Haverschmidt t Kltje Peignoirs tf— Woningbouwver. „Rosehaghe" Willem van Liemt Reclame! Wollen Ratlné «190 Aan onze Lezers IDRCSTE'Sj Caramel\ Mou Vraag en Aanbod Ad vertentiën HET VERVEN en Regenmantels ANEGANG hoek Warmoesstr. HEEMSTEDE SCHOTEN. ZANDVOORT. Actie voor belastingverlaging. BEVERWIJK. en 1 Spoort al Uw kennissen aan hun vraagt- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant DRIEHUIS. WIJK AAN ZEE EN DUIN. VRAGENBUS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Begrooting Binnenl. Zaken en Landbouw. ADVERTENTIËN. P. E. Oudejans m M. A. J. van Schooten, CHEMISCH REINIGEN van goederen verelseht niet alleen deugdelijke vakkennis, doch te vens een goed ingerichte fabriek WAARSCHUWING!! Haverschmidt Klaje. f Centrale T andheelkundige r Kliniek Kenaupark 26 - Telefoon 12644 chocolade metpoom- capamel DANSINSTITUUT J. G. MARTIN Zn. R.-K. MEISJE GEVRAAGD voor 1 CENT Een fl. Winkeljuffrouw R.-K. Instelling vraagt IJVERIG EN NET PERSOON Groote Houtveiling Gezellig Tehuis Gem. Kamers te Huur Net Meisje gevraagd, Kraamverpleegster. GEVRAAGD R. K. MEISJE, GEVRAAGD LOOPJONGEN. biedt Pension 9.75 bckwaciiii BroodbaKkci" R K.. TE HUUR TE KOOP Industrieterrein te koop gevraagd Een allerliefst vrijstaand LANDHUIS Prima kwaliteit o cm Kindermaten TE KOOP TE KOOP TE KOOP IJzeren Hek, Dahlia's te koop, Reclamebord WIE HELPT! TE KOOP STOOMVeRyeRU CHem.WASSC He RU OUD EM VERTROUWD ADRE5 Te Huur of te Koop Wegens vertrek te koop TEKÖOP" nette Werkster. BRANDKAST Onderlinge Tuinliedenvereeniging j.Aerdenhout en O." De vergaderingen, yan deze vereeniging komen meer en meer in het teeken van eene tentoonstelling- te staan. Om ruim 8 uur opende de Voorzitter de vergadering, en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Na lezing der notulen werd aller eerst wederom een nieuw lid geïnstalleerd, terwijl 2 nieuwe leden zich hadden aange meld. Op verzoek van den Voorzitter, stelde de heer Nieuwenhuis zich beschikbaar in den loop der winter eenige inleidingen te houden over een paar onderwerpen. Ook eenige andere leden zegden in beginsel toe. Hierna werd overgegaan tot bezichtiging van het ingezondene. De heer Nieuwenhuis had thans het grootste aandeel in de groote bloemenpracht. De heer Nieuwenhuis ontving 4 maal 5 punten en de heer Radstake 2 maal 4 punten. Als iets bijzonders, en ter opluistering toonde den heer Hartman een fraaie Vare Asplenium Deversifolium, die reeds den ouderdom van 36 jaren bereikt heeft. Alle inzenders gaven leerzame inlichtingen over het ingezondene. BRAND. Gisterenmiddag om half twee ontstond brand in het ketelhuis van de N.V. Eerste Haarlemeche Stoomv. en Chem. wasseherij fa. Schenk Hoeing, aan den Spaarndammer- weg te Schoten. Aanvankelijk liet de brand rich ernstig aanzien. Echter bleek dat de hoeveelheid houtwol, die op den ketel lag, in brand was geraakt. Onder leiding van den heer v. d. Broek, commandant van de Haarlemsche brandweer werd het vuur door eigen personeel gebluscht. De slangenwagen van Schoten, die ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De ketel werd be schadigd. Vergunningen. Aan den Raad der gemeente Schoten is het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Schoten van den Neder- andschen Bond van Koffiehuis- Restaurant- louders en Slijters, goedgekeurd bij Konin klijk besluit dat adressante met groote belangstelling 'tennis heeft genomen van het prae-advies, voor diegenep, die in het meest aantal win kels hebben gekocht. Op 25 November zal een vliegmachine de reeds besproken redameboekjes uitstrooien. Zooals reeds gemeld, zit in een: aantal dezer boekjes een geldswaardige bon, terwijl even eens eèn bon wordt ingesloten ter waarde van 5 koopbons, die bij den winkelier kun nen worden ingewisseld. De winkeliers mo gen zelf geen bons inleveren en zich niet op een andere wijze van de bons ontdoen, dan door toegift op verkoop. De winkelier is verplicht om dent bon te verstrekken en het publiek wordt aangeraden er naar te vragen. Op een nog nader te bepalen datum moe ten de bons worden ingeleverd, terwijl op 14 December de prijswinnaars zullen worden uitgenoodigd op een cabaret- of bioscoop avond. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat men hoopt door deze reclame den verkoop zoo hoog mogelijk op te vóeren. Ieder winkelier zal dus in de a.s. winkelweek zijn beste beentje voorzetten en zijn artikelen zoo doelmatig mogelijk naar voren brengen. Beverwijk staat dus een gezellige St. Ni- colaasweek te wachten, die ongetwijfeld ook velen buiten de plaats zal trekken, „Excelsior". Het Mannenkoor „Excel sior". directeur de heer Leo Pielage. uit Haarlem, zal a,s. Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk zijn eerste concert geven, Verschillen de solisten zullen hun medewerking ver- leenen. Onder voorzitterschap van den heer For- rer had Dinsdagavond in „Bodega Mustert" aan den Strandweg een vergadering plaats, waartoe verschillende plaatselijke vereeni- gingen, die zich ook op dit gebied, van het, maatschappelijk terrein bewogen, waren uit genoodigd. Een klein aantal afgevaardigden had slechts aan de uitnoodiging gehoor ge geven. Gezien het aantal ingekomen stuk ken, waarin verhindering werd medegedeeld, mag men veronderstellen, dat de korte tijd van voorbereiding een beletsel is geweest om van de verschillende organisaties verte- tegenwoordigers te zenden. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van het bestuur van de Zandvoortsche Huis- vrouwen-Vereeniging, den Zandvoortschen Bestuurders Bond en de Forensen-Vereeni- tennis heeft genomen van het prae-aavies, C~ 7 7 ttrekkende aan Hare Majesteit de Koningin gwg; Bericht jan verhindering Jaddenje- :e verzoeken, het maximum aantal ver dunningen, de eerstkomende vijf jaren op :en dusdanig aantal te bepalen, dat het steeds :én minder dan het aantal werkelijk be- itaande vergunningen zal zijn dat weliswaar, mocht de Kroorr wenschen te besluiten volgens een dergelijke geheel nieuwe formule het maximum te bepalen, gebruik kan worden gemaakt van artikel 5, tweede lid der Drankwet en dit misschien als een voordeel kan worden aangemerkt, hoewel in tal van gemeenten juist groot be zwaar bestaat tegen de toepassing van dit artikel, die onvermijdelijk den handel in afstandverklaringen, medebrengt dat daartegenover ook echter een groot 'nadeel zou ontstaan en wel hierdoor, dat de (weduwe van een vergunning-houder, die 'geen beroep zal kunnen doen op artikel 55 der Drankwet, niet de vergunning voor haar over leden echtgenoot op haar naam zal kun nen krijgen, tenzij ook door haar twee af standverklaringen zullen worden overge legd; dat bij den bestaanden toestand iedere we duwe, die met haar echtgenoot samenwoon- de, na diens overlijden de vergunning kan 'krijgen en dit geheel anders zou worden, 'mocht het voorstel van Burgemeester en Wethouders van kracht worden, aangezien 'in verreweg de meeste gevallen van overlij den van een vergunninghouder hier ter plaatse de weduwe geen beroep op artikel 55 zal kunnen doen redenen waarom adressante Uw Raad be leefd durft verzoeken, ten deze den bestaan- den toestand ten aanzien van artikel 4 der Drankwet te helpen handhaven. EEN WINKELWEEK. in café v. d. Lem gehouden vergadering fvan de Breestraatvereenigmg kwam de re- dame-campagne voor de St. Niéolaas ter sprake. Besloten werd van 25 November tot 5 December een winkelweek te organiseerden, met een bijzondere attractie. Vanwege de vereeniging worden aan de •winkeliers bonboekjes verstrekt, die door i den winkelier worden gewaarmerkt. Iedere kooper ontvangt voor lederen gul- i'den, welken hij besteedt, een bon. Door 'ieder lid-winkelier wordt een prijs beschik baar gesteld, die op den 25slen 'November 'in de étalage wordt geplaatst met een win- keiweekkaart. Men beeft aldus de beschik- king over een 60 prijzen. Hij, die nu de metste bons heeft, heeft uit deze prijzen de eerste keus en zoo vervolgens. Bovendien worden er 10 prijzen beschikbaar gesteld zonden de Zandvoortsche Handels-Ver- eeniging, Zandvoorts' Bloei. Ond»ling Hulp betoon en de R.