Hassink s Modemagazijnen I© PEN ©OGEN 75 ct. Radio-omroep. „CODRO". MODE SALON te ETAGE STADSNIEUWS. Faillissementen. MOTORSPORT. UIT DEN OMTREK. Ingezonden mededeelingen ANEGANG 20 f.n 20a HOEK FRA K5STRAAT - TELEFOON 10643 HAARLEM Oi'ZQ zeer uitgebreide collecties Nouveautés in fijnere en degelijke middengenres blijven door dagelijks te ontvangen zendingen in de laatst uitgekomen Nouveautés steeds ge^ completeerd. De prima kwaliteiten, elegance en coupe in aanmerking nemende zin onze prijzen hoogst concurreerend. GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. De gemeenterekening 1924 vastgesteld. De gemeentebegrooting 1926. De algemeene beschouwingen. De behandeling der posten. Het vermenig- vuldigingscijfer der belasting wordt vastgesteld op 1.75. SANTPOORT. HALFWEG ZANDVOORT. BENNEBROEK. SPORT EN SPEL. GYMNASTIEK. VOETBAL. RADIO LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Haarlemsche Voetbalbond. LAATSTE NIEUWS. Het nieuwe Fransche kabinet. Het GriekschBulgaarsche conflict. Mijn-ontploffing Kabinetscrisis in Parijs en Berlijn en 't verdrag van Locarno. moet ge hobbon en houden «oor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol» ledig op de hoogte t In de Maandag gehouden algemeene ver gadering werd de Coöperatieve groenten- drogerij, inmakerij en handel voor de Bloera- bollenstreek „Codro", ontbonden. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, hield een slotrede, waaraan wij het volgende ont leen en: Nu het besluit tot ontbinding dezer coöpe ratieve vereeniging genomen is en haar kort, maar veelbewogen bestaan voor goed is af gesloten, zij het mij vergund nog een kort slotwoord te zeggen. In de eerste plaats om nog eens nadruk kelijk vast te stellen van hoeveel nut „Co dro" in het kritieke tijdvak 1917'18 voor de bollenstreek is geweest. Indien in die moeilijke tijden geen ongelukken zijn gebeurd, indien het mogelijk is gebleken de bollen- bedrijven over die moeilijke jaren heen te helpen, dan mag zonder eenig voorbehoud daarvan de eer aan „Codro" worden toe gekend. En het mag nog wel eens herhaald wor den: dit resultaat is bereikt niet alleen zon der dat het den Staat één cent aan subsidie of welken anderen geldelijken steun ook heeft gekost, maar zelfs onder door den Staat opgelegde voorwaarden, die den Staat aan voedings- en voedermiddelen hielp in zeer aanzienlijke hoeveelheden en beneden oroduktieprijs. Met gevoelens van warme waardeering zullen de leden van „Codro" de loyale hou ding gedenken, die de toenmalige minister Posthuma steeds ten aanzien van „Codro" heeft betoond. Hij was het, die de oprichting onzer coöperatie mogelijk maakte, haar steeds door de moeilijkheden heen hielp, zich stipt hield aan de gedane toezeggingen. Het was op grond van die toezeggingen, dat de Haarlemsche Bankvereeniging, die ons reeds gedurende het eerste boekjaar een be langrijk crediet had verleend, zonder eenige aarzeling bereid was dit crediet, dat inmid dels, geheel was afgelost opnieuw en tot een tweemaal zoo groot bedrag te verleen en, omdat immers Minister Posthuma een rege ling voor „Codro had vastgesteld, waarbij elk risico was uitgesloten. Wij weten allen nog al te goed, hoe ern stig het vertrouwen in de Overheid in de geheele bollenstreek werd geschokt, toen bleek, dat na het aftreden van Minister Posthuma de door hem in allen vorm gedane toezeggingen'door zijn opvolger niet werden gehonoreerd. Ik zal daarover niet napleiten, maar wel moge ik in dit verband uiting geven aan ons gevoel van sympathie voor de Haarlemsche Bankvereeniging, die van dezen loop van zaken in de eerste en voornaamste plaats het slachtoffer is geworden, voor de zware opofferingen, die zij zich terwille van „Co dro" heeft moeten getroosten en aan onze gevoelens van dank en waardeering voor de desniettemin steeds even aangenaam geble ven samenwerking en de coulante wijze, waarop zij medegewerkt heeft tot de af wikkeling. Als direkteur der Haarlemsche Bankver eeniging behoorde Jhr, Teding van Berk hout Jr tot onze commissarissen. Uiteraard was er steeds levendig contact tusschen hem en het bestuur en wanneer ik hier nog eens den dank herhaal, die wij herhaaldelijk naast hem ook onzen beiden