irrtNm - UIT ONZE OOST. FINANCIËN. ÓRDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS KERK EN SCHOOL. LANDB. EN VISSCHERIJ LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. INGEZONDEN. De salarieèring der Rijks ambtenaren. Douane-behandeling aan de Ned.-Duitsche grens. Mr. R. del Campo. f Belastingopbrengst over 1926. 0e Weeldebelasting. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins. - LUCHTVERKEER. Een nieuw Koolhoven- watervliegtuig. Klewang-aanval van Atjehers. De overval in Atjeh. Emissie 8 pet. „Sankt Johannis" Hamborn. •J Het nieuwe R. D. V. bij de spoorwegen. De staking bij Smit duurt voort. Diocesane bond van R.-K. Zangvereenigingen in het Bisdom Haarlem. De kunsttentoonstelling te Parijs. UIT BOEK EN BLAD. De Poolsche inbreke?. De moordzaak te Giessen Nieuwkerk. Eerste steenlegging. 4 Mond- en klauwzeerbestrijding. Ontginningsziekte-proefveld. De Aalsmeersche veilings plannen. Magazijn-beheerders. Ernstig auto-ongeluk. Kerkdieven gevat. Inbraak te Rotterdam. Een droevig ongeluk. Onder de wielen van een vrachtauto. Onwillig belastingbetaler. Domaniale m'fnen. Na de stormramp. Voor le stellen wijzigingen in het j Bezoldigingsbesluit. De Tel. verneemt, dat de volgende week de wijziging van het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren 1925 in de een frale commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenaarszaken zal worden behandeld. De belangrijkste voorgestelde wijzigingen zijn wel de volgende: In de eerste salarisklasse zullen de ge meenten Assen, Dordrecht, Helder, Hilver- um, Leeuwarden, Vlaardingen worden op genomen. In de tweede klasse worden Ambt Har- denberg, Anloo, Havelte, Hindeloopen, Hoo- geveen, Krimpen a. d. IJscl, Muntendam, Odoorn, Oostzaan, Oudc-Pekela, Sleen, Spijkernisse, Steenwijk en Zuidwolde ge bracht. Deze wijzigingen zijn aangebracht conform het voorstel De Korver, Alle wijzigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1926. Een referendaris ter departemente genoot tot dusver een bezoldiging van 45CO tot 5400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 300. Thans wordt voorgesteld dit sa laris te brengen op 4600 tot 5600 met 5 jaarlijksche verhoogingen van 200. Een hoofdcommies zal 3500 tot 4500 verkrijgen met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van 200. Een commies komt op 2500 tot 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Een klerk behoudt 1100 tot 2000, echter met 4 jaarlijksche verhoogin gen van 100 en 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van 100. De schrijver le klasse krijgt 1600 tot 2100 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100; de 2e klasse krijgt 1000 tot 1500 met twee jaarlijksche verhoogingen van 100 en drie tweejaarlijksche verhoo- gingen van 100 zonder jeugdaftrek. De eisch, dat de ambtenaar ten minste twee dienstjaren moet hebben om in het bezit van de huwelijkstoelage te worden gesteld, wordt niet langer gehandhaafd. Zooals uit verschillende artikelen blijkt, aldus de Tel., wordt voor het tdl stand ko men van afzonderlijke besluiten, de salaris regeling betreffende, in meerdere gevallen ter wille van de uniformiteit de medewer king vereischt van den minister van finan ciën. Aan dien bewindsman behoort ook te worden overgelaten de interpretatie van de bepalingen van het bezoldigingsbesluit. In twijfelachtige gevallen wordt dus het oor deel van den minister van financiën ge vraagd. Een nieuwe overeenkomst gesloten. Op grond van artikel 1, tweede lid van het Nederlandsch-Duitsche verdrag over sa menvoeging van de douane-behandeling in het internationale reizigersverkeer, is tus- schen minister Colijn en den heer Von Schlieben, minister van financiën van het Duitsche Rijk, een overeenkomst aangegaan, die de overeenkomsten van 27-19 Maart 1924 en van- 26-24 November 1924 met in gang van 3 October 1925 buiten werking stelt, voorzoover zij betrekking hebben op de grensstations Goch, Kranenburg, Zeve naar en Nieuweschans. Ten aanzien van het grensstation Bcut- heim bepalen zich van 4 October 1925 af de Nederlandsche ambtenaren tot de douane behandeling en de pascontrole van reizigers in den D-trein, D 112,-D 2. of in den in toekomstige dienstregelingen opgenomen daarvoor in de plaats tredenden D-trein. De behandeling begint aan het station te Bentheim en wordt gedurende den rit van Bentheim tot aan de grens voortgezet. Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr. R. del Campo, Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof aldaar. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer in zake de wet op de middelen. De minister van Financiën deelt daarin méde, dat ook bij nadere overweging een raming van de bruto-opbrengst der belasting over 1926 ten bedrage van 110.000 000 hem niet te hoog voorkomt. Met betrekking tot de gemaakte opmer king omtrent de vermeerderde opbrengst van den suiker-accijns en de rijwielbelasting, sluit de minister zich aan bij de leden, die als hunne meening te kennen hebben gege ven, dat de vermeerderde opbrengst dier middelen niet als een bewijs van overmati- gen druk op de groote gezinnen kan strek ken. Indien de suikeraccijns een overmatig zwaren druk uitoefende, zou de opbrengst door beperking van het verbruik moeten dalen. Wat de rijwielbelasting betreft, is de hoo- gere opbrengst een gevolg van tc lage raming wegens onbekendheid met het juiste aantal rijwielen. Het bedrag der belasting per rijwiel is zoo matig, dat hier van een zwaren druk kwalijk kan gesproken worden. Tol handhaving besloten. In antwoord op de vragen van den heer Van Aalteti betreffende intrekking van het syetsontwerp tot herziening van de verdedi gingsbelasting II, in verband met het bij de Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp tot afschaffing dier belasting en handhaving van- de wetsontwerpen tot aanvulling der zegel wet 1917 (weeldebelasting) enz, herinnert de minister er aan dat bij brief, dateerënde 19 October het wetsontwerp tot herziening van de verdedigingsbelasting II, is ingetrok ken. Onder voorbehoud, dat nog wijzigingen van deze wetsontwerpen overwogen worden, ligt het in het voornemen, de wetsontwerpen tot aanvulling der zegelwet 1917, tot wijziging der successiewet, der wet op de inkomsten belasting 1914, en van artikel 33 der Lee- vingwet 1914, te handhaven. De Nationale Landstormcommissie heeft van de Koningin en prins Hendrik toestem ming ontvangen, hun ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest namens de vrij willigers van den bijzonderen vrijwilligen landstorm een eenvoudigen porseleinen te gel fe overhandigen, waarvan het ontwerp, vervaardigd door De Porceleync Fles, is aan gehoden. Proefneming op de Kaag, 'De N.V. Nationale Vliegtuigindustrie heeft op het terrein van de Jachtwerf ^De Kaag" (firma Akerboom en Van Leht) een nieuw type watervliegtuig gemonteerd, dat Maan dagmiddag voor zijn eerste vlucht werd ge start. Hetf toestel de F. K, 34, is gebouwd op vlotters. De moeilijkheid hiérbij is steeds geweest het geringe draagvermogen van het vliegtuig. Door een wijziging te brengen in het profiel van de vleugels, heeft de con structeur, de heer Frits Koolhoven, getracht het draagvermogen te vergrooten. Daarbo. ven zijn de stippen van de vlotters van een ander materiaal vervaardigd als tot nu toe daarvoor werd gebruikt. Een tweede moei lijkheid, het wegslaan van de vlotters in woelig water heeft men getracht op te los sen door het gebruik van een geklonken buisconstructie voor den romp van het toe stel. Het toestel, een één-dekker, is voor zien van een 450 P.K. Hispano Suiza-motor met waterkoeling, waarvan dc twaalf cylin ders in W-vorm zijn geplaatst. Voor het eerst in Nederland wordt dit W-systeem in een vliegtuig gebracht. Zooals de heer Kool hoven ons mededeelde, gold het hiér een proefneming, die, indien zij mocht gelukken den bouw van watervliegtuigen een stap in de goede richting zal brengen. Na zeer omzichtige voorbereidingen, die uren in beslag namen, leverde het starten van den motor aanvankelijk wat bezwaren op, maar toen de schroef eenmaal draaide en het Kaagwater hoog deed opspatten commandeerde de piloot, de oud-marinevlie ger G. A. van Vloten „los" en „taxiede" dc kist over Dieperpoel. Wanneer met het hoogteroer werd gemanoeuvreerd, stond het toestel al binnen een tiental meters op de stippen. Het was echtfr niet de bedoeling om 't vliegtuig dezen eersten keer al de lucht te laten ingaan. Een lekke carburator maakte