-K. Kiesvereeniging. Geen nader bericht op de uitnoodiging voor deze vergadering was ingekomen van den Vrij heidsbond en Gemeentebelang. De heer Forrer zette in het kort uiteen, wat het doel was, dat men door een gezamen lijke actie zou trachten te bereiken. Hij wees er op, dat een plaats in de zesde klasse, dus een hooge belastingheffing, niet te recht vaardigen was als men daarbij rekening hield met de hooge huren en den hoogen levensstandaard, waarvoor Zandvoort alge meen bekend stond. Zandvoort stond in de zesde klasse gelijk met Beverwijk, Diemen, Muiden, Lisse en meey van die plaatsen. Deze opsomming belees reeds genoeg, dat het zeer gewenscht was aller medewerking te-verkrijgen, om in die verhouding verandering te brengen. Hoewel de opkomst niet meeviel en de voorzitter meer belangstelling verwacht had, meende hij toch uit de aanwezigheid der vertegenwoordigers der verschillende plaat selijke vereenigingen te moeten afleiden, dat er genoeg belangstelling voor het onderwerp was en dat de eerste stap in de goede richting gedaan was. Geen der aanwezigen verklaarde zich dan ook tegen het doel, om te trachten door het voeren van een actie verbetering in de be lastingheffing te verkrijgen. Spreker vergeleek Zandvoort in de zesde klasse met Amsterdam, dat in de eerste ge plaatst is. Hij wees er op, dat de belastbare huurwaarde te Zandvoort reeds begint bij een huurwaarde van f 175, te Amsterdam eerst met f 300. f 700 te Zandvoort staat dus gelijk met f 1200 te Amsterdam. Ook in ver band met de grootte van het gezin gaf een eerste klas heffing belangrijke verbetering. Het heffingcijfer was te Zandvoort bijna al tijd 4, 6, zelfs 8 procent hooger dan te Am sterdam. En was de grens der belastbare huurwaarde voor kinderaftrek te Zandvoort f 700, te Amsterdam ging dat tot f 1200 Spreker kwam tot een becijfering, dat een plaatsing in de eerste klasse voor Zandvoort een besparing van belasting zou geven van 76 Ook al werd niet eindelijk bereikt, dat men in de eerste klasse geplaatst werd, dan nog zou elke verandering door de samen werking van allen verkregen, een belangrijke verbetering zijn. Het eenige bezwaar, dat men tegen eenMalariabestrijding, Inhoudende -verzoek om subsidie verlaging van belasting zou kunnen aan voeren was, dat de inkomsten der gemeente zouden verminderen. Maar spreker meende, dat de meerdere bewoonbaarheid van Zand voort dat tekort geheel zou opheffen en het zelfs in een voordeel zou doen veranderen. Verder wees hij op de groote belangen, die de hotel- en pensionhouders bij de actie hebben. Nu wordt het geheele perceel aan geslagen, als in den wintertijd ook maar een kamertje bewoond wordt verhuurd. Boven dien brengt de nieuwe belastingwijziging ook weer een verslechtering voor Zandvoort, omdat nu de huurwaarde ook de belastbare waarde voor den aanslag wordt. De bijzondere ongunstige heffing maakt, dat kapitaalkrachtige personen de gemeente verlaten. Zoodoende worden aanzienlijke bedragen in de gemeentekas gemist en spre ker noemde een zeer recent geval van een groot kapitaalbezitter die even over de grens der gemeente was gaan wonen en daardoor een aanzienlijke besparing op zijn belasting biljet verkreeg. Waar het hier een groot en een algemeen belang gold, hoopte spreker, dat alsnog aller samenwerking verkregen zou kunnen wor den, want Zandvoort stond wat huur en le vensonderhoud betrof Zeker niet lager dan Amsterdam, eer hooger. De heer Forrer wees er op, dat het ge meentebestuur op een vroeger adres reeds een goedgunstig advies had uitgebracht. Dat ook de regeering van de abnormale duurte overtuigd was, bewees het zenden van on gehuwde ambtenaren. Hij meende dus, dat er alle gronden waren, om van een gezamen lijke actie goede resultaten te mogen ver wachten. Werkelijk, het was noodig dat er verbetering kwam, want zelfs woningen in de Kruissteeg en de noodwoningen vielen nu al onder de belastingheffing door hunne huurwaarde. Na verdere bespreking werd een voor-, loopig comité opgericht. Dit comité zal verder werken en men hoopt, dat als, zooals nu, vogels van verschillende pluimage, daarin zitting