Mü smaakt alléén i eenBROCHEScigaret 'ANK Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Verkeersongevallen. 30ct.per half ons III Zaterdag, 31 October 1925 50ste Jaargang No. 16186 DICK GOEMANS VOGELENZANG Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 BBBBBBBSBBBBBBBBBBBB® - STADSNIEUWS. Agenda 1 November HAARLEM. BEVERWIJK. Met ingang van f November wordt de op de Spaarbankboekjes te vergoeden rente vastgesteld op sy2 pCt. Agenda 2 November Het St. Jozefsgesticht te Hillegom, dat deze week klaar gekomen is. De foto laat de aanzienlijke vergrooting goed uitkomen. De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Huldiging van den heer H. Wieringa. Te veel van het goede. Koperdiefstallen. De waterleiding in Haarlemmermeer. In Haarlemmermeer is aangevangen met de werkaaamheden voor de waterleiding. Bovenstaand schetsje geeft in de blok-lijnen een overzicht van de buisieidingen; die door den Haarlemmermeer zullen worden aan gelegd. Men ziet hieruit dat alle hoofdpunten van den polder in het waterleidingnet zijn opgenomen. Aangehouden. Gevel naar beneden. Mr. F. WILLEKES MACDONALD.t Personalia» Telegraphisch Weerbericht „Tuinbouw en Plantkunde." Hiej-Jioven een foto van den minister buitengoed „Spaar en Hout". Het wijzend op „Spaar en Hout", vraagt Het bezoek van Minister de Geer. in gezelschap van het college van B. en W. van Heemstede^ voor hel gezelschap schijnt plcizier te hebben. De reden daarvan is, dat de minister. of dit 't toekomstig centraal gebouw van Bloembollencultuur is. 'n* vei**ip IXjMUipfcN l HAARLEM COURANT Groothandel in OLIËN, VETTEN en TEERPRODUCTEN Specialiteit in FORD-OLIË Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscüappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents, bij vooruitbetaling. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel. Alle abonne s op du Diaa zijn, ingevolge aè verzeker ings voorwaarden, Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor eèn der volgende uifkeeringen i OUUU. Levenslange geneele ongescmktheiü toi werken door f 7Cn verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 3U. bij een on^evai met f OCfl doodelijken afloóp 1 nJU. bij verlies van een hand, f |OC een voet of een oog I oij verlies van een f Cjl bij een breuk van f A f) duim of wijsvinger 3U. been of arm 1 tU". bij verlies van een andere vinger. 113. Aan des anderen kant. Wat in de levensopvatting der meeste mensihen, gelijk déze zich in de practijk openbaart, het sterkst opvalt, is de schrik barende eenzijdigheid. En dan bedoel ik niet alleen die groote massa, welke er zoo maar zonder God of gebod op los leeft, maar ook het meerendeel dergenen, die er prat op gaan als christen, als geloovige be kend te staan, 't Is juist of er aan het leven maar één kant is. Zie ze jachten naar eer en roem. Jaren en jaren lang worden alle vermogens van geest en lichaam ingespan nen voor het ambt, de- onderscheiding, den schitterenden post te bereiken, die lokt aan het einde van een langen en moeilijken weg. Wanneer ge niet beter wist, dan zoudt ge zeggen: voor dien mensch is daar het para dijs; wanneer hij dat punt maar bereikt heeft, is zijn leven voltooid; daarachter ligt voor hem niets meer. Zie er anderen jagen naar goud; de eene onderneming na de andere; de eene gewaagde zet volgt op den ande ren. In slapelooze nachten dansen den spe culant de beurskoersen voor de oogen; hij wacht tot 's avonds laat, tot Wallstreet be kend is en 's ochtends staat hij bij de brie venbus den courantenlooper op te wachten; overdag gunt hij zijn makelaar geen rust Is het niet, of voor zoo iemand, de hemel opengaat, wanneer het gewenschte kapitaal eenmaal bijeen zal zijn? De berg goud is zijn einddoel; daar houdt zijn streven op. En dan de derde categorie der levensgenieters, dehunkeraars naar de groote wereld met schitterende salons en balzalen, naar cham pagne, elegante vrouwen, naar ruischende zijde, bontjassen en glimmende auto's, Is het niet of allen, die meedwarrelen in dien lokkenden reidans, daar, aan dien ééner, kant van het leven, hun bestemming zien? En'dan zwijgen wij nog van de euveldaden, die maar al te vaak gepaard gaan met dien jacht naar dat ééne levensdoel; hoe de ^er- zuchtige meer nauwgezetten van geweten en zwakkeren met zijn brutale ellebogen opzij "dringt en met zijn hakken vertrapt; hoe de geldgierige niet terugdeinst