EVENTJES LACHEN. Gravin Francisca. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad. Dinsdag, 27 October 1925. De ontslagaanvrage der drie Duitsch-Nationale ministers wordt door Je Rijksdagfractie goedgekeurd. De uitwijzing van Duitsche optanten uit Polen zal 1 November worden gestaakt. Een nota van het Vaticaan verbiedt geestelijken contact te houden met regeeringspersonen, zonder voorafgaande ruggespraak met den kardinaal-secretaris. De Grieksch- revolutionnaire leider, kolonel Piastiras, gearresteerd. Gisteren is te Peking de douane-conferentie geopend. De uitslag der verkiezingen voor den Berlijnschen gemeenteraad. Onderzoek naar de valuta-speculatie in Frankrijk. 0 De dreigende kabinetscrisis in Frankrijk De Russische schulden. Een anti-Russische betooging op de tentoonstelling voor decoratieve kunst. De Berlijnsche gemeenteraad. Het aftreden der Duitsch- nationale ministers. De ontruiming van Keulen. Het uitwijzen van optanten gestaakt. De cycloon in de Perzische Golf. De Chineesche douane conferentie. Mgr. Collier per visschersboot de Schelde over. Ontheffing van grondbelasting in Gelderland. Het NederlandschBelgisch verdrag. Diensttijden spoorwegpersoneel. Domaniale mijn. Is verlaging van arbeidsloonen noodzakelijk? FEUILLETON. Redevoeringen van Pain- leve en Caillaux. Zondag hebben zoowel minister-president Painlevé als Caillaux, de minister van financien, het woord gevoerd in een poli tieke vergadering te Chateau-du-Loir. Wij ontleenen aan een uittreksel Painlevé begon met het werk van Locarno te roemen, prees daarna de soldaten van Pétain met het in Marokko behaalde succes en bevestigde zijn wil, om een democratische en realistische binnenlandsche politiek van socialen vooruitgang te voeren. Hij zette den financieelen toestand uiteen en wees op de moeilijkheden, die voortspruiten uit de opeenhooping in het jaar 1925, van de verval-termijnen van bijna 17 milliard aan drie-jaarsbons. Twee derden van deze bons werden vernieuwd, vijf milliard aan bons op korten termijn werden terugbetaald door middel van een 4%-leening. Painlevé kon digde de instelling van een amortisatiekas aan, lietzij door een heffing op het kapitaal, over verschillende jaren Verspreid, hetzij door supplementaire heffingen op de in komsten. Painlevé voegde er aan toe, dat als men de werkelijkheid goed in de oogen wil zien, zonder acht te slaan op de geheimzinnig heden der politieke programma's overeen stemming mogelijk is over de middelen tot het bewerkstelligen van een onmiddellijk financieel herstel; Caillaux sprak zijn vertrouwen uit in den financieelen toestand. Het Budgetair even wicht is thans hersteld. Er zullen nog vele maanden verloopen vóór dat er een regeling met Engeland en de Ver. Staten tot stand zal zijn gebracht. Het zou een illusie zijn, zoo meende hij, zich te verbeelden, dat de aangegane schulden uit zich zelf zullen ver dwijnen en dat het voldoende is, ze te negee- ren. Caillaux wees vervolgens op de moeilijk heden, waaraan de Fransche schatkist het hoofd heeft te bieden hij achtte evenwel het pessimisme, dat in verschillende groepen tot uiting komt, overdreven en verklaarde dat geen enkele ramp Frankrijk bedreigt. Hij volhardt echter in zijn oppositie tegen \en heffing op het kapitaal. Een ontploffing bij Cop- pee. Vrijdagavond heeft er een geweldige ont ploffing plaats gehad in een oliereservoir in de fabrieken van Evence Coppée en Co. te Haine-St-Paul. De olie spoot tot 25 meter hoogte -en daarna ontstond er brand. Weldra stonden de belendende gebouwen in lichtelaaie. De stoomfluit floot alarm, zoo dat de brandweerafdeelingen van de fabrie ken Baume-et-Marpen, van de mijnen van Mariemont en La Louvière en van de ge meenten der omgeving toesnel,, en. Groove hoeveelheden water en zand werden over den vuurpoel gestort doch eerst om half zes 's ochtends was men de vlammen meester en was alle gevaar geweken voor een verdere uit breiding. De schade bedraagt meer dan een millioen. Om alle ongevallen te voorkomen heeft men de arbeiders uit de mijnen der omgeving