Wederom een Inbraak op den RUperweg te Bldemendaal. Handen Woensdag, 4 Nov. 1925. 50ste Jaargang No. 16189 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden Eerste Blad A Economische eenheid. Agenda 5 November POGING TOT ONTVOERING VAN MINDERJARIGEN? Een Haarlemsche Handels reiziger te Heerlen gearresteerd. De tarieven van het duinwater. „PAS OP DE TRAM." Faillissementen. „Tuinbouw en Plantkunde." Personalia. Mr. F. Willekes Macdonald. Inbeslagname van Utilé-loten. Aanhouding. R. K. Kring. De dieven vermoedelijk in hun arbeid gestoord. Slechts een gouden horloge vermist. Een trekstang gebroken. Ingezonden mededeelingen 30.60-90 ct PU ROL De commiezenhuisjes. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Ingezonden mededeelingen LAATSTE NIEUWS. Prof. A. R. Weischen. Verjaardag van den wapen stilstand in Italië herdacht. Khan koning van Perzië. De ontruiming van Keulen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: (Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ■vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentièn d5 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentièn tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-advea tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 cf bij vooruitbetaling. Alle abonpe s op dit biad zijn, ingevolge ae verzeisermgsvoorwaarden, t Oftflf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f DCfl bij een ongevai met f OCft - bij verlies van een hand, f jriC bij tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen •- 1 uvUu. verlies van beide armen beide beenen of beide oogen 1 I DU." doodelij ken afloop 1 ZiJU. sen voet of een oog: 1 dui: verlies van een f CA bij een breuk van f «fj bij verlies vaneen 1 JU. been of arm: Ifu a duim of wijsvinger andere vinger. Dat bij allen, die in ons land met openbaar bestuur te maken hebben, de overtuiging omtrent het onhoudbare van de tegenwoor dige gemeentelijke uitbreidingen is vast ge groeid, behoeft niet te verwonderen. Men behoeft maar eens te kijken, hoe rondom de hoofdstad, ten oosten en ten wés ten, langs de Zuiderzee door het Gooi en tot aan de zeehaven IJmuiden toe wordt gebouwd; hoe Haarlem 'strafs aan Amster dam, den Haag aan Rotterdam de hand reikt enz. om te beseffen, dat zonder een rege lende leiding van boven af er voor onafzien- baren tijd onherstelbare vernieling van na tuurschoon,. bederf van verkeerswegen enz. dreigen. Nu lijkt ons de oplossing voor dit moderne probleem niet zoo moeilijk. Practisch is zij reeds gegeven in Noord-Hol land, waar de commissaris der Koningin een aantal betrokken gemeentebesturen heeft uitgenoodigd om een gemeenschappelijk uit breidingsplan te ontwerpen. Natuurlijk ont trekt niemand zich daaraan; 't is de voor de hand liggende taak van het hoofd der provincie. Bovendien wordt op deze wijze de gemeentelijke zelfstandigheid, waaraan te recht algemeen zooveel waarde wordt ge hecht, op de beste wijze gehandhaafd. Wie meer dwingende, wettelijke voorschriften verlangt, zal het best doen zijn toevlucht te zoeken in wijziging van de provinciale en gemeentewetten. De oude gemeentewet, zeld zaam product van soepele en vooruitziende wetgeving heeft reeds in de artikelen 121 en 122 bepalingen over de mogelijkheid van re geling van .gemeenschappelijke zaken, be langen, inrichtingen of werken". Uitdruk kelijk worden daarbij Gedeputeerde Staten als controleurs op de plannen en op de uit voering daarvan, aangewezen. Wij begrijpen dan ook niet, waarom menschen van groole ervaring en kenners van*het gemeenterecht bij zulk een toch betrekkelijk eenvoudige zaak als de samenstelling van een gewes telijk uitbreidingsplan denken aan allerlei in gewikkelde nieuwigheden als Gewestelijke Radqn met al den aankleve van dien. Te recht noemde mr. Kruseraan dergelijke din gen dan ook ongrondwettig draconisch, cen tralistisch en bureaucratisch. Er zou voor deze zonderlingheden dan ook geen enkele redelijke verklaring zijn, wan neer men bij al de voorstanders van