V erkeersongevallen. m i Het loon vraagstuk.' Amsterdamsche Anthraciet M,J LAATSTE NIEUWS. Maandag, 26 October 1925 50ste Jaargang No. 16181 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda 27 October PROFESSOR Z. DE KORTE. Motorongeluk nabij Lisse. Het primaire wegennet in Noord-Holland. De Zes-Steden weg. Ned. Reisvereeniging afd. Haarlem. Jubilea. Programma Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Mannenkoor „Proza en Poezie". Mr. Th. Heemskerk in Haarlem. De commissie tot steunverleening, Let op den naam mm KWALITEIT VERZEGtLDE ZAKKEN Ook te Amsterdain - Leiden - Bussum - Kaarden Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Dierenbescherming. Brand te Rotterdam. Auto's in 't water gereden. Het Bulgaarsch-Grieksch conflict. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No. 5970. COURANT Adverlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- lentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op an biaa zijn, ingevolge ue veizexermgsvoorwaaruen tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geneeie ongescmktneiü coi wensen dooi f 7C(1 bi) een ongeva: mei f OEfl - "-.u. .j 3 U.'doodelij ken afloop :1 Cdü.' verlies van beide armen beide beenen of beide oögén bi) verlies van een liano, f" IOC een oog 1 lu*i. een voet of Dij verlies van een f Eft duim of wijsvinger 1 OU.' r Di) een breuk van f A been of arm bij verlies van een andere vinger Zaterdag is te Utrecht de jaarlijksche al- gemeene vergadering der vereeniging voor de Staafhuishoudkunde en de Statistiek ga- houden. Deze vereeniging mag zich - in tegenstelling met de heerschende malaise in het organisatiewezen in grooten bloei verheugen. Zij telf een ledental vaft zeven honderd, waaronder een groot aantal pro fessoren der Nederlandsche hoogescholen, leden der Eerste en Tweede Kamer, wet houders en raadsleden der groote gemeen ten en al wat maar naam heeft op econo misch terrein. Met reden worden daarom haar beraadslagingen jaarlijks met klimmen de belangstelling gevolgd. Na de studies en besprekingen over kapitaalvorming op de bijeenkomst in het vorig jaar, trokken de thans aangekondigde debatten over de yraag: „is, voor het herstel van de voort brenging en beperking van de werkloos heid, verdere verlaging van de arbeidsloo- nen noodzakelijk?" sterk de aandacht. Hoe kan hef ook anders. Loonsverlaging en werkloosheidsbestrijding zijn woorden, die thans de geheele wereld bezig houden. Wie z«u er niet nieuwsgierig zijn te vernemen, wat zulk een illuster, wetenschappelijk ge zelschap als Zaterdag j.l. te Utrecht bij een kwam, daarover aan voorlichting had fe geven. Wij aarzelen niet te zeggen, dat de ver gadering van Nederlandsche economen dit maal een fiasco is geworden. Bij het lezen der uitvoerige verslagen, zoowel der prae- advlezen als der debatten, groeide al ster ker bij ons de overtuiging: deze bijeenkomst is op niets uifgeloopen; beeft slechts aan getoond, dat niemand eenig aannemelijk motief voor loonsverlaging op het oogen- blik weet aan te geven, noch minder eenig systeem voor de loonbeweging als econo mische factor voor de naaste toekomst weef op te bouwen. Het verwonderde ons dan ook geenszins aan het slot den voor zitter de overtuiging te hooren uitspreken, „dat de Staathuishoudkunde alleen tekort is geschofen in haar taak, door de groote verscheidenheid van meeningen en richtin gen." Wat was dit anders dan een hoffe lijke verklaring: „mijne heeren, we hebben cr niets van terecht gebracht!" Het is niet de eerste maal, dat de be trekkelijk jonge wefenschap der economie teleur stelt; de practijk spot voortdurend met de vernuftigste theorieën, en de con clusies uit de pracfijk van een bepaalde periode getrokken, worden door de levens verhoudingen van een volgend geslacht weer radicaal ten onderste boven geworpen. De lès hieruit is, dat wij met economische stelsels uiterst