overigens een eind aan de proefne ming. In de eerstvolgende dagen zullen de proe. ven worden voortgezet en gezien de resul taten op dezen eersten dag, verwacht de heer Koolhoven succes. De F. K. 34 zal daarna voor de Maryie-autoriteiten worden voorgevlogen. Overzijds" een doode en twaalf gewonden. Het Legerbestuur heeft een telegram ont vangen van kapitein Paris, die 26 October te Bakongan gedébarqueerd is met drie brigades en vervolgens naar Boekit Ga- deng opgerukt. Nabij kampong Padang voerden circa dertien Atjehers een klewang-aanval uit. Elf kwaadwilligen werden neergelegd. Ver moedelijk werd ook de twaalfde neerge schoten, wiens lichaam nl. id de rivier is gezien. Gesneuveld is de Amboneesche ser geant Toeisuta; zwaar gewond zijn zes Ja- vaansche infanteristen en een Ambo- neesch infanterist; licht gewond werd ka pitein Paris, de Europeesche sergeant Ne gen; eneen Javaansch fuselier. Onbedui dend werden gewond de Europeesche ser geant Greebe en een Javaansche infanterist. De vermiste fuselier van de patrouille-Wi- erda is zwaar gewond teruggevonden; 25 scherpe patronen zijn teruggevonden. De militaire commandant van Atjeh en onder- hoorigheden vertrekt met vier brigades naar Bakongan. WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN. Twee gebeurtenissen van zeer ernstigen en droevigen aard, waarover al verschillende bijzonderheden gemeld zijn, hebben zich weer eens voorgedaan in Atjeh. Van verzet der bevolking was in vele jaren geen sprake en ook thans moet betwijfeld worden of er hier wel inderdaad van een bepaald verzet sprake is. Tusschen den overval te Tapatoean en den sluipmoord te Sigli bestaat zeer waar schijnlijk geen onderling verband. Beide ge beurtenissen dienen toegeschreven te worden aan een toevalligen samenloop van omstandig heden. De streken liggen, om te denken aan een politiek verband, te ver uit elkaar. Sigli is de bekende kust- en handelsplaats aan de monding van de Kroeëng Baroh, de stand plaats van den chef der onderafdeeling Sigli, gelegen aan de Noordkust van Atjeh. Tapa toean ligt daarentegen in de gelijknamige onderafdeeling aan de Westkust, Vermeld werd reeds, dat de sluipmoord te Sigli.een incidenteele uiting van fanatisme was. De moordenaar was een volgeling van de Salih- lêer, vermoedelijk zelfs nog eer» levensmoede Atjeher. Dergelijke gevallen van fel fanatisme zijn ntfg steeds te verwachten, immers de haat is bij sommige inlanders hier nog diep ingeworteld. Generaal H. N. A. Swart heeft indertijd gezegd, dat na twee generaties ver moedelijk eerst de Atjehers vergeten zullen, wat er in hunne streken is voorgevallen. Er zwerven nog tal van zoogenaamde onver- Zoenlijken rond. Hun bestaan is bij de gezag hebbers bekend, doch blijkbaar is er wel wat te veel op gerekend, dat de geest van verzet geheel verdwenen zou zijn. Daarom is de klap nu zeer pijnlijk en een zeer onprettige verrassing voor hetbestuur van Atjeh en onderhoorigheden, het opperbestuur en 's lands Regeering. De jongste fatale gebeurtenissen zijn, naar de „Tel." uit Weltevreden verneemt, mis schien te wijten aan een zekere verwaarloo- zing der beveiliging. Het vermoeden ligt voor de hand, dat er, gedacht is er zal toch wel niets meer gebeuren Het landschap Ta patoean bestaat uit een smalle strook allu- vialen grond, aan de landzijde van drie kan ten afgesloten door rotsachtige bergen, die hier en daar de zee dicht naderen. Het berg land was van ouds een slecht geprdend toe vluchtsoord voor desperado's. Waarschijn lijk is er nu een krachtige bendeleider opge treden en wegens diens succes is vermoede lijk de bevolking onrustiger geworden. De les uit het gebeurde is, dat de rust in vele deelen van Atjeh slechts als schijnbaar beschouwd moet worden. De autoriteiten zullen thans wel inzien, dat hier de grootste waakzaamheid geboden is en dat de gezagheb bers zich niet in slaap moeten laten wiegen. Onvermoeid dienen in de diepste schuilhoe ken de zeer gevaarlijke elementen vervolgd te worden. Een rustelooze arbeid is voor de bewakingsdetachementen een eisch en onver moeid patrouilleeren wordt vóór alles noodig geacht. Deze noodzakelijkheid is thans ook ingezien en zooals reeds gemeld werd, zijn ter versterking van de troepen vier brigades