EVENTJES LACHEN. m MARKTNIEUWS. De inrichting van Proef schriften. Aan alle af deelingen van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus in het Aartsbisdom Utrecht. Mgr. E. F. Geurts. Onschadelijk maken van gasbommen. De brand in „Klein Hamdorff" te Laren. Een oneerlijke dienstbode. Bosschenaar in België veroordeeld. Het motor-ongeluk tusschen Amsterdam en Halfweg. Bezoek van Engelsche Rubberfabrikanten. Treinroof. Ernstig aanrijding. Doodelijke va!. Dronken bezoekers aan 't werk. De waterverontreiniging. De „Boeroe" gestrand. Hij wist 'n mooie betrekking. De Stormramp. Het ongeluk op de Westeinder- plassen. Overreden en gedood. Ernstige mishandeling. Motorrijder onder een bus geraakt. Ernstig ongeluk te Rijswijk (Z.-H.) Schaper Jr., dienstweigeraar. Auto-botsing. Door den vloed verrast. Een driftig café-bezoeker. Iemand die wat cp z'n kerfstok heeft. Het reddingswezen aan onze kust. VISSCHERIJ. v De faculteit voor rechtsgeleerdheid te Leiden maakt bekend, dat het haar wensch is, dat zij, die op een proefschrift promovee- ren, alle dank en huldebetoon aan hun promotor en andere hoogleeraren in de rechts geleerde faculteit in het proefschrift weglaten zelfs als zij zich gedrongen of gedwongen mochten gevoelen om anderen dank of hulde te brengen. Tegen deze betuigingen jegens anderen dan bovenstaande bestaat geen be zwaar. Voorts vestigt de faculteit er de aandacht op, dat elk proefschrift moet voorzien zijn van een zaakregister. Het zou de faculteit aange naam zijn indien voortaan steeds aan dezen reeds lang geuiten wensch van de faculteit ge volg werd gegeven. „(N. R. Ct.") Het priester-convict te Nijmegen Naar de Msb. van bevoegde zijde ver neemt, zal de aanbesteding van het Pries- terconvict te Nijmegen morgen plaats heb ben. De bouw zal geschieden onder archi tectuur van den heer van Halteren, archi tect te 's-Hertogenbosch. Kon op 1 Jan. 1925 met voldoening wor den vastgesteld dat het aantal inlandsche studenten door de aartsdiocesane afdeeling van S.P.L. onderhouden 78 bedroeg, met nog grooter voldoening kunnen wij thans mededeelen dat het eerste honderdtal be reikt is. De meeste studenten danken hun oplei ding aan Weldoenersbijdragen, n.l. 69, van welke er 11 door particulieren worden bij eengebracht, terwijl de andere 58 W. bij dragen gevormd worden uit de contributies der verschillende parochies (500 leden uit een parochie die jaarlijks de minimum con tributie van 50 ets. betalen, formeeren zoo doende één Weldoenersbijdrage). 29 Studenten worden onderhouden uit Beurzen tot dit doel gesticht, van welke er 20 op rekening komen van particulieren, 9 op rekening van een parochie, 3e orde of congregatie. 2 Studenten studeeren uit grootere giften, welke noch Beurzen 2500) noch Weldoe nersbijdragen 250 p. j. minstens 6 jaar) zijn. Wij geven hier de namen der plaatsen waar een of meer Beurzen of Weldoeners- bijdragen geformeerd werden. Beurzen: Amersfoort 2, Arnhem 5, Bus- sum, Didam, Driebergen, Franeker, Gro ningen (H. Martinus), Harmeien, Hengelo (O.), Maarssen 2, Sneek, Utrecht, Zeist, Zieuwent 7, onbekend 1, Geestelijkheid van het Aartsdiocees 2. Weldoenersbijdragen: Amersfoort 3, Ar nhem 8 Borne. Bussum (St. Vitus) 2, Bus- sum (O.L.Vr.) Deventer. Doornenburg, Eist, Enschedé (H. Jacobus), Enschede (H. Jo zef), Gaanderen, Gendt, Groenlo, Groningen (H. Jozef) 4, Groningen (H. Hart(, Haaks bergen, 2, Haarle, Hengelo (O.) 2, Herwen en Aerth, HiTversum (St. Vitus) 3, Klaren- beek-Loenen, Leeuwarden (H. Bonifacius) 5, Lichtenvoorde 2, Lobith, Oldenzaal 4, Panncrden, Utrecht (H. Antonius), (H. Do- minicus), (H. Jozef) 2, (H. Martinus en Ger- trudis), (O.L.V.) 2, |H. Willibrord) 2. Wa- geningen, Zeist, Zutfen, Zwolle (O. L. V.) 2, Zwolle (St. Michael), onbekend, en U. M. C. 2. Sinds 1 Januari werden 14 nieuwe afdee- lingen opgericht. Ruim 39.000 kwam sinds Januari 192S bij den diocesanen directeur reeds binnen. Wij verzoeken beleefd de afdeelingen die de door hen toegezegde bijdragen reeds geind hebben, och nog niet hebben opge zonden, hiermede niet te lang te willen wachten. Z. H. Paus Pius XI schreef nog onlangs: „Om het Christelijk geloof uit te breiden onder de vreemde volken, cm het licht van het Evangelie te doen erkennen bij stammen, in de schaduwen van dwalingen en dood, om de missiën te bevestigen en nieuwe kerken te vormen, blijkt niets meer voordeelig dan dat in de verschillende stre ken, ook in die welke door groote afstan den van land of zee of van dit middelpunt der katholieke