irtitiEti V\ Radio-Omroep ELCK WAT WILS. De uitvoering der Drankwet. De Tweede Kamer. KERK EN SCHOOL". Prof. Dr. M. F. J. Kessels O. E. S. A. t ORDE EN ARBEID. Mgr. Dr. B. Eras. Het R.-K. Werkliedenverbond, en dej. Hoofdarbeiders. De staking bij P. Smit Jr. te Rotterdam. Intern. Textiel-Beurs Amsterdam. LANDB. EN VISSCHERIJ HANDEL EN NIJVERHEID. Duitsche houtlevering aan Nederland. Uit het comité van advies getreden. Stagnatie in het bieten-rooien. Bietencampagne in West- Friesland. GEMENGD NIEUWS. Vlet gezonken. De onbewaakte overwegen te Zegge. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. Districtsvergadering. Om het persoonlijk kampioen schap van het District Haarlem v. d. Ned. R.-K. Dambond. De R--K. Damclub Gezellig Samenzijn te LisseHillegom Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. SCHIETEN. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. N. V. JEROE's Kleermakerij HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. RADIO- 7Cjrf LUIDSPREKERS 1D tl' per week. omplete 3 lampstoesteilen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620, HALFWEG. VELSEROORD De Engelsche oom en Duitsche neef. de A Vergunning voor logementen. Het vereischte aantal slaapvertrekken. Op 1 November e.k. treedt in werking 'let Kon. Besl. van 14 October 1925, hou dende vaststelling der bepalingen waaraan logementen in verschillende gemeenten moe ten voldoen, om in aanmerking te komen voor een vergunning voor den verkoop van sterkendrank in het klein, alleen aan logeer gasten. In gemeenten met meer dan 100.000 zielen moet het logement minstens bevatten acht, uitsluitend voor logeergasten bestemde slaapvertrekken; in gemeenten met meer dan 50.000 en ten hoogste 100.000 zielen, zes van dergelijke vertrekken; in gemeenten met meer dan 20.000 en ten hoogste 50.000 zielen vijf; in de overige gemeenten, vier van ge noemde vertrekken. Hieraan wordt echter de bepaling toege voegd, dat toeneming der bevolking ten aan zien van logementen waarvoor eén vergun ning voor den verkoop van sterkendrank alleen aan logeergasten geldt, geen verhoo ging van minimum medebrengt. Voort is bepaald, dat slaapkamers, welke niet onafhankelijk van andere slaapvertrek ken bereikt kunnen worden, ten aanzien van de toepassing van het bepaalde bij het eerste lid buiten aanmerking blijven, - Eveneens blijven daarbij buiten aamherking slaapver trekken in kelders, sousterrains of op zol ders, waarvan het dak niet behoorlijk be schoten of op andere wijze voldoende be schutting biedt tegen hitte, koude en voch tigheid. In het logement moet bovendien, uitslui tend of in hoofdzaak ten behoeve der logeer gasten, aanwezig zijn, een lokaliteit, waarin desverlangd avondbrood en ontbijt kan wor den gebruikt. De slaapvertrekken moeten door metsel- of pleisterwerk of geploegde planken van elkander zijn gescheiden en op dezelfde wijze door een plafond zijn afgedekt; zij moeten aan de binnenzijde op voldoende wijze kunnen worden afgesloten. Indien twee slaapvertrekken met elkander in directe gemeenschap staan, moet de verbindingsdeur in beide vertrekken op voldoende wijze kunnen worden afgesloten. De slaapvertrekken moeten door venti latieopeningen of beweegbare ramen of deuren rechtstreeks in verbinding staan met de buitenlucht, met dien verstande, dat de gezamenlijke doorlaatruimte niet minder be dragen mag dan een twintigste deel van de vloeroppervlakte dier vertrekken. In elk slaapvertrek moet ten minste aan wezig zijn ccn voor onmiddellijk gebruik ge reed zijnd bed met toebehooren, een wasch- gelegenheid, benevens de in een slaapver- vertrek onmisbaar te achter meubelen. De slaapplaatsen in eenzelfde vertrek mogen niet boven elkander zijn aangebracht'. Op schriftelijk verzoek van den