VAN SCHOTEN. RECHTSZAKEN. LANDB. EN VISSCHERIJ BON - GRATIS KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. De reorganisatie der brandweer. Geen pensioen voor de Wethouders. VOORZITTER verzekert, de taak der 3INNENLANDSCH NIEUWS. De secretaris der pauselijke Legatie. Gezondheidscertificaten bij invoer van aardappelen in Nederland. De aardappelprijs vastgesteld te Amsterdam. Weinig haring en kleine spiering. Prijsvraag Nederlandsche T ooneelstukken. UIT BOEK EN BLAD. Father J. Utz. f De vóór 1918 gepensionneerden. Gisteravond kwam de Raad der Gemeente Schoten te half 8 in openbare vergadering ïen Raadhuize bijeen onder Voorzitterschap .an den waarnemend Burgemeester, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Aanwezig waren alle leden. Na eenige kleine opmerkingen worden, de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Toezicht op het L. O. Onder overlegging van een schrijven, dd. 17 dezer, van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waaruit o.m. blijkt, dat de heer P. G. Diepersloot als lid dier Commissie aan de beurt van aftreding is, doen B. en W. ter voorziening in deze vaca ture, ingevolge art. 6, lid 2, der desbetreffen de verordening de navolgende aanbeveling 1. P. G. Diepersloot, Sumatrastraat, no. 19; 2. W. F. Jansen, Ged. Schalkburgergracht, No.84. Benoemd wordt de heer Diepersloot met .3 tegen 2 stemmen. Ontheffing bouwverordening. Gunstig wordt beschikt op een verzoek" om bepaling van open ruimte bij den bouw van een magazijn aan de Eikenstraat, van J. Veen te Schoten eveneens op een dergelijk verzoek betreffende den bouw van een garage met bovenwoning aan de Obistraat, hoekTer- natestraat van J. J. Haije Jr. te Schoten eveneens op een dergelijk verzoek betreffende den bouw van een garage achter perceel Hoogerwoerdstraat 2, aan de zijde van den Achterweg, van N. Vooges te Schoten even eens op een dergelijk verzoek betreffende den bouw van een magazijn achter perceel Cronjéstraat 148 van C. A. Brosens te Scho ten. B. en W. hadden op dit laatste verzoek afwijzend geadviseerd, maar dit voorstel verd met alle stemmen, met uitzondering van '.ie der wethouders, verworpen. De gemeentewoningen. B. en W. verzoeken den Raad, hun een crediet te verleenen voor het optrekken van den achtergevel van een aantal van de-132 door de gemeente te stichten woningen. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. De Brandweer. Overeenkomstig hun voorstel, werden B.enW. in de vergadering van 23 April j.l. o.a. uitge- noodigd, de noodige voorstellen te doen om te geraken tot een definitieve regeling van het brandwezen, in deze gemeente. Zij ontwierpen daartoe eene verordening, welke zij om advies zonden aan den Staf van het -Korps Brandblusschers te Haarlem. Met inachtneming van de door hem terza ke kenbaar gemaakte wenschen heeft het oorspronkelijk ontwerp eenige wijziging endergaan. Mitsdien stellen zij voor, het gewijzigde ontwerp-besluit vast te stellen. De heer LOERAKKER vindt het niet juist, dat eigenlijk het Commando naar Haar lem verhuist maar meent vóór de verorde ning te moeten stemmen omdat het onverant woordelijk is, den tot nog toe bestaanden toe stand te bestendigen. VOORZITTER antwoordt aan den heer Krijnders, dat eerlang een Schotenaar in den staf van de Haarlemsche brandweer worden opgenomen. Echter is jammer, dat de telefonische alarm-inrichting, die uit den Haag bij het Rijkstelefoonbeheer is toegezegd, nog niet gereed is. De heer VISéE wil het eerste in de veror dening zien opgenomen: en in het algemeen den Schotenschen invloed in het beheer der nu met Haarlem gemeenschappelijke brandweer nader zien geformuleerd. VOORZITTER antwoordt, dat in Schoten nog geen voldoend deskundigen zijn, maar deze worden thans opgeleid, en dan zaf aan hun ook leiding gegeven worden, •■•a Na eenige discussie worden de voorstellen van B. en W. met enkele kleine amende menten aangenomen. De gas-concessie voor Spaarnwoude. B. en W. stellen voor, om in te willigen het verzoek van hat gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om ar tikel 9 der gemeenschappelijke regeling, geslote tusschen Schoten en genoemde gemeente, nopens de levering van gas door Schoten aan het deel van laatstbedoelde (Spaarnwoude) grenzende aan Spaarndam, zoodanig te wijzigen, dat het voortaan geoor loofd zal zijn, dat Haarlemmerliede c.a. in het gasconcessiegebied van eigen electri- citeitsbedrijf aan de inwoners e'lectriciteit gaat leveren en stellen dien overeenkomstig een wijziging der betrekkelijke verordening voor. Zij meenen, dat, waar de electriciteit zoo joed als uitsluitend voor licht zal worden aangewend, het toestaan van het gevraagde dechts weinig invloed zal hebben op den gasverkoop in bedoelde gemeente en dus voor onze* gemeente geen noemenswaardig nadeel zal medebrengen. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De zekerheidstelling van den oud-gfemeente-ontvan- ger. De erven van wijlen den oud-gemeente ontvanger, den heer H. A. Wolff, hebben de medewerking van B. en W. ingeroepen om te komen tot royement der zakelijke zeker heid door hem destijds als ontvanger ten behoeve der gemeente gesteld. Daartoe is machtiging van den Raad ver- eischt. Op grond van de omstandigheid, dat dit College onlangs heeft besloten te berusten in de Aiitspraak van hetGerechtshof te Amsterdam, terzake van het kastekort bij het gasbedrijf meenen B. en W., dat thans niets in den weg staat, om aan het verzoek te voldoen. Mitsdien stellen zij voor, hun de bedoelde machtiging te verstrekken, Wat zonder hoofdelijke stemming wordt'goedgekeurd. Het aantal vergunningen. Ingevolge art. 4, 2e lid, der Drankwet kan eens om de 5 jaren, ook weer in 1925, op voorstel van den Gemeenteraad, Gedepu teerde Staten gehoord, voor een gemeente een verlaging worden vastgesteld van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. Bij Kon. besluit van 9 December 1920 No. 57 is dat maximum'vastgesteld op een zoo veel lager cijfer dan genoemd in art 4 le lid, van genoemde wet, dat art 14 der Drankwet buiten toepassing bleef, m.a.w., is het maxi mum steeds gelijk aan het op een bepaald moment bestaand aantal vergunningen'. Het gevolg van deze bepaling is, dat het aantal vergunningen in de gemeente auto matisch daalt. Nieuwe mogen in het geheel niet worden verleend. Nu is het enkele malen voorgekomen dat iemand een drankvergunning wilde aanvra gen tegen inlevering van twee afstands-ver- klaringen van bestaande vergunningen, In- dien het mogelijk was geweest aan zulk een aanvraag gevolg te geven dan zou daardoof opnieuw een verlaging van het aantal drank- gelegenheden zijn gekregen. Het was evenwel wettelijk ongeoorloofd op zulk een verzoek in te gaan, doordat het maximum aantal vergunningen niet was over schreden, voorwaarde van art. 5, 2e lid, der Drankwet om een z.g. opkoopersvergunning te mogen verleenen. f Dit bezwaar zou kunnen worden onder vangen als in het Kon. besluit waarbij de ver laging van 'het maximum-aantal vergunningen wordt vastgesteld, werd bepaald, dat dit maximum steeds zal bedragen één minder dan het aantal werkelijk bestaande vergun ningen. Bij die redactie zou het maximum steeds zijn overschreden zou dus ook het verleenen van nieuwe gewone vergunningen zijn uitgesloten, terwijl ook door het ver leenen van z.g. opkoopersvergunningen, als bedoeld, de inkrimping vart het aantal drank gelegenheden in de gemeente zou kunnen worden bevorderd. Mitsdien stellen B. en W. voor, hen te machtigen aan de Kroon te verzoeken het maximum aantal vergunningen met ingang van 1 Januari 1926 vast te steUen, zooals zoo even bedoeld. VOORZITTERd eelt mede, dat hierop een adres is ingekomen om een voorziening te treffen, dat de weduwe van een overleden vergunninghouder van deze bepaling niet de dupe worden zou. B. en W. stellen voor, aan deze opmer king gevolg te geven en het voorstel in dien geest aan te vullen. Op een verzoek van den heer Loerakker zegt VOORZITTER toe, dat de aldus ge amendeerde verordening den Raad voor de volgende vergadering in concept zal worden toegezonden. Het punt wordt daartoe aangehouden. Straatnamen. In verband met ingekomen bouwplannen is het gewenscht, aan verschillende project- straten namen te geven. Waar onze gemeente thans reeds heeft een Transvaalbuurt, een Indische buurt en een Boomenbuurt, daar meenen B. en W. dat aan de overzijde van de Jan Gijzenvaart moet worden overgegaan tot het geven van vogel namen aan daar aan te leggen straten. Ook omdat Haarlem tot dusver vogelnamen niet tot onderwerp van straatnamen koos. B. en W. stellen daarom voor aan de stra ten geprojecteerd op het kadastrale perceel sectie B. no. 3482, de volgende namen te geven 1. de eerste straat, (loopende van den Rijksstraatweg in Oostelijke richting) den naam van Leeuwerikstraat de tweede straat (loopende van de nader te noemen Vinkenstraat in Oostelijke richting) den naam van Lijsterstraat de derde straat, (loopende van de Vinkenstraat in Oostelijk richting) den naam van Nachtegaalstraat de eerste dwarsstraat