EVENTJES lACHEN Doet Uw Schoenen Goed Gravin Francisca. '/sl- Het grafmonument van Ebert Zaterdag te Heidelberg onthuld. De voorbereiding tot de ontruiming van Keulen begonnen. De precessen In België tegen de Duitsche „oorlogsmisdadigers" zullen worden gestaakt. Een rede van MacDonald te Brussel. Het schandaal-Sarrail. De regeerende dynastie in Perfcië afgetreden. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Salarissen bij de gemeenten. Kwestie over de half-wattlampen De dienstweigeringsivet. Geëindigde vliegdienst. Knippatronen voor Frankrijk. Directeur-gén. van den Landbouw. Het werk der Staatscommissies. Technische Ho°geschool. Gestichtsarbeid. OVERTROEFD. Onregelmatigheden bij Naamlooze Vennootschappen. LUCHTVERKEER. Vliegtuig neergestort. FINANCIËN. Noord-Hollandsche Landbouw- Credietbank. ORDE EN ARBEID. Het collectief contract in het schildersbedrijf. FEUILLETON. binet door een bepaalde politieke partij nogal bedenkelijk ;fcht. Rechts ziet men er een nieuw bewijs in van de overdreven rol, die de socialisten gaan spelen. Het onderhoud, dat Zaterdagmorgen plaats heeft is vrij belang rijk omdat daarvan zal afhangen of de socia listen het nieuwe ministerie zullen steunen dan wel een gereserveerde houding zullen aannemen. Het grafmonument voor Ebert. 'Zaterdag heeft op het kerkhof te Heidel berg de onthulling van het door de rijksre- geering opgerichte grafmonument voor Frie- drich Ebert plaats gehad, in tegenwoordig heid van tal van vertregenwoordigers van de rijksregeering, de Badensche regeering, het gemeentebestuur van Heidelberg en tal van corporaties en vereenigingen, alle met om floerste vaandels. De weduwe van den over leden rijkspresident en haar beide zoons na aien aan de plechtigheid deel. Nadat rijksweerminister dr. Gessier een herdenkingsrede had gehouden, legde hij rit naam van de rijksregeering een grooten lauwerkrans met zwart-rood-gouden lint aan den voet van het gedenkteeken neer. Onder de talrijke andere kransen was er een van rijkspresident Hindenburg een van de Ba densche regeering en een van de Duitsche tooneelkunstenaarsvereeniging Mevr. Ebert legde witte anjelieren op het graf neer. Het gedenkteeken is een groot, vierkant marmeren blok, eenvoudig en zonder op smuk. Aan den voorkant staat gebeiteld „Friedrich Ebert", aan de achterzijde Eberts lijfspreuk „Des Volkes Wohi ist meiner Arbeit Ziel". De handelsovereenkomst tusschen Italië en Duitsch- land. Tusschen Italië en Duitschland is een ver drag gesloten, dat op de clausule der meest- begunstigde natie is gebaseerd en alle aange legenheden regelt, welke betrekking heb ben op het handelsverkeer en de koopvaardij. De geest van Locarno. Naar uit Karlsbad gemeld wordt heeft de minister van justitie in den geest van de be sprekingen te Locarno, den tot geldboete veroordeelden Franschen vlieger Coste, zijn straf vrijgescholden. Inzake de brandende quaestie van de ont ruiming van Keulen meldt de Keulsche correspondent van de „Times", dat, blijkens op het hoofdkwartier ingewonnen inlichtin gen de quaestie van de ontruiming volkomen juist op dien datum is weergegeven. Vrijdag moet de commissie van inkwartiering en legering naar Wiesbaden zijn vertrokken. Haar rapport wordt niet verwacht vóór 15 Nov. Verder meldt de correspondent, dat Zater dagmorgen de cantine en een restaurant voor de onderofficieren bestemd, zouden worden gesloten en overgedragen worden aan de Duitsche autoriteiten. Om bezuini gingsredenen werd het wenschelijk geacht, dat deze cantine gedurende de twee laatste maanden van de bezetting niet meer geopend zou zijn. Op 14 Nov. wordt het Keulsche filiaal van Borclay's bank gesloten. Het is mogelijk, dat de bank tijdelijk weer geopend wordt in aet gebouw van het hoofdkwartier en later naar Wiesbaden zal worden overgebracht. De correspondent voegt hieraan toe, dat de plaatselijke bladen langzamerhand zich in het onvermijdelijke er van schikken, inziende, dat een dergelijk werk als de ver huizing van het Bitsche Rijnleger niet in een vloek en een zucht kan plaats hebben, terwijl men zich er mede troost, dat de troepen in elk geval wel tegen het Carnaval ver dwenen zullen zijn. Nansen rector van de