wereld gescheiden zijn, de inlandsche geestelijkheid in den flienst des Heeren toeneme." Door denzelfden Paus werd de Heilige Theresia van het Kindje Jezus tot bijzon dere beschermster aan het Liefdewerk ge geven. Bidden wij dan tot haar, die op aarde haar leven gaf voor de priesters, vooral voor hen die werkten in de verre missiën, dat zij God moge smeeken tot heil van Zijn Kerk roepingen te verwekken in de harten van de inlandsche jeugd. Arnhem, vooravond feestdag v. d. H. Rafaël. ANT. DE WIT, dioc. Dir. S.P.L. Giro 63879. Men schrijft uit het Missiehuis St. Joseph te Helden-Panningen. Z.D.H. Monseigneur E. F. Geurts, Aposto. lisch-Vicaris van Yungpingfu, wiens gezond heidstoestand den laatsten tijd minder gun stig was, komt, op dokters-raad, eenige maanden uitrusten van de zware vermoeie nissen van het Missiewerk in China. Hoezeer onze Doorluchtige landgenoot in China wordt hooggeacht, zelfs in niet-Katholieke kringen, blijkt uit de volgende woorden door de „North China Daily Mail" aan Mon seigneur gewijd bij gelegenheid van zijn doorreis in Tientsin: „Een ander voorname gast, die Tientsin heeft verlaten bijna vóór- datwij wisten dat hij er was. is Bisschop Geurts, van de Roomsch-Katholieke Missie van Yungpingfu, waar de Engelsche Metho distische Missie ook een statie heeft. De reputatie van den Bisschop heeft zich ver buiten Yungpingfu verspreid. Hij heeft een breede en diepe kennis van China en van de Chineezen, dank zij zijn lang verblijf en diep* inzicht." Monseigneur is den 24 October te Shangai scheep gegaan en .heeft als reisgezel een zijner missionarissen, den Weleerw, Pater J. Tiggelman, die na een verblijf van 10 ja ren in China, eenigen tijd vacantie komt nemen in Nederland. De Belgische regeering laat thans een spoor weg aanleggen naar de kust, vlak bij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, teneinde daar heen te vervoeren bommen en andere in het land achter gebleven munitie, die men wil vernietigen. Het doel is de munitie bij laag water in zee te brengen om ze dan bij hoog water electrisch tot springen te brengen, waardoor men o.a. hoopt stikgassen enz. on schadelijk te maken. De voorraad schijnt groot te wezen daar men vijf jaar denkt noodig te hebben om alles op te ruimen. Omtrent den brand in het bekende café „Klein Hamdorff", gelegen aan den Hil- versummerweg te Laren, dat Vrijdagavond omstreeks half acht door brand vernield is, kunnen wij nog melden, dat de brand ont dekt werd door een voorbijganger, die de po litie waarschuwde. Op het oogenblik van den brand was geen der bewoners aanwezig. De exploitant Rozen had zich even te voren per auto naar Hilversum begeven, doch werd genoodzaakt naar Laren terug te keeren, tengevolge van een aanrijding met de auto, waarin hij zich bevond, nabij het Sint Jans kerkhof. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog volkomen in het duister. Het poli tieonderzoek is nog niet beëindigd. Het blusschingswerk, dat onder leiding van den burgemeester geschiedde, werd belemmerd tengevolge van de primitieve organisatie der Larensche brandweer en het ontbreken van een behoorlijke waterleiding. Het water moest van verren afstand worden aangevoerd. Het perceel, dat destijds gebouwd werd door den Larenschen architect Wouter Hamdorff, behoorde thans in eigendom aan den heer Conijn te 's-Gravenland. De inventaris toebehoorende aan den ex ploitant Rozen, was op beurspolis verzekerd. Niets werd gered, het geheele gebouw was binnen een uur tijds in een puinhoop her schapen. Een platina-collier gestolen. De 17-jarige dienstbode W.M., wonende Zuidblaak te Rotterdam, was gedurende tien maanden in dienst bij mevrouw S. aan de Leuvehaven. Een dezer dagen bemerkte mevrouw S. tot haar schrik, dat zij een plati na collier miste, Hij het nazien van de tasch der dienstbode bleek, dat deze zich, al vond men het collier nog niet, aan diefstal had schuldig gemaakt en wel van eenige kisten sigaren. Bij huiszoeking vond men evenwel het collier alsmede ook nog overhemden, boorden en eenige kleinigheden terug. In een Vlaamsch blad lezen we bet vol gende, waarbij een inwoner van 's-Hertogen bosch de dupe is. De genaamde W., van 's-Hertogenbosch, die over een paar weken ter goeder trouw per velo langs het kanaal kwam gereden om zich naar Maastricht te begeven, doch door de tolbeambten te Dilsen werd aangehou den en gevankelijk naar Tongeren gevoerd werd, verscheen Donderdag voor de recht bank, onder betichting van bedrieglijken in voer van een rijwiel in 't