rechts in de Leeuwerik straat den naam van Meesstraat de eerste straat ten Oosten van den Ver- gierdeweg, loopende van de Leeuwerikstraat in Noord-Oostelijke richtingden naam van Vinkenstraat de tweede straat ten Oosten van den Ver- gierdeweg, loopende van de Leeuwerikstraat in Noord-Oostelijke richting en evenwijdig met de Vinkenstraat; den naam van Zwaluw- straat de eerste straat ten Oosten van de Zwa luwstraat en de Meesstraat en met die straten evenwijdig loopende den naam van Kana- riestfaat. aan de Projectstraat, loopende van de Terspijtstraat (gemeente Haarlem) langs de kweekerij dier gemeente tot aan de geprojec teerde Verl. Marnixstraatden naam van Zuid-Akendamstraat. De heer VISEE wil de Zuid-Akendam straat liever Karl Marxstraat noemen. De heer LOERAKKER vindt, dat derge lijke namen in discussie te brengen altijd de politieke hartstochten opwekt en wil dit liever vermijden. De heer JANSEN zou dan nog liever een schildersrij openen. Maar VOORZITTER waarschuwt tegen verwarring met Haarlem. Op voorstel van den heer LOERAKKER wordt de naam Zuid-Akendamstraat veran derd in Akendamstraat. i|Pe heer VISEE dient een voorstel in om de ze straat Karl Marxstraat te noemen, dat ver worpen wordt met 9 tegen 6 stemmen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Verkoop school Pretoria- plein. Ingevolge besluit van 24 Juli j.l., hebben B. en W. een inschrijving geopend voor den verkoop van de voormalige hulpschool op het Pretoriaplein. Het hoogste bod is van J. P. Mast, te Den Bommel, voor de som van f 3375. Gedeputeerde Staten hadden bezwaren om bovengenoemd besluit goed te keuren, op grond, dat daarin de naam van den kooper en de prijs voor den verkoop ontbraken. Daarom stellen B. en W. thans voor, thans een nieuw besluit vast te stellen om bo venbedoeld schoolgehouw, te verkoopen aan J. P. Mast, te Den Bommel, voor de som van f 3375,en zulks onder de door Burgemees ter en Wethouders te stellen voorwaarden. De heer HEIDSTRA wil in het raadsbe sluit zien vastgelegd, dat de kooper het ge bouw zal amoveeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel ongewijzigd aangenomen. De Wethouderspensioenen. Men heeft in ons blad dezer dagen volledig de nota's vermeld kunnen vinden, welke de commissie inzake de wenschelijkheid en de mogelijkheid eener pensioenregeling voor de wethouders der gemeente en daarnevens de waarnemend burgemeester aan den Raad hebben gericht. De heer VISEE begrijpt niet, hoe de waarnemend burgemeester er toe gekomen is, zijn voorstel in te dienen, tegen het oor deel der ingestelde commissie en de traditie in den raad in. Spr. is het met de verschil lende punten der argumentatie niet eens, evenmin als met het principe van pensio neering van openbare ambten, waarbij niet van dienstbetrekking, maar van keuze sprake is. Spr. voelt alleen voor de verhooging der salarissen. De heer LOERAKKER zegt, de waar deering, die de heer Visée zegt te hebben voor den arbeid van de betroffen functio narissen wel wat platonisch te vinden, wan neer die niet voldoende beloond wordt. De verhooging is steeds door Ged. Staten ge weigerd. Het bedrag van het pensioen zou per jaar komen op f 50.voor elk dienst jaar en dat is toch wel een minimum. Spr. ontgaat het verschil tusschen func ties in dienstbetrekking of die waartoe men ge kozen wordt in ieder geval wordt vaste arbeid gepresteerd, die beloond dient te worden. Er kan over gesproken worden om geen te jonge menschen te pensioneeren maar het geheele principe te verwerpen gaat volgens spr. te ver. De Heer HEIDSTRA vindt de kwestie te persoonlijk geworden, omdat de functiona rissen bij de annexatie zullen aftreden zij zullen geen opvolgers meer hebben, en van een principe is dus eigenlijk geen sprake. commissie, die evenmin tot een negatier ah tot een positief resultaat kwam, te hebben voortgezet. Spr. heeft zelf ernstig medege werkt, voor hij zelf wethouder werd, aan de pensioneering der Haarlemsche wethouders. Overal is dit trouwens geaccepteerd, voor de Tweede Kamer, voor Gedeputeerden voor wethouders van zeer vele plaatsen. Spr. ziet hier dagelijks, wat de functionarissen ver richten en heeft respect daarvoor. Zij ont trekken belangrijken tijd aan hun beroepsbe zigheden de gemeente legt beslag op een groot gedeelte van hun persoon en zij kunnen dus minder voor hun zaken rjji en in de toe komst zorgen. En dan zouden ze bij de an nexatie met een plasdankje naar huis worden gestuurd. Wanneer ooit, dan is nu de tijd voor deze billijke dankbaarheid gekomen