8nze Eratis OngelukkBn-Verzekerinfl WMmxt GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. VtJfÉïcj Gtiiden Vijftig* Gulden Een rumoerige Vergadering. Conflicten tusschen den raad en het lid, den heer Jorritsma. Het buiten „Spaar en Hout". Het werkloosheids vraagstuk en het beleid der Werkloosheidscommissie. Geen verhoo ging van het aantal drankvergunningen. Uitbreiding der Algemeene Begraafplaats. HÏLLEGOM. Heden werd door ons uitgekeerd, aan den Heer J. LEMMERS Meerdorpstraat 37 Hillegom, de Somma van wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor een zijner beenen gebroken is. Aan den Heer J. MENS, Molenlaan 4 Hillegom de Somma van wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn arm is gebroken. DE ADMINISTRATIE. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. SCHOTEN (dorp). VELSEN. VIJFHUIZEN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regeL MtabJcsiten. groo3® doos 65 cis. HEEMSTEDE BEVERWIJK. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Bij den aanvang der zitting is afwezig de heer de Breuk. Ingekomen stukken. De VOORZITTER heet den heerMoc- lenaar, die langen tijd ongesteld was, harte lijk welkom. (Applaus). DE BUITENPLAATS „SPAAR EN HOUT." Vragen van den heer Jorritsma. Door den heer R. Jorritsma waren aan B. en W. de volgende vragen gesteld 41. Is het waar, dat, blijkens een adver tentie in de dagbladen, B. en W. van de Gem. Heemstede van plan zijn de buiten plaats „Spaar en Hout," sedert ongeveer een half jaar eigendom van de Gem. Heem stede, thans wederom te verhuren of te verkoopen 2. Is het waar, dat B. en W. in verband hiermede reeds besluiten genomen hebben? 3. Zoo ja, waarom en met welke be doelingen werd de Raad van de Geril. Heem stede van een en ander onkundig gelaten? 4. Welke beweegredenen hebben B. en W. geleid tot een zoo plotselinge poging tot het weder van de hand doen van genoemde buitenplaats 5. Is het tendentieus bericht in het „Algemeen Handelsblad" dato 13 October 1.1., betreffende de noodzakelijkheid van een wederom spoedig van de hand doen ran de buitenplaats „Spaar en Hout," af komstig van B. en W. De VOORZITTER stelt voor deze vra gen vóór de rondvraag aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is voorts een verzoek van den Haarlemschen Bestuurdersbond, waarin wordt verzocht voor de uitgetrokken werk- loozen, die buiten hun schuld tot werkloos heid zijn gedoemd de steunregeling, vastge steld in de raadsvergadering van 25 -Maart 1924, weder voor deze menschen van toe passing te verklaren. B. en W. stellen voor dit adres in handen van de werkloosheids-commissie te stellen om advies. De heer JORRITSMA, diè een blad pa pier voor zich heeft, waarop hij blijkbaar een betoog heeft opgesteld, zegt al herhaal delijk geprobeerd te hebben een betere regeling voor de werkloozen te verkrijgen. Hij stuitte echter iedereen keer op den onwil van het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER merkt op dat op het oogenblik alleen aan de orde is het voorstel om het adres om advies te zenden. De heer JORRITSMA bestrijdt dit en discussieert met den voorzitter over de leiding van de vergadering. Hij vervolgt en zegt dat de menschen vroeger van de liefdadigheid afhingen. De tijden zijn veranderd de moderne arbeiders weten nu, dat zij zich niet met een aalmoes behoeven te laten afschepen. De heer Jorritsma gaat in dezen geest verder totdat de voorzitter hem vraagt wat of dit alles met het voorstel om het advies van de commissie af te wachten, heeft te t maken. De VOORZITTER zal het voorstel dan ook in stemming brengen. De heer JORRITSMA wil hier niets van weten. „Alles wordt maar naar de rondvraag verwezen," aldus de heer Jorritsma. „Ik be grijpt niet wat voor een manier van doen dit is. U wil de zaak omdraaien." De VOORZITTER, eeh voorbeeld van lankmoedigheid dezen avond, protesteert eerst en laat dan heer Jorritsma nog eens verder gaan. Deze maakt hiervan een dank baar gebruik en spreekt om het beleid van het B. A. en onderwerpt dit beleid aan scherpe critiek Spr. haalt een voorbeeld aan hetwelk in het kort hierop neerkomt. Het betrof een man, plaatdrukker van beroep en werkloos zijnde, die door de Commissie naar een boerderij in de Haarlemmermeer werd gezonden om daar te spitten. De man kon dat werk niet volhouden en toen ont ving hij van het B. A. een briefje, waarin hem medegedeeld werd, dat hij geen uit- keering meer zou