Mü smaakt alléén leenBROCHEScigaret! $PAARNE-£ank Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder bet gellinstreerd Zondagsblad In acbt bladzijden. Verkeersongevallen. Leekepreeken. EFFECTENAFDEELING 30 ct. per half ons. Zaterdag, 24 October 1925 50ste Jaargang No. 16180 DICK GOEMANS VOGELENZANG Bureaux: N ASS AULA AN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen) - Postrekening Nummer 5970 ®HB®®®E®®®®®SS®®®S®S® B bbhbsbbbbhhsbbbsbhbb® HAARLEM. BEVERWIJK. Onze bemiddelt den aan en verkoop van incou rante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten. Adviseert U omtrent Uwe beleggingen. Agenda 25 October 26 October Agenda De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Nieuwe Groenmarkt 22; Woensdag- en Toegang Rijkskweekscholen. Aangereden. Aanhouding. Lijk opgehaald. Personalia. Luxor Theater. Douche-Baden. J. W. van Santé. De asphalteeringswerken. Minister de Geer tu de annexatie. Telegraphisch Weerbericht Gevonden dieren en voorwerpen. De Rijksstraatweg naar Den Haag. NIEUWE Groothandel in OLIËN, VETTEN en TEERPRODUCTEN Specialiteit in FORD-OLIË De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaalj 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanbod-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor- jm£\ Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- aeeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel. Alle abonne s op dit biaa zijn, ingevolge ue verzenenngsvoorwaaraen t Ofifjfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 75(1 verlies van beide armen beide been.en of beide oogen 1 bij een ongevai mei f ORft doodelijken afloop 1 bij verlies van een hand, IOC Dij verlies van een f CD oog: duim of wijsvinger 1 ÜU.' een voet of een Dij een breuk van f40-, bij verlies van een been of arm andere vinger. 112. DILETTANTISME. Er zijn vele mooie woorden met een bitteren bijsmaak.. Daar hebt ge het woord dilettant, van het allerliefelijkste latijnsche diligere, wat beminnen, liefhebben, betee- kent. Een muziek-, tooneel-, enz.-dilettant is dus iemand die deze schoone kunsten liefheeft. Ons spraakgebruik veronderstelt er tevens bij, dat hij die kunsten ook uit liefde beoefent. Een dilettant is dus een prachtmensch. Maar hij is dat niet altijd; de aanwezigheid van vele dilettanten in onze samenleving, op elk gebied, heeft het be grip dilettantisme doen ontstaan en wanneer we dat uitspreken, bedoelen we gewoonlijk niet veel goeds. Ofschoon er van zulke woorden veel misbruik wordt Jemaakt, moeten wij dankbaar zijn voor bun bestaan. Bij de geestesverduistering, waarvan wij al len. Adamskinderen, door den eersten zon deval het slachtoffer zijn, is niets zoo kost baar als het bezit van scherp beeldende woorden, waarin wij elkander onze gedach ten en onze gevoelens kunnen duidelijk ma ken. Wanneer wij nu willen uitdrukken, dat er op een of ander terrein van menschelijke werkzaamheid, een gevaarlijk geliefhebber van leeken bestaat, waardoor de arbeid der deskundigen wordt belemmerd, dan spre ken wij dit uit met het ééne woord: dilet tantisme Is er in onzen tegenwoordigen tijd nog wel aanleiding om over ondeskundig geïief- liebb'M te praten? Er is immers op alle ter rein van kunnen en kennen een overvloed van deskundige krachten. Vroeger kon men met een gewichtig gezicht zich zelf leeraar in alle talen en wetenschappen verklaren, tegenwoordig is het geven van onderwijs ge bonden aan wettelijke diploma's. Zelfs be hoeft men niet te probeeren om zonder graad of acte, ook maar aan één leerling in zijn eigen huiskamer een of ander vak te onderwijzen. Het aantal