naar boven doen komen. De ontwapening van Duitschland. De ambassadeursconferentie komt heden te Parijs bijeen ter bespreking van de Duit sche ontwapeningsnota. Caillaux' aftreden ver wacht. De kabinetsraad (onder Painlevé) is giste ren bijeengekomen. De ministerraad (onder voorzitterschap van den president der repu bliek) is tot heden uitgesteld. De houding der D. natio- nalen. Gemeld wordt, dat in de Zondagavond gehouden vergadering van de D. nationale Rijksdagfractie na een zeer korte gedachten- wisseling besloten werd, dat de fractie, in aansluiting op de besluiten van 21 Oct. en 23 Oct., het besluit der ministers Schiele, Neuhaus en v. Schlieben om nog dienzelfden dag bij den rijkskanselier hun verzoek om ontslag in te dienen, goedkeurt. I De draadlooze dienst meldt, dat voorzoover de uitslag bekend is, de Berlijnsche gemeen teraadsverkiezingen een soc, en commu nistische meerderheid hebben gebracht. Ook in Baden moet de verkiezing van den Landdag links voordeel hebben gebracht. De uitzetting van op tanten gestaakt. De Poolsche regeering heeft besloten met 1 Nov. de uitzetting van Duitsche optanten te staken. De Zwitsersche verkie zingen. Hoewel de uitslag van de verkiezingen in de grootste kantons nog niet bekend is, wijzen de stembuscijfers toch reeds op vooruitgang der linksche partijen. De socia listen winnen reeds twee zetels op de katho lieken en een op de liberalen. De Communis ten winnen een zetel op de boerenpartij. Vaticaan en Regeering. Naar uit Rome wordt gemeld,verklaart een nota van het Vatikaan de instructies weer van kracht, volgens welke elke ge- dachtenwisseling van geestelijken van eiken rang met de Italiaansche regeering verboden is zonder voorafgaande ruggespraak met den kardinaal-staatssecretaris. Hét Grieksch-Bulgaar- sche geschil. De Z.-Slavische regeering deelt mede, dat zij een strikte neutraliteit zal handhaven en haar houding in overeenstemming zal bren gen met die van de groote mogendheden. Zaterdagavond bedroegen de Bulgaarsche verliezen tien soldaten gedood, een 30-tal ge wond, vier verdwenen twee officieren ge dood 13 burgers in Petritsj gedood en 26 gewond. De bemiddeling van den Raad van den Volkenbond De minister van b'uitenlandsche zaken heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een telegram gezonden, waain hij uiteenzet dat de onverwachte en niet-uit- gelokte aanval der Bulgaren den dood heeft veroorzaakt van een Griekschen kapitein en een soldaat. Daar de geregelde Bulgaarsche troepen het vuren voortzetten, was het onmo gelijk de twee Grieksche grensposten te her overen. Zoodra de Grieksche posten zullen kunnen worden heroverd, zullen de Griek sche troepen zich op de grens terugtekken, indien zich althans geen nieuwe interventie der Bulgaarsche geregelde troepen van ben den voordoe?^ Het is dus duidelijk dat de maatregelen van het Grieksche opperbevel, die het onloochenbare karakter eener wetti ge defensie droegen, niet zouden kunnen worden gekenschetst als een vijandige daad, welke een inbreuk op art. 12 van het Pact met zich zou kunnen brengen, hetwelk in deze aangelegenheid niet kan worden inge roepen. Ondanks deze overweging heeft de Griek sche regeering, overtuigd van haar recht en uit consideratie voor den Volkenbond, be sloten de beslissing van den Raad van den Volkenbond te aanvaarden. In strijd met het bericht dat de Grieksche regeering last heeft gegeven den opmarsch der Grieksche troepen in Bulgarijête te staken overeenkomstig den wensch van Briand, voorzitter van den Raad van den Volkenbond, wordt thans gemeld uit de Z.