ontvangen, „wegens den langen duur zijner werkloosheid en de ma nier waarop hij den hem verstrekten arbeid vervulde." Volgens spr. een „vunzig" briefje. De VOORZITTER verzoekt den heer Jorritsma dergelijke uitdrukkingen niet te gebruiken. De heer JORRITSMA gaat verder en be- critiseert de handelwijze van hgt B. A. en ook de tactiek van B. en W., die volgens spr. on recht deden. De VOORZITTER verzoekt dit zoo maar niet te zeggen. Er ontstaat rumoer verschillende raads leden weigeren nog langer den heer Jorritsma aan te hooren. Baron van Hardenbroek roept uit „We kunnen onzen tijd beter gebrui ken, dan naar dit gebazel te luisteren." De heer TROMP protesteert eveneens en zegt zich te zullen verwijderen. De heer JORRITSMA „Ga maar 't zal een opruiming zijn, wanneer jij weg bent."t I)e VOORZITTER hamert en maant tot - kalmte aan. Als de rust is weergekeerd, stelt de heer TROMP voor de debatten te sluiten. Dit wordt aangenomen. Thans is dus weer aan de orde de stemming over het voorstel van B. en W. om het adres van den H. B. naar de werkloosheidscom missie te zenden. De heer JORRITSMA vraagt hierover het woord en begint een betoog over de annexatie. De arbeiders hebben volgens spr. met het minste belang hierbijhet is alleen in het belang van het groot-kapitaal. Spr. gaat in dezen zin verder. Wanneer hij klaar is, vraagt de heer HILTERMAN of het gepermitteerd is, in een openbare raadsvergadering een lezing te houden. De VOORZITTER Och de een is meer begaafd dan de ander.... j De heer JORRITSMA; Ja, en de een stemt zooals hij.... De VOORZITTER verzoekt den heer Jorritsma niet te interumpeeren en vervolgt de een leest het van een blad af en de ander kan het gemakkelijk zeggen. Dr. HILTERMAN Maar is het geoor loofd? De VOORZITTER U mag de volgenden keer ook zoo'n papiertje meenemen en daar van voorlezen. Besloten wordt hierna het adres naar de commissie te zenden. Straatnamen. B. en W. stellen voor te besluiten aan den Heerenweg tusschen Kerklaan en Van Mer- lenlaan, op het uitbreidingsplan dezer ge meente aangegeven als no. 277, tot aan het punt waar deze weg zich in tweeën splitst, den naam te geven van Hogo de Grootlaan. De heer Jorritsma vraagt stemming. Bij de hierna volgende stemming stemt alleen de heer Jorritsma tegen: Commissie tot wering van Schoolverzuim. Door het overlijden van den heer Th.J. Heydanus, in leven Hoofd der Bijz. Prot. School aan den Voorweg, is eene vacature ontstaan in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in deze gemeente. Ingevolge het bepaalde bij artikel 21 der Leerplichtwet moet in deze vacature worden voorzien en doen B.enW.daarvoor de volgende aanbeveling 1. D.J. van der Stam, Hoofd der Bijz. Prot. School aan de Adriaan Pauw laan 2. A. Muller benoemd Hoofd der Bijz. Prot. School aan den Voorweg. De heer v.d. Stam wordt gekozen. Benoeming lid der werk loosheidscommissie. De heer W. Klaver is dit jaar aan de beurt van aftreden als lid van de Werkloosheids commissie en wenscht voor eene herbenoe ming als zoodanig niet in aanmerking te ko men. Overeenkomstig artikel 2 der Verorde ning op de Commissie van advies voor de Werkloosheidsverzekering is door B. en W. voor deze vacature aan de plaatselijke afdee- lingen van gesubsidieerde vereenigingen eene uitnoodiging gezonden om eene aanbeve ling voor de te benoemen persoon aan hen te dóen toekomen. In verband met deze ingekomen berichten bevelen B. en W. aan voor de benoeming van een lid der Werkloosheidscommissie 1. J.C. Behage, Voorzitter der Afd. Heem stede van den R. K. Land- en Tuinbouwar- beidersbond. 2. P.J. Labeur, Penningmeester der Afd. Heemstede van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond. De heer Behage wordt benoemd. Vergoeding art 101 L.O. Wet 1920 over 1923.. B. en W. stellen voor te besluiten het be drag der bedoelde vergoeding over het dienst jaar 1923 vast te stellen voor de Bijzondere Protestantsche School Voorweg (M.U.L.O.) 691.24 R.K. Meisjesschool Kerklaan 56 (M.U.L.O.) 6429.40 R.K. Jongensschool, Heerenweg 103 (L.O.) 3021.33. De heer JORRITSMA vraagt wederom hoofdelijke stemming, en is de eenige die tegen stemt. Regeling toelating van leerlingen. B. en W. stellen voor, de regeling met het Kennemer Lyceum voor toelating van leer lingen ook van toepassing te verklaren op de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje." Na eenige discussie goedgekeurd. Vergoeding L.O. wet. B, en W. stellen voor, aan het Kerkbe stuur van den H. Bavo vergoeding te verlee- nen voor verandering van inrichting der R.K. Meisjesschool aan de Kerklaan. Goedgekeurd. Rente stichtingskosten woningen Kadijk. B. en W. stellen .voor te besluiten te be palen, dat de rente waarnaar zal worden be rekend de annuïteit van de stichtingskosten komende ten laste van de exploitatie der acht en veertig woningen aan den Kadijk en de Talmastraat zal bedragen 6 pet. 