erkeer song evallen. Postrekening No. 5970. Oensdag, <£o Uct. 19Z5. 50ste Jaargang No. 16183 vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Internationale bestrijding. TOONEEL. Agenda 29 October Een serie inbraken uitgevoerd door jongens van ll tot 14 jaar. „The. Yellow Black Boys". Het bezoek van Minister De Geer. Personalia, T entoonstelling „Kunst in Industrie". Plechtige Professie. Ziekenzorg. Personalia. Een antieke rozenkrans. De Darwintulpenbeplanting op den Amsterdamschen Dam. Motor in brand. Gouden Huwelijk. Gewestelijke uitbreidingsplannen. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht HaarleipIJmuiden-bad. De treinverbinding ""'/V//////S W1EÜWE HAARLEMSCHE COURflKT üf lelêfoon No. 13866 (3 lijnen]. _x_ sing: elke regel meer 15 ct. bij Wie abonne s op dit braa zijn, ingevolge ae verzekeruigsvcorwaayaen i-.evenstange»geneete ongescmkttieict tot werken door f 7CIÏ bij een ongeva; met f OGfl ongeval.en verzekerd voor eender volgende uitkeeringen i I OllUU. verlies van beide armen beide beenen of béide oogen 1 /uil." doodelijken afloop I Wu.' bij verlies van een nana, f JOG een voet of een oogIZ3. oij verlies van een f Kfj duim of wijsvinger 1 3U Di) een breuk van ft n Dij verlies van een 1 anc been of arm j andere vinger Het Augustusnummer van de Revue inter- 'natonale du Travail, bevat een studie van het Internationaal Bureau van den Arbeid 'betreffende de werkloosheidscijfers voor 1924 en 1925 in alle landen waarvoor in verband met de schommelingen der prijzen, statistieken beschikbaar zijn. Enkele groote industrielanden, o. a. Frankrijk en Italië, hebben in dien tijd Weinig van werkloosheid te lijden gehad. Dë Vereenigde Staten onder vonden eveneens weinig moeilijkheden op dat gebied dank zij de dubbele politiek van controle op het krediet en de emigratie, In mdere landen is de werkloosheid belangrijk verminderd bijv. in Tsjecho^Slowakije, Duitschland, Zwitserland en in mindere mate in Denemarken, Nederland Noorwegen, Zweden en Zuid-Afrika. Een lijn, welke tot leiddraad kan strekken en tot vruchtbare concluties voert, is echter in de overigens belangrijke gegevens van het Internationaal Bureau niet te vinden. Enge land is het beste bewijs, hoe hopeloos de itrijd tegen het moordende kwaad der werk loosheid lijkt.. Wanneer er al iets te consta- teeren valt, wat op een regelmatig terug- keerend verschijnsel wijst, dan is het 't verband tusschen prijzen en werkloosheid: bij afnemende werkloosheid valt gewoonlijk prijsstijging, bij toenemende werkloosheid prijsdaling te constateeren. Ook gaan vaste prijzen met weinig verandering op de arbeids markt samen. Maar ook dit verschijnsel is al weer niet algemeen; in Groot-Brittanië zag men er herhaaldelijk uitzonderingen op. Het belangrijke in deze studie is de con clusie, waartoe het Internationaal Arbeids bureau komt en waarop wij dan ook met nadruk willen wijzen. De conclusie is deze, dat een afdoend middel tegen werkloosheid niet bestaat. De oorzaken aldus het rapport zijn vele; zij kunnen alleen door de oepassing van allerlei verschillende middelen worden bestreden. Een daarvan is de stabili seering der prijzen, een denkbeeld dat naar redelijkerwijze kan worden verwacht weldra een onderwerp van praktische politiek zal worden. De voorkoming van werkloosheid eischt in één woord een stelsel van inter nationale samenwerking, waardoor de voortbrenging en de ruil van goederen beter worden georganiseerd en waarvoor in de eerste plaats noodig is de -stabilisatie van alle ruilmiddelen. Ziedaar een stelling, waaraan wel eens wat meer aandacht mag worden gewijd. Dat de wereld geen rust en orde en bijgevolg geen welvaart kan genieten, zoolang oorlogsgevaar, als een dreigende onweerswolk boven de hoofden der verschil lende volkeren blijft hangen, is nu wel algemeen doorgedrongen en ook, dat deze oorlogsdreiging slechts gemeenschappelijk is weg te nemen. Maar daarmee zijn wij er nog. niet, nog niet ten halve. Ook dit vredes werk zal vruchteloos blijken, wanneer