Verkeersongevallen. Een bedenkelijk verschijnsel. Amsterdamsohe Anthrsciet II Maandag, 2 Nov. 1925. Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. 50ste Jaargang No. 16187 R.-K. Vrouwenbond. u Let op den naam PüiSIU KWALITEIT VERZEGELDE ZAKKEN Cok te Amsterdain - leiden - Bussuin - Haarden Landbouwonderwijs in de Haarlemmermeer. STADSNIEUWS. Agenda 3 November Uit Hillegom's Historie. Oneenigheid in de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg- personeel. De Kennemerbrug. TOONEEL. Nutsspaarbank te Haarlem. Het zangkoor der Spaarnekerk. Nederlandsch Fabrikaat. Gevonden dieren en voorwerpen. GEMEENTEZAKEN. DE ZAAK v. d. STEL VOOR DEN HOOGEN RAAD. Het cassatieberoep verworpen. De niaiaria-bestrijdiiig in Noord-Holland. Mislukte poging tot ordeverstoring. Door de .ram aangereden.- J. J. YVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLENISCHE COURANT Llle abonne s op au biaa zijn, mgevoige ue verceKer ings voor waar uen t Ofinfl 'egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUUU.' Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct, per regel, op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. levenslange geheele ongescniktheid. toi werken door verhes van beide armen, beide beenen of beide oogen f 750 b}] mei f 9KH bij verlies van een hanüi r inr D1j verlies van een f CO - D1* een breuk van f AfL docdehjken afloop i «vU» een voet of oog; IZltJ.*" duim of wijsvinger vUi been of arm frU Het verlies van de Indische markt als afzet ;ebied voor producten van onze nijverheid Jou beteekenen armoede voor een groot, zoo niet het grootste, deel van ons volk. Want men kan er zeker van zijn, dat naar het overschot aan goederen geen vraag zou bestaan op de buitenlandsche markten. Bedrijfsinkrimping zou het onmiddellijk gevolg zijn van het ver loren gaan van ons koloniaal afzetgebied Men mag dus vaststellen, dat het in 't belang van gansch het volk is, wanneer zij, die in deze maatschappelijke orde de richting van de productie bepalen, de ondernemers, zich in spannen om in Indië zooveel mogelijk hun positie te verbeteren. Dan is het mogelijk, dat onze industrieën zich uitbreiden en onze welvaart toeneemt en wat ook niet vergeten mag worden Indië ons zendt, in ruil voor onze nijverheidsproducten, tro pische producten, die wij hier noodig hebben als gebruiksgoederen of grondstoffen. Nu willen wij verder afzien van de andere zuiver economische betrekkingen, die tus schen ons land en den Maleischen Archipel bestaan en de aandacht bepalen tot het direct ruilverkeer. Tot 1913 nam de Nedeilandsche invoer in Indië voortdurend toe. Tijdens de oorlogsjaren is hierin verandering gekomen. Stremming van het scheepvaartverkeer tus schen Europa en Azië had tot gevolg, dat Amerika en Japan zich konden meester maken van het deel van de Indische markt, dat Europa (ook Nederland) niet. van goederen kon voorzien. Wanneer de economische toe stand van Indië stationnair zou zijn, had Europa, dank zij den oorlog, voor goed een deel van zijn tropische markt verloren. Maar Indië gaat vooruit, de economische toestand wordt beter, hetgeen tot uitdrukking komt in de toenemende koopkracht der be volking. Wij laten voor het oogenblik in het midden, of die vooruitgang een nog sneller tempo zou kunnen aannemen. Wij consta- teeren alleen het feit en stellen nu de vraag In hoeverre is die vooruitgang te danken aan het economisch verkeer tusschen Neder land en Indië Aan Westersqhe (inbegrepen Japansche en Amerikaansche) industrieproducten, nam de Indische markt in 1923 voor een waarde van 617 millioen gulden op. Dit is 180 millioen meer dan in 1913! De Nederlandsche be drijven leverden in beide jaren de meeste goederen vergeleken bij de andere landen afzonderlijk, maar..., terwijl alle landen in het tijdperk van ruim 10 jaar hun uitvoeren naar Indië zagen rtoenemen (Duitschland en België verdubbelden hun afzet, Japan bracht den uitvoer van 7 op 50 millioen gul den en Amerika van 9 op 39 milüeoen gulden) ging de Nederlandsche export naar Indië