HOLLAND SLAAT DENEMARKEN. - GRIEKSCH.BULGAARSCHE VERWIKKELING. -COMMUNISTFN.RELLETJES. Mill r HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch fabrikaat. GEMENGD NIEUWS. Ottervangst. Een vergeten bader. ORDE EN ARBEID. Het conflict bij de Fa. Piet Smit. BINNENLANDSCH NIEUWS. Is de Labour Partij in t- Engeland Socialistisch. Een aardig spelmoment. Harry Denis kopt, De Deensche keeper in actie. ?d de October aflevering van bet tijdschrift der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat" tref fen wij o.a. aan: Het vervolg van het verslag van de Algemeene vergadering op 6 September j.l. gehouden. In de opgave omtrent de ver_ richtingen der Vereeniging in de afgeloopen maand wordt een uitvoerig beeld gegeven van al datgeen waarmede het Be stuur zich in de laatste maand heeft bezig gehouden en waar uit blijkt hoeveel omvattend het werk is, dat door de Ver eeniging in het belang van de nationale nijverheid geschiedt, „De Haven van Rotterdam" is de titel van een zeer belang wekkend, van talrijke afbeeldin gen voorziene bijdrage om trent onze grootste zeehaven. Van de officieele rubrieken zij de aandacht gevestigd op de Exportrubriek, bevattende opgave van handelaren over de geheele wereld verspreid, wel ke in aanraking wenschen te komen met Nederlandsche ex- porteerende fabrikanten: de ru briek Arbeidsbemiddeling" ten doel hebbende behulpzaam te zijn, ten aanzien van die be trekkingen, waartoe men zich niet tot de arbeidsbeurzen kan wenden, dusvoor leidende posi ties: „de opgave van de fabri. kanten, welke gerechtigd zijn het ,V. N. F." merk te voeren, ten bewijze dat hun artikelen Nederlandsch fabrikaat zijn. Het gelukte den heer G. 5paargaren Dzn. te Aalsmeer, met behulp van klemmen een tweetal otters, resp. 1.45 en 1.50 M. lang, aan den zoom van de Westpias te bemachtigen. Kwamen deze vischverslinders hier vroeger veel voor, nu be hoort het tot de zeldzaamhe den als men ze te zien krijgt.' Een onzer stadgenooten, ver telt het „Vad." ging dezer da gen een bad nemen in de Ge meentelijke badinrichting in de Duinstraat op Scheveningen. Hij houdt ervan zich niet te veel daarbij te haasten, alzoo nam hij 2 kaartjes, wat recht geeft op eeit dubbel verblijf in de badkamer. De bader was om kwart over 7 's avonds ge komen, dus mocht hij tot vijf minuten voor 8 daar zijn. Tegen kwart voor 8 evenwel ging plots het licht uit. De in het donker gezette vermoedde een storing aan de electriciteit, wachtte even af, doch tot zijn niet geringen schrik hoorde hij bovendien nog de voordeur hard dichtklappen. Het spreekt van zelf dat het hem nu wat bang om het harte werd en hij zich al min of meer in de positie van het vergeten schoolkind ging wanen. Dus nu op onder zoek uit Half gekleed ging hij den tast de donkere gang door en wist zoo de voordeur te be reiken, welke evenwel flink ge sloten bleek. Het gebouw maak te den indruk verlaten te zijn. Dus nu maar naar het badka. mertje terug en zich verder aan- kleeden. Dat was nog niet zoo eenvoudig om dat in het donker terug te vinden, gedesoriënteerd als de vergeten bader was. Na eenigen tijd zoeken en tas ten gelukte hem ook dit. Een maal aangekleed, zoo goed en zoo kwaad als dit ging, nu naar den voorkant om lawaai te maken en tegen de deuren ge. bonsd, doch niemand buiten hoorde iets. Gelukkig werd een kantoortje gevonden, daar ging de vergetene op een stoel staan en riep hij door het raam eenige voorbijgangers aan die den bo venbewoner-badman waarschuw den. Deze heeft toen den bader de deur opengemaakt en uit zijn vervelende positie vetlost met de vriendelijke woorden: „Wist ik, dat, jij der nog in bent? Het wederantwoord: (Wie blijft er beleefd bij zoon' beje gening) „Jij bent een prul, je doet je zaken niet," maakte den badman erg verbolgen, wat hem zelfs bedreigingen ontlokte. Zoo had Baarn zijn vergeten gevangene Delft zijn vergeten schoolkind en Scheveningen bleef niet achter, bleef in de lijn als badplaats en had zijn verge ten bader, al was het ook buiten het seizoen. Men meldt ons uit Rotterdam: De staking bij de firma Piet Smit Jr. duurt ongewijzigd voort. Ook hier zal waarschijn lijk heden opnieuw met de bij het conflict betrokken arbeiders worden vergaderd totdat een beslissing zal kunnen worden genomen. Zooals de zaak er thans voorstaat schijnt het, zoo. wel bij de Wilton als bij de fir ma Smit, de conflicten hun eind naderen. HOLLAND—DENEMARKEN. 