Gewes telijke Raden en dergelijke nieuwigheden niet telkens stuitte op de half uitgesproken gedachte; er is behalve de bebouwing nog zooveel meer tusschen, de gemeentebesturen onderling te regelen, dat daar iets op gevon den moet worden. En inderdaad verklaart de dagelijkscbe groei van gemeenschappe lijke belangen van naburige gemeenten den drang naar een gewestelijke regeling, welke niet is een provinciale. Daar is de voorzie ning met electrischen stroom, gas en water; daar zijn de ziekenhuizen en middelbare scholen; de slachthuizen en andere hygiëni sche inrichtingen en laboratoria; daar is ook het natuurschoon en de open bebouwing bij de een en het gemis daaraan bij de andere waartegenover de laatste meestal een uit muntende ligging voor handel, verkeer en industrie biedt met een schitterende outil lage van havenwerken en handelsinrichtin gen. Dat alles te zamen vormt het moderne probleem, waarvoor de oude wetten geen oplossing meer bieden. Niet enkel de uit bouw met steenen huizen, niét enkel de vraag waar en hoe de stadsuitleg het best in het algemeen belang zal plaats hebben, brengt de moeilijkheid, maar ook en mis schien nog meer de sociale en hygiënische belangen der inwoners, de levensbehoeften ook der gemeentelijke huishoudens zelf, wel ke om een regeling van onvoorziene moei lijkheden vragen. Tot nog toe heeft men zich beholpen; al blijft het de vraag, of de elec- triciteits- en watervoorziening van vele plat telandsgemeenten door de provincie wel al tijd even doelmatig is; of bij gebrek aan alle concurrentie en de practische onmogelijkheid voor vele gemeenten in ééne streek om sa men te werken, de tarieven wel matig ge noeg gehpuden worden; of er hier en daar ook geen ongeoorloofde concurrentie van een provinciaal tegenover een gemeente bedrijf te constateeren valt. Voor andere ge meenschappelijke belangen heeft de Rijks overheid zelf al reeds een streek-gewijze voorziening getroffen ais bij den keurings dienst van waren. Moeilijk kan dat gezegd worden van" armenzorg, ziekenverpleging en onderwijs, waar de kleine gemeenten nage noeg geheel aan de willekeur van de groote zijn overgeleverd wat betreft tarieven en schoolgeldheffing. En totaal onbevredigend is de regeling der grenswijziging en de fo rensenbelasting. Het zou ons niet verwonde ren, wanneer vooral deze laatste factoren een sterken prikkel vormen voor de voor. standers van gewestelijke raden bij geweste lijke plannen Er komt hieromtrent in het rapport der commissie, waarover wij in ons artikel van gisteren spraken, een merkwaar dige passage voor, aldus luidende: „Het gewestelijk plan is, naar het de meer derheid der commissie voorkomt, een mid del om langs geleidelijken weg de staatsrech telijke organisatie zich te doen aanpassen bij de feitelijke verhoudingen. Naar gelang van de omstandigheden zal de volledige sa menstelling van verschillende bebouwde kom men er door worden voorbereid, of zal er door voorkomen worden dat die centra, wel ke in het algemeen genomen economisch zelfstandig blijven, met het oog op de ver- zorging van bepaalde belangen, welke hare krachten te boven gaan, moeten worden ge, «nnexeerd „Men zou verkeerd doen om het gewes telijk plan op te vatten als bestemd om den tegenstand van omliggende gemeenten tegen de uitbreidingspolitiek van een centrumge meente te breken. Het is evengoed denkbaar, dat door het plan juist de belangen van de buitengemeente worden beschermd tegen de „aanvallen" van de stad. In bepaalde ge vallen, echter in het bijzonder daar, waar buitengemeenten zijn samengegroeid met een stad, is het onvermijdelijk aangrenzende ge meenten bijeen te voegen, wanneer men wil voorkomen, dat groote misstanden worden bestendigd of in het leven geroepen. „Het eenige doel van het gewestelijk plan moet zijn,' om de belangen van het gewest als geheel te dienen." Voor zoover wij wejen heeft nooit iemand aan een voorstander van het gewestelijk plan verwelen heimelijk een gemakkelijker methode van annexatie door