life" tssllÈ V erfceersongevaBéti. sHF imdag, 27 October 1925. 50ste Jaargang No. 10182 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad Onder liberalen. Agenda 28 October WiWwmtM Imm H. Z. V. „De Delft". S ichting bijzondere lagere school te Wijkeroog Stedenverwarming. English Association, Tentoonstelling Hygiënische Vloerbedekkingen. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. De P. E. G. E. M. St. Nicolaas bij onze weesjes. De Kleine Theresia Stickting. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Het werk aan de Pijlslaan. Hinderwet. üe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên cents per regel» Bij contract" belangrijke korting. Advertentiên tusschin den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag, en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op du biatl zijn, ingevolge ue veuekermgsvoorwaarden. f QflfjÊl ï-evenslange geheele ongescniktheid toi werken dooi f 7Kf| bij een ongevai mei f OEfl tegen .ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t 1 OUUU." verlies van beide armen beide beenen of beide oogen OU.' doodelijken afloop 1 AtlU.' Dij verlies van een üana f jOC Dij verlies van een f Cjl wj een breuk van een voet of een oog: 1 luu." duim of wijsvinger been of arm: oij verlies van een andere vinger. In het begin der vorige maand hebben wij in enkele artikelen over „de democra tie" onder meer gewezen op een drietal merkwaardige feuilletons, door den leider van den Vrijheidsbond, mr. Dresselhuys, in de laatste dagen van Augustus in de Nieu we Rotterd. Courant gepubliceerd. Be doelde feuilletons waren getiteld „om de democratie" en zijn dezer dagen in bro chure-vorm verschenen. Dit laatste feit heeft er de redactie van het oer-liberale Haagsche blad, de Nieuwe Courant, toe ge bracht om onder den pakkenden fitel: „de huidige taak der liberalen" weer drie hoofd artikelen aan de beschouwingen van mr. Dresselhuys te wijden. Wij zijn hier dus wel in liberaal gezelschap en het heeft zijn ei. genaardige bekoring deze liberalen in dezen tijd over democratie en nog wel over eco nomische democratie te hooren spreken! In de drie genoemde hoofdartikelen in de Nieuwe Courant nu wordf de brochure van mr. Dresselhuys dusdanig onderhanden genomen, aat er niet veel van heel blijft. Men gevoelt tusschen de regels door, dat het den schrijver-criticus in het Haagsche orgaan tegenover den partijgenooC-liberaal en partijleider van den Vrijheidsbond moei te heeft gekost om zijn toorn te bewaren; wanneer hij zich tegenover een tegenstan der eens had kunnen laten gaan, er was van de brochure, noch van den samenstel ler daarvan, iets heel gebleven. De liberale leider heeft in zijn studie „om de democratie" allereerst een beschouwing gewijd aan de sociale taak der Overheid, waarbij hij er toe komt de tegenwoordige sociale wetgeving als feit te aanvaarden, ook door de liberalen; beginselstrijd daar over valt niet meer te vreezen, zegt hij Dit nu wordt hem door de redactie van de Nieuwe Courant zeer kwalijk genomen, En de ziektewet dan, vraagt zij? En de staafspensioneering en al wat er verder nog aan sociale wetgeving dreigt? Moet de liberaal zich daarbij maar goedsmoeds neer leggen? De heer Dresselhuys heeft hier een schoone gelegenheid om voor zijn liberale beginselen te getuigen, laten voorbij gaan, zegt de Nieuwe Courant. Veel erger echter beeft volgens hef Haag sche liberale orgaan de leider van den Vrij heidsbond misgetast ir. zijn beschouwingen over „de economische democratie". Vóór dat Stenhuis zijn strijd in het parlement voor de economische bedrijfsdemocratie goed en wel begonnen is, begaat de heer Dresselhuys de onbegrijpelijke fout reeds half te capituleeren, schrijft, de N. Ct. „De schrijver (van de brochure) begint n.l. met het verlangen naar bedrijfsdemocratie bij de arbeiders te rechtvaardigen, althans als be grijpelijk te