TWILFITl MAISON MODERNE Wamssstr. 2S bij da Anegang J CORSETTEN Het bezoek van Minister DeGeer DE SPAARNEBANK LAATSTE NIEUWS. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. CORSETTERIE Agenda 31 October Ge westelijke uitbreidingsplannen. 98Vg UHVi lOlVa 560V3 41 Va ö3/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Stedenverwarming'. EEN BELANGRIJKE INBRAAK TE BLOEMENDAAL. Voor duizenden guldens ontvreemd. BURGERLIJKE STAND. Vliegdemonstraties boven de bebouwde kom. Bekroningen op de ParijSche Kunst- tentooonstelling. VELSEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVERWIJK. HEEMSKERK WIJKEROOG, IJMUIDEN. HALFWEG. BLOEMENDAAL. De moord op makelaar Busch in 1915. ruimen wij tijdelijk op MET 50 pCt. KORTING op de ge noteerde prijzen. Thans o.a. CORSETTEN met elast. buikband 3.90 - 4.90 HE UP-COR SETTEN m. elastiek 1.55 - 2.95 RESTANTEN tegen spotprijzen. 1.15 1.45 1.85 Sociëteit „St. Bavo." Zangles 2 uur Vioolonderwijs 3 uur Geel Wit 5 uur Geel Zwart 8 uur Gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertgebouw „Het Teeken des Kruises 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15' November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedejtraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem. hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur, en 's avond» van 89 uur, behSlve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs vcor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Ovcrveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitieenbibliotbcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereerigirig. Bloemhofstr. 1, Zon dag! en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben TeL 11671 S. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag- avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraam verzorging van de Derde Ordt Sf. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (KleverparkwegJ i Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te. kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Zijn Exellentie Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw, brachf hedenmorgen in verband met dc aanhangige annexatieplannen een bezoek aan Haarlem en omliggende ge meenten. Vergezeld van den referendaris van het departement van Binnenlandsche Zaken, Mr. Dr. Frederiks arriveerde Z. E. heden morgen te 9.43 aan het station. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem, de gemeentesecre taris mr. Wesstra, Jhr A. Bas Backer, bur gemeester van Bloemendaal, de wethou ders, dc heeren J. C. Laan en E. W.. A. van Néderhasselt, benevens de gemeente secretaris van Bloemendaal mr. dr. J. F. V-eren. Nadat het gezelschap aan Z. E. was voorgesteld, ging men naar den uitgang, waar in de gereedstaande auto's v^rd ge stapt. Vergezeld van het college van B. en W. en den gemeente-secretaris van Bloemen daal vertrok Z. E, en zijn referendaris Uaarna naar Bloemendaal. Dbor de gemeente Bloemendaal werd als volgt gereden: Langs Verspronckweg, Julianalaan, Zijl- weg, Zandvoorterpad, Bloemendaalsche weg naar het station Bloemendaal. Van daar door het Bloemendaalsch Park naar het huis van den burgemeester. Verder naar Overveen, Elswout en Zandvoortsche- laan naar de grens der gemeente Heem stede. Hier werd Z. E. opgewacht door het college van B. en W. van Heemstede, waarna de tocht door' deze gemeente aan ving. Naar aanleiding van het congres over „Het Gewestelijk Plan", op 31 October a.s. te Amsterdam te houden, schrijft de Bond van Anti-annexatie comité's ons: Hoe' meer de gemeentelijke werkzaamheid is toegenomen, hoe dringender allerlei maat schappelijke behoeften om voorziening door de gemeente komen vragen, hoe uitgebreider de taak van het gemeentebestuur is gewor den op gebieden en terreinen, waaraan bij het ontwerpen der Gemeentewet nooit is gedacht is des te meer hebben ook de ge meenschappelijke belangen, die er tusschen naburige, gemeenten bestaan, aan beteeke- nis gewonnen. In verhoogde mate geldt dit voor die gebieden, waar een toenemende bevolkingsconcentratie te const&teeren valt. Die bevolkingsconcentratie biedt vooral daar bijzondere moeilijkheden waar zij, be halve uit groote geboorteoverschotten te verklaren valt uit in wezen tegengestelde oorzaken: aan den eenen kant een trek naar de steden, omdat men in de stad betere bestaansmogelijkheden en een aange naam leven verwacht, aan den anderen kant een trek uif de onrustige, roezige stad naar buiten, naar gemeenten, waar natuurschoon en landelijke rust tot vestiging uitlokt. Daar door breidt zoowel de stad als het aan na tuurschoon rijke landelijke dorp zich uit, zoodat de wederzijdsche bebouwingen el kaar beginnen te naderen. In den laatsten tijd schijnt vooral de drang naar buiten te cverheerschea Het snel stijgende aantal V K HEDEN 5Nederland 1919 1C0 100 6% Nederland 1923 l02i/2 1021/a iX NederL 1917 981/g 755 N.