uit gezonden onder commando van kapitein J. Paris. De Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam en de heeren Lentjes Drossaerts te 's-Hertogenbosch berichten, dat de 8 pet. Hyp. 10-jarige obligatieleening, groot 250.000, ten lasfe van het R.K. Par. Kerk bestuur „Sankt Johannis" Hamborn a, Rhein geheel volteekend is. "T50 Verschil van meening over de toepassing. In de Donderdag a.s. te houden confe rentie tusschen de directie der Nederland sche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende personeelbonden komt bij de behandeling der wijzigingen in het R.D. V. 1921 o.a. aan de orde een voorstel van de Nederlandsche Vereeniging St. Raphael en den f>rot. Christ. Bond, tot in stelling van een Commissie van Beroep over de toepas sing van het R.D.V. waar dit aanleiding geeft tot verschil van opvatting. De hoofdbesturen lichten, dit schrijven als volgt toe.: „De arbeidersverhouding is opgezet in den vorm van een overeenkomst, waarbij het toch uitgesloten moet zijn, dat de toepas sing dier overeenkomst geheel Wordt gelegd in handen van één der partijen. Tal van ar tikelen vinden een toepassing, die het per soneel vaak gewrongen acht zoo b.v. in za ke de vraag, wat een woning is in het be lang van den dienst aangewezen, of vergoe ding ingevolge art. 43 (het waarnemen van een hoogere functie) dient te worden gege ven of de gevallen bedoeld in art. 64 b of een ziekte of ongeval het gevolg is van dron kenschap of wangedrag, aanwezig zijn of er reden is voor toepassing van art. 68 (2) (in houden gratificatie 25 jaren dienst), of art. 97 (1) (opschorting van straffen) en talloos andere. Volgens genoemd schrijven is slechts recht te verkrijgen, zoo men zich over de toepassing van deze overeenkomst zou wen den tot den rechter, hetgeen hoogst onge- wenscht geacht wordt. Daarom verzoeken de besturen, in het R.D.V. een Commissie van Beroep op te nemen als hier is verlangd. De jongste bespreking zonder resultaat., In de Maandagmiddag gehouden bespre king .tusschen de heeren Schouten van den Metaalbond en Danz en Oosterhorn van den Algemeenen Nederlandsche Metaalbewer- kersbond in zake hef conflict bij de firma P. Smit Jr. is nog geen overeenstemming be reikt. Het bestuur van den Modernen Bond houdt vast aan den eisch tot onmiddellijke invoe ring van de 53-urige werkweek, verhooging van het loon met 15 pCt. en betaling van 25 pCt. voor overwerk, De onderhandelingen met den Metaalbond zullen nog worden voortgezet. tcoiïng. In dit nummer fs daarvan een foio opgenomen. In „Een uit velen" wordt een droevige situatie verteld van een gezin, zooals er velen zijn. Moge dit de liefdadigheid nog weer eens ten goede komen. Blijkens de financieele verantwoording kwam er in September ruim 36000. binnen, waarvan ruim 2200.— aan vrij willige contributie. ^fsc-Sï- ■-% *1 Bovengenoemde Bond houdt op Zater dag 31 October a.s. te Amsterdam een buitengewone ledenvergadering in het Pa tronaatsgebouw. Oostenburgergracht 18, n.m, te half vier. Behalve de gewone agendapunten vermeldt deze o. a. de verkiezing van een definitief bestuur en de behandeling van het concept- statuten en huishoudelijk reglement. Die vereenigingen, welke zich tot heden nog niet hebben opgegeven, worden! bij deze ultgenoodigd om zich op deze vergadering te doen vertegenwoordigen. Namens het Bestuur, C. C. HUIK, waarn. secr, Valkstraat 32, Zaandun. Welke prijzen de Nederlanders verwierven. Nederland heeft op de Parijsche kunstten toonstelling 24 „grand prix" en 27 .diploWs d'honneur" verkregen. Buiten mededingen waren op zijn verzoek prof. Derkinderen en architect Kromhout, als jury-lid. Het Nederlandsche paviljoen door Staal gebouwd, bleef buiten beschouwing, als officieele inzending. Den „grand prix" hebben verworven, in al fabetische volgorde afdeeling architectuur: De Bazel, Berlagé, Dudok en De Klerk, de afdeeling gebouwen van Publieke Werken te Amsterdam en Staal, alle voor ingezonden teekeningen, Alberts en Zoon voor de uit voering de rtentoonstellingszalen. In de afdeeling interieur en meubelkunst kregen een „grand prix" Piet Kramer en Wij- dev,id; voor vitrine en inrichting der zalen de firma Jansen; voor vitrine en interieur Kramer; voor beeldhouwkunst Hildo Krop