IN EN OM HAARLEM. u*1 I yr llPlP! - - 'H cr week 0.25 Donderdag, 5 Nov. 1925.^ 50ste Jaargang No. 16190 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 6 November Dronken autobestuurders. wwvrt In de gisterenmiddag gehouden raadszitting lieten B. en W. eenige foto's rondgaan die den onhoudbaren toestand aantoonen van het verkeer aan de Groote Houtbrug. Wij reproduceeren er een tweetal van. Met bovenstaande foto had de fotograaf al een zeer gelukkig moment. Van onze Rechtbank. De brandstichting te Krommenie. De verduistering bij de Koninkl. Papierfabrieken te Velsen. Opheffen Zondagbestelling te Hillegoni en Lisse. <tW - Hierboven helpen tram, auto's, wielrijders en publiek mede om te laten zien hoe sletiit de toestand is. Donker Haarlemmermeer if winter comes. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Btoembollendiefstal te Lisse. De H. O. V. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 1 er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij v ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 1 eleloon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEINSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. ■lie abonne s op ait tuadzijn, ingevolge te verzexeringsvoórwaaraen Qflflft Levenslange geheele ongescmktheid tol werken dooi f VCjO asen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen 1 0UUU." verlies van beide armen beide beenen of beide oogen OU. bij een ongevai mei f OCn bij verlies van een ii^ncl, f 19C bij verlies van een doodelijken afloop 1 bii\3. een voer of een 0og 1 duim of wijsvinger 1 f en oij een breuk van f H Dij verlies van eer I OU." been of arm I *U andere vinger Nadat de burgemeester gisterenmiddag iet overleden raadslid, mevr. Willekes •lacdonald had herdacht, heeft de Raad den verderen tijd besteed met de behandeling van twee onderwerpen: de nazorg voor zwakzinnigen en de „Dobbelsteenen" -aan de Houtpoort Met die nazorg is het een eigenaardige geschiedenis. Men herinnert zich wellicht, c'at de heer Nagtzaam, de vroegere leider '■an.de soc. democratische raadsfractie, tot l'e groote verdedigers we hadden bijna gezegd: uitvinders van gemeentelijke nazorg voor zwakzinnige kinderen moet gerekend worden. Nu, eenige jaren na zijn lood, heeft de zaak eindelijk haar beslag lekregen; er werd een onderwijzer benoemd otn de zaak voor le bereiden; natuurlijk "iet de eerste de beste, maar een, die bij let buitengewoon onderwijs zijn deskundig heid had bewezen. Er werden rapporten opgesteld, voorbereidende maatregelen ge loften; commissies ingesteld. En eindelijk verscheen de voordracht van B. en W. tot instelling van „een dienst der gemeentelijke nazorg" met het voorstel om den bewusten ambtenaar, den heer Schuyt, als hoofd van dien dienst te benoemen. Nu had men den loop der zaken aldus kunnen verwachten: een enthousiaste ver dediging van den kant der beheerders van de geestelijke erfenis des heeren Nagtzaams; bezwaren bij de meer behoudzieke leden van den Raad, die' met al die kostbare nieuwigheden niet wenschten mee te gaan. Maar in de politiek gaan de zaken niel altijd haar natuurlijken loop. Daar was allereerst de beer Schol!, die bezwaar maakte namens de sociaal-democratische raadsfractie nota bene! tegen de over ijlde behandeling dezer zaak. Zaterdag was >''e voordracht ontvangen; er was dus geen gelegenheid geweest haar te bestudeeren. En ook er was een adres in dien geest! de organisaties van onderwijzend perso neel dienden gehoord te worden. Wethou der Bruch had gemakkelijk werk aan te toonen, dat deze zaak reeds maanden en naanden oud was en van alle kanten be- 'eken. Het hoorerf van organisaties was verder na al de gemaakte studie totaal overbodig. Een voorstel van den heer ■ïcholl om uitstel, werd dan ook met 21 togen 11 stemmen verworpen. De woord voerder der sociaal-democraten scheen daarop gerekend te hebben, want hij