It ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Maandag- 2 Nov. 1925. R.-K. Rijkskieskring-organisatie, afd. „Helder".. STADSNIEUWS. No. 423. Zijn er nadeelen verbonden aan het te laat inleveren van rentekaarten? UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. FINANCIËN. Geldleening. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. R. C. H. 2Spartaan 2 61. 13 14 14 12 13 14 13 14 12 13 14 3 5 5 5 3 3 3 7-1 5 4 5 5 5 5 4 5 5 12 J 1 13 4 3 3 3 4 4 3 14 13 13 14 14 1 27—18 17 1 27—18 17 34—22 17 29—24 17 26—26 17 25—23 15 18—25 15 23—15 14 20—17 14 26—26 14 26—25 34—32 22—23 13 13 12 22—24 12 19—21 26—29 27—27 30—37 WIELRENNEN. Moeskops weer geslagen. LAATSTE NIEUWS. De Fransche schuld aan Amerika. T reinbotsing. Vervoer van goud per vliegtuig. Het Duitsche rijkscongres der communisten. Duitsche goederentrein in botsing met goederenwagens. Ontploffing in een Duitsche mijn. Zaterdagmiddag om drie uur hield de R.-K. Rijkskieskringorganisatie ..Helder" een ver gadering in de groote tooneelzaal van ,,'t Gulden Vlies," waar als spreker was uit- genoodigd de heer Ir. L. J. M. Feber. Even over drie uur opent de voorzitter, Mr. Leesberg, de vergadering met den Chr. groet en zegt het noodig te vinden, na de Kamerverkiezingen in Juli. nog eens daarop terug te zien. Voor de R.-K. Staatspartij is het resultaat gunstig geweest, hoewel de Kamerzetel der R.-K. Volkspartij een don kere vlek is. Het tweede resultaat der ver kiezingen is volgens spr. het vinden van een regeeringsgeschikt christelijk bloc. Vooral echter om de zetel van den hier aanwezigen heer v. d. Bildt stemt, volgens spr., alsmede die van de heeren Bomans en Loerakker, welke laatste eveneens hier aanwezig is, tot dank. Dan memoreert spr. de propaganda bij de laatste verkiezingen gevoerd, waarvan het resultaat in dezen kieskring was, 2000 stem men meer dan de vorige maal. Daarna verzoekt spr.f den secretaris de no tulen voor te lezen. Naar aanleiding van de notulen licht de heer de Wolf zijn debat over de Zuiderzee werken der laatste vergadering toe. Daarna deelt de voorzitter mede, dat volgens regle ment het bestuur voor jaarvergadering 1926 zijn mandaat neerlegt. Dan volgt voorlezing van ingekomen stuk ken: 2 moties van de R.-K. Kiesvereeniging Hoorn. 1. De R.-K. Kiesvereeniging Hoorn: gezien het feit, dat het bestuur van den kring Helder bij de stemming over de aan wijzing van candidaten voor de jongste Ka merverkiezing partij koos voor bepaalde aanwijzingen en het liet voorkomen alsof dat partij kiezen geschiedde door dc kiesver- eenigingsbesturen; óverwegende, dat het ongewenscht wordt geacht bij eene stemming een uitspraak in bepaalde richting te forceeren er, dat dit bo vendien is tegen de onmiskenbare bedoeling van het kiesreglement, keurt de handelwijze van het Kringbestuur af; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Kringvergadering. 2. De R.-K. Kiesvereeniging te Hoorn: overwegende, dat de politieke zaak door den huidigen organisatievorm niet voldoen de gediend wordt; dat immers, blijkens de geschiedenis en misschien mede tengevolge van den naam der organisatie, vrijwel de eenige functie eener kiesvereeniging is: candidaatstellingf voor vertegenwoordigende lichamen; dat eene bespreking van actueele vraag punten inzake plaatselijke, gewestelijke en landelijke toestanden, zoo ooit dan slechts zeer bijkomstig gehouden wordt; dat evenwel een onderlinge uitwisseling van gedachten veel misverstand zal voor komen. integendeel de werkelijke eenheid, namelijk de solidariteit in de R.-K. Staats partij sterk zal bevorderen; besluit de "Kringvergadering te Alkmaar in overweging te geven te ijveren, dat de or ganisatie der R.-K. kiezers op breeder basis gevestigd wordt. Daarna is aan de orde de verkiezing van 5 afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Utrecht op 7 Nov. a.s., waar in de vaca ture van een bondsvoorzitter zal worden voorzien, wegens het aftreden van Mr. ba ron van Wijnbergen, aan wien de voorzitter voor 10-jarigen arbeid als zoodanig hulde brengt, (instemming) De uitslag der stemming is als volgt. Af gevaardigd worden voor Hoorn, de heer Overtoom, voor Helder, de heer van Nu land en voor Zaandam, na herstemming de heer Ranshuizen. Van de zijde van het bestuur wordt als af gevaardigde verkozen de heer G. de Wolt, "Purmerend en den heer P. Hendriksen, Hoorn. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Ir. L. J. M. Feber, voor het houden zijner rede. Met applaus wordt de heer Feber begroet. Spr. begint met een herinnering aan de laatstelijk gehouden verkiezingen. Bij ons wa ren pessimisten, aan de overzijde optimisten. Het optimisme der overzijde om het Chris telijk bloc te verbreken is een pluim voor dé katholieke kiezers. Geen enkele andere* partij in ons vaderland had aan zulk een wrikken weerstand kunnen bieden. Nu wij met Chr. Historischen en Anti-Revolutionairen een Christelijk bewind hebben mogelijk gemaakt, nu is het de tijd om ook te zien in de toe komst, om een taak te volbrengen, n.l. de R. K. Staatspartij voor de toekomst te sanee- ren, want de machine moet nu geen vier jaar lang stilstaan tot de volgende verkiezing, want: rust, roest. Zij zou in de urt des ge- vaars haar werking begeven. Onze politiek naar buiten moet gebaseerd zijn op een sterke organisatie, gebaseerd wederom op een ka tholiek leven. Wij zijn zoo n beetje politieke O.W.'ers geworden en O.W. glipt ons door de vingers, voordat u het zelf weet. De nederlaag der Duitschers in de slag aan de Marne moet, volgens de geschiedenis ge weten worden aan een te ver vooruitzwenken in het vijandelijk land. Zoo zijn ook wij vooruitgezwenkt in het vijandelijk land,' om terug te winnen, wat ons eeuwen terug ont nomen is, en als wij niet winnen aan Katho liek bewustheid, Katholieke cultuur, zal het ons gaan als de Duitschers (applaus). Volgens Ernest Hello is Katholiek dat men spreekt zooals men denkt en doet zooals men spreekt en op dat laatste komt het op aan. Daarom Katholiek in alles, in huwelijk, en opvoeding om een wereldhervormend geslacht te krij gen voor Staat en Maatschappij. Zoolang wij niet de absolute meerderheid hebben, vervolgt spr. na een uitweiding over de KKath. beginselen, moet er een coalitie zijn, „één" coalitie welke dan ook een co alitie is en bewust van geven en nemen. Zooveel mogelijk nemen natuurlijk, maar Kath. beginselen, moet er -een coalitie genooten de plicht ook moeten verdragen wat wij nemen en daarom is het een schan de dat, zooals Minister Karnebeek, een di plomaat die zich niet aan te sterke kennis te buiten gaat, elk jaar zulk een onwelvoe- gelijke oppositie gevoerd wordt tegen het gezantschap bij het Vaticaan (applaus). Ja ren lang zijn wij uit het maatschappelijke leven der natie gedreven en dat is geen materialisme, omdat wij daardoor uit het geestelijk leven werden verdreven en het geestelijk is opgebouwd in de Middeleeu wen en niet in 1572. Maar het Roomsche geduld was ten einde toen de kinderen te rugkwamen van de openbare z. g. neutrale school met aardigheden over het Christelijk huwelijk, met grappen over het zedelijk leven, en toep heeft Mgr. Dr. Schaepman de Ka tholieken gemobiliseerd en toen is de coalitie ontstaan of een bond van hetzelfde grond beginsel. En als het nu wel eens rommelt in zekere kringen tegen de coalitie, dan moet men be denken dat in de ure des gevaars de Chris telijk Historische en Anti-Revolutionairen God op hun bloote knieën mochten danken, dat zij kregen toegezonden niet nog een honderd secties, maar de eene hechte R. K. Staatspartij. Men zegt wel eens, wij hebben in de laat ste vier jaar niet veel aan de coalitie gehad, maar dat hebben wij wel. Ik heb het, aldus spr. van nabij meegemaakt en in tijden van crisis, als de Vlootwet, zijn de R. K. Kamer fractie eischen gesteld met een verbit ge moed, waarvan scheuring alleen het gevolg had kunnen zijn, Toen moest de R. K. Ka merfractie zeggen: Non possumus. Geen coalitie ter wereld, ten koste van onze geestelijke en politieke zelfstandigheid. Onze coalitie is geboren op een wijze welke het meest voor de hand ligt, zij is zooals zij is de meest natuurlijke en daarbij mofct be tracht worden niet alleen de kunst van ge ven en nemen, maar ook de kunst elkanders gevoeligheid te ontzien. En dit wordt in het andere kamp wel eens vergeten. De Bis schoppen hebben op deze coalitie aange drongen. maar als nu eens een der andere partijen het vertikken omdat de Bisschoppen het willen, dan zal buiten onze schuld de bestaande samenwerking onmogelijk zijn, maar dan zullen wij kunnen zeggen, in eer en geweten, dat wij hebben gegeven en genomen tot het processieverbod en art. 123 toe, dat op hen de schuld dan ligt dat Nederland ver der niet Christelijk zal kunnen