voorzichtig dienen fe zijn. Nu inoet erkend, dat alle drie de prae- adviseurs, welke de jongste vergadering der vereeniging voor Staathuishoudkunde voor lichtten over het vraagsfuk der loonsver laging, de heeren Goudriaan, mr. Korten- horst en Stork die prudentie ook wel be trachtten. Het minst was zij fe vinden bij den heer Stork, die van de absolute mis lukking der liberale economie in het ver leden, nog maar weinig schijnt geleerd te hebben. Geen van de praeadviseurs'echter, noch iemand der debaters, dorsf de onom wonden uitspraak aan, dat een dadelijke en algemeene loonsverlaging in ons land uitkomst in de na-oorlogsche malaise zou kunnen brengen. Als er één vrij algemeen gedeelde meening in de vergadering te on derkennen viel, dan was het deze, dat de loonsverlaging slechts als één factor bij het zoeken naar bet economisch herstel, moet worden beschouwd; slechts acht de een het gebruik van dit middel eerder noódig dan de ander. Overigens gaf de bijeenkomst een staalkaart van de meest verscheidene mee ningen; bij niemand echter was een helder inzicht in het loonvraagsfuk als deel van het geheele productie-proces te onderken nen. Wat opviel was de weinige aandacht welke aan den moreelen kant van het pro bleem werd gewijd en deze is toch zeer groot. Een belangrijk deel der vergaderden scheen de meening toegedaan, daf de Ne derlandsche arbeidersklasse een uitzonde ringspositie in de wereld inneemt en in vergelijking bij vóór-oorlogsche toestanden in een paradijs leeft. Nu zou het oneerlijk zijn te ontkennen, dat inderdaad ook de Nederlandsche werkliedenstand als geheel oorlogswinsf heeft gemaakt; dat zij er be ter aan toe is, dan een kwart eeuw gele den. De oorlog en de betrekkelijk gunstige positie hierdoor door Nederland verkregen, heeft hiertoe echter slechts ten deele bij gedragen. Maar hoe dit zij, vergeten mag er niet worden, dat diezelfde arbeidersklasse in belastingen, verhoogde schoolgelden en vooral sterk opgedreven waninghuren een aanmerkelijk dee' van dien beteren wel stand zelf betaalt en daarvan geen afstand zou kunnen doen, ook al wanneer zij zou willen. De werkman, die thans 8 tof 10 woninghuur per week betaalt, zou zelfs wanneer hij zoo dwaas was het te verlangen geen woning van 2 tot 3 meer terug kunnen krijgen. Met deze" feiten wordt fe weinig rekening gehouden. Daarnaast moet erkend, dat, ook bij af trek van die hoogere huren, belasfingen, enz., er van /het tegenwoordige loon nog zóóveel overblijft, daf voor voeding, klee ding, uitspanning enz. meer kan worden be steed dan een kwart eeuw geleden; dat dus het algemeene welvaartspeil van den werkman omhoog is gegaan. In zooverre dit in bepaalde bedrijven met schokken is ge beurd en eenige jaren geleden aanleiding heeft gegeven Tot verkwisfing, speciaal bij de jeugdige werklieden, is dit te betreu ren. Overigens echter moet ieder christen mensch met sociaal gevoel het toejuichen, daf dit hoogere peil is bereikt, vooral, nu het economisch leven meer en meer nor maal begint te worden en alles zich aan het hoogere niveau heeft aangepast. Wanneer nu met het oog op de sterk toenemende bevolking en de concurrentie- moeilijkheden van de binnenlandsche te genover de buitenlandsche industrie de vraag aan de orde komt, of dit ietwat hoo-v gere levenspeil is te handhaven, dan komt o; i. de' loonsverlaging op de allerlaatste plaats. De debaften op de vergadering der Nederlandsche economen, j.l. Zaterdag ge houden, hebben wel aangetoond, dat er nog tal van middelen zijn om eerst in studie te nemen, alvorens men aan algeheele loons verlaging behoeft te denken, gesteld al waf niemand kan bewijzen- dat zij noo- dig zou zijn. Die middelen zijn op de Utrechtsche vergadering te hooi en te gras genoemd, zonder eenig verband of systeem. En dat juist is onze grief aan deze geleer de vergadering, dat niemand dier weten schappelijke