land, en werd ver wezen tot vier maanden gevangenisstraf en 1000 frank boete of een maand. Rijwiel aan geslagen. ('s-Hert. Crt.) Omtrent het ongeluk, c!at Zondagmiddag tusschen Amsterdam en Halfweg met het motorzijspan ten gevolge van het springen van een band en de slechte bestrating heeft plaats gehad, deelt men ons nog het volgende mede - De heer A. van Leeuwen, Paviljocnsgracht den Haag, kwam juist met zijn auto aange reden, toen het zijspan over den kop sloeg. De heer van Leeuwen is lid van de Haagsche Eerste Hulpbrigade en begon dadelijk de ge wonden te helpen, wat zeer noodzakelijk was, omdat natuurlijk onbevoegden genoeg bij de hand waren, wier ingrijpen bedenkelijk had kunnen worden. Een plan om de gewonden met den auto van den heer van Leeuwen naar Amsterdam te vervoeren, behoefde niet te worden uitgevoerd, omdat de geneeskun dige dienst uit Amsterdam, die natuurlijk over betere transportmiddelen beschikt, spoe dig ontboden kon worden. Alle drie de gewonden zijn in het Wilhel- mina Gasthuis ondergebracht. De heer Im- pijn had een hersenschudding, een schouder fractuur en kwetsuren aan knie en elleboog. Van den heer Hoogenkamp was het neusbeen gebroken. De heer Miller bleek er het ergste aan toe te zijn behoudens een heupfractuur was hij zwaar inwendig gekwetst, zoodat zijn echtgenoote slechts even bij hem in het zie kenhuis kon worden toegelaten. Men hoopt echter, dat ook hij weldra hersteld zal kun nen worden ontslagen. EEN OVERROMPELING IN* DEN OCHTENDSCHEMERING. De verkeerde afgeranseld. Vrijdagmorgen half vijf is de bejaarde Wil lem Meyer te Leeuwarden door een hem on bekend persoon aangevallen, die hem tracht te te worgen, in welke poging hij in zooverre slaagde, dat de man in bewusteloozen toe stand op den weg bleef liggen. De dader heeft zich hierna verwijderd. Het slachtoffer is na twee uur gelegen të hebben weder tot zichzelf gekomen en was nog in staat zich loopende naar het Politiebureau te begeven, alwaar hij aangifte deed van de overrompe ling. Onmiddellijk begaven zich eenige poli tiebeambten naar de plek aan den weg van Surhuisterveen waar de worsteling had plaats gehad en slaagden erin enkele voetaf drukken in den bodem te ontdekken. Nadat deze ontdekking gedaan was, werden eenige politiehonden gerequireerd, die zich in de richting van een huisje voortbewogen, be woond door den ongehuwden jongeman J. M., die daarop gearresteerd werd. Uit het verhoor, dat daarop volgde, bleek, dat W. inderdaad de dader van de overrompe ling was, al was het dan ook niet zijne be doeling geweest Meyer te treffen. Het ge val wilde n.l., dat hij ruzie had gehad met een veekooper, zekeren P. genaamd, welke tweespalt zoo hoog is geloopen, dat W. dreig de hem te zullen vermoorden. Wetende wel ken weg P. gewoon was te loopen, had hij hem 's ochtends in de schemering opge wacht zonder eraan te denken, dat hij wel eens den verkeerde kon voorhebben. Toen M. naderde, was hij het, die de klappen kreeg en niet P. De dader wordt voorloopig in arrest ge houden. Tengevolge van het langdurig poli- tie-onderzoek werden eerst Zaterdagmiddag de bijzonderheden betreffende dezen aan slag bekend. Een gezelschap van 24 leden van de In stitution of the Rubber Inrustry. meerendeels bestaande uit Engelsche rubberfabrikanten en rubberchemici, heeft een bezoek gebracht aan den Rijksrubberdienst te Delft. Zij wer den rondgeleid door den directeur dr. A. v. Rossem, die een overzicht gaf van de werk zaamheden van den Dienst. Een specioal pragramma van demonstraties werd vertoond hetwelk een beeld gaf van het wetenschap pelijk technisch onderzoekingswerk, dat bij den Dienst in gang is. Het gezelschap be zichtigde ook het Laboratorium voor Tech nische Botanie der Technische Hoogeschool, waar de gasten werden rondgeleid door prof. dr. G. van Iterson Jr. Maandag is in den trein ICesterenAmers foort een reiziger berpofd ï'jn porte feuille, inhoudend een, bedrag van 300, De dader is onbekend. Te Soesterberg werd een juffrouw uit Utrecht, die daar per fiets reed, zoodanig aangereden, dat ze bewusteloos bleef liggen. Zij werd binnengedragen in de R -K. Mili tairen-Vere eniging en teen zij na geruimen tijd nog niet tot bewustzijn was gekomen, per auto uit het vliegkamp naar het Zieken huis te Utrecht gebracht, waar ten slolte hef bewustzijn weerkeerde, De familie B.. te Amsterdam, heeft bericht ontvangen, dat de 21-jarige zoon, Herman B„ als derde stuurman in functie aan boord van het s.s. „Boeroe", toen dit schip in de haven van Mozambique lag, in het ruim is gestort en aan de gevolgen daarvan is over leden. Dp den Hof te Amersfoort, in het café van den heer v. S., bevond zich Zaterdag avond een drietal bezoekers, die te veel ge dronken hadden. Bovendien weigerden zij te betalen. Toen de kastelein hen daarop verzocht heen te gaan, wilden zij niet aan dat verzoek voldoen. Een der heeren sloot zelfs de deur aan de binnenzijde af, terwijl de twee anderen den boel kort en klein sloe gen. Toen zij daarop naar buiten gingen, wier pen de dronkaards een fiets door een groote ruit. Bij het naderen der politie namen ze de vlucht. Later werden de mannen toch gepakt. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt, terwijl één hunner den nacht op het politiebureau mocht doorbrengen. Van het café zijn alle ruiten aan de straat zijde ver nield. Verzekering dekt gelukkig de schade. Duizenden visschen drijven in de kanalen van het Westerkwartier aan de opper vlakte. Door het verontreinigen van het water door de fabrieken drijven er in de kanalen van het Westerkwartier (Gld.) weer duizen den blauwe visschen aan de oppervlakte. De bewoners bemachtigen dan ook heel wat hiervan. Het schip in een slechte positie. Het Nederlandsche stoomschip „Boeroe" is gestrand. Het schip bevindt zich in een slechte positie op 10 gr. 53 min. Z. B. en 40 gr. 50 min. O.L. (Lloyds.) De „Boeroe" is een vrachtboot van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", en is 6591 bruto ton groot. Het schip heeft een reis gemaakt naar Mozambique, en was, vol gens de laatste berichten, 21 October van Beira naar Mozambique vertrokken, zoodat het zich vermoedelijk op de thuisreis be vindt, daar de bovengenoemde positie van het schip ongeveer op de grens ligt van Mo zambique en het voormalige Duitsch Oost- Afri ka. Een ondernemend Estlander, een zekere T. A., tijdelijk wonende aan den Breeden Hilledijk, te Rotterdam, had Maandag op den Coolsinge! kennis gemaakt met een drie tal Tjechen. Uit hun gesprekken bleek spoe dig, dat zij thans zonder werk waren en wel van zins zouden zijn een of ander karweitje aan te pakken. Daar wist de Estlander wel raad voor. Ze zouden met z'n vieren even een biertje nemen in Caland en daar de on derhandelingen verder voortzetten. Een van de drie had wel zin om het aanbod van A., die hem een betrekking op een der groote booten had voorgespiegeld aan te nemen en had er wel een handgeldje voor over. De Estlander wist, hem dan ook te bewegen tot afgifte van 220 dollars. Toen zij uit elkaar gegaan waren kreeg de Tjech echter achterdocht en spoedde hij den vreemdeling achterna. Hij riep de hulp der politie in, die er in slaagde na geruimen tijd den sluwen Est, in de Veerlaan te grijpen. Deze had inmiddels kans gezien, de dollars in Hollandsche guldens om te zetten en in café's en vroolijk gezelschap het grootste ge deelte van het geld er door te brengen. De f 100 die hij nog bij zich had moest hij aan de politie afgeven en zelf werd hij in de doos gezet. („Msbd.") DE WICHELROEDE. De heer W. van 't Spyker, een hotelhouder te Diepenveen (O), heeft door toeval ontdekt, dat hij de gave bezit, met de wichelroede wateraders in den grond op te sporen. Her haaldelijk heeft hij, op de meest uiteenloo- pende grondsoorten, de plaatsen aangewezen, waar goed zuiver water was te vinden op be trekkelijk geringe diepte, ook daar waar de gesteldheid van den bodem een goede water winning zeer in den weg stond. De gemeente Diepenveen en particulieren in de omgeving gaven hem opdrachten, die met goeden uit slag werden volvoerd. Op plaatsen, waar noch door het slaan van pompen, noch door her haalde diepboringen goed water was te krij gen, wees de heer van 't Spyker goede water bronnen aan. Hij had dezer dagen de voldoe ning, dat op een villaterrein te Gorsel, „het Koerhtiis", waar het water door vermenging met oer steeds bruin was, hoewel op onder scheidene plaatsen werd geboord, op geringe diepte uitnemend bruikbaar water is gevon den, dat in'groote hoeveelheid te voorschijn kon worden gehaald. Het was prachtig blank De heer van 't Spyker had met groote zeker heid de plaats van boring en het dan te ver krijgen succes aangewezen en voorspeld. Het Rijk declareert de gemaakte kosten. Naar de ,,N. Arnh. Ct." verneemt, zal de Nederlandsche Regeering aan het Nationaal Steuncomité voor steun aan de slachtoffers van de stormramp de onkosten declarce- ren welke het Rijk heeft gemaakt voor het verleénen van de eerste hulp in de geteis terde streken o'.m. door het zenden van