belang hebbende kan door den Inspecteur van de Volksgezondheid, belast met den dienst der drankbestrijding afwijking worden toege staan. Verwacht wordt, dat de behandeling van Ie begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer op Dinsdag 10 No vember een aanvang zal kunnen nemen. Het moet in de bedoeling liggen de begrooting in avondvergaderingen te behandelen. De Commissie der Tweede Kamer voor de buitenlandsche aangelegenheden heeft Donderdagochtend vergaderd met den Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Bij zijn familie te Eindhoven is berecht ontvangen, dat te Detroit (Michigan) in den ouderdom van 47 jaar is overleden de Zeer- eerw. heer Prof. dr. M. F. J. Kessels O.E.SA. Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, is van zijn vacantie weer naar Rome teruggekeerd. Dezer dagen had in het kantoorgebouw van het R. K, Werkliedenverbond de instal latie-vergadering plaats van de gr.oep Hoofdarbeiders, gevormd door de bij het Verbond aangesloten Vakbonden, welke zich met het behartigen der belangen van de hoofdarbeiders bezig houden. De Verbondsvoorzitter, de heer de Bruijn, verrichtte de installatie en wees daarbij vooral op het groote belang der groepsvor ming voor de hoofdarbeiders, die, al dan niet terecht, zich meermalen erover be klaagden, dat in een algemeene centrale niet voldoende wordt rekening gehouden met hunne speciale belangen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de nieuwe organisatie volkomen de gelegenheid biedt om onder eigen bestuur, binnen het raam van het Ver bond, die belangen te behartigen. De vergadering was van meening, dat de groep inderdaad veel en nuttig werk zou kunnen doen. Besproken werden reeds verschillende punten, die in het actie-program zouden kunnen worden opgenomen. Besloten werd voor het samenstellen van dat program op 27 November a.s. een spe ciale vergadering te beleggen. Het bestuur werd 1 in afwachting van de mengeste* als volgt: Dhr. B. ITinterding, goedkeuring der betrokken Bonden sa- voorzitter; dhr. C. Verweij, secretaris; dhr. R. ter Horst, penningmeester; dhr. B. Haver; dhr. J. Lauwen. De moderne Bond besluit tot voorlichting. In een Donderdagavond te Rotterdam ge houden vergadering van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond met het personeel der firma P. Smit Jr. is, naar aanleiding van het onbevredigend resultaat op de conferentie met den Rijksbemiddelaar besloten de sta king voort te zetten. De Bond van Kleedermaker-Patroons in Nederland heeft hare medewerking toege zegd voor de Eerste Internationale Textiel- Beurs. De Oud-Voorzitter, de heer J. W. Hart heeft zich bereid verklaard in het Comité van Advies zitting te nemen. De leden der Vereeniging zullen door het Bestuur opgewekt worden tot een bezoek aan deze Eerste Vakbeurs. Naar men ons meedeelt zal uit de Exposanten een comité geformeerd worden welke haar advies en steun zal verleenen voor de volgende Tex- tiel-BeUrs. Handelaren in Manufacturen en aanverwante vakken St. Willibrordus uit het comité van advies voor de eerste internationale textiel beurs getreden, omdat naar hunne meening deze beurs in financieel opzicht onvoldoende is gesecureerd en voorts in strijd met dien aangaande vroeger gegeven verzekeringen grossiers als exposanten zijn toegelaten. De firma Adolf Sonnefeld te Berlijn heeft een contract afgesloten, waarbij zij ongeveer 60,000 M3 pijnboom- en dennenhout uit hare Joego-Slavische wouden na verwerking in hare fabrieken aan een bekende Nederland- sche houtfirma heeft verkocht. De orde be loopt ongeveer een bedrag van 150.000 dollar. Naar de „Msb." verneemt zijn de verte genwoordigers van den Nedt R.