heeren er in is geslaagd om het probleem tof een eenigszins systema tische oplossing te brengen. Wat inmiddels diezelfde vergadering wei heeft geleerd is, dat al degenen, die in het jongste verleden op vergaderingen en in de pers zoo gemakkelijk over loonsverlaging en ook over loonsverbooging praatten, als hadden zij den steen der wijzen in hun zak, uiterst lichtzinnig hebben gehandeld. Wan neer men, zooals te Utrecht, eens de vuur proef moet ondergaan, blijkt het niet zoo gemakkelijk in een kring van bevoegden en deskundigen béwerirtgen te uiten, welke men elders, zonder kans op direcfe tegenspraak, als onweersprekelijk ten beste geeft! Sociëteit „St. Bauo". College' Collec tanten 8 uur Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Rechtskundig Bu reau half 9 uur Parochiaal Comité Vrouwenbond - kwart over 8 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur, Stadsschouwburg Der Blaue Vogel 8 uur. Gem, Concertzaal Concert Haarl. Klein a Cappella Koor 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert 23 uur. School voor Bouwkunde Dreef 3 Cursus over; Natuur, Leven en Kunst in Japan half 5half 6 Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sinf Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 ■jhalf 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26J4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdageD van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, ea 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothceb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marfhavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag.' cd Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geeD tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme rieken der S E V - Maan- „van 23 uur Donderdag van 12 *^LPamveezorgïng van dé Derde Ord» anc'scus- Aanvragen te richter tot Mevr Coebergb, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur Parochiale Bibliotheek (KleverparkwegJ Dinsdagavond, Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel De Zondags en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27 Telefoon 10043. Naar wij vernemen, is de Weleerw. Heer Z. de Korte, kapelaan aan de parochiekerk der H, Liduina te Schoten, benoemd tot pro fessor in de liturgie "aan het Groot-Semina rie te Warmond in de plaats van professor N Appelman, wien om gezondheidsredenel eervol ontslag is verleend. Bij paal 22 ter hoogte van Lisse had Zon dagmorgen een vrij ernstig ongeval plaats. De rennersvereeniging „Hollandia te 's-Gravenhage verreed vandaag haar kam pioenschapswegwedstrijd. Daaraan had o tn. ook deelgenomen de bekende Haagsche wielrenner Ari v. d. Stel. Door pech was deze uit den strijd geraakt en op weg naar zijn woonplaats teruggegaan. Toen hij met nog twee andere renners den grooten bocht bij Lisse passeerde, kwam plotseling een j motor met zijspan uit de' richting Lisse eveneens den bocht om. Deze motorrijder reed met groote vaart en zag onverwachts voor zich een auto, dien meri aan het re- pareeren was. Hij haalde links uit, doch kon niet tijdig genoeg meer naar rechts zwen ken, met het gevolg, dat hij tegen de drie wielrenners opreed. Eén hunner kwam in een sloot terecht, doch' v.,d. Stel sloeg over den motor heen en bleef enkele oogenblik- ken bewusteloos' liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gehaald uit Lisse en de ontboden geneesheer constateerde, dat, de linkerhand van den Hagenaar zeer ernstig verwond was. Ver schillende middenhandbeentjes en vinger kootjes waren .verbrijzeld. De geneesheer betwijfelde of v. d. Stel ooit zijn linkerhand i weer goed zal kunnen gebruiken, hetgeen voor den wielrenner tengevolge zou heb- bfen, dat hij als renner niet meer zal kunnen uitkomen. Aanrijding te Beverwijk. Tusschen een tweetal vracht—Fordjes had Zaterdagmorgen een niet ernstige aanrijding plaats op den hoek van Boksteeg