t KAN NIET BETER!! D KALZAN D 1 mw f, ff \w ri-""" LEO DE NIE St. ANTONIUS, ESMOND a/ZEE „Zóó groot wordt zij!" L n J. DE HAAN, JÜLIANAPARK 60-62-64, Alleenverkoop ran de beroemde Grunert Piano's Voor Tuinaanleg, Border- en Hegbegiantlng, I J. F. KROONE, Bloemist, Overveen, Tel. 13244 No. 42 I BINNENLANDSCH NIEUWS. Prins Hendrik te Berlijn. „Broodroof" door den Pastoor van Purmerend. Staatsbegrooting voor Oorlog. Duitsch pasvisum. Onderhandelingen over een arbitrage-verdrag. Inderdaad ergerlijk. R.K. VAC. EN RUSTOORD f 500.— OBL'GATiE J. GEIJLVOET DOELSTRAAT 37 - Tel. 13538. Radio-Toestellen en Onderdeden W. VAN 't VEER, rtaiiioiiandel Asserdelft 50A TE KOOP TE KOOP. TE KOOP. Uit voorraad leverbaar f 25.000 imnnmilliiiiiimiiiipmimr nieuwe 5 Voortdurend is het kleine organisme bezig lichaamscellen te vormen, tanden en beenderen op tfe bouwen. Kalk is daarbij een der allernoodzakelijk ste bestanddeelen. Het or ganisme moet kalk hebben, anders wordt de reserve kracht aangesproken en het kind verzwakt. Hangerigheid, slechte tan den, weinig eetlust, nacht- zweet zijn eenige der zeer uiteenloopende symp tomen die aanduiden dat het weerstandsvermogen vermindert. Geef het kind 3 a 4 Kalzan- tabletten per dag, dan voert gij aan het gestel kalk toe, die inderdaad door het bloed wordt opgenomen. Gij zult bemerken hoe het kind spoedig flinker en sterker wordt, het nacht- zweet verdwijnt en normale eetlust terugkeert. En wanneer gij Uw kind weer vroolijk en blozend gezond ziet spelen, dan zult gij begrijpen waarom Dr. E. Bergsma schreef: Het Kalkvoedsel Kalzan maakt krachtige menschen- lllJlilUlll minimi cJ De minister van Buitenlandsche Zaken verdedigt zijn beleid. Het Luchtvaartverdrag met Polen. MARK TNIEUWS. En dat is geen wonder, want geen betere aanbeveling,dan tevreden cliënten Zelfs zij, 'die voorheen een zeker voor oordeel hadden tegen het koopen van gemaakte Kleeding, vonden bij DE FAAM meer dan zij konden wenschen 't Betere genre Kleeding - smaakvol en solide - naar de laatste Mode ge maakt - zooals DE FAAM levert, zal ook U voldoên. Ge moet eens komen kijkenDat bindt tot niets. Doordat de goede Piano's duurder worden, worden er nu heel wat Piano's ingevoerd van twijfelachtig fabrikaat en van niet twijfelachtige onsoliditeit. Aan de twijfelachtige Piano's is meer te verdienen dan aan goede Piano's. Den leek zal de onsoliditeit niet opvallen, omdat de UITER LIJKE soliditeit (ook van het binnenwerk) handig is nagebootst. DE HAAN verkoopt deze soorten NIET, doch verkoopt nieuwe en gebruikte Piano's, waarvoor hij zonder eenig voorbe houd kan instaan. De prijzen zijn bij DE HAAN niet hooger dan elders,de betalingsvoorwaarden zijn zóó als U die gaarne wenscht. HAARLEM 0 ook dit jaar weder voorradig en op de kweekerij te bezichtigen H groote partij Lygustrum Ov. Fol. (groenblijvend) Vaste Planten, 0- Rozen, Groenblijvende Struiken, etc., in uitgebreid sortiment. (0 0 - - Aan den handel ruime reductie. 0. 0. sa ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. KUNSTNIJVERHEID EN SIERKUNST ZIJLSTRAAT 87, t. o. stadhuis Prins Hendrik is Woensdag uit Schwerin te Berlijn aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel „Esplanade". In zijn ge volg bevindt zich zijn adjudant majoor Jhr. Laman Trip. De prins heeft in het hotel tien kamers gereserveerd. Z. K. H. zal eenige weken in de Duitsche hoofdstad blijven. Hij zal daar verschillende ziekenhuizen bezoe ken. Men schrijft ons uit Purmerend: De bekende woordvoerder van de Evan gelische Maatscappij, Ds. G. Westmijze, te Drachten, heeft Doderdag j.l. voor een zeer groot gehoor te Purmerend een rede gehouden, die een protestrede moest zijn tegen de radioverbreking te Hilversum. Zooals door hem gebruikelijk, kon hij het ook dezen keer niet laten om de ..duistere macht" van Rome te