illustratie DE KATHOLIEKE Wederom een voorstel tot afbraak der „DoUelsteenen" EEN R.G05 ZONDER DGDRNEN.' DE SPAARNEBANtC AUTOBUSSEN. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS. VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE GEMEENTEZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER Parochie van de H. Liduina. De Nassaulaan wordt verbeterd. J. W. van Santé, lid van den Raad. H. O. V. De werkloozen-ondersteuning. BURGERLIJKE STAND. Ingezonden mededeeïlngen a 60 cents per regel. Haarlemsche Esperantisten- Vereenigin^. Het Teeken des Kruises. VRAGENBUS. MISSIE-HERAUTEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. De Gemeentebegrooting Het vermenigvuldigmgscijfer voor de inkomstenbelasting blijft 1. 14IVa io3/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LONDEN 1 LAATSTE NIEUWS, BRUTALE ROQVERS. Vliegtuig neergestort. KERK EN SCHOOL Mevrouw Steenberghe bij Z. H. den Paus. Wij leven in' een geciviliseerde^ maat schappij, duchtig beschermd tegen alle mo gelijke gevaren, die ons zouden kunnen be dreigen. De veiligheid van het publiek wordt '.ooveel mogelijk verzorgd door degelijke wetten, die het onmogelijk maken ook maar één stap zijwaarts te doen. En toch, door de enorme vooruitgang der wereld blijken af en toe nog wel eens kleine feilen te bestaan. Het is waar, een mensch is niet onfeilbaar, maar het stemt droevig indien de fout van een zoo ernstig karakter blijkt te zijn. Dagelijks ver- keeren wij in levensgevaar, zonder dat een ra dicale verandering in den toestand plaats leeft. Is het niet om wanhopig te worden, dagelijks de hersenen tot het uiterste te moe- en inspannen om levend op kantoor of werk plaats te komen. Men is reeds op voordat men aan zijn gewone plichten begint. Het is :én ernstige fout geweest van hem, die het wetboek heeft samengesteld. Zijn vooruit ziende geest had de autobussen, als zijnde een doorloopend gevaar voor staat en volk of althans als verwoester van vele zenuwge stellen, moeten verbieden. Waarom toch heb ben onze voorouders nooit de autobussen uit gevonden Alleen daarom niet, omdat zij glashelder het gevaar inzagen. Ondanks al hun pantseringen voelden zij zich niet opge wassen tegen een dergelijk voorwerp. Er zijn thans maar enkele mogelijkheden om tot een goede oploss.ng te komen, de bussen moeten if op straffe der wet verboden worden of de litspattingen van dit voorwerp moeten tot ten vasten baan teruggedrongen worden. Moeten wij het niet dagelijks met leede oogen lanzien, dat de bussen onze geheele gezond heid verwoesten. Al onze energie wordt verspild aan de po gingen om het hoofd koel te houden, waar de onmogelijkste manoeuvres tegenover een bus gevaarlijk zijn. De meesten raken de kluts kwijt bij h3ar nadering. Wat te doen Hard iveglcopen of blijven staan is in derge- ijke gevallen een zeer dringende en zeer moeilijk op te lossen vraag. De steeds lichte- ijk slingerende wielen maken een besluit auitengewoon lastig. Blijft men staan, dat orengt .noch de bus, noch den bestuurder uit het evenwicht. Men heeft twee kansen óf men wordt omver gereden met al de nare ïSvolgen daarvan of men wordt rakelings gepasseerd. In elk geval zal men een paar ;tijve beenen van den schrik overhouden. Neemt men daarentegen de beenen, zooals ie geijkte ter m luidt, zichzelf daarbij koel- oloedigheid ii tprentende, wees dan op uw hoede voor soortgelijke vliegtuigen. Men kan er bijna'ze Ver van zijn, dat, als de door u zoo angstvalli g in het oog gehouden bus u niet raakt, een andere, plots en op een zeer ongewenscht oogmnblik ten tooneele versche nen dito voertuig het wel zal doen. De beste meilhixk om alle ongelukken te voorkomen, is zich moedig te toonen en plaats te nemen, binnen de veilige wanden van het eenige voorwerp, dat u kan redden, de ous zelf. Dan kan men er bijna zeker van zijn weer levend thuis te komen. Het minste lethel dat men dan oploopt, is een deuk in zijn hoofd of een kaduuk li chaamsdeel, het licthaasisdeel waarin school meesters en plakken in vroeger eeuwen zoo veel pleizier hadden.. Met heel veel élan danst men op zijn zitplaats, heviger en intenser naar ?elang de kuilen in den. weg dieper zijn. Men ✓eert op van zijn zitplaats tegen de zolde ring. Menschen met zwa kke inborst worden als een harmonica in eiikaar geschoven. Ik vil nog niet spreken van de verwarring, ge sticht in uw innerlijk