's jaars. Goedgekeurd. Uitbreiding algemeene begraafplaats. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uwe Vergadering mede te deelen, dat de slooping Van de oude huizen aan den Doodweg zoodanig is gevorderd, dat binnen zeer korten tijd een aanvang zóu kunnen worden gemaakt met de verschillen de grondwerken voor de uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats. De uitvoerige plannen tot uitbreiding der Algemeene Begraafplaats zullen U in eene volgende vergadering ter vaststelling worden aangeboden. Het ligt thans in onze bedoeling over te gaan tot het in orde maken als begraafplaats van het reeds opgehoogde terrein ten Wes ten van den Doodweg en de noodige grond werken te doen uitvoeren voor den nieuwen ingang tot de begraafplaats. De noodzakelijkheid tot uitbreiding doet zich dringend gevoelen. Door met genoemde werkzaamheden nu reeds een aanvang te maken zal aan de be hoefte van meerdere ruimte voor begraven, worden tegemoet gekomen, terwijl daardoor tevens de gelegenheid komt voor het ver schaffen van werk van ongeschoolde krach ten: In verband met het vorenstaande stellen wij U voor ons een crediet te verleenen van f 10.000.zooals is geraamd voor de uit voering van deze werkzaamheden. De heer JORRITSMA zegt dat volgens een gerucht men de menschen, die hieraan te werk gesteld werden, met een loon van f 12. in de week wil „afzouten." Hiervan is den voorzitter niets bekend. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het maximum aantal „vergunningen." B. en W. stellen voor, aan H. M. de Konin gin voor te stellen, te bepalen, dat met in gang van 1 Januari a.s. het maximum der vergunningen tot verkoop van sterken drank, in het klein niet meer dan 20 mag bedragen De heer v. UNEN kan zich met dit voor stel niet vereenigen. Uit een oogpunt van ge meentebelang is uitbreiding van het aantal vergunningen niet ge wenscht. De heer JORRITSMA zegt dat er nooit een slechter voorstel van B. en W. is gekomen. De raad heeft zich altijd tegen uitbreiding gekant. Alleen om de uitbreiding der ge meente behoeft men niet nog meer kroegen te hebben. Het gaat volgens spr. voornamelijk om de „Hildebrand," bij den Hout, waar deftige menschen komen. Mocht dit voorstel er door komen (wat spr. niet hoopt dit gebeuren zal) dan bestaat er toch altijd nog een lijst, waarop menschen voorkomen, die eerder aan de beurt zijn. Spr. wijst tenslotte op Amsterdam, waar heele wijken „droog" zijn. De heer HILTERMAN verzocht voor lezing der ingekomen adressen, n.l. een adres van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Heemstede met verzoek om het voorstel van Burgemeester en Wethouders reeds gedeeltelijk aangelegden weg op het itot wijziging van't maximum aantal vergun- terrein gelegen aan de Westzijde van den j ningen niet aan te nemen en een adres van tzt£7ên' s het Centraal Comité van Drankbestrijdende j Vereenigingen te Haarlem met verzoek de bepaling omtrent het maximum aantal ver gunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein ongewijzigd te laten. Ook de heer HILTERMAN verklaart zich tegen het voorstel. De heer v. d. ERF zegt dat hij principieel bezwaar heeft tegen het voorstel. In het R. K. gemeente-program staat, dat vóór ver laging van het maximum aantal drank vergunningen wordt geijverd. Baron VAN HARDENBROEK zegt, dat de uitbreiding van de gemeente zoodanig is, dat men het voorstel van B. enW. redelijk kan achten. Te meer, dan er vroeger, bij een veel minder talrijke bevolking, meer ver gunningen had. De heer BREED is het daarmee eens. Tot den heer v. d. Erf zegt spr. dat er een ont werp Kath.Gem. program is, en daarop kan men zich niet beroepen. De VOORZITTER zegt dat dit voorstel gedaan is, na rijp overleg. B. en W. zijn zeer zeker tegen misbruik van sterken drank. Men kan principieel tegen elk gebruik van sterken drank zijn; hierover kan men te dezer plaatse niet debatteeren. B. en W. heb ben echter bemerkt, dat de gemeente niet alleen uitgebreid is maar