WEMGD Maatschappelijk hulpbetoon in Nederland. UIT ONZE OOST. Een Olympiade-loterij te Batavia. De hotelmoord te Garoet. Nieuwe overval in Atjeh. ORDE EN ARBEID St. Raphael. Twee inbraken te Arnhem. Door een vrachtauto overreden en gedood. Motor met zijspan over den kop. Brandstichting? Brand te Valkenswaard. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. Een inlichtingenbureau opgericht. 7 Het min. van Binnenl. Zaken heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden betreffende het Centraal Archief en Inlichtin genbureau in zake maatschappelijk hulpbe toon voor Nederland, waaraan wij het vol gende ontleenen Er wordt op steeds ruimer schaal een be roep gedaan op den liefdadigheidszin van het publiek door middel van collecten, inschrij vingen, verkoop van steunbonnetjes, enz. Veelal gaan deze oproepen uit van volkomen betrouwbare instellingen. Evenwel komt het ook voor, dat bedoelde inzamelingen uitgaan van instellingen, dip in het geheel geen finan- cieelen steun verdienen. Zoo zijn o.m. mis bruiken gebleken in dezen zin, Hat de giften van liefdadige personen aan dergelijke in stellingen, slechts voor een gedeelte ten gofde kwamen aan het beoogde doel. Dit onder werp heeft meermalen een punt van be spreking uitgemaakt, welke ten slotte aan leiding heeft gegeven tot de benoeming van een commissie door de vereeniging van se cretarissen van Armenraden, die 'n onderzoek instelde. Het uitgebracht rapport heeft geleid tot de stichting van een centraal lichaam, onder den naam van Centraal Archief- en Inlichtingenbureau voor Nederland. Door samenwerking met autoriteiten, gemeente besturen, armenraden en andere betrokken ichamen, zullen de noodige inlichtingen kunnen worden gegeven. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een schrijven van het R. K. Werklieden verbond. Door het Bestuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland is aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen navolgend schrij ven verzonden „Voortdurend trekken onze aandacht vele ongelukkken, die plaats hebben op de onbe waakte overwegen. Wij achten ons verplicht op dit euvel Uwe bijzondere aandacht te vestigen en U te ver zoeken middelen te beramen om er eer. einde aan te maken, althans de kans op ongelukken tot het uiterste te beperken. Wij hebben ons de vraag gesteld of er bij de huidige ontwikkeling der techniek niet iets zou te vinden zijn, waardoor met betrek kelijk geringe financiëele offers het euvel aanzienlijk zou kunnen worden beperkt. Wij denken bijvoorbeeld aan de toepassing' der electrische (licht)-seinen of schellen, die door den naderenden trein automatisch in werking zouden worden gesteld. Het moet voor U toch ook hard, zijn voort durend kennis te nemen van deze gevolgen van een bezuinigingsmaatregel, reden waarom wij beleefd een beroep doen het mogelijke te beproeven. Het gaat hier om vrij talrijke menschenle- vens, tot bescherming en behoud waarvan eenige financiëele offers o. i. noodig zijn. Van dit schrijven is een afschrift gezonden aan den Minister van Waterstaat. MOORDAANSLAG DOOR EEN CHINEES. Een Nederlander gedood, twee gewond. Uit Batavia wordt gemeld, dat de kap. der Inf. J. F. van der Sluys Veer. kap. der Inf. L. van Rekum en sergeant Marx, te Sigli (Atjeh), zijn aangevallen door een Chinees, die met een zwaard was gewapend. Kap. Van der Sluys werd'gedood, de twee an deren zijn ernstig gewond. De pleger van den aanslag werd doodgeschoten. De reden tot den aanval is niet bekend. Een nader Aneta-bericht geeft de volgende bijzonderheden Kapitein Van der Sluys Veer was in gezelschap van zijn echtgenoote en kinderen en vergezeld door den pas aan gekomen plaatselijken commandant, kapi tein L. van Rekum, en den lsten luitenant F. H. Sarabert op een wandeling door het voorplantsoen der militaire cantine, toen hij onverhoeds werd aangevallen. Kapitein Van der Sluys Veer werd in de linkerlong doo- delijk gewond. Kapitein van Rekum werd in de rechter- long gewond. Luitenant Sarabert legde den moordenaar met een enkel karabijnschot neer. De moordenaar was een volgeling van de z.g. Salih-leer. Vermoedelijk heeft men hier dus te doen gehad met een geval van gods- dienstfanatisme. De toestand van kapitein Van Rekum is bevredigend. De behande lende geneesheer hoopt op volledig herstel. Sergeant Marx bleek slechts licht gewond te zijn. v; Voor een zuivere opbrengst van een millioen. De regeering verleende, naar uit Bafa- via gemeld wordt, aan het Ned. Olympisch Comité te Batavia vergunning voor het op touw zetten van een geldloterij met een zuivere opbrengsf van een millioen. Daar van komen 250.000 ten goede aan een viertal studiefondsen. Het N. O. I. O. C. krijgt netto 1M ton, terwijl 5 ton bestemd moet worden aan prijzen. De hoofdprijs zal fon bedragen. Nieuwe arrestaties. Aneta