n i Radio-omroep. mmmm DE SPAARNEBANK Aan ónze Lezers Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. iCOVa 7 9^/a 40 Vs Ter Ziele. GEMENGD NIEUWS. Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. EEN MEEVALLER VOOR HOLLAND SCHE GRENSBEWONERS. UIT DE PERS. EEN DERDE ORDE VOOR DE PROTESTANTEN. KUCHTEN OVER BEZORGING. LAATSTE NIEUWS. Instructies van de bezettingsautoriteiten. Nieuwe import-rechten ter bescherming der Engelsche industrie. Belangrijke internationale overeenkomst in de Diamant-industrie. De financieele plannen van Caillaux'. UIT DEN OMTREK, VELSEN. ■hmmm RADIO- 7C -i LUIDSPREKERS 3 per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620, BEVERWIJK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BENNEBROEK. ZANDVOORT. BINNENLANDSCH NIEUWS. LANDB. EN VI5SCHERIJ Het beleid van Justitie. Een ernstige waarschuwing aan onze boeren. Spoort al Uw kennissen aan httn vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Hajcrlemsche Couran 31 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE 'KOERS BERLIJN 59.20 PARIJS 10 50 3RUSSEL 11.35 WEENEN 36— LONDEN i i i i 12.041/a STOCKHOLM 66.60 KOPENHAGEN 61.60 OSLO 11 11 t 50.80 BAZEL t i i 48.— NEW-YORK 2.49 ROME i 10— V K HEDEN S% Nederland 1919 lOOl/a 6% Nederland 1923 «021/2 1021/2 981/e 4X NederL 1917 98i/16 756 N.-L 1921 A.. 101x/? 101i/o 6% N.-L 1923 D.. 021/2 102i/2 KolL Lloyd 43 Oude Vaaxt 63 63 dito Gem. Eigend 51 52 Mij „Nederland" 168 168 Scheepvaart-Unie 157 57i/4 RottercL Lloyd 137 140 Paket vaart 185 1851/2 Oude Boot 75 76 HolL Stoomboot 21 20 !/a H V. A. 560 5691/2 Java Cultuur 310 316 Jurgeoa gew 126 127 Koloniale Bank 1711/51 173 1 dische Bank 1381/a 1391/2 CerL Handel Mij. .40 142 Reac. di*o 1401/a 1421/2 Phoenix 103 Geconsolideerd* «651/2 164 Kon. Oli* 390 388x/2 U Steel 128 127 Marin* comm. 11 IOV2 Vorstenlanden 149 1513/4 139 C.mp. Merc. Arg 7 Poerworedjo Oude Del» 418 419 Sencmbah 495 475 ex.d Deli Batavia 319 362 A'dain Rubber 371 373 Serbadjadi 388 393 Silau 225 233 Wai Sumatra 357 Dordtsche Petr. 361 359 Southern Rails 114 114 143 143 93 Wabasb 40 */2 Comm. Maxwell 7 Met ophef werd dezen zomer in de dag bladen het publiek bestookt met berichten over een te Zandvoort op te richten Open lucht-theater. Weliswaar werd de uitwer king van zoo goed als alle plannen ver schoven naar het volgende seizoen en werd toen alleen een beroep gedaan op de be taling van de entréeprijzen van het publiek voor de toen georganiseerde fooneelvoor- stellingen, maar Jan Publiek moest toch wel onder den indruk komen, dat alles ernstig gemeend was. Welnu ernstig ge meend was het natuurlijk in zoover, dat, wanneer de opzet onverhoopt en onver wacht, mocht zijn geslaagd, met genoegen de. financieele vruchten er van zouden ge plukt zijn door de betrokkenen. Weinigen echter hebben er van den begin af aan een ernstig aangepakte zaak in gezien. Meer geleek alles op een. op 'n fuifavond door vroolijke jongelui opgezet spelletje, don op een welgefundeerde en weldoordachte onderneming. Het kan dan ook niet anders of de klad zou er in komen en naar wij vernemen ligt zelfs de commissie, die de stichting van het Openlucht-theater zou bevorderen, op apegapen, indien zij al niet reeds overlegden is. Zoo zijn dus ook deze plannen vhn een Zandvoort's Openlucht theater ter ziele. Het vult de rij aan van zoGveel andere door liefhebbers en ter zake onkundigen te Zandvoort opgezette en mis lukte ondernemingen als sportpark, renbaan, openlucht-theater e.t.q. Al deze mislukkin gen doen aan den naam van Zandvoort geen goed. Toch is er in Zandvoort wel wat te be ginnen v^n dien aard. Evengoed als op an dere badplaatsen van ongeveer gelijken om vang en standing. Maar 't wordt o.i. tijd, dat er eens een man aan het werk gaat met organisatietalent, financieel-krachtig en met doorzicht, die aan dat geliefhebber een einde maakt en een degelijk, welbestu deerd plan uitwerkt, dat Zandvoort een goede toekomst waarborgt. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond een ledenverga dering in het Gebouw Sint Bavo en laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat het huis bezoek, om de leden aan te sporen en op te wekken de ledenvergadering trouw te bezoe ken, inderdaad een succes is geweest. Met de opkomst was het bestuur ten zeerste inge nomen, en het hoopt dat de vergaderingen steeds voltallig bezet zullen zijn. Op een kernachtige wijze opende de voor zitter deze vergadering, memoreerde ver schillende feiten over het algemeen belang van de leden.* Voorts ging spr. na het verloop van het 15-jarig bestaan van de afd. Haarlem, memoreerde, dat alles bijeen genomen het lustrum schitterend geslaagd is, waarvoor spr. ook dank bracht aan de feestcommissie. In verband hiermede bracht de voorzitter een woord van dank aan den redacteur van het Orgaan, dat in de laatsten tijd een nieuw levenslicht heeft mogen aanschouwen. Ook deelde de voorzitter mede, dat de penning meester is benoemd tot correspondent van het Plaatsing-bureau. Vervolgens zullen bin nenkort ontwikkelingsavonden georganiseerd worden. Voorts werd met algemeene stemmen tot candidaat voor den Bondsraad benoemd de heer Elligens. Hierna gaf de voorzitter van de feestcommissie een verslag van het 3e Lustrum, memoreerde het succes daarvan, en deelde mede, dat de feestcommissie een denkbeeld heeft geopperd, om door een vrij willige bijdrage een nauwer verband te krij gen met de leden, opdat alle leden aan het jaarlijksch St. Franciscusfeest kunnen deel nemen. Voorts herinnerde de voorzitter van de feestcommissie de leden eraan om den garant van het Vaandel zoo spoedig mogelijk van zijn verantwoording die hij opzich genom- men heeft te ontheffen en beveelt de collecte voor het vaandal ten zeerste aan. Vervolgens sprak de heer Elligens zijn vreugde er over uit, dat het werk van het bestuur beloond was geworden en hij bracht hulde aan die leden, die gevolg hebben gegeven aan het woord dat bij het huis bezoek behandeld is geworden. Na een kleine pauze werd de Propaganda besproken en het bestuur zal in de toekomst alles in het werk stellen, om het leden aantal hooger te doen opvoeren. De voorzitter voegde hieraan nog een pit tig woordje toe. Bij de rondvraag worden alle vragen naar genoegen beantwoord. Met een woord van dank werd de vergade ring gesloten, en het bestuur hoopt, dat de volgende vergadering nog drukker bezet zal zijn. Qeb hei m'fstekendste aan te bieden da* iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHft. P. ROCKEFELLER. ARTIS EN DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Reeds lang wordt er geklaagd over het ge ring aantal leden van „Artis" in Amsterdam, in vergelijking met de Diergaarde te Rotter dam. Die klacht is nog onlangs geuit op de te Amsterdam gehouden algemeene Vergade ring van het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap. „Natura Artis Magistra". De directie der Rotterdamsche Diergaarde heeft dienaan gaande eenige inlichtingen aan de Tel. ver strekt. De Directie heeft den indruk, dat dit verschil hoofdzakelijk te wijten is aan de verschillende algemeene omstandigheden. Amsterdam toch biedt op velerlei gebied af leiding, kunstgenot en vermaak, Rotterdam veel minder. Verder is de centrale ligging in Rotterdam ongetwijfeld gunstiger. Toch telt de Diergaarde vele leden onder de Tuindorp- bewoners, die meer dan een uur trammen van de Diergaarde verwijderd waren, zoodat de factor der ligging toch niet allesoverwegend behoeft te zijn. Maar wat men vooral als voornamen factor mèènt te moeten beschouwen van het groo- tere aantal leden te Rotterdam is het feit, dat alle entreeprijzen daar veel hooger zijn. Door dat de toegangsprijzen voor niet-leden in Artis zoo laag zijn, vinden vele inwoners van Am sterdam het gehalte van het publiek minder prettig, terwijl zij dan voor de enkele keeren dat ze Artis bezoeken, liever ook slechts die lage toegangsprijzen betalen dan het lidmaat schap. Het zou in 't algemeen toch redelijk zijn dat de toegangsprijzen met den verhoog den levensstandaard mede waren verhoogd. De toegangsprijs voor niet leden vreemdelin