en Bree- straat. Een auto uit Purmerend wilde vanuit de Boksteeg de Breestraat inrijden, terwijl om gekeerd kwam aangereden een auto van Sipkes' Jamfabriekeiy De laatste reed, ge lukkig niet met groote snelheid op het an dere Fordje in, waardoor het linker-voor- spatbord werd beschadigd. Het gemeentebestuur van Edam heêft aan de Pr'ov Staten van Noord-Holland een schrijven gericht, waarin bezwaren worden uiteengezet tegen de voorstellen inzake den aanleg van een primair wegennet. Het adres zegt o. m.: Door het Gemeente bestuur van Edam is terstond na kennis name der onderhavige plannen verzocht, om ook het deel der z.g. Zes-stedenweg, dat ligt tusschen Schouw en Oosthuizen via Monnikendam—Edam, onder de primaire we gen op te nemen en wel op grond, dat daardoor de verkeersweg, verbindende Noord-Holland ten Noorden van Oosthuizen met Amsterdam, dus de weg Oosthuizen PurmerendAmsterdam ontlast zou worden en verder - en wel om niet mindere reden omdat die weg, speciaal om hel drukke toeristenverkeer in den zomer van Amster dam uit naar Monnikendam, Marken, Edam en min of meer ook verder door naar Hoorn de Beemster etc., wel degelijk be- heefte heeft aan een verwording zooals die voor de z.g. primaire wegen wordt beoogd. Van historisch oogpunt beschouwd is bevendien deze weg een der hoofdwegen Van Noord-Holland geweest. Gedeputeerdp Staten echter achten zulks niet noodig én wel speciaal op de volgende drie gronden, n.l. de kosten, de aanwezigheid van vele lastige bruggen tusschen Edam en Oosthui zen en een trambaan langs den weg tusschen Broek in Waterland en Edam en verder op grond, dat de weg alihans tusschen Edam Hoorn slechts van secondaire beteekenis zou zijn. Het gemeentebestuur lijkt die argumenten niet steekhoudend. Waar de kosten nergens in het overige deel der Provincie in deze plannen een rol spelen, althans geen domi- neerende rol, zoo dient ten deze ook geen uitzondering te worden gemaakt, te meer waar in doorsnede die kosten stellig niet die zullen overschrijden, welke elders aan vervorming tot primairen weg zullen worden besteed. De bruggen tusschen EdamOost huizen vormen geen enkel beletsel, wan neer de opritten Inaar zoo gemaakt wor den, als ze bii een modernen verkeersweg behooren te zijn, n.l. zacht glooiende hel ling. Wat verder de verkeersdrukte op dien weg betreft, moge worden opgemerkt, dat althans het wegdeel AmsterdamEdam vooral in den zomer aanmerkelijk drukker is, dan vele andere wegen van absoluut in ferieure beteekenis, welke thans in het on derwerpeüjke voorstel van Gedep. Staten wel tot primaire zullen worden verheven Waar Marken, Monnickendam, Volendam en Edam, wellicht nog meet dan vele andere plaatsen bij een hoofdweg (vreemdelingen- bezoek en bevordering der vestiging van be- staansbronnen) belang hebben, zoo stemt het hitter te'moeten ervaren, daf juist die streek* van een primairen verkeersweg schijnt ver stoken te moeten blijven. Als men trouwens de bestaande belang rijkheid als norm meent te moeten aanne men,, zoo had het o. i. eer voor de hand gelegen om het wegstuk SchouwMonnic kendamEdamOosthuizen te bestemmen lot primairen weg, dan 't wegstuk Schouw— PurmerendOosthuiz-m. Het gemeentebe stuur meent echter, dai het alleszins te nio- tiveeren is. beide wegen tot primaire te ver- ormen. Het gemeentebestuur dringt er ver der krachtig op aan. om het genoemde weg gedeelte in het primair wegennet alsnog op te nemen.. Omdat door wegverbetering cr eene waar devermeerdering ontstaat van de ongebouw de en gebouwde eigendommen, moet er eene belasting betaald worden ergo worden zij, die een secondaire verbetering zullen erlangen, welke verbetering relatief natuur lijk eene verslechtering is het hoofdver- keer toch zal natuurlijkerwijze automatisch afgevoerd worden naar de hoofdwegen en in die plaatsen langs het hoofdverkeer zal het economisch leven zich concentreeren nieuwe belastingen hebben op te brengen! Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de hier bestreden onderdeden van het overi gens zoo breed opgezette en mooie wegen plan. te beschouwen zijn als „slips of" the pen" van den ontwerper, fouten, die nog te herstellen zijn en het doet een krachtig maar ook ernstig beroep op de vertegenwoordigers der ingezetenen ter Staten dezer Provincie, cm het in zijn stellige "verwachtingen ten deze niet te beschamen. Men schrijft ons: De Haarl. Tooneelv. „Jacob van Lennep" gééft Donderdag, 29 Oct. voor leden van de Afd. Haarlem der Ned. Reisvereeniging in den Stadsschouwburg een voorstelling met „De Hofslachter". Blijspel in drie bedrijven. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J, Konfng, Burgwal 17, alhier een zaak opende in Kruideniers en Grutters waren. Zaterdag was de heer Koning 25 jaar gehuwd. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 27 October 1925 des namiddags van 23 uur door den heer George Robert. 1. Fantasia G. gr. t., .J. S. Bach. 2. Cho- 'raivorspiel „Herzliebste' JesuJ. Brahms. 3. Prélude funèbre, J. Guy Ropartz. 4, Rhapsodie I sur des cantiques bretons, C. Sainf-Saëns. 5. Barcarolle, W. Faulkes. 6. Marche solemnelle. In een te Hillegom gehouden vergade ring van de algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afd. Hillegom, werd medegedeeld, dat een schrijven van het Ge meentebestuur was ingekomen, inhoudende mededeeling der in de Raadsvergadering van 9 October 1925 met algemeene stemmen aangenomen motie, inzake stichting, van het Beursgebouw te Hillegom. Het bestuur heeft dit schrijven met groote vreugde ontvangen, daar het den geest toont ,die opzichtens het vak- in onze. Gemeente leeft. Hoe het met de stichting van een eigen ge bouw zal loopen, is nog niet met zekerheid te zeggen, doch de Commissie uit den Bond van Bloembollenhandelaren heeft een nieuw onderhoud met het Hoofdbestuur gevraagd, hetgeen in den loop der volgende week wordt gehouden. Waar Spaar en Hout van de baan is hebben we weer een open front en hopen we te blijven strijden voor het beursgebouw, te Hillegom, zoolang we kunnen. De voor zitter geeft hierbij nog een kort overzicht van den loop van zaken in dezen, waaruit duide lijk bewezen wordt, dat, we aan de winnen de hand zijn. Besloten wordt een dankbe tuiging te richten tot het Gemeentebestuur van Hillegom, voor het paraat blijven in deze zaak. Het mannenkoor „Proza en Poëzie" heeft Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg ,een zeer geslaagde soiree gehouden. De schouwburgzaal was geheel bezet, waar door er een genoeglijke gezelligheid ont stond, die donateurs, leden en belangstellen den tot laat in den avond bijeen hield. Maar vooral ook heeft daartoe het humoristisch dubbeimannenkwartet „Octavo" uit Am sterdam bijgedragen. Voordat men van het'programma kon ge nieten, hield de voorzitter een welkomst- speech, waarbij hij een aansporing voegde, tot de mannen, die over een mooi stemorgaan beschikken, om zich bij het koor aan te slui ten. Tot de overigen, die „geen noten op hun zang hadden" en zij, die zelfs ook deze laat ste kunst niet machtig waren, richte de voor zitter een aansporing om het koor financieel te steunen. Nadat de voorzitter intusschen nog ge wezen had op de uitstekende leiding van den dirigent,'den heer Jan Boda, eindigde hij zijn speech, ruimde hij het veld in casu het tooneel voor 't duo Lunenburg en Huisman uit Haarlem. Deze heeren Hadden- veel suc ces met hun liederen, waarvan er een, een propagandalied voor steun aan de vereeni gingskas, algemeene instemmingen naar we vertrouwen ook daadwerkelijke instemming) ondervond. De uitvoering van het overige gedeelte van het programma was verder toevertrouwd aan het dubbeimannenkwartet, onaer leiding van den heer Th. Wiering. Het machtige klankvolume van dit gezel schap bracht