VOETBAL-UITSLAGEN N. V. B. OVERZICHT. StormvogelsH. F. C. 21. V. O. C.—R. C. H. 3—2 UnitasH. V. V. 14. d B B B B B B B d J d w u X u, X u, d B H B B B B Blauw WitSparta 32. D. F. -C.'t Gooi 52. W. F. C.Zandvoort 20. De gevolgen van een hard schot Internationale „caps" in Engeland Drie amateurs in het Engelsche elftal De interlandwedstrijd Zwitserland Duitschland Duitsche Belhamels De situatie in Oostenrijk wordt hachelijk. Een aardige, spannende strijd, die ten slotte welverdiend door de IJmuidenaren gewonnen is geworden. De Stormvogels speelden ontegenzeggelijk beter voetbal, en indien van der Meulen niet in het Haarlem- sche doel bad gestaan, zou de uitslag zeer zeker anders zijn geweest. In de Haarlem- sche aanval wilden de binnenspelers het ieder voor zich veel te veel alleen doen. Toen in de tweede helft Sigmond zich in hoofdzaak in de verdediging terugtrok (waarom toch?) bestond er voor de Storm vogels niet veel gevaar meer. Onder leiding van den heer Eymers stel den in een vrij dikke mist de beide volgen de elftallen zich op: Stormvogels: Thijssen Haak Koster Struys, Snoeks, Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boekelaar H. F. C.: v. Beem, Sigmond, Miezerus, v. Beekum, Besoeki Eysvogel v. Houten Engel de Koning Weber v. d. Meulen De eerste oogenblikken blijft de strijd op het midden vad het terrein. Dan onderneemt Boekelaar een rush, waarna echter v. d. Meulen de voorzet onderschept. In de Haarlemsche aanval verricht Sigmond goed werk en af en toe wordt er aardig saamgespeeld. In de half-linie is vooral Engel de harde werker, die volop moeite heeft aan de uit stekend spelende linkervleugel der Stormvo- gels. Zooals gezegd, speelden de Stormvogels beter voetbal, doch zij troffen vooral van der Meulen en ook Koning in goede vorm. Wanneer het H. F. C.-doel enkele malen ternauwernood ontkomen is, waarbij v. d. Meulen een enkele maal niet over pech te klagen had, bracht een Haarlemsche aanval bijna een doelpunt. De paal trad echter in den weg, toen van Beekum een voorzet van rechts kranig inzette. Wanneer rust daar is, is de stand nog •teeds 00. Vol moed werpen beide partijen zich in de tweede helft onder een steeds dikker wordende mist weder in den strijd. Een der vele rushes van Boekelaar besluit hij met een fraaien voorzet," die de toestor mende Oldenburg op voor v. d. Meulen on houdbare wijze inzet. 1-0. Dit wordt H.F.C. toch wat te bar. Het duurt dan ook niet lang of op ongeveer gelijke wijze maakt H. F. C. er 1-1 van. Van Beekum zette n.I. schitte rend voor en Sigmond benutte op niet min der fraaie wijze dezen voorzet. 1-1. De Kaarlemmers weren zich nu dapper, maar zij moeten'in/de Stormvogels hunne meerdere erkennen. Diverse malen wordt even gestopt voor minder ernstige ongeval len, echter geenszins te wijten aan ruw spel. Sigmond hielp de verdediging nogal, doch verzwakte daardoor de voorhoede. Een vier tal corners op het H. F. C.-doel en een twee tal dito's op dat der Stormvogels brachten 1 niet het gewenschte resultaat. Eindelijk weder een vinr.ige Stormvogels- aanval. De bal belandt ten slotte bij Hout kamp die een goed schot inzendt. Weber helpt met z'n hoofd de Stormvogels een wei nig, waardoor de bal van richting verander de, waardoor v. d. Meulen verrast werd. 2-1. Er kwam nu groote spanning, doch bij beide ploegen bleef de verdediging den aan val de baas, zoodat einde kwam met een verdiende overwinning der Stormvogels. Bij de IJmuidenaren waren Boekelaar, Visser en Oldenburg de uitblinkers; bij H. F. C. van dep Meulen, de Koning en Engel, terwijl voor rust ook Sigmond uitblonk. Op onfortuinlijke wijze heeft R. C. H. fisteren haar derde nederlaag te slikken gekregen in een wedstrijd van twee gelijk waardige partijen, waarvan de uitslag dan ook beter gelijk had kunnen zijn. Het liep de R. C. H.'ers echter in geen enkel opzicht mede, eerstens omdat in de eerste helft een doelpunt werd geannuleerd wegens buiten spel, o.i. ten onrechte, ten tweede omdat juist op het moment, dat Roelfsema gelijk maakte, althans