-K. Midden standsbond en den Ned. R. K. Bond van In West-Brabant wordt in sommige stre ken veel stagnatie .ondervonden in het b:e- tenrooien, tengevolge van het natte weer. Verschillende landerijen lijken modderpoe len, terwijl de wegen voor het vervoer bijna niet begaanbaar zijn, zoodai het werk weinig vorderingen maakt. Het rooien van suikerbieten is in West- Friesland in vollen gang. Het beschot valt over 't algemeen mee, terwijl over t ge halte niet valt te klagen; 1925 zal een goed suikerbietenjaar zijn. Te Woerden is bij de Kwakelbrug een vlet in den Rijn gezonken waardoor de scheepvaart belemmerd wordt. Dc vlet be hoort aan den heer N. van Driel te Woer den en was geladen met steen en ceriient. Het vaartuig, dat in de Linschoten was ge meerd, is waarschijnlijk door jongens losge maakt, door den stroom in den Rijn gedre ven en na te zijn aangevaren, gezonken. De provinciale waterstaat zal de vlet lich ten. Naar aanleiding van de aanrijding van den vrachtauto van voerman Tak door den trein op Zaterdag 10 October j.l., op den onbe- waakten overweg te Zegge, nabij Roosen daal, heeft thans het parket uit Breda ter plaatse een onderzoek ingesteld. Aan dit onderzoek namen deel de officier van justitie mr. Speyart van Woerden, de rechter-com- missaris mr. v. Veen en de kapitein van de marechaussee Jhr. Laman Trip, te Breda. De vrachtauto van voerman Tak, welke in beslag was genomen, is thans vrijgegeven. Op dezen onbewaakten overweg had Woensdagavond weder een ongeval plaats. Juist toen uit de richting Breda de snel trein van half elf passeerde, kwam een fietser, zekere V. D., uit Zevenbergen, van de richting Roosendaal in flinke vaart over de spoorbaan. De man kwam te vallen en bleef tusschen de andere scpoorrails liggen, terwijl de trein hem voorbijsnelde. Toen de trein gepasseerd was, bleef de man, die een hoofdwonde had bekomen, en bijna bewus teloos was, liggen. Zijn kermen werd ver nomen door iemand, die bij de spoorlijn woont etl deze nam den man op en ver zorgde hem. Toen V. D. weer was opgemonterd, wilde hij zijn fietstocht naar huis voortzetten, doch toen bleek, dat zijn rijwiel ook zoo danige averij had bekomen, dat berijden ervan absoluut was uitgesloten. Met de fiets op den rug ging de man, zooeven ternauwernood aan den dood ont snapt, nu te voet naar Zevenbergen. Woensdag 4 November a.s. des avonds 8 uur houdt het district Haarlem en Omstre ken van den Nederl, R.-K. Dambond een vergadering in een der zalen van het R.-K. Vereenigingsgebouw- aan den Heerenweg te Heemstede. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Bestuursverkiezing (in de vacature van den heer E. Stolvoortj; Bespreking wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap; Voorstel instelling districtstiental; Regeling speeltijd klokken enz. Naar wij vernemen vangt bovengenoemd Kampioenschap op Woensdag 11.November aan, voor de eerste zoowel voor de tweede klas Algemeen wedstrijdleider is de heer Th. A. Kok. Van officiëcle zijde wordt ons medege deeld da': de R.-K. Damclub Gezellig Samen zijn te LisseHillegom zich per 1 Obtober wederom bij den Ned. R.-K. Dambond heeft aangesloten. In de a.s. competitie is deze bekende vereeniging dus weer van dc partij. BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHTEN. De Winteroefeningen 19251926 op buks en pistool zullen gehouden worden op de schietbanen te Bloemendaal in Hotcj Vreeburg. lederen Zaterdagmiddag van 2-5 uur n.m. te beginnen op 31 Oct. a.s. Te Haarlem (Schietgebouw Gen. van Mer- len). lederen Donderdagavond van 7.30 10.30 uur n.m. Aanvangende 29 October a.s. Tc Vogelenzang iederer; Zaterdagavond, in vmband, met de verbouwing van het lokul zul de aanvang der deUim nader door au heer II. J. van 'I on£'e: en bekend worden gt - At Tijdens de oefeningen en compe ;.c en t arV.rwc