RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. Het loonconflict in den Ruhrmijnbouw. Het Bulgaarsche grondgebied jntruimd. De nieuwe resident-generaal van Marokko, Steeg, heeft Donderdag j.l. zijn oificiëelen intocht te Ramat gehouden. De berichten omtrent de cycloon in Perzië sterk overdreven. Onder de radio-berichten: Actie van het Centrums-orgaan de „Ger- nania" tegen den Dr. Luther, den Duitschen rijkskanselier. Een streng vonnis van den Franschen krijgsraad in het bezette gebied. 0 Het Bulgaarsche gebied opnieuw door de Bulgaren bezet. Tramongeluk te Marseille. De strijd in Syrië. Het optreden der bezettings- autor^teiten. De „Germania" tegen Dr. Luther De moord op makelaar Busch in 1915. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Ned. R.-K. Journalisten- vereeniging. Kieskring Helder. De Reorganisatie. De strijd om de loonen in Duitschland. Het schijnt thans, dat een loonconflict bij den Ruhrmijnbouw onvermijdelijk is. Donderdag heeft de arbiter een uitspraak gedaan, volgens welke van 1 Nov. a.s. af de loonen met gem. 6% zullen worden ver hoogd. De. mijndirecties hei)ben deze arbitrale uitspraak onmiddellijk verworpen met de motiveering dat de mijnbouw niet crver mid delen beschikt om hooger loonen te betalen. Ook in den Opper-Silezischen mijnbouw schijnt het tot een conflict te zullen komen. Nadat de mijnwerkers de op 2 Oct. ge velde arbitrale uitspraak hadden verworpen, hebben zij thans bij de werkgeversorgani saties nieuwe looneischen ingediend, omvat tende een verhooging van 20% met terug werkende kracht tot 1 Oct. Ook in Opper- Silezië zijn de ondernemers niet van plan ie eischen in te willigen. De strijd in Syrië. Naar uit Parijs wordt gemeld, staat het too goed als vast dat generaal Sarrail zal wor den teruggeroepen. Deze maatregel zal al gemeen worden goedgekeurd. De protesten en dc eischen tot schadever goeding zijn slechts tot de Fransche regee ring en niet aan den Volkenbond gericht. De verschillende juristen zijn 't er niet over eens of met het oog op het feit dat Frank rijk mandaatmogendheid» is, de zaak niet door bemiddeling van den Volkenbond aan Frankrijk dient te worden voorgelegd. Er is een algemeene neiging om aan te nemen dat het in den geest van den Volkenbond is te pogen met de betreffende mogenheden direct tot overeenstemming te komen en een beroep op den Volkenbond te doen indien rechtstreeks overeenstemming onmogelijk is, een geval, dat hier praktisch niet in aanmer king komt. De president der Syrische commissie in Kaïro zou een protest aan den Volkenbond hebben gericht met verzoek onverwijld in te grijpen en aan de verschrikking, welke Syrië bedreigt, een einde te maken. Loonsverhooging bij den Belgischen mijnbouw. De nationale gemengde commissie voor de mijnen heeft de mijnwerkers voor No vember een loonsverhooging van 5 toe gestaan. Door dit besluit wordt een staking voorloopig vermeden. De Duitschers op de Brus- selsche Jaarbeurs. In een vergadering van gedelegeerden ter Brosselsche Jaarbeurs is eergisteren de vraag besproken of het aanbeveling verdient art. 9 van het reglement der Beurs te wijzigen. Dit artikel zegt n.l. dat alleen geallieerde en neutrale landen of landen, die tot den Vol kenbond behooren, kunnen exposeeren. Nu Duitschland op de conferentie van Locarno op voet van gelijkheid is behandeld en tot den Volkenbond zal - toetreden, terwijl het tevens een voorloopige handelsovereenkomst met de Belgisch-Luxemburgsche Economi sche Unie heeft gesloten, meent men dat het bewuste artikel dient te vervallen. De vergadering besloot echter met alge meene stemmen daarmede nog te wachten. De termijn van inschrijving tot exposeeren op de Jaarbeurs is tot 15 Februari geopend. Is Duitschland vóór dien tijd tot den Bond toegetreden, dan kan het nog altijd meedoen. Een Oostenrijksche ge leerde vermoord. De Oostenrijksche geleerde Georg Weith is op een excursie in de omstreken van de stad Zile in Turkije vermoord. De Turksche re geering heeft aan de Oostenrijksche regee ring haar deelneming betuigd. Geen ambtenarenstaking in Oostenrijk. Woensdag heeft de bondskanselier de commissie uit de ambtenarenorganisaties de besluiten van de regeering meegedeeld in zake de eischen tot salarisverhooging. Dit jaar, zoo luidde het daarin, kan niets voor de ambtenaren worden gedlan, aangezien de gelden daartoe totaal ontbreken. Wel wil de regeering aandacht wijden aan een geop perd plan om de noodige gelden te vinden door middel van een leening op langen ter mijn en onder voorbehoud van goedkeuring