worden gere geerd. Daarom gaat het voor ons nu niet aan, juist omdat het nu dreigt, lichtzinnig uit de coalitie weg te loopen, daarom is het nu noodig de eenheid te bewaren en daarom valt het zeer te betreuren dat eenige tien duizenden R.K. hebben gemeend zich te moe ten afscheiden van de R. K. Volkspartij. Men kan hen honderdmaal voorhouden dat ze met een zetel iets beginnen in de Kamei, het is of ze ziende blind en hoorende dool zijn. Zij zullen antwoorden, dat zij alleen heb ben wat de R, K. Staatspartij volgens hen mist, ,,de echte democratie" en de ware leer van St. Thomas van Aquino, die Mgr. No- lens volgens hen niet kende. En moet nu de Roomsche democratische gedachte, waarvoor Schaepman zelfs bijna uitgeworpen is gewor den, het splijtzwam worden in de R. K. ge lederen, neen zij moet zijn en blijven het cement, het bindmiddel der R. K. Staats partij. Die Katholieke democratische gedachte moet alle gelederen en standen meevoeren en zij is waarlijk algemeen genoeg. Het karakter van onze Staatspartij is gelegen hierin, dat zij alles omvat, alle groepen, alle klassen, alle standen van de Maatschappij, heel het volk van Nederland, heel de Neder- landsche natie en er is geen enkele partij die ons dat kan nazeggen. Maar wij hebben ook rekening te houden met tegenstrijdige, tegen elkaar opbotsende elementen, wat een an dere partij niet heeft, daar zij reeds eerder die oppositaire elementen hebben uitgestoo- ten en het zoodoende veel gemakkelijker hebben en bovendien is er voor ons de moei lijkheid, regeeringspartij te zijn. De propagandisten der S. D. A. P. be werkten allen met de leuze: als wij regeeren dan zult ge het goed hebben, en ons Room sche volk moet toch te verstandig zijn om zich door dergelijke propaganda te laten verlokken. Maar het verlies, dat de R.-K. Staatspar tij geleden heeft, is ons berokkend door onze eigen geloofsgenooten, door He R.-K. Volks partij. Hieraan wil spr. een laatste woord wijden. Wij mogen hen niet voor het voetlicht roepen en bezien als minder Roomsch, dan wij, maar wat we wel mogen: hen tot ons trekken alsof er niets gebeurd is, want wat wij noodig hebben is één R.-K. Staatspartij. Zooals ik u zeide in het begin mijner rede, alle rangen en stonden omvattend, gefun deerd op de Katholieke gedachte, op de Ka tholieke cultuur. Wanneer dit niet geschiedt, en wanneer men roept om scholing en men ziet dat men daarna niet ter vergadering komt, dan ont zeg ik hem het recht aanmerking te'maken op de leiding der R.-K. Staatspartij. Maar de Kath. Staatspartij is Katholiek in alles en daardoor eeit heil en zegen voor het gansche volk. (Luid en langdurig applaus). Daarna zegt de voorzitter den heer Feber hartelijk dank en noemt zijn rede een mo ment-opname van den politi^cen toestand. (Applaus). Dan volgt behandeling van de beide mo ties der Kiesvereeniging Hoorn. 'leer STULTIENS, de afgevaardigde van Hoorn licht de moties als volgt toe: Vol gens spr. is er een groot verschil tusschen de theorie en dé praktijk der bestaande kiesverenigingen. Practisch zijn nu de 4 ja ren dié verloopen tusschen de periodieke Kamerverkiezingen van weinig of geen be- teekenis. Er worden in die 4 jaren vergade ringen gehouden en de menschen gaan naar huis, even wijs als ze gekomen zijn. Daar om moet de werkwijze veranderd worden. Er moeten meer landelijke en gewestelijke belangen worden besproken. Door verschil lende -op den voorgrond tredende personen op een te behandelen onderwerp, zou dan zulk een onderwerp pro en contra behandeld kunnen worden. Ook de naam der organi satie leidt daar volgens spr. toe. Spr. stelt voor, dat op de wijze zooals hij het zich voorstelt, de vergaderingen aan trekkelijker, drukker bezocht zullen wor den, zoodoende het ledental zal toenemen. Spr. memoreert dan hoe het thans gaat. Voorzitter kan in deze motie niets anders zien dan een bewijs van belangstelling voor de politieke zaak van de kiesvereeniging Hoorn. Alcen de tijd, waarop deze motie komt, vindt spr. bevreemdend daar indertijd door de commissie-Haal gelegenheid heeft gegeven'zulke moties in te dienen. Daarom vindt spr, het beter het rapport dier com missie af te wachten. Volgens spr. ligt, wat de heer Stultiens gezegd heeft, meer aan de Kiesvereeniging zelf en neemt het bij spr. wel iets van de kracht der motie weg, dat zij, naar spr. ter oore kwam, door 20 men schen ter vergadering