mi Gd Voor geest en hart. MARK™IEUWS' Radio-omroep. IDTS JSfe MIJNHARDTS Hoest siropen Ongeluk met tragischen afloop. De raillooze omnibus. De gevolgen van detective romans. Belgische inbrekers gearresteerd. Goederenwagen bij Dordrecht ontspoord. De Spaansche schatgraver weer aan 't werk. Met den auto over den kop. Kubisme op bet kerkhof. verzachtende Mijnhardts Borsthoning-5iroop flsc.60ct ïlijnhardts Thijmsiroop per flacon 75ci: Anqa-5iroop(cok bij Kinkhoest)flac.1,75 Dij Apoth.en Drogisten Afpersing. Oplichting te Sas van Gent. Diphtheritisbestrijding te Deventer. VISSCHERU, Was van de Maas. RADIO- 7R of LUIDSPREKERS bl' per week. omplete 3 lampstoestellen vanai f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. De opkomst van het Profes» tantisme in Nederland. Over kunst en maatschappij Te Ulft is het zoontje van den heer B. in botsing met een wielrijder, doordat hij achteruit liep, komen te vallen. Hij was een oogenblik onwel, maar nadat hij korten tijd te bed had gelegen, gevoelde hij zich weer geheel in orde. Na nog zijn avondeten gebruikt te hebben, ging hij naar bed, waarna hij moest braken. De toestand ver ergerde, zoodat 's nachts de dokter werd ontboden, die het ergste vreesde. Zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen, is bet 11-jarig knaapje overleden. Het Elektrotechnische Zeitschrift van 29 Oct. maakt melding van goede resultaten, te New-York verkregen met den railloozen omnibus met draadgeleiding. Een dergelijk® lijn was den lsten November van het vo rige jaar door de zakenwijken van New- York geopend ter lengte van 3.5 K.M., omdat de vernieuwing van de rails der oude tramlijn te veel gekost zou hebben De proef werd ondernomen met 4 omni bussen met elk 31 zitplaatsen. Op den der den dag werden 804 passagiers, op den 15den dag reeds 1735 passagiers vervoerd, tegen 940 op 'denzelfden dag in het voor afgaande jaar. Dit resultaat moedigt de onderneming tot uitbreiding aan, vooral omdat de vernieuwing en verbetering van het plaveisel minder kostbaar is dan ver vanging van de rails. De rijtijd over het tra ject van 3.5 K.M. is 18 minuten. Er zijn hel lingen van 5 tot 8 pet. Midden in de Co- 'umbiastraat zijn op een smal verhoogd voetpad masten opgesteld met uitleggers naar beide kanten. De toevoeging van den electrischen stroom is bijna gelijk aan die van de tram en kon voor een deel ook van deze worden overgenomen. Met 2 stangen wordt de stroom van de masten naar de wa gens toegevoerd. Deze laatste worden elec- trisch verwarmd en verlicht. Zij hebben 2 motoren van de General Electric Co. van elk 25 P.K. Be raillooze omnibus, schrijft het tijd. schrift heeft hier zijn superioriteit tegen over de tram op rails bewezen. Men wil op dezen weg voortgaan, zooals de onder neming mededeelt. Eindelijk begint men in te zien, welke beteekenis een dergelijk-be drijf heeft, nu er in New-York practische proefnemingen hebben plaats gehad. In. Duitschland kan men het zoover nog maar niet brengen, daar blijft men zich op de eerste mislukkingen blind staren. Twee jongens te Apeldoorn bij 't inbreken gearresteerd. Dinsdagavond heeft de gemecnte-politie ran Apeldoorn op heeterdaad betrapt op diefstal met braak in een kiosk aan de Loo- laan een tweetal jongelui, v. W. en K., die beiden voorzien waren van verschillende in brekerswerktuigen en zich reeds in het be zit hadden gesteld van eenige tientallen ree-, pen chocolade. In de kiosk hadden zij zich reeds te goed gedaan aan allerlei biscuits. Zij bekenden bij hun verhoor zich een naar weken geleden eveneens door braak toegang te hebben verschaft in een kiosk aan den Arnhemschen weg. De beide jeugdige daders, resp. 17 en 16 .aar en kinderen van achtenswaardige ouders bleken te veel detective romans te hebben gelezen en onder den invloed daar van te hebben gehandeld. OP EEN KERKHOF VERONGELUKT. Op Allerzielendag heeft op het kerkhof te tlessina (Italië) een eigenaardig ongeluk plaats gehad. De president der handetska- ■icr Savoia had zich naar de grafkapel van zijn familie begeven om haar met bloemen te sieren. Plotseling brak de marmerplaat, waarop hij stond, middendoor, tengevolge waarvan de heer Savoia in den 6 meter diepen graf kelder stortte. Toen men den ongelukkige boven bracht bleek hij reeds overleden. NA DE STORMRAMP. Naar wij vernemen, zullen de taxatiekos ten, verricht ten aanzien van Borculo, die geschat werden op circa 12.000, beneden de 10.000 blijven. De taxaties zijn thans vol ledig verricht. Een door de taxatiecommis sie opgesteld rapport zal dezer dagen verschij nen. Het zal de eindcijfers vermelden van de schade aan roerende goederen en onroerende goederen, meubilair, bedrijfszaken en hout gewas. De taxatiecommissie behandelde in het geheel ongeveer 850 gevallen