-Slavische hoofdstad, dat de Grieken Zondagnacht Nevrokop (ten Oosten van het reeds bezette Petritsj) hebben bezet en Melnik (ten Noorden van Petritsj) bedreigen, waar Bulgaarsche strijdkrachten zouden worden samengetrokken. Nadere bevestiging van dit bericht schijnt in de gegeven omstandigheden alleszins .noodig met Balkanberichten dient men steeds voorzichtig te zijn en thans wellicht meer dan ooit. Kolonel Piastiras gea- resteerd. De Grieksche revolutionaire leider, ko lonel Piastiras, is gearresteerd en gedepor teerd aan boord van een torpedojager, die in de richting van Brindisi is vertrokken. De „Times" meldt uit Athene: 's Avonds om elf uur werd het huis van generaal Pias tiras omsingeld door een groot aantal troepen in volle veldtenue, die de uitlevering van den generaal eischten. Deze vluchtte in een na burig huis en weigerde zich aan de stads- en divisiecommandanten over te geven. Hij zou dit slechts voor een officier van denzelfden rang doen. Daarop verscheen generaal-ma- joor Tservelis, aan wien hij zich overgaf. Generaal Piastiras werd daarop aan boord van een torpedojager gebrachter werd hem een gereed gemaakt paspoort overhandigd, waarna hij naar Brindisi werd vervoerd. Piastiras was de leider der revolutie van 1922 en had zich de laatste veertien dagen in Athene verborgen gehouden. Men vreesde dat hij het leger tegen de regeering in opstand zou brengen. Een conservatieve staats greep in Nicaragua. Chamorrow, de vroegere president, de leider der conservatieven, rukte Maandag de stad binnen en maakte zich zonder tegenstand te ondervinden van de vesting meester, terwijl het garnizoen zich bij hem aansloot. De con servatieven stelden daarop aan Solerzano, den president, den eisch, de liberale leden van het kabinet te ontslaan. Later op den dag raakten de conservatieven met een politie macht slaags, waarbij elf personen werden gedood en dertien gewond. De conservatie ven blijven een deel van de stad bezet houden. Vernomen wordt, dat Solerzano den eisch van Chamorrow heeft ingewilligd, om verder bloedvergieten te vermijden. De presidentsverkiezin gen in Chili. De presidentsverkiezingen hadden in vol komen kalmte plaats. Emiliano Figueros heeft met groote meerderheid van stemmen de overwinning behaald. De zeeliedenstaking in Australië. De langdurige zeeliedenstaking is sedert het einde der week in een ernstiger stadium getreden. De stakers hebben met geweld het laden van verschillende schepen belet. Te Melbourne zijn werkwilligen aangevallen door stakers. De burgeroorlog in China Uit Sjanghai wordt aan de „Daily Tele graph" geseind, dat Sji Hsieh-joean, een vroegere leider van de Sjilihpartij, die sedert het einde der gevechten van het vorig jaar, als balling in Japan heeft vertoefd, te Sjang hai is teruggekeerd, waar hij direct een con ferentie had met de generaals van Sjilih. Hij weigerde echter een verklaring af te leg gen zoolang hij zijn plannen niet had gefor muleerd. Zijn aankomst wordt beschouwd als een leelijke tegenvaller voor generaal Soen Sjoean-fang, den leider van de Tsje- kiangsche troepen, die thans het grootste deel van het gebied van Kiangsoe beheerscht. De chineesche douane conferentie. Uit Peking wordt geseind De douaneconferentie is Maandag geopend. De kabinetsraad was gisteren om 11.20 uur geëindigd. Caillaux deelde meede, dat volgens van het ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen berichten Fransche persoonlijkhe den in het buitenland francs verkoopen en pd. str. koopen. Dientengevolge heeft hij een enquete voorgeschreven door bemiddeling van het syndicaat der wisselmakelaars tot het nazien van 't register der wisselkoersen De minister van justitie heeft onverwijld een enquête geopend tegen een onbekende, met het doel de bedrijvers der speculaties te zoeken Caillaux las daarop zijn financieele plan nen voor, waarvan het onderzoek heden ochtend zal worden voortgezet. Eenige ministers hebben, voor den kabi netsraad geconfereerd met Caillaux aan wien Painlevé zou gevraagd hebben, dat hij zou aftreden, hetgeen Caillaux weigerde. Een nader telegram meldt, dat Painlevé beslist tegenspreekt, dat er vóór den kabi netsraad een heftige discussie zou hebben plaats gehad, in den loop waarvan hij Cail laux zou gevraagd hebben af te treden. Voorts meldt Havas, dat uit besprekingen na afloop van den kabinetsraad schijnt voort te vloeien, dat er zich in het kabinet een aanzienlijke ontspanning heeft gemanifes teerd. De uiteenzetting zijner plannen door Caillaux zou op zijn collega s een vrij gunsti. gen