de aanwezigen dadelijk onder den indruk. Er werd gezongen en geacteerd met een flair en met een begaafdheid, dat aller aandacht onverdeeld was geboeid. Daar bij was de rijke afwisseling, waardoor ieder nummer een verrassing werd, wel in staat om de toehoorders veel genot te schenken. Het applaus, dat na elk nummer opklonk was dan ook langdurig en daverend. Na afloop was er bal onder leiding van den heer J. F. Warmer. Een orkest zorgde gedurende de pauzes voor goede muziek, die zeer op prijs werd ge steld. Hetzij op Vrijdag 4, dan wel op Vrijdag 11 December a.s. hoopt in de Wilhelmina kerk aan de ged. Oude Gracht oud-minister Heemskerk, op uitnoodiging van het locaal comité, op te treden in het belang van de Vrije Universiteit. Afvloeiing naar het B. A. Reeds thans wordt er uitvoering gegeven aan het genomen besluit tot inkrimping van de steunverleening. Er is n.l. door den secretaris van de commissie het volgend schrijven aan de betrokken organisaties toegezonden „Hiermede heb ik de eer, u namens de Commissie tot Steunverleening aan Werk loozen te berichten, dat in haar laatstgehou den vergadering is besloten, dat aan werk- loozen leden uwer organisatie, die voor steun in aanmerking komen, over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1925 als regel niet meer steun zal worden vertstrekt dan in totaal over 60 dagen. U gelieve hiervan aan uw leden mede deeling te doen. Dit besluit beteekent, dat degenen, die na 1 September via de Commissie 60 dagen steun hebben ontvangen, voortaan via het Burgerlijk Armbestuur ondersteund zul len worden. EEN FILM GETITELD „TULPENLAND". Een Amerikaansche film-Maatschappij, naar vermoed woïdt voor rekening van de Paramount, brengt een film in omloop ge naamd „Tulpenland." Ons land gedurende den bloeitijd van tul- Alleen üR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 ROOMSCH-KATHOLIEKE KRING. Deken Westerwoudt beschermheer. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den R. K. Kring het beschermheerschap der vereeniging aangeboden aan den hoogeerw. heer deken L. A. A. M. Westerwoudt, het geen door dezen welwillend is aanvaard. De vele goede vrienden van den Kring zuilen dit bewijs van waardeering en aanmoediging stellig met groote vreugde vernemen. Zooals wij medegedeeld hebben, wordt de najaarsuitvoering gegeven in den Stads schouwburg, op Vrijdag 6 November a.s. Meer dan ooit belooft dit een bijzondere avond te worden, in verband met de spe ciale keuze van het door de tooneelafdee- iiiiiiifiir## Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruif. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen vorden opgestoken om 5.10. Naar waarnemingen in den morgen van 26 October 1925. Hoogste barometerstand 765.3 m. M. te München en Toulouse. Laagste barometerstand 735.6 m. M. te V estmanoer. Verwachting van den avond van 26 Oct. tot den avond van 27 Oct. Krachtige tot stormachtigen, later af nemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind; betrokken tot zwaarbewolkt; regen buien; aanvankelijk zachter. De heer Th. Donkerlo, die in de inaand November 40 jaar in dienst is in de afdeeling grofbankwerkerij van de „Werf Conrad." pen in de bloembollenperiode. Het geheel moet prachtig zijn en de bijzondere karak teristieke omgeving van Haarlem in lente tijd op buitengewoon geslaagde wijze de- monstreeren. Een mooie reclame en zeer Zeker nuttig voor Hollanders, die hun eigen land niet kennen. KEGELWEDSTRIJD. Tusschen leden der Sociëteit Vereeniging heeft Vrijdagavond een kegelwedstrijd'plaats gehad, waarvan de prijzen als volgt werden behaald le prijs de heer C: Boschman, wis selbeker, 2e prijs de heer Broese van Groe- nau, 3e prijs de heer H. van der Stadt, 4e prijs de-heer H. Daudey, 5e prijs de heer H. Seignette. De prijzen werden met een toepas selijk woord aan de winnaars uitgereikt. ling van den Kring op te voeren