van zulk een plan door de controlecommis sie van den Volkenbond. Mocht het mogelijk blijken, dat op die manier'het geld verschaft kan worden, dan is de regeering bereid reeds in Jan. '26 een voorschot te geven. Mocht het plan geen kans van slagen hebben, dan xioopt de regeering, met behulp van nieuwe bezuinigingsmaatregelen, een uitkeering voor eens te kunnen doen. Een definitieve verbe tering in den toestand der ambtenaren kan alleen worden verkregen door een verbete ring van den algemeenen economischer, toestand. Hoewel dit besluit een volkomen teleur stelling beteekent voor de verwachtingen der ambtenaren, hebben dezen toch toegestemd in nadere besprekingen met de regeering. Daar de regeering principieel den wensch der ambtenaren naar verbetering gerecht vaardigd heeft verklaard, is van een staking geen sprake meer. Daarentegen wordt de hoofstad bedreigd met een bakkersstaking. De gezellen hebben een ultimatum gesteld vóór 2 Nov. een loonsverhooging van 12% of anders staking. Het Grieksch-Bulgaarsch geschil. Volgens een officieele mededeeling heeft het Grieksch-Bulgaarsch conflict 30 slacht offers geëischt, waaronder vrouwen en kin deren. De Grieksche troepen hebben thans het Bulgaarsche grondgebied geheel ontruimd. De militaire attache's zijn hedenavond uit Petritsj teruggekeerd en zullen er zich mor gen wederom heen begeven. Heden gaan zij naar Demirkapoe om tegenwoordig te zijn bij de overdracht van het lijk van den Griek- schen soldaat, die den 19en October door de Bulgaren werd gedood en vervolgens naar Bulgaarsch gebied werd gebracht. Het terugtrekken der Grieksche troepen geschiedt zonder incidenten. De strijd in Marokko. De bladen melden Overeenkomstig het Spaansch-Fransche accoord, welks doel is de bewaking der Marokkaansche kust te verscherpen en de smokkelarij te onderdruk ken, zullen Frankrijk en Spanje dezer dagen een Spaansch-Fransch bureau oprichten. Steeg, de nieuwe resident-generaal van Marokko, deed Donderdagmorgen zijn of- ficieelen intocht te Rabat, de hoofstad van Marokko. De huizen waren schitterend ver sierd, een uit inboorlingen en Europeanen bestaande menigte vulde de straten oöi den nieuwen vertegenwoordiger van Frankrijk te Zien. De pasja van Rabat verwelkomde Steeg en herinnerde aan het werk van Lyautey, waarbij hij uiting gaf aan zijn voldoening, dat Steeg geroepen was de plaats van den maarschalk in de harten der bevolking in te nemen. Maarschalk Pétafn stelde de generaals aan Steeg voor. Steeg gaf tegenover de journalisten uiting van zijn aandoening wegens zijn ontvangst te Casablanca en Rabat, waar de geestdrift ontzaglijk was. De cycloon in Perzië. Berichten van de Bahrein-eilanden doen zien, dat de berichten betreffende den jong- sten cycloon in de Perzische golf overdreven waren. Zij melden dat 32 duikers van de paarlenvisschersvloot zijn. verdronken, ter- Wijl 35 booten vermist worden. De stad heeft geen schade geleden. De persoonlijke onge lukken op de booten, in de andere havens thuisbehoorend, worden op vijftig geschat. De storm duurde een half uur. De immigratiewetten in de V. S. Een conferentie van gouverneurs van de Zuidelijke Staten, die hier plaats heeft, heeft met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin het Congres wordt gevraagd de immigratiewetten zoodanig te wijzigen, dat boeren in groot aantal uit Europa kunnen immigreeren om den landbouw van de Ver- eenigde Staten tot ontwikkeling te brengen. De burgeroorlog in China Den berichtgever van het sovjettelegraaf- agentschap te Hankow deelde Woe Pei Foe mede, dat zijn huidige militaire actie uit sluitend gericht is tegen Tsjang Tso Lin. Generaal Unio en de commandant van het tweede volksleger Jo Weit Soen hadden nim mer een conflict met hem, doch behooren tot zijn medewerkers. Generaal Feng Joe Hsiang is weer eens van front veranderd. Hij tracht thans bij Woe Pei Foe vast te stellen of een bondgenoot- scy?P te8en Tsjang Tso Lin met hem mo gelijk is en zoekt thans naar een modus vi- vendi met Woe Pei Foe voor den duur van de' douane-conferentie. mannen ïn het kabinet zijn vertegenwoor- digd, tot een gemeenschappelijke bespreking omtrent de politieke situatie tegen Dinsdag a.s. naar Berlijn genoodigd. Volgens telegrammen van de Grieksch- Bulgaarsche grens is heden onder toezicht van de Britsche, ransche en Italiaansche militaire attaché's de herbezetting van het Fulgaarsche gebied, waarop de Grieken een aanval hadden gedaan, door de Bulgaarsche troepen begonnen. Men liet eenigen tijd ver strijken tusschen het vertrek