dstrijden op bt'de wapens, in h>t tijdvak .5 Januari 1 Februari 192*> za een ond i ge we)-.rij.! wy en geh"U- en en zuilen in dit üjd»-.k gtcn gewone Men gen plan's hebben HET VISCHVERBRUIK IN NEDER LAND. Men schrijft uit IJmuiden aan de Msbde In het jongste jaarverslag van het staats- visschershavenbedrijf wordt er de aandacht op gevestigd, dat het vischverbruik in Ne derland door verschillende oorzaken achter uit gaat, eensdeels doordat de aanvoeren ge ringer worden en de verzending naar het buitenland stijgt doch anderdeels omdat de rechtstreeksche verzending van visch door de hier wonende handelaren aan de consu menten door de dure emballage en vrach ten vrijwel onmogelijk is geworden. Hierdoor is een vóór den oorlog bloeiende tak van handel voor een groot deel verloopen. Van de totale hoeveelheid visch, die per spoor verzonden werd in 1924 ging 55.7 pet. naar het binnenland tegen 57.8 pet. in het jaar tevoren. In gewicht verminderde de ver zending per spoor naar het binnenland met 3.3 millioen K.G., waaruit evenwel niet mag worden afgeleid dat het vischverbruik in ons land achteruitging. In het jaar 1924 is name lijk het vervoer van visch per automobiel sterk toegenomen, zoodat thans zeer belang rijke hoeveelheden op deze wijze rechtstreeks van hier naar de plaatsen van bestemming worden verzonden. Hierin ligt voor een groot deel de reden van de belangrijke vermindering van de verzendingen naar het binnenland. Overi gens schijnt het vischverbruik in Nederland voorloopig wel zijn hoogste punt te hebben bereikt. Nu eenerzijds toch de gelegenheid tot export naar de oude afzetgebieden we der geopend is, anderzijds de vangsten der stoomtrawlers nog voortdurend verminde ren en de aanvoer van versche visch dus zeer beperkt blijft, gaan de vischprijzen ge leidelijk stijgen en wordt de visch gedurende een groot deel van het jaar zóó duur, dat zij niet meer binnen het bereik valt van de min der koopkrachtige kringen van ons volk. DirectieOud-chef firma Eduard David son, Haarlem, Wagenweg 16, Telefoon 15422 Keur collectie ENGELSCHE STOFFEN. Levering in- en buiten abonnement. Burgerlijke Stand van 2022 Oct. 1925. Geboren Arnold, z. v. G. Bouman en E. A Vroonland Willy, d. v. C. de Smeth en W. de Kwaasteniet; Cornclis, z. v. G. West- steijn en S. Mechelse leveniooze d. v. A. Metzelaar en J. C. Koch. Ondertrouwd Dirk Jongkind, 30 j. en Jentje Maria Visser, 21 j. Gerardus Lauren- tius Prompert, 24 j. en Helena de Vries 20 j. Eliza Floris de Koning, 28 j. en Anna Hen rietta Verbeek, 23 j. Hendrik van 't Hof, 23 j. en Dirkje Cornelia Schippers, 19 j. Jan van Schajik, 31 j. en Anna Regina Weber 33 j. Matthijs Petrus Leonardus Boender, 24 j. en Paula Babctte Bassmann, 25 j. i GetrouwdGijsbertus Jacobus Padding, 38 j. en Adriana Willemïna Sofia Mantel 46 j.Hendjik Rozenhart, 20 j. en Dirkje Lansing, 20 j. Overleden Te Amsterdam Grietje van Geest, 50 j. wed. v. B. van Dijk Jesprina de Weerd, 5 j., d. v. J. de Weerd en A. L. de Vos. Veemarkt. Op de Donderdag te Hoofd dorp gehouden veemarkt waren aangevoerd elf guste koeien, waarvan de prijzen varieer den van f 160.—f 300. en één moelkkoe, prijs f 340. Handel redelijk. Zanguitvoering. Donderdagavond heeft de Chr. Zangvereeniging „Hosanna in Excelsis" onder de eminente leiding van haren directeur de heer J. C. Hulsbos in de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp een uitvoering gegeven, die uitnemend slaagde en waarvan de opbrengst ten goede kwam van het werk van de in- en uitwendige zen ding. Ds. Hooij hield een gloedvolle rede, die met veel aandacht werd gevolgd. Een tiental liederen werd op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, zoodat de talrijke aanwezigen hoogst voldaan huiswaarts kecr- den. Motor- en