tooneel stuk. Mede in verband met het uitkomen in den looneelwedstrijd van Alberdingk Thijm is daarvan n.l. op bijzondere-wijze- werk ge maakt. De voorbereiding en insludeering vereischen dan dok groote zorg, die door allen met veel toewijding wordt gegeven onder de talentvolle leiding van den regisseur Frans Meijer. Aan décor en regie worden bijzondere eischen gesteld, maar het laat zich aanzien, dat mede, dank zij den voortreffelijken geest, welke in de tooneel afdeeling heerscht, aan deze eischen geheel zal kunnen worden voldaan. Zooals men weet, is het stuk uit het Engelsch bewerkt en getiteld: „Die practische Williams!", blij spel in 4 bedrijven. En een blijspel géén klucht! in den goeden zin van het woord Menigeen zal zich zeker alsnog in de gele genheid willen stellen om dézen avond die als steeds in besloten kring gegeven wordt mede te maken. Men moet zich daartoe als lid, donateur of begunstiger op geven, hetgeen alsnog geschieden kan bij den penningmeester, den heer Th. S. Hooy, Kleine Houtstraat 57, of bij den heer J. v. d. Pigge, Groote Houtstraat 68. EXCURSIE NED. NATUURHISTORI SCHE VEREENIGING. Zondag hield de afdeeling een goedge slaagde en door het prettigste herfstweer be gunstigde excursie naar het Naald enveld en naar de duinen van de Amsterdamsche Waterleiding. Een oogenblik werd verga derd, om den stand van zaken, ontstaan door de ontslagname van het oude bestuur te bespreken. De heer Sipkes presideerde de vergadering, daar nog geen voorzitter verkozen was. Naar aanleiding van een op merking van een van de leden bleek, dat de vergadering unaniem van meening was,dat het oude bestuur afgetreden was, doch dat de verkiezing van het nieuwe bestuur op niet geheel formeele wijze plaats had gedurende de vorige vergadering, zoodat dit zich voor loopig constitueerde als „comité" onder voorzitterschap van Mr. van der Plaats, om zoo spoedig mogelijk tot een formeele en definitieve verkiezing van het bestuur over te gaan. De vergadering achtte zich nu niet geheel competent, daar een dergelijke be slissing beter op een tijdig aangekondigde en 's avonds plaats hebbende bijeenkomst kon plaats hebben. De wandeling had plaats langs het meertje van Mariaduin naar de Oranjekom, vandaar langs een plek met doode vlieren waarop massa's Judasooren, een donker-paarsbruihe zwam, die den vorm heeft van een oor en uitsluitend op dood vlierhout leeft. De heer Swanenburg de Veye was op dezen tocht excursieleidef en wees verschillende mooie zwammen en benoemde tientallen exempla ren, die door de deelnemers w.o. vele leden van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie verzameld werden. Groote zeldzaamheden werden niet gevonden. Van de gewonere soorten kunnen we noemen de knoflook- zwam (Marasmius alliatus) de giftige Ama nita pualoides en Mappa, de sierlijke kleine Marasmius existeta-Lepicta cristaten, de Melkboleet (Holatus granulatus) de Aaed ster (Geaster triplex), soorten van Trilzwam (Tremella), Stuifballen (Lycc perdon) enz Verder trokken de aandacht als aangeplant de Gaspeldoorn (plex europanur), een ge- stekelde vlinderbloemige heester, die in den winter bloeit en Balsempopulieren (Papulus trichocarpa) die zoo goed bestand zijn tegen droogte en zandstuiving en waarvan de knop pen zoo heerlijk naar balsem ruiken. Enkele nieuwe leden gaven zich op. Uit de rapporten van den Inspecteur der Vereeniging blijkt het volgende omtrent de werkzaamheden gedurende de maand Sep tember 1925. Zooveel mogelijk werd wederom toezicht gehouden bij het ontladen der veebooten nabij het Slachthuis. Bijzonderheden deden zich niet voor. Toezicht op de bespanningen van hondc k .rren blijft voortdurend noodig. Dit blijkt uit het feit, dat in de afgeloopen maand zes maal bestuurders op ernstige fou ten in de wijze van aanspannen gewezen moesten worden en éénmaal het doen uit spannen van eene