Een Gemeentelijk Rustoord voor herstellenden. V erkeersonge'vallen. m m I SNIEfJWi Donderdag, 29 Oct. 1925. 50ste Jaargang No. 16184 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad A De Regeeringsbasis* 1 Wat in deze critiek opvalt is, dat zij niet meer vervalt in het oude euvel van een chr. regeering 'n staatkundig monstrum te noe men. De oude, afgeleefde paardjes, welke nu al zoo lang tegen het wezen der coali tie in het vuur zijn gebracht, hebben blijk baar eindelijk afgedaan. De linkerzijde komt met meer reije'e argumenten, welke hef voordeel hebben minder vaag, dus meer grijpbaar te zijn. Maar die meer concrete bewijsvoering eischt dan ook stevige argu menten. En deze vinden wij niet. De oppo sitie waagt zich zelfs op het gladde terrein cm te gaan narekenen, uit hoeveel voor- en tegenstanders der coalitie de kiezers be staan, die op 1 Juli j.l. op de christelijke partijen .gestemd hebben, zonder blijkbaar te beseffen ,wBlk een gevaarlijk werk zij daarmee verricht. Het heef, dat er duizen den, vooral onder de R.K. en Christelijk-His torischen zijn, die niettegenstaande zij rechts stemden, tegen een coalitie-regeering zijn. Wij zouden wel eens willen weten, waarop deze bewering is gegrond. Het eenige hou vast daarvoor heeft men in de voorberei ding der verkiezing; in dc propaganda, de verkiezingslectuur, de vergaderingen der kiesvereenigingen enz. En nu is er onder de R.K. kiezers onmiskenbaar de laatste jaren wrijving geweest, welke geleid heeft tot een uitgesproken groep, tegen de coalitie gekant, n.m. de R.K. Volkspartij. Maar de 40.000 stemmen door deze behaald, zijn dan ook door de tegenwoordige rechterzijde nooit meegerekend; integendeel! Dan was er de groep Michaëlisten welke in conflict kwam met de leiding der R.K. Staatspartij. Maar daarbij is het nooit gegaan: vóór of tegen de coalitie. Bovendien, tusschen St. Michaël en de R.K Staatspartij kwam een compromis tot stand, waardoor één en het zelfde verkiezingsprogram werd aanvaard. Welnu, het parool door mgr. Nolens vóór de verkiezingen gegeven was: vóór alles moet worden gestreefd naar behoud der coalitie, naar een nieuwe christelijke re geering; alleen, wanneer dat onmogelijk lijkt, zullen wij verder zien! En deze leus is heel den tijd der voorbereiding van de Agenda 30 October EEN AUTOBUSSTATION OP HET KENNEMERPLEIN. De gevolgen van een doodenrit. Aanrijding. Ernstig ongeluk met een lift. De electrische verlichting van de Kleine Houtstraat. Ergerlijke baldadigheid in de Haarlemmermeer. Het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht i DE BRUG OVER DE JAN-GIJZENVA ART. m De verbreeding van de brug over de Jan-Gijzenvaart is, zooals bovenstaande foto toont, in vollen gang NOG EENS: DE JEUGDIGE BOEFJES. Te water. De Leidsche Brug aangevaren. Tweede Bachconcert. Je abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. AARLEMSCHE COURANT Adverlentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad ver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. \Ue abonne s op uil braaziju, mgevorge ue ve.zeKermgsvoorwaaraen OOOO L.evensiange geüeele ongescmkttieid toi werken door der volgende uitkeeringen 1 <1 IJ Uit.** verlies van beide armen beide been en of beide oogen egen ongeval'en verzekerd voor een r f yen bij een ongevai mei f OGO 0 bij verlies van een hana, I IOC dij verlies van een f Efl 0 dij een breuk van :1 «JU. - doodelijken afloop 1 L*JlS. een voet of een oog: 1 ItdJ." duiji of wijsvinger been of arm ftO bij verlies van een 1 rrU". andere vinger. De volgende week komt de Tweede Ka mer weer bijeen en kunnen wij ons op de behandeling van de Staatsbegrooting 1926 voorbereiden, waarvan de „Algemeene be schouwingen" gemeenlijk het meest belang wekkend zijn. Vooral de eerste schermutse ling na gehouden verkiezingen, de vuur doop van een nieuwe regeering, pleegt een interessant politiek schouwspel op te leve ren. Het voorloopig verslag der Kamer over Hoofdstuk I der begrooting geeft het voor spel. We hebben dit verleden week gehad. Wij hebben gezien hoe er hier en daar reeds opmerkingen zijn gemaakf, maar het lijkt ons nog wel gewenscht over dat komende politieke steekspel iets te