ook een ander karakter heeft gekregen. Het is geen lande lijk dorp meer; het wordt door andere per sonen bewoond cn ook door andere personen bezocht. Spr. moet erkennen, dat er hier gelegen heden zijn, die de gemeente niet tot sieraad strekken. Dit voorstel nu kan ons aan in richtingen helpen, die aan de moderne ei- schen en de eischen der verordering beant woorden. Volgens de drankwet mogen er hier 53 vergunningen zijn, of 1 op de 300 inwoners. Door de verordening, welke een veel kleiner getal als maximum bepaalt, blijft de drank wet te dien aanzien buiten werking. Om de 5 jaar kan men dit regelen en thans stellen B. en W. voor het minimum aantal óp 20 te bepalen, een kleine verhooging dus. Op 't oogenblik zijn er nog 17. Aan de lijst door den heer Jorritsma be doeld, houden B. en.W. zich. Na nog eenige argumenten aangehiald te hebben, repliceert de heer Jorritsma en zegt dat de „arbeiderskroegen" blijkbaar weg moeten. Men voelt hier meer voor deftige inrichtingen. Het heele voorstel is in strijd met den geest der drankwet. Men wil niet alleen het maximum verhoogen maar ook het uitsterfsysteem opheffen. De nieuwe inwoners hebben nooit gevraagd om meer drank-inrichtingen. Spr. begrijpt nog niet waarom dat voorstel is gedaan. De heer MOLENAAR ontraadt aanne ming. Er wordt hier al zooveel gedronken dat „de heele Camplaan naar den drank stinkt" aldus spr. Spr. ziet daar veel passeeren en kan constateeren, dat er in Heemstede zeer veel gedronken wordt. De wethouder Jhr. v. d. POLL, deelt mede dat 64 gemeenten verhooging aan vragen. Daarbij jieemt Heemstede een zeer gunstige plaats in. Het voorstel komt hierna in stemming en wordt verworpen met 4 tegen 10 stemmen. Voor stemden de beide wethouders en de heeren Breed en van Hardenbroek. Op voorstel van B. en W. wordt hierna besloten het maximutfl aantal vergunningen op 17 te bepalen, maar daarbij het z.g. uit sterfsysteem op te heffen. Dit voorstel wordt aangenomen met 86 stemmen. Voor stemden de beide wethouders en de heeren van Hardenbroek, de Boer, Tromp, de Wilde, Breed en Mevr. de Voogd. De vragen van den heer JORRITSMA. Alsnu wordt aan den heer JORRITSMA gelegenheid gegeven zijn vragen ter tafel te brengen. De VOORZITTER beantwoordt de eerste vraag en zegt, dat de raad besluit tot verhuur of verkoop. B. en W. nemen de voorbereiden de maatregelen. Ten aanzien van de tweede vraag zegt spr. dat B. en W. alleen besloten hebben adver tenties te plaatsen. Voorts is de raad van niets onkundig gelaten. Het is slechts een voor bereidende maatregel welke ter gelegenér- tijd aan den raad wordt medegedeeld, waar na B. en W. met een voorstel komen. Het is vervolgens geen plotselinge poging nu bloembollencultuur het aanbod afge wezen heeft en het goed renteloos ligt, wil len B, en W. het productief maken. Het aangehaalde bericht is in het college onbekend. De heer JORRITSMA had dit antwoord wel verwacht. Aan het besluit van den raad gingen destijds een paar geheime zittingen voorafen thans worden advertenties geplaatst, zonder dat de raad iets af weet van dit voornemen tot verkoop. Bij dien aankoop hadden B. en W. gezegd dat niets onbeproefd mocht worden gelaten om gesloten bebouwing te voorkomen. Het was echter bevordering van bloei der gemeen te envoor het behoud van het natuurschoon. Thans willen B. en W. het buiten verkoo pen nu Bloembollen Cultuur ons aanbod heeft afgeslagen. Waarom biedt men het niet aan het Rijk te koop aan of aan Haarlem, wanneer het be zit zoo'n belang is voor de gemeente en dus voor het Rijk. Spr. heeft destijds gezegd, dat het abso luut geen gemeentebelang was, het buiten aan te koopen. Waarom komen B. en W., nu Bloembollen Cultuur er niet in wil, niet met een voorstel om het zelf te exploiteeren. De VOORZITTER antwoordt en zegt, dat B. en W. de voorbereidingen hebben aangelegenheden als deze. Als deze voorbe reidingen afgeloopen zijn, komen B, en W. bij den raad met een voorstel. Dat doen B. en W. bij verkoop of verhuur van andere terreinen ook. Van exploitatie kan nog geen sprake zijn. Het is alleen de bedoeling dit renteloos liggende bezit te koop of te huur aan te bie den. Het motief, waarom het buiten gekocht is, n.l., voor het behoud van het natuurschoon en ter voorkoming van een exploitatie door bouwspeculariten, op een manier, die onze goedkeuring kan wegdragen, bestaat nog steeds en B. en W. zijn dan ook in geen en kel opzicht tekort