van schade vergoeding. De schadebepaling loopt alleen over de werkelijk geleden schade, niet over de kos ten van wederopbouw. Het in de pers gepubliceerde bericht aan gaande het feit, dat de Staat aan de gemeente Borculo een nota heeft ingediend over de kosten van militaire hulp, aan Borculo ver leend, moet blijkbaar dus worden opgevat, dat de Staat de gedane militaire uitgaven te rugvordert opdat die uitgaven niet onevenre dig zouden drukken op de Oorlogsbegroo- ting. Anderzijds schijnt vast te staan, dat uit de voor het herstel ingekomen gelden de her bouw van het verwoeste gebied kan worden betaald voor het grootste deel en dat de Sfaat het ontbrekende zal bijpassen. Daaraan zou het zijn toe te schrijven, dat de interpellaties- Kieerekooper in de Tweede Kamer en De Muralt in de Eerste Kamer achterwege zijn gebleven. Het gemeentebestuur van Borculo zal aan den burgemeester, jhr. De Muralt, een groote brpnzen medaille aan bieden, waarvan klei nere exemplaren in brons, zilver en verguld zilver aan anderen zullen worden geschonken en een exemplaar in goud aan den heer mr. Maas Geesteranus, algemeen voorziter van het plaatselijk hulpcomité. "Zooals bekend kwam mr. Maas Gees teranus, uit Amsterdam, vóór de ramp in Borculo, om daar studies te maken van het plaatselijk archief. Hij nam zijn intrek in het hotel Weggelaar. Toen de ramp plaats greep, heeft hij voor lijfsbehoud zich verscholen on der een tafel in de eetzaal. Daarop heeft hij i een zilveren plaat laten brengen, waarop de volgende woorden staan gegraveerd „Op 10 Augustus 1925 des namiddags om streeks kwart voor 7 uur, toen een alverwoes- tende.cycloon huizen en kerken van het in duisternis gehulde Borculo deed instorten, bood deze eikenhouten tafel, staande in de eetzaal van hotel Weggelaar, een veilige schuilplaats aan Mr. Hendrik Gerard Johan Maas Geesteranus, Gerharda Hermina Hid- dink, geb. Kreeftenberg en Gerritje Sikkink, en beschutte hen tegen neervallend puin. Cuiete sub tecto ventos urbisque ruinam ef- fugi incolumis accipe mensa donum. M. G." (Door de rust onder mijn dak ben ik on gedeerd ontkomen aan de winden en de in storting van de stad. Ontvang, gij tafel, een geschenk.) ïn het cycloonmuseum zal o.m. een plaats worden ingeruimd voor het haantje van den toren van de Ned. Herv. Kerk, welk voor werp over 6; meter afstand werd weggeslin gerd en terecht kwam in het bed van den ge meentesecretaris Patffie, die in hotel Wegge laar woonde. De raadsleden van Borculo werden door den burgemeester uitgenoodigd tot Eet lég gen van den eersten steen voor verschillende nieuw te bouwen huizen, in welke deze steen legging zal worden vermeld. (Hbl. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben twee beruchte Belgische inbrekers te St. Jansteen (Zeeland) ingebroken bij den bierbrouwer Vincke. Terwijl zij bezig waren eenige manden met drank naar buiten te brengen, beeft één der bewoners, die bemerkt had, dat er on raad was, een schot gelost. Eén van' beiden werd in het been getroffen. De politie heeft beiden gearresteerd. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Vertraging in het treinverkeer. Woensdagmorgen te drie uur is op het sta- tionémplacement te Dordrecht een goede renwagon ontspoord met het gevolg, dat de rails zoodanig verbogen werden, dat het treinverkeer geruimen tijd gestremd was. Zoo konden de treinen van Rotterdam eerst te zes uur en die in de tegenovergestelde richting eerst te half negen passeeren. Per soonlijke ongelukken .kwamen niet voor. Hadden wij in langen tijd niets van den Spaanschen schatgraver gehoord, thans heeft deze weer eens getracht een slachtoffer in den omtrek van Eindhoven te maken.. De vorige maand n.l. ontving een welgesteld in gezetene van Eercel een brief uit Barcelona, waarin werd medegedeeld, dat de schrijver, genaamd Don Ricardo Molina Molas, ge wezen kolonel van het Spaansche leger, vroeger van zijn nu overleden vrouw had vernomen, dat geadresseerde een familielid van hem was. Hij deelde verder mede, dat hij thans in de gevangenis verbleef, zich ernstig ziek gevoelde en zich daarom tot zijn bloedverwant wendde om hem te ver zoeken de bescherming op zich te willen nemen van zijne minderjarige dochter, die in een pensionaat was. Voorts vertelde hij nog, een vermogend man te zijn met een kapitaal van ongeveer f 190.000, welk bedrag op een Nederlandsche bank stond en waarvan de depositobewijzen in een geheim vak waren opgeborgen in een koffer, welke bij zijn ar restatie in beslag was genomen. Deze koffer zou tegen betaling van een be drag van f 800 door de autoriteiten worden vrijgegeven. Deze som was het bedrag van de protestkosten, welke hij moest betalen. Het kapitaal moest aan zijn dochter ter hand ge steld worden, terwijl