had oen lange speech opgeschreven, waarin hij de voordracht van B. en W. bestreed. Zijn bezwaren gingen voornamelijk tegen het samenvoegen van zwakzinnigen met sub normalen in één dienst. Sub-normalen, dat rijn achterblijvers, die echter genoegzaam van zwakzinnigen verschillen om een af zonderlijke behandeling te eischen. De beer Scholl stelde dan ook voor om in de voor dracht van B. en W. ongeveer de helft te schrappen en voorts den heer Schuyt nog niet te benoemen, maar een vrije sollici tatie open te stellen, waarna dan een meer voudige voordracht van verschillende per sonen zou kunnen verschijnen, waaruit dan de Raad een keuze zou kunnen doen. Dit laatste werd door den heer Peper ge steund. Men ziet, dat lijkt alles te zamen al heel Geinig op enthousiasme. Ook bij den heer Gerritsz ontbrak de geestdrift totaal. Deze leider der roode fractie trachtte voor te ■"ekenen, dat de heer Schuyt, die onder wijzer is aan vervolgcursus No. 3 en deze (afzonderlijk bezoldigde) taak zou behou- den, geen voldoenden tijd zou hebben om zijn functie als hoofd van den dienst Oer "azorg behoorlijk te verrichten. De heer Loosjes, die anders in de voorste riJ staat, wanneer het op bezuiniging aan komt, verdedigde nu deze voordracht met warmte en maakte aannemelijk, dat er van vermenging van zwakzinnigen met sub normalen absoluut geen sprake zou zijn; dat voorts de heer Shuyt de aangewezen man voor deze moeilijke taak was. Meer practische bezwaren kwamen van den kant van mej. Berdenis, en van den heer Boes. De eerste betoogde, dat het voorge stelde salaris te hoog was. De heer Schuyt verdient tjians 4350. Voorgesteld wordt 0tn het hoofd van den dienst der nazorg van i 4400 tot 5200 te geven. En nu stellen K. en W. voor om dadelijk het maximum van 5200 te verleenen, terwijl de salarieering Van 1700 voor den vervolgcursus blijft ge handhaafd. En de heer Boes kon zich niet Vereenigen met den zwaarwichtigen titel van ..hoofd van den dienst der nazorg." Dat dreigt een gevaarlijke gemeentelijke onder- leming met veel kosten te worden. Wethouder Bruch heeft met groote nauw keurigheid uiteengezet, hoe de heer Schuyt 2>ch zelf door zijn studie en voorbereiding, •"aar ook in de practijk, in zijn omgang met achterlijke leerlingen, den aangewezen man Voor deze functie heeft gemaakt. Daarom 's er voor een algemeene sollicitatie geen aanleiding; B. en W. moeten voordragen en s<I doen dit hier met volle kenpis van zaken, ■vat de salarieering betreft, daarvoor kon de Wethouder zich beroepen op.... den heer ^"agtz.aam, die indertijd eischle dezen amb- tenaar gelijk te stellen met een referen daris, chef van een tak van gemeentelijken dienst. Overigens legde de wethouder de Plechtige verklaring af, dat „dienst" hier eelemaal niet wilde zeggen het scheppen van een instelling met een bureau, ambte- Ten enz. De titel was slechts gekozen, omdat er geen betere benaming voor te vinden was. Inmiddels heeft de Raad op voorstel van de heeren Boes en v. d. Kamp toch het o.i. juiste besluit genomen om de functie te noemen: „hoofd van de nazorg" dus het gevaarlijke woord „dienst" te vermijden; en voorts het aanvangssalaris op 4600 in plaats van 5200 te bepalen. In repliek hebben de sociaal-democraten nog lang geprobeerd om de voordracht te verminken en de benoeming van den heer Schuyt uit te stellen. Het mocht hun echter niet gelukken; alleen den heer Peper kregen zij mee; zoodat het voorstel van B. én W. ten slottte met groote meerder heid werd aangenomen. Wij wagen ten opzichte van het verloop dezer zaak de volgende veronderstelling: Wanneer de heer Schuyt sociaal-democraat was geweest, dan was de voordracht van B. en W. misschien nog wel naar boven af gerond, met Toerende herinneringen aan het pionierswerk van wijlen-Nagtzaam, een stemmig naar de overwinning gedragen.... Daarna kregen wij voor de zooveelste maal.... de Kommiezenhuisjes! Ook