KATHOLIEKE ILLUSTRATIE EEN R.OD5 ZONDER DGDRNEN.' De Vrouwenkliniek. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. LAATSTE NIEUWS, DE SPAARNEBANK De Herdenking der Bisschopswijding van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Haarlem. Programma Alg. Militaire Pensionbond. Steun aan uitgetrokken werkloozen te Heemstede. Personalia. Bloembollenhandel. Overtreding verordening Winkelsluiting.. Rijwieldiefstal. De Teyler-zaak. Een wedstrijd van de Vrijwillige Brandweer. De invoer van Narcissen in Amerika. Straatmuziek. Gem. Orgelconcert. MUZIEK. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ''WERFKRACHT" G. J. K. Gevonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND SCHOTEN. HEEMSTEDE IJMUIDEN. VELSEN. HANDEL EN NIJVERHEID. Eerste Internationale Textiel Beurs te A'dam. Onder een autobus en gedood. Inbraak bij een burgemeester. EEN TWEEDE KAMERLID VOOR DE RECHTBANK. 101V2 IOV4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN Intern, schaaktournooi. 1 Het GriekschBulgaarsch conflict geëindigd. Versterkingen voor Syrië gevraagd. De beslissing van den Rijksdag over het verdrag van Locarno. De oorlog in Marokko. Algemeene staking in Chili. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. •A. J. Callier, herdacht heden den 22 sten verjaardag zijner Bisschopswijding, Bij deze gelegenheid werd m de Kathe drale Kerk van St. Bavo een plechtige H, Mis van het Hoogwaardig Kapittel opge dragen docr den Hoogeerw. Heer P. L. Beesens, Deken en Pastoor te Leiden, geas sisteerd door den Weleerw. Heer J. Th, Jacobs en den Weleerw, Heer G. Keyzer. Z.*D. H. de Bisschop was zelf bij deze ■Hf. Mis tegenwoordig, evenals de leden van hijgt Hoogwaardig Kapittel en de E. E. H. H. Pastoors «n Rectoren der stad. Het Kerkgebouw was gevuld met een grocte schare geloovigen onder wie talrijke leerlingen der R.K. Schelen hier ter stede. Onder leiding van den Weleerw. Heer Kapelaan W. M. Bosch, voerde het zangkoor cfjér Kathedraal voor den aanvang der H. Mis het „Ecce Sacerdos" uit van H. An- drressëm. terwijf na de H, Mis het lied '„Maria, reine Maag<^', van Pastoor W. P. H. Jansen wer'd'gezongen, Men schrijft ons: Vnjdagavond half negen zal;bovenge noemde bond, in het Gebouw „St. Bavo", een ledenvergadering houden, die zeer be langrijk belooft te worden. Het bestuur schrijft in de toegezonden convocatie het volgende; De vorige ledenvergadering was fot onze tevredenheid goed tezët. Van de feestver- gadering, gehouden op Zondag 14 October kunnen we hetzelfde zeggen. Daar hebben we af gesproken, dat ook de volgende ver gadering zou slagen. We dienen nu aan het ernstige werk te beginnen. De enkele thuisblijvers willen nu ook wel zorgen, dat ze aanwezig zijn. Wij rekenen dus weer op allen. agenda vermeldt o.a. mededeelingen inzake de winkelsluiting, arbeidstijden lrantoren, Cursussen in boekhouden en moderne talen, ontwikkelingsavonden; Feestavond. Ook het punt Propaganda be looft interessant fe zijn. Indien de leden krachtig medewerken, staat ontegenzeggelijk vast, dat men meer plezier zal krijgen in den opbouw van den Néd. R.-K. Bond van Handel-, Kantoor- en Winkelbedienden, afdeeling Haarlem. Nu constateert het bestuur reeds, dank zij den onvermoeiden ijver van de afdeeling, dat het ledenaantal toeneemt. Hef spreekt van zelf, dat het bestuur in deze richting wil ïrportgaan, doch daarvoor, is de medewer- Jang van de Roomsche Bedienden noodig, en het bestuur vertrouwt, dat aan deze urtnoodiging ook gevolg zal worden gege ven! voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 29 Oc tober 1925, des namiddags van 23 uur door den heer George Robert met mede werking van Mevrouw J. F. Verhey—Neu- meyer, zang. 1. Ciacona (orgel), Joh. Pachelbel; 2. a. Ein alt Christ-Metten Liedlein, XlVe eeuw, b. Joseph, lieber Joseph Mein, Weinhnachts- lied XlVe eeuw, c. Neujahrslied (zang), 1588; 3. a. Das alte Jahr vergangen ist, b. Wir danken Dir. Hrr Jesu Christ., J. S. Bach, (orgel); 4. Aria uit Cantate .129 „Gelobet sei der Herr, mein Gott", J. S. Bach, (zang); 5. Benedictus, Max Reger, (orgel); 6. a. Nun Wandre, b. Wunden tragst Du, Hugo Wolf Gang); 7. Pax Vobiscum, Sigfrid Karg-Elert. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- ïen Bead hield een druk bezochte leden vergadering in „De Korenbeurs", waarin een motie werd aangenomen, in welke het hoofdbestuur werd opgedragen met alle ten dienste staande wettige" middelen bij de Regeering er op aan te dringen, dat de pensioenen van de oud-gepensioneerden ten spoedigste worden herzien en aan hun eyentueele weduwen en weëzen een pen sioen .wordt verzekerd. Door den Haarlemschen Bestuurdersbond isaan den gemeenteraad van Heemstede een adres gezonden, waarin gevraagd .vvordt, het daarheen te willen leiden, dat 'de uitgetrokken en buiten hun "schuld werkloos geworden arbeiders niet aan •hun lot zullen worden overgelaten, doch weder zullen vallen onder het raadsbesluit Aan 20'Maart 1924. heer Hiri Sr. heeft zich uit de com- bjssie van advies voor de internationale Jfxtielbeurs teruggetrokken; hij heeft prin- ,eipieele bezwaren tegen het geopend zijn van de beurs en verkoop op den Zondag, keurt .hef af, dat niet is vastgehouden 5^nI/en,opzct' alIeen of althans in groote hoofdzaak, fabrikanten toe fe laten. Op Maandag 16 November a.s. herdenkt de heer J. Smit den dag, waarop hij vóór 2= irar in dienst trad bij de fa. Joh. En- «jpnedé Zonen, op de afd. administratie. Thans is genoemde heer belast met de ad- rttmstratie van het bijkantoor te Amsterdam. 't Jp. September werd ingevoerd aan bloem bollen 222.224 Kg., voor een bedrag van 182.552 (vorig jaar 358.571 Kg., voor een bedrag van 248.056). Van Januari tot en met September werden ingevoerd 811.746 Kg., voor een bedrag van f 766.574 (v jaar 885-676 Kg., voor 641.978). De uitvoer bedroeg in September 13.049.762 Kg., yoor 19.505.270 (v. j. 15.327.909 Kg., voor 17.443.5961. Van. Januari tot en met September 1925 28.085.320 Kg., voor 40.885.679 (vorig jaar 20.124.403. voor 26.351.478). ^Gisterenavond om ongeveer kwart vóór hqgen constateerde een politie-agent een vermoedelijke overtreding vap de verorde ning op de winkelsluiting. De winkelier H. in de Kruisstraat overhandigde een burger namelijk iets, waarop deze den winkelier iets gaf. H. weigerde zijn naam op te geven, waarop eenige ruzie ontstond. De agent kreeg een klap in het gelaat en gaf H. daar op een klap met den gummistok. Hij wilde den winkelier daarop meenemen naar het bureau, doch deze geholpen door zijn broer, rukte zich los en sloot de deur. In verband met een en ander werd G. J. H. later aan het bureau gebracht en is pro ces-verbaal opgemaakt. Begin September werd door J. S. bij de politie aangifte gedaan xan diefstal van een heerenrijwiel. Door de recherche is thans proces-verbaal opgemaakt tegen D. S., 28 aar, bankwerker te Amsterdam, thans in het huis van bewaring te Amsterdam. Hij heeft bekend het rijwiel te Zaandam aan een onbekende te hebben verkocht. Mr. Jan Vijn deelt mede in tegenstelling met ons bericht over 'de uitspraak in de Teyler-kwestic, als zou hef vonnis van Se Haarlémsche Rechtbank door het Amster- damsche Gerechtshof zijn bekrachtigd, ge grond op verjaring, dat dit niet juist is. Het Amsterdamsche Gerechtshof hand haafde het vonnis der Haarlemsche Recht bank namelijk.op andere gronden. Gisteravond te 8 uur werd de jaarlij ksche wedstijd van de Vrijwillige Brandweer Com pagnie Spuit X gehouden op het terrein aan den Kinderhuissingel. Deze wedstrijd be stond uit het leggen van 2 slangen, vanaf 2 verschillende brandkranen door een paar veronderstelde gangen naar den z. g, brand. Het uitspuiten van een paar geplaatste fak kels was het eind der oefening en het doel dit in de korst mogelijken tijd te bereiken. De vrijwilligers waren in 3 ploegen verdeeld, die op 3 verschillende tijdstippen werkten. Te ongeveer 10 uur was de wedstrijd af- geloopen en had een bijeenkomst bij Brink- mann plaats waar de uitslag werd bekend gemaakt. Door den kaptein den heer v. d. Vaart werden de manschappen toegesproken, die namens Commandant en kader zijn volle tevredenheid betuigde met hetgeen ge presteerd was. Ploeg 3, onder leiding van den heer B. Gussenhoven behaalde den eersten prijs n.l. in 5 