EVENTJES LACHEN. Bjnnenlandsch Nieuws. UIT ONZE OOST. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Vrijdag, 30 October 1925. - Het nieuwe Fransche Ministerie. Painlevé neemt de portefeuille van fi nanciën. Ernstige protesten in Frankrijk tegen het beleid van generaal Sarrail in Syrië. De burgeroorlog in China breidt zich uit. Onder de Radio-berichten: Heden laatste zitting van den Raad van den Volkenbond ter zake van het Grieksch-Bulgaarsche conflict. In ver band met het gebeurde in Damascus heeft de Amerikaansche ambassa deur te Parijs bij de Fransche regeering besprekingen ingeleid. Stresemann over Locarno. Duitsch-nationale vergadering. Luther en de soc.-dem. rijksdag fractie. De rijksdagleden op den terugweg.. Polen en Duitschland. Het Grieksch-Bulgaarsche geschil. Een Grieksch rapport over het gebeurde. Instructies uit Washington aan den Amerikaanschen ambas sadeur te Parijs. Maatregelen van afweer tegen het bolsjewisme. Herwonnen Levenskracht. Merkwaardige cijlers. De werkloosheid in het Hoorden Behandeling van tanden bij schoolkinderen. Werkverschaffing door de „Drentsche Kleedingindustrie" De toestand in Atjeh. De oplossing der Fran sche ministercrisis. De lijst van de leden van het nieuwe kabi net is gisterenochtend officieel gepubliceerd en zal, behalve onvoorziene wijzigingen, de volgende namen bjvatten Painlevé, minis ter-president en financiën Priand, buiten- iandsche zaken Chautemps, justitie Schra- tneck, binnenlandsche zakenDe Monzie, openbare werken Daladier, oorlogBorel, marine Chaumet, handelDurand, land bouw Delbos, onderwijs Morel, koloniën Durafour, arbeid Anteriou, pensioenen. De bezetting van de posten der onderstaatssecre tarissen zou ongewijzigd blijven. Bovenstaande samenstelling van het kabi net wordt officieel bevestigd. Alleen zal Vin cent Perrier de functie van onder-secretaris van oorlog van Ossola overnemen. De politieke situatie in Duitschland. Rijkskanselier dr. Luther wees in een groote politieke rede gisterenavond o.a. met specialen nadruk op de noodzakelijk heid van het leggen van een grondslag, waarop het vertrouwen van het zwaar beproefde Duitsche volk in de gedane ver zekeringen en het geloof aan den vrede in de toekomst kunnen worden gebaseerd. Er bestaat geen twijfel aan, of de groote meerderheid van het Duitsche volk zal met het verdrag instemmen, indien de conse quenties daarvan, met name ten opzichte van de quaestie van het Rijnland, in over eenstemming zijn met hetgeen de besprekin gen te Locarno doen verwachten. Daarte genover is het een quaestie van ondergeschikt belang, hoe deze volkswil tot uiting komt, hetzij in het parlement, zooals het thans be staat, dan wel door een raadpleging van het volk zelf. Dat een beslissing van zoo verre strekking op het gebied der buitenlandsche politiek diepen indruk maakt op de poli tieke ontwikkeling van het volk, stemt over een met alle historische ervaringen. Spr. verklaart, dat hij er met al zijn krachten naar zal streven, dat de groote quaesties op het gebied der buitenlandsche politiek wer kelijk rijp worden voor een beslissing door het Duitsche volk. Naar de meening der Berlijnsche politieke kringen staat de rijkskanselier op het stand punt, dat voor het oogenblik alle quaesties op het gebied der binnenlandsche politiek op den achtergrond moeten worden gescho ven, totdat de buitenlandsche politiek re sultaten heeft opgeleverd, die het Duitsche valk in staat stellen een welgemotiveerde beslissing te nemen ten aanzien van de toe komstige buitenlandsche politiek. De ontruiming van de Keulsche zone. Duitsche bladen constateeren dat, indien de ontruiming van de eerste zone volgens be richten stammend uit het Engelsche hoofd kwartier, werkelijk zoo laat en zoo langzaam zou geschieden (half Febr. afgeloopen), deze gang van zaken moeilijk overeen te brengen zou zijn met den geest van Locarno. Men kan het zich niet goed voorstellen, schrijft de „F. Z.", dat een dergelijke vertraging werkelijk in de bedoeling van de heeren Briand en Chamberlain zou liggen. Den militairen zal het wellicht aangenaam zijn alles rustigjes aan te doen mahr men moet toch aanne men, dat ervaring en goedgedisciplineerde troepen zooals de Engelsche een dergelijke