Persil Uit den Omtrek. OPROEP. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag, 31 October 1925 WIJK AAN ZEE EN DUIN. SPAARNDAM. HILLEGOM. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bescherming der Industrie. De Minister van Financiën. Het gemengde huwelijk. UIT ONZE OOST. De Eerste Nederl. Electrische Locomotief. GEMENGD NIEUWS. Als kwakzalvers ruzie hebben. De actie van obligatiehouders van „Het Witte Kruis". Inbraken te Sas van Gent. Er waren nog 25 francs maar vele „verloofden". De jacht. Transformatorhuis verwoest. Zelfwerkend Waschmiddel. Persil geeft wat het belooft! Door een auto overreden en gedood. Zedenmisdrijf. Aan den dood ontsnapt. De Italiaansche vliegbooten. Berooving. De vadermoord te Sellingerbeetse. Kerkdieven aangehouden. Inbraak te Laren. MARKTNIEUWS. De meeste katholieken kennen de Apo logetische Vereeniging „Petrus Canisius". Van 1904 is zij werkzaam, zocals haar sta tuut luidt, „om de katholieke kerk xn haar wezen en streven meer en meer be kend te maken en tegen de aanvallen te verdedigen." Iedereen, die de geschiedenis van de laatste 20 jaren in ons vaderland heeft meegemaakt, erkent, dat er door de Apologetische Vereeniging veel is ge werkt, en meer- is bereikt, dan men had durven verhopen in zoo'n kort tijdsverloop, Wat is er niet veel onkunde over de Kerk weggenomen! Wat is er in de pers een andere toon! Wat is men eerlijker in den strijd! Is over het algemeen de men taliteit niet aan het veranderen bij vele andersdenkenden? Is er bij velen niet waardeering voor hetgeen men vroeger niet eens kende? Is er zelfs niet te bespeuren in vele kringen belangstelling voor leer en liturgie van de Katholieke Kerk? Zeker; vele factoren werkten hiertoe mede, maar een der mach tigste is toch zeker geweest „Petrus Ca nisius." Zij gaf de groote uitbreiding aan de gebedsactie over heel Katholiek Nederlahd voor de dwalende broeders en zusters. Daar staat ook voor ons die breede rei van boeken en brochures, uitgave der Apol. Vereeniging, die zooveel licht wilden bren gen, waar nevelen waren en duisternis. Om den gewenschten lezerskring te be reiken, werd er geadverteerd, jaar in, jaar uit, in de niet-katholieke pers. Wat er voor goeds door tot stand kwam, kan getuigen vooral het eerste informatie bureau te Rijsenburg. Hoevele katholieken zijn Petrus Cani sius dankbaar voor de versterking van hun geloofsovertuiging! Hoevele' zoekenden ont meetten door Gods genade Petrus Canisius op hun levensweg, die hen bracht tot de waaiheid en het leven in Jezus Christus! Wat is „Het Schild" een weldaad, niet het minst voor de katholieken zelf! In de latere jaren hebben we nog het Geert Groote "Genootschap, de prediking voor andersdenkenden, het gilde van de klare waarheid. En heel die katholieke gelocfsactie, is zij niet mede voorbereid en mogelijk ge worden voor een groot deel althans door de Apologetische Vereeniging? Bs er inderdaad niet reden tot innige dankbaarheid aan den Vader van alle licht, die het werk zoo overvloedig heeft ge zegend? Het was een treffend moment, toen dit jaar in September op de jaarvergadering, te Nijmegen gehouden ter blijde viering van onzen Heiligen Patroon, de Aartsbisschop ter vergadering kwam om de Ap. Ver. dank te brengen en de verzekering te geven van sympathie en gebed. 't iWas een aanmoeding voor de toe komst, toen we het daar hoorden uit den mond van een dergenen, die God gesteld heeft om de Kerk te bestieren: „Leden der Ap. Ver. S. Petrus Canisius. Uwe Vereeniging heeft goed w'erk gedaan. Gaat voort met uw prachtige werk. ik zegen het van ganscher harte, het is een heerlijk, groot, apostolisch werk. Moge uwe ver eeniging in groei en bloei en ledental toe nemen." Met de plechtige heiligverklaring van onzen Patroon, die we te Nijmegen meevierden, is als 't ware een nieuwe tijd aangebroken vcor „Petrus Canisius". Wij vertrouwen, dat de H. Petrus Cani sius onze bijzondere Voorspreker zijn zal in den Hemel. Zijn even, zijn werken, juist op Apologetisch gebied zijn ons beter be kend geworden, zij wijzen ons den weg. Wij voelen ons verplicht op het voorbeeld van onzen H. Patroon nog meer, veel meer te doen voor het H. Geloof en de versprei ding van die allergrootste Godsgenade, we voelen in ons den drang om allen te vragen mee te werken voor de bekendmaking van het H. Geloof in ons Vaderland. Daarom komt de Propaganda-Commissie een beroep doen op heel Katholiek Neder land, Zeker