geschoten. Rondvraag. De heer V. UNEN spreekt zijn ontstem ming uit over de beleedigende manier, waarop door een der raadsleden over de an dere leden is gesproken. De heer Jorritsma sprak in het vuur van zijn rede of werd er do ar interrupties toe uitgelokt over het „lukraak stem men der raadsleden" enz. Spr. acht het niet in orde, dat er op een dergelijke* manier in den raad gesproken wordt. Hij hoopt, dat de voorzitter den raad daarvan in het vervolg zal vrijwaren en wanneer de heer JORRITSMA doorgaat op een dergelijke manier te spreken, gevoelt spr. geen lust om met zoo'n raadslid in debat Dan vraagt spr., of er in Heemstede geen aanleiding bestaat om tarieven vast te stellen voor stroom, afgenomen van huishoudelijk gebruik n.l. vastrechttarief. Tenslotte herinnert spr. er aan dat hij in dertijd een vergelijking heeft verzocht tus schen overheids- en particuliere bedrijven. De VOORZITTER antwoordt dat deze laatst bedoelde vergelijking den heer v. Unen zeer binnenkort zal bereiken. Voorts zegt spr. dat een rapport van den directeur der lichtfabrieken over de tarief kwestie in behandeling is. Wat den toon der discussies aangaat, spr. verzoekt den raadsleden om zichzelf in de hand te houden. Wanneer spr. tekort ge schoten is biedt hij zijn verontschuldiging daarvoor aan. De heer TROMP zegt dat in den loop der besprekingen, dingen over de werkloosheid zijn gezegd, die onjuist zijn en die hij als voorzitter der Werkloosheidscommissic wenscht recht te zetten. Allereerst toont spr. aan, dat er geen sprake is van een voornemen, om f 12. loon te betalen aan de arbeiders, die aan de werken door de gemeente uit te Voeren, te werk ge steld zullen worden. Het door den heer Jorritsma aangehaald geval, wenscht spr. eens even in het juiste licht te stellen. De betrokken man werd op 1 Dec. 1924 werkloos. Op 1 Juli werden de uit keeringen beëindigd en kwam hij bij het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk hem een lage uitkee- ring gaf, omdat het meent, dat flinke jonge werkkrachten zoo veel mogelijk aangespoord 'flosten worden om werkgelegenheid te vinden. De heer JORRITSMA 't Is een pracht stuk De heer TROMP vervolgt en zegt dat er veel moeite gedaan is om den man aan het werk te krijgen. Hij is eenigen tijd bij een par tijlid der S.D.A.P., lid van dezen raad, aan het werk geweest, doch dit lid heeft hem spoedig gedaan gegeven. De heer JORRITSMA Dat is een grove leugen De VOORZITTER hamert en merkt op tot den heer J. Zulke woorden zeggen wij hier niet De heer TROMP deelt verder mede, dat uit een onderzoek is gebleken, dat het gedrag van dien man oorzaak was, dat hij van de boerderij, waar hij werk gekregen had, af moest. Toen is hem de door den heer J. gewraakte brief gezopden. Spr. acht de handelwijze van het B. A. derhalve volkomen juist. Voorts werd door spr. nog hulde gebracht aan den heer Klaver, het afgetreden lid der Werkloosheids-Commissie. De heer BREED onderschrijft het ge sprokene door den heer v. Unen. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Erf deelt de VOORZITTER mede, dat het adres van het fonds voor ziekenhuis- verpleging bij de begrooting zal worden be handeld. Hierna wordt de openbare vergadering- gesloten. Aanbesteding der Nieuwe Sint Joseph- kerk met Toren en Pastorie. Gistermid dag te 2 uur had deze aanbesteding plaats onder den architect Jan .Stuijt te Dea Haag. Deze deelde mede, dat de staat van aanwij zing voorschreef dat de biljetten voor of op Woensdagavond 28 dezer nam. 8 uur aan de pastorie moesten worden ingeleverd. Een paar zijn echter dezen morgen met de post binnengekomen, de adressanten hebben blijkbaar zich in den besteldienst vergist. Spreker vraagt, of de aanwezigen bezwaar hebben, dat deze biljetten meetellen. Daar niemand zich hiertegen verzet, wordt over gegaan tot de opening der biljetten. Inge schreven hebben 31 personen of firma's. Uitslag als volgt: Gewapend Beton Maatschaappij „Neder land" te Nijmegen, a. 1&1.300, b. 168990. Aannemers Maatschappij Borst, Amster dam, a. 164.120, b. 173.020; Firma Segert Gelens te Den Haag, a, 174.300, b. 184.300; Firma J. C, de Waal, Rotter dam, a. 204.950, b. 217.900; Naaml. Venn. Kwaadtaai te idem, a. 162,997, b. 169.997; Gebroeders van der Putten te Heemstede, a. 163.900, b. 173.400; Firma Teunissen Van Sambeeek, idem, a. 157.650, b. 166.900; Internationale Gewapend Beton bouw Maatschappij te Breda, a. 168.000, b. f 174600; N.V. Rotierdamsche Aannemers Mij. Rotterdam, a. 167.600, b. 175.250; Firma Kanters te Rotterdam, a. 173.500, b, 181.500; Th. W, II, Polman te Voorburg, a. 159,370, b. 169.270; Firma van der Pluim Sr., Rotterdam, a. 199.500. b. 207.000; Gebroeders Kokshoorn, Voorburg, a. f 174.000, b. 182,000; Firma 'Dessing, Gouda, a. 166.400, b. f 178.000; Firma A W. Stolker, Montfoort, a. 161.000, b. 168.000; Petrus Tuin te 't Zand (N.