Mijnhardls Zenuwiabletten V er keersonge vallen. Radio-Omroep Draverijen „Het Oude Slot", Heemstede. DE SPAARNEBANK Zenuwsti llend - Zenuwsterkend Glazen Buisje 75cL Bij Apoth.en Drogisten Liefdadigheidsavond „Oost en West". Tconee!wedstrijd „Alberdingk Thijm". Ongeval tijdens een voetbal wedstrijd. Het ontvreemde van een taschje en de gevolgen. De Wethouderspensioenen te Schoten. Het Brokkenhuis. Een ongeval bij een voetbal wedstrijd. W. Overmeer. f De heer A. J. Meyerink 60 jaar. Het "bouwwerk aan de Pylslaan. Zuur. BURGERLIJKE STAND. De begrafenis van Dr. M. C. A. Bijleveld. Ned. R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph". VOOR DEN POLITIERECHTER. NOORDWIJK. SCHOTEN. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. RADIO- 7 e LUIDSPREKERS per week. omplete 3 Iampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. 101*I, 3891/, '261/0 101/, 148 137 "7 10b 424 491i' 397 362 3671/2 209 313 360 112 142. 94 40 x/4 7 1001/g 103 981/j 101V3 1031/g 168 140 190 77 555 300i/2 125 170l/„ 1381/, 383 129 101 /4 148 136 7 422 4941 393 372 376 217 329 1131/2 143 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagfn 59.20 59,13 10 05 11.40 11.28 36.- 35.10 12.05 12.043/4 66.60 66.60 61.10 61.35 47.95 50 65 47.85 47.90 2.49 2.4813/,2 9.90 9.85 De dag van gisteren was in een woord een prachtdag voor het houden van eene draverij en dank zij het mooie weder was een talrijk publiek aanwezig. Buitengewoon veel sport werd dezen keer niet gegeven. De 4e klasse werd onbedreigd gewonnen door Marie P. De heat bracht voor disqualificatie de over winning Maggy Henry toe, wij zouden zeggen had de jury na de eerste heat dezen maaregel niet kunnen nemen toen was de gang van Moquet toch slechter dan in de 2e heat. I De korte baan A, werd in mooien strijd ge wonnen door Ockhorst met Madrigal tegen i Vitality. In de draverij B. wist Jan van Leeuwen met Vitality den eersten prijs te behalen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Captain Henry-prijs: Prijsdraverij 4e klasse. Afstand 2000 M. Belasting: voor elke gewon nen 200, 10 Meter. Ontheffing: Paarden, welke nog geen len prijs wonnen, 25 Meter, die noch een len, noch eene 2en prijs wonnen 35 Meter, die niets wormen, 50 Meter. Ingeschreven 7 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Perfectly St. Lancier 1965 M. en Nonnie B 2010 Meter. Ie Prijs 250. Marie P., eig. F. van Stra len, rijder A. Witteveen, afstand 2040 Meter, tijd 3.25 2/5 sec. 2e Prijs 50. Minnedosa, eig. B. Perreijn, rijder Bas ten Hagen, afstand 2020 Meter, tijd 3.29 4/5 sec. Oeke S. afstand 1975 M. tijd 3.34 en Peggy St. Lancier 1965 M. tijd 3.38 315 sec. Diomedesprijs. Handicap heat 2e en 3e klasse. Afstand 1600 Meter. Te loopen in series van ten hoogste 6 paarden. De winner van elke serie, met de twee paarden welke den snelsten tijd hebben getoond, loopen in de beslissende heat. Bij deelname van min der dan 9 paarden wordt de heat als gewone heat geloopen. Er zijn ingeschreven 13 paarden, waarvan «let zijn opgekomen Perrigan B, Kaptein C„ Nicolai, Nevada B., Mallindgrot, wijl er dus 7 paarden zijn, wordt overgegaan tot gewone heat. Ie Heat Moquet tijd 2.38 3 5, gevolgd door Oscar 2.40 2/5, Nobel 2.43 4/5, Othela 2.44, Officier 2.53, Odell Aseworthy 2.54. Beide laatste worden gedistanrieerd. 2e Heat: Is de aankomst Oscar tijd 2.36 2/5, Maggy Henry 2.36 3/5, Moquet 2.36 3/5. Otelha 2.48 3/5. Hierin wordt Moquet gedisqualificeerd we gens onregelmatig draven, Oscar gedisqualifi-i ceerd wegens te veel galoppeeren en Othela gedistanceerd, zoodat de beslissende Heat geloopen wordt door Maggy Henry, welke den len prijs behaalde, zijnde 600, afstand 1615 M., tijd 2.44 4/5 eig. J. M. Schoon, rij der J. v. Leeuwen. Kortebaan draverij A. Handicap open voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Maximum afstand 800 M. Te rijden in series (aangespannen). Ie Ronde: Maria V, Lady Chimes, Pall, Mignon, Vitality, geplaatst Vitality, tijd 1.07 4/5. 