m* DE SPAARNEBANK MUZIEK. TOONEEL. Bethesda Sarepta. De tentoonstelling te Parijs. BURGERLIJKE STAND. Verduistering Het Museum voor Kunstnijverheid. De Gewestelijke plannen in Noord-Holland. Stucadoorspatroons-vereeniging. Personalia. Amsterdamsche Poortkwartier en Bavodorp. Te water. Geruischlooze bestrating. De Asphalteeringswerken. SCHIETEN. De Doodenrit. Personalia. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. SCHOTEN (dorp). SCHOTEN. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. DRIEHUIS. heden 98 V2 390V, W/s Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagfn LAATSTE NIEUWS. Intern. Congres voor Reddingswezen. Gouverneur-Generaal Fock. De douane-conferentie uitgesteld. De „Boerroe" losgekomen. De Fransch-Duitsche handelsonderhandelingen. I TENTOONSTELLING „KUNST EN IN- DUSTRIE. Onder veel belangstelling, vooral vanuit de kunstwereld, is Zaterdagmiddag in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de tentoonstelling van den Nederlandschen Bond voor Kunst en Industrie geopend. De openingplechtigheid vond plaats in de rotonde, alwaar de voorzitter van den Bond voor Kunst in Industrie, de heer P. M. Co- chius, de openingsrede hield. Deze herinnerde er aan, dat de Bond in Maart 1924 officieel opgericht is en een nieuw idee aan de gemeenschap wil brengen, n.l. de idéé van het aesthetisch massa-product. Dit werkte spr. nader uit, om er verder op te wijzen, dat dank zij vooral de Museum commissie deze tentoonstelling georganiseerd is kunnen worden, om de idéé van den Bond en de wijze, waarop hij deze tot dusver ver wezenlijkte, naar buiten te doen getuigen. Spr. bracht ten slotte woorden van dank aan allen, die tot het houden der tentoon stelling hun medewerking verleend hadden en deelde mede, dat de Bond uit dankbaar heid aan de Museum-commissie ten ge schenke aanbiedt den jaarbeker, ontworpen door dr. H. P. Berlage. Berichten van verhindering, de opening der tentoonstelling bij te wonen# waren o.m. ingekomen van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röëll en den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk. Het eere-comité der tentoonstelling be staat uit de heeren ihr. mr. dr. A. Röëll, C. Maarschalk, P.Visser, chef der afd. Kunst en Wetenschappen van het Ministerie van O., K. en W., mevr. J. de Josselin de Jong Kappeyne van de Coppello, voorzitster der Ver. tot beheer van het Museum van Kunst nijverheid, mr. J. F. v. Royen, voorzitter der Ned. Ver. voor Ambachts- en Nijver heidskunst te 's Gravenhage, mr. A. E. von Saher, voorzitter der Museum-commissie en jhr. F. Teding van Berkhout, lid dierzelfde commissie. De tentoonstelling duurt tot 15 November en is eiken dag van 104 uur geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door den Nederlandschen Bond voor Kunst in Industrie, een vereeniging van Industrieelen, die samenwerking met de kunsternaars hebben gezocht en waarvan het voornaamste streven is, te komen tot het aesthetisch massa product. De inrichting der tentoonstelling, door den architect H. Wouda, is "alleszins te loven. Maar zelden zagen we op dit gebied een zoo goed en overzichtelijk geheel, waar men rustig kan rondzien. Met eenvoudi ge middelen hoeft deze architect de museum zalen in prakdische en smaakvolle toon- kamers herschapen en de exposanten hebben daarvan weten te profiteeren. Het is opmerkelijk en verblijdend, dat al het tentoongestelde een ernstig en degelijk karakter draagt, zonder dat daardoor aan sierlijkheid of behaaglijkheid is te kort gedaan. Buitenissigheden, zooals men die voor enkele jaren terug op verschillende soortgelijke tfmtoonstellingen kon aantreffen, vindt men hier niet. We zien hier bijv. geen stoelen, waar men niet op kan xitten en geen tafels als een slagershakblok. Wanneer dit reeds een gevolg is van de samenwerking tusschen kunst en industrie, dat we gespaard blijven van excentriciteiten, die instee van den goeden smaak te bevorderen, de menschen geheel van de wijs brachten, dan is reeds zeer veel nut geslicht. Dat we al aan het aesthetische massaproduct toe zijn, meenen we te mogen betwijfelen. Wel voldoen de hier geëxposeerde voortbrengselen van heden- daagsche gebruikskunst aan de eischen van schoonheid, deugdelijkheid en doel matigheid, doch voor de „massa" zijn ze nog niet. De prijzen, hcewel niet meer zóó buiten sporig hoog, gaam toch over het algemeen de draagkracht van een burgermansporte- monnaie te bove-a. Laten we echter tevreden zijn met het bereikte. „Het daghet" en mogelijk is de tijd niet meer veraf, dat ook iemand met een bescheiden beurs van het loffelijk streven van „Kunst in Industrie" de vruchten zal kunnen plukken. Op deze tentoonstelling exposeeren o.a. de Gero-fabrieken, Zeist, die mooie vormen laat zien, naar ontwerpen van C. J. van der Hoef, de Glasfabriek „Leerdam" met haar bekende en gewaardeerde producten naar^ ontwerpen van Copier, Lanooy en Lebeau, dat we als een aanwinst kunnen beschouwen. Van L. Goudsmit zien we behangsel papieren naar ontwerpen van Heukelom en Verstraten. H?t papier van Heukelom, in Kamer I toegepast, doet het daar heel goed. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie laat goed drukwerk zien en de post- zeeels, die ingevolge de "bekende prijs- \raig werden vervaardigd. Van deze in zending trof ons vooral een mooi affiche van W. Arondeus voor de kerstzegels. De bekende Linnenfabrikanten E. J. F. van DIRK SCHaFER. Twee teleurstellingen bracht deze piano avond. De eerste was, dat de totaal uitver kochte zaal er genoegen mee had te nemen, dat het geheele programma-deel vóór de pauze werd vervangen door een ander. Schafer, die nu al herhaalde malen heeft aanfekondigd, hier Beethovens groote Ham- merklaviersonate in Bes te komen spelen en daarvoor in de plaats stelde de sonate in E (op 109), ook in de gevallen dat hij op 110 had zullen voordragen, had dezen keer de verwachting ten hoogste gespannen. Wij vreesden al als hij maar niet weer verandert en op 109 speelt. Tot dat de podiumdeuren opengingen en niet de pianist, doch zijn comitatus verscheen en meedeelde dat de groote sonate zou worden vervangen door opus 109. Als Schafer eenmaal het werk had opgezet, waren we al gauw ganschelijk de teleurstel ling vergeten. Maar de andere, die ons méér nog hinderde, omdat zij zich eigenlijk den heelen avond deed gelden, was de ongunstige conditie, waarin de Steinway-vleugel ver keerde. Het instrument was verre van accu raat gestemd. Hieronder leed Mozarts rondo in a-klein al heel erg, en Schafer, die door extra pedaal-gebruik het euvel dacht te ver helpen, slaagde hierin niet. Schuberts Im promptu (een der stukken in f klein uit op 142, n.l. het laatste) onderging minder den invloed van dit tekort aan correcte stem ming, maar Beethoven leed in zijn E dur-har- monieën jammer genoeg weer. Mozart beviel ons absoluut niet de toon was droog dikwijls en 't geheel was mij minder Mozartsch dan ik me had voorgesteld. Hoe het komt kan ik moeilijk verklaren, maar Chopin, wiens Nocturne (de eerste uit op 62 en de geweldige Polonaise op 44 toch ook in een kruistoonaard staan, want resp in b groot en fis klein,) deden weer weinig 't tekort aan juiste stemming op den voor grond treden. De Polonaise ik ken geen wreeder muziek dan die inleiding, waar de noten op de toetsen neersuizen als stormwind op rotskust, dreigend alhes wat zich moei zaam opricht en ordent, uiteen te slaan en te ontwrichten. De geweldige octaven-passages, in verdubbeling, decimengangen en al wat den meesterpianist ten dienste staat, zijn hier nauw in staat om aan de koortsfantasieën van den Poolschen klaviermeester het mate riaal te brengen zoo ontstaat (in de intro ductie, althans) een al fresco-schildering, van zóó wreede lijn en kleur, dat de tegenstelling van 't ten leste opdoemend vizioen (het hoofd deel) als onnoodig sterk gespannen wordt ge voeld. Hoe ook de klankenargie van dit in- leidingsdeel zich bij de herhaling eindelijk oplost in een beeld van zachte welluidend heid, wordt ons door het veelzijdig klavierta lent van Schafer, die Schubert zoo furieus ten einde voerde, op zeldzame wijze geïn terpreteerd. Na de weinig zeggende twee etudes van Strawinsky was deze Onverganke lijke Chopin, wiens geest niet als bij Stra winsky in een werk dat reeds het opusgetal 7 draagt, nog onvoldragen vrucht brengt, een zóó emotioneerende klavierkunst, dat we met recht dit voorlaatste programma deel mogen aanmerken als het hoogste punt van den avond. Ofschoon de herinnering aan den geboorte dag van den grooten Wiener walskoning Jo- han Strauss (25 Oct. 1825,) die in een be werking van Karl Tausig den avond besloot, niet weinig bijdroeg om Schafer een ovatie te bezorgen. Tausig gaf als „nouvelles soirées de Vienne" een serie bewerkingen van Strauss walsen, in zulke geraffineerd moeilijke piano zetting, dat een uitvoering als bij Schafer niet anders dan electriceerend kan werken. Zoo ging men Schafer staande