aanvaarden." „Mr. Dresselhuys kan hef billijken, dat bij zeer velen het menschwaardig en billijk verlangen groeit om in het productieproces niet slechts arbeidend werktuig te zijn, maar naar mate van zijn vermogens en on dergeschikt aan de belangen van bedrijf en zien gebruikt. En. laat hij er op volgen, ik erken ook, dat de industrie niet het uit sluitend domein der industrieeien is." Dat alles nu heeft de verontwaardiging van de „Niéuwe Courant" opgewekt; immers, waf de leider van den Vrijheidsbond daar alle maal over bedrijfsdemocratie zegt, is geschreven als gold het de natuurlijkste zaak ter wereld, welke in de toekomst volgen moet na de volledige doorvoering van de staat kundige democratie. Wie zóó handelt er kent de juistheid van het socialistisch uit gangspunt, bijt de N. Ct. den heer Dressel huys toe! Ja, zegt de redactie verder: „Het is niet de eerste maal, dat de staats man die in de eerste plaats verantwoorde lijk is voor de 'politiek van den Vrijheids bond, onder den begoochelenden invloed is gekomen van socialistische „Schlagwörter". Is het niet kostelijk een liberaal blad in drie hoofdartikelen den leider der Neder- landsche liberalen voor... socialist te hoo ren uitmaken? We zouden deze strafpredikatie nog met aanhaling van een tiental citaten kunnen vermeerderen. Belangwekkender echter is het te vernemen, wat de redactie van de „Nieuwe Courant" en de oud-libcralen, welke nog aan haaf zijde staan, dan wel van hun leider verlangd hadden. De leider van den Vrijheidsbond heeft geheel zijn be toog gebouwd op de stelling, dat er in onze economische wereld, kost wat kost, vrede moet komen, dat het uit moet zijn met den klassestrijd; dat evenals in den Volkenbond de machtsidee plaats gaat maken voor de vredesgedachte door recht, zoo ook op so ciaal-economisch terrein de oorlog moet wij ken voor den vrede, de eenzijdige macht en overheersching voor verzoenende gezind heid en samenwefking. En nu is het wel de moeite waard te lezen, wat de Nieuwe Courant daar tegenover heeft te stellen. Hef Haagsche orgaan schrijft: Wij mogen niet verhelen, door deze idea listische reveille smartelijk te zijn getrof fen. Is dit nu hetgeen de leider van de liberale staatspartij ons bij uitstek in dit moeilijk tijdsgewricht te vertellen heeft? Wat is er liberaal in zijn maatschappelijke „vredesbeweging"? Waardoor onderscheidt - om het anders te stellen de heer Dres selhuys zich van de woordvoerders van de christelijke partijen? Ook zij zijn even als trouwens wij zelf afkeering van den klassestrijd .Ook zij prediken dat werkge vers en werknemers broeders zijn van een zelfde natie, en voor zooveel zij tot een zelfde kerkgenootschap behooren, verste vigen zij de nationale eenheidsgedachte me de door er op te wijzen, dat dezelfde kerk bedrijfsleiders en arbeiders door denzelfden band omsluit. De gedachte, dat beter vrede zou heer- schen waar nu strijd woedt, is waarlijk niets nieuws. Integendeel, wij zouden haast zeggen die gedachte heeft de christelijke arbeidspolitiek in de laatste jaren krachtig beheerschl. En het is wel eigenaardig, dat de heer Dresselhuys, die voor „de demo cratie" der op verzoening uit zijnde ele menten in de rechtsche partijen allerminst blind is, voorbij ziet, dat juist de gevaren, die ons nationaal welzijn bedreigen, voort vloeien uit een te veel offeren ter wille van de vredesgedachte dan uit het ontbre-' ken van zoodanige ethische kracht. Juist de liberale idee biedt den eenigen waarborg, dat aan te sterk overheerschen van gevoelsargumenten paal en perk wordt gesteld. De heer Dreselhuys herinnert zich wel licht nog, hoe Tydeman, jaren geleden, er voor waarschuwde, dat met het groeiend solidairiteifsbegrip wel eens aanzijn kon ge geven worden aan een gevoelspolitiek, waarin het den politicus steeds moeilijker zou vallen zijn nuchterheid te bewaren en het goede hart' op