MföMEMöD Wjl^lEUWS RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL Stalling bij de Maaskanalisatie. KUNST EN KENNIS. De cycloon in Augustus. Mengelberg in Amerika. M. A. P. C. Poelhekke. De verduistering te Buitenpost. Vreemde manieren. De moord op makelaar Busch in 1915. Vergoeding wegens gemis van levensmiddelen. Remontepaarden. Opleiding Officier van Gezondheid. Jeugdige avonturiers. 'tGooi gesloten voor vrachtauto's met passagiers. Een oud-jager overleden. Met brandwonden overdekt. Botsing tusschen auto en rijwiel. Een „broeder"-oplichter. Inbraken in fabrieken te Gorkum. Komenijswinkel uitgebrand. Arme kleine* De inbraken te Rotterdam en omgeving. Motorboot te Aalsmeer gezonken. Ongeval op een maalderij. 9 Scheurbuik in Nederland. Het s.s. „Andijk" niet in gevaar. Weer inbraken te Sas van Gent. Engelsch stoomschip gestrand. VISSCHERIJ. Het Eucharistisch congres te Chicago. Te St. Pieter hebben van de 100 arbeide:s aan de werken der Maaskanalisatie, 75 put" werkers het werk gestaakt. Zij verdienen 40 cent en verlangen 55 cent per uur. Sterke windvermeerdering naar boven als oorzaak. In de bijeenkomst van de Wis- en Natuuir kundige afdeeling van de Kon. Akademe van Wetenschappen te Amsterdam, hield prof. E. van Everdingen Zaterdag een voor dracht over de cycloonachtige windhoozen die 10 Augustus 1.1. ons land teisterden. Een vergelijking van de vernielingen op J0 Augustus met de talrijke in de Onweers verslagen van het Meteorologisch Instituut sinds 1882 vermelde gevallen van schade door windhoozen, toont, zoo zeide spr., aan dat ze van hetzelfde karakter zijn, maar ,zich onderscheiden door haar uitgebreidheid. Tiaar karakter is echter geheel anders en haar uitgestrektheid veel geringer dan bij orka nen of cyclonen. De uitkomsten van het met •medewerking van zeer velen ingestelde on derzoek naar den omvang der schade werd door spr. in kaartvorm vertoond. De voort zetting der baan in N.-W.-Duitschland me- derekenend, komt men tot een lengte ge lijk aan die der vier langste hoozenbanen in Europa. Een door dr. H. K. de Haas vervaardigde kaart van de valrichtingen in een groot ge bied om Borculo werd vertoond en aange vuld met de uitkomsten van een nog gede tailleerder onderzoek in het bosch van Ruur- lo door de heeren Zwart en Both aldaar Men kan de bijzonderheden alleen verkla ren door een groot aantal hoozen aan te ne men, waarbij de drukverschillen verklaren wat door windkracht alleen niet te begrijpen* is, al moet men aannemen, dat windsnelhe den boven 50 M. per seconde zijn voorge komen. Van 't onderzoek der luchtdrukverschijn- -.elen vertoonde spreker een kaart van de isobaren te 6 uur 30, waarop nabij Nijmegen zeer groote gradiënten voorkomen, die slechts zeer kort bleven bestaan en vermoe delijk meer gevolg dan oorzaak waren. De regenval vertoont groote verschillen de grootste hoeveelheden vielen in een smal le strook links van de hoozenbaan in Brabant en Gelderland, en in een t#eede strook van Zwolle tot Delfzijl, nabij welke strook slechts weinig schade voorkwam. Temperatuur en windverdeeling aan het oppervlak zijn nor maal voor een flink onweer,* niet voldoende om meer dan een gewone stormvlaag te ver- norzaken. Buitengewoon zijn echter de tem peratuurverschillen in de hoogere luchtla gen, zoodat hier, vooral 's middags, groote drukverschillen voorkwamen. Dit voerde tot zeer sterke winden op het niveau van 2000 m. waargenomen zoowel te De Bilt als te Uccle, boven vrij langzaam bewegende luchtlagen daar beneden. Al deze bijzonderheden passen bij de on derstelling van Wegener èi Krèbs, dat hoo zen de verticaal omgebogen einden zijn van horizontale luchtwervels, gevormd v^nneer een opstijgende luchtstroom doordringt in veel sneller bewegende hoogere lagen. Vol gens deze beschouwing moet dus de sterke windvermeerdering naar boven als directe oorzaak van de ramp worden beschouwd. Uit New-York wordt gemeld, dat Willem Mengelberg daar met groot succes de Suite uit Casella's ballet „La Giara" èn diens „Partita" voor piano en orkest geïntrodu ceerd heeft. In deze „Partita" welke uit drie deelen Sinfonia, Passacaglia en Burlesca bestaat speelde Casella zelf de piano-partij. De acht nummers der suite uit „La Giara" werden voor het eerst in concertvorm uit gevoerd en zijn opgedragen aan Mengelberg. Casella's Rhapsodie „Italia" werd eveneens door het uitverkochte huis met buitengewoon enthousiasme ontvangen. Naar de de Msb. verneemt, is de heer M. A. P. C. Poelhekke te Nijmegen ernstig ziek. Voor een week opgeveer heeft hij een zeer zware operatie ondergaan, die reden gaf tot groote bezorgdheid. Thans