gelijk trachte te maken, de scheidsrechter voor tijd floot, Hieruit mag echter geenszins opgemaakt worden, dat de scheidsrechter niet volkomen juist heeft gehandeld naar onze meening. Integendeel, hoewel we het over hef boven bedoelde buitenspel geval niet eens waren, was de leiding van scheidsrechter de Haan geheel correct, maar bovenal niet. moeielijk, .omdat in de beste verstandhouding gespeeld werd. Als de spelers in het veld zijn, laat de Haan tossen. Krom raadt goed en verkiest eerst het nadeel van den wind. De volgende elftallen stellen zich dan op. V. O. C. Steenhouer, Gibb, Swarttouv., de Haas, v. d. Drift, Bakker, v. Everdingen, v. Herwaarden, Ebb, Weidema, Beyers. R. C. H. Brugman, Hanse, Roelfsema, v. Dam, Koning, Nachtegeller, Krom, Geutkens, Hazevoet, Kuyt, Erdtsieck. Vanaf den aftrap neemt V. O. C. den bal mede en forceert een corner. Daaruit wordt de bal mooi voor het doel geplaatst en kopt een' der V. O. C.'ers in. Erdtsieck tracht vallende nog te redden, doch stompt den bal nog wat vevder in eigen doel, zoodat V. O. C. al heel spoedig de leiding heeft. De Rotterdammers blijven dan voorloopig sterker en het kost de R. C. H.-verdediging alle moeite om zich staande te houden. Krom vooral weert zich geducht en ziet ten slotte kans het spel wat meer te verplaatsen. Als eerst voor R. C. H. een prachtkans wegens hands verloren is gegaan, zet Koning wederom mooi voor en schiet Roelfsema fraai in. Steenhouer redt, een schermutse ling ontstaat, waaruit Roelfsema dan scoort doch o.i. geheel onjuist fluit de Haan voor off-side. Steenhouer wordt dan door Hanse en Roelfsema en zelfs Geutskens onder schot genomen, eenige corners zijn daarvan het povere resultaat, welke laatste geheel zon der resultaat. R. C. H. is nu sterker en zoo wel Koning als Brugman geven nu fen dan goede voorzetten. Uit een daarvan weet Roelfsema in te schieten, doch Koning moet er nog aan te pas komen alvorens de ge lijkmaker ter wereld is. V. O. C. komt dan weer fanatiek opzetten. Een scrimmage voor het R.-doel levert veel gevaar op. Als Erdtsieck naast zijn doel staat en Beyers inschiet, kopt Krom den bal uit het ver laten doel, een zeker doelpunt voorkomende. Als dan eerst R. C. H. het V. O. C.-doel nog eens bestookt heeft, speelt v. d. Drift plot seling den bal snel naar voren. Beyers gaat er achteraan, Erdtsieck loopt uit, doch trapt het leder tegen Beyers aan, die het dan verder in het verlaten doel deponeert. Vol moed speelt R. C. H. dan weer verder, doch het geluk is niet met ,de Haarlemmers. Meerdere schoten worden in de richting van het V. O. C.-doel afgezonden, doch hoe vreemd Steenhouer ook staat te schutteren, hij weet toch steeds het gevaar af te wenden. Als ieder denkt dat met 21 de rust zal aanbreken, maakt Beyers er nog juist 31 van als hij een van rechts toegespeelden bal goed inschiet. Inmiddels was er een zware mist komen opzetten, die het verblijf op het terrein allerminst veraangenaamde. Direct na de hervatting forceert R. C. H. een corner, evenwel zonder resultaat ver volgens krijgt V. O. C. een hoekschop te nemen met dezelfde gevolgen. R. C. H. komt dan wat in de meerderheid en wederom wor den ettelijke schoten gelost op het V. O. C.- doel. De mist wordt steeds dikker en men kan bijna niet meer dwars over het veld zien. In het veld schijnen de spelers daarvan ech ter weinig last te ondervinden althans in behoorlijk snel tempo wordt doorgespeeld. Eindelijk heeft R. C. H. dan weer succes als Krom goed doorspeeld naar Roelfsema, die op fraaie wijze den achterstand verkleind tot 3—2. Dan pakken de R. C. H.'ers nog eens extra aan om gelijk te maken, doch niets lukt hen letterlijk. Wel" worden nog eenige corners genomen, doch het ver diende resultaat blijft uit. Vele schoten krijgt Steenhouer te verwerken, hetgeen hem steeds goed gelukt. In de laatste minuut onderneemt R. C. H. dan nog een aanval. Krom speelt weer mooi, naar Roelfsema deze schiet, doch de Haan fluit af. De bal belandt nog wel onhoudbaar voor Steenhouer in het doel doch eenige tellen te laat, zoodat V. O. C. tenslotte met 32 wint. We schreven het reeds aan het begin, een gelijk spel had R. C. H. zeker verdiend. H, V. V. weet reeds binnen enkele minuten tweemaal te scoren. H. V. V. blijft in de meerderheid. Toch is het Unitas dat na een doelworsteling tegenscoort. Met den stand 2-1 voor H. V. V. begint Unitas fanatieker en beter te spelen. Ruim een half uur is ge speeld als Huiler een voorzet van Snouck Hurgonje te langzaam wegwerkt, waardoor een der H. V. V.