2e Ronde: Rautenkranz, Iridova, Othela, Perfectly St. Lancier, geplaatst Perfectly St. Lancier, tijd 1.09 3/5, 3e Ronde: Maggy Henry, Minnedosa, Ma drigal, Officier, geplaatst Madrigal, tijd 1.08 1/5. Beslissing: Vitality, Perfectily St. Lancier, Madrigal. Ie Prijs 250. Madrigal, eig. en rijder C. Ockhorst, afstand 795 M., tijd 1.07 1/5. Kortebaan draverij B, Voor alle paarden die in A gestart zijn, behalve de prijswinner van draverij A. "(Madrigal). Ie Ronde: Perfectly St. Lancier, Minne dosa, Maggy Henry, Isidora, geplaatst Mag gy Henry, tijd 1.08 4/5. 2e Ronde: Officier, Pali, Rautenkranz. Vitality, geplaatst Vituality, tijd 1.09 1/5. 3e Ronde: Maria V, Mignon, Otelha, Lady Chimes, geplaatst Mignon, tijd 1.06. Beslissing: Maggy Henry, Vitality, Mignon. Ie Prijs 100. Vitality, eig. P. v. Kempen, rijder J. v. Leeuwen, afstand 800 M. 2e Prijs 50. Mignon, eig. K. Korver, rij der J. Vergaay, afstand 710 M. 3e Prijs 25. Maggy Henry, eig, J. Schoon, rijder K. Bakker, afstand 780 M. In den Stadsschouwburg aan het Wilsons- plein werd Zaterdag door de Vereeniging „Oost en West" een liefdadigheidsavond ge geven ten bate van de bestrijding der Me- laatschheid in - Suriname. Zeer velen hadden hun medewerking toe gezegd, om dezen avond zoo schitterend mo gelijk te doen slagen. En hij is geslaagd.1 Na een openingswoord van den voorzitter der vereeniging de heer J. F. W^enaar Rei- siger, waarin hij rechts en links dankbetui gingen rondslingerde o.a. aan mevr. van Limburg Stirum en mevr. van Zeggelen voor het afstaan van hun „pennevruchten" en aan de dames uit Den Haag, en Bloemendaal, alsmede den Surinaamschen dames uit Am sterdam voor haar medewerking, werd een begin gemaakt met het opvoeren van het Indisch spel „De Kostbare Sproke", van mevr. Marie C. van Zeggelen, muziek van G. von Bruchen 'Fock. De Indische sfeer welke het stuk omhult en de tijd waarin ge speeld wordt geven voor den gewonen toe schouwer een idee van or.begrijpen, al was het spel op zich zeer zeker te waardeeren. Tot deze waardeering wordt in een niet ge ring gedeelte bijgedragen door de muziek, die hoewel vreemd klinkend in de ooren van ons Nederlanders o.a. door de vele herhalingen van melodieën, een onmiskenbare bekoring had. Het soepele spel van de spelers, bracht verder het gewenschte effect teweeg. Na de pauze werd opgevoerd „De Sultan van Muitan" „revue" in één bedrijf door de letters W. C. v. L. S. v. H. Daar de Holland- Indië-vlucht de basis van dit spel was, had men den heer van der Hoop uitgenoodigd om door zijn verschijnen, den inhoud van de revue aanmerkelijk in waarde te doen toe nemen. t Genoemde heer was echter verhinderd, zoodat de avond zonder zijn, aanwezigheid moest verloopen. Vanwege de volle zaal bracht «zijn absentie geen noemenswaardig hiaat teweeg. Wat de revue zelf betreft, deze is voor verpozing heel geschikt, doch haalt iedere, voorgestelde gedachte betreffende de deftig heid eener Sultan totaal naar beneden. Was niet aan het geheel door kleeding en décor een oostersche tint gegeven, dan zou men zich wanen in het bureau van een impressario te zijn, die artisten aanneemt voor een variété theater. Als het echter de bedoeling geweest is, om de aanwezigen te amuseeren met vermijding van ieder ernstig weldoordacht woord of handeling dan is men daarin volkomen geslaagd en schrijven wij de op geruimde stemming in de zaal volgaarne hieraan toe. Het slot van de revue was het „Wilhelmus" wat als steeds een passende uiting van natio nale trots is. De gebruikelijke bloemenaanbiedingen, ook in het eerste spel hadden ook nu onder daverend applaus plaats. Rest ons nog te vermelden, dat voor de muziek in „De Kostbare sproke," de wel willende medewerking was toegezegd door de heeren Jos. de Klerk, fluit, J. P. de Clerck, viool en een meisjes zangkoor onder leiding van Mej. P. Wille. De verdere muzikale illustraties vonden plaats onder leiding van den heer Willy Ver-, steeg. Het behoeft zeker geen betoog dat het geheele muzikale gedeelte uitstekend verzorgd was. Wij hopen dat „het eventueel voordeelig saldo" in meer positieve bewoor dingen kan worden omgezet, na hetgeen de avond ons getoond heeft. Gisteren avond verschenen de Rotter- damsche Rederijkers-kamer „Joost van den Vondel" achter het voetlicht met het blijspel „Arme millionair". r Vooraf sprak de heer v. Castricum ee'n inleidend woordje. Hij heette de aanwezigen en in 't bijzonder de jury-leden en de Rotter