wisseling van garnizoen bij werkelijk goeden wil zeer veel sneller kunnen tot stand bren gen trouwens, maanden geleden is reeds een Engelsche commissie naar Wiesbaden geweest om daar den stand van zaken op te nemen. Dé „F. Z." besluit dit betoog, met de hoop uit te spreken, dat als het den heer Cham berlain werkelijk ernst is met het werk van Locarno, hij zijn wil ook tegenover.de mili tairen wel zal weten door te zetten. In de Dinsdag gehouden zitting van den Keulschen gemeenteraad deelde burge meester Adenauer mede, dat; de gemeente- begrooting over de eerste zes maanden van 1925 reeds een deficit van 10 millioen mark aanwijst. In hoofdzaak is dit een gevolg van den geweldigen noodtoestand, waarin de "bevolking verkeert. Het aantal werkloozen bedraagt reeds meer dan 20.000. Bijna even veel personen krijgen ondersteuning van gemeentewege. De werkgeversorganisaties dringen er op aan, dat men bij de steun- verleening wat zuiniger zal optreden, naar aanleiding waarvan de vakvereenigingen besloten hebben dezer dagen een groote protestmeeting te houden. Chemische fabriek in de lucht gevlogen. De chemische fabriek Borcher te Reinic- kendorf is gisteren in de lucht gevlogen. In de omgeVing is groote schade aangericht. Vier arbeiders werden ernstig gewond. Brandstichtings-epidemie. In Pommeren heerscht een toenemende brandstichtingsepidemie. Het centrum schijnt Shargoed te zijn. In één nacht bijv. brak op het zelfde riddergoed in een stal en een schuur brand uit, met het gevolg, dat groote voorraden werden vernietigd. Op verschillende andere landgoederen zijn éven eens groote voorraden haver, rogge, enz. in vlammen opgegaan. De correspondent van het „Berl. Tag." te Stettin verzekert, dat ongetwijfeld opzet in het spel is. Een protest tegen Ludendorff. Het Noorsche blad „Aftenposten" publi ceert een hoofdartikel, waarin geprotesteerd wordt tegen het uitnoodigen van Ltidendorff tot het houden van een lezinv voor de mili taire club te Oslo. Massa-arrestatie van com munisten. Volgens een radiogram uit Berlijn zijn in het Poolsche district Bialistok 400 commu nisten gearresteerd. Bij de boeren zijn groote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. Het Grieksch-Bulgaarsch geschil. De voorloopige regeling. Draadloos wordt gemeld, dat een officieel communiqué der Grieksche Tegeering nog maals de vertraging betreurt in.de ontruiming in verband met den beweerden aanval der Bulgaren, welke een flagrante schending van de beslissing van den Raad van den Volken bond genoemd wordt. De Grieken begonnen pas Woensdagmid dag met de ontruiming van het Bulgaarsche gebied. Noch Dinsdagavond, noch Woens dagmorgen maakten zij de minste voorbe reidingen voor de ontruiming van Petritsj. Er werd zelfs met machinegeweren geschoten. Bij de ontmoeting Van de Grieksche en Bulgaarsche officieren, als gevolg van de Roemeensche interventie, verklaarden de Bulgaarsche vertegenwoordigers dat directe onderhandelingen buitengesloten zijn, omdat de beslissing van den Raad van den Volken bond moet worden afgewacht. Evenzoo heeft de Bulgaarsche regeering een bemiddelings aanbod van Zuid-Slavië afgewezen. Opening van het Bul gaarsche parlement. Naar uit Sofia gemeldt wordt, heeft de koning de zitting van het parlement ge opend met een troonrede, waarin hij er o.a. op wees, dat Bulgarije bezield blijft door den zin voor een pacifistische politiek en correcte en vriendschappelijke betrekkingen aanknoopt met de naburen en de groote mogendheden. In verband met het Grieksch-Bulgaarsche conflict sprak de koning zijn leedwezen erover uit, dat Grieksche troepen Bulgaarsch grondgebied waren binnengevallen. Ofschoon smartelijk getroffen door de schehding van haar grondgebied, zoo voegde hij hieraan toe, heeft de Bulgaarsche natie haar koel bloedigheid weten te bewaren, dank zij haar vast vertrouwen in de rechtvaardigheid en de hooge zending van den Volkenbond. De koning werd bij zijn komst en zijn vertrek luide toegejuicht. Zuidslavië zal eventueel zijn plicht doen als lid van den Volkenbond. De Zuid-Slavische minister van buiten landsche zaken Nintsjitsj heeft in het par lement verklaard, dat de regeering pijnlijk getroffen is door het Grieksch-Bulgaarsche geschil en