-*ers hem den bal weet tc ontnemen ep het derde doelpunt scoort. Met "dezen stand is het rusten. Na de hervatting is Unitas ver in de meer derheid. Het karakter van den wedstrijd wordt echter minder prettig. De meerderheid in het veld wordt, mede d. or het keurig verdedigend spel van Kremer en Campioni, niet in doelpunten uitgedrukt. Een uitval brengt zelfs den eindstsno' op 4-1 voor de Hagenaars. Tel. AFD. I. Vereenigingen BL. WIT D.F.C. 'T GOOI H. F.C. H. V. V. R. C. H. SPARTA STORM. UNITAS BLAUW WIT 1-2 2-3 3-2 3-4 D. F. O* 5-2 2-2 1"1 'T GOOI 1-1 H, F. C. 0-2 H.V.V 2—1 7-3 1—2 R* O. H. 4-6 0-0 4-1 SPARTA 5-2 3-2 5—0 STORMVOGELS 4-0 2-1 3-0 3-3 V. O. c 3-2 2-2 3-2 UNITAS 0-4 1-4 0-6 1-1 AFD. II. X in ■J Ui Z w Cd tri H cd t Vereenigingen <d O H-1 W X CQ p, t/j P 3-0 A. S.C 0-4 2-2 E. D. O 1-2 2-1 4-1 2-0 EXCELSIOR 1-0 2-2 1-2 7-1 FEIJENOORD 2-0 HAARLEM 2-2 4-5- 0-1 2-0 H.B.S 4—1 2-2 4- 3-1 DE SPARTAAN.... 2-3 7-1 U. V. V 6-1 1—3 2-2 Z. F. C 1-1 3-2 Blauw-Wit heeft een invaller voor Hom burg," waardoor het met een gewijzigde op stelling in de voorhoede speelt. Sparta ver schijnt compleet. Blauw-Wit speelt aanvan kelijk zeer fanatiek en dwingt Sparta tot verdedigen. De enkele uitvallen van Sparta zijn echter zeer gevaarlijk. Wanneer een half uur gespeeld is, lost Smit een hard schot, dat doör Fuchs van richting wordt veranderd en in het Sparta-doel belandt. Van den aftrap af stormt de Sparta-aan- val op Schindeler af. Lietzen mist en For- menoy staat alleen voor den Blauw-Wit- doelman, die hij geen kans geeft. 1-1. Sparta is dan sterker en Blauw-Wit moet zich tot verdedigen bepalen. Langzaam her stelt Blauw-Wit zich weer en weet door Ve ga de leiding te hernemen, waarna Smit kort voor de rust den stand op 3-1 brengt. Na de hervatting is Sparta sterk in de meerderheid. De enkele Blauw-Wit-uitvallen zijn echter zeer gevaarlijk. Bij een botsing tusschen Vega en Van Dort, wordt laatst genoemde zoodanig geblesseerd, dat hij door Stoltenkamp moet worden vervangen. Wan neer een half uur gespeeld is, ontstaat een doelworsteling voor het Blauw-Wit-doel, waaruit Prins Sparta's achterstand verkleint. Het spel wordt dan aan beide zijden zeer forsch en herhaaldelijk moet scheidsrechter Boekman ingrijpen. Verandering komt er echter niet in den stand, zoodat Blauw-Wit met 3-2 wint. Tel. Voor de rust is het spel bijzonder saai en eentonig. Vooral het samenspel van D,,F. C. laat veel te wenschen over. Bij 't Gooi blinken de midvoor en de linksbuiten uit. De middenvoor van 't Gooi trapt eens een bal, op 'n meter afstand voor open doel, naast. Rust gaat in met 0-0. Na de rust wordt van de zijde der gast- heéren beter aangepakt. Van Dam maakt, na mooi samenspel met Ruisch een doelpunt; even daarna scoort Oosting uit 'n schermut seling voor 't Gooi-doel. 2-0. Van beter ge halte is een tegenpunt van 't Gooi, van Mijns- ma's voeten. 2-1. Na eenigen tijd zet van Dam mooi voor en Ruisch schiet den bal in 't vijandelijk doel. Daarna scoort van Dam na 'n prachtigen ren. 4-1. Dan wisselt het spel en 't Gooi onderneemt enkele aanvallen, die steeds stuiten op de achterhoede van D. F. C. De linksbuiten Feikes onderneemt dan op z'n eentje een tochtje naar 't D. F. C.-doel en brengt den stand met een ver schot op 4-2. Uit den aftrap, die hierop volgt; maakt de middenvoor van D. F. C. van Gent, 5-2. Een strafschop, door Van Dam genomen, levert niets op. Tel. W.F.C. verschijnt met een gewijzigde op stelling en probeert een harer achterspelers als midvoor. Zandvoort stelt zich op met 'n invaller voor Keesman. Als scheidsrechter van der Lee laat beginnen, zijn de Zandvoor- ters al direct in den aanval en een schot van G. Paap scheert de lat. Een aanval van W. onderschept de Jong door snel uit te loopen. W. zit er flink op. De eerste corenr wordt op het Z.