de rechte plaats te laten en niet op de plaats van het hoofd te zetten. Welk een schoone taak vóór den liberaal om tegenover de partijen der rechterzijde, die, om welke reden dan ook, te sterk ver trouwen op de scheppingsmacht van den wetgever, met een beroep op de liberale beginselen eerbied voor het groeiend so ciaal gevoel in de maa'tschappij zelf op te eischen. En bij het wekken van geestdrift voor de liberale beginselen had de heer Dresselhuys volop gelegenheid gevonden er op te wijzen, dat de liberaal de beteekenis van humanitaire gevoelens in het verkeer tusschen menschen en volken niet ontkent. De mensch is geen individu op zich zelf. De activiteit, het initiatief van den eenling in het maatschappelijk leven krijgt eerst be teekenis door het verband, waarin de eene mensch tot tallooze anderen staat. Dit moet reeds Alos van humanitaire overwegingen de solidariteit in de-hand werken. Maar daar enboven zal met het groeien der bescha ving en het doorwerken van de grondbegin selen van het christendom dit onderling verband der menschen zich verstevigen. Van Staatsdwmg verwacht de liberaal in dit opzicht echter geen heil. Kerkgenootchappen en vereenigingen tot het bevorderen van het zedelijk bewustzijn behooren onder de menschen der aarde een beteren geest te brengen. De politiek ver mag in dit opzicht bitter weinig. Het gevaar is zelfs groot, dat de sociaal-'democraten elke, uit humanitaire gevoelens gedane te gemoetkoming, ten bate- van hun econo- rr.isch-democratische gedachte uitbuiten. De citaat is het lezen overwaard'. Hef tdont ten duidelijkste, de voosheid van den Vrijheidsbond, waarop al zoo vaak .is gewe zen. Kan iemand het scherper zeggen dan de liberale redactie van de „Nieuwe Cöu- rant het. doet, dat de tegenwoordige lei der der Nederlandtfhe liberalen, wanneer hij maatschappelijke idealen wil opbouwen, geheel in het vaarwater der christelijke partijen komt en dat hij voor de rest in handen valt der socialisten? Met andere woorden: het huidige liberalisme heeft geen uitweg, het moet met de christelijke soli dariteit mee of naar den socialistischen heilstaat toe, wil het 't veege lijf nog eeni gen tijd redden. Onbewust wellicht, maar niettemin onmiskenbaar voelt de politieke leider, mr. Dresselhuys, dit en als politicus zoekt hij een schoonen vorm voor deze fataliteit. Dit laatste vergeet de „Nieuwe Courant"; zij ziet slechts het liberale be ginsel en de ontaarding daarvan; dat die be- ginselvferzaking een politieke noodzakelijk heid is voor den Vrijheidsbond, kan zij niet begrijpen. Daarvoor ontbreken haar de po litieke instincten, welke een man als mr. Dresselhuys in hooge mate bezit. Het zou overigens niet moeilijk vallen om het liberale vaandel, dat de „Nieuwe Cou rant" tegenover 3en liberalen Jeicfer ont plooit', neer te halen. De Kerk moet het solidariteitsgevoel onder de menschen aa^i- kweeken, maar de Staat moet daar met de handen afblijven, zegt1 de „Nieuwe Cou rant". Is het niet treurig dien oud-liberalen waan van dfc absolute staatsonthouding na heel het droevige fiasco van het indusfria- lisme der vorige eeuw nu nog te hooren ver dedigen; en dan dat beroep op de Kerk, met- voorbijzien van het feit, dat de Kerk zelf aan den Staat een plicht en een hooge taak voorschrijft? f Nooit duidelijker is de onhoudbaarheid van 't liberalisme bewezen dan in dezen pen- nenstrijd tuschen den Nederlandschèn libe ralen leider en de redactie van een der liberale organen! 1012 uur, ties middags van 24 uur, en '3 avonds van 8-9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters i (uitgaande van den Ned R: K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbcek jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des MaandagsochtenöS en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboewen St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sin! Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. is een der jongste, problemen der tech niek, waar in verband met de groote eco nomische voordeelen, welke zij brengt, een der gewichtigste. In de groote Duitsche steden worden veelal de kosten voor ver- warnrng op den huurprijs gelegd. De huur ders worden op die manier gedwongen den prijs te betalen voOr de verwarming van alle ruimten, ook wanneer die niet geheel benut wordt en ook wanneer de verwar ming „afgesteld" is. Aan dit euvel nu zal worden tegemoet gekomen door de 'stedenverwarming. Men meet. evenwel niet meenen, dat één enkel installatie een gansche stad zal verwar men maar allen bepaalde stedengedeelten, zooals dat met gas- en electrische bedrij ven het .geval is. De warmte-meter wordt evenals de nu bekende meters maandelijks opgenomen en verrekend. De reeeningen loopen nog uiteen in hoeverre met het nieuwe systeem werkelijke voordeelen kun nen worden bereikt. Het laatste woord daarover is nog met gesproken. Of het be- Tijdens den Gymn. Uitvoering der ver. „Ursus" maakte onze fotograaf bovenstaande fraaie kiek. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme, zieken der S'. E V: Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Grac'nl deze mogelijkheden zullen ytuk 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg} Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Hef op de laatst gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging gekozen bestuur is thans als volgt samengesteld: de heeren: J. A. Zwang,voorzitter, R. J. van Deurzen, Gr. Houtstraat 53 rood, secretaris; H. van Riet, penningmeester, J. H. Lutjken, commissaris; mevr. A. MoonenMeijer, idem. Sociëteit „St. Bavo". Kunst na Arbeid. 8 uur Boerenleenbank 9 uur v.m. R. K. Onderwijzers 8 uur Vervolg onderwijs 8 uur Landstorm 8 ifur Bestuursraad Volksbond 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur Bevol kingsbureau half negen uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104- uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisens Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26K> en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. GED. STATEN BESLISSEN DAT MEDE WERKING MOET WORDEN VERLEEND. In de gemeenteraadszitting van 26 Mei 1.1. werd besloten, geen medewerking te vérleenen voor de stichting eener bijzondere lagere school in de omge-ing der 50 nieuw gebouwde woningen der woningbouwver- eeniging „Velsen," te Wijkeroog. Het Schoolbestuur was tegen dit besluit bij Ged. Staten in beroep gegaan. Ged. Staten hebben, zooals wij reeds gemeld hebben, beslist, dat' de gevraagde medewerking wel moet worden verleend en hebben derhalve het raadsbesluit ver dedigd. In de overwegingen, welke tot deze be slissing hebben geleid, merken Ged. Staten op, dat op den datum van indiening van het verzoek weliswaar 48 van de 88 kinderen, die op de verklaring zijn vermeld, den leef tijd van 5)4 jaar nog niet hadden bereikt, maar dat ook het standpunt kan worden ingenomen, dat de kinderen eerst op den dag der. opening van de school den vereischten leeftijd moeten hebben bereikt en dat 1 Mei 1926, waarop de opening is gesteld, 65 den gestelden leeftijd zouden hebben bereikt. Geen enkel wettelijk argument, aldus Ged. Staten, valt bij te brengen, en geen enkele redelijke grond is aan te voeren, dat de kin deren den 5 V-jarigen leeftijd moeten hebben bereikt op den dag der indiening van het ver zoek. Ged. Staten zijn ten slotte van oordeel, dat de verklaring althans voor 63 leerlingen moet worden aanvaard. Aanrijding. Zondagmiddag werd de 50-jarige mej. M. C H„ wonende aan de Haven te Leiden, terwijl zij langs den Haarlemmerweg te Lei den fietste, door een auto aangereden, waar door zij kwam te vallen en haar rechterpols brak, terwijl het rijwiel ook ernstig werd beschadigd. Den chauffeur treft geen schuld. De juffrouw passeerde een