groote gemeen- j ten, na tc streven. Dit excuse der commissie heeft dan ook veel van een ontkennen van geheime bedoelingen. Deze laatste behoeven inderdaad niet voor te zitten; maar dat men den bestaanden «toestand, waarin vele naast en tegen elkander aan liggende, zelfs door elkaar heen loopende gemeenten onhoudbaar acht en de tegenwoordige methode van grensregeling (annexatie) en belastingheffing zeer bezwaarlijk en in vele opzichten onbil lijk acht, daarvoor behoeft niemand zich te schamen, t Zijn slechts aanwijzingen, dat hij de Rijksoverheid tot nog toe de vooruitzien de blik ontbroken heeft om ten deze met afdoende en bevredigende regelingen te ko men. Aan den groei onzer Nederlandsche gemeenten heeft de wetgever van 1851 moei lijk kunnen denken. Hem kunnen wij thans nog roemen voor de geniale wijze waarop hij met zijn gemeentewet, regelingen voor provinciale en waterschapsbesturen enz. orde heelt geschapen in den chaos van wan verhoudingen tusschen de besturen van Rijk, Gewest en Gemeente en tusschen de stads magistraten zelf. Maar de nieuwe tijd stelt zijn nieuwe eischen en de staatsman, die op nieuw richting kan geven aan de ontwikke ling van onze publiekrechtelijke organen, schijnt helaas nog geboren te moeten worden. Aan staatscommissies ontbreekt het niet; over herziening der gemeentewet, over het scheppen van een betera verhouding tus schen de financiën van Rijk en gemeente, regeling van de administratieve rechtspraak en al dergelijke liggen rapporten en conclu sies gereed. Maar één groote, leidende ge dachte een sterke wil om te komen tot een daad ontbreekt. De pogingen van nfet-offi- ciëele lichamen ovn op congressen en door studie-commissies, door hel zenden van adressen naar de Landsregeering te komen tot verbetering, bewijzen telkens het gemis aan breed en vooruitziend staatsmansbeleid bij de centrale regeering. Bij behoud van 't goede beginsel der gemeentelijke^ zelfstandig heid zal toch eindelijk ook het inzicht moe ten baan breken, dat de zeer dichte bevol king van verschillende deelen van ons land roept om de belangen van een bepaalde streek te gaan bekijken uit het oogpunt van de gemeenschappelijke belangen, welke kringen van gemeenten-tot economische eenheden maken. I De trek naar de groote stad moet van bo- van af niet bevorderd worden; maar even min de mogelijkheid, dat de bloei eener ge meente wordt tegengehouden, door de on sociale daad van de kapitaalkrachtigen, die kans zien om aan den rand van de stad de lusten van het groote stadsleven te genieten eii de lasten te ontloopen. Dat de concur rentiezucht vaak noodgedwongen van vele gemeenten voert tot ongewenschte ver spilling van nationaal kapitaal, is mede een verschijnsel van onzen tijd. De centrale over heid, welke niet de boomen ,maar het bosch moet zien, welke de krachten der verschil lende gemeenten moet leiden tot samenwer king aan de ééne nationale welvaart, dient hier te gaan optreden; spoedig, tact- en be leidvol. Alles, wat op dit terrein buiten, haar omgaat kan niet anders dan half werk blijven! Sociëteit St. Bavo. R.K. Jongevrouwen bond 8 uur Esperanto 8 uur, Ge loof en Wetenschap.- Kwart over S, Kappersbond, 8 uur, Vioolondtrwijs. 8 uur, Boqwvakbond. 8 uur, Politie agenten. HJf 10 v. m. en 4 uur n.m. Bestuur L. T. B. half 11 v.m., Bestuur Onderwijs Commissie. L. T. B., half 4. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel „De Pelikaan", 8 uur, Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert, 23 uur. Gem. Concertgebouw. Ledenconcert H. O. V., 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89M uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9- half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26)4 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avond* van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C. Bosch). R. K- Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtenös en op Zon en Feestdagen. Uitleenen vaa boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens. dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag: en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jut op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan-, dags van 23 uur Donderdag van l2. I R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord* -■ St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Maandag, zoo lezen we in de „Telegraaf", werd de politie te Heerlen gewaarschuwd, dat zich in den trein, die uit het Noorden kwam, iemand bevond, welke verdacht werd rich aan ontvoering van minderjarigen te haoben schuldig gemaakt. Bij aankomst werd de be trokken persoon aangehouden. Het bleek de 54-jarige M. te zijn uit Haarlem, handelsreizi ger van beroep die zich in gezelschap vdn een dame naar Heerlen begeven had. Ontvoe ring kon hem echter niet ten laste worden gelegd,- doch tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens het bij zich hebben van een negental pornografische foto's, die hij in den trein openlijk vertoond had (art. 240 W. v. S.) Bovendien bleek genoemde M. in de Limburgsche bladen een advertentie te heb ben geplaatst, waarin meisjes gevraagd wer den, om als standdame op de van 49 No vember te Heerlen te houden R. I. A.-ten toonstelling dienst te doen. Een negental meisjes was op deze annonce ingegaan en bevond zich in café „Central" om zich aan te bieden. De meisjes zijn daarop door de politie gewaarschuwd. Er wordt nog een onderzoek ingesteld naar de bedoeling van de advertentie. Toch reeds geeft de commis saris van politie te Heerlen in verband met bovenstaande, een ieder in overweging, al vorens zijn kinderen in relatie te doen tre den met Wilhelm Johan Maria Martens, oud 54 jaar, handelsreiziger, wonende te Haarlem, Frans Halsstraat 25 tol het bekomen van een bterekking als „standdame" op een ten toonstelling of als mannequin, zich mét hem in verbinding te willen stellen tot het be komen van nadere mondelinge inlichtingen. Nader verneemt de „Tel." nog, dat ge noemde M. in de te houden R. I. A.-tentoon- stelling een belangrijk aandeel heeft. In ver band met de door de politie geconstateerde feiten heeft de burgemeester van Heerlen het tentoonstellingsbestuur bericht gezonden, dat de tentoonstelling, die heden zou worden geopend, niet mag doorgaan. Voor de tal rijke standhouders een kleine zestig waaronder verschillende groote firma's in Ne derland, die reeds vee! kosten voor deze tentoonstelling hebben gemaakt, beteekent dit besluit een groote teleurstelling. In verband met de aanhouding van den handelsreiziger M. naar aanleiding van een vreemde geschiedenis met standdames voor een tentoonstelling kan de Telegraaf nog het volgende mededeelen: De ondernemer der R, I. A„ een tentoon stelling van verbruiksartikelen van allerlei aard, die in een gebouw te Heerlen gehouden zal worden, heeft door zijn advocaat Mr. On land, den burgemeester verzocht, de tentoon stelling te mogen openen, in verhand met het feit, dat, hoewel ook hij in Haarlem woon achtig is, met M. niets te maken heeft en deze slechts standhouder op de tentoonstel ling is. Tot nog toe is de burgemeester echter blij ven weigeren^verlof tot opening te geven. De reden, waarom de opening niet plaats mag hebben, is door den burgemeester niet opgegeven. Voor de standhouders, die veel kosten ge maakt hebben en niet weten of zij hun stands zullen afbreken, dan wel opbouwen, is de ge- heele geschiedenis zeer onaangenaam. Bij fouilleering zijn compromitteerende brieven op M. gevonden, o.a. adressen van dertig verschillende meisjes. M. is echter voorloopig op vrije voeten gesteld, daar de bewijzen tegen hem niet van dien aard zijn, hem langer gevangen te houden. De foto's zijn in beslag genomen. Met een .der betrokken meisjes had de Te legraaf een onderhoud. Het betrof een juf frouw uit Venlo, die vCrteldc bericht te heb ben gekregen, dat zij M. hedenmiddag in den trein zou ontmoeten, waar hij kenbaar zou zijn aan een brief, welken hij in de hand aield. Hij sprak terstond over zaken en beloofde