minuten, 14 seconden. Ploeg 1, onder leiding van den heer Weller den tweeden prijs in den tijd van 6 minuten 32 seconden. Ploeg 2 onder leiding van den heer Lam fers behaalde den troostprijs in den tijd van 7 minuten en 13 seconden. Na de prijsuitreiking trad tot groote ver rassing voor de aanwezigen op, de heer A. Buys, die het gezelschap geruimen tijd be zighield met zijn bewonderenswaardige han digheid en aangename, geestige causerie. In het Weekblad voor bloembollencul tuur lezen wij het volgende De geruchten van dezen zomer, dat de Regeering der Vereenigde Staten voornemens zou zijn om, in afwijking van haar vroeger aan gekondigd besluit om met 1 Jan. 1926 den onbeperkten inteer van alle Narcissen te ver bieden, de Fransche Paperwhites toe te laten, worden bevestigd. Inderdaad schijnt dit on derscheid te zullen worden gemaakt. Het is duidelijk dat een dergelijk besluit niet kan berusten op overwegingen van plan- tenziektenkundigen aard, al zal zeker ge tracht worden het op dezen grond te moti- veeren. Veeleer zal hier de algemeene wereld politiek, de verhouding van de Vereenigde Staten tot Frankrijk een woordje hebben me degesproken. Op 16 November a.s. zal in verband met deze zaak een zoogenaamde „hearing" te Washington gehouden worden, waaraan uit Nederland zullen deelnemen, de heeren Prof. Dr. E. van Slogteren, phytopatholoog voor de bloembollenstreek en H.J. Arentshorst, als vertegenwoordiger van het bloembollen- bedrijf. Met Ingang van 2 November wordt de vergunning ingetrokken van de muziekkapel van de werkloozen. Deze kapel toch speelt op avondpartijtjes, bruiloften, bals en andere feesten, terwijl de voorwaarden om straat- vergunning te krijgen, dit niet toelaten, l Vrijdag 30 October zal het tweede Gem, Orgelconcert plaats vinden, Willem Knik ker, de Concertmeester van de H, O. V. zal op dit concert zijn medewerking verleenen en werken voordragen van; Handel, Saint Saens en Lalo. George Robert zal orgelwerken spelen van Bach, César Franck, Saint Saens, Huré en Guilmant. ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL. Verschenen is het adresboek van Bloe- mendaal, uitgegeven door de firma G. Eike lenboom. 'De prijs van dit boekje is 2. bij inteekening; na verschijning 2,50. Het adresboek bevat behalve de naamlijst der ingezetenen, o.m. een foto van het Kin- heimpark, van hotel „Iepenhove", een arti keltje getiteld „Bloemendaal voorheen en thans; een lijst van vereenigingen; Kerkge nootschappen, scholen, geneeskundigen, en allerlei gemeentezaken, die voor hem, die het boekje raSdpleegt van belang zijn. Er komen tal van advertenties 'in voor en is wel verzorgd. Velen zullen ook profijt trek ken van de alphabetisch gestelde lijst van eigennamen van buitenplaatsen en huizen. DE SLECHTE BESTRATING. Hedenmorgen reed een auto over de Nas- saulaan, toen door het schokken over de slechte bestrating dë voorruit sprong. Wel een illustratie van de slechte bestrating daar! Het wordt tijd, dat mét de vernieuwing er van begonnen wordt. Haarlems a Cappellakoor Het is niet de eerste maal, dat dit bekende en mooi gevormde koor zich tot taak stelde, de werken uit te voeren van één enkelen toonzetter. Het koor kan daarmee uitnemende diensten bewijzen, niet alleen zoo de toon zetter waarlijk componist is, alzoo iets te zeggen heeft, maar bok in 't geval, dat hij door onzelfstandigheid slechts zijn steun zoekt in het werk van anderen. Bij het eerst gehoorde werk kan het zelfs gebeuren, dat de scherp luisterende hoorder alleen maar wat reminiscenten opmerkt, die hij in dit geval gaarne laat passeeren. Maar wanneer hij den tekst vooruitloopt en hij zich zeiven de bemerking maakt kijk, dit lijkt me uit stekend om a la Mahler te worden getoon zet, en dé ar en dddr is 't net wat voor Strauss, ja zoowaar Schubert zou hier niet slecht op zijn plaats zijn en zijn verwachtingen (niet zijn wenschen worden vervuld, dan kdn men ten slotte weinig innerlijke vreugde beleven aan zoo'n concert, dat uit den aard, der Zaak lang duurt, langer dan gewoonlijk. De koorwerken en liederen van Mevrouw Frensel Wegener zijn een groote opgaaf voor de