voor woeker en oneerlijke practijken; hoe de ge notzuchtige zijn ooren riópt voor de stren ge stem der moraal. Dit ééna is zeker, dat al dezulken hoogst eenzijdig zijn. Immers, zij weten en zijn er in hun diepste wezen van overtuigd, dat zij hier slechts bezig zijn aan één kant van hun bestaan, aan den koristen, den kleinsten. Wanneer de dood komt en hun stoffelijk omhulsel wegneemt, komt het leven aan dén anderen kant, het langere, het grootere, het eeuwige. Onbegrijpelijk lijkt het, wanneer men de jachtende, zwoegende, genietende, dansen de wereld daar heen ziet razen, dat er zoo weinigen aan die eenzijdige levenspractijk ontsnappen. O, ik weet, dat het leven zijn eischen stelt, dat er ambitie moet zijn om vooruit te komen; levenslust om den ar beid vol te houden; dat de beste christen den Heer in vroolijkheid dient. Maar dat alles pleit nog niet vópr de eenzijdigheid, de levensopvatting, welke van de zeven da- gep der week er niet ééne voor Zondagshei liging kan afnemen; die van de vier-en- twintig maal zestig minuten in ieder etmaal er geen vijl kan afnemen om te denken aan zijn tweede leyen, aan de andere zijde van den weg. Dat de kortzichtigheid het kind zonder uitdrukkelijke vermaningen en vingerwij zingen naar boven, doet opgaan in zijn spel en genoegens, 't is begrijpelijk en ver schoonbaar. Dat de jeugd, waarin het ieven nog bruist, voor wie de dood nog zoo ver af lijkt, die alle zorgen weglacht en voor wie de toekomst idealen toovert, dat zij moeite heeft, om haar levenshartstocht in te'toornen, dat het haar geweld kost om haar aandacht boven het tijdelijke en zin nelijke uit op de eeuwigheid te richten; 't is verklaarbaar. Maar wij, volwassenen, die het leven met zijn bitterheid gepeild heb ben, die vergeefs hebben gebouwd op men- scbelijke trouw, die leedhebben zien sc-rijnen onder klatergoud, waarom zijn ook wij zoo eenzijdig. En, ook al hadden wij al die beweegredenen niet, wij hebben toch onze dooden Er is één stem, waarbij alle rumoer ver stomt, waarbij alle hartstócht ophoudt te hraDden, waarbij alle muziek zwijgt, alle vreugde verbleekt: de stem van den dood En wie heeft als volwassene die allesbe- heerschende stem niet één of meermalen gehoord? Zoovelen hebben door dien dood verliezen geleden, waar zij nooit meer bo ven uit waanden te komen; zoovelen onzer hebben door dien dood dierbaren, van zich voelen afrukken als werd hun 't eigen vleesch verscheurd. Weken, maanden leng, bleef die stem uit het graf vaak klinken, doofde allen levenslust, deed een opko menden glimlach op de bittere lippen' ver sterven. Maar het leven hernam zijn rech- ten, gelukkig! de levensmoed keerde weer. Maar moest die stem van den dood ge smoord worden? Moest zij vergeefs geklon ken hebben? Mogen de stemmen van' die gewezen dierbaren niet blijven spieken, niet om ons angst aan te jagen, niet om on ze gewettigde vreugde te verstoren, njaar om ons te herinneren aan de twee kanten van ons bestaan: één kortstondige tijd nier, een eeuwigheid aan den anderen kant. Hoe is het mogelijk dat volwassenen, dat men- schen met levenservaring, zóó eenzijdig kun nen opgaan in jachten naar eet. naar geld, naar genot? Hebben wij dan onze dooden niet? Benijdeswaardige instelling in de Room- sche Kerk, die „Allerzielendag", feest der dooden, ons door de ongeloovige wereld benijd. Niets trekt den niet-katholiek meer naar onze kerken; dan wanneer op 2 November de altaren schuil gaan onder de zwarte kleeden; wanneer pyramiden van waslichten flikkeren in de geheimzinnige duisternis; wanneer de orgels het hartver scheurende „Miseremini mei" klagen. Want het wereldsch gewoel moge de stemmen onzer dooden al overschreeuwen, in het sterfelijke menschenhart blijft de drang om te schouwen achter den sluier van het hier namaals toch voortdurend kloppen en dank baar grijpt de nog niet geheel'verwereld- sche mensch de gelegenheid aan om even te mijmeren over allen, die hem eens dier baar waren en die hem ontvielen. In het feest der dooden is het hem, als maakte hij iets goed tegenover de afwezigen, die hij ondankbaar genoeg was te vergeten in het levensrumoer. Maar zóó begrijpt de Roomsche Kerk niet den Allerzielendag. Voor haar. is het geen feest der dooden, aangericht Uit gevoels overwegingen. 