dit agendapunt werd ingeluid door een tegen stander der voordracht met het verzoek om uitstel. Nu was het d'e heer Loosjes. Maar zijn voorstel kwam niet eens in stemming. Dan opende de heer Joh. Visser het groote gaschutsvuur. Ofschoon wij niet aan zijn kant staan en ook zijn waardeering voor deze resten van een ouden bouwstijl niet kunnen meevoelen, hebben wij toch bewon dering voor den moed, waarmee hij vecht voor zijn overtuiging. In een uitvoerige cn zorgvuldig voorbereide redevoering, heeft hij nogmaals de noodzakelijkheid betoogd, om de oude Dobbelsteenen te behouden. Hij herinnerde daarbij aan het indertijd ook in ons blad gepubliceerde en door hem ont worpen plan om een verkeersverbetering en verbreeding van de brug tot 25 M. te maken met behoud van de huisjes. Het lijkt orvs dan ook niet juist, dat de Raad zoo weinig aan dacht aan dezen tegenstander schonk en Wethouder Reinalda geen moeite deed om het plan-Visser serieus te bestrijden. Dat w3s toch wel mogelijk. Zoo achten wij bet o.m. èen groot bepwaar, dat bij verlaging van het brugniveau er granietentrappen tegen de "Kommiezenhuisjes zijn ontworpen; een verergering dus van de verkeersbelem- mering. De Raad scheen intusschen het verwijt van den heer Visser, dat ongeveer alle leden onbekwaam waren om over de cultuurhistorische waarde der gebouwtjes te oordeelen, zóó hoog op te nemen, dat hij zijn medelid maar praten liet. 1 Veel nieuws hebben wij natuurlijk niet ge hoord. Vermeldenswaardig is de bekeering van een vroegeren tegenstander der afbraak, mr. Heerkens Thijssen, die op grond van de groote verkeersuitbreiding, vooral door de vachtauto's, tot de conclusie was gekomen, dat instandhouding der gebouwtjes niet langer verantwoord zou zijn. Op dien grond, n.m. op verkeersoverwegingen, was ook het betoog van Wethouder Reinalda gebaseerd. Tot twee maal toe was een desbetreffend raadsbesluit door de Kroon vernietigd. Dat was de laatste maal, in 1923, o.m. geschied op de overweging, dat de verkeersbelem- mering niet voldoende was bewezen. Welnu, na dien valt' daaraan niet meer te twijfelen. De Wethouder heeft op willekeurige tijd stippen foto's laten maken van gevaarlijke momenten en liet deze in den Raad circu- leeren. Wanneer deze eventueel aan de hoogere autoriteiten worden doorgezonden, zal daarmee voldaan worden aan het ver zoek van den heer Klein, die had gevraagd om ten derde male nu eens goed op te pas sen, dat de adviseurs van de Kroon niet enkel meer tegenstanders van de afbraak zijn. De Wethouder legde voorts sterk den nadruk op het zelfbeschikkingsrecht van den Raad en wendde zich daarbij voorna melijk tot den burgemeester, die den vorigen keer het raadsbesluit ter vernietiging heelt voorgedragen. Het debat, hetwelk zich naar aanleiding van deze opmerking ontspon en waarin zich ook mr. Slingenberg mengde, zou het be langrijkste onderdeel van heel de discussie hebben kunnen worden; maar het liep door het niet begrijpen van elkanders standpunt bij beide partijen, dood. Het standpunt der Wethouders was dit; wanneer het over groote deel van den Raad (het besluit tot afbraak is nu zelfs met 31 tegen 2 stemmen genomen) en blijkbaar ook zoo goed als heel de burgerij iets wenscht wat van zuiver hulshoudelijken aard is, dan moet de voorzitter van den Raad zich desnoods met ter zijde stelling van eigen opinie burgemeester toonen en niet ambtenaar van de Kroon en zulk een Raads besluit voor de derde maal ter vernietiging voordragen. Dan zou de Raad zich ook wei eens tegen den burgemeester kunnen keeren, dreigde de heer Reinalda. De voorzitter antwoordde daarop, dat men de zaak veel te hoog opnam. Hij heeft in deze zaak een zelfstandige opinie en meent deze niet te mogen prijsgeven. Te voren had de burgemeester zijn standpunt aldus uit eengezet; de Kommiezenhuisjes moeten niet als een sta-in-den-weg van het verkeer