anders is het te laat. De heer ALGRA kan toch zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer ANTHONISSEN wil den wet houders een huldeblijk aanbieden. De heer BOXS verklaart zich tegen de pensioenneering. De heer VISEE repliceert en betreurt, dat zijn partij in vele plaatsen tot zulk een regeling heeft meegewerkt, maar zijn prole tarisch besef noemt het een principieele fout. De heer LOERAKKER antwoordt, dat het principe van belooning voor gepresteer- den arbeid niet mag worden vertroebeld" en ook hier moet dat worden aanvaard. Spr. stelt ten slotte voor, artikel 1 der betreffende verordening in stemming te brengen, om een principieele beslissing uit te lokken. VOORZITTER stemt hiermede in. Het artikel wordt met 8 tegen 5 stemmen verworpen. De heer LOERAKKER stelt voor, de zelfde verordening aan te nemen met dien versfande, dat het pensioen ingaat op 60- jarigen leeftijd, of bij eerder overlijden, dadelijk voor weduwe en weezen. Daar het principe hier is afgestemd, wordt dit voorstel niet ontvankelijk verklaard. Ingekomeu stukken. B. en W. stellen voor 1. Processenverbaal van kasopneming bij det\ gemeenteontvanger en bij de bedrijven, over het 3de kwartaal 1925. Voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 2. Verzoek, dd. 18 September 1925 inge komen, van H. J. van Hulst, e.a. om ver betering van de verlichting van de Sepen- straat. Idem, op grond dat bereids aan het ver zoek is gevolg gegeven. Aldus besloten. 3. Idem, dd. 21 Sept. j.l. ingekomen, van W. IJ van den Bosch, om verbetering van de verlichting van de Ternatestraat. Idem, idem. 4. Idem, dd. 16 Sept. j.l., ingekomen, van de woningbouwvereeniging „De Voorzorg," ook haar een gedeelte der 132 woningen door de gemeente te bouwen, aan en bij het Elzenplein, toe te wijzen. In handen te stellen van Burgemeester en Wethouders, ter afdoening. Aldus besloten. 5. Idem, dd. 12 October j.l. ingekomen, van J. Bakker, Cronjéstraat 28, alhier, om hem, in afwijking van de b^lissing van C.en W. alsnog vergunning te geven tot het plaat sen van een reclamevlag voor zijn perceel. Niet-ontvankelijk te verklaren, op grond dat de Politieverordening geen beroep tegen beschikking van het college van B.en W, toe laat, Aldus besloten. 6. Idem, dd. 11 Augustus j.l. van C. H. Smit, e.a., om vermindering van recht voor het weghalen van bedrijfsvuil Afwijzend te beschikken, op grond dat de betrekkelijke bepaling niet alleen voor bakkers geldt en devergoeding geenszins overdreven is. Aldus besloten. Medegedeeld wordt 0. dat opnieuw ter inzage is gelegd de door het Bestuur van de Bijzondere Bewaarschool aan de Colensostraat ingezonden nieuwe schoolgeld-regeling, met daarna ontvangen betrekkelijk schrijven, dd. 25 September j.l.; b. dat ter inzage is gelegd 1. een door Haarlem voorgestelde rege ling, nopens de uitbetaling, bij wijze van voorschot, door Schoten van door Haarlem toe te kennen subsidie aan de sub a bedoelde bijzondere bewaarschool; 2. het verzoek, dd. 31 Juli j.l. van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, om te bevorderen, dat de door Haarlem over genomen werklieden van Schoten geen min der loon ontvangen dan zij tot dusver in Schoten genoten; met een terzake betrek kelijk overzicht, waaruit de vroeger en thans genoten belooningen in Schoten en in Haar lem blijken; 3. een brief van het gemeentebestuur van Haarlem, nópens de verkeersregeling voor den Schoterweg en de Cronjéstradt. B. en W. van Haarlem zouden gaarne feen Raadscommissie uit Schoten hooren over het vraagstuk der verkeersregeling over den Schoterweg. De VOORZITTER stelt voor daartoe te benoemen de heeren LOERAKKER en VISEE. Daartoe wordt besloten. Op een vraag van den heer KRIJNDERS antwoordt de VOORZITTER, dat over wogen wordt, om de stukloonerf in de werkverschaffing te verhoogen. Te kwart vóór 'één wordt de rond vraag tot een volgende vergadering aan gehouden en de zitting geschorst. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. [De samenstelling der Staats commissie. Bij Kon. besluit is aan mr. M.W.F. Treub, op diens verzoek, en aan mr. dr. A. v. Door- nick eervol ontslag verleend uit hunne func tie van respectievelijk lid en secretaris van de Staatscommissie, met opdracht te onder zoeken hoe op de meesf doeltreffende wijze de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal zijn te regelen, met dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten zijn in genoemde commissie benoemd tot leden mr. R.J.H. Patijn, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën, te 's- Gravenhage mr. S.J.L. van Aalten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam mr. A. Jonker, directeur van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage H. van Boeijen, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, te Voorburg, en J.A.H. Steinweg, burgemees ter van Ambt- en Stad-Delden, te Dèlden tot secretaris mr. A.C. Josephus Jitta, se cretaris van den Hoogen Raad van Arbeid te 's-Gravenhage tot adjunct-secretaris mr. A. J. N. M. Struycken, advocaat en procureur te 's-Gra venhage. „De Rsb." meldt dat mgr. Manlovanni, secretaris van de legatie van den H. Stoel te 's-Gravenhage, beroemd aan dc nun tiatuur te Boedapest. -i" .jll- I VOOR HET KANTONGERECHT TE AMSTERDAM. Straatzangers. Twee liedjeszangers hebben voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. Th. I.B. Hiltermann, terechtgestaan de een bij verstek omdat hij op zekeren dag in de Rustenburgerstraat een zanguitvoering zonder vergunning gegeven hadden. De verschenen beklaagde Ik heb alle moeite gedaan om van den burgemeester ver gunning te krijgen, maar het is mij niet mo gen gelukken. De ambtenaar van het O.M. mr. J. Fabius U krijgt waarschijnlijk geen vergunning, om dat u in staat is op andere manier aan den kost te komen Bekl. Het is voor mij een verbazend slechte tijd, zoodat het mij niet mogelijk is, om het brood voor mijn huishouden te ver dienen. Ik tracht nu door zingen op een eer lijke manier in mijn onderhoud te voorzien. (Beklaagde toont den Kantonrechter de par tituur van een muziekwerk, dat hij onder dep arm heeft.) Mr. H. Ja, u kunt me wel een heele sym- phonie van Beethoven laten zien, maar daar gaat hét niet over. Bekl.Ik moet het wel doen meneer. Ik moet toch op een eerlijke manier mijn brood verdienen. Mr. F. Eerlijk is 't nooit, een verorde ning te overtreden. Dat is nooit eerlijk Mr. H.Moet u zelf niet beamen wat de ambtenaar zegt? Bekl.Is 't niet eerlijk Mr. H. De ambtenaar zegt, dat het niet eerlijk is om op die manier .aan den kost te komen 1 Bekl. Ja. Mr. H. ik geef u den goeden raad, ermee op te houden. Wanneer u niet in uw onder houd kunt voorzien, richt u dan tot het Bur gerlijk Armbestuur of ga naar Liefdadigheid Naar Vermogen. Als u waard bent geholpen te worden, zult u worden geholpen. Amster dam staat er voor bekend, dat het heel veel milddadige instellingen heeft. Bekl. Ik ben in het begin van dit jaar bij het Armbestuur geweest en men heeft mij toen 13 steun gegeven. Maar nu doe ik liever dit werk. Mr. H. Dus u gaat er mee door Bekl. Ja, ik moet 't wel doen Mr. H. U zingt tenor. Het andere manne tje, dat bij u was, zingt bas Bekl. Die was toevallig een dag bij mij en heeft me, op mijn verzoek, geholpen. Mr. F. U komt hier niet anders dan din gen vertellen, die u niet mag doen U ver telt eerst, dat u er toch mee doorgaat en nu, dat u een ander hebt overgehaald om u te helpen. U geeft op, dat u behanger en stof feerder is. Kan u in het behangerswerk niets verdienen Bekl. Neen voor mij is er niets in te ver dienen. Mr. F. U was voor u zelf werkzaam en wilt niet bij een ander werken. Ik eisch ver oordeeling tot 10 boete. Bekl. Mag ik nog even iets zeggen Mr. H. Ga uw gang. Bekl.De dagvaarding en het procesver baal zijn niet in orde. Er staat in, dat ik een zanguitvoering gegeven heb voor, het daar aanwezige publiek, maar er was geen mensch op straat. Mr. F. Gaat u dan zingen in een straat, waar geen menschen zijn U gaat toch niet zijlgen voor de musschen, voor de vogels Bekl. Het regende iets en er was niemand in de straat. Mr. F. Maar in de huizen waren toch de menschen. Dat is óók publiek 1 Mr. H. Ja, zelfs in een doode straat is publiek aanwezig. Als u zingt, schuiven de menschen de ramen op en ze geven u wat. Ik veroordeel de beklaagden tot 5 boete ieder. Overtreding der Loterijwet. Terecht stond verder een man, die in Augustus 1.1, betrapt werd op overtreding der Loterijwet. Hij had een kinderfiets ge bouwd daarvan portretten laten maken waar op een nummer. Die portretten had hij ver kocht en liet hij verkoopen tegen een dub beltje per stuk. De kooper, die een nummer had waarop de honderdduizend, der Staats loterij viel, was de gelukkige winner van het fietsje. Bij wijze van reclame reed het zoontje van den man in de buurt op het kin derfietsje rond. Wat doet een gesjochte man al niet om aan den kost te komen Mr. Hilterman Is het nummer uit de loterij gekomen? Bekl.Ja zeker. f|§ Mr. H. Kregen de menschen, die kaar ten voor u verkochten, loon? Bekl.Ik