genietroepen naar Borculo voor de her stellingen der telegraaf- en telefoondraden enz. Het lijk nan het slachtoffer opgehaald. Maandag is, na lang dreggen, opgehaald het lijk van den 22-jarigen J. Groen van Uithoorn, die Vrijdagmiddag bij het om slaan van een motorboot op de Westeinder- plassen is verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met één kindje achter. Een 4-jarig knaapje dat in de Onderdijk- veldstraaf te Utrecht op het trottoir aan het spelen was en plotseling de straat over stak, werd door een vrachtauto gegrepen en overreden. Het knaapje werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar het spoedig over leed. Te Cuyck a. d. Maas Js gisterenmorgen de 9-jarige II. onder een vrachtauto van de melkfabriek Lacto, aldaar, geraakt en on middellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Maarssen speelden eenige kinderen rondom een stilstaanden vrachtauto en ver maakten zich door op en af de treeplank te springen. Toen de auto plotseling wegreed, kwam het 7-jarig zoontje van Zw. onder het voertuig. Het knaapje werd overreden en overleed na enkele oogenblikken. Men meldt aan de ,,'s-Hert. Crt." uit Ber- ghem, d.d. 23 October Hedenavond te circa kwart vóór 6 ging de molenaarsknecht Frits van Dam naar de wo ning van de kinderen Th. Megens op list Molenveld, bij wie hij intern was. Zooals ge woonlijk ging hij over een binnenweg, welke rechtstreeks naar genoemde woning leidt en die in het midden gekruist wordt door eene zandweg. Juist bij deze kruising zag genoem de van Dam wel iemand staan, maar hij had geen enkel vermoeden dat deze met eenige kwade bedoelingen op hem stond te wachten. Toen van D. evenwel een paar passen voorbij was, kreeg hij een slag met een stuk hout juist tegen het voorhoofd en toen hij zich om wilde keeren volgde er een 3-tal slagen in den hals nabij den schedel, welke alle ern stige verwondingen veroorzaakten. De slagen Zijn met zoodanige kracht toegebracht, dat de knecht met zijn voorhoofd in het zand stortte. De aanrander was toen zijn slacht offer meester en sloeg er duchtig op los, zoo zelfs, dat deze vroeg Janus schei toch uit. De burgemeester is terstond met het ge beurde in kennis gesteld en door Van Dam werd als dader aangewezen Adr. van B., ar beider der zuivelfabriek alhier, welke reeds door de politie in verhoor is genomen. Het is nog niet bekend of hij eene bekentenis heeft afgelegd. Dokter Verbeek uit Oss was on middellijk aanwezig en constateerde dat de verwondingen moeten zijn toegebracht met een stuk hout, waaraan spijkers of wel knuis ten moeten zijn geweest. Dokter Verbeek verklaarde, dat hier een ernstige mishandeling heeft plaats gehad, welke gekwalificeerd kon worden als poging tot doodslag met voor bedachten rade. Tal van personen gewond. K Zaterdagavond omstreeks halftien reed op den Bussummergrintweg een .motorbus van den dienst HilversumBussum in de richting Bussum, toen ter hoogte van de Kroonlaan uit de richting Hilversum een weede bus om den hoek van de Beethoven- laan zwenkte. Plotseling kwam achter de bus uit Bussum een motorrijder den weg op met een groote bocht en recht op de bus uit Hil versum af. De chauffeur kon niet uitwijken, omdat hij dan tegen de andere bus zou bot sen. Hij gooide het stuur den anderen kant heen. doch reed nu den motorrijder omver en vervolgens met vaart tegen een boom. De motorrijder geraakte onder den wagen. De chauffeur sloeg door de voorruiten smakte op den grond., hevig bloedend uit verschil lende snijwonden. Hij had echter de tegen woordigheid van geest om den motorrijder den 22-jarigen chauffeur W. Sladenberg, uit 's-Gravenland, van zijn motorfiets te trekken, die onmiddellijk in brand.was gevlogen. De Zwaargewonde motorrijder werd per auto naar Hilversum vervoerd en daar in de R.K. Ziekenverpleging opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Zondagavond was hij nog steeds bewusteloos. In de autobus zaten een 12-tal passagiers, van wie eèn vijftal door de glasscherven werden gewond. Zij werden door een passeerende autobus naar Bussum gebracht en daar door dr. De Jong verbon den. De verwondingen zijn gelukkig niet van ernstigen aard. Het motorrijwiel werd een prooi der vlammen. De motorbus had zich zoo vast gewerkt, dat men den geheelen Zon dag bezig was om het vehikel weer los te werken. Eerst in den avond was de weg weer vrij. Dit is het eerste ongeval, dat met de autobusdienst HilversumBussum, die nu 3 jaar ijdt, heeft plaats gehad. Twee jongens en de renner Brinkhof zwaar