zij is erkentelijk voor wat hon derden reeds deden, maar vrijmoedig komt zij ook het gebed en den steun vragen van de duizenden, die er zoo weinig aan dach ten. Katholieken van Nederland, kunt en moet gij nog niet veel meer doen voor de gelcofsverbreiding ook in ons eigen vader land? Met heiligen naijver bewonderen we uw steun voor de Missies van heel de aarde. Onze naijver is geen afgunst, maar zij dwingt ons U te vragen dat gij zonder de hulp voor de Missies ook maar in iets te ver minderen, toch ook helpt evenveel voor eigen vaderland en Koloniën. Het eerste, wat wij met geheel bijzonde ren aandrang vragen is; dat uw dagelijksch gebed voor de bekeering van ons Vader land vooral gedragen worde door uw werk vart iederen dag. Velen, die zoeken, zien naar pns gedrag om verder den weg te vinden en anderen hebben een voorwend sel om niet bij ons te zoeken, omdat Zij zien onzen handel en wandel in strijd met onze leer. Denkt aan den Apostelentijd, toen het leven der Christenen duizenden bracht tot Christus. Na dit vrijmoedig Woord durven we ook des te vrijmoediger vragen om uw financieelen steun. Aller medewerking vragen wij. Het penningske der weduwe is even wel kom als de rijke gave. Juist door te geven, door het offer versterkt ge eigen geloofs overtuiging. Gij kunt ons steunen o. a. door voor U zelf of voor anderen een abonne ment te nemen op „Het Schild" a 3. per jaar en door donateur te worden met een vaste .jaarlijksche bijdrage van 2.50 5.—, begunstiger(ster) 1.met dispo sitie-kosten 1,15; door beschermend lid te worden met een bijdrage van minstens 10 per jaar of 100 in eens. Bij beschermende leden denken wij niet alleen aan personen, maar ook aan instellingen of corporaties en wel het eerste aan onze godsdienstige ver- eemgingen als Ille Orde en Congregatie. Bestuursleden brengt het eens ter sprake in uwe vergadering. Ten slotte vragen wij U om spoedig en terstond te besluiten en mededeeling te deen aan een der leden van onze propa- ganda-commissie, want wij hebben op onze laatste vergadering afgesproken, dat wij over een maand de resultaten van onze propaganda zouden verzamelen en bekend maken. H. Petrus Canisius, bid om zegen over dit werk, bid voor al onze weldoeners. Voor de Apologetische Vereeniging; Dr. W. VAN KOEVORDEN, Voorzitter, Seminarie Culemborg E. BOSMAN, Secretaris, Culemborg J. Ph; M. CORBIèRE Jz., Penningmeester. Diederichslaan 7, Rijsenburg. Giro 11695 De Propaganda-Commissie; Dr. W. BLOM, Pastoor Zwolle. Voorzitter Giro 120152. P. fr. VICT. BEEKMAN, Tongersche- straat 28, Maastricht. J. LOOYAARD, Kapelaan, Hammersstr. 20 Rotterdam. Dr. A, J. MÜLDERS, Professor te Hoeven J. SICKING, Kapelaan Loven, Tilburg. Gemeenteraad. De raad vergaderde Vrijdag. Voorzitter de burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een mededeeling van den voorzitter, dat op op 16 September kas en boeken van den ge meente ontvanger verder geéontroleerd en in orde bevonden in kas was aanwezig een be drag van 7070.37i4> Ingekomen zijn eenige aan de Ged. Staten ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Van de Beverwijksche Bad- en Zwemin richting is een verzoek binnen gekomen om subsidie voor het jaar 1926. Op voorstel van den voorzitter werd dit verzoek naar B. en W. gerenvoyeerd om prae-advies. De Commissie voor de Malariabestrijding verzoekt den raad een subsidie voor 1926, berekend naar 1 ets per inwoner. Gezien de gunstige resultaten door deze commissie bereikt stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen. De subsidie zal aldus ongeveer 25 per jaar bedragen. Aldus werd besloten. Drankvergunningen. Door C. Duivenvoorde is een verzoek aan den raad gericht tot verhooging van het maxi mum aanta.l vergunningen ingevolge de Drankwet o.a. op grond van het feit dat de bevolking zich den laatsten tijd heeft uitge breid. B. en W. stellen voor aan H.M. de Ko ningin te verzoeken het maximum aantal drankvergunningen ijl de gemeente van 14 op 15 te brengen. Dit besluit is niet eenstem mig genomen. De voorzitter was er tegen. Wethouder VINK verdedigt dit voorstel. Spr. meent waar het hier een afgelegen hoek van 4e gemeente geldt aan een drukken ver keersweg en men daarvoor vergunning kan verleenen. - De VOORZITTER meent dat de geest van den tijd niet van dien aard is dat men het aantal vergunningen gaat verhoogen. Bovendien staan een tweetal personen uit Wijk aan Zee op de lijst om voor vergunning