anderen commissa rissen, de heeren Mr. H. C. Dresselhuys en Mr. A. B. van Rijckevorsel, hebben betuigd, dan geldt dat woord van dank wel in de eerste plaats Jhr, Teding van Berkhout, voor de toewijding en de tijdsopoffering. door hem vooral ook in latere jaren aan „Codro" ge geven. Ten slotte mag een wo'ord van dank hier niet ontbreken aan het adres van hen, aan wie in de belangrijke jaren 1917'19 de leiding van „Codro's" belangen was toever trouwd. Ik noem van hen in de eerste plaats de heeren Warnaar en Verduyn, aan wie het leeuwenaandeel was toebedeeld, wat de za ken van de fabriek betreft, maar ik noem hier ook de oud-bestuursleden Van Zanten, die ons inmiddels door den dood ontviel. Koolhoven en Roozen, de achtereenvolgende secretarissen, Mr. Ribbius en Droog, die al len belangrijk hebben bijgedragen tot het welslagen van het eerste boekjaar. Het is niet hun schuld geweest, dat het tweede jaar niet de lijn van het eerste heeft voortgezet.Tot op het laatste oogenblik heeft „Codro" zich steeds van alle opgelegde ver plichtingen jegens den Staat gekweten, heeft het steeds eerlijk en trouw haar taak vervuld, haar plicht betracht. „Codro" heeft zich nooit of te nimmer iets te verwijten gehad. Zij moge niet alles bereikt hebben, wat zij zich voorstelde en bittere ervaringen mogen haar niet bespaard zijn gebleven, toch zal het voor „Codro" steeds een vol doening zijn en blijven, dat het in dagen van groote beproeving de-jbollenstreek voor een ramp heeft behoed. Daarom warep voor hen ,die daartoe ge roepen waren, de werkzaamheden ten bate van „Codro" een opwekkende taak, waarop zij, ondanks de daaraan verbonden moeilijk heden,'met voldoening* zullen terugzien. „Codro" is een zeer eigenaardige episode geweest in de geschiedenis van het bloem- bollenvak. Indien inderdaad mocht blijken, dat de conferentie van Locarno eindelijk, zeven jaar na den oorlog, een blijvenden vredestoestand heeft ingeluid, zal in de toe komst geen tweede „Codro" noodig zijn. Met den hartgrondigen wensch dat dit in derdaad zoo moge zijn, sluit ik deze laatste vergadering. 27 October werden in staat van faillisse ment verklaard: Hendrik Lichtendahl, vischhande'.aar te IJmuiden, Willem Barendsstraat V Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Cornelis de Lee, timmerman en aannemer te Zandvoort, Stationsstraat 14a, tijdelijk verblijvende Leidschestraat 36r. te Haarlem. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Rechter-Commirsaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werd het faillissement van J. Drogirop, winkelier in groenten en aard appelen te Haarlem, Nicolaas Beetsstraat 20zw. Curator Mr. L. A. Baron van Itter- sum, alhier. Geëindigd is het faillissement van A P. A. Verkooy te Haarlem, uitgesproken -11 December 1923. Curator Mr. W. P. Vis fe Haarlem. MOTORCLUB HAARLEM. Handicap Terreinrit. S. J. v. Kooten op Donglas wint len prijs in de klasse Handelsrijders. R. E. Jessurun op F. N. wint len prijs in de klassa Amateurs. Mooi herfstweder, veel motoren, een schitterende controleregeling, veel prijzen, welke door verschillende firma's werden beschikbaar gesteld, dit waren de factoren welke geleid hebben tot een der mooiste ritten van dit seizoen. 10 uur werd de eer ste rijder gestart, vervolgens iedere rijder naar zijn door de sportcommissie vastge- stelden handicaptijd. Het zwaarst werd ge handicapt de vrijwel in de Hollandsche mo torwereld meest bekende rijder J. J. van Kooten, welke een achterstand van 4 mi nuten had in te halen. Dat het hem deson danks gelukte toch den len prijs te behalen pleit voor zijn enorme rijkunst, waarbij zijn snelle Douglas hem goede diensten be wees, Het werd hem evenwel niet gemak kelijk gemaakt door zijn concurrent A. Wu- rlng op O. K. Bradshaw, welke nog onlangs di. Nederl. T.T.-races in Drenthe won. Ook diens rijden trok weder de aandacht, waar bij vooral zijn buitengewoon soepele stijl opviel, Een motorisch talent ontdekten we bij de amateurs in den heer R. E. Jessurun op F. N., met geweldige ballonbanden, die ook ordauks zijn zwaren handicap op elegante wijze den len prijs won. Onder de pechvo gels noteerden we H. A. Bank, op Sarolea, welke zijn heele electrische installatie ver loor en H. W. Serné, welke met een lecge band en een verbrande frictie aan het ,emd- punt kwam. P. Eijkhof verloor op de Zee weg zijn carburator-dop, waardoor hij zijn eerste plaats onder de amateurs zag verlo ren gaan. De B. S. A.