-L 1921 A... 655 N.-L 1923 D... 103 103 43 Oude Vaart 65 dito Gem. Eigend! 53 Mij „Nederland" 169 Scheepvaart-Urn» 157 Rotterd. Lloyd 138 Paketvaart 183 185 Oude "Boot 76 76 HolL Stoomboot 21 H. V. A. 555 Java Cultuur 304 308 Jurgen» gew. 125 126 Koloniale Bank 170 171V4 1 dische Bank 138 137i/2 Cert Handel Mij. 139 Reac. ditqp 139 Phoenix 103 Geconsolideerde 166 163i/4 Kon. Olie 389 393 U. S. Steel 129 Marin* comm. 10 Vorstenlanden 148 Actions id. 137 C -mp. Merc. Arg. 7 7 Poerworedjo 97 420 418 Senembeh 499 499 Deli Batavia 390 391 A dam Rubber f 370 372 385 390 Silau 228 235 Wei Sumatra 345 360 Dordtsche Petr. 360 Southern Rail» 114 114 Union 143i/4 1431/2 Anaconda 93i/2 Wabash Comm. Maxwell 30 OCTOBER. tfcRSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.20 V PARIJS 10 55 BRUSSEL 11.35 WEENEN 36.— LONDEN 12.05 STOCKHOLM 60.60 KOPF.NHAGFN 61.85 OSLO iiiimi 50.60 BAZEL 1 t t 48.-— SEW-YORK 2.49 ROME 1 t 9.90 goedkoope landhuizen, villa- en tuinwijken enz. spreekt een duidelijke taal, de verbeter de verkeersmiddelen maken afstanden en af gelegenheid steeds minder bezwaarlijk, het forensenwezen ontwikkelt zich in steeds breeder kringen. Dit alles heeft vele belan gentegenstellingen in het leven geroepen tusschen de stad en haar aantrekkelijke om geving, maar daarnaast zijn belangen ont staan, die niet bij de staatkundige grenzen ophouden, maar ver daaroverheen de gan- sche streek betreffen. Hoe een levenskrach tige toekomst aan de „stad en haar buiten gemeenten" verzekerd en in welke richting haar ontwikkeling geleid moét worden, is langzamerhand éen nijpend probleein gewor den. Tot nu toe heeft men in de moeilijk heden trachten te voorzien, door ruwweg ge deelten van de omliggende gemeenten bij dc stad in te lijven, maar deze eenvormige, onbehouwen hak- en snoeimesmethode stuit op een steeds groeiend ernstig verzet. Tegen het annexatie-systeem zijn vele en belang rijke bezwaren in te brengen en bovendien is het een ondeugdelijk middel, want zelden slaagt men er in een afgerond geheel te vormen. Nooit immers kan een annexatie ver genoeg gaan; steeds weer blijven er slreekbelangen bestaan die een grooter ge bied bestritken. In de dichtbevolkte gedeelten van ons lar.d zijn de gemeenten, hoezeer ieder ook eigen karakteristiek, eigen plaatselijken aard heeft bewaard, min of meer afhankelijk van el kaar geworden en op samenwerking aan gewezen. Allerminst wordt daardoor echter gerechtvaardigd dat alle kleine gemeAten worden opgeslokt door de grootste, door de stad, die de geheele omgeving aan haar eigen belang wenscht dienstbaar te maken, Groote gecentraliseeerde monstergemeenten zijn volkomen verwerpelijk; terwille van en kele gemeenschappelijke belangen wordt zoodoende tekort gedaan aan de beginselen der zoo heilzame, territoriaal-staatkundige decentralisatie, het eenige stelsel van be stuursinrichting waardoor de historisch ge- vormcfe verscheidenheid der gemeenten, eigen plaatselijke behoeften, eigen plaatse lijke eigenaardigheden tot hun volle recht kunnen komen. Daarenboven wordt in ter zake bevoegde kringen verdere uitbreiding van steden ongewenscht geacht, op de inter nationale stedebouwkundige congressen wordt met klem van redenen op decentrali satie der bevolking aangedrongen, omdat bovenmatige opeenhooping van menschen allerlei maatschappelijke gevaren en nadee- len met zich brengt. Verspreiding in ver schillende, kleine gezonde kernen met eigen zelfstandig bestaan geelt ieder individu meer gelegenheid tot ontwikkeling en welzijn ie komen. Zoo ooit dan is dus thans de tijd rijp om naar een andere en meer bevredigende op lossing van het vraagstuk