valt echter eenige beterschap in ven toestand te constateeren. NOTARIS C. VEROORDEELD TOT 2 Yi JAAR. De rechtbank te Lëeuwarden veroordeelde ri. C., vroeger notaris te Buitenpost en thans wonende te Den Haag, beschuldigd zich op zettelijk en wederrechtelijk verschillende effecten, hypotheken en bedragen in geld te hebben toegeëigend, tot een gevangenisstraf van 2y2 jaar. Het O. Mvhad 3 jaar geëischt. „HIJ WIST ZICH NIETS MEER TE HER INNEREN". In het rustige woonhuis van een katholiek geestelijke in Amsterdam was voor een paar weken een kapelaan bezig les te geven. Er werd gebeld. Een oude dienstbode ging open doen. Aan de deur stond een manspersoon, die zonder een woord te zeggen de gang in liep en zich naar de keuken begaf. Stomver baasd volgde de keukenmeid, maar zij vond het toch geraden, den kapelaan te Waarschu wen. Deze staakte zijn onderricht, en inde reuken gekomen, gelastte hij den indringer .e vertrekken. De manging daarop zitten op- den stoel, waarmee hij te voren de dienst bode had bedreigd. Doch hij bleef zwijgen. En plotseling sprong hij op en vernielde in minder dan geen tijd alles wat; hem in de han den kwam een soepterrine, een paar dek schalen, een drietal borden, sauskommen, enz. Te midden van deze steeds toenemen- den chaos verscheen de politie en Vrijdag stond de indringer wegens opzettelijke ver nieling voor den politierechter terecht. Hij wist nergens van. Met een vriend had hij in de Kalverstraat een paar glaasjes bier gedronken en van de rest wist hij niets meer. Eerst om acht uur 's avonds was hij weer tot bewustzijn gekomen. Elf jaar had hij bij de politie gediend. Daarna was hij meermalen met de justitie in aanraking geweest. Mede daarom vorder de het O. M. waargenomen door mr. Jorissen een gevangenisstraf van vier maanden. f Conform den eisch werd Dekl. door den politierechter veroordeeld. DE KORT WEER IN HET GEDRANG. HET PLEIDOOI VAN DEN VERDEDI GER. Bij de Zaterdag door de rechtbank te Am sterdam voortgezette behandeling van de strafzaak tegen den 42-jarigen bouwonder nemer M. Muylwijk, wegens den moord op den makelaar Busch is eerst nog als getuige gehoord de heer Scheller, die namens de Twentsche Bank in 1922 aan getuige de Kort heeft uitbesteed het metselen van een kluis. Hij verklaart dat de K. hierbij had verwerkt 2 maal 100.000 steenen en het werk met zijn zoons had uitgevoerd. Er is hem f 6000 voor uitbetaald. Daarna is de Kort bij hem in loondienst geweest en had ongeveer f 5560 per week. Getuige weet niet hoeveel hij er van kan hebben overgehouden, en of dit ge noeg was om er een huisje voor te koopen. De verdediger vraagt of het mogelijk is, dat hij in dien tijd f 22.000 kan hebben over gehouden Getuige kan hierop riiet antwoorden. De verdediger Mr. Levy vraagt der recht bank ook nog te willen hooren de patroons van de kinderen van De Kort, teneinde te weten te komen, of zij inderdaad zoo ontzet tend veel geld hebben verdiend-, als beweerd wordt. De Kort kan immers niet verklaren hoe hij de levenswijze heeft kunnen voeren, welke hij volgens getuige zou hebben ge voerd. Voortzetting van het pleidooi. Mr. Alfred Levy zet théns zijn pleidooi voort. Hij-wijst erop dat de Officier van Jus titie geconcludeerd heeft, dat het verhaal van beklaagde onwaar was. Gisteren heeft pleiter echter reeds laten uit komen, dat geen voorbedachten raad aanwe zig kon zijn geweest. Muylwijk heeft z.i. onverwachts gezeten met een lijk in zijn huis. En nu zouden er volgens den officier mede plichtigen zijn geweest. Wie waren dan die medeplichtigen? vraagt pleiter. De vraag is nu welk motief beklaagde heeft bewogen tot den nevendaad bestaande in het zich toeëigenen van wat Busch bij zich had. Van belang is het in de eerste plaats of hij diefstal dan wel verduistering heeft ge pleegd, maar vooral welke zijn bedoelingen zijn geweest op het oogenblik dat hij de goe deren wegnam, omdat hiervan afhangt of hij inderdaad met voorbedachte rade ge dood heeft. Gegeven de omstandigheden zou ieder ander het geld van het lijk genomen hebben omdat het zonde was om het in den .natten grond te laten vergaan. Daarbij be hoeft op dat oogenblik allerminst de be doeling van toeëigening te hebben voorge zeten. De wijze waarop bekl. in zijn zelf beschuldiging zoover gaat als geen ander gaan zou, wekt toch niet den indruk van iemand die tracht zich te excuseeren dus van iemand die zich zoo zwaar beschuldigt als maar mogelijk is dus de waarheid spreekt. En nu het feit van bekl.'s financieelen toe stand. Dit kan men uitleggen zoowel pro als contra beklaagde. Men kan den geldnood waarin hij verkeerde, gebruiken