besloten heeft de houding aan te nemen van neutraal toeschouwer. Hij geloof de niet, dat het conflict zich zou ontwikke len tot een gevaar voor den territorialen status quo van den Balkan. Mocht dit ech ter gebeuren, dan zal Zuid-Slavië zijn plicht doen als lid van den Volkenbond en de noo- dige maatregelen nemen. Tot dien zal Zuid- Slavië zich onthouden. De strijd in Syrië. De „Times" verneemt uit Haïfa dat de Fransche strijdkrachten, die uit het gebied der Djebel Droezen zijn teruggetrokken om zich tegen de rebellen te keeren, de buiten wijken van Damascus bedreigen. Reeds zijn er 3000 man troepen in Da mascus aangekomen, waar het thans uiter lijk rustig is. Er bestaat echter een diepe wrok over de lichtzinnige vernieling van leven en eigendom. In Doema, op 17 mijl noordoostelijk van Damascus, hebben de, Beduinen Vrijdag j.l. het regeeringsgebouw in brand gestoken. Alle personen, die rebellen onderdak ver kenen, worden bedreigd met het in brand steken van hun huizen en confiscatie van hun eigendom. Briand en Painlevé hebben geconfereerd over de te nemen stappen in Syrië. Bij het verlaten van het Elysée verklaarde president Doumergue dat de toestand ernstig is. Tot dusver waren de aanvallen op generaal Sarrails beleid in Syrië uitsluitend uitge gaan van zijn politieke tegenstanders van rechts. Thans echter komt ook b.v, de „Ma tin verklaren, dat het onmogelijk is Sarrail langer in Syrië te handhaven wegens zijn verregaande onbekwaamheid en gebrek aan diplomatie. Geen overwegingen van vriend schap of partijbelang, schrijft de Matin," mpgen meer gelden tegenover het schandaal, dat zich in Syrië ontwikkelt. Gisteren heeft Briand opnieuw met Painlevé overleg over hem gepleegd en niemand weet beter dan de minister van buitenlandsche zaken hoeveel kwaad het gebrek aan evenwicht bij Sar rail ons prestige in de wereld doet. Moge hij Painlevé thans doen deelen in de over tuiging, die op een ernstige enquête is ge grond. De burgeroorlog in China In de provincie Honan heeft zich een ern stige toestand ontwikkeld als gevolg van de aanwezigheid van een groot aantal onbetaalde, armoedig-uitgeruste en slecht gediscipli neerde troepen. De bevolking gaat zwaar ge bukt onder de requisities en de plunderin gen, waaraan de troepen zich schuldig maken, terwijl drastische methoden worden toege past om de bevolking onder den duim te houden een aantal hoofden van onthoofde personen zijn opgehangen in de stations van Kaifoeng en Sjengsjan. Gevreesd wordt dat de toepan van Honan door de .omstandighe den zal worden gedwongen, aan den burger oorlog deel te nemen, doch enkele van de on der hem staande generaals wenschen zich bij Woe Pei Foe aan te sluiten, terwijl andere tegen hem zijn. Men acht daarom een coup a etat mogelijk, die zal worden gevolgd door gevechten in de provincie als een voorbe reiding tot operaties tegen de naburige pro vincies. Minister Stresemann zal op 3 November des avonds te Berlijn een rede houden over de beteekenis van bet verdrag van Locarno, welke per radio zal worden verspreid. Het bestuur der Duitsch-nationale volks partij heeft besloten op 15 Nov. een verga dering van partijvertegenwoordigers en op 16 Nov. te Berlijn een partijdag te doen houden. Den rijkskanselier werd heden na zijn terugkeer uit Essen de verklaring van het bestuur der soc.-dem. rijksdagfractie over handigd. Naar verluidt, zal Luther daaruit voor- loopig geen consequenties trekken, maar een afwachtende houding blijven aanne men. Volgens een radiotelegram uit New-York hebben rijksdag-president Löbe en de overige Duitsche parlementsleden heden per s.s. „Deutschland" de terugreis aanvaard. De minister-president en de minister van buitenlandsche zaken verklaarden tot een delegatie van afgevaardigden en senatoren uit Posen en Pomerellen, dat de regeering inzake de liquidatie van Duitsch bezit nog niets had besloten en nog niets voornemens was. Wat de optantenquaestie betrof, had de regeering niet afgezien van de uit het ver drag van Weenen voortvloeiende rechten, doch had zij de uitzetting van optanten slechts verdaagd. De Raad komt hedenmorgen voor de laatste maal bijeen tenqinde kennis te ne men van het eindverslag over het Grieksch- Bulgaarsche conflict. Gemeld