Verkeersongevallen. De alarmeering van de brandweer. Werken de brandschellen niet? DE SPAARNËBANK een winkelweek der kamperstraat-vereeniging. Een auto-chauffeur bewusteloos in den wagen. R. K. Bold van Hatfdéls-. Kanfoor- en Winkelbedienden. Een bietenschip in den Ringvaart te Haarlemmermeer gekanteld. Uitvoering van „Laurens Coster." De regeling bij de Taxi's. Ned. R. K. Volksbond. Speeituinvereeniging „Het Oosterkwartier". Kunsthandel Smit. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken. De Vatenneters. Melkvervaisching. Jubileum J. v. d. Pol. Van onze Rechtbank. Rijwieldieistal. Hooibroei. Ons hooeer onderwijs. BURGERLIJKE STAND Jubileum. Verkiezing Kamer van Koophandel. De geruischlooze bestrating voor de Deo. VELSEN. Diphtheritis-epidemie. BLOEMENDAAL. OVER VEEN. - De Pastorie der R. K. Kerk. FINANCIËN. x - Kerkelijke Leening. De Bossche Hanzebank. LAATSTE NIEUWS. ioi V» lOVa j Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Mag men een automobilist waar schuwen voor een autoval? Belangrijke oudheidkundige ontdekking. Politiepost voor een café. Vredesvoorstellen van Abd 'el Krim. UITBREIDING VAN HET AANTAL BRANDSEINEN. Zooals n»zn in het raadsverslafi kan lezen heeft de heer De Boer gisteren aan B. cn W. gevraagd, hoe de alarmeering van de brandweer werkte. Eiken Dinsdag worden de schellen gecontroleerd en dan werken zij en toen er de vorige week Donderdag brand op den. Koudenhorn was, weigerden verschillende schellen. Zij zijn niet nagezien, er is niets aan ge daan en toen zii deze week Dinsdag ge- contróleerd werden, gingen zij weer af, al dus de heer De Boer en hij vroeg: „Maakt het verschil uit, of iemand van de brand weer of iemand van de politie de alarmee- ringsseinen laat werken? De burgemeester en wethouder Heerkens Thijssen antwoordden beiden, dat er met de alarmeering werkelijk iets niet in deni haak was, dat zij niet in orde was en mr. Heer- kens Thijssen zeide. dat de fout lag bij de hoofddirectie der Posterijen en Telegra fie. die geen medewerking verleent. In Den Haag is men er reeds over gaan spreken, doch zonder resultaat. Over deze kwestie hebben we de mee ning gevraagd van den heer v. d. Broek, commandant van de brandweer. Deze merkte op, dat hem na den brand op den Koudenhorn geen enkele klacht bereikt heeft, dat de brandschellen niet zouden zijn overgegaan. Wat het aftrekken der schellen betreft, dit kan, als er gecontro leerd wordt, heel kalm en rustig gaan, doch als er brand is. gaat dat misschien wat overhaast. Er zullen aan het automatische waarschuwingssysteem wel fouten kleven, maar die zullen, naar de meening van den heer v. d. Broek, mettertijd geheel. ver dwijnen. Hij acht het echter van het groot ste belang, dat de brandweer een aparte dienst wordt, welke ook geheel, dus bui ten de oolitie om, door haar bediend wordt. De heer v. d. Broek acht het niet onmogelijk, dat op het oogenblik de be diening der brandschellen bij brand iets minder kalm geschiedt dan wanneer zij slechts gecontroleerd worden, omdat in het eerste geval z.i. de waarschuwingen haas tig moeten geschieden. Daarenboven heeft de inspecteur van dienst het uit den aard der zaak toch reeds druk, aldus de heer v. d. Broek en juist daarom moet z.i. de orandweer een aparte dienst worden.' Een belangrijke factor voor de brand weer, onj, npoedigl tor plaatse van ide brandweer te zijn, is voorts, zeide de heer v. d. Broek, dat de menschen dadelijk de brandweer zelf (no. 15333) opbellen. Nu waarschuwen zij nog te veel de politie en dat geeft vertraging. Nog deelde de heer v. d. Broek ons mede, dat het aantal brandseinen in Haar lem met 24 uitgebreid wordt. Dat zijn de rood-witte lantaarnpalen. voorzien van rood licht en met het opschrift „brandsein." Verder zeide de heer v, d. Broek nog, dat mettertijd, en waarschijnlijk binnen korten tijd, een nieuw systeem zal inge voerd worden, waardoor het mogelijk wordt na te gaan, of de brandschellen overge gaan zijn en wie der manschappen niet opgekomen zijn. Thans leven we in een overgangssvsleem, dat als alle andere zijn moeilijkheden oplevert, zeide de brand weercommandant. Ook den heer Tenckinck, commissaris van politie hebben wij over deze aangele genheid inlichtingen gevraagd. Deze zeide ons, dat hij omlrent.de werking der brand schellen niets kon mededeelen. Wat de waarschuwing door de politie betreft, deze is uitstekend in orde. Aan het politiebu reau