V erkeersonge vallen» Dinsdag, 3 Nov. 1925. 50ste Jaargang No. 16188 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Gewestelijke plannen en gewestelijke Raden. Agenda 4 November Bebossching van de Zandvoortsche duinen. COMITÉ „STORMRAMP" HAARLEM. Sluiting der inschrijving. *-♦ .Sü - ...,rli Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. St. Joris Ruitergroep. Haarl. Orkest-Vereeniging. Het Brokkenhuis. Personalia. Emigratie. Aanrijding. De gevaarlijke bocht. Van de duo gevallen. Begrooting van het Hoogheemraad schap Rijnland. Kolendampvergiftiging. Tram vertraging. Parijsch trio. Tentoonstelling. Het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. RIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle abonne s op dit biaa zijn, ingevolge ae verzekermgsvoorwaaraen tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. t MMI - ^evensiange gebeele ongescniKtheid tot werken door f 7Cn 1 UUUU, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen ÜU." bij een ongeval met f OCrt bij verlies van een hand, f IOC doodeiijken afloop 1 £wU« een voet of een QOg 1 lco.' Dij verlies van een f Cfl Dij een breuk van f {O dij verlies van een duim of wijsvinger 1 JU. been of arm andere vinger. In Juni 1924 werd te Amsterdam gehou den een stedebouw-congres, waarop als voornaamste punt aan de orde werd gesteld: „Het gewestelijk uitbreidingsplan". Ten congresse bleek, dat er voor het vraagstuk groote belangstelling bestond en dit werd voor de Vereeniging van Nederlandscbe ge meenten en het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw aanleiding om te zamen het onderwerp ter hand te nemen door instelling van een gemeenschap pelijke commissie. In deze commissie hebben verscheidene ter zake kundige mannen zitting genomen; zij werkte onder leiding van den voorzitter van beide bovengenoemde instituten, den burgemeester van Utrecht, dr. Fockema. An- dreae. De commissie bracht een rapport uit en heeft dit j.l. Zaterdag aan een ver gadering van de Ver. van Ned. Gemeenten en van het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw voorgelegd. Zoowel het rapport als de op bedoelde vergadering gehouden discussies verdienen onze aandacht. Toen ruim een jaar geleden op het Ste debouw-congres „het gewestelijk uitbrei- a. door een herziening van de voorschrif ten betreffende de samenwerking tusschen gemeentebesturen b. door opdracht van de desbetreffende bevoegdheden aan bet provinciaal bestuur c. door vorming van speciaal voor dit doel in het leven te roepen organen." Met uitzondering van één lid heeft de commissie haar voorkeur uitgesproken voor het scheppen van een nieuw orgaan, dat zij gewestelijken Raad noemt en waarvan zij de werkwijze uitvoerig omschrijft. Terecht is o.i. tegen dit plan in de verga dering van f.1. Zaterdag vernietigende cri- tiek vernomen. Talrijke burgemeesters en wethouders van groote gemeenten en andere deskundigen, waaronder dr. Kruscman, raadsheer bij het Amsterdamsch Gerechts hof, hebben gewezen op het ongewenschte om een nieuw orgaan te scheppen, in ons staatsrecht onbekend, waar wij reeds hebben gemeente- en provinciale besturen. Zulk een nieuw element gesteld al dat het grond wettelijk mogelijk zou zijn zou maar aan leiding geven tot allerlei conflicten, tot ver meerdering van bureaucratie en financiëele lasten en bovendien de autonomie der ge meente ernstig in gevaar' brengen. Die critiek willen wij gaarne onderschrij ven; alleen heeft 'het ons verbaasd, dat be doelde vergadering bet daarbij heeft gela- dingsplan" ter sprake kwam, had niemand ten en als een nachtkaars is uitgegaan. De kunnen vermoeden, dat voor dit vraagstuk gewestelijke raden zijn zóó hardnekkig be- zooveel sluimerende belangstelling bestond, streden, dat wel niemand aan hun ontstaan welke, eenmaal opgewekt en