huldigen deze bedwong het frenetiek applaus met een walscompositie, waarin wij een eigen werk van Schafer meenen te herkennen. G. J. K. DE PELIKAAN. Tooneelspel in vier bedrijven van F. Tennyson en H. M. Harwood. Vereenigd Tooneel. Onwillekeurig gingen gisteren avond onze gedachten terug naar den tijd, toen Verkade in zijn schouwburg aan de Heerengracht de Haagsche Society wist te trekken. Dat was i Dissel Zonen vragen de aandacht voor het effect» het prachtige samenspel van de dubbele E. V.: Eduard Verkade, Eline Vere. Andere tijden brachten brachten andere combinaties op tooneelgebied. Thans zien we Eduard Ver kade optreden naast Magda Janssens. „De Pelikaan" bevat meer dialoog dan handeling. Het stuk speelt in de Engelsche aristocratie. Als het kind van Marcus Heriot, de zoon van Generaal Sir John Heriot, gebo ren is, wenscht de vader het kind niet als het zijne te erkennen. Zijn vrouw, getrapt in haar heiligste gevoelens, rukt zich van Marcus los en vlucht naar Frankrijk, waar zij voor haar en haar kind een bestaan zoekt en vindt in den handel. Het is een zakenvrouw. Haar patroon, Paul Lauzon, weet dit te waardee- ren. Toch blijft de relatie gedurende jaren zuiver zakelijk. Tot zich bij Paul andere ge voelens openbaren. Robin is inmiddels een jongeling geworden en als 'n echte Heriot zit hem 't soldaatje spelen in 't bloed. Hij wil in 't Engelsche leger. Dan komen de verwikke lingen. De moeder leeft onder een aangeno men naam aan Robin heeft ze verteld, dat zijn vader gestorven is, toen hij nog een kind was. Cheriton zal als middelaar optreden en Robin introduceeren bij Marcus. Het terug zien van Robin brengt Marcus tot inkeer en doet hem besluiten de begane fout te herstel len. Hij gaat met Robin naar Frankrijk en stelt Wanda voor te hertrouwen..iter wille van het kind. Dan begint voor de moeder de strijd. Zij zal moeten kiezen tusschen haar liefde en haar kind én kiest, natuurlijk zou den we bijna zeggen, het kind. De stijgende spanning en het stijgende spel van Magda Janssens in het vierde bedrijf, de zuivere uitbeelding van de diepste gevoe lens der vrouw in den strijd tusschen de liefde voor den man-in-spé en het kind, bezorgt het succes van dit stuk,dat door volwassenen, die de gegeven situatie op 'haar juiste waarde kunnen taxeeren, kan gezien worden. Naast Verkade en Magda Janssens dient genoemd te worden Willem Hunsche (Sir Heriot), die vooral bij het zien van Robin, dien hij abusievelijk voor Marcus aanziet, prachtig snel gaf. Louise Kooiman wist als Lady Heriot de voorname en waardige sfeer der hooge Engelsche aristocratie te geven. Verrassend voor ons was het spel van Jan Lawers' als Robin, die een zeer juiste en rake opvatting van zijn rol gaf. Charles Cheriton (Paul Huf) was als intermediair goed, wist zich te geven daar waar het gewenscht werd en op andere momenten door een sobere af zijdigheid het samenspel tot zijn recht te brengen. Het publiek toonde zich na afloop zeer dankbaar. Verscheidene malen moest gehaald worden» linnen-damasten tafelgoederen naar nieuwe ontwerpen van Chris Lebeau, waaruit blijkt, dat Lebeau als ornamentist niet veranderd is. Dit werk sluit waardig aan bij de vele mooie damasten, reeds vroeger door hem ontworpen. Metz en Co., Amsterdam is hier met een studeerkamer en een huiskamer, ontworpen door W. Penaat, wiens meubelen minder strak van lijn zijn, dan voorheen.( Beide vertrekken maken een uitstekenden indruk. Hetzelfde kan gezegd worden van de heerenkamer" der meubelfabriek L.O.B., Oosterbeek, ontworpen door J. A. Munten dam, die echter niet bijzonder gelukkig was in zijn ontwerp voor een bureaulamp. H. Wouda ontwierp mooie meubelen, van eenvoudige samenstelling, voor zitkamer en slaapkamer, welke door Pander Zonen den Haag, met zorg werden uitgevoerd. Noemen we verder het aardewerk van „Ram" Arnhem (ontw. Colenbrander en Mansveld), van „Sheherazade", Den Haag (Ontw. P. Groeneveldt) en van „Zuid Holland" Gouda (ontw. C. de Lorm en L. J. Muller), bespanningsstoffen enz. van de katoen- fabrieken „Heimoefti" (ontw. Duco Crop en P. van Stam) en ten slotte de metaalarbeid van Winkelman. Een collectie mooi typografisch werk, ingezonden door Brusse's Uitgeversmij, En schedé en Zonen, de Gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, completeert de tentoonstelling, die tot 15 November geopend blijft. M. v. d. W.' De Vrouwenkliniek. Huize „Overbosch" aan de Dreef is aan gekocht door Bethesda Sarepta, met het