op •de internationale arbeidsmarkt volslagen anarchie blijft heerschen, wanneer de ver schillende naties elkaar een moordende con currentie blijven aandoen. Men begin: dit hoe langer hoe beter in te zien; vandaar het besluit der jongste Volkenbondsvergadering tot instelling van een commissie iot bestu deering van economische vraagstukken. Maar men zal verder moeten gaan en de bestrijding der werkloosheid als een inter nationaal kwaa<^ dienen aan te pakken. Binnen de grenzen van een bepaald land, erger nog van een afzonderlijke gemeente blijft die strijd altijd prutswerk. De jaren lange vruchtelooze pogingen, de telkens op niets uitloopende debatten in parlementen en gemeenteraden, hebben dit afdoende bewezen, ijjen kan door het streven naar „productieve werkverschaffing" van over heidswege een weinig verlichting aanbren gen,- meestal zal men niet veel meer kunnen doen dan de moeilijkheden verschuiven en werken, die nog konden wachten, ten koste van renteverlies vroeger beginnen, wanneer men al niet tot absoluut nutteloo'zen arbeid overgaat. Landelijk en nog veel meer plaatselijk blijft werkloosheidsbestrijding een hoogst ondankbaar werk. De idee moet doordringen,, dat het kwaad in onze ge compliceerde wereld internationaal dient bestreden te worden.! Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avond» van 89 aar. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters t (uitgpande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothceb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St, Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag- avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de1 Derde Orde *- St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale .post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. „Der Blaue Vogel". Vpor een uitverkochte zaal frad Dinsdag avond het gezelschap van Direktor Jushny wederom in, den Stadsschouwburg op. Di rektor Jushny is handig en knap. Meer handig nog dan knap. Hij ként het publiek, speelt er mee, reageert mef treffende zeker heid op de uitingen, die hij in de zaal op- „Im Monat Mai" zagen wij hier een 7- of 8 jaar geleden, even verdienstelijk. „Para de" of de tinnen soldaatjes zagen wij ip 't buitenland beter, jaren geleden reeds. Beter, omdat daar was vastgehouden aan het idee soldaatjes. Daar "zagen wij knaap jes dezelfde vertooning geven als bier vol wassenen, buitengewoon goed geslaagd. De tafereelen van typisch Russisch ca chet (Die Wolgaschlepper, Leierkasten e.a.) zijn knap geconstrueerd, maar ook al weer niet verbluffend. Hef succes van „Der Blaue Vogel" is te zoeken in de knappe aankleeding; de prachtige decors met de schitterende kleu- ren-combinaties, de belichting, het1 verras send totaaleffect! En met welke eenvoudige middelen wordt dat alles bereikt! Verder is er groote zorg besteed san de plastiek, die in verschillende nummers schitterend tot haar recht komt. Plastiek en decor, aan deze beide, in „Der Blaue Vogel" zoo goed verzorgde elementen, dankt Direktor Jushny zijn merkt; is als de .seismograaf, die nauwkeu rig registreert de trillingen en schokken, die van het publiek tot hem komen, om daaruit zijn gedragslijn vast te stellen; dat pakt, dat gaat niet. Zijn humor is niet bij zonder. In dat opzicht staat hij achter bij Sociëteit „St. Bavo" R. K. Jongevrou- wenbond 8 uur Viooloriderwijs S uur Cursus Kerkzang 8 uur Haar- lemsche Inkoop Combinatie 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Be stuur Zuivelbereiders 8 uur Cursus Esperanto 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Ledencon cert H. O. V. 8 uur. Stadsschouwburg Ned. Reisvereeniging 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 23 uur. Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. verschillende van „onze eigen iiienschen.' Waarin schuilt dan het succes van dit Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- j gezelschap? Niet in de kunst, die zij ge- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11Elkep l ven. Die brengt niets van nieuwe vinding. Op Donderdag 22 October werd. zooals wij reeds meldden, bij de politie aangifte ge daan, dat men zich toegang zou hebben verschaft tot de perceelen Kenaupark 12 en 20, naar aanleiding waarvan een onderzoek werd ingesteld. Het bleek dat sporen van braak.niet aanwezig waren en ook niets ver mist werd. Op een zolderkamer van perceel Kenaupark 12 werd echter een hoeveelheid chocoladereepen en koek aangetroffen, waar van de herkomst niet bekend was.- Een en ander werd daarom in beslag genomen. Het nader onderzoek door de recherche ingesteld, heeft geleid tot ontdekking van vijf jongens, allen alhier woonachtig en oud 11. 12, 13 en 14 jaar Zij bekennen zich de laatste-weken toegang te hebben verschaft tot voormelde perceelen het padvindershuis aan de Rolhuizen en het perceel Rothuizen 2a en daaruit te hebben weggenomen twee krissen, twee florets, electrische bellen, drpad in lood en nog enkele andere artike len. Verscheidene dezer artikelen zijn in de diverse woningen in beslag genomen. Voorts bij den opkooper W F. C. zes K.G. draad in lood en bij den opkooper F. L. 4 electrische bellen. Een drietal der aangehouden jongens hebben bekend zich op 19 October j.l, door inklimming toegang te hebben verschaft tot het ververs.chingshuisje op het E.D.O.-terrein en daaruit te hebben ontvreemd ongeveer 100 chocoladereepen, koek en kauwgom. De chocolade en koek hadden zij verstopt in het perceel aan het Kenaupark. Tegen alle vijf jongens is proces-verbaal opgemaakt en tevens tegen den opkooper W. F. C. ter zake het koopen van personen beneden 18 jaar en tegen F- L. terzake hel j niet onverwijld aanteekenen van koopwaar in het daarvoor bestemde register. De wielrijder Th. K. uit Velseroord, en W. K. uit Santpoort zijn op den hoek van den Zeeweg en Driehuizerkerkweg met elkaar in botsing gekomen, doordat volgens den eenen K. de andere K. links van den weg en zonder licht reed. Door de aanrijding werd de fiets van den Velser- oordschen K. vrij ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. De R. K. S. V. „The Yellow Black Boys" houdt haar jaarlijkschen feestavond op Zater dag 31 October a.s. des avonds 8 uur, in het gebouw „St. Bavo" Smedestraat. Medewerking wordt verleend door het duo Haverkorn duettisten te Leiden; de heer J. B. Heercns, xylophonist Mr. Lawoe, Chi- neesch jongleur en het Jazz-band „Nut en Genoegen". In verband met de aanhangige annexatie plannen zal Minister de Geer Vrijdag a,s. een bezoek brengen aan Haarlem en omlig gende gemeenten. De Minister komt om 9.43 aan het station aan en zal ontvangen worden door de col leges van B. en W. van Haarlem en Bloe- mendaal. Op de Zandvoortschelaan bij de brug over de Houtvaart zal de Minister om half 12 worden opgewacht door B. en W. van Heem stede, Er zal waarschijnlijk ook een bezoek ge bracht worden aan Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Bij Koninklijk bestuit van 19 October iS. met ingang van dien datum, aan den heer H. Smidt van Gelder, te Blcemendaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in d'e functie bewezen diensten en is voor het tijdvak van 19 October 1925 1 tot en met 31 December d.a.v, benoemd tot plaatsvervangend lid van voormelden raad j de heer Ir. G. A. Kessler, te Velsen, en is bepaald, dat deze zal optreden ter ver vanging van het lid van dien raad den heer Dr. F. E. Posthuma. Door het wegvallen van een regel, is een gedeelte van het verslag over deze tentoon stelling (N. H. Crt. van 27 Oct.) niet ge heel juist. We plaatsen daarom dat gedeelte opnieuw. de glasfabriek „Leerdam" met haar bekende en gewaardeerde producten naar ontwerpen van De Bazel'en De I-orm en nieuw werk naar ontwerpen van Capier, Lanooy en Lebeau dat we als een aanwinst kunnen beschouwen. Dinsdag j.l had de plechtige professie plaats Van den Eerw Broeder Paschalis van de Orde der Augustijner Eremieten, in de kapel van het Triniteitslyceum aan den Zijl- weg. Na de professie, welke geschiedde door den Hoog Eerw Pater