uit te zien Sinds jaar en dag is reeds gewezen op de wenschelijkheid de gebrekkige regeling in zake samenwerking van gemeenten te herzien: de grondwetgever van 1922 heeft met dit denkbeeld instemming betoond door invoeging van^het nieuwe artikel 149; sindsdien werd van vele zijden op toepas sing van dit artikel aangedrongen. Toch kan men twijfelen of een regeling voor de be hartiging van speciale aanwijsbare gemeen schappelijke belangen wel voldoende is, om dat een gansche streek, die tot op zekere hoogte als eenheid te beschouwen is, een gezonde toekomstige ontwikkeling te verze keren. Echter juist in dit opzicht is het laatste jaar een aannemelijke oplossing aan de hand gedaan. De „gewestelijke plannen" zijn thans aan de orde van den dag, een wettelijke regeling is ontworpen 'door een Commissie, benóemd door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeer ten en het Ne- derlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, dewelke a.s. Zaterdag op leen speciaal hiervoor samengeroepen Con gres te Amsterdam besproken zal worden. iZien wij goed, dan is hier de weg aangewe zen, om voortaan de onbillijkheid, de rechts onzekerheid, de onrust, de verbittering, de kapitaalvlucht, de kapitaalvernietiging, waar toe annexatiedreiging zoo ruimschoots aan leiding geeft, te vermijden. Tot nu toe werd nagenoeg uitsluitend gelet op het belang van de stad, die volgens de gebruikelijke rede neering expansie noodig had, waarmee machtsbegeerte en annexatie van belasting betalers gerechtvaardigd scheen.Wanneer nu gewestelijke plannen tot stand komen en dus niet langer het belang van één bevooroor deeld centrum, maar enkel het belang van liet gewest bij te nemen .maatregelen den doorslag gaat geven, Jan zal annexatie meestal onnooc'ig en ongewenscht blijken. Het historisch bestaan van levenskrachtige, welvarende gemeenten blijft ongeschonden gdbandhaafd terwijl anderzijds behoorlijk aam de eischen, die de mocferne tijd stelt, wordt tegemoet gekomen, omdat een nieuw ongaan de gemeenschappelijke streekbelan- gen zal behartigen. Het verlangen naar het verouderde an nexatie-systeem zal zoodoende verdwijnen en mocht bij uitzondering grensuitbreiding toch nog onvermijdelijk zijn, dan is een betere waarborg geschapen voor een werkelijk ob jectieve, onpartijdige beoordeeling, want nooit zal men tot dien ingrijpenden maat regel meer over mogen gaan dan nadat over tuigend gebleken is dat noch verplichte sa menwerking van gemeenten, noch een ge westelijk plan aan de bezwaren tegemo,et kan komen. Op uitnoodiging van de vereeniging van Duitsche Verwarmings-lngenieurs heeft op 23 en 24 Ocotber in de Technische Hooge- school te Berlijn een congres voor Steden- verwarming plaats gevonden, waarop ruim 500 deelnemers uit alle deelen van Duitsch- land, uit Nederland, Denemarken en Oos tenrijk vereenigd waren. In zijn openingsrede heette de voorzitter van de V. D. H. 1„ Dr. Marx, alle deelne mers, in het bijzonder de vertegenwoordi gers der Rijks- en Staatsministeries, de tal rijke provinciale en gemeentelijke autoritei ten, dé gedelegeerden van openbare inrich tingen, van electriciteits- en gasbedrijven en de vertegenwaordigers uit bet buiten land, hartelijk welkom. Spr. verheugde zich er over, dat de deelname aan het congres zoo overweldigend groot was (de grootste college-zaal van de T. H. was geheel ge vuld), dat 500 van de knapste ingenieurs ge volg hadden gegeven aan de uitnoodiging et. spr. achtte dit wel een treffend bewijs van de urgentie van bet vraagstuk der steden- werwarming in Duitscfiland. Spr. zette nog maals het doel van het congres uiteen, n.!. om in gemeenschappelijken arbeid klaarheid in alle strijdige vragen van het brandende vraagstuk te brengen en hij hoopte, dat deze tweedaagsche arbeid die vruchten mocht dragen, die voor de bijeenroeping van het congres hiervan verwacht werden. De afwikkeling van het omvangrijke pro gramma geschiedde aan de hand van stel lingen, die door .een commissie van voor bereiding waren opgesteld en den deelne mers in druk waren toegezonden. De rij der sprekers werd geopend door den Stadtbau- rat Schmidt uit Charlottenburg, die in een kernachtige rede de noodzakelijkheid van een spoedig totstandkomen van warmte- centralen in alle steden