als een ver zachtende omstandigheid voor de misdadige toëeigening; men kan zijn geldnood gebrui ken als een aanwijzing dat hij roofmoord heeft gepleegd, maar men kan er zooveel andere gevolgtrekkingen uitmaken bijv. ook dat hfj arm en dus fatsoenlijk was. Pleiter komt daarna tot de vraag of Busch den avond dat hij, teruggekomen uit Rotter dam, na eerst in de Roode Leeuw te zijn ge weest, bij bekl. kwam en er zijn dood vond, veel geld bij zich had. Wij weten, dat hij op de Leidschegracht nog even bij zijn kennis Sagers aan geweest is en tegen dezen gezegd heeft Ik ben je f 1000 schuldig, ik kan je wel betalen, maar ik heb nu geen tijd. Maar we hebben genoeg ge hoord om te weten dat fiusch graag blufte. Als hij f 60.000 bij zich had, zou hij vast en zeker betaald hebben. Uit dat blufferige kletspraatje tot Sagers, dat deze zeff niet ge loofde, blijkt duidelijk dat Busch geen geld of zeker slechts weinig geld bij zich had. Maar zelfs als verschillende menschen den oor logshandelaar dien dag te Rotterdam met veel geld bij zich hebben gezien, mag men dan daaruit afleiden, dat hij het den avond nog had Van de groep Claassen-Lichtle kan het niemand geweest zijn. Want anders zouden die menschen niet telkens er bij de politie op aangedrongen hebben, om te pogen licht in de zaak der verdwijning van Busch te ver krijgen. Welke personen komen dan in aan merking Het eerst komt natuurlijk in de gedachte de metselaar De Kort, van wien pleiter over tuigd is dat deze niet medeplichtig is. Het is uitgesloten, dat de Kort te zamen met Muylwijk den koopman Busch gedood heeft. De Kort mocht niet eens de eerste iVag steenen op de kist leggen. Dit heeft Muylwijk zelf gedaan. Wanneer de Kort medeplichtig was ge weest, kwam hij er toch voor in aanmerking, om het muurtje te metselen. Maar Muylwijk die in 4iet geheel niet geroutineerd was in het metselen, heeft dit gedaan. Maar er is meer. Als de Kort de mede plichtige was geweest, dan hadden die twee moordenaars samen „doorgepeesd", om in den stijl van de Kort te blijven om het graf af te krijgen en alle sporen nog denzelfden avond te doen verdwijnen. M. zou gezegd hebben, dat hij dien avond niet thuis was. Instede daarvan doet Muylwijk den volgen den morgen terwijl hij wist, dat allerlei men schen in de garage zouden komen» de dom ste dingen, terwijl iedereen het zien kon, ter wijl werklieden en zooveel anderen door de garage af en aan liepen, laat hij den kuil gra ven, en eerst Zaterdagmiddag gaat hij het lijk begraven. Nauwelijks was Muylijwijk hiermede gereed of de politie was in het huis om naar Busch te zoeken. Had zij toen gezocht in de rich ting, door beklaagde Lorette en Ligle aan gegeven, dan was heel Muylwijks werk ver- geefsch geweest. Hieruit blijkt wel dat on gunstiger tijdstip dan Muylwijk voor het graven van de kuil gekozen heeft niet denk baar ware geweest. Tot dergelijke domme gedragingen ware hij niet gekomen als zijn daad het uitvloeisel ware geweest van kalm heraad en overleg. Hij heeft allerlei dingen gedaan,die het werk buitengewoon moeilijkmaakten',omdat hij den doode zooveel mogelijk nog de eer wilde be wijzen, die men op een officieel kerkhof aan dooden bewijst. Hij heeft de kist met een zacht omhulsel van binnen bekleed, al was het dan ook van stroo, omdat dit het eenigste was wat voor de hand lag. Hij heeft de kist dichtgetimmerd en heeft zelf toen het vree- selijk werk afgeloopen was gemeend nog de woorden te moeten spreken „Arme kerel het moest gebeuren rust zacht 1" De pe 5 bnen, die nu spraken van ongeveer f 60.000, spraken mij bij hun eerste verhooren in 1915 van ongeveer f 12.000, het zal wel zoo geweest zijn, dat ze het in 1915 in hun onderlinge gesprekken over f 12.000 eens zijn geworden. Dat zullen ze zich 10 jaar later niet herinnerd hebben en met de heele zaak zullen die bedragen ook wel tot f 60.000 en f 80.000 zijn opgezwollen. Staat het instituut van~verjaring van misdrijven niet in de we omdat op den langen duur getuigen onbe trouwbaar worden Minder logisch is het alleen, dat de verjaringstermijn voor de eene categorie van misdrijven langer is dan de andere, en hieraan danken wij het, dat deze zaak nog in beginsel vervolgbaar was. Van getuige Sagers, hebben wij gehoord, it hii. toen Busch dien avond in een taxi voor Zijn deur'kwam, niet in diens ro ■tefeuille heeft gekeken, maar slechts de portefeuille van buiten gezien heeft. Is het zoo onmogelijk dat Busch, alvorens naar Muylwijk te gaan, even naar de vrouw met wie hij leefde, gegaan is om daar zijn por tefeuille te brengen Het lag toch voor de hand dat hij voor Muylwijk niet