EVENTJES LACHEN Binnenlandsch Nieuws. g* Gravin Francisca. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad. Donderdag, 5 Nov. 1925. In verband met de ambtenaren-staking in Oostenrijk wordt de naam genoemd van Mr. Zimmerman. Er is een regeling getroffen inzake de schuld van Tsjecho-Slowakije aan nEgeland. Conflict tusschen Ecuador en Columbia. Onder de radio-berichten: De Oostenrijksche ambtenaren-staking te elfder ure bijgelegd. De regeering te Peking tracht een wapenstilstand tot stand te brengeii tusschen de onderling strijdende groepen. AND De storm. De staking bij Marconi. Roeiongeluk. De stakingsbeweging. De strijd in Syrië. Amerikaansche destroyers naar Beiroeth. De burgemeestersverkiezing te New-York. Brand aan boord van een vrachtschip. De Chineesche douane conferentie. Arbeid van vrouwen en kinderen. Uit de Noord-Hollandsche polders. Intrekking der Crisiswetten. De spelling van Aardrijks kundige namen. Het bezoldigingsbesluit. Nederland naar de Amerik. plant ententoonstelling. Naturalisatie van meerderjarige kinderen. De Zuiderzeewerken. Een veiligheids-brigade. FEUILLETON. Het ministerie Painlevé. De door d£ Kamer aangenomen motie als volgt De Kamer, de verklaringen der regeering goedkeurende en vertrouwende, dat zij, in volle overeenstemming met de repu- blikeinsche meerderheid, de vredespolitiek en de financieele saneering zal voortzetten, gaat over tot de orde van den dag. Alle voorstellen tot wijziging of toe voeging werden verworpen. De communisten en de rechterzijde stem den tegen, de socialisten onthielden zich, de rad.-soc., de republ.-soc. en.de links- rad. stemden vóór. Enkele leden uit het centrum en van rechts onthielden zich. De Duitsche binnenland- sche politiek. In verband met de onthullingen van het „Berl. Tag." omtrent de houding van minis ter Schiele in het rijkskabinet verneemt de „Hamb. Korr." nog interessante bijzonder heden. Toen minister Schiele na zijn demissie afscheid nam vaij de overige kabinetsleden verstikten tranen zijn stem. Hij verklaarde, het ten zeerste te betreuren, dat de D.-nat. fractie zich had gebogen voor den druk, die door heethoofden en onverantwoor delijke afdeelingsvoorzitters was uitgeoefend. In vervolg op de besprekingen van Dinsdag met vertegenwoordigers van het Centrum, de D.-Volkspartij en de B. Volkspartij, ontving de rijkskanselier heden vertegen woordigers van de economische vereeniging. Met het resultaat, dat de vertegenwoordigers meedeelden, dat zij zich aansluiten bij het vastgestelde standpunt van de drie de re geering vertegenwoordigende partijen. Denemarken en Duitsch- land. In de Dinsdag gehouden zitting van het Folketing verklaarde de Deensche minister van Buitenl. Zaken, dat 'Duitschland ge- ruimen tijd geleden aan Denemarken had medegedeeld, dat het bereid was, met dit land een arbitrageverdrag te sluiten. De Deensche regeering heeft zich hiertoe bereid verklaard. Binnenkort zullen de onderhandelingen hierover te Berlijn beginnen. Smokkelaars betrapt. De politie te Koblenz is een uitgebreiden smokkelhandel in tapijten op het spoor ge komen. Op de stations van Bingerbrück en Koblenz zijn vijf koffers met 30 kost bare tapijten in beslag genomen, waarvoor geen rechten waren betaald. De waarde der tapijten wordt op 70.000 M. geschat. Twee Turken, die de koffers in ontvangst wilden nemen, werden door de Fransche stationswacht gearresteerd en aan de Duitsche politie overgeleverd. Vermoed wordt dat beiden slechts ondergeschikte werktuigen zijn van een uitgebreide smokkelonder- neming. De ontwapening van Duitschland. De „Voss. Z." verneemt, van betrouwbare Zijde uit Frankfort, dat in Rijnland 33 Fransche districtsgedelegeerden zijn terug-, geroepen, die niet vervangen zullen worden Volgens den „Rijksdienst" van de Duit sche pers heeft Frankrijk goedgekeurd, dat er weer een Duitsche