gediplomeerden in alle denkbare takken van schooïsche wijs heid is zóó groot, het aanbod voor privaat- onderricht geschiedt tot zulke concurree- rende prijzen, dat geen gegadigde het in zijn hoofd haalt naar een „dilettant" te gaan, terwijl hij bij^ een „deskundige" voor een prikje terecht kan. Dat geldt niet enkel voor taalstudie, voor handelsrekenen, boek houden, maar ook voor vakstudie, voor ma- cbineschrijven, ja, voor koken, voor cos- tuumnaaien, zelfs voor haarkappen. Op alle terrein hebben wij de „dilettanten" verdre ven en bezitten wij onze gediplomeerden. Een gebied, waarop in vroeger lijd het dilettantisme naar hartelust grasduinde, was de geneeskunst. Onze voorouders waren van hun wieg tot aan hun graf met kwakzalvers omringd. Een week geleden herinnerde daaraan nog een arts te Gorinchem, dr. van Andel, in een geestige lezing voor de leden der Vereeniging voor Geschiedenis der Ge nees-, Natuur- en Wiskunde; een lezing, welke hij betitelde: „Onze collega, de beul" Daarin werd nog eens gedocumenteerd aan getoond, hoe tot aan het begin der negen tiende eeuw, de scherprechters zich met groot succes en met toelating, soms zelfs met bescherming der stedelijke overheid, opwierpen als ernstige concurrenten van de chirurgen en hoe de beulsvrouwen en doch ters als regel het winstgevende bedrijf van belezen, en het verkoopen van uitwendige en inwendige geneesmiddelen beoefenden. Natuurlijk is dat geliefhebber in de moeilijke geneeskunde in onze verlich te eeuw, nu ieder, desgewenscht gra tis, de hulp van de knapste medici kan inroepen, nu onze hyper-moderne gasthuizen voor iedereen open staan, geheel verdwenen, zou men zoo zeggen. Maar de veroordeeling van Staphorster- en andere boertjes, de strijd welke een pas af getreden minister tegen „de kwakzalverij" wilde aanbinden, bewijst wel het tegendeel. En waar het ondeskundig geliefhebber in de lichamelijke geneeskunst is afgenomen, daar groeit het dilettantisme in zielsgenees- kunde met den dag. Met de meest brutale reclame werpen zich allerlei onbevoegden als „psychiater" op; van telepathische en suggestieve krachten worden wonderen voorspeld en de rijksdaalders uit den zak der patiënten in dien van den dilettant- zielkundige overgebracht. Dan is er het terrein van de kunst. Zeker, talen4 is een gave Gods en kunstenaar bij Gods gratie is nog altijd waar. Maar ook kunstbeoefening eischt harde en zware stu die *en oefening naast talent en aanleg En nooit meer dan in onzen tijd werpt' het on geschoolde talent zich op Ae massa met zijn kunstproducten. Het dilettantisme in de kunst is een der meest beschamende ver schijnselen van onzen tijd. Wanneer het zich tot zuivere liefhebberij beperkt, kan het karakter er van vrij onschuldig zijn. Zoo kan het ons doen glimlachen, wanneer beoe fenaars van het liefhebberij-tooneel zich al heel spoedig aan volleerde beroeps-artisten gelijk wanen, ja, zelfs dezen in eigen oogen overtreffen. Zoo lang het blijft bij gevaar- looze zelfverblinding op dit eene punt, gun- ne men den tooneelliefhebbers hun zoeten waan Maar wanneer men in dagbladen aan bepaalde krachten van een dilettantenclub kolommen druks ziet gewijd, met portretten en levensbeschrijving, alé gold het een Tal- jna, een Sarah Bernard, een Bouwmeester, een Jan Musch, dan stuit men op een be denkelijke mentaliteit in de publieke opinie, die bezig is gezonden smaak te bederven. Maar het allerergste dilettantisme van onzen tijd is dat der publieke voorlichting, omdat de gevaren van ondeskundig geliefl- hebber zich hier het meest wreken. Er is een tijd geweest, dat er een