-H.), a. f 167.000, b. f 177.000; D. Middelkoop te Vleuten, a. 162.000, b. 169.000; Firma H.. Segcrs te Nijmegen, a, /i81.200, b. ƒ190.650; Firma Schaaf Stegerhoek, Alkmaar, a. f 165.500, b. f 174.400; Firma Doedens 'Schilder te 't Zand (N.-H.), a. 165.837, b. 174.887; H, van Keulen, Amersfoort, a. 179.000, b. 189.000; Firma Weijers te Til burg, a. 157.900, b, 167.400; II. F. Moe renburg te Oosterwijk, a, 180.040, b. 189.050; Aannemers Mij. Noord-Holland, Heemskerk, a. 179.400, b. 186.800; Aannemers Mij. Kokken, Tilburg, a. ƒ152,850 b. 161.850. (Dc laagste); W. Bunnik, Amersfoort, a. 180,000, b, 189,000; M. Bakkeren, Prinsenhage, a. 162.500, b. f 172.250; Firma Wittebrood te Beemster, a. f 175,000, b. 184,000; J. W, van der Schoot, Tilburg, a. 157.000, b. 167.000; Gebroeders i Wierings, Breda, a. 155.500, b f 165.000; H. Joh. Wenhoven fc Evers, Velp, a- f 163.940, b. 174.540. a. beteekent kolommen gevoegd, b, idem hardsteen. V)e gunning wordt later bekend gemaakt. Dc architect dankte de belangstellenden, Pluimocs-Vereeniging. Gisteravond is al- alhier opgericht een Pluimvee-club. Na breedvoerige besprekingen over doel en in richting der club, werd een voorloopig be stuur gekozen, bestaande uit de heeren H. Jansen, J. v. d. Aar, en G H. Jansen. De bedoeling is, om de liefhebberij voor pluim vee- en konijnenteelt zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook zijn er plannen, jaarlijks een tentoonstelling op dit gebied te houden. De oprichting van deze club is ons werke lijk een genoegen te meer, omdat de in stelling zoo bijzonder nuttig is. Reeds heel veel vroeger hebben wij hier ook een der gelijke vereeniging gekend, die zich niet staande kon houden, maar bij welker ver dwijning men het gemis voelde. Meermalen is dan ook van verschillende zijden ge tracht een nieuwe vereeniging te stichten, welke pogingen echter steeds uilliepen op een fiasco Thans is de zaak goed op poo- ten gezef en gezien de namen der voorloo- pige bestuursleden hebben we goeden moed, dat dc jeugdige vereeniging zal groeien en bloeien en weldra een zeer groot aantal leden zal tellen. Gaarne spo ren we dan ook liefhebbers van pluimvee en konijnen aan, zich als lid op te geven. Kantoor- en Handelsbedienden. Gister avond vergaderde de afdeeling Hillegomen omstreken var) den R.K. Bond van Han dels- én Kantoorbedienden „St. Franciscus" in da Tooneelkamer van Flora. Da voorzit ter opent met den chr, groet en een woord Il'inimnmmnrmnimi van welkom, in het bijzonder gericht tot den Geestelijken Adviseur, kapelaan Morsch. De notulen werden hierna gelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de ingeko men stukken werd behandeld een ingeko men schrijven van het Bondsbestuur, inzake het houden van Ontwikkelingsavonden. Een vijftal onderwerpen met de respectieve sprekers werden genoemd: n.l. 1. de coö peratieve beweging door H. Terra uit Ble- rik, 2. Overcompleet van kantoorbedien den door van Hamersveld. 3. De interna tionale verbindingen door H. B. Haver. 4. De arbeidsverhoudingen in den loop der tijden. 5. Sociale verzekeringswetten door Moonen. De aanwezigen schenen echter meer te gevoelen voor het houden van een Apologetischen cursus. Dc G. A. verklaarde zich bereid deze te geven, waarvoor hem ten zeerste dank werd betuigd. Hierna kwam aan de orde het werk der Propa ganda, Een flinke hoeveelheid propaganda materiaal is ontvangen, hetgeen zal worden verspreid, waardoor het bestuur hoopt vele nieuwe leden te winnen. Mede werd be sloten een propaganda-avond te organisec- ren. Op de eerstvolgende ledenvergadering zullen tegen betaling van slechts 25 ct. in signes te verkrijgen zijn. Hierna de rond vraag, die van hliishoudelijken aard was, waarna sluiting. Burgerlijke stand van 27—29 Oct, 1925. Geboren: Jan, z. v. J. Muilwijk en N. Bras. Helena Cornelia, d. v. P. Clemens en M. van den Berg. Trijntje, d. v. F, van Riel en A Kuiper. Marijlje, d. v. C. Markus en N. Kars. - Johannes, z. v. A. Cardol en G. B'oll, Klaztna