-doê! genomen en als de bal voor de tweede maal gevaarlijk voor doel belandt, redt de Jong zeer goed. Een minuut daarna nogmaals een corner, welke eveneens onschadelijk gemaakt wordt. W. speelt te forsch en een aantal strafschoppen is er het gevolg van. De druk op het Z.-doel blijft echter aanhouden. W. heeft dan ook a spoedig succes, als een hooge bal in het doel belandt, buiten het bereik van de Jong W. lèidt met 10. Zandvoort valt goed aan, een schot van Keur tracht de keeper val lende te stoppen, doch de bal ketst van den paal terug weer in het veld. men dacht: die zit; vermoedelijk dacht de Voorhoede er ook zoo over, want men liep er niet op in, anders was de gelijkmaker er geweest. Weer is W. in den aanval en een schot treft den paal en gaat langs den anderen paal achter. Als Z. tot den aanval overgaat, is zij van het doel niet weg fc krijgen en corner op corner volgt, echter zonder resultaat. Na een korte rustpoos golft het spel een minuut of ten op en neer, waarna W. de eerste corner op het Z.-doel neemt, doch zonder succes. Bij een Z.-aanval schiet Mo lenaar naast. Z. domineert, echter zonder succes. W. pakt flinker aan, de scheidsrech ter moet herhaaldelijk straffen, een aantal corners weet de Jong zeer goed onschade lijk te maken; de druk op het doel wordt giooter en eindelijk heeft W. nogmaals het geluk den bal in het doel te deponeeren. Zandvoort wijzigt haar opstelling, dat wel eenige verandering in den stand bracht; zij zijn nu steeds in den aanval doch zonder verband, waardoor het zoo gewenschte suc ces uitblijft. Het publiek en, de grensrechter zijn het niet erg met de scheidsrechterlijke beslissingen eens; jammer, dat men dit niet kan nalaten, door de heer v. d. Lee zeer correct leidde. Door den sterk opkomenden mist kon men maar een gedeelte van den wedstrijd verder volgen. Er kwam echter geen verandering in den stand meer, zoodat W.F.C. dezen strijd met 20 won. Daar dit haar eerste overwinning is kan zij de pun tjes z>?er goed gebruiken. AFDEELING I. 1 a Itiaccip Rotterdam: V.O.C.-R.C.H, 3-2 Gorinchem: UnitasH.V.V. 14 IJmuiden: Stormvogels H.F.C. 21 Dordrecht: D.F.C.'t Gooi 52 Amsterdam: Blauw WitSparta 3—2 2e klasse. Enkhuizen: West Frisia—Alc. Victrix 2—4 Wormerveer: W.F.C.Zandvoort 20 Amsterdam: D.E.C.Hollandia 41 Koog a/d Zaan: K.F.C.Schoten 21 Bloemendaal: BloemendaalD.W.S. 21 B Hilversum: D.O.N.A.R.A.F.C. 12 Hilversum: HilversumH.V.C. 51 Amsterdam: V.V.A.—Kampong 2—0 Zaandam: Z.V.V.—D.O.S. 1—0 Utrecht: VoorwaartsHercules 22 3e klasse. A Purmerend: PurmersteynHelder 24 Oostzaan: O.S.V.—V.S.V. 2—2 Zaandam: ZaanlandiaKennemers 23 B Amsterdam: O.D.E.T.O.G. 10 Amsterdam: E.D.W.Q.S.C. 44 C Amsterdam: W'meerNeerlandia 21 Amsterdam: Wilh. VooruitHortus 32 Utrecht: AresS.D.W. 21 D Zeist: ZeistLaren 32 Bussum: B.F.C.Victoria 31 Amersfoort: Quick (A.)Baarn 05 Utrecht: UtrechtCulemborg 51 4e klasse. A Amsterdam: SwiftS.E.V. 61 Amsterdam: A.P.G.S.—rK.V.V. 44 Zaandijk: ZaandijkAssendelft 32 B Amsterdam: AhrendsZ.N.C. 12 Reserve le klasse. Weesp: Rapiditas IIBlauw Wit II 02 Amsterdam: Ajax IIE.D.O. II 41 Haarlem: H.F.C. IID.E.C. II 2—«-3 Zaandam: Z.F.C. II—V.V.A. II 4—0 Haarlem: R.C.H. IISpartaan II 6—1 Reserve 2e klasse. A Amsterdam: BI. Wit IIIHaarlem II 11 Hoorn: Hollandia IIStormvogels II 2-3 Alkmaar: Alc. Victrix IIW'meer II 31 B Utrecht: Hercules IIVelox II 34 Utrecht: D.O.S. II—U.V.V. III 0—5 Amersfoort: H.V.C. IIHilversum II 2-6 Reserve 3e klasse. A Zaandam: Z.F.C. Ill—Z.V.V. II 8—1 Amsterdam: Spartaan IIIBI. Wit IV 3-0 Amsterdam: A.F.C. IIAjax IV 43 B A.F.C. Ill—Amstel II 9—1 Amsterdam: T.O.G. IIO.D.E. II 40 C Utrecht: Kampong IIHercules II 41 AFDEELING II. le klasse, Amsterdam: SpartaanU.V.V. 71 Rotterdam: ExcelsiorZ.F.C. 71 Haarlem: HaarlemAjax 22 Den Haag: H.B.S.Feyenoord 22 Haarlem: E.D.O.A.S.C. 21 2e klasse. A Rotterdam: NeptunusQuick 82 Schiedam: H.D.V.S.O.D.S. 12 Delft: D.H.C.