gewond. Van een geregeld wedstrijdverloop van de motorraces op de Rijswijksche wielerbaan is Zondagmiddag geen sprake geweest. De vele valpartijen, waarvan enkele zeer ernstige, waren oorzaak, dat herhaaldelijk gestaakt moest worden. Het ergste ongeval werd veroorzaakt, door het slippen van den motor van Herkulijns, even na het passeeren van de eindstreep. Brinkhof, die vrijwel gelijk met zijn concurrent over de streep vloog, zag zich genoodzaakt hoog de bocht in te gaan. Daarbij kwam hij in aanraking met de balustrade, waarover twee jongens hingen. Brinkhof sloeg naarvbeneden en bleef be wusteloos liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zijn rechteronderarm gebroken had. De twee jongens, de 12-jarige A. G. en de 13-jarige G. K., waren er niet minder ernstig aan toe. A. G. werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij bewusteloos neerviel. G. K. bleek een sleutelbeen gebroken te hebben. Brinkhof en de beide jeugdige slachtoffers werden overgebracht naar 't gemeente-zie kenhuis na door geneesheeren die op de baan aanwezig waren, verbonden te zijn. Verder kwamen nog te vallen Achtien en Jansen, die er echter vrij goed afkwamen. De oor zaak van deze valpartijen kan te wijten zijn aan den vochtigen toestand van de baan, die door het optrekken van dampen niet door en door droog was. Onlangs deelden wij mede, dat de. zoon van het Kamerlid Schaper geweigerd heeft aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Naar „Het Volk" verneemt, zit Schaper Jr. thans in Den Bosch in voorarrest. Te Delft zijn Zaterdag op den Rotter- damschen weg ter hoogte van de kistenfa briek van den heer Huisman, twee luxe auto's met vrij groote snelheid tegen elkaar gereden doordat een der auto's moest uit wijken voor een vrachtwagen en de ruimte voor den anderen auto te klein werd om te passeeren. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een der auto's was eigendom van den( heer S. uit Rotterdam, de andere van den heer H. uit Delft. Met een kraanwagen werden de wrakken opgeruimd. Een der te Enkhuizen wonende visschers die Zondagmorgen tusschen Enkhuizen en Medemblik aan het visschen was, hoorde plotseling uit de verte hulpgeroep. Spoe dig bemerkte hij, dat vier heeren en één dame zich aan het eind gewaagd hadden van een daar ver in zee loopenden leidam, die met den snel opkomenden vloed onder water liep en waardoor hun de pas naar de landzijde geheel werd afgesneden. Geluk kig slaagde hij er in, alle personen te red den en behouden aan wal te brengen. Zekere H. C. V, kwam Maandagavond in een café aan het Hofplein te Rotterdam, waar hij het zekeren P. lastig maakte. Na eenige aanmaningen werd1 de man uit het café verwijderd bij welke gelegenheid hij een blauw oog opliep. Hierover in woede ontstoken, kocht hij een aardappelmes, waarmede hij naar het café terugkeerde, en P. zoodanig toetakelde, dat deze met een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden vervoerd. Te Coevorden is aangehouden de metse laar T. L. vroeger woonachtig te Zwolle, die eenigen tijd geleden vrouw en kinderen verliet. Wegens rijwieldiefstallen en op lichting was zijn aanhouding verzocht door de burgemeesters van Hengelo, Ede, Nij megen, Rotterdam, Vroomshoop, Zaandam Haarlem. De man gaf voor werkzaam te zijn voor de firma Stork te Hengelo. Een motortractor op Schiermonnikoog. De Seecretaris der Noord- en Zuid.Hol- landsche Reddirfg-Maatschappij deelt mede, dat het reddingstation Gaast tijdelijk buiten dienst is, wegerfs reparatie aan de redding boot en het station Hindeloopen den dienst voor Gaast waarneemt. Het bestuur heeft besloten tot de station- neering op Schiermonnikoog van een mo tor-tractor voor het vervoer van de red dingmiddelen, daar op genoemd eiland niet steeds op de hulp van paarden gerekend kan. worden. DEVENTER, 26 October. - Vandaag werd hier de groote „Koudemarkt" (rund- veemarkt), gehouden. Er waren niet minder dan 3441 stuks rundvee aangevoerd. Er was meer vraag dan aanbod van le kwaliteit vee. De vele koopers van elders, vooral uit Noord-Brabant en uit Duitschland moesten zich grooter.deels met tweede kwaliteit slachtvee tevreden stellen. De prijzen waren als volgtDragende koeien 300450. Guste koeien 150240, Dragende vaarzen 250350, Dragende pinken 200250. Guste pinken 150240. Graskalveren 4080. Nuchtere kalveren 1417. Vette koeien le kwaliteit 1.101.20, 2e kwal. 1, 3e kwaliteit 0.800.85. Stieren 0.80 tot 0.85 per kilo. GRONINGEN, 27 Oct. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen als volgt Vroegm. Koeien 235375, 250 300. Vare koeien 300—325, 250—275 Kalf- en melkkoeien 450475, 375425, 260—325. Stieren 90—92 ct., 76—80 ct., Lammeren 400—, 250310, Kalfvaarzen 350440, 250, Melkschapen 2560, 4350, 9994, 7080 ct. Weidelammeren 25—28, 1.12—3.16, 1.04—1.08. Vette kalveren 1.30—1.35, 1.15—1.20, Biggen 1117, 1.502.50 per week. Vette varkens 8485, 7882 ct. Zouters 7880 ct. Vette schapen 5055, 4548, Londen- sche varkens 8084 ct., Weideschapen 4050. 3038, vette lammeren 3236. Vette schapen 4652, 3842. Slachtvee 1.101.44, 11.02. PURMEREND, 27 Oct, Aanvoer 759 runderen. 385 vette koeien 0.901.25, melkkoeien 225450. Geldekoeien 185 325, 22 Stieren 25 Paarden 100200, 19 vette kalveren 1.201.45, 251 fok- kalveren 1542, 537 vette varkens 0.88 0.92. 93 magere varkens 2448, 296 biggen 1626, 855 schapen 4055. SNEEK, 27 Oct. Aangevoerd 702 melk en kalfkoeien f 140440, 52 vette koeien f 240410, 4 vette kalveren, 891 graskal veren f 55130, 70 nuchtere kalveren f 7 18, 109 schapen f3550, 322 lammeren f29—37, 580 varkens f50—145, 118 big gen f 1017, vette koeien f 5060, vette varkens f 4043. BODEGRAVEN, 27 Oct. Aanvoer 216 stapels, waarvan 190 stapels metrijksmerk in totaal 8360 stuks, wegende 66.880 Kg. le soort f 86.70, 2e soort f 6664, zware f71, zonder rijksmerk f6067. PURMEREND, 27 Oct. Aanvoer 37 sta pels boerenkaas f 5762, 14 stapels fabrieks- kaas f 5660, 644 K.G. boter f 2.602.70, Eieren f 1314, 119 ganzen f6.508.50, kuikens f 0.203.50. ROTTERDAM, 27 Oct. Rotterdamsche veiling Warmoezierstraat Kipeieren f 10.20 14.25, kleine kipeieren f 6.659.85, een deneieren f8.559.60. Aanvoer 34.000 stuks. ROTTERDAM, 27 Oct. Rotterdamsche Consumptieveiling Weenaplein 10, Kipeie ren f 913, eendeneieren f 8.25—9. Rus sische eieren f 89, ganzeneieren f 6.507, invoer 50.000 stuks. ROTTERDAM, 27 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 251 Paarden, 11 Veulens, 2 Ezels, 2277 magere Runderen, 560 vette Runderen, 160 vette Kalveren, 900 nuchtere Kalveren, 781 Graskalveren, 480 Schapen of Lammeren, 29 Varkens, 507 Big gen, 20 Bokken of Geiten. Prijzen per Y- "kilo Koeien 35505860 ct., Ossen 35404954 ct., Stieren 354550 ct., Kalveren 657587 V»90 ct. Prijzen per stuk van mager Vee melkkoeien f 325525, Kalfkoeien f 350510, Stieren f 110500, Pinken f 130180, Graskalveren f 50100, Vaarzen f 190270. Paarden f 3200300, Biggen f 1020, Slachtpaarden f 100200, Biggen per week f 2.252.75. Hitten f 120 225, Fok Nuchtere Kalveren f 2536, slacht id. f 1620, Overloopers f 2440, Veulens f 60—80. De aanvoer van koeien en ossen op'de vette markt was matig voor goede soorten was er nog al animo, doch voor mindere soorten was weinig kooplust. De prijzen bleven ongeveer gelijk aan die van gisteren. Puikbeste spoe lingbeesten werden nog van 2 5 cent boven noteering verhandeld. Stieren waren eveneens matig ter markt, over het algemeen luien handel, uitgezonderd de goede soorten, die gemakkelijk te plaatsen waren. Prijzen als vorige week. De aanvoer van vette kal veren was gewoon. De handel was minder vlot, vooral de mindere kwaliteiten konden moeilijk geplaatst worden. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalf koeien wederom ruim, sleependen handel, vlugge prijzen. Jong vee was ruim ter markt, tragen handel, prijzen eveneens gedrukt. De aanvoer van graskalveren was gewoon de handel was zeer lui en prijzen lager. Nuch tere fok- en slachtkalveren waren tamelijk aangevoerd, eveneens tragen handel, en la gere prijzen. De aanvoer van werk- en slacht paarden hitten en veulens was gewoon. Kal- men handel, vrijwel de oude prijzen. Biggen met tamelijk ruimen aanvoer, stroeven han del, terwijl de oude prijzen niet bedongen konden worden. De aanvoer van overloopers was onbeduidend, handel was kalm, vrijwel onveranderde prijs HAAR SCHRIK. liftiiflB)!# Pas getrouwd vrouwtje (dat van de keu ken naar de eetkamer komt geijld): „Hoe was de pudding, mannie?" Mannie (welwillend): „Heerlijk, schat, heerlijk!" Vrouwtje: „Hè, ik was toch zoo geschrok ken! Ik kon in de keuken nergens de pud dingvorm vinden en nou dacht ik, dat ik et hqm om had laten zitten." BIJ BEN WATERVAL. Toerist: „Hoe ver zijn we nog van den waterval verwijderd?"