wilde weten dat hij geld had, omdat hij dan nog meer moeite zou hebben om los te krijgen wat Muylwijk hem schuldig was. Wij weten toch dat Jetje 28.000 gulden heeft gehad, en dat zij dit slechts schoorvoetend bij de politie erkend heeft. En we weten ook, dat zij on middellijk na de verdwijning van Busch op tooncelachtige manier tegenover Lichtle en Lorette gedaan heeft of zij geen roode cent in huis had.Busch heeft aanjetje de boodschap getelefoneerd, dat zij maar naar Carré moest gaan hij moest nog ergens voor zaken zijn en zousdan terugkomen om op het kind te passen.' Hieruit volgt echter geenszins, dat Busch alvorens bij Muylwijk te komen, niet nog bij Jetje geweest is. Het kistje, waarin volgens haar die f 28.000 zou zijn opgespaard, is niet gevonden. Het is dus niet onmogelijk, dat het geld dat Jetje had toen Busch verdwenen was, hdar nog dien avond door Busch gegeven is. Wij weten er dus eenvoudig niets van of Busch nog geld bij zich had toen hij bij M. kwam. Veel minder mag men aannemen, dat Myulwijk wist dat Busch veel geld bij zich had. Hij kan het hoogstens uit de bluf- ferijen van Busch vermoed hebben. Pleiter heeft ook beklaagdes vrouw gevraagd of Busch haar het leven wel eens lastig heeft gemaakt om geld. Zij heeft het toen ontkend, maar haar va der, heeft haar en zijn schoonzoon tegen Busch herhaaldelijk gewaarschuwd. Men moet over het algemeen wat voorzichtig zijn met de verklaringen van dames. Het gaat dan ook allerminst aan, om de leugenachtigheid van beklaagde af te leiden uit het feit, dat hij heeft voorgegeven dat Busch zijn vrouw al zooveel verdriet had aangedaan. Mr. Levy breekt hier zijn pleidooi af. De zitting is verdaagd tot Vrijdag 6 Nov. aanstaande. In de dezer dagen verschijnende Leger orders wordt bekend gemaakt, dat de ver goeding wegens gemis van levensmiddelen gedurende November en December, wordt vastgesteld op f 0.53 per rantsoen. De remonte-commissie is thans in de pro vincie Groningen, om paarden aan te koo pen voor het leger en voor de marechaussees. Het aantal paarden dat bij den commission- nair der commissie, den heer A. J. Jutting te Groningen werd aangegeven, is vrij groot, doch de kwaliteit van vele dieren voldoende, is, mag worden betwijfeld, zoodat de kans op belangrijken aankoop niet groot is. Binnenkort zal in de legerorders een kon besluit worden opgenomen, waarbij met in gang van 1 November de kon. besluiten zijn ingetrokken, volgens welke een student in de medicijnen, kan worden toegelaten tot de# vrijwillige verbintenis als adspirant-reserve- officier van gezondheid. Voortaan zal elk jaar een bepaald aantal dienstplichtige stu denten in de medicijnen voor opleiding tot reserve-officier van gezondheid worden be stemd. Twee Utrechtsche loopjongens, de. 17-jarige A. V. en de 15-jarige J. H., die Dinsdag de ouderlijke woning uit zucht naar avontuur verlaten hadden, zijn den volgenden dag te Rotterdam aangekomen.' Toen er voor hen geen kans bleek te bestaan, pp een schip geplaatst te worden, zonnen de jongens op middelen, om aan geld te komen .Op het Hofplein zagen zij een fiets tegen een bloemenstalletje staan en terwijl een der knapen den bloemenverkooper aan de praat hield, nam de ander de fiets weg, welke aan den bloemenjongen J. F. T. toebehoorde. Tien minuten later hadden zij de fiets reeds voor 5 aan een man verkocht, maar hun zucht naar verdere avonturen was inmiddels zeer bekoeld en ze gingen per spoor naar Utrecht terug. Ze durfden niet thuis komen en hebben zich op een der goederenempla cementen van het Centraal Station aldaar te slapen gelegd, waar zij <ioor een agent werden aangehouden; wien zij onmiddellijk hun avonturen en den diefstal van de fiets opbiechtten, Zij zijn daarop voorloopig aan gehouden. Eenige maanden geleden is in de politie verordening te Naarden een bepaling opge nomen, waarin het gebruik van vrachtauto's voor passagiersvervoer in de gemeente ver boden wordt. Het gemeentebestuur was hier toe gekomen, doordat vooral op zomer-Zon- dagen tientallen Amsterdamsche vracht auto's, overvuld met plezierreizigers de stad passeerden, een gevaar opleverend voor het verkeer zoowel als voor de inzittenden. Thans is de gewijzigde politieverordening van Gedeputeerde Staten terug ontvangen voor het aanbrengen van een kleine redactie verandering. Dit laatste doft veronderstel- stellen,#lat Gedep. voornemens zijn deze nieuwe verbodsbepaling in de politieveror dening te aanvaarden. Het zal dus in den a.s zomer niet meer mogelijk zijn, dat Am sterdammers via Naarden het Gooi in vrachtauto's, die mqf zit-planken en banken voor passagiersvervoer zijn