-rijder J. Bernard, werd door de sportcommissie gestraft met 100 straipunten, wegens linksrijden op het d.uingedeelte bij het Naaldenveld, waardoor hij in botsing kwam met G, A. de Ridder, op Norton. Gelukkig liep het goed af. Di rect na,, afloop werden de prijzen in Hotei .Roosendaal" te Overveen door den ten voorzitter, den heer D. Th. de Gong'i op zijn bekende gemoedelijke wijze uitgereikt. Na de prijsuitreiking werd gezellig gedanst op de muziek van ons lid N. Warmerdam. Rest ons nog te vermelden dat voor de volgende te organiseeren rit, door een mo tor-enthousiast, die onbekend wenscht te blijven een chronometer en door den heer P. v. d. Eijkhof een electrische Berko-lamp met dynamo wordt beschikbaar gesteld. Hier volgt de uitslag: Handelrijders: ie J. J. v. Kooten, Douglas, zilveren medaille; 2e A. Wuring, O. K. B., zilveren medaille. Amateurs: 1. R. E, Jessurun, F. N Lodge Br. 4 race bougie; 2. J. Bernard, B. S. A„ motorhoorn; 3. W. Stoelman, H. D., kunst voorwerp; 4. G. A. de Ridder, Norton, ach terlicht; 5. P. de Nijs, Norton, motorspiegel; 6. A J. de Reus, Ariel, achterlicht; 7. P. v. d. Eikhof, H. D., 1 gallon olie; 8. H. v. d. Aar, Triumph, kunstvoorwerp; 9. J. Th. Junge, B.~ S. A„ kunstvoorwerp; 10. H. A. Bank, Sarolea, kunstvoorwerp; 11. W. H. Serné, Simplex, kunstvoorwerp. Dinsdag vergaderde de Raad der gemeen te Haarlemmermeer onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. A. Slob. Afwezig zijn de heeren Roodenburg en Bus. De gemeenterekening. Op voorstel van B. en W. wordt vastge steld de rekening en verantwoording van de gemeente, de bedrijven en het Burgerlijk Armbestuur over 1924. Nieuwe zaak. Zaterdagmiddag vier uur werd de nieuw gebouwde autogarage met herslelplaats geopend van den heer Maar schalk. Voor het dorp is dit een heele verbete ring, op dezelfde plaats stond voorheen een boerderij waar, vooral in den winter, minder aangehame geuren werden verspreid door mest, pulp en ingemaakt gras De zaak ziet er keurig uit en zal, door haor groote ruimte, prima verlichting bij dag en avond, alsmede door haar practische ruimleverdeeling, zeer zeker aan de tegen woordige eischen voldoen. De firma Boerrichier en Houtkamp, aan nemers en uitvoerders, van dit werk, kunnen er met voldoening op terugzien. Voor liefhebbers van bloemen een mooie gelegenheid het groot aantal bloemenman den en bouquetten, door vrienden en be kenden geschonken, gelijk met het practi- schee, de nieuwe zaak, te bezichtigen Vondels Altaarsgeheimenissen. De Z.E. Pater Jac. Zeij S.J. zal op 15 November a.s. in het missiehuis te Driehuis een lezing ge ven over „Vondels Altaargeheimenissen' verduidelijkt door lichtbeelden. Een zeld zame gelegenheid dus voor dieper inzicht in bet hooger leven wordt ons hier geboden. Tooneel. Op de laatst gehouden ver gadering der R. K. Tooneelver. „St. Engel- mundus" werd als secretaris gekozen de heer M. Boon. Besloten werd laatst November voor do nateurs der Propagandaclub „St. Engelmun- dus" een opvoering te doen geven van „De Mexicaansche Zilvermijn" Gevaarlijke ja;/ers. Maandagmiddag waren een vijftal Amsterdammers aan het jagen op het land van den landbouwer van S.. in den Houtrakpolder, toen plotseling, volger.v hun bewering althans, ven „angt- schoten haas over een sloot sprong en op het land van den landbouwer K zijn vlucht voortzette. De jagers sprongen ook over de sloot en wilden het dier verjagen van het land van K., naar dat van S. De landbou wer K., die daar toevallig met zijn zwager aanwezig was, verbood hen de haas op zijn land te vervolgen, hetgeen tot een ernstig twistgesprek aanleiding gaf. Een der jagers ging zoover, dat hij het geweer aanlegde en een schot loste, hetwelk in de onmiddelijke nabijheid van K. in den grond sloeg, even wel zonder hem te treilen. De politie werd met het geval in kennis gesteld en proces verbaal opgemaakt. Gratificatie, B. en W. stellen den raad voer aan den rijkoreldwaclltr.r alhier een gratificatie toe te kennen van 100, wegens extra bewezen diensten in dit jaar. „Eensgezindheid." De muz.ekvereeni- ging „Eensgezindheid" heeft in beginsel be sloten den volgenden zomer deel te nemen aan het Nat. Concours te Srommenie. Drankwet. B. en W, hebben afwijzend beschikt op het verzoek van H. P. A. van Stijn te Houtrakpolder, om vergunning tot yerkoop van sterken drank in het klein in zijn perceel „Ruijgoord B. 310. Biljartwedstrijd, Morgen, Woensdaga vond, zal in de zaal van den heer De Jong alhier, een biljartwedstrijd worden gehou- den tusschen de heeren C. Homan van nier en Kcuwenhoven van Hoofddorp. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelas- tingmerk 1925 in lederen étui; hondenhals band met penning 1925; zilveren horloge, vulpenhouder, naafdop van automobiel, huis sleutel, drie stangen van een electrische lamp, paar grijze zeemlederen handschoe nen, zeemlederen handschoen, Duitschc her dershond, slinger van een automobiel, vij- wielbelastipgmerk 1925 in kokertje, bruine dame sport emonnaie met inhoud, vermoede lijk gouden lorgnet, olieverfportret op lin- nen. Vorenstaande voorwerpen zijn te bevragen op het Politiebureau, iaderen werkdag tus schen 2 en 3 uur n.tn. Inlichtingen worden niet telefonisch verstrekt. Bij schriftelijke aanvragen wordt postze gel voor antwoord verzocht. Rijwielplaatje gestolen. Van een njwrel, dat men nabij de R.K. school aan den Ko ninginneweg even zonder toezicht had ge laten, is het rijwiclplaatje ontvreemd. Eere-Voorzitter. Burgemeester K. J. G. Baron van Hardenbroek heeft het hem aan geboden eere-voorzitterschap aanvaard van het plaatselijk comifé voor malaria-bestrij- ding alhier. Heb het uitstekendst» aan te bieden da» iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. De gemeentebegrooting Dan komt in behandeling de gemeente begrooting 1926. De heer CH. v. d. HEUVEL opent de al gemeene beschouwingen. Spr. meent dat de begrooting te leur stelt. De belastingen zijn hoog, de toestand is zorgelijk. Spr. vraagt of er niet iets zou gedaan kun nen- worden om de gemeente aangenamer te maken voor hen, die groote vermogens be zitten, zoodat meer kapitaalkrachtigen in woners der gemeente worden. Verder vraagt spr. of niet een vloekver- bod zou kunnen worden ingevoerd om het Godslasteren tegen te gaan. Het onderwijs is goed, toch zou spr. wel willen, dat hulpleerkrachten aan de lagere scholen werden aangesteld tegen een be looning van f 500.Dit salaris is wel laag, maar vele leerkrachten hebben nu geen betrekking en willen zich gaarne in de prac- tijk bekwamen. De heer GERRITSEN onderschrijft, dat de belastingen hoog zijn. Hij betwijfelt ech ter of men voor de meer kapitaalkrachtigen de gemeente aangenamer kan maken. Spr. beziet de belastingwetgeving en zegt dat er ook velen zijn in de gemeente die zich op een of andere wijze aan de belastingbeta ling hebben kunnen onttrekken. Dat is een ongezonde toestand. Ook zij moeten in de belasting medebetalen. Zij kun nen beter belasting betalen dan de arbeider. Verder wijst spr. er op, dat een salaris van f 500 voor een hulpleerkracht absoluut te weinig is. Dat zou zijn gebruik maken van den toestand, waarin vele leerkrachten ver- keeren, doordat zij buiten betrekking zijn. De heer BUURMAN merkt op, dat het hoogste is bereikt, wat bereikt kon worden in een begrooting. De belastingen zijn te hoog. Slechts de meest strikt noodzakelijke uitgaven zijn nog geoorloofd. Dit komt door dure aankoop van huizen, land en grond door de gemeente eenerzijds, anderzijds door de lasten die het Rijk aan de gemeente oplegt. Men zegt, dat kapitaalkrachtigen zich in de gemeente moeten vestigen, maar juist omdat de belastingen zoo hoog zijn, schu wen deze de gemeente. De heer KONING zegt niet aan de alge meene beschouwing te hebben willen deel nemen, daar hij zich had afgevraagd, wat het zou baten, steeds te wijzen op bezuini ging- Maar toch moet dit in het oog gehouden worden en in hun prae-advies zeggen B. en W. de grootst mogelijke zuinigheid te wil len betrachten, doch bij de toelichting der posten blijkt, dat de post voor Openbare Werken is gestegen. Spr., heeft daartegen vroeger reeds geageerd. Er moet toch met deze telkens weer