universiteit van St. An drew. Nansen is met 216 stemmen tot rector van de Schotsche universiteit van St. Andrew gekozen. De romanschrijver Galsworthy, kreeg 160 stemmen. De dood van Philippe Daudet. In de zaak Bajot-Daudet verklaarde een lame, die niet de denkbeelden van de Ac tion Francaise" deelt, dat Le Flaoutter haar had verklaard, dat hij aan den zoon van Dau det een revolver met lader had ter hand ge steld, nadat hij van dezen een schriftelijke raededeeling der anarchisten van de „Liber taire" had ontvangen, waarbij de jonge Dau det bij hem werd aanbevolen. Le Flaoutter ontkende dit. De president wees de getuige op het gewicht van haar woorden, doch zij handhaafde haar verklaring volkomen. De socialisten en het nieuwe Fransche kabinet. Het feit, dat de socialisten een onderhoud hebben gevraagd met Painlevé om verklarin gen uit te lokken omtrent zijn toekomstige oolitiek, speciaal met het oog op Marokko m Syrië, wordt nogal besproken omdat men iet aldus vóór zijn verschijning voor de Ka- ners aan den tand voelen van het nieuwe ka- Staking der processen te gen oorlogsmisdadigers. De Brusselsche correspondent van de '„Frankf. Z.", meldt, dat de Belgische regee ring besloten heeft af te zien van verdere oor logsprocessen. De soc. afgevaardigde Piérard die onder den titel „moreele demobilisatie het besluit van de Belgische regeering mee deelt verklaart de laatste vonnissen tijdens de conferentie te Locarno hiermede,.dat de re geering niet in hangende processen wilde in grijpen. Volgens de „Soir" zou dezer dagen te Najen een proces regen zeven Duitsche offi cieren wegens gebeurtenissen in de Ardennen beginnen. De minister van justitie heeft ech ter op het laatste oogenblik de stukken op gevraagd, zoodat het proces moest worden uitgesteld. De reis van MacDonald. Ramsay MacDonald was Vrijdagmiddag in Metropole Hotel de gast van de Buiten- landsche Persvereeniging. Behalve de leden waren aanwezig Lord Arnold, die MacDo nald op zijn reis vergezelt, en een aantal directeuren van Belgische dagbladen. Ook was het Britsche gezantschap vertegenwoor digd. Na een welkomstrede van collega Detry, voorzitter van de vereeniging en correspon dent van de Parijsche „Temps", kwam Mac Donald zelf aan het woord. De oudpremier gaf, na voor de hem te beurt gevallen eer te hebben bedankt, enkele gedachten ten beste over den heerschenden toestand, de journa listiek en de politiek De oud-premier sprak in het Engelsch. Zijn toespraak werd onmiddellijk uitste kend in het Fransch vertaald door het Kamer lid collega Louis Piérard. Het Grieksch-Bulgaar- sche geschil. De militaire attaché's hadden een lang durig onderhoud met den Griekschen com mandant van Demir Hissar en ontvingen ver volgens een delegatie van inwoners uit deze streek, onder leiding van den aartsbisschop en den burgemeester, die het verzoek deden, dat de Volkenbond zijn bemiddeling zou ver- leenen om een eind te maken aan het bestaan langs de Bulgaarsche grens van benden komi tadji's, die een voortdurend gevaar vormen, voor den vrede en waategen geen verdediging mogelijk is. Tegen den avond begaven de attaché's zich naar Petritsj. De bespreking te Dermr Kapoe is tot gis teren iuitgesteld". Zij zullen aldaar een onder zoek in loco instellen om vast te stellen, wat de oorzaken zijn geweest, welke tot het in cident van 19 October hebben geleid en er blijven wachten op de aankomst der speciale Volkenbondscommissie, belast met het de finitief onderzoek. De „Times"-correspondent verneemt de bijzonderheden van ae resultaten van het door de Bulgaarsche commissie ingestelde onderzoek naar de gebeurtenissen tijdens de Grieksche bezetting Daaruit blijkt dat het grootste gedeelte van den oogst, talrijk vee en zeer veel meubelen door de Grieken bij hun terugtocht zijn meegenomen. De stervende stad. De bevolking van Konstantinopel, welke voor den oorlog meer dan een millioen zie len bedroeg, daalt thans voortdurend en heet het cijfer van 650.000 bereikt. Het sterftecijfer overtreft het geboortecijfer verre. De strijd in Syrië. Een telegram dat Zaterdag uit Haifa werd gezonden, meldt, dat de opstandelingen in Damascus slechts 1685 geweren inplaats van de geëischte 