ingericht, te be zoeken. (Hbld.) Op bijna 99-jarigen leeftijd is te Zand- brink, bij Achterveld (U.) overleden de heer A. Bakker, die ongetwijfeld de oudste jager van ons land mocht heeten. Immers tot zijn 90ste jaar heeft deze Nimrodszoon het jachtbedrijf uitgeoefend, waarmede hij reeds als knaap begonnen was. Een dienstmeisje ernstig gewond. Een Duitsche dienstbode was ten huize van de familie Dudok van Heel, op den Hui- zerstraatweg te Naarden bezig met het koken van terpentijn, toen plotseling de vlam in de pan sloeg. De pan viel om en het meisje kreeg den brandenden inhoud over haar lichaam. In een oogwenk stond zij in lichtelaaie,, en toen de vlammen gedoofd waren was het meisie met brandwonden overdekt. In levens- i gevaarlijken toestand is zij naar het R.-K. Ziekenhuis te Bussum overgebracht. Vrijdag kwam te Geldermalsen door on voldoend uitwijken de muziekonderwijzer T., uit het naburige Deil met zijn rijwiel in botsing met den auto van den heer D., uit Tiel. De wielrijder T. werd door den auto eenige meters terzijde van den weg gewor pen en brak 2 ribben. De auto werd bescha digd, terwijl het rijwiel geheel vernield werd. TE BREDA GEARRESTEERD."" Kortelings kregen tal van ingezetenen te Roosendaal (N. H.) bezoek van iemand, die voorgaf broeder te zijn geweest in een kloos ter. Wegens ziekte zou hij het klooster echter verlaten hebben. Hij verteldeüo.m. ook, ver pleegd te zijn geweest in „het" ziekenhuis te Amsterdam. Zijn verhalen hadden ten doel, medelijden op te wekken, ten einde geld los te krijgen. Woensdag jl. kwam de „broeder" weer te Roosendaal. Thans gaf hij voor, een betrek king te hebben gevonden en wel als zieken verpleger te Heerlen, waarheen hij gaarne zou vertrekken, wanneer hijreisgeld had. Van de passantarmen kreeg de man een kaartje naar Breda. Bij verschillende inwo ners gelukte het hem tevens eenig geld los te krijgen, z.g. om zijn reis te kunnen vervol gen. Toen de politie van een en ander in ken nis werd gesteld en op onderzoek uitging, was de ..broeder" plotseling niet te vinden. Het kaartje voor Breda was hem nu te pas gekomen en binnen een half uur zat hij in het „Brabantsche Haagje." Daar kreeg hij echter geen kans meer, want de politie was reeds van zijn komst ver wittigd. De broeder-ziekenverpleger ging toen weer naar Roozendaal terug. Hij gaf voor G. Elik te heeten. Bij onder zoek bleek, dat hij geen kloosterbewoner was. Ook had hij al een gevangenisstraf van 9 maanden wegens inbraak achter den rug. De „broeder" wordt nu in verzekerde be waring gehouden en zal wegens oplichting vervolgd worden. Driemaal in de laatste weken. In de laatste drie weken werd driemaal in gebroken. In de eerste plaats had men zich toegang verschaft tot het kantoor van de Kruiwagenfabriek van de firma Van Gelde ren op den Wolpherschendijk. Daar heeft men 's nachts de brandkast aan de achterzijde opengebroken de buit bedroeg slechts f5. Daarna heeft men ingebroken in de kantoren van de Machinefabriek van de firma De Vries, Robbé Co. Alle laden werden daar door snuffeld, vermoedelijk om de sleutels van de brandkast te zoeken. Op -een gerucht in de fabriek koos men het hazenpad, zoodat er niets vermist is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men nog in de ijzerzaak van I. C. Mot- tier Zonen de kas gelicht, welke f 60. inhield. Waarschijnlijk had men zich laten insluiten; Benzinelamp in de étalage ontploft. Zondagmiddag om kwart over zes onge veer wilde iemand in de komenijswinkel van RF. Eppenburg, Groote Kattenburgerstraat 122, te Amsterdam, een benzinelamp die in de étalage stond en die men gewoonlijk ge bruikt op marktkramen, bijpompen. Plot seling vloog de lamp in brand en bijna tege- lijktijdig vatte de étalage vlam. De brand weer rukte van verschillende kanten aan. Een oogenblik leek het alsof het vuur zou overslaan naar de voorzijde van de eerste verdieping, waar het raam openstond. Een der bewoners was echter zoo bij de pinken om naar boven te gaan en het dicht te schui ven. Hierdoor werd op dat oogenblik uit breiding voorkomen. Inmiddels waren twee motorspuiten en een ladderwagen ter plaat se en met één straal werd erger voorkomen. De étalage en een groot gedeelte van den winkel brandde uit. De winkel-is voor f 1500 tegen brandschade verzekerd. Het tweejarig dochtertje van de familie H. B. werd Zondagmorgen voor de ouder lijke woning aan den Schiedamschen dijk, te Rotterdam bij het plotseling oversteken van den rijweg door een motorwagen van lijn 7 overreden en onmiddellijk gedood. Den bestuurder treft voor dit droevige on geval geen schuld. De hoofddader thans ook