in aanmerking te komen. Wordt het voorstel aangenomen dan moet men de verordening wijzigen en het aantal vergunningen voor Wijk aan Zee op 6 en voor Wijk aan Duin op 9 stellen. De heer KRUITHOF zegt, dat de meeste gemeenten het aantal vergunningen inkrim pen. Dat is ook spr's principe. Er zijn in de gemeente plaatsen waar een vergunning in getrokken zou kunnen worden. Als dit mo gelijk is zou spr. er niet tegen zijn de vergun ning aan adressant te verleenen. Spr. is evenwel tegen het voorstel en wil de uithuizigheid niet bevorderen. De heer EENHART onderschrijft dë woorden van den voorzitter. Spr. meent eveneens dat als het aantal vergunningen werd uitgebreid op de eerste plaats de per sonen in «anmerking komen, die op de lijst staan. De heer VINK bestrijdt dit. De VOORZITTER zegt dat er geen be hoefte is aan meer vergunningen. Aan den Rijksstraatweg zijn er drie, wat naar spr.'s meening twee te veel is. Spr. bestrijdt nogmaals het voorstel en zou het geheel, verkeerd vinden als het voor stel werd aangenomen. De heer de WILDT voelt voor uitbreiding niet zoo veel, doch zou een vergunning wil len verplaatsen. Spr. rectificeert hetgeen door den voorzitter is gezegd. Wijk aan Zee heeft nl. 8 vergunningen en Wijk aan Duin 6. De heer BERGHUIS zou zich van stem men willen onthouden. Als dat niet kan is spr. er tegen. De heer HUENDER verklaart zich tegen het voorstel. De heer ZUIDERDUIN uit zich voor het voorstel. De heer PRIESTER is er niet tegen als de adressant daar ter plaatse een vergunning krijgt. De VOORZITTER zegt dat de persoon te veel naar'voren komt. Adressant kan een zaak achtenswaardig noemen naar spr. zegt maar over eenige maanden kan het mogelijk zijn dat een ander zijn vergunning krijgt. Spr. waarschuwt er voor de zaak niet te persoonlijk te doen zijn. De heer KRUITHOF dient van repliek. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. verworpen met 65 stemmen, zoodat het aantal vergunningen blijft ge steld op 14. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heeren de Wijst, Bol, Zuiderduin, Vink, de Wildt. Tegen de heeren Priester, Berg huis, Geijs, Heunder, Eerhart en Kruithof. Aangaan. leening. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een leening groot 3500.-. Vastgesteld wordt een suppletoire-begroo- ting dienst 1925. B. en W. stellen den raad voor met de Coöperatieve Boerenleenbank ter plaatse een rekening-courant-overeenkomst aan te gaan voor het jaar 1926. Het voorstel werd aangenomen. De begrooting. Aan de orde komt de vaststelling der ge meente-begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, dienstjaar 1926. De commissie die met nazien der begroo ting wordt belast, adviseert de vaststelling. De VOORZITTER zegt de commissie dank voor haar arbeid. De heer KRUITHOF zeide dat de com missie eenige moeilijkheid onderneemt bij den post voor de Armenkas. Niet omdat men het nut hiervan niet inziet, maar omdat die kas niet altijd even goed werd aangewend. Spr. dringt er op aan de menschen meer te doen inzien het nut om in een fonds te gaan. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 4899.87 De begrooting wordt vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van 114442.58 en op den kapitaaldienst met een bedrag van 30070. Na rondvraag 'sluitino. Concours. Deo; het fanfarekorps „Kunstkring" zijn verschillende muziek- vereeniging uitgenoodigd deel te nemen aan het door haar te houden concours in den zo mer van 1926. Ongetwijfeld zullen velen in schrijven. R. K. Kring. De R. K. Biljart- en Kaartclub, bestaande uitsluitend uit leden van den kring, komt a.s. Maandagavond om 7 uur in het Patronaatsgebouwtje bijeen. Een 16-tal heeft zich als lid opgegeven. Be halve de biljartsport en het kaartspel bestaat er ook gelegenheid om te schaken en te dam men. Liefhebbers voer bovengenoemde spe ten kunnen zich alsnog Maandagavond als lid opgeven. Tooneel. Alhier is opgericht een R. K. Tooneelclub met aanvankelijk 10 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: Ab Balm, voorzitter G. Goebert, secretaris, A. J. Oud, penningmeester H. Goebert, com missaris en A. Winters regisseur. Het ligt in het voornemen direct na Kerstmis een uit voering te geven. De Westkolk. De werkzaamheden aan de Westkolk schieten nu niet bepaald hard op. Alles ligt overhoop en is natuurlijk een onooglijk gezicht. Hoe lang moet die toestand zoo' blijven SLOTEN. ZONDAG. De H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Om 