betaalde ze, als de zaak goed ging, 45 stuivers a 2.50 uit. Ik moest de loterij wel houden om aan den kost te komen Mr. H. Gaat 't al maar door Bekl. De loterij is afgeloopen. Mr. H. De prijs is gewonnen, maar niet uitgekeerd. De winner kreeg een oud stuk roest. Bekl. Ik heb een fiets gegeven, maar het is een beetje raar gegaan, 's Avonds kwam de juffrouw, die den prijs won, aan mijn woning. Ik was niet thuis en zij sprak met mijn vrouw. Mijn vrouw zei„de fiets is in beslag geno men en mijn man is er nietwanneer het fietsje terugkomt, kan je 't meekrijgen." Toen is de juffrouw weggegaan en verscheen er een heel vreemd persoon, die zich uitgaf voor haar man. Hij wilde niet gelooven, dat het fietsje in beslag was genomen. En toen zei ik „ja maar, zouden wij 't niet kunnen schipperen. Geld heb ik niet, maar wij kun nen 't op een andere manier voor elkaar krij gen. Ik heb nog een oude fiets staan. Als ik mijn fietsje terug krijg, kan je mij de fiets terug geven en krijg jij het fietsje." Daarmee genoegen genomen. Mr. J. Fabius, de ambtenaar van het O.M. Juist in dezelfde week werd een soortgelijk geval geverbaliseerd. Ze zeggen allemaal, dat ze denken niet schuldig te zijn, maar ver geten dat de Loterijwet het verbiedt. En om dat de Loterijwet het verbiedt eisch ik 50 boete met verbeurdverklaring van het in be slag genomen fietsje. Mr. H. tot bekl.Zult u zorgen, dat der gelijke dingen niet meer gebeuren? Bekl. Armoede zoekt list. Als je niet te eten hebt, moet je toch wat Mr, H. Wilt u eggen, dat u 't weer zult doen Bekl. Neen. Ik moet eten zoeken voor vrouw en kinderen. Dat zei ik. Mr. H. Dus u hebt u vast voorgenomen, dergelijke loterij niet meer te beginnen? Bekl. Ja. Mr. H. De betaling van de boete zou u te zwaar worden? Bekl.Ik krijg 14 van het Burgerlijk Armbestuur. Mr. H. Dan zal ik 't nog eens aanzien. Ik moet u wel veroordeelen, want u bent schuldig, maar ik zal u een voorwaardelijke straf opleggen. Dat beteékent, dat het van u zelf afhangt of u de boete moet betalen, ja of neen. Als u binnen een jaar niet onher roepelijk voor een ander feit veroordeeld bent., behoeft het niet. Ik veroordeel u nu tot een boete van 30 of tien dagen hechte nis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ik zal afzien van de verbeurd verklaring der fiets. DE OPBRENGST VAN EEN GOEDEN BOOMGAARD. In „De Boerderij" wordt melding ge maakt van de opbrengst van 'n goeden boom gaard op de Zuidhollandsche eilanden ge durende de laatste 8 jaren. De eigenaar is een ze.er ervaren vakman, die een uitstekend stuk grond in gebruik heeft. Voorts heeft hij steeds selectie op de soorten uitgeoefend, de boomen oordeelkundig behandeld, ze bemest volgens de nieuwste methode en veel gedaan om ziekte te voorkomen, zoodat de boomen naast voldoende vruchtbaarheid goede groeikracht vertoonen. Door dit alles is de opbrengst veel hooger en vooral ook regelmatiger over de jaren verdeeld, al ont snapt hij ook niet geheel aan de z.g. beurtja ren. De boomen zijn 25 tot 30 jaar oud. Van 1915 tot en met 1922 bracht deze 2,8 H. A, groote boomgaard een bedrag van ƒ55.750.64 op, of gem. p. jaar 6968,83- Voor de weide onder de boomen is een waarde van 500 te berekenen, zoodat men op een jaar lij ksche bruto-winst van totaal 7468,83 komt. De uitgaven bedroegen voor plukken en sorteeren 800, voor snoeien 200, voor mest en besproeiing 400, voor lasten 100 en voor verderen arbeid en onderhoud 500, te zamen dus 2000. Ten slotte wordt nog extra 300 afgetrokken, waardoor men tot een netto bedrag komt van ruim 1840 per H.A. Dit bedrag is zeker hoog en zou zelfs in een intensief bedrijf (waarbij het gras ver dwijnt, aardbeien en bessen op den voor grond treden en de kroonboom vaak wordt vervangen' door den struik) geen slecht fi guur maken. De keuze van de soorten is ech ter van Jiet allergrootste belang. De boomen in bedoelden boomgaard hebben alle dezelfde goede zorgen genoten, maar toch zijn de uit komsten zeer verschillend, zooals uit de on derstaande cijfers moge blijken welke de op brengst aangeven in guldens per jaar en per boom" Peren Oomskinderen 23.51, Zwijndrecht- sche wijnpeer 34.02, Beurré Clairgeau 11.36, Winterbergamot 12.10, Saint Germain 10.26, Maagdepeer 27.71, Beurré de Mérode 21.93, Ncord-Hollandsche suikerpeer 12.93, Wil liam Duchesse 11.38. Appelen Goudreinet 21.86, Armgaard 13.72, Codlin Keswick 18.65, Bellefleur 9.