zeggen. Begrijpelijkerwijze opent de oppositie het vuur tegen het nieuwe kabinet; dat is haar goed recht. Haar critiek bestaat naast onderdeelen uif iwee hoofdpunten 1ste: de nieuwe christelijke of wel coalitie-regee ring past niet op den uitslag der verkie zingen en 2de, aangenomen, dat er wel een coalitie-regeering moest komen, dan was 4e beer Colijn allerminst de aangewezen man in het Kabinet zitting te nemen, noch min der om het te formeeren. Het is de moeite waard om deze critiek. welke het bestaansrecht der nieuwe regee- ring zelf aanvalt, waf nader te onderzoe ken .Wij bepalen ons voor vandaag tot het eerste punt. Voor goed begrip halen wij hier eerst de passage uit het voorloopig verslag aan, waar de oppositie tegen de rechtmatigheid van het optreden eener nieuwe christelijke "egeering aan het woord is. Zij 'luidt: Verscheidene leden waren van oordeel, dat dit optreden door den uitslag der ver kiezingen niet wordt gemotiveerd. Immers over den koers, waarin zich het vorige Ka binet vooral sedert het optreden van den heer Colijn als minister van financiën, heeft bewogen, hebben de kiezers op den eersten Juli een geenszins onduidelijk vonnis ge veld. De behaalde meerderheid kan geens zins als een meerderheid voor de coalitie worden beschouwd. Onder de kiezers, die voor de drie rechtsche partijen stemden, zijn er duizenden, in hef bijzonder onder de Roomsch-Katholieken en de Christelijk- Historischen, die van de samenwerking dier partijen in de coalitie een afkeer hebben. De hier aan het woord zijnde leden wil den niet ontkennen, dat het'in bepaalde omstandigheden mogelijk en zelfs onvermij delijk kan zijn met een kleine meerderheid, verzwakt en op een versmalde electorale basis steunende, te regeeren, maar daarvoor moeten twee voorwaarden aanwezig zijn. In de eerste plaats moet dan bij die kleine meerderheid homogeniteit bestaan omtrent de voornaamste punten van staatkundig be leid en in de tweede plaats moet geen an dere sterkere regeeringscombinatie te vor men zijn. Geen dezer voorwaarden is in het onderhavige geval echter vervuld. Ook op ander gebied treden de meenings- verschillen tusschen de drie rechtsche par tijen aan hef licht, zoo op het terrein van de onderwijspolitiek en op dat van de so ciale politiek. De vraag, of een andere combinatie van partijen mogelijk was geweest, die een bree- deren en beteren grondslag voor een regee ring had kunnen opleveren, kan. naar de meenning der hier aan het woord zijnde leden niet ontkennend worden beantwoord, zoolang dit niet met de daad is onder zocht. Een meerderheid, gevormd door de R.- Katholieken met de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten, zou in de Kamer over meer stemmen kunnen' beschikken, en derhalve sterk genoeg zijn om zich te hand haven, ook indien eenige leden van de R.K. partij zich bij sommige gelegenheden van haar mochten scheiden. groote Juli-gebeurtenis door de propaganda aangeheven; op alle verkiezingsvergaderin gen en in alle verkiezinslectuur der R.K. Staatspartij was zij schering en inslag. Iede re R.K, kiezer, stemmende op de lijsten der oude Staatspartij, wist dus precies wat hij deed. Het zal ons bij 't a.s. begrootings- debat dan ook benieuwen te vernemen, waarop de pertinente bewering berust, dat „duizenden" rechtsche kiezers afkeerig zijn van de coalitie. De oppositie is voorts zoo vriendelijk te erkennen, dat het in bepaalde omstandig heden mogelijk en zelfs onvermijdelijk kan zijn, om ook al lijdt men verliezen bij de stembus, *och opnieuw met een verzwakte meerderheid aan 't bewind te komen, zooals nu met de coalitie is gebeurd. Maar, zegt zij, dan dienen er twee voorwaarden aan wezig te zijn: er moet homogeniteit zijn tusschen de oude groepen op de voornaam ste punten van staatkundig beleid: en: er moet geen sterkere groepeering mogelijk we zen. Vooral dit laatste is een kostelijke nieuwe vinding. Er heeft nu al sinds meer dan veertig jaren hier te lande een politieke scheiding van rechter- en linkerzijde bestaan. Men zou nu opeens moeten gaan onderzoeken, of er niet een combnatie van één of meer groepen der linkerzijde met een der rechter mogelijk was, welke een