organisme. Bij de eerste maal na een Autofcusrit zal men bemerken, dat zijn maag onder het rechter schouderblad een plaats heeft gevonden en het hart de plaats van de rechter knieschijf inneemt. Vooral dit laatste kan zeer noodlottige gevol gen hebben als men zijn vrouw aan zijn hart wil drukken. Het springen en hotsen van een bus is niet zoozeer een eigenaardigheid van deze, dan wel een gevolg van de liefhebberijen des thauffeurs. Deze toch legt een buitengewone voorliefde aan den dag voor kuilen. Met een verbluffende vastheid van hand stuurt hij den wagen door het kleinste kuiltje. En het gevolg elke passagier wordt een marionet. De chauffeur trekt aan de touwtjes en ieder- :en danst. Ook voor groote regenplassen legt lij een innege genegenheid aan den dag, en tij is in 't geheel niet meer te houden, als hij ruilen onder die plassen vermoedt. Als één groote waaier spat het water terzijde, de voet gangers van haar koelte doende genieten. Met een zuigend geluid slaan deze golven boven de hoofden der voorbijgangers samen. Hier helpen zelfs geen omgeslagen broekspij- oen. Hulpeloos door zooveel overvloeiende goedheid blijft men staan terwijl de bus voort- springt. Haar inhoud glimlacht om zijn veilige lositie, doch deze glimlach is vermengt met weemoed. Men is veilig, men vaart mee, ioch geheel droog blijven doet gij toch niet. De eerste rang reizigers zouden goed doen zich met een zwemtricot te omhangen. In of buiten de bus, overal worden de men- schelijke gevoelens aangetast door dat mon ster de autobus. Ondanks alles is een bus meestal vol, waardoor de ellende samen gedragen wordt en ware het niet zoo ernstig dan zou men zeg gen, dat men knus en genoeglijk door el kaar rammelde. Edoch, gedeelde smart is nalve smart. Door woorden is het onmogelijk zijn gevoelens kenbaar te maken, slechts door kopstooten of porren met den elleboog wordt zulks mogelijk. Tracht men toch iets te zeggen, dan bereikt men hetzelfde effect als een mandoline heeft, een doorloopende bibbering doet allen onrustig worden. Dik wijls herhaalde pogingen om te praten, in de bus maken de onmiddellijke aanschaffing van een nieuw gebit noodzakelijk. Het eenige gunstige resultaat is het absoluut onmogelijk worden van een twist. Scheldwoorden kun nen niet met 't nocdige vuur en uit geslingerd worden om daadwerkelijke succes te hebben Wat dit betreft, is het altijd zeer vreedzaam in een autobus, een vreedzaamheid, die trou wens nog verhoogd wordt door het feit, dat steeds het maximum aantal reizigers wordt overschreden tengevolge waarvan men elk een reziger of reizigster op z'n knie krijgt. In het laatste geval is het werkelijk een ani- meerend iets, het rijden in een bus. Jammer dat de politie zoo dikwijls de overtollige vracht verwijderd. Dit is vooral zeer enerveerend, waar meest- il degene, die het eerst in de bus stapte, er ook het eerste uit verwijderd worden. De verklaring is zeer eenvoudig. De laatsten pro- :esteeren heftig, terwijl de eersten in het vaste bewustzijn vat} hun onaantastbaarheid geen woord zeggen. Het gevolg is verbluf fend. Een goed politieagent pakt het eerst de zwijgende menschen en met een handig heid, slechts verkregen door een jarenlange training, worden de arme slachtoffers op straat gezet. Behalve deze gevaren die men doorstaat, komt nog de machtige factor „de schrik" uw wilskracht geheel breken. Het herhaaldelijk door de nauwste openingen slippen van de ous, manoeuvres, door den chaffeur welis waar met groote nauwkeurigheid uitgevoerd, doen uw haren verkleuren. Uw gelaat neemt een kleur aan als van slappe ranja. Inderdaad, als ooit een cursus aangevangen wordt ter opleiding voor held, dan is de autobusbe stuurder de aangewezen leider. Zonder al te veel hinder kunnen diegenen in een bus plaatsnemen, die wars zijn van alle fantasie en slechts een degelijke, onwan kelbare 'nuchterheid bezitten. Zij toch hob belen mee zonder heimwee te hebben naar een gezellige clubfauteuil. Zij weten zich op de beste manier aan de omstandigheden aan te passen. Inplaats van zich met twee handen vast te houden aan de voorbank, doen zij het met één, met de ande re houden zij hun hoed vast. Zeer logisch voorkomen zij daardoor het afvallen van genoemd voorwerp, terwijl bij een onver- ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA wachte schok steun verkregen wordt van den naasten buur. Deze zal