Johanna, d. v. W, Kamer man en M. de Ron. Ondertrouwd: Cornelis de Jong, 30 j. en Anna. Maria Hendrika Bicker, 35 j, Wil lem Hulsbos, 53 j. en Teunia van Klaveren, 38 j. Jacob Meinema, 20 j, en Geertje Blankert, 18 j. Jana Pieter Vis, 25 j. en Maartje Margaretha Schalk, 22 j. Getrouwd: Arie Gerrit van den Heuvel, 23 j. en Alida Elisabeth Huis, 19 j. Pieter Engel Oudejans, 35 j en Maria Alida Johanna van Schooten, 24 j, Willem Hen drik Hoogland, 29 j. en Vokeltje Maghielse, 32 j. Leendert van der Stelt, 27 j, en Wil- helmina Voogt, 26 j. Jan Jacob van Stekelenburgb, 26 j, en Cornelia Aafke de Jong, 24 j, Klaas Pannekoek, 34 j. en Johanna Versteeg, 33 j. Veemarkt. Op de Donderdag te Hoofd dorp gehouden veemarkt werden aange voerd 12 guste koeien, waarvan de prijzen varieerden tusschen 225 en 300 en 2 pinken, prijs 180, Handel redelijk. Arm f/ebroken. Een VA-jarig zoontje van den arbeider J. B., te Zwanenburg, al hier, dat in de ouderlijke woning in een on bewaakt oogenbiik op een tafel was ge klommen, viel hiervan af met het gevolg, dat de kleine een arm brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Auto tegen een boom gereden. Don derdagavond raakte de bestuurder van een vrachtauto op den Spaarnwouderweg bij '1 passeeren van een andere auto zijn stuur kwijt. Het gevolg hiervan was. dat de auto in de wegsloot terecht kwam. Dc chauffeur wist tijdig van den 'wagen te springen cn bekwam zoodoende geen letsel. De beschadigde auto is Vrijdagmorgen weer op het droge gebracht. Boerenwagen te water. Een met bieten beladen boerenwagen van den landbouwer G,, alhie^ reed Donderdagmorgen op den Hoofdweg, doordat de paarden schichtig werden en de bestuurder de macht over den disselboom kwijt raakte, van den hoo- gen wallëkant 111 de Hcofdvaart, De be stuurder, de arbeider C., kwam er met een nat pak heelhuids af, terwijl de paarden nog net op het droge konden blijven staan. Opgebracht, De haltechef aan het sta tion der E. S. M. alhier, riep de hulp van de politie in voor een dronken passagier, die zich onhebbelijk gedroeg. Het gevolg was, dat dc tipsie heer werd ingerekend en een nacht gratis logies op het bureau kreeg, om zijn roes uit te slapen. Werkverschaffing. Ook Gedeputeerde Staten dezer Provincie zullen, nu, door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de gemeente in de kos ten der verbetering van de voet- en rijwiel paden langs de Zandvoortsche laan een bij drage is toegekend van 20 pet. der loonen welke gedurende het tijdvak van I Januari tot 25 April 1925 aan de bij dat werk ge plaatste werklooze arbeiders zijn betaald, eene zelfde subsidie verleenen als het Rijk. Verloting. Aan het Bestuur van het Kinderkoor „Jong Zandvoort", is vergun ning verleend tot het houdea van een ver. loting op de te houden uitvberingen, op 7 en 8 November a.s Uit de woning gezet. Wegens huur schuld werd Donderdag een familie ge rechtelijk uit dc woning gezet. Een kind van 6 weken, dat aan windpokken leed, werd door de zorg van de ziekenhuis-com missie in de Maria-Stichting te Haarlem opgenomen. Bezoek aan onze badplaats. Donder dagmiddag brachten een 400-tal gymnasias ten uit Amsterdam met hun leeraren, totaal' 435 personen een bezoek aan het strand 'in deze gemeente. Zij werden begeleid door muziek. Na een wandeling langs het strand toog men naar huis, Afscheid van kapelaan H. Vreeswijk. Gisterenavond had in het St. Jozefgezellen- gebouw aan de Kerklaan het afscheid plaats van den Weleerwjt directeur van de St. Jo- zcfsgezellen-vereeniging, kapelaan H. Vrees wijk. Voor een goed bezette zaal opend'e een bestuurslid de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Dan nam een der leden het woord en dankte den directeur voor het vele werk dat hij in dit korte jaar voor de St. Jozefs gezellen gedaan heeft. Spr. hoopte dan ook dat zijn werk rijkelijk gezegend mag wor den. Hierna nam een bestuurslid het woord en dankte met een paar uitgekozen woorden; den directeur voor het werk in dit jaar ge daan. Toen nam de ZeerEerw. praeses 't woord en bracht dank aan zijn kapelaan voor zijn hard werken en vele opofferingen voor zijn gezellen. Daarna nam de scheidende directeur voor het laatst het woord en zeide dat het htm een genoegen was, voor het laatst een woordje tot zijn jongens te mogen spreken en bracht vooreerst een eere-saluut aan die jongens die hem toch zoo goed begrepen hadden, daar het nu toch geen kinderspel meer