grooter getal op leverde dan de christelijke coalitie bezit! Wat is dat voor een politieke rekenkunde? De cijferaars hebben blijkbaar zelf het malle in hun goochelkunstje gevoeld, want zij voegen er aan toe: ge moogt dat niet ont kennen, zoolang het niet beproefd is! Dus eerst eens probeeren, of de Katholieken met de sociaal- en vrijzinnig-democraten niet een regeering kunnen vormen, vooraleer de christelijke coalitie mag doorgaan! Maar deze pleiters voor zuivere constitutioneele zeden vergeten ,dat dit toch wel kiezers bedrog in de hoogste mate zou zijn. De honderd duizenden Katholieke kiezers b.v. hebben niet beter geweten dan: wanneer de drie rechtsche partijen een meerderheid behalen, dan zal allereerst gestreefd wor den naar. de vorming van een nieuw chris telijk bewind. En na de overwinning dei- rechterzijde zou er dan een Staatsman heb ben moéten komen, die begon met een re- geeringsprogram uit de programma's der Katholieken, sociaal- en vrijzinnig-demo craten samen te stellen. Zulk een enormi teit hebben wij in de Nederlandsche politiek nog nooit hooren verkondigen. Schijnbaar sterker staat de oppositie in haar bewering, dat de drie rechtsche par tijen geen voldoende homogeniteit bezitten om een regeeringsbasis te vormen; maar toch ook maar schijnbaar. Immers, daar is een lang verleden om hef tegendeel te be wijzen. En al wat men aandraagt om de ver deeldheid der christelijke partijen te de- monstreeren is van ondergeschikt belang. Dat is bij de thans door heel de rechter zijde aanvaarde bioscoopwet weer eens ge bleken Daarover was onder de christelijke partijen onder het vorig kabinet meenings- verschil, maar niet over het beginsel. Niet hierover, dat de een zei: de overheid moet met haar handen van de filmcensuur af blijven en de ander: de overheid moet de bioscoop verbieden. Neen; in het voornaam ste waren de christelijke partijen het eens, dat n.m. het volk tegen de prikkelfilms moet beschermd worden. De meeningsverschil- len liepen over onderdeelen van de uitvoe ring. En het pleit vaor het zelfstandigheids- gevoel der groepen van de rechterzijde, dat zij zoo lang mogelijk vast hielden aan wat ieder voor zich als de beste regeling achtte in het algemeen belang. In dien eerlijken meeningstrijd, staande op eenzelfde begin sel, heeft men elkaar ten slotte toch ge vonden. En toen bleek weer de scheidslijn tusschen rechter- en linkerzijde heel scherp: eenerzijds voorstanders van overheids-ingrij- pen ter bescherming der publieke zeden, anderzijds tegenstanders van alle censuur voor volwassenen. De coalitie heeft in de aanvaarding van de bioscoopwet of nieuw haar bestaansrecht aangetoond en tevens haar eigenlijke karak ter laten zien. Er zijn raeeningsverschillen; er leven bij iedere groep wenschen, waar voor de andere weinig of niets voelt. Er is meeningsverschil over processieverbod, over een vaccinatiewef, over toepassing van de Zondagswet en dergelijke. Maar deze mee- ningsverschillen verbleken bij de groote be ginselen, welke allen gemeen nebben, 't Is onbegrijpelijk, hoe men ter linkerzijde al maar door gaaf thet de meeningsverschillen bij de coalitie op te blazen. Natuurlijk ko men deze te scherper uit, al naar mate zij tusschen tegenstanders, tusschen coalitie- of tusschen partijgenooten bestaan. Wij wezen dezer dagen nog op de afstraffing, welke de liberale Nieuwe Courant den leider der Ne- derlandsche liberalen toediende. En hebben wij nog niet zeer onlangs in de S.D.A.P Vliegen c.s. tegenover Stenhuijs en zijn aan hang zien staan in den strijd oni de politie ke macht aan de partij te houden of in handen van de vakbeweging te spelen? De voorbeelden zijn met tientallen te vermeer deren. En zou er van homogeniteit gespro ken kunnen worden, wanneer mr. Marchant en prf. van Embden, Wibaut, Stenhuijs, Al- barda en eenige Katholieken samen één mi nisterie vormden? Zet zulk een politiek monstrum eens tegenover een Kabinet uit de rechtsche groepen en durf dan te beweren: de coalitie heeft geen reden vad bestaan meer'-! Neen, wij gelooven, dat het niet moeilijk zal zijn om bij hef begrootingsdebat tegenover de boven aangehaalde critiek der oppositie meer afdoende