en Mendes da Costa. Afdeeling wanddecoratie en glas-in-lood: Dijsselhoff en Konij-nenburg; vcor wandschil deringen Joep Nicolas en prof. Roland Holst (voor ramen). In de afdeelingen textielkunst ceramiek, glaswerk, bewerkt metaal, werd geen grand prix toegekend, Afdeeling boekdrukkunst en toegepaste grafiek Leo van Gestel (voor affiches) Van Krimpen (typografie) prof. Roland Holst(gra- fiek) en Jan Toorop (affiche). Ten slofte verwierf nog een grand prix de firma Stols uit Maastricht in de afdeeling ty„ pografie. „ZONNEBLOEMEN." Het maandblad van ..Herwonnen Levens kracht opent haar October-nummer met 'n artikel van Serrarens over Zindelijkheid, waarin hij een loopje neemt met de beken de Hollandsche zindelijkheid voor huis en hof, die zoo zelden ook op het lichaam wordt toegepast. Hij spoort hierin aan tot geregeld reinigen van het geheele lichaam. De nieuwe voorwaarden door de Regee ring gesteld ter verkrijging ,van 'subsidie voor de t.b.c.-bestrijding vinden iij dit nummer bespreking en critiek. Onder „Zoo viert men feest" wordt dank baar mededeeling gedaan van de gift van den heer Loerakker, de grootste die Her wonnen Levenskracht ooit ontving, voor de verpleging van enkele patiënten. Hiervan kunnen een viertal patiënten worden yiitge- zenden. Oqder officieele berichten wordt meege deeld, dat het Zonneboek voor 1926 is ver schenen en verkrijgbaar 4 zestig cents P«r stuk. Doch slechts in beperkte mate. De broeikas, door de- oud-patiënten van Berg en Bosch bij het eerste lustrum dier inrichting geschonken, nadert haar vol- Dinsdag had zich voor de Rechtbank le Maastricht te verantwoorden de Pool A. Lewandowski, 32 jaar, geboren te Brest-L - towsk, smid van beroep, thans zwervende. Bekl. was ten laste gelegd, dat hij in den avond van 17 September jl. omstreeks half tien zich op de Alexander Batfalaan tc Maastricht door middel van loopers toegang had verschaft tot den winkel van den kap per A. W. aldaar en zich een bedrag van ongeveer 90 uit de toonbanklade had toe geëigend. De man, die door een tolk werd bijge staan, bekende alles, had veel spijt van het gebeurde en zeide, dat hij door werkloos heid, ellende en armoede tot dit feit ge komen was. Hij viel op de knieqn en vroeg onder een vloed van tranen vergiffenis. Het O. M,, waargenomen door Mr. Kode- ritsch, eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Bekl, in hooger beroep. Naar „De Voorwaarts" verneemt, zijn de beide beklaagden in dit proces, welke veroordeeld waren tot 15 jaren gevangenis straf de eisch luidde levenslang in hooger beroep gegaan van het vonnis, door de arr.-rechtbank te Dordrecht gewezen. te mogen ontvahgen, moeten door belang hebbenden worden gericht aan] den inspec teur van het wapen. Voorshands worden opengesteld voor de infanterie 13 plaatsen en voor de cavalerie 2 plaatsen. Onlangs was in het „Friesch Landbouw blad" opgenomen een rapport over de in Friesland genomen proeven inzake mond en klauwzeerbestrijding door middel van inspuiting met serum en gelijktijdige be smetting met door de Rijksseruminrichting verstrekte smetstof. De ervaring met deze wijze van behandeling opgedaan leerde het volgende 1. dat de kalveren door bloedbehande- ling voor den dood behoed kunnen worden, mits de inspuiting tijdig wordt toegepast"; 2. dat de bloed behandeling niet onder doet voor de serumbehandeling met hoog immuunserum, althans toegepast in de aan gewezen hoeveelheden 3. dat het serum van Riems (een eiland in de Oostzee) zeker niet te verkiezen is bo ven dat van de seruminrichting te Rotterdam. 4. dat overeenkomstig de uitspraak van Waldman voor simultaanenting van serum en entstof, we nog niet voldoende de eigen schappen van het Virus in de hand hebben enfmet te sterk labile immuniteit hebben te rekenan. Vooral bij oude koeien merkte men dat er immuniteit bestaat, maar dat deze te zwak is om sterke aanvallen te weerstaan 5. dat men, bij welke behandeling ook, het mond- en klauwzeer niet absoluut heeft kunnen stuiten, hoogstens milder maken. De rapporteurs teekenen hierbij nog aan, dat de hygiënische verpleging een voorna me rol speelt. Opstallen van zieke dieren heeft voordeelen, zoowel voor die dieren Zelf als ook voor de achterblijvenden in de weide, die