nemen, het politiek tintje, dat men misschien achter dit streven zoekt geheel zal worden weggenomen en een goed resultaat den arbeid mag beloonen. Een paar deskundigen op belastinggebied zouden met hunne voorlichtingen het co mité steunen. Nadat nog over verschillende onderdeelen van gedachte was gewisseld door enkelen der aanwezigen, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de betoonde belangstelling gesloten. Electriciteit in de huishouding. Dinsdag middag had in „Ons Huis" de eerste lering plaats over electriciteit in de huishouding door den heer J. G. Warmelink, ingenieur bij het P. E. N. Deze spreker was uitgenoodigd door de Zandvoortsche afdeeling van de Ned, Ver eeniging van Huisvrouwen. Een zestal le zingen zullen nog volgen. Op zeer duidelijke en bevattelijke wijze gaf de heer Warmelink daarna een schets van het opwekk ender electrische energie en van het geschikt maken van den stroom voor huishoudelijk gebruik. Een serie licht beelden, op het witte doek gebracht, ver duidelijkte de wóórden, waar dit even noo dig was. Alles wat het bedrijf betrof werd in beeld vertoond: de werkplaatsen, de transformatoren, de schakelingen, zelfs hef leggen van de kabels. Daarna kwam de huisinstallatie aan de beurt. Na dit onderwerp behandeld te heb ben zal een volgende Dinsdag weer des middags om twee uur in „Ons Huis" worden verder gegaan met het demonstreeren van allerlei 'huishoudelijke voorwerpen, waarbij de electriciteit als werkkracht de men- schenkracht leert sparen. Gevonden. Bij de politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden sleutel. Gemeenteraad. Voor dc vergadering van den gemeenteraad die a.s. Vrijdag zal gehouden worden, is de volgende agenda vastgesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken; 2. Adres van de Commissie voor de ^.dres van C. Duivenvoorde, inhoudende verzoek tot verhooging van het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drank wet, 4 .Voorstel B. en W. aangaan geld. leening; 5. Suppletoire begrooting vopr den dienst 1925; 6. Voorstel B. en W. tof het aangaan van eene rekening-courant over eenkomst voor den dienst 1926; 7 .Vast stelling gemeentebegrooting en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1926. Vr.: Ik ben stoker aan een gemeente- gasfabriek. Ik ben 65 jaar oud en heb 20 dienstjaren, Hoe groot is het pensioen per week of per jaar, berekend naar een pen sioengrondslag van 1795? Antw.: De door u verstrekte gegevens zijn zeer onvolledig. Voor zoover wij kunnen na gaan wordt uw pensioen ongeveer 718 per jaar. Vr.: Ik heb een zoon in Canada, dien ik een zeker aantal sigaren wilde zenden. 1. Hoeveel mag ik er zenden? 2. Komen er groote onkosten bij? Antw.: Hieromtrent kan u de consul-gene raal van Canada inlichten, De Ruyterkade 108, Amsterdam, geopend van 10—1 uur en van 2Yi tot 5 uur. Zaterdags 1012 uur. Vr.: Hoeveel water moet ik een Oranje appelboom geven? Moet ik stekken of zaad zaaien? Moet ik de plant in de huiskamer bewaren? Antw.: Het overwinteren van een Oranje boompje moet vorstvrij wezen, liefst in een frissche kamer of serre met een gemiddelde warmte van 50—60 gr. Far. In den winter gematigd vochtig houden; in den zomer volop licht, water en voedsel geven. Vanaf tweede helft Mei tot 't laatst van Septem ber kan deze plant buiten geplaatst worden op een zonnig plekje. Dan er vooral op gelet, dat ze géén watergebrek heeft en wekelijks een aftrekje koegier geven. Vr.: Ik ben aangeslagen in de belasting over het jaar 1924—1925, tegen een inko men van 1564. Kinderaftrek 600. Levens onderhoud 800. Nu moet ik betalen 30.13. Is dat juist? Ik woon in Heemskerk. Antw.: Het belastingpercentage in Heems kerk is ons niet bekend. Wij kunnen uw vraag dus niet beantwoorden. Wend u even tot den ontvanger ten üwent. Vr.: Is de oplossing van prijsrebus No. 66 van het Zondagsblad al bekend gemaakt? Antw.: Neen. Zie hetnummer van'a.s. Za terdag. Vr.; Oyer een bruine wollen stofjapon neb ik een kop koffie (met room en suiker) ge. kregen. Kunt U mij een middel aan de hand om de vlekken