dammers hartelijk welkom en sprak den wensch uit dat de leden van den R.K. Volksbond ruim gebruik zouden maken van de op handenzijnde cursussen en lezingen. Den geheelen avond was er een aller prettigste stemming, waaraan niet alleen de Rotterdamsche club, maar ook de jazz-band „De Spaarne-Boys" een belangrijk aandeel had. Tijdens den wedstrijd Zeemeeuwen V.O.G. op het terrein aan de Zandvoortsche laan, heeft de links-half van Zeemeeuwen, C. Draaijer, zijn been gebroken. Hij werd per ziekenauto naar zijri woning te Zandvoort vervoerd. De wedstrijd werd gestaakt. Naar verluidt, is de oorzaak niet aan ruw spel te wijten* Donderdag j.l. werd bij de politie aangifte tec; r) van de vermissing va een taschje. Het „Damiaatje" van j.l. Vrijdag over bovenstaand onderwerp, heeft, naar wij ver nemen, den indruk gewekt alsof er in Schoten's raad iets ongehoords, iets onrecht vaardigs gaat gebeuren. Wij haasten ons dien indruk weg te nemen. Wie meent dat Schoten's Raad, bij aanneming van het be treffende voorstel, met duizenden guldens gaat smijten of tegenover de Schotensche wethouders een onduldbare welwillendheid betracht, heeft het mis. En voor zoover ons stukje daaraan schuld heeft, is het ons een behoefte de zaak tot de juiste porporties terug te brengen. Het gaat niet om duizen den guldens, doch slechts om twee a drie honderd gulden, die aan de beide Schoten sche wethouders per jaar zal worden uitbe taald. Voor ons ging het om de meer prin- cipieele vraag of de gemeenteraad van Schoten de gemeente Haarlem dient te ver plichten aan de aftredende wethouders een jaargeld uit te keeren en verder over de vraag of een wethouderspensioen dient in te gaan op 65- of 60-jarigen leeftijd dan wel onmiddellijk na het aftreden als wethouder. De eerste vraag meenden wij ontkennend te mceten beantwoorden. Daarnaast echter is natuurlijk alle plaats voor een andere opvat ting en zoo kunnen wij ons best indenken, dat men in Schoten, vooral voor de huidige wethouders, in aanmerking neemt den buitengewonen ijver, waarmede de functio narissen hun taak vervulden, vooral ook de zeer onvoldoende vergoeding 750 per jaar!) die de wethouders voor hun zeer moeitevollen, en tijdroovenden (en laat ons er bijvoegen op onvolprezen wijze volbrachten) arbeid jarenlang hebben genoten. Wie dit in acht neemt, komt tot de conclusie, dat het alleszins billijk is, bij opheffing der ge meente Schoten, nu voor alle gemeenteper- soneel wordt gezorgd, ook de Schotensche wethouders te laten profiteeren van dezelfde verordening, die geldt voor de Haarlemsche wethouders. Wie zoo redeneert, neemt een alleszins te loven standpunt in, waar naast staat de in het „Damiaatje" van j.l. Vrijdag ontwikkelde meening, die de kwestie bekijkt vanuit den gezichtshoek van den Haarlem- schen belastingbetaler. Verre dus van iemand een verwijt te kunnen maken in dezen, geldt, het meer een kwestie van Kleverparkweg. Zij had het een oogenblik achter zich neergelegd. In verband hiermede werd door de recherche aangehouden de 24-jarige'A. B, alhier, die echter ontkende. Bij huiszoeking te zijnen huize werd in beslag genomen een appreciatie: de een denkt er aldus over, de bruin lederen portemonnaie met gouden ander legt een andere maatstaf aan. Voor de sluiting, een gouden en een zilveren das- I twee meeningen zijn goede billijkheidsgron- speld, een gouden zegelring en een zilveren den aan te voeren en zeker zal niemand armband. Deze voorwerpen zijn in Juni ver- den burgemeester van Schoten verdenken mist door een zekeren C. T., die door B. j/e Haarlemsche financiën niet behoorlijk,te bij zijn verhuizing was geholpen. T. had behartigen. daarvan aangifte gedaan bij de politie. De aangehoudene ontkent de voorwerpen te hebben ontvreemd doch kan niet verklaren hoe zij in zijn woning kwamen. Men schrijft ons: Het bestuur van het Brokkenhuis heeft in de afgeloopen weken met vriendelijken dank aan de geefsters ontvangen: van Mevr., B. een mand met kleedingstukken en eenig speelgoed van mej. T. een pak kleeren; van Mevr. S. schoenen, bovengoed en een bont; van Mevr. S. beddegoed, bovengoederen en 2 warme mantels; van Mevr. F. te Heem slede een groote kachel; van Mevr. M. 2 paar schoenen en