weerlegging te stellen dan de paar weinig zeggende zinnetjes, welke wij thans op naam van „andere leden" in het algemeen verslag als terugslag vinden. De bedoeling der linkerzijde is al te door zichtig en haar argumenten tegen de coali tie zijn van slecht gehalte Over de critiek op den Kabinetsformateur hopen wij in een volgende beschouwing nog iets te zeggen. Sociëteit „St. Bavo. Haarl. Gem. Koor 8 uur Kantoorbedienden 8 uur Casano 8 uur Rederijkers 8 uur Werkplaats Personeel 8 uur. Gem. Concertgebouw. Gemeentelijk Or gelconcert 8 uur. Schoten, Gemeenteraad half 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Öloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, ett avonds van 89 nur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hét Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. -Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag' en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van I2 R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v- St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snel verband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Huis te Zaanen daarvoor bestemd. In het rapport der ziekenhuiscommissie wordt het idee geopperd, de herstellende zieken niet gedurende den heelen duur van dat herstel in de ziekenhuizen te houden, maar hen tot volledig herstel naar een apart daarvoor ingericht gebouw te zenden. Zijn we wel ingelicht dan moet het in dc bedoe ling liggen als rustoord voor herstellende zieken te bestemmen het Huis te Zaanen, aan den Schoterweg, dat, naar bekend is, in eigendom aan de gemeente Haarlem toe behoort. In tegenstelling met wat een ander blad meldde omtrent de vestiging van een auto busstation op de Parklaan, kunnen wij mede- deelen, dat daarvan in het geheel geen sprake is. Eerlang zal het autobusstation gevestigd worden op het Kennemerplein. Hetzelfde blad berichtte ook, dat ernstig gedacht wordt over opheffing of verplaat sing van de- vischmarkt. Hiervan is, naar wij vernemen, evenmin sprake. Bij het onderzoek der begrooling in de afdeelingen heeft slechts een enkel lid vragen gesteld omtrent de mogelijkheid van opheffing of verplaaising der vischmarkt. Een mooiere ingang voor onzen Hout aan den Wagenweg. Wij maakten dezer dagen melding van den z.g. doodenrit van onze cómmissie voor Hout en Plantsoenen. Een gevolg van dezen inspectietocht zal zijn, naar wij, vernemen, dat de zware boom aan den ingang tot den Hout tegenover de Spruitenboschstraai (aan den Wagenweg) zal vallen. Van deze gelegenheid zal ge bruik worden gemaakt om dezen ingang tot den Hout zeer te verfraaien. Er is hier gelegenheid een idyllisch inkijkje te maken in den Hout, dat met reden de trots der Haarlemmers uitmaakt. Geslipt. Dinsdagmorgen omstreeks tegen den mid dag kwam een motorrijder bij den Kruisweg in den Haarlemmermeer te slippen, waar schijnlijk door de slechtheid van den weg. De man. die een flinke tuimeling maakte, werd bij den heer G., aldaar, binnenge bracht. Het bleek gelukkig, dat hij zich niet emstig bezeerd had, al deed zich dat in 't eerst wel aanzien. Men heeft hem later per roeiboot naar zijn woning te Aalsmeer vervoerd. De motor fiets werd beschadigd. Gisterenmorgen werd op den hoek van de Kruisstraat en Krocht een wielrijder aangereden door een auto, ten gevolge waarvan de fiets werd beschadigd. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt ter zake het buiten noodzaak links rijden. Zou de practischc ligging van den vlucht heuvel hieraan misschien schuld hebben? De arbeider B., werkzaam in de papierfa briek te Velsen, moest Dinsdag een ijze ren wagen per lift naar een hooger gelegen verdieping der fabriek brengen. ,Hij ging niet mee naar boven, doch wachtte of alles goed ging. Plotseling brak de kabel, waaraan de lift hing, en kwam deze met ge weld naar beneden. De wagen viel van de lift en trof B. aan den linkerarm en schou der, die beide ernstig werden gekneusd. Met het eind der kabel kreeg hij nog een klap op het hoofd, waardoor een bloedend*1 wond ontstond. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij door twee kameraden naar huis ge bracht. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat door de Kieine Houtstraatvereeniging aan het gemeentebestuur een verzoek was ge richt, om,' met het oog op de verfraaiing van den winkelstand, des avonds na 8 uur de winkelhuizen en etalages aan de buiten zijde te mogen verlichten en hiervoor van de Gemeentelijke Electricifeitsfabrieken electrischen stroom tegen verlaagd tarief te mogen betrekken. Ónze „Damiaatjeslui- der" betuigde oogenblikkelijk daarmede zijn volle sympathie en wees er op hoe zulk een voorbeeld ook voor andere Straaf- vereenigingen een aanleiding mest zijn om dit te volgen om Haarlem ook des avonds na sluitingstijd der winkels meer fleur en leven te geven en hij sprak de hoop uit, dat het gemeentebestuur dit verzoek wel willend tegemoet zou treden. Thans kunnen wij mededeelen, dat door de Gemeentelijke Electriciteitsfabrieken mef de Kleine Houtstraatvereeniging voor den tijd van één jaar een contract is af gesloten voor het levej-en van stroom tegen gereduceerden prijs. Wanneer volgen de andere winkelstra ten? Er komen uit de Haarlemmermeer meer verhalen over dergelijke baldadigheid. Nu weer het volgende: Mej. E. G„ wonende aan den Akerdijk te Rijk in de Haarlemmermeer, voer Dinsdag in een roeibootje in de Ringvaart nabij hare woning. Een zevental opgeschoten jongens, die daar op den weg vertoefden en de vrouw in het roeibootje zagen, begonnen haar met stcenen te „bekogelen". Eén der steenen kwam tegen haar bril terecht, waardoor het brilleglas versplin terde en zij verscheidene fijne stukjes in he oog kreeg. De vrouw moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen en zal ver moedelijk het oog moeten missen. Tegen de baldadige jongens is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Op uilnoodiging van 'het bestuur van het Christelijk Lyceum, dat thans aan de Em makade gebouwd, gereed is gekomen, heb ben wij het bouwwerk in oogenschouw ge nomen. Het Lyceum, grootsch van opzet en uitvoering, behoort tot de best ingerichte onderwijsinrichtingen hier ter stede, en of schoon de officiëele opening niet heeft plaats gevonden en nog niet alles tot in de onder deelen is afgewerkt, kan men reeds een in druk krijgen van het geheel, die onverdeeld gunstig is Aanvankelijk werd het onderwijs gegeven in een bovenhuis aan den Zijlweg 104. Toename van het aantal leerlingen deed het onderwijs verplaatsen naar de voorma lige villa van Jhr. van de Poll aan den Zijl- weg. Twee jaar later werd het gebouw van de vroegere Da Costa-Kweekschool aan den Zijlweg 27 aangekocht, en als eerste dépen dance ingericht. Het volgende jaar, in 1922, moeit een houten hulpgebouw op het villa-terrein ge plaatst worden. In Maart 1924 werd onder architectuur van den heer A. de Maaker te Heemstede de bouw van het Lyceum aan de Emmakade begonnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 763. VooruiL OPGAVE: LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.04. 1 Naar waarnemingen in den morgen van 29 October. Hoogste Barometerstand 767.7 m.M. te München Laagste Barometerstand 745.9 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 October: Meest matige zuidelijke tot zuidwestelij ken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken, later gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk mogelijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. Het gebouw zelve, geheel in stijl gehou den, wordt door het imposantere middendeel beheerscht, als het centrale punt, vanwaar de leiding uitgaat. Hier bevindt zich de aula, net middelpunt, waar de leerlingen des mor gens voor de lessen samenkomen, en waar ook de dagorders worden uitgedeeld De aula is voorzien van een podium. Een orgei is geprojecteerd boven de aula, van waar het geluid in de zaal door een open gewerkt gedeelte in het plafond komt. De aula heeft voor dit onderwijs een bij zonder doel. Voor het begin der lessen heeft een ge meenschappelijk lezen der H. Schrift, ge meenschappelijk gebed en psalmgezang plaats. Hierbij is het orgel een onmisbaar hulpmiddel. De indeeling van het gebouw is zeer re gelmatig. Ter weerszijden van de op de hal len uitkomende ruime hoofdingangen liggen de gewone leslokalen. De Z. W.