welk^hierdoor ontstaan zijn, te verwijderen? Antw.: Koffievlekken zijn uit wollige weefsels niet zoo gemakkelijk te verwijde ren en daar krachtige reinigingsmiddelen niet aangewend kunnen worden, gaat de be handeling minder vlug. Maak een mengsel van 3 deelen glycerine, 9 deelen water, een deel geest van salmoniak en houdt daar mede de vlek 12 uur, nat. Ten slotte af- wasschen met galzeep. Vr.: Hoe moet ik een gabardine-jas wa terdicht maken? Hoe schoon te maken als hij eenigszins vettig is? Antw.: Haal den mantel door een. 5 pCt, lauwwarme oplossing van aluin in water en druk de overtollige vloeistof uit, laat eenigszins bedrogen en haal dan door zeep water (20 gram zeep op 1 liter water). Als de stof geheel doortrokken is uitwringen en weer in het aluinbad doen. Hierna uit wringen en hangen te drogen. Om 't im- pregneeren duurzaam te maken is het goed om in 't laatste aluinbad 3 pCt. kopersulfaat toe te voegen. Vr.: Zijn kinderen verplicht hun vader, die niet meer in zijn levensonderhoud kan voorzien, te onderhouden? Antw.: Ja. Wendt u bij voorkomende moeilijkheden, tot den Armenraad, Jansweg 34. Vr.: Bij het presenteeren van een kwi tantie blijkt dat er voor diezelfde levering ruim 30.te veel berekend is. Dc be treffende persoon heeft toen geen fractuur ontvangen en was dus onkundig van het be drag. Hij betaalde toen en nu blijkt dat hij te veel heeft betaald. Kan hij nu het te veel betaald^ geld van die firma terug ver langen? Antw.: Ja, dat teveel betaalde kan wor. den teruggevorderd. Vr,: Kunt u mij het volledig adres opge ven van Dr. Frederik van Eeden? 2, Is bet juist dat er ongeveer 4 a 5 we ken geleden een stuk geschreven is in de N, H. Crt. betreffende zijn werkzaamheden? Antw.: 1: Dr. Frederik van Eeden, 's-Gra- velandsche weg 54, Bussum. Vr. 2: Ja, ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum als medicus. Vr.: Hoe verwijdert men uit een licht grijze covercoat-overjas een in regenachtig weer bekoifcen Aniline.potlood-vlek, ter grootte van een cent? Ik heb het met een half fleschje gepro beerd, doch heb er geen baat bij gevonden. Antw.: Probeer het met een inktstift. Ver krijgbaar bij een drogist of met spiritus dilutus eveneens bij een drogist te bekomen. Vr.: Is het een dienstbode geoorloofd met I November haar betrekking op te zeggen met 6 weken, zonder een gerechtelijke vervolging? Antw.: Wanneer zij per week of per maand het loon krijgt uitbetaald, is deze opzegging voldoende. Wordt zij niet per week of per maand betaald, dan gelieve u ons dat nog even te berichten. Vr,: 1. Hoe lang duurt de studie voor Candidaat-notaris? 2. Welke en hoeveel examens moet men afleggen, wanneer men het einddiploma Gymnasium A. heeft? 3. Voor wie worden deze examens afge legd. 4. Waar kan men opgeleid worden? 5. Hoe lang duurt, de studie voor advo caat nog, als men candidaat-notaris is? Antw.: 1. Deze studie duurt in het ge heel 4 jaar. 2. Het examen bestaat uit 3 deelen: a. (studietijd 2 jaar) Burgerlijk Wetboek.-Han delsrecht enz.; b. (studietijd 1 jaar) belastingrecht, suc cessierecht enz.; c. (studietijd 1 jaar) practische bekwaam heden, als opmaken van akten enz. A. en B. zijn mondeling; C. is een schriftelijk exa men, 3. Voor een Staatscommissie, die een maal per jaar examenen afneemt in Den Haag. 4. Een bepaalde schoolopleiding bestaat niet. Particulieren leiden voor dit examen op. Meestal zijn dit candidaat-notarissen, Een advertentie in de N. H.. Crt. zal u al licht aan adressen helpen, 5. Dat is moeilijk te zeggen. Het zal veel aan den betrdkkene zelf liggen, Vrijstelling van examens heeft een cand.-not. niet. Een meester in de rechten heeft echter vrij stelling van het le deel van het candidaats- examen. Vr. Hoe is de weg van IJmuiden naar Rotterdam, zonder dat ik Den Haag met een vrachtauto behoef door te rijden? Hoe veel K.M. is het? Antw.: IJmuiden, Velseroord, Driehuis, Santpoort, Schoten, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Delft Overschie, Rotterdam, Afstand 77.3 K.M. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. Het volgende ontleenen we er aan: Gevraagd wesd, of den Minister een voor stel tot afschaffing van den Zomer-tijd is te verwachten en zoo ja, of dit voorstel de Kamer dan spoedig zal bereiken. Andere leden waren voor een compromis tusschen voor- en tegenstanders door het aanvaarden, als wettelijken tijd voor het geheele jaar van den midden Ëuropeeschen tijd. Gevraagd werd. waarom voor tractemen- ten voor aan, het departement te werk ge steld tijdelijk personeel, alsmede voor schnjf- loonen een bedrag is geraamd aanzienlijk hooger, dan de som.welke in 1924 daarvoor is uitgegeven, en evenzoo voor bureel- en lckaalbehoeften. De vraag werd gesteld, of van dezen mi nister meer, dan van diens ambtsvoorganger verwacht fnag worden erkenning van de autonomie der gemeenten. Gevraagd werd, of naar het oordeel van den minister de artikelen 140 en 145 der Grondwet toelaten, dat besluiten van de Kroon tot schorsing of vernietiging van be sluiten van Provinciale Staten, Gedeputeer de Staten en Gemeentebesturen worden on derworpen aan het oordeel van een onat- hankelijken administratieven rechter. Verschillende leden gaven, als hun oor deel te kénnen, dat dc provinciale wet in overeenstemming behoort te worden ge bracht met de eischen, welke een «oede behartiging van de, aan provinciale besturen in den Taatsten tijd bestelde taak met zich brengt, onder meer door de behandeling van verschillende zaken, waarvoor thans de 1 ro- vincialc Staten beslissen, aan Gedeputeerde Staten op te dragen. Gaarne zou men ver nemen, of de minister bereid is, deze mate rie het voorwerp van een ernstig onderzoek te doen uitmaken. De vraag werd gesteld, of de minister bereid is, een wijziging van de Kieswet uit te lokken, waarbij het aan visschers en an deren, die op een dag van de stemming bui ten het land vertoeven, mogelijk zal woi- den gemaakt, hun stem op een anderen dag, of op den vastgestelden dag bij gemachtigde uit te brengen. Eenige leden verklaarden zich voor af schaffing van den stemplicht. Dezelfde leden drongen aan op algeheel e afschaffing van het vrouwenkiesrecht actief, zoowel als passief. Cijfers werden gevraagd, omtrent dé jongste verkiezingen van de Tweede Kamer, het aantal ongeldige stem biljetten, de aantallen kiezers, die om gel dige of ongeldige redenen niet aan hun stemplicht hebben voldaan enz. Eenige leden gaven uiting aan de door hen gekoesterde hoop, dat de minister niet met te groote gulheid zou voldoen aan de wenschen van sommige gemeenten tot het vergrooten van haar grondgebied met dat van kleine naburige gemeenten, als deelen daarvan. Andere leden meenden echter, dat aan plausibele voorstellen tot grenswijziging niet te yeel bezwaren mogen in den weg gelegd. Gevraagd werd, welke gedragslijn de minister zich voorstelt te dezen aanzien te volgen. Tooneelcensuur. Geklaagd werd over den onhoudbaren toe stand op het gebied van de tooneel-censuur. Verschillende burgemeesters vragen zich in di opzicht niet meer af, welke verplichtin gen de wet hun oplegt, doch meenen zich te moeten richten naar deze of gene groep van gemeentenaren. Men vroeg of de Minis ter in verband hiermee geen termen aan wezig acht, om de aandacht van de burge meesters te doen vestigen op den eigen lijken inhoud van artikel 188 der Gemeen tewet. Gevraagd werd, of spoedig de memorie van Antwoord mag worden verwacht op het voorloopige verslag der Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de gemeente wet, met betrekking tot de plaatselijke be lastingen. Enkele leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent 's ministers meening in zake bet vraagstuk van de zakelijke bedrijfsbe lasting. Gevraagd werd, of de minister heeft ken nis genomen van de gegevens, welke voor komen in het centraal verslag der Arbeids inspectie over 1924, in zake het slapper wordende toeziclet in menige gemeente op de naleving van de arbeidswet. Is de minis ter voornemens, maatregelen te treffen, ten einde daarin verbetering te brengen? Eenige leden brachten in herinnering, dat er den laatsten tijd nog al eens van