naar buiten getreden, aan het licht bracht, dat slechts het ontbreken van leiding en initiatief de oorzaak was geweest, waarom reeds lang gevoelde misstanden niet eerder onder het oog waren gezien. De groei der Nederland scbe gemeenten gaat met verrassende snel heid, althans van de groote steden en de daaromheen gelegen forensenplaatsen. Zij groeien door elkaar heen en de zorg der besturen, welke wettelijk alleen op de eigen gemeente gericht behoeft te zijn, doet de be langen van omliggende gemeenten uit t oog verliezen, waardoor natuurschoon, practische wegaanleg en anderszins, welke algemeene ielangen zijn, in het gedrang komen! Zoo kwam men er toe om te gaan denken aan gewestelijke in plaats van gemeentelijke uitbreidingsplannen, aldus erkennende, d3t de ontwikkeling van vele onzer gemeenten op een zeer beperkt grondgebied, verplichte samenwerking vereischt. Nu is bij de uit werking dezer gedachte het begrip uitbrei dingsplan als te beperkt al spoedig losgela ten en is men gaan spreken van „geweste lijke plannen". En dit is o.i. juist gezien Toch heeft men bij de verdere schriftelijke uiteenzetting nog bijna uitsluitend aan net idee uitbreidingsplan vastgehouden, hoewel principieel ook aan andere belangen dan aan die van doelmatige bebouwing is ge dacht. Dit blijkt uit de volgende passage uit ket rapport: „Uitgangspunt voor het ontwerpen er. hoofddoel bij het totstandbrengen der ge westelijke plannen is de rationeele ontwik keling van de geheele streek binnen de vooraf getrokken grenzen van het gewest. Men zal zich rekenschap hebben te geven van de vraag, welke gebieden voor bebou wing in aanmerking zullen komen en welke ook in de verre toekomst onbebouwd zullen moeten blijven, zoodat voorkomen wordt, dat de verschillende in elkanders nabijheid gelegen bebouwingscentra zich per saldo ontwikkelen tot één aaneengesloten huizen- zee. Daarnaast zal men de vraag hebben te beantwoorden, welke soort bebouwing zal mogen worden toegelaten op de voor be bouwing aan te wijzen terreinen, in het bij zonder waar de woonwijken zullen zijn en waar de industrie gevestigd zal moeten wor den en de handelsbeweging zich zal moeten ontwikkelen. De beantwoording dezer vra gen zal van zelf gepaard moeten gaan met een bestudeering van de verkeersproblemen fn het betrokken gebied, met een ontwerp voor de wegen, spoorwegen, kanalen enz. „Het is denkbaar, en zelfs waarschijnlijk, dat de samenwerking, welke onontbeerlijk is voor de totstandkoming van gewestelijke- plannen, ook dienstbaar zal kunnen worden gemaakt aan andere belangen. Men denke o.a. aan hygiënische voorzieningen (b.v. het voorkomen van de verontreiniging van wa ter),aan electriciteitsvoorziening, aan ont ginning van woeste gronden en andere maatregelen in het belang van land- en tuinbouw, kortom aan het zoo goed moge lijk gebruiken van de in den lande aanwe zige waarden. „Het doel van het gewestelijk plan moet dus zijn, om aan een bepaalde streek, als eenheid gezien, een gezonde toekomstige ontwikkeling Je verzekeren en daarbij re kening te houden met de belangen van volkshuisvesting en natuurschoon, van han del, bedrijf en verkeerswezen en alle andere factoren, welke op die ontwikkeling van in vloed kunnen zijn. Wanneer wij nu echter dezen goeden, breeden opzet vergelijken met het ontwerp, dat de commissie van den „aard van het plan" heeft gemaakt, dan lezen wij slechts van intercommunale land- en waterwegen; aanwijzing van terreinen voor bouwgrond en voor onbebouwd; van parken, sport- en speelterreinen, woonwijken, industriegron- den en dergelijke. Wel zegt de commissie, dat bet aanbeveling verdient om bij de wet telijke regeling de elementen van het plan niet te beperken, maar zelf heeft zij niet veel ineer aangegeven, dan in een uitbrei dingsplan past. De gemeenschappelijke be langen óp ander terrein laat zij onbespro ken. Deze wijze van doen heeft o.i. 