indruk hebben gemaakt. Zooals men weet komt de ministerraad heden bijeen. Een interview van een medewerker van de Matin" met iemand uit de onmiddellijke omgeving van Tsjitsjerin te Wiesbaden, Zegt o m. dat voor den wederopbouw van Europa de nauwe samenwerking tusschen Rusland en Frankrijk noodig is en dat daarom wel dra nieuwe voorstellen van de Russische re. geering te wachten zijn, di'e van groot be lang voor de Fransche houders van Russi sche leeningen zijn. Bij de uitreiking der onderscheidingen aan de exposanten der tentoonstelling voor de coratieve kunst, waarbij Doumergue tegen woordig was, klonk bij het défilé der buiten landsche vlaggen gefluit, toen met de sovjet- vlag gegroet werd voor het Fransche staats hoofd. Toen de vertegenwoordiger van het commissariaat-generaal van sovjet-Rusland de treden van de officieele tribune beklom, werd er opnieuw gefloten. Er volgden vij andige kreten, die snel door politieambtena ren werden onderdrukt. De Berlijnsche gemeenteraad is om. i ot dusver was er een burgerlijke meerderheid geweest (115 tegen 1101; thans hebben so cialisten. onafhankelijke socialisten en com munisten tezamen de meerderheid, n.l. U9 zetels van de 225. Vooral de communisten zijn geweldig ver sterkt uit de stembus gekomen. Hun aantal zetels steeg van 20 tot 42. De sociaal-democraten hebben eenige ze tels verloren zonder twijfel een gevolg van de nijpende duurte en de steeds toene mende werkloosheid terwijl de onafhan kelijke socialisten vrijwel geheel in de pan zijn gehakt. Hun aantal mandaten daalde van 44 op 3. Klaarblijkelijk zijn hun kiezers en bloc naar links overgeloopen. De burgerlijke partijen hebben over het algemeen zware verliezen geleden, wat wel in hoofdzaak een gevolg is van de sleepte opkomst Slechts 60 pet. der kiezers hebben hun stem uitgebracht. Alleen de democraten hebben het er heel goed afgebracht. Zij wisten hun (aantal van! 17 op 21 te brengen, B' 'TO-j RIDDERLIJKHEID. Ook de Duitsch-nationalen hebben vijf zetels gewonnen .Vergelijkt men echter het aantal stemmen, dat zij gisteren kregen (370.000) met dat, hetwelk zij bij de rijks- dagverkiezingen van 7 December j.l. in Ber lijn op hun lijsten vereenigden (549.000), dan blijkt hun aanhang in het afgeloopen jaar toch geweldig te zijn geslonken. Vernietigend is de nederlaag, die de Duit sche Volkspartij heeft geleden. Haar aantal mandaten schrompelde ineen van 35 op 13. Het Centrum heeft zich als altijd gehand haafd. Het is met zeven zetels uit de stem bus gekomen tegen acht, die het in den ouden raad had. Het ontslag der rechtsche ministers in het Duitsche kabinet wordt hier door sommigen beschouwd als een handigheidje om tegen over de goedkeuring der verdragen van Lo carno uit Frankrijk en Engeland zoo groot mogelijke concessies te halen Daartegen- -over wordt dan opgemerkt dat niets voor Duitschland schadelijker zou zijn dan de te rugkeer tot dergelijke praktijken uit het verleden en dat de ministers te Locarno hun woord als gentleman gegeven hebben, juist op grond van de betere stemming, die in Duitschland is gebleken. Gaat het nu weer op dergelijke wijze gebleken, dan vervalt de grondslag van die veranderde houding en bereikt het dus zeker zijn doel niet. De rijksministers kwamen gisterenmiddag om 12 uur weder bijeen onder leiding van den rijkskanselier. Deze deelde het aftreden van de drie ministers mede en bracht den drie heeren hartelijk dank voor hun ver- diensten jegens het vaderland. Nadat de drie afgetreden ministers waren heengegaan, hielden de overigen ministerraad om over den thans ontstanen toestand te beraadsla gen. Vernomen wordt, dat er geen definitieve beslissing nopens den datum der ontruiming van Keulen kan worden genomen voor de bespreking der conferentie van ambassa deurs ten'aanzien der Duitsche ontwapening voltooid is. In officieele Engelsche kringen is men zeer voldaan over het bericht uit Warschau nopens het staken der verbanning van op tanten. Dit besluit der Poolsche regeering wordt beschouwd als een teeken, dat zij voornemens is, de verdragen