mishandeling gebleken is, welke door de politie gepleegd is. Zij vroegen, om de minister wil doen wat in zijn macht ligt, om het voorkomen van een dergelijk optreden van de zijde der politie tegen te gaan. Eenige leden drongen er op aan op het m het leven roepen van een verbod van het gebruik van den hond als trekdier, subsidair een verbod voor den bestuurder, om op dt kar plaats te nemen. j De vraag werd' gesteld, of het de regee ring bekgnd is, dat de gemeente Urk in. gebreke is ,wat betreft haar verplichting tot rentebetaling en aflossing op de door haar gesleten geldleeningen, en dat in die gemeente nóch maatregelen worden getrof fen ter vergrooting van de inkomsten, nóch zorg wordt gedragen, dat de inkomsten, waar over kan worden beschikt, naar behooren binnenkomen. Gaarne zou men omtrent de oorzaak van dezen onregelmatigen toestand worden ingelicht. Burgerwacht en Pohtietroepen. Verschillende leden maakten Wederon bezwaar tegen de uitgaven voor burger wachten, vrijwillige landstorm en politie» troepen. Andere leden achtten deze instel lingen onmisbaar en zouden gaarne hun stem aan de desbetreffende artikelen geien. Verschillende leden gaven als hun mee- ning te kennen, dat in de werkverruiming meer systeem behoort te worden gebracht. Gevraagd werd of de minister een over- 7ich kon geven van het geen gedaan is ter verbetering van den economischen en den geestelijken toestand van de arbeiders in de Drentsche veenstreken. Landbouwpolitiek. Verscheidene leden verklaarden het zeet te betreuren, dat de uitgaven, geraamd voor het land- en tuinbouwonderwijs, den_ voor lichtingsdienst en het wetenschappelijk on derzoek van de proefstations en den plan- tenziektenkundigen dienst op hetzelfde lage peil van verleden jaar zijn gebleven. Lr werd o.m. op gewezen, dat een der hoog leeraren van de landbouwhoogeschool het honorarium voer zijn hier te lande en in het buitenland gehouden lezingen heeft moeten besteden aan voor zijn werk noodzakelijke reis- en verblijfkosten van zijn assistenten, Verschillende leden gaven den wensen te kennen, dat voorloopig niet zal worden voorzien in. de vacature van directeur-gene raal- van den Landbouw, doch dat in de pla,ats daarvan dc proef zal worden geno men met een klein deskundig college van arvies voor Landbouwzaken en Landbouw raad ^aast den Hoogen Raad van Arbeid en den Onderwijsraad. In dien Raad zouden zitting moeten heb ben de vertegenwoordigers der voornaamste land- cn tuinbouworganisaties. Vele anderen konden deze opvatting niet deelen. Zij betreurden het ,dat in de vacature nog niet is voorzien. «SS* Getrouwd: die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Cruquiusdijk 9. Haarlemmermer, 28 Oct. 1925. Daar onze bestelauto's wat kleur en tekst betreft, worden nagemaakt om verwarring te stichten, verzoeken wij onzen Cliëntélen dringend op den juis- ten naam te willen letten. Onze be stellers dragen steeds een uniformpet met de' initialen H. K. N, V, CHEM. WASSCHERIJ— VERVERIJ. Machinale Tapijtreiniging. SPREEKUREN: lederen werkdag van 9—11 en 12. Dinsdag en Vrijdag avond van 6.308,30. Zaterdagsmid dags geen spreekuur. Receptie, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Dansacademie, in een der lokalen, Schagchelstraat 29, jaqopQ 63 '?ep.iapuoQ 'us?jow do van 2 tot 6 uur. Br* ■oil 4 regels p. plaatsing f 0.60— Elke regel meer f 0.15 - bij vooruitbetaling mi Er biedt zich aan een net voor halve dagen, omtrek Heemstede- Bennebroek. Brieven lett, K, Boekh, A. M. C. SCELLEKENS, Heemstede. in klgin gezin tegen 1 of 15 Nov. een net R. K. Meisje. Eenv. kunn. koken en netjes werken, hulp v. dagm. aanw. Brieven ond. No. 11238, Bur. v. d. Blad. Zendt 1.50 en deze bon aan Casano, Bilderdijkstraat 15., Haarlem, en U ontvangt franco een boek met duidelijk en uitleg aangaande knippen, waarin 74 modellen van Dames- en Kinder-boven en onderkleeding. Tevens 4 apparaten, waarvan een ieder, zonder rekenen of teekenen in 17 maten zooveel patronen kan maken als zij wil. Het boek bevat verder uit leg en modellen voor het maken van hoeden. Deze bon is geldig tot 6 Nov. Zonder bon 4.