Prior, werd een plechtige, gezongen H. Mis gecelebreerd door den Eerw. Pater Esser. De' plechtigheid werd bijgewoond door de Eerw. Paters en Broeders van 't klooster, alsmede door familieleden van Zijn Eerw. terwijl tevens het volledig leerlingencorps van bet Lyceum aanwezig was. Om half een hield Zijn Eerw .een korte receptie, om de leerlingen in de gelegenheid i te stellen, persoonlijk hun hartelijke geluk- wenschen aan den beminden Broeder te doen toekomen. De dag droeg verder een feestelijk ka rakter. In de bestuursvergadering werd net be stuur als volgt samengesteld D.J. Tork, voorzitter H.J. Breddels, le secretaris Jac. de Haas, 2e voorzitter H. van Doncke- laar 2e secretaris J. Schneiders, financieele commissaris P. v. Oeveren, J.F.J. Verdonk, P. Bruyn en W. Hoogerbeets, leden van het bestuur. Raad van Toezicht J.C. Van Bostelen, voorzitter Prikker, secretaris en A. Schol ten, lid. Administrateurs de heeren M. de Braai en A.J. Paulen. Op waardeerende en hartelijke wijze werd van den oud-secretaris, den heer A.G. Boerée afscheid genomen, waarin de voorzitter liet doorschemeren het vele wat Boeree had ge daan voor Ziekenzorg terwijl de heer A.Schol ten hartelijk werd welkom geheeten. Tot lid van het comité van organisatie van het II Ie Internationaal Congres voor hét Reddingswezen en de Eerste Hulp bij onge lukken zijn o.m. benoemd de heeren dr. L.C. Kersbergen, voorzitter van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, er A.J. Meyerink, voorzitter van de Reddings brigade voor Drenkelingen, alhier. Op de tentoonstelling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, gehouden op 17 en 18 dezer, werd o.a. tentoongesteld een prachtige antieke rozenkrans, die aller bewondering wekte. Over dezen rozenkrans wordt thans aan de „N.R.Ct." het volgende ontleend Jarenlang werden in de brandkluis van de kerkvoogdij bewaard een aantal kristallen kralen en eenige zilveren ornamenten, bene pens een fraai geslepen edelsteen,, welke hangt in een ovaal van zilver. Deze steen met ornament heeft ongeveer een grootte van 4 c.M. Onderaan de zilveren omranding hangt een „M" in gotischen vorm uitgevoerd. Deze geheele collectie bestaat uit 6 kralen, 5 zil veren tusschenstukjes, den omschreven steen met ornament en de „M". Zooals reeds ge zegd, werd jarenlang aan deze voorwerpen- pen geen aandacht geschonken, totdat voor ongeveer 2 jaar men deze artikelen nauwkeu riger ging beschouwen en het idee werd ge opperd „Kan het ook een rozenkrans ge weest zijn?" Een en ander werd aan de fir ma Voet gegeven ter keuring, die mededeelde, dat de voorwerpen van zeer ouden datum waren. De voorwerpen werden opgeknapt, schoongemaakt en aan een koord geregen. Eenige personen, die den rozenkrans zagen, vonden het een zeer fraai sieraad. Verder wérd het weer zorgvuldig bewaard, temeer omdat men wel zag, dat het waarde vertegen woordigde. Met het oog op de tentoonstel ling van kerkelijke kunst en archiefstukken werd ook deze rozenkrans gelegd bij de merk waardigheden. Dezer dagen bij het door snuffelen van de oude en nieuwe registers over de geschiedenis van de kerk werd ont dekt, dat Machteld Claesdochter in 1503 ten behoeve van een beeld van St. Bavo een paternoster aan de kerk vermaakte, woor delijk staat er vermeld het volgende Ao. 1503. „It Machtelt Claesdochter heeft die kerek ghegeven in testamente een kora len paternoster met een silveren spon, ende begheert dat men den silveren patroen om sijsen hals sal hanghen soe lange als hij leeft." In 1503 dus heeft een zilveren paternoster gehangen om een zilveren beeld van St. Bavo (patroon der kerk.) Na aandachtige lezing van deze regelen kwam men al spoedig op het vermoeden, dat de zoo zorgvuldig bewaarde sieraden het be doelde paternoster konden zijn. Een deskundige verklaarde, dat de bewer king van dit sieraad zeer zeker uit het begin van 1500 kon zijn. Het is dus vrij zeker, dat dit de bewuste rozenkrans is, dié in 1503 ge schonken werd. Ofschoon eén .volledige ro zenkrans 55 of 155 (59 