van Locarno naar de letter en naar den geest uit te voe ren en ze aldus te maken tot het uitgangs punt eener politiek van vérzoening. De cycloon in de Perzische Golf was zeer ernstig, maar het aantal slachtoffers, waar omtrent authentieke cijfers worden verza meld, is overdreven voorgesteld. Tweeduizend studenten hielden een de monstratie en eischten toelating tot de ta riefconferentie. Toen hun dit geweigerd werd, vielen zij de politie met stokken en steenen aan. Meer dan 30 man der politie werden gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Een aantal studenten werd eveneens gewond, anderen werden gearresteerd. De orde is hersteld. De Chineesche gedelegeerden ter douane- conferentie stellen voor, dat de mogendhe den zullen verklaren, eerbied te ^ebhen voor de Chineesche autonomie en alle be staande douanebeperkingen zullen opheffen. China zal er in toestemmen met ingang van Januari 1929 de „linkin" (binnenlandsche rechten) af te schaffen en een voor het ge- 1 heele land geldend tarief in te voeren. Vóór dit tarief wordt ingevoerd zullen er extra belastingen worden geheven van wijnen, tabak en weeldeartikelen. Uit Breskens (Zeeland) wordt d.d. 23 Oct. aan de Msb ge neld: Hedenmiddag arriveerde alhier Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, verge zeld van zijn secretaris. Z.D.H. was op te rugreis uit België,, waar hij het gouden priesterfeest van zijn broer in het klooster te Eecloo had bijgewoond. De bisschop meende te vier uur per boot van Breskens naar Vlissingen te kunnen vertrekken om dan den trein van 5 uur 12 te nemen, maar deze' boot is sinds kort uit de dienstrege ling vervallen en zoo stond Z. D. H. voor den breeden waterplas vaii de Schelde- monding. Dank zij echter het krachtdadig inniatief van den heer S. M. de Vuist, hotelhouder van het stoombootveerhuis kon Z. D. id. toch nog bijtijds Vlissingen bereiken. Door zijne bemiddeling werd onmiddellijk de motorvis- schersboot van d» gebroeders van den Heuvel gereed gemaakt waarin Z. D. H. met zijn secretaris plaats nam. Er was nog slechts een half uur tijds en full speed ging het op Vlissingen af. Na een recordreis be reikte Z. D. H. twee minuten voor het ver trek van den trein den overkant. Ged. Staten van Gelderland hebben ge- heele of gedeeltelijke ontheffing van grond belasting verleend aan diegenen, welker ge bouwen, sedert den dag van de stormramp, schade hebben gekregen. De Belgische gezant te 's-Gravenhage, prins de Ligne, heeft hier besprekingen ge voerd met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, over de ratificatie van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag. Men mag zich afvragen, of dat bezoek niet eerder dient om, naar wij hier in diploma tieke kringen onder groot voorbehoud heb ben hooren fluisteren, gedaan te krijgen dat de voor Nederland scherpe kanten r an het verdrag in kwestie, die de bekende op positie van zekere zijde hebben uitgelokt, wat geschaafd zouden worden, teneinde het voor het Nederlandsche parlement aanne melijk te maken? Het bondsbestuur van den R.-K. Bond van Spoorweg- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" had dezer dagen een onderhoud met den Minister van Waterstaat inzake de dienst- en rusttijden van het spoorwegperso neel. Speciaal werden behandeld de rang schikking onder art. 86, resp. 89, van het A. R. D., het vasthouden aan de definities in art. 85 A.R.D., het verstrekken van vrije dagen en Zondagen het bereiken van het maximum aantal diensturen, ondanks het feit dat verlof werd genoten of dat betrok kene enkele dagen ziek was, het niet toe staan van onafgebroken diensttijden, enz. De minister zegde nauwkeurig onderzoek toe. Kolenlaag ontdekt. Bij de voortgezette werkzaamheden van de ingestorte nieuwe schacht op de Doma- niale Mijn te Kerkrade. is men op een diep te van 500 M. op een onbekende laag ko len gestooten van aanzienlijke dikte. De nieuwe schacht zal ook 500 M. diep wor den, Drie Prae-adviezen. Op de jaarvergadering van de Vereeni- ging voor .Staathuishoudkunde en Statis tiek:, kwam