in Hoorn is opgesteld. Daarom raadt spr. aan, de motie terug te nemen en het rapport der commissie af te wachten. De heer Stultiens repliceert en neemt er genoegen mede, als de voorzitter, zooals de ze doet, hem verzekert, dat de door hem genoemde denkbeelden reeds bij genoemde commissie zijn ingekomen, dan is zijn doel bereikt en zal hij de zaak nu laten rusten. Voorzitter brengt den afgevaardigde dank. De tweede motie wordt eveneens toege licht door den heer Stultiens. Zijn bezwaren gaan tegen het advies der organisaties te stemmen op hét politieke ad vies. Hiertegen heeft spr. bezwaren van principiëelen en practischen aard. Had dat advies een effect, zoo ja dan heeft zij invloed uitgeoefend, op den uitslag der stemming. De voorzitter antwoordt dat hij het ont zettend aanvoelt dat zulk een sterke motie door slechts 20 menschen is opgesteld. De motie is door het bestuur behandeld en zou niet gaarne door het bestuur worden aanvaard. Spr. acht geen principiëele bezwa ren aanwezig, het politiek advies is niet van bovenaf opgelegd, maar is een gevolg van hetgeen van onder is opgekomen, de leden ,der kiesvereeniging hebben het politiek ad vies gewild. Onder verschillende leden volgt nog een levendige discussie aangaande de leiding die gegeven is bij de stemming over het Politiek advies. De heer Stultiëns wil dan de advies motie een verzachtende vorm geven, waarna na stemming de uitslag zal worden bekend gemaakt. Van de rondvraag werd nog door eenige leden gebruikt gemaakt, waarna sluiting volgde op de gebruikelijke wijze van deze jfoed bezochte en interessante vergadering. komt nl. meermalen voor, dat de waarschu wing tot inlevering der rente kaart wordt teruggezonden met de rhededeeling „mijn baas kan d.e rentekaart niet vinden" of wel „mijn baas zal de kaart wel opzenden." Telefonische of schriftelijke verzoeken aan zulke werkgevers hebben meestal geen succes, zoodat alweer een ambtenaar de rentekaarten moet gaan innemen. Hierdoor worden weer kosten gefnaakt, die met eeni- gen goeden wil gemakkelijk voorkomen had den kunnen worden. Had, hetgeen wij hierboven mededeelden, betrekking op de nadeelen voor het Invali- diteitsfonds, ook voor de verzekerden zelf kan het niet op tijd inleveren der rentekaar ten groote nadeelen ten gevolge hebben. Arti kel 306 der Invaliditeitswet laat dienaangaan de niets aan duidelijkheid te wenschen over. Artikel 306 der Invaliditeitswet luidt 1. „Is een rentekaart ingeleverd na het „verstrijken van den termijn, voor welken „zij geldt, dan wordt zij, behoudens de bepa- „ling van het laatste lid, geacht tijdig te zijn „ingeleverd, indien de verzekerde op den „dag der inlevering den leeftijd van 55 jaar „niet heeft bereikt. Is die leeftijd bereikt, „dan wordt de kaart door den Raad van Ar- „beid aan het Bestuur der Bank gezonden, „na onderzoek der rederf van het te laat inle geren. 2. „Is-het Bestuur van oordeel, dat er door of voor den verzekerde geplakt is na het ver strijken van den termijn, voor welken de „kaart geldt (nageplakt is,) dan verklaart „het de,op de kaart geplakte zegels niet geldig." 3. „Verklaart het Bestuur de zegels niet geldig, dan geeft het daarvan kennis aan den „verzekerde en maakt het de zegels onbruik baar door het aanbrengen van het vernieti- „gingsteeken. De waarde der niet geldig verklaarde zegels wordt niet vergoed. 4. „Zijn er geen termen om de zegels niet „geldig te verklaren, dan vermeldt het Be- Stuur op de kaart dat deze geacht moet „worden tijdig te zijn ingeleverd en zendt „haar terug aan den Raad van Arbeid." 5. „Is een rentekaaTt ingeleverd na het „verstrijken van den termijn voor welken zij „geldt, terwijl de verzekerde op den dag der „inlevering den leeftijd van 55 jaar niet had „bereikt, en wordt binnen twee jaar na de in- „levering invaliditeitsrente aangevraagd, „dan wordt de kaart door Eet Bestuur der „Bank aan den Raad van Arbeid gezonden. „Deze onderzoekt de reden van het te laat in- „leveren en doet van dat onderzoek verslag „aan het Bestuur der Bank. Indien rente „wordt toegekend, verklaart het Bestuur de „op de kaart geplakte zegels alsnog niet gel- big, tenzij het van oordeel is dat niet nage- „plakt is." Dat het niet blijft bij woorden maar ook bij daden, moge blijken uit het feit, dat on langs nog een aanvrage om ouderdomsrente werd afgewezen, omdat uit het onderzoek was gebleken, dat op de te