grootere uitbreiding van Openbare Werken, vooral met het aanstel len van arbeiders, een grens zijn. Er heerscht daarover bij velen ontstemming, omdat dit weer belastingverhooging met zich zal bren gen. Spr. wil hierop vooral de aandacht ves tigen. Laat men zich alleer. tot het strikt noodzakelijke beperken. Spr. vraagt verder, waarom het Georgani seerd Overleg nog niet is ingesteld. De heer GR1EKSPOOR wijst er nog op, dat men in de financiën op de kleintjes moet letten. Spr. hee^t bij dc vorige begrooting enkele voordeelen aangewezen, die zouden kunnen worden behaald. Daaraan is echter geen aan dacht meer gewijd. Weth. KNAAP zegt geen nadere inlichtin gen vooralsnog over da aanstelling van hulp leerkrachten te kunnen geven, daar eerst een conferentie moet worden afgewacht. De VOORZITTER beantwoordt de spre kers. Omtrent de invoering van een vloekver- bod merkt spr. op, dat spr. daarvoor niet veel vorft, omdat volgens zijn meening dit kwaad in de gemeente maar zeer sporadisch voorkomt. Spr. vindt een vloekverbod daarom niet noodzakelijk, omdat dit kwaad bijna niet voorkomt. Daarmee wil spr. niet zeggen dat hij tegen een vloekverbod is maar het verbod moet ingevoerd worden als het misbruik leeft en dit is hier niet het geval. Ten opzichte der begrooting en de financieele omstandigheden der gemeente zijn allen pessimistisch. Gelukkigerwijs kunnen zeker allen zeggen, dat men er geen schuld aan heeft. Er zijn thans geen stemmen opgegaan om de lijnen aan te wijzen, waarlangs groote be zuiniging zou kunnen worden bereikt en dat is ook niet te verwonderen, daar het vrijwel onmogelijk is. Daarvoor zijn er teveel bedra gen, die moeten worden betaald en die ge regeld terugkeren. Wat de aanstelling van meer arbeiders bij Openbare Werken betreft, zegt spr., dat dit noodzakelijk is, omdat de gemeentehuishouding meer arbeiders en meer uitgaven voor Openbare Werken eischt. Men zegt dan wel, dat mag niet en dat kan niet, maar dan ziet men alles bijeen te schra pen om dit toch mogelijk te maken. De uit gaven stijgen noodzakelijk door de uitbrei ding van de bemoeienis der gemeente. Daartegenover staat ook, dat veel, wat vroe ger werd aanbesteed, thans door gemeente werklieden wordt verricht en op veel voor- deeliger wijze. B. en W. zijn eenparig van meening dat in de gemeente de grootste zuinigheid moet worden betracht. Ten aanzien van het verfraaien en aan trekkelijker maken der gemeente zijn B* en W. nog steeds werkzaam. Spr. zal het op prijs stellen ais de raad B. en W. hierin wil steunen Ook vraagt spr. aan hen, die vooraanstaan in de landbouworganisatie, dat zij eens zullen overwegen of niet het initiatief genomen zou kunnen worden tot een meer inten sieve cultuur, zij het. ook in anjlere richting, waardoor de financieele basis der gemeente zou kunnen worden versterkt. Als het land bouwbedrijf opleeft, dan zullen ook vele landbouwers weer hun maat in de belasting kunnen bijdragen, waardoor het belasting betalen voor anderen gemakkelijker wordt. Spr. heeft zich wel eens afgevraagd of in het systeem van belastingheffing geen fout schuilt. Is de belasting geheel geregeld volgens draagkracht, dan kan het landbouwbedrijf weer opleven en meer intensieve cultuur gesticht worden. De heer SCHEFFER meent dat alge meene beschouwingen tot nog toe geen vrucht hebben afgeworpen. Toch wil spr. de begrooting even aanroeren. Het doet spr. genoegen, dat de voorzitter van meening is, dat het vloekverbod niet noodig is, omdat het vloeken gelukkig niet voorkomt in de gemeente. Toch zou spr. in den geest van den heer v. d. Heuvel in dezen willen werken. Wat de assistenten op de scholen betreft; sprl hoopt niet dat deze zullen worden aan gesteld voor zulk een paupersloon als is genoemd. Da heer v. d. HEUVEL repliceert. Spr. vraagt zijn denkbeeld omtrent de aanstelling van assistenten op de lagere scholen in over weging te houden. Wat het vloekverbod betreft, spr. meent dat dit verbod juist het best en mooist is, als het niet wordt overtreden. Spr. behoudt zich voor, daarop nog later terugtekomen. De gemeente zou meer kapitaalkrachtigen kunnen tellen, als daarvoor gewerkt werd. Doch dan hoofdzakelijk in de twee Noorde lijk gelegen dorpen. Wat