commissaris voor het Rijnland wordt benoemd. Voor den post wordt de gezant te Madrid, Langweth von Simmern, genoemd. De Engelsche gemeente raadsverkiezingen. Bij de gemeenteraadsverkiezinge n be haalden de conservatieven te Londen 938 zetels zij wonnen er 22 en verloren er De liberalen verkregen er 27 winst 10, verlies 36. De Labour-partij verkreeg 364 zetels winst 97, vérlies 9. In Londen en de provincie won Labour in totaal 135 zetels. De vervolging der commu nisten in Engeland. Dinsdag werd voor de rechtbank in Bow- street het verhoor hervat van de twaalf communistische leiders, die beschuldigd worden van aansporing tot muiterij. Een der beschuldigden, Arthur Macmanus, die lijdende is, mocht de zaal verteten. Het ver hoor werd buiten zijn tegenwoordigheid voortgezet. Eenige beschuldigden protes teerden tegen de verklaringen der politie. De ramp in Wales. Het aantal dooden bij de ramp in Noord- wales tengevolge van het bezwijken van een dam is volgens een officieele opgave 16. Reddingsbrigades, die den heelen nacht hebben gewerkt, hebben zeven lijken ge vonden. Fascisten voor het ge recht te Londen. Dinsdag hebben te Londen vier fascisten terecht gestaan een hunner verscheen in een zwart hemd met monocle die op >17 October een vrachtauto van de „Daily Herald," bevattende 8000 exemplaren van het blad, hadden weggenomen, met het doel de verschijning er van te vertragen. Zij moesten beloven de orde niet meer te ver storen onder verbeurte van 100 pond elk. Indien zij hun belofte schenden, krijgen zij zes maanden gevangenisstraf. De magistraat voor wien zij verschenen, gaf hun in over weging dienst te nemen bij de politie-reserve. De stakingsbeweging in Oostenrijk. In weerwil van de afkondiging der staking door de ambtenaren worden de onderhan delingen met de regeering voortgezet. Indien de onderhandelingen tusschen Ramek en de ambtenaren niet tot een verge lijk leiden en de staking inderdaad Donder dag uitbreekt, zal het kabinet-Ramek on verwijld aftreden. De laatste bespreking van Ramek met de ambtenaren moet zeer dramatisch zijn ver- loopen. Toen de ambtenaren hun verontwaardi ging uitten over het h. i. geringe inzicht van den volkenbondscommissaris Zimmer man, verzocht Ramek hun geen critiek te oefenen op een persoonlijkheid van interna tionale beteekenis. De bondsminister van financiën, die de besprekingen bijwoonde, riep uit: Indien gij thans het werk neerlegt, zal, dit de laat ste staking in den Oostenrijkschen staat zijn. De houding van na Zimmerman. Nu de bakkersgezellenstaking te Weenen een feit is geworden en de eerste gevolgen daarvan zich reeds doen gevoelen, en de sta king der ambtenaren steeds dreigender wordt gisteren liep het ultimatum af en hedenochtend zal eventueel het werk wor den stopgezet staat Oostenrijk voor een geweldige beproeving, die ook de aandacht van het buitenland opnieuw op dit onge lukkige land zal vestigen. Maandagavond zijn de onderhandelingen tusschen de regeering en de vertegenwoor digers der ambtenaren, na drie dagen te hebben geduurd, afgebroken zonder tot een resultaat te hebben geleid. Volgens een B.T.A.-bericht uit Weenen van Maandag morgen zouden zij weer hervat zijn en hoopt men nog altijd, dat op het laatste öogenblik een compromis zal worden gevonden. De re geering hield tot dusver vast aan haar laatste aanbod, n.l. 25% van het maandsalaris met Kerstmis betaalbaar, hetgeen een uitgave van 12 millioen schilling zou beteekenen. De ambtenaren daarentegen eischen met Kerstmis een halve maand salaris en met '26 te beginnen een blijvende salarisverhoo- ging- De Weensche correspondent van de „Frankf. Z." meldt, dat, naar algemeen wordt verklaard, het verzet van de regee ring tegen die eischen het gevolg is van de houding van den commissaris-generaal mr Zimmerman. In den loop van de onderhan delingen heeft de