Tractorcursus. Naar wij vernemen zal vanwege de afdeelmg Haarlem mermeer van de Hollandsche maatschapppij van landbouw in deze gemeente weder een motor- en tractorcursus worden gehouden. Verwacht wordt dat de deelname weder groot zal zijn. Bazar. Op 28, 29 en 30 October a.s. zal te Abbenes een bazar worden gehouden ten bate van de uitzending van zwakke kinderen. De heer D. van Wieringen aldaar was zoo welwillend een groote lokaliteit voor het beoogde doel beschikbaar te stellen. De opening zal plaats hebben op Woens dag 28 October a.s. des namiddags te twee uur. De bazar belooft een groot succes te zul len worden. Schip gezonken. Woensdagavond werd in de genievaart nabij den Hoofdweg een zwaar met steenen beladen vaartuig door een paseerende motorboot zoodanig aange varen, dat 't in de diepte verdween. Men heeft reeds pogingen aangewend om het schip weer boven water te krijgen. De strem ming in het scheepvaartverkeer, die eenigen tijd ontstond kon gelukkig spoedig wor den opgeheven. Vergaderingen van B. en W. De verga deringen van B, en W. zullen voortaan 's Woensdags gehouden worden. Belangheb benden kunnen er rekening mee houden, wanneer ze stukken aan dat college te zenden hebben. Arbeidsbeurs. Aan de Gemeentelijke Ar beidsbeurs waren ingeschreven 19 grond werkers, 8 opperlieden, 3 visschers, 1 bank werker, 1 timmerman, 1 metselaar, 1 straat- maker en 6 anderen. Gevraagd werd een dienstbode. Bouwen. Door de firma Luijendijk en Bisenberger alhier, zullen twaalf woonhui zen aan den Regcntesscweg in het Kost- verloren Villapark gebouwd worden. Reeds is er met een en ander een aanvang ge maakt. Politienieuws. De agent van politie J. G. D. J. Pool alhier is met ingang van 1 Ja- Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nicuws- cn Beursberichten met tusschenpooien van 8.15—4.30 "Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondberichten over de H. D. O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event. voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelscbe stations 365—495 M. fjc~ lijks concerten, lezingen, enz. van 20 ca. 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M. dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. 1050 M. dagelijks Pohtiebe- 'bcrichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias. Jincr- concert (ongeregeld) 6 uur. Kinderuurije 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event, bijzonder heden hieronder. Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, zang of lezing 12.50 en 9 uur. Brussel - 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffcltoren 2650 M. dagelijks ,onder voorbehoud) 5*50 uur en Zondag, \X oens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur. Duitsche stations 395443 M. dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in dc ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur. BIJZONDERHEDEN. Brussel 9 30 Danssoirée. Da oen try 6.50, uitzending naar Europa. 7 20 Tijdsein. 8.20 „Cbopiniaiia". 9,20 „Havest Howe", in een bedrijf, mu ziek van Trevor. 10.50 „The disorder ly room", van Blore. H. D.O. 8.20 Studie Concert en Nuts- Lczing door prof. Coben over „De oud- sfe cultuurcentra". tt Munster. 7.20 „Die beiden Schiitzen comische opera van Lortzing. nuari a.s. benoemd als gemeenfe-veldwach- ter te Epe (Geld.) Werkverschaffing. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Commissie van Steunverleening en Werkverschaffing werd besloten, om, gezien de categorieën van werkzoekenden, ingeschreven bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling hier, aan B. en W. te adviseeren, den raad voor te stellen vooralsnog niet fot werk verschaffing of steunverleening over te gaan. Personalia, Aan mej. B. H. Roest is eer vol ontslag verleend als tijdelijke onder wijzeres aan schdol A alhier. Uitvoering „St. Barbara." Zondag 25 October a.s. zal in het St. Josefshuis alhier een uitvoering worden gehouden ten bate van de St. Barbara-Vereeniging. Opgevoerd zal worden „Het Hoogste Goed," tooneel- stuk in 3 bedrijven, gevolgd door: „Het oude Landhuis," kluchtspel in één bedrijf. Gezien de onderneming der St. Barbara- vereeniging, n.l. de kleeding der dragers, alsmede dc aanschaffing eener rouwkamer, welke laatste voor de leden geheel gratis wordt disponibel gesteld, is de bijwoning dezer uitvoering ten zeerste aan te bevelen. Naast het aangename steunt men alzoo het nuttige. Personalia. Onze plaatsgenoot, dc heer A. C. Steer, is geslaagd voor het Gods- Uit het leven van Edward VII. Het eerste deel van de biographie van Koning Edward VII door Sir Sidney Lee is te Londen verschenen. Het boek, dat ge schreven is op verzoek van Koning George en tal van onuitgegeven documenten bevat uit de koninklijke archieven, telt 800 pa gina's en gaat tot het oogenblik van Ko ningin Victoria's dood, toen de prins reeds 57 jaar was. Een strenge opvoeding. HeC Vad. ontleent daaraan: Het kleine prinsje had een strenge moe der en een nog strengeren vader, Albert, de prins-gemaal had een volledig plan uitge- gewerkt voor de opvoeding van den kroon- orins, maar het plan was een beetje pe dant uitgevallen: men meende het kind van af de allereerste jaren al zooveel mogelijk door afzondering aan zijn hooge po si tie van later temoeten wennen. Het gaf trou wens geen blijken van bijzondere intelligen tie. Zijn zuster, die gedurende 100 dagen kei zerin van Duitschland zou zijn zij huwde prins Friedrich was veel levendiger van geest. De beide kinderen moesten er op bevel een dagboek op na houden maar in dat van den laferen koning Edward VII staat werkelijk niets aardigs of frisch, Iaat staan geestigs te lezen, Pfins Albert stierf toen Edward nog slechts 12 jaar was. Dat bracht aanvanke lijk iets grooter intimiteit tusschen de ko ningin en den prins, maar koningin Victoria, in wier leven de nagedachtenis van haar man een buitengewoon grootte rol heeft gespeeld, had toch niets sentimenteels. Zij wilde haar overleden echtgenoot eer.en door in zijn geest te blijven handelen. Het opvoedingsplan werd "dan ook spoedig weer van kracht en. werd zelfs met meer streng heid dan ooit doorgezet. Vruchtbaar was het echter niet en eerst later, te midden van het Engelsche politieke en maatschap pelijke leven, waarin hij gedurende zijn .lange carrière van kroonprins een zeer groote rol speelde, heeft Edward VII door een soort van zelfopvoeding, zich kwalitei ten kunnen verwerven, waarvan bij als ko ning blijk gegeven heeft. De koningin heeft in hem echter steeds den niet erg schitterenden jongen blijven zien. Zij heeft zich verzet tegen alle po gingen om meer officieel deel te nemen aan de regeering. Jarenlang" weigerde zij hem de geheime telegrammen te laten voorleg gen. Ook een gouverneur-generaalschap 'N HACHELIJKE SITUATIE. Dc vreemdeling; „Zeg, ga alsjeblieft weg met die kwaje hond!" Dc eigenaar; „Je mag van geluk spreken, als ik 'm vast kan houden!" voor Ierland, waar de prins meende een groote rol te kunnen spelen en heel wat betere resultaten te kunnen bereiken door persoonlijken omgang met de Ieren dan men bereiken kon door nieuwe Iersche wetten, achtte de koningin niet mogelijk. Zij klaag de ook steeds over zijn indiscreties. Reizen door de heele wereld, Infuischen reisde de prins de heele we reld door en hield verblijf in tal van hoofd steden en centra van mondain verkeer. Na zijn huwelijk met Koningin Alexandra werd zijn paleis te Londen zelf trouwens een der belangrijkste mondaine" en politieke centra der wereld. Bij