men zegt van het belastingontduiken vindt spr. opzienbarend.en hij zou er op aan willen dringen, daarop een streng onderzoek te doen instellen, opdat dergelijke wantoe standen niet blijven voortbestaan. De heer GERRITSEN betwijfelt het of de gemeente voor kapitaalkrachtigen aantrek kelijker gemaakt kan worden. Daarvoor leent de Haarlemmermeer zich niet. Kon men de bloembollencultuur en de rozencultuur in den Haarlemmermeer halen, dan zou het financieel peil stijgen. Spr. wijdt verder uit over de volgens hem ongemoti veerde heffing der belastingen, die niet volgens draagkracht bij allen geschiedt. De heer BUURMAN merkt op omtrent het belastingontduiken, dat hierbij niet moe ten bedoeld worden de landbouwers, maar wel sommige Naamlooze Vennootschappen. De heer KONING is het met den Voorzit ter niet eens wat betreft de verhooging varl de uitgaven voor Openbare Werken en het aanstellen van nieuwe arbeiders. Weth. KISTENMAKER zegt dat het budget der gemeente weer is verhoogd moet- ten worden. Daarvoor zijn vele redenen, o.m. verschillende lasten, die door het Rijk op de schouders der gemeente zijn geladen. Van een intensieve cultuur, hier vooral bedoeld de teelt van groenten voor de groote markten, moet men zich volgens spr. geen groote illusies maken, daar Jhij meent, dat dit reeds eerder werd gepoogd zonder resultaat. De heer BORST is het hiermede niet eens. Deskundigen hebben spr. verzekerd, dat deze cultuur zeer wel mogelijk is. Alleen het initiatief ontbreekt hier. De VOORZITTER merkt nog op, dat de kwestie van het Georganiseerd Overleg nog niet gereed is. Het belastingontduiken is, zooals in de Tweede Kamer door minister Colijn werd gezegd, een algemeen Nederlandsch ver schijnsel. Wat de gemeente betreft mag men het ontduiken der belastingen niet genera liseeren. Hier moet elk geval speciaal bezien worden. Wel voelt spr. in het belastingsysteem een principieele fout tusschen den belastingaan slag van dengene, die een vast inkomen ge niet en een ander, die inkomsten uit een be drijf, hier voornamelijk een landbouwbedrijf, trekt. Na nog enkele bespreking worden de al gemeene beschouwingen gesloten en wordt de vergadering geschorst tot kwart voor twee. Te kwart voor twee begint de artikelsge- wijze behandeling der begrooting. Thans is ook de heer Roodenburg aanwezig. Bij de post „Belooning politiepersoneel" maakt de heer KONING er bezwaar tegen, dat bij een oproeping voor een veldwachter, terstond reeds een maximum salaris in uitzicht wordt gesteld. Uit de bedoelde regeling, welke door' den Voorzitter wordt voorgelezen blijkt, dat de burgemeester onder bepaalde omstan digheden het recht heeft, terstond het maxi mum salaris toe te kennen. Na eenige bespreking wordt de post ge handhaafd. Bij de post „keuring van middelen van ver voer" vraagt de heer BORST, hoever men thans is met de keuringen van auto's. De VOORZITTER antwoordt, dat van de Provincie minstens vier maal per jaar de autobussen worden gekeurd. Verder vraagt de heer BORST datB. enW. hun aandacht zullen schenken aan de gemaakte bepaling, dat de autobussen vóór onbewaakte overwe gen minstens 4 seconden moeten stilhouden, opdat de bestuurder zich ervan kan verge wissen, dat geen trein nadert. De VOORZITTER zegt dit toe. Bij de post subsidie Armbestuur vraagt de heer Gerritsen of het niet mogelijk zou zijn een reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur in het leven te roepen in dier voege, dat een ambtenaar wordt aangesteld vanwege het Burgerlijk Armbestuur, die geregeld met de armen contact houdt en zoo beter zou kun nen werken, volgens spr. dan het Bugerlijk Armbestuur thans werkt. Weth. KISTEMAKER antwoordt, dat hem de huidige wijze van werken het meest economisch voorkomt, omdat de armmeesters in de verschillende wijken wonen en de on der hun toezicht gestelde gezinnen zoodoen de het best kennen. Bovendien is het werk van de armmeesters steeds lofwaardig. Wat de aanstelling van een ambtenaar be treft merkt spr. op, dat twee ambtenaren minstens moeten aangesteld worden. De VOORZITTER merkt op, dat hij ook reeds geruimen tijd tot de conclusie is geko men, dat reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur noodig is en