't antwoord beïnvloed hetwelk de commissie gegeven heeft op deze door haar zelf overigens zeer juist gestelde vraagpunten: „De bevordering van de totstandkoming van gewestelijke plannen door middel van oen wettelijke regeling kan men zich op drieërlei wijze denken: meer zal denken. De vergadering heeft echter verzuimd naast deze afbrekende cri- tick iets opbouwends te zetten en tot een vruchtbare conclusie te komen. En dat was jammer, omdat de zaak, waarom bet" hier gaat, van zoo groot belang is en bovendien zeer urgent. ïn een volgend artikel hopen wij daar over nog het een en ander in het' midden te brengen. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In koop-Combinatie half 9 uur Kunst na Arbeid 8 uur Boerenleenbank 9 uur v.m. Vioolonderwijs 3 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur B'evolkings-Bureau half 9 uur. Stadsschouwburg Kamermuziekavond Het Parijsche Trio 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van Schil derijen, Teekeningen en Etsen door Leon Senf. Dagelijks geopend van 106 uur, uitgezonderd 's Zondags. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89!4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avond» van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Boscb). R. K. Leeszaal en nitleenbibliotbcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m. gezellig shmenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post lel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft, naar Het Volk verneemt, door de Nederland scbe Heidemaatschappij een rapport laten samenstellen, waarin de mogelijkheid van bebossching van de Zandvoortsche duinen onder het oog wordt gezien. In dit rapport wordt de meening geuit, dat de Zandvoort sche duinen in alle opzichten voldoen aan de eischen, die voor zulk een boschaanleg ge steld moeten worden. Worden de plannen werkelijkheid, d n zullen bij gedeelten duin terreinen voor zeer langen tijd (het rapport spreekt van tien jaar) afgerasterd en voor het publiek gesloten moeten worden, daar het in de bedoeling ligt jonge Corsikaansche of Oostenrijksche dennen te gebruiken, die te gen het duinwild beveiligd moeten worden, mede om den bodem, die wel twee of meer steken omgespit moet worden, tot rust te la ten komen. In de nabijheid van de boschpar tijen zullen verschillende soorten sportter reinen verrijzen. De bebossching. die vol gens het rapport zeer noodzakelijk is in het belang van het duinterrein als zoodanig, zou ongeveer 1500 per H.A. kosten indien de gemeente het werk in kleine gedeelten laat uitvoeren en 1000 indien dit werk op zeer groote schaal wordt uitgevoerd. Er bestaat groote kans, dat deze plannen tot uitvoering zullen worden gebracht, aan gezien men met dit werk de permanente winterwerkloosheid zal trachten te bestrijden. Het comité „Stormramp 1925" te Haar lem brengt hiermede ter kennis, dat zij be sloten heeft haar inschrijving te sluiten. Het saldo der totaal binnengekomen gel den heeft zij overgemaakt aan den penning meester van het Nationaal Steuncomité, den heer F. F. van Ogtrop te Amsterdam. Hieronder volgt de eindverantwoording van den penningmeester. Saldo vorige verantwoording 34.392.83 Nog binnengekomen bedragen: 7 October: 10 van den verkoop van bet koekje „Oranjeboompjes" door de N.V. Electr. Luxebroodfabrieken v/h Henri'J Carles, alhier 33, 16 October: Bouwvereeniging „Bloemhof" 3,15 20 October: E. E., onderlinge col lecte Haarlem 34,16 26 October: Nagekomen inschrij ving bij de „Stadseditie" 3, 30 October: Storting door de Dajn- club „T. O. V.", IJmuiden 13, Nagekomen stortingen bij het Haarlem's Dagblad 3jl3 Te veel gereserveerd voor kosten inzake het concert op 10 Sep tember van de H. O. V. in sa menwerking met „Zang en Vriendschap" 10, Gekweekte Interest 23.97 34.516.24 af: terugbetaald wegens door haar te veel afgedragen op 24 Aug. met haar inschrijving ad 7084,52 34,34. L Men is gisteren begonnen, tot groot vermaak der jeugd, met het rooien der boomen aan de Nassaulaan, voorbode van de grondige reorganisatie, die deze straat zal onder gaan. 34,481,9» Vier en dertig duizend vier honderd een en tachtig gulden negentig cents. Op 15 September is reeds vergoed aan het Nationaal Steun- Comité 33.000.