3000 aan de Franschen heb- ven uitgeleverd. De Franschen hebben daar om een nieuwe boete van 10.000 opgelegd. Bovendien eischen zij voor elke dag ver traging een bedrag va'n 500. Volgens een bericht uit Beiroet zijn er wel 3000 geweren ingeleverd. De Franschen hebben de verzekering ge geven, dat <de stad niet opnieuw zal worden gebombardeerd. Zij hebben echter de stra ten prikkeldraad-versperringen doen aan brengen en alle tuinmuren laten slechten om hinderlagen te vermijden. Te Damascus is het rustig, maar er be staat een sterke bedekte revolutionnaire stroo ming en de streek ten Noorden van de stad is in vollen opstand de telefoonverbindin gen zijn afgesneden. Tien mijlen buiten de stad werden automobilisten aangehouden en beroofd. Opstandige benden uit Damascus hebben verscheidene dorpen aangevallen welke niet tegen de Franschen waren geko men. Het Bureau van den ministerpresident spreekt tegen, dat de verliezen der Fran schen sedert den opstand der Droezen 6000 dooden hebben bedragen. Dit cijfer ver tegenwoordigt het totaal der dooden en vermisten sedert 1920. Het werkelijke cijfer is 585 voor de dooden en vermisten, waar van iets minder dan de helft Franschen zijn. De regeering heeft Sarrails uitgenoodigd naar Parijs te komen voor het verschaffen van inlichtingen over den toestand. Zij besloot een civielen hoogen commis saris te benoemen, nadat het mandaat zal zijn geregeld. Generaal Duport is tijdelijk met de lei ding der zaken belast. De quaesfie van Mosoel. Het secretariaat van den Volkenbond heeft bericht ontvangen, dat de missie- Laidoiter, belast met het toezicht op de hand having van den status quo der voorloopige grens in het gebied van Mosoel, op haar plaats van bestemming is aangekomen. De Turksche regeering heeft rechtstreeks aan het secretariaat generaal van den Volkenbond doen weten, dat zij bereid was, de helft der kosten dezer missie te dragen, op voorwaarde, dat een Turksch assessor gemachtigd werd, er zich bij aan te sluiten. Een beweging tegen de Perzische dynastie. Er is een krachtige beweging tegen de dynastie ontstaan. De Medzjliss was in buitengewone zitting bijeengeroepen om naar een oplossing te zoeken in overeen stemming met de nationale wenschen, doch ging haastig weer uiteen toen een paar schoten toevalligerwijze in de buurt van het parlement vielen. De Medzjlis heeft met een meerderheid van 80 der 85 uitgebrachte stemmen een resolutie aangenomen, inhoudende, dat de regeerende dynastie-Kadzjar met het oog op het hationaal welzijn van den troon ver vallen wordt verklaard en de regeering, met inachtneming der constitutie en nationale wetten, tijdelijk wordt opgedragen aan den minister-president Reza Khan. De resolutie verleent aan de Nationale Vergadering constitutioneel gezag om te beslissen over een permanente regeering door het wijzigen der verschillende artikelen van de grondwet» De parlementsverkiezin gen in Canada. De resultaten van de parlementsverkie zingen in Canada zijn conservatieven 118 zetels, liberalen 102, vooruitstrevenden 21, arbeiders 2, onafhankelijken 2. Daaruit volgt dat de conservatieven niet de volstrekte meerderheid hebben en dat de mogelijk heid bestaat, dat het liberale kabinet niet aftreedt, doch afwacht of het al dan niet een votum van vertrouwen krijgt. Aan den verslagen premier, Mackenzie King, is de zetel aangeboden van een ge kozen liberaal lid van de stad Quebec. De burgeroorolg in China. Gemeld wordt, dat een afdeeling van Tsjang Tso Lins Mandsjoerijsche troepen te Soetsjaufoe aan het muiten en plunderen sloeg en zich daarna terugtrok, waarna troe pen van het bondgenootschap der Jangtzae- provincies Soetsjanfoe bezetten. In het hoofdkwartier van het bondgenoot schap wordt verzekerd, dat de gouverneur van Honan zich bij her bondgenootschap heeft aangesloten en dat 'Feng Joe-Hsiang, de zg. Christengeneraal, aan Tsjang Tso Lin den oorlog heeft verklaard. B m-j Naar aanleiding van het bezwaar in het Voorloopig Verslag over hoofdstuk III der Staatsbegrooting 1926, waarin zooals elk jaar dezelfde bezwaren gemaakt worden tegen den post uitgetrokken voor het ge zantschap bij Z. H. den Paus, schrijft de heer P. J. Raaymakers te Overveen in de „Msb." „Het kan m.i. nuttig zijn, m ieder geval geen kwaad, even in herinnering te brengen, dat na de inlijving van den Kerkelijken Staat bij Italië in 1870 Nederland de eer ste Staat was, die de inlijving der Pause lijke Staten sanctionneerde, aangezien de Tweede Kamer het amendement D u m- b a r tot schrapping van den post op de Staatsbegrooting voor 1871 voor het gezant schap bij den Paus met 39 tegen 33 stemmen aannam. 