der Grieken en het binnenrukken der Bulgaren om inciden ten te voorkomen. Gisteren zijn hier twee tramwagens met eikaar in botsing gekomen. Dertig personen werden gewond, waarvan enkelen levensge vaarlijk. Het blad „Omran" meldt, dat ie Beiroet 6000 man Fransche versterkingen zijn aan gekomen. De schade te Damascus wordt op 36 mil- liengulden geraamd en het zal jaren duren eer zij hersteld is. De Franschen staan al leen aan vrouwen en Vreemdelingen toe Damascus te verlaten. Er zijn sedert 20 October 15.000 vertrokken. Er zijn nog 8 opstandelingen ter dood gebracht en er wor den nog meer executies verwacht. De Fransche krijgsraad te Bonn veroor deelde gisteren den kapelmeester van een Rijnstoomboot bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf en 2000 M. boete wegens het spelen van het Duitschlandlied bij het verlaten der haven van Koblenz. D e„Garmania" publiceert gisterenavond een opmerkelijk artikel, dat zonder twijfel de opvatting van het partijbestuur weer geeft. Het blad is van meening, dat het voor de stabiliteit van de Duitsche buiten- landsche politiek voldoende is als dr. Stre- semann minister van buitenlandsche zaken blijft. Het aanblijven van dr. Luther is daar toe absoluut niet noodzakelijk, In politieke kringen verwacht men, dat de rijkskanselier zich niet zonder meer uit het zadel zal laten lichten, Integendeel, dr. Luther zal ijet verdrag van Locarno ab soluut zelf onderteekenen. Naar men meent, is dr. Luther overtuigd, dat hij onder alle omstandigheden ook in den rijksdag op een meerderheid vóór Lo carno kan rekenen. Van een eventueel af treden van dr. Luther zou dus slechts sprake kunnen zijn na onderteekejfing der verdragen. Rijkskanselier dr. Luther heeft de voor zitters der partijen, die door vertrouwens- Heftige incidenten tusschen president en verdediger. Mr. Levy bedreigd met schorsing als advocaat. De rechtbank te Amsterdam heeft Vrijdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 42-jarigen bouwondernemer M. Muyl- wijk, beschuldigd van moord subs, doodslag, geweldpleging of zware mishandeling met doodelijk gevolg enz., gepleegd op den ma kelaar Busch op 22 October 1915 in de ga rage van perceel 23 tot 25 aan den Over toom aldaar. Allereerst stelt de president den bekl. nog eenige vragen in verband met zijn be talingen aan Busch en in verband met het accept dat deze van hem had. Hij maakte Muylwijk opmerkzaam op verschillen tus schen zijn ter terechtzitting en vroeger daarover afgelegde verklaringen, waarop be klaagde zegt: als u me in de gelegenheid stelde al de stukken nog eens na te zoeken en na te pluizen dan zou ik kunnen ophel deren wat voor verschillen er nog bestaan. Het is immers 10 jaren geleden, ik heb dat allemaal zoo precies niet meer in mijn her innering! Waarom hebt u dat dan niet destijds ge zegd? Uw vroegere verklaringen op de pun ten waarover het hier gaat, waren zeer dui delijk en pertinent. Beklaagde: De heeren willen me in de war maken. President: Als ik er alles bijhaalde wat met de zaak niet te maken heeft, zou u dat kunnen zeggen. Het verhoor, dat nu volgt, is moeilijk te volgen, doordat beklaagde nogal heftig wordt en telkens den president, als deze vragen stelt, in de rede valt, totdat de pre sident vraagt: Houdt ge vol dat ge toen ge Busch aanpaktet hebt geroepen: Jij ellende ling, wil je mijn vrouw nog meer verdriet aandoen? Beklaagde: Dat heb ik geroepen toen hij op den grond lag! De President leest dan een verklaring voor door beklaagdes vrouw afgelegd ter terechtzitting bij gesloten deuren. Ze heeft toen verklaard: Het is volstrekt onwaar dat Busch mij het leven op die wijze onaange naam maakte. Beklaagde: „Het is volstrekt onwaar" zoo heeft ze het niet gezegd! Op verzoek van den verdediger wordt vervolgens voorlezing gedaan van een vroe ger afgelegde verklaring van mevr. Pot, echtgenoote van dengeen, die door bemid deling van Busch de hypotheek verstrekt heeft. Zij had verklaard dat zij er eens tiïj was geweest, dat beklaagde's vrouw eens bijna flauw was gevallen toen Busch bet haar weer lastig maakte om geld. Eveneens doet de griffier voorlezing van een verklaring van de vrouw van d. K. vol gens welke beklaagde's vrouw haar eens gezegd zou hebben: Wat is die Busch toch een akelige kerel, hij kan nooit van je lijf afblijven. Daarna hoort de rechtbank mr. Post, die curator is geweest in het faillissement van beklaagde. Hij meent zich te herinneren, dat Busch in dit faillissement een vordering heeft ingediend van 1600, die toen niet erkend is. Op de crediteurenlijst