de vraag aan de orde: Is voor het herstel van de voortbrenging ên beper king van de werkloosheid verdere verlaging van de arbeidsloonen noodzakelijk?" Een drietal personen, te weten de hee ren dr. J. Goudriaan, dr. L. G. Kortenhorst en ir. C. F. Stork, hebben hierover prae- adviezen uitgebracht. De heer Goudriaan concludeert;: Van een acute noodzakelijkheid om de loonen in de nationale bedrijven te verla gen, kan men waarschijnlijk niet spreken, van de wenschelijkheid eener geleidelijke verlaging waarschijnlijk wel. Deze verlaging behoeft niet zoover te gaan, dat het peil der zwaarst geteisterde exportbedrijven wordt bereikt; er zou reeds veel gewonnen zijn, indien men voorloopig de hoogste spit sen wat kon verlagen, vooral in die bedrij ven, wier product van direct belang is voor het verbruik in de arbeidersgezinnen of voor het verbruik in de onderneming. Wat noodzakelijk is aan loonsverlaging pleegt zich in de praktijk wel door te zet ten en het schijnt in dezen tijd van in elk geval niet verslechterde maar eerder iets verbeterde conjunctuur een daad van goed beleid om het loonniveau ongeveer con stant te houden. De heer Kortenhorst wijdt in zijn prae. advies een afzonderlijk hoofdstuk aan de factoren, die de hoogte van het loon bepa len en beinvloeden. De kern van het vraag stuk der loonbeweging ligt in de producti viteit van de Nederlandsche volksgemeen schap. De stand der productiviteit geeft de „Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik ben zoo moe dat ik bijna niet meer staan kan. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn om uw beenen van die plaats weg te nemen, zoodat ik kan gaan zitten?' „Met alle soorten van genoegen, juffie. Maar waarom heb je me dat niet eerder ge vraagd?" WIJZE BEREKENING* Jansen (tot zijn vriend Peters); Zeg, hoe is 't mogelijk om in zoo'n kou met je vrouw te gaan wandelen? Peters: Wel man, ik doe dat met opzet, omdat de ruiten der modewinkels dan be vroren zijn. HET ONGELUKSGETAL. Toen een bekend komiek eenige jaren ge- leden zich eens in n' gezelschap bevond waar 13 personen aan tafel zaten en eet der gasten dit noodlottig getal met schrik opmerkte zeide de komiek dadelijk; Stel gerust, ik eet voor twee) HEEL WAT ANDERS. „Zeg, waarom ben je zoo treurig?" „M'n hond is dood." Bah, wat een flauwe vent! Toen m'n grootmoeder dood was, heb ik nog niet eens gehuild." „Heel wat anders! He-jij je grootmoeder heelemaal groot gebracht?' grenzen aan waarbinnen de loonpolitiek kans heeft op practische resultaten. In hoeverre de noodzakelijk geachte ver. laging der productiekosten verkregen moet worden door verdere verlaging der loonen, hangt af van het loonpeil dat reeds bereikt is en van de beteekenis van den factor loon in den kostprijs. Een algemeene uniforms belangrijke loonsverlaging wordt niet nood zakelijk geacht en ook niet mogelijk, zoolang de kosten van levensonderhoud niet bar langrijk dalen. De heer Stork beziet het vraagstuk van» uit zijn ondervinding als werkgever. Onvermijdelijk acht de heer Stork loons verlagingen voor de particuliere industrie, om de wanverhouding met de buitenland sche concurreerende industriën te doen op houden. In de monopolistische bedrijven moet ge streefd worden naar het aanbieden van niet betere arbeidsvoorwaarden dan in de parti culiere industrie in verband met de con currentie moeten 'gelden. Daar de levens voorwaarden voor de arbeidersbevolking van ons land nog belangrijk beter zijn dan vóór den oorlog, zullen de noodzakelijke loonsverlagingen zonder groot bezwaar kun nen worden ingevoerd. De prae-adviseur heeft van deze loons verlagingen goede verwachtingen, o.a. cent hij dat de loonen van geschoolde en geschoolde arbeiders tot hun juiste ver houding zullen worden teruggebracht. NOOIT-MEER-OORLOG- FEDERATIE. Op 10 Oct. jl. werd te Utrecht een verga dering gehouden van het Algemeen Comité der Nooi-Meer-Oorlog Federatie, omvattend 23 organisaties, waarop besloten werd, op den wapenstilstandsdag 11 November a.s. in verschillende plaatsen openbare vergade ringen te