1 Van Nederland had in de eerste plaats een protest behooren uit te gaan tegen de verkrachting van het recht door den sterkste, omdat toentertijd Nederland bij een eventueelen aanval van naburige sta ten zich voornamelijk zou hebben moeten beroepen op het recht, onmachtig om zich blijvend te verdedigen met succes tegen de brute kracht van een sterkere. Het treurige feit der aanneming van het amendement-D umbar met een meerder heid van slechts 5 stemmen, was grievend voor de Katholieken van Nederland. De motiveering van de voorstemmers was ook onoprecht. Zeker, de Kerkelijke Staat bestond niet meer. Maar had dan Neder land een gezant bij den Kerkelijken Staat? Immers neen 1 De Kerkelijke Staat was als Staat van weinig beteekenis, van min der beteekenis nog dan die van de ver schillende kleine Staten van Duitschland en van de verschillende kleine republieken van Zuid-Amerika, waarbij geen Neder- landsche gezanten waren geaccrediteerd. De vertegenwoordiging van Nederland gold den Paus, het hoofd der R. K. Kerk, het erkend centrum der wereld- dip 1 o m a t i e. De regeeringen der groot ste rijken waren door gezanten vertegen woordigd bij den Paus en niet bij den Kerkelijken Staat. Gedurende het debat over 't amendement-D umbar, dat 3 dagen duurde, verklaarden verscheidenen leden, evenals nu weer, dat geen enkel staats belang het behoud van het gezantschap bij den Paus vorderde, waarop de heer Van Zinnicq Bergman vroeg, of er een staatsbelang betrokken was bij behoud van een gezantschap in China En hij beant woordde die vraag bevestigend, ofschoon er maar eenige particuliere en handelsbelan gen bij betrokken waren, terwijl bij het be houd van het gezantschap bij den Paus de belangen van 2/5 der Nederlandsche be volking betrokken waren. Dat was zeer ad rem. Immers, het alge meen belang van een Staat is slechts de vereeniging van particuliere belangen. Het is dan ook volkomen juist opgemerkt door eenige leden in het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1926, dat zij er prijs op stellen te verkla ren, dat zij evenzeer hun stem zouden ge ven aan een voorstel tot instelling van ver tegenwoordigingen bij andere geestelijke hoofden, indien zulks in het belang van ons land zou mogen blijken te zijn. In de Kamerzitting van 15 November 1871 zeide de niet-Katholieke heer Store van 's-G ravensande het volgende: „De Paus, al is hij niet meer met we reldlijk gezag bekleed, is en blijft voor negentienden van de Katholieken hetzelf de eminente hoofd hunner Kerk als vroe ger, en al mogen wij hier ook al betoogen, dat het in abstracto niet juist is, om nog een gezant bij den Paus te hebben, hechten Katholieken daaraan toch de hoogst moge lijke waarde. Nu zal men mij, wanneer het verschil van gevoelen met Katholieken en vooral met clericalen geldt in sommige op zichten zeer streng vinden ik heb dit soms getoond. Ik zal bijvoorbeeld geen duim van mijn gevoelens wijken in de zaak van het onderwijs. In dit geval evenwel wil ik conciliant zijn. Ik beschouw het behoud van dezen gezant als een courtoisie én je gens den Paus, én van wege onze Prote stante jegens onze Katholieke landgenoo- ten, en daarom zou ik het, daar er toch wezenlijk geen argument van geldelijken aard van eenig gewicht bij betrokken is, noodlottig vinden, wanneer w ij de eer sten waren om onzen gezant bij den(P a u s terug te roepen. De Nederlandsche volks vertegenwoordigers zijn, dunkt mij, ver plicht, niet iets weg te nemen, waaraan zoo- velen hunner Katholieke landgenooten te recht of te onrecht, dat gaat ons niet aan, waarde hechten." Die vriendelijke woorden 54 jaar geleden gesproken worden bij deze gelegenheid on der de aandacht van die leden der tegen woordige Kamer gebracht, welke