laat ingeleverde rente kaart 50 zegels waren nageplakt, die door het Bestuur der Bank ongeldig werden verklaard. Dit had ten gevolge dat de betrok ken verzekerde nog 50 weken met het plakken van een zegel door moest gaan en eerst 50 weken na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd een nieuwe aanvrage om ouderdoms rente kon indienen, terwijl het bovendien een geldelijk verlies beteekende van f 162.50 nl. 50 zegels van 25 cent die opnieuw geplakt moesten worden, en 50 x 3rente. Betrof dit een aanvrage om ouderdoms rente, hetzelfde kan geschieden bij een aan vrage om invaliditeitsrente, terwijl het ongel dig verklaren der nageplakte zegels ook van invloed kan zijn op het bedrag der toe te ken nen -weduwen- en weezenrente. Hieruit blijkt voldoende dat het niet op tijd inleveren der rentekaarten, niet alleen voor de verze kerden, maar ook voor de weduwen en weezen groote nadeelen ten gevolge kan hebben. Moge het bovenstaande dan ook zoowel voor werkgevers als werknemers een waar schuwing en tevens een aansporing zijn om in het vervolg de rentekaarten op tijd in te leveren. - ïlmkoorts. Vijf en twintig jaar geleden Zag Prins Film het levenslichf; Aller oog was inverbazing Op dat wonderkind gericht. Beelden levend op het lqken! Wie had dat tochTooit gedacht! 't Menschdom raakte in vervoering Bij die wond're tooverkracht. In 't begin bleef het bij grapjes, Stukjes van nog geen kwartier; 't Was e enkermispret-attractie, Jong en oud vond er plezier. Maar... het kind werd dra een jongen En, helaas, van kwaad niet vrij Hij wou héél de wereld winnen, Doch met Satan aan z'n zij IS ecn machtig Koning, Grooier dan de grootste vorst; Heerschend over heel de aarde. Lavend aller filmkoorts-dorst. Groot en klein knielt voor hem neder, Groot en klein is thans zijn slaaf, Zacht geketend in zijn boeien; Jong en oud vereert hem braaf. 't Menschdom lijdt aan fillem-honger; Steeds sfaat nieuwe spijs gereed- En 't pikante sausje zorgt wel,' Dat men gulziger steeds eet. Kluchten, die 'n loopje nemen Met de eer en het fatsoen, En de drama's van den ontrouw Zijn d e films nu, die hef d o e nl En de exploitanten zorgen Voor 'n aantrekkelijk menu; 4 „H i e r is thans de schoonste rolprent! Komt, ziet, overtuigt u nu!" „Méér sensatie, dan wij bieden, Werd voorheen nog niet vertoond! Nimmer werd uw entrée-penning Zóó bevredigend beloond!" Groot succes heeft thans de fillem, Fel met hartstochtrood gekleurd, Toegang boven achttien jaren Waar het volgend' in gebeurt; Men schrijft ons vanwege den Raad van Arbeid Bovenstaande vraag, welke ons ter be antwoording werd toegezonden, kwam 'ons zoo belangrijk voor, dat wij haar- niet alleen persoonlijk, maar ook publiek wenschen te beantwoorden. Ons antwoord op deze vraag kan niet an ders dan bevestigend luiden. Nu begrijpe men ons goed. Indien verzekerden hun ren tekaart één of twee dagen nadat de geldig heids duur is verstreken inleveren, zal dit voor hen nog geen nadeelige gevolgen hebben ofschoon het op tijd inleveren der rentekaar ten niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan den goeden gang van zaken bij den Raad van Arbeid. Als wij dus bovenstaande vraag bevestigend beantwoorden, hebben wij het oog op de verzekerden, die na het ontvangen van een waarschuwing, laatste waarschuwing en aan maning tot inlevering toch nog in gebreke blijven hun rentekaart in te leveren, totdat ten slotte een ambtenaar de rentekaarten moet gaan innemen. Hierdoor berokkenen zij niet alleen zichzelf, maar ook het Invalidi- teitsfonds groote schade, hetgeen wij nader zullen aantoonen. In het jaar .1924 werden door den Raad van Arbeid verzonden 28226 waarschuwin gen, 12403 laatste waarschuwingen en 5484 vorderingen tot inlevering. Wanneer de kos ten van elke waarschuwing en laatste waar schuwing op 3 cent per stuk worden geschat, wat werkelijk niet te hoog is daar door de op heffing van den portvrijdom de porti ook aan het Invaliditeitsfonds ih rekening worden gebracht, dan komen wij reeds aan een be drag van 28226 -f 12403 x 3 cent is f. 1218.87. De kosten van elke vordering ko men zeker op 12 cent per stuk, aangezien deze als brief moeten worden verzonden 7?JUriee" uitSave is van 5884x 12 cent is' 658.08. Daarbij komt dan nog een bedrag rpLT'T5 f' 100°— voor het lanemen der rente kaai ten, zoodat over het jaar 1924 een 1218'87+ f 658"08 f 1000. f Jaf