gen bedraagt te Rotterdam f 1, voor niet leden stadgenooten is alleen op enkele dagen in Augustus toegang voor dienzelfden prijs en daar buiten geheel niet, waardoor men dus den stadgenoot noopt tot lid worden als ze de Diergaarde willen bezoeken. En op de zooge naamde „goedkoope stadgenootendagen," dit zijn er slechts enkele bedraagt het entree voor stadgenooten f 0.50, dus dan nog het dubbele van den dagelijkschen toegangs prijs voor stadgenooten in Amsterdam. Op den goedkoopsten dag in den Kermistijd is het entree f 0.50 en loopt het nog stampvol Het blijft dus zaak de prijzen niet te laag te maken. Dat men te Amsterdam zoo royaal is, is niet zoozeer uit eigen beweging, dan wel dat men zich min of meer verplicht heeft tot deze lage prijzen, door gemeentelijke sub sidie te hebben aanvaard. Daar tracht men te Rotterdam zoo lang mogelijk buiten te blij ven. Nog een ander punt is 't feit, dat Artis onge twijfeld veel rijker aan dieren is den de Dier gaarde te Rotterdam, dit heeft echter tevens ten gevolge, dat er meet gebouwen staan in den tuin, dan in Rotterdam het geval is, waardoor het minder wandelpark is dan de Rotterdamsche Diergaarde. Waar men in Amsterdam het fraaie Vondelpark heeft en het „Park" nu niet door 't allerbeste pu bliek wordt bewandeld, draagt dit er ook toe bij, dat vele menschien hun kinderen bijv. liever naar de Diergaarde zenden, dan ze in het Park te laten wandelen. Dan Ijeeft men nog in Rotterdam de serie van 50 zomerconcerten, die goed verzorgd worden en waar 'o.a. de grenadiers zich doen hooren. Goede muziek is een attractie voor het lidmaatschap. Een en ander te zamen genomen zijn het dus meer de alge meene omstandigheden, die het ledenaantal van de Rotterdamsche Diergaarde grooter doen zijn dan van Artis. Men schrijft ons uit Zevenaar Verschillende Hollandsche grensbewoners die vroeger rente trokken uit de Duitsche ongevallen- of invaliditeitswetten zijn thans, na een opschorting in de uitbetaling van eeni ge jaren, opnieuw aangeschreven om die rente in ontvangst te komen nemen op een naburig Duitsch postkantoor. Voor sommigen is het een aardig bedrag en vertegenwoor digt het een buitenkansje. HET NIEUWE DUITSCHE TARIEF. „Het Huisgezin" schrijft: Loontje komt om zijn boontje. Dit houdt de socialistische landbouw- specialiteit in de Tweede Kamer, de heer W. van der Sluis, de regeering en de rech terzijde in het „Volk" voor. In welk verband? Nederland heeft met 1 Juli zijn invoer rechten met 60 percent verhoogd. Nadien heeft Duitschland zijn rechten op tuinbouwproducten met 100 en zelfs 240 percent van de waarde verhoogd. Het slechte voorbeeld heeft slecht doen volgen, de rechterzijde krijgt haar trekken thuis. De eenvoudige lezer ziet de aangehaalde cijfers en meent te goeder trouw, dat de 60 in het eene geval, de 100 en 240 in het an dere grootheden van denzelfden rang zijn. De heer Van der Sluis weet wel beter De 60 percent in het Nederlandsche geval beteekenen, dat het recht van 5 percent 8 geworden is, zocdat van de waarde der goederen thans 3 percent meer geheven wordt; de Duitsche 100 of 240 hebben, zoo als ze daar staan, op de waarde betrekking Nederland heft 3 percent meer, maar toch altijd slechts 8 percent van de waarde; Duitschland daarentegen 100 cf 240 percent Men kan deze cijfers eenvoudig niet ver gelijken, omdat ze mijlenver van elkaar lig gen. Als de heer Van der Sluis mocht willen antwoorden; des te erger voor Nederland, dan vragen wij hem, of hij zoo naïef is te meenen, dat de Duitsche verhooging is uit gelokt door de onze, 'm.a.w, dat het vexa- toire Duitsche tarief zou zijn achterwege gebleven, indien de Nederlandsche verheu ging niet ware ingevoerd. Zóó simpel is de heer Van der 'Sluis nief Het Duitsche prohibitieve recht op deze tuinbouwartikelen heeft niets te maken met onze zeer matige tariefsverhooging. Zoo min ons nieuwe tarief van 8 als het oude van 5 percent hebben part noch deel aan den Duitschen maatregel. Indien er in onze tariefwetgeving een fout is, dan is het deze, dat wij zoo goed