de belanghebbende voor zijn bemiddeling een vierde daarvan zou ont vangen. Eenige dagen na den eersten brief volgde een tweede, waarin de kolonel" mededeelde stervende te zijn. Nog eenige dagen later kwam er gén derde schrijven, ditmaal oij- derteekend door zekeren Mayo Solar Lara, die mededeelde kapelaan te zijn en het over lijden-van den „kolonel" meldde. De „gees telijke" drong aan op toezending van f 800, waarna hij den koffer zou afdalen en het meisje naar Nederland brengen. Gelukkig was de geadresseerde, die dit on verwachte fortuintje wel aanlokte, zoo slim om eens op informatie uit te gaan bij de auto* riteiten, waar hij tot zijn spijt moest verne men, dat het hier een oude oplichterstruc gold. Ter illustreering van de geslepenheid, waarmede de oplichter te werk gaat, kan nog worden medegedeeld, dat bij den laatsten brief een overlijdensacte en een couranten bericht, betrekking hebbende op het over lijden van den „kolonel," werden overgelegd. Dinsdagavond kwam het 16-jarig zoontje van den bakker G. te Ameide met den auto uit Meerkerk Broek. Bij de Oskamp moest hij. een bocht nemen en is de knaap de macht over het stuur kwijt geraakt. Drie jonge boomen werden afgereden en de auto kwam in de zich landgs den weg bevindende sloot terecht, waar hij geheel over den kop sloeg. De jongen wist zich door het jrtuk slaan van de ruiten van het zijportier te redden. De Hoogecrw. Deken van Roosendaal iiceft bepaald, dat voortaan op de R. K. begraafplaats te Roozendaal geen andere grafmonumenten mogen worden geplaatst dan die waarvan vooraf de tcekening is goedgekeurd. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het feit, dat er enkele monu menten zijn geplaatst die niet m overeen stemming werden geacht met de sfeer van het kerkhof. Het zijn moderne grafzuilen van kubistisch-fufuristische constructie. Terwijl Zondagavond de vrouw van den arbeider v. d. B. m Vemde alleen thuis was, kwam cr iemand binnen in gele jas, met de pet over de ooren, die geld eischte. Toen de vrouw zeidc het niet te hebben, dreigde hij het jonge kind te zullen mede- nemen, waarop vrouw v. d. B. hem 110 ter hand stelde. De marechaussee's hebben dc zaak in onderzoek. Door de politie te Sas van Gent is aange houden en in voorloopige hechtenis gesteld zeker v.d. M., dansleeraar te Sas van Gent, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan oplichterij op groote schaal. Te Sas van Gent verschijnt sedert eenige maanden een z.g. „Zondagsblad voor Zeeuws .Vlaanderen" oftewel een advertentieblad aangevuld met Zondagslectuur en welk blad gratis over Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ver spreid. Voor dit blad werd genoemde v.d.M., die daartoe kantoor hield te Gent, aangesteld als advertentiecolporteur. In den loop der vorige week meldde hij zich bij den exploitant van het blad met een groot aantal belangrijke advertentiecontrac ten in totaal loopende over een bedrag van 25.000 frank. Het vermoeden rees echter dat v.d.M. wel eenige contracten had afgesloten, doch dat die aanmerkelijk waren opgevoerd wat betreft het aantal'regels, b.v. dat een contract van 1000 regels aangevuld was tot tienduizend regels. Bovendien werd vermoed dat eenige formulieren zonder meer eigenhandig door v.d.M. waren ingevuld en van een valsche Handteekening voorzien. In afwachting van een definitief onderzoek en van een afdoening der zaak door de politie, is v.d.M. bij zijn terugkomst uit Gent en bij het verlaten van het station door de politie aangehouden en in voorloopige bewaring ge houden. (Msb.) Sinds te Deventer als bestrijding tegen de diphtherie de enting wordt toegepast," is het aantal ziektegevallen daar belangrijk verminderd. Het aantal gevallen bedroeg, naar de Msb. verneemt, in de maanden Janu ari tot en met October j.l. 78 tegen 164 in dezelfde maanden van het vorige jaar. Dr. Fischer blijft onverzwakt de' enting als de eenige goede bestrijding der ziekte ALKMAAR, 4 Nov. Vee. Op de heden en gisteren gehouden groote najaarsveemarkt bedroeg de aanvoer 2950 runderen en 513 kalveren. De prijzen waren als volgt: vaar zen f 160280, kalfkoeien f 200450, gelde- koeien f 200350, kalveren f 60150. De handel was willig. GELDERMALSEN, 4 Nov. Ter vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men heden voor: Goud- reinetten le srt. 10-116 ct., Sterappelen 22 ct., dito 2e srt. 1214 I., Bellefleur 13%18 ct., schijvers 7 ct., Huismannen 811 ct., Goudreinetten extra 2035 ct., zoete Bellefleur 10 ct., Sterappelen extra 2529 ct., Koningsrood 14 ct., Court- pendu 910 ct., zoete Reinetten 10% ct., Holgaten 78 ct., Melkappelen 9% ct., Avezaatsche Cappellen 27 ct., zoete Reinet ten extra 15 ct., nispels 1213% ct., Veen tjes 11% ct., Diefdijkers 18% ct., Roodjes 78 ct., Present