met 17 millioen gulden achteruit Vatten wij het bovenstaande in één zin samen, dan kunnen wij zeggen De econo mische ontwikkeling van Nederlandsch- Indië onttrekt zich aan de controle van Ne derland. Uit-welbegerpen eigenbelang kan geen en kele Nederlander dezen toestand berustend aanvaarden als noodlot. Hij zal tegen de mach ten, die bezig zijn hem te verdringen, in ver- Zet moeten komen. Hij zal de wapens moe ten optimen en den strijd in dit geval een strijd tegen armoede moeten aanbin1 den. En die wapens zijn zijn handen Ar beid, maar ook alleen arbeid is ons strijdmid del tegen hen, die onze economische positie in Indië bedreigen. En nu spreekt vanzelf dat het ons niet gelukken zal andere landen van de Indische markt te verdrijven. Daar gaat het ook niet om. Waarvoor wij moeten strijden is het ons, door ons kunnen toe komende, aandeel in de economische ont wikkeling van Indië te veroveren. Gelukt ons dit niet, dan is dit het bewijs, dat wij öf niet voldoende öf te duur gewerkt hebben. Handhaven wij de belemmeringen, diet den opbloei van ons nijverheidsleven in de n weg zijn gelegd, welnu, aanvaarden wij dan ook de consequentie hiervan de algemeene volksverarming Een „gulden" middenweg, men bedenke dit wel, staat hier niet open R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbcelc Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 aur. be halve des Maandagsochfenös en up Zon en Feesldagcn. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.fti. gezellig samenzijn voor Hollandscbë meis jes, d.e hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging - Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arine zieken der S E V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzprging yan de Derde Orde Sf. Franciscns. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelvarband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel „Wacht bij 't H. Sacrament". Het is nu ongeveer twee jaar geleden, dat de „Wacht bij 't H. Sacrament" in de St. Jo- sefkerk door onzen Bond is opgericht; met oij verlies van een -•ndere vinger Alleen OR. HOUTSTR. .187, Telef. 12504 De lessen aan de Christelijke landbouw winterschool te Hoofddorp zijn aangevangen met ruim 30 leerlingen. Eenigszins teleurstellend is het, dat de leerlingen, die bij het overgangsexamen op 27 Maart j.l. van de eerste tot de tweede klasse werden bevorderd, niet allen zijn terug gekeerd. Anderzijds is" het verblijdend dat 20 nieuwe leerlingen Zich hebben aangemeld van dezen is het grootste gedeelte „van buiten gekomen" en niet uit dezen grooten polder. ^Verleden jaar waren verschillende zoons Van vooraanstaande landbouwers uit Zee- lan<J op deze school gekomen dit jaar is de provincie Groningen zeer sterk vertegen woordigd. Naar 't schijnt heeft de huisvesting van deze jongelui nogal moeilijkheid gegeven. Hoewel Hoofddorp in de laatste jaren zêer uitgebreid is, moet er niet veel liefhebberij zijn gebleven om een of meer jongens „in huis" te nemen. Want behalve 3 leerlingen, diein de pastorie der gereformeerde kerk een vriendelijk onderdak hebben gevonden, heeft de directeur zijn toch al niet te ruime vrome vreugde kunnen we terugzien op 'dit f gemeentelijke middenstandswoning tot een werk, dat in menig moeilijk uur in haar le- 'klein internaat ingericht,, waar 8 leerlingen ven bedroefde ook v?el blijde zielen verblijven, den weg heelt gewezen naar onzen lieven i Deze oplossing zal echtef op den duur niet Eucharistischen Jezus. kunnen bevredigen, waarom het bestuur der Wij mochten er toe bijdragen om onzen school in de naaste toekomst er nog wel toe Christus-Kpning in deze kerk een Hem waar- j zal moéten komen orp een nie.uw gebouw dige woonplaats te bereiden; wij mochten in deze kerk vinden in den Z. Eerw. Heer Pa stoor een herder, die in vurige liefde voor •Jezus, altijd mee wil werken om de „Wacht bij t H, Sacrament" aan te moedigen en te versterken en er van te maken een waarach tige lijfwacht van den Koning der Liefde. Ziet vrouwen en mannen van Roomsch