is een apart telefoontoestel, dal uit sluitend dient voor vermelding van brand. Zoodra de inspecteur van dienst bericht krijgt, dat er ergens brand uitgebroken is, laat hij al zijn andere werk liggen en zet het toestel, waardoor de brandweerlieden gewaarschuwd worden, in werking. Dat ge schiedt door middel van een electrischên motor, welke juist is aangebracht ter be spoediging van de waarschuwingen. Vroe ger toch moest de inspecteur van dienst geregeld aan een handle draaien, doch dit vermoeiende en lastige werk geschiedt nti clectrisch. Kring na kring komt dan te voorschijn, de'inspecteur drukt telkens een knop in en alle brandweerlieden, in een kring woonachtig,worden dan gewaarschuwd. Krijgt één in een kring de waarschuwing, dan moeten zij allen gewaarschuwd worden, went het indrukken van den knop van eert kring waarschuwt alle brandweerlieden in dien kring. Zou hierbij een hapering zijn, dan weet de commissaris niet. waar dat aan ligt. Intusschen Is ook reeds de hoofdagent ge waarschuwd, alsmede de fa. Heins, waar htf paard van „Jetje" gestald is en in en- cie oogenblikken kan „Jetje", welke in V. ijngaardstraat gestald wordt, uitrijden. Jetje rijden steeds twee agenten mede '.s altijd zoo geweest), die in hoofdzaak „den, om voor afzetting van het ter- van den brand dienst te kunnen doen. Jri zeiden den commissaris ook. dat be- weeid wordt, dat de politie treuzelt met het waatschuwen van de brandweer, om zelf ge legenheid te hebben, het eerst met een eigen spuit op het terrein van den brand aanwezig te kunnen zijn. De commissaris ontkende dit ten stelligste. De politie heeft slechts, naar hij mededeelde, kleine hand spuiten met 1 a 2 slangen. Ook' het be dienend personeel daarvan wordt bij het uitbreken van een brand direct gewaar schuwd en nu is het wel eens mogelijk, dat men eerder bij den brand is dan de brand weer zelf, doch van voorkeur is natuurlijk in het geheel geen sprake. Nog zei de commissaris, dat steeds pre cies genoteerd wordt,/hoe laat de verschil lende spuiten uitrukken, waardoor goede controle mogelijk is. Den technischen dienst van het telefoon bureau is, naar we vernemen, niet bekend, dat er ooit eenige hapering zou geweest zijn hij het waarschuwen' van het uitbreken van brand. Nooit heeft hem ook eenige klacht daaromtrent bereikt. Naar wij vernemen, wordt door boven genoemde vereeniging van 13 tot 20 No vember een winkelweek georganiseerd. Dat deze veel kans van slagen zal heb ben, is vrij zeker, gezien hetgeen reeds eer: der door deze vereeniging is gedaan. Vele prijzen zijn voor het publiek be schikbaar gesteld. Gistermiddag te ongeveer half zes reed C. S. H. uit Santpoort als bestuurder van een auto op den Oostvest, toen hij plotse ling het bewustzijn verloor. Blijkbaar voelde hij zich reeds onwel Worden, want hij kon nog bijtijds den wa gen tot stilstand brengen. Aan den politiepost aan de Amsterdam- schevaart werd hem de eerste hulp ver leend en gelukte het een lid van E. H. B. O. hem weder bij bewustzijn te brengen. Naar ons werd medegedeeld, bevond zich ook de moeder van H. in de auto. H. schijnt meermalen van dergelüke flauwten last te ondervinden. Naar wij vernemen is de Weleerw. Pater R. Hentzen, bencemd tot Geestelijk Advi seur van den Ned. R. K. Bond van Handejs- Kanlcer- en Winkelbedienden, afd. Haarlem Met blijdschap zullen de leden deze tijding vernemen. Het kan niet anders of het ver- gadcringbezcek zal nu neg meer dan voor heen toenemen. Het scheepvaartverkeer gestremd. Dinsdagmiddag omstreeks half drie ver trok de aak „Voorwaarts" uit Rotterdam, met een lading van 170.000 K.G. suiker bieten van den Bennebroekerweg te Ben- nebroek, waar geladen was, naar de sui kerfabriek te Halfweg. Nauwelijks was het zware en lange schip van den wal ver trokken of het liep met den kop in den kant. Pogingen om met haken het schip los te krijgen faalden. Door den sterken wind ging het gevaarte inct het roer om totdat het aan den ande ren wal kwam en ook daar vastraakte. Door den schok en den zwaren bovenlast kantelde het schip. Het gezin van den schipper wist zich met moeite op den wal te werken, zoodat dit scheepsongeval zonder persoonlijke on gelukken afliep. De vaart is echter geheel gestremd en verscheidene booten en schepen moesten den terugtocht aanvaarden. Assurantie dekt de schade van schip en lading, doch de inboedel van den schip per was, naar wij vernenten, niet verze