wordt, dat de Grieksche troepen sedert middernacht het Bulgaarsche gebied hebben ontruimd,' acht uur eerder dan gis teren was overeengekomen. De militaire attaché's zijn gisterenmorgen uit Demirhissar naar Petritsj vertrokken en zijn gisteravond teruggekeerd. Heden zullen de Bulgaren Petritsj bezetten. Uit het rapport, gepubliceerd door een luitenant-kolonel, die het eerste onderzoek instelde naar het incident te Demirkapoe, blijkt, dat de Grieksche schildwacht van blokhuis 69 onverhoeds wprd gedood toen hij zich op zijn post op Grieksch gebied be vond door een salvovuur tegen het blok huis gericht. Tegelijkertijd werden er hand granaten geworpen. De Bulgaren bezetten tezelfdertijd een Grieksche loopgraaf, waar op zij twee uur later op blokhuis 69 schoten. Een Grieksch kapitein werd op 200 M. van zijn post gedood door het vuur der Bulga ren, die de Grieksche loopgraaf hadden bezet, ofschoon hij een witte vlag droeg. Het rapport besluit niet te zeggen, d^ alles er op wijst, dat de Zaak vooraf beraamd werd. Verontrust door de berichten uit Syrië heeft het ministerie van buitenl. zaken te Washington aan Herrick, den Amerikaan schen ambassadeur te Parijs opgedragen bij do Fransche regeering stappen te doen in verband met de bescherming van het leven en de bezittingen der Amerikanen te Da- Naar aanleiding van de officiëele berich ten uit Damascus dat, terwijl de Fransche inwoners naar beschermde plaatsen werden overgebracht, het bombardement werd voortgezet, zonder eenige mededeeling aan de andere vreemdelingen, zullen ongetwij feld te Parijs eischen worden gesteld inzake vergoeding der schade aan Amerikaansch eigendom, en wel zoodra nadere bijzonder heden zullen zijn ontvangen. „Is er bescherming legen het Bolsjewis me?" Onder dezen titel schrijft de steeds zeer goed ingelichte publicist John Bell in het October-nummer van de „Fortnightly Reviews" een artikel, waarin eenige ook voor ons volk beteekenisvolle opmerkingen voorkomen. De schrijver vangt zijn beschouwing aan met de aandacht te vestigen op het feit, dat, terwiji de Westersche landen op het oogen blik onderhandelingen voeren over een vei ligheidspact, in het Oosten een vijand op dringt, die eens door geheel het Westen, Duitschland inbegrepen, bestreden zal moe ten worden. Deze gemeenschappelijke vijand is bet Bolsjewisme, dat, naar John Bell zeer te recht zegt, gevaarlijker wordt, naarmate het als regime mislukt blijkt. De communistische actie breidt zich in heel de wereld uit,- overal worden bolsjewistische fabriekscel. len opgericht met de bedoeling het indus- triëele leven in de Westersche staten te ontwrichten en daarmede de mogelijkheid van een revolutie te vergrooten. Het is waar, overal zijn de communisten in de minder heid, maar wij mogen niet vergeten, dat het ook een minderheid was, die in 1917 in Rus land politieke macht, wist te veroveren. Heel de bolsjewistische actie is op het oogenblik gericht op het verwekken van een stakingsstemming in alle industriëele centra, vandaar de hardnekkige pogingen van de communisten om hun invloed in de vakver eenigingen te vergrooten. De Engelsche schrijver gaat dan na, wat in de verschillende landen gedaan wordt om het Bolsjewistisch gevaar af te wenden. In Frankrijk bestaat een krachtige organi satie, die, in geval van een ernstige staking, zorgen zal voor een behoorlijke function- neering van de verkeersmiddelen en de le vensmiddelenvoorziening. Voorts is door Millerand en generaal De Castelnau een verbond in het leven geroe pen, dat op politiek terrein 't communisme zal bestrijden. Dit verband is buitengewoon sterk en wordt door de Fransche Bolsjewis ten gevreesd, zoo zeer zelfs, dat zij zich tegen deze bedreiging gewapend hebben. De regeering te Parijs kwam op de hoogte hiervan en verbood zoowel 't dragen van als het handeldrijven in wapens, zonder ver gunning van de overheid, Fransche commu nisten, die pogen in het leger, of op de vloot agitatie te verwekken, worden achter slot en grendel gezet. Eenigen tijd geleden „zaten" meer dan twee honderd oproer kraaiers wegens het maken van propagan da onder de militairen. Noemen wij ten slotte nog de militante organisatie „L'Actjon Franqaise", dan heb ben wij de drie bolwerken