uitvoerenden, zoo het Stabat Mater fragment, waarin de vrouwenkoren zóó lastig zijn uit te voeren, dat de componiste het noodig oordeelde, de partij der eerste sopranen op den vleugel mee te spelen, wat een zeer kinderachtigen indruk maakte. Het gemakkelijkst zijn de plaatsen waar sequens achtig gewerkt wordt, zooals bij „tam dignati pro me pati", en zulke rustpunten zijn dan ook niet eigenlijk misplaatst. Hinderlijke uitspraakfouten (de s van paradisi) die niet als c mag klinken, het zangerskunstje om den glottisslag^te vermijden (men zong dui delijk „namen" inplaats van Amen) en in de solopartij een zeer onlogisch verbreken van het woordverband zijn de bemerkingen, die wij maken, naast de opmerking, dat deze toonzetting zich veelal bij Astorga aanleunt, een niet kwade eigenschap. Aan de overige koorwerken voor vrouwen koor kon ik, wegens 't tekort aan een waar lijk levend rythme, geen vreugde hebben, ook niet aan het 't laatst uitgevoerde werk voor gemend koor op den prachtigen tekst van Adama van Scheltema, die algeheel homophoon werd behadeld en zoo den in druk van monotoniteit niet kon vermijden. De koren werden weliswaar, virtuos uit gevoerd, maar op een concert, dat alleen de werken van een enkelen toonzetter geeft, zal dit niet als hoofdzaak kunnen gelden veeleer zal het zijn de beteekenis van den compo nist naar voren te brengen. De indruk, die ik kreeg, is deze, dat het werk van Mevrouw ADVERTEEREN JN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA MAURITSKADE 39. "S-GRAVENHAGE Frensel Wegener geen verrijking is onzer koorlitteratuur. Mijn bemerkingen aan 't begin van deze kritiek gelden in hoofdzaak voor de liederen, die thans werden ten gehoore gebracht. Zij wa ren alte sterk dramatisch en vonden daarom in Mevr. Julie De Stuers een uitnemende ver tolkster. In „Wetterhahn" was een oogenblik de intonatie niet zonder feilen, in „Estes Begegnen" het woordverband zoek (geheim- nisvoll verschlossen unnahbar ver- schlossen), zoo ook in „Sterbeglocken" (de rust achter schweigend), maar met „Ballade" dat als compositie het allerbeste was van den avond vóór de pauze, toonde zij zich een fijnzinnig zangeres, daar zij hier haar zang kwaliteiten geheel in dienst stelde van het vertolkte lied. Het meest interesseerden me de liederen na de pauze op Engelschen tekst, vooral de zangen Jer Arizona-Indians. Met het mooi gevoelde Wiegeliedje oogstte Julie de Stuers veel succes. Tenslotte volgden de toespraken en de bloemenhulde, die aan een dergelijken avond het feestelijk aanzien geven. Aan het woord van den voorzitter willen wij nog toevoegen, dat de componiste den heer Hoogerwerf, het koor en de solisten, dank mag weten voor het overwinnen der groote moei lijkheden, die in deze werken warén bijeen gegaard. Rest ons nog te vermelden, dat een trio uit Amsterdam (Mej. Jo Meeuwsen, en de hee ren Rikus Grin eh Eduard Biele), als Com positieleerlingen van Sem Dresden een Suite uitvoerden van Mejuffrouw E. Frensel We gener, de dochter van de concertgeefster. In dit werk Zijn onmiskenbare talenten aan te wijzen voor den kamermuziekstijl, en de enkelen reminiscensen aan Corelli c.s. zijn niet anders dan een blijk van een eerlijk zich uitzingen, verleenen aan dit jonge werk een aanzien van bekoorlijke frischheid. Een kwartet (de dames Hanne Blooker, Poel Scholten, de heeren Paesi en Hendr. Koning)zong nog een werkje ,dat mij meer voor koor gedacht was, maar waarover ik niet kan schrijven omdat de later toegevoegde tekst niet in mijn bezit was. Mevrouw Frensel Wegener had zelf een belangrijk aandeel aan dit concert, door de uitnemende wijze, waarop zij de klavier partijen verzorgde. Dr. P. Scheffelaar Klots schrijft ons; De vrouwenkliniek der Joanna van Lyn- den-Teding van Berkhout-stichting" geves tigd Gedempte Raamgracht (Wilsonsplein) 7579 en Oude Raamstraat 8/10, wordt in de eerste dagen van November overgeplaatst naar het'Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 24. Bij de talrijke patiënten, die daaf in de ia- ren 19141925 haar heil zochten en vonden, zal dit bericht zeker emotie verwekken en herinneringen, waaronder