de diners in het kroon prinselijk palcis, waar steeds ten minste een veertigtal personen aanzaten en waar men allerlei talen door elkaar hoorde pra ten. liet de prins zijn groote gave voor het mondain verkeer gelden. De rigide grenzen der verschillende mondaine kringen wer den onder zijn invloed overwonnen. De gastheer was een charmeur, aan wiens in vloed vrijwel niemand ontsnapte. Na Londen was Parijs de geprefereerde stad. Ook daar verkeerde hij in alle krin gen. Louis Blanc - en Gambetta waren er trotsch op hem te kennen. Gambetta wil de zelfs wel toegeven, dat het van hem ten minste niet onlogisch was geen republikein te zijn. Natuurlijk had de prins ook een flinken paardenstal. Perdita II bracht hem, naar men heeft uitgerekend, ongeveer drie mil lioen guldens op in 20 jaar. Spelen deed hij niet' veel, zegt ons de biograaf. Hoofd zakelijk bridge, waarbij hij slechts een ge woon goed speler was. Van grof spel hield hij niet. Wel is hij eens betrokken geweest in een groot speelclubschandaal, maar hij schreef daarna aan aartsbisschop Benson, dat drinken en spelen tot de allerergste maatschappelijke plagen behoorden. Ook wordf er nog aan herinnerd, dat liet Koning Edward VII is die de mode heeft ingevoerd om onmiddellijk na het diner een sigaar te rooken. Hij heeft ook deelgenomen aan wat men noemt sociale werken. Hij was een vriend een goede klant! van de Londensche koetsiers. Ook is hij wel eens door de arme arbeidersbuurten gewandeld. In de binnenlandsche politiek stond hij buiten de politiek: hij was evenzeer be vriend met Gladstone als met Disraëli en toen zijn moeder in 1880 lang aarzelde om zoo'n revolutionair als Gladstone het mi nister-presidentschap aan te bieden, vond hij dat, blijkens thans bekend gemaakte brieven, zeer onverstandig. Het eigenlijke gebied zijner activiteit was echter de buitenlandsche politiek. Hij ver keerde met alle diplomaten te Londen en kende de meeste leidende persoonlijkheden op hei vasteland. Een anti-Duitscher. De biograaf wijdt zeer uitvoerig uit over de betrekkingen tusschen Edward VII en zijn neef Keizer Wilhelm II. Bij hef iez:n 1 van dit gedeelte van het boek, zal men na tuurlijk nog meer dan bij de rest moeten bedenken, dat men hier te doen heeft met een officieele Engelsche biographie en dat de schrijver een fel anti-Duifscher is, die de bewering over de omsingelingspolitiek van Edward VII wil weerleggen. Als Prins Wilhelm als twintigjarige jon ge man zich in Highlandercostuum heeft laten kieken en die kiek aan zijn oom den Prins van Walestoezendt met een onderschrift: „I bide my time dan wordf dit geïnterpreteerd als een bewijs van anti- annexionisme. Op die wijze zou de Duitsche koonprins aan zijn oom hebben laten weten, dat hij van zins is Schotland te annexeeren! Dif gedeelte van het boek bevat echter ook een aantal zeer belangrijke documen ten. Toen Edward VII zich verloofde met de Deensche prinses Alexandra was de kwestie Sleeswijk-Holstein al acuut en toen het tot de crisis kwam koos de Engelsche ïtroonprins hartstochfelijk partij voor dc Denen. Hij betreurde het ten zeerste, dat de regeering van zijn land niet wilde in grijpen en was woedend omdat zij alleen maar een nota aan de Europeesche regee ringen toezond, waarmede de ministers „gerusf een sigaar konden aansteken". Toen Wilhelm II keiëer was, kwam het al dadelijk tot een incident. De Prins van Wales was voor de begrafenis van keizer Friedrich naar Berlijn overgekomen en vroeg aan Herbert Bismarck die hij daar ontmoette, of het waar was dat de over leden keizer Elzas-Lotharingen aan Frank rijk wijde teruggeven en Sleeswijk aan.. De nemarken en Hannover aan hef verdreven koningshuis. Een wel wat zonderlinge vraag! Te Berlijn schijnt men zich echter