uitpepers. HET BOMBARDEMENT VAN DAMASCUS. - HUIS INGESTORT. - DE NIEUWE ST. JANSKERK TE LAREN. ptlplii liü Steun aan de Groote Gezinnen. VJ ORDE EN ARBEID. De strijd by P. Smit geëindigd. De overvallen op Atjeh. Minister Colijn Heeft op 20 October in de Kamer gezegd, dat de garanties inzake de grens waar beneden de salaris kortingen niet zullen dalen, een meer permanent karakter zul len krijgen voor de herziening ran het Bezoldigingsbesluit Hetzellde kan gezegd van den kinderbijslag. Waarvan ook het minimum nog iets verhoogd zou kunnen worden. Naar aanleiding hiervan schrijft „De Gelderlander": HET werd Door geen der Kamerleden is op deze mededeeling des ML nisters gereageerd en wij willen niet zeggen, dat daarmee iets verzuimd is. Doch liberale bla den hebben er zich vrij scherp tegen verzet en zoo kon de meening ontstaan, dat de verklaring des Ministers slechts verzet had ondervonden en geen steun. Dat kan ze niet velen. Want ze is zelf niet heel sterk. De Minister sprak van het minimum, dat iets verhoogd zou kunnen worden. Heel sterk is dat niet gezegd. En als de vertegenwoordigers der amb tenaren in het georganiseerd overleg deze toezegging niet wat vaster aanstampen, dan valt ze wellicht spoedig om. "Heeit Minister Colijn niet positief gezegd, dal cc eea kinderaftrek vap 300 zou ko- STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GENERAAL DES TOMBES (t 1845 als bevelhebber van. Maastricht) Woensdag met militaire eer overgebracht naar een nieuwe rustplaats in 't Aldenhofpark te Maastricht. De stoet met de statiekoets onderweg. EEN GROOTE HONING LEVERING aan de honing- en wascentrale van den Ned. Imkersbond had te Vlagt, wedde plaats. Bij 't sorteeren van den inhoud der korven. Links: een kistje met le kwaliteit raathoning. In 't midden de z.g. broed- en droge raat, in de ton rechts de bakkershoning. men bij de Rijksinkomstenbelasting? En.is deze toezegging later niet weer in getrokken? Terwijl er toch allerlei indirecte belas tingen zijn ingevoerd, die het groote gezin méér treffen dan het kleine. En er bovendien nog een weeldebelasting dreigt emt dezelfde tendenz? Moeten wij dan niet vreezen, dat de veel vagere toezegging aan de groote gezinnen der ambtenaren in het komende getwist over de wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit verloren zal gaan? Als steun in den rug staat er de verkla ring van het katholieke program 1925, welke steun aan de groote gezinnen zoo positief mogelijk belooft. Er kan aan toegevoegd, dat de ambtena ren met grootere gezinnen is vast vertrou wen op dezen passus van het katholieke pro. gram hun stem aan de katholieke candida- ten hebben gegeven. Zij hebben genoeg gehoord en gezien om te begrijpen, dat de salarissen niet onaange tast zouden blijven, ook al kwam er een Regeering uit de Linkerzijde. Maar zij hebben evenzeer geweten, dat het allereerst de kinderbijslag zou zijn, die zou worden ingekort of afgeschaft, als de meerderheid naar den overkant zou ver. dwalen. Daarom hebben zij vastgehouden aan Rechts en 't zou meer dan een teleurstelling, eerder een ontgoocheling zijn voor hen, als de Rechterzijde niet alle krachten zou in spannen om ook op dit terrein den pas scherp te markeeren. r - De Minister was in zijn rede trouwens con sequenter dan de bladen, die tegelijk sala. risverlaging voor religieuzen bepleiten en de stelling verdedigen, dat alleen de waarde van den arbeid de grootte van het loon bepaalt. Wij hebben de loonen der ongehuwden méér verlaagd dan die der gehuwden, zeide de Minister, omdat bij de laatsten de be hoefte grooter is. Hetgeen/weer niet zeggen wil, dat hij het loon alleen bepaald wil zien door de be hoefte. Maar wèl, dat de behoefte een woordje meespreekt. Laat de. waarde van den arbeid de hoofd factor zijn bij de bepaling van het loon, de behoefte telt ook mee. En in onze dagen meer dan voorheen. Het betoog van „De Gelderlander" is o.L juist. Bij de herziening van het Bezoldigings. besluit èn bij eventueele verlaging der be. lastingen moet eerst aan de groote gezinnen worden gedacht. D>it is een punt van het R.-K. verkiezingsprogram niet alleen, maar ook een eisch van Christelijk staatsbeleid! Uit Rotterdam wordt gemeld: In de Woens dagmiddag vanwege den Alg, Ned. Metaal-, bewerkersbond roet het personeel van de werf Piet Smit Jr. gehouden huishoudelijke vergadering, is met ongeveer 400 tegen 300 stemmen besloten het hoofdbestuursadvie3, om qe.Uitkicg^p, UJtafep,oa tcvg)fcnvy R!!!lll!ill!l!!iiJ!ll!lllliH!!lij,!!!!ni!:,,B|||!||!!|!||!|||!||!|||||||!||||!||||!!|||!|!|j]!|ini||!ilil||!