beschouwd worden, maar juist als een voor deel, waardoor de snelheidsmaniakken verplicht zijn hun vaart te verminderen. Door afbraak zal de veiligheid dus niet ver beteren, maar verminderen. De voorzitter gaf dan ook den indruk het raadsbesluit op nieuw ter vernietiging te ^zullen voor dragen. Na afloop der zitting hebben wij den bur gemeester die anders niet van koppig heid kan beschuldigd worden nogmaals naar zijn opinie gevraagd. Hij zeide ons geen oogenblik aan het wankelen te zijn gebracht in zijn besluit om het gevallen raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Het is n.m. zijn besliste overtuiging, dat de huisjes het verkeer eer minder gevaarlijk dan onveilig maken. Het streven in alle groote steden is den laatsten tijd om op gevaarlijke kruispunten het ver keer in een engte te drijven en de bestuur ders van motorrijtuigen, vrachtauto s enz. tot voorzichtigheid te dwingen. Wij merkten op, dat standpunt te deelen, wanneer de brug maar breed genoeg was, zóó, dat men er vluchtheuvels op kon aanbrengen. Maar de burgemeester wees er ons op, dat het plan-Dumont een z.i. schitterende oplossing geeft, door n.m. het voetgangersverkeer aan beide zijden achter de huisjes om te leiden. Nu is dit juist het zwakke punt in de dis cussie, dat het plan-Dumont zoo goed als niet ter sprake is geweest. Ook is bet nooit gepubliceerd; zoodat wij er geen oordeel over kunnen veRen. En de vraag is dan ook bij ons gerezen, of de Raad zich niet opnieuw aan een échec heeft bloot gesteld, door een oplossing van het verkeersvraagstuk met behoud der huisjes te negeeren. De Kroon toch zal "het meest op deskundige adviezen afgaan. Wij voor ons kunnen ons 'geen betere oplossing denken dan door afbraak van de steenen hinderpalen: maar wij zijn in deze even min deskundig als de Raad, die ook giste renmiddag deskundige voorlichting moést ontberen. Wij zouden het beschamend vin den, wanneer de Raad van Haarlem nog maals nul op het rekwest kreeg. Maar, wat er ook gebeure, dat de toestand aan de Houtpoort binnenkort veranderen zal, dit staat nu toch wel vast. Voor de rondvraag verwijzen wij naar het verslag. Sociëteit „SI. Bavo". Haarlem's gemengd Koor, 8 uur Knipcursus, 8 uur. Rede rijkers 8 Uur. Bouwvakbond, 8 uur. Tooneelclub .Amicitia", 8 uur Stadsschouwburg. R. K. Kring, kwart over 8 uur. Brinkmann. Groote Markt. Haarl. Esperantisten-Vereeniging, 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- 'ciscui Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.rn. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's' avond» van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen" voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en aitleenbibliotbcek Jansstraat .49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken SL Marthavereeniging. Bloemhofstr 1, Zon dag? en Woensdags van 8—10 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint i Bavo - Smedestraat 23 van 810 jui op. Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van )23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de Derde Ords St Franciscns. Aanvragen te richter tot Mevr CoeBergh, Ged Oude Grachl 74, des Dinsdags vaD 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild1 met wit kruis aan den huisgeveL Een ernstige klacht. In de vergadering van den gemeenteraad van Noordwijkerbout vestigde de heer Van Noórt er de aandacht op, dat er toestan den heerschen bij den autobusdienst Kat wijk-IJmuiden, waartegen krachtig dient te worden opgekomen. Meermalen komt het voor dat de autobestuurders in dronken toestand de autobussen besturen, wat ten gevolge heeft dat er soms woest wordt ge reden en de autobussen slingerend over den weg rijden. Nog Zaterdag is daardoor in de gemeente iemand aangereden. Een passa gier uit Noordwijk is onderweg maar uit gestapt, omdat hij zijn leven in de auto niet langer veilig achtte. De heer