autobus, waar achter een luxe auto reed, waarin zij geen erg scheen te hebben en er toen vermoede lijk door zenuwachtigheid tegen aan reed. De auto behoorde aan den heer J. P- v- d. E„ te Overveen. De juffrouw werd, nadat de Eerste Hulpdienst een voorloopig verband had gelegd, naar het Academisch Zieken huis vervoerd, om daar verder te worden behandeld. Gistermiddag te ongeveer half drie reed op het Spaarne nabij de Turfsteeg een taxi en een tram in dezelfde richting. De tram reed achter tegen de auto doordat deze plotseling stopte om onbekende recjenen De schok was zóó hevig, dat de chauffeur achterover sloeg door de tusschen'-ut Hij bekwam 'n bloedende hoofdwonde. Na door ten lid van_E. H. B. O. verbonden te zijn, is de wond in het St. Elisabeth's Gasthuis gehecht, wkar bleek dat de wonde niet j ernstig was. De vereen.ging van Duiische verwar- mings-ingenieurs heeft Vrijdag en Zaterdag j.l. in de Technische Hoógeschoolte Char- lottenburg een congres over stedenverwar ming gehouden en wel het eerste van dit soort. Het groot aantal deelnemers aan dit congres was een bewijs voor de algemeene belangstfelling, die in technische kringen op dit gebied bestaat .De' stedenverwarming ter is met stoom of met water te verwar men, centrale krachtinstallatie aan te leg- gep, welke hoofdzakelijk electriciteit opwek ken en' alleen voor de verwarming warmte afstaan of centrale warmte-installaties, die uitsluitend voor de verwarnrng zorgen, al >r stuk onder het oog moeten worden gezien. De voor het eongrps vastgestelde punten om trent allerlei gewichtige bijzonderheden, zullen dit keer wel niet volledig afgehandeld worden. Onder voorzitterschap vah Dr. Marx werdt het congres gehouden in den vorm van voortdurende gedachtenwvsseling, waarbij iedereen, die aan het woord komt, zijn ervaringen ten beste geeft. Men heeft er van afgezien, zooals dat gebruikelijk is, op dit congres voordrachten te laten hou den. De deelnemers krijgen daardoor te overvloediger gelegenheid zich te uiten., Wij kunnen natuurlijk, zoo besluit deze beschou wing, welke wij aan de Berliner Lokal An- zeiger onileenen, in dit opzicht Amerika niet navolgen, waar één installatie b.v. 62 gebouwen verwarmt.. Voor Duitschland is het zaak dat deze installaties zoo voordeelig en economisch mogelijk worden uitgevoerd. Maandagavond opende de English Asso ciation hare serie avonden voor het winter^ seizqen 1925/1926 met Miss Irene Sadler, Oude bekenden en verscheidene nieuwe ge zichten Hadden we tegen het einde van het vorige seizoen den sympathieken voorzitter, den heer Heijman reeds enkele malen moeten missen, thans deelde de nieuwe voorzitter, de heer C. B. A. Proper, ons mede, dat de heer Heijman definitief was afgetreden, evenwel als vice-voorzitter in het bestuur zou blijven fungeeren. De heer Proper sprak met groote waar deering over den afgetreden voorzitter. En niet zonder reden. De heer Heijman wist altijd in zijn slotwoord den geest, de kern van een lezing of een rede weer te geven. De nieuwe'voorzitter beloofde te zullen doen wat een goeden voorzitter betaamt. Hierna werd. het woord gegeven aan Miss Irene Sadler, die uit verschillende tijdperken van verschillende Engelsche dichters verzen voordroeg. Hoewel er veel te waardeeren vzlt in Miss Sadler's voordracht, kon ze ons toch niet bepaald ontroeren. Haar programma was met groote zorg samengesteld. Om enkele namen te noemen Shakespeare, Shelley, Milton, Keats. En toch, in het vertolken van des dichters diepste roerselen, op momenten, dat wij meer forschheid, meer élan verwachten, liet ze ons nu en dan in den steek. Het best was ze, daar waar door beheerschte teederheid een fijne stemming der ziel moest worden weer gegeven. En daarom was „The Triumph of Death" van Shakespeare voor Miss Sadler een goede'keuze. In de „Ode to the West Wind" van Shelley daarentegen, waar aan zwellende