van Engelantd 19%22 ct., Zoet 10 ct., blanke Huismannen 13% ct., zoete Princesse nobels extra 18% ct., Jas- appelen 11% ct., Bellefleur extra 21 ct., Jasappelen extra 12 ct., Gerrit Roelofs Ap pelen 1010% ct., zoete Princesse Nobels 815 ct., Jan Willems 12 ct., Goudappelen II14 ct., Citroen Bellefleur 11 ct., dito 2e srt. 7 ct., Engelsche Bellefleur 19%20 ct., dito 2e srt. 10%—12% ct., Bergamotten 45 ct., dito 2è srt. 24 ct., Kleiperen 46 ct., herfst Princesse Nobels 10% ct., Konings rood extra 18 ct., alles per kilogram. MAASTRICHT, 4 Nov. Botermijn. Aan voer 113.900 kg. Hoogste prijs f 2.50, mid- delprijs f 2.42, laagste f 2.34. MEDEMBLIK, 3 Nov. R, K. Marktver. „St. Jozef', Kool. Bloemkool 3—9.50 per 100 stuks. Uien: Groote Gele 2-2.25 per halve H.L. Bieten ƒ1.202.20 per H.L. GOUDA, 5 November 1925. Kaas, Aan gevoerd 182 partijen. Handel flauw. Eerste kwaliteit 6164, twéede kwaliteit 57 60, zwaardere Rijksmerk 70, met Rijks- merk eerste soort 6366, id. 2e srt. 58 62. IJMUIDEN, 4 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 18 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.701.35, tongen f 3.102.40 per kg. griet f 6830, gr. schiol f 6250, md. schol f 6056, zet schol f 62—56, kl. schol f 39—19, f 14—7, scharren f 2117 per 50 kg. roggen f 44- 16 per hoop vleet f 42.30 per stuk mak reel f 3735, pieterman en poon f 12.508, gr. schelvisch f 6654, md. schelvisch f 55 46, k.m.d. schelvisch f 2417.50, kl. schel visch f 1712, f 145.50 per 50 kg.kabel jauw f 8467 per 125 kg.gr. gullen f 27 21, kl. gullen f 135, wijting f 9,504.80 per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Nov. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoqm- treilers IJ.M. 62 (Concordia) met f 2519 IJ.M. 125 (Derika XII) met f 2625 IJ.M. 149 (Victor) met f 3482 IJ.M. 197 (Zaan- stroom IV) met f 3604 IJ.M. 179 (Holland III) met f 3906 IJ.M. 45 (Perseus) met f2055 IJ.M. 26 (Witte Zee) met f 17226 IJ.M. 107 (Jeane) met f 2317 IJ.M. 12 (Jphanna) beschouwen. Ën wat de geneigdheid der met f 2522 IJ.M. 154 (Protinus) met f 1721 gezetenen tot het doen enten hunner kin deren betreft, kan worden gewezen op het feit, dat b.v. de vorige week niet minder dan ruim 10O kinderen van den leeftijd van één tot en met vijf jaar zijn behandeld. Op de scholen gaat het enten geregeld voort, ook met kinderen wier ouders voor heen daartoe de toestemming weigerden. Wanneer echter niet allen voor hun kin deren tot enting besluiten, zullen niet alleen die kinderen zelf het diphtheriegevaar erger dan andere kinderen te duchte hebben, maar bovendien voor hun omgéving en kameraad jes gevaar opleveren. Uit Roermond wordt geseind dat het wa- ter van de Maas sterk wassende is. IJ.M. 22 (Ita) met f 2306 IJ.M. 126 (Pieter Cornells) met f 3306 IJ.M. 23 (Alcmaria) met f 2824 IJ.M. 70 (Zeehond) met f 3093 IJ.M. 32 (Zeemeeuw) met f 2912 IJ.M. 191 (Albatros) met f 5024 IJ.M. 161 (Elie Che- neviere) met f 3083 IJ.M. 103 (Dolfijn) met f 2418 en H.H. 65 (Henrich Jenevelt) met f 8580 aan besomming. IJMUIDEN, 4 Nov. Heden kwamen van de haringvisscherij hier binnen de zeilloggers: IJ.M, 286 (Vesta) met 21 lastIJ.M. 287 (Pal- las) met 17 last K.W. 21 (Twee Gebroeders) met 20 last K.W. 40 (Anna Sophia) met 16 last NiW. 3 (Hugo) met 8 last pekelharing. De stoomdrifter Y.H. 69 arriveerde met 450 manden versche- en 79 kantjes steurharing. Geveild werden de ladingen van de stoom- BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 uur Opera „Les dragonds de. Villars." Daventry 8.20 uur Damesuurtje met zang daarna Savoy Orpheans vervol gens „Tannhauser," 3e acte ten slotte Savoy Hotel Dans muziek. H. D. O, 6 uur Diner Concert 8.10 uur Christ. Radio Omroep. Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondberichten over de H. D. O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voe'tbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 M. dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20— ca. 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M. dagelijks, Tijdsein 10.50 en 720 uur Big-Ben en 1.20 en 4,20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. 1050 M. dagelijks Poliliebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias. Diner- concert (ongeregeld) 6 uur. Kinderuurtje 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event, bijzonder heden hieronder. Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, zang of lezing 12 50 en 9 uur. Brussel 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur). Eilfeltoren 2650 M. dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens* dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur. Duitscbe stations 395—443 M. dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur. NOTITIE. Roomsche Omroep, 9 Nov, B. Th. de Wolf over de nieuw® Bioscoopwet. 