een heerencostuum; van N. N. een zeer mooie kachel; van Mevr. S. een ledikant met matrassen en van mej. C. vele goederen en 2 karpetten. De commissie belast met de uitreiking der goederen, heeft op Dinsdag en Donderdag middag j.l. wederom mooi en goed werk ver richt en heeft verschillende arme gezinnen van het noodige kunnen voorzien, doch de voorraad goederen is hiermede zeer vermin derd. Vooral is er groote behoefte aan man nen en jongens onder- en bovengoedereny en nu de koude aanbreekt, wenden vele I gezinnen zich tot het Brokkenhuis ter ver krijging van een kachel. Uit de gegevens, die aangaande de gezin nen, die om hulp aankloppen, worden ver zameld, blijkt, dat velen een zeer klein in komen hebben en derhalve niet in staat zijn op andere wijze een en ander te bekomen. Deze gezinnen te helpen, ziedaar het mooie doel, dat het bestuur voor oogen heeft gesteld. Het hoopt in den a.s. winter met de hulp en den steun van de ingezete nen van Haarlem en Omstreken nog veel goeds te kunnen verrichten, want de nood is zeer groot. De goederen, die ten geschenke aan het Brokkenhuis worden afgestaan, worden door een eigen ophaaldienst zoo spoedig mogelijk aan huis afgehaald. Een briefkaartje ver meldende uw gave aan het adres Donkere Spaarne 34 en.... u helpt een mooi doel steunen. Bij den wedstrijd Z. A. C.—Quick te Zwolle, kwam de voorhoede-speler van Z. A. C. de heer J. Rode zeer onzacht in aanra king met een voorspeler der tegenpartij, met het gevolg dat Rhode een been brak. De wedstrijd werd daarop tijdelijk ge staakt. Aangereden. Zaterdagmiddag werd de 3-jarige F. V., die onder geleide van een kinderjuffrouw in de Gr. Houtstraat bij de Anegang liep, door een fietsenden slagersjongen aangereden De kleine liep een hersenschudding op. Na verbonden te zijn, werd hij naar huis ver voerd. De slagersjongen wordt nog door de poli tie gezocht. In den jeugdigen leeftijd van nog geen 25 jaar is na een langdurig en voorbeeldig ge dragen lijden, overleden de heer W. Over meer, verbonden aan de redactie der „Opr. Haarl. Crt. De heer Overmeer was een goed, vriendelijk en behulpzaam col- lega, die onder de Haarlemsche journalisten om zijn voortreffelijke eigenschappen zeer gezien was. Daarom willen wij dezen jongen vriend hier gedenken. Hoewel hij een zwak ke gezondheid had. was hij een toonbeeld van ijver. Talentvolle jonge man als hij was, beloofde hij nog veel voor de toekomst en zou ongetwijfeld een eervolle carrière in de journalistiek gevonden hebben. Voor zijn ouders, wier oudste zoon hij is, moet zijn overlijden een groot leed zijn. Men schrijft ons: Zondag vierde de nestor der Haarlemsche Gymnastiekleraren, de heer A. J. Meye rink, in familiekring zijn 60-sten verjaardag. Gevolg gevend aan den wensch van den jubilaris dit in intiemen kring te vie ren, zullen we niet over de groote verdien sten op velerlei gebied van d«n jeugdigen 60-jarige uitweiden. Zij zijn in Haarlem en daar buiten te goed bekend. Nochtans bieden we den heer A. J, Meyerink met zijn familie onze hartelijke Wij moeten hier tevens een fout herstel len, die j.l. Vrijdag werd gemaakt in onze berekening der Haarlemsche wethouders pensioenen. Het daar gegeven voorbeeld gold de wet houderspensioenen, volgens de oude ver ordening, waarvan een drietal afgetreden wethouders profiteert. J.v'aert d:en cch.er is de verordening ge wijzigd in voor de nu in functie zijnde wet houders engunstigen zin In het gegeven voorbeeld v/erd het jaarlijksche pensioen, na zes jaar wethouderschap, berekend op 3 1500, maar volgens de gewijzigde verorde ning is dit slechts 900.