Haarlem, wij worden nu op Donderdag 5 No vember weer opgeroepen om God heel bij zonder te komen danken voor al Zijne liefde ons betoond door de instelling van Zijn lijfwacht; er zullen woorden tot u ge sproken worden, die den, misschien verflauw den ijver weer zullen doen ontgloeien; er zal gewezen worden op onzen plicht om te komen aanbidden; aan onze zware verant woordelijkheid zal herinnerd worden. Welnu, laten we dan komen, laten we ons niet door kleine beletselen thuis doen houden! Deze herdenkingsdag is ingesteld, om ons wakker te houden, om te beletten, dat we in zouden dommelen over ons heerlijk bezit: „de Wacht bij 't LI. Sacrament"; want ja, zóó zwak en traag en ondankbaar is de mensch, dat hij bij de vreugde van 't bezit den zwaren arbeid om tot het bezit te ge raken vergeet. Laat dus de avond van 5 November ons allen aan de voeten van Jezus vereenigd vinden, om Hem onze groote dankbaarheid te toonen. Ik wil er onze bondsleden ook nog even aan herinneren, dat de ledenvergadering op Dinsdag 10 November een zeer bijzonder ka. rakter zal dragen. In 't winterprogramma is deze avond al leen aangeduid als: Advent, Wij zijn zoo gelukkige geweest den Zeer Eerw. Heer Hoozemans, Pastoor te Amster dam, bereid te vinden, ons op dezen avond te komen spreken over de liturgie van den 4den Zondag in de Advent, waarbij hij ons prachtige lichtbeelden zal vcrtoonen; het jongenskoor uit de Bavo zal daarbij 'onder leiding van den Zeer Eerw. Heer Kapelaan Bosch de gregoriaansche gezangen ten ge- hoore brengen. U ziet dus wel, dat deze avond iets heel bijzonders zal zijn en in uw eigen belang raad ik U aan, dat er dan niemand van den Vrouwenbond thuis blijft; het zal een prach tige avond zijn!.en -komt ook een beetje, om pleizier te doen aan allen die zich veel moeite getroosten voor de goede zaak. Ziet verder de advertentie in dit blad. Namens het Bestuur: Mej. F. A. M. PEETERS. Soc ëteit St. Bavo* Landbouw half 9 uur. Propagandaclub Vrouwenbond 8 u. Knipcursus Vrouwenbond 8 uur Rechtskundig Bureau half negen uui Propagandaclub Volksbond 8 uur Be stuur Arbeidspersoneel 8 uur Too- neelclub Spoor- en Tram 8 uur af dracht Grafischen Bond 8 uur Stadsschouwburg. N. V. Het Schouwtooneel „De Nar" 8 uur. Gem. Concertgebouw 2de Concert Haar- lemsche Bachvereeniging 8 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling dcor den heer George Robert 23 uur. School voor Bouwkunde. Dreef 3 Cursus over Natuur, Leven en Kunst in Japan half 5half 6 uur. Restaurant „De Kroon" Vereeniging voor Volkenbond en Vrede,8uur. Café Brinkmann. j— Tuinbouw- en Plant kunde kwart over 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscns Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. w. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 ,uur, en s avond* van 89 uur, behalve Zaterdag avond - Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). Door den verkoop van het Landgoed „Elsbroek" en de bestemming, die aan dat voormalig landgoed eerlang zal worden gege ven, zal weder een historisch bezit aan de vergetelheid worden prijsgegeven. De bui tenplaats „Elsbroek" op 8 en 15 October ge veild, was als het overschotje van den ouden luister. Ze zal gesloopt worden, terwijl de historische „Steenen Muur" berucht door gevaar voor het daar steeds toenemend ver keer, een gelijk lot zal wedervaren. De polder alleen zal straks door den naam „Elsbroek" herinneren, aan den vroegeren tijd en aan den ouden roem. Elsbroek behoorde in 1642 aan de adellijke Familie Six, waarvan een der Heeren Ambachtsheer was van Hillegom, en wiens naam nog verbonden is aan de Six- laan, de mooiste allee dezer gemeente. Vol gens den geschiedschrijver is er aan Elsbroek een legende verbonden. Deze vermeldt, dat Jan Six met zijn vriend den beroemden Rembrandt van Rijn een weddenschap aan ging, dat de laatste voor het noenmaal een knappe schets zou maken en de toestemming zou erlangen, dat de zoon van de boerin zou mogen huwen. Het was den jongen nl. ver boden te trouwen, zonder de toestemming van