nu be zwaren hebben gemaakt tegen het behoud van het gezantschap bij den Paus, voor 't geval zij zich onverhoopt niet zouden kun nen vereenigen met de door de Regeering door niet-Katholieke Ministers aan gevoerde politieke redenen, die het behoud van het gezantschap wettigen." De staatscommissie ontbonden. Bij K. B. is de Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 9 December 1918, met opdracht te onderzoeken, welke bezoldigingen worden genoten door burgemeesters, ambtenaren en werklieden in dienst van gemeenten, ont bonden, onder dankbetuiging aan den voor zitter secretaris, de overige leden en den ad junct-secretaris voor de langdurige diensten door hen bewezen. Intrekking van het Octrooi verzocht. In den laatsten tijd zijn naar het corr. bureau verneemt van verschillende zijden po gingen in het werk gesteld, om langs pro- cessueelen weg het octrooi op de half-watt- lampen te doen vernietigen. Deze pogingen zijn tot nu toe steeds op niets uitgeloopen. Door een advocaat te 's-Gravenhage, tevens octrooibezorger, is thans opnieuw een aan val op het octrooi gedaan en wel op de volgende gronden Het zgn. half-watt-patent was oorspron kelijk het eigendom van de Allgemeine Elek- trizitats-Gesellscliaft te Berlijn, maar is thans in eigendom overgegaan op de Patent Treu- hand Gesellschaft, eveneens te Berlijn. Deze Duitsche vennootschap exploiteert het oc trooi echter niet zelf in Nederland, maar schijnt zich er niet tegen te verzetten, dat Philips half-watt-lampen fabriceert. Krachtens welke overeenkomst of welk recht is echter niet bekend. Er is toch niet voldaan aan het bindende voorschrift der Octrooiwet om licenties te doen inschrijven in de open bare registers van den Octrooiraad. Dit heeft tengevolge, dat tegenover derden een licentie, voor het geval zij aan Philips mocht zijn verleend, toch in elk geval niet als bestaande moet worden beschouwd. De Haagsche advocaat heeft in het belang van andere Nederlandsche producenten thans de intrekking van het octrooi verzocht, het geen tevens in het belang van het publiek is, daar bij intrekking van het octrooi dezelfde iampen, welke Philips thans in den handel brengt, door anderen goedkocper aan het publiek zullen'worden aangeboden. Het TweedeKamerlid Slotemaker de Brui ne heeft tot den minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gericht Heeft de minister kennis genomen van de sententie van het Hoog Militair Gerechts hof, dateerende 12 Juli 1925 waarin een schrijven van het departement van Oorlog wordt aangehaald, dateerende 27 Mei 1925/» volgens welk een dienstweigeraar, die zich op de Dienstweigeringswet beroepen zou, in het geheel niet kan vermoeden, wanneer ongeveer hij eventueel bij een anderen tak vart staatsdienst zal worden te werk gesteld. Is de minister niet van oordeel, dat deze omstandigheid aan de toepassing van de Dienstweigeringswet zeer in den weg staat Zou de minister bereid zijn, te overwegen welke weg moet worden ingeslagen om toj wegneming van dit bezwaar te geraken en alzoo de wet meer effectief te maken De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat de luchtdienst- AmsterdamHamburgKopenhagen heden voor de laatste maal wordt uitgevoerd. In verband hiermede vervalt met ingang van 2 November a.s de gelegenheid om correspondentie en postpakketten voor Duitschland, Denemarken, Zweden en Noor wegen per vliegtuig te verzenden In het onderling verkeer met Frankrijk kunnen voortaan bij mode-journalen, welke tegen drukwerktarief worden verzonden, geknipte patronen worden gevoegd, welke, mede blijkens de op de patronen voorko mende aanwijzingen, een geheel uitmaken met het nummer of exemplaar, waarbij zij worden verzonden. Een dezer dagen maakte „De Rsb." mel ding van het feit, dat in het ambt van direc teur-generaal van den Landbouw niet meer zal worden voorzien Thans vult het blad dat bericht nog in dier voege aan met de mededeeling, dat er een soort van raad van deskundigen komt, welke gekozen zal worden uit vertegenwoordigers van de organisaties. Inzake den stand van werkzaamheden van de verschillende staatscommissies wordt o.nm. mede gedeeld, dat de staatscommissie-Lim burg bij den Minister van