toch trachten hem in evenwicht te houden, aangezien een kennis making met den elleboog minder aangename gevolgen na zich kan slepen, Het zijn ook deze nuchteren, die nogal ingenomen zijn met de bus. Zij zien er zelfs verschillende goede hoedanigheden in. Het lichaam wordt verhard, zoo redeneeren zij, de beenen soepel door het veelvuldig noodzakelijke balan- ceeren. Met een weinig training zult gij een goede klassebokser worden, doordat gij uw even naasten vele malen een opstopper moet geven om in den koers te blijven. Deze en dergelijke motieven worden met genoegen opgesomd. Het is evenwel aan te raden, zoolang de ver keersagenten de bussen nog met een scheel oog aankijken, de noodige voorzichtigehid te betrachten. De verkeersagent die uit den aard der zaak aan alle moderne dingen gewend is, houdt zijn hart vast bij de nadering van een bus. Met onbegrijpelijke koelbloedigheid weet hij echter alle aanvallen af te slaan. Hoogst zelden gebeurt het maar, dat hij een minder aangename ontmoeting heeft, het geen dan te wijten is aan de bus, welke, ver moedelijk in de war gebracht door het arm zwaaien van den agent, evenals de bekende buitenman, die voor het eerst in de stad fietsende, het teeken voor een vriendschaps betuiging hield en recht op den agent aan reed om hem „ok gouidag" te wenschen. Zooals gezegd, ook deze, uiterlijk koel bloedige agenten, zijn steeds op hun qui vive. Ondanks het feit, dat de rammelende verflooze, huppelende wagentjes zijn ver vangen door zware, prachtig opgetuigde rij tuigen, die iemand tegen zijn wil in verlokken om ook eens een reisje mee te maken moet men voorzichtig zijn. Het is waar, de geest des tijds, onverschilligheid en overmoed doen dikwijls alles vergeten. Een verstandig woord heeft geen invloed meer. De beste raad is, let op de verkeersagenten. Zoo spoedig zij een bus den rug toe durven keeren, eerst dan kunt gij gerust zijn. En wij roepen om de beschermende wetten en men laat ons roepen. Nergens ontvangen wij steun. De rijkscommissie voor het ver- voervraagstuk zegt zelfs, dat de autobus als interlocaal vervoermiddel is ingeburgerd. Vermoedelijk heeft deze commissie dan in een of andere zes-pers. luxe-autobus gezeten. Hemeltergend. B. en W. schrijven aan den raad: Ontelbare malen werd zoowel in als buiten Uwen Raad aangedrongen op ver betering van den verkeerstoestand bij de Groote Houtbrug. Reeds in Uwe vergaderingen van 10 Jan. 1917 en 6 December 1922 werd tot bedeel de verbetering besloten, doch beide toen genomen besluiten werden vernietigd wegens strijd met het algemeen belang, omdat bij het tot stand brengen dier ver betering de zoogenaamde Kommiezenhuisjes zouden moeten wordet\ afgebroken. Het spreekt vanzelf, dat wij, lettende op die vemietigingsbesluiten, nogmaals de vraag overwogen of eene afdoende ver betering zou zijn te verkrijgen met behoud der bestaande gebouwtjes. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Het destijds ontworpen plan, waar in de huisjes worden gespaard, ligt bij de stukken ter inzage. Wel meenden wij; aan vankelijk, dat bet doel ook zou zijn te be reiken met de huisjes te verrollen, zooals ook door Uw lid, den heer M. L. A, Klein, bij zijn vor uwe leden ter inzage gelegd schrijven is voorgesteld, doch nadere over weging bracht ons tot de overtuiging, dat daardoor geen goede aesthetische oplossing zou worden verkregen en niettegenstaande de hocge kosten aan verrolling verbonden, de toestanden ter plaatse niet afdoende zouden werden verbeterd. Om deze redenen meenen wij dan ook te moeten ontraden het voorsel van den heer Klein aan te nemen. Toch moet verbetering worden- aange bracht. Het sterk toenemend verkeer en de onmogelijkheid om het verkeer op een 70 o danige wijze teregelen, dat ongelukken worden voorkomen, eischen een afdoende verbetering en wel zoo spoedig mogelijk. Daar zulks niet mogelijk is met behoud der Kommiezenhuisjes, stellen wij U ander maal voor tot afbraak van-die huisjes te besluiten en ons uit te noodigen U een voorstel te doen tot het bouwen eener nieuwe brug met bijbehcorende werken. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat de minderheid van het College zich met dit voorstel niet kan vereenigen, omdat zij van oordeel is, dat de toestand voldoende is te verbeteren zonder opoffering der Kommiezenhuisjes. B. en W. stellen voor, ongeveer 152 M2. grond, gelegen aan den Rijksstraatweg te Schoten, te bestemmen voor den bouw van een transformatorstation ten behoeve van het gemeente- electriciteitsbedrijf en dit ge deelte grond uit het gemeentelijk grondbe drijf te nemen. Mishandeling o! zelfverdediging? De aanleiding was een pokkenbriefje. G. v. P.. ging verhuizen van Haarlemmermeer naar Den Haag, zoodat zijn zoontje van school möest veranderen. De hoofdnderwijzer in Haarlemmermeer vond het beter het britfje zelf te sturen aan het hoofd der school te Ben Haag, omdat, zooals deze zeide, hij bang vas voor ontduiking van de leerplichtwet. Het zoontje was n.l. achterlijk, 13 jaar oud en zat pas in de 4e klasse. Van P. nam hiermede geen genoegen en j zoo begon de twist, die thans beslecht moest worden voor den politierechter. Bekl. zette zijn stXndpunt uiteen. De hoofdonderwijzer heeft mijn zoontje niet goed behartigd, maar dat ik bijzaak. Ik heb echter gehandeld uit zelfverdediging. Ik kwam n.l. op de binnenplaats en werd met geweld aangevallen, toen ik aan den éénen kant van den dorpel en mijnheer U. aan den anderen kant stond. Twaalf schrammen kreeg ik op mijn gezicht, terwijl ik zelfs gebeten werd. Toen heb ik hem van mij afgeduwd. De hoofdonderwijzer als getuige gehoord, verklaarde voor het bezoek van bekl. een briefje te hebben ontvangen, waarin beweerd werd, dat deze een zeer gevaarlijk mensch was, reden waarom getuige voorzichtig was. Hij werd evenwel bloedend verwond. Bekl. had hem achterna geloopen, zijn boord in drie stukken getrokken, hem tegen den muur ge gooid en getracht hem op zijn hoofd te zetten. Zijn vrouw en dienstmeisje hadden hem even wel ontzet. Bekl. ontkende pertinent en zeide een man van vrede te zijn. Het was om de waarheid Je zeggen een kinderspelletje. Hij had 12 wonden aan zijn gezicht. Het O. M zeide gezien den krachtigen lichaamsbouw van beklaagde, het niet mo gelijk is dat de hoofdonderwijzer hem zou hebben aangevallen. De eisch luidde 30 boette of 20 dagen hechtenis. De politierechter achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak bekl. vrij. De politierechter wees hedenmorgen von nis in de zaak tegen Koenr. V. expediteur alhier, die vorige week terechtstond aange klaagd van oneerlijke concurrentie, Koenr. V. had een vrachtauto laten maken in onge veer dezelfde vorm en kleur als de wagens van den expediteur K, V. De politierechter sprak bekl. vrij. In het kerkbericht van Zaterdag van de Parochiekerk van de H. Liduina te Schoten wordt een plechtige H. Mis voor een gouden bruidspaar aangekondigd op Dinsdag half elf. Déze H, Mis wordt echter niet om half elf doch om half tien opgedragen. Het is al weer eenigen tijd geleden sinds de gemeenteraad van Haarlem besloot tot verbetering der Nassaulaan. En verbetering bleek toch in den laatsten tijd wel erg noo- dig. Maar aan alle lijden komt een eind en zoo verschenen hedenmorgen de arbeiders der gemeente met bijlen en touwen gewa pend en moesten de eerste boomen er aan gelooven, De takken gingen er tot aan den stam af; de toppen kwamen met krakend geweld haar beneden en na enkele uren was er van de eertijds wijde vertakkingen waaraan nog de laatste bladeren zaten, niets meer over dan een rij kale boom stompen en de grond bezaaid met takken takjes en bladeren. Dit is het begin van het werk, dat, voor aleer het in zijn geheel gereed zal zijn, nog wel geruimen tijd zal vorderen. Zooals men weet is het de bedoeling het verkeer in twee richtingen te splitsen, ter wijl usschen deze twee verkeerswegen In een wandelpad met boombeplanting zttl worden aangebracht. Een verandering, die ongetwijfeld een verbetering zal blijken te zijn. De voorzitter van het Hoofdstembureau, genoemd in art. 34, 2e lid der Kieswet, fe Haarlem, brengt ter openbare kennis: dat zijn besluit d.d, 30 dezer waarbij ter voorziening in de vacature van lid van den Gemeenteraad, ontstaan door hef overlijden van mevr. P. J. Willekes Macdonald geb. Reijnvaan, benoemd verklaard wordt de heer J. W. van Santé Jr., van heden af voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter gemeente-secretarie 5e afd. Naar wij vernemen neemt de heer v. San- te zijn benoeming aan. Op Dinsdag 3 Nevember a.si geeft de Haarlemsch Orkestvereeniging onder lei ding van den, heer Nico Gerharz, een con cert in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Naar wij vernemen, zal in de a.s. Woens dag te houden Raadsvergadering geinter. pelleerd worden door soc.