zijn heer en meester. Deze weddenschap ging om 5 gouden ducaten. Rembrandt won de weddenschap en maakte de schilderij „Het Bruggetje van Six", hetwelk moet gelegen geweest zijn over de Elsbroekervaart. In 1870 werd de Heerenplaats „Elsbroek" afgebroken. Drie jaar .vroeger werd de bui tenplaats met andere bezittingen, samen groot 782.70.06 H.A. verkocht voor f 778.975 dus vpor nog geen f 1000 per bunder door John Waterloo Wilson, een Engelschman van geboorte, die toen te Hillegom woonde en een jaar later dus in 1868 naar Haarlem verhuisde. Een gedeelte kwam in het bezit van de Familie Vas Visser, die Welgelegen op de genoemde data liet veilen en voor 47 H.A. f 191.828 ontving, dus ongeveer f 4000 per bunder. Zooals het met zeer vele buiten plaatsen gegaan is, zoo is het ook met „Els broek gegaan. Wat gunstig gelegen is ,aan den grooten weg wordt bouwterrein, het overige blijft wei- en teelland. te stichten, hetwelk als een soort pensionaat zal kunnen dienst doen. Gelukkig is er nog bouwterrein beschikbaar naast de school en langs den Kruisweg, hetwelk hiervoor zeer geschikt is te achten. Aan deze school zijn drie leeraren verbonden, de heer J. Wol- dendorp (directeur) en A. v. d. Ploeg en Dr D. W. Zuijdam. Het totale aantal leerlingen van deze school is alleszins bevredigend de fijkslandboüw- winterschool te Schagep en Dordrecht zul len zeker geen grootere bevolking hebben. Dit geldt te meer omdat naast deze inrichting van middelbaar landbouwonderwijs geduren de dit winterseizoen in deze gemeente op nog vier verschillende plaatsen lager land- bouwonderijs wordt gegeven, bij wijze van landbouwwintercursussen, welke eveneens druk bezocht zijp- Op initiatief van het bestuur der Hoilandsche maatschappij van landbouw zijn deze ge organiseerd te Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Zwanenburg niet minder dan 41 leer lingen zijn ingeschreven de lessen worden gegeven door de heeren S. Veldman en S, Stolp. Ook de afdeeling Nieuw-Vennep van den Roomsch-Katholieke diocesanen land- en tuinbouwbond is voornemens te Hoofddorp een wintercursus te doen houden, onder leiding van de heeren J. Roggeveen en G. Tit. Zoo leert de ervaring dat beide gelegen heden tot het ontvangen van onderwijs naast elkaar kunnen bestaan elkaar in zekeren zi-n aanvullen. Bij vele tuinders en landbouwers is het een groot financieel bezwaar om hun zoon gedurende 5 a 6 maanden geheel uit hun be drijf te moeten missen zij kunnen hun zoon's eigenlijk niet naar de winterschoten sturen en geven de voorkeur aan de winlercurssus- sen, waarvan de lessen 's avonds worden ge geven. Op deze manier behoeven de leerlingen in ieder geval niet meer dan twee avonden of middagen aan het bedrijf van hun vader te worden onttrokken. Zooals van zelf spreekt, kunnen de onderwijzers, die aan deze avond cursussen les geven hun stof niet zoo breed en uitvoerig behandelen ook is het aantal vakken kleiner uit den aard der zaak is het onderwijs wat meer oppervlakkig, maar het is dan ook voor jongens met zeer middel- matigen aanleg gemakkelijker en met meer vrucht te volgen en veel minder kostbaar. Een wintercursus omvat 144 lesuren in den winter en 16 gedurende den zomer overeenkomstig de rijksregeling wordt hier voor hoogstens f 5 aan schoolgeld betaald wie gedurende een winterhalfjaar de land- bouwwinterschool afloopt ontvangt 480 les uren in den winter en 60 in den zomer en moet gemiddeld f 50 schoolgeld betalen. Toch is* het jammer, dat èn de winter school en de wintercursussen niet,nog meer bezocht worden dat vele boeren niet meer doordrongen zijn van het groote nut van goed landbouwonderwijs hoe meer hun zoons voor hun vak hebben geleerd, hoe xmeer vrucht daarvan mag worden verwacht voor een rendeerend bedrijf. „Goed boeren" is tegenwoordig ook een kunst die moet geleerd worden en elke ouder, die zijn zoon een goede fundumenteele kennis kan meegeven in zijn verdere leven, geeft hem een kapitaal mee dat groote rente kan af werpen. Naar mén ons1 mededeelt moet er in de gelederen