Oostveen bevestigde dit. Ook spr. is hef bekend dat er in de autobussen van deze onderneming schandelijke dingen ge beuren vooral wanneer de pas met behou den teelt te IJmuiden binnengevallen vis- schers naar IJmuiden worden gereden. Er wordt dan in de autobussen flink getrac- teerd en ook de chauffeurs worden daarbij niet vergeten. Spreker vond dat aan dit on verantwoordelijk gedoe een eind behoorde te komen. De burgemeester zegde een nauwgezet onderzoek toe; Uit eigen ervaring kunnen wii de juist heid 'van deze mededeelingen niet bevesti gen. Wii vihden de klacht echter zoo ern stig dat wij met grooten aandrang ook de aandacht van de politie-autoriteiten in de andere gemeenten, waardoor de autobus sen rijdbn hierop vestigen. Het is ons en vele anderen trou wens opgevallen dat er met deze autobus sen meer ongelukken gebeuren dan met an dere autobussen. Er kan, indien de' klachten in den ge meenteraad van Noordwijkerhout juist zijn, niet krachtig genoeg tegen deze uitspattin gen opgetreden worden. En zelfs mag het verwondering baren dat al niet eerder de aandacht van de betrokken politie-autori teiten er op gevallen is. Het O. M. eischte een gevangenistraf van zes maanden, in aanmerking nemende, dat bekl. reeds meer in de gevangenis gezeten heeft De verdediger, mr. Ten Bockel roept de clementie va de rechtbang in. Beklaagde is van een heel goede familie, doch het is iemand, die bij veel tegenspoed ,niet meer de kracht bezit zich daarboven te ver heffen. Het is meer tengevolge van den om gang met slechte menschen, dat hij zoo is. Dan kom er bij, dat als bekl. op een ge geven oogenblik geld noodig beeft, hij het op elke manier tracht te krijgen De uitspraak werd bepaald op 12 Nov. N Een gevangenisstraf van twee jaar geëischt Vervolgens stond terecht de 26-jarige iimmerman A. N. W. uit Krommenie die op 18 September opzettelijk brand had gesticht in përcee! Stationsstraat 24. In een kast van die woning had hij een hoeveelheid pa pier met petroleum overgoten en daarop een brandende kaars geplaatst. De bedoeling was, dat, al$ de kaars zou zijn opgebrand, de vlam zich zou mededee- ien aan het papier De brand werd echter in den aanvang reeds gebluscht. Het huis was voor 2000 verzekerd, welk geld be klaagde hoopte te krijgen om zijn schulden te dekken. Bekl. zeide geheel overstuur te zijn geweest. Hij wist niet wat hij deed. De veldwachter v. d. S. als getuige ge hoord, verklaarde, 's nachts bij de woning te zijn gekomen, waar hij bevond dat de deur op slot was. Na haar ingetrapt te hebben, zag bij dat de gang en trap reeds in brand stonden. De vuurhaard bevond zich onder de trap. Getuige B. zeide wakker te zijn geworden door de benauwde rooklucht op zijn kamer. Hij hoorde iets knetteren en is oo'genblik- ke'.ijk de brandweer gaan waarschuwen. Het behang in zijn kamer was geschroeid. Getuige S. bevestigde de verklaringen van de vorige getuige. Bij 't plafond zat een kier, waardoor rook en vlammen in het naburige "nuis drongen. Het O. M. achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd. Spr. meende, dat ook levensgevaar te duchten was van de bu ren. Bekl. wilde zijn schuld dekken, doch dan is het toch geen manier van doen op een dergelijke manier aan geld trachten te komen Hij had zich beter tot zijn familie kunnen wenden. Wel zegt bekl. dat hij dat niet durfde, maar, aldus spr., is veel meer moed noodig om brand te stichten dan zich om hulp te wenden tot zijn familie Spr. meende dan ook een gevangenisstraf te kunnen eischen van 2 jaar r*et aftrek van preventief. De verdediger, mr. Blankevoort, ging in breede trekken de situatie na waarin be klaagde leefde. Zijn familie kon absoluut niet begrijpen hoe hij tot de daad was geko men. Iedereen zou hem zeker geholpen hebben. Een verzachtende omstandigheid is, dat beklaagde zijn eigen goederen in brand stak. Hij was autocratisch hetgeen hem er