doel er een tehuis te vestigen voor oude dames en hulpbehoevenden. Het nieuwe rusthuis biedt plaats voor 14 dames, waar van 9 dames ui? het Diaconessenhuis zul len overgeplaatst worden. In de vrij ko mende ruimtevan het Diaconessenhuis wordt de-vrouwenkliniek van dr. Scheffe- laar Klots ondergebracht. Op de te Parijs gehouden tentoonstelling kreeg Nederland 24 grand prix, waarvan voor onderwijs de drie betrokken scholen te Amsterdam en Haarlem. Getrouwd: 27 Oct. T. L. J. v. d. Helm en O. H. Henneman. Geboren: 25 Oct. H. W. Brummer Meerts, z.; K. J. BoschBakker, z. 36 Oct. N. Toepoelv. d. Sluis, z.; L. de Lugt —Schaap, d.: W. H. ReitsmaCramer, z. 27 Oct. H. G. MeeuwesWuyts, d. Overleden: 28 Oct. J. C, Martin, 81 j„ Pieter Kiesstraat. Uit Amsterdam wordt genleld: Naar wij vernemen, is in het American Hotel door een inspecfeur van de Centrale Recherche aangehouden een jongeman P. M., genaamd, woonachtig te Haarlem. De aangehoudene wordt verwacht van ver duistering ten bedrage van acht duizend gulden. Vermoedelijk zal P. M., ter be schikking van de Haarlemsche politie wor den gesteld. Naar de ,,N. R. Crt." verneemt', heeft de heer Willem Penaat wegens drukke werk zaamheden moeten bedanken voor de func tie van directeur van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem. Hij is thans adviseur en lid van de commisie van het museum. De heer Tierie treedt op als administrateur. De werkzaamheden zijn dus thans tusschen beiden, verdeeld. Het ligt in de bedoeling, voorloopig geen nieuwen directeur te benoemen, zoolang de toekomst van het Paviljoen Welgelegen nog zoo onzeker is. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Haarlem, de afd. Nocrd-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en verschillende andere organisaties ver zocht aan hen een aanbeveling te willen zenden voor de benoeming van leden in de door Ged. Staten in te stellen provinciale commissie voor gewestelijke uitbreidings plannen. Vrijdag j.l. is in het hotel „Heidendaal" aan den Jansweg alhier, een vergadering gehouden van onge<#ganiseerde patroons in het stucadoorsbedrijf te Haarlem. Het resul taat van deze vergadering is geweest, dat een stucadocrs- vereeniging is opgericht met aanvankelijk 12 leden onder den naam „Haarl. Stucadoorspatroons Vereeniging". Het secretariaat is gevestigd bij den heer B. de Vries, Turfmarkt no. 33. Voor het examen machineschrijven van het Instituut Pont, slaagden de dames M. E. van Dobben; M. R. Hooning; H, A. Metz en J. van der Vossen te Haarlem en C. Honing en S. P. Verschoor te Heemstede. Voor het examen stenografie Pont slaagde de heer F. Schotborch, Allen zijn leerlingen van de erkende Pontschool alhier. Op initiatief yan eenige winkeliers uit dit kwartier, werd gisteravond een ver gadering gehouden om te trachten in dit stadsgedeelte een Winkelweek-Etalage wedstrijd te houden. Hoewel de opkomst niet zeer groot was, kon de voorloopige commissie met voldoening constateeren, dat, gezien de opkomst en de reeds gedane loe- zeggingen tot deelname, dat nu reeds een 50-tal winkeliers zullen samenwerken. Stemmen gingen er uit de vergadering op om direct een winkeliersvereeniging op te richten, doch na eenige gedachtenwisseling werd besloten, zich enkel aan de- agenda te houden en te bespreken de Winkelweek- Etalagewedstrijd. De voorloopige commissie lichtte even de reeds geopperde plannen toe waarna deze commissie definitief werd benoemd en uitge breid tot 8 personen. Deze commissie zal met bekwamen spoed de overige winkeliers opwekken tot deelname en de voorloopige plannen verder uitwerken, De geanimeerde vergadering werd daarna gesloten, terwijl de commissie nog bijeen- bleef ter verdere bespreking. Het plan is deze winkelweek-étalage- wedstrijd te houden van 2027 Nov. a.s. Bij het uitgaan der schoél geraakte gister middag te -vier uur, bij het verlaten der pont op het Zuider Buiten Spaarne de zesjarige J, v. D, te water, doordat een andere jongen hem, voordat de pont aan den wal lag, een duw gaf. Gelukkig werd een en ander direct door het publiek opgemerkt en kon de jon gen er door den brugwachter v. T. worden uitgehaald. Na eenige flinke slagen voor zijn broek werd de drenkeling door iemand op de fiets naar. zijn woning gebracht. Naar ons bij geruchte ter oore kwam, zul len volgend jaar, behalve de door ons reeds genoemde straten, nog geasphalteerd worden de Zijlstraat, Jansstraat en Jansweg. Zooals wij Zaterdag reeds schreven, na deren de