meldt uit Bandoeng: Een trein- mafldoer en vier hotelbedienden zijn thans aangehouden in verband met den moord te Garoet, gelijk men weet gepleegd op me vrouw Campbell Melvie, echfgenoote van een consulairen ambtenaar van Australië. De autoriteiten zijn overtuigd, dat allen medeplichtig zijn, maar de verdachten zijn uiterst zwijgzaam. De beweegredenen, voor den moord zijn nog steeds niet bekend. Onzerzijds twee dooden en acht gewonden. Uit Koetaradja wordt door Aneta gemeld: In den nacht van 22 op 23 October is te Bakongan in het Tapatoeansche een pa trouille onder commando van den eersten luitenant J. Wiarda, bij wiens afdeeling mi litairen zich ook de controleur der onder- pfdecling Tapatoean H. K. Jacobs bevond, aangevallen. Onzerzijds vielen twee doocen en vijf zwaar gewonden, terwijl drie ande ren licht gekwetst werden Luitenant Wiar da werd iicht gewond aan de rechterhand. Vijf militairen, benevens de controleur, ble ven ongedeerd. Het gewestelijk patrouille vaartuig „Bellatrix" is 25 October der waarts vertrokken, met vier brigades onder commando van kapitein J. Paris, fungee- rend controleur van de onderafdeeling Meulaboh. De scherpste actie zal worden gevoerd; Vergadering van den Raad van Afgevaardigden. Zondagmiddag had in het Cornelius Broe- fchuis te Amsterdam het eerste gedeelte plaats der vergadering van den Raad van afgevaardigden van de»i Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael". De voorzitter, de heer J. Hellemons, uit Boxtel, overzag in zijn openingswoord de lotgevallen en verrichtingen van de organi satie in het afgeloopen jaar. Spr. mocht con- siateeren, dat het ledenaantal zich weer hanahaaft en de oude strijdgeest weer terug schijnt te keeren. Voorts herinnerde spr. aan het tactisch optreden der organisatie, dat eer, behoud van de financieele positie tot resultaat had, De voorstellen van de Directie betreffen de de herziening in het R. D. V. noemde spr. „krenterigEen belangrijke verandering in de pensioenregeling werd op 1 October in het leven geroepen. Met de medezeggenschap is men nog niet zeer gevorderd en de positie der wachtgelders behoeft ook eenige ver betering. Na de vaststelling der notulen werden den afgevaardigden eenige mededeelingen voor gelegd. Hieraan is het volgende ontleend: Bedroeg het ledental op 1 Januari 1925 11.798, op 1 October was dit teruggeloopen tot 11.700 een verlies dus van 98 leden. Omtrent het verloop kan nog worden mee gedeeld. dat i367 toetredingen konden wor den genoteerd, waartegenover echter 1465 afschrijving enstaan. Onder deze afschrijvin gen zijn begrepen 643 wegens overplaatsing en 382 wegens andere onvermijdelijke rede- 1 nen. In vergelijking met het vorige iaar, toen in de eerste drie kwartalen het ledental met 823 was Verminderd, is het verloop niet on gunstig. De reeds in het jaar 1924 aangevangen auurteactic heeft geen resultaat opgeleverd. Aanvankelijk was voor deze actie samen werking, doch na de afwijzing van het on derzoek door de regeering, was er geen over eenstemming te verkrijgen. De P. C. B. en St, Raphael zetten hun actie alleen voort, terwijl de B.A.N.S., N.V. en N. B, ieder hun eigen weg gingen, doch allen met hetzelfde resultaat. Deze kwestie heeft echter ook thans nog de aandacht van het H.B., dat zoodra de gelegenheid gunstig schijnt de zaak opnieuw zal aansnijden. De door velen gevreesde datum van 1 Juli 1925 is „zonder ongelukken" gepasseerd, het geen zeer zeker mag aangemerkt worden als resultaat van de besprekingen over de loon regeling in 1924. De N.V., P.C.B. en St. Raphael hebben de loonregeling, zooals deze in de bespreking met de Directie op 25 September in concept is vastgesteld, aanvaard, omdat, alles in aan merking genomen, niet meer en beters te krijgen is. De B.A.N.S. en de N.B. heb ben de regeling verworpen. Afgewacht zal moeten worden wat nu gebeuren zal, ofschoon wel aangenomen mag worden, dat de Direc tie de regeling, zooals zij door de samen werkende organisaties aanvaard is. aan den Minister ter goedkeuring zal opzenden. Evenmin is- veel te zeggen over de her ziening van het R. D. V., na hetgeen daar omtrent is meegedeeld in de vergadering van afdeelingbesturen van 12 October. De bespreking met de Directie moet nog plaats hebben, De samenwerking tusschen N.V., St. Ra phael en P. C. B. loopt naar wensch. Wat de positie bij de trams betreft, kan meegedeeld worden, dat in zooverre bij meerdere trams verbetering is ingetreden, dat de R. D. V. s beginnen „los" te komen, al voldoen de daarin vervatte loonregelingen meestal niet aan matige eischen. Met de pensioenregeling voor het perso neel der interlocale trams gaat 't niet voor spoedig, Het gemeenschappelijk onderzoek is stopgezet en de pensioenregeling voor het personeel dezer trams is weer verder van haar verwezenlijking af. Bij de