schilderen met een voorbeeld van broodroof, gepleegd door 'n priester der Roomsche Kerk. Nu weer was de pastoor van Purmerend de schuldige. Er was iemand bij Dominé op visite ge komen, en die had gezegd, dat de pastoor hem sedert eenigen tijd in zijn brood bena deelde.. Dat deed de pastoor omdat hij zijn jongen van de katholieke school had afge haald en deze op de openbare had gedaan. Reeds meerdere keeren was hij door katho lieke patroons ontslagen, waarbij hij voelde dat de pastoor er achter zat. Maar van een derde geval wist hij dat zeker. Daar had de baas hem gedaan gegeven zonder reden, meende hij. 't Werk was op, heette 't. Maar zoo was het niet, meende de getrof fen werkman en hij zeide: „baas zeg het maar ronduit. de pastoor zit er achter." Daarop gaf de baas een instemmend ant woord. De broodroof door pastoor Hollenberg was dus bewezen. Maar zoo was het niet. En omdat er in Purmerend ook nog Roomsche krantenmen- schen wonen zou dit spoedig blijken. Omdat de betrokken arbeider nog al eens van getuigenis veranderde, was evenwel de zaak niet zoo heel spoedig uitgezocht. Echter kwam de waarheid spoedig aan 't licht, dank zij de loyale medewerking van den Weleerw. heer Ds. G. J. Duyvendak, Luthersch predikant en voorzitter van de Evangelische Maatschappij. Thans kon in de „Nieuwe Purmerender Courant" van Woensdag 4 dezer, mede namens Ds. Duy vendak bovengenoemd, die de waarheid in deze wilde voorstaan, worden gepubliceerd dat de beschuldiging van Dominé Westmijze onwaar was. De betrokken arbeider had van dat ver moeden werkelijkheid gemaakt en dat aan Ds. Wesmijze verteld. Deze had, boewei hij van het geval voor 't eerst hoorde en de arbeider die het hem kwam vertellen, voor 't eerst van zijn leven ontmoette, zich, al vorens de beschuldiging te uiten, niet de moeite getroost de zaak eens verder te on derzoeken. 't Zal ons benieuwen of de bekende do miné van tweedrachten pardon, van Drachten zijn woord nog herroepen zal. Ons dunkt, nu een voorzitter van de Evangelische Maatschappij hem op een on waarheid attent maakt, zal hij daar toch moeilijk buiten kunnen. Voorloopt verslag. Verscheidene leden, voorstanders van na tionale ontwapening, achtten de grondslagen waarop hun standpunt is gebaseetd, te be kend dan dat het noodig zou zijn een be spreking da .n bij de openbare beóande- lm^ var. dit begrootingscniwerp door oen v-, .rbereidende schriftelijke uiteenzetting te doen voorafga; 1; Vele andere leden kwamen tegen h; 11 zienswijze op. Deze leden achtten de op richting van een militaire gasschool nood zakelijk en konden daarin geen handeling zien, in strijd met het van andere zijde in het geding gebrachte protocol inzake de g.fgassen- en bacteriënoorlog. Gevraagd werd naar 's Ministers plannen ten aanzien van de legerorganisatie. Ver scheidene leden meenden, dat het geheele leger op veel eenvoudiger wijze kan en moet worden ingericht en achtten ophef fing van de Vesting Holland noodzakelijk. Zij verklaarden ook het contingent veel te hoog te achten en zouden zich allermist kunnen vereenigen met de wederinvoering der derde herhalingsoefening. Andere leden verklaarden zich tegen ver- scillende dezer desiderata te moeten ver zetten. 's Ministers oordeel werd gevraagd over Ge paraatheid van het leger. Men had den indruk dat het met de aan vulling van het oorlcg.spersoneel niet vlot gaat. Verscheidene leden wezen er op, dat de encadreering van ons leger nog veel te kostbaar is. Gewezen werd op de zeer langzame be vordering. Opnieuw werd aangedrongen op het heropenen van de opleiding voor de hoogere officierenrangen, en op regeling van de rechtspositie der onderofficieren. Eenige leden verzochten dat de Regeering bij het wegnemen dier onbillijkheden uit de huidige salarisregeling, bok goede aandacht zou schenken aan het militaire personeel. Wederom