kerd. De Muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J.A. Meng zal op 7 November in de Gem. Concertzaal een uit voering geven. Medewerking wordt verleend door het Solo-Mannen kwartet „Preciosa", dat o.m. „Der Apotheker" zal zingen. Door het orkest wordt o.a. uitgevoerd de ouverture van „de Tooverfluit" van Mozart en een fantaisie uit Gounod's opera „La Reine de Saba." Een adres aan B. en W. Door de directie der A.R.M. werd eenigtn tijd geleden aan de chauffeurs medegedeeld dat zij niet meer de onderlinge regeling van het „van-één-af-laden" gehandhaafd wilde zien, maar het publiek vrij laten. Teneinde te trachten de onderlinge onee- nigheid en moeilijkheden op de standplaat sen te voorkomen heeft het bestuur van de Ned. Unie van Arbeiders in het Automobiel bedrijf een. poging gedaan om door het ge meentebestuur voorschriften te verkrijgen betreffende het aannemen van passagiers op de standplaatsen. Na een onderhoud te hebben gehad met den betrokken wethouder is een adres gezon den aan B, en W. waarin verzocht -wordt, „in het belang van de goede orde op de stand plaatsen en van de billijkheid", een bepaling vast te stellen, waarbij de bestuurders der stationeerende automobielen (taxi's) ver plicht worden, de personen, welke zich aan de standplaatsen voor vervoer aanmelden, met „den eersten wagen", n.l. de wagen welke het langst op de standplaatsen heeft gestaan, te vervoeren, tenzij voorkeur wordt gegeven aan een anderen dan den eersten wagen. De afd. Haarlem van de Ned. R.K. Volks bond vergaderde gisteravond in het gebouw „St. Bavo" van de Smedestraat. De Voorzitter, de heer P. H. Castricum, opende de vergadering en heette de aanwezi gen hartelijk welkom. 'Spr. memoreerde in 't kort het overlijden van eenige leden en er werd een gebed ge stort voor hun zielerust. De secretaris, de heer F. Keesen, las hierna de notulen voor, die ongewijzigd werden gearresteerd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een beschrijvingsbrief voor de te houden ge westelijke vergadering. De voorzitter lichtte een en ander toe, waarna er nog een korte discussie ontstond. Van de vereeniging Koninginnedag was een schrijven ingekomen, waarin namens H.M. de Koningin dank gebracht werd voor de deelname aan de vaandelhulde tijdens het bezoek van H. M. aan Haarlem. Medegedeeld werd, dat op Zondag 15 November een H. Mis zou worden op gedragen voor de overleden leden die in het afgeloopen jaar zijn heengegaan. De Voorzitter installeerde hierna met eenige hartelijke woorden een 15-tal nieuwe leden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om een concert te laten geven door „Eupho- nia", waarbij het strijdlied een paar maal met forsche tonen zal worden uitgedragen, om zoodoende meer bekendheid aan d it lied te geven en het te leeren zingen. In begin Januari zal door de tooneelclub van den Grafischen Bond „Amicitia", een revue worden opgevoerd getiteld „Als dat eens waar was hetwelk een stuk van pro pagandistische strekking is. De voorzitter las hierna het financieele overzicht voor van de eerste 9 maanden van den R.-K. Volksbond. Uit het fjnancieel overzicht van de socië teit St.Bavo bleek, dat de eerste 9 maanden zeer gunstig waren geweest. Er viel een groot batig saldo te boeken. Rector Kok, geestelijk Adviseur meende de leden te moeten feliciteeren met dit prachtig resultaat. De Eerw. spr. bracht dank aan den administrateur, den heer Schoiten. Door den voorzitter werd hierna een be schouwing gegeven over de a.s. Haarlem- sche gemeentebegrooting. In bevattelijke bewoordingen wees spr. op de verschillende belangrijke punten en meende verlaging van gas, electriciteits en waterleidingbedrijf in 't uitzicht te mogen stellen. Ook wat het be lastingpercentage betreft, zag spr. dit wel minder worden. Rector Kok bracht nog verschillende zaken naar voren en spoorde de nieuwe leclen tevens nog eens aan tot trouw vergadering-bezoek. Hierna volgde sluiting met den Christe- lijken groet. Men meldt ons dat alhier is opgericht de Speel tuin vereeniging „Het Oosterkwarticr" met de bedoeling de jeugd in de school vrije uren aangenaam en nuttig bezig te hou den, in plaats van haar zooals tot nu toe bijna regel was, aan haar lot over te laten cn de openbare straat te doen zijn tot haar „speelplaats." Evenals in Amsterdam wil men het speel tuinwerk ook in Haarlem doen groeien liet bestuur doet nu een beroep op dc Heide der stadgenooten voor kinderen. Boeken er. tijdschriften, materialen voor de verschil lende ciaos, tufflfflërch, figuurzagen, nfat-' 'tenvlechten, raffiawerk, cartonnagewerk, breiwerk, haakwerk, verstelwerk) kan het bestuur gebruiken. Maar liefst geld. Bijdra gen te zenden aan J. J. C. Ophuisen, Am sterdamstraat 50, secretaris en aan den penningmeester M. T. Kemps, Jacob Gcel- straal 28, te Haarlem. Tentoonstelling van schilderijen, teeke ningen en etsen door Leon Senf. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat K.S.O.D. in haar tentoonstellingszaal in het Waaggebouw een tentoonstelling van werken door Senf inrichtte. Bij die gelegenheid heb ben we er een beknopt verslag aan gewijd, waaruit onze waaideering voor den arbeid van dezen ernstigen kunstenaar sprak. Op de tentoonstelling bij Smit zien we, met en kele goede bekenden, eenige nieuwe werken en een collectie teekeningen, welke er van getuigen, dat Senf, ondanks het klimmen der jaren, niet stilzit. Naast zijn, arbeid voor de Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleine Fles", waaraan hij sedert 1878 verbonden is, teekent en schildert deze vijf en zestigjarige lustig voort, lithografeert en snijdt in het hout en toont alzoo een werklust, die menig jon gere hem zal benijden. De liefde voor het métier, die vele kunstenaars optimisten doet zijn ondanks vele en harde tegenslagen, moet deze werker wel heel sterk bezitten. Senf is dikwijls meer van onzen tijd (om het woord „modern" niet te gebruiken) in zijn z.g. vrije werk, dan in de ontwerpen voor „De Porceleine Fles", waar men wellicht de traditie wenscht te bewaren. Hij doet denken aan Vincent van Gocli, wat niet wil zeggen, dat we hem daarmee willen vergelijken, doch evenals deze voelt hij zich aangetrokken tot de werkers van het land, die hij bij hun moei- zamen arbeid gadeslaat en op zoo sympathie ke wijze weet uit te beelden. Niet alleen het schilderachtige geeft hij. Wanneer hij een zaaier schildert, die met forschen armzwaai het zaad uitstrooit, krijgt deze figuur iets grootsch, als wilde de schilder vertellen-van zijn eerbied voor den eenvoudigen landman. In „Warme dag" getuigt hij van zijn mede- voelen met de maaiers, die daar onder de fel le zon hun zwaren arbeid verrichten. Hij kent zijn medemenschen in hun lief en leed, daar van getuigen de knappe teekeningen naar boeren- en visscherstypen. Niets acht hij te gering om weer te geven, het boerenhuis en erf, de wagens en gereedschappen, in dit al les weet hij het mooie te ontdekken en naar voren te brengen. Talrijk zijn dan ook de pit tige, frissche teekeningen en schetsen, die op de tentoonstelling in portefeuille aanwe zig zijn en waarvart de bezoeker menig blad in'de hand zal nemen, om er beter van te kun nen genieten. In de voorzaal is eenig werk te bezichtigen van Mej. Maks, een schilderes van vogels. Zij lijkt ons iemand, die nog aan het begin van den moeilijken en langen weg is. Over het algemeen is haar werk in meerdere op zichten nog zwak, doch een teekening als die van een arend, is wel in staat verwach tingen te wekken. M.v. d.W De vereeniging bovengenoemd, stelt zich voor op Maandag 16 November a.s. voor de leerlingen van de 6e cn 7e klassen der te Haarlem bestaande scholen voor Lager On derwijs, daaronder begrepen de Openbare U-. L. O. school, de beide openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs, de Rijksleerschool, de Haarlemsclie Schoolver- eeniging, de R.K. Schoolvereeniging en de beide R.K. M. U. L. O.-scholen voor resp jongens en meisjes, in de Gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat 13, eenige films, op de dierenbescherming be trekking hebbende, op het doek te brengen. Ter afwisseling en om het nuttige >en leer zame met het aangename en beschaafd- grappige te vcreenigen, zal getracht worden 1 of wellicht 2 andere films, daartoe met zorg gekozen, zoodat ze voor een ieder aan nemelijk zullen zijn, nog bovendien te ver- toonen. Vertoond zullen worden: a. Vogelfilm, eigenaar de heer P. Vermeulen Jr., Nas- saustraat 21rood, te Haarlem; b. Anti-trek honden-film, eigenaar de heer J. Karrej Jr., Frans van Mierisstraat 83, te Amsterdam, welke beide heeren hunne films belange loos ter beschikking zullen stellen en voor nemens zijn, hun film persoonlijk toe te lichten. De verlooning zal worden voorafgegaan door een korte inleiding over dierenbe scherming in het algemeen bij monde van