—. Remboursementen 35 cents hooger. Comestibles fijne vleeschwaren. gevraagd, liefst met 't vak bekend. Br. ond. No. 11249, Bur. van dit Blad, welke zich in vrijen tijd Bijverdienste wil verschaffen. Brieven onder No. 19229 aan het Bur. v. d. blad. DONDERDAG. 29 OCTOBER des morgens 10 uur 30 in Café „Bonte Koe", te Voorhout, door J, MICHEL cn A. DE BRUIN. Deelen, Baddings, Balken enz. Wed., R.-K.. goeden stand, Eigen huis bew. biedt aan. Br. onder No. 500 aan W. WIL- LEMSE, Boekhandel Kruisweg 17A. met gebuik van keuken. Brieven ond. No. 11240, Bur." van dit Blad. leeftijd 15 a 16 jaar, van 8—3 uur. Loon 3.50 a 4. Kinderhuisvest 19 zw. Gevraagd tegen Kerstmis Brieven met condities, letter V L, VERSTEEG's Boekh., Zandvoort. net R. K. Meisje of hulp in de huish., wegens teleurstelling. Van 92 uur Voor terstond aanmelden Klevorlaan No. 141. Bloemendaal bij de Ijsbaan. Eer biedt zich aan een net leeftijd 17 jaar, voor halve of heele dagen. Br. ond. lett. K, a. d. Agent v. d. BI. J. TURENHOUT, Glipper- weg 15, Heemstede. zoo spoedig mogelijk een flinke R. K. Dienstbode voor dag of dag en nacht. Mevr. N. HEIRMAN, Molenstraat 37, Hillegom. Terstond gevraagd een nette Fa. ANTON DE ROOY, Anegang 14. Een alleen wonende Juffrouw aan een beschaafd burgermeisje. Zoo gewenscht met huiselijk verkeer. Br. ond. No. 11246, Bur. van dit Blad. i Verschillende kleuren Meer elegante genres: 450 - 6.90 - 8.90 Gegarandeerd Prima kwaliteit lakleder In verband met de vernieuwing der lijst van .candidaat-huurderi stelt het Bestuur weer de gelegenheid open zich als candidaathuur- der te doen inschrijven bij den Secretaris HOOFMANSTRAAT (bij den Zijlweg). GEVRAAGD voor spoedige in diensttreding een van goede getuigen voorzien in een dorp bij Haarlem. - Brieven onder No. 11242 Bureau van dit Blad. drie nieuwgebouwde WONINGEN. Beneden, een groote Kamer, Keuken, I Bijkeuken, Closet enz. Boven: drie slaapkamers met overloop. Voor en achtertuin, In Schoten gelegen. Huur 6.— pér week. 25.— borgstelling. I Brieven ond. No. 11251, Bur, v, d. Blad een Kinderledikantje, een naaimachine en kacheltje. Moet weg. Ruijsdael- staat 4 rood. te Haarlem of omligg. gemeenten, niet verder gelegen dan Amsterdam, IJmui den, Zandvoort of Leiden. Liefst zand grond. Aanbiedingen met opgave van oppervlakte, prijs en waar gelegen, onder No. 11236, Bur. van dit Blad. met rondom tuin en Garage, aan den Duinwyckweg der Gem, Bloemendaal. Kc.opsom 12.500 Gulden. Adres: LANGE MARGARETHA- STRAAT 4, Tel. 11676. - Zandvoort- schelaan 54, Heemstede Aan beide zijden te «o "?Jj dragen Goede kw. Gabar dine |E 7c absoluut waterdicht -,xav. r iJk'" ijfctëp' -V. r een aandeel van de Maatschappij „De Toekomst Br. no, 11235, bur v.d. BI. een Mahoniehouten Linnenkast. ROLLANDSTRAAT No. 5. pi m 2 M. br„ 25 IJZEREN PALEN en pl.m. 200 Meter PRIKKELDRAAD. Tc bevr. Sumatrastraat 14, Heémstede. Landknollen, pl.m. 1000 st. in 16 goede sni;'-soorten, 6.-per 100 stuks. Te bcvr. Sumatrastraat 14, Heemstede, Groot RECLAMEBORD TE KOOP. Sumatrastraat 14, Heemstede. Een R. K. Middenstander vraagt, om zijn zaak te behouden, ter leen 200,. voor één jaar, tegen nader overeen te komen voorwaarden. Brieven onder No. 11241, Bur. van dit Blad. een prachtige Pluche Wintermantel, tegen halve waarde. Br., onder No. 15, aan den AGENT van dit Blad, te Noordwljkeriiout. MB REKERS TEEG 5* A reL- tong flinke, droge ruimte voor pakhuis ot werkplaats. Tc bevragen GEDEMPTE OUDE GRACHT 50.i massief eiken Buffet. Vulkachel (Jsra.),: 2 1-persoons ledik. m. matras, Logeer bed, Secretaire. Serrestel. Adres: MIDDENWEG 74, Schoten. wegens omstandigheden een ruim 30 jaar goed rendeerende zaak in Dames- en kinderhoeden te Beverwijk, Br.1 onder No. 11677 aan het Bijk. van de N. H. Crt., Peperstraat, Beverwijk. •—'5 Eer biedt zich aan een Br. ond. lett. B, Agent J. KOEMAN,i H. Geestweg, Noordwijk-Binnen. t? koop gevraagd. Kleine maat. Brie ven onder No. 11248, Bur. van dit Blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3