3 uur de Vespers van Allerheili gen, waarna Zielen-Vespers en predikatie. Patronaat en St. Jozef-Gezellenvereeniging op den gewonen tijd. MAANDAG, Allerzielende H. H. Missen te half 7, 7 uur, half 8 uur, half 9 en om 9 uur plechtig gezongen Requiem, waarna Ro zenhoedje en voorgeschreven gebeden. Verder door de week de H.H. Missen te 8 en half 9. Donderdagavond van 8 tot 9 uur stille aanbidding en Vrijdag de le H. Mis met zang te half 8- Concert Hillegomsch Dameskoor. Dit mooie, jeugdige koor gaf gisteravond onder leiding Van Mej. Cor Igesz in Hotel Sistermans een concert. De zaal was over weldigend vol. Aan den Vleugel had plaats genomen Mej. Tiny de Wreede, terwijl welwillende medewerking werd verleend door een strijkkwartet, bestaande uit de heeren Jac. Reinalde, 1ste viool, Dr. W. J. H. Maschh?upt 2de viool, Mr. W. J. Keus kamp, alt en Dr. L. C. W. Naessens, cello, allen te Haarlem. Het programma was vol afwisse ling. Liederen van Fr. Abt, Hendrika van Tussenbroek, Cath. van Rennes en Anton Averkamp vroegen veel van het koor, doch waren uiterst correct ingestudeerd en werden onberispelijk uitgevoerd, terwijl het strijkje zeer veel praesteerde. Ook de soli van Net Warmenhoven, Rie Tuyl Schuitenmaker en Elise de Graaf verwierven een luid en wel verdiend applaus. Het publiek was ten zeer ste enthousiast en zangeressen e.a. moesten meermalen worden teruggeroepen. Het zou ons te vervoeren alle of zelfs enkele nummers te ontleden, maar uit het geheele concert bleek de beproefde leiding van Mej. Igesz en de flinke animo, ijver en leerlust van het koor. Verschillende bloemenhulde werden met gepaste ,en waardeerende woorden ge bracht en deze avond zal zeker een daad van bemoediging zijn voor de zangeressen en haar sympathieke directrice, terwijl nieuwe leerlingen vanzelf zich zullen aanmelden. Te ruim 10 uur was het concert geëindigd en gingen allen overvoldaan huiswaarts. CONVERSIE GELDLEENING. Vrijdagavond te 8 uur hield de Raad dezer gemeente een spoedeischende vergadering. Tegenwoordig de burgemeester en alle raadsleden. De voorzitter opent de vergadering en doet voorlezing van het gebed, waarna bij loting tot voorstemmer wordt aangewezen de heer J. Schrama. De agenda bevatte slechts een punt Con versie geldleening. Van de Haarlemsche Bankvereeniging, kantoor Hillegom was n.l. ad 24 dezer een schrijven ingekomen, in houdende, dat de Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam bereid is enkele ten laste der gemeente loopende geldleenin- gen te converteeren in een nieuwe leening tegen lageren rentevoet B. en W. stellen den Raad voor bij genoemde Maatschappij ®en een geldleening aan te gaan, groot 207.158 tegen den rente voet a 5 en a pari en hier mede de leeningen van 6,5 en 7 af te lossen. Het schrijven wordt voorgelezen en daar de offerte slechts geldig is tot 30 dezer en de ge boden leening den voorzitter het voordeeligst lijkt, heeft hij deze spoedeischende vergade ring uitgeschreven en hebben B. en W. ge meend, dit voorstel aan den Raad te doen. De heer Vooren heeft becijferd, dat door de nieuwe leening een aardig bedrag aan rente wordt bespaard. Spr. wil echter een vraag doen hoe staat het thans met de finantien der gemeente Zouden de onkosten op de leening vallende uit de gewone ontvang sten kunnen worden gevonden Zoo ja, dan zouden we met een iets kleiner bedrag kun nen volstaan. De voorzitter zegt, dat het bedoelde bedrag waarschijnlijk wel uit de gewone inkomsten kan worden bestreden, doch wijl de be-, doelde onkosten feitelijk op de leeningen zelve drukken, zouden we deze uitsluitend op de menschen van nu verhalen, hetgeen niet geheel billijk is. De heer Loerakker meende te vragen als de heer Vooren, na de gegeven toelichting meent hij, dat de zaak het verloop moet hebben, als in de stukken bedoeld. De heer Klaver heeft zich de gedane vraag ook gesteld en is het met de toelichting eens, maar we verhoogen feitelijk onze leening. Zijn in het bedrag van f 3992 alle onkosten bijeen Geantwoord wordt ja Verder wordt ge- explikeerd, dat een totaal bedrag aan winst op deze conversie komt van f31.286.73. De heer Klaver is dankbaar en zal zich er bij neerleggen. Daar er echter nog een leening is van 6,5 zou hij nog willen vragen, °f het mogelijk is, deze er ook onder te doen vallen. De voorzitter zegt alle leenirigen, die er thans onder kunnen vallen, zijn opgenomen. De door u bedoelde