asphalteeringswerken thans hun einde. Nader vernemen wij hieromtrent nog, dat de Oostelijke viaduct morgenmiddag geheel gereed zal zijn zoodat Donderdag de verkeersstremming zal zijn opgeheven. Het Oostelijk viaduct zal in tegenstelling met de Westelijke slechts zoover geasphal teerd worden als de brug loopt. De beide opritten vallen daar dus niet onder. In het geheel is dan 4200 Meter geas phalteerd. Het volgend jaar zullen ongeveer 15000 Meter in behandeling worden geno men, Verschillende veranderingen zullen plaats vinden. Zoo zal bijvoorbeeld de brug in de Jansstraat, over de Nieuwe Gracht, lager gemaakt worden. Zoo zal dus de geruischlooze bestrating in Haarlem binnen afzienbaren tijd een flink stuk gevorderd zijn. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. De uitslag van den Invitatiewedstrijd ge houden op 20, 26, 27 September en 4 en 5 October 1925 op de schietbaan te Overveen. Korpswedstrijd om de Posthumus-beker, afstand 200 Meter, gewonnen door Bloe- mendaal Commando, met 384 punten (is nu eigendom der vereeniging daar hij 3 X ach tereen gewonnen is. Afd. 1 Korpswedstrijd Buks. (Ie vijftal len) Schietvereenigingen. 1. Bloemendaal Commando 472 punten, 2. Graaf Floris 460 punten, 3. V. Vaderl. en-JConing 459 punten. Korpswedstrijd Burk 2e vijftallen. Schiet vereenigingen. 1. Gen. Joubert, 445 punten, 2 Gen. van Merlen 437 punten. Korpswedstr. Burgerwachten. (Ie vijftal, buks), 1. Burgerwacht Bloemendaal 462 pun ten, Korpswedstr. Burgerwachten (2e vijftal, buks). 1. Burgerwacht Bloemendaal 447 punten. Korpswedstrijd, Marga. (Ie vijftallen), Schietvereenigingen. 1. Gen. Joubert, 281 punten, 2. V. Vaderl. en Koning, 270 pun ten, 3. Bloemendaal Commando, 268 punten. Korpswedstrijd, Marga. (2e vijftallen) Schietvereenigingen 1. Graaf Floris, 226 punten, 2. Gen. Joubert 265 punten. Korpswedstr. Burgerwachten. (Ie vijftal len, Marga). 1. Burgerwacht Haarlem 275 punten, 2. Burgerwacht Bloemendaal 268 punten. Korpswedstr. Burgerwachten (2e vijftal len, Marga) 1. Burgrwacht Bloemendaal 274 punten, 2. Burgerwacht Haarlem 271 punten. Eere-prijs van vrije baan, Marga J. Rom- pa,, Schoten met 59 punten. Geluksbaan Bunks: 1. F. van Pelt 185 I punten St. s. 144, 2. A. B. Bos 183 punten St. s, 155, 3. J. Lindeman 183 punten St. s. 14C, 4. H. Fortgens 175 punten St, s. 163, 5. H, van Tongeren 174 punten St. s. 161, 6. C. J. Lindeman 164 punten Sf. s. 155, 7. D. C. Houtgraaf 159 punten St. s. 148, 8. C Langendonk 158 punten St. s. 141, 9. Ch. van Pelt 156 punten St. s. 125, 10 H. v. Wag- tendonk 150 punten St. s. 135. 11. Wortman 121 punten St. s. 81, 12. J. C. v. d. Weijden 121 punten St. s., 13. A. van Tol. Personeel-wedstrijd buks; deelgenomen door 18 deelnemers. 1. P. Langendonk 100 punten St. s.; 2. J. Rompa 97 punten St. s.; 3 A. J. Hekker 95 punten St. s. 91; 4. J. Lin deman 95 punten St, s. 89; 5, N. van Keu. len 94 punten St. s. 96. Vrije baan wedstrijd, buks. 1. J. Rompa 120 p 5X60; 2. D. C. Houtgraaf 120 p. 2X60, 14X59; 3. A. J. Hekker 120 p. 2X60, 10X59; 4. J. A. Rijkens 120 p., 1X60, 13X59; 5. H. J. v.-Tongeren 120 p., 1X60; 5X59; 6. A'. Bos 119 p.; 7. W. Hoogenstein 118 p., 1X59; 8. J, van Buggenum 118 .p., 5X58; 10. P. Langendonk 118 p. 1X57; 11. J.'Lindeman 118 p. id, 12. H. Bouman 118 p. idem (loten); 13 F. van Pelt 117 p. 1X58; 14. C. J. Lindeman 117 p„ 1X57; 15. W. Prins 117 p.; 16. N. van Keulen 116 p. Eereprijs van vrije baan, buks. A, J. Hekker, Overveen, 98 p, Personeel-wedstrijd, marga. Deelgenomen door 32 deelnemers. 1. A, v. Tol, 60 p. St.s.; 2. C, Keyzer 58 p. St. s. Nieuwe Amstel; 3. C. J. Lindeman 57 p. 53; 4. J. Lindeman 56 p. 58; 5. Franso 56 p, 57; 6. J. Rompa 56 p., 55; 7. M, Tuffelaar 56 p.; 8. F. Switser 55 p. 57, Vrije-baan wedstrijd marga. 1. Jè G. W. v.'d. Pol, 72 p., 2X34; 2. G. Moyekind 71 p., 6X35; 3. A. J. Hekker 71 p., 2X35; 4. P. Alders 70 p., 4X35; 5. J, Rompa 70 p., 3X35, 6, van Tongeren 70 p., 1X35; 7. Prins 69 p., 2X34; 8. H. Spoor 69 p., 1X34; 9. J. Oorthuizen 69 p., 1X34; beiden loten; 10. F. van Pelt 69 p., 1X33; 11. A, Lagendijk 69 p., 1X33, 12. M. J. Post 69 p., 1X33; allen drie loten;13. J. A. Rijkens 69 p., 14. J. Lindeman 69 p., beiden loten; 15. P. Lan gendonk 69 p., 16. A. van Tol 68 p., 2X34, 2X33. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Zaterdag 31 October a.s. in hotel „Vree burg" te Bloemendaal, des avonds 10 uur. Vanaf 3 uur n.m. wedstrijd in schieten, bil jarten, sjoelbakken enz. Het bestuur van den Haarlemschen Schietbond verwacht een goede opkomst. Het plantsoen aan de Parklaan. Door de Commissie voor den Hout en Plantsoenen werd vanmorgen de jaarl'ijk- sche rit gemaakt door onze gemeente, meer bekend onder den naam van doodenrit, om dat die tocht ten doel heeft na te gaan, welke van ,onze boomen wegens ouderdom of verkeersbelemmering ten doode dienen te worden opgeschreven, Wij zagen de com missie hedenmorgen in druk gesprek op de Parklaan. Bij informatie bleek ons, dat het de bedoeling moet zijn het plantsoen aan de Parklaan tusschen Kruisweg en Jansweg te reorganiseeren. Inderdaad steekt dat zeer ongunstig af bij de andere fraaie plantsoenen onzer stad. Voor het examen hoogere wiskunde is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Marseille, alhier. Voor den inhoud ran deze rubriek (telt de Redactie zich niet aansprakelijk. EEN AVOND, DIE BELANGSTELLING VERDIENT. Nog versch liggen de dagen van het 15- jarig bestaan van den Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem, in het geheugen. Op dien feestdag, is toen meer medewer. hing verzocht van de leden, en wel in dezen vorm, om de ledenvergadering trouw te be zoeken. Het bestuur daarentegen, zal geen offers moeten sparen, om de leden aan te sporen en op te wekken, de ledenvergade ringen geregeld te bezoeken. Dezer dagen is het bestuur begonnen, om de leden persoonlijk te bezoeken, de leden vergadering van a.s, Vrijdag 30 October bij te wenen. En wanneer de voorteekenen ons niet bedriegen, twijfelen wij er niet aan, dat velen gevolg zullen geven, aan het ver zoek den belangrijken avond van Vrijdag 30 October bij te wonen. Zoo moet het ock. Het is in het belang van de Roomsche be dienden der leden van Sri Franciscus van Assisië, die vergaderingen tc bezoeken. Vooral nu er meer leven kom in onze brouwerij en dat geeft moed en vertrouwen. Met dit vertrouwen gaat het bestuur voort, om op de allereerste plaats, medewerking van de leden te vragen en onze ongeorgani seerde collega's te overtuigen, dat de orga nisatie ook hun belang is. Het bestuur is er dan ook van overtuigd dat de vergadering van a.s. Vrijdagavond door alle leden bezocht zal worden, aange zien het een avond is, die belangstelling verdient. Roomsche bedienden, op den feestdag waart gij in geestdrift en toen is er liefde getoond voor onze organisatie; toont nu de zelfde belangstelling en sympathig a,. s. Vrijdagavond in het Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. Niemand verzuime! Allen present! Met dank voor plaatsing. HET BESTUUR Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan H. M. de Koningin voor te stellen, te bepalen, dat met ingang van 1 Januari a.s. het maximum der vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein niet meer dan 20 mag bedragen. B. en W. stellen voor, de regeling met het Kennemer Lyceum' voor toelating van leer lingen ook van toepassing te verklaren op de Middelbare Meisjeschool ,,'t Kopje". B. en W. stellen voor, aan het Kerkbe stuur van den H. Bavo vergoeding te ver- leenen voor verandering van inrichting der R. K. Meisjesschool aan de Kerklaan. Personalia. 'Voor het examen M. O. akte K s (Hoogere Wiskunde) slaagde te 's-Gravenhage de heer H. Marseille, alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij! Dorsman, Van Hogendorpstraat 11 een etui met poalooden en penhouder; Drij ver, Boekenrodestraat 13, een poesje; G, Smit, Schouwtjeslaan 8, Haarlem, een lees boek; C. Prins, Binnenweg 197; een lede ren hondenhalsband; A. Walet, Heerenweg 22, een gummi kindermantel; J. Kinkhouwer, Raadhuisstraat, <een rijwielbelastingmerk; Houtkamp, Pres. Steijnstraat 100, Schoten, een Fransch bankbiljet; v, d. Zwart, Heeren weg 55, een regenjas; J. Zwaeg, Bosboom Toussaintstraat 15, een kindermuts; Haven straat 17, een zak anthraciet; Miillemeister, Kerklaan 111, een hond; A. Steenker, Bos- boor Toussaintstraat 52. een portemonnaie met inhoud; Heemsteedschedreef 254, een poesje; J Mulder, Eindenhoutstraat 67, een zilveren horloge; J. Visser, Dr. Kuijperslaan 4, een huissleutel en éen zwarte damesstrik; J. van Schie, Leidschevaartwetf 191. een kin. wagen; Van Veldhuizen, Kadijk 17, een vul pen; Van der Pijl. lepenlaan 42, een cein tuur, en een kinderhandschoen; A, Willemse, Groenendaal, een rijwielbelastingmerk; Bu reau van Politie, Raadhuisstraat, een dpna- mo van rijwiellantaarn; Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een huissleutel. R. K. Volksbond.Op