den heer J. Ennik, Emmastraat 2, te Voor- j burg, Algeeen Inspecteur van de Neaerl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren te 's Gravenhage, die, zoo onverhoopt de hee ren Vermeulen en/of Karres voornoemd, verhinderd mochten zijn zelf hunne films toe te lichten, ook de explicatie der films op zich zat nemen. De heer Ennik zal de even- bedoelde inleiding tevens benutten om eenige lantaarnplaatjes, aan de' later op het doek te brengen vogel-film ontleend, te vertoonen. Op Dinsdag 10 November 1925, des na middags te 2.30 uur, zullen de bovenge noemde, zoomede de nog bovendien te ver toonen andere films, in het bioscoop-thea ter, Grcote Markt No, 15, worden vertoond voor de Gemeentelijke Keuringscommissie. Deze keuring zal desgewenscht tegen af gifte van toegangskaarten, kunnen worden bijgewoond door dames en heeren leden' van schoolbesturen of hoofden van scholen of hun gemachtigden. Per school (35 Open bare en 24 Bijzondere) worden 2 toegangs kaarten uitgegeven. Waar dc gemeentelijke concertzaal slchts ruim 1300 zitplaatsen heeft, waarvan 378 op de galerij, terwijl de 6e cn 7e klas sen der Openbare scholen tezamen allee" reeds 1319 leerlingen tellen en er voor de Bijzondere Scholen, zoo deelde de aid. On derwijs ten Stadhuize mede, op ongeveer een zelfde aantal leerlingen moet worden gerekend, daar zal het noodig zijn 2 voor stellingen te geven, eenc in den voormiddag en eene in den namiddag. Deze voorstellin gen zitllen ondcrscheidelijk te ongeveer 10 uur v.m. en 2.30 u. n.m. aanvangen en circa IK' uur duren. De beschikbare tijd des mor gens iets ruimer zijnde, zullen zeer waar schijnlijk de Openbare Lagere scholen Nos. 13, 14, 15, 16, 23, 24, 27, 28. 29 en 30; de O. S. No. 2, voor buitengewoon lager onderwijs dc Rijksleerschool, de Noorderschoöl, de Dr. Kuyperschool, de Haarlemsche school vereeniging, de R. K. Schoolvereeniging, de R.K. Jongensscholen St. Canisius, St. Bavo, cn St. Franciscus XaverLus, zoomede dc R.K. Meisjesscholen St. Bavo en St. Jozel, als zijnde het verst van de Gemeentelijke Con certzaal verwijderd, in aanmerking moeten worden gebracht voor het bijwonen der voormiddag-voorstelling. De directie van de Gemeentelijke Duin- Halerleiding verzoekt ons opname van het volgende: Met liet oog op den naderenden winter worden de waterverbruikers uitgenoodigd thans reeds maatregelen te nemen om het bevriezen van watermeters te voorkomen. Sc1ia.fl© anti Ac u'3tprmp(pr« ooit A\e>. v©r- oorzaak, t door vórst, kómt ten laste van den 1 gebruiker. Tevens wordt verzocht reeds nu bericht te geven, indien de hoofdkraan niet jfoed afsluit, en daarmede vooral niet te wachten totdat de vorst is ingevallen. Men verzoekt ons mede te dcelen, dat met G. D., voorkomende in het verslag van het Kantongerecht in het nummer van Woensdag 4 November, niet wordt bedoeld G. Duineveld, veehouder en melkslijter, Schotervoedpad 5, te Schoten. Heden herdacht de heer J. v, d. Pol den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. G. Stammcijer, Spaarnc, al hier. Dc jubelarïs werd hedenmorgen in gezel schap van zijn echtgenoote, per auto van zijn woning gehaald en op het bureau der firma ontvangen, waar de oudste der fir manten, de heer J. G. Stammeyer ham op hartelijke wijze toesprak en hem een gouden horloge met inscriptie, benevens bloemen aanbood. Den verderen dag bracht de jubilaris in huisclijken kring door. Bloemboller. Jielstal. De 22-jarige arbeiders A. L. B. en A. S. uit de Haarlemmermeer, stonden terecht ter zake diefstal van 18 dzakken bloembol len ten nadeele van I. de K., gepleegd in den nacht van 20 op 21 Augustus. Bek). S„ ontkent ten stelligste iets met den diestal uitstaande te hebben. Hij zeide, den geheelen nacht thuis geveest te zijn. In het huis van bewaring echter heeft hij bekl. B. een briefje geschreven, waarin hij allerlei bedreigingen uitte als deze niet verklaringen in zijn voordeel wilde afleggen. Bekl. B. bekent den diefstal te hebben ge pleegd, doch in vereeniging met S. Getuige v. E. had B. aangehouden in den bewusten nacht, doch S. was hem ontko men. Getuige had na den diefstal verschil lende zakken gevonden achter het huls van den buurman van S. Ook werd c-r een zak met bollen gevonden achter het huis van S., die de K. herkende als de zijne. Bekl. S. zeide, dat deze zak best door een ander daar kon zijn neergelegd en bleef pertinent ontkennen iets met de zaak uitstaande te hebben. Getuige Z. verklaarde met beklaogde te hebben gesproken op den bewuster, avond. Het O. M. wijst op de eigenaardige hou ding van S„ doch zijn ontkennen zal hem weinig baten gezien hel briefje, dat bij schreef in het huis van Bewaring. Waar hij al 6 maal gezeten hts eft, meen de spr. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, te moeten; cischen, Tegen B., staal dc. zaak iets anders. Deze is nog nooit veroordeeld" en heelt thans een volledige bekentenis afgelegd en toont be rouw, waarom spr. een gevangenisstraf van 9 maanden eischte met aftrek van preven tief. De verdediger, mr. M, A. van Eek, pleit te voor een lichte straf tegen bekl. B., die nog nooit in de gevangenis is geweest. Wat S. betreft, hiervoor is dit niet noodig, aan gezien hij beweert niet schuidig te ziin. Uitspraak 12 November. Aanrijding. Hedenmiddag wordt voor de rechtbank behandeld de zaak tegen den 26-jarigen groentenhandelaar H. H. die met zijn auto mobiel op Vrijdag 29 Mei op de Leidsche vaart de 65-jarige mevr. M. S. heeft aange reden, tengevolge waarvan zij in hef St. Elisabeth's Gasthuis is overleden. H. bestuurde den wagen niet zelf. Zijn rij vergunning was hem voor den tijd van zes maanden ontnomen. Nu had l ij naast zich genomen den 50-j. los-werkman L. de M., die niet in hef bezit was van een rijbewijs. Verduistering. Verder wordt behandeld de zaak tegen den 33-jarigen H. J. A., magazijnkneclit bij de firma V. D. alhier, die zich aan ver duistering van 128 stuks linnen en katoenen goederen, 2 karpetten, 2 sfel gordijnen, 1 tafelkleed en 3 wollen dekens had schuldig gemaakt. r Ook werd ter zake heling aangehouden M. V. uit Heemstede. Bij de polifie werd aangifte gedaan, dat om 7 uur gisterenhvond een voor een per ceel in de Aelbertsbergstraat staand rijwiel gestolen is Gisterenavond om ongeveer elf uur werd door een bewoner van dc noodwoningen aan den Koudenhorn hooibroei gemeld van het hooi, dat uit hef verbrande pakhuis van Paulen op straat was gestapeld. De brand weer haalde het hooi uit elkaar en bluschte het vuur mef een slang op de waterleiding. Auto tegen een huis gebotsl. Gislcrer avond om kwart over zes kwam een fietsrijder van de Gr. Markt de Jans straat inrijden, toen hij mocsf uitwijken voor een auto en kwam te vallen over de tramrails. Een van den anderen kant nade rende auto moest „daardoor plotseling uitwij ken. De chauffeur wierp plotseling ziin stuur om en reed tegen perceel Jansstraat 62. De auto werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De Minister van O. K. en W. heeft bepaald, dat een literair-econoinischc afdeeling is ver benden aan de navolgende hoogereburger- scholen: Rijks H. B. S. tee Velsen; Gemeent. Llceum te Haarlem; Het Kerinemer Lyceum te Bloe- mendaal en de Middelbare School voor meisjes ('t Kopje) te Bloemendaal. De gemeentelijke hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus met gewijzigd leer plan te Haarlem (directeur S. Elzinga) vormt een zelfstandige literair economische H. B. S. Ondertrouwd' 5 Nov.: G. L. Sanders en A. M. Do.ikerio; G. H. v. d. Bos en H. J. Jansen; D. H. A, Kooij en P. M. Gec- revliet; S. J. de Goede en J. H. Tacha; M. J, Duislerhof cn D. M. v. Brugge; H. M. G. J. Heijnen cn J. J. Zuidsfra; H. de Groot cn G. M. Vergers. Getrouwd: 5 Nov.: G. v. Seggelen en A. M. Provoost; J. Perrij en A. E. de Bruijn; C. E. M. Sijlmans en P. J. A. Pilaar; A. P. Timmer en M. B. Tadema. Gcbcren: 4 Nov. A. E. Andringav. d. VFalle, zoon: 5 Ncv. \V. ten BoschBlank- water, dochter; M. C. Horeman Bruigom, zoon; J. WillemscnMuis, twee zoens. Overleden: 3 Nov.: A. van Dijkvan Zee, Rustenburgerlaan; 4 Nov. N. 7 m., zoon van J. Doumn, Spaarnwouderstraat; 4 Nov. J. P. J. van KlaverenVan Dorp; 80 jaar, Klem Heiligland; 3 Nov. E. D. M. van ccr Heijde, 69 jar, Schotersingel; 4 Nov. J. v. d. Burch, 84 jaar, Ripperdapark; 4 Nov. E. SchuttevaarVan Laar, 53 jaar. Gasthuis- vest; 4 Nov. W. R., 25 d., zcon van M. de Boer, Gasthuisvest; 5 Nov. T. Kamerman, "9 jaar, Gasthuisvest. GEBOUW ST. BAVO" De afd. Haarlem van den R. K. Volks- cund gaat steeds verder met verfraaiing van Viaar vnhouw St. Bavo". rnrvwel in- als uitwendig. Nu is ook- nieuw meubilair aangeschaft voor de grcote zaal: kleurige klapsioclen, sclide gemaakt, een sieraad voor dc zaal. Het aantal klapstcelen, welke geleverd -zijn docr den heer C. A. P. Dammers, vult thans nog slechts de helft der zaal, doch in het voorjaar van 1926 zullen dc stoel cn voor de andere helft aan geschaft werden, waarmede dan een keurige mcubileering verkregen zal zijn. Vandaag herdenkt de heer J. Vrieze het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad der E. N. E. T., thans N. Z. H. T. M. De jubilaris werd vanmorgen om 11 uur in het schaftlokaal ontvangen, alwaar hem door den chef van de afdeling trac tie, den heer (Meyer, namens de directie een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Van het personeel ontving hij een gouden hcrlcge. Den geheelen dag heeft hij verder vrijaf om het feest in hulselijken kring te vieren. SURSEANCE,VAN BETALING. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft de heer C.M.W. van Emmerik, aannemer van de te bouwen woningen aan de Pijlslaan, sur séance van betaling aangevraagd. Gisteren is dese surséance verleend voor den tijd van 1 jaar, ingaande op 27 Oct. Tot bewindvoerder is benoemd de heer J. W. van Santé. B. en W. van Haarlem hebben in hel hoofdstembureau benoemd voor de op 18 November 1925 te houden periodieke verkie zing van twaalf leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken de heeren: E. H. Krelage, voorzitter; Mr. A. R. Baas P. J. M. van Tetering en Jlfr. J. C. Mollerus, leden; W. J. B. van Liemt, plaatsverv. voorz.; J. J. Thöne, W. Worst en H. A. Marcus, Met het leggen van dc geruischlooze be strating in de Maarten van Heeinskcrk- straat, vlak voor het Ziekenhuis „St. Jo annes de Deo", begir.t men al aardig op te schieten. Het grootste gedeelte is reeds ge legd en wordt door het verkeer al bere den. Het kleinste gedeelte aan den zijkant moet nog geasphalfeerd worden. Naar men ons verzekerde, is het werk, mits het goed weer is, binnen een week wel klaar. Dc patiënten in het ziekenhuis zullen de verbetering dan zeer zeker op prijs stellen. In de gemeente Velsen, vooral in IJmuiden, heerscht de laatste weken in vrij hevige mate diphtheritis. Teneinde een verdere uitbrei ding dezer ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan, zal de gemeentelijke geneesk. dienst de gelegenheid open stellen, voor koste- looze onvatbaarmaking door middel van een inspuiting voor alle schoolgaande kinderen. Personalia. In de Nederlandsche Com missie voor Internationale Natuurbescher ming heeft thans o.m. zitting dr. Jac P. Thiisse. alhier. DE GROOTE SLOK OP. De heer Chr. de Vries, de wakkere - lei- derd der Bloemendaalscbe Hockeyclub gaat ons omstreeks half November verlaten om zijn verblijf in het schoone Bloemendaal te verwisselen met een in 't nog schoonere In- sulinde. Dit doet ons voor den heer de Vries veel genoegen, aan oe Bloemendaalsche Hockcy-club kunnen we niet anders dan ons leedwezen betuigen met het verlies van haar kranigen leider. Maar ook als „Konin ginnedag" bij de eerstvolgende gelegenheid sportfeesten wil organiseeren, zal men den heer dc Vries missen, aangezien hij ook bij deze gelegenheden een leidende persoon lijkheid was. De omgeving der pastorie heeft den laat- sten tijd een groote verandering ondergaan. Was 't gebouw tol dusver tamelijk wel aan 't oog onttrokken door zwaar geboom te, dat zich tusschen 't huis en den weg bevond, door 't omhakken van eenige oude bcomen hebben de bewoners meer licht, lucht en uitzicht gekregen. Het vijvertje, voor 't huis gelegen, is thans verdwenen. Men heeft dat gedempt en ei- een flink ruim grasperk van gemaakt. Niet onmogelijk is, dat de bloemist er later eenige perkjes in aanbrengt en plaats gunt aan eenige kleurige kinderen uit Flora's hof. Met het dempen van den vijver is ten minste al dit gewonnen, dat bezoekers, die per auto aankomen, geen kans meer heb ben, alvorens binnen de gastvrije muren, van de pastorie te worden gelaten, een modderbad deelachtig te worden, zooais nog onlangs gebeurde. Er is een flink ver harde rijweg aangelegd, zoodat auto's en rijiuigen zonder eenig bezwaar kunnen in- en uitrijden. V K jHEDEN M> 1 Vanaf Donderdag 5 November 1925 wordt de inschrijving op de 8 pet. Ie Hyp. 10- Jarige Obligatie-leening, groot 300.000 ten laste van het Genootschap y. d. Broe ders van den H. Franciscus te Wald- breitbach (Rijnland in stukken van 1000, 500 en 100 tot den koers van 100 pet., opengesteld bij de kantoren van de Neder landsche Landbouwbank te Amsterdam en van de firma Lentjes en Drossaeris te 's-Hertogenbosch. Naar de Msb. verneemt, is de mededce- ling van Van der Graaft Co. in het fail lissement der Hanzebank in Den Bosch, ge ëindigd zou zijn, onjuist. Slechts de eerste uitdeelingsiijst is gedeponeerd en vooral eer na de slotuitdeelingslijst het faillisse ment wordt opgeheven, zullen er nog wel eenige jaren verloopen. 