—. Terwijl heden bet restant ad 1.481.90 wordt overgeboekt. Door 3 stoomschepen werd in de afgelóo- pen maand een hoeveelheid van 9.697.265 K.G. ijzererts vanuit verschillende havens voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aan-: gevoerd. Dinsdag 3 November, des avonds te kwart voor 8, heeft in de Haarlemsche manege, Linnaeuslaan 19, de installatie- en propagan- da-avond plaats van den „St. Joris-Ruiter- troep." De werkzaamheden over November In het Maandbericht aan de leden deelt het bexstuur der H.O.V. het volgende mede Zooals men in dep Concertgids kan zien, is de H.O.V. weder in volle actie en wacht deze maand heel veel moois te genieten. Het concert van 5 November bestaat uit een Beethoven-avond, waarbij als solisten optreden mevr. Julia Röntgen (zang) en de heer Joh. Röntgen (piano). Het programma' van 15 November bevat o.m. een eerste -uitvoering van Haydn's Symphonie (G. gr. terts), welke door schoon heid van musicalejgedachte uitblinkt. Verder komt 26 November de heer Adolph Poth als viool-solist met het' Concert van Beethoven. Een belangrijke verandering wordt bij wijze van proef ingevoerd, n.l. De concer ten beginnen om kwart over acht. Het is op ve ler verzoek dat het bestuur het aanvangsuur pp kwart over 8 heeft gezet. Te hopen is nu dat, nu dit bezwaar opgeheven is, het leden tal van belanghebbenden aanmerkelijk zal toenemen, en dat ook het bezoek aan de ove rige concerten vermeerderen zal. De belangstelling voor de concerten in Leiden neemt steeds toe, zoodat dezen win ter het aantal op twaalf is gebracht. Het werkprogramma voor November is als volgt 3 November Concert Leiden 5 November, Ledenconcert Haarlem 7 November Oratorium „Die Jahres- zeiten" te Amsterdam. 8 November Middagconcert Haarlem. 11 November Concert Haarlem. 15 November Leden-Middagconcert Haarlem. 17 en 18 November Doopsgezind Zang koor Haarlem „Messias" vpn Handel. 22 November Middagconcert Haarlem. 23 November Concert te Leiden. 26 November Ledenconcert Haarlem. 29 November Middagconcert Haarlem. Men schrijft ons Het Brokkenhuis is gevestigd Donkere Spaarne 34. In de afgeloopen week van 26 31 October j.l. werd in vriendelijken dank het volgende ontvangen. Van Mevr. de V. dameswinterbovenkleeding van Mevr. v. K.V. heeren en dames-bovengoedvan Mevr. K. 9 stuks overhemden van, Mevr. H. vele goederen, speelgoed enz. van Mevr. W. ledikant met goederen van Mevr. J. Servies, lijfgoederen en petroleumkachel van Mevr. K. kachel met toebehooren van Mevrouw v. d. V. 2 paar schoenen en 1 kachelvan Mevr. K. eenig kindergoed van Mevr. J. een kachel. Voorts gaven de volgende dames zich voor het lidmaatschap op Mevr. C. Th. van M. Mevr. L. A. J. v. W.Mevr. J. G. Mevr. M. G. J. en Me vrouw Chr. W. H. De Commissie, die de uitreiking der goe deren op oordeelkundige wijze regelt, heeft in de afgeloopen week weer zeer vele ge zinnen prachtig kunnen helpen en steeds blijkt haar telkens, dat deze wijze van hulp verleening door de gezinnen op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Daar de aanvragen om hulp voortdurend toenetjjen, en de Commissie gaarne met haar mooien arbeid door wil gaan, doet het Be stuur nogmaals een vriendelijke doch krach tig beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken, om goederen van allerlei aard, die niet meer worden gebruikt aan het Brok kenhuis af te staan. Vooral is er veel behoefte aan kachels, schoenen en winterkleeding. Ook huisraad is zeer welkom. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat defecte voor werpen gerepareerd en weer bruikbaar wor den eemaakt. HET BESTUUR. Tot Rekenplichtig ambtenaar als bedoeld in art. 118 der Provinciale Wet, is door Ge deputeerde Staten van Noord-Holland be noemd, onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Eggink Jzn, commies ter provinciale grif fie te Haarlem. Deze benoeming is geschied in verband met de opheffing van het ambt van rijksbe taalmeester. De Betaalmeester te Amsterdam was belast met het doen van de ontvangsten en betalingen voor deze provincie. De nieuw benoemde rekenplichtig ambtenaar, wiens kantoor is gevestigd in het gebouw der pro vinciale griffie aan de Jansstraat te Haarlem, zal dus de werkzaamheden van den Betaal meester voor zoover deze door hem voor de provincie werden verricht, voortzetten. De Emigratie-Centrale „Holland" heeft laten bekend maken, dat degenen, die het volgende jaar naar Canada denken te vertrek ken, reeds thans hun voorbereidingen moe ten maken. Voor emigratie naar dit land komen alleen zij in aanmerking, die op de hoogte zijn van landbouwwerkzaamheden, in het bijzonder degenen, die goed kunnen melken en met paarden en machines kunnen omgaan. Zij moeten in staat zijn hard té werken en vaak lange dagen te maken. De E.C. verleent haar steun alleen aan diegenen, die döor de Ned. Ver. „Landverhuizing" geschikt zijn bevon den. Voor de reis met inbegrip van ^>25 lan dingsgeld, dat het eigendom van den emi grant blijft, benevens voeding gedurende de spoorreis in Canada en verschillende kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon ongeveer f 450.-. noodig. Bij gehuwden is het noodig, dat de man eerst eenigen tijd, in den regel een jaar alleen vooruit gaat. Het aan- vangloon bedraagt 2030 per maand, bo ven kost en inwoning. Voor alles is noodzakelijk dat men zooveel mogelijk op de hoogte is met de Engelsche taal. Dit geldt evenzeêr voor de vrouwen en voor de kinderen, die den leeftijd bereikt heb ben, waarop zij meeverdienen. Gistermorgen om ongeveer elf uur had een aanrijding plaats op de Dreef tusschen een auto en een tram. Het ongeval had plaats doordat de motor van de auto plot seling afsloeg, terwijl zij vlak naast de rails reed. De tram begon reeds op 25 M. afstand te remmen, doch gleed door de gladheid door tengevolge waarvan de auto werd terzijde geschoven. Een band sprong en de vooras werd ontzet. Om vijf uur gisterenmiddag werd een man, komende per rijwiel uit de Smede straat, aangereden door een jongen, waar door hij tegen het lemoen van een paard aankwam en viel. Na zich ioopende naar het Gasthuis te hebben begeven, werd een gekneusde rib geconstateerd. Om kwart over elf had op dezelfde plaats een aanrijding plaats tusschen een auto en tran), waarbij de reflector van de tram werd beschadigd, terwijl de linker achter band van de auto sprong en het rechter spatbord werd beschadigd. Gisterenavond moest een motorrijder in de Kruisstraat plotseling stoppen voor een wielrijder. Tengevolge van de schok viel de motorengel van de duo en verwondde deze zich licht aan de handen. Door een lid van E. H. B. O. werd zij verbonden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland hebben aan hoofdingelanden en ingelanden aangeboden de begrooting over het komende dienstjaar in ontvangsten en uitgaven in totaal f817371.73. De voornaamste ontvangsten zijn ont vangsten uit vroegere diensten f 139337.17, inkomsten uit de bezittingen f 55014.42 op brengst sluizen en bruggen f 16582.26 op brengst uit omslagen over landwegen in Rijnland gelegen f 344.437.24 inkomsten wegens bemaling van landerijen buiten