-dem. raadsleden, over het feit, dat nog niets te bemerken valt van de gedane toezegging, waarbij op een of andere wijze zou worden tegemoet geko men aan de uitgetrokken werkloozen. Tot zoover de mededeeling die wij ontvin gen. Het geldt hier klaarblijkelijk de toezeg ging van Mr. Heerkens Thijssen, in de vo rige raadsvergadering gedaan. Waar het hier echter betdeft het in het leven roepen van een geheel nieuw instituut, zooals nog in geen gemeente van ons land bestaat, een instituut, dat zou staan tusschen Armbestuur en Crisis-commissie, behoeft het geen verwondering te baren, dat de voor bereiding daarvan eenigen tijd vordert. Wei intusschen de zorgen kent, waarmede in Haarlem de belangen der werkloozen be hartigd worden, zal er ook van overtuigd zijn, dat er geen reden is om te vreezen, dat er gegronde reden tot klagen is, Geboren: 29 Oct.: z, van M. de Graaf Rcos. 30 Oct.; z. van J. Dijtv. d. Meijde. z. van J. P. Booijv. Halst. z. van T. StomDeen. d. van A. H. C. Ste manLaheij. 31 Oct.: z. van M. Huizing Leuters. d. van C. G. Outde Graaf. z. van E. C; v. d, SteijlenSchouten. 1 Nov.: z. van D. J. M. v. Haaren— Schouten. 2 Nov.: z. van H. M, van BeekSpoor. Overleden: 29 Oct.: F. W, Salomons, 73 j., Schotersingel. 30 Oct.: E. Winnubst Koop, 53 j., Jan Nieuwenhuijzenstraat. S, LEEUWARDEN M, Franse—.Rees, 80 j., Teijlerstraat, A. M. DuineveldGerrits, 63 j., Kamperlaan. B., 3 m., z. van B. Metselaar, Kamperlaan. J. C., 4 m„ d. van A. Kikkert, Haze- paterslaan. 31 Oct.: F. Willekes Macdo nald, 65 j., Jansstraat. J. B., 4 m., d. van W. v. d. Vaart, Rozenprieelstraat. De Haarlemsche Esperantisten vcreeni- ging „Komprenado faras Pacon" houdt een propaganda-avond op Vrijdag, 6 November, des avonds 8 uur, in de achterzaal van Brinkman, Groote Markt. De heer Ir. J. R, G. Isbrücker uif Den Haag, zal een lezing houden over ,,Het nut van Esperanto." Na de pauze zal opgevoerd worden ,,De Blijmoedigen", van mej. N. Boon, propa gandistisch blijspel in 2 bedrijven. Er wordt tevens een tentoonstelling ge houden van esperanto-werken, als leermid delen, handelscirculaires, litferatuur en couranten. Gedurende eenige dagen wordt in het. Concertgebouw het bekende tooneelspel „Het Teeken des Kruises" opgevoerd door de „N.V. Groot Tooneel". Dit oude, uit het Engelsch vertaalde tooneelstuk heeft nog niets van zijn bekoring verloren, zoodat, toen Zaterdagavond de eerste opvoering plaats had, de groote concertzaal tamelijk goed bezet was, Het spel van de verschillen de medewerkenden vermocht wel de waar deering van het publiek op te wekken en niet ten onrechte. Na een eenigszins zwak begin kwamen de spelers er meer en meer in. Toch zal men moeten waken tegen tuch tigen toon, passende bij een gepatenteerd Amerikaansch lachsucces, een toon waar in vooral Tigelinus (Joh. Lemaire) nog al eens verviel. Het is een stuk en' dit moet .iet vooral ook blijven, waarin de waardigi geest van den Romeinschen patriciër on danks al zijn lichtzinnigheid van dien tijd, moet domineeren. Een enkele keer, b.v. in het eerste tafe reel van het derde bedrijf „Het huis van Berenice", heerschte er een soort operette- stemming. He( zal geen kwaad kunnen als Berenice (Lena Kemper) met wat meer tem perament speelt. Overigens blonk zij met -.oh. Langenaken (Marcus Superbus) e( Greta Schoonenberg (Mercia) wel het meest uit. Vooral het spel van de laatste twee was beheerscht en goed van toon. De heer Julius Brongers was het beste als voorganger der Christenen. De décors, eenvoudig en sober pasten ziel goed bij het stuk aan. Een tiental jaren geleden maakte „Het Teeken des Kruises" een waren triomftocht door Nederland. Vooral de katholieken stel- jen er veel prijp op dit stuk te zien. Ook lid I nu gebodene is de moeite waard gezien te worden. Er zullen dan ook velen zijn, die daar prijs op stellen. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, waar en waneer 't kosteloos inenten te Schoten is? Antw. De kostelooze inenting heeft plaats a.s. Woensdag 4 November, in school 3 aan de Soendasfraat, des avonds 8 uur. PATER GABRIËL MALAGRIDA. Den een en twintigsten Sept. 1761 viel onder de ruwe handen van den beul te Lis sabon op het plein Autoda-fe een echt apostel van de heilige Roomsche Kerk, pater Ga briel Malagrida, wel de meest illustre held onder de slachtoffers van Pombals 1) wreed heid. Meer dan twintig maanden heeft deze gewetenlooze dwingeland vruchteloos ge probeerd den naam van dezen Jezuiet in discrediet te brengen,'tevergeefs, slechts het schavot restte de taak hem en zijn invloed voorgoed te fnuiken. Dertig jaar had Mala grida, volijverig apostel als hij was, zich als het ware op zulk een levenseinde voorbe reid, zijn hart had hij zóó degelijk in de leer school zijns Meesters gevormd, dat ver nedering en smaad er de heerlijkste spijze voor schenen te zijn. Reeds voordat hij van uit Europa naar de Amerikaansche missie vertrok, gingen zijn dierbaarste verlangens, zijn innigste idealen uit naar een deelge nootschap met hen, die in den krijgsdienst van hun Meester bloed en leven grootmoedig hadden geschonken ter bezegeling hunner liefde en geen gebed welde gemakkelijker uit zijn hart dan de bede: eens, Jezus' bloed getuige te mogen wezen. Tot bloedens toe had hij reeds vaak doorstaan voor de wereld zaak van den Christus de oevers van toen maals geheel onbekende stroomen en de maagdelijke wouden van Maragnon zouden de getuigen zijn van zijn offermoed. De Guanares hadden hem eens ruw aan een boom gesjord, hun plompe knotsen laten neerploffen op zijn van pijn rillend lichaam, om hem daarna in de rivier te werpen, waar hij de spijze zou zijn der rennende golven. Toen was hij echter den dood ontsnapt. De Barhedos hadden eens drie nachten lang het feest gevierd zijner spoedige terecht stelling, een doodsgehuil werd reeds om hem aangeheven, wéér was hij gered. Pijlen waren door de wilden op hem afgeschoten, gevan genschap v/as meermalen zijn deel geweest, ijzige koude had hem verstijfd, wilde dieren hadden hun wreede tanden gezet in zijn vleesch, Malagrida voedde immer de hoop, dat Jezus hem een nog verschrikkelijker dood tot grootere glorie Gods had voorbe schikt. Onder de oogen van een Katho liek volk, saamgeschoold om hem als een boosdoener te zien vallen op het schavot, een volk dat hem eerst als een heilige ver eerd had, zou hij zijn heidenleven geven voor de belangen van Christus' Kerk. Brazilië en Maragnon werden door hem afgereisd, te voet, een boetekleed om de schouders, het kruis in zijn hand overal bracht hij de weldaad der geestelijke oefe ningen van zijn grooten Vader Ignatius door retraites en missiesseminaries werden door hem gesticht, kloosters voor vurige bruiden van Jezus, maar ook toevluchts huizen voor bekeerde gevallen vrouwen. Een Sint Franciscus' zielenijver scheen in hem herrezen. Daarom kon zijn ordesgeneraal getuigen „Ik geloof niet, dat onze orde vandaag een groote: missionaris rijk is dan Malagrida." Hij moet verschijnen aan het hof van Jan de Vijfde en de dienaar Gods viert als de redder en wonderdoener der nieuwe wereld een ware triomftocht in Lissabon. Langs de oevers der Taag stonden ter verwelkoming priesters en volk, klooster noodigen hem met aandrang uit om m hun midden het woord Zijner prediking te doen gedijen. Onder zijn leiding deden zelfs koning en koningin de geestelijke oefeningen van Ignatius en toen Paus Benedictus de veertiende een paar maanden nadien den dood vernam van Jan de Vijfde, prees de heilige Vader den vorst bevoorrecht, dat hij onder zoo'n bekwame leiding zich op de eeuwigheid had mogen voorbereiden. Maar O. L. Heer had Malagrida een betere belooning voor zijn ijver weggelegd. Zijn Palmzondag was gevierd, de schande van pretorium en Golgotha stond te wachten. Want in denzelfden tijd toen Malagrida weer nieuwe zielen mocht winnen voor zijn God, opende Pombal zijn regeering van helsche boosheid en woeste hoovaardij, partij trek kend van de onbeduidendheid van den zwak ken Jozef den eersten. De wreedaard ken de het verlangen van de koningin-moeder ,te sterven in de armen van Pater Malagrida en uit vrees iets van zijn invloed bij vorst en volk te verliezen, zwoer hij den dood van den grijsaard, dien hij eerst door leugen en laster onmogelijk zou maken bij het lichtgeloovig volk. Malagrida ging door voor een heilige, de heerlijkste verdediger van het Roomsch geloof, voor een profeet, een wonderdoener, iemand, dien de hemel allerrijkst begunstigd had. Pombal zou hem maken tot een bekla genswaardig wezen, geheel (Tnwaardjg het heilig offer op te dragen en het heilig Sa crament der Biecht toe te dienen tot een ketter, een koningsmoordenaar, een lage, moreel-bedorven verleider, een