legen het Bolsje wistisch gevaar in Frankrijk aangegeven. In Italië heeft Mussolini het volk behoed voor een revolutie. Hoe men ook denkt over het fascisme als regime, over de regeerings- daden van zijn leider, niet te loochenen is, dat door het optreden van Mussolini het Bolsjewisme in Italië werd neergeslagen. Niet minder krachtig dan in Frankrijk wordt in Duitschland de anti-communistische actie doorgevoerd. Wij zullen den schrijver van het artikel in „Fortn. Revieuw" hier niet op den voet volgen, daar wij uit de berichten in onze dagbladpers voldoende worden ingelicht omtrent de gebeurtenissen bij onzen Oostelijken nabuur. Belangstellend voor ons is weer hetgeen bij vertelt over Engeland. Nadat de regeering van Mac Donald de regeering te Moskou officieel erkend had, is Engeland overstroomd met propagandis ten van de Derde Internationale te Moskou. Van de 56.000 agenten, die het Bolsjewisme in het buitenland laat ageeren, werken er honderden in Engeland en duizenden in de verschillende gebiedsdeelen van het Brit- sche rijk. Zij zijn, practisch, geheel vrij -in hun beweging. Een lid van de Russische ambassade te Parijs werd, toen gebleken was, dat hij zich bezig hield met commu nistische propaganda, uilgewezen en met hem gingen niet minder dan zeshonderd Russische „handelsagenten" de Fransche grens over, op last van de regeering te Pa rijs. In Engeland durft men blijkbaar niet zoo drastisch op te treden tegen de handels agenten van Moskou, die zich meer met de vakvereenigingen dan met den handel be moeien. De houding van minister Baldwin tegen over den Bolsjewistischen secretaris van de Mijnwerkersfederatie (Cook), heeft de cen trale te Moskou gesterkt in de overtuiging, dat met een krachtig gevoerde vak-actie in Engeland veel bereikt kan worden. Men kan er zeker van zijn, dat zij den extremisti sche elementen in Engeland de middelen zullen verschaffen, welke noodig zijn voor een versterking van de op industriëele on rust gerichte agitatie. Zoo komt John Bell aan het slot van zijn belangwekkende beschouwing tot de slot som. dat de Europeesche regeeringen, wil len zij hun staten beschermen tegen het Bolsjewistische gevaar, maatregelen moe ten nemen, die tot gevolg hebben, dat aan de rcvolutionnaire propaganda een einde komt. „Wat hierboven van Engeland gezegd wordt, schrijft de „Limb. Koerier" terecht, geldt in niet mindere mate voor ons land. Als politieke partij heeft het communisme hier niets te beteekenen; als centrum van industrieele onrust-agitatie kan de onder de bevelen van Moskou staande Bolsjewisten- groep een nationaal gevaar zijn. Aan het jaarverslag van Herwonnen Le venskracht over 1924 ontleenden we de vol. gende bijzonderheden: Aan het gewone overzicht is een nieiiw deel toegevoegd, n.l. over de voorverple- ging. Blijkens dien staat waren 1 Januari 1924 nog 17 patiënten met voorverpleging in be handeling en werden er 50 als zoodanig uitgezonden: is in totaal 67. Deze hadden samen een aantal van 9780 verpleegdagen. Op het totaal uitgezonden patiënten: 92, maakte het aantal van 50 een beduidend percentage uit. Uit deze cijfers blijkt dus wel, dat de toestand voor hen, voor wie geen voorver, pleging werd betaald niet te houden was. Van de in 1924 uitgezonden 92 patiënten waren er 50 met voorkeur. Op volgorde gingen er dus slechts 42 naar een sanato rium, terwijl er in totaal 232 van de wacht lijst werden Afgevoerd. Dertig aanvragers hadden hun recht op verpleging verspeeld, omdat ze de organi satie den rug hadden toegekeerd. De verpleging geschiedde in de sanatoria: ,.Berg en Bosch", Apeldoorn; Hom, Limburg, „Maria Auxiliatrix", Venlo; Zeehospitium, Katwijk aZee. De samenstelling van het bestuur blijft on gewijzigd. Ook de medische en de geestelijke adviseur, Dr. Peutz en pastoor v. Schaik, bleven onze vereeniging bijstaan. Evenals vorige jaren heeft H. L. zich ook dit jaar weer toegelegd op de volksontwik keling met behulp van lichtbeelden en film. Er werden 40 film- en lichtbeeldenavonden gegeven, die bezocht werden door pl.m. 7325 bezoekers. Iq de zomermaanden heeft H. L. zich toe. gelegd op de uitoefening van de nazorg bij wijze van proef. Het zou in hooge mate, gezien de resul taten, jammer zijn, indien