zichtbaar drachtige hond noodzakelijk bleek. De noodige verbeteringen in de aanspanningen werden vrijwillig aan gebracht. Als regel is geen onwil maar wel onkunde of onnadenkendheid van de zijde der bestuurders de oorzaak van genoemde misstanden. Eenige malen moest door den Inspecteur gewezen woéden op fouten in het hoefbeslag waardoor kreupelheid bestond. O-a. werd een paard aangetroffen dat een ijzer verloren had en waarmede de eigenaar kalm door bleef werken. In alle gevallen werden in oveileg met de bestuurders de noodige verbeteringen aangebracht. Evenzoo gebeurde in een geval waarbij verkeerd inspannen een paard pijn veroorzaakte. Een schilleboer, die al geruimen tijd met een schandelijk mager en afgeleefd paardje werkte en ter zake reeds meermalen eene ver maning had gekregen, werd er ten slotte toe gebracht naar een ander paard om te zien. Verschillende ingekomen klachten werden onderzocht. Waar daartoe aanleiding bestond werd natuurlijk ingegrepen. In de Asphyxia tie-Inrichting-werden 153 honden en katten pijnloos gedood. Daarvan 100 kosteloos. Van deze waren 68 zwervers die voor rekening van de Vereeniging eenigen tijd in Kennel „Fauna" waren verpleegd ge worden. Dat de regeling, waarbij de Ashpyxiatie- Inrichting niet ten allen tijde geopend kan zijn geen ideale is, bleek uit een ingekomen klacht omtrent de weigering van het afma ken (in den vrij laten avond) van een zieken'hond. Al bleek nu ook, bij het ter zake gehouden onderzoek, de klacht zelve op een misverstand te berusten, toch doet een dergelijk geval weer eens de wenschelijkheid van een eigen Asyl, waar het Asphyxiafie-toestel dan na tuurlijk op ieder willekeurig uur van den dag en van den nacht ter beschikking zou staan, met hernieuwde kracht op den voorgrond treden. ROl fERDAM, 26 Oct. Heden morgen even ovei 4.'s uur, werd brand ontdekt op de eerste verdieping van de vernisfabriek van de N.V. Tollens Co. aan den Bosch- hoek. Vermoedelijk was door broeiing in een der kamers waar een groote partij verf stond, het vuur ontstaan. De vlammen von- L den in den grooten voorraad vernis, lijn olie en terpentijn, gretig voedsel. Het duur de niet lang of de vlammen sloegen boven het dak uit. Met 4 stralen op de waterlei- djng tastte de branweer het vuur aan. Aan vankelijk scheen dit weinig te helpen en daarom werd door brandmeester v. Roon een stoomspuit ontboden. Toen deze op het terrein verscheen was men den brand vrij wel meester, zoodat deze geen dienst be hoefde te doen. Na ruim een uur had men het vuur gebluscht. De brandschade is niet zoo groot, doch de waterschade is aanzien lijk. Verzekering dekt de schade. GELDERMALSEN, 26 Oct. Door het onvoldoende uitwijken door den bestuurder van een boerenwegen op den Rijksweg, .ender Meeteren, nabij Geldermalsen, ge raakten hedenmorgen vroeg 2 chauffeurs het stuur hunner luxe-wagens kwijt. De eerste auto belandde in een waterwiel; de tweede auto bleef steken in een sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor BELGRADO, 26 Oct. Het Bulgaarsch- Grieksch conflict is in den afgeloopen nacht verergerd. Hef Griekscb'e bombarde ment word! steeds heftiger. Het Grieksche front is in den nacht uitgebreid. Nevrokop is door de Grieken bezet. Zij zetten hun operaties voort. De Buigaren bieden slechts lichten tegenstand. In de omgeving van Melirich worden sterke Bulgaarsche loepenmachten geconcentreerd. Uit Saloniki wordt gemeld, dat 2 ïnfan- lerie-regimen fen en een half artillerie regiment ais versterking zijn gezonden. AIHENE, 26 Oct. De minister van bui ten 1. zaken Hadjiky-Riakoi heeft aan het diplomatieke corps meegedeeld, dat de Grieksche troepen bevel hebben ontvangen, de vijandelijkheden te staken. Zij zullen het Bulgaarsche gebied ontruimen onder voor waarde dat de Bulgaren, het Grieksche blokhuis 69 zullen ontruimen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1