haar 10.per dag en vergoeding van on kosten. Later werd hij vrijer, maar het meis je vertelde een beetje griezelig te zijn ge weest van den man met zijn zwarten baard en ging niet verder op zijn voorstellen in. In Heerlen aangekomen, verwonderde het haar ten zeerste, dat de politie hem op wachtte en dat haar patroon verdacht werd van onzedelijke handelingen. Het gebeurde ging als een loopend vuurtje door Heerlen en werd natuurlijk erger ge maakt dan het is. Men vergeleek den Haar lemmer al met.... Landru! Toen hij op zijn stand aan. het werk wilde gaan, vroegen verschillende sollicitanten, om hem te spreken. Hij is daarop door de stand houders van de tentoonstelling verwijderd- Wij vroegen den commissaris van politie te Haarlem nadere inlichtingen. Deze kon ons omtrent den persoon van den handelsreiziger geen verdere mededeelingen verstrekken, daar bij de politie niets omtrent hem bekend was, wijl hij zich nog niet lang geleden eerst in Haarlem had gevestigd. De heeren Joosten c.s. hébben het vol gende voorstel bij den Raad ingediend: Het komt ons gewenscht voor, bij de ba- handeling van de gemeente-begrooting voor het jaar 1926, ernstig de vraag onder het oog te zien, of de verlaging van den prijs van het duinwater belangrijker moet zijn dan door B. en W. in uitzicht wordt ge steld voor 1926. Ter beoordeeling van de mogelijkheid daartoe, mist de Raad echter thans de noodige gegevens. Van belang is o.a„ hoe groot de hoeveelheid water is die over de meters wordt geleverd. De gege vens daarover worden gemist in het Verslag van het Waterleidingbedrijf. Ook is van belang eenigen indruk te hebben van de grootere aanwijzing door het plaatsen van de meters van nieuwere constructie. Een volledig overzicht daarvan is zeker nog niet mogelijk, maar van een aantal gevallen zijn vermoedelijk de gegevens wel 'bekend tn vooral in verband met de daarover geuite verwachtingen komt het ondergeteekenden onvoldoende voor, dat bij de begrooting voor 1926 roet dezen factor blijkbaar geen rekening is gehouden. Ten einde, bij de behandeling van de be grooting, met eenige kennis over deze za ken een oordeel te kunnen vormen, vragen zij B, en W. uit te noodigen, aan den Raad over te leggen; a. een opgave .van dc totale hoeveelheid M3. duinwater in 1924 geleverd aan de con tractanten bedoeld in artikel 5 van de Ver ordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater; b. een overzicht van het geconstateerde meerder verbruik bij contractanten onder a bedoeld, na de vervanging van de oude meter dcor een meter van nieuwe construc tie. Na het doodelijk ongeluk, dat Zaterdag 19 September nabij dc Kleine Houtbrug plaats vond, hebben wij er in de .Daraiaatjes"-ru briek de aandacht op gevestigd, dat het bord „Pas op voor de tram, dat was aangebracht op den hoek Kleine HoutwegKampersingel, juist op den verkeerden hoek was geplaatst Het verkeer daar wordt immers geleid vanaf de Groote Houtbrug langs dc Gasthuissingel en Kampersingel naar het Zuider Buiten Spaarne Het waarschuwingsbord stond dus aan de overzijde van de kruising bij den Klei nen Hoiitweg. We hebben toen uiteengezet, dat dit bord vóór de kruising moest geplaatst worden, dus op den hoek Kleine Houtweg Gasthulssingel. Dit is thans naar we tot ons genoegen hebben kunnen constateeren, ge beurd. Het bord is verplaatst naar den door ons aangeduiden hoek, zoodat voertuigen nu gemakkelijker vóór den Kleinen Houtweg kunnen stoppen, indien het roode licht „on veilig" aangeeft. 3 November 1925 werden in slaat van faillissement verklaard: Th. J. Keegel, kapper, te Oudewetering gem. Alkemade. Curator Mr. F. D. Theyse, te Haarlem. Jan .van Soelen, grondwerker, Haar- mermeer, Akerdijk 134. Curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, te Haarlem. P. A. Deken, incasseerder en winkelier in dameshoeden (Maison Olesen), te Haarlem, Wagenweg 3. Curator Mr. W. A, J. Stor tenbeker. te Haarlem. Jacob Goede, eierhandelaar, te Lands meer B 23. Curator Mr. C. van Sprang, te Zaandam. W. E. J. M. Hoppenbrouwer, volontair gem.