5% Nederland 1919 IG1 101 69» Nederland 1923 103 IG3 VA NederL 1917 98x/2 98x/2 101 1 2 103 795 N.-L 1921 A... 6% N.-L 1923 D... 103 41 - I, Oude Vaart 62 dito Gem. Eigend 51 Mij „Nederland" !68i/s 168 Scheepvaart-Unie 165 155 Rotterd. Lloyd 138 139 187 188 75 76 HolL Stoomboot 201/» H. V. A. 581 590 Java Cultuur 325 328 Jurgecs gew 125 124 Koloniale Bank 1793;, 1783 t 143 1433 t CerL Handel Mif :431/2 144x 2 Resc. dito 144 145 Phoenix 103 Geconsolideerde 169x/2 173x Kon. Olie 3951', 401 128 133 Marine comm. 11 Vorstenlanden i57x/2 158 Actions id. 148.50* 148.50 C-mp. Merc. Arg. ?l/2 Poerworedjo 110 Oude Deli 420 405 ex. Seneoabah 470 470 VVJ* Deli Batavia 384 386 A'dam Rubber 375 372x/} Serbadjadi 395 230 230 Wai Sumatra 370 Dordtecbe Petr. 365 370 Southern Railt 114 Union 143 99x/2 Wabash 40 40x/« Comm. Maxwell 6x/2 5 NOVEMBER. tERSTE KOERS LATE KOER S BERLIJN 59.25 59.17 PARIJS 10.— 9. 82 BRUSSEL 11.35 11.27 WEENEN 36.— 35.10 LONDEN ,ii, 12.05 1204x/j STOCKHOLM 66.60 66.55 KOPENHAGFN 61.95 61.95 50.75 50.70 BAZEL «ttii 47.95 47 95 NEW-YORK 2.49 2.48 ROME t i 9.90 9 80 Beklaagde vrijgesproken. AMSTERDAM, 5 November. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed heden uitspraak in dc zaak tegen den beer D. S-, die terecht had gestaan terzake dat hi' op 17 April j.l. te Bussum op den Bre- diusweg een Amstcrdamsch advocaat, die ir. een automobiel was gezeten, tot driemaal had gewaarschuwd voor een autoval; eerst op 400 M. binnen de bebouwde kom, daar na tusschen de grens van de bebouwde kofn en de eerste politiepost en tenslotte ap 400 meter afstand van de politiepost. Deze overtreding was geënsceneerd met 't doel een gerechtelijke beslissing uit te lokken betreffende de vraag of men, een automobilist waarschuwende voor oen auto val, zich schuldig maakt aan overtreding van art. 184. n.l. hef belemmeren van een ambtenaar in functie in de rechtmatige uit oefening zijner bediening. De Rechtbank, overwegen'de, dat in geen der drie gevallen sprake is van belemme ring, sprak bekl. vrij. De eisch was 0.50 boete subs 1 dag iiechlenis geweest. Poging tot doodslag. BREDA. 5 Nov. Heden deed de Recht* b^nk ie Breda uitspraak in de zaak leger A., beschuldigd van poging tot doodslag, 2 ra: al gepleegd te Tilburg. Dc Rechtbank \uroordeelde beklaagde conform den eisch tol 3 jaar gevangenisstraf. Men meldt ons uit Maastricht; Boven op de leenjgronden van de Bel. vcdérc-berg bij Maastricht, bekend om zijr vondsten van Mammauth-tznden en been deren. Zijn gisteren urnen, aardewerk en beenderen gevonden, die door de oudheid kundigen worden toegeschreven uit het Neolyiischen tijdperk. Deze overblijfselen wijzen, op een nederzetting uit de vroegste lijden van het menschdom, n.l. 3 a 400( jaar v. Chr. De vertegenwoordigers van het Rijksmuseum zijn gister ter plaatse geweest. Deze vondtsten zijn van 't grootste be lang. Beleediging door een advocaat Beklaagde vrijgesproken. AMSTERDAM, 5 Nov. De Vierde Kamer der Rechtbank deed heden uitspraak in di zaak tegen Mr. Rits, die terecht had gestaan terzake van beleediging van den agent rechercheur W., wien hij toen deze ter ge legenheid van een terechtzitting als getuige verscheen, zou hebben toegevoegd, dat hij in zijn proces-verbaal „leugenachtige ver klaringen" had afgelegd. De Rechtbank achtte het feit niet bewe zen en sprak bekl. vrij. De eis'-h was 40 boete subs 1 week hechlenis geweest. Te Amerfoort is ingevolge art. 40 der plaatselijke politic-verordening een café voor het pubiiek gesloten verklaard en is een agent van politie er voor geposteerd. Het is het perceel, waarvoor een paar weken ge leden een Duiisch meisje uit Aalten was geëngageerd, waarbij de politie verhinderend is opgetreden. LONDEN, 5 Nov. Gemeld wordt, dal Abd-el-Krim en zijn vredesvoorstellen, die hij aan den Resident-generaal Steeg gezon den heeft, in plaats van de onafhankelijk heid van het Riff-gebied, de territoriale sou- vereiniteit van den Sultan in Marokko cischi. De onafhankelijkheid der Riffs zou hierdoor verzekerd blijven; intusschen bren gen de Franschen alles in gereedheid voor da wintercampagne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7