dankbare, op. roepen. De Joanna van Lynden-stichting als zoo danig blijft dus bestaan; deze tak van zieken verpleging: vrouwenziekten en verloskunde wordt een onderdeel van het Diaconessen- huis, alwaar Dr. P. Scheffelaar Klots, van be gin 1921 tot heden geneesheer-directeur van de Vrouwenkliniek als gynaecoloog aan gesteld, het hoofd blijft van de genoemde stichting. Er bestond een nauw verband tusschen de Vrouwenkliniek en de opleiding van Kraam verzorgsters: zij waren hier, een half jaar werkzaam, achtereenvolgens onder dr. Th. H. Van de Velde Dr. A. H. M. J. van Rooy, en' onder Dr, P, Scheffelaar Klots, en daarna een- half jaar in het wijkwerk van het „Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoeven de Kraamvrouwen". In deze opleiding komt thans ook veran dering. Mej. Dr. F. C, van Hasselt, de gynae cologe van het St, Elisabeth's Gasthuis, heeft zich bereid verklaard de practische zoowel als de theoretische vorming_ van deze kraamverzorgsters op zich te nemen. De leerling-kraamverzorgsters zullen dus 'n half jaar op de kraamafdeeling in het Gast huis werkzaam zijn (niet inwonend), en daarna zooals voorheen een half jaar in het wijkwerk van het „Fonds", onder leiding van de kraamverpleegster. Dr, E. S. Frank blijft de lessen in kinder, verzorging geven. Inlichtingen omtrent de opleiding worden mondeling verstrekt door mej. Dr. Van Has selt (spreekuur 12 Linnaeuslaan 20, Heemstede); mondeling en schriftelijk door de secretaresse, bureau wijkhuis", Kamper, singel 2. P. J, J. Smit, Graaf van Wiedstraat 19, bal; A. Mulder, Barrevoetestraat 23, lees boek; H. Hcffies, Joh. de Breukstraat 24, bal; J, Prenen, Spoorwegstraat 10, kinder bontje; Verbeek, Zuidpolderstraat 133, broche; P. Bood, Zuider Tuindorplaan 15, Overveen, ceintuur; J, de Karste, Haitsma Mulierstr. 86, auto-dop; R. H. Derksen, Magdalenastraat 26, glas (motorrijwiel); v. d. Laan, Zijlstraat 31, zw. wit foxhondjs; J. G, Wille, Bellamiestraat 19, br. zwart hondje; De Regt, Korte Wijngaardstr. 5., geel hondje, Fauna; Kok, Leidscheplein 12zw., geel keeshondje Fauna; Jansen, Kinderhuis-singel 24b, hondje; Hesseling, Pieter Kiesstraat 73, br. witte hond (Groene- daeler); A. v. d. Heuvel, Jan Steenstraat 29, dameshoed; Kaptein, Parklaan 36, zw. witte poes, Fauna; Verweij, Arnoldweg 9, zwart witte poes, Fauna; Hasert, Tuinstraat lj, gr. witte po.es, Fauna; W. Peters, Ripperda- straat 22zw„ halsketting; J. Jansen, Lange Heerenstraat 29, kindermanteltje; Roden burg, Van Eedenstraat 9, pakje met sajet; C. Hassink, Berckheydestraat llrood, pakje met zijide; C. van 't Hart, Mmnebrceder- steeg 13, portemonnaie met inhoud; A, Branden, Ursulastraat 12,- portemonnaie m. inhoud; A. Schijiver, Ged. Schalkburgergr. 86, damesparapluie; J, van Kolk, Beuken straat 4, Schoten, vulpotloodhouder; P. de Koninck, Heerensingel 71 c., portemonnaie met inhoud; D, Allink, Lange veerstraat 23a, portemonnaie m. i.; Politiebüreau, Smedestraat, vreemd muntstuk; J. Braber, Kennemerstraat 9c. zw„ parapluie; Tiggel- man, Preangerstr. 17, Schoten, rijiwielbel.- merk; J. Hoogmolen, Dorreboomstraat 17. idem; G. Bijster, Eendrachtstr. 58, idem; Politiebureau, 'Smedestraat, idem; D, Ver steeg, Haarlemmerliedestraat 40, idem; Uit- tendaal, Ged. Raamgracht 13, idem; Politie bureau, Smedestraat, huissleutel en taschje. Ondertrouwd: 28 Oct. J, H, Korevaar en G. Tjeertes, A, M. Tholen en W. M.- Ran P G, Spee en M. C, v. Terheijden. F. A. Scheelings en P. de Bak. C. D. Roosdorp en C. C. J. Nolet. F J. 'Koks en J. v. Rooden. H. Schornagël en A Lablans. J. Delforge en E, Sibie J M. M. r. Oploo en J. K Lindsfröm, Getrouwd: 28 Oct. A. Westerman en C. M. v. Veen. A, J. Schouten en A. M Hesseling. A. A. F Smits en C v d Pol W. A. J. Antonisse en G. W. Draafsel. A J. F. Ull'ers en H. M v Koot. J. C. v. Straateri en A. Lagerweij. - D W H. Deelen en J. S, Brinkman. P. J v d Ham en P. H. v. Leeuwen. Geboren: 26 Oct. H. J. M, A. Keijzer W'ilsj d.; W. M, H. v. Lunenburg—v, Rij- sewijik, d.; J. J. v. EkWaale, z. 27 Oct. A, BoereeSleutel, d.; C. P. F. Schouten v. Zijl, d. 28 Oct. A. Stoutev. As, z. Overleden 26 Oct. B. Nanningav. Zwol 76 j„ Romolenstraat; P. ReesVermeeren, 61 j., Burgwal. 