Mechelen en GentTerneuzen is het lang bevochten R.D.V. in het begin van dit iaar ingevoerd. Ofschoon nog niet in al les gelijk aan het R.D.V. der N. S„ mag het er toch zijn. De Bond mag op zijn actie bij deze Maatschappijen met recht trotsch zijn. Ongetwijfeld gaan wij. zoo besloten de mededeelingen, nog moeilijke tijden tege moet, tijden, welke van allen zonder onder scheid inspanning van alle krachten vome ren, opdat de organisatie onder alle omstan digheden in staat zal zijn, de belangen van het spoorwegpersoneel met succes te ver dedigen. De bespreking van het verslag van den Bondssecretaris, den heer H. F.Timmermans, daarna aan de orde, werd gevolgd door een behandeling van de rekening en verantwoor ding van den Bondspënningmeester, den heer F. L. Nivard. uit Rotterdam, een batig saldo van 8980.78 toonend. Het bezit vermeer derde met 20.604,58 V*. Bij enkele candidaatstelling werd de heer J. Hellemons als bondsvoorzitter herkozen en op dezelfde wijze de overige hoofdbe stuursleden. die aan de beurt van aftreden waren, dex heeren G. H. H. de Hoen, H. F. Timmermans en B. IJzebaert. Als leden van de controle-commissie (art. 40 H.R.) werden aangewezen de heeren F. Dellevoet uit Utrecht, H. Lub uit Amster dam en Meizen uit Zwolle, De begrooting voor het jaar 1926 werd na een breede gedachtenwisseling op een be drag van 98.302 vastgesteld. Als plaats voor den Bondsdag werd hier op Haarlem uitgekozen. De zakelijke discussies werden thans even onderbroken door een korte toespraak van den heer J. Th. Nijkamp, vertegenwoor diger van het R. K. Werkliedenverbond, die de aangename verhouding, welke tusschen het verbond en „St. Raphael" bestaat, in het licht stelde en eveneens met trots wees op het standpunt der katholieken bij de jongste conflicten in de metaal-industrie. Daarna werd besproken, in welke plaats de volgende vergadering van den Raad van afgevaardigden zou worden gehouden. Dit had tot resultaat, dat Tilburg werd aange wezen. Na eenige verdere besprekingen werd de bijeenkomst, waarop 115 afdeelingen waren vertegenwoordigd, gesloten. Men vereenigde zich hierna aan een ge- meenschappelijken maaltijd. Maandagmorgen werd de vergadering van den Raad van Afgevaardigden voortgezet. In de Begijnhofkerk werd door den Zeereerw, heer Pastoor Donders een H. Mis opgedra gen, waarna te omstreeks 10 uur de verga dering in het Broerehuis aanving. Nadat besloten was aan een afgevaardigde voor iedere afdeeling, correspondentschap of groep van verspreide leden vergoeding voor verblijfkosten toe te kennen, om het vergaderingbezoek te bevorderen, werd be sloten, dat de afdeelingscontributie minstens 5 cent hooger zijn moet dan de afdracht aan het hoofdbestuur. Daarna werd in behandeling genomen de statutenherziening, welke uitgebreide be sprekingen uitlokte. Te midden daarvan Jtwam de hoofd-adviseur, de Zeereerw. heer Mgr. A. Mutsaers ter vergadering, met luid appiaus begroet. De voorzitter heette Mgr. Mutsaers har telijk welkom, wenschte hem geluk met het verkregen herstel van gezondheid en bood den Zeereerw. een tuil bloemen aan. De statuten en het vakafdeelingsregle- ment werden vastgesteld. Daarna begon de behandeling der ingeko men voorstellen. Het voorstel om 1000 bij te dragen in de kosten door den R. K. Tex- tielarbeidersbond gemaakt vanwege de sta king 19231924 werd aangenomen met de stemmen van drie afdeelingen tegen. Bij de behandeling van het voorstel tot inrichting van een volledige cursus-kamer voor den cursus tot opleiding van locomotief-perso neel, welk voorstel werd aangenomen, werd van bestuurszijde nj> de.she'reffendc vratfon medegedeeld, dat ook andere cursussen in voorbereiding zijn. Een vijftal volgende voorstellen, beoogende om categorische bonden uit te sluiten van besprekingen die personeel betreffen, waarvan die bondep geen vertegenwoordigers zijn, werd geza menlijk aangenomen. Aan den wensch van de afdeeling Leeuwarden, neergelegd in een voorstel om geen samenwerking te zoeken of te aanvaarden met categorische bonden, werd door toezegging van het bestuur vol daan. Voordat gepauzeerd werd, sprak Mgr. Mutsaers een woord van dank voor de hem gebrachte hulde, daarbij zijn vreugde uitend over het feit, dat hij als adviseur zou mo gen blijven optreden voor de hem zoo na aan het hart liggende organisatie. Een daverend applaus vertolkte de aan hankelijkheid der Raphaël-mannen aan hun geestelijken leidsman. De vergadering werd daarna geschorst. Na de pauze werden de beraadslagingen over de ingediende voorstellen voortgezet. De vergadering betuigde haar instem ming met een voorstel-Eindhoven om in het bondsorgaan „Het rechte spoor" een vas te rubriek op te nemen, waarin geregeld 't vraagstuk van het medezeggenschap des kundig zal behandeld worden. Ook een voorstel van Halfweg dat strekte tof uit breiding