daardoor minder smetstof opdoen. Door den heer J. Volders te Zuidveld bij Sellingen (Westerwolde) is dit jaar, onder controle van den Rijkslandbouwconsulent J. Meijers te Groningen, een ontginningsziek te-proefveld gehouden, waarbij vergeleken werden kustmest, kunstmest plus mergel, compost, één vijfde compost plus vier vijf den stalmest, kunstmest, plus kopervitriool (14 log. per Are) en kunstmest plus bezan- ding (5 c.M.) Gewas: haver. De proef werd in duplo genomen op veldjes, groot 1 Are. De opbrengst der parallelveldjes werd bij elkaar gevoegd en betreft dus 2 Are. De uitkomsten waren als volgt: 45 k.g. haver en 9714 k.g. stroo. 28 k.g. haver en 102 k.g. stroo. 65 k.g. haver en 100)4 k.g. stroo. 47 k.g. haver en 77 k.g. stroo 60 k.g. haver en 120 k.g. stroo. 59 k.g. haver en 10614 k.g. stroo. Vier ton gevraagd. De bouwplannén voor een groote nieuwe veiling, die langen tijd als het ware latent ge weest zijn, komen, naar de „Tel." verneemt, weer te; sprake. Op de eerstvolgende leden vergadering komt weer een bestuursvoorstel ter sprake omtrent een crediet van vier honderd duizend gulden voor den bouw van een nieuwe veiling. Tevens wil men dan het voorste! doen, de de Centrale Aalsmeersche Veiling weder als lid der Coöp. Tuinbouw-Aaiykoop Ver eeniging te doen toetreden. Te Soesterberg had de plechtige eerste steenlegging plaats van het Missiehuis St. Jan aan den Amersfoortschen Straatweg. De plechtigheid werd verricht door den Rector van het Missiehuis. In de binnenkort te verschijnen legerorders is opgenomen een min. beschikking, houden de regeling betreffende de benoeming en de bevordering van de magazijnbeheerders in de mobilisatiecentra van liet veldleger. De functie van magazijnbeheerder behoort tot de „sedentaire betrekkingen." Zij, die in bedoelde functie zijn overgegaan keeren niet meer naar den troependienst terug. De magazijnbeheerders, die tot de le of tot de 2e klasse kunnen behooren en dan resp.- den rang van adj.-onderofficier of serg.-majoor (opperwachtmeester) hebben, behooren tot den staf van hun wapen. Voor een benoeming tot magazijn be heerder komen in aanmerking adj. onder officier en sergeanten-majoor opperwacht meesters), administrateur en instructeur, die, na met gunstig resultaat een opleiding te hebben gevolgd op de bij het departement aangehouden candidaten-lijst van het be trokken wapen voorkomen. Verzoeken, om de genoemde opleiding Een kind gedood, een zwaar gewond. Dinsdagavond omstreeks 5 uur is in de Duinstraat te Scheveningen een ernstig on. geluk gebeurd, dat mede door de omstandig heden diep tragisch is. De oorzaak ervan is roekeloosheid van den chauffeur v. T. uit Scheveningen, die zoo hard gereden heeft, volgens getuigen, dat hij de auto niet meer in de hand had. De auto kwam den Westduinweg afgereden en wilde de Schipperstraat in zwenken maar had zoo'n vaart, dat de chauffeur de wielen niet om kon krijgen. De wagen vloog het trottoir op, greep twee jongens, die voor moedertje een emmertje zand hadden ge haald, en smakte tegen den muur bij de Zie kenverpleging op. In minder dan geen tijd stond het zwart van de menschen, maar de politie uit de Duinstraat nam onmiddellijk maatregelen. Een ventje van 10 jaar, Maar ten van den Toorn, Schipperstraat 83 was er het e/rgste aan tce. De jongen is naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Kort na zijn aankomst daar is hij overleden. Zijn vriendje, de 7-jarige Leendert v. d. Zwan, Schipperstraat 67, is er beter afge komen en. kon, na in de Ziekenverpleging te zijn verbonden, naar huis worden g'e- bracht. De chauffeur is onmiddellijk gearresteerd en in bewaring gesteld. Hij had een kame raad bij zich. Die heeft de vlucht genomen. Maar rechercheurs zijn de stad in om hem eveneens aan te houden. De auto is een ruïne. De deskundige, de heer H. C. Dolk heeft, zoover als nog mo gelijk was, den wagen onderzocht. De brandweer is nog te hulp geroepen om met licht behulpzaam te zijn. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de moeder van het overleden knaapje ernstig ziek te bed ligt en de vader op zee vaart. De hoofdcommissaris, de heer T, van 't Sant, en commissaris P. Kramer zijn op het bericht van het ongeluk onmiddellijk kbmen kijken. Het tweetal, dat in den nacht van Dins dag op Woensdag in de kerk te Spekhol- zerheide inbrak en daar uit ;ca offerblok den inhoud wegroofde, is thans gevat. Een ervan bekonde terstond. De ander blijft, ondanks alle aanwijzingen! tegen hem* nog steeds ontkennen. Zij bleken nog in het bezit te zijn van een tweetal teeke ningen met situaties van andere kerken. Ze zijn in het politiebureau opgesloten. Twee portefeuilles met éeld gestolen. Maandag is met behulp van een valschen sleutel ingebroken in de woning van den! heer M. G. B, aan den Schiedamschenweg te Rotterdam. De inbrekers hebben een kast opengebroken en daaruit twee porte feuilles ontvreemd, inhoudend een biljet van 100, twee biljetten van 50 goudmark, drte van 20 goudmark en eenige oude bil jetten van 1000 Mark. Een tragisch ongeluk heeft te Bladel plaats gehad. Het negenjarig zoontje van den landbouwer Maandonks droeg zijn vijfjarig broertje op den rug naar school. De jongen wilde met zijn last over eem plasje water springen doch kwam daarbij te vallen met het ongelukkig gevolg, dat zijn broertje juist voor het wiel van een boerenkar terecht kwam. Het wiel ging het arme knaapje over het lichaam. Het knaapje was bijna op slag dood. Nog tragischer wordt het geval als men weet, dat de boerenkar toebehoorde en bestuurd werd door den vader van het slachtoffer. Jongetje te Cuyk gedood. Dinsdag is nabij het pontveer over de M aas te Cuyk een ernstig ongeluk gebeurd. Het 9-jarig zoontje van den heer H. kwam bij het terugzetten van den motor ivan een zwaren) last-auto te vallen, en geraakte onder een der wielen, met het treurig ge volg. dat hem de schedel gedeeltelijk werd ingedrukt. Het ventje.was onmiddellijk dood, Zij'n koe verkocht. De landbouwer D, in de buurtschap Slag haren (O.) verkoos zijn belasting niet te betalen. Herhaalde waarschuwingen ver mochten zijn halsstarrigheid niét te breken. Dc fiscus deed evenwel in volharding voor den onwilligen belastingbetaler niet onder en toen de papiefen,, dreigementen geen doel troffen, verscheen de deurwaarder. Op diens komst had D. zich voorbereid: de deuren van zijn woning werden zorgvuldig gesloten. Daar een kalmeerend woord van den burgemeester, die mede op het terrein aanwezig was, zonder gevolg bleef, werd er een deur uit de woning gelicht, waardoor dc verkoop kon plaats hebben. Een koe bracht 155 op, een bedrag voldoende, om de verschuldigde belasting te voldoen. Nader verneemt de Limb. Koerier thans, dat van het afdicpen van de nieuwe schacht lot een diepte van 500 meter bij de Doma niale Mijn-Maatschappij niets bekend is. Dc nieuwe kolenlaag op 500 meter diepte ge vonden is in de naburige Duitsche mijnen reeds jaren bekend en is dus geen ont dekking. De kapiteins, officieren en kader van de genie en motordienst, die fe Borculo werk zaam- zijn geweest hebben aan de heeren Ten Raa en Wijnbergen, respr. gemeente architect en opzichter der Heidemaatschap pij, een fraaie zilveren medaille verleend, voorzien van inscriptie met bijbehoorende gecalligrafeerde oorkonde. De oorkonde Lichtgeloovigheid. De lichtgeloovigheid der menigte kent zijn tegen buren, vrienden, schenken blind tegenover buren, vrienden, schenken blind vertrouwen aan den eersten besten oplich ter. En de knapsten onder ons worden op hun beurt slachtoffer van handige trucs of gedurfde reclame. Vóór enkele jaren heeft een Ameri- kaansch blad dit op treffende wijze gede monstreerd. Op een in t' oog vallende ma nier werd eene advertentie opgenomen met den volgenden tekst: Hebt u tien dollars? Breng ze dan onverwijld naar William Parker. 2334, 29ste straat, New-York. Die zal ze nuttig voor U gebruiken.» Eenige dagen later verscheen in hetzelfde blad een advertentie van den volgende» inhoud; Uwe tien. dollars worden nog aangenomen door William Parker mits gestort vóór 15 dezer. Hij zal ze nuttig voor u weten te gebruiken. Daarna verscheen een derde annonce; Morgen de laatste dag! Haast u bij William Parker Uwe tien dollars te storten. Klokke 3 uur precies in de kas gesloten. Honderden, duizenden kwamen aan de kas van mijnheer Parker, om er hun geld te storten. Zij wisten niet, wie mijnheer Parker was evenmin op welke wijze hij zich voorstelde een nuttig gebruik van hun