-secretarie van Spaarndam, wonende te Haarlem. Johan van Vlietstraat 82. Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, te Haarlem. Willem Post, koopman in manufacturen- te Wijk aan Zee en Duin. Alkmaarsche straat weg 336 D. Curator Mr. G. E. Mellema. te Haarlem. D. van Kampen, aannemer té Bloemen- daal, de Genestetweg 20. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. W. Op 't Land, motorschipper, te IJmui den. Bloemstraat 46. Curator mr- F. A. Bij voet, te Haardenj- A. Gerrits, aannemer te Velseroord. Cu rator Mr. T. A. M. A. van Lóben Seis, te Haarlem. P. H. C. van Vuuren. aannemer te Velser oord. Curator alsvoren. L. de Jong, petroleumventer, te Schoten, Spionkopstraat 69. Curator Mr. L. Ali Co- hen, te Haarlem. J. van Breemen, muziekonderwijzer, te Aalsmeer, Weteringstraat 12. Curator Mr. L. U Rengers Hora Siccama, te Haarlem. BBEëDIGD. Als makelaars werden beëedigd de heeren: J F. Rekers, te Haarlem; A. de Lieme, te Schoten; H. J. Kappers, ip Haarlem en F. van der Waals, te Heemstede; die sub 1 in machinerieën; die sub 2 iti koloniaale wa ren; die sub 3 in hypotheken en assurantie- en en die sub 4 als bouwkundige. De afd. Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hield gisteravond een vergadering in de Tuinzaal van café Brink- mann. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer opende de vergadering en heette de aan wezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart las hierna de notulen voor, die ongewijzigd werden goegekeurd. Hierna volgde behan deling der ingekomen stukken. De heer J. L. Bouwer, bracht verslag uit van ,de te Amsterdam gehouden Algemeene Vergadering. Tijdens de pauze werden de ingezonden planten gekeurd door een commissie, be staande uit de heeren: W. Dix, D. Smit. C. v. Blankensteijn en W. v. d. Hoek. De uitslag was als volgt: Ph. Deys, met Primula Obconica, 5 punten met een vaas chrysanten 4 punten; J. J. van Cruyningen met een inzending cvpridium, 5 punten met lof: met Caelia Caoplea 5 punten en met Cattlea Fabia 5 punten; C. van Blanken- si tvn met een vaas chrvsanthen 5 punten; N.V, Kweekerij „Euchantress" voorheen H. Carlee met een inzending klein bloemige chrysanthen in 28 variëteiten, 5 punten met een extra prijs van 2.50. Hierna zou een lezing gehouden worden door den heer J. J. van Cruyningen over het kweeken van Qrch. Cypripediuro, doch wegens het late uur werd besloten deze lezing in een volgende vergadering te hou den. Een bespreking over het vormen van een reiskas was nu aan de orde. De voorzitter was van meening, dat dit niet over het bestuur moest gaan, daar dit het wenschelijker zou vinden, dat de leden het zelf onderling deden. Bovendien is ge bleken, dat zonder reiskas evengoed excur sies werden gehouden. Verschillende leden lichtten een en ander toe, wftarna besloten werd een commissie samen te stellen, dat ten doel heeft de al of niet vormming van een reiskas bij de leden te qnderzoeken. en nader onder de oogen te zien. Benoemd werden de*hee««n Warburg, W. Dix en W. v. d. Hoek. Na behandeling van de rondvraag volgde sluiting. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is bevorderd tot doctor in de technische wetenschap na verdediging van een proef schrift, getiteld; „Biochemische onderzoe kingen over het geslacht Acetobacter" en van stellingen, de heer F. Visser 't Hooft, scheikundig ingenieur, geboren te Haarlem. Gisterenmorgen |in de zitting van de Rechtbank herdacht de president, mr. P. J. G. v. d. Meulen het overlijden van mr. F. Willekes Macdonald. Spr. zeide, dat de Rechtbank met leed wezen van het overlijden had kennis ge nomen. Hef is een groot verlies voor de Balie. Mr. Macdonald was een bijzondere persoonlijkheid. Zijn nagedachtenis zal steeds geeerd blijven bij de Rechtbank. Mr. Tjeenk Willink, als plaatsvervan gend deken der orde van advocaten be antwoordde de rede van den president. Ire Balie, aldus spr. is getroffen door dit tragisch sterfgeval. Dc