't Moet niet zijn een bevre diging van het hart door het branden van kaarsen en nog minder het sleepen van karrevrachten bloemen om de graven op de kerkhoven op te smukken, zooals in Zui delijke landen 2 November tot een feest wordt gemaakt. De Kerk wil, dat dien dag de stem van den Dood overheersche en spreke met vrucht voor de levenden aan deze en voor de gestorvenen aan gene zijde van het graf. Voor de levenden moeten opklinken de hartverscheurende kreten uit den poel der loutering, verma nend, dat de ziel, eenmaal vrij van het li chaam, het leven eerst op werkelijke waar de leert schatten, .gaat inzien, waar haar eigenlijke bestemming ligt, en dat haar vlammende smart brandt in het verlangen, waarmede zij naar haar Schepper getrokken wordt, van Wien zij zich verstooten ge voelt, omdat zij haar tijd aan dezen kjnt van het leven in kortzichtigheid verbeuzeld heeft. Voor de levenden is dit visioen van martelend verlangen de heilzame stem uit het doodenrijk, met de aansporing, om naar best vermogen de straffende rechtvaardig heid door boetedoening te vermurwen en de smachtende zielen opwaarts te heffen naar hun eeuwig einddoel en hun ware rust. Zóó verstaat de Kerk het feest dfer doo den, aan welks vooravond wij weer staan, ons het halt toeroepend in onzen levensroes en wijzend naar den overkant van dit korte en broze leven. HOMO SAPIENS. Stadsschouwburg Het Rika Hopper Ge zelschap.„Een zeer wild huwelijk" 8 uur. Schouwburg Janswsg Frascati Operette Ensemble: „De Mascotta" 8 uur. zal den heer Wieringa dien avond mede een huldeblijk aanbieden. De.huldiging, waarvan de regeling in han den is van de leeraren aan de Avondschool, de heeren VanGhert en Max, vangt om 8 uur aan. Een vrachtauto door een goe derentrein aangereden. Vrijdagmiddag te half 4 stond een vracht auto van de firma Los uit Oude Wetering te wachten voor den onbewaakten spoor wegoverweg aan den Sloterweg Zuid te Nieuw-Vennep, terwijl men bezig was met het rangeeren van een goederentrein Toen de laatste wagon was gepasseerd, meende «le chauffeur te kunnen doorrijden. Op den overweg gekomen bemerkte hij evenwel tot zijn grooten schrik dat ook uit de andere richting een goederentrein naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De loco- tief greep het achterste gedeelte van de auto, die geheel omsloeg en met den kop in de wegsloot terecht kwam. Gem. Concertzaal N.V. Groot i ooneel; „Hel Teeken des Kruises" 8 uur. Luxor Theater Bisoscoopvoorstelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst en Industrie - 10—4 uur. Sociëteit „St, Bavo" Waschindustriëelen 8 uur -Bestuur Metaalbewerkers 8 uur.Bevolkings Bureau half 9 uur. Stadsschouwburg Italiaansche Opera „Tra. viata" 8 uur. Gem. Concertgebouw N.V. „Groot Too- neel" „Het Teeken des Kruises" 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 ttur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur ',s Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, de.s middags van 24 uur, en 's avond* van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.toeg 309 Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 8tO uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 ju» op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord* St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) i Dinsdagavond. Eerste Hulp bij' Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeve! De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. C. A. L. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Telefoon 10175 en de Park-Apo theek, Kleverparkweg 13. Telefoon 11793. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 7149 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van VA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7 Pi9 uur. Gen. de la Reysfraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Bij de huldiging van den heer H. Wierin ga, oud-directeur der Gem.' Avondschool voor Handelsonderwijs, welke a.s. Maandag 2 November zal plaats hebben in het gym nastieklokaal van het Gem. Lyceum aan de Zijlvest, zullen, naast het college van Bur gemeester en. Wethouders o.a. tegenwoordig zijn' de rector van het Gymnasium, de direc teuren van het Gem. Lyceum en der 2 Hoo- gere Burgerscholen, de directrice der Mid delbare Meisjesschool en de directeur der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonder wijs, terwijl voorts directeur, leeraren en leerlingen der Avondschool voor Handels onderwijs aanwezig zullen zijn. Een comité, dat zich dezer