prijzenswaar dige schroom bestond zich in het publiek te uiten, zich als leider der publieke opinie op te werpen. De Kerk, die op dit gebied een allerzwaarste taak bezit, heeft ten deze haar roeping altijd zeer goed begrepen, door het onderricht in godsdienstleer, het prediken en gelopfsverklaren uitsluitend en alleen aan officieel aangestelde en bestu deerde dienaren toe te vertrouwen. Op pro faan terrein, in de dagbladpers, volksbijeen- komsfen, meetings en vergaderingen is zulks helaas niet mogelijk Daar moet de volks ziel zelf de beunhazen weren. Maar een gladde tong of een vlotte pen doen helaas maar al te vaak de massa als leiders er kennen, die dikwijls niet anders dan leeg hoofden en soms zelfs misleiders zijn. Hiei wreekt zich het dilettantisme wel het ergst in zijn gevaarlijken aard, n.m. van s onverantwoordelijkheid. Zoo lang de dilet tant liefhebbert op een of ander gebied alleen voor persoonlijk vermaak, doet hij meestal weinig kwaad. Zoodra hij echter zijn halfbakken kennis op anderen gaat toe passen, wordt hij een publiek gevaar. Bij schoolsch onderricht, bij uitoefening van geneeskunde enz. is hij door middel van de wet te grijpen; bij publieke voorlichting echter niet. Daar richt hij door zijn ver warring stichtende waanwijsheden onnoem baar veel kwaad uit en het ergste is, dat die zoogenaamde voorlichter zelf niet voelt het onverantwoordelijke van zijn daad. Een allertreffendst staaltje vond ik dezer dagen in een buurtblad, hetwelk eenige lezers mij toezonden en waarin een anony mus zijn licht verspreidt over het befaamde proces-Muylwijk, dat nu al weken lang de gemoederen bezig houdt. Laat ik dit staaltje van joornalistiek dilettantisme hier eeips afdrukken. Het bewijst méér dan duizend woorden de waarheid van mijn stelling'. Hier is het: Op verschillende tot mij gerichte vragen om iets over het Muylwijk-proces te schrij ven, ging ik tot heden niet in, omdat ik mijn nieuwe vulpen liever voor andere on derwerpen besteed. Nu men bij mij bleef aandringen om er mijn opinie over te zeg gen, zullen velen over mij teleurgesteld zijn. De zaak Muylwijk vind ik treurig; niet om den moord zelf, want terwijl ik dit schrijf, worden er op een ander gedeelte onzer aard bol honderden vermoord. De misdaad van den één is slechts een afspiegeling van het gros. Het gaat er mee als de graanmon- sters aan de korenbeurs. Je kijkt er eens naar, je ruikt er eens in en je biedt, zooals een Officier van Justitie en een rechtbank loven en bieden over den leveringstijd van een menschenleven. De zaak Muylwijk is sensationeel. Rech ter commissaris, dominee, vice-president van de Rechtbank en de advocaat hebben el kaar dusdanig aangevuld, dat de moord van den Overtoom straks volle schouwburgen moet trekken, wat, de gemeenschap weer ten goede komt door idem zooveel stedelijke belasting. De kist met beenderen van Busch in 'de rechtzaal mocht voor vijftien jaar iets lu gubers hebben, thans is het tegenwoordige geslacht zoo vooruitgegaan in intellectu- eele ontwikkeling dat er niets bijzonders aan is. De vice-president van de Rechtbank te Amsterdam is een man, van zijn tijd, hij weet, dat Jan publiek aan een deftigen'bios coop niet meer genoeg heeft, het eischt meer dan een deftige raadszitting, het eischt spanning, emoties en Zijne Edelachtbare geeft meer dan menig Theater-directeur zijn bezoekers bieden kan. De advocaat doet mij denken aan Moo- sic Davidson die vroeger in mijn geboorte plaats zoo fijn voor de benoodigde requi- sieten zorgde. Moosie wi,st steeds tegen vergoeding van een vrijkaartje te zorgen dat de boel voor het