H. L. er to^ ge noodzaakt zou worden van de nazorg, om welke reden dan ook te moeten af zien. Een middel bij uitstek om plaatselijk voor H. L. propaganda te voeren is wel het hou den van tentoonstellingen met bazar. De ondervinding heeft geleerd, dat de tentoon, stellingen van H. L. altijd zeer goed bezocht werden en dikwijls een behoorlijk batig sal do voor de plaatselijke kas afwierpen. Meerdere malen werd van de winst een patiënt ter plaatse van de tentoonstelling woonachtig door het plaatselijk comité naar het sanatorium gezonden en ook meerdere malen ontving het hoofdbestuur van H. L. eenige honderden guldens. In het najaar van 1925 wil het hoofdbe stuur dér comité's zooveel mogelijk het hou den van tentoonstellingen met bazar in de hand werken, door op aanvraag een uitge- breiden voorraad materiaal te doen ver strekken. Alles bijeen zijn de inkomsten over 1924 niet al te veel tegengevallen. Onze verwach tingen waren niet al te hoog gespannen en konden daarom niet veel tegenvallen. Alle posten waren aan den veiligen kant ge raamd. Het mooiste komt dit uit als we zien, dat de verpleging, die van de uitgaven min of meer de sluitpost uitmaakt en ge raamd was in totaal op 59400, ook wer-, kelijk kon worden uitgegeven, ja zelfs nog kon warden overschreden- Van den Speldjesdag kunnen we mede- deelen, dat die is meegevallen. De netto op brengst was ruim 43 duizend gulden terwijl we bruto 45000 duizend gulden hadden ge raamd en op plm. 5 duizend gulden onkos ten en 10 pet. aftrek hadden gerekend. Volgens het vierde jaarverslag van het sanatorium „Berg en Bosch", uitgebracht door den geneesheer.directeur, ging het in 1924 goed. Natuurlijk was er wel eens een tegenvallertje, maar de algemeene indruk over het afgeloopen jaar is een zeer bevre digende. De bezetting was steeds voldoen de, meestal zelfs boven de schatting, zoo dat ook de financieele resultaten gunstig zijn. Wij kunnen spreken van een bloeiend be drijf. Met ijver en toewijding wordt over de geheele linie gewerkt aan de ontwikkeling van het sanatorium. In de vier jaren van zijn bestaan, heeft Berg en Bosch zich dan ook reeds een groote bekendheid verwor ven. Een blijk van erkenning van de betee- kennis van onze inrichting zagen wij o.m. in het bezoek van de Volkenbond-artsen op 16 April. Op 1 Januari 1924 waren aanwezig 242 patiënten. In den loop van 1924 zijn opgeno men 380 volwassenen en 86 kinderen, en vertrokken 380 volwassenen en 73 kinderen. Op 31 December 1924 waren dus in ver pleging 255 patiënten (123 mannen, 78 vrou. wen en 54 kinderen). Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 87.394, totaal volwassenen 70.913, totaal kin deren 16.481. Hiervan waren voor rekening van Herwonnen Levenskracht: volwassenen 8.426; kinderen 8.869. Totaal 17.295. Voor rekening van raden van arbeid: uit sluitend volwassenen 44.925. Voor rekening van rijk, gemeenten, zie. kenfondsen, vereenigingen, particulieren,- etc.: volwassenen 17.652; kinderen 7.612. To taal 87.394. Medisch statistische mededeelingen. Het totaal in 1924 uit de behandeling ontslagen volwassenen bedroeg 380. Daarvan werden verpleegd voor rekening van: Herwonnen Levenskracht 33 patiënten; Raden van Ar beid 263 patiënten; Rijk, gemeente, enz. 84 patiënten. Van deze- 380 patiënten waren er 44, die slechts korten tijd in verpleging bleven. Na aftrek van deze 444 gevallen, blijkt dus 336 gevallen, waarover verdere medisch- statistische mededeelingen kunnen worden gedaan. Voor het overzicht van het resul taat der behandeling is de volgende onder scheiding gemaakt. Resultaat 1 is hersteld, resp. veel verbeterd. Resultaat 2 is matig verbeterd. Resultaat 3 is weinig of niet verbeterd resp. achteruitgegaan. Van alle 336 gevallen was het resultaat der behandeling: Resultaat 1: 286 gevallen is 85,2 pCt. Re sultaat 2, 24 gevallen is 7.3 pCt. Positief resultaat 92.5 pCt. Resultaat 3: 21 gevallen is 6 pCt. Overle den: 5 gevallen is 1.5 pCt. De oorzaak van den dood was in alle ge vallen chronische Iongtuberculose. De triomftocht van de sigaret zou men het kunnen moemen, als die triomf niet toch ook wel wrange vruchten gaf. En zoo heeft ook de Centrale Jeugdraad, het regeerings-in- stituut voor de zorg voor de rijpere