betoogde. De Geheime Regierungsrht Boehmer, Ber„ lijn, besprak de cultureele zijde van het vraagstuk. Spr. wees er op, dat de ge meentebesturen reeds lang de sociale be- teekenis van de stadsverwarming hebben ingezien en er verlangend naar uitzien, dat de verwarmings-ingenieurs met plannen voor hunne steden komen. Daarna waren verschillende vertegen woordigers van eletriciteits-centralen aan het woord. Allen wezen de tot hen gerichte verwijten, als zouden zij de ontwikkeling van de stadsverwarming tegenwerken, terug. Nadat nog verschillende sprekers liet woord hadden gevoerd over technische bij zonderheden, werd de eerste dag van het congres gesloten met de vertooning van een reeks lichtbeelden van de stadsverwarming te Brunswijk, waarbij Dipl. Ing. Kloos eenigt verklarende woorden. sprak. De tweede dag was geheel gewijd aan de wijk,behandeling van technische détails, Circa 20 sprekers voerden nog het woord over de projecteering, uitvoering en het be drijf der stadsverwarmingen, Meestal uit hun praktijk deden de verschillende spre kers mededeelingen over de bij het projec teeren van warmte-centralen naar voren komende gezichtspunten, n.l. dc vermoede lijke capaciteit, de keuze van het systeem, keuze der kanalen en de basis voor de ren- tabiliteitsberckening. Aangaande de uilvoe ring werden mededeelingen gedaan betref fende de centrale, de huisaansluitingen en de straatleidingen, wlke laatste een bijzonder hoofdstuk vormen. Dr. Marx sprak het slotwoord, consta teerde, dat in twee dagen van inspannenden arbeid dit congres, waarop de oogen van alle gemeentebesturen waren gevestigd, de stedenverwarming weer een belangrijke schrede had vooruit gebracht, terwijl hij hoopte, dat binnen 3 jaar in Duitschland 200 stadsverwarmingen zouden verrijzen. 's Avonds waren de deelnemers nog ver eenigd tot een feestavond in Rlieingold. Het congres, waarop Nederland o.a. ver tegenwoordigd was door de heeren W. Beuker Jr. en. F, W. Kilk van de Maat schappij Stedenverwarming te Amsterdam, kan in alle opzichten geslaagd worden ge noemd. De bereikte resultaten beantwoord den aan de gestelde verwachtingen en de deelnemers konden huiswaarts keeren met de overtuiging, dat de .gedachte „Stadsver warming" in Duitschland meer dan ooit de aandacht heeft van alle autoriteiten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, is in de tijdelijk onbewoonde villa „Lom- meroord van Mevrouw Dudok de Wit, Rijperweg 9 te Bloemendaal, ingebroken. Door den chauffeur en de dienstbode, die dagelijks in de villa komen, werd Woensdaggiorgen de diefstalontdekt. On middellijk werd dc politie hiermede in kennis gesteld. Mevrouw Dudok de Wif, die in het Bui tenland vertoefde, werd telegrafisch be richt gezonden en zij arriveerde heden morgen in Bloemendaal, Zij constateerde, dat waren ontvreemd: een gouden ring met een parel in het midden en omzet met 9 brillanfen, met inscriptie letters: A. M. H. M. C. A. A. D. d. W., een gouden ring met 2 groote brillanten, schuin tegen elkaar gezet, een doosje met 2 juweelen overhemdsknoopen, een gouden gevlochten dames taschje met gouden beugel en ket ting, een groet gouden remonfoir heeren horloge, bijzonder groot model, witte ijzerplaten op de kast en monogram D. v. W., een eenvoudig gouden dameshorloge, een eenvoudig zilveren dameshorloge, een zilveren armbandhorloge, een Zwaren gou den ketting met groot medaillon, zwart mef pareltje (antiek), een gouden broche munt (oud goud), een zwaren gouden arm band (slang) met in den kop brillanten, een gouden horloge ketting, een gouden broche (antiek filigram), 2 bloed-koralen kettingen, een doosje met 2 gouden tien tjes, een gouden halsketting, met hangende pareltjes. Vermoedelijk zijn de inbrekers tegen het klimop naar boven gekomen, hebben een spanjolet geopend en zijn 'zoodoende naar binnengekomen, zonder iets te breken of te beschadigen. Alles was overhoop gehaald en onderzocht met bovenstaand resultaat. Mevrouw Dudok de Wit is tegen inbraak verzekerd. De politie stelde een nauwkeu rig onderzoek in. Tot heden is van den dief of dieven geen spoor gevonden. Nader vernemen wij nog, dat door den chauffeur ontdekt werd, dat aan de achter zijde van het huis, vanaf de b'alustrade Van het balcon een touw neerhing. Hij