toe bracht. Zijn hoogmoed is voor den val gekomen. Verdediger verzocht een lichtere strafoplegging. Bekl. zette nog eens uileen hoe hij tot de daad gekomen was. Om zijn schulden te dekken had hij materialen verkocht, doch dat was niet voldoende. Teneinde raad heeft hij toen de brand gesticht De uitspraak werd bepaald op 12 Nov. Verduistering van een motorrijwiel. Hedenmorgen had zich voor de Rechtbank tc verantwoorden de 23-jarige H. J. M„ zonder vaste woonplaats ter zake verduiste ring van een motorrijwiel Bekl. had op 16 September onder bedriegeijlk voorwend sel, dat hij er een kooper voor wist, een motorrijwiel, toebehoorende aan O. te IJmuiden, mede gekregen, waarmede hij echter niet terugkeerde. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde hedenmorgen den 36-jarigen kantoorbeaien- de E. D. in dienst bij de Kon Papierfabrie ken te Velsen, die in het tijdvak van de ja ren 1923, 1924 en 1925 geldswaardige bedra gen ten nadeele der Kon. Papierfabrieken had verduisterd tot een totaal bedrag van ruim 21.000 als kashouder van genoemde firma, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest De Officier van Justitie had geëischt 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De romantische oplichter. De 25-jarige kantoorbediende W. A. M. uil Amsterdam, die te Haarlem een meisje en èen stoker respectievelijk ieder voor een Sjets, den laatste ook nog voor een regenjas en eenig geld had opgelicht, werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen hem was geëischt 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. Door de Kamer van Koophandel en Fabr. werd d.d. 7 dezer aan den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie een schrijven verzonden van onderstaanden inhoud: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ontving Uw schrijven did. 17 Augustus 1925, inzake bo vengenoemd onderwerp en deelt U mede, dat zij alle ingeschrevenen in het Handelsregister woonachtig in Hillegom en Lisse, Uw verzoek heeft overgebracht, onder mededeeling, haar te willen berichten of en zoo ja, welke be zwaren tegen de eventueele inwilliging zou den bestaan. Uit de door haar ontvangen ant woorden blijkt haar, dat een meeredrheid tegen de door U voorgestelde maatregel is. De tegenstanders verklaren, dat het afha len van brieven op Zondag, gedurende na der te bepalen uren eigenaardige moeilijk heden met zich brengt. Het is niet te ont kennen, dat voor enkelen, in hoofdzaak die personen, welke in de nabijheid van het postkantoor wonen, het afhalen van brieven op Zondag practisch mogelijk en doelmatig is. Voor hen, die op eenigen afstand van het kantoor wonen, is dat niet het geval. Daar bij komt dat voor allen het bezwaar bestaat, woorden blijkt haar, dat een meerderheid stukken aanwezig zijn Wat het bezuinigingsmotief betreft, wordt opgemerkt, dat dit alleen van eenigen om vang kan zijn, indien de bestelling geheel zou worden opgeheven, maar daarnaast ook géén gelegenheid zou worden gegeven tot het af halen van stukken. Voor laatstgenoemde werkzaamheden zullen immers 1 of meerdere ambtenaren in dienst moeten zijn. Tenslotte kan speciaal voor Hillegom en Lisse het opheffen der Zondagsbestelling voor de bloembollenkweekers moeilijkhe den veroorzaken, aangezien deze des Maan dags refeds vroeg naar de beurs in Haarlem gaan en het voor hen van belang is de voor hen bestemde brieven voornamelijk uit het buitenland tijdig te voren in hun bezit te hebben. Aan de hand van het bovenstaande meent de Kamer de door U te treffen maat regel te moeten ontraden. Men schrijft ons: Als het weer winter wordt, en dat duurt niet zoo heel lang meer, wordt het vroeg donker en komen de lantaarns aan de beurt. Och, als je zoo gewend bent 's avonds in de stad te verkeeren, merk je er al niet veel van of 't donker is. De lantaarns op straat en het licht van de étalages zijn er volop. Maar