komt hij voor viJPr een bedrag van 450. Beklaagde zegt dat Busch niet voor den curator wilde weten dat die 1600 was pro visie voor hypotheken of op te schuiven hypotheken. Prof. Brouwe'r verklaart Busch in 1913 in zijn polikliniek gehad te hebben met klach ten over zwakte in den linkerarm en tinte lingen in linkerarm en linkerhand. Getuige herinnert zich den patiënt die aviateur was, De man klaagde ook over doofheid. Volgens eigen méd'edeeling had hij 23 jaar _geleden lues gehad. Getuige heeft geen aanteeke- ningen over den toestand van het hart van den patiënt, wat er op wijst, dat dit normaal was. Patiënten die lues hebben gehad, wor den steeds op het hart onderzocht. De voor geschreven geneesmiddelen wijzen er ook niet op, dat Busch een niet goed functio- neerend hart had. Heftige incidenten. De verdediger, mr. Levy, stelt de vraag of Busch aan prof, Brouwer destijds gezegd heeft, dat hij „een groote boemelaar" was. Prof. Brouwer antwoordt, dat hij hierop niet in het publiek kan antwoorden. De president acht deze vraag overbodig. Verdediger: Dan wil ik de volgende vraag stellen. Ik heb hier een zuiver chronologi sche aaneenrijging van al de verklaringen door beklaagde afgelegd omtrent de wijze waarop en de verschijnselen waaronder' Busch gestorven is onder zijn handen. Acht de deskundige het mogelijk dat een leek een dergelijke omschrijving kan fantaseeren? De president: De rechtbank acht deze zaak afgehandeld. Mr. Levy: Deze zaak is nog niet behan deld! Ze is slechts gesteld aan een deskun dige van de verdediging. Ik acht het van groot belang dat ook deze getuige-deskun- dige a charge haar beantwoorde! De president: De rechtbank acht deze zaak voldoende toegelicht! Mr. Levy: Ze is heelemaal niet toegelicht. Ik verlang dat deze vraag gesteld worde! De president: Mijnheer Levy, hebt U de uitspraak van de rechtbank gehoord? Mr. Levy (zeer heftig): Ik vraag hierom trent een gemotiveerde uitspraak! De president: De rechtbank verleent al leen acte! Mr. Levy: Dan wensch ik, te constateeren dat van uw kant een volmaakt eenzijdige be handeling der zaak tegen den beklaagde is. Ik heb deze vraag gesteld, omdat het antwoord van den deskundige mij bekend is. Ook de politie heeft haar aan den deskundige ge steld! Dat antwoord luidt, dat een leek zulk een beschrijving als de beklaagde gegeven heeft onmogelijk kan fantaseeren! Onder het uitroepen van deze woorden is mr. Levy heftig gesticuleerend vpor de recht bank komen staan. Hij slaat zelfs in groote opwinding op de tafel. De president: Ik schors de terechtzitting om mr. Levy in de gelegenheid te stellen tot kalmte te komen. Beklaagde zit intusschen te huilen. Mr Levy: Ik zal het uitschreeuwen! Schorst u maar de zitting, opdat ik kalm worde, dan kunt ge lang schorsen! Ge kunt ook schorsen om zelf billijk te worden. Bij zulk een vermoording van het recht kan een jurist niet kalm worden. Dan kan de recht bank lang in de raadkamer blijven! De rechtbank heeft intusschen de audiën tie-zaal verlaten. Verschillende van de tal rijk aanwezige advocaten trachten vergeefs mr. Levy tot kalmte te brengen. Hevig opge wonden blijft hij op en neerloopen door de zaal aan zijn verontwaardiging lucht gevend met uitroepen als: Het is een schandaal! Het ligt niet aan mij! Ik verlang recht en geen macht. Zulk een onderzoek is een schande voor de justitie! Het duurt geruimen lijd voor de confrère» van mr. Levy er in geslaagd zijn hem eenigs- zins tot bedaren te be-engen. Daarna komt de rechtbank weer binnen, heropent de president mr. Eekhoudt de zit tingen, en zegt: Ik deel u, mijnheer de ver dediger, namens de rechtbank 'als haar oor deel medl, dat ge u nu voor den tweeden keer hebt schuldig gemaakt aan overtreding van art. 20 van reglement III, hetwelk zegt: Als een advocaat zich bij pleidooi of anders zins op oneerbiedige wijze gedraagt of zich verzet of zich onbetamelijke uitdrukkingen veroorlooft tegen de rechtbank de wet of het openbaar gezag, zal hetzelfde college be voegd zijn hem voor bepaalden tijd in de uitoefening van zijn beroep te schorsen. De rechtbank wil nog trachten de zaak verder met u te behandelen. Maar als ge op deze wijze voortgaat, als ge u weer vergeet in on betamelijke uitdrukkingen, zal ik de recht bank voorstellen u te schorsen. Mr. Levy:'Vraagt u van mij een antwoord? President: Neen. Mr. Levy: Mag ik dan een verzoek doen? President: Neen. U mag vragen stellen aan den deskundige maar buiten het onderwerp, waarvan de rechtbank zoo sjraks heeft uit gemaakt, dat het afgehandeld