—. De bepaling luidt, dat vcor elke 6 maanden, dat men als wethouder in functie was, één zestigste van de jaarwedde, die men als wethouder geniet, als pensioen ontvangt. Het maximum- pensioen bedraagt twee derden van de jaarwedde, Dat scheelt dus nog al wat! door een dame in de R. K. Kerk aan den gelukwenschen aan bij de herdenking van dit heugelijke feit. Moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren op dezelfde opgewekte, enthousiaste, ijverige wijze als thans, werk zaam te zijn in het belang van lichamelijke opvoeding van de Haarlemsche en Bloemen- daalsche jeugd. Generaties ondervonden daarvan de zegenrijke gevolgen. Naar men ons mededeelt, is de proef met het schilderwerk in zooverre geslaagd, dat besloten is de schilders weer aan het werk te stellen. Er hebben zich nu echter andere moeilijkheden voorgedaan, doordat aan den aannemer surséance van betaling is verleend. A.s, Woensdag heeft een vergadering van crediteuren plaats. Zaterdagavond. Een zuurwinkeltje. Een klant. Nog een klant, een zenuwachtige. Neemt een schoteltje! Mikt daarmee op klant Een. Een zuiver schot. Wond boven hel oog 5 c.M. lang. Aanleiding onbekend. Nog geen proces-v"erbaaI want klant twee is er vandoor. Ondertrouwd: 26 Oct. M. Cremer ij O. G. K. Wood L. Hofstra en I. de Groot, Geboren: 22 Oct.: H. StamLeis, z. 23 Oct.: M. J. ZierenValkenaar, z. C. M. v HooijdonkCamphuijnder d. 24 Oct.: C. v. EedenAdelaar, d. H. C. Paauw v. Duivenboden, z. 25 Oct.: J. G. Kolen brander—de Hundt, d. C. Bonte—Bakker, d. E. F. Beringenv. Munster z. Overleden: 23 Oct.: A. M. C. Bock 67 jaar, Kleverparkstraat. 23 Oct.: H. v. Franken, 76 jaar, Tweede Zuidpolderstr 23 Oct.: A. Gent-Butter, 77 jaar, Kerkstr. 23 Oct.: J. Bósch, 21 jaar, Gasthuisvest. 26 Oct.: W. Overmeer, 24 jaar Bad huisstraat. 25 Oct.: H„ 2 jaar, z. van H. Groot Huize, Brouwersstraat. Hedenmorgen had de ter aardebestelling plaats van Dr. M. C. A, Bijleveld, op de begraafplaats te Westerveld. Een groot aan tal doctoren, vrienden en patiënten van den overledene was aanwezig o. a. Dr. L. C. Kers bergen, «Dr. M. Jessurun Prof. G. C. van Walsem, Dr. W. E. Merens, Dr L. C Proot. Dr. S. Brongersma en Dr. J. P. J. Goedkoop. Verder de buitengewoon gezant en gevol machtigd minister R. J H. Patijn, 'mr. G. Vissering, president van de Nederl. Bank, Jhr. Mr. F. W. van Styrum en de heer O. Kamerling Onnes. Op het graf waren geen bloamen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Dr. v. Kersbergen, die sprak in opdracht van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Geneeskunde en in het bijzonder van de afdeeling Haarlem. Hij zeide, dat dr. Bijleveld veel voor zijn patiënten heeft gedaan en dat hij zich tot ideaal had gemaakt den „medicus practi cus" in den ouden zin van het woord. Hij was dan ook niet alleen tevreden met zijn practijk, maar deed veel goeds voor de kleinere luiden. Die vooral zullen hem dan ook zeer missen. Dr. Bijleveld was jaren lang een sieraad van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde. In Haarlem heeft hij behoord tot hen, die stonden in de eerste gelederen der tuberculose-bestrij- ding. Spr. bracht hiervoor hartelijk dank. Hierna sprak mr. Patijn als vriend, die met dr. Bijleveld 40 jaar in de beste betrek kingen heeft mogen werken. Spr. bracht den overledene voor z'n harteliiken vriend schap dank. De oudste zoon dankte voor de eer zijn vader bewezen. Bovengenoemde bond hield Zaterdaga vond een feestvergadering in het gebouw „St. Bavo" van de Smedestraat. De voor zitter van de afd. Haarlem, de heer A. Vol- laerts, heette de aanwezigen namens bestuur en böndsbestuur van-harte welkom, in 't bijzonder het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, dat aan de uitnoodiging gehoor had gegeven. De voorzitter deelde o.m. mede dat de afd. 50% in ledental was achteruit gegaan, waarschijnlijk ten gevolge van te weinig ver trouwen. Eenige keurig uitgevoerde jaarverslagen lagen ter inzage, terwijl twee lijvige boek- deelen, bevattende de geschiedenis van den Bond, zeer de aandacht trokken. Als spreker trad dan op de heer J. An- driessen uit Utrecht, bondsvoorzitter, Spr. deelde mede, dat hij een kort woord zou spreken, doch dat het gesprokene zou zijn een ernstig woord, voor mannen en vrouwen, die staan in de woelingen van dezen tijd. Laten wij, aldus spr. onze feestgalmen doen hoorén en ons uiten in echte Roomsche da den. Laten wij werken, en allen die aan den weg staan, achter onze vanen verzamelen, de werkers van stad en land allen te zamen voegen. Het godsdienstig-zedelijk program wordt door spr. het eerst behandeld. De statuten spreken van geestelijke verheffing en ontwikkeling. De bouwvakarbeiders, man nen van het karwei, weten zij, kennen zij en belijden zij de beginselen, waarin zij zijn opgevoed Kunnen zij alles weerleggen, wanneer