gearresteerd. Dezer dagen maakten wij melding van de aanhouding en arrestatie van twee personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan een 20-tal inbrakén te Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. De hoofddader echter was nog steeds voortvluchtig. De politie kon evenwel een juist signalement van hem op geven en dit leidde hedenmiddag tot de aanhouding te'Antwerpen. van den vluchte ling; Het was de 27-jarige J. de B. Bij zijn arrestatie was de man nog in het bezitTvan ruim 200 aan juweelen en gouden voor werpen, die hij in den nacht van 28 October bij een inbraak ten huize van de familie K. te Vlaardigen gestolen had. De B. is op transport gesteld naar Rotterdam. De met haver en eenige vrachtgoederen geladen motorboot „Catharina II" van Gebr. Bijloo te Rotterdam, geraakte Vrijdagmorgen bij het ontladen van vlambuizen aan den stei ger van de Coöp. Tuinbouw Aankoop Cen trale te Aalsmeer te veel over bakboord zijde met het gevolg dat het- schip kantelde, en half onder water geraakte.|Een groote kraan van dejfN.V. De Wits' Berging en Transport- bedr. is thans bezig met het bergen der la ding, waarbij de goederen door een duiker naar de oppervlakte van het water^ gebracht worden. In de „Coöperatieve Maalderij" te Schoon- hoven heeft een ongeval plaats gehad, waar bij twee personen zijn gewond. Bij het aan zetten van een motor, welke met ruwe olie door middel van gecomprimeerde lucht ge- leverdywordt, sprong de met lucht gevulde buis. De monteur werd lichtelijk aan het hoofd gekwetst. Ook de maaldersknecht is licht gewond. Later bleek, dat de buis niet rpet lucht, doch met zuurstof gevuld is geweest. Vermoedelijk is hier sprake van een abuis van de zijde van den leverancier. Een plattelandsarts schrijft in het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde een door hem waargenomen geval van sporadische scheur buik, dat zeker algemeene belangstelling verdient als bewijs dat ook in rustige nor male tijden gevallen van deze vroeger zoo gevreesde ziekte kunnen voorkomen, zij het ook onder bijzondere omstandigheden. Het gold een jongen van 12 jaar, die van jongsaf gesukkeld had aan de ingewanden. 7-even maanden geleden schreef een bekend geneesheer erwten en boonen, 1 a 2 aard appelen daags en eenige groenten voor. Het welslagen was opmerkelijk, de diarhee ver dween, doch de ouders, „plus royaliste que le roi" besloten de in hun oog schadelijke groenten ook nog weg te laten, zoodat het kind niets dan erwten, boonen en een paar aardappelen kreeg. Binnen zes maanden ont wikkelde zich nu het klassieke beeld der scheurbuik pijnen in de beenen, krachte loosheid in de beenen (zoo'erg dat de jongen niet meer loopen kon), tandvleeschbloedin- gen en pijn in den mond (het tandvleesch was sterk gezwollen, blauw en bloedde bij aanra king direct). Met rust, lucht, zon, versche groenten, vruchten, vleesch en een paar gram melkzure kalk per dag waren binnen 14 dagen alle krachten ongeveer verdwenen het tand vleesch was weer genezen, de jongen liep weer even goed als vroeger. Dit geval is zoo leerrijk, dat de principieele en practische be zwaren van sommige dokters tegen het over nemen van ziektegeschiedenissen uit genees kundige tijdschriften in de dagbladpers hier geen gewicht in de schaal mogen leggen. Mo gelijk zal deze publicatie er weer toe kunnen bijdragen dat dergelijke gevallen eerder er kend en onder geneeskundige behandeling komen en ook voorkomen worden. Het s.s. „Rotterdam" heeft zijn reis voort gezet na den nacht in de nabijheid van de „Andijk" te zijn gebleven. Het s.s. „Ameri can Merchant" blijft bij de Andijk, die niet in gevaar is, maar haar stuurgerei moet her stellen. Te Sas van Gent zijn wederom twee in braken gepleegd, nadat dit veertien dagen geleden ook is gebéurd. Er werden geen groo te bedragen ontvreemd, maar onder de be woners heerscht begrijpelijke onrust. De politie slaagde er nog niet in, de daders te vinden. Vijf sleepbooten ter assistentie vertrokken. Het Engelsche stoomschip „Eleveen" is drie mijl Zuid-westelijk van Scheveningen gestrand op zijn reis van New-Castle naar Rotterdam. Uit Hogk van Holland zijn onmiddellijk ter assistentie vertrokken de sleepbooten „Achil les", „Pernis" en „Rozenburg" van L. Smit Co., alsmede de „Stentor" en „Brabant" van de firma Weismuller. Eveneens is het bergingsvaartuig „Meermin" naar het ge strande schip uitgevaren. De Eleveen meet 1650 tor AMSTERDAM, 31 Oct. Aardappelen. (Be richt v./d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 3.253.50, Blauwe 3.103.40, Eigenheimers 2.802.90, Blauwe Eigen heimers 2.803 Friesche Borgers 2.85 tot 2.90 Zeeuwsche Eigenheimers poters 2.202.30, blauwe poters 1.802.30, bonte poters 1.80—2.30 Flakkeesche Eigenheimers 3.10, idem poters 2.20 tot 2.30Drentsche Eigenheimers 2.30 tot 2.80 per hl. Rapen 1.70 1.80 per 60 kg. DELFT, 31 Oct. Kaas. Ter markt waren 13 stapels komijnekaas 1.07 a 1.21 per kg. DEVENTER, 30 Oct. (Weekmarkt.) Boter le soort 51.