleen verdedigbaar is het pensioen toe te kennen op 60 of 65-jarigen leeftijd. Anders gaat onze Maatschappij laboreeren niet alleen aan cumulatie van ambten, maar ook aan cumulatie van salarissen. Zulk ver wijt is al eens gemaakt van Duys, toen hij aftrad als wethouder van Zaandam, na daar vol pensioen te hebben verdiend. Wij maken'deze opmerkingen op de Haar lemsche Wethouderspensioen'-egeling ter loops. Hoofdzaak is dat wij nog niet kunnen inzien dat het consequent is voor Schoten nu in te voeren, wat in Haarlem bestaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1