—V.U.C. 2—2 Rotterdam: St. HoogerS.V.V. 52 Leerdam: L.S.V.Transvalia 41 B Rotterdam: R.F.C.V.I.O.S. 42 Rotterdam: C.V.V.Olympia 40 Den Haag: A.D.O.Concordia 8"1 Den Haag: B.M.T.—S.V.W. 5—3 Utrecht: Velox—Xerxès 11 3e klasse. A Leiden: U.V.S.—D.V.C. 1—1 Alphen: AlphenV.D.S. 70 B Leiden: L.F.C.Fortuna 3—4 Den Haag: R.V.C.Schiedam 22 Delft: Delfia—Delft 0—2 C Schoonhoven: SchoonhovenU.D.I. 43 Rotterdam: U.S.C.St. Volharden 04 Gouda: Gouda—D.C.L. 3—3 D Culemborg: Vriendenschaar-Leerdam 5-0 Vlaardingen: V.F.C.EMMA 31 4e klasse. A Haarlem: D.I-.O.T.H.B. B 's-Gravenzande's-Gravenzande- C Gouda: O.N.A.Naaldwijk Gouda: G.S.V.—M.A.A.S. D Rotterdam: D.R.V.Sliedrecht Rotterdam: D.J.S.Overmaas 1—4 -O.B. 2—1 3—1 3—0 3—2 ;0—2 Reserve le klasse. Rotterdam: Sparta IIH.B.S. II 1 3 Rotterdam: Feyenoord IID.F.C. II 4 Rotterdam: Xerxes IID.H.C. II 2 r Den Haag: H.V.V. II—H.D.V.S. II 10- Reserve 2e klasse. A Schiedam: S.V.V. IIB.M.T. II 2 0 Gouda: Olympia IIH.V.V. III 4 2 Den Haag: Quick IIU.V.V. II 1 3 B Dordrecht: D.F.C. Ill—St. Hooger II 5-4 R'dam: Feyenoord IIIExcelsior II 1 0 Reserve 3e klasse. A Den Haag: V.U.C. II—Alphen II 3—2 Delft: Concordia II—Lugdunum II 1—6 Den Haag: H.B.S. IIIL.F.C. II 2 0 B R'dam: Transvalia IIS.V.V. III 26 C R'dam: Leonidas II—Feyenoord IV 1—4 Rotterdam: Excelsior IIIU.S.C. II 90 AFDEELING III. le klasse. Deventer: D.O.T.O.—Ensch. Boys 5—. Almelo: HeraclesZ.A.C. 52 Nijmegen: QuickWageningen 3 2 Arnhem: VitesseHengelo 11 Enschedé: EnschedéGo Ahead 3 2 AFDEELING IV. le klasse. Tilburg: N.O.A.D.Eindhoven 10 's Bosch: WilhelminaB.V.V. 20 Breda: N.A.C.—Willem II 2—2 AFDEELING V. le klasse. Hoogezand: H.S.C.—Leeuwarden 5—0 Groningen: Be Quick—Veendam5—0 Leeuwarden: FrieslandG.V.V. 32 Leeuwarden: FrisiaAchilles 10 Groningen: VelocitasW.V.V. 30 Op een gegeven moment zag het er gis termiddag naar uit dat tengevolge van de zware mis.t een groot aantal wedstrijden zouden moeteit worden gestaakt. Gelukkig is dit niet het geval gebleken en we hoor den niet één geval waarbij hef zoover is gekomen. De scheidsrechters hebben een stapje harder moeten loopen dan gewoon lijk om het spel goed te kunnen volgen. Het publiek achter de goals trof het bij zonder slecht, gezien slechts de helft van het speelterrein kon worden overzien. In gegeven omstandigheden slaagde Storm vogels er in de kleinst mógelijke overwin ning op H. F. C. te behalen. De doelpunten waren duur en na bet verstrijken van de eerste helft had nog geen van beide par tijen gescoord, v. d. Meulen weerde zich bijzonder kranig, doch ook 1 hijsen in het Stormvogels-doel hield er verschillende goede schoten uit. In de 2de helft maakten de IJmuidenaren 2 goede doelpunten, waartegenover H. F. C. een goal van Sigmond stelde. In Haarlem trokken de ontmoeting tus schen de roodbroeken en Ajax het meest de aandacht. De strijd was spannend en tijdens de eer ste helft niet minder fraai, Hoewel Haarlem bij half-time met 2—0 voor stond, moesf zij zich tenslotte met een gelijk spel tevreden stellen. Het publiek meende hier op luide wijze zijn ontevredenheid met 's heeren Vuyk's beslissingen te moeten aantoonen. Wanneer wordt men wijs? E. D. O. moest zich met wat minder pu bliek tevreden stellen, doch smaakte hef zoet der overwinning. Deze werd echter heel wat lastiger verkregen dan menigeen zal hebben verondersteld. En dat nog wel ter wijl Wamsteker bij de Leidenaars onfbrak. 