van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel groote oneenigheid heerschen. Dit moet voornamelijk het geval zijn onder de leden werkzaam op de Centrale Werk plaats. Als oorzaak moet gelden het fed, dat door de Directie der Ned, Spoorwegen, de secretaris der afdeeling Bonsma welke werkzaam is op de Centrale Werkplaats, is aangesteld-geworden als controleur, wel ke deze aanstelling aanvaardde. Het wordt den 'heer Bonsma nu door de leden zeer kwalijk genomen dat hij deze bijzondere bevordering aanvaard heeft en toch fot op heden secretaris der afdeeling bleef, welke functie men onvereenigbaar acht. Naar aanleiding van het hierboven mede gedeelde feit moet er thans een sterke op positie tegenover het ziftend be'stuur zijn ontstaan wat zelfs zoover is daargeworsteld dat op de j.l. gehouden verga'dering inBloem- hof bij het verschijnen 'van het bestuur op hef podium eenig gefluit opging als teeken van afkeuring. Verbetering aangevangen. Onlangs heeft de heer van Liemt, zoo als bekend is, in den gemeenteraad aange drongen op verbetering van de Kennemer brug, mei het oog op het verkeer daar ter plaatse. Naar wij vernemen is de verbou wing van de Kennemerbrug spoedig te wachtten. Zijn we wel ingelicht, dan zou de breedte op 25 meter worden gebracht en ook de ligging van de nieuwe brug zou voor het verkeer zeer ten goede komen. Welis waar zou de tegenwoordige toegang tot do brug van de zijde van het Kennemerplein behouden blijven, maar de as van de brug zou zoodanig gedraaid worden dat het op gaand verkeer va-nuil de Frans Halsstraat gemakkelijk zou kunnen opgenomen worden, evenals het afgaande verkeer langs den Schoterweg, terwijl het tegenwoordige plant soen grootehdeels behouden blijft als een gunstige gelegenheid tot splitsing van het vefkeer. EEN ZEER WILD HUWELIJK. Het Rika Hoppergezelschap. Stadsschouw burg. De mop, waarop dit stuk is gebouwd, be hoort tot de bekende, die al voor zoo menig toöneelstuk, roman en film de grondslag heb ben gevormd, 'n Vrijgezel heeft 'n suiker tante, die ver weg wpont, en eerst dan aan neeflief geld en andere aardigheidjes stuurt als hij haar heeft wijsgemaakt, dat hij ge trouwd is en een stamhouder bezit. Zooals gebruikelijk, komt ze op zijn verjaardag on verwacht over om hem te verrassen. Voor neef is dat inderdaad een verrassing, maar niet van de aangename soort, al heeft hij verschillende toevallige omstandigheden tot zijn dienst om de rol van huisvader te kun nen blijven spelen. Natuurlijk hebben de schrijvers van dit blijspel met muziek, zang en dans" - Max Reimann en Otto Schwartz tante Jutta niet al te snugger gemaakt, waardoor 't haar ontgaat, dat de echtgenoote van haar neef niemand anders dan zijn vriend de tooneelspeler is. Drie bedrijven lang hou den zij dit komische bedrog vol en als einde lijk de bekentenis komt, berokkent deze geen kwaad meer. De schouwburg heeft gisteravond geda verd van het lachen. „Een zeer wild huwelijk" wordt blijspel genoemd, maar is inderdaad een echte klucht vol onwaarschijnlijke maar ook onweerstaanbaar grappige situaties en verwikkelingen. Het publiek schiet van de eene lachbui in de andere en daar het Rika Hopper gezelschap met dit stuk niets anders bedoelt dan een vroolijken avond te geven, leggen acteurs en actrices 't er ook 'n beetje dik op. Toch komt er ook nog tooneelspel aan te pas. Daar zorgt vooral Jacques van Hoven voor. Zijn uitbeelding van Dietrich Bcller- kopp, de inbreker, die in het zeer wilde hu welijksleven voor schoonvader fungeert is kostelijk. Het verhaal van den schipbreuk lijdenden zeekapitein geeft hij op onverbeter lijke manier. Maar ook Johan van Iersel als de neef, Entile Timrott als de tooneelspeler en Theo van Vliet als de huisknecht mogen er zijn. De damesrollen worden ook met de noodige komische kracht gespeeld. Me vrouw S. de la Mar is 'n type van 'n erftante en Atie Crok en Nelly Faassen geven twee zeer verschillende jongemeisjes, terwijl Annie Verhulst van Leentje 'n grappige caricatuur maakt en daar de bedjes aardig