- Zoete Campagner 9.85 en Tuinzoet 3.88. Deze opbrengsten zullen echter op andere plaatsen weer anders kunnen zijn. Niet ver van dezen boomgaard bijv. had de goudrei net zwaar te lijden van bloedluis en kanker en werd dan vaak door Armgaard en Keswick in de schaduw gesteld. De Inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen dienst, N. van Poeteren, bericht Het blijkt bij hen, die aardappelen vanuit Groot-Brittannië, maar meer nog vanuit Duitschland en Polen in ons land invoeren, nog niet voldoende bekend te zijn, dat deze invoer niet geheel vrij is, maar dat deze al leen toegestaan kan worden, als elke zending vergezeld is van een gezondheidsverklaring, waaruit blijkt dat de aardappelen vrij zijn van aardappelwratziekte en dat het perceel, waarvan zij geoogst zijn, fninstens 500 Me ter verwijderd is van een terrein waarop wratziekte is waargenomen. Deze verklarin gen moeten zijn afgegeven door de daarmee bevoegde instellingen in de landen van her komst t.w. voor Engeland het Ministry of Agricul ture and Fisheries voor Schotland het Ministry of Agricul ture of Schotland voor Duitschland de Deutsche Pflanzen- schutzdienst# die -gevormd wordt door de Biologische Reichsanstalt für Land und Forstwirtschaft te Dahlem-Berlin en de Hauptstellen für Pflanzenschutz van deze instelling in verschillende staten voor Polen Section des Maladies des plantes de l'Institut Agricole de l'Etat (Panst wowy Institut Naukowo Polniczy) Byd goszcz en de Section des Maladies des plan tes de l'Institut Agricole de l'Etat (Panst- wowy Institut Naukowo Polniczy) Pulawy. Hun, die aardappelen uit bovengenoem de landen willen invoeren, wordt dringend aangeraden ervoor zorg te dragen, dat aan de eischen omtrent de gezondhéidsverkla- ring voldaan wordt daar anders de invoer kon worden geweigerd. Van eiken invoer moet vooraf kennis ge geven worden aan bovengenoemden inspec teur, opdat het eveneens voorgeschreven on derzoek bij den invoer tijdig kan worden uit gevoerd. De regeling treedt 2 November in wer king. De onderhandelingen tusschen het Amster- damsche Gemeentebestuuren de Federatie van handelaren in aardappelen, groente en fruit, hebben tot het resultaat geleid, dat een overeenkomst betreffende de prijzen van aardappelen is gesloten, welke 2 November a.s. in werking treedt. De Prijzencommissie zal worden gevormd door den wethouder voor de Levensmidde len, den directeur van het Marktwezen eener- zijds, en de vertegenwoordigers van de Fede ratie anderzijds. Elke week zal de kleinhandelsprijs van de meeste aardappelsoorten worden vastge steld. Deze kleinhandelsprijs, die ook tus- schentijds kan veranderen, indien daartoe aanleiding bestaat, zal worden gepubli ceerd. Ook zal aan de winkeliers en handelaren, die verklaren den prijs te zullen handhaven vanwege het Gemeentebestuur borden wor den uitgereikt waarop de prijzen ten behoeve van het publiek moeten worden vermeld. Geschillen uit de overeenkomst voort vloeiende, zullen aan een Commissie van arbitrage worden onderworpen. Op een en ander zal controle worden uitgeoefend. Het gaat den visschers, naar uit Lemmer gemeld wordt, de laatste weken ook al niet naar wensch. De haringvangsten toch zijn nog gering en de spiering is zoo klein van stuk, dat ze voor het grootste gedeelte niet te verkoopen is. Indien niet spoedig een gunstige verande ring in de visscherij komt, zullen velen een schralen winter tegemoet gaan. Tegen afgifte van dezen BON wordt gratis een plaatsbewijs verstrekt voor de op voering van „Roofdieren" op Woensdag 4 Nov in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk onder voorwaarde, dat daarbij minstens 1 toegangskaart wordt gekocht en dat de Gemeentebelasting wordt voldaan. N.H.C. Zooals men zich zal herinneren, werd te vorigen jare door de Vereeniging Vrienden van het Tooneel in Den Haag een prijs vraag uitgeschreven voor Nederlandsche tooneelstukken. Er werden drie prijzen be schikbaar gesteld, terw# tevens werd toe gezegd, dat genoemde Vereeniging even tueel moeite zou willen doen, de bekroonde werken door een Nederlandsch tooneelge- zelschap te doen opvoeren. Voor de beoor deeling werd een jury ingesteld, bestaande uit de heeren Jhr. A. W. G. van Riems dijk, Balthazar Verhagen en Dr. J. L. Walch. Voor deze prijsvraag werden niet minder dan 82 tooneelstukken ingezonden. De jury die voor dezen omvangrijken arbeid lan ger tijd noodig heeft gehad dan aanvankelijk kon worden voorzien, is thans met haar be- oordeeljng gereed gekomen. Naar haar een parig oordeel kon geen der inzendingen voor een bekroning in aanmerking worden ge bracht. Het is mogelijk, zoo meldt men ons, dat