't Wil nog niet erg met de rood-zwarten. R. C. II. werd in Rotterdam het kind van de rekening en verloor daar mét ritèl 3—2 van V. O. C. Van de tweede klassers zag alleen Bloe mendaal kans hef tot een overwinning le brengen. Met 2—1 werd gewonnen van D. W. S. De uitslag doet wel zien dat de Am sterdammers kranig partij hebben gegeven. Zoowel Zandvoort als Schoten stelden danig teleur. De gecl-blauwen lieten zich met 20 door W. F. C. kloppen, terwijl Schoten met 2—1 van het niet zoo sterke K. F. C. verloor. In de 3de klasse liet V. S. V. een veer door tegen O. S. V. gelijk te spelen Ken- nemers deed beter en sloeg Zaanlandia in Zaandam mef 3—2. In de andere 3e klasse afaeeling won Hillinen al weer. Nu was het Bodegraven dat zich met de odd-goal zag geklopt. De vierde klassers D. S. O. en T. H. B bekampten elkaar op het terrein van eerst, genoemde vereeniging en een 4—1 overwin ning voor de bezoekers bracht T. H. B. weer een stapje nader tof den begeerden titel. mm Onderlaatst vroeg men eens aan den Cminenten doelman van Burnley, Jerry Dawson, welke voorhoede speler uit de Engelsche competitie z. i. nu wel het hardst schieten kon. Zender in Het minst te aarze len, noemde hij Dave MacLean. Vooral het prompte van zijn antwoord, wekte alge- meene verbazing, omdat Dave zeer zeker over een kolossaal hard schot beschikt, doch hoevele Engelsche voetballers doen 3at niet. Op zijn bekende smakelijke manier vertelde hij vervolgens, hoe hij dit onder vonden had. Een keeper zeide Dawson die zich niet alleen tot taak stelt om zijn doel te beveiligen, maar ook overtuigd is, dat het gebruik der hérsenen daarbij een belangrijke rol vervult, maakt niet alleen een studie van de bal-behandeling, maar eveneens van de spelers. Er zijn voetballers, waarvoor men bijzonder op z'n qui-vive moet zijn. Naast Joe Smith, Whittingham, Barnes, heeft MacLean altoos mijn groote opmerkzaamheid gehad. Nu een paar jaar terug speelde ik weer eens met Burnley tegen Bradford. Mijn backs hadden het consigne gekregen hem nauwlettend te be waken, want als hij een kans kreeg betee- kende dit in negen van de tien gevallen een goal. Onze verdediging had hem dan ook den geheelen wedstrijd prachtig in bedwang gehouden. Doch op een gegeven oogenblik wist hij aan zijn bewakin .te ont.sappen en stond plots, tot mijn grooten schrik, onge dekt voor mijn heiligdom. Tegelijkertijd had zijn rechtsbuiten een voorzet gegeven, welke op een meter of zeven van mij zou neer komen. En dat, terwijl wij nog luttele mi nuten te spelen hadden en met 10 voor stonden. Uit intuïtie liep ik eenige schre den naar voren om zijn schotkans te ver kleinen, doch hij .had den voorzet al be reikt en in het volgende moment daverde een formidabele kogel op mij af. Echter pardoes in mijn gezicht. Als een zoutzak viel ik néér en toen ik mijn positieven weer herkreeg, Ug ik in de kleedkamers met ijs op mijn hoofd. Toch heb ik de punten op die manier gered, hoewel ten koste van een paar dagen ondragelijke hoofdpijnen en eenige schrammen. Nu zult u begrijpen, waarom Dave m.i. het hardst schiet! Doch een keeper van nog grooter be kwaamheid dan Jerry Dawson is de ama teur Howard Baker. Juist in deze dagen heeft hij weer danig van zich doen spreken. Wellicht is 't den lezers bekend, dat Zater dag het Engelsche elftal te Belfast tegen Ierland zou spelen. Over het algemeen is de Britsche animo voor inter-land wed strijden wel niet zoo bijster groot, doch de krachtmetingen met Ierland, Schotland en Wales maken hierop wel een uitzondering. In geen jaren echter heeft de keuze van de Engelsche ploeg grooter opzien gebaard dan thans, aangezien aan drie amateurs de eer te beurt is gevallen hierin opgenomen te worden. Dit is een feit van buiten gewone beteekenis: drie profs door ama teurs verdrongen en nog wel voor de be langrijkste posten uit het elftal: keeper, spil en centre-forward. Alvorens eenige nadere bijzonderheden over deze pur-sang amateurs, te weten Howard Baker, Claude Ashton en G. H. Armitage mede te deelen, zij vooraf ver meld, dat men hen voor het seizoen 1925 met de internationale „cap" heeft vereerd. Het verdienen van een „cap" is een, in Engeland bijzondere decoratie voor ama teur-voetballers. 't Komt mij interessant voor hier de namen te laten volgen van degenen, die sinds 1900 deze onderscheiding ontvangen hebben. 1900 R. E. Forster, W. J. Oekley, G. O. Smith, G. P. Wilson. 1901 B. O. Corbett, R. E. Forster, C. B. Fry, W. J. Oakley, G. O. Smith. 1902 R. E. Forster. 1903 Rex Corbett, V. J. Woodward. 