vermoedde, dat iets niet in orde was en stelde in het huis een'onderzoek in. Daar zag hij, dat alles overhoop was ge haald, waarmede hij onmiddellijk de politie in kennis stelde. Een ingesteld onderzoek leverde betrekke lijk weinig resultaten op, slechts enkele vingerafdrukken weraen gevonden. Of de diefstal door één persoon of in ver eeniging met meerderen is geschied, kon niet worden vastgesteld. Tot nog toe van de(n) inbreker(s) geen spoor. De inbraak in de villa op den Rijperweg chijnt het werk te zijn geweest van indivi duen, die hun werk uitstekend verstonden. Het is den bewoners een raadsel hoe de dieven zonder iets te beschadigen zijn bin nengekomen. Zij schijnen zich langs een touw te hebben opgetrokken en na een tuimelraam van de keuken te hebben open gemaakt, op het gastoestel dat op de aan recht stond, te zijn gestapt en zoo op den beganen grond. In de benedenverdieping zijn sporen van braak niet aanwezig voorzoover men kon nagaan. Wel op de bovenverdie ping. De kostbaarheden die gestolen zijn waren, hoewel de eigenaresse buitenlands was, niet in een brandkast verborgen, maar stpnden in een spiegelkast en in een schrijf bureau. De sloten van beide meubelstuk ken zijn verbroken en daaruif de kostbaar heden geroofd Het schijnt de dieven alleen te doen geweest te zijn om diefstal van gouden en zilveren kostbaarheden, want niets van het overige huisraad, zelfs niet het kostbare linnen, dat in de kast lag, is meegenomen., Voorzoovet men kan nagaan zijn de die ven langs denzelfden weg als zij gekomen zijn weer vertrokken. De eigenaresse kan nog niet met juist heid bepalen hoe groot het bedrag van het geroofd was. De villa van mevr. Dudok de Wit is gelegen op het hoogste deel van den Rijperweg en staat tamelijk afgezonderd van de overige villa's, zoodat de dieven ongestoord hun gang hebben kunnen gaan. .Men schijnt een voorliefde te hebben voor diefstallen in villa's aan den Rijperweg, want in den laatsten tijd hebben wij nog andere gevallen van inbraak in villa's aan den Rijperweg kunnen melden. Ondertrouwd: 29 Sept.: J. A. v. Eijk en H. L, M Kuenen. C, Officier en H. H. Dortmundt, J. Buijs en J. C, v. Zomeren. K. Kaat en J B. C M. v. Winsen. J. Hauber en N. Alberding. Getrouwd: 29 Oct.: R. Pannekeet en H. W. M. Roosen. G. L. Dreijer en M. C. Westerman. F. W. J. Groeneveld en IJ. Petersen. K. Dernison en J. Zaalberg. B. Biersteker en A. Ames. M. Stevens en E. A. M. Vermueren. Geboren: 27 Oct.: z. van J. M. Smit Visser. 28 Oct.: z. van E. VisJohnson. 29 Oct.: z. van M. J. BroekmeijerKort hals. Overleden: 28 Oct,: A. H. J, Sausenthaler, 51 j„ Ged. Oudé Gracht, Een schrijven van den rector van het Kennemer Lyceum, Naar wij vernemen heeft de rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, dr. A. de Vletter, hel volgende schrijven gericht aan den hoofdcommissaris van politie te Bloemendaal en Haarlem: De vliegdemonstratie, op Maandag 26 October, naar ik hoor, door den vlieger X, te Haarlem, gegeven boven Bloemendaal en Haarlem, o.a. boven de terreinen van het Kennemer Lyceum, deed opnieuw de vraag bij mij rijzen, of dusdanige experimenten boven de bebouwde kom der gemeente toe laatbaar zijn. Men leest in de bladen toch nog wel eens van ongelukken o.a. van neer stortingen op huis en weiland; als ik mij niet vergis, heeft dezelfde vlieger eenigen tijd geleden een noodlanding moeten doen te Bloemendaal. Het gevlieg boven huizen, scholen, sportvelden, lijkt mij dus, afgeschei- den van de aandachtsafleiding, die ook on aangenaam storend kan zijn, niet onbeden kelijk. Afgezien van de allerernstigste moge lijkheid van ongelukken (U herinnere zich dat van den Franschen vlieger, die ook bo ven zijn woonhuis zijn kunsten wilde ver- toonen), is de kwestie der eventueele schade aan gebouwen niet onbelangrijk: wie is daarvoor aansprakelijk? Ik acht het mijij plicht, U nogmaals op de m.i. zeker bestaande gevaren hierbij te wijzen. BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de week van 18 tot en met 24 October 1925, kwam te Assendelft 1 geval voor van roodvonk; te Enkhuizen 1 geval van diph- theritis; te Hoorn 1 geval van roodvonkMe Velsen 1 geval van roodvonk en 6 gevallen van diphtheritis; te Zaandam 2 gevallen van roodvonk; te Alphen a.d. Rijn 1 geval van