is. De verdediger stelt daarna nog eenige vragen aan den deskundige en toont vervol gens den deskundige een kaart waarop Busch eigenhandig eenige aanteekeningen heeft ge schreven, n.l. „druivensuiker in urine," dan den naam van een geneesmiddel bij suiker ziekte en de woorden „commissaris waar schuwen als er iets gebeurt." Prof. Brouwer herinnert zich niets van verschijnselen van suikerziekte bij Busch. Vervolgens hoort de rechtbank dr. Bakker, een der artsen, die Busch tijdens zijn verple ging in het Binnengasthuis hebben behandeld. Deze verklaart, dat een passage in de ziekte geschiedenis over huiduitslag niet betreft iets wat geconstateerd is, maar berust op mede- deelingen van den patiënt. Dr. Meusink, opnieuw gehoord, verklaart daarna op een vraag van den verdediger, het niet wel moge(ijk te oordeelen, dat een leek een beschrijving zooals beklaagde gegeven heeft van de verschijnselen waaronder Busch stierf, zou kunnen fantaseeren. Dr. Meursink, opnieuw gehoord, verklaart dat de vordering van Busch in het faillisse ment van beklaagde nooit als provisievorde- Hng is ingedjend maar als arbeidsloon, Busch wjlde nl. tegenover de familie Pot niet weten dat hij provisie kreeg voor de door haar ver loofde hypotheken. Getuige Stap, timmerman verklaart, in 1915 bij beklaagde te hebben gewerkt. Op een Ochtend zag ik in de garage dat er's nachts of ;V avonds gewerkt moest zijn. Er lag n.l. tegen den achtermuur een hoop zand, die er den avond te voren niet gelegen had. Ik heb toen tot Eeltjes gezegd: Hier is wat gebeurd wat de politie niet mag weten of het gaat hier om een smokkelhandel. Hierop heeft Eeltjes niet veel geantwoord. Wanneer het precies was weet hij niet meer, maar het was wel in den tijd dat verteld werd dat Busch naar Amerika was. Denzelf den dag dat getuige dien hoop zand zag liep beklaagde met twee verbonden vingers. Beklaagde ontkent in den tijd van de ver dwijning van Busch met een verbonden hand te hebben geloopen. De president herinnert hem aan de verkla ring van dr. Voorhoeve, dat deze hem op 24 October 1915 een hand verbonden heeft; op 22 October is volgens zijn eigen verklaring Busch in zijn handen doodgebleven Beklaagde: Ja, toen heb ik mijn hand tus-' schen de schuifdeuren geklemd. Het requisitoir. Na de pauze was het woord aan den offi cier van justitie, mr. Reilingh, voor zijn requi sitoir. Naar mijn gevoelen, zoo begon hij, heeft het volledige licht over deze zaak nog niet geschenen. Dit is te meer te betreuren, om dat er verschillende personen zijn, die dit wel hadden kunnen doen schijnen, en het is hun gemakkelijk gemaakt, omdat zij de toezegging hadden, dat zij er geen nadeelige gevolgen van zouden ondervinden. Te meer is het te betreuren, omdat er in' verband met deze zaak namen genoemd zijn van personen, die daardoor misschien ten onrechte in een on gunstig daglicht zijn gekomen. Spr. hoopt, dat het geweten van degenen, die kunnen spreken, alsnog, vóór de sluiting van het on derzoek, wakker moge worden. Hij heeft in den aanvang de kleine mogelijkheid aangeno men, dat beklaagde's verklaringen juist zou den zijn, maar dit heeft hij moeten loslaten op het oogenblik, toen beklaagde de beken tenis van den diefstal van het geld terugnam, zeggende, dat hij het geld van het lijk heeft weggenomen, omdat hij het zonde vond, dat het in het graf zou gaan. Hiertoe kan zijn motief zijn geweest, dat hij hiermede slechts erkende, het geld te hebben verduisterd, een misdrijf, dat hem niet ten laste is gelegd en dat trouwens verjaard zou zijn. Bij het ver hoor van 9 Januari zeide beklaagde voor den rechter-commissaris: „Ik heb hem beroofd van alle geldswaarden; ook heb ik hem van een kettingring beroofd, maar verder heb ik hem van niets beroofd." Driemaal gebruikte hij dus het woord be- rooven, een voor hemzelf zeer Wezwarend woord. Op 23 Januari verklaarde hij, dat de haat tegen Busch weer bij hem opkwam; dat hij dacht: nu kun je het accept krijgen, en dat hij besloot, het ge|d en andere waarden van hem af te nemen. Later weer zegt hij dat hij dat gedaan heeft uit zelfzuchtige mo tieven, ook omdat Busch hem en zijn vrouw het leven zoo vergald had. Eenige dagen la ter, zoo vervolgde hij, had ik spijt, dat ik dit gedaan had en vatte ik de gedachte op, het voor zijp vrouw en kinderen te bewaren. En weer in een ander verhoor: „Tenslotte ben ik gezwicht en heb ik, hem alles ontnomen." Wij hebben hier dus een tijdperk van 4 i 5 maarfden, waarin hij telkens na dit eerst spontaan gedaan te hebben, dan diefstal er kende. Er kan hier