Rijn land en andere diensten f 22095.73 verschil lende ontvangsten f 37054.90 buitenge wone ontvangsten f 2028.50. Tot de voornaamste uitgaafposten behoo- ren kosten voor huish. bestuur f 93103 kosten voor openbare werken f 374.744 kosten voor bijzondere eigendommen f 6630 kosten voor waarneming en toezicht f 4972 uitgaven in vorige hpofdstukken niet opge nomen f 65315.50 buitengewone uitgaven f 32.150, en onvoorziene uitgaven f 20475.23. Zaterdagmorgen heeft zich in de woning van mej. de wed. M., Adriaan Loosjesstraat alhier, een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeloopen. Des morgens te circa 9 uur bemerkten de buren, dat alles nog in huis stil was. Op hun herhaald bellen werd niet opengedaan. Toen men zich door het openschuiven van een raam toegang tot de woning had verschaft, vonden zij de dochter, die op het bellen ge poogd had open te doen, bewusteloos in de gang liggen. De 55-jarige juffrouw M. iag geheel bui ten kennis te bed. Onmiddellijk waren leden van E.H.B.O. aanwezig, die de eerste maat regelen namen. Spoedig kwam ook een dok ter. Inmiddels' was de dochter weer bij kennis gebrachtmaar voor de moeder achtte de dokter overbrenging naar het Diaconessen- huis noodzakelijk, wat dan ook direct ge beurde. Ook zij kwam in den loop van den dag weer bij kennis. Gisteravond omstreeks negen uur reed cp den Haarlemmerweg bij het z.g. Kruithuis een vrachtauto van de Fa. B., uit Haarlem, waarschijnlijk ten gevolge van den toestand van den weg, door de haag, welke den tramweg afscheidt. De auto kwam midden op de rails te staan, de wielen raakten in het zand, zoodat het lang duurde, alvorens het zware voertuig was verwijderd. De tramdienst werd over enkel spoor voortge zet. De tramtrein, welke te 9 uur van de Spuistraat vertrok, is tot Sloterdijk gereden en daar teruggekeerd. Er ontstond een ver traging van ongeveer 25 minuten in den dienst. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eerste Kamermuziekavond van de Mij. tot Bev. der Toonkunst afd. Haarlem zal gegeven worden op Woensdag 4 November in den Stadsschouwburg, alhier. Als solis ten zullen optreden het Parijsch Trio. Zij zullen werken uitvoeren van: Beethoven, Saint Saëns en Schumann. De plaatsbespreking voor dezen avond voor nbonné's vindt plaats Woensdagoch tend van 9)412 uur aan den Stadsschouw burg. In den kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69, wordt een tentoonstelling gehouden van schilderijen, teekeningen en etsen door Leon Senf. Er is een instelling in Haarlem, onder - afdeeling van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, waar tal van Roomsche en niet-Roomsche arbeiders, leden en niet- leden van den R. K. Volksbond, Haarlem mers en niet-Haarlemmers, machtig veel pleizier van hebben beleefd. Wij bedoelen het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond in „Sint Bavo" zitting houdt. Dit bureau geeft advies, zonder onderscheid, aan ieder, die hiervan gebruik wenscht te maken. Men moet al eens in moeilijkheden heb ben verkeerd om te waardeeren wat goede raad waard is. Men moet zich al eens de mindere hebben gevoeld van een machtig tegenstrever, om de hulp te schatten, die de landswetten in veel gevallen bieden. Men moet al eens (niet rijk met aardsche goe deren gezegend zijnde) verlegen hebben ge zeten om rechtskundig advies om te weten hoe goed van pas dit R. K. Bureau voor Arbeidsrecht komt in zeer benarde oogen- blikken. Het is er Dinsdagavonds immer druk; de adviezen, door een meester in de rechten verstrekt, worden zeer gewaardeerd; maar weinigen komen er ongetroost vandaan en allen met de wetenschap Velke voor hen de juiste weg is om uit de moeilijkheden te ge raken. Dat R. K. Bureau mag de vergelijking met andere bureaux ten volle doorstaan. Niet alleen wordt er met groote