leening is een crisislee- ning, die niet aflosbaar is. Het voorstel van B. en W. wordt nu m stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen de conversie wordt dus aangegaan. Hierna sluiting. De Engelsche maatregelen. Zooals bekend is wordt in Engeland onder de tegenwoordige regeering steeds meer den weg ingeslagen van bescherming van de mach.nale industrie, in aoofdzaak om de werkloosheid te bestrijden. Naar de „N. Crt." verneemt, stelt onze Regeering zich thans op de hoogte van hetgeen er op dit gebied in Engeland om gaat en is hiertoe een ambtenaar van het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid naar Engeland uitgezonden om de werking van de in dat land genomen maat regelen, met name van de Safeguarding of Industries Act na te gaan. MEER BEMOEIING MET DE STAATSUITGEVERS. In de Memorie van Antwoord ift zake de Staatsbegrooting wordt medegedeeld, dat de regeering eerlang een ontwerp bij de Staten Generaal hoopt in te dienen aangaande een regeling in de comptabiliteitswet, nopens het toezicht van den minister van Financiën op het financieel beheer der verschillende departementen. De grondslag voor dit toezicht is gelegen in het feit, dat de minister van Financiën, die het financieel beheer van den staat als geheel heeft te overzien en belast is met de zorg voor de beschikbaarstelling van de voor alle uitgaven benoodigde middelen, uit dien hoofde niet geplaatst kan worden voor het doen van uitgaven, welke hij met zijne ver antwoordelijkheid niet zou kunnen overeen brengen. Daaruit vloeit voort, dat bemoei ing zijnerzijds met de doelmatigheid van ver schillende uitgaven niet vermeden kan wor den. Dat deze bemoeiing niet zoover zou mo gen gaan, dat feitelijk de minister van Finan-t ciën de beheerder zou worden ook van de be- grootingen der andere departementen, spreekt vanzelf. Het schijnt echter zeer wel mogelijk te zijn, aldus de Memorie van Antwoord, dit laatste jpezwaar te ontgaan, en toch de waarborgen te versterken, welke voor den minister van Financiën onmisbaar zijn om de verantwoor delijkheid voor den algemeenen financieelen toestand te kunnen dragen. Gelukkig wordt den jongsfen tijd ook in Protestantsche" kringen actie gevoerd te gen het gemengde huwelijk. Zoo voerde in een Woensdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering een der sprekers aan; Het gemengde huwelijk is een verval van het Geloof, een afdwaling van Christus. Het is het grootste onheil dat de Kerk be dreigt. Het is een onheilig ding. Van de tien gemengde huwelijken zijn er negen onge lukkig. Er volgt op de wraak Gods over de ouders en de kinderen. Hij ziet dit o.m. in de bruiloft te Kanaan. Spr. acht het ge luk van een gemengd huwelijk onbestaan baar. Er kan in zoo'n huwelijk nooit een heid des geloofs zijn, en dat is het voor naamste. In het gemengde huwelijk wordt eigen geloof verzwakt, wat zich, volgens spr., altijd wreken moet. Gaat toch nooit een gemengd huwelijk aan, besloot spr. en hij smeekte, dat niet te doen uit naam van vader en moeder en tot eigen waar geluk. Spr. kent parochies, waarin 25 pCt. ge mengde huwelijken voorkomen. In Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland is 60 pCt. der huwelijken gemengd. «Wie een ge mengd huwelijk aangaat, besloot spr., gaat zijn tijdelijk en eeuwig ongeluk tegemoet. Dr. de Bie bracht een woord van dank aan den spreker, die zoo'n schril licht liet vallen op het ongeluk van het gemengde huwelijk, dat zoo onrustbarend toeneemt. Spr. is het vólkomen met Rome eens, dat het gemengde huwelijk een ramp is. In de groote steden is het getal tot 60 a 70 pCt. gestegen. In Den Haag is het al bijzonder erg en het wil spr. voorkomen, dat het ge mengde huwelijk nog steeds toeneemt, be wijs van verflauwing van het geestelijk, godsdienstig leven. Tusschen een echt- Roomsche en echt-Protestant acht spr. een huwelijk onmogelijk. De diepere en hoogere eenheid kan in zoo'n huwelijk niet tot stand komen. Gelijk we eenigen tijd geleden meldden is in Nederlandsch-Indië de eerste electrische locomotief in gebruik genomen, welke geheel van Nederlandsche fabrikaat is.In het Nieuws van den Dag van Ned.