16 Nov. Architect Coldewey, onderwerp nader op te geven. 24 Nov. Begin R K. Radio omroep eti vervolgens iederen Dinsdagavond. Om de drie Zondage# morgenwijding en kerkuitzending, waarbij 15 Nov. Nij- meegsch Koor der Broerskerk onder lei ding van pater v. d. Geest (5-stemmige mis van Heijdt, uit de H. Dominieuskcrk tê Amsterdam). Zie verder boven. BIJZONDERHEDEN. Daventry 8,35 uur „Moorstrones", potpourri van muziek en manenschijn 9.20 uur Sandler Orkest daarna Jazz band. H. D. O. 6.45 uur voor de Huisvrouw 8.15 uur „Caecilia Concert" uit Amsterdam. Radio Paris 9 uur Petit Parisien Concert. Zie verder bovenstaande opgave. drifters L.T. 1287 (Dixon) met f 1444 L.T. 334 (Fisher Boy) met f 1945 L.T- 1143 (Lord Wenlock) met f 1082 F.R. 563 (Ocean Gift) met g 864 P.D. 399 (Cimber- ley) met f 3171 en van den zeillogger IJ.M. 11 (P. J. van Leeuwen) met f 7485 aan be somming. Wie den laatsten Katholiekendag, die in iugustus in de residentiestad gehouden werd, heeft bijgewoond, hoorde daar door erschillende sprekers behandelen den gun- .tigen, ja allesbeheerschenden invloed, dien net Katholicisme op den oorsprong en de ->nCwikkeling van het beschavingsleven in Nederland uitoefende. Het Katholicisme is nderdaad 'n levensbeschouwing die volgens Je vergelijking van den Zaligmaker zelf werkt als een zuurdeesem: de heele massa an het menscheliik leven doordringend, '.otdat het geheel ervan doortrokken is. Er is geen terrein van menschelijke werkzaam heid, dat zich aan de doorwerkende kracht van het Katholicisme kan onttrekken. Het was 'n genot, om op den Katholieken- lag te hooren uiteenzetten, hoe het Kat- rlicisme de hoofdfactor is in de bescha ving van Europa, en dat wel in zoo'n ma- .istrale rede als Pater Molkenboer over dit onderwerp wist te houden. Maar daarna wamen verschillende sprekers aan't woord die deze algemcene stelling in bijzonderhe den aantoonden voor ons vaderland. We hoorden er spreken over de kloosters, oen- 'ra van godsdienstig leven en beschaving tegelijk, over onze steden, die in hun bouw orde getuigenis afleggen van ons katholiek verleden, en tevens aantoonen, welke kracht er voor de bouwkunst en aanver wante vakken van het Katholicisme is uit gegaan, we hoorden betoogen, hoe de kat holieke idee doorwerkte op het gebied van de maatschappij-ordening, van onderwijs en geleerdheid, hoe de plastische kunst en de muziek van Katholicisme doordrongen wa ren, hoe hun godsdienst de houding der kat holieken beheerschte in de politiek, en hen aanzette, om hun geloof ook buiten eigen landsgrenzen te verbreiden, hoe de volksvroomheid den stempel van het Kat holicisme draagt, en de katholieke geest zich uit in tallooze instellingen van liefda digheid. Na al hetgeen daar op den katholieken dag gezegd is, moet de vraag wel opkomen: wanneer het Katholicisme dan zóó diep in het volksleven was doorgedrongen, hoe was het dan mogetijk, dat in de zestiende eeuw een groot gedeelte van ons volk aan de Moederkerk is ontrouw geworden,- cn dat het katholieke volksdeel zich eeuwen- 'ang door de anderen heeft laten onder drukken in die mate, dat onze natie een protestantschen karaktertrek gekregen heelt .waarop zich nog beroepen diegenen, die maar steèds bewegen, dat Nederland, ons goede vaderland, een protestanfsche natie is? De vraag is inderdaad dringend, en bet antwoord erop is moeilijk. Het werd fei telijk al gegeven in de profetische rede, waarmee de heer Laudy, dc hoofdredac teur van De Tijd, den katholiekendag be sloot. Wie die redevoering heeft bijge woond, zal niet licht vergeten 't oogenblik waarop de spreker de oorzaken van het doorwerken van het Protestantisme samen vatte in zijn subliem: „mea culpa". Want zoo is het: door de fouten, die er waren in de dragers van het Katholicisme hier te lande in de zestiende eeuw is de refor matie mogelijk geworden. Ook toen bad de Kerk in de oratie op het feest van Sint Willibrord: „dat in verdienste en in aan tal het Gode gewijde volk moge toenemen." Maar omdat er door maar al te velen vergeten werd, dat de verdiensfe hier voorop staat, en door maar al te velen, zelfs onder hen, die ambtshalve verplicht waren, om beter te doen, de zorg voor een christelijk leven verzuimd werd, daarom zijn zij in plaats van het zout der aarde een steen des aanstoots geworden. En daarom heeft God toegelaten, dat om de zonden van de Zijnen het aantal van het geloovige volk verminderde. En we mogen God dank baar zijn, ik zeg het op gevaar af, dat men dit stukje een preek gaat vinden, dat Hij in Zijn barmhartigheid het Nederlandsche volk niet, zooals de Scandinavische volke ren, in zijn geheel heeft laten losmaken van Zijn Kerk, maar de ramp van den afval slechts heeft doen dienen, om