onnoodig aan het Invaliditeits fonds werd onttrokken. renfi de verPIichti»g tot inlevering der "tekaarten rust op de verzekerden, voor zoover zij niet verplicht zijn hun rentekaart tegen ontvangstbewijs aan den werkgever in bewaring te geven, spreekt het van zelf dat de verzekerden zich aan het niet op tijd inleveren het meest Schuldig ma- Voor het zilveren huwelijk van H. M. ken, ofschoon dikwijls tegen hun wil. Hetde Koningin. De opbrengst der collecte Burgerlijke Stand. Ondertrouwd J. van Dreunen en J. M. de Groot, P. K. de Vries en J. Hill A. Uitendaal en A. C. Staats. Getrouwd J. W. A. Westerhoven en E. M. Tromp G. J. J. M. Eldering en Ria v. d. Schoot. Geboren d. van M. de GrootBroekhof; Z. van C. KeizersLeiten z. van P. H. PijnackerSaarloos. Overleden A. Pothuizen m. 10 jr. J. van de r Jagt, m. 75 jr. Verfraaiing van Hillegom. B. en W. van Hillegom' hebben een veertigtal circulai res onder de bloemisten verspreid, waarin hunne gewaardeerde medewerking wordt ge vraagd, om bollen beschikbaar te stellen voor de beplanting der gemeentelijke plantsoenen. Het vorig jaar werd deze oproep zeer gunstig beantwoord en vanaf April tot nu toe was er een bloemenrijkdom, die verbaasde. De bol len blijven het eigendom der bloemisten, ter wijl ze op vakkundige wijze worden behan deld, We mogen dit plaatselijk belang dan ook niet anders dan warm aanbevelen. Roodvonk. Aan den Stationsweg alhier heeft zich een geval van Roodvonk voorge daan. ife voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin aan te bieden bij haar a.s. zilveren huwelijk bedraagt alhier ruim f 400 Denk om uw belastingplaatje. Zon dagmorgen ongeveer 10 uur kregen de ren ners, eens een beurt, welke een wedstrijd hielden van Leiden naar Haarlem en terug. De agent van politie Versteeg heeft ze eens allemaal laten stoppen om te kijken of ze voor zien waren van een plaatje. En hij had eer van zijn werk. De laatste renner ongeveer, had geen plaatje, zoodat de fiets werd in beslag genomen, en de renner terug moest met de stoomtram. De man vertelde wel zijn plaatje verloren te hebben, maar 't baatte niets, Hij vroeg nog de fiets terug te krijgen als hij een plaatje kocht, en de boete betaalde, maar kon op dat oogenblik geen plaatje op den kop tikken. Blijkens een in dit nummer voorkomende annonce, schrijft het Genootschap van de Broedefs van den H. Franciscus te Wald- breitbach (Rijnland) een 8 pet. tienjarige eerste hyp. obl. leening, groot 300,000 uit, tot een koers van 100 pet. R.C.H. 2 is van de dwaling haarswtegs terug gekomen en na vier nederlagen in successie weer eens geducht uit haar slof geschoten. Het gewijzigde elftal kan op een goeden wed strijd terugzien en nu weer de steun van Ame- lung aanwezig was, was ook de verdediging weer op volle kracht. In de'voorhoede is ge ducht gewerkt en hoewel natuurlijk nog wel iets te verbeteren zou zijn geven de zes ge maakte doelpunten een duidelijk beeld van de schotvaardigheid der resp. voorwaart- sen. Toch duurt het nog vrij lang alvorens het'eerste doelpunt ter wereld komt, waarvan Ruys de fabrikant was. Dezelfde speler stelde daarna Kuyt in de gelegenheid No. 2 in het Spartaan net te deponeeren, waarna met 20 de rust aanbreekt. In de tweede helft zijn de doelpunten nog wat goedkooper en dreven Serne en Ruys geleidelijk den stand op tot 60. waatronder een hoekschop. Spartaan redt dan de eer, zooals de ge bruikelijke term luidt eveneens uit een straf schop.Zoodat R.C.H. tenslotte zeer verdiend met 61 wint. DE ENGELSCHE UITSLAGEN. De uitslagen van Zaterdag zijn ArsenalE verton 41 Aston VillaCardiff C02 Bolton W.Bromwich A22 BurnleyBlackburn Rovers 13 Leeds UnitedBury 23 Leicerster C.Tottenham H53 LiverpoolSunderland22 Manchester U.Huddersfield T11 Newcastle U.Birmingham 13 Notts Countyheffield 20 W. Ham U."L-Manchester C..31 De stand luidtu Sunderland 15 9 3 3 42—26 21 Huddersfield T. 12 6 Huddersfield T. 12 6 Aston V. Arsenal i Tottenham H. Birmingham West Ham U. Liverpool Manchester U. Bolton W. Newcastle U. Blackburn R. West Brow. A. Leeds U. Notts C. Bury Leicester C. Everton Manchester C. Sheffield U. Cardiff C. Burnley 31—35 33—34 18—30 8 19—42 Naar de Crt. meldt Weer werd hedenavond onze landgenoot Moeskops in de sprint door Degraeve ge decideerd geklopt. In beide series van drie ronden won de Belgische kampioen niet meer dan 1 wiellengte. In 't hoofdnummer, den 