overledene was op één na het oudste lid der Balie. Hij was lange jaren lid van den' Raad van Toezicht en Discipline en Kantonrechter plaatsver vanger. Gewaardeerd werd steeds zijn be reidwilligheid tegenover zijn cliënten. De nagedachtenis van rar. Macdonald. aldus spr. zal steeds bij de Balie in eere wor den gehouden. Door de politie zijn in beslag gomen bij den kapper J. G. A. D. 100 Utilé-loterij- briefjes en eenige oescheiden, bij den kraandrijver C. T. 6 loterijbriefjes, bij den horlogemaker J, Th. H. 20 loterijbriefjes en bij den melkbezorger C. W. de V. 25•loterij briefjes. Proces-verbaal is opgemaakt ter zake overtreding van de Loterijwet. Hedennacht werd door de politie op de Gr. Markt door twee agenten aangehouden een man, die een gonjezak bij zich had, waarin 5 roode kolen. Hij bekende deze kooien uit een kist welke op den Bouden- horn stond te hebben ontvreemd. Wij ontvangen thans het programma van de najaarsuitvoering van den R. K. Kring op Vrijdag 6 November a.s. in den Stads schouwburg. Zooals men weet wordt door dc reciteer- afdeeling van den R. K. Kring opgevoerd „Die practische Williams", blijspel in 4 bedrijven, bewerkt naar het Engelsch, door Frans Meyer. De regie berust eveneens in handen van den heer Frans Meyer. Zooals men weet zal de reciieerafdeeling van den R. K. Kring hetzelfde blijspel Zon dag 8 Nov. a.s. spelen, als zij uitkomt in den nationalen wedstrijd, door de Rederij kerskamer Alberdingk Thijm uitgeschreven. De Rijperweg te Bloemendaal schijnt hoe langer hoe meer het geliefkoosd operatie- terrein te zijn geworden van die individuen die het met het „mijn en „dijn" niet zoo nauw nemen. Nog niet zoo heel lang geleden meldden wij een inbraak in de villa van mevr. de Wed. Huysser aan den Rijperweg. Donderdag j.l. bevatte ons blad een ver haal van een inbraak in de tijdelijk onbe woonde villa van mevr. Dudok de Wit, waarbij een groot bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen en edelgesteenten ont vreemd werd en thans, gisterenavond heb ben brutale inbrekers voor de derde maal hun slag geslagen, weer op den Rijperweg, thans in de villa van den heer G. S. de Clercq. Het geval moet zich aldus hebben toegedragen. De familie de Clercq was gisterenavond uit gedurende eenige uren, van ongeveer half negen tot half elf. Toen fij om half elf weder thuis kwamen, bemerkten zij oQgen- blikkelijk. dat er iets niet in de haak was. Overal lag de boel* overhoop, kasten waren opengebroken enz. Oogenblikkelijk werd de politie met het feit in kennis gesteld, die spoedig ter plaat se was en een onderzoek instelde. Gecon stateerd werd, dat de dief of dieven zich toegang hadden ^verschaft tot de woning dcor het indrukken van een ruit. Hedenmorgen eerst kon worden vastge steld wat vermist werd, waarbij bleek, dat de dieven geen gelegenheid hebben gehad veel mede te nemen. Een gouden horloge is het eenige dat wordt vermist. Dit wijst er op, dat de die ven in hun werk gestoord werden door de thuiskomst van de familie. De commissaris van Bloemendaal, die zelf ter plaatse het onderzoek instelde, vond eenige vingerafdrukken. Verdere sporen waren niet aanwezig. Behalve de ingedrukte ruit werd in het huis weinig vernield. Het lijdt geen twijel of hier zijn dezelfde inbrekers werkzaam geweest, die bij mevr. Dudok de Witt een bezoek hebben gebracht. Het is te hopen, dat de politie de gevaarlijke individuen spoedig achter slot en grendel zal weten te krijgen De Brusselsche trein in vertraging Ter hoogte van de Zandvoortsche laan brak Dinsdagmiddag de trekstang van den bagagewagen van den Brusselschen frein, die om half twee uit Haarlem vertrekt. Het goederen station Haarlem werd ver wittigd en om hulp gevraagd .Vandaar uil vertrok een. machine, die den trein terug bracht naar het goederen station, waar dc defecte bagagewagen werd vervangen. Om 2.48 kon de trein de reis voortzetten. Begrijpelijkerwijs ontstond eenige vertra ging in het verkeer. Als uw handen door een of andere arbeid ruw en