de Neder landsche Kerk nieuwen ijver in te storten, cn nieuwe vruchten van geestelijk leven te doen voortbrengen. Zooals de notenboom vruchtbaarder is naarmate hij meer vernield wordt. Want dit moeten we in de Kerkgeschie denis goed in hét oog houden, dat de be lofte van heiligheid wel aan de hecle Kerk gedaan is, dat de heele Kerk nooit kan op houden met vruchten van heiligheid voort te brengen, maar.dat deze belofte volstrekt geen betrekking heeft op de afzonderlijke leden van de Kerk, zelfs niet op de af zonderlijke kerken, en dat ook in den wijn gaard van het Evangelie er een vijgenboom geplant stond, die omdat hij geen vruchten voortbracht, ten slotte zou omgehakt wor den. De geschiedenis van de opkomst van het Protestantisme in Nederland is op lange na niet de mooiste bladzijde uit onze vader- landsche Kerkgeschiedenis, integendeel, zij zal moeten uitklfhken in het mea culpa van Laudy. Des te duidelijker blijkt dan echter, hoe diep het werk van Sint Willibrord wor tel geschoten had in den Nederlandschen stam, dat werk, dat door misbruik in de Kerk noch door storm van vervolging kon uitgeroeid worden, maar als de palm zijn levenskracht onder den druk voelde wassen W. NOLET. Naar men weet, zal Prof. W. Nolet van het Groot Seminarie te Warmond door de zorgen van „Geloof en Wetenschap", voor onze R.-K. Volksuniversiteit over de op komst van het Protestantisme in Nederland een cursus van 3 lessen houden en daarbij op 12 November a.s. spreken over „Hoe de Hervorming mogelijk was," op 19 No vember behandelen: „Hoe men poogde de Hervorming te keeren" en op 26 Novem ber: ,,Hee de hervorming overwon." De voordrachten worden gehouden in ge bouw „St. Bavo", Smedesfraat 's-avonds te 8 uur. Dat vorige t cursussen van dezen scherp- zinnigen en met deze materie zoo diep ver trouwden docent zoo schitterend slaagden, zal velen een aansporing zijn om deze prachtige lessen bij fe wonen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Jansstraat 47. Geen tak van het Cultureele leven mag zich in algemeener belangstelling verheugen dan de kunst. De velerlei bemoeiingen van ondeskundigen op dit gebied zijn echter minder verblijdend. Wie meent niet, in derdaad over kunst mee te mogen spreken, ja zelfs een oordeel over streven en pogen van kunstenaars te mogen vellen? Hoe weinigen beseffen toch, dat kunst en schep pingsvermogen vakkennis veronderstellen cn vooral op de techniek van bewust den ken en voelen berusten! In geen andere sfeer van Cultureel leven, heerscht meer vaagheid en verwarring der gedachten. Het ideale beeld zweeft in veler bewustzijn onmeveld van dikke mistlagen, een ieders verlangen reikt uit naar een schoonheids model, waarvan de omlijning door velen nooit bereikt wordt. Wel kan er dus gesproken worden van een algemeenen schoonheidszin, maar het schoonheidsbewustzijn is het doel van en kele voorbestemde wezens. Bij de groote massa is dit schoonheids gevoel niet veel edeler dan» eer. zinnelijk welbehagen. Tot een bewust ideëel verlan gen brengt de massa het maar heel zelden. Er is vaak over de massa een geestelijke traagheid die den fijnvoelenden en bewus- ten kunstenaar prikkelt en aanspoort tot heftig verzet. Dit verzet wordt heftiger naarmate de geestelijke luiheid logger of staalharder blijkt. Het eene uiterste roept het andere in het levert. Zoo stelden, in de laatste jaren, de jon geren tegenover de verstarring der massa het wilde gebaar hunner nieuwe verbeel dingen, Het werkte als een vogelverschrik ker en werd in den angst der opschrikking door velen gebrandmerkt als onbezonnen er, ijdel. Nochtans stond vaak boven den wild zwaaienden arm een groote gedachte en een bewuste wil naar bezielde her schepping onzer levensvisie. De kern der nieuwe beweging kan worden samengevat in dit axioma: Alle vorm moet zijn de uit drukking der idee. De tospassing der the orie bracht echter eene fundamenteele af wijking van dit principe. Men zocht alleen den vorm in de idee. De lijn werd eene grafische voorstelling van den werkenden wil van den kunstenaar, hoekig, kantig, 'onverbiddelijk stram, schematisch, scherp als een valbijl. Van lieverlede verdween het andeel der gedachte, de fantaisie vervoer de de vormgraphiek tot een wilde speling van lijnen, waaraan slechts decoratieve waarde was toe te kennen. Aan deze afwijkingen heeft de laakbare onverschilligheid der traaggeestigen even veel schuld als het wakkere ongeduld der jongeren. Tegen overdrijving kan alleen tijdige en verstandelijke belangstelling der gemeen- 23,^ schap heil brengen. Wil men dat de jonge ren voortschrijden langs lijnen van gelei delijkheid, dan dienen belangstellenden en dat is de gansche maatschappij hun de hand te reiken, en het moet wel gezegd: een schrede verder te gaan