bondskanselier nog eens getracht de toestemming van den com missaris-generaal te krijgen voor bepaalde concessies aan de ambtenaren. Maar mr. Zimmerman verzette zich niet alleen tegen'de door de regeering gedane financieele belof ten, maar hij weigerde ook het plan tot op neming van een buitenlandsche leening, ter bevrediging van de eischen der ambtenaren, bij den Voikenbondsraad te bepleiten. Te vens wees hij het tweede plan der regeering af om de middelen voor een buitengewone steunverleening te verkrijgen door bijzoti- dere besparingen, omdat hij aan de moge lijkheid van zulke besparingen niet gelooft. Volgens een Woensdagmiddag uit Weenen ontvangen telegram zouden de onderhande lingen tusschen regeering en ambtenaren om twaalf uur tot overeenstemming hebben geleid. Met het gevolg, dat het stakingsbevel is teruggetrokken. De schuld van Tsjecho- Slowakije aan Engeland. De Tsjecho-Slowaaksche schuld aan Enge land is geregeld. Zij bedraagt 900.000 en zal worden terugbetaald in tien jaar- lijksche termijnen. Het totaalbedrag omvat alle vorderingen ten aanzien van de schuld. De schuld werd aangegaan in verband met de repatrieering der Tsjecho-Slowaaksche troepen uit Siberië na afloop van den oorlog. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije bij den Paus. Omtrent het bezoek van ex-koning Fer" dinand van Bulgarije bij den Paus, wordt gemeld, dat de Paus hem in zijn particuliere bibliotheek ontving. De audiëntie duurde ongeveer een uur. Gisteren heeft de ex-koning in zijn hotel Kardinaal Gasparri en andere geestelijke hoogwaardigheidsbekleders ont vangen. Deze bezoeken geven aanleiding tot ver schillende veronderstellingen, waaronder deze dat Ferdinand de verhouding tusschen het Vatikaan en zijn land zou willen verbeteren. Van bevoegde zijde wordt evenwel mede gedeeld, dat zijn bezoek aan den Paus een gewoon karakter draagt, zooals het bezoek van alle vooraanstaande personen als zij in Rome vertoeven. Het Grieksch-Bulgaarsche geschil. Het gebeurde op 19 October. Volgens berichten uit Athene wordt in het rapport der militaire attache's te Denmis Kapoe aangetoond, dat de Grieksche schild wacht op 19 October op Grieksch gebied zou zijn gedood en vervolgens naar Bulgaarsch gebied zou zijn gesleept. De Ooorlog in Marokko. Het bekende Lagerhuislid Commander Kenwarhy heeft het dezer dagen voor de Riffijnen opgenomen in een rede, welke hij te Londen heeft gehouden. Engeland dient niet te vergeten, zoo zeide hij, dat de Rif fijnen gedurende den oorlog zijn vrienden waren. Hij herinnerde er aan dat in 1917, toen de levensmiddelentoevoer naar Gibral tar van Spanje moeilijk werd, de Riffijnen aanboden Gibraltar van levensmiddelen te voorzien en dit ook inderdaad van Marokko uit deden. De Riffijnen waren eveneens be hulpzaam bij het verschaffen van inlichtin gen over de Duitsche duikbooten. Hij ver klaarde dat de Riffijnen niet slechts voor hun onafhankelijkheid strijden, maar ook om hun volk eenvoudig en buiten corruptie te houden, om hun woningen heilig en hun vrouwen rein te houden. Zij hebben gezien wat er elders onder den invloed van andere landen is geschied. Abd el Krim is een man, die onder de groote bevrijders in de geschie denis voortleven zal. Uit Sjanghai worut gemeld, dat er een algemeen gevoel van ongerustheid heerscht wegens den dreigenden oorlog tusschen Tsjekir-ng en Fengtien, De troepen van Tsekiang hebben het arsenaal van Loenghoea heropend voor de vervaardiging van munitie en zich met geweld meester gemaakt van de noodige machinerieën, aan de Chineesche Kamer van Koophandel toebehoorende. Twee Amerikaansche zen delingen gevangen geno men. De Amerikaansche consul te Hongkong meldt aan de Amerikaansche legatie te Peking, dat twee Amerikaansche zendelingen door bandieten op het eiland St. Johns ongeveer 120 mijlen ten Zuid-Westen van