gezongen en de tooneelen goed verzorgd worden, vormt het geheel een echt kluchtige maar niet smakelooze vertooning. Er komen in deze potsenmakerij enkele dingen voor, die ze voor zeer jonge menschen minder geschikt maken, maar dat alles ver drinkt in den lachstroom, terwijl van dubbel zinnigheid geen sprake is. Vergelijkend overzicht over October 1924—1925. Aantal behandelde posten 8864, (v. j. 7141); Aantal inlagen 6731, (v. j. 5260); Aantal terugbetalingen 2133. (v. j, 1881); Ingelegd 274.615.85(v. j. 245.941.23L) Terugbetaald 291.182.6614, (v. jaar 276.305.8214); Minder ingelegd 16.566.481, (v. j. minder 30.364.50); Aantal nieuwe boekjes 219, (v. j. 1841; Aantal afbetaalde boekjes 94, (v. j. 76); Spaarbusjes op 31 October 1925 in omloop 1513. Geledigd in October 1925 202 busjes totaal 3294.68Vs. Aantal boekjes in bewaring op 31 October 1925, 351. Bovengenoemd koor heeft gisteren we derom in de Strafgevangenis de H. Mis ge zongen. Op voortreffelijke wijze werd de 3 stemmige Perosi uitgevoerd, onder leiding van den heer L. van Emmerik. Onder de H. Mis werden nog gezongen Ave Maria en Jesu Dulcis, terwijl na de Mis het O Jesu araor mi werd uitgevoerd. De afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, houdt een algemeene vergadering op Maandag 9 November a.s., des avonds 8 uur. in café „Brinkmann", Groote Markt, alhier. De agenda vermeldt o.m.: Verkiezing van drie bestuursleden, wegens aftreding van mej. H. Pothoff en de heeren W. F. Bloe- mendaal en H. A. Marcus. A. Timmerman, Leliestraat 29, damesarm band. A. Sweerts, Amsterd.-vaart 2, Haar- lemmerliede c.a., notitieboekje. G. Terstal, Molenaar, Gasthuislaan 36, bril. R. Servalt, Bisschop Ottostraat 18, rijwielbel.merk. L. J. Versteeg, Oostvest 28, broche. J. Heijer- man, Korte Dijk 4, belastingmerk (rijwiel). Prediker, Houtmarkt 13rood, beursje m. i. J. Regelink, Hier. v. Alphenstr. 16, bril in étui. M. Lunk, van Loosttaat 2, broche. C. Vlaar, K. Margarethastr. lrd., ceintuur. W. Itjeshorst, Parklaan 22, étui. J. L. Groot, Oranjestraat 168, bruine hond. Bos man, Zijlstraat 82, bruine dameshandschoen. Buur, Zomerkade 149, zwarte dameshand schoen. Mej, Groenevefd, Joh. de Beukstr. 40, smoushondje, R. Stammeijer, Kouden- horn 78, R. K. kerkboekje. J. v. d. Mark, Wald. Pyrmontstr. 28rd„ poesje. J. Oerle- mans,i Gortesteeg 20, ladder. J. Koster, Gasthuislaan 108rd., auto-achterlampje. N. v. Looy, J. F. Helmerstr. 13zw., Haarl.liede, muts. A. Hartog, N. Raamstraat 4, kinder muts. F. Gigengack, N. Groenmarkt, pad vindersmes. Mevr. Springveld, Westerhout- park 7, zakmes. H. Hagen. Glasbiazerstr. 2. kinderportemonnaie m. i. Leguit, Anslijn- straat 14, rozenkrans. Politiebureau Sme destraat, damesrijwiel. A. Kol, Oosterlaan 8, Aerdenhout, rozenkrans. Kramer, Frans Halsstr. 53zw., Engelsche sleutel, J. J. Ver- meeren, Lange Heerenvest 38, kinderschor tjes. Mevr. Springier, Westerhoutpark 7, sleutelbos, J. v. Dijk, Oranjeboomstr. 188. Esperanto-insigne. B. en W. bieden ter vaststelling aan het lste suppletoir kohier der schoolgelden voor het Hooger en Middelbaar onderwijs voor het cursusjaar 1974—1925 tot een bedrag van 2903.01. De Hoóge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van A. v. d. Stel, ge wezen directeur der Schotensche Gasfa briek, die door het gerechtshof te Amster dam was veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens het als ambtenaar aanne men van een gift, wetende, dat zij hem gedaan werd, naar aanleiding van een met zijn plicht in strijd zijnd feit. Ten aanzien van het eerste cassatieberoep werd overwogen, dat appellant terecht als ambtenaar beschouwd werd. Ten aanzien van het tweede cassatiebe roep werd overwogen, dat bedoeld feit wel in strijd was met zijn plicht, n.l. het ver- koopen van cokes zonder rekening te hou den met zijn instructie, «volgens welke de prijzen der cokes moeten vastgesteld wor den door de Gascommissie. Wielrenner aangereden. Zondag waren wederom een aantal wiel renners op het pad. Ter hoogte van de Catrijnelaan te Lisse