als weerloos staan tegenover het buiten land, hetwelk overal hopge tariefmuren op richt, en dat wij niet over retorsie-maatre gelen beschikken, die ons een wapen aan de hand doen tegen een optreden, als Duitschland zich heeft veroorloofd. De heer Van der Sluis herhaalt de voor stelling, dat men door hoogere invoerrech ten het geld uit de zakken der kleine luy- den klopt, en-dat het „even verderfelijk" is, de bedrijven binnenslands te steunen tegen de concurrentie van het buitenland, Laat de heer Van der Sluis eens zeggen, welke artikelen duurder zijn geworden en hoeveel door het verhoogde invoer recht. En prate hij niet zonder meer de libe rale pers na, die de binnenlandsche nijver heid zonder wroeging aan den exporthandel zou willen opofferen. Ten slotte: op denzelfden dag dat het sociaal-democratische Kamerlid de „nood lottige" gevolgen van „verderfelijke" poli tiek schetst, komt een bericht uit Berlijn, dat de Duitsche brei niet zoo heet zal worden gegeten als ze was opgediend: de bloemkool zal niet met 20, doch slechts met 5 mark per 100 K.G. worden belast, de sluitkool met 2 a 2'A mark (thans 4) per 100 K.G. Het boontje, waar Loontje om komt, zal dus nog al te slikken zijn. Wie een weinig, al is het ook maar van verre, de geestesstrooming onzer dagen volgt, bemerkt niet alleen, dat het koude en onwe tenschappelijke materialisme van een eeuw geleden zijn tijd heeft gehad en allerwegen de behoefte ontwaakt aan geestelijke en reli- gieuse realiteit, maar die kan, in de groote lijn althans, niet ontkennen, dat deze geeste lijke en religjeuse stroming op. vele punten uiting vindt in, instellingen en practijkeri, die ondanks veel bestrijding én veel smaad door de Katholieke Kerk werden in stand gehou den. Herhaaldelijk b.v. constateeren we in niet- katholieke kerkgenootschappen een streven naar liturgie in de openbare Godsvereering talrijk zijn de getuigenissen van niet-katho- lieken over hun heimwee naar de verloren Biecht over Maria- en Heiligenvereering wordt in uitgebreiden kring heel anders ge dacht en gesproken dan een vijftig jaar gele den men gaat er hoe langer hoe meer de redelijkheid en de Christelijkheid van in zien en het zou ons niet verwonderen, wan neer speciaal op dit punt vele oprecht-geloo- vige niet-katholieken, tegen alle traditie van omgeving en opvoeding in, in hun eigen in tiem godsdienstig leven katholieke praktij ken volgen. Natuurlijk zijn er en zullen er altijd blij ven blaadjes en geschriften, die voor alle katholieke instellingen en praktijken slechts hoon en smaad, verguizing en bespotting over hebben die zelfs meenen, althans be weren te meenen, dat ze God daarmee ver heerlijken en de verbreiding van het „zuive re" Evangelie dienen die b.v. altijd maar doorgaan te bazelen over Maria- en beelden aanbidding, over afgoderij en bijgeloof en dergelijke dingen meer. Maar de ernstige geesten onder 'onze andersgeloovige mede- menschen halen voor dit bekende soort van anti-papisme hun schouders op 'en velen van hen pogen niet alleen ernstig het Christelijk gehalte ervan te keuren, maar beginnen zelfs te vereeren en na te volgen, wat ze eertijds hebben verbrand. Zoo konden we in „De Maasbode" on langs een artikel lezen, dat den titel droeg, welke hier boven vermeld staat. Voor den lezer, die in deze zaken geheel onkundig zijn, diene, dat een „derde orde" een bepaalde levensregel is, wefke men ge heel vrijwillig aanvaardt en die speciaal be stemd is voor menschen, die in de wereld leven. Ze is geheel en ai vrucht van de katho lieke ascese, welke in de vrijwillig aanvaarde zelftucht een der krachtigste middelen tot de volmaaktheid ziet. Ze behoort derhalve tot de categorie van de „goede werken", waarop zoo menig hervormer met bizondere minachting heeft neergezien. Ze ademt den geest van den stichter, die haar in het leven riep. De meest bekende Derde Orde is die van den heiligen Franciscus, die haar ih 1221 stichtte voor de menschen in de wereld, na dat hij in zijn zoogenaamde eerste orde het van zijn geest doordrongen kloosterleven