$052 per 20 kg. Idem 2e soort 5051 per 20 kg. Eieren 1415 per 100 stuks. AMSTERDAM, 31 Oct. (Noteering Vei ling De Jong en Koene.) Druiven Alicanten 6280. Frankenthalers 7690, Doyenne du Commice 6890, Calebas de Tirlemon 3452, Soldat Laboureur/3446, Leghi- pons 5260, Beurré Hardy 44, Nouveau Poiteau 1834, Beurr Clairgeaué 4054, Durandeau 3452, Hertogin Alza 3452, Duchesse Angelinne 3242, Westl. Lao- wutjes 1622, Boerengroentjes 2030, Wintèrbergamotten 2434, Transperant de Crousel 70100, idem I 4664, Goudreinetten extra 3646, idem II 2026, Bismarck 1424, Tyhe Queen 2238, Lemoenappelen 2028, Graven- steiners 3038, Goud Germain 1426, Landburger Reinet 1226, Oranje Reinst 1226, Peterselie-appelen 1426, Kaneel- zuur 1222, Fr. Schijvelingen 1624, Tullpappelen 1826, Bloemée 1420, Dubb. Benders 1522, Notarisappelen 2032, Codl Keswick 2834, Jaap van Dirk 1014, Eva-zoet ƒ1216, Sterappelen ƒ2034, Lord Suffield 1424, Campagne- zoet 1015, Huismanzoet 1214, Jas- appelen 1216, Canadareinetten 1624, Dubb. bellefleur 2026, Bellefleur 1216 Present van Engeland 1826, Tomaten ƒ3446, iedem II 1630, Kassnijboonen ƒ8070, alles per 100 kg.Bloemkool 1624, idem II 813 per 100 stuks Andijvie 1.202.20 per 100 struik. Postelein 0.60 0.70, Spinazie 0.450.55 per mandje. Uien 2.504.20 per baal van 25 kg. Zand- eigenheimers 5.7010, Drielingen 4.50 tot 5.20 per 400 kg. Bloemen. Pullings 2028, Mont Blanc 15-28,LouisGerm. 2029, Viviant/1726 Rayonanten lila 1324, brons 1422, wit 1220, Am. Anjers 813, Hadley 1624, Golden Ophelia 712, Ophelia 710. Sunburst 5.5010, Keizerin 619, Columbia 813 per 100 stuks. Snijgroen 3.506.50 per 100 rank. Eike- takken 46.50 per 100 tak. ALKMAAR, 31 Oct. Vee. Aanvoer 12 paarden f 150350; 12 koeien, f 325 460; 31 nuchtere kalveren, f 1226; 249 schapen, f 4653; 6 vette varkens f 6080; magere varkens, f 3550; 145 biggen, f 18 26; 7 bokken en geiten f 416. Boter per 0.5 kg f 11.27 Jó. Eieren per 100 stuks f 11.5015.50. ALKMAAR, 31 Oct. Eieren. Aanvoer 17.000 kippen- 56/60 kg f 12.20—14, 60/64 kg f 1414.60, bruine f 13.9014.70, 4000 eenden, f 8.709 per 100 st. CULEMBORG, 31 Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Goudreinetten le soort 1015)4» bellefleur le s. 12, cam- pagnezoet le s. 13)4, lemoenappel le s. 8, klapstandig 6 U, holgaten 56, gulde lingen 6, jasappelen 12, ropdzoet le s. 10, geelzoet le s. 1214, Avez. kapellen 24, berga motten 23, winter vijgen 26 ct., alles per|kg. HOORN, 31 Oct. Granen. (Beurs Park zaal). Rogge f 1011, tarwe f 1314)4, gerst f 1112)4 per 100 kg; grauwe erwten f 2634, vale (groote) f 2839, Wijker vale f 2029, bruine boonen f 1622, witte boonen f 30—33, duive boonen f 12 per hl, mosterdzaad f 38)4—42 per 70 kg, karwij- zaad f 12, maanzaad f 222214 per 50 kg. HOORN, 31 Oct. Vee. 28 Schrammen f 3042, 140 biggen f 1626, 342 schapen f 4256, lammeren f 3544, 1 paard f 250. Handel matig. LEIDEN, 31 Oct. Boter. Prima fabrieks- f 2.402.45, prima boeren- f 2.552.70 per kg. Met kleinen aanvoer en vluggen han del. Turf van 2631 Oct. aangevoerd 300.000 ange- f 89 per 1000 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 31 Oct. Uien. Groote gele f 2.052.20, id. drielin gen f 1.35—1.50, id. Nep f3.30—3.45 per baal. Aangev. 270 balen.Bloemkool le s.f 6.40- 13.90, id. 2e soort f 4.808.70, id. 3e soort f 2.907 per 100 st. Aangevoerd 155400 stuks Roode kool f 1.602.50, per 100 Kg. Aangevoerd 39600 Kg. Gele kool f 1.40— 2.80 per 100 Kg. Aangevoerd 18400 Kg. Witte (kool f 1.101.60 per lOOKg. Aange voerd 57300 Kg. Bieten groote f 612,60 per 1000 stuks id. kleine f 3.706.20 per 1000 st. Aangevoerd 127600 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Oct. Groenten. Weekber. „Langendijker Groen- tenveiling". Wij zijn nu midden in de periode gekomen van het „binnenhalen" der be- waarkool. De drukte, die verbonden is aan het snijden, vervoeren en opstapelen der pro ducten, is oorzaak, dat de aanvoer aan de veiling beneden het normale niveau is ge bleven. Hier komt nog bij, dat de prijzen niet bijzonder schitterend zijn, zoodat de Langendijker Groentenveiling een stille week te boeken heeft. Naar de vorige weken gerekend zijn de prijzen iets gestegen, doch nog steeds laag. Kon verleden week de grove kool nog niet de gulden