dus allerminst sptake zijn van een vergissing van hemzelf of van een misverstand van den rechter-commissaris, Maar bovendien die nieuwe lezing wordt ontzenuwd door de getuigenverklaring van den broer van Busch, die bij bekl. is geweest om hem te vragen, a^n de weduwe te be talen, wat hij Busch schuldig was, n.l. 1372. Toen heeft hij gezegd, dat niet te. kunnen doen, omdat Busch terug kon komen, wat hij zeer goed wist, dat onmogelijk was. Op alle mogelijke manieren had hij aan de familie Busch het geld, dat hij schuldig was, kunnen doen toekomen, zonder dat iemand j zou weten, waar het vandaan kwam. Den diefstal bekennende, heeft hij dus den rech ter-commissaris de volle waarheid gezegd. Den diefstal acht spr, hiermede volkomen be wezen. Wij kunnen dus, aldus spreker, de verkla ringen van dezen bekl. niet zoo maar voet stoots aannemen. Wij hebben hier een bekl., die voorgeeft, boete te doen voor God en voor zijn aardschen rechter de volle waarheid te willen zeggen. Een dergelijke beklaagde mag in dien zin zijn verklaringen niet wij zigen Ook zijn gedenkschriften, waaraan spr. on danks den gezwollen stijl zeker primitief ta lent voor schrijven niet kan ontzeggen, be vatten wel degelijk aanwijzingen, dat bekl. Busch opzettelijk heeft gedood. Anders laat het zich toch ook haast niet denken, dat be klaagde niet onmiddellijk de autoriteiten er bij zou hebben gehaald. Hoeveel beter zou zijn zaak er dan "hebben voorgestaan, als vast was komen te staan, dat hij den man bij on geluk had gedood. Hoe is het, als dit het ge val is geweest, mogelijk, dat men twee uur daarna het lijk nog wel volledig berooft, een biertje gaat drinken, den volgenden dag vol ledige inichtingen gaat geven over het ver trek van den overledene naar Amerika? De berooving wijst er geheel op, dat bekl. den dood van Busch heeft beraamd om hem daarna te berooven. Het laat zich niet den ken dat men iemand, dien men in dolle drift doodt, berooft. De eisch. Spr. heeft geen verzachtende omstandig heden voor bekl. kunnen vinden, ook al is van beklaagdes echtelijk leven in engeren zin niets te zijnen nadeele gebleken. Het misdrijf is te ernstig, dat zelfs het feit, dat zoo langen tijd vooraf is gegaan aan de ont dekking van het misdrijf, geen reden voor een clemente houding kan zijn. Zou dit mis drijf in het buitenland gebeurd zijn, dan zou bekl. ongetwijfeld ter .dood veroordeeld worden. Gelukkig kennen wij de doodstraf niet. Spr. meende aanvankelijk, dat beklaagde een levenslange gevangenisstraf verdient, maar na lang beraad is hij tot een andere conclusie gekomen. Vandaar, dat het O. M. tegen Muylwijk eischt een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar wegens moord, gepleegd op den koopman Busch. Het woord is nu aan den verdediger, mr Alfred Levy. Het pleidooi. De verdediger, mr. A, Levy, vangt zijn pleidooi aan met een beschouwing, over de wrijving, welke er telkens tusschen den pre sident en den verdediger is ontstaan. Het is verklaarbaar, dat die wrijving is ontstaan en wel door het opvliegend temperament zoowel van den president als van pleiter. President: „Ik verzoek u beleefd geen beschouwing over mijn leiding in deze zaak of over mijn persoon be houden." Verdediger: „Ik wil mijn misverstand uit den weg ruimen." President: „Ik herhaal, dat ik niet kan tolereeren dat u beschouwingen wijdt aan mijn leiding! U hebt mijn persoon niet in uw pleidooi te betrekken." Mr. Levy laat nu uitkomen, dat het on derzoek geheel is uitgeput. Waarop wijzen nu ,in waarheid de vaststaande gebeurte nissen, afgescheiden van beklaagde's ge schriften en verklaringen? Wijzen die op voorbedachten raad? Z, i. niet. Zou hij maar even de overtuiging heb ben gekregen, dat de kuil, waarin Busch be graven lag, vóór den dood was gegraven, dan zou hij de verdediging niet op zich ge nomen hebben. Het staat vast, dat de kuil eerst op Zaterdagmorgen is gegraven PI. wil vervolgens preciseeren hoezeer bekl. de waarheid spreekt. Als er een voor bedachte raad was geweest" met medeplich tigen, dan zouden de leden van het com plot alles gedaan hebben, om de zaak vol ledig op te knappen en het lijk van Busch zoo spoedig mogelijk te begraven. Het is uitgesloten, dat het feit met voor bedachte rade en na rustig overleg is ge pleegd. Er bestond toch gevaar, dat er huisgenooten ten tijde dat het misdrijf plaats vond, het kantoortje zouden, binnen komen. Nu zegt de officier wel, dat, als bekl. werkelijk in drift den koopman Busch om het leven heeft gebracht, hij zich bij de politie had moeten aanmelden, waarop