in deze meening telkens wordt versterkt Spr. zou behalve geldelijken steun ook geestelijken en economischen steun willen verleend zien. Spr. hoopt intusscben dat dc heer Kistemaker de groote vraagstukken der annenhulp nog eens aandachtig zal bestu- deeren en tot dezelfde conclusie als spr. zal komen. Bij de post „Werkloosheidvoorziening", vraagt de heer GRIEKSPOOR of de ge meente haar invloed niet kan laten gelden op de voorwaarden, waaronder arbeiders bij den aanleg der waterleidingwerken door de Provincie worden tewerkgesteld. De heer BUURMAN vraagt of net niet mogelijk is dat alleen arbeiders uit Haarlem mermeer worden tewerkgesteld. De heer GERRITSEN merkt op, dat net contract waarop bedoelde arbeiders moeten werken, verschillende bepalingen bevat die niet overeenkomstig de wet zijn. Weth. KISTEMAKER antwoordt. Spr. wijst erop, dat reeds door B. en W. moeite gedaan is, om werk aan dit waterleidingbe drijf te krijgen voor de arbeiders uit Haar lemmermeer. Intusschen is dit werk weder in verschillende deelen onderaanbesteed. De VOORZITTER zegt toe dat B. en W. zooveel mogelijk zullen trachten hun in vloed uit te oefenen op de arbeidsvoorwaar den en op de tewerkstelling van arbeiders uit Haarlemmermeer. Bij de post subsidie voor openbare mid delen van verveer verzoekt de heer v. d. HEUVEL aan B. en W. te bewerken, dat de gemeente Haarlemmermeer in samen werking met naburige gemeenten aan de di rectie der Ned. Spoorwegen een verzoek richt om het station van den locaalspoorweg te Leiden te laten aansluiten aan het hoofd station der Hollandsche Spoorwegen te Lei- Na enkele bespreking wordt besloten de post arbeidsloon van de gemeentewerk lieden met het loon van één arbeider te ver minderen. Ten aanzien van de aanschaffing van een tweede fordauto voor het ophalen van haard- as ch en vuilnis werd nog geen beslissing ge nomen. Hiermede was de begrooting der gemeente en die der vier gemeentebedrijven afgehan deld. In stemming gebracht werden deze be grootingen aangenomen. Hoewel de vergadering lang duurde, van 10 tot half 7 uur met een korte pauze gelukte het de geheele begrooting op één dag af te handelen, waarmee de voorzitter aan het eind der vergadering de raadsleden feli citeerde. JAARVERGADERING KENNEMER TURNKRING. De Jaarlij ksche Algemeene Vergadering van den Kênnemer Turnkring zal worden gehouden te.Haarlem op Zondag 15 Novem ber a.s. De Bestuursvergadering 'welke deze Alg Verg. altijd vooraf gaat, vindt plaats op Maandag 2 Nov. a.s. eveneens te Haarlem. VERGADERING GYMN. EN SCHERM- VERG. CONCORDIA. Maandag vergaderde bovengenoemde vereeniging in een der zalen van „Olympia" onder leiding van den heer A.K.P. Vring, welke taak hij thans voor de eerste maal vervulde. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Kennemer Turnkring, waarin de Kring dank bracht aan de athleten van Concordia welke den Kring op zulk een waardige wijze hadden vertegenwoordigd. Het verslag der Kascommissie bij monde van den heer van Opijnen uitgebracht, werd na eenige bespreking goedgekeurd en aan de hand van dat verslag het batig saldo van het vorige jaar vastgesteld. De waarnemend penningmeester dient alsnog over het loopende Jaar een begroo ting in, daar op de Jaarvergadering de be grooting van den toenmaligen penningmees ter wegens een fout niet kon worden goed gekeurd. De begrooting loopende tot een bedrag van f 3548.- werd thans goedgekeurd. Tot penningmeester wordt thans tot de Jaarvergadering gekozen de heer K. van Opijnen, welke deze functie reeds tijdelijk vervulde. Tot commissaris van aspiranten de heer H.H. Kodde. Verder werden geko zen tot lid Regelings Comm. 40 jarig jubl. de heer J. Henderiks, tot lid Athl. Comm. de heer H.H. Kodde en tot leden der elftalcomm. de heeren C. Boeree en D. van Dalen. Naar de Gewestelijke vergadering werden benoemd tot afgevaardigden Mej. Bordes en de hee ren Dekker, Jansen, v.d. Berg, Knol en van Opijnen, naar de Kringvergadering de dames Stuij, van Huizen, Bordes en de heeren Vring, Jansen, de Reus, v.d. Berg en Knol, naar de N.A.U. en de N.H.A.B. de heer G.S. Eijsker. Besloten werd dat de contri butie voor het K.N.G.V. in het vervolg in vier termijnen zal worden geïnd in plaats van in eens, bij de 3 maandelij ksche vereeni- gingscontributie zal aus ih het vervolg een vierde bondscontributie bijkomen. Aan het einde der vergadering deelde de heer van Opijnen, mede namens den heer v.d. Zee aan de vergadering mede, dat zij om persoon lijke redenen geen lid meer konden zijn van de Regelings-Commissie voor het 40-jarig jubileum. V. S. V, Zaanlandia 70. V. S. V. boekte in dezen wedstrijd een zeer groote overwinning. In den beginne liet het zich niet aanzien, dat met zulke spre kende cijfers gewonnen zou worden, daar Zaanlandia gedurende een tiental minuten een hevigen druk op het V. S. V.