zij worden aangevallen, en men zegt er is geen God, alles is slechts natuur, enz. Ontwikkeling dus op Godsdienstig ter rein, sdtiale ontwikkeling en ook politieke ontwikkeling. Weet gij, zoo vraagt spr. waarom ons vaderland zooveel belang heeft bij een christelijke wetgeving? Spr. verdedigt het houden van retraites, omdat de arbeider die noodig heeft, om de kracht die er van uitgaat. Zijn ook allen doordrongen van het nut van een R. K. Kinderorganisatie? Het R. K. Werkliedenverbond wil graag zorgen voor verschillende zaken, o.m. de spaarbeweging en banken. Vooral R. K. Bankinstellingen om met R. K. kapitaal de Roomschen zaak te dienen. Breng het daar waar het veilig is en aangewend wordt voor Roomsche doeleinden. Wij dienen er ons van te doordringen, dat wij bij de uitvoering van het program een leeken-apostolaat ver vullen, waar we ons niet aan mogen onttrek ken. De vakorganisatie zórgt voor werkloos heidsverzekering, weerstandskassen, enz. Onze beweging, aldus spr. is achteruit gegaan, haar op te voeren is onze taak 1 Meer dan 95000 arbeiders en arbeidsters staan om het vaandel geschaard. In tal van com missies zijn onze menschen om onze belangen te verdedigen. Nog altijd is geld verdienen het motief van vele ondernemers. Ons doel is te bereiken, zegt spr., door den vrede, de liefde die ons draagtChristenen strijdt en vecht 1 Spr. weidde nog uitvoerig over verschi'- lende punten uit. figDe heer Vollaerts bracht den spreker harte lijk dank. De feestavond werd verder gevuld door den heer Leo Peelen, humorist uit Be verwijk, die met zijn komische voordrachten er een prettige stemming in bracht. De Ac- cordeon-vereeniging „Crescendo," onder lei ding van den heer de Jong, kweet zich ver dienstelijk v%n haar taak. Verschillende toe giftjes moesten zelfs gegeven worden. Niet onvermeld mag blijven de Jazz-Band „Nut en Genoegen" die den avond met haar keu rige muziek opluisterde.. Na afloop bracht de heer A. Vollaerts dank aan allen die tot het welslagen hadden mede gewerkt, waarna een „gezellig samenzijn" volgde, waarbij „Nut en Genoegen" wederom medewerking verleende. Oneerlijke concurrentie? Als beklaagd van oneerlijke concurren tie had zich te verantwoorden Koenraad V. expediteur alhier. Deze zou dit jaar een vrachtauto hebben laten makeft in de zelfde kleur en met dezelfde ornamenten uitgevoerd als dc wagens van den expedi teur Klaas V. Bek!, zeide den wagen bij Limbach te hebben besteld om in den grondverf af te leveren. L. had echter te vens geheel laten schilderen. Wel had bekl. gezegd, ik zou hem wel geel willen laten schilderen, doch niet be paald opdracht gegeven. L. had gezegd, dat het geen kwaad kon. De Politierechter merkte op, dat dus wel gepraat was over het al of niet ge oorloofde van dit geval. Ook zou bekl. gezegd hebber, als zij niet tevreden zijn moeten zij mij mear ƒ10.000 geven om mijn naam en wagen te koopen. Op een vraag van den politierechter waarom bekl. de wagen niet blauw of groen liet schilderen, antwoordde deze, dat hij dan weer last zou krijgen met een ander. De Verdediger, Mr. J, Hoog beriep zich voor den aanvang van het getuigenverhoor cp artikel 153 W. v. S. De dagvaarding is nietig. Bekl. wordt ten laste gelegd zijn kandelsd'ebiet uit te breiden met een auto. Bekl. heeft echter geen eigen zaak hij is slechts lid van een vennootschap. De dagvaarding van Koenr, V. is dus niet in orde. Het O. M. bestreed deze meening en zeide, da tin de dagvaarding de juiste feiten worden opgesomd en al is bekl. niet ge heel dan toch gedeeltelijk eigenaar De politierechter zeide dat volgens art. 153 W. y. S. de nietig verklaring van een dagvaarding afhangt van het al of niet be wezen zijn van feiten. Uif het getuigenverhoor bleek, dat meerdere expeditie firma's met gele wa gens reden doch lichter of donkerder of zonder het ornament van K. Visser. De heer L. verklaarde, flat bekl. gezegd had. Ik begin juist omdat ik dezelfde naam heb als KI. V., terwijl naderhand nog over de kleur van de wagens is gesproken. Bekl, bestrijdt dit Hij hepff eerst andere zaken willen beginnen, doch had geen geld genoeg. Hij zou gezegd hebben, daar kan ik niets aan doen, dat ik denzelfden naam heb. t Getuige J