-Indië lezen we een verslag van den proeftocht van deze machine, waaraan het volgende is ontleend Deze electrische locomotieven worden ge bruikt om treinen met stroomtractie verder te trekken, zoodra die op het electrische net komen. Den 30sten Augustus 1923 werd, nadat de noodige onderhandelingen hadden plaats gehad, door het Technisch Bureau van Koloniën aan Heemaf als hoofdaanne mer in samenwerking met Werkspoor de order gegeven op twee locomotieven van 1200 P.K. vermogen, waarvan deze eerste geheel gemonteerd ir. Indië werd afgeleverd. De motoren voor deze machine, gemaakt door de Westinghouse-fabrieken in East Pittsburg, zijn 4 in getal, iedere motor heeft een uurvermogen van 285 P. K. bij een tfek- kracht van 8300 K.G., en 227.5 P.K. con- tinuvermogen bij een trekkracht van 5900 K.G., bij een spanning van 1350 volt. De vier motoren wegen tezamen 12 ton, het totale gewicht der locomotief is 72 ton, waarvan 52 ton op de vier drijfassen komen. De motoren zijn opgehangen in de truck en speciaal voor smalspoor gebouwd. Ver der werd alles door Heemaf en Werkspoor gemaakt. De onderbouw bestaat, voor het nemen van bochten, als het ware uit twee déelen, die ge heel afzonderlijk van elkaar werken. Wanneer men dan de hoogë machine be stijgt, ziet men, dat de wagenbak verdeeld is in twee korte bestuurdersruimten en een lang tusschen gelegen gedeelte, waarin alle onder spanning staande apparaten zijn opgesteld. In het midden van den wagen bevindt zich een Z.g. kooi, waarin zijn ondergebracht alle hoog spanningsschakelaars en weerstanden. Voorts bevindt zich in den bak de motorcompressor, welke dienst doet voor de met luchtdruk be diende schakelaars, alsook voor de bediening van de pantografen, zandstrooiers en fluiten. De motoren zijn verder voorzien van buis aansluiting, en in den wagenbak bevindt zich een ventilator, welke voor circa 136 M3. per minuut zorg draagt. Deze ventilator, wordt aangedreven door een motor met een ver mogen van 6.5 P.K. waarvoor de lucht uit den wagenbak wordt aangezogen. De maximale trekkracht tenslotte bij een adhaesie van 25 pet. bedraagt 13.000 K.G. Aan de stoomlocomotief is een zekere ro mantiek,, welke deze electrische geheel mist. Daar is een wirwar van kranen en knoppen, daar is vuur en smook, en kerels met zwart- besmeurde gezichten, dié het laaiende vuur brandende houden. Hier slechts drie nuchtere handles, welke door een kind zouden kunnen worden bediend de inschakelaar, de lucht- drukrem en de handrem, die natuurlijk in het algemeen niet eens wordt gebruikt. De Amerikaansche ingenieur haalt de in schakelaar een paar tikken naar zich toe, en dan glijdt de locomotief voorwaarts. In een oogwenk zijn we van Passar Senen op Kemajoran, en nadat we ook vandaar officieel door den stationchef zijn „uitge luid," passeeren we in kalm tempo de Kali Mati. Zonder dat het merkbaar is, zijn we weldra op een snelheid van 50 K.M. per uur en in minder dan geen tijd zijn we aan het station te Priok. Weldra aanvaarden wij wederom den te rugtocht. De snelheid wordt nu opgevoerd tot ruim 70 K.M., prachtig snelt de machine langs de ijzeren baan en spoedig schuiven we alweer onder de overkapping van het mooie Senen-station. Handen drukken, de proef tocht is keurig volbracht. De eerste Nederlandsche electrische loco motief No. 3201 van Heemaf en Werkspoor is een aanwinst voor de E. S. S. Een delicate ruzie had kortgeleden plaats op een der Friesche spoorstations. Twee con- curreerende kwakzalvers, van hun zittings lokalen komende, kregerr woorden, zoo hoog, dat het -de aandacht trok van de markt kooplieden en -bezoekers. De „medische" heeren lanceerden scherpe verwijten, waarin allerlei vakgeheimen verklapt werden. Dat er grage ooren waren, behoeft webniet opgemerkt te worden. De kwakzalvers verklaarden, ejfcaar bij de justitie te zullen aanklagen, waarvan tot he den echter niets vernomen werd. Naar aanleiding van het faillissement van „Het Witte Kruis" in Den Haag is Donder dagavond een tweede vergadering gehouden, waarin werd besloten verdere actie te voeren en een oproep te doen aan alle obligatie houders, met verzoek vgn hun vorderi.