-doel uit oefende. Hier was de verdediging echter in goeden vorm en waar bovendien de schiet- capaciteiten van de Zaankanters niet groot bleken, bleven doelpunten uit. Dan komt V. S. V. opzetten. Vooral de hnkerwing der thuisclub, waar een nieuwe linksbuiten op goede wijze debuteert, is op dreef. Al spoedig wordt een zoodanig schot ingezonden, dat de keeper het pas achter de doellijn kan stoppen (10). Nog voor de rust wordt de Zaanlandia-keeper ten tweede male gepasseerd (20). Na de rust is de thuisclub aanvankelijk onweerstaanbaar. De nieuwe midvoor Vink verdeelt het spel op handige wijze. In onge veer 10 minuten worden 4 doelpunten ge scoord, zoodat V. S. V. dan een veilige 60 voorsprong heeft. Zaanlandia tracht nog de eer te redden, maar dit gelukt niet. Zelfs weet Zwanenburg nog een zevende doelpunt te scoren. Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8,15—4.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondbericbten over de H. D. O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Ecgelsche stations 365495 M dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7 20 ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7,20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz- Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. 1050 M. dagelijks Politiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias. Diner- concert (ongeregeld) 6 uur. Kinderuurtje 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur. zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel - 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur). Eifleltoren 2650 M. dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur, BIJZONDERHEDEN. Brussel. 8.35 „Romeo en Julia", opera Daventry 8.20 Concert, waarbij men zelf de naam moet bedenken 10.50 „Massa Telepathie", een proefneming. H. D. O. 7 uur Voordracht, door Wies Moens, over Vlaamsche Letterkun de 8.10 Christ. Radio omroep. Zie vervolg bovenstaande. Competitie-standen H.V.B. 1 A. Kinheim 4 4 0 0 146 8 2. E.D.O. 4 3 3 0 0 9—3 6 2.— Schoten 2a 5 4 0 1 24—10 8 1.60 R.C.H. 3 4 1 1 2 10—13 3 0.75 Zandvoort 3 4 1 1 2 8—14 3 0.75 I.V.O. 4 0 2 2 7—12 2 0.50 Haarlem 4 4 1 0 3 6—13 2 0.5C H.F.C. 3 2 0 0 2 3—5 0 0.- V.V.H. Haarlem 3 R.C.H. 4 Bennebroek Zandvoort 2 Schoten 2 Hillegom Bloemendaal 2 T. H. B. 2 H.F.C. 4 E.D.O. 3 Haarl. Veter 2 0-0 2 5—10 0 0.- 1 B. 4 1 0 22—8 9 1.80 1 1 1.6—15 7 1.4C 1 12—9 4 1.33 1 9—7 3 1.— 1 5—5 2 1.— 1 4—5 2 1.— 1 1 8—9 3 0.75 8—13 2 0.66 5—13 3 0.60 3—4 1 0.50 7—11 2 0.50 PARIJS, 28 Oct. In de wandelgangen van de Kamer acht men een nieuwe com binatie PainlevéBriandHerriot zeer waarschijnlijk, Painlevé zou dan premier blijven. In zijn nieuw kabinet zouden Her riot, Briand en verscheidene demissionaire ministers: Daladier, Chautemps en Doume/ zifting krijgen. PARIJS, 28 Oct. De Matin meldt uit Veti-Vratch, d.d. 27 Oct. dat een delegatie van Grieksche officieren, vergezeld door een Bulgaarsche militaire delegatie, geconsta teerd heeft dat de Grieksche post, in de na bijheid van de Bulgaarsche post te Demir- Kapia in 't geheel niet door de Bulgaren was bezet. Als gevolg hiervan, moesten de Grieken erkennen, dat de Bulgaren geen enkel grondgebied hadden geschonden. LONDEN, 28 Oct. Bij een ontploffing in een mijn nabij Glasgow, zijn 7 arbeider' gewond. LONDEN, 28 Oct. In bevoegde kringen alhier, is men van meenirig, dat de kabinets- crisisser te Berlijn er. Parijs van geen in vloed zullen zijn op het pact van Locarno. Men acht de onderteekening op 1 Dec. U Londen verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8