Woensdag 28 October des avonds te 8 uur (precies) verga dert de afdeeiing Schoten en Omstreken van den Ned. R. K. Volksbond irt haar gebouw aan de Kerklaan. De agenda welke zeer belangrijk is bevat o. m. Installatie Geestelijk Adviseur. Bespre king op te richten Ziekenhuisfonds Coöpe ratief verbruikstelsel* Verkiezing bestuurs lid vac. Chr. Huyboom Sr. en meerdere punten welke van belang zijn Aangezien de belangrijkheid der agenda, is verdere aansporing tot het bezoek van deze vergadering onnoodig. Toch zij nog even op gemerkt, dat het vergadering bezoek van de afd. Schoten en Omstreken den laatsten tijd stijgende is. Ook de leden van de onderaf- deelingën worden op deze vergadering ver wacht. Rederijkerskamer St. Bavo.Aange zien de opkomst de laatste weken niet best te noemen is, worden de leden er aan herin nerd dat de tijd voor opvoering niet ver meer af is. Met het oog op den Vastentijd moet er dus hard aangepakt worden wil men vóór dien tijd klaar zijn en een uitvoering geven, zooals men dat den laatsten tijd van de Rede rijkerskamer St. Bavo gewend is. Leesbibliotheek.Nu de lange avonden er weer zijn en een nuttig leesboek zeker welkom is, zal binnen enkele weken de leesbibliotheek van den Ned. R. K. Volks bond, welke gevestigd is in het gebouw aan de Kerklaan wederom geopend worden. Voor de goede regeling van de bibliotheek worden verschillende lezers welke tot nog toe nalatig zijn geweest hun laatst ter lezing ontvangen boeken terug te zenden, verzocht deze zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen aan het gebouw of te Santpoort bij H. Haver Pastoorsstraat 32. Tevens worden boeken welke geschikt' zijn voor de bibliotheek, gaarne in ontvangst genomen. Men berichtte dit aan vermeld adres welke gaarne de boe ken zal komen afhalen. Vogelschieten. Eèn dezer dagen had ten huize van den Caféhouder Stals, weder een vogelschiet wedstrijd plaats. Werden deze wedstrijden immers achter het café gehou den, door het in eploitatie brengen, van de gronden daarachter gelegen, moest naar een andere gelegenheid worden uitgezien. De veehouder Vink bleek bereid zijn weiland aan den Vergierdenweg voor dat doel af te staan. De opkomst van de schutters was niet zoo groot als anders. Een dertiental bond den strijd aan, tegen die houten vogels. Na menig goed gemikt schot werdqn de uitgeloofde prijzen respectiévelijk gewonnen door: le Vogel: H, v. d. Berg, bout; Bonarius, vleugel en staart; W. Stijn, vleugel; A. v, d. Teek, kop en J. v. Noord, de vlag. 2e Vogel: W. Stijn, bout; P. Nulleken, kop, W. v. Beek, staart en Vleugel; J. Hogen- dijk, vleugel en J. v. Noord, vlag, 3e Vogel: P. Nulleken, Bout; J. de Bruin, vleugel; W. v, d. Berg, staart; J. Oosten, kop; J, Hoogendijk, vlag, Vleugel verloot. 4e Vogel: P. Nulleken, vleugel; J.v.Noord, kop; J. Stijn, vlag; Bonarius, vleugel; W. v. Beek, bout. Burgerlijke stand in de week van 19 tot en met 25 Oct. 1925. Bevallen J. W. Handgraafvan Riet z.M. Handgraaf TimmersrZ; A. van DoornJansen, z.J. Tamesvan Maas, d S. HartSchouw, d.; C. J. A. de Jongde Knoop, z.M. H. van der VeenSchoenmaker, d M. A. van KouterenHonk> z.C. A. H. Kalk- warfSnijders, z. Ondertrouwd C. P. C. van Delden en E. J. SpringveldA. van Zeeland en E Haasbeek H. A. Eijskoot en M. Verhagen Gehuwd J. van Tongeren met A. M. F Faase B. van Schagen met M. Koopman J. A. Hulstein met A. M. Koks S. J. Klein met H. Velsen. Overleden Geene. Het echtpaar Schellings hoopt op 3 No vember a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Aan .belangstelling zal het den op zichter van dc begraafplaats ,,'St. Barbara" zeker niet ontbreken. De muzikale wandeling van Euphonia. In den niesten herfsttijd, waarvan de laatste dagen der vorige week zoo arm waren aan verkwikkenden, weldoenden zonnen- schijn, was het een aangename afwisseling, toen de R.-K. muziekvereniging „Euphonia" Zaterdagmiddag een muzikale wandeling, beter gezegd een wandeling met muziek maakte door ons dorp. Om 4 uur kwamen de Euphonia-leden in 't Tuindorp bij elkaar. De instrumenten netjes opgewreven, de overjassen en schoe nen extra borstel gegeven, de stoppels van de kin verdreven en de band om de uniform pet, van gouddraad geweven, de boordjes netjes gesteven, de muzikanten zonder vree zen of beven, wendde men vanaf Tuindorp den steven, om aan 't dorp vroolijkheid en leven te geven, 't Moet gezegd, dat 't korps, t!it naar schatting een dikke 40 man bestaan de, een recht kranigen indruk maakte. Hoe fiksch en pientig klonken de marschen, hoe kranig sloeg de tjpiboer zijn trom Hoe net jes in de maat en in welke nette gelederen liepen de mannen bij hun wandeling langs de straatEen groote menigte kinderen liep het corps vooruit, genietend van de opwek kende marschmuziek. Maar ook grooteren voelden zich tot de muziek aangetrokken en liepen in rythmische deining met de muzi kanten mede. 