halen, deze week was de laagste prijs f 120 voor rood en geel. Een aanvoer van 309.700 Kg. rood, bracht op van f 1.204.50 per 100 Kg. De gele kool was iets minder n.l. 294.000 Kg. Deze prijzen blijven vrijwel gelijk op en neer gaan met de roode kool. De partijtjes kleine kool zijn voor binnenlandsch gebruik, waarvoor betaald werd van f 3.504.30. Wat de witte kool betreft, dit artikel wordt nog altijd traag verkocht. Iets gestegen zijn de prijzen, maar honderd gulden per waggon wat nog niet eens een toereikende prijs is, wordt er nog steeds niet voor betaald. De Deensche wit ten zijn natuurlijk prijziger, maar f 1.50 3.40 per 100 Kg. is nog zeer laag. Aanvoer witte kool325.000 Kg. Een zeer kleine aanvoer van uien n.l. 44.700 Kg. Het product was iets duurder dan verleden week; van f 5.306.60 voor de grove uien, drielin gen van f3.204.70 en nep f77.70 per 100 Kg. Over peen is niet te klagen f 3.2Ö 4.70 per 100 Kg. zijn vrij goede prijzen. Aan voer 41.375 Kg. Bieten, waarvan de aanvoer v/einig te beduiden heeft (17.600 Kg. no teerden f 1.503.90. Voor bloemkool was, als steeds, veel vraag. De „reuzen" brachten op van f7.5018.00, de „lecerf" f 7.8018 en 2e soort f2.504.50, Aanvoer 115.000 stuks. ELST/ (Bet.), 30 Oct. (Fruitveiling V.V.O. B.) Goudreinetten le soort 1122 ct„ 2de s. 68 Y>, extra 26—30, Bellefleur le soort 13—20,' 2e s. 6—8)4, Sterappels le, 18 1822, 2e s. 10—17, Grauwe reinetten 8—9. Notarisappels 14—18, Lemoenappels 1619. Bismarck 14—15.Cocks Orange Pippeling 1112, Court Pendu 88)4, Fransche Bellefleur 15—29, Citroenappels 9—14, Citroenbellefleur 22—24, Rambouwer Papeleci 9)414, Jasappels 7)410,Gerrit Roelofs 9—10, Zoete bellefleur 7)411» Herfstbloemzoet 11—12. Dubbele bender- zoet 11—13,Buegelzoet 10—13, Reinzoet 8—9, Extra bellefleur 22—23. Extra ster appels 2529, le s. zure roodjes 1625, 2e s. 1011, Leghipont le s. 5762, 2e s. 40—45, Extra 70—75, Doyenne du Commice le s. 100—110, 2e s. 50—77 p. kg. UTRECHT, 31 Oct. Vee. Aangevoerd waren 1900 stuks. Handel matig. Prijzen warenstieren 120320, kalfvaarzen f 180—320, pinkvaarzen 120—180, melk koeien 240—430, kalfkoeien 270—460, vaarskoeien 140—320, magere kalveren 50—140, nuchtere kalveren 11—21, magere schapen 3848, lammeren 2636 Boter, 1.40 p. )4 kg. Eieren 12.50—14.50. WIJK BIJ DUURSTEDE, 30 Oct. Fruitveiling. Zoete reinetten. 1113 c„ goudreinet 1114 c.> heerzoet 813c«> goudr. extra 1519 c„ zure appels 812 c„ jasappelen 813 c., belief!. 1416 c., gemengd zoet 56 c„ camp. zoet 1014 cr pippelingen 1216 c„ venen 810 c. per kg IJMUIDEN, 30 Oct. Heden waren aan den Rijksvischafslag vier stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 21.80 tongen f3.30—2.60 per Kg. griet f 93—30, kl. schol 27—15—12—4 »/2 scharren f 21 2.50 {5er 50 Kg. roggen f 16 per hoop, vleet f 1.30 per stuk, pieterman en poon f 10 9.50 gr. schelvisch f 4332, md. schelvisch f 3526, k. md. schelvisch f 2412.50, kl. schelvisch f 178—6—4.40, kabeljauw f 60—44, gr. gullen f 19—17, kl. gullen f 5.50 4.20, wijting f 52.40 per 50 Kg. IJMUIDEN, 31 Oct. De zeelogger K.W. 41 (De Hoop) kwam heden van Lowestoft hier binnen met een aanvoer van 941 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 31 Oct. Heden waren aan markt de vangsten van 23 stoomtreilers en Engelsche haringkoppels. De prijzen waren als volgt; Tarbot f 1.65—2, tongen f2.60 —3.30 per Kg.; griet f30—73, gr. schol f 44—67, md. schol f 42—52,zetschol f48 —60, kl. schol f 4.70—13.50 f 12—28, schar ren f 2.30—25 per 50 Kg. -roggen f 12.50— 37 per hoop, vleet f 1.90—7.50 per stuk, makreel f 16, pieterman en poon f 3.90 13.50, gr. schelvisch f 31—37, md. schel visch f 2130, k. md. schelvisch f 9.5013, kl. schelvisch f3.20—9 per 50 Kg. kabel jauw f 38—61 per 125 Kg. gr. gullen f 15 —20 kl. gullen f3.70—7, wijting f2.90— 6.50 per 50 Kg. versche haring f 3.90 pet mand. Kardinaal-Staatssecretaris Gasparri Pauselijk Legaat. Kardinaal-staatssecretaris Gasparri zal het 22ste Eucharistische congres, dat gelijk be kend in Juni van het volgend jaar te Chicago gehouden wordt, komen bezoelfcn. Deze mededeeling is afkomstig van mgr. Hoban, hulpbisschop van het Aartsdiocees Chicago en voorzitter van het plaatselijk comité van het congres. Behalve Kardinaal Gasparri, die volgens de huidige plannen als Pauselijk legaat aan wezig Zal zijn, zullen tien andere kardinalen uit Rome het congres bijwonen. Dit is de grootste delegatie van Romens hoogwaardigheidsbekleeder, zegt de „Irish Catholic", waaraan wij bovenstaand be richt ontkenen, welke ooit de Vereenigdf Staten bezocht. B!eb het nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10