en 169 Red N.H.Crt.) koralen moet bevatten, zullen in den loop van den tijd wel de ontbrekende zoek geraakt Zijn. Het is merkwaardig, dat in tijden van wanorde en vernieling dit kleinood nog is bewaard gebleven. Aan het einde der vorige week zijn onder leiding van een Commissie uit het Hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging, de Darwintulpeni op het z.g. Midden Dam- terrein te Amsterdam uitgeplant. Dit ter rein, onmiddellijk aan den Dam grenzend en om sloten door het gebouw van de Bijenkorf, Polmanshuis en de gebouwen op den Vijgen dam, is door Amsterdam als een gezonken tuin aangelegd. De Amsterdammers zijn Zeer ingenomen met deze verbetering, want sedert 1913 was hun tie 7 Meter diepe poel een ergernis. Het Centraal Bloembollen Comité heeft, toen de aanleg van dit plant soen in het hart der stad een feit was, uit waardeering voor het streven van het ge meentebestuur der hoofdstad, namens het vak een Tulpenbeplanting aangeboden, over wegende dat een demonstratie óp deze plaats zeker de aandacht zou trekken van stadgenoot en vreemdeling en tevens een bewijs van waardeering zou zijn voor het streven van de afdeeling Beplantingen van het gemeentebestuur, om veel bloembollen te bezigen voor de stads-plantsoeen. Wij vernemen n.l., dat het gebruik van Tulpen en Narcissen voor de beplanting der stads- aanlagen in de laatste jaren bijna verdrievou digd is, terwijl in het afgeloopen jaar door een extra groote hoeveelheid, de aandacht van het publiek werd geleid naar de in Heem stede plaats vindende tentoonstelling. Het uitplanten der ruim 8000 bollen was dan ook aan het personeel der stad uitne mend toevertrouwd. Slechts het rangschik ken en verdeelen der bollen, zooals de Com missie zulks wenschte, eischte overleg. Alles is in de beste orde verloopen. De gebruikte soorten zijn reeds eerder me degedeeld. Gisterenavond om half negen red de 20- jarige sergeant bij den motordienst v. d. M. op Siateri-Bolwerk, toen het motorrijwiel in brand geraakte, vermoedelijk doordat een weinig benzine uit het reservoir was gelekt. De bestuurder schrok en reed tengevolge daarvan tegen een landtaarnpaal. De kap van de lantaarn brak, terwijl de motor nog even doorbrandde. Door een burger werd tenslotte het vuur met een emmer water gebluscht. De motor werd ernstig bescha-1 digd. De berijder bekwam een wonde, aan zijn rechterknie en ging per atax naar zijn ouders in de Ki. Houtstraat. Dea 3en November hoopt het echtpaar Schellings, den dag te herdenken, waarop het vóór vijftig jaar in het huwelijk werd verbonden. De beide oudjes mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De man is thans 76, terwijl zijn echtgenoote 75 jaar is Den derden Nov.ember zal voor het echtpaar zijn een dag van ernst en vreugde. Ernst bij de herinnering aan de moeilijkheden, die in de afgeloopen halve eeuw waren te overwinnen; het zal zijn een dag van vreugde en dankbaarheid bij de herinnering aan het vele goede dat God hen schonk. Aan belangstelling zal het de jubilarissen niet ontbreken. Wie kent niet den opzich ter van het R.K Kerkhof „St, Barbara", de eerste Roomsche doodgraver van dit eerste Roomsche kerkhof. Voorheen maakte het R.K, Kerkhof een deel uit van de Algem. Begraafplaats. Na in Delft te zijn gehuwd, had hij eerst in de Spaarnwou- derstraat een café, doch verhuisde 8 Fe bruari 1892 naar den Rijksstraatweg, waar juist bet nieuwe kerkhof was geopend. Vier en dertig jaar zijn thans voorbijgegaan en meermalen reeds werd den plichtsgetrouwen man pensioen aangeboden, hetgeen hij evenzoovele keeren afsloeg. Zijn leus was: bij werken blijft men gezond. Er zullen zich misschien in den loop van den tijd minder aangename oogenblikken hebben voorgedaan, doch waar komen deze niet voor. Kleine strubbelingen zuiveren meestal de lucht. Dit feest is nog een bijzonderheid in de parochie van de H. Liduina, wijl dit het eerstë gouden echtfeest is. 's Morgens zal een plechtige Hoogmis met drie Heeren worden opgedragen, terwijl het koor een meerstemmige Mis ^al zingen. Daarna zal gelegenheid gegeven worden tot compli menteeren. Reeds thans, bij het begin van de bruidsdagen, werd veel belangstelling ondervonden. Van de kinderen en kleinkin deren, 27 in getal, werden .verschillende cadeaux ontvangen, terwijl véle bloemstuk ken van vriepden en kennissen werden aan geboden. Het huis"Ss dan ook reeds feeste lijk versierd. Bloemen en slingers geven het geheel een prettig aanblik. De jubilarissen zullen op den eigenlijken dag gehuldigd worden door het bestuur van het Kerkhof en door de dragers, die tevens een cadeau willen aanbieden. Het zal voor het gouden echtpaar een onvergetelijken dag worden. Vermist, Hij was sinds twee dagen spoorloos ver dwenen, dies maakte men zich wel wat on gerust over dit buitengewone verschijnsel. Meer nog door het feit, dat hij wat ach terlijk was. De eerste dag merkte men zijn verdwijning nog niet zoo op, doch toen na 24 uren nog niets werd vernomen, kreeg de zaak een bedenkelijk tintje. Hoe gemak kelijk zou hem een ongeluk zijn overkomen! De zaak werd ruchtbaar en plots genoot de geheele buurt een algemeene belangstel ling. Een ieder dacht belangrijke mededee- lingen te kunnen doen. Alles bleef echter bij het oude. Hel was een mysterie, totdat mijn vriend er zich mee bemoeide, mijn vriend, die altijd veel gevoeld had vóór het beroep van detective. Geheimzinnige zaken waren ziin forts. Urenlang kon hij zich verdiepen in diverse raadselen en theore tisch bracht hij ze ook steeds tot een op lossing. Ook van het onderhavige geval hoor de hij en hier meende hij zijn bekwaamheden nuttig te kunnen gebruiken. Hij ging dus naar des vermisten woonplaats en trachtte te bellen. Er was geen bel. Toen bonsde hij op de deur met een zeer gunstig gevolg. Een menheer verscheen en maakte aanstal ten hem naar de reden van zijn bezoek te vragen. Door een kleinigheid evenwel werd hij hierin verhinderd. Een poes n.l. schoot plotseling tusschen ziin beenen door. Een totaal onverwachte duik van den vermoede- iijken eigenaar deed mijn vriend hevig schrik ken. Het geblaas van de kat. haar verwil derde oogen deden de rest. In de sportwe reld zou men de bewegingen van mijn vriend een hink-stap-sprong genoemd hebben. Op een Veiligen afstand hield hii echter weer halt en keek naar meneer, die achter de poes aanscharrtlde daarbij geassisteerd door een juffrouw, de buurvrouw van rechts. Het gelukte deze twee met vereende krachten het dier te vangen. „Dank u wel, juffrouw," zei meneer. „Wat zegt u, het is mijn poessie," ant woordde de juffrouw. Dan korte, vinnig woorden: strijd ontspon zich tusschen de twee. welke beslist werd door de buurvrouw van links. „Het is zijn poes," zei ze, „want ik heb 'm gister daar ook al gezien." Onder al deze bedrijven stond mijn vriend te deduceeren, dit uit den aard van zijn detective-neigingen. Thans waagde hij nog eens naar voren te komen en ziin verzoek om inlichtingen te doen. Toen kwam een ionge man aanslenteren, met een onverschil lig air. „Daar hei je 'm," zei meneer. „Zocht je mijn," vroeg de jongeling. „Nou,' een paar lieve dagen gehad, een extratje verdiénd en gezellig uitgeweest. Miin vriend zweeg en keek, misschien wat verwilderd. „Men zei, je was wat. Bijljjds bedacht hij zich echter. Zuchtende trok hij af! „En dan zeggen ae nog, dat hij wat ach- terliik is." Onlangs heeft er te Haarlem een verga dering plaats gehad onder presidium van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, van belanghebbenden ter bespre king van het nut van gewestelijke uitbrei dingsplannen. In die vergadering werd be sloten een commissie te vormen, die Gede puteerde Staten zal bijstaan in de be oordeeling van gemeentelijke uitbreidings plannen. De bedoeling is, dat de getheen. ten geen uitbreidingsplannen vaststellen, die in het nadeel zijn van naburige gemeen ten en dat bij vaststelling van uitbreidings plannen rekening worde gehóuden met het bestaande natuurschoon. Het zal voor de commissie, die al de uitbreidingsplannen onder de oogen krijgt, gemakkelijker zijn een overzicht te krijgen in de ontwikkeling van een geheele streek dan voor de ge meenten afzonderlijk. De commissie staat Gedeputeerde Staten ter zijde bij de beoordeeling van gemeen- telijke uitbreidingsplannen. Dat is wat wij weten van de taak der nieuwe commissie maar wij kunnen ons toch moeilijk voor stellen, dat die taak zoo eng omschreven is. als uit deze mededeeling zou blijken. Ligt het niet op den weg dezer Commis sie nog verder te gaail en niet alleen te beoordeelen de uitbreidingsplannen die bin nen komen, doch zelf de hand aan den ploeg te slaan #en een gewestelijk uitbrei dingsplan vast te stellen. Het leven der groote steden decentrali seert zich hoe langer hoe mèer. In plaats van den steenenklomp, die eertijds de groo te stad uitlhaakte wordt steeds meer hel heele gewest in de werkingssfeer van de groote stad getrokken. Vooral in den zo mer is het te zien hoe b.v. t Gooi, de duin streek bij Zandvoort en Wijk aan Zee den invloed van Amsterdam ondervindt. Half weg, Haarlem en omgeving, de gemeenten in t' Góoi zijn veelgezochte woonplaatsen der Amsterdamsche forensen, en de geheele Zaanstreekis als t ware een uithouw vant handeldrijvend en industriëel Amsterdam, Het zóu daarom, nuttig .zijn, dat de commis. sie een gewestelijk uitbreidingsplan, zou op maken, dat, zonder in details te treden,, in groote lijnen aangeeft waar industrie-cen tra zullen komen, waar de havens met toe- behooren, waar ae wooncomplexen, zoowel de tuindorpen als de meer geconcentreerde bebouwing, worden aangelegd, welk na tuurschoon dient behouden te blijven, wel ke verkeersverbindingen er moeten komen enz. enz. De commissie dient o.i. dat alles in groote lijnen en 'zonder detailleering aan te geven en dit plan ter kennis te bren gen van de verschillende betrokken ge meenten. Deze kunnen dan daarmede re kening houden niet alleen bij de samenstel ling van hun uitbreidingsplannen, maar ook bij de vaststelling van hun toekomst plannen. Het groote nut vart zoö'n gewes telijk plan is, dat gewerkt kan worden naar een systematisch plan, dat mogelijkhe den biedt voor een gezonde en welgeorden de ontwikkeling voor tientallen, misschien honderdtallen jaren Deze gedachte is zoo vcoj- de hand lig gend, dat wij er nauwelijks aan twijfelen of een der eerste zaken, die in de 'commis sie zullen worden besproken, zal juist zijn de vaststelling van zulk een gewestelijk uitbreidingsplan. Barometerstand 9 uur v.m.*. 761. Vooruit. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns móeten morgen worden opgestoken om 5.06. Hoogste berometerstand 767.1 m.M. té te Locoruna. Laagste barometerstand, 741.3 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van >28 tot den avond van 29 October: Zwakke tot matigen later wellicht toe nemende zuidwestelijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt,weinig of geen regen, aanvankelijk koeler. Naar de „Tel." verneemt is het dagelijksch bestuur der vereeniging „IJmuidens Bloei" dezer dagen naar Utrecht geweest en heeft h.et daar een conferentie gehad met de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Het bestuur bepleitte doortrekking van de spoorlijn naar 't zeestrand, opdat zoo moge lijk reeds den volgenden* zomer een snelver- binding Amsterdam-IJmuiden-Bad tot stand zou kunnen komen. De directie zeide. het verzoek in over weging te zullen nemen, maar nog geener lei toezegging te kunnen doen. Wel deelde de directie aan het bestuur mede, dat zij ten opzichte van de verbetering der lijn HaarlemIJmuiden diligent blijft en dat, na het gereed komen der electrificatie van de lijn AmsterdamRotterdam in 1927, de lijn HaarlemIJmuiden geheel zal worden geëlectriliceerd. Dan zullen er aan deze lijn ook meer stopplaatsen komen. Men had wel overwogen, reeds nu meer stopplaatsen tus schen Haarlem en IJmuiden aan te brengen, maar hét grootste bezwaar daartegen was, dat de rijtijd der treinen dan weer zoovëal langer zou duren. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1