kracht zoo goed op haar plaats was geweest, steunde haar geluid niet voldoende de' diépe emoties. De belangstelling was, ondanks de slechte weersgesteldheid, zeer groot. In de toonkamer, verbonden aan de ate liers voor binnenhuiskunst A.V.A.B. onder artistieke leiding van den heer S. Zonneveld wordt gedurende deze dagen een tentoon stelling gehouden van hygiënische vloerbe dekking Staines Silvergrain inlaid, rubber en imitatie rubber. De inlaid heeft dit voor op de gewone li noleums, dat de verschillende vakken uit afzonderlijke stukken bestaan, die doorgaan tqt op het Canvas, onverslijtbaar is en bij event, jarenlang gebruik steeds even frisch en helder van kleur blijft. De rubbervloerbedekking is eveneens van een uitmuntende kwaliteit en is, behalve de geornamenteerde soorten, verkrijgbaar in 41 vlakke tinten, zoodat men ruime keuze heeft en in de gelegenheid wordt gebracht de vloerbedekking in het interieur te doen meespreken. De rubbermatten paren vele goede hoe danigheden in het gebruik aan een zeer lagen prijs en zijn bovendien onverslijtbaar. Noemen we nog de imitatie-rubbers, die uit kleine uitgeponste stukken bestaan en tegelsgewijs tegen elkaar op den vloer worden gelijmd en tenslotte vestigen wij de aandacht op de duplex-parketvloeren, die evenals de andere producten mooi en voordeelig zijn van prijs. We kunnen een ieder, die belang stelt in de vereenvoudiging en verfraaiing van het interieur ten sterkste aanraden deze kleine maar interessante expositie te gaan zien. Door ae afa. Haarlem van ue Nea. Veree niging van huisvrouwen zijn demonstraties georganiseer op huishoudelijk, Handwerk en Techniscn gebied, in gebouw „Dreef - zicht" op 26 27 en 28 October 1925. De opening had gisterenmiddag om half vier plaats, waarbij een toepasselijke rede werd uitgesproken door mej. C.S. Groot. De demonstraties vingen gisteren avond om half 8 aan. Vandaag en morgen ziju er doorloopende demonstraties, tel kens des middags van 2 tot half 6 en 's avonds van half 8 tot 10 uur. 's Middags en 's avonds worden er radioconcerten gegeven. Hedenavond, half 8 treedt de Minstreel met zijn Theorbefluit op. Tot het welslagen van deze demonstraties hebben in 't bijzonder medegewerkt: De Haarlemsche Gasfabriek de fa. Heringa en Wuthrich de fa. Joh. Nederkoorn en de fa. van Veen en Co te Haarlem. Wij ontvingen het verslag van de P.E.G. E.M. over de jaren 1922, 1923 en 1924. In dit eerste jaarverslag geeft de raad van com missarissen allereerst een overzicht van de geschiedenis van de oprichting der maat schappij. Bij die oprichting werd uitgegaan van het beginsel dat de opwekking van den electrischen stroom zou worden toevertrouwd aan een naamlooze vennootschap, welke de centralen van Amsterdam, Haarlem en de provincie in eigendom zou verkrijgen en de loor haar opgewekte energie tegen kostprijs •an de provincie en de beide gemeenten zou leveren, terwijl laatstgenoemde lichamen 'atl verder voor de distributie of den ver koop van den stroom binnen hun verkoops gebied zouden hebben zorg te dragen. Het bedrag waarvoor de centralen wer den overgedragen werd niet in contanten uitbetaald, doch de P.E.G.E.M. gaf hier voor een schuldbekentenis. Op bovenstaande grondslagen werd door Provinciale Staten en de gemeenteraden van Amsterdam en Haarlem in beginsel de oprichting der N. V. P.E.G.E.M. goedge keurd. De oprichting geschiedde bij acte van 25 Mei 1920. Op 1 Januari 1922 trad de maatschappij in werking. De raad van commissarissen was samen gesteld als volgt J. N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voorzitter jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Holl- land, vice-voorzitter mr. J. B. Bomans, 'lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land dr. Th. van der Waerden, lid van Pro vinciale Staten van Noord-Holland J. ter Haar Jr., wethouder van Amsterdam