hij dan wellicht een lichte straf zou hebben ge kregen. Men zal toch niet beweren, dat men di rect bij deze aangifte Muylwijk weer op vrije yoeten zou hebben gesteld? Ook in het ge val dat Muylwijk de portefeuille met inhoud in den zak van Busch zou hebben gelaten, zou de politie toch ook gezegd hebben, wat de Officier nu beweerd heeft. Waar heeft Muylwijk de rest gelaten?, zou men dan ge vraagd hebben. Men wist toch. dat Busch altijd heel veel geld bij zich had. En pleiter vraagt zich af of het een daad van rustig overleg en .voorbedachten raad was, om het lijk te begraven in den grond, waar e\k oogenblik weer gegraven moest worden. Dit is niet aan te nemen. In elk geval herhaalt hij zijn verzoek aan de rechtbank, om alsnog na te gaan, welke van beklaagde's werklieden dien Zaterdag en ook den Maandag daaropvolgende bij de Ne- derlandsche Bank en elders hebben gewerkt. Beklaagde heeft alles bekend. Hü zet uiteen, dat bekl. nooit op zijn verklaringen is teruggekomen, dat hij Busch gewurgd heeft. Na objectief den beklaagde te hebben waargenomen, is het pleiters overtuiging ge worden, dat de rechter-commissaris en 'ds. Le Roy het bij het rechte eind hadden, toen deze als hun meening te kennen hebben gegeven, dat beklaagde alles eerlijk bekend heeft. Voortgaande, betoogt pleiter, dat de ju stitie en het publiek denken, dat er nog iets geheimzinnigs in deze zaak is. Dit blijkt ook wel uit hetgeen pl. met bekl. heeft mee gemaakt, toen hij hem een anoniemqn brief toonde, welken de officier van justitie ont vangen had en die het O. M, aanleiding gaf te spreken van geruchten, welke meer licht op de zaak zouden kunnen werpen. In dezen anoniemen brief wordt vermeld, dat Muyl wijk medeplichtigen had, die thans in een groote provincieplaats een fabriek van groo- ten omvang exploiteeren. Den brief heeft bekl. met de grootste geflistheid gelezen. Och, mr. Levy, zeide bekl. na iezing van den brief, er kan geen nieuws meer komen; ik heb ailes verteld. Een lijdensweg van tien jaar heeft bekl. afgelegd, het geheim onder zich houdende met een man, die ook dit geheim bewaarde, zoolang hij geld daarvoor kreeg. Nu echter de ontknooping eenmaal is gekomen, heeft bekl. de ware toedracht verteld, waar men niets meer achter heeft te zoeken. De verdediger breekt hier zijn rede af en de zitting wordt tot hedenochtend verdaagd. In een binnenkort te verwachten leger order wordt ter kennis van de landmacht gebracht, dat de Nederlandsche Roomsch Katholieke Joumalistenvereeniging, ge vestigd te Utrecht, bij daarvoor geëigende gelegenheden op gelijken voet met den Ne- derlandschen Journalistenkring moet wor» den erkend. Het politiek advies. 1 In verband met de a.s. Vergadering van de Rijkskieskring-organisatie „Helder." heeft de R. K. Kiesvereeniging te Hoorn aangenomen de volgende motie-Stultiens: De R.-K. Kiesvereeniging te Hoorn; Gezien het feit, dat het Bestuur van den Kring Helder bij de stemming over de aan wijzing, van candidaten voor de jongste Kamerverkiezing partij koos voor bepaalde aanwijzingen en het liet voorkomen alsof dat partij kiezen geschiedde door de kies- vereenigingsbesturen; Overwegende, dat het ongewenschl wordt geacht bij een stemming een uit spraak in bepaalde richting te forceeren en dat dit bovendien is - tegen de onmis kenbare bedoeling van het Kiesreglement; Keurt die handelwijze van het Kringbe- stuur af; Besluit deze motie ter kennis tfe brengen van de Kringvergadering. De R. K. Kiesvereeniging te Hoorn nam met algemeene stemmen aan de navolgende motie van den heer J. J. H. Stultiens: De R. K. Kiesvereeniging te Hoorn; Overwegende, dat de politieke zaak door den huidigen organisatievorm piet vol doende gediend wordt; dat immers, blijkens de geschiedenis en misschien medé tengevolge van den naam der organisatie, vrijwel de eenige functie eener kiesvereeniging is: candidaatstelling voor vertegenwoordigende lichamen; dat eene bespreking van actueele vraag punten inzake plaatselijke, gewestelijke en landelijke toestanden, zoo ooit dan slechts zeer bijkomstig gehouden wordt: dat evenwel een onderlinge uitwisseling van gedachten veel misverstand zal voor komen; integendeel de werkelijke eenheid, namelijk de solidariteit in de R. K. Staats partij sterk zal bevorderen; Besluit de Kringvergadering te Alkmaar in overweging te geven te ijveren, dat de organisatie der R. K. kiezers op breede: basis gevestigd wordt. MEDEMBLIK, 29 Oct. 1925. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef." Bloemkool 4 14.50; Witte kool 0.500.90; Roode kool 12,60 per 100 stuk, Uien: Groote gele 2,10—2,50 per 50 K.G. Bieten 1.40 —2.20 per 100 K.G. LEEUWARDEN, 30 Oct. Aangevoerd werden: 112 stieren 175570; 405 vette koeien 220480, 90^-120 ct. per kilo; 1126 melk- en kalf koeien 200520, 250 pinken 125250, 15 vette kalveren, 1720 graskalveren 45130, 181 nuchtere kal veren 716, 254 vette schapen 3555, 294 weideschapen 3050, 530 lammeren 2336, 752 vette varkens 58166, 76 85 ct. per kilo; 64 magere varkens 28 58, 475 vette biggen 3060, 326 kleine biggen 915 per stuk, 71 paarden, 40 bokken. Melk- en kalfvee goede soort behoorlijk, overigens stug. Vette koeien le soort vas ter, afwijkende flauwer. Stieren flauw. Graskalveren traag. Nuchteren traag. Var kens zouters stugger. Londen vlotter. Wol vee iets beter. Zouters 7681. Londen 80—86. ZWOLLE, 30 Oct. Boter. Aanvoer 1150 kilo, waarvan 45 1/8 vaten, 15 1/16 vaten en 200 stukken van Vi kilo, prijs 2.502.70 per kilo, per 1/8 vat van 20 K.G. prima 45!444, afwijkende 22 2454. Handel vlug. WIJHE, 30 Oct. Eieren heden 14— 15 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 23 Oct. Sleutelkaas 6781, Kigelkaas 3952, Goudsche kaas 41109, Edammer kaas 55110. Aanvoer 29947 kilo. Fabrieksboter 2.022.30. Aan voer 29/3 en 101/6 vaten. Commissie 2.33 LEEUWARDEN, 30 Oct. Aanvoer 5000 kilö eieren 105414 ct., 250 kilo eendeneieren 105411 ct. per stuk. ZWOLLE, 30 Oct. Aanvoer kipeieren 8000 stuks. Prijs 1416 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 Oct. Friesche Bor- gers 2.853, Zeeuwsche bonten 3.40 3.60, Zeeuwsche blauwe 3.303.40, Zeeuwsche blauwe eigenheimrs 2.752.80, Zeeuwsche eigenheimers 2.903. Aan voer 5 ladingen 3080 H.L. ZWOLLE, 30 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 2589 stuks, als: 1891 runderen, 206 kalveren, 74 schapen, 100 varkens en 818 biggen. Men besteedde voor neurende en verscb gekalfde koeien 240460, dito vaarzen en schotten 250360, gustekoeien voor de vetweide of stal 200310, dito vaarzen 185—280; voorjaarskalvende koeien 190 310; 154-jarige springstieren 120220; 154- jarige pinken 120250; jonge fokkalveren 35110; nuchtere kalyeren 1827; vette koeien en ossen aan bouten 80:112 ct.; dito Stieren 7494 ct., dito kalveren 120180 ct.; dito schapen 4560 ct., per kilo; 6-weeksche biggen 1214; 14-weeksche dito 15—17; drachtige varkens 90120; magere dito 70105 per stuk; vette dito 8084 ót.; dito voor Londen 82—84 ct. per kilo. Handel in varkens beter. ALKMAAR, 30 Oct. Aangevoerd 160 sta pels kaas, wegende 137.000 K.G. Fabrieks- kaas m. merk 59, zonder 55, boerenkaas met merk 159, zonder 58; fabritksc om mis siekaas met merk 61, boeren dito 61. Handel matig. ALKMAAR, 30 Oct. Aangevoerd 808 H.L. tarwe 12.50—14, 56 H.L. rogg ef 9.50 —10.25, 536 H.L., gerst 13.25—14.25, Chev. 11.75,12-75, 804 H.L. haver 11,25— 12.25, 176 H.L, boonen. Paardeboonen 12.25—12.75, bruine 20—26; Citroen- 40, Duiven 17.25, Witte 45—49. 14 H.L, rood mosterdzaad 59. 25 H.L. lijnzaad 26. 214 H.L. erwten, kleine groene 1518. Groote f 33.504Q. Grauwe 3543, Vale 38. BEVERWIJK, 29 October 1925. Prijs- bericht van de de veiling van Donderdag. Flinke aanvoer, uitstekende kwaliteit, vlug gen handel. Prijzen voor 12 en op onge veer als vorige week, sorteering 1012 iets hooger. Besteed werden de volgende prijtzen: Electrk 12 op 5.402.20; Yellow hammer 3.501.50; Pink Perfection 14 op 2.50, 12 op 1.50, 90 ct.; White Giant 15 op I.801.10—70; America 1.8080; Hermione 8570; Maidenblush 7045; Brenchlyensis 2.901.10; Red Canno 1.80; Mont Bretia 70; Foch 1.3065; Schwaben 1.7085; Liebesfeuer 3.501.50; Souvenir 7065; Prince of Wales 14075 ct.; Halley 1.60 —90; War 15 op 2.10—1.60—90; Panama 1.60-100; Van Essen 8060; Glory of Holland 1.90; Willy Wigmann 14 op 2.40 1.60—1.00; Odin 1.60—80; Hulot 1.30—1.00; Wibrink >1.4090; Sarah Bernhard 1.80; Salmonea 95; Red Emperor* 2.101.00; White City 2.20; Goliath 5.00; Peace 2.30j Empress of India 1.9090; Rubim 2.60 1,30; Wülly 2.00—1.00. Waar niet anders vermeld is geldt de eerste noteering 12 en op, de tweede 10 tot 12 c.M. KENNEMERLAND, 30 Oct. Prijs- noteering der R. K. Coöp. Tuindersvereeni- ging „Kennemerland". Tuinboonen 40, Spruiten 922, Uien. 5, Appelen 4225, allies pér K.Q.; Gele Kool 35. Roode Kool 4, Groene Kool 37 per stuk; Worte len 2023 per bos; Prei 1218 per bos; Selderie 68 per bos; Pieterselie 46 per bos; Aardappelen 46 per kilo; Bieten 23 per kilo; Schorseneeren 1016 per kilo; Spinazie 1.20—2.50 per kist; Andijvie 401.35 per kist; Sla 901.50 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10