reed een drietal renners, toen twee auto's pas seerden. Een dezer bleek, aldus onze correspondent daar ter plaatse, met opzet -aldus was er op bedoeld punt ruimte te over de ren ners omver te willen rijden, betgeen maar al te goed gelukte. De fietser stoof een eind ovei zijn fiets heen en liep eenige ontvellingen op. terwijl ook de fiets in defecten toestand geraakte. Een der drie renners snorde de auto ach terna om het nummer te kunnen opnemen. De autobestuurder had dit blijkbaar in de gaten want het ging ineens „fulspaed" en de wielrijder had er het nakijken aan. Aanrijding te Lisse. Zaterdagnamiddag werd een 4-jarig zoon tje van de wed. H. v. G. aan de Engelbrug te Lisse, doordat het dwars over den weg liep, door een passeerende auto gegrepen en tegen •de straatsteen en gesmukt. Het kind werd ernstig aan het gezicht en hoofd verwond. De chauffeur heeft geen schuld Autobotsing op den Zilkerduinweg. Toen de knecht van den melkhandelaar H. uit Noordwijkerhout met een vracht-auto- tje, de melk ging halen aan den Zilker Duin weg, kwam van den anderen kant een groote omnibus van den dienst KatwijkIJmuiden. Inplaats van uit te wijken reed de autobus bovenop het Fordje, waardoor dit bijna ge heel werd verbrijzeld. Gelukkig kwam, won der boven wonder, de knecht er goed af. De melkbussen lagen echter allen ondersteboven zoodat er nog al materiëele schade was. Er werd aangifte gedaan bij de politie die het zaakje onderzoekt. Aanrijding. Zaterdagmiddag had op den hoek van de KI. Houtstraat en de Kampervest een aan rijding plaats tusschen twee auto's, door dat zij elkanders signalen niet hoorden. Bei de auto's werden beschadigd. Men meldt aan de „Msb.". Nog steeds wordt de strijd tegen de ma laria in Noord-Holland met kracht voortge zet. Ee commissie voor de bestrijding heeft zich weer tot alle gemeentebesturen gewend met het verzoek daarvoor een subsidie te ver- leenen van 1 cent per inwoner. Zonder uit zondering wordt daaraan door alle gemeen ten voldaan, wel een bewijs, dat ieder Noord- Hollander van de noodzakelijkheid van die bestrijding is doordrongen. Bovendien stellen tal van gemeentebesturen materiaal en lusol beschikbaar aan allen, die stallen en schuren van malaria-muggen willen zuiveren. Thans kunnen alle afdeelingen beschikken over het film-document, dat óp tal van plaatsen zal worden vertoond. De heer Mol, directeur van het Instituut voor wetenschappelijke filjns te Bloemendaal, heeft de malaria-film aange vuld en gecompleteerd, zoodat zij nu een uitstekend beeld over het ontstaan, den aard en de bestrijding van de malaria geeft. Door een stevige organisatie, welke is tot stand .gekomen, is men er van verzekerd, dat alle middelen worden aangewend in den dienst der malaria-bestrijding. Zaterdagavond werd vanwege den Jeugd bond voor onthouding in het Blauwe Kruis een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer Cousijn, directeur der strafgevan genis over: Gevangeniswezen is reclassee- ringswerk. Door een tiental leden der vrije jeugdor ganisatie werd geprobeerd binnen te ko men, vermoedelijk mef het doel wanorde lijkheden te stichten, waarom hun den toe gang werd geweigerd Toen zij aan den last van een aanwezigen agent van politie om zich te verwijderen niet wilden voldoen, maar liederen gingen zingen, dreef de agent de demonstranfen uiteen waar één der menschen klappen opliep. Zaterdagavond om' ongeveer elf uur werd de 62-jarige juffr. B. B. toen zij op den hoek van de Kruisstraat en Smedestraat, op een zich juist in beweging zetende tram wilde stappen, daardoor aangereden. De conduc teur en twee andere menschen trachtten haar nog te grijpen toen zij zagen, dat de juffrouw het evenwicht verloor, doch Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.56. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Naar waarnemingen in den morgen var. 2 November. Hoogste Barometerstand 777.6 m.M., te Stensele Laagste Barometerstand 742.0 m.M., te Blackscd Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 November. Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijken wind, nevelig tol zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. haar voet onder één der wielen geraakfe. Doordat de conducteur aan hel noodsig naal trok, sfopte de tram onmiddellijk. De vrouw werd in het politiebureau Sme destraat binnengeleid door een lid van E. 9 H. B. O. verbonden. Daarna is zij naar hef St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. Het bleek dat de feenen van den rech tervoet waren verpletterd. GOUDEN ECHTPAAR. 17 Nov. a.s. hopen de heer P. Kloos en me) M. E. Smit, wonende in de Vooruitgangstra; 22, den dag te herdenken waarop zij 50 jaa' geleden in den echt werden verbonden. DE ANTI-MILITARIST OVERSTEGE. Zooals men weet zijn de, aldus de „O.H. Cr.", de bekende anti-militarist Overstege en een drietal andere personen indertijd aan den Slaperdijk te Santpoort van het bed gelicht in verband met hermeende anti militaristische handelingen. Men weet dat ze toen naar Beverwijk werdeno vergebracht en daar aan een langdurig-verhoor werden onderworpen. Deze zaak heeft destijds nogal wat stof op doen waaien. Naar de redactie verneemt zijn zij korten tijd geleden door het Burgelijk Armbestuur van Schoten voorzien van reisgeld ten einde werk te zoeken in Frankrijk. Aan de Fransche grenzen gekomen werd hen evenwel de toe gang tot Frankrijk geweigerd. Men heef hen thans te wrek gesteld bij een gemeente werk te Oud-Schoten. STEUN VAN WERKLOOZEN. Door de Ilaarlemsche bestuurdersbond is aan den Raad een adres gezonden, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden dat zoo spoedig mogelijk een regeling wordt ge troffen, waarin ook na 1 Januarie 1926 de uitgetrokken werkloozen wordt gewaar borgd, dat zij nimmer zullen worden be schouwd en behandeld als armlastigen in den zin der wet en tevens een dusdanige vooziening wordt getroffen, dat zij voor ondergang zullen worden behoed. kon niet verhinderen dat zii viel en met heerlijk valsch is. Het orgel. Het orgel is een stuk straat-romantiek, dat zich bij 't vele dat verdwijnt, weet staande te houden. Wel kan een orgel storen, wan neer men b.v. ernstig werk moet doen, of 's zomers bij openstaande ramen, of wanneer men bezoek heeft en er twee, drie door elkaar spreken. Maar wanneer 't een echt orgel is, wanneer men er goed naar luistert, dan wordt 't oordeel zoo gauw milder. Een echt orgel moet behalve dansdeunen en liedjes voor de jongeren, ook heel oude liedjes afdraaien, die men niemand meer hoort zingen, omdat ze te oud en te ouder- wetsch zijn. Dan kunnen we plotseling ver geten, wat ons het leven moeilijk maakt, dan houden we een oogenblik op midden in ons werk en we staren onwezenlijk naar een bepaald punt een zonnig verleden rijst op in onze herinnering; lieve, bekende ge zichten duiken op en 't is, of ze ons toe lachen en knikken. En wanneer de tonen verstorven zijn, dan zitten we nog stil, tot op eens het besef van den dwmgenden plicht ons wekt, of het belletje van de tele foon ons opschrikt. Dan keeren we met een zucht, diep en oprecht, in het tegenwoordige terug. En we moeten weer voort in het he den maar toch, de terugblik heeft ons goed gedaan. De velen, die nooit een concert hooren, die ook zelf niets kunnen zingen, hoogstens een melodie van een oud liedje neuriën op de kleermakerstafel, den driepoot of achter een jagend vliegwiel, of de vele zieken, die maanden, jaren te bed liggen, of de ouden van dagen, stijf en moe, voor die is het orgel een moment van levensvreugde. Het komt voor, dat het orgel naast gam mele walsen en decadente deunen, ook een ernstig lied afdraait, een Kerst- of Choraal- zang. Dan weet het orgel stemming te geven. Goed luisteren, dat beteekent ook hier, zooals overal elders.. de muziek op zich laten inwerken, niet dadelijk afbreken en den neus optrekken. Als men een orgel wil genieten, moet men humor hebben, een blijden zin en een ont vankelijk hart. r>— !_sn men het orgel zoo- si geven, zelfs dat het nu en dan zoo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1