voor mannen en in zijn tweede orde een dito leven voor vrouwen had geschapen. De kloos terlingen der eerste orde worden Francisca nen of Minderbroeders genoemd en de leden der tweede orde Clarissen naar hun eerste algemeene Overste, de heilige Clara. Vurig verlangend naar den geest van het Evangelie, welke zich vooral uitspreekt in de vrijwillige armoede, gehoorzaamheid en kuischheid óók door de menschen in de we reld naar hun staat en stand te doen beleven, verwekte hij onder de mannen en vrouwen van zijn tijd de Franciscaansche beweging, welke zich in „de derde orde" consolideerde en tot den huidigen dag in de Katholieke Kerk algemeen verbreid is., Iets dergelijks nu, hoe katholiek het mo ge klinken, poogt men in den laatsten tijd ook aan Protestantsche zijde tot stand te brengen. In haar bovengenoemd nummer schrift „De Maasbode" er het volgende van „Wij meenen, dat Harnack reeds in een van zijn groote werken over het moderne Christendom wees op de behoefte van het Protestantisme aan geestelijke broederschap pen in den geest der religieuze orden der Katholieke Kerk. Nu schrijft in het vrijzinnige weekblad „De Hervorming" de predikant van N.- Helvoet, die den merkwaardigen naam draagt van A. Priester, over een nieuw ge stichte Derde Orde voor Protestanten door den Parijschen predikant W. Monod in het leven geroepen op het voetspoor van den H. Franciscus van Assisië, die na twee reli gieuze orden, een voor mannen en een voor vrouwen 'te hebben opgericht, eindelijk nog een Derde Orde in het leven riep voor leeken. de zoogenaamde Tertiarissen. W. Monod noemt zijn stichting „les veilleurs", tiers-ordre „Protestant". In Juni 1922 hield ds. Monod te Straats burg een preek in dezen zin op het éongres van het sociale Christendom. Reeds den 20 sten April 1923 had de oprichtingsvergade ring van deze derde orde plaats. De twee hoofdgedachten die naar voren kwamen, waren arbeiden om de Protestantsche vroomheid te verdiepen en te verrijken en samenwerken tot het herstel van Europa. De orde dezer „veilleurs" wil 't dagelij ksch leven in overeenstemming brengen met den geest der zaligsprekingen, den geest van blijd schap, eenvoud en barmhartigheid. Door stil gebed, vrijwillige discipline en dienende liefde tracht men de waarden der ziel te red den. Zonder gebonden te zijp door de formu le van een dogma wil men 't ideaal der berg rede nabijkomen. Daarom ontzeggen de „wakenden" zich bepaalde uitgaven om te kunnen geven en onttrekken zij zich aan ze kere plichtplegingen in het verkeer met de medemenschen, om vrijen tijd te' krijgen om hen te dienen. Zij willen zich niet alleen onthouden van al wat voor hen zelf in zede lijk opzicht schadelijk is, maar ook van al wat het zijn kan voor den naaste. Zoo vormen ze onder elkaar een gemeen schap, die heilig en eenvoudig leven beoogt, en willen zij in den boezem der Protestant sche Kerk een navolging van Christus in de practijk brengen. Zoo ziet men, dat Ds. Monod voorstaat 9£n teruggrijpen naar het beginsel van ascese, dat ook Harnack reeds voor het modern Protestantisme bepleitte. Ook Monod wil voor zijn tertiarissen drie dagelijksche geestelijke oefeningen, waar door de dag geheiligd en gewijd zal worden. Monod stelt zich voor, om dit doel voor de leeken te vergemakkelijken, een officieele handleiding voor de derde orde te schrijven. Reeds schreef hij een boekje, dat daarvoor dienen kon „Vademecum pastoral". De Protestantsche derde-ordelingen moe ten zich ook verplichten eiken Zondag ter kerke te gaan, onverschillig wie er preekt. Ook moeten zij in het begin van iedere maand een bijbelsche gedachte kiezen, waaromheen zich gedurende die maand al hun gedachten en gebeden als 't ware kristalliseeren moeten. Men wil op deze wijze ook komen tot de sa menstelling van een kalender, ten dienste van Protestantsche Christenen, die voor het gansche jaar onderwerpen ter overdenking aangeeft. Men ziet, dat alles riekt zeer sterk naar dé goede oude Roomsche ascetiek. Zelfs tot een soort van getijdenboek komt men terug. Eens in 't