erger is het buiten En als we het hier over „buiten" heb ben, doelen we meer speciaal op den Haar lemmermeer met zijn groote, lange, rechte wegen. Stikdonker kan 't e' zoo in de lange win teravonden zijn; iedereen die om dien tijd den Haarlemmermeer wel eens bezocht heeft, zal dit volmondig beamen. De Haarlemmermeer is er, zooals men dat noemt, bijna berucht om geworden en de qualiteit van de wegen is er niet van de beste. Dat zijn dus reed? twee groote gevaren, vooral voor een druk verkeerscentrum, zoo als de Haarlemmermeer toch beschouwd mag worden. Geen, of bijna geen verlichting en slechte wegen Maar er is nog meer! Het verkeer gaat snel, steeds sneller, zoo wel bij dag als bij avond en juist bij avond is dat 't gevaarlijkst. Overdag och dan oriënteert men zich gemakkelijker, kan men zich gemakkelijker bewegen, is het uitzicht ruimer, alle voordeelen. die het gevaar uiter mate verminderen. Maar zoo iets is des avonds uitgesloten. De vurige, oogverblindende schijnwerpers der automobielen jagen over den weg en wee den armen voetganger of wielrijder als hij niet in het gelukkig geval verkeert, dat hem een automobilist tegemoetkomt, die zoo welwillend en menschlievend is. de lichten te dooven. Het mag met voldoening geconstateerd worden, dat verschillende automobilisten hef belang van eer veilig verkeer verstaan en hun lichten temperen, als de veiligheid dat vraagt, maar het blijven nog steeds uit zonderingen. En als dan weer de vorst en de sneeuw komen om de wegen glad te maken, dan is degene, die genoodzaakt is 's avonds den Haarlemmermeer te doorkruisen, te betreu ren. En is 't te verwonderen dat reeds nu de noodlottige gevolgen niet uitblijven? Men zie slechts de lijsten der verkeers ongevallen na, die telkens weer gepubli ceerd worden, om de conclusie eruit te kun nen trekken, dat Haarlemmermeer het groot ste aantal voor zijn rekening moet nemen. Wat moet eraan gedaan worden? Och, heel veel verschillende ideeën en vernuftige denkbeelden zijn er ten beste ge geven, maar we gelooven toch wel dat dit het beste is, dat iedere automobilist en ieder die voor de veiligheid van het verkeer eeni ge verantwoording heeft te dragen zooveel plichtsgevoel bezit, dat hij datgene doet en zich moreel daartoe verplicht acht, wat dé veiligheid van het verkeer kan bevorderen. Of moeten er eerst meer slachtoffers val len? De winter staat weer voor de deur en met den winter de lange donkere, avonden, vooral voor het verkeer in den Haarlemmer meer zoo gevaarlijk, maar als ieder naar beste krachten medewerkt en doet wat hij als zedelijken plicht acht dan zouden wij den aanstaanden winter misschien wel zon-' der één ongeluk doorkomen. Het ware te hopen! nE mochten de autoriteiten zorgen voor verlichting der wegen) iiiiitifin# Barometerstand 9 uur v.m.: 758 ristand. OPGAVE: LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.51. Naar waarnemingen in den morgen van 5 November. Hoogste Barometerstand 765.4 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 744.3 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 November: Meest matige, zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, aanvan kelijk waarschijnlijk nog regen, later opkla rend en iets kouder. Ten nadeele van de firma v. Til, te Lisse, zijn eergisteravond 8 manden Hyacinthen (La Victoire) een waarde vertegenwoor digende van pl.m. 1000.—, ontvreemd. De bollen stonden in een schuit bij de tuinen aan de Zwarte Haven Van 's avonds 9 uur loopt er steeds een wacht bij deze firma; toen deze kwam waren ze reeds ver. dwen en. Op Zaterdag, 7 November a. s. zal met medewerking van de Haarlemsche Orkest- vereeniging door de Amsierdamscbe Orato- riumvereeniging. onder 'leiding van den heer Van de Broecke een opvoering ge geven worden van het Oratorium ,,Die Jahreszerten" in het Concertgebouw te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1