|||in miiminiimnmimim,mm,„mm,,mmmmm,»»,,,mmm»»,,,,,,,,,,,,,.,,,,,,,, ER VIELEN GEEN SLACHTOFFERS in de drukke Reguliersbreestraat te Amsterdam, toen Woensdag een vrachtauto de vrijheid nam, 't trottoir op te rijden. Een winkelpui echter werd zwaar beschadigd. Naar aanleiding der jongste gebeurtenissen in Atjeh schrijft de heer M. R. H. Calmeyer, le H. inf., die tot voor enkele maanden als gedetacheerd of. ficier bij het korps Marechaus- sée op Atjeh diende, het vol gende in het „Hbld.": „Het moet voor oningewij- den wel onbegrijpelijk zijn, hoe het mogelijk is, dat een wel bewapende legerafdeeling op zoodanige wijze door een slechts met blanke wapenen uitgeruste bende Atjesche ver zetslieden wordt aangegrepen, dat zij daarbij verscheidene dooden en gekwetsten of kara bijnen met munitie verliest. De oplossing van dit raadsel is het volgende. De patrouilles, die in Atjeh onafgebroken het land doorkruisen en gewoonlijk een brigade van 1520 man sterk zijn, marcheeren steeds met ge laden karabijnen en getrokken klewang. Tengevolge hiervan loopen overvpllingen bij dag voor den aanvaller gewoonlijk slecht af, hoewel de zware begroeiing hem steeds gelegen heid heeft de brigade onver hoeds te bespringen, waardoor deze zelden van de vuurwape nen kan gebruik maken, doch onmiddellijk tot het gevecht man tegqn man moet overgaan. De Atjeher kiest daarom voor zijn aanval liever een beteren tijd. Na afloop van den dag- marsch, die meestal door met oerbosch bedekt hooggebergte, over gloeiend heete alang-alang heuvels of door moerassige vlakten gevoerd heeft, betrekt de brgade en blvakje, d.w.z. de manschappen bouwen dit met gekapt hout en de meege brachte zeilen. Hieromheen maken zij een vluchtige ver. sperring door eenige boomen met de kruinen door elkaar heen te laten vallen, welke den eersten stormloop van eventueele aanvallers moet breken, om hierdoor den schild wachten gelegenheid te geven alarm te slaan en hunne slapen de kamraden te wekken. Om te zorgen, dat die versperring aan dezen eisch voldoet, moet de brigadecommandant soms energiek optreden, want de manschappen zijn veelal ver moeid en moeten niet alleen hout kappen voor het bivak, de versperring en de vuren doch ook koken, de wapens reinigen en zich z.m. in een rivier of beekje baden en dat alles vóór het invallen van de duisternis, die in het oerwoud snel en vroeg komt. Zoodra het donker is worden achter de versperring drie kaarslantaarns aangesto ken, op iederen hoek van het bivak komt een schildwacht en de overige manschappen rollen hun mantjes uit op een bed van bladeren en vallen in diepen slaap. De schildwachten zien buiten den kleinen lichtkring der lantaarns niets dan de diepe donkerte van het oerwoud. Daar klinkt het dan soms plotseling „Allah-hoe! Allah- hoel" Donkere gestalten stor ten zich als pantsers op de ver sperring en als dezen niet heel goed is, hebben de slapers een rentjong ra het lichaam of is de karabijn naast hun lichaam weggerukt vóór zij goed wak ker zijn. Schoten weerklinken er wordt geschreeuwd en ge gild en als ieder tot het besef is gekomen wat er gebeurt, zijn de aanvallers reeds weer in het duister verdwenen en be dekken eenige dooden en ge wonden den grond. Dit is het gewone beeld van een Atjehschen overval. Slechts groote energie van het kader en het nimmer doen insjapen der voorzichtigheid, ook waar land en bevolking even vreed. zaam schijnen als waar ook in Holland, kan hier tegen waken. Dat bij een der jongste over vallingen slechts één gewonde viel, doch verscheidene wape nen met veel minutie verloren gingen, wijst er op, dat men hier niet met verblindende fanatiek te doen heeft doch met de wel beraamde en goed geslaagde poging van een flinke bende, zich voor den krijg noodige wu. pens te verschatten. Het is een opnieuw opflikkerend verzets- vonkje, zooals er in geheel At jeh nog onder de asch zitten, dat tot een brandje kan uit slaan, als het niet spoedig uitge trapt wordt. Wie het voorrecht had bij de Atjehsche marechaus- sée» dienen, weet dat dit laatste niet op zich zal laten wachten." GEZICHT OP DAMASCUS, de Syrische stad, die door de Franschen werd gebombardeerd. Naar schatting kwamen 2 a 3000 menschen in de brandende huizen om. DE GROOTSCHE NIEUWE ST. JANSKERK te Laren (N.-H.) is Woensdag coor Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering geconsacreerd. Hierboven: een mo ment van de plechtigheid. Rechts: het fraaie kerkgebouw. EEN HUIS VAN VIER VERDIEPINGEN is te Parijs ingestort, waardoor de dood van zeven personen werd veroorzaakt en velen gewond werden. Een blik op de ruïne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8