welwillendheid opgetreden, maar de afhandeling van zaken is daarom ook zoo vlot, omdat aan het bureau een advocaat verbonden is, die in voorkomende gevallen voor de cliënten op treedt. Voor hen, die niet betalen kunnen, alles gratis,, tegen vergoeding alleen natuur lijk van noodzakelijk gemaakte onkosten als postzegels, schrijfwerk, zegels, telefoonon- kosten enz. Advies wordt gegeven in: huurquesties, erfeniszaken, boedelscheiding, arbeidscon tract, burgerlijk recht, civiele procedures, scheiding van tafel en bed, hinderwet enz. Het aantal adviezen dat werd verstrekt bedroeg in 1917, 69; in 1918, 87; in 1919. 203; in 1920, 156; in 1921, 131; in 1912, 177; in 1923, 214; in 1924, 255. En het zijn niet alleen Haarlemmers, die van dit bureau gebruik maken. De wer kingssfeer omvat een streek, die bijna het geheele kanton Haarlem bestrijkt. Voor de jaren 1917. 1918, 1919, 1920. 1921, 1922, 1923 en 1924, bedroeg het aantal adviezen voor Haarlem respectievelijk 55. 64, 171, 124, 92, 122, 154 en 178; voor Schoten resp. 9, 13, 12, lffc 18, 25, 24 en 25; voor Heemstede 1, 6, 7, 7, 4, 9, 6 en 19. Verder werden adviezen verstrekt aan Bennebroekers, Hillegommers, Beverwijkers, Velsenaren, IJmuidenaren, Santpoorters, Haarlemmermeerders, Bloemendalers, Zand- voorters. Wijk aan Zeeërs, Uitgeesters, Sassenheimers, Lissenaren. Voor het meerendeel wordt door de man nen van het R. K. Bureau al het vele en tijd- roovende werk gratis of althans zonder redelijke vergoeding gedaan en nu lijkt ons de instandhouding van dergelijke Bureaux voor financieel minder draagkrachtige bur gers van, zooveel belang, dat er alleszins reden is om daaraan een kleine subsidie te geven niet alleen voor Haarlem, maar ook voor de gemeentebesturen van de hierboven door ons genoemde gemeenten. Het succes van het bureau moge o.m. blijken uit het feit, dat vanaf 1921 het jaar, waarin begonnen werd aanteekening hiervan te maken voor belanghebbenden ongeveer 2300 door bemiddeling van het Bureau werd bijeengebracht. Hier staat tegenover het bijna geheel be- langelooze werk van de leden van het Bureau. Ieder, die den Rijksstraatweg van Haarlem naar den Haag per fiets, per auto ei per tram wel eens heeft bereden, kent het beruchte muurtje tusschen Hillegom en Lisse, in den volksmond „het Kerkholmuurtje", waar ter. plaatse door het slechte uitzicht langs den weg zoo dikwijls ongelukken gebeurden, Thans, door den verkoop van bet landgoed „Elsbroek" zal het muurtje, dat de foto hierboven in beeld brengt, worden afgebroken, waardoor een groote verkeersverbetering tot stand zal zijn gebracht. Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Achteruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. LICHT OP. De lantaarns moeten mofgen worden opgestoken om 4.54. Naar waarnemingen in den morgen van 3 November. Hoogste Barometerstand 766.5 m. M., te Danzig. Laagste Barometerstand 741.5 m. M. le Vestmanoer. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 November. Kratige tot matige, later afnemende zui delijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, later opklarend en iets kouder. EEN DROEVE GESCHIEDENIS. Zondagnamiddag is uit het Provincials Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, een mannelijke patiënt van ongeveer 30 jaar ontvlucht. Onmiddellijk zijn nasporingen ge daan en de politie te Wijk aan Zee slaagde er in den man op het strand, in de nabijoeid van IJmuiden, aan te houden. De ongelukkige was doornat en vertelde dat hij zich had willen verdrinken, daar hij het leven in het gesticht niet langer kon dragen. Naar men ons mededeelde, was het een gevaarlijke patiënt. Hij he.eft zich echter ge willig door de politie naar het gesticht, waar hij al geruimen tijd verpleegd werd, laten terugvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1