beschadigd zijn, wrijf ze dan dadelijV in met Wederom heeft het college van B. en W. een voorstel ingediend om de z-g. commie zenhuisjes aan de Groote Houtbrug at te breken. De minderheid van het college meent dat afbraak niet noodig is omdat het verkeer ook zonder die afbraak is te ver beteren. Reeds in 1917 en 1922 besloot de Raad tot afbraak, maar beide besluiten wer den door de Kroon vernietigd als in strijd met het algemeen belang. Het is een ongewoon verschijnsel, dat in betrekkelijk zoo'n korten tijd, een zelfde voorstel voor de derde maal door B. en W wordt gedaan. Men zou geneigd zijn een minder vrien delijk oordeel over deze handelwijze van de meerderheid van B. en W. te vellen, in dien het alleenlijk den schijn wekte van ze kere „rechthaberei" of dreinen om zijn zin te krijgen. Maar als excuus moge dienen, dat de meerderheid van B. en W. overtuigd is dat, zónder afbraak van die huisjes, geen af doende verkeersverbetering bij de Groote Houtbrug is te verkrijgen. En dit zou, dunkt ons, nog geen afdoende reden zijn, om weer met hetzelfde voorstel terug te komen, ais wij niet de overtuiging hadden, dat het be zoek van Minister de Geer, aan de indie ning van dit voorstel niet vreemd is. Allicht heeft men van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om den Minister van deit gevaarlijken verkeerstoestand te overtuigen en zien B. en W. de mogelijkheid in„ dat een nieuw besluit tot afbraak, geen be zwaar meer bij de Kroon zal ontmoeten. Staat de zaak zoo, dan valt er tegen hel hernieuwde voorstel van de meerderheid van B. en W. niets in te brengen. Mocht deze keer het raadsbesluit echter weer ver nietigd worden, dan zal het voorstel, hopen we, dc eerste 25 jaar toch wel niet meer te voorschijn komen. Barometerstand 9 upr v.m,; 757. Vooruit OPGAVE: JPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.52. Naar waarnemingen in den morgen van 4 November. Hoogste Barometerstand 766.5 m.M. te T oulon. Laagste Barometerstand 736 5 m.M. te Blaavandshuk. Verwachting van den ariand van 4 tot den avond van 5 November: Krachtige tot matige, later wellicht toe nemende westelijke lot zuidelijken wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk weer regen, aanvankelijk koeler. Ziet de advertentie, omtrent onze Reclame dagen, in dit nummer van hedenavond. KASPER HIDDiNK'S WIJNHANDEL LEIDEN, 4 Nov. De ZeerEerw. Pater Prol. A. R. Welschen, benoemd tot hoogleeraar vanwege de St. Radboudstichting aan d* Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de Thomistische Wijsbegeerte, heeft hedenmiddag zijn ambt aanvaard met het houden eener rede in het Groot-Audi torium van het Academiegebouw. ROME, 4 Nov. Italië viert heden den 7den verjaardag van dén wapenstilstand. Er zal een kerkdienst worden gehouden, die zal worden bijgewoond door verscheidene leden der Regeering en het corps diploma» tique. Daarna zal Mussolini een processia leiden naar het graf van den onbekenden soldaat, waarbij 1 minuut algemeene stilte zal worden in acht genomen. In den middag zal Mussolini in het Con- stanti-theater een rede houden voor oud gedienden. De premier heeft voorts een proclamatie gericht tot het leger, de vloot en de luchtstrijdkrachten, waarin hij herin nert aan de overwinning van Italië op de vroegere vijanden. MOSKOU, 4 Nov. De Perzische ambas sade te Moskou spreekt de berichten tegen, dat Riza Khan tot koning is uitgeroepen. Hij heeft slechts dictatriale bevoegdheden der Medshilis gekregen. f-RANKFORT 4 Nov, Vernomen wordt, •dat het Britsche bezettingsleger na de ont ruiming der Keulsche zóne, het bruggen hoofd van Mainz, Wiesbaden, Rheinzau en de Beneden Tainus zal bezetten. Het Brit sche hoofdkwartier zal van Keulen naar Wiesbaden worden overgebracht. De Franschen zijn aangevangen het be zettingsregiem te veranderen. Gister zijn 33 Fransche vertegenwoordigers in verschil lende steden van het bezette gebied terug geroepen, Zij zullen niet worden vervangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1