tooneel voor elkaar was. Tegenwoordig gebruikt men voor re- quisieten geen dood-materiaal meer, er moet voor levende requisietcn gezorgd worden, in den vorm van getuigen a décharche. Als de een of andere handige uitgever vandaag den dag begint om een sensatie roman in afleveringen van een dubbeltje uit te geven, getiteld: „De moord op den Overtoom," geheel volgens de oorspronke lijke gegevens bewerkt, dan kan die uit gever net rijk zijn als het proces in laat ste instantie geëindigd is. Wat de beklaagde Muylwijk aangaat, dit is net iemand als ik, (verontwaardiging van de lezers en lezeressen van vdit blad.) Een citroen laat zich geduldig uitpersen, maar, als je de schillen weggooit, moet men op passen, dat men er niet z'n nek over breekt door er over uit teglij'den. Wie jaren lang onder zorgen gebukt ging kan alleen meeleven in het gezinsleven van een Muylwijk. Wie dan het huiselijk geluk nog wil verwoesten door te persen, vlieg ik ook naar zijn keel. ziedaar nu het dilettantisme in de jour nalistiek ten top gevoerd. Daar wordt zoo maar even beweerd, dat een moordenaar een heel gewoon mer.sch is; dat de Neder- landsche justitie en de^ Nederlandsche rechtspraak, waarop on» volk terecht zoo prat gaat als onomkoopbaar en stevig ge waarborgd tegen menschelijke feilen, in niets verschilt van de directie van een va- rieté-theater: en dat de rechtbank zich' moest schamen dezen moordenaar in ver hoor te nemen, dat zij het niet wagen moet heeft hem te veroordeelen; immers de man al geiioeg geleden! Wat te doen met dit en soortgelijk dilet tantisme. hewelk dag aan dag onze verga derzalen en onze brievenbussen onveilig maakt? Hetzelfde, wat wij met 'alle kwak zalvers doen: ze de deur wijzen uit respect voor ons eigen getond verstand en als eenig middel om er de gemeenschap van te verlossen. HOMO SAPIENS. AMSTERDAM HEEFT GEEN ANNEXATIE PLANNEN. Een loos gerucht betreffende IJmuiden. In een plaatselijk blad werd medegedeeld, dat naar verluidt het grenswijzigingsplan van Haarlem in een nieuw stadium gekomen is door de mogelijkheid, dat ook Amsterdam zich met dat plan gaat bezig houden. Amsterdam schijnt n.l. het oog le hebben laten vallen op heel of bijna heel de ge meente Velsen, althans op IJmuiden met zijn groote zeesluizen, hoogovenbedrijf etc. De hoofdstad, zoo wordt verder gezegd, heeft natuurlijk zeer veel belang bij de slui zen te IJmuiden en het Noordzeekanaal en is daarom begeerig naar IJmuiden. De ge meente Velsen zou dan verdeeld worden tusschen Arasterdam, Haarlem en Beverwijk. De „Tel." heeft zich, naar aanleiding van bovengenoemd bericht, eveneens met de be voegde Amsterdamsche autoriteiten in ver binding gesteld en te hooren gekregen, dat van al die z.g. annexatie-plannen van Am sterdam nooit een letter op-papier is gezet Sociëteit „St. Bavo'. Jaarfeest fe, K. Volksbond 8 uur. Stadsschouwburg Het Vereemgd Tooneel De Pelikaan 8 uur._ Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van ..Kunst in Industrie 104 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Bestuur Overheids- Bevolkingsbureau Piano-avond Dirk Scha- Sociëteit „St. Bavo personeel 8 i half 9 uur. Stadsschouwburg fer 8 uur. Bovenzaal de Kroon English Association in Holland 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in. indus trie" van 24 October tot, 15 November, dagelijks geopend van 10—4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van halt 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uuri en 'i avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur.^ be halve des Maandagsochtends an op Zon en Feestdagen. Uitleenen vau boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St, Marlhavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gèzellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben fel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 1 2. R. K. Kr aam verzorging van de Derde Orde St Fran ciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Grachl 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Éérste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel De Zondags en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043. Vrijdagavond van T/j9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7149 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7149 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft verzocht de leerlingen van Gymnasia en 5- jarige Hoogere Burgerscholen met einddi ploma zonder examen toe te laten in de 4e klasse eener Rijkskweekschool voor Onderwijzers. en dat ze ook nimmer een onderwerp van ernstige besprekingen hebben uitgemaakt. Wel is bekend, dat burgemeester J. W. C. Tellegen indertijd als zijn persoonlijke mee- ning heeft te kennen gegeven dat Amster dams toekomst in het Westen was gelegen, en dat die gemeente eigenlijk de geheele strook langs het Noordzeekanaal tot IJmui den toe, annexeeren moest. Bij dezen uitge sproken wensch is het echter gebleven. Ook zouden de jongste annexaties Amster dam vooreerst niet op nieuwe belust hebben gemaakt. Die van Durgerdam en Ransdorp b.v. worden algemeen naar aan het blad verzekerd werd uit een oogpunt van stads uitbreiding, weinig gelukkig geacht. DE KRUIDENIERSBEURS. Door de deelnemende standhouders van de Kruiöeniersbeurs is een rapport uitge bracht over de resultaten van deze beurs. Ter oriënteering melden wij nog even, dat de Beurs 54 Standhouders had, waarbij één Gemeentelijke instelling, n.l. de Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem en één Liefdadigheidsinstelling t.w. de Roode-Kruis-Transport-Colonne afdeeling Haarlem en Omstreken. De algemeene indruk was: zeer gunstig. Vier vragen werden gesteld, waarop uitste kende antwoorden werden verkregen. Op de vraag: Wat denkt u van een her haling? hebben zich 46 firma's voor her haling uitgesproken; 3 wenschen een herha ling om de 2 jaar en 3 firmant enmeenen dat een herhaling niet noodigis, hoewal ook deze over 't verloop en de resultaten der Beurs tevreden zijn.. Een eminente Amsterdamsche firma wenschte Op 25 September geen be- paold oordeel over de herhaling uit te spre ken, doch heeft in een waardcerend schrij ven van 1 October ons edegedeeid. dat hij op onze volgende Beurs hoopt te verschijnen met een stand die volkomen „af" is. Ook hier waren de resultaten der Beurs bii nadere beschouwing zeker niet tegenge vallen. Wanneer bij deze 46 terugkeerende expo santen gevoegd worden de 16 nieuwe fir ma's. die zich nu al l ebben laten inschrij ven, bestaat de vrij groote zekerheid, dat de 2de Haarlemsche Kruideniers-Beurs niet alleen in qualileit maar ook in quantiteit alle andere zal overtreffen. Uit het bovenstaande zal ieder met ons kunnen concludeeren dat de eerste Haar lemsche Kruideniers-Beurs een groot succes i» geweest. De beurs was geopend voor het publiek 3 middagen en 2 avonden en werd toen be zocht door 3320 bezoekfstlers. Aan .1500 winkeliers werden kosteloos toe- gangsbewijzen verstrekt.Velcn hadden daar bij doorloopende kaarten, ook voor hunne dames. In 't geheel hebben dus niet min der dan zeven duizend in die enkele dagen met de stands en de artikelen kennis ge maakt, zoodat zeker uw moeiten en kosten ruimschoots zijn vergoed. POULET