was, vooral niet in dezen tijd. Spr. hoopte dan ook dat alle R. K. jongemannen van Schoten en Jan Gijzenvaart zich zouden aansluiten aan de St, Jozefsgezellen en ook vooral aan de debattingclub, waar hij zoo veel voor gedaan heeft. Dat Gods overvloedige zegen over zij* nieuwen werkkring moge nederdalen, is den wensch van al de gezellen. Gemeentezaken. Ingevolge het verzoek van de Santpoortsche vrouwenclub en van de vrouwenclubs der afdeelingen Velseroord en IJmuiden van de S. D. A. P. om subsidie voor het jaar 1926 ten behoeve der cursus sen voor volksnijverheidsonderwijs aan meisjes, stellen B. en W. voor, de gewensch- te medewerking te verleenen en, ter voldoe ning aan artikel 25, 2e lid der Nijverheids- onAerwijswet uit te spreken, dat de oprich ting en instandhouding van gemelde cursus sen noodig wordt geoordeeld. Gemeenteraad. De raad vefgadert op Dinsdag 3 November 1925, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt 1. Ingekomen stukken en mededeeling 2. Benoeming van een tijdelijk wethouder wegens ongesteldheid van den heer Dunne- bier 3. Benoeming van een wethouder wegens het als zoodanig ontslagnemen van den heer Landeweert4. Tweede stemming over het prea-advies op een verzoek van C. van der Vooren om vrijstelling van artikel 19, alinea 1, der bouw- en woningverorde ning voor den bouw van een woon- en win kelhuis te Jan Gijsenvaart5. Instelling van beroep tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten, inzake de stichting van een bijzondere lagere school te Wïjkeróóg 6. Verzoek van de Santpoortsche vrouwen club en van de vrouwenclubs der afd. Vel seroord en IJmuiden der S.D.A.P. om sub sidie voor het jaar 1926 ten behoeve der cur sussen voor volksonderwijs aan meisjes 7. Opheffing van de Commissie van toezicht op de nijverheidsavondschool voor ambachts lieden, verleening van eervol ontslag aan hare leden, en wijziging in verband daar mede, van de betrekkelijke verordening 8. Vaststelling van pensioensgrondslagen. Een knaap. Bij den laidbouwer D v. Dam in den Krommen Spieringweg is een suikerbiet gerooid, die de buitengewone lengte had van 1.38 M. Is dit op zichzelf a' een groote zeldzaamheid, meer nog is bet een unicum, dat dit exemplaar heel den grond is uitgekomen. Goed werk. Op verzoek van de dorr - vereeniging „Dorp Vijfhuizen" is door I' polderbestuur twee schuiten koolasch aan geroerd, welke zullen gebruikt worden v'oo- het dempen der gaten en plassen in den Vijfhuizerweg in de kom van het dorp Dit is alweer een van de velé vruchten van genoemde vereeniging. Onbegrijpelijk het, dat er nog dorpsgenooten zijn, die 1105 geen lid zijn van deze nuttige vereenigmg Burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. J. Kla assen en H. J. v. d. Horst. Getrouwd: R H. Bijkerk met A. Th. Ben- nink; W. I. W, Kelling met F. C. Bennink: L. J. Sluyter met M. Neeskens; P. H. Jan sen v..d. Voort met O. J. Leeuwen, Bevallen: M. E. C. Behage-Wagemans z.; M. O, W. v. d. Boon-Boerlage z.; K. ICor- tenhoven-Dijksen z.; R. Frumau-van Wessel z.j M. S. H, Hofte-Stack v. Schijndel d.; \V. Treffers-van Rheenen z. Overleden: M. Kortsilius echtg. van H. A.rnoldus 50 jaar Dr. M. C. A. Bijlevsld, 62 jaar. De „Hanze". In een der zalen van het gebouw der K. S. A. aan de Peperstraat had Donderdagavond een vergadering plaats van de afd. Beverwijk van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Door den heer Out werd verslag uitge bracht van den Centralen Raad en het Mid denstandscongres. De Middenstandsverce- niging kan zich weder in een opbloei ver heugen, daar de bedankte leden hun dwa ling inzien en zich weer onder hun vaan scharen. Plannen werden besproken ter viering van het 12H-jarig bestaan, doch in deze viel nog geen definitieve beslissing. Ook het houden van een wintercampagne zal nader onder oogen worden gezien. Op een schrijven van B. en W. zal worden geantwoord, dat men tegen opheffing van de 8-uur-sluiting is, ook al is het verboden het personeel in den winkel te hebben. Men is voor handhaving van den ouden toestand. Adhaesie zal worden betuigd aan een adres van „Eendracht Maakt Macht", ge richt tot B. cn W. met het verzoek 's avonds 11a 8 uur een gereduceerden prijs voor het electrisch licht in te stellen met het oog op de reclame en een gezelliger aanzien det Breestraat. Het was een geanimeerde vergadering. D< opkomst was bevredigend. S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6