100 Kilometer- koppelwedstrijd, waarjan 13 koppels deel namen, slaagden vier koppels er in een ronde uit te loopen. De uitslagen waren 1. Degraeve, Des- medt2. Gebroeders Standaert3. Eyck- mans, Vermeerbergen 4. Haesendoncs, Wauters. Laatstgenoemden kwamen in de eindsprint te vallen. Moeskops, Thollembeck eindigde met 1 ronde achterstand op de zes de en Van Kempen, Rielaars met twee ron den achterstand op de laatste plaats. De 100 K. M. werden afgelegd in 2 uur 22 min. 53 seconden. N PROF. A. J. DER KINDEREN. Wij vernemen dat prof. A. J. Der Kinde- ren, directeur der Rijksacademie van Beel dende Kunsten sinds 14 dagen ernstig onge steld is. Hij is opgenomen in dc ziekenver pleging aan de Prinsengracht. Zijn toestand is achteruitgaande PROF. A. J. DER KINDEREN, f AMSTERDAM, 2 Nov. Prof. A. J. der Kinderen, directeur var de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, die sinds 14 dagen ongesteld was, is hedenmorgen in de zie kenverpleging aan de Prinsengracht overle den. HET S.S. ELVERE VLOT. HOEK VAN HOLLAND. Het Engelsch s.s. Elvene, dat 7 mijl ten N. van Holland is gestrand is vanmorgen om 5 uur met eigen kracht vlot gekomen. TWEE MARECHAUSSEES GEARRESTEERD. GDONINGEN, 1 Nov. Hedennacht t» 12 Vi uur bevonden zich in de Rabentaup- straat 2 marechaussees in burger in gezel schap van 2 meisjes. Deze wilden naar huis, dat niet naar genoegen was van de begelei ders. Toevallig paseerden 2 broers van een des meisjes. Zij bemoeiden zich met het ge val, waarop de 23-jarige marechaussee D. Z. zijn- revolver trok en eenige schoten loste. De 26-jarige M. K werd door 3 kogels in de hartstreek, den buik, en in den arm ge troffen. Zijn broer, de 32-jarige B. K„ kreeg een kogel in 't been. De marechaussees vluchtten. De recherche arresteerden hen weldra in de marechaussee-kazerne. De toe stand van M. K. is ernstig, maar niet levens gevaarlijk. PARIJS, 1 Nov.' De Quotidien meldt, dat de gezant der Ver. Staten, Painlevé heeft uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk de on derhandelingen met de Ver. Staten, inzake de regeling der oorlogschulden te hervatten. Painlevé beeft dit toeegezegd. Volgens offi cieuze berichten uit Washington zou Ame rika niet bereid zijn, voorloopig nieuwe con cessies te doen en zou Painlevé de voorloo- pige regeling voor 5 jaar aanvaarden. LONDEN, 1 Nov. De trein naar Waterloo 'is tusschen Ashvile nabij Aldersbot en Brook wood-station op een lorri gebotst, welke blijkbaar moedwillig op de rails was ge plaatst. Een ramp werd voorkomen door den machinist die direct uit alle macht remde. On geveer 100 passagiers werden gewond of kre gen een zenuwschok. LONDEN, 1 Nov. Geladen met de grootste hoeveelheid ongemunt goud die ooit door een vliegtuig vervoeg is, heeft de nieuwe reus achtige Express-Rolls-Royce, tijdens week end de eerste vlucht naar 't Vaste land ge maakt. De hoeveelheid ongemunt goud die 1/4 ton woog ^n een waarde vertegen woordigde van 250.000 p. st. werd uit Londen aan verschillende banken te Amster dam verzonden. Tijdens week-end is een to taal bedrag van 600.000 pond ongemunt goud van Londen naar Amsterdam gezonden. Op dc agenda van het rijkscongres der communisten dat te Berlijn bijeen is, staan behalve het verdrag van Locarno en de mi- nisteriëele crisis, ook de internationale par- tijdiscufsies, die ontketend werden door den bekenden brief uit Moskou, waarin het aftre den werd geëischt der Ruth Fischer-richting. Bij de stemming werd met 217 tegen 30 stem men het volgen der nieuwe richtlijnen aan vaard, waardoor de partij in plaats van het huidige radicalisme een grooter soepelheid verkrijgt. Wat betreft de politieke situatie, verlangen de communisten de onmiddellijke ontbinding van den Rijksdag, het aftreden der regeering- Luther en bestrijding van het „oorlogspact van Locarno". Blijkens mededeeling van de spoorwegdi rectie is Zaterdagnacht halfs 4 een van Haspe-Heubing komenden goederentrein bij het binnenrijden van het station Hagen-Ecke- sey op een stilstaande groep goederenwagens gereden, waarvan de achterste wagen vernie tigd werd. De locomotief en de eerste twee wagens van den goederentrein vielen om. waarbij de machinist en de stoker gedood werden. De materieele schade isbelangrijk. De schuld van het ongeluk draagt de sein- wachter, die den goederentrein had laten bin nenrijden. Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft in de mijn „Holland" der Phönix A.-G. für Bergbau und Hüttenbetrieb, waarschijnlijk ten gevolge van explosie van mijngas, een ontploffing plaats gehad. Hierbij zijn 17 per sonen om het leven gekomen; voorts zijn 2 mijnwerkers ernstig gewond, waarvan er één in levensgevaar verkeert De reddingsbrigade was direct ter plaatse. In de afdeeling waarin de ontplofling is ge schied, bevonden zich circa 50 man. Het be treft hier een gesloten afdeeling. die geen directe verbinding met andere afdeelingen heeft, waarin talrijke mijnwerkers arbeidden. De lijken zijn grootendeels verkoold en ernstig verminkt. Dank zij het voortreffelijke werk der reddingsbrigade slaagde men erin, reeds Zondagmorgen om 4 uur alle lijken te voorschijn te brengen. Onmiddellijk na het bekend worden der ramp had zich voor de poorten der mijn een reusachtige menschenmenigte everzameld. De mijn werd door de politie afgezet Hartverscheurende tooneelen speelden zich af bij het bekend worden van de namen der slachtoffers. Jonge vrouw, zéét schoon natuurlijk, Leeft in huw'lijkszielepijn, Want haar man, een oude rijkaard, Had een ander moeten zijn. Zuchten, stille wanhoopstjjanen, Lief doen waar ze niets van meent, Uren, eenzaam en verlaten, Oogen dof en moe geweend. Fijne spijzen, dure kleeren, Auto's, alles laat haar koud, Wanf ze heeft, om arme ouders, Den verkeerden man getrouwd. Als dat zuchten en dat steenen Zoo een acte heeft geduurd Krijg je voor de variatie 'n Kijkje in 'n achterbuurt. Daar zit op 'n zolderhokje, Uitgeteerd van liefdepijn, Jong'ling, die van zuchtend vrouwtje Eigenlijk de man moest zijn. Langzaam is ie gek aan 't worden, Ied're troost wijst hij bits af, Denkt aan zijn verloren liefde En aan 't kille, somb're graf. Eenzaam doolt ie langs de straten, Liefst bij avond of bij nacht, Slechts in 't huis der „gouden keten" Wordt met smart aan hem gedacht. Eensklaps krijg je dan d'ontmoeting, Nieuwe zuchten en geween En dan komt met fonkel-ooge^ D'echte man plots binnentreên. Groote scène! Woede, huilen! En verwijten per dozijn. Voor 't fatsoen blijft„het hij w i 1 't Een gelukkig paar in schijn. 'f Nieuwe leven is een martTing, Wreeder nog voor alle drie, Echtgenoot zoekt dra verstrooiing Voor gebroken harmonie. En aan 't eind een moord- of brandslot, Echtgenoot komt daarin om, Vrouwtje wordt gered door liev'ling En ze hebben 'lkaar weerom. Een geliefkoosd filmspel is ook Van een meisje, dat uit nood 't Pad der. deugd moet gaan verlaten Voor 't verdienen van haar brood. Na veel erge avonturen, Of een roes van schijngenot Vindt ze dan de „echte liefde" Krijgt geen kans en gaat kapot. Of een kroonprins, die verliefd wordt Op een snoezig circuskind En, omdat het niks kan worden, In den krijg zijneinde vindt. En omdat hef circusmeisje Dan niet meer alleen kan zijn. Gaat ze zoetjes zich verdrinken Bij den zilv'ren maneschijn. 7 iteis zooals „Liefdesstormen" Liefdesoffer'' zijn gewild, En dan liefst met heel veel scènes waar je lekk'rfjes bij rilt. „Gouddorst" „Doodensprong" „De schande" „Moordnacht" „Levenstragedie" „Kind der zonde' ,,'t Schot in duister" „De geheime bond van drie." Machtig is de rolprent-koning, In aanbidding knielt men neer, En betaalt zijn film-paleizen Van 'n half miljoen, of meer. Of de Vorst ook bij de centen Nog een zoodje zieltjes gapt Daar wordt minder naar gekeken, Of 't wordt aan den laars gelapt. Jonge boefjes bij dozijnen Stelen, rooven, aan de „stroop" Zeggen bij 't verhoor: ,,'t Was om de Centen voor de bioscoop." Ladelichters, Caschjesdieven, Of kantoor-verduistering, Zelfs een inbraak is niet zeldzaam... Filmh'artstochtverwildering. Zou de bioscoopwet helpen? Kan ze werken strikt correct? Of zou 't zijn, dat heel wat smeerboel Fijn nog door de kiertjes lekt? 'k Vrees, dat wil men stipt gaan werken Volgens vaste, strenge lijn, Van dc honderd films er tachtig Vrijwel niet toelaatbaar zijn. 'k Vind de bioscoopwet prachtig. Maarstraks krijg je de practijk. Met „gemengde" keurcommissies Met een zéér gemengden „kijk". En het menschdom houdt zijn honger En de filmkoorts laait en brandt... 't Kroontje van den grooten filmvors.' Rolt zoo gauw nog niet in 't zand. Laat ons hopen, dat die Film-vorst, Als hij ziet hoe 't strakjes gaat, Zijn regeeringskoers zal wijz'gen, Tot het heil van kerk en staat. f 3. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9