beleggen, waar bekende sprekers en spreeksters het woord zullen voeren. Er werden plaatselijke federatieve krin gen gesticht om. in den Haag onder leiding van Ds. J. W. K. Hoevers, in Groningen door Mevr. W. C. Wittop KoningRen- gers Hora Siccama: in Leiden door Dr. P. H. van Thiel, verder te Amsterdam, Rot terdam, Gouda en Maassluis. Als distinctief zal dien dag door de vre- desvrienden een wit strikje of witte bloem worden gedragen. Wij verzoeken allen, die met dit denk beeld instemmen, dit voorbeeld te willen navolgen. Laat 11 November een uiting van vredes gezindheid worden Alle organisaties die belangstellen in ons streven worden dringend verzocht zich fe deratief (bij ons aan te sluiten. Algemeen secretaresse is Mevr. H. E. Verweij Mejan, Antonie Duykstraat 123, Den Haag. Zie verder onze advertenties voor IJ November a,g. RUILVERKAVELINGSWET. Volgens „De Rsb." zal thans worden over gegaan tot de uitvoering van de Ruilverkave- lingswet. Het zal ongeveer nog twee jaar duren eer de vaststelling plaats heeft gehad van de rech ten en schatting. In het volgend jaar zal dan ook ruim 400( H.A. in behandeling komen. 16 Dan stond ze op, sloop zachtjes naar het slaapvertrek van haar vader, en luisterde naar zijn hijgenden onrustigen adem en zijn steunen en hoesten Dan gaf ze hem een verfrisschenden drank verkoelde zijn koortsachtig v.oorhoofd, en door medelijden met zijn toestand gekweld ging ze weer naar hare kamer terug, zon der den slaap weer te kunnen vatten. Eerst wanneer de morgen aanbrak, en de vogels begonnen tc zingen, gelukte het haar ji te sluimeren. En als ze dan weer ontwaakte, dan schud- Ie ze het hoofd over haar eigen dwaasheid, .lindelij k deelde ze haar angst aan hare moe der mee. Maar gravin Francisca luisterde jerstoord naar haar. Dat komt van zenuwoverspanning kind lief," zoo antwoordde ze geruststellend. „Dat is iets zeer gewoons in den verlovingstijd. Het wordt nu tijd voor de bruiloft. De hu welijksreis zal je goed doen." „Neen, mama, praat mij toch niet over huwelijksreis," antwoordde ze op smeeken- toon, ..Zoo ver wee van nana Neen. dat zou ik onmogelijk kunnen uithouden." En dat was ook de eerste aanleiding tot ongenoegen met haar verloofde. „Wat moet dat nu beduiden riep hij on tevreden uit. „Geen huwelijksreis Neen, dat genoegen laat ik mij door niemand ontnemen. Papa heeft al een plan gemaakt voor onze huwe lijksreis naaf Spanje en Italië, om je artis- tieken smaak te bevredigen. Bedenk toch eens, wat een genotFlorence, Venetië. Rome, Napels, Madrid, met al die kunst schatten te bezichtigen Daar zult ge eerst groote oogen opzetten. Ge leert dan de kunst schatten van de halve wereld kennen. En zoudt ge u van dat kunstgenot willen be- rooven Neen, dat kan toch niet ernstig ge meend zijn, kindlief. Dat is maar scherts, nietwaar „Neen, Buffo, het is geen scherts, maar ernst Ik kan er niet toe besluiten, zoo ver weg te gaan, en papa in zijn ziekelijken toe stand alleen te laten. Zijn toestand maakt mij zoo onrustig, zoo beangst." „Maar Catharina, bedenk toch eens, dat evengoed de mogelijkheid bestaat, dat ik naar een garnizoen in een andere stad, ver weg, wordt verplaatst. En zoudt ge mij dan daar heen niet gevolgd zijn Ze wist niet, wat ze daarop zou antwoor den. Eindelijk zei ze zacht „O, het komt mij zoo onnatuurlijk, zoo onmogelijk voor, zoo ver weg van papa te gaan. Neen, ik geloof niet, dat het mij mo gelijk geweest zou zijn „Is dat dan een echte liefde vroeg Buffo met gedwongen glimlach. „Het schijnt _w_el, dat het mij nog niet gelukt is, je de ware liefde in te boezemen." En zijn gevoel van ijdelheid kwam daar- toegen in opstand. Maar de treurige, berouwvolle uitdruk king die op het gelaat van zijne verloofde te lezen stond, verzoende hem weer spoedig met haar. „Komaan, liefste, wees nu niet langer be droefd. Maar van de huwelijksreis doe ik geen afstand. Dat bewijs van liefde moet ge mij geven. Ik heb mij mijn geheele leven op mijn huwelijksreis verheugd." „Neen, Buffo," antwoordde het jonge meisje halstarrig. „In dat opzicht moet ge mij