KWARTET. Het behoeft niet te verwonderen, dat de aanwezigen op dit heerlijk muziekfestijn der Poulets als hun nreening te kennen geven, nimmer nog zóó onder de bekoring der kwartetkunst te zijn gekomen. En de oor zaak? Niet slechts de muziek die zij ver tolkten, niet enkel en alleen Debussy's kwartet, het ijl, teer visioen van het ,,dou- cement expressif". Want dat hoorden wij ook van de Capets onvergelijkelijk schoon. Maar veeleer de zeer eigen klankvoortbren- g.ing, de groote stuwing, die zich beweegt in de banen der beide buitenpartijen: Gas ton Poulet, le violon, Louis Ruyssen, cello. Zooals Gerard Hekking zich een techniek eigen maakte, die hem tot geheel eigen din gen in staat stelt, zoo leidt de klankvoort- brenging der beide genoemde kunstenaars, hun stokvoering, als eigenschappen die ge heel van binnen uit zijn gegroeid, tot een totaal-indruk, die men moeilijk bij een der andere ensembles zal ontmoeten, 'f Mag zijn, dat een enkele maal, o.a. in Haydn's Menuetto Poulets gewéldig forte een oogen- blik de evenwichtigheid var. hel samenspel in gevaar bracht, maar in hun onovertref baar samenspel hebben ook de middenpar tijen zich, geestelijk zeer zeker, volmaakt aangepast aan het technisch en geestelijk innerlijk vergroeide spel van Poulet en Ruyssen. Men lette inzonderheid op het contrpsteerend midden deel in Debussy's Andantino (abusievelijk veelal als Andante vermeld), waar Henri Giraud, en vooral op den opzet van het „assez vif", waar Albert Le Guillard de partijen resp. der tweede viool en altviool te doorgloeien we ten van het vuur, dat zengt onder de snaren der cello en eerste viool. - In de fabelachtige virtuositeit waarmee de Poulets een Haydn-finale; in de vol maakte doorzichtigheid waarmee zij Mo zart geven, ligt op zichzelf reden genoeg om zich zeiven te feHciteeren, dit eerste abon nementsconcertDr. de Koos te hebben kunnen bijwonen. Maar toch: de oneindige waarde er van wordt ons eerst volledig bewust, als wii, in naherinnering aan de teere klanken en rythmen van Debussy's Andantino, den machtigen gloed in Je bui- tendeelen, overdenken, hoe wij slechts, door ons andermaal onder den invloed hunner verheven kunst te stellen, een herleven de- zci emoties mogelijk maken. Men riep gisteren de kunstenaars tot drie, vier malen terug. G. J. K. Gistermiddag werd op het Plein een ge meentelijke auto door een van de Baan komende tram aangereden, waarbij de auto tegen het perceel van de Amsterdamsche Rijtuiginaaischappij terecht kwam. Een ruit werd vernield en de auto werd aan de voor zijde beschadigd. Ook de glazen van de lan taarns werden gebroken. De tram bekwam geen schade. De gemeentewerkman, die bladeren bijel- kaar veegde en in de auto wierp, zag de tram aankomen en wilde de wagen van de rails zetten. Toen hij echter bemerkte dat de tram aankomen en wilde den wagen van de sprongen. Tegen den bestuurder van de tram is proces verbaal opgemaakt. Op verzoek va^ den Commissaris van Politie te Zandvoort, is door de recherche alhier aangehouden de 22-jarige G. H„ ver dacht van verduistering van een rijwiel te Zandvoort gepleegd, hetgeen hij heeft be kend. Het rijwiel werd door hem te Halfweg verkocht. Door de politie te Den Haag werd een lijk van een manspersoon opgehaald, waarop een kaartje werd gevonden met een naam van een stadgenoot. Na ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vader van den man hier ter stede woont. De heer H. W. van der Steur, gediplo meerde van de afdeeling Electrotechniek der Middelbare Technische School te Haar lem, is met ingang van 1 November e.k. be noemd tot