4—2. Het Nederlandsche elftal, dat den wedstrijd won. Het publiek uit zijn vreugde over den uitslag van den wedstrijd. EEN HANDBOOG-SCHIETWEDSTRIJD is Zondag te Rotterdam gehouder tusschen een Zuid-Hollandsch twaalftal en een twaalftal uit Roosendaal HOLLAND—DENEMARKEN 4—2 HPi Deensche elftal, dat den wedstrijd verloor. TIENDUIZEND DARWIN-TULPEN zijn in het nieuwe Dam-plantsoen te Amsterdam gepoot. Het is een geschenk van de Haarlemsche Vereeniging voor Bloembollencultuur. WEDEROM COMMUNISTEN-RELLETJES TE LONDEN. De botsing in de Bowstreet. Terwijl een der opgewonden- kameraden wordt gearresteerd, ontrukt een politie-agent een ander de roode vlag. DE GRIEKSCH-BULGAARSCHE VERWIKKELING. F.en groep vrijbuiters aangehouden door de grenswacht. Rechts: de Grieksche president Conduriotis. Onlangs had Prof. J. D. J. Aengenent te Warmond, in de „Msb." de stelling neer geschreven, dat de „Labour Partij" in En geland als zoodanig geen socialistische poli tieke partij is en dat daaruit valt te ver klaren, dat in Engeland ook katholieke ar beiders deel van die partij uitmaken. deze stelling was de socialist Henri Polak in „Het Volk" te velde getrokken. Daarbij had hij prof. Aengenentonkunde verweten inzake het program der Labour- Partij. Zooals te verwachten was, bleef de Warmondsche professor hierop het ant woord niet schuldig. In een uitmuntend ge documenteerd betoog, in de „Msb." haalt hij de verklaringen in dezen aan van nie mand minder van Philip Snowden, gewe zen voorzitter der „Independent Labour- Partij" en bovendien lid van de „National executive der Labour-Partij". In deze kwestie kan men zich moeilijk een hoo- ger autoriteit denken en het ligt voor de hand, zoo zegt prof. Aengenent zeer juist, de vraag te stellen of de heer Polak wel de meening van zijn Engelschen partijgenoot kende; en zoo ja; hoe hij er dan toe is kun nen komen om te beweren, dat de Labour- Partij wèl een socialistische partij is." Prof. Aengenent gaat dan voort: „De heer Snowden heeft namelijk in het Reconstruction Numbre van de Manchester Guardian Commercial van 26 October 1922 een artikel geschreven, waarin hij de on derhavige kwestie uitvoerig bespreekt Wel nu, de heer Snowden betoogt nadrukkelijk twee dingen. Vooreerst, dat de Labour Par tij volstrekt niet socialistisch mag genoemd worden ih den zin, waarin 't socialisme wordt verstaan op het vasteland van Euro pa, omdat de theoretische grondslagen, waarop sedert Marx het socialisme werd gebouwd en die door de socialistische par tijen in Europa algemeen als de basis van 't socialisme worden aanvaard, door de La bour Partij worden verworpen. En ten tweede, dat, wat de practische eischen van 't program betreft, de Labour Partij niet verder gaat dan wat door andere vooruit strevende groepen in Engeland eveneens ge wild wordt." „Ziedaar," zoo eindigt de geleerde schrij ver, mijn antwoord aan den heer Polak." „Zoolang mannen als Snowden, die zoo veel jaren den groei en de ontwikkeling der L. P heeft meegemaakt, en nog wel in de belangrijkste posten, verklaren, dat de L. P. geen socialistische partij is, meenen wij dat oordeel hooger te moeten aanslaan dan de meening van den heer Polak, al beroept deze zich ook op een passage uit de Con stitutie, die hem oppervlakkig schijnt gelijk te geven. Een andere vraag is het natuurlijk, of de socialistische propaganda, die vooral sedert 1'918 in de L. P. gemaakt wordt, niet zulke afmetingen zal gaan aannemen, dat het lid maatschap voor den katholiek onmogelijk zou worden. Toegegeven moet worden, dat ér bedenkelijke verschijnselen aanwezig zijn. En te verwonderen is het dan ook niet dat in Engeland stemmen opgingen voor het vormen van een eigen Katholieke Par tij. Veilig echter kan het overgelaten wor den aan de bevoegde overheid om te be slissen wanneer de noodzakelijkheid blijken zal. Voor buitenstaanders is het een on mogelijkheid, zich een juist oordeel over politieke verhoudingen in het buitenland te vormen','

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8