jaar zullen de tertiarissen ook een soort van retraite meemaken, en men zal ook een zekeren tijd „novice" moeten zijn, alvorens men tot de eigenlijke orde zal kun nen toetreden. De Hollandsche predikant, Ds. Priester, staat dan ook nog wat vreemd tegenover deze stichting, waarvan hij bekent dat hij de gees telijke beweging niet zoo dadelijk kan over- ien. Ook Monod zelf ziet wel het gevaar van naar de Roomsche Kerk af te glijden. Want hij vertelt in zijn brochure over de stichting, dat hij er toe gekomen is doordat hij na den oorlog te Parijs in aanraking kwam met jonge menschen, die hun leven in over eenstemming wilden brengen met de voor schriften van het Evangelie, met het buiten gewone van de Bergrede en de dwaasheid van het Kruis. Later echter gingen sommigen meer con sequent over naar het Roomsch-Katholicis- me terwijl anderen tot het wereldsche leven terugkeerden. ■-I B '!c - - Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE ol SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie oi mondeling aan onze Bureaux:, NASSAU- LA AN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. BERLIJN, 31 Oct. Uit Londen wordt ge meld, dat dc heele staf van Engelsche offi cieren order heeft gekregen naar Wiesbaden, Kreuznach en Bingen te vertrekken, ten ein de maatregelen te treffen voor de inkwartie ring der troepen die uit de Noordelijke Rijn- land-zone zullen worden teruggetrokken. LONDEN, 31 Oct. Daily-Mail verneemt, dat de Britsche regeering definitief besloten heeft, de volgende maand een'supplemen taire, financieele wet' in te dienen, dit mach tiging zal geven tot het heffen van nieuwe import-rechten om de industrieele productie verder te beschermen. Het zal wel 6 weken duren vóór de rechten in werking treden. LONDEN, 31 Oct. Daily-Mail meldt uit Kaapstad,dat daar hardnekkig het gerucht gaat, dat een hoogst belangrijke overeen komst is geteekend tusschen de Britsche, Duitsche en Amerikaansche belangen in den diamanthandel. PARIJS, 31 Oct. Painlevé zal binnen 8 da gen zijn financieele voorstellen indienen. Hij is niet voornemens voorstellen te doen tot een gedwongen consolidatie van dc hangen de schulden en. zal tevens geen maratorum voorstellen voor de terugbetaling v?n de „Bons de Défense." Aanranding. Donderdagavond werd een van vacantie terugkeerende verpleegster van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort door een individue aangevallen, die haar naar den neethof wilde sleepen. Op haar Vaz Dfaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondbcrichten over de H. D O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 Mï dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20— ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O.'— 1050 M dagelijks Politiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (.ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event bijzonder heden hieronder. Radio Paris 1750 M Dagelijks concert, zang %öf lezing 12 50 en 9 uur. Brussel 265 M. dagelijks concerj 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur. BIJZONDERHEDEN. Brussel Zaterdag 8.35 Kamermuziek Zendag Concert en Comedie „Le Baisier." Daventry Zaterdag 8.20 operette avond „The Rance," daarna Jazzband, Zendag 3.50 Concert en Zang 8.20 Orgelmuziek en Kerkdienst daarna Orkest Zang en Piano, Solo, H. D. O. Zaterdag 8.10 Studio Opera-avond „Martha" Zondag 10.30 Kerkdienst 8.10 Studie-concerl. Munster 410 M. Zaterdag 9. Zangspel. Zondag 7.20 Kamermuziek en Zang. Pedro-Peris Zaterdag 8.50 Gala concert. Zondag 9.Dansmuziek. Zie verder beven. willen bevorderen de indiening van een wetsontwerp tot wijziging in zoover van de bepalingen van dat Aet'boek oötrent het bewijs dat in geval van een volledige be kentenis, de rechter die als volledig bewijs zal mogen bezigen, indien zij slechts beves tigd wordt door een verklaring van den persoon, tegen wien het misdrijf is gepleegd, blijkende uit een ander bewijsmiddel dan diens getuigenis te terechtzitting. Men vroeg dit vooral met het oog cp het be perken der verhooren bij zedenmisdrijven. Verscheidene leden vragen of de Minister dage- 5 de pschopathenwetten spoedig wil doen in- hulpgeroep kwamen menschen toeschieten. De kerel werd gegrepen gn aan de politie overgeleverd. ROOFDIEREN. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen de comedie, welke onder bovenstaan- den titel a.s. Woensdag om 8 uur in het K. S. A.-gebouyv door Het Amsterdamsche Schouw toonéel zal woeden opgevoerd, is in dit nummer op de 2e pagina' vier de blad, "een Bon opgenomen, tegen afgifte waarvan men een gratis plaatsbewijs kan bekomen, indien slechts de gemeentelijke belasting wordt voldaan. Waar men nu weet dat de prijzen slechts ƒ0.50, ƒ0.75 en ƒ1.— bedragen, is dit in derdaad een goede gelegenheid om van too- neelkunst te genieten. In tal van plaatsen is „Roofdieren" met succes opgevoerd, ten bewijze waarvan hieronder eenige persbeoordeelingen Roofdieren (ook opgevoerd onder den titel Jeugdstormen) schildert de sturm und drangperiode van een student, 't tijdperk waarin alles bruischt en woelt in het jeugdig hart, als het snakt naar ontvoogding en vrij heid van druk, als het los wil slaan van alle banden tot later de bittere ontgoocheling brengt de bezinning en het besef, dat dit alles verkeerd is geweest en een nieuw leven te worden begonnen. Wat het spel betreft, heeft Het Schouwtooneel er een zeer goede vertolking van weten te maken. Vincent Berghegge gaf een kostelijke uitbeelding van den boer Klaas Dokman, den erfoom. Betty Hooy was een aardig nichtje, dat zich dapper door de verschillende moeilijk heden wist heen te slaan Alles bijeen een uitvoering die een groot bezoek waard is. Burg. Stand. Geboren: Petrus Ruthge- rus, z. van P. v. d. Hulst en A. W. J. van Loon. Elisabeth, d. van IJ. Agterhof en M. W. A. den Boer. Bernardina Adriana, d. van J. G. Stokman en Th. A. Mesman. Ondertrouwd:, A. van Vark, 38 j. cn J.' Prevo, 27 j. N. A. Loagman, 31 j..en G, E. Zandvliet, 29 i. Overleden: T. v. d. Goes—Dijt, 74 j. Ongeval. Donderdag had de handelaar B. v.. d. Z. het ongeluk onder de autobus van de Zilkerspoor te geraken. Het ongeval kwam, doordat 2 luxe auto's tegelijk de autobus wilden passecren en v. d. Z. zich niet meer kon verwijderen. Behalve een groote wond en eenige schrammen, liep hij er nog best af. De heer Bramson en de S. D. A. P. In een ledenvergadering van de afdeeling Zandvoort der 'S. D. A. P., werd met 22 tegen 1 stem besloten, den heer Bramson niet meer als lid der S. D ,A. P. toe te laten, Voeren. Met betrekking fot nieuwe wth- schen op legislatief gebied stelden eenige leden op den voorgrond, dat gebroken dient te worden met het stelsel van partieele herzieningen. Gevraagd werd of de regeering onder de in de Troonrede aangekondigde wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract alleen de publiekrechterlijke of ook de pri vaatrechtelijke regeling begrijpt. Opnieuw werd aangedrongen op regeling van de privaat-rechtelijke positie van den handelsreiziger en op een verbod van hef in den kleinhandel voorkomende euvel van reclame-toegiften. De huwelijkswetgeving. Gevraagd werd wat van den Minister te verwachten is ten aanzien van de huwe lijks-wetgeving. Principieeie herziening daarvan achtten verscheidene leden vol strekt noodzakelijk. Eenige leden drongen aan op een her ziening van de wettelijke verhouding tus schen kerkelijk en burgerlijk huwelijk: zij vroegen of' een wetsontwerp dienaangaande in voorbereiding is. Bij andere leden bestond tegen een door deze leden bedoelde wijziging bezwaar. Sommige leden vroegen ,hoe de minister denkt over de handhaving van de Zondags- we't, welke men volledig gehandhaafd wenschte fe zien. Verscheidene andere le den kwamen met klem op tegen zoodanig terrorisme van de minderheid over de meer derheid. Gevraagd werd of de inister de indiening van een wetsontwerp wil bevorderen strek kende om een einde te maken aan de be staande praktijken waardoor veelvuldige echtscheiding bij onderling goedvinden tot stand komt. De praktijken waardoor veel vuldig echtscheidingsgronden aanmerkelijk