zweep der dwaaste duisternisgeesten, kortom een voor werp van haat, spot, afschuw. Dit is het ge heim van Malagrida's verbanning, zijner opsluiting in de diepste kerkerholen der In- quisitié, van die bevreemdende levens van Sinte Anna en den Antichrist, welke ge schreven heetten te zijn in de akelige be nauwenis van zijn gevangenis, waar hem nooit papier of inkt ten dienste heeft ge staan, werkjes zoo onzinnig, dat naar het weinig-verdacht oordeel van Voltaire, als ze werkelijk van zijn hand waren geweest, men hem in een ziekenhuis had behooren te verplegen en niet naar den brandstapel verwijzen. Toen Pombal oordeelde dat de waardige Jezuiet voldoende omlaag gehaald was in de oogen van het volk van Portugal, werd het volk van Lissabon opgeroepen om bij zijn ter doodbrenging tegenwoordig te wezen. In naam der inquisiteurs, door Pombal zorgzaam uitgezocht, zou het slacht offer eerst geworgd, daarna verbrand en de asch niet begraven worden. Op den avond van den 21sten September beklom Mala grida het schavot, de handen gebonden, een prop in den mond. Spóokig waarde rond dit tooneel van bloed de vuile gloed der walmen de toortsen, angstwekkend dreigde naast het verhoog afzichtelijke beelden van duivels en demonen, met geen ander doel daar op gesteld dan beter de woede van het volk te prikkelen. Doch waardig en kalm door de allesvermogende kracht van zijn Meester be trad Malagrida het schavoteen hemelsch geluk lichtte uit zijn wezen en maar te vejen der omstaanders konden hun bewondering en sympathie voor zulk een held niet ver helen. Toen de groote Paus Clemens de bijzonderheden van dit sterven vernam, riep hij uit„Dus de Kerk van Christus heeft weer een martelaar aan den hemel geschon ken 1) Sebastiaan Cawalko, markies van Pom bal (16991782), een man voorzeker van machtige bestuurstalenten, maar ontstellend heerschzuchtig. Door zijn verblijf als gezant aan het Londensch en Weensch Hof in aan raking gekomen met de z.g. verlichte schijr- vers zijner eeuw, had' hij ook hun politieke en religieuze denkbeelden in zich opgenomen. Gedurende 26 jaar was hij dictator; besteed de jaarlijks een millioen ducaten om te laten schrijven tegen de Sociëteit van Jezus en zond er drie millioen iedere twaalf maanden naar Rome om begunstigers voor zijn plan nen te vinden, plannen, vooral gericht op een absolute onbeperkte heerschappij,, koste wat het koste. De despoot gaf de Sociëteit vari Jezus de schuld van oproeren en politieke débacles vreeselijk heeft hij gewoed tegen de beroemde Reducties van Paraguay (1620- 1750), welke hij door de gevangenneming en verbanning der Jezuïeten-Missionarissen ten gronde richtte. Verschenen is de gemeeniebegrooting voor 1926. Over de gewone dienst sluit zij in in komsten en uitgaven met ten bedrag van 1926. Over den gewonen dienst sluit zij in in- 801.434.32 en over den kapitaaldienst met een bedrag vaft 1.668.210. Wat de belastingopbrengst is het volgende geraamd: 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebeuwde eigendommen 56.000 (v, j. 50.000); 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen 1000 (v, j. 1000); uitkeering van htt Rijk wegens 48 opcenten op de hoofdsom der divi dend- en tantième-belasting 2.500 (v. j. 600);-.18 opcenten op de hoofdsom dezelfde belasting nihil (v. j. 360); inkomstenbelasting 526.000 (v. j. 491.790); hondenbelasting 5000 (v. j. 4000); vermakelijkheidsbelas ting 3000 (v. j. 10.000); opbrengst vergun ningsrecht 1000 (v. j. 900). De meerdert inkomstenbelasting is geraamd naar een nor male stijging van het belastbaar inkomen. Het vermenigvuldigingscijfer wordt ook voor het belastingjaar 19261927, evenals voor 1926, op 1 geraamd. Voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen is geraamd 91,850.41 (v„. j. 73.850.41). Voor de volksgezondheid is geraamd een bedrag van 25.367.88 (v. j. 21.562.01). Voor de Volkshuisvesting 273.633.42 (v.j. 267.388.42;. De kosten van maatregelen in het bejang der openbare gezondheid zijn ge schat op 3.235 (v.j. 4.550); de subsidie tot dekking van het nadeelig saldo van het be heer der zwemvijvers op 3000 (v, j. 4000); dito badhuis 1000 (v. j. memoriepost). Hoofdstuk „Openbare Werken" sluit met een raming van 187.115 (v. j. 175.775). Voor onderhoud van straten en pleinen is uitgetrokken 61.600 (v.j. 50.800); onderhoud wegen en voetpaden 18.800 evenals het vo rige jaar. In 