Justitie ingezonden heeft een ontwerp van wet tot regeling van de rechtspositie van natuurlijke kinderen en een ontwerp tot het verleenen aan de in dienst van een publiekrechtelijk lichaam staande ge huwde vrouw van de bevoegdheid om alle handelingen ter zake der dienstbetrekking te verrichten zonder bijstand van den man. De regeling van den rechtspositie van handelsreizigers en handelsagenten is op nieuw besproken. Het aantal ingeschrevenen bedroeg op 13 October 1925 1575 (1775), verdeeld over de verschillende afdeelingen als volgt Civiel ingenieur 322 (388) bouwkundig ingenieur of architect 110 (111) werktuig kundig ingenieur 384 (419).; scheepsbouw kundig ingenieur 35 (43) electrotechnisch ingenieur 344 (388) scheikundig ingenieur of technoloog 232 (268) mijningenieur 85 (101) ijker 3 (5) alle lessen 50 (43) enkele lessen 10 (9). Het aantal voor de eerste maal ingeschre venen bedroeg op bovengenoemden datum 242 (223), verdeeld als volgt Civiel ingenieur 37 (37) bouwkundig ingenieur of architect 10 (17) werktuigkundig ingenieur 71 (46) Scheepsbouwkundig ingenieur 2 (6) electroc technisch ingenieur 52 (52) scheikundig ingenieur of technoloog 48 (46) mijninge nieur 11 (9) ijker 2 (10) alle lesse 4 (4) enkele lessen 5 (6). Het aantal dames ingeschrevenen bedraagt 66 (68), waarvan 10 (13) cvoor de eerste maal. De ggtallen tusschen haakjes geven den toestand aan op 15 October 1924. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Justitie-begrooting werd ge vraagd waarom nog steeds de 51-urige werk week van het gestichtspersoneel niet is inge voerd. Geklaagd werd over het dralen met de invoering van het georganiseerd overleg. Eenige leden merkten op, dat de tegen- woordigen gestichtsarbeid niet in overeen stemming is met de eischen, welke aan een goede opvoeding tot het verkrijgen van een bestaan zijn te stellen en dat bij dien arbeid meer rekening behoort te worden gehouden met 'de ambachten, die de verpleegden na hun terugkeer in de maatschappij zullen uit oefenen. Gevraagd werd sdoor sommige leden of inderdaad de misstand bestaat, dat de ver pleegden van de rijkswerkinrichting te Veen- huizen op straffe van cel, gedwongen worden ter kerke te gaan. Sommige leden vroegen of de opheffing van het tijdelijk rijksopvoedingsgesticht te Lei den spoedig tegemoet kan worden gezien. Anderen kwamen met klem op tegen de be perking van het aantal rijksopvoedingsge stichten. Aangedrongen werd op verbetering der subsidie-regeling. Eenige leden wezen op de wenschelijkheid van een betere organisatie van het observatiewezen. Aangedrongen werd op invoering van de 48-urige werk week voor het gestichtspersoneel. Volledig inlichtingen werden verzocht om trent de feten in het opvoedingsgesticht „De Glindhorst" voorgevallen. Verscheidene leden rrongen wederom met kiem aan op den vol- ledigmaking van de reclasseeringsorganisatie Z-IJ-N INGANG. „Zeg jochie, is er hier dichtbij ook een ingang van de tentoonstelling?" „Ja meneer, dit gat hier!" Twee negers hadden het over eikaars gezicht en gehoor. Billy zei: „Ziet jij dat oud huis daar op die horizon??" ,Ja',' zei Bpb'by. „Ken jij zien die vlieg op die dak loop?" „Nee," zei Bobby, „maar ik het riet hoor kraak als hij er op stap." ZIJN IDEAAL. De leeraar heeft als opstel opgegeven waf de leerlingen zich voorstellen van den hemel. Mozes levert een leeg blad in. De leeraar zegt: Ik laat je een opstel maken en je doet niets. Mozes: Dat is juist wat ik mij van den hemel voorstel. niets doen. NAPOLEON EN MAARSCHALK MONCEY. Napoleon zocht eens in de bibliotheek te Malmaison een boek en bemerkte het op het bovenste plankje der kast, waaraan hij niet reiken kon. Maarschalk Moncey, die er bij tegenwoordig was een der langste soldaten van het geheele leger trad op Napoleon toe en zei: Sire indien u het veroorlooft, zal ik het er afnemen; ik ben grooter dan Uwe Majesteit. Gij zijt slechts langer, aarschalk! antwoordde de keizer, zijn voorhoofd fronsend. voor valwassenen en kinderen in het geheele Jand en het utwerken van een duidelijk stelsel. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting wordt ge vraagd, of de minister kan mededeelen,. waarom geen strafvervolging werd ingesteld tegen de bedrijvers van onregelmatigheden, die gebleken zijn plaats te hebben gehad bij de Rotterdamsche Bankvereeniging en bij het Jurgensconcern. Is het juist, dat een der commissarissen ven eerstgenoemde instelling ronduit erkend heeft dat de balansen niet overeenkomstig de waarheid waren opgemaakt en dat dit ten aan zien van het Jurgensconcern eveneens met medeweten van een der commissarissen is geschiedt Ook vroeg men of het juist is, dat, nadat eerstgenoemde bankinstelling de tusschen- komst der Nederlandsche Bank had ingeroe pen, een directeur der Bankvereeniging met een zeer belangrijk „pensioen" ten laste van de financiën werd gebracht. Zoo ja, dan zou men dit een ernstig feit achten en van den minister gaarne vernemen, wat alsnog daar tegen te doen valt. Tragisch geeindigde passagiersvlucht. Zondagmiddag tis nabij het vliegveld van Kastrup (Denemarken) bij een passagiers rondvlucht een Fokkervliegtuig van 40 M. hoogte neergestort. Van de vijf passagiers waren drie op slag dood de beide anderen, waaronder 'een dame, zijn hoogst ernstig gewond. Ook de bestuurd 'itenant Mor- tensen, die geregeld r .openhagen- Amsterdam vlie'gt. i' In de Donderdag te Alkmaar gehouden vergadering van commissarissen van Noord- Hollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar is besloten, op de 6% cumulatief preferente aandeelen een interim-dividend ad 3% of ad. 30 uit te keeren. Dit interim-dividend is van 2 November a.s. af betaalbaar op het dividendbewijs No, 15 van die aandeelen, Loonsverlaging voorgesteld. Naar het Persbureau V. D. mededeelt, hebben de patroonsorganisaties in het schil dersbedrijf te Amsterdam aan de arbeiders organisaties haar voorstellen voor de ver nieuwing van 't collectief contract, dat einde Februari afloopt, thans toegezonden. Behalve eenige wijzigingen van ondergeschikt belang stellen zij voor, alle Ioonen met 2 cent per uur te verlagen. Verder wijzen zij op de wenschelijkheid, om de leeftijdsgrens voor den volwassen werkman te brengen van 21 Op 23 jaar.. De volgende week Vrijdag zal te 's-Gravenhage een conferentie worden ge houden. 21 En Buffo waagde het niet haar daaraan te herinneren. De laatste acht dagen had hij zijne ver- 'oofde nauwelijks een minuut gesproken „Ik kan nu aan niets anders denken dan tan Papa" zei ze terwijl ze zich zenuwachtig aan zijne liefkozing onttrok. „Van toe bereidselen voor onze bruiloft kan nu geen sprake zijn. Ik zou onmogelijk daarom kun nen denken." De jonkman was zeer ontevreden over zijn verloofde. De hoofdzaak was, dat hij haar niet begreep. Zijn gevoelsleven was met bijzonder sterk ontwikkeld. Hij nam het leven maar zooals aet nu eenmaal is. En daarop ging hij groot. De stille, eenvoudige afgetrokken graaf Rudi was voor den schitterenden eersten luitenant, den zelfvoldanen salonmensch, een persoon van ondergeschikte beteekenis. En hij kon maar niet begrijpen, hoe het mogelijk was, dat Catharina zich zoo over dreven kon aanstellen." „Wij moeten allen toch eens dood gaan," zoo philosopheerde hij. „De papa van Ca tharina is een oud, afgeleefd man, en hij is nu zwaar ziek. Dat is zoo 's werelds loop en in het onvermijdelijke moet men zich schikken." Catharina zocht bij haar verloofde dan ook geen deelname in haar smart. Maar toch vervulde het haar met schrik, dat ze die deelname bij hem niet kon vin den. En haar besluit, hare verloving met Buffo Beru te verbreken, rijpte meer en meer Maar in deze omstandigheden zou dat te veel opzien baren, en dat wilde ze vermijden. Toen ze binnen was gekomen, en tegen over haar verloofde plaats had genomen, was ze nog bleeker dan gewoonlijk. Hare moeder verliet toen het vertrek. Catharina trachtte zijne ongeduldig vor- schende blikken zooveel mogelijk te vermij den „Hebt ge mij vandaag niets te zeggen, Catharina zoo vroeg hij eindelijk. „Ge zijt nog stilzwijgender dan anders." „Ja, Buffo, ik weet het wel, dat ik je ver veel" zei het jonge meisje op treurigen toon. „Ik ben nu geen vroolijk?'gezelschap. Maar ge hebt het zelf gewild, dat ik zou komen." „Ik was bezorgd over je gezondheid" ant woordde de jonkman. Maar de toon, waarop hij dat zei, was nog koeler dan die