Honkong worden gevangen houden. De orkaan in de Perzische golf. Volgens betrouwbare inlichtingen uit Bah rein, zouden er 450 parelvisschers verdron ken zijn bij de jongste orkanen in de Perzi sche golftevens wordt echter gemeld, dat 160 menschen bij Katif door vallende hoo rnen zijn gedood. De gebeurtenissen te Da mascus. De Syrische koloniën in Duitschland heb ben tot den Volkenbondsraad een protest gericht tegen het optreden der Franschen in Syrië. Te Damascus is het kalm. De politio- neele operaties op de Hermon hebben ge leid tot de ontwapening van alle dorpen. De verkiezingen in Canada. Als vrijwel vaststaand wordt aangenomen» dat de regeering niet zal aftreden maar dat Mackenzie King in functie zal blijven en in Januari voor het parlement zal verschijnen. De premier, die zijn zetel bij de verkiezing verloor, zal waarschijnlijk trachten opnieuw gekozen te worden in Ontario, waar een van zijn gekozen aanhangers voor hem op staat om hem in staat te stellen den zetel te betwisten. Een conflict tusschen Ecu ador en Columbia. Een telegram uit Guayaquil aan het blad El Diario meldt de verbreking der diploma tieke betrekkingen tusschen Ecuador en Columbia tengevolge van de ratificatie van het verdrag inzake de grensregeling tus schen Columbia en Peru, waarbij zekere landstreken aan Peru worden afgestaan. Het telegram voegt er bij Naar het schijnt heeft Columbia deze landstreken van Ecuador ontvangen op voorwaarde, dat zij nimmer aan een ander land behalve Ecuador zouden worden afgestaan. De burgeroorlog in China. De „Times" verneemt uit Hongkong, dat de troepen uit Kanton onder Tsjang Karsjek Swatau hebben genomen. De volgelingen van Tsjen Tsjiioeng Ming zijn teruggetrok ken naar Foe kien en Kiangsi. Het verzet op de andere fronten is blijkbaar in elkaar ge zakt, zoodat de troepen van Kanton baas zijn in de provincie Kwangtoeng. De oorlogsschepen en transportschepen, die verleden week van Tsingtau naar Haitsjau vertrokken, zijn daar gisteren teruggekeerd na ammunitie en voorraden te hebben ont scheept. Zij hunkeren thans naar het heet om de forten van Woosoeng met den grond gelijk te maken en aldus in het district Sjanghai vasten voet te krijgen Het groote stoomschip „Berengaria van de Cunardlijn dat gisteren te Southampton is aangekomen, heelt twee dagen met hevi- gen storm te kampen gehad. Buitengewoon hooge golven sloegen over het dek. waar door 26 passagiers gekwetst werden. Uren lang werden de opvarenden heen en weer geslingerd zonder houvast te kunnen krijgen. Verwacht wordt dat de voorstellen, die werden gedaan tot bijlegging van het con flict bij Marconi, nog heden tot opheffing der staking zullen leiden. ij Bij een oefening van zes roeibooten eener school voor lichaamsoefeningen op de Te- geler See sloegen gisterenmorgen., tengevolge van den krachtigen golfslag, alle 6 booten om. Van de 32 inzittenden konden 31 wor den ered, een wordt nog vermist. De dreigende staking, der ambtenaren in Oostenrijk, is bijgelegd. In een gesprek, dat de correspondent van Reuter met enkele .toonaangevende Droe- zen had, spraken dezen niet onvriendelijk over generaal Sarrail, doch zeiden, dat hij geen poging had gedaan om hun standpunt te begrijpen en dat de toestand tenslotte ondragelijk was geworden. Ondervraagd over hun eischen antwoordden dc Droe- zen, dat zij tevreden zouden zijn met dat wat Irak bezjt. Twee Amerikaansche destroyers, die te Alexandrië op instructies wachten, zijn haastig naar Beiroeth vertrokken. Hei vertrek van de Amerikaansche des troyers naar Beiroeth is slechts een voor zorgsmaatregel, daar gemeend wordt, dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat voor de Amerikanen te Beiroeth en Damascus. Uit New York wordt nader gemeld, dat Walker, de candidaat vande democraten en van Tammany Hall met eén meerderheid van ongeveer 400.000 