1904 S. S. Harris, V. J. Woodward. 1905 H. P. Hardman, S. S. Harris, H. Smith, V. J. Woodward. 1906 S. Day, S. S. Harris, H. Smith, Gordon Wright. 1907 H. P. Hardman, R. Hawkes, V. J. Woodward. 1908 H. P. Bailey, H. P. Hardman, E. H. Lintott, V. J. Woodward. 1909 A. Berry, V. J. Woodward. 1910 V. J. Wopdward. 1911 The Rev. Kenneth Hunt, G. W. Webb, V. J. Woodward. Vanaf 1912 tot 1919 alsmede 1923 zijn geen spelers met „caps" vereerd. 1920 Arthur E. Knigt. 1921 E, H. Coleman. 1922 Maxwell Woosman. 1924 A. G. Bower, K. E. Hegan. 1925 G. H. Armitage, C. T. Ashton. B. H. Baker, A. G. Bower. De keuze van Benjamin Howard Baker als nationaal doelwachter werd vrij alge meen verwacht. Baker's capaciteiten kun nen momenteel alle concurrenite glansrijk doorstaan, ofschoon Som Hardy van Aston Villa eveneens op de nominatie stond. Howard Baker is een keeper van meer dan buitengewonen aanleg, hetgeen de Holland- Eche voetbal-enthousiasten, die hem destijds het Engelsche Corinthian-doel in ons land zagen verdedigen, bevestigen kunnen. Ty pisch is het echter, te weten, dat deze aanleg om zoo te zeggen, door een wonder ontdekt is. Benjamin heeft in zijn geboorte plaats Liverpool altijd centre-half gespeeld voor de amateurclub Marlborough Oldboys. In den oorlog werd hij echter gelukkig vermeenen velen! dusdanig aan zijn enkel verwond, dat bij voorbaat reeds te consateeren viel, dat hij nooit meer die taak zou kunn envervullen. Doch zijn liefde voor het spel was zoo groot, dat 'hij na zijn herstel zijn geluk als keeper ging be proeven. Dit optreden was in een woord een openbaring, zoodat de Engelsche Coriiy- thians hem in een minimum Van tijd als hun keeper uitnoodigden. Kort daarop trad hij als zoodanig ook voor Chelsea op. Thans is hij twee en dertig jaar en men hoopt hem nog lang voor het Engelsche voetbal te be-' houden, omdat hij een sportman is in de mooie beteekenis van het woord. De spil- plaats in aan Henry Armitage toegewezen. Deze fijne voetballer speelt eveneens voor een prof-elftal in de 3e klasse Zuid. Lang geleden trok hij reeds de aandacht van de voetbal-specialisten, toen hij nog voor Wimbledon F. C. uitkwam in de Isthmian League. Hij bezit heel bijzondere eigen schappen; zijn verdedigen en steunen, voor al door het aanpassingsvermogen, aan den nieuwen buitenspelregel, nadert gewoonweg het volmaakte. De derde uit het trio is de nieuw ontdekte centre-forward. Claude Thesiger Ashton. Hoofdzakelijk dankt deze speler zijn keuze aan het feit, dat hij in het laatste treffen tusschen amateurs en profs door de eersten met 6—1 gewonnen! vier schitterende goals te scoren wist. Ashton heeft zijn sport-opvoeding op Win chester-school genoten. Behalve dat hij zich als een bijzonder sympatiek figuur ont popte, bleek bij ook een uitnemend tacticus te zijn en gaf men hem de mooie onder scheiding om het school-eltftal aan te voeren. Deze eer viel hem ook later voor het team van Cambridge University te beurt. Ashton is in elk opzicht een „allround sportman", want behalve dat hij bij het voetbalspel een mooien naam verworven heeft, speelt hij cricket, hockey, golf en tennis met evenwel succes. Als voetballer kan men hem op elke plaats in het elftal neerzetten en zijn aanhangers vergelijken bem reds met Vivian Woodward en G. O. Smith. Laaf dit wat overdreven zijn, een feit is, dat Jiij sindt zijn keuze geweldig populair geworden is. Hierover verhaalt men, dat hij dagelijks als 't ware over stroomd wordt door heerlijk geparfumeerde briefjes van lieftallige dames, welke hem om zijn portref smekbn of in ieder geval een bemoedigend woord. Bij de afternoon- tea's vormt hij het .middelpunt van een aller-charmandst gezelschap, echter heeft hij zijn bezoeken aan de evening-dancings moeten stoppen, omdaf de wangunst onder de dames anders tot conflicten zou hébben geleid. Overigeijs schijnt het dansen van voetballers niet bvordelijk te zijn voor een goede conditie. De directie van de derde klasse prof-club New-Brighton F.C. heeft althans een rondschrijven tot hare spelers gericht .waarin