op den weg van zelfherziening en ontwikkeling. Het uit gangspunt der jongeren is iuist en kan onmogelijk door een weldenkend mensch verworpen worden. Elke voorstelling, elk beeld moet representatief zijn van een idee. Deze idee, om herkend te worden, moet eerst bewust leven in dengene die het beeld of de voorstelling aanschouwt. In de mate waarin hij de idee beheerscht, kan hij een doordacht oordeel vellen over de uitbeelding zelve. Laten wij nu eens de hand in eigen boezem steken: wie van ons zou durven beweren, dat hij bewust de uitdrukking eener gedachte in een öf an der beeld omvatten kan. Wie van ons be zit genoeg^ inzicht gepaard aan kennis der geschiedenis om de. idee, die zoo vaak in de beelden onzer heiligen verzinnebeeld is, ik zeg niet te doorgronden, doch fe be seffen? Wie van onsweet de beteekenis van het Mariabeeld, steunende op Jen maansikkel, onder haar voet den kop van den draak verpletterend? Weet iemand dat dit beeld een sterrebéeld is, duidend op den stand van sterren en planeten omtrent den eersten Kerstnacht? Ziet iemand in het beeld van den H. Jozef het portret van God den Vader, de afspiegeling Zijner Wijs heid, of nog de weerspiegeling van Mozes' beeld die evenals Jozef Israels volk terug bracht naar het beloofde land? Zien wij ooit St. Jozef als den Mozes van 't nieuwe verbond die in Christus de heele kerk be hoedde en bracht naar het land van be lofte? Zien wij in St. Joannes en in St. Joannes den Dooper de avond- en de mor genster, die, of den. Christus verkondigde, of na zijn verscheiden, als een flonkerend hemellicht den glans zijner heerlijkheid bleef openbaren? Kunnen wij niet hetzelfde con- stateeren bij vele andere heiligen, b.v. in St. Bavo. wiens, voorstelling eene der schoonste en rijkste voorbeelden is onzer diepzinnige symboliek? Wil men eischen stellen aan den kun stenaar, dan dieflt men toch eerst zelf be wust te zijn van het allernoodigste, van de waardevolle beteekenis der ideeën, die men moet veraanschouwelijken. Daartoe is studie noodig, vakkennis en rustige verdieping, daarna sympathie, hulpvaardigheid en wederkeerig dienstbe toon, om het ontstaan der ideëele voorstel ling te bevorderen, en hare weerspiegeling te verspreiden. Eerst dan wanneer een voorstêlling be antwoordt aan den l'undamenteelen eisch van verstandelijke aanschouwing, kan aan dacht worden geschonken aan het gevoels element waardoor de zuivere ideëele aan schouwing veredeld wordt tot geestelijke ontroering. Zónder ontroering blijft een idee theorie, maar zonder idee blijft ontroering slechts zinnelijk vermaak. Harmonieuze sa mensmelting van beide brengt het goede, het voortreffelijke tot stand en daarom zijn beide onontbeerlijk. De ontroering, onderhevig aan wetten van gemoeds- en gevoelsleven, wordt echter ge- conditionneerd door het ras, de opvoeding, de traditie, de gemeenschap. Het is 'niet onverschillig in welken vorm een idee wordt voorgehouden, in welke kleur zij wordt getint, omdat door de macht der affiniteit deze hulpmiddelen baanbrekers zijn, sleutels worden, die toegang tot hart en geest verschaffen. Er zijn menschen die ondanks al hunne geleerdheid en kennis nooit iemand zullen overtuigen omdat hun geest niet gestemd is op het gemoedsleven van den toehoorder. Er zijn manieren van denken die eigen zijn aan een ras, aan een volk, aan een landstreek, manieren waar mede men vertrouwd moet zijn om den gc- dachtengang en de draagwijdte van een woord of daad te kennen. Hetzelfde geldt voer de plastische voorstelling der idee. Een kttijnsche waarheid in latijnschen vorm zal een germaansch gemoed, weinig ontroeren. Elk ras heeft zijn eigen psychische wegen, waarlangs de waarheid of het licht der in tuïtie de ziel verlicht,,en het innerlijk leven ontgloeit, Hoe vaalt gebeurt het niet en wie mocht het niet ondervinden, dat een ge- eik,te uitdrukking, 'n kernachtig spreekwoord, waarin de ziel van een volk soms zoo sap pig en zoo geestig leven kan, door zijn ty pische wending overtuigend treft, daar waar lange theoretische beschouwingen slechts verwarring en verveling stichten. Hoe leer rijk zijn daaromtrent niet onze Nederland sche spreekwoorden -pf de angelsaksische humor, waarvan Chesterton een zoo brillante vertegenwoordiger is? Zal b.v. Chesterton met eerJ fonkelende paradox niet veel eerder het gemoed van een landgenoot treffen en in een flikkering van geest oneindige vergezichten openen, waarvoor academische betoogen steeds als donkere wolkgordijnen blijven hangen? Hetgeen waar is voor den vorm der idee is niet minder treffend voor de plastische voorstellingen en de architectoniek. Al de ze manifestaties van orde en schoonheid berustend in eerste instantie op algemeen geldende ideëele beginselen, worden in hun gevoelselementen