'En als de muziek zweeg, dan nam de kleine trom het marschtempo over, niet op de gebrekkige wijze, zooals we dit zoo vaak bij liefhebberij-corpsen aantreffen, maar met een vaardigheid en een elan, als of hij in dienst zijn opleiding had gehad van een ouderwetschen tamboer-maitre. We zouden het bestuur van Euphonia willen aanspbren geef ons meer van die muzikale wandelingen. Ons, Overveeners, bezorg jullie er een aangename afwisseling mee in het vervelend straatconcert van claxons en automobiel toeters en je zelf geef je een flinke oefening, waardoor Eupho nia bij marschwedstrijden op concoursen een nog beter figuur zal slaan, als zij tot dusver al deed. En Sursummianen, neemt een voorbeeld aan Euphonia en geef ons ook eens zoo iets. Overveen zal 't op prijs stellen. Daar kan jullie van op aan. Geslaagd. De kantoorbediende eerste klas der posterijen Jac. Deezenaar is op het laatst gehouden examen geslaagd voor ad junct-commies. Verkooping. A.s. Donderdagmorgen 10 uur zal de verkooping plaats hebben van de z.g. kerkkalveren op het kerkhof van de R. K kerk. V K S% Nederland 1919 1G01/} 1001/, 6% Nederland 1923 103 103 4Nederl. 1917 7% N.-L 1921 A.. 101V, 1011/, 6% N.-L 1923 D... 103V, 1031/, 45 Oude Vaart 65 dito Gem. Eigend 53 Mij „Nederland" 169 Scheepvaart-Unie 157 1561/g Rotterd. Lloyd 140 Paketvaart 191 192 Oude Boot 77 77 Holl. Stoomboot 21 H. V. A. 558 555 b Java Cultuur 300 300 b jurgent gew 125 1251/4 Koloniale Bank 170 1701/, 1 dische Bank 1381/, 1383/4 Cert Handel Mij. :40 Reac. dito 140 Phoenix 99 Geconsolideerd# 165 165 Kon. Olie 388 128 129 Marine comm. 10l/8 Vorstenlanden '471/2 150 Action# id. 135I/2 1401/, (Xmp. Mere. Ar*- 7 7 Poarworedjo 100 422 422 494 494 394 393 A'dam Rubber 368 366 Serbadj^di 375 380 Silan 215 2151/, Wal Sumatra 335 345 Dordtsche Petr. 359 Southern Rail# 114 115 Union 143 l435/g 94 Websill 401/4 Comm. Maxwell 7 27 OCTOBER. EERSTE KOERS LATÏRE KOERS BERLIJN 1 59.25 59,16 PARIJS 10 60 10.45 BRUSSEL 1 t 1 11.25 11.16 WEENEN 36.- 35.10 LONDEN 1 t 12.05 12.043/4 STOCKHOLM 66.65 66.60 61.45 61.55 OSLO mniii 50.05 50.70 BAZEL e 1 47.90 47.871/, N1EW-YORK t 2.49 2.48i/r ROME 10.- 9.87 DE KRUISER „SUMATRA AMSTERDAM, 27 Oct. Naar wij vernemen zal de nieuwe kruiser „Sumatra' gebouwd door de Ned. Scheepsbouw-Mii. alhier, na gedurende een week, te beginnen op 29 October, te hebben proefgedraaid, op Don derdag 5 November in het Julianadok der Amsterdamsche Droogdok-Mij. worden op genomen, waar de oorlogsbodem grondig zal worden nagezien en geschilderd. Het 3e Internat. Congres voor Redding- wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken zal van 7—11 September 1926 te Amsterdam gehouden worden. Het eerste had in 1908 te Frankfort a. M. plaats; het tweede m 1913 te Weenen. Inlichtingen zullen ver strekt worden door den algem. secretaris, Dr C. J. Miinlieff, Keizersgracht 134, Am sterdam. Aan het Congres zal zijn verbonden een internat, wedstrijd voor Eerste Hulp bij Ongelukken, een demonstratie van hulp verleening bij een spoorweg ongeluk en van hulpverleening bij een schipbreuk aan da Noordzeekust. Wij vernemen van officieele rijde, dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indte, mr. U. Fock, die tegen begin Maart ontslag uit zijn ambt had gevraagd zich op verzoek van het opperbestuur bereid heeft verklaard, tot begin 1926 in zijn functie te blijven. Uit Peking wordt gemeld, dat de dou ane-conferentie voor onbepaalden tijd ver daagd is, in verband met den opgeheven, politieken toestand in China, AMSTERDAM, 27 October. Het s.s. „Boerroe" van de Stoomvaartmij, „Neder land", dat op de kust van Mozambique vaat liep, is weer vlot gekomen. Het s.s. beeft schade aan de huid.. Het is te Dar-es-Salaam aangekomen en zal vermoedelijk naar Durban gaan om te dok ken, alvorens de reis naar Europa voort te zetten. BERLIJN, 27 Oct. De Fransche minister van Handel overhandigde den Staatssccre„ taris rFeudelenburg Fransche tegenvoorstel len voor 't sluiten van een handelsverdrag. l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2