buiktyphus en te Noord wijk 1 geval van roodvonk. Op de internationale Kunsttentoonstel ling te Parijs werden in de Nederlandsche afdeeling o.m. de volgende bekroningen toegekend: Architectuur: medaille d'argent aan G. J. Blaauw te Heemstede; beeldhouwkunst: medaille d'or aan Theo van Reijn, alhie^; wanddécoratie en glas in lood: Grand Prix aan Prof. R. N. Roland Holst te Bloemen daal en W. Bogtman te Haarlem: bewerkt metaal, medaille d'argent aan H, A. v. d. Eijnde te Heemstele; boek- en drukkunst en toegepaste grafiek: Grand Prix aan Prof. R. N. Roland Holst te Bloemendaal en me daille d'or aan de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; Schoolinzendingen: Grand Prix aan de School voor Bouwkunde, Versierende Kunst en Kunstambachten te Haarlem. DE WETHOUDERSKWESTIE, Een verklaring van den heer Lande- weert. Hij legt zijn mandaat neer. Zijn fractie zal geen nieuwe candidaat stellen. De heer W. Landeweert, wethouder, heeft een verklaring afgelegd waaraan we het vol gende ontleenen In de raadszitting van den 13en October j.l. heb ik U toegezegd, nadat bij monde van W. F. Visser, namens de soc. dem. fractie, een verklaring werd afgelegd, -omtrent het ontstaan en de oplossing van het tusschen genoemde fractie en mij als wethouder ge rezen conflict, daarop in de eerstvolgende zitting, na den 30 October, terug te komen. Evenmin als de verklaring van den heer Visser U een volledig inzicht heeft kunnen geven, omtrent het ontstaan en te toespit sing van het tusschen mij én de raadsfractie gerezen conflict, zal het de mijne U kunnen verschaffen. Een bijdrage daartoe zoude in de aller eerste plaats kunnen zijn, dat in den een of anderen vorm voor U openbaarheid werd gegeven aan de tegen mij schriftelijk in gebrachte grieven en het daarop door mij gegeven schriftelijk verweer, maar ook dan nog zult U moeten zoeken naar andere gron den, die het ontstaan en de toespitsing van het conflict vcor U verklaren gronden ont leend aan de wijze waarop ik nu sedert bijna 8 jaar mijn taak als wethouder lieb waar genomen en die mij zoo nu en dan onver mijdelijk stelden tegenover de inzichten en ook wel belangen van partijgenooten, doch ook gronden ontleend aan de huidige posi tie waarin de moderne arbeidersbeweging ook hier ter plaatse is gekomen. De soc. dem fractie kan mij dan ook niet doen gelooven, dat het ontstaan van het con flict gelegen is in het gebrek aan overleg, en de weinige geneigdheid die er bij mij ge constateerd is, om tot dit overleg te komen. Van gebrek aan voldoend overleg ben ik mij volmaakt bevtfust in één paar onderwijszaken, waarbij rechtstreeks betrokken waren de belangen van den secretaris der federatie Velsen, die als zoodanig vrij regelmatig de fractie-vergaderingen bijwoont. Ik ben gebleven, die ik reeds was bij mijn intrede in den Raad in 1911, de parlemen taire soc. dem Bewijzen, dat ik daarin en dan meer speciaal als wethouder van on derwijs en de bedrijven gas en water, ben te k<Jrt geschoten, zijn niet geleverd en kunnen m. i. niet geleverd worden. Het besluit, mede op grond van de hou ding van eenige mijner mede soc. dem. ge meenteraadsleden, tegen het advies van par tij- en gewestelijk bestuur, op de fed. leden vergadering van den 7en October j.l. gevallen, heeft de raadsfractie na kont geding, vol maakt in het gelijk gesteld in het door haar aanhangig gestelde conflict en mij de ver plichting opgelegd om mijn mandaat als wet houder ter beschikking te stellen. Dit met groote meerderheid van stemmen genomen besluit, légt voor mij getuigenis af van het feit, dat een groot deel van de Vel- sensche soc. dem. nog niet rijp is om mede verantwoordelijkheid voor het bestuur der gemeente te accepteeren. Dit wordt blijkbaar ook door de soc. dem. fractie ingezien, die van het stellen van een nieuwen candidaat afziet. Om nu van de wethouderskwestie, die met deze verklaring vertuid ligt, een oplossing te krijgen, zie ik mij genoodzaakt, gevolg ge vende aan den gestelden eisch, mijn mandaat als wethouder ter beschikking van den raad der gemeente Velsen te stellen en neem uit dien hoofde mijn ontslag. Burgerlijke Stand. Geboren: M, H, Vendel—Kors, d.; J. M. Kaandorp—Mein- ders, z.; A. de BoerBas, z.; W. J. van der VeldtHandgraaf, z.; W. van Ooster