H. M. verklaarde van bekl. opdracht te hebben gekregen den wagen geel te schilderen, doch deze kleur is niet dezelfde als die var. KI. ,V .Bekl. heeft' echter geen opdracht gegeven precies het zelfde te schilderen als voor KI. V, Ge tuige heeft meer op de onderhavige wijze geschilderd omdat het hem het gemakke lijkste leek. De wagenmaker als gefuige gehoord, zeide opdracht gekregen te hebben van L. om een carosserie te maken. De zoon van L. heeft eerst prijsopgave gevraagd van den bak in dezelfde grootte uitgevoerd als die van de wagens van KI. V. Het O. M. meende het wettig en over tuigend bewijs geleverd, dat oneerlijke concurrentie is gepleegd. Wat het betoog van den verdediger betreft merkte spr. op, dat hef O. M. ieder kon vervolgen, dien het wilde in een zaak als deze. De eisch luidde 50 boete of 25 dagen hechtenis mfet verbeurdverklaring van den wagen, De verdediger uitte zijn verbazing over de geheele zaak. De dagvaarding is abso luut niet bewezen. Wat de vervolging be treft, het O. M. kan Koenr, «V. vervolgen als vennoot, doch niet als privé persoon. Van een opzet tot misleiding is geen sprake in deze zaak, het is meer een pesten. Dat is nog iets anders. Verder zijn de con currenten van Koen V. lang nief altijd eerlijk In dit geval is niemand gevonden, die misleid is door de kleur of opschriften van den wagen. Ook is bekl. geen eigenaar van de auto, doch slechts huurder. Afgezien van dit alles kan men iemand beletten een bepaalde kleur te schilderen? Een uitsluitend recht op de kleur geel heeft niemand. Er zijn zes expedifeurs, die een dergelijke kleur gekozen hebben.. Vol gens verklaringen van den schilder en den wagenmaker heeft cliënt in 't geheel geen bepaalden opdracht gegeven. De modellen zijn eveneens afwijkend. Deze kwestie is opgeschroefd door concurrentienijd. De wa gen is een tijd lang in beslag genomen geweest, doch na een request aan den pro cureur in den Haag onmiddellijk vrijgege ven. Het O. M.: Loufer toeval. De verdediger vervolgende, zeide dat niemand schade had gehad. De politierechter zal over 8 dagen, von nis wijzen. Poging tot oplichting. De 31-jarige los-werkman B. C. A. te Hilversum had ruzie gehad met zijn vrouw en was de deur uitgeloopen. In Haarlem aangekomen kreeg hij echter spijf en wilde weer naar huis. Daar hij echter geen geld had, wrs goede raad duur. De besfe op lossing leek hem nog bij een pastorie aan te bellen en daar geld te vragen. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Hij dischte een verhaal op, dat' door het toeval echter als leugen achtig uitkwam. Hij zou aldus had hij ver teld, zich in de Kleine Houtstraat hebben laten scheren, daarbij zijn koffertje met koopwaar aan iemand voor de kapperszaak in bewaring te hebben gegeven. Toen hij terugkwam ,was de onbekende met het koffertje weg. Hiervan had hij aangifte ge daan bij de politie. Toevallig kwam een politieagent buiten dienst met een bood schap aan de pastorie. Deze belde den commissaris op en vernam dat van een dergelijke zaak niets bekend was bij de politie. Terzake deze poging fot oplichting ejschte he tO. M. gezien het rapport van den R.K. Reclasseeringsraad een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftij dvan drie jaar, waartoe bekl. door den politierechfer veroordeeld werd. ERNSTIGE TRAMBOTSING. Op de Janswalenbrug te Rijnsburg, op de grens van Noordwijk-Binnen, heeft Vrij dagavond omstreeks 11 uur een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee electri- sche trams, ieder uit twee ruijtuigen be staande, de een komende uit Leiden, de ander uit Noordwij k. De botsing was zoo hevig, dat van de tram uit Noordwij k het voorbalcon geheel werd ingedrukt en de zijdeuren werden.af gerukt. De oassagiers werden door elkander ge worpen en de losse rieten zittingen der ban ken door de ruiten geslingerd. In het geheel werden acht reizigers door glasscherven verwond, het erngste de rei zigers J. Edelaar uit Leiden en H. v, d. Mey uit Rijnsburg, die aan het hoofd ernstige ver wondingen door glasscherven veroorzaakt op liepen. Ook de trambestuurder van de tram uit Noordwijk H. de Jonge kreeg verwon- dinge aan hoofd en handen, die echter niet van zulk een erstigen aard waren. Dr. Reekers, tandarts