dagen uit dc oud-leerlingen der school heeft gevormd. Wonder boven wonder bekwam de chauf feur geen letsel. Dc vrachtauto werd zeer ernstig beschadigd. Het treinverkeer ondervond geen noe menswaardige vertraging. Een motorschip in de Ringvaart gezonken. In de Ringvaart nabij Aalsmeer lag gis teren een motorschip voor de steiger van de Coöperatieve Tuinbouwaankóopvereeniging. Terwijl men bezig was ijzeren staven te laden, ging de bovenlast schuiven, waardoor het schip water binnenkreeg en na enkele oogenblikken zonk. Groote waterschade werd aan dc stukgoederen aangericht. Met een duiker is men thans aan het werk de last en het schip weer boven water te halen. Autobotsing op den Sloterweg. Vrijdagmiddag had een botsing plaats tus schen een tweetal luxe auto's op den Slo terweg. De auto, die uit Amsterdam kwam, werd gehavend aan den motorkast. Van de andere auto werd een voorruit vernield en brak een spatscherm. Persoonlijk# ongeluk ken hadden niet plaats. De gevaarlijke bocht. Gistermorgen zijn op den hoek Smede straat en Kruisstraat twee wielrijders tegen elkaar gereden, waardoor de fietsen werden vernield. Doordat de eene wielrijder moest uitwijken voor een tram, zag hij de andere niet aankomen. Door de motorbrigade is gisteren aange houden een vrachtauto, geladen met pulp, welke op de Amsterdamsche Vaart reed en niet was voorzien van behoorjijk werkende remmen, van nummer en letter en de be stuurder niet in het bezit van een rij- en nummerbewijs. De auto werd m beslag ge nomen. Als gevolg van het niet kunnen remmen, kwam de auto zelfs in aanraking met de po litiemotor, welke licht werd beschadigd. Door de recherche te dezer stede is aan gehouden B. N., portier van een metaalfa- briek, alhier, welke in den laatsten tijd 93 Kg. geel koperdraad en 1414 Kg. rood ko perdraad had ontvreemd. Bij een opkooper werd 63 Kg. geel koper en 14)4 Kg. rood koper in beslag genomen. B, N, heeft be kend. Ldprejettterde hTigen. H a Ipoor i Door de recherche is aangehouden de 44- jarige M. D en de 53-jarige M, B. ter zake het plegen van niet nader te noemen han delingen met eeh 13-jarig achterlijk meisje. M. B. heeft bekend. Gistermorgen viel de spits van het orna ment van de voorgevel van perceel Wilhei- minastraat 61 naar beneden, zonder evenwel ongelukken te veroorzaken. In den ouderdom van bijna 65 jaar is hedennacht overleden mr. F. Willekes Macdonald, advocaat hier te stede. Toen de heer Willekes Macdonald heden morgen op den gewonen tijd niet beneden kwam, ging men kijken en vond hem dood te bed liggen. De ijlings geroepen geneesheer constateerde den dood door hardverlamming. De heer Willekes Macdonald promoveerde in 1885 tot meester in de rechten en ves tigde zich toen als advocaat in Haarlem. Op mr. Van Styrum na was hij het oudste lid der Haarlemsche balie. De thans overledene hield er niet van op den voorgrond te treden en aanvaardde om die reden ook geen bestuursfuncties in vereenigmgen of corporaties. Om diezelfde reden ook wenschte hij geen jubilea, als bij zijn 40-jarig feest als meester in de rechten, te vieren. Het tragische van dit plotselinge sterf geval is wel, dat mr. Willekes Macdonald zco spoedig zijne echtgenoote in den dood gevolgd is. De vorige week Vrijdag toch vend de begrafenis van mevr. Willekes MacdonaldReijnvaan plaats. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw van 29 Oc tober 1925 is, met ingang van 1 November 1925, benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwschool te Lisse J. W. Roozen, te Overveen, Barometerstand 9 uui v.m.: 760. Stilstand LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.en Maandai om 4.58 Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 October. Hoogste Barometerstand 776.8 m.M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 734.7 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 31 Octo ber tot den avond van 1 November: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zui delijken wind, jicht tot halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. De 'afdeeling Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, vergadert op Dins dag 3 November a.s. des avonds te kwart over 8 uur in de Tuinzaal van Café Brink- mann. De agenda vermeldt o.m. een lezing van den heer J. J. van Cruyningen over „Het kweeken vap Orch. Cypripedium".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1