erg boos gemaakt te hebben over 'f feit dat Edward dergelijke praatjes scheen te geloovcn. De keizer schreef aan Franz Joseph, dat hij bij zijn officiïel bezoek aan Weenen zijn oom Edward daar niet graag zou ontmoe ten. Wat natuurlijk weer diepe ontstem ming wekte te Londen. Vooral de kwestie van 's keizers houding tegenover Engeland in den tijd van den boerenoorlog wordt uitvoerig behandeld. Voor de eerste maal worden de militaire raadgevingen, dié de keizer toen naar Lon den gezonden heeft, gepubliceerd. Toch vindt de keizer, die Engeland aldus raad geeft omtrent de beste wijze om de boe ren te overwinnen, dat Engeland befer zou doen vrede te sluiten. „Zelfs de beste voetbalclub aanvaardt ten slotte de nederlaag als ze maar flink gestreden heeft. Verleden jaar heeff En geland er zich ook kalm bij neergelegd, dat Australië overwonnen had in den cricket match Of de vergelijking wel heelemaal juist was? De keizer voegde er echter nog aan toe, dat Engeland, niettegenstaande zulke nc- derlagèn toch steeds de machtige mogend heid zou blijven, die het was, wanneer het maar meester blijft van de zee. Bij een v AFGELUISTERD. til*!», t „Ik heb gehoord, dat Harrie gisterenavond weer 'n bierflesch op het hoofd van z'n vrouw kapot geslage heeft." - „Alweer? Nou 't verwondert me van hem niks, bij is altijd schrik lijk verkwistend geweest." volgend Trafalgar, zou hij, met zijn wen- schen geheel aan de zijde van Engeland staan..,. Een buitengewoon lastige kwestie in de diplomatieke geschiedenis der laatste jaren voor den grooten oBrlog is de vraag betref fende dc ant'i-Engelschc diplomatieke ac tie op het vasteland tijdens den Boeren oorlog. Dat er zulk een actie bestaan heeft, mag niet betwijfeld worden. De Franschen zeg gen nu echter, dat het slechts een valstrik is geweest, we'ke Keizer Wilhelm II hun gespannen heeft, terwijl de Duifschers zelfs de fel anti-keizerlijke baron von Ec- kardstein beweren, dat het juist de Fran schen en Rusland zijn, die er Duitschland hebben willen laten inloopen. De biograaf van Edward VII heeft deze kwestie aan een nfeuw onderzoek onder worpen en daarbij gebruik kunnen maken van een aantal documenten, die op de Rus sische legatie te Londen berusten .Uit een der documenten blijkt, dat de keizer op een zeker oogenblik aan den Russischen gezant te Berlijn heeft gezegd, dat hij be reid was de grens van hef tsarenrijk in Europa te beschermen, wanneer Rusland Engelsch-Indië zou aanvallen* De schrijver meent, dat met dit eene document de hee le zaak is afgedaan. Is het wel zoo een- onrli(i? Kr zijn ook al andere documenten bekend gemaakt, die precies het tegendeel bewijzen. Uit een aantal uitlatingen van Edward VII blijkt trouwens, dat deze zelf ook Wil helm II voor valsch en perfide hield. Zeer zeker was de zooveel oudere Engelsche oom een heel wat kalmer en bezadigder man dan de Duitsche neef, maar de positie te Berlijn was ook oneindig veel gecompli ceerder dan te Londen .In een officieele biografie kan een vergelijking daarenboven niet anders dan onrechtvaardig zijn. Im mers over Edward wordt alles verzwegen waf niet te zijnen voordeele pleit en Wil helm wordt behandeld als een vijand. IN VERSTROOIDHEID. Professor (die voor de tweede maal trouwt, aan het slot van zijn speech): „Ik gevoel mij heden, den gelukkigsten mensch der wereld; alleen het spijt mij, dat mijn eerste vrouw dit schoone feest niet met haar te genwoordigheid opluisteren kan. HIJ KON LANG MEE. „Dien hoed hebt u al drie jaar?'" vroeg de winkelier. „Ja," zei de klant, „ik heb hem drie jaar gedragen, tweemaal heb ik hem laten schoenmaken en opstrijken en eenmaal heb ik hem bij toeval in een café tegen een nieuwe verruild.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7