stemmen tot burge meester van New York is gekozen hetgeen beteekent. dat de geheele lijst van Tam many voor de functies in het gemeentebe stuur is gekozen. Onder de „aldermen" welke gekozen werden bevindt zichde republikeinsche mrs. Pratt. Het Britsche stoomschip „Rsssay" redde de bemanning van zeventien leden van het vrachtschip „Algiers", aan boord waarvan op 1 November onder de kust van Virginië brand uitbrak. De Dinsdag gehouden bijeenkomst van de commissie inzake de tariefautonomie heeft, naar men meent, de atmosfeer ge zuiverd. Vernomen wordt, dat de Engelsche delegatie, die het in het algemeen grooten- deels met de Amerikaansche voorstellen eens is. niet het voornemen heeft, een af zonderlijk schema voor te stellen, daar zij gelooft, dat de tot nog toe naar vofen ge brachte voorstellen niet onvereenigbaar ziin en een behoorlijke grondslag voor discusie vormen. De regeering gaat voort met po gingen om vrede tusschen de tegenover el kaar staande groepen te bewerkstellingen. Dc bladen melden, dat besloten is om een specialen pacificatiecommissaris te benoe men die naar Hsoetsjaufoe en Pengfoe gaat om een wapenstilstand tot stand te bren gen. Intusschen wordt- melding gemaakt van eer. groote militaire bedrijvigheid aan den kant der Mandsjoerijsche autoriteiten DIPLOMATIEKE AANLEG. Waaraan werkplaatsen moeten voldoen. Afgekondigd in 't Staatsblad is thans het K. B. van 19 October 1925, tot nadere wij ziging van het Arbeidsbesluit-1920. Door deze wijziging wordt de mogelijkheid van vrijstelling van zekere verbodsbepalingen ge handhaafd. Hier laten wij volgen op welke wetsbe palingen het gegeven voorschrift betrekking heeft: ,Een jeugdig persoon of eene vrouw mag in eene fabriek of werkplaats geen arbeid verrichten in een werklokaal, dat niet voor eiken arbeider een vrye luchtruimte heeft van ten minste 6 M.3, waarvan ten minste 2.40 M.3 boven een hoogte van 1.80 meter. (Art. 16, 1, Arbeidsbesl.-192|)). „Een jeugdig persoon of eene vrouw mag in eene fabriek of werkplaats geen arbeid verrichten in een werklokaal, dat niet ge durende den werktijd voldoende is verlicht." (Art. 19 als vor.en). Een jeugdig persoon of eene vrouw mag in eene fabriek of werkplaats geen arbeid verrichten in een werklokaal, waar niet ge durende den werktijd op doelmatige wijze voldoende toevoer van versche Hicht en af voer van bedorven lucht is gewaarborgd, en waar hinderlijke tocht niet is vermeden." (Art. 20, als voren.) Ook de artikelen, waarin de vorenaange- haalde voorschriften van toepassing worden verklaard op werkplaatsen, waar wasch- goederen worden gestreken, en op winkels en apotheken, alsook kantoren vallen on der de categorie, welke alsnog voor ont heffing in aanmerking kómt. Ten slotte ook de bepaling, dat een jeug dig persoon of eene vrouw in een winkel of in een apotheek geen arbeid mag verrich'- ten, tenzij zorg wordt gedragen, dat voor hem of haar een privaat beschikbaar is, dat zoodanig is gelegen en ingericht, dat het gedurende zijn of haar verblijf in den win kel of de apotheek behoorlijk te bereiken en te gebruiken is. Electrificatie-plannen. De onder Oude- en Nieuwe Niedorp ge legen Noord-Hollandsche polder Ooster- kamperpolder Westerkamperpolder en Leij- erpolder samen groot ruim 700 hectaren, besloten onlangs tot invoering van gemeen schappelijke electrische bemaling. Aan het ingenieursbureau W. C. en K. de Wit te Amsterdam werd opdracht gegeven tot het ontwerpen van plannen. Thans blijkt, dat met genoemd besluit de electrificatie nog geenszins vaststaat. Een zeer groot deel van dc ingelanden is met het beginselbe sluit, in een door slechts weinigen bezochte vergadering genomen, weinig ingenomen. Verwacht wordt, dat als omtrent de defi nitieve plannen beslist moet worden, deze nog groot gevaar zullen loopen in een be ter bezochte ingelandenvergadering te