toegeven. Ik kan het werkelijk niet doen." Maar Buffo was niet gewoon, zijne plan nen te laten dwarsboomen. Hij fronste de wenkbrauwen, en sprong driftig op. En met ontevreden gelaat gordde hij zijn sabel aan en verliet zijne verloofde. „Hij begrijpt mij niet," dacht het jonge meisje bij zichzelve, terwijl ze in tranen los barstte. „Buffo heeft geen hart. Hij zal mij nooit begrijpen." Maar gravin Francisca werd ditmaal ern stig vertoornd, toen ze hoorde, wat er tus schen beide' verloofden was voorgevallen. En nog dénzelfden avond ontving Buffo een briefje, waarin zijne verloofde hem be rouwvol mededeelde, dat ze met genoegen eene huwelijksreis zou doen. Maar denzelfden nacht stortte ze in haar bed weer overvloedige tranen. „O, waarom dwingt mama mij toch daar toe Het is een leugen. O, ik gevoel al den grootsten angst als ik maar denk aan die on gelukkige huwelijksreis." Maar die kleine twist was maar een wolkje aan den hemel. Allen vergaten het. Alleen Catharina bleef er aan denken. Op Buffo had dit voorval geen anderen indruk gemaakt dan het voor zijne ijdelheid zoo aangename bewustzijn, als overwinnaar uit den strijd te voorschijn te zijn getreden. Vanaf dien dag kwam hij bij zijne ver loofde telkens met nieuwe boeken aandra gen, waarin leerzame beschrijvingen te lezen waren over de steden, die zij op hun huwe lijksreis zouden bezoeken. Het was omstreeks dien tijd, dat de oude heer Bern op zekeren morgen op zijn schrijf tafel, tusschen eenige brieven, die door de post voor hem waren bezorgd, ook eene hem door een onbekende hand toegezonden brochure vond, waarvan de titel luidde „De geneesmethode van doctor Diamantos beschouwd in het licht der hedendaagsche Wetenschap." En die brochure ontzag zich niet, om de ook in den kring der familie Bern inge burgerde Diamantos-druppels als een wel is waar onschadelijk, maar tevens volkomen nutteloos schijn-geneesmiddel te verklaren. Bovendien was die brochure vol van hate lijke opmerkingen jegens degenen, die pro paganda voor dat zoogenaamde geneesmid del maakten. Ook op gravin von Hollenstein waren eenige zeer onaangename speldeprikken ge munt. De oude heer Bern was een man van kalm overleg, en vrij van alle vooroordeelen. Hij kende de wereld door en door, en be greep natuurlijk dadelijk, dat men hem die brochure had gezonden, om de familie von Hollenstein in zijne oogen afbreuk te doen. En hij wist ook bij ondervinding, dat iedereen, wien het goed gaat in de wereld, wordt benijd. En hij nam zich voor, om aan die brohure- verder geen aandacht te schenken. Maar toch bleef hij over den inhoud na denken. Hij sprak ook met zijn zoon over de zaak. Maar hij moest ziehzelven wel bekennen, dat hier eene onverwachte moeilijkheid voor hem opdook. Die brochure moest voor de algemeene achting, die de familie von Hollenstein ge noot, zeer schadeijk zijn. Er kwam daarin het woord „kwakzalverij' voor En Buffo was officier En in militaire kringen wordt de eer als iets van het allerhoogste gewicht beschouwd. Maar de oude heer Bern had altijd zulk een groote oprechte genegenheid voor Ca tharina gekoesterd, en het zou hem persoon lijk groot leed doen als door die ongelukkige zaak er een beletsel voor het huwelijk van zijn zoon zou ontstaan. Maar volgens zijne persoonlijke meening bleef de eer van de familie von Hollenstein onaangetast. Zaken zijn zaken Dat was zijn principe. Zoolang de Diamantos-druppels opgang vonden, zou hijzelf er geen bezwaar in ge vonden hebben, propaganda voor dat ge neesmiddel te maken. En waarom ook niet? De wereld wil immers bedrogen zijn, zoo zegt het algemeen bekende spreekwoord. Als men van de goedgeloovigheid van het publiek geen partij kon trekken, dan zou de helft van de zaken, die nu toch geschie den, wel ongedaan moeten blijven. En na rijpelijk de zaak te hebben overwo gen, kwam hij tot het besluit, om 'voorloopig niets te doen, en rustig af te wachten in hoe verre de publieke meening zich geroepen zou gevoelen, notitie van de zaak te nemen, jWord.* vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5