van het orgaan, werd aanvaard. Aangenomen werd hierna een voorstel van het hoofdbestuur om verzoeken om steun aan leden of aan hun nagelaten betrekkin gen, niet door de afdeelingen in behande ling te laten nemen, indien dergelijke ver zoeken of acties niet door het hoofdbestuur zijn goedgekeurd; vervolgens om voor niet door het hoofdbestuur goedgekeurde steun bewegingen geen plaatsruimte in het bonds orgaan af te staan. Het voorstel van Weert om te blijven ijveren tot afschaffing der 4e klasse, werd aangenomen. Een commissie uit den Loon- raad zou den toestand in Weert onderzoe ken voor een mogelijke klasseherziening 'voor de invoering der nieuwe loonregeling 1926. Deze toezegging maakte en desbe treffend voorstel der plaatselijke afdeeling overbodig. Voorts zonder instemming een voorstel van Zaandam om bij het ziekte- en onder steuningsfonds aan te dtingen op geheime stemming voor aanwijzing van fondsge- neesheeren, en 'n voorstel van Utrecht, om de directie der Ned. Spoorwegen te bewe gen tot een meer passende wijze van uit betaling der pensioenen in de groote steden Na verdere bespreking en de rondvraag werd de vergadering beëindigd met eenige opwekkende woorden van pastoor Donders en den voorzitter. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Arnhem op twee verschillende plaatsen ingebroken. Terwijl de bewoners afwezig waren hebben inbrekers hun slag geslagen in een woning aan de Duivelssteeg. Door ver breking van een ruit is men binnengekomen. Alles is doorzocht, maar slechts voor een be drag van ongeveer f 10 aan geld wordt ver mist. In verband met deze inbraak heeft de po litie Zaterdagavond een Arnhemmer aange houden, terwijl Zondagmorgen een tweede persoon in verzekerde bewaring is gesteld. In dienzelfden nacht is voorts een inbraak gepleegd van meer belang. Onder de win kels van de winkelgalerij aan den Sonsbeek- singel die de vorige week in gebruik is geno men, bevindt zich ook een juwelierswinkel van de firma Pilzecker. Hierop hadden de inbrekers, waarschijnlijk zijn het er twee, het oog gericht. Van den spoorwegdijk af heeft men het dak van demwinkel bereikt, waarin een groot dakraam is aangebracht. De da ders hebben deze ruit geheel uitgesneden en haar op den spoordijk gedeponeerd. Door het gat hebben zij zich voorzichtig in den winkel laten zakken. Uit de étalage werden borden met ringen gehaald, doch de overige in de étalage werd niet aangeraakt, zoodat het leek, van buiten gezien, alsof de étalage in ongeschonden toe stand verkeerde zoodat voorbijgangers niets van het geen geschied was zouden merken. Spoorwegpersoneel bemerkte echter Zon dagmorgen de opening in het dak en waar schuwde de politie. Bij onderzoek is geble ken dat voor eenige duizenden guldens ge stolen is. Vermist worden o.m. twee pakken met gouden ringen de ringen werden van de borden gehaald die in den winkel werden weggeworpen zilveren dameshorloges, fantasie-dames-armbanden, zegelringen en ook verschillende doublé-voorwerpen die de daders blijkbaar niet goed konden onder scheiden. De grootere voorwerpen als klokken, enz. bleven onaangeroerd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek Op de Weesperzijde nabij Schollenbrug te Amsterdam is een 28»jarige wielrijder ver moedelijk ten gevolge van slippen gevallen en door een vrachtauto overreden en geddod. Het lijk is naar het Binnengasthuisvervoerd. DE DRIE INZITTENDEN ERNSTI&E GEWOND. Een motorrijwiel met'zijspan, waarin drie personen gezeten waren, die den voetbalwed strijd NederlandDenemarken hebben bij gewoond, is tusschen Sloterdijk en den Uit weg op den Haarlemmerweg over den kop geslagen, vermoedelijk doordat de band van het voorwiel sprong. De bestuurder en beide inzittenden deden, vooral daar de snelheid boven het middelmatige was, een leelijken val. Alle drie werden gewond. De bestuurder zelf was er het ergst aan toe. Zij moesten per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina Gasthuis v/orden overge bracht. Levensgevaar is gelukkig niet aan wezig. Vermoedelijk zijn de getroffenen Hage naars. Te Soest (U.) is op last van de justitie een tweetal personen gearresteerd, verdacht van brandstichting in Augustus 1924. Aanlei ding tot deze arrestaties waren eenige ver wijten, bij een onderlingen twist geuit. Drie kinderen met moeite gered. Tc Valkenswaard is Zaterdagnacht de ka pitale boerderij met woonhuis van den heer J. van Roekei totaal afgebrand. Nagenoeg al het vee kwam in de vlammen om. Drie kinderen konden slechts met moeite gered worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Assurantie dekt de schade. BEN0EMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot hoogleeraar in de Liturgie aan het Groot-Seminarie te Warmond den Z. E. H. G. heer S. de Korte, die kapelaan was te Schoten (H, Liduina) en verder benoemd