zullen stranden. De uitvoer van boter en kaas. Verschenen is het voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisiswetten. Vele leden waren teleurgesteld dat niet ook de wet van 3 Augustus 1914 houdende verbod het uit- en vervoer van sommige artikelen voor intrekking wordt voorgedragen. Deze wet vindt op het oogenblik nog toepassing t.a.v. den uitvoer van boter en kaas en naar men meende te weten, ook nog t.a.v. den uitvoer van eenige land- en tuinbouwproducten. Een zoodanige toepassing schijnt echter niet juist. Deze wet is een crisiswet en behoort thans te verdwijnen. Het schijnt in de be doeling van de Regeering te liggen, door handhaving van de desbetreffende regeling den expott van boter en kaas zonder Rijks- merk tegen te gaan tot het aanhangige ont werp tot regeling van den uitvoer van bo ter en kaas tot wet za] zijn verheven. Deze toepassing van genoemde wet werd in strijd met de bedoeling en niet geoorloofd geacht. Woensdagochtend heeft de Minister van Oorlog de Interdepartementale Commissie geïnstalleerd inzake de spelling van aard rijkskundige namen. Behandeling in het Georg. Overleg. Men meldt uit Den Haag: In haar verga dering van Maandag 2 en Dinsdag 3 Novem ber behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, uitvoerig de door de regeering bij haar aan- Moeder: „Waarom laat je meneer die, nootjes geven: hij heeft toch gezegd, dat je zelf een handje vol mag nemen?" Wimpie: „Meneer heeft veel grootere handen dan ik!" DEMOCRATIE. Een millionair, die juist in zijn auto wil de stappen, werd lastig gevallen door een krantenjongen. Hij snauwde den jongen toe: „Nee, ik moet geen krant. Maak dat je weg komt!" „Een beetje kalm, meneer", antwoordde de jongen. „Het eenige verschil tusschen u en mij is dat u aan uw tweede millioen bezig is, terwijl ik nog aan mijn eerste werk!" PARVENU. A.: „Amice, gebruik je wel eens padde» stoelen?" O.-W.'er: „Pardon, pardon. Als ik zit, dan is het uitsluitend in een clubfaleuil". EEN TROOST. „Maar jongen, wat zie je er uit! Heb je weer met Paul gevochten? Foei. schaam je! Ik zal je een heel nieuw pak moeten koopen". „O moeder, wees maar niet boos. Dan moet u Paul eens zien. Zijn moeder zal een heel nieuwen jongen moeten koopen!' hangig gemaakte voorstellen tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit voor de Bur gerlijke Rijksambtenaren 1925. Op sommige der van organisatie zijde daarbij kenbaar gemaakte wenschen, zegde de regeeringsdelegatie nadere overweging toe. Een inzending van 100.000. De hlederlandsche Bond van Plantenhande- ren heelt besloten, op dc tentoonstelling te Philadelphia een beeld te geven van de Ne- derlandsce kweekerijen op een wijze, zooal' nog nooit geschiedde. Een collectie ter waarde van circa 100.000 zal worden, uitgezonden, indien althans de daarvoor noodige ontheffing op de invoerbepalmgen zullen worden ver- kregen. Verschenen is het Voorloopig Verslag be treffende het wetsontwerp tot naturalisatie van: le. Bernard Baruch en 19 anderen en 2e.Arthur Aronsohn en 20 anderen. Eenige leden verklaarden, er bezwaar te gen te moeten maken, dat gevolg word' ge geven aan verzoeken van meerderjarigen cm onder de door hun valer of moeder aan gevraagde naturalisatie te worden begre pen, tenzij deze naturalisatie-aanvrage ge schiedde op een tijdstip, waarep met eenigen grond kon worden aangenomen, dat de na turalisatie vóór het intreden van de meer derjarigheid van bedoelde kinderen tot stand zou zijn gekomen. Zij zouden gaarne vernemen, of de regeering deze opvatting deelt. Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1926. Aangezien de beslissing, welke dit jaar zal zijn te nemen ten aanzien van de' ver dere voortzetting der werken nog niet ge vallen is, heeft de thans ingediende begroo ting een voorloopig karakter en zal zij te zijner tijd overeenkomstig de le nemen be slissing suppletoir zijn te wijzigen. Thans wordt echter ook 600.000 aangevraagd voor de uitvoering van werken met betrek king tot de afsluiting van het Amsteldiep. Het dagelijksch hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van particuliere chauf feurs zal op de hoofdbestuursvergaderini.' van 6 dezer voorstellen indienen om te ge raken tot oprichting van een „veiligheids- brigade", in het bijzonder uit leden van ge noemden bond. Het ligt m de bedoeling alleen gebruik te maken van die leden, die minstens 5 jaren practijk hebben, bekend staan als bezadigde chauffeurs en- een aanbeveling overleggen van hun patroon. Het doel van deze brigade is, een voor beeld te geven, hoe moet worden gereden, ten einde geen ongelukken te veroorzaken en automobielbestuurders te waarschuwen, wanneer op een of andere wijze de veilig heid van het verkeer zal worden benadeeld. Auto en uniform zullen van een bepaald kenteeken worden woorzien. Aan de politie-autoriteiten zal medewer king worden verzocht. 24 En waar kon ze hulp en bescherming gaan Zoeken? 2e riep Dominique, en vroeg hem, om naar doctor Martin te gaan, en te vragen, of Ze hem eenige oogenblik ken zou kunnen spreken. 2e hoopte dat hij nog thuis zou zijn. Doctor Martin was de eenige mensch op de wereld, waarin ze vertrouwen had. Ook haar -vader had zooveel vertrouwen in hem gehad, en had ook zooveel van hem ge houden. In zijn laatste levensdagen was doctor Martin voor den armen graaf Rudi zoowel troost als hulp geweest. En in deze allermoeilijkste aangelegen heden van haar leven zou hij ook haar wel tot raadsman willen strekken. 2ijne woorden zou ze als een orakel be schouwen. 'Ze had de vaste overtuiging, dat hij tegen haar zou spreken, zooals hij tegen haar gestorven vader gesproken zou hebben. 2e had nu een bepaalden afkeer tegen een huwelijk met Buffo. Ze beminde hem niet, maar als het zijn moest; zou ze toch er toe kunnen besluiten, hoewel ze nu ook een groote minachting voor hem gevoelde. Kort geleden had ze hem toevallig in den laten avond in burgerkleeding ontmoet, toen ze van een bezoek aan eene arme zieke in een der achterbuurten terugkeerde. En hij wandelde toen met een jong meisje aan den arm, in gezelschap van eenige vroo- lijke'vrienden. Verontwaardigd had ze die ontdekking aan hare moeder medegedeeld. Maar gravin Francisca had onverschillig de schouders opgehaald en geantwoord „Ge zult later in uw leven nog wel meer ondervinden." En toen had Catharina maar niets meer gezegd. Het duurde niet lang, of Dominique kwam terug, om haar mede te deelen, dat doctor Martin nog thuis was en haar bezoek zou afwachten. Maar toen Catharina de weinige straten had doorloopen, die haar van de woning van doctor Martin scheiden, gevoelde ze opeens haar moed zinken. Wel is waar had hij haar veel goedheid en deelneming betuigd, maar nu ze op het punt stond, zijne bemiddeling in te roepen in eene zaak tusschen haar en hare moeder, werd ze het zichzelve bewust, dat hij haar toch eigenlijk geheel vreemd was. Ze aarzelde een oogenblik. Maar toen trad ze beslist zijne woning binnen. Doctor Martin wachtte haar af in zijne ontvangkamer, een ruim helder verlicht ver trek, aan welks wanden êen aantal gravures naar schilderijen van beroemde meesters hin gen. De geheele inrichting van dit vertrek ge tuigde van fijnen smaak. Doctor Martin zat vóór een der hooge vensters, en richtte met welgevallen het oog op zijn jeugdige bezoekster die met lichte schreden het vertrek binnen kwam. „Hoe Veel verschilt zij toch van hare moe der" zoo dacht hij bij zichzelven. „Al ih hare jeugd trad zij met zooveel beslistheid op, alsof de geheele wereld zich voor haar moest buigen. Wel heeft zij veel in haar leven be reikt, maar toch is zij nu een ongelukkige vrouw." „O, neem het mij niet kwalijk, doctor, dat ik u in uwe drukke