F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam F. J. A. M. Wierdels, wethouder van Amster dam mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem Mr. M. Slingen- berg, wethouder van Haarlem mr. M. W. Scheltema Jr., secretaris. De directie was samengesteld als volgt dr. W. Lulofs, president-directeur F. A. Smit Kleine, pl. v. president-directeur ir. J. A. Reuss. Omtrent de bereikte bedrijfsresultaten ontleenen wij het volgende aan het verslag. De gemiddelde kostprijs bedroeg in 1922 voor P.E.N, per K.W.U. in centen 2.411, per KW. max. bel. in gld. 18.93 voor Am sterdam resp. 2.411 en 31.12 voor Haarlem resp. 2.411 en 30.48 in 1923 resp. 2.514 en 18.13 resp. 2.514 en 28.12 en resp. 2.514 en 29.16 in 1924 respv- 2.183 en 19.03 resp. 2.183 en 28.49 en resp. 2.183 en 26.53. In deze opgave is er van uitgegaan, dat alle exploitatiekosten over alle K.W.U. zijn verdeeld met ingang van het jaar 1924 is evenwel een deel van de exploitatie kosten aan de deelnemers verdeeld over de K.W. in rekening gebracht volgens de nieuwe kost- prijsverdeeling bedraagt de gemiddelde kost prijs voor P.E.N. resp. 1.871 en 27.80 voor Amsterdam resp. 1.871 en 37.26 voor Haarlem 1.871 en 35.30. Voor de P.E.G.E.M. als één geheel was de gemiddelde kostprijs in 1922 per K.W.U. in centen 2.411 per K.W. maximale belasting in guldens 28.41 in 1923 résp. 2.514 en 26.03;i in 1924 a en in 1924 b (volgens de tweeërle kostprijsverdeeling) resp. 2.183 en 26.36 en resp. 1.871 en 35.13. Wat is 't al weer guur builen en daar tegenover thuis soms zoo gezellig als de kachel al 'n beetje brand en de kinderen bezig zijn, de een met zijn lessen fe lee- ren voor morgen, anderen met spelen of stoeien. En over, alles waakt 't moeder oog en straks als Klaas Vaak gaat zand strooien luiken de oogen dicht, in 't zoëte besef, dat moeder waakt' en vader zorgt voor 't noodige. Gelukkige kinderen, dui zendmaal gelukkige kinderen die nog in 't bezit zijn van hun ouders, en onbewust voortleven zonder er over na te denken, wat 'n weelde het is als dat liefdevol moederhart zoo warm voor hen klopf, 'n vader te hebben aan wiens borst nooden kunnen worden uitgeklaagd, raad kan wor den gevraagd. En onze weesjes dan? Leeft dan voor hen in den Hemel ook niet dezelfde goede Vader? O ia, die weesjes worden gekleed en ge voed en er wordt zooveel 't kan voor een posit'ie in de maatschappij gezorgd. Maar Is 't dan voldoende, is dan die jeugd, dat' kinderleven te vergelijken bij dat onzer kinderen, waar alle zorgen hen gelden en hen hoofdzakelijk. Hoe moet het gaan bij 't a.s. St. Nico- laasfeest, waarover de onzen al droomen? Is 't over een te brengen met uw har( waarin liefde voor de kinderen gloeit, dat het feest van den goeden Sint, 'n feest zal zijn loor allen uitgenomen voor de Weesjes? Neen, nooit! Hun, die zooveel bij' onze kinderen t'e vergelijken, moeten missen, willen wc toch zeker 'n opgewekt St. Nicolaasfeest bereiden. Kom, Roomsch Katholieke moeders, laat uwe meening eens hierin meepraten, en helpt ons opdat 't weer 'n feest worde, zooals 't vorige jaar. Helpt moeders, en ondervindt mede tot welzijn van uwe kin deren, n voorproefje van de belooning, die de Vader der Weezen toezegde aan hen, die zich zijn lievelingen gedenken. Dezer dagen wordt U een lijst aangebo den. Weest mild ook ondergefeekende ont vangt graag Uwe bijdragen. Alles wordt in de N, H, Crt. 