jeugd het begrepen. Die Raad namelijk heeft eens cijfers doen verzamelen over de beteekenis van het sigarettenverbruik in Nederland, dat immers voor een groot gedeelte komt voor rekening van jeugdigen en half-vol- wassenen. En de Jeugdraad concludeert dan, dat, „ondanks de propaganda tegen het rooken van sommige organisaties en van rookartikelen aan jeugdigen, de rookge- gewoonte toeneemt met de gevolgen daar van voor de lichamelijke, geestelijke en ze delijke ontwikkeling dier jeugdigen". Ook de Tuchtunie heeft door een subcommissie het vraagstuk doen bestudeeren en die sub commissie heeft eveneens in sombere ter men haar rapport uitgebracht. Nu lijken inderdaad die klachten wel eenigen grond te hebben, wanneer men eens de volgende cijfers, afkomstig van het Cen traal Bureau voer de Statistiek wat nader bekijkt. Prijs per 1000 Verbruik in Verbruik in sigaretten 1923. 1924. 5— 143.358.300 163.377.600 10.-- 643.781.600 845.749.200 12.50 23.746.200 52.024.800 15— 315.672.000 489.739.200 20— 250.631.100 391.638.900 25— 295.331.700 263.334.000 f 30— 218.505.900 228.369.900 35— 13.435.800 12.566.700 40— 40.383.000 26.757.600 45— 8.672.700 6.759.600 f 50— 32,315.700 34.561.200 f 60— 5.668.800 12.208.500 70— 2.065.500 1.860.000 80— 2.883.600 3.895.500 90— 126.900 64.800 100— 838,500 346.800 125— 223.200 179.700 150— 70.800 49.200 175— 36.900 200— 3.600 6.000 RECHTS RICHTEN1 „Waarom staat die man mri zi'n rug naar voren, sergeant?", „Ik zie anders geen mogelijkheid om de mannen goed gericht te krijgen kapitein.' KRINGLOOP. Een muis is bang voor een man. Een man is bang voor een vrouw. Een vrouw is bang voor een muis. Dus is ERGER DAN DAT.... Kobus tegen Janus: „Heb je ooit gehoord van een machine, die aanteekening houdt, wanneer je waarheid spreekt en wanneer* je liegt?" „Zeker" zei Janus. „Heb je er ooit een gezien?" vroeg Kobus. „Gezien?" vroeg Janus. En of! Ik heb er een getrouwd." GELEERD. ,Wat!" schreeuwde de verontwaardigde oude heer, „jij trouwen met mijn dochter! Een jaar of wat geleden was je nog loop jongen bij me." „Dat was ik, meneer," zei de ex-loopjon gen, „maar ik ben verstandig genoeg ge worden om in te zien, dat een slechte pa troon best een uitstekende schoonvader kan zijn." gebit hersteld. eEr werden tot dusver oi» derzocht 1031 kinderen, waarvan 874 wer den afbehandeld In het blijvende gebit werden bij deze kinderen 1161 vullingen gemaakt of wel 1.12 vulling per onderzocht kind. Extracties uit het blijvende gebit werden niet. verricht, hoewel nog vrij veel kinderen van 7, 8 en 9 jaar in de eerste klasse aan getroffen werden. Bij de kinderen van zes jarigen leeftijd was het herstellen van defec ten bijna altijd zeer eenvoudig. Bij de oude ren waren de defecten vaak reeds meer ge- complicerd. Bij zeer veel kinderen waren de kiezen van het wisselgebit onherstelbaar defect. Er werden slechts .3 extracties van tempo- raire kiezen en tanden verricht en 1 vulling in het temporair gebit gemaakt. Aan 1012 kinderen of 98 pCt. werd ge leerd, hoe ze zelf hun gebit kunnen onder houden. Gewoonlijk kwamen zij ond.er ge. leide van hun moeder of een familielid. Deze woonde het onderzoek de mondverzorging en eventueele behandeling bij; zij toonden daarvoor zonder uitzondering veel belang stelling en zeer veel waardeering. Eenige kinderen hadden volgens bericht van de schoolhoofden geen toestemming der ouders een zeer enkele was weerspannig. Aan deze kinderen werd niet veel tijd be steed, het onderzoek werd dan uitgesteld tot een volgende gelegenheid en gaf geen verdere moeilijkheden meer. Sommigen wa ren door ziekte verhinderd, terwijl eenige wegbleven om onbekende redenen. Uit het bovenstaande blijkt, dat slechts zeer weinig kinderen geen behandeling noo dig hadden; dat per kind ruim een vulling noodig was; dat bij de kinderen van zes jarigen leeftijd het herstellen der defecten zeer eenvoudig is, terwijl dit bij kinderen van 7 8 en 9-jarigen leeftijd veel gecompli ceerder is, zoodat. Jit dus, naar mate zij ouder worden en wanneer zij inmiddels niet worden verzorgd, steeds moeilijker er. kost baarder wordt. Er kunnen 200 arbeiders worden geplaatst. Totaal 1.997.651.800 2.542.489.200 In geld omgezet beteekent dal, Nederland