rot Kapelaan de volgende Weleerw .heeren: Schoten (LI. Liduina) J. v. Woesik ,Vlaar- dingen F. Cornet; Hoorn J. Saraber; A'dam (H. Anna) H. Vreeswijk; Schoten (H. Bavo) F. Sondaal, neomyst. Leiden (H. Jozef) E. Mathot; Roelof- arendsveen Th, v. d. Lugt; Stompwijk F. Bemelman; Westwoud G. Dessing; A'dam (Begijnhof) A. Kramer, die kapelaan was te Bodegraven Rotterdam (H. Barbara) H. Kuyper; en Bovencarspel E, Meynders, neomyst. ALKMAAR, 24 Oct. Vee. Aanvoer 5 paar den f 150—400, 80 koeien f 275—500, 61 nuchtere kalveren f 14—30, 162 schapen. f44—50, lammeren f2840, 18 magere varkens f 30—40, 95 biggen f 14—25, 7 bok ken en geiten f 412. Boter per Kg. f 1.051.30. Eieren per 100 stuks f 1214. ALKMAAR, 24 Oct. Eieren (N.V. Eie- renveiling voor Hollands Noorderkwartier). Aanvoer 24000 kipeieren. Prijzen 56/60 Kg. f 12.8014, 60/64 Kg. f 1414.30, bruine f 14.1014.70 per 100 stuks. Aanvoer 4000 eendeieren, prijzen f 8.509 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, (Station), 24 Oct. Aardappelen Blauwe f 1.85, Bonte f 1.80 per baal, aangevoerd 80 baalUien groote gele f2.35—2.50, Drielingen f 1.70—1.85, Nep f 3.353.40 per baal, aangevoerd 4-15 baal le Bloemkool f 16.7026.40, 2e id. f6.20 12.80, 3e id. f 5.107.80 per 100 st., aan gevoerd 234.600 stuks; Roode Kool f 1.60 3 per 100 Kg., aangevoerd 21.800 Kg. Gele Kool f 22.80 per 100 Kg. aangevoerd 7800 Kg. Witte Kool f 1.20—2.40 per 100 Kg., aangevoerd 27.800 Kg.Bieten groote f 7.7010.80, id. kleine f 4.305.10 per 1000 stuks, aang voerd 104.500 stiuks Slr- boonen f 1,352,45 per 15 Kg., aangevoerd 90 zak Spruitkool f 1.10—1.30 per 15 Kg. aangevoerd 14 zak. AMSTERDAM, 24 Oct. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonte f 3.60—3.80, id. Blauwe f 3.40— 3.60, id. Eigenheimers f 2.802.90, id. Blau we Eigenheimers f 2.90—3, Friesche Borgers f 2.602.70, Flakkeesche Eigenheimers f 2.90Spuische Eigenheimers f 2.90, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.402.50, id. blauwe Poters f 2.102.20, id. bonte Po ters f 2.102.20, Anna Paulowna Zandaard- appelen f 45, Hillegommer Zandaardappe- len f 45, Drentsche Eigenheimers f 2.90 3 per hl. BREUKELEN, 23 Oct. Kaas. Aangevoerd 87 wagens tezamen 2921 stuks, wegende 20.447 kg. Prijzen le s. f 61—65, 2e s. f 54— 60, gestempelde f 5570, zwaardere f 72 per 50 kg. DELFT, 24 Oct. Kaas. Aangevoerd 18 stapels Komijnekaas, f 1.101.22 per kg. Handel matig. ELST (Bet.), 23 Oct. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Bellefleur le s. 1114, court pndu 89, goudreinetten le s. 1120, sterappels ld s. 1321, hollemans 8%9Zure rood- jes 1214, princesse noble 1736, dinger- appels 1213, cox oranje pippeling 2324, lane's prince albert 11—12, boschappels 8 12, enkele benderzoete 89, dubbele ben- derzoete 1113, gerrit roelofs 89 jas- appels 1011, huismans 6%7, campag- nezoet 1012, zoete bellefleur 910, beu- gelzoet 1415, holgaten 910, notarisappel 16—24, landsberger reinetten 12gulde- lings 9 1/210, citroenbellefleur 2023, leg- hipont 5253, nouveau poiteau 2729, doyenne de commice 96115, bergamot peren 2426, gevallen zoet 716, gevallen zuur 68%, gevallen goudreinetten 67%, gevallen bellefleur 5—9% ct. per kg. LEIDEN, 24 Oct. Boter. Prima fabrieks- (contróle) f 2.50, prima boeren- f 2.65 2.75. Aanvoer klein. Kandel vlug. Turf. Aanvoer 150.000 stuks lange. Prij zen f 8.509 per 100 stuks. UTRECHT, 24 Oct. Vee. Aangevoerd waren 2250 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieren f 120—310, kalfvaarzen f 180 320, pinkvaarzen f 120180, melkkoeien f 240420, kalfkoeien f 270450, vaars koeien f 140310, magere kalveren f 40 130, nuchtere kalveren f .1620, magere var kens f 2254, biggen f 1222, magere scha pen f 3848, lammeren f 2430. Boter f 1.40 p. kg. Eieren f 1213. BEVERWIJK. Prijsbericht veiling Don derdag 22 October 1925. Flinke aanvoer, handel levendig, prijzen constant. Besteed werden voor: White Giant 14 op 2.10; Ame rica 13 op 2.20; Schwaben 14 op 2.30; Whi te Giant' 12 op 1.50—1.70; 10—12 70; Niobe 12 op 1.20; America' 12 op 1.20; Schwaben 12 op 2.00, 10-12 85 ct.; Red Canna 14 op 2.10, 12 op 1.70, 10-12 90 ct.; Mandenblush 75—35; War. 1.60—70; Hulot 1.80-80; Nia gara 2.70—1.20; Chris 1.90; Willy Wigman 2.50—90; Empress of India 1.70—70; Moon light 6535; Clory of Holland 1.5070; Pa nama 1.7070; Brenchlyensis 1.70, 10-12, Pirik Perfection 2.50—1.20; Halley 1.10 60; Foch 1.5070; Hollandia 4.00; Prince of Wales 1.40; Dink Beauty 2.10; Souvenir 1.00-50; Willbrink 1.30-335; Brinmstone 2.801.10; Liebesfeuer 4.401.80; Elec- tra 4.10; Peace 2.30. Voorgoed plantgoed van Tulpen is hier nog steeds een zeer goede markt. BEVERWIJK, R.K. Coiöp. Tuindersver- van 26 October. Spruiten 1522 ct.. Sja lotten 17 ct., Uien 5 ct., Tomaten 12—32 ct, per K.G.; Bloemkool 526; Gele kool 46; Roode kool 34; Groene kool 35 