-gen aan het comité van actie opgave te doen. In Amsterdam en Rotterdam zijn ook comité's gevormd. De daders voortvluchtig. Wederom hebben inbrekers een bezoek gebracht aan Sas van Gent (Zeeland) Ditmaal werd in een grossierderij ingebro ken. Verschillende verbruiksartikelen, be nevens een zak sigaretten zijn gestolen. Hun tweede bezoek gold het hotel „Centraal" be woond door den heer F. Kieboom. Met een paar handdoeken en dameskousen over de schoenen werden alle benedenlokalen door snuffeld. Er is o.a. een lade gelicht. Buiten gekomen ontdeden de dieven zich van hun lastige voetbedekking. Dusverre is nog geen spoor van de daders gevonden, evenmin als van degenen, die 14 dagen geleden bij den dokter inbraken. De Parijsche politie heeft dezer dagen een handigen oplichter gearresteerd, Levet, die er zich op beroemde, relaties in universitaire kringen te hebben. Hij had verleden jaar een tijdschrift gesticht- de „Revue de 'lUni- versité", waarvoor hij een schare mede werkers om zich heeb verzameld, voor een groot deel leden van de academies voor fraaie letteren en medicijnen. Daarbij liet Levet het niet al spoedig richtte hij een tweede blad op, „l'Ecole Unique", welks verschijning met groote onkosten gepaard ging. In den eersten tijd stroomde het abonnementen en op zijn bureau ontving de directeur dien tengevolge vele bezoeken. Hij wist daarvan handig partij te trekken. Onder de bezoekers bevonden zich namelijk velen uit hooge kringen en jonge studeerende dames. De een na de ander dezer meisjes werd Levet's gunstelinge en wanneer hij haar vertrouwen had gewonnen, beloofde hij plechtig met haar te zullen trouwen, maar och, ze wilde hem wel even een klein bedrag leenen, dat hij op het oogenblik juist hard noodig had. Zoo kreeg Levet bedragen, varieerend van 500 tot 10.000 francs, al naar gelang van de draagkracht der uitverkorene van den dag. Doch er kwam een krach in de zaken en in Juni hielden beide organen op te verschijnen. Het Bureau van Levet werd thans opnieuw overstroomd, maar door de crediteuren en de bedrogen meisjes, die het geleende wel gaarne wilden, terugontvangen. De francs waren evenwel op, en toen Levet gearresteerd werd, waren er nog maar 25 over. De ge arresteerde bekende 200.000 francs van de verschillende slachtoffers te hebben geleend, maar zeide, die uitsluitend voor zijn tijd schriften te hebben aangewend. Men schrijft ons uit Barneveld Met den wildstand blijjet het in deze streken zeer slecht gesteld te zijn. Vooral het aantal hazen is zeer gering. Onder deze dieren heerscht namelijk een zeer ernstige ziekte, wóaraan tal van beesten bezwijken. Mag men op het oordeel van een veearts ter plaatse afgaan, dan wordt het hazenras in sommige streken zelfs met totalen ondergang bedreigd. Met het vliegend wild is het eenigszins beter gesteld, doch ook fazanten en patrijzen zijn er betrekkelijk weinig. ERNSTIG ONGELUK TE VLAARDINGEN. In een transformator-gebouw aan de Vulkaanhaven te Vlaardingen, staan drie turbines naast elkaar, welke stroom opwekken voor de daarbij behoorende fabrieken.Vrijdag middag omstreeks 3 uur waren in het ge bouwtje aanwezig een ingenieur en twee monteurs, om een der turbines na te zien. Plotseling klonk een hevige slag, gevolgd door een stofregen, vermengd met kalk Geheel Vlaardingen werd opgeschrikt. Een vliegwiel was, naar bleek, afgebroken, was tegen den grond van een halven meter beton geslagen, kaatste daarop terug en nam nog een tweede vliegwiel mede. De vloer van het transformator-gebouw werd vernield. Het tweede vliegwiel vernielde bijtja het geheele gebouwtje. Van het eerste vliegwiel dat in tweeën gebroken was, vloog de eene helft door de lucht, tot het neer kwam in een lichter, waar een groot gat ontstond, en die daarop snel begon te zinken, zoodat men den lichter dadelijk aan den grond moest zetten. De andere helft kwam circa 900 meter vérder op het dak van een huis terecht, ver nielde een daarin staanden ketel, kaatste terug, sloeg door een 25 c.M. dikken muur, en kwam ten slotte terecht op een stuk grond van den heer Roozenboom, waar het nog een diep gat sloeg. Ondanks de kracht, waarmede de vlieg wielen door de lucht vlogen, kwamen er geen persoonlijke ongevallen voor. Vrijdagmiddag arriveerde het parket op het fabrieksterrein, o.w. mr. J. C. Holstein, officier van Justitie, en Mr. J. J- ter Maten, rechter van instructie, beiden uit Rotterdam. Een en ander is onder politiebewaking gesteld. Vrijdag zal een nader onderzoek worden ingesteld. De schade is, naar geraamd wordt, circa i één millioen gulden. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Werkelijk, er bestaat niets gemak» keltjker dan het wasschen met Zoo luiden de getuigenissen van duizenden Huisvrouwen! De alge» meene bekendheid, welke dit eenige waschmiddel heeft verkregen,is inder daad zonder voorbeeld, onvergelijke» lijk zijn bovendien ook de bijzondere voordeden, die het biedt! Dat is het juist! Een enkele proef met Persil en Gij wascht nooit meer anders! Vraagt gratis brochure De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikante: Henkei 6. Cie.. A. G., Düsseldorf. Nabij Wittem is Vrijdagavond de 68-jarige gepensionneerde brievengaarder J. W„ bij het pversteken van den weg doos een luxe auto gegrepen en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Lemmer zijn gearresteerd en op last van den burgemeester van Lemsterland gevanke lijk naar Leeuwarden getransporteerd, om ter beschikking van den officier van Justitie te worden gesteld, de twee gebroëjjfcrs R.,oud 18 en 20 jaar. Zij worden verdacht van zeden misdrijven. Verraderlijke aanval. De heer J. de Vries, kassier der Boerenleen bank te Rockanje, (Z. H.) is Donderdagavond op verraderlijke wijze aangevallen en op het kantje af aan den dood ontsnapt. Toen hij zich te ongeveer kwart over tienen te bed had begeven, werd er eensklaaps hard gebeld. Weinig gesticht over dit late bezoek, stond hij op, en vroeg door het raam wie er was. Hij kreeg geen antwoord, maar wel klonk er plotseling een schot. Een kogel vloog door de ruiten en rakelings langs zijn hoofd. Doode- lijk ontsteld snelde de heer De V. naar bin nen en ging eenige buren waarschuwen. De politie werd dadelijk met een en ander in kennis gesteld, maar is er tot heden toe niet in geslaagd, den dader te vinden. Te Amsterdam aangekomen. Vrijdagmiddag om een uur zijn de beide Italiaansche vliegbooten in het vliegkamp bij Schellingwoude aangekomen. Beide vlieg tuigen daalden zeer vlot en zijn nu aan de boeien gemeerd. De vliegers, die na een reis vol tegenspoed ongeveer 24 uur later in de hoofdstad arri veerden, dan in het voornemen lag, werden namens de Nederlandsche Marine begroet door den luitenant-vlieger 2e klasse A d r i- a a n s e, terwijl verder voor de ontvangst nog aanwezig was, Dr. Spani, ambtenaar van het Italiaansche ministerie van Finan ciën. De Italiaansche vliegers zullen te Amster dam hun intrek nemen in hotel „l'Europe." Hoe lang zij in Amsterdam zullen blijven, staat nog niet vast. Zij verklaarden bij hun aankomst zeer vol daan te zijn over de hulp, die de Italiaansche vliegboot bij haar noodlanding heeft onder vonden. Tusschen Baarlo en^Blerick is Woensdag nacht op den openbaren weg iemand aange- rand en zoo aan het hoofd verwond dat hij bewusteloos neerviel, in welken toestand hij gevonden werd. De man had ongeveer f 100 bij zich, die hem ontroqfd werden. De beide zoons van den vermoorden J. Wolters te Sellingerbeetse, bij Sellingen, zijn Donderdag door rijksveldwachters naar Win schoten gebracht en na verhoor der justitie voorloopig in hechtenis gesteld. Het verhoor der zoons en van de vrouw had'Woensdag tot 's avonds 8 uur geduurd. Berouw was er bij de knapen niet, het huiselijk leven was in het gezin Wolters de laatste tijden bijzoa der treurig geweest. Woensdag zijn gevankelijk naar Maastricht overgebracht zekere X. en R., beiden uit Venlo afkomstig, wegens diefstal met braak in de R. K. kerk te Spekholzerheide. Bei den waren pas een week geleden uit de gevangenis ontslagen en staan ongunstig be kend. Een hunner werd aangehouden in een bioscoop te Spekholzerheide, de andere te Heerlen. Het uit de offerblokken gestolen bedrag bedraagt 15 a 20. In hun bezit werden nog gevonden plattegronden van andere kerken. Terwijl de familie G., wonende aan de Si. Janstraat te Laren Woensdagmorgen de in wijding der nieuwe St. Janskerk aldaar bij woonden, heeft een tot dusver onbekend persoon kans gezien de woning binnen te dringen en uit een pngesloten kast een be drag van 80 te ontvreemden. PURMEREND, 30 Oct. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.851.06 per zak van 25 k.g., tomaten 1023 ct., druiven 3585 ct. per k.g., bloemkool 4—18.60, roode kool 1.80 5.20, witte kool 4.90, savoye kool 2.70 6.10, alles per 1Ó0; spruitkool 0.401.60 per 15 k.g., andijvie 0.404 per 100 krop, selderij 3,405.30 per 100 bos, rapen 2.706.30 per 100, bieten 713 per 1000; wortelen 2.8016.30 per 100 bot; appels: Westlandsche Bellefleur 58 ct., Brabantsche Bellefleur 1218 ct., zoete Bellefleur 1114 ct., Bramley Seedling 10 12 ct„ veenzoete 1013 ct„ Lemoen-appel 1012 ct„ Present van Engeland 1030 ct„ Reinette, goud 724 ct„ id. oranje 610 ct, alles per k.g.; peren: Beurr Superfin 35 45 ct., Boerengroen 1627 ct„ Nouveau Poiteau 1835 ct,, Soldat Laboureur 38-42 ct., St. Nicolaaspeer 2232 ct., alles per k.g.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5