-vleugel wordt geheel ingenomen door 9 lokalen voor natuur- en scheikunde, terwij! in den N. O.-vleugel de overige speciale lokalen1 voor natuurlijke historie, voor aardrijkskun de, voor teekenen, nog een tweetal lesloka. len, benevens de afdeeling voor lichaams oefeningen worden ondergebracht. In alle gewone leslokalen zijn een-per soonsbanken aangebracht, waardoor onder ling afkijken of hinderen voorkomen wordt, hetgeen ten goede komt aan het systeem van onderwijs, dat hier wordt toegepast. Het voornaamste kenmerk hiervan is de noodige intenze zelfwerkzaamheid der leer lingen op de les; zoodoende wordt gestreefd naar concentratie van arbeid. De afwerking van het gebouw is eenvoudig, maar dege lijk. Het geheelc werk is uitgevoerd naar de plannen van den architect A. de Maaker; het dagelijksch toezicht was opgedragen aan den heer H. Meyer Jr. Hoofdaannemers van het werk zijn Gebr. v d.. Putten, te Heemstede. x-xï. Bij de bezichtiging werden wij rondgeleid door den voorzitter van het schoolbestuur Mr. E. O. G. Graaf van Limburg Stirum, en den rector Ir. W. v. Dorp, en eenige an dere leden van het bestuur. Wanneer de officieele opening van het schoolgebouw zal plaats vinden, kon men ons nog niet met zekerheid mededeelen. Waarschijnlijk zal dit geschieden in de helft der maand November. Thans bezoeken on geveer 200 leerlingen het Lyceum, waar de lessen sinds September reeds zijn aangevan gen. Het leerarencorps bestaat uit 24 per sonen. De totale kosten van het gebouw zijn, naar men ons mededeelde, te schatten op ongeveer 450.000. Een door dc recherche nog nader inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat de jeugdige boefjes dan weer eens geza menlijk, dan weer in kleinere clubjes gin gen inbreken. Zij hebben zich toegang ver schaf? tot verschillende onbewoonde per- ceelen. Zoo verkregen zij toegang tot de villa Wilhelmina, aan den Raamsingel door overklimming van een muur en verbreking van een ruit. Gestolen werd een zilveren horloge en een signaalfluit. Deze voorwer pen zijn ten huize van een der jongens in beslag genomen. Twee der jongelui verschaften zich toe gang tot perceel Florapark 6, door in de W. C. te klimmen. Doordaf de deur even wel aan de gangzijde gegrendeld was, kon den zij niet verder. Zij namen alleen de closetketting mee. Verder kwamen 3 boefjes door verbre king van een dakraam in een villa nabij den Zeeweg te Overveen waar 3 natte elementen werden gestolen. Twee dezer elementen zijn in beslag genomen. Ten slotte werden door een der jongens de glas ruiten van het clubhuis aan de Rothuizen vernield. Om drie uur gisterenmiddag kwam een met stoelen beladep handwagen komende uit de Gr. Houtstraat bij het afrijden van de Gr. Houtbrug in het water van den Singel terecht. Door een voorbijvarenden schipper werd de wagen uit het water gehaald terwijl d? stoelen door omstanders werden gered. Gisteren werd de Leidsche brug aange varen door een zandbak waardoor een dukdalf brak. De pilaren onder de brug werden ernstig beschadigd. De aannemer van de onderhandswerken aan bruggen achtte den toestand gévaarlijk voor de scheepvaart en het verkeer. Steunpilaren werden ter versterking aan gebracht. Gisterenavond werd in één ea ander voorzien. Dinsdag 3 November wordt in bet Ge- meentelijk Concertgebouw het tweede Bach concert gegeven met medewerking van het Residentie-Orkest, onder leiding van Dr. Peter van Anrooy ({^erelid der H. B. V.). Solist is Severin Eisenberger, piano. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: 1. Fontana di Roma, poema sinfo- nico, O. Respighi, La fontana di vallc giulia all' alba, La fontana del tritone al mattino. La fontana di trevi al meriggio, La fontana di villa medeci al tramonto; 2. Concert No. 1 in d kl. t. Op. 15, Joh. Brahms, A. Maes toso, B. Adagio, C. Rondo allegro non trop- po. Voor piano met orkestbegeleiding, 3. „Pacific", Mouvement musicale, A. Ho- negger; 4. „Schetsen uit het Zuiden", Suite voor orkest G. H. G., v. Brücken Fock, A. Zee en Zon, B. Melodie, C. Boschgeesten, D. Eenzaamheid, E. Scherzino; 5, „Don Juan", Tondichtung nach Nicolaus Lenau, Op. 20, R. Strauss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1