bedrijfsassistent in de electrische centr. en in de papierfabriek der Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Apeldoorn. Het Rooversdorp. Weer draait deze week een cowboy-film, ditmaal met Buck Jones als held. Het pro gramma vermeldt een spel van verbluftende waaghalzerij, liefde, humor en sensatie en inderdaad elk dezer factoren is in voldoen de, hoewel in mindere mate, aanwezig dan bij de Tom Mix-film. Buck Jones, een werk loos cowboy, zocht zijn tijd te dooden met bet redden van een jonge dame, die in een postwagen reist en waarvan de paarden op hol zijn geslagen. Het blijkt, dat hij voor- loopig zijn lidmaatschap van de arbeidsbeurs wel kan opzeggen. Door Mary beleeft hij een aantal avonturen met roovers en Sheriffs, waarbij hij- enkele keeren ternauwernood aan hun begeerige handen ontsnapt. Mary had n.l. een broer, die als lid van een roo- versbende gestolen had en dus gezocht werd. Om hem te redden, laat Mary haar ridder voor haar broer doorgaan. Het einde komt echter vredig-lieflijk. Mary en Buck gaan trouwen. Het bijprogramma geeft, behalve het ge wone Luxor-nieuws nog een klucht, waarin de gekste dingen mogelijk gemaakt worden, Het geheel is een aardig programma. BIOSCOOP-THEATER „DE KROON". Het hoofdnummer dat „De Kroon" deze week brengt, steekt gunstig af bij de vele andere films, omdat de menschen, die dé acteurs uitbeelden waarschijnlijk zijn. De spelers slagen erin werkelijke, levende men schen te geven en dat wel op die wijze, dat ze ons voortdurend weten te boeien. Bovendien heeft dit dramatisch filmwerk dit voordeel, dat het scenario, in tegenstel ling met de dramatische films van Fransche en Duitsche industrieën den humor niet bui tensluit. Hier is deze verstandig gedistri bueerde humor een factor, die de waar schijnlijkheid der situaties steunt en de aandacht levendig houdt. Tevens valt in deze film de weloverwogen en knappe regie te prijzen. Want vooral als men bij deze film bedenkt dat de meeste opnamen in het atelier zijn genomen, dan moet men de knapheid van den regiseur en het effect der gekozen hulpmiddelen be wonderen. Mooi is in dit opzicht b.v. de scène tusschen vader en zoon, als het bui ten regent en het triestige licht van het raam links over hun hoofden glijdt. Hier voelt men met welk een zekerheid en bewustheid dit pittige tafereel gecomponeerd is. Verder bevat het programma het gebrui kelijke journaal, mode de Paris, een pittige teekenfilm en een dolle Mack Sönnet-klucht. Vóór den aanvang voert het Kroon-orkest de ouverture van „Norma van Bellini op zeer verdienstelijke wijze uit. Ook tijdens het hoofdnummer wist het orkest de film op boeiende wijze te onderstreepen en de handeling te steunen. dn de afgeloopcn week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 347 baden ge nomen, in dat aan het Leidscheplein 701 en in dat aan het Hofdijkplein 533. Tot onze spijt is door een samenloop van omstandigheden het portret van het nieuwe raadslid, den heer J. W. van Santé, fe vroeg gepubliceerd. Dit houdt natuurlijk tevens in dat de publicatie buiten goedvin den van den betrokkene plaats had. De werkzaamheaen op de verschillende punten in de stad betreffende de asphal- teering, naderen thans het einde. Na de KI. Houtstraat is thans de' Krocht geheel gereed, terwijl het westelijk viaduct groo- tendeel gereed is. Thans is de beurt aan het Oostelijk viaduct, waar men bezig is de betonlaag te leggen. Zooals wij reeds eerder schreven moet deze laag eerst be hoorlijk drogen, alvorens de bitumen daar over te kunnen leggen. Zooals men heeft, kunnen bemerken, houdt hef plaveien met