houtJansen, z.; E. WolversMors, z.; C. Theisslingde Reus, z.j M. J. Goedhart v. d. Heuvel, d.; G. v. d, WieleMan tel, z.; H. J. F. WoudaLourens, d.; W. van Goethemvan Wijk, z.; J. de Jong Verhoeven, z. Ondertrouwd: W. J. Maas en A. Wester- baan; J. A. Bax en E. M. van der Mast. Getrouwd; P. Pannekeet en H, Th. Was senaar; P. J. Klijn en M. M. Rosier; J. van Beelen en C. M. Potjewijd;'J. A. Mak en J. Molenkamp; J. J. Res en A. A. M. Fatels; G. Heykoop en J. M. v. d. Plas. Overleden: Roelof Baden 27 j., echtg. v, J. Rothe; Barend Heimig 77 j., echtg. van A. Kolderie; Cornelis Franciscus van Eek, 26 j„ ongehuwd; Gerhardus v. d. Zande, 53 j„ echtg. van H. K. Vink; Leendert Dirk, 84 j„ wed. v, M. Hcijstek. Wijkerbroekpolder. In een gehouden vergadering van besuur en stemgerechtigde ingelanden van den wijkerbroekpolder werd besloten over te gaan tót electrische be maling. Een verticale schroefpomp zal ge plaatst worden met een capaciteit van 16 M3 per minuut. Het bestuur werd met de verdere uitvoering der werkzaamheden be- Het Zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin. De bonnenverkoop voor het huldeblijk voor het Koninklijk echtpaar, ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, heeft in onze gemeente 204 opgebracht. Aanbesteding. In café „Suisse" had Don- dardagmiddag de aanbesteding plaats van de verbouwing van genoemd café Ingeschreven was als volgt: Nleweg Ste vens, Beverwijk 8200; Heidoorn, Heems kerk 8800; Boer Richter, Haarlem 13500 Schwcitser, Velsen 13537; Schelvink, Be verwijk 13795; Braun. Beverwijk 12650; P. Langendijk, Beverwijk 11777. BEGRAFENIS P. H. MAJOOR. Onder enorme helangstelling had Donder dagmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. H. Majoor, in leven directeur der N.V. Siga renfabriek v/h Gebr. Majoor. Om twee uur vertrok de droevè stoet van het sterfhuis aan de Breestraat. Een apart rijtuig, om de vele kransen mee te dragen, 'volgde achter den lijkwagen. Er was veel publiek op de been, terwijl de politie op voldoende wijze voor orde en regelmaat zorgde. Vooral op den doodenakker, waar duizenden menschen bijeen waren, zorgde de politie op tactische wijze voor do grootste orde. De stoet trok langs de fabriek, waar een oogenblik halt gehouden werd en 450 si garenmakers zich achter de rijtuigen aan sloten: Op de begraafplaats „Duinrust" waren o.a. aanwezig Jhr. Strick van Linschoten, bur gemeester van Beverwijk, de heeren Eyckmg en Pattes wethouders, Baron van Ittersum directeur van het Post- en Telegraafkan toor en voorts vele raadsleden en vrienden en bekenden van den overledene. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den burgemeester, die als hoofd van de gemeente den overledene van verschillende zijden heeft leeren kennen en heeft kunnen, waardeeren. Zjjn optimisme, energie en groote werk kracht hebben in Beverwijk veel tot stand gebracht, middellijk of onmiddellijk in het belang der gemeente. Een troost voor de weduwe is het vele, dat hij in een werkzaam leven tot stand Dracht Zij, die tot taak hebben het werk van den overledene voort te zetten, wenscht spr. toe, dat zij zijn voetstappen mogen drukken.. Vervolgens bracht een vriend van den overledene, den heer Visser, hulde aan dien» nalatenschap, waarbij spr. de vele bloemen aanschouwde, die het graf bedekken en er op wees hoe vaak men vergeet om de levenden bloemen te schenken op hun, weg en de distels en doornen weg te nemen. Namens de Maatschappij Zandbergen en Amersfoort werd dank gebracht aan den overledene voor alles, wat hij voor deze Mij. heeft gedaan. Toen het schip gestrand was, heeft de heer Majoor het weer vlot gebracht en vooral door zijn financieelen steun den arbeid van de Mij. mogelijk ge maakt. Zoolang de Mrij. zal bestaan, zal de naam van Majoor worden genoemd. De heer W. P. Majoor, een neef "van den overledene, sprak namens de firmanten, schetsje zijn groote werkkracht en zeide dat het 't streven van de firmanten zal zijn den weg te volgen dien de overledene heeft gebaand. De heer Willems sprak namens de fa- fabriekscommissie en het personeel. Hij schetste de goede verstandhouding die tus schen directeur en personeel bestond en bracht in herinnering het vele dat door den overledene voor den meerderen bloei van Beverwijk is gedaan. De heer J. J. Majoor, een broeder van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. Hiermede was de plechtigheid geëindigd Benoeming. Z. D, LI. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk advi seur over de Mariavereeniging, Het Kruis- verbond, Prop. Club, R. K. Sportverecniging, de R. K. Vereeniging van geitenhouders, den WelEerw. heer kap. W. v. d. Berg. DE STICHTING VAN EEN BIJZONDERE LAGERE SCHOOL. Zooals wij dezer dagen meldden, hebben Ged. Staten niet goedgekeurd het besluit van den raad van Veisen, waarbij besloten werd, geen medewerking te verleenen tot de stichting van een bijzondere lagere school te Wijkeroog. B. en W. stellen nu voor, van deze be« slissing in beroep te gaan bij de Kroon. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van. Haarlem heeft benoemd tot directeur van het jongenspatronaat, den WelEerw. heer P. Maas. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het jongenspatronaat, den WelEerw. heer A. E. M. v. Beijnen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Cornelissen,Bloemendaalscheweg 13 Bloemendaal, een ceintuur; Beversluis, Zo- merzorgerlaan 4 BToemendaal, een vulpen houder. J. v. d. Wensch, Uitendaalstraat 60 Jan Gijzenvaart Santpoort, een rozenkrans. Hartoch, Brederodeweg 3 Bloemendaal, een pakje Obligatiën, waarbij briefje ten name Kamphuis. Bloch, Westerlaan 20 Aerden- hout, een celluloid kinderarmbandje. J. Hof man, Julianalaan 67 Overveen, een kinder- portemonnaie. D. Tesselaar, Binnenweg 35 Heemstede, een koperen tabaksdoos. H. Toornent, Boschlaan 6 Bloemendaal, een rij- wielbelastingmerk in étui. Aan het bureau van politie te Overveen, een rijwielbelas- tingmerk in étui, een gestempelde speel kaart,, een parapluie, een paar handschoe nen. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft heden weer hervat de be handeling der zaak tegen M. Muylwijk. Ofschoon verleden week de verdere be handeling der zaak op verzoek van den Substituut-Officier van Justitie. Mr. Rei- lingh, werd uitgesteld, in verband met nieuwe feiten, welke meer licht op de zaak zouden kunnen werpen, werd bij den aan vang der zitting omtrent deze geruchten niets meer meegedeeld. Pres. Mr. Eekhout stelt wel den beklaagde weer eenige vra gen, n.l. betreffenden een schriftelijke ver klaring, die bekl. aan Busch gegeven had, voor een bedrag van 1000.,dit was een deel der 2600, die Busch van Muyl wijk moest hebben. Bekl. beweert niet al les op een 100 nauwkeurig te kunnen opgeven, of de% verklaring er het zelfde uitzag als een vorige .De Pres. maakt den bekl. er attent op, dat deze in anderen zin heeft verklaard. De Pres. zegt: houdt u vol, dat u toen u Busch bij de keel greept, geroepen hebt jij ellendeling, wou je m'n vrouw nog meer verdriet aandoen? Bekl. zegt heftig: toen Busch op den grond lag, heb ik geroepen: jij, ellendeling, wou je m'n vrouw nog moer verdriet aan doen. De Pres, zegt: ik zal u nu voorlezen, wat uw vrouw Jannetje de Ridder, hier in da zitting met gesloten deuren heeft ver klaard. Blijkens het verbaal, dat de Pres, daarop voorleest, heeft de vrouw van Muyl wijk verklaard, dat die Busch wel eens bij bekl, thuis kwam, haar nooit lastig heeft gevallen. Hij vroeg nooit om geld en get. noemde het volstrekt onwaar, dat Busch haar het leven vergald zou hebben Bekl. zegt: mijn vrouw kan dit zoo niet gezegd hebben. De Pres.: de griffier heeft hel uit den mond van uw vrouw opgetcekend en at Rechtbank heeft het zoo gehoord. De verdediger zegt tot bekl.: ja, het Is inderdaad zoo gezegd. Bekl. antwoordt: r.u ja, ik heb steeds alles voor mijn vrouw willen verzwijgen. (de zitting duurt voort). Hiermede vervullen wij den droevigen plicht u kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder ELISABETH KOOP Echtgenoote Simon Winnubst na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 53 jaar. Haarlem, 30 October 1925. Jan Nieuwenhuizenstraat 29. Uit aller naam: S. WINNUBST. De jl.H. Uitvaartdiensten zul_ len gehouden worden op Maan dag 2 November a.s. in de Ka thedrale Kerk van St, Bavo, Leidsche Vaart, des morgens om 8 en 8,30 en om 10 uur de plech tige H. Mis van Requiem, waar na de begrafenis op het R.-K. Kerkhof St. Barbara te Scho len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2