bezigheden kom sto ren" zoo begon Catharina, terwijl ze hem de hand reikte. „Ik zal u zoo kort mogelijk de reden van mijn bezoek mededeelen. Natuur lijk kom ik u hulp vragen. Dat zult u wel dadelijk hebben begrepen. Alle menschen komen immers uwe hulp inroepen." „Het is mijn beroep, overal hulp te bren- 1 gen, waar ik kan" zei doctor Martin met vriendelijken glimlach, terwijl hij haar uit- noodigde, plaats te nemen. „Als ik niet geweten had, hoe goed en hulpvaardig en geduldig u voor iedereen zijt, dan zou ik het niet gewaagd hebben, bij u te komen" vervolgde Catharina. Misschien had nog nooit een lof den ern- stigen man zoo aangenaam in de ooren ge klonken als deze met zooveel overtuiging uitgesproken woorden van het jonge meisje. Geen moeite, geen opoffering zou hem te veel zijn, haar in haar nood bij te staan. „O, zeg mij toch openhartig, wat u kwelt" antwoordde hij vriendelijk. „Maar wat zie ik U hebt geweend, gravin, en bitter ge weend," voegde hij er bij, terwijl hij haar medelijdend in de oogen zag. „Ik gevoel zoo diep het gemis van papa" zoo zei ze bijna fluisterend. „Als hij nog leefde, dan zou ik niet zoo radeloos zijn. Maar ik zal kort zijn.Het is u bekend, dat ik met luitenant Bern verloofd ben.". Doctor Martin knikte toestemmend met het hoofd. „Luitenant Bern heeft mij verklaard, dat het noodig was, dat mama van de agentuur van de Diamantos-druppels afstand deed, terwille van onze verloving." „Ja, van zijn standpunt had hii in dat op zicht ook niet geheel en al ongelijk, gravin" zei doctor Martin ernstig. „Ik heb u mijne meening omtrent dat geneesmiddel al dui delijk uiteengezet. En in zijne positie als of ficier had hij gelijk, dat te verlangen." „Maar ik zou niet willen trouwen met iemand, die ook maar in het allerminst be vreesd was, dat hij door mijne familie zou kunnen worden gecompromiteerd. Dat denk beeld zou voor mij onuitstaanbaar zijn. En bovendienHet was Buffo volkomen onverschillig, of papa bleef leven of stierf, en daarom houd ik niet «neer van hem, en wil ik niet met hem trouwèn. Maar mama staat er beslist op dat ik het wel doen zal." „Zoo. Staat uw mama er beslist op?.... Ja, daartegen kan ik niets doen. Tegenover den wil van gravin von Hollenstein ben ik volkomen machteloos." „Neen, doctor, zóó moogt u niet spreken," zei Catharina op smeekenden toon. „Juist naar u zal mama willen luisteren. O, ik smeek het u, red mij toch." 2e zag hem aan, maar toen ze de uitdruk king van zijn gelaat zag, werden hare wangen vuurrood. Nog nooit in haar leven had iemand haar met zulke oogen aangezien. Medelijden, teederheid, bewondering la gen in zijne blikken te lezen, maar ook nog iets anders En dat was het, dat haar deed blozen. Eene groote verwarring maakte zich van haar meester. „Helaas, als u mij toch niet helpen kunt, dan zal ik maar heengaan," stamelde ze. Maar in den toon waarop ze dat zeide, meende de ernstige man iets te ontdekken, dat hem moed gaf, het beslissende woord te spreken. „Gravin," zoo zei hij met van ontroering bevende stexp, „zou ik de taak op mij mogen nemen, als uw beschermer op te treden, voor uw geheele leven 2wijgend reikte Catharina hem de hand. „DeVoorzienigheid heeft het zoo beschikt," zei doctor Martin ernstig, „en nu gij mij het heilige recht hebt gegeven, uw beschermer te zijn, zal alles weer goed worden." Maar opeens verschrikte Catharina. Ze trad eene schrede terug en eene moede- looze uitdrukking kwam op haar gelaat. „MamaWij hebben mama geheel vergeten," zoo zei ze treurig, „zij kan onmo gelijk in onze verloving toestemmen." „Toch zal ze het moeten doen" zei doctor Martin vol overtuiging. „Uwe mama is te verstandig, om zich tegen Gods wil te dur ven verzetten." „Tegen den wil Gods herhaalde Catha rina ernstig, terwijl ze doctor Martin vragend aanzag. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5