27 Oct. C. B. 5 mnd., z. van S. P. v. Galen, Gen. de Wetstraat Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TENTOONSTELLING VAN KUNST IN INDUSTRIE Geachte Redactie, In verband met de zoo juist geopende ten toonstelling van Kunst in Industrie in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zou ik gaarne voor'het volgende plaats in Uw blad willen vragen Zooals ook U bekend is, hadden de ont werpers in het begin der ontwikkeling, van de ambachts- en nijverheidskunst te kampen met de hardnekkige pogingen van vele inaus- trieelen om, ouder gewoonte, den naam van dep kunstenaar door dien van de Firma te maskeeren. Persoonlijk heeft ondergeteeken- ae met vele anderen in de V.A.N.K. zijn uiterste best gedaan om dit euvel te bestrijden. Het was toen geen ijdelheid of overschat ting (zooals van de zijde der industrie toen meestal verondersteld werd), welke hen daar toe noopte, doch het inzicht, dat de naam- looze ontwerper niet in staat is om zijn taak, de aesthetische verbetering van het product te vervullen. Deze strijd tusschen Industrie en Kunst is, ook dank zij de medewerking van de pers, vrijwel uitgestreden. Het is daarom, dat ik namens de Tentoonstellings commissie en. ongetwijfeld ook. namens vele •ontwerpers, die thans in de betrokken indus- triëen en ondernemingen hun erkende plaats hebben gevonden, op deze ommekeer ten goede wil wijzen, juist in verband met deze tentoonstelling van den Bond voor Kunst in Industrie waarbij de exposeerende firma's op royale wijze de inzichten der ontwerpers hebben geëerbiedigd. Deze en soortgelijke tentoonstellingen zijn zonder de krachtda dige medewerking der betrokken onderne mingen eenvoudig niet mogelijk. Het tot standkomen daarvan is dus evenzeer, zoo niet in de eerste plaats te danken aan de ei genlijke exposanten, die ik hier met name zou willen noemen N.V.W.L. en J.. Brusse's Uitgevers My. Lettergieterij Joh. Enschedé en Zn. Gero- fabriek _N.V. Glasfabriek „Leerdam" Li Goutsmit (behangsels) Linnenfabrieken E. J. F. van Dissel en ZonenMetz en Co. (Liberty) Meubelfabriek „L.O.V." H. Pander en Zonen Plateelbakkerij „Ram" Sheherazade P.F. van Vlissin- gen en Co's Katoenenfabrieken Helmond H.J. Winkelman Plateelfabriek Zuid Holland. W. PENAAT. De brug over de Jan Gljzevaart. In verband met de werkzaamheden bij de nieuwe brug over de Jan Gijzènvaart, is er voor het rijverkeer een bijzonder gering ge deelte overgebleven. Auto's kunnen elkaar daar niet passeeren, zoodat het vooral des avonds daar zeer gevaarlijk is, Door den Rijkswaterstaat zijn aan beide zijden der brug lantaarns geplaatst terzijde van den weg. Vlak bij de brug staat een schakel- huisje en daarin bedient een beambte de eleclrische lantaarns, die beurtelings rood en groen licht ge$en, naar gelang het verkeer dat noodig maakt. Het plotseling ingescha kelde roode licht doet naderende auto's stoppen, waardoor het verkeer uit de andere richting ongehinderd kan plaats hebben. Wordt het licht groen, dan kan men veilig verder rijden. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Don derdag 29 October 1925, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt; 1. Notulen van 17 September 1925. 2. Ingekomen stukken. 3^Straatnamen (84). 4. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim (85). 5. Benoeming lid Werklooshcidscommissie (88). 6. Vast stelling vergoeding over 1923 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 (86). 7. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage in het schoolgeld voor de Middelbare Meis jesschool 't Kopje (90). 8. Vergoeding voor verandering van de inrichting van de Bijz. R. K. Meisjesschool aan de Kerlriaan no. 56 (91). '9. Vaststelling rente stich- tingskosten woningen aan de Kadijk en Tal. mastraat (87) 10. Uitbreiding algemeene begraafplaats (89). 11. Aanbieding Her ziening XLI van het Uitbreidingsplan be treffende het laten vervallen van een ge projecteerde straat nabij het Heemsteedsche Kanaal. 12. Aanbieding Herziening XLI wan het Uitbreidingsplan betreffende de ter reinen gelegen tusschen Heerenweg Zand- voortschelaan, Leidschevaart en Einden houtstraat. 