noodzakelijkerwijze be heerscht en bepaald door de, vormgevende invloeden van ras, beschaving, klimaat, si tuatie en wal dies meer zij. De monumentali teit dezer manifestaties, indien zij spreken wil tot de menschen en de landen waar zij verrijzen, mag in geen enkele wijze afbreuk doen aan de typische vormmiddelen, die de geschiedenis, den landaard en de raseigen schappen van een bepaald volk vooropstel len. Een kunstuiting moet niet alleen een verklanking zijn van hoogste ideëele leven, zij moet met de wereld die haar omringt harmonieeren, zij moet thuis hooren in bet milieu waar zij ontstaat, zij moet zijn een kind van eigen bodem, en geen vreemde in eigen land. De eerbied voor de natuur die hen om ringde, het dankbare en broederlijke ge bruik der huinmiddelen, die de onmiddellij ke omgeving bood, in hunne volle verschei denheid, is het geheim geweest van het zeld zame beeldingsvermogen ,der middeleeuwen. De middeleeuwen hadden de modellen voor het grijpen, omdat zij ze niet zochten bui ten hun bereik. Hunne ornamentiek geeft ons een rijk beeld van het leven en de maatschappij hunner dagen. Heeft nu deze bonte verscheidenheid van natuurlijke en maatschappelijke invloeden dit dankbaar en gretig gebruik der eigen muzikaliteit van devotie 'of natuurleven afbreuk gedaan aan de Katholiciteit der middeleeuwen? Geenszins, want de middel eeuwen sublimiseerden als bet ware de vergankelijkheid der natuur, zij zagen haar in hare verhouding tot God, daarna pas in hare verhouding tot den mensch, zij hieven de wereld op in het licht van den H. Geest en zagen in hare trilling den schemer der verloren ontsterfelijkheid. Daarin ligt het geheim der middeleeuwsche intensiteit, in het minste bloempje des velds sidderde de adem Gods en alles in de natuur was hun een zinnebeeld van hooger of intenser in nerlijk leven. Wie daarvan meer weten wil, leze Ruusbroeck of van Maerlant. Indien men een verwijt maken mag aan de jongeren, dan is het, dat zij de onont beerlijkheid van gevoelswarmte, aan gees- .telijke brandpunten ontstoken, uit het oog verloren. Hun werk is vaak verstand in ra tionalistische lendenzen. De milde zoetheid die het hart ontroert en de ziel ontspant in. kinderlijke, vertrouwvolle overgave is soms bij hen ver te zoeken. Het is meer de ge pantserde wil, wiens spanning flitst in de bliksemende lijnen hunner teekeningen en beeldingen. Laat ons echter niet vergeten, dat, hunne dwaling, hoe groot zij ook moge geweest zijn, toch deze verdienste had, de geestelijk ingedommelden met een donde renden vuistslag te wekken, en ons allen de waarheid voor den geest te brengen, dat on verschilligheid en afzijdigheid tegenover welke maatschappelijke groep ook, de kern in zich draagt van twist, vertroebeling ttl verdeeling. Eens zal de maatschappij zich bewust worden van de belangrijke plaats, die de kunstenaar in de katholieke gemeenschap innemen moet, van de plaats die hij daarin reeds bekleedt, omdat hij ideeën hanteert en dit de machtigste wapens zijn. welke een mensch hanteeren kan. Ook in dit verband kunnen wij de hier onlangs aangehaald» woerden van Prof. de Langen Wendels ei- tceren: „Het zijn de ideeën die de werefa regeeren." Neen, de macht der theorie, der idealistische theorieën is niet te onderschat ten, Wie zal ooit kunnen nagaan, welk een machtige invloed is uitgegaan van het werk van schilders, beeldhouwers, architec ten? Men denke slechts aan de werken va# Berlage, Roland Holst, Toorop, van Gogh en anderen. Hebben zij niet het gemoedsle ven der massa als weeke klei gekneed en vorm''gegeven? Kan dé. teekening soms r.iet het symbool eener levensbeschouwing zijn? En om nu maar te wijzen op een gun stige uitwerking van kunstsmaak: hoevelen zijn er niet, ook andersdenkenden, die vroeger het kruisbeeld o! het beeld va# Christus, om aesthetische redenen, uit hun huis verwijderd hielden en er nu trots op zijn, een Christusportret van de hand van Toorop of een Beuroner-kruisbeeld in hun salon te hebben? Er zijn ook voorbeelden van noodlottigen invloed, maar juist dit al-' les wijst op de belangrijkheid' ervan, de kunst en den kunstenaar de plaa'.s te geven die hem toekomt in de maatschappij, om zijne maatschappelijke macht en verantwoorde lijkheid vast te leggen, om hem in te scha kelen in het groote verband onzer katho lieke organisatie en hem niet over te laten aan zichzelf als een wilde kracht of een paria, die uit medelijden krijgt een kruimel tje van den gemeenschappelijken disc'm niet meetelt in de geestelijke gemeenschap van net katholieke volk. Er heersche vrede in het rijk van Chtis- tus, en ook in dit'rijk is erMhopen we, nog een plaats'e open voor onze kunstenaars, JOS. VANDERVELDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6