verruimd te zien en ongeneeslijke krank zinnigheid daaronder te zien opgenomen. Gevraagd werd door sommige leden of de minister bereid is lijkverbranding door strafbepalingen te verhinderen. Om maatregelen tegen -woeker werd ook gevraagd. Bestrijding van zedeloosheid. Voorts werd gevraagd om krachtiger Maatregelen tegen de verspreiding van por nografie. Eenigé leden "merkten op 'dat het dansen in openbbré-Inrichtingen zeer toeneemt en veelal een zedenbedervenden vorm aan neemt; zij vroegen of hiertegen niét dient te worden opgetreden. Aangedrongen wordt door sommigen, op een algeheel verbod van openbare bokswedstrijden. Sommige leden wenschten art. 251 bis (abortus ciminalis) verscherpt te zien. Sommige leden zouden het op prijs stel len te vernemen welk standpunt de minis ter ten opzichte van het vraagstuk der beT handeling van gevangenen inneemt. Van verschillende zijden werd op prin cipieeie herziening van het strafstelsel aan- gedraongen, waarbij verschillende wenschen werden uitgesproken. Eenige leden her haalden hun aandrang tot wederinvoering van de doodstraf. Andere leden verzetten zich daartegen. Gevraagd werd of de minister den tijd ,niet gekomen acht om over te gaan tot een wettelijke regeling betreffende de af gifte van het z.g. bewijs van goed zedelijk gedrag. In verband met dit punt werd ver der gewezen op het feit, dat tegenwoordig telkens uittreksels uit het strafregister ge geven worden aan anderen dan de „justi tie", hetgeen in strijd geacht werd met het geen minister Van der Kaay in 1896 had toegezegd. Gevraagd werd voorts of het geen over-, weging verdient de strafrechtelijke bevoegd heid van den kinderrechter uit te breiden tot de kennisneming van alle overtredin gen door kinderen gepleegd. Verschenen is het voorloopig verslag der Tewedc Kaemr over hoofdstuk IV (Justi- tie) der Staatsbegrooting voor 1926, Daar aan is het volgende ontleend. Vooreerst stelde men de vraag ol de Mi nister wil medewerken tot een spoedige openbare behandeling in de Kamer van het wetsontwerp op de naamlooze vennoot schappen, dat thans in sta^t van wijzen ver keert. Gevraagd werd voorts naar de voorne mens van den Minister met betrekking tot het vraagstuk Van de administratieve recht spraak. Aangedrongen werd op voortzet ting van de behandeling van het wetsont werp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren. Gevraagd werd of de invoering van h8t nieuwe Wetboek van Strafvordering met 1 Januari as. tegemoet gezien kan worden. Eenige leden vroegen of de Minister zou Voortdurend worden onze boeren in de landbouwbladen gewaarschuwd voor perso nen en instellingen, die hun door middel van alle mogelijke schoone voorspiegelingen het geld uit den zak pogen le kloppen. Zoo werd eenigen tijd geleden, niet ten onrechte, elke financieele deelneming in de een of andre grondexploitatie-maatschappij ontra den en thans laat mr. H. van Haastert in „De R. K. Boerenstand" een waarschuwend woord tegen het inschrijven op spaarkassen e.d. hoorèn. Wij zijn het met den schr. geheel eens en betreuren het met hem, dat er nog altijd zulk een „onbegrijpelijk" groot aanta lboeren en tuinders bij het kiezen van een instelling voor het beleggen van hun spaargelden hun eigen instelling, de Boerenleenbank, voor bijgaan en liever in zee gaan met een vreem de instelling, waarvan ze „niets niemendal" weten en op den gang van zaken waarvan ze „hoegenaamd geen" invloed of toezicht hebben. Afgezien natuurlijk van de soliede instel lingen ai is het dan ook nog zeer de vraag of het nemen van een spaarpandbrief of spaarkas-inschrijving wel de meest* ge- wenschte geldbelegging voor onze boeren en tuinders is komen er in ons land ook spaarkassen voor, welker credietwaardig- heid niet zonder verdenking is. Het van te voren ipwinnen van inlichtingen bij hen die geen persoonlijk belang hebben bij de zaak, zooals de secretarissen van provinciale ol plaatselijke landbouwvereenigingen, moet onzen landbouwers dan ook ten zeerste aangeraden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2