woorden zeiven Ernstig zag Catharina hem aan. „Wat is er aan mijn gezondheid gelegen?" vroeg ze. „Ik denk nu aan niets anders dan aan de gezondheid van papa. Ik zou gaarne mijn gezondheid mijn leven willen opoffe ren, om hem te helpen." „Hij is te lang met de Diamantos-drup- les behandeld" zei Buffo. „Wanneer ie mama vroeger docter Martin erbij had ge haald, dan zou ze verstandiger hebben ge daan. Ik hoop, dat dit geval haar nu tot een voor ons gunstig besluit zal brengen." Catharina antwoordde niet. Uit die woorden kon ze opmerken, wat de wereld op dit oogenblik van hare rhoeder zeide Het duurde niet lang, of ze stond op, en reikte haar verloofde de hand. „Goeden nacht, Buffo," zei ze. „Maak je maar niet ongerust over hetgeen hier mocht zijn misdaan. Ik zal er wel voor zorgen, dat daaruit voor u nooit onaangenaamheden in het leven zullen voortspruiten." „Dat kunt ge nooit weten, Catharina. Maar wend in elk geval al je invloed op je mama aan, om haar tot een goed besluit te brengen." Maar Catharina zet niets meer. Ze had den knop van de deur al m de hand, en knikte hem alleen onverschillig en verstrooid toe. „Als je mama maar vroeger doctor Martin erbij had gehaald." Die woorden klonken steeds in hare ooren. En het verwijt, dat in die woorden beslo ten lag, deed haar gemoed in opstand ko men tegen haar moeder. „Hoe was het toch mogelijk, dat haai rnoe.- der haar vader niet bemind had!" zoo vroeg ze zichzelve te vergeefs af. „Hoe had hare moeder toch ie man dj die zop goed was als haar vader, kunnen onderschatten 1" En hoe diep, hoe smartelijk moesi haar vader zijn geheele leven daaronder hebben geledén 1 En hoe dapper zonder eenige klacht te uiten, had hij dat gedragen. Niettegenstaande al zijne Zwakheid had hij toch de kracht der zelfoverwinning, ge duld en fijn gevoel bezeten. En zonder ook maar in het minst te ver moeden, dat haar vader nooit gelukkig en bevredigd was geweest, had Catharina jaren lang in de onmiddellijke nabijheid van haar vader geleefd. En zijne groote liefde had ze alleen daar om beantwoord, omdat het nu eenmaal in haar karakter lag, liefde met liefde te be antwoorden. Maar volkomen begrepen had ze haar vader toch nooit, en dat kwam haar eerst nu tot bewustzijn. Maar nu wist ze alles. Nu begreep ze volkomen. En hoe aangenaam zou ze hem nu zijne overige levensdagen weten te ma ken Neen, nooit zou ze haar geliefde vader verlaten, om een vreemden, zelfzuchtigen, gevoelloozen man te volgen Maar ze vermoedde niet, hoe weinig ze nog voor haar vader zou kunnen doen. Den volgenden nacht trad er eene groote verandering in den toestand van den zieke in. Hij verloor zijn geheugen, en angstig zocht hij naar namen en uitdrukkingen. In zijne legerstede kon hij het met meer uithouden. Hij beweerde dat hij op reis moest gaan, en hij beval, zijn koffers te pakken, Hij wilde verweg gaan. Gravin Francisca wilde hem met haar sterk gezag tot rust brengen. Maar ze had nu alle macht over hem ver loren. Midden in den nacht moest doctor Martin worden ontboden, wien het door in spuitingen met morphine gelukte, den zieke te kalmeeren. De morphine-spuit wekte bij graaf Rudi eene herinnering op. „Morphine is altijd het laatste middel" zei hij met droevigen glimlach tot zijne doch ter. Doctor Martm wilde er bij Catharina op aandringen, de kamer van de zieke te ver laten. Maar het was te vergeefs. Ze had de handen onder het hoofd van haar vader gelegd, en bleef onbewegelijk. Gravin Francisca zat aan het einde van het bed en zocht de voeten van den zieke, die ijskoud waren, te verwarmen-. Haar gelaat was nog koeler en strakker dan anders. Ook Dominique bevond zich in de kamer van den zieke. Doctor Martin zond hem heen, om den priester te ontbieden, die den zieke de laat ste H.H. Sacramenten moest toedienen. Nu begreep Catharina, dat het einde na derde. Ze verloor het bewustzijn. Toen ze daaruit ontwaakte, was het ge laat van haar vader geheel veranderd. De gewijde kaars stond bij het bed, en de priester bad de gebeden der stervenden voor. De ademhaling van den zieke werd steede moeilijker. Vol ontzetting staarde Catharina doctor Martin aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8