- Gids: „O, nog maar een paar minuten; als de dames eens even kunnen zwijgen, zullen we het gedonder van het neerplof fende water kunnen hooren." EEN KAPITALE MISDAAD. Bankierszoontje: „Wat is een kapitale misdaad, vadertje?" Bankier: „Als je een kapitaal uitleent tegen 6 percent en je kunt 8 krijgen. RAADSEL Welke dracht staat man en vrouw hit* best? Oplossing: Eendracht BOVENKARSPEL, (Station) 27 Oct. Uien groote gele 2.25—2.45 per baal. Aanvoer 425 baal. Bloemkool les13.60 20.60, 2e s. 5.80—11.80, 3e s. 3.60—7.90 per 100 st. Aanvoer 256.200 stuks, Roode kool 2.30—4.40 per 100 kg. Aanvoer 39.200 Kg. Gele kool. 2.30—3 per 100 kg. Aanvoer 6600 kg. Witte kool 11.70 per 100 kg. Aanvoer 33.200 kg. Bieten groote 6.909.50, kleine 4.304.90 per 1000 st. Aanvoer 70.400 stuks. Slaboonen 2.65 per 15 kg. Aanvoer 10 zak. CULEMBORG, 27 Oct. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Fruit. Goudreinetten le s. 1016 J4 c., zure bellefleur le s. 9—11 c., Engelsche id. le s. 14 c., zoete id. le s. 10 c., lemoenappeis le s. 9 c., campagnezoet le s. 11—11% c., jasappel le s. 10 c., guldelingen 614 c., zoete appels le s. 10 c., winterjannen 25 c., Johanna-appel le s. 12 c., zoete paradijs le s. 8 c., huismannen le s. 7% c-r konings- rood 8 c., armgaard 2e soort 9 c., konings pippelingen le s. 19 c., sterreinetten 7% c., notarisappels 9 c., zoete reinetten le s. 15 c., geelzoet le s. 6 c., kaneelzuur 2e s. 5% c., zure schijvers 2e s. 6 c., reinet 'dor 6 c., mispels 13 c., alles per kg. Noten 43 c. per 100 stuks. GRONINGEN, 26 Oct. Eieren. In den groothandel 10.5011.50 per 100 stuks in den kleinhandel 2.60 per 20" stuks. Stemming vaster. 's-Hertogenbosch, 27 Oct. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aangevoerd 19100 kg. Hoogste prijs 2.46, laagste prijs 2.25, middel prijs 2.41. ALPHEN AAN DEN RIJN. N. V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Vei ling van 27 October 1925 .Spinazie 13 17, Spruitkool 16 per 100 K.G. Prei 2.30 —2.40, Peen 8—10, Kroten 3.20—3.50, Andijvie 1—2.80 per 100 bos. Bloemkool I 15—18," idem II 38, Savoyekool 3.90 7.60 per 100 stuks. IJMUIDEN, 27 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 6 stoomtreilers. De prijzen waren als volgttarbot f 2.301.80, tongen f 3.602.80 per kg.griet f 8030, gr. schol f 5646, md. schol f 5645, zet- schol f 5857, ki. schol f 3418, 228.50, scharren f 276 per 50 kg.roggen f 24 20 per hoop vleet f 4.5Ó1.70 per stuk makreel f 32, pieterman en poon f 2411, gr. schelvisch f 5140, md. idem f 4632, k.md. id. f 19—16, kl. id. f 13.50—12,9—5.70 per 50 kg. kabeljauw f 6845 per 125 kg. gr. gullen f 2317, kl. id. f 116.50, wij ting f 85.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 27 Oct. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJM 134 (Gerberdina Johanna) met 2382 IJM 165 (Martha) met 3369 IJM 253 (Sumatra) met 5577 IJM 19 (E. T.) met 3481 IJM 183 (Liesbeth Betty) met 4699 IJM 106 (Reiger) met 3120 aan besomming. IJMUIDEN, 27 Oct. Van de haringvis- scherij kwamen heden hier binnen de motor- logger KW 128 (Tonyn) met 61 kantjes pekelharing en de Britsche stoomdrifter IJH 69 met 54 kantjes steurharing. Geveild wer den de vangsten van de Britsche stoomdrif- ters LT 703 (Empires Heroes) met 2050 LT 770 (Beacon Star) met 3415 LT 240 met 2541 LT 222 met 4105 LT 1157 (Two Boys) met 3372 LT 711 (Lord Fisher) met 4676 LT 365 (Realice) met 2570 IJH 763 (Foreside) met 2774 LT 703 (Golden Star) met 2358 Li 1291 (Acceptable) met 3008 LT 1171 (Redwold) met 2456 IJH 107 (Ocean Lover) met t" 2456 IJH 169 met 2771 WK 254 met f 2033 en van den zeillogger KW 96 (Bas- tiana) met 3936 aan besomming. IJMUIDEN, 27 Oct. Gisteren kwamen niet minder dan 29 stoomtreilers met hunne vangsten van de Noordzeevisschcrij aan den afslag met een gezamenlijken aanvoer van 73.980 aan versche visch. Bijna alle schepen hadden betrekkelijk goede besommingen de stoomtreiler IJM 10 (Jaqueline Clasina) had zelfs eene besomming van 6052. Voorts arriveerden nog één zeillogger en 16 Britsche stoomdrifters met een totaalaanvcer van 9 last pekel- en 7850 manden versche haring. IJMUIDEN, 27 Oct. In de week van 20 tot en met 26 Oct. werd door 1 Duitsche- en 89 Nederlandsche stoomtreilers, 30 motor en 4 zeilkustvaartuigen alsmede 1 open boot tezamen 865.900 kg treilvisch ter waarde van 244.797 aangevoerd. Van de beug- visscherij kwamen deze week geen schepen aan de markt. Van de haringvisscherij arri veerden 1 motor- en 1 zeillogger alsmede 28 Britsche stooradrifte's met een aanvoer van 476.250 kg haring, waarvan de opbrengst 79.931 bedroeg. De 41 van elders aan® gevoerde consignatiezendingen brachten te zamen 1.519 op. De totaalomzet bedroeg deze week 326.247 tegen 343.364 in de daaraan voorafgaande week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6