het dansen wel niet recht streeks verboden werd, doch men liet doorschemeren, daf onthouding gewenscht was en controle zou worden uitgeoefend. Nu dreven de heeren van Brighton 't in dit opzicht wel wat erg vér. Eiken avond gingen zij al vroeg naar hun dancings, waar zij niet eer vandaan gingen voor de och tendzon de menschen tot nieuwen arbeid riep. De 40 zege, welke Duifschland op Zwitserland wist te behalen, heeft in het land onze buren, natuurlijk groote vreugde verwekt, maar evenveel verwondering ten onzent. Want algemeen werden de' Zwit sers superieur beoordeeld, vooral doordat zij den steun hadden van eigen landgenoo- ten. De Duitschers lieten hun gastheeren echter geen gelegenheid zich in te spelen en zoowel door hun fraai contbineeren, als uitstekend schieten hebben zij het beste van den strijd gehad. Tuil Harder van de Hamburger S.V. scoorde liefst drie keer. Het eigenaardigste van het geval is echter, dat Duitschland geen eens haar sterkste combinatie in het veld heeft gezonden. Dat zat zoo. Begin October herdacht de D. F B, zijn zilveren jubileum te Leipzig. Behal ve tÜ van andere festiviteiten, behoorde de eindstrijd ons den Bondsbeker tot een der hoofdnummers van hef programma. Vooraf zij nog medegedeeld, dat deze cup niet tusschen de vereenigingen wordt verspeeld maar tusschen de gewesten, waarin Duitschland is verdeeld. Bij den aanvang van het seizoen hebben de verschillende districten elkander al bekampt en kwamen Midden- en Zuid-Duifsch(and in de finale. Deze ontmoeting is bijzonder fel geworden feitelijk veel te vel. Eerst trachtte de ar biter door gemoedelijkheid de spelers in toom te houdetj, temeer omdat deze striid tevens bedoeld was als propaganda voor het Duitsche voetbal en plaats vond ten aanschouwe van zeer veel autoriteiten uit alle deelen van het land. Tenslotte raakte de gemoederen echter zoo vermt, dat de scheidsrechter zich verplicht zag krasse maatregelen te nemen, terwijl ook het pu bliek verre van rustig was. Het tumult be reikte zijn hoogtepunt, toen kort voor het einde een der spelers geblesseerd het veld verliet, doch tegelijkertijdig rende een in valler al het terrein op. Eechter volgens Duitsche usantie, werd die invaller ge- weigerd en moesf onverrichter zake terug- keeren. Het jongemensch ontstak daarover in zulke 'n woede, dat hij voor de tribune ging staan en door uitroepen en handbewe gingen de autoriteiten naar een inrichting verwees, die dichter bij Haarlem dan bij Leipzig ligt'. Begrijpelijk heeft het Bondsbestuur dit wangedrag niet over zijn kant laten gaan en strenge straffen uitgedeeld. De belha mels, die voor een keuze in hef nationale elftal in aanmerking kwamen, zijn voor loopig geschrapt. Een uitstekende maatregel! De financieele crisis, welke de Oosten rijksche prof-clubs thans te doorworstelen hebben, wordt steeds nijpender en heeft 't de schijn gewekt of het met een cata strophe zal eindigen. Een vijftal vereenigin* gen nog uitgeschakeld kunnen de anderen al niet meer dan een gering percentage der gages betalen, waarbij nog niet eens over belastingen gesproken wordt, terrein- huur of andere onkosten. Intusschen be kijkt het publiek de zaak nog van de ge moedelijke kant en verkoopt er allerle. grappen over. Zoo gebeurde 't laatstleden Zondag, dat een elftal voor half-time ab soluut niets presteerde, doch daarna werd er gewoonweg schitterend voetbal gespeeld. Dit ontlókte aan een toeschouwer de op merking, dat den spelers bepaald geduren de de thee een extra-premie wat toege zegd. „Zeker", stemde een tweed in, „men heeft als extra-premie beloofd, dat zij aan het einde van de maand nu eens werkelijk hun salaris zullen ontvangen." Tableau! Nu mag om een dergelijk grapje gelachen worden, maar in de kern is 't toch diep bedroevend. Want niet alleen, dat be. professionalisme spoedig verdwijnen zal, als nu ook maar niet dè geheele Oostenrijk- schen voetbalsport in gevaar wordt ge bracht. Daar heeft 't veel van weg. Haarlem, 31-10-'25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6