per 100 stuks; Wortelen 1622 ct., Prei 10 15 ct., Selderie 810 ct., Knol- selderie 612 ct. per bos; Aardappelen 3146 ct. per kilo; Spinazie 1.10—2.80 Andijvie 0.60—1.15; Sla f 1—1.70 per kist. PURMEREND. „Afslagvereeniging Beem- ster, Purmerend en Omstreken. Vrijdag 23 October. Aardappelen 0.64—0.93 per 25 K.G.; Slaböonen 0,80—5.45 per 15 K.G.; Komkommers 5.20 per 100 stuks; Tomaten 0.110.23 per K.G.; Bloemkool 823.10 per 100; Roode kool 2.205.30, Savoye kool 4.906.30 per ioo stuks; Spruitkool 0.65—2.15 per 15 K.G. Postelein 0.20 per K.G.; Andijvie 0.60—2.70 per 100 krop; Selderij 5.60—7.60 per 100 bos; Rapen 6.50 per 100: Bieten 9.50—12 per 10Ö0; Wortelen 20.50 per 100 bosf> Uien 1.251.60 per 25 K.G. Druiven 27 —82 ct. per K.G.; Drielingen 0.85—0.95 per 25 K.G.; Nep 1.50—1.80 per 25 Kg. Appels: Westlandsche Bellefleur 56 ct. Brabantsche 1215 ct., Bramley Seedling 912 ct., Groninger Kroon 9 cf., Huis- inanszoct 1012 ct., Luntersche Pippeling 1011 ct., Reinette, goud 841 ct, per K.G. Peren: Beurré Clairgeau 18—42 t, Beurré Superfin 14 ctBocrengroen 1026 ct., Nouveau Poiteau 20—33 cf., St. Nico- laaspeer 2730 ct., Winterjan 2530 ct. per K.G. ALPHEN a. d. Rijn, 23 Oct. N.V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spinazie 10—18; peren f 13—28; appelen 8—20; spruitkool I 1215, idem II 69 per 100 Kg.; peen 610; kroten 44 50 per 100 bos; savoyekool 3.308; meloenen S £-21; rapen 2.80—3 per 100 stuks;. Eicrenveiling 22 Oct. Aanvoer 1149 eieren; kipeieren 1112.30; eendeieren 88.80j kalkoeneieren 13 per 100 stuks Kaasmarkt. Aangevoerd 51 wagens, le soort 6366, 2e soort 6062; met rijks- merk 6770; Leidsche kaas 58.50. Han del matig. ROTTERDAM, Maandag 26 Oct. —Vlas Aangevoerd 3400 kg Holl. geel 0.901.40 4000 kg. Groningsch ƒ0.901.30, 3200 kg blauw 0.901.40 1000 kg wit Zeeuwsch ƒ0.90—1.20. Ajuin. Geringe aanvoer. Marktprijzen groote ƒ2.60, kleine 33.25 per 50 kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 12 13.50. Aardappelen. Westlandsche Poters 12, Zeeuwsche bonte 3.103.70, idem blauwe 3.103.70, id. eigenheimers 2.502.80. Brielsche eigenheimers 2.50-3.40, blauw- pitten bravo's 3.403.80, Red Star blauwe eigenheimers 2.503 per hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer- 1819, idem zaai- 2022, mosterdzaad geel 33 38, blauw maanzaad ƒ4244; karwijzaad 2324, koolzaad 2425, kanariezaad 2021, zonnebloempitten ƒ1718, bui- tenl. boekweit Vee. Ter markt waren aangevoerd 431 vette runderen, 190 vette en graskalveren, 1256 schapen of lammeren, 1133 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 1.30—1.20, 2e qual. ƒ1.10—!, 3e qual. 0.900.80, ossen le qual. 1.101, ne qual. 10.90, 3e qual. stieren le qual. 1.501, 2e qual. ƒ0.85, 3e qual. kal veren 1 equal.1.80—1.60, 2e qual./ 1.501. 3e qual. 1.401.20 schapen alle qual. 0.840.64, lammeren 0.720.60, varkeus le qual. 0.94, 2e qual. 0.92, 3e qual. 0.90, exportvarkens alles per kg. Vet vee bij redelijken aanvoer matig ver handeld. Vette kalveren met tragen handel, schapen en lammeren slecht verhandeld, var kens tamelijk gevraagd. Binnenlandsche Granen. Tarwe met min der aanbod, puike onveranderd overigen flauw gestemd extra puike 14.2514.75 overigens ƒ1112.75 naar qual. Rogge niet getoond. Gerst Chevalier 1112.50. Haver 10—11. Erwten, kleine groene flauw, 12 16.50, schokkers eveneens flauw en lager. Bruine boonen in alle soorten lager en niet geheel te ruimen, 1016 naar qual. Buitel, granen kalm. Rogge Western 2 disp. 975, Duitsche disp. 965, aangek, 940, Duitsche/Poolsche disp. ƒ950. Gerst 48 p. malting disp. 196, spoedig gew. 192, 61/62 kg Donau aangek, 192, 66/67 kg Donau disp. 197, 60/61 kg Z. Russische disp. 186. Haver. Canada 3 disp. 10.90, feeds No. 1 disp. 10.10, id. No. 2 9.90, 38 p. Clipped disp. ƒ9.80. Maïs. La Plata disp. 250, aan gek. en stmd. ƒ197, Donau Calfo disp. 195194, aangek, 194 Amerik. mixide disp. ƒ200, stmd. ƒ196. Dec. aflad. 187, witte Z. Afrik. No. 2 disp. 194, stmd. 188. EDE, 26 Oct. (Weekmarkt). Eieren f 12 ^•14.75 per 100 stuks. Biggen f 1522 per stuk. Aangevoerd 50.000 eieren 130 biggen. ENKHUIZEN, 26 Oct. Aardappelen. Blauwe f 2.452.50, bravo's (Enkhuizer gele) f 1.952.20, eiergele f2.102-.50, al les per baal (100 pd.) GELDERMALSEN, 26 Oct. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Gelderrralsen en Om streken," besteedde men heden voor goud reinetten 9 16%, bellefleur 1318, ko- ningsrood 14%15 boschappelen 10%, goudreinetten extra 18%28, Jan Willems 6%11, dubbele benderzoet 1112%, ho- la's 15, Oranje pippelingen 14%, bergamot ten 28, campagnezoet 9%Ï2, dubbele benderzoet 12%, reinzoet "9%10, reine d'or 9%, sterappelen 24, pippelingen 9%, Wilhelmina appelen 16%, jasappelen 9, courtpendu extra 10, zoete bellefleur 1011 culemans 8, witzoet 8%, Wilhelmina appe len extra 19%, beugelzoet 9%, grauzoet 6% armgaten 13%» courtpendu 7, mispels 11% —16, campernen 34, princess nobels extra 27, holgaten 78, schijvers 7, rambours ap pelen 10%, druiven 6064, lensrood 18, bellefleur extra 20, Gerrit Roelofs appelen 7, reinzuur 6, Culemborgsche roodjes 7%, ALKMAAR, 26 Oct. Vee. Aanvoer 26 koeien f 260460, 3 vette kalveren f 70 110, id. per kg. f 1.401.60, 26 nuchtere id. f 14—32. BARNEVELD, 26 Oct. Paarden. Heden waren ter markt aangevoerd 195 stuks. Weeldepaarden golden f 500625, werk paarden f 275500, jarige paarden f150 360, veulens f 125—225, hitten/ 140—280. Handel redelijk. BEEMSTER, 26 Oct. Vee. Aan de najaars veemarkt waren heden aangevoerd 150 run deren, bijna uitsluitend geldekoeien. De han del was matig met hooge prijzen. Men be steedde f 250—420 per stuk. BOVENKARSPEL (Station), 26 Oct. Aardappelen. Blauwe f 1.80, Bonte f 1.80 per b., aangevoerd 33 baal. Uien groote gele f 2.40 2.55 per b., aangevoerd 295 baal. le Bloem kool f 17.50—24.80, 2e id. f 7.20—13.20, 3e id. f 4-.807.60 per 100 st. aangevoerd 60.400 stuks. Roode Kool f 22.50 per 100 kg., aangevoerd 9800 kg. Gele kool f 2.20 3.10 per 100 K.g., aangevoerd 11.100 Kg. Witte kool f 1.301.80 per 100 Kg., aange voerd 12.200 Kg. Bieten groote f 8.50 9.30 per 1000 st. DEVENTER, 26 Oct. Vee. Op de „Koude- markt" waren niet minder dan 3441 stuks rundvee aangevoerd. Er was meer vraag dan aanbod van le qualiteit vee. De vele koopers van elders, vooral uit Noord-Brabant en uit Duitschland, moesten zich grootendeels met tweede qualiteit slachtvee tevreden stellen. De prijzen waren als-volgt dragende koeien f 300450, guste koeien f150240, dragende vaarzen f 250350, dragende pinken f 200 250, guste pinken f 150'240, graskalve ren f 4080, nuchtere kalveren f 1417,. vette koeien le qualiteit f 1.101.20 per kg. idem 2e qual. f 1 per kilo, idem 3e qual f 0.800.85 per kg., stieren f 0.800.85 per K.g. AMSTERDAM, 26 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 415 vette koeier., waarvan de prijzen waren le qual. 120—130 ct., 2e qual. 100—120 ct., 23e qual. 80100 ct. per kg. slachtgewicht150 melk- en kalfkoeien f 350600 per stuk 38 vette kalveren, 2e qual. f 11.10, 3e qual. f 0.801 per kg. lev. gewicht57 nuchtere kalveren f 1423 p. st. 147 schapen, f 45 55, 734 vette varkens, Holl. le qual, f 1.11 1.12, 2e qual. f 1.90—1.10 per kg. slachtge wicht, afloop slecht35 paarden f 150300-- Buitenlandsche granen. (V.A.G. condities.) Maïs. La Plata loco f 201, per s.s. „Zeelan- dia" f 200, per s.s. „Waterland" 199, Galfox dagelijks verwacht f 191, October aflading f 190, Oct./Nov. lading f 186, Maart/April aflading f 184, Afrikaansche witte, Oct. Nov. aflading f 188. Lijnkoeken. S. K. loco f 13,95. Ameri- kaansche Nov./Dec. aflading f 13.60. Binnenl. granen. (Boerennoteering.) Tar we nieuwe f 12 13 rogge f 99 Che- valiergerst f 10%11 haver f 9%10%, duiveboonen f 1516, paardeboonen f 11% 12 1/4, groene erwten f 13%17, vaic erwten f 1624, alles per 100 kg. karwij zaad f 12% p. 50 kg. AMSTERDAM, 26 Oct. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 3.403.60, id. blauwe 3.403.50, id. eigenheimers 2.80, id. blauwe eigen heimers 2.802.90, Friesche borgers 2.60 —2.75, id. blauwe borgers 2.802.90, Zeeuwsche eigenheimers poters 2.102.40, id. blauwe poters 2.102.30, id. bonte poters 2.102.30, Anna Paulowna Zand- aardappelen 46, Hillegommer zand- aardappelen 46, Drentsche eigenheimers 2.90—3, per hl. ALKMAAR, 26 Oct. Varkens. Aange voerd 586 varkens, vette 0.900.96, zouters 0.840.86, Londensche 0.85 0.88 per kg. APEI-DOORN, 26 Oct, Eieren. Agnvoer Sexe-oorlog, Voor de vijfde maal dien morgen was de man met den bezorgden blik en de deemoe dige houding afgewezen. Voor de vijfde maal dien morgen had hij troosteloos een deur achter zich hooren sluiten. Moedeloos slenterde hij nu weer verder door de straat. Telkens en telkens opnieuw had men hem verzekerd, dat het geen nut had nog eens terug te komen. Hij mocht wel terugkomen, maar bij voorbaat werd hem verzekerd, dat hij geen succes zou hebben. En telkens als hij heenging hoorde hij gegichel en gelach achter zich van vrouwelijke wezens. „Vrouwen! Altijd de vrouwen!" mompelde de man ontevreden. ,,Zij zijn bezig ons over al te verdringen. Op het kantoor.... in den winkel.... in de fabriek! De eerstvolgende groote oorlog zal zijn die van den Man te gen de Vrouw!" Hij gaf het niet op, maar overal waar hij kwam, moest hij dezelfde boodschap ver nemen. Mannen waren „eenvoudig niet meer noodig blijkbaar. Wat zou hij doen? Het was zaek Jaarever eens ernstig na te denken. Zóó kon het geen week meer duren; zelfs een dag zou nog te lang rijn. Er ging een jonge vrouw voorbij. Zij zag den man met zijn verbitterd uiterlijk en keek hem medelijdend-sympathiek aan. Hij ging naar haar toe, geraakt. ,,U denkt misschien dat ik gek ben," sis