's-Zater- dags verantwoord door den Vader van het Weeshuis, A, Verrest. Dit nieuwe Liefdewerk, onder Patronaet van de lieve Kleine Heilige, ten bate van arme Kleinen, treedt in de rij der vele in stellingen, waaraan onze Roomsche Chari- las zoo rijk is. Wat beoogt zij? Liefdevoile verpleging van gezonden en ongezonde zuigelingen, wier komst op deze wereld niet met vreugde wordt begroet, voor wie geen warm nestje, bij voorbaat, in gereedheid is gebracht. De vader verloochent hen en de moe der? Ze is in de onmogelijkheid haar moe derplichten ten volle naar behooren te vervullen. Ze wil dit echter, o zoo gaarne. Maar alleen kan zij die zware taak niet volbrengen. Immers ze moet werken, in dag- en nachtdienst, om in haar onderhoud en dat van haar kind. zooveel mogelijk te voorzien. Een pleegmoeder moet haar hel pen. Maar waar die te vinden? Zeer zel den wordt er gehoor gegeven aan een op roep in het dagblad en zoo ja, dan is het dikwijls zoo ver uit de buurt, hetgeen bij bezoek weer nieuwe kosten en tijd mee brengt. En toch moet de band tusschen moeder en kind zoo nauw mogelijk blijven bestaan. De arme kleine heeft er recht op en de moeder wordt geholpen zich staande te houden en behoed voor nieuwe zwak heid. „De Meisjesbescherming" helpt hier met raad en daad, door contact met het moe dertje te blijven houden en baar wekelijks te steunen met een bijlage in het kostgeld. Daar betrouwbare uitbestedings-adressen hoe langer hoe minder te krijgen zijn en bij de zusters kinderen beneden de drie jaar nergens worden aangenomen, staat deze vereeniging voor het feif zelf een gelegen heid te móeten scheppen, om die kleintjes onder te brengen. Haar schaarsche geldmid delen kunnen dit echter niet bolwerken, zoodat zij zich genoodzaakt ziet op de be proefde goedgeefschheid van Haarlem's Katholieken te rekenen. Te dien einde zal er op 20 November a.s. in den Stadsschouw burg een feestavond gegeven worden, waar van de opbrengst aan het liefdewerk ten goede komt. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt. Vooraanstaande Katholieken hebben reeds toezegging gedaan in bet Eere-Comité zit ting te willen nemen en veler beproefde medewerking is reeds verzekerd. Moge de Kleine Heilige Haar Rozenregen op de wieg jes doen nederdalen! flet Crèche Comité: Is. Droog-Dechers. H. ten Brumroeler-Andriessea, P. Driessen-Horstmans. N. Schlatmann-Veeger. J. v. Liemt-Dolmans. W. G. Kuenen-Burger. R. Beynes-Tombrock. -rt Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Stilstand» OPGAVE: OPTICIENS FABRIKANTEN Koniugstraat 10 Haarlem, LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.08. Naar waarnemingen in den morgen van 27 October 1925. Hoogste Barometerstand 765.8 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 731.7 m.M. te Siornoway. Verwachting van den avond van 27 Oct. tot den avond van 28 October: Afnemende zuidelijke tot westelijken wind. aanvankelijk zwaarbewolkt tot be trokken met regen en zelfde temperatuur, later gedeeltelijk bewolkt en iets kouder. Naar wij vernemen, zijn thans weer de helft der schilders aan het bouwwerk aan de Pijlslaan te werk gesteld, terwijl de ove rigen zoo spoedig de benoodigde grondstof fen zijn gearriveerd, eveneens aan het werk zullen worden gezel. Tegen Zaterdag a.s. zijn verschillende stu- cadoors ontslag aangezegd daar het voor hen bestemde- werk zoo goed als afgeloo- pen is. Een tiental stucadoors blijven nof totdat de nog af te werken huizen, een twintigtal, gereed zullen zijn. Het werk zal verder gewoon voortgang hebben. De bedoeling is om het geheel ge reed te hebben in begin Januari. Vanaf heden ligt op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 9 November e. k. 's voormiddags ten ll/i ure, ter gemeente-Secretarie (7e Af- deeling) ter inzage het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van het achitecten- bureau Firma Willem Robbers, architect Van Oijen als gemachtigde van de N.V. Melkinrichting ,,De Landbouw", om ver gunning tot uitbreiding van de inrichting voor het bereiden van zuivelproducten, ge vestigd in het perceel aan de Spaarnwou- derstraat, nos. 32 en 34; le. door verbouw van het perceef Spaarnwouderstraat no. 32; 2e. door het ver- en bijplaatsen van werk tuigen en electromotoren, zoodat deze een gezamenlijk vermógen van 28 p.k. zullen verkrijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1