gedurende het jaar 1923 garetten in de lucht is geblazen de liefelijke som van 36.084.805 en in 1924 voor een bedrag van 43.416.261. Wanneer men de laatste volkstellingscijfers van 1920 tot grondslag neemt, verrockte dus iedere Ne derlander in de beide jaren resp. voor 5.27 en 6.35 per hoofd, allen inbegrepen, vrouwen, zuigelingen, enz., en werd in 1924 bereikt, dat ieder Nederlander 372 sigaret ten oprookte. Met die cijfers voor oogen mag er inder daad wel eens aandacht worden geschon ken aan het overmatige sigarettenrooken door* de Nederlandsche jeugd en jongeling schap. Proefnemingen te Amsterdam? Ingevolge de toezegging, gedaan in een nota van 8 Mei 1925, hebben B. en W. van Amsterdam den raad doen toekomen dc re sultaten van de p; oefneming met tandheel kundige behandeling van schoolkinderen. Hoewel de proef nog niet geheel is afge loopen, meenen zij dat de gegevens vol doende mogen worden geacht, om over het groote nut dezer voorziening te oordeelen. Op 18 Mei j.l. is met bedoelde voorziening en aanvang gemaakt. Het onderzoek strekte zich uit over 14 scholen op de z.g. „Eilan den" en over eenzelfde aantal in de Indi sche buurt. Het had plaats bij dekinderen der eerste klasse. Het totaal yntal leer lingen bedroeg 1052. Zij werden onderzocht in het zittingslokaal van den Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, gevestigd in het perceel Conradstraat 18E. Bij de kinderen van vijf scholen had het tandheelkundig onderzoek plaats in aansluiting met het geneeskundig onderzoek van den school- arts. De kinderen werden voor het tandheel kundig onderzoek speciaal opgeroepen door bemiddeling van de schoolhoofden. In de eerste plaats werd nagegaan of de aanwezige eerste molaren van het blijvende gebit defecten vertoonden. Na verkregen schriftelijke toestemming van een der ouders der kinderen werden de gevonden Naar de Tel. verneemt, heeft de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling aan de be„ trok!%m districts-arbeidsbeurzen in de Noor delijke provinciën medegedeeld, dat weder om ongeveer 200 ongeschoolde arbeider» als sleepers bij de Staatsmijnen kunnen wor den geplaatst. Verwacht wordt, dat waar onder de land- en veenarbeiders in de Noordelijke provinciën weer werkloosheid is ingetreden, velen hunner zich voor arbeid in de mijnen zullen aanmelden. Een aantal werkloozen uit de gemeente Emmen is momenteel tewerkgesteld ia dat in Overijsel, o.m bij de verbreeding der Stou- aan si- vvesloot (Waterschap De Regge). De arbei ders zijn daar gehuisvest bij landbouwers. Naar aanleiding van verschillende klachten, welke de arbeidersorganisaties ter kennis brachten van den Minister van Binnenland sche Zaken, worden thans maatregelen ge troffen dat voldoende dekens aanwezig zijn, terwijl als tegemoetkoming in de reis kosten aan eiken tewerkgestelde wekelijks 1.50 zal worden uitgekeerd. De tarieven zijn verder zóó gesteld, dat per uur onge. veer 30 cent kan worden verdiend. Verleent de regeering steun Het Tweede Kamerlid, de heer 'Schaper, richtte tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de 'volgends schrifte lijke vragen: Is de minister bereid mede te deelen of en in welken vorm de reeeering haar steun verleent aan de onderneming Eer ste Drentsche Kleedingindustrie, welke onderneming in Drentsche kleeding doet vervaardigen als werkverschaffing? Zoo ja, is de minister dan overtuigd, dat de daarbij betaalde loonen en overige arbeidsvoorwaarden aan redelijke eischen vcldoen, zoodat geen stelsel wordt ge huldigd, waardoor de toch al niet gunstige arbeidsvoorwaarden voor confectiewer- kers in den lande nog meer in verdruk king komen, de Drentsche werkers on evenredig laag worden bezoldigd, en alzoo de op zichzelf nuttige werkverschaf fing wordt een werkverplaatsing ten na- deele van de arbeiders(sters) in dit be drijf? Zou de minister het daarheen willen leiden, dat omtrent het te volgen loon- stelsel in Drente in overleg wordt getre den met de betrokken vakbonden? Spoed-overplaatsingen. De kapiteins G. J. A. van Eek, ex-divisie commandant der maréchaussée, in garni zoen te Semarang en L. A. Snell, in garni zoen te Magelang, zijn met spoed naar Atieh overgeplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9