de blokjes tusschen de tramrails nogal op. Waar dit echter liet verkeer in g'eenen deele belemmert, kan men er zeker van zijn, dat het werk over een week wel zoo goed als geëindigd zal zijn. Een onzer lezers doe; ons enkele mede- deelingen, waaruit wij afleiden, dat hij hei voor de goede afwikkeling van Haarlem s grensuitbreiding een geluk acht, dat Minister De Geer dat varkentje wasschen moet. Die lezer legt er' terecht den nadruk op, dat de Mfmster van Binnenlandse'!e Zaken, de heer De Geer, oud-burgemeester van Arn hem, zoo drommels goed zal weten het verschil in oppervlakte van Haarlem en de naar inwonerstal daaropvolgende stad Arnhem met haar buitens „Sonsbeek en „Seippendaal", doch ook verweggebouwde arbeiderswoning-complexen. Hij zal zoo goed weten, dat Arnhem reeds jaren bezit, wat men nu pas te Haarlem gaarne hebben wil: een voldoende uitgestrektheid van grenzen cm zich te onplooien en hoe vreemd zal Minister ,De Geer het vinden, zoo meent enze abonné, als hij op den Schoterweg, Zijlweg en Wagenweg zijnde en nog stellig; meent in Haarlem Te zijn, moet ervaren, dat' hij Haarlem's grenzen reeds lang over schreden heeft en zich in een andere ge- meente bevind. Als hij nauwkeurig wordt ingelicht over de- grenzen van „het kleine plan" zal Minister De Geer overtuigd wor den, dat hij geen half werk moet deen, dat straks weer overgemaakt moet worden. Maar hoe Minister De Geer ook over het vraagstuk denkt, zoo besluit deze lezer, al» hij er maar van overtuigd is, dat er een eind aan de bestaande onzekerheid moet komen. Dat is een klemmende eisch vaa den eersten rang. Barometerstand 9 uur v.m.: 734. Stilstand. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. LICHT OP. De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 5.14 en Maandag om 5.12. Naar waarnemingen in den morgen van 24 October 1925. Hoogste Barometerstand 755.8 m.M. te Lacoruna. Laagsle Barometerstand 723.5 m.M. i# Thorshavn. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 October: Matige, tijdelijke nog krachtige zuidwes telijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, mts koeler. Terug te bekomen bij: C. D. Karoliers, Tetteródestraat 40, grijze ceintuur; J. A. Teeuwen, Olvcanstraat 15. beige ceintuur; A Jore, Kerkhofstraat 8 zw.. geboortebe wijzen; C v. Gocli L. Wijngaardstraat 33, beige dameshandschoen; Politiebureau, Sme destraat. handbeschermer en jongensjas; A, Sweerts, KI. Houtstraat 1 stoffen jas; C. Duyl, Verbindingsweg 14. Bloemendaal, gr. witte poes. Fauna; A. Sinniger, Scheper- straat 39, Schoten, zakkam; A. Timmers, Baukenstraat 14 Schoten, hengselmand; J. H. v. Wijland Potgieterstraat 15, portemon- naie m. i.; T. Jellema, KI. Houtstraat 57rd., pet; J. G. Pel, Prinsenhof 5, passer; W. Kosler, Eendjespoortstraal 5, hondenpenning; W. v. d. Meer, Erschilderstraat 20zw., rij— wielbel.merk; W Vermeer, Vooruitgangstr. 119zw„ idem; P de Vries, Nagtaaamstraat 42, rijwielsleutel; W. F. H. Bouman, Java- straat 35, Schoten, rozenkrans in étui; J, v. d. Maas Kruistocbtsfr 82, taschje met sleu tel; A. Terhorsl KI. Houtstr. 56 wandelstok. Op Donderdag 19 November 1925, des voormiddags te 11 uur, zal door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in" de directie Zuid-Holland en Utrecht, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te s-Gravenhage worden aanbe steed: het uitvoeren van straatwerk op den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noord- hollandsché grens, behoorende tot de Rijks wegen in de provincie Zuid-Holland, De raming is f 13,900.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1