niet alle Nederlandsche dramaturgen aan deze prijsvraag hebben medegedaan, of dat zij, die dit wel deden, niet hun beste werk hebben ingezonden. Mocht dit zoo zijn, dan kan het slechts worden betreurd, dat déze welgemeende poging om eenige goede Nederlandsche tooneelwerken bekend te maken, op een mislukking is uitgeloopen. Opmerkelijk was het gebrek aan oor spronkelijkheid bij de meeste inzendingen. Velerlei oude en verouderde vormen keer den hier in matte en fantasielooze uiter lijke navolging terug. In sommige gevallen kon wel is waar het gegeven als eene ori- gineele vondst worden gewaardeerd, maar dan lieten toch de dramatische uitbeelding, de karakterteekening en de tekstbehande ling, die dat gegeven tot een kunstwerk hadden kunnen verheffen, te veel te wen schen over, dan dat een bekroning met daaraan verbonden opvoering gerechtvaar digd zou kunnen zijn. Volgens de indertijd gepubliceerde bepa lingen voor deze prijsvraag bestaat er geen beroep op de uitspraak der jury. De inzendingen zullen dezer dagen aai? de auteurs worden teruggezonden. HAMLET IN MODERN COSTUUM. De Directie van het „Vereenigd Tooneel" te Amsterdam deelt mede, dat zij in overleg met het Bestuur van het Tooneelverbond besloten heeft eene voorstelling te geven van Shakespeare's „Hamlet") gespeeld als een stuk, dat heden ten dage geschreven zou zijn. Het ligt in de bedoeling van de regie om_ te trachten, Shakespeare's „Hamlet" te zien vanuit een ander principe, maar de voor stelling heeft niet ten doel, de vroegere op voeringen van „Hamlet" onder leiding van Eduard Verkade, te vervangen. Daar in de Engelsche opvoeringen in modern costuum naar het schijnt ver schillende effecten, die het treurspel bevat, meer tot hun recht zijn gekomen dan bij de traditioneele Engelsche opvoeringen, is het de bedoeling ook hier te lande eenzelfde ex periment te beproeven. Dus niet uitgaan van een vooropgezette principe, maar louter een experiment, is het doel waarbij getracht zal worden, niet tegen den geest van het werk zelf te zondigen. Een geheel nieuwe mis en scène is voor deze voorstelling ontworpen en een geheel andere wijze van spelen zal worden betracht, zoodat de beide voorstel lingen van hetzelfde stuk door het Vereenigd Tooneel te geven, als twee verschillende opvoeringen naast elkaar moeten worden bcr schouwd. Thomas van Kempen over de Heilige Maagd, door Jo annes Mercator Sr, met me dewerking van P. Hilarion Thans O.F.M. Uitg. Henri Bergmans Co, Tilburg. Dit is de Nederlandsche vertaling van he: boek, dat in zijn oorspronkelijke taal (de Latijnsche) zoozeer is geprezen door zoovele bevoegde beoordeelaars en waarvan zij den wensch hebben geuit, dat spoedig een Hol- landsche vertaling mocht volgen. Het geheel is ruim zoo groot van inhoud als de „Navolging" en bestaat uit gebeden, over wegingen, voorbeelden en lofzangen. De stof is tot aller tevredenheid zonder wringen gerangschikt volgens het kerkelijk jaar. We prijzen de vertaling er van als keurig verzorgd. Het is een boekje, waarvan lezing en overweging veel goeds kan stichten. De inhoud trekt het geloovig hart met zachten drang tot de Lieve Vrouwe, die door Thomas van Kempen in zoetvloeiende proza en poe- zie wordt aangeroepen en vereerd. Het geeft gebeden, overwegingen en lof zangen, in eenvoudigen, onge kunst e'den taalvorm. Ook het uiterlijke kleed biedt veel aan trekkelijks. Op fraai illustratie-papier in lin nenband gebonden, is hét fijn uitgevoerd en met mooie en duidelijke letter gedrukt In net St. Joseph-Missiehuis te Koosen* daal van de St. Joseph-Missie-congregatie van Mill Hill is bericht ontvangen van het overlijden van den Weleerw. father J. Ut*, op zijn thuisreis naar Europa. Het comité van actie der. samenwerkende bonden van Oud-militairen van land-, zee macht en koloniën heeft een adres aan den minister van Koloniën a.i. gericht, waarin gezegd wordt, dat men met veel belangstel ling het antwoord van den minister tegemoet- ziet op de'in het Voorloopig Verslag over de Marine-begrooting gedane vraag of de minis ter niet van oordeel'is, dat voor eenige verbe tering moet worden gezorgd ten opzichte van de moeilijke omstandigheden der vóór 1918 gepensionneerden. Het comité verzoekt den minister, nu de financieele toestand van het Rijk aanmerke lijk verbeterd is, te willen overwegen de toe zending van de betreffende memorie aan de Tweede Kamer vergezeld te doen gaan van een voorstel tot verhooging der bedoelde pensioenen..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14