te Leiden, die ook in de tram zat, verleende de eerste geneeskun dige hulp, waarna de drie genoemdegewonden per auto naar het academisch ziekenhuis werden vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts konden keeren. De tram uit Leiden liep ook ernstige schade op, evenals van de anderen tram waren alle ruiten verbrijzeld. Zij moest, daar de remmen waren vastgeklemd, door een andere tram naar de remise te Rijnsburg worden gesleept. De rezigers voor Naaldwijk konden te voet hun woonplaats bereiken, die voor Oegst- geest en Leiden zijn met een extra tram, die inmiddels uit Leiden was ontboden, naar hun woonplaatsen gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nam het „Vad.", dat de schuld van deze bot sing vermoedelijk Ügt bij den bestuurder van de tram uit Leiden. Over de brug liggen n.L, omdat zij niet breed genoeg is voor dubbel spoor, z.g. strengelrails. Dit zijn 2 paar rails, die tegen elkaar liggen. Vvolgens voorschrift moet de bestuurder van de tram uit Leiden voor deze brug wachten, totdat de tram uit Noordwijk de brug is gepasseerd. Vrijdag avond heeft hij dit niet gedaan met het hierboven omschreven gevolg. De politie heeft van een en ander proces-verbaal op gemaakt. Aankoop van huizen. Men deelt ons mede, dat van Rijkswege plannen gerezen zijn om de vijf perceelen, welke gelegen zijn a3n de Oostzijde van den Rijksstraatweg over de brug te Oud-Schoten, aan te koopen lot wegverbreeding. Dit in verband met de verbreeding van de brqg. Dc hinderlijke S- bocht zou hierdoor vervallen. GEVAARLIJKE BEUKEBOOMEN? Naar men ons mededeelt, worden uit een oogpunt ❖an verkeersverbetering de wortels van eén rij beukenboomen aan den Ileeren- weg, welke staan op het landgoed van jhr. Deutz van Lennep, tot op een halven meier vanaf den stam afgehakt. Deze rij boomen loopt vanaf Groenendaal tot aan Dennen heuvel. Dit afhakken geschiedt, om verbree ding van den weg mogelijk te maken. Naar men ons verder meldt, zou volgens deskun digen, het afhakken der wortels tot op een halven nieter van den stam gevaar opleve ren, daar de boomen nu bij storm groote kans loopen, om te waaien, daar zij niet ge noeg vastheid vinden in den bodem. INBRAAK TE TILBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor van de R.-K. Coöperatie „Het Anker'', te Tilburg. Langs- de achterzijde hebben dc dieven zich toe- Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondberichten over de H. D. O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 M. dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20— ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. 1050 M. dagelijks Politiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event bijzonder heden hieronder. Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, zang of lezing 1250 en 9 uur. Brussel 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur). Eiffeltoren 2650 M. dagelijks (onder voorhehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur, BIJZONDERHEDEN. Bruusel 8.35 „Miss Hellyet", operette van Audrau. Daventry 8.20 „Storm en Calm", uitge drukt in muziek. H. D. O. 8.10 Studio Concert en voor dracht door Mr. Kamp. Zie verder boven. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4Y, NederL 1917 755 N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" ScDeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Faketvaart Oude Boot HolL Stoomboot fi V. A, Java Cultuur Jurgen» gew Koloniale Bank I discbe Back Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C -inp. Merc. Arg. Poerworedjo Cude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K HEDEN IGOl/a 103 981/? 1031/./ 44 633/4 521 /2 l68i/2 155 139»/ 192 771/a 20 551 302 1211/, 1701/2 139i/? 40 1401,'p 96 163 1541/, 1641/2 2 26 OCTOBER. t ERSTE KOERS BERLIJN PARIJS 1 v t BRUSSEL WEENEN i LONDEN STOCKHOLM OSLO imiH! BAZEL ..fi. NEW-YORK ROME 1 1 latere KOERS O 4^ O t» gang verschaft tot het pand.. De brandkast is geforceerd en een bedrag van 1700 is daaruit ontvreemd. De dieven schijnen ook een bezoek te hebben gebracht aan de so cialistische coöperatie „Ontwikkeling". Daar zijn ze niet verder gekomen dan de bak kerij. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2