1926 zullen de volgende straten worden verstraat of van andere bedekking worden voorzien: Glipperweg of de Glip, Valkenburgerlaan, Heemsteedsche Dreef vanaf Valkenburger plein naar Camplaan, Haventerrein, Raad huisplein, Schuine pad, Raadhuisstraat, Nico- laas Reetsplein en -straat, Lanckhoutlaan, ge deelte Heemsteedsche Dreef bij Blauwe Brug, gedeelte Pieter Aertslaan, Spaarnelaan, zij kant Heerenweg vanaf Haarlem tot Einden- houtstraat, ged. Zomerluststraat, de Spruiten- boschstraat, het Oranjeplein, de Westerhout straat, de Prinsessekade, de Vredenhofstraat, de Bosch en Havenstraat, de Prinsessestraat, de Schouwtjeslan, de Leidschevaartweg vanaf Edisonbrug tot Schouwtjesbrug. Verder is noodig bestrating van het gedeelte Molen- werfslaan vanaf Javastraat tot Laan van In- sulinde. De totaalkosten van het onderwijs zijn ge schat op 212,818,86. Voor de openbare veiligheid is uitgetrok ken 158.591.97 (v. j. 139.964.97). DE GEMEENTEBEGROOTING. Aan de gemeentebegrooting 1926, ontlee- nen wij de volgende geraamde subsidiën Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen 10.Politiescholen 50.Vereeniging „Pro Juventute" 100.Reddingsbrigade voor Drenkelingen 50.Gewestelijke Landstormcommissie „Kennemerland" 50.-; Zwemvijvers 3000,Badhuis 1000. Vereeniging voor Wijkverpleging 1600. Fonds tot Behartiging der Belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen te Haarlem 1000,Kruisverbond ..St. Jnrof" f mn V K HEDEN 5% Nederland 1919 IG0i/3 IOOI/2 6Nederland 1923 l023/4 1028/4- 4 H NederL 1917 981/a 981/2 ioii/2 7% N.-L 1921 K... 101 l/e 6% N.-L 1923 D... '023/4 1023/4 holL Lloyd 42 Oude Vaart 62 dito Gem. Eigend- 52 Mij „Nederland" 1691/2 T Scheepvaart-Unie 156l/a 156i/4 Rotterd. Lloyd 139 Paketvaart 187 '51/2 751/4 Holl. Stoomboot 20l/2 571 574 Java Cultuur 322 317 Jurgen* gew 128 125 Koloniale Bank 1741/2 176 1 dische Bank 142 Cert Handel Mij 43l/„ 1431/4 144 1431/2 Phoenix 103 Geconsolideerde 164 164 Kon. Olie 388 387 U. S. Steel 127 127 Marine coma. IOI/4 Vorstenlanden 153 153 Actions id. 146 145 .mp. Merc. Arg. 7x/2 71/, Poerworedjo 106 Oude Deli 414 419 Senembah 478 476 Deli Batavia 389 390 A'dam Rubber - 374 395 398 228 232 Wai Sumatra 355 363 Dordtsche Petr, 359 Southern Rail» 114 114 143 1431/4 99 Wzbssb 40l/s 401/1 Comm. Maxwell 6x/a 1 NOVEMBER. tERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.25 59.16 PARIJS 10 50 10.47 BRUSSEL 11.25 11.27 WEENEN 36.- 35.10 12.041/2 12-04 STOCKHOLM 66,65 66.55 KOPENHAGFN 62 30 62,20 OSLO 1 jiiim 50.90 53.80 BAZEL 1 48.— 47 92 NEW-YORK 2.49 2.489/n ROME 1 1 1 9.90 9.851/, Vereeniging „Zuigelingenzorg 100. Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose t« Haarlem 500.—; Onderhoud brug CruquU f 100.Bijzondere Bewaarscholen 6000. Commissie ter voorziening in het onderwijs van ziekte en zwakke kinderen te Haarlem 100,—; Vereeniging van School en Werk- tuinen voor Haarlem en Omstreken 100. Schouwburgen en muziekcorpsen 200.—"- Armbesturen 46000.Pluiroveetentooö' stelling 10.Onderlinge Tuinbouwvef- eeniging Aerdenhout en Omstreken 75.—;! afd. Heemstede v, d. Bond van R. K, Ge'* tenfokkers 25.Werkloozenkaeseu 4000.Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland 50.—; afd. Haarlem der Ned- R. K. Centrale Vereeniging tot bescher ming van meisjes 100.—-: Doorgangshuis voor Vrouwen en Meisjes te Haar.'em 100.-. VAALS, 2 Nov. Twee tot nu toe onbe kende mannen, die zwarte maskers droegen en gewapend waren met revolvers, zijn Za terdag de woning van den alhier wonenden Bruse binnengedrongen. Onder bedreiging hem te zullen dooden, hebben zij den ouden man 260 en 1000 francs afgezet. De ma rechaussee heeft een onderzoek ingesteld, doch kon de misdadigers nog niet achtes, halen. Zondagmiddag is nabij het vliegveld va« Kastrup bij een passagiersrondvlucht eeft Fokkervliegtuig van 40 M. hoogte neergestort- Van de vijf passagiers waren drie op slag dood; de beide anderen, waaronder een dame zijn hoogst ernstig gewond Ook de bestuur der, luitenant Montensen, die geregeld op de lijn Kopenhagen-Amsterdam vliegt, is tfi* dood. In een particuliere audiëntie- schonk Z. H. de Paus aan Mevr. Steenberghe-Enge- ring, voorzitster der internationale Vrou wenunie, een prachtig ametysten kruis met brillanten. Aan haar echtgenoot schonk Z, H. een groote zilveren medaille,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2