werd de aandacht der regee ring gevraagd vor den grooten nood, waarin de oud-gepensioneerden verkeeren. Aange drongen werd op mildere en meer practi- sche toepassing van de wachtgeldregeling. Inlichtingen werden verzocht omtrent de practijk van de Dienstweigeringswet. Opnieuw werd aangedrongen op een af doende regebng voor de mobilisatie-slacht offers. Vermoedelijke afschaffing 1 Januari a.s. Met betrekking tot het grensverkeer met Duitschland en België deelt de Memorie van Antwoord, in zake de begrooting van Binnenlandsche Zaken het volgende mede: Met de Duitsche regeering worden on- 1 derhandelingen gevoerd, nopens de tot standkoming van een regeling, ingevolge welke de Nederlandsche en Duitsche on derdanen, die zich naar Duitschland of Ne derland wenschen te begeven, zullen wor den vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. De Minister hoopt, dat de bedoelde rege ling met ingang van 1 Januari 1926 in wer king zal kunnen treden. Volgens de gedachte regeling zal het ver plichte bezit van een buitenlandsch paspoort voor de wederzijdsche onderdanen nog be houden blijven, behalve misschien, wat be treft het z.g. kleine grensverkeer, waarvoor de Nederlandsche Regeering heeft voorge steld, met een eenvoudiger en goedkooper legitimatiestuk genoegen te nemen. Het Belgische ministerie van Buitenland- sche Zaken publiceerde gisterenavond het volgende communiqué: „Het bericht, dat in zekere Belgische bladen verschenen is en volgens hetwelk de Belgische regeering van plan zou zijn een uit drie leden bestaande commissie naar Den Haag te zenden, ten einde middelen te zoeken om tegemoet te komen aan de be zwaren der Nederlandsche regeering met betrekking tot het Nederlandsch-Belgisch Verdrag, is niet volkomen juist. De zaak staat zoo, dat de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering heeft doen weten, dat er in zekeren Nederland sche kringen critiek was gerezen tegen enkele bepalingen van het Verdrag, welke te eng werden geïnterpreteerd. Een hoog Nederlandsch ambtenaar heeft dezer dagen zijn collega's te Brussel bezocht, ten einde nauwkeurig na te gaan, op welke punten een misverstand bestaat en hoe door een gemeenschappelijke verklaring elke be duchtheid kan worden weggenomen." Wij lezen in „Het Centrum": „In „Het Volk" wordt meegedeeld, dat in het „Apeldoornsche Post- en Adver tentieblad" de navolgende advertentie voorkwam: De van ouds bekende H. HART-WOL (Merk Christus-figuur) voor Jumpers, Chales, Cos- tuums, Mantels, Vesten enz. slechts 75 cent (50 gram) (volgt naam en woonplaats van den adver teerder). Uit Delft werd aan de Redactie de om slag toegezonden, welke van zulk een pakje wol afkomstig was. „Het Volk" drukt het handelsmerk af, dat zich daarop bevond. Dit handelsmerk bestaat uit een H. Hart beeld, waaromheen zich deze letters bevin den: „Coeur sacré de Jésus! J'ai con- fiance en Vous". Daaronder „Registered Mark. Marque déposée." En daarnaast: „Extra fijne qualiteit." Er zullen er niet velen onder ons gevon den worden, die een dergelijke profanatie niet afkeuren. Blijkbaar stamt ze uit Roomschen kring. (Bond-van groote gezinnen AM STERDAM) 6% geldleening 22. van 1 Dec a s. aflosbaar a pari, betaa<baar bij F. Th. EVERARD te AMSTERDAM en HAARLEM. BARTELJORISSTR 13 Opgericht 1902. HANDEL IN- EN HERSTELPLAATS VAN NAAIMACHINES. Toestellen vanaf f 65.— compl. net iamp, accu, annode, Spoe len, kopteleloon, enz. Demonstratie iederen avond gratis Alleen prima fabrikaat wordt door mij vertegenwoordigd. een mooie lichte kruiwagen. D. HOEF- GEEST, Rijnegomlaan 46, Aerdenhout. Colonifer kachel met plaat en pijpen, nog geheel nieuw en een Damesfiets. ZOMERKADE 59. 2 paarden, 3 platte wagens, tuigen enz. Te bevr. E. MARKERINK brandstof- 'enhandel KANAALKADE 29, Wijker- oog. Aan hetzelfde adres een handkar te