te hij. „Stel eens, dat het werkelijk zoo was, dan is het uwe sexe, die mij zoo ver gebracht heeft." Het was of de man zich eensklaps met alle innerlijke kracht wilde opheffen uit zijn toestand van moedeloosheid. „Ja, ik zal 't doen," zeide hij bij zich zelf. Het is de eenige weg die mij nog rest en de Hemel is er getuige van, dat ik dien zal inslaan." Hij moest zich geweld aandoen, zijn be vende hand te- beheerSchen, toen L*j een huis binnentredend, staande aan de toon bank, eer, zeker vocht verzwolg, dat, naar hij meende, hem kalmte zou geven. Een sombere glimlach speelde om zijn lippen. Hij zocht zijn kamers op. „Nu moet het gebeuren," mompelde hl heesch. Hij ging recht op de toilettafel toe. Daat zag hij iets dat glinsterde, scherp en hel. De man zette zich neer, nam de schaar in de hand enbegon zijn eigen haar te knippen! 15.000 stuks. Prijzen 1314, gemiddeld 13.50. Handel vlug. AXEL, 24 Oct. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor Tarwe 11.75, rogge 10, gerst 12.50, haver 10.50, werten 13.50. PURMEREND, 26 Oct, „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.851.06 per 25 Kg. Bloemkool 4.90—24.90 per lOtf Spruitkool 1.05— 2.15 per 15 Kg. Boerekool 11.50 p. 100 struiken. Andijvie 0.903 per 100 krop; Selderie 5.1010.40 per 100 bos; Rapen 6.50 per 100; Bieten 10—12.50 per 1000 Wortelen 0.80 per zak; Uien 1.201.45 per 25 K.G.;- Uien Drielingen 0.901.05; Uien Nep 1101.80, per 25 K.G. Appels, Westlandsche Bellefleur 0.05 0.08; Branbantsche Bellefleur 0.080.13 Zoete Bellefleur 0.120.14; Groninger Kroon 0.080.12; zoete Veen 0.13 0.16; Present van Engeland 0.080.38; Reinette, goud 0.07—0.31; Reinette, oran je 0.06—0.12. Alles per K. G. Peren. Beurré 0.220.60 per K.G.; Beurré Superfin 0.160.36; Boerengroep 0.110.24; Soldat Laboureur 0.170.4C St. Nicolaaspeer 0.240.29. Alles per K. G. Druiven f 0 560.86 per K.G. GORINCHEM, 26 Oct. (Weekmarkt). Aangevoerd 300 koeien, 7 nuchtere kalve ren,"776 biggen, 210 overloopers. Men be steedde voor Kalfkoeien f 350475, kalf vaarzen f 250350, guste vaarzen f 200 250, melkkoeien f 150200, pinken f100 150, graskalveren f 50100, nuchtere kalveren fok f 2030, idem idem export f 1218, overloopers f 2540, biggén per stuk f 14—20. Boter per half Kg. f 1.401.45. Eieren per stuk f 0.130.13%. De ham del was matig. KAMPEN, 26 Oct. (Weekmarkt) Eieren aanvoer 1000 stuks f 1416 per 100 stuks. Boter f 2.70 per Kg. NIJMEGEN 26 Oct. (Weekmarkt) Var kens Aanvoer 107 vette varkens per Kg. Kg. 4044 ct.1331 biggen per stuk f 12 17. Vee. Aanvoer 37 vette runderen per Kg. 5058 ct., 6 dragende runderen p. stuk f300325, 21 vette kalveren per Kg. 4452 ct., 55 graskalveren per stuk 65 140, 132 nuchtere per stuk f 1323, 7 scha pen per stuk f 1834, 8 geiten per stuk f 7 Eieren. Aanvoer 22000 kipeieren per 100 f 12.50—13.50. TIEL, 26 Oct. Fruit. (Veiling Tiel en Om streken.) Goudreinetten 10%18, belle fleur 12%16% c., doyenné f 1.201.42, stoofperen 2035, bergamotten 1825, binderzoet enk. 912%, dubb. 1014%, paradijs 911, koningsrood 912%, winter- jannen 2835, holmannen 1012, notaris appelen 1219, sterappels 2227, hon derdmarken 913 c. p. kg. IJMUIDEN, 26 Oct. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoom- IJM 327 (Victoria) met 1748 IJM 109 (John Brown) met 3142 IJM 10 (Jacqueline Clasina) met 6052 IJM 120 (J. T. Cremer) met 2652 IJM 62 (Concordia) met ƒ2162-; IJM 51 (Catharna )met 3419 IJM 143 (Balder) met/ƒ4437 IJM 149 (Victo) met 2039 IJM 43 (Nelly Gesiena) met 1372 IJM 136 (Clasina Luther) met 1972 IJM 481 (Amsteldijk) met 825 IJM 482 (Schiedijk) met 1573 IJM 501 (Klora) met 2179 IJM 44 (Plejade n) met 2426 IJM 184 (Plutos) met 2584 IJM 261 (Pan) met 2463 IJM 108 (Holland IV) met 2584 IJM 150' (Kamperduin) met 2755 IJM 39 (Petten) met 3280 IJM 232 (Westland) met 2034 IJM 154 (Pro- tinus) met 1849 ÏJM 23 (Alcmaria) met 2104 IJM 27 (Zwarte Zee) met 1077 IJM 107 (Jeane) met 1978 IJM 12 (Johanna met 1877 IjM 38 Jenny Elsa) met 3097 IJM 192 (Pelikaan) met 2939 en HC 23 (Senator Mumssen)met 3203aan besomming. 26 Oct. Van de haring- visschenj kwamen hier aan de markt de zeillogger KW 96 (Bastiana) met 9 last pekel en 16 Britsche stoomdrifters met tezamen circa 7850 manden versche haring. IJMUIDEN, 26 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 29 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot 2.10 1.70, Tongen 3.702.60 per kg Griet 65—38, Gr. Schol 65—50, Md. Schol 56—49. Zetschol 57—47, KL Schol 30.17 157.50, Scharren 2216. 50 per 50 kg Roggen 34—19 per hoop Vleet 2.601 per stuk Makreel 40 32, Pieter man en Poon 126, Gr. Schelvisch 5430 Md. Schelvisch 3727, K. md. Schelvisch 23—11, KI. Schelvisch 13—8—7—3.40 pet 50 kg Kabeljauw 6952 per 125 kg Gr. Gullen 22—17, KI. Gullen 9—3,70, Wijting 8.503.50 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6