geld te ma kenTen slotte verdrongen ze zich, om niet na het sluiten der kas te komen. Mijnheer Parker kregen ze niet te zien. Om de eenig verklaarbare reden, dat hij niet bestond. Maar de bedrogenen zagen aan den gevel van no. 2334 der 29ste straat een reusachtig bord verschijnen, waarop zij lazen: Haalt uwe tien dollars terug! De bedoeling was Uwe grenzenlooze licht< geloovigheid te demonstreezen^ Vergeet de" les niet! Maar zoowel voor dit geval, als voor zooveel andere gevallen, zijn de beste les sen van geen nut geweest voor de menschr held! vermeldt de dankbetuiging van de militai ren aan genoemde heeren voor de ^gpgena» me samenwerking. COMMUNISTISCHE DICHTKUNST. Zooals men weet, is David Wijnkoop van al zijn waardigheden die hij in de Communistische partij bekleedde, verval len verklaard. Hem is zelfs verboden te spreken voor de partij. De vroegere „koning" David is in bal lingschap gezonden en hij zwerff nu, bijna van allen verlaten, in het kapitalistische Holland rond. De „medecommunisten" hebben vreese- lijk spijt, dat zii het ooit met dien David hebben aangelegd. Het berouwt hen en zoo treffen we onder het opschrift; „Berouw", in „De Tribune" het volgende gedicht aan van den communistischen professor C. Mannoovy: Aan mijn medecommunist D. J, Wijnkoop, Ik heb berouw, dat ik de tiende Mei Niet uit uw hand de hamer heb gerukt. Ik zie het helder nu: het was mijn plicht, Die ik verzaakt heb uit een laf beraad. Ik eer u en bewonder u. Gij hebt een wil. Die zonder vragen: heb ik recht of niet, En zonder omzien naar een oer-begin Eén lijn wijst Die ge volgt En vraagt niet naar het loon. Uw weg voert van ons af: gij zijt een vijand nu Van wie in diepste grond niet anders zijn dan gij. Haafhelper werdt ge, door 't licht verblind, Dat gij vooruit zaagt, en uw voet gleed uit. Ik zweer u strijd. Vaarwel. Ik heb berouw. WOERDEN, 28 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 412 partijen. Eerste kwaliteit 6267, tweede kwaliteit 5861, met Rijksmerk 6570, zonder Rijksmerk" 6064, zware 72. Handel matig. m (Voor den inbond van deze Rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk.. HET HONGAARSCHE HANDELS VERDRAG EN DE NEDERLANDSCHE VORDERINGEN. In de Tweede Kamer onzer volksverte genwoordiging is het handelsverdrag met Hongarije besproken en goedgekeurd. Het Kamerlid van Rappard heeft zfch bij die gelegenheid ten opzichte van den Ne- derlandschen belegger verdienstelijk ge maakt, door de aandacht te vestigen op het niet nakomen van geldelijke verplichtingen door Hongarije. Van belang is dit in verband met de me dedeeling op bi. 167 van het jaarverslag ovex 1924 van de Vereeniging voor den Effecten handel. Duidelijk staat daar aangegeven, dat haar onder-vereeniging voor de Oostenrijk- sche en Hongaarsche fondsen zich op het standpunt stelt, dat afbetaling in gedepre- cieerde munt, van schulden die aangegaan zijn in volwaardige Kronen, niet kan wor den beschouwd als voldoen aan verplichtin gen. De belegger zal dezen steun met ge noegen aanvaarden, en de vragen van het Kamerlid van Rappard beschouwen als een accentueering hiervan. De Minister van Buitenlandsche Zaken liet zich in zijn antwoord aan het Kamerlid nog duidelijker uit, door wel is waar te er kennen dat de kwestie der Hongaarsche schulden nog niet geregeld is, doch hier aan toe te voegen, dat de Regeering er haar aandacht steeds op gevestigd houdt. Met erkentelijkheid zal de bezitter van effecten, hypotheken enz. hiervan nota ne men. Wij vertrouwen dat het den Minister van Buitenlandsche Zaken den diens raads lieden mogelijk zal zijn, den belegger voor te groote verliezen te bewaren, door te. eischen dat het gedeelte dat den bezitter niet in goud wordt uitbetaald, zal worden vergoed b.v. in obligo's eener nieuwe 7 goudleening. Stel dat den belegger 30 of 40 wordt uitgekeerd, dan zullen de ove rige 70 of 60 worden betaald in obli go's eener nieuwe 7 goudleening. Wel is waar krijgt hij dan over dit „overige gedeelte slechts rente over rente, doch met het oog op den niet gunstigen economischen toe stand van Hongarije, zal de belegger zich deze beperking moeten laten welgevallen, Den Haag. Dr. D. J. HULSHOFF POL Sr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7