13. Voorstel tot wijziging van het maximum-aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein (92); 14. Voor- loopige vaststelling van rekeningen dienst 1924; 15. Comptabiliteitsbesluiten; 16. Vast stelling kohieren gemeentelijke inkomsten- belasting.17. Ontheffing gemeentelijke in komstenbelasting. Aangehouden. Als verdacht van dief stal werd door de politie aangehouden zeke re B. uit Velseroord, die na door den Com missaris gehoord te zijn, weder in vrijheid werd gesteld. Herkeuring. De burgemeester der ge meente Velsen maakt bekend dat in Novem ber en December in verschillende gemeen ten dé herkeuringsraad voor den dienstplicht zal zitting houden. Zij die van de gelegen heid wenschen gebruik te maken om in die zitting een geneeskundig onderzoek te on dergaan, behoeven daartoe een schriftelijke aanvraag in te dienen, welke niet gezegeld, doch wel gefrankeerd moet zijn, tot den voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Oorlog, Plein 5, 's-Gravenhage. De opbouw van de stands in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voor de eerste Internationale Textiel Beurs te Amsterdam is in vollen gang en belooft door een eenvou dige, doch in stijl gehouden aankleeding een goed geheel te worden. Wanneer men zijn oor te luisteren legt in vakkringen, dan begint men pas te begrij pen hoe groote belangstelling deZe eerste beurs in textielkringen heeft gewekt. Er is een zeer groot percentage, dat de bemoeiin gen van het bestuur in deze richting ten zeerste apprecieert en dan ook haar volle medewerking geeft om déze eerste Textielbeurs zooveel mogelijk te doen sla gen, daar zij zeer terecht de groote belangen van een permanente textielvakbeurs te Am sterdam inzien. Er is echter ook een zeker percentage van belanghebbenden, die liever de kat uit den boom wil kijken. Slaagt deze eerste beurs, wat, door het groot aantal exposanten, dat nu reeds expo seert, zoo goed als verzekerd is, dan zijn dit definitief gewonnen deelnemers voor de tweede beurs. Dan is er nog een derde cate gorie, die, zooals dat in Hoilandsche kringen meer gewoonte is, hun schouders ophalen voor elke nieuwe onderneming, in dit geval de I.T.B. Deze categorie worden wellicht eerst deelnemers wanneer hun door hun- col lega's textielvakmenschen verklaard wordt, dat de textielbeurs niet is louter een expo sitie, doch een, werkelijke vakbeurs, waar zaken te doen zijn en connectie's zijn aan te knoopen. Gezien de zakelijke wijze, waar op deze Beurs wordt geleid en gezien alle 'middelen, welke de leiders van deze eerste textielbeurs gebruiken om koopers en ver- koopers van 7 tot 16 November a.s. in het Paleis voor Volksvlijt samen te brengen, kan men werkelijk verwachten dat deze eerste I.T.B. een zakelijk succes wordt voor de ex posanten, en zijn wij er van overtuigd dat de tweede"'textielbeurs zoo goed als verze kerd is.' 's-GRAVENHAGE, 28 Oef. Het 8 jarig zoontje van den heer L. v. d. P. alhier, werd van middag nabij z'n woning over reden door een Autobus van de Westland- sche stoonltrammij, en was direct dood. Den chauffeur treft geen schuld. LEIDEN, 28 Oct. Te Boskoop is in den nacht'van Maandag op Dinsdag ingebroken bij burgemeester Colijn. De dief vond toe gang door het raam; het slot van de brand kast werd geforceerd en deze leeggehaald. Al het tafelzilver is gestolen. Voor de Almelosche Rechtbank stond Woensdag terecht Wiebe van der Sluis, 43 jaar, propagandist van de S.D.A.P te AL melo eri' lid van de Tweede Kamer, terzalqe dat hij te Almelo omstreeks Januari 1925 opzettelijk een stuk heeft gesteld en heeft doen opnemen in het in groote oplaag ver schijnende en voor het publiek verkrijgbare dagblad „Het Volk", van welk dagblad hij correspondent voor Overijssel was en welk stuk daarin is opgenomen in het nummer verschenen op 14 Januari 1925, in welk stuk hij bek!. schrijvende over den Bur gemeester van Giethoorn, B. P. Hazenberg, opzettelijk de navolgende woorden heeft gebezigd; „een saboteur eerste klasC, „hij verstaat nl. ook de kunst om de wetten van het land te saboteeren, wanneer daarmede de brandkast kan worden gediend", „zouden Gedep. Staten niet eens wat aandacht aan dezen saboteur kunnen wijden?", althans woorden van gelijken beleedigenden inhoud en strekking. Pres.: „Als u geweten had, hoe de feiten in werkelijkheid zijn, zou u het artikel dan ook geschreven hebben?" Bekl.: „Alles is precies, zooals het in het artikel staat. Pres.: „Wat bedoelt u met sabotage?" Bekl.: ,Het zeer krampachtig uitvoeren van de wetten, het moedwillig rekken daar van." De Ambtenaar van het O. M.. Mr. Blok, acht eenvoudige beleediging bewezen en eischt 50 boete subs: 1 week hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. DE R. JC. KERK TE BÖRCULO. 1 November weer in gebruik genomen. Naar wij vernemen zal de R.-K. kerk te Borculo a.s. Zondag 1 Nov. weer in gebruik v/orden genomen dank zij den voorspoe- digen voortgang van de restauratie-werk zaamheden. - Dit bericht j.l. Zondag door Pastoor Kroot aan de katholieken meegedeeld, werd met groote vreugde begroet, want sinds de ramp werd de kapel van het Leo-gesticht als kerk voor de parochie Borculo gebruikt, hetgeen V K HEDEN 5% Nederland 1919 1001/4 100i/4 6% Nederland 1923 103 103. 4K NederL 1917 981/a 981/g 7% N.-L 1921 A... 101 i/s 6% tf.-L 1923 D... 103 103 44 Oude Vaart 65 65 dito Gem. Eigend 53 53 Mij „Nederland" 169 Scheepvaart-Unie 1561/2 157 b Rotterd. Lloyd 139i/2 190 189 Oude Boot 761/z 77 Holl. Stoomboot 21 21 H. V. A. 554 556 Java Cultuur 305 304 g J urgent gew 126 125l/2 Koloniale Bank t 171 L dische Bank 138 1381/2 Cert Handel Mij. 140 1381/a 140 Phoenix 101 Geconsolideerde 168 167 Kon. Olie 391 3901/jb U. S. Steel 129 128 Marine comm. 10 Vorstenlanden 150 1471/2 Actions id. 141 f37 C ,mp. Merc. Arg. 7 7 98 Oude Del» 420 420 493 495 Deli Batavia 394 392 A'dam Rubber 365 370 Serbadjaiji 378 388 Silau 214 2181/2 Wai Sumatra 348 350 Dordtsche Petr. 360 Southern Rails 114 114 Uoion 143 143, Anaconda 94 Wabash 42 403/, Comm. Maxwell 7 28 OCTOBER. tERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.20 59,17 PARIJS 1 v 1 10 45 11.25 BRUSSEL ,#t 11.25 11.22 WEENEN 36.- 35.10 LONDEN >i(i 12.05 12 04nlg STOCKHOLM 60.60 66.65 KOPENHAGFN 61.60 61.52i/2 OSLO 11 111111 50.70 50.65 BAZEL t t 1 1 48.— 47.95 NEW-YORK 2.49 2.481/2 ROME 1 1 1 9.95 9 81 gezien de groote afstand, waarop het ge sticht van Borculo verwijderd is, een groot ongerief was, ofschoon de gastvrijheid der Directie van 't Gesticht allen lof verdient. Het kerkgebouw was door den cycloon hevig geteisterd. *De torenspits was verdwenen; de kap ontzet; de gewelven zwaar bescha digd. Van deze was geen enkele rib meer intact gebleven, EINDHOVEN, 28 Oct. De arbeider H. v, d. S„ die onlangs te Geldrop in een fa briek gewond werd, is aaii bloedvergiftiging overleden. BERLIJN, 28 Oct. Het op 5 JTov. vast gestelde internationaal schaaktournooi is naar uit Moskou wordt gemeld, tot 9 Nov, uitgesteld. ATHENE,. 28 Oct. De Grieksche re geering heeft gisteravond haar antwoord ge zonden aan Briand op de nota van den Vol kenbond. Daarin verklaart zij dat het Ru- meensche voorstel reeds wordt uitgevoerd, Orders zijn gegeven aan de troepen, om zich achter de grenzen terug te trekken. De ont ruiming zal naar verwacht wordt, heden een aanvang nemen. Het incident wordt als gesloten beschouwd. De Volkenbond behoeft nog slechts de verantwoordelijkheid en de wederzijdsche eischen uit te maken. PARIJS, 28 Oct. Generaal Sarrail beeft naar vernomen wordt, 15.000 man verster kingen voor Syrië gevraagd. BERLIJN. 28 October. Naar in politieke kringen verluidt, is de Rijksregeering voor nemens, de beslissing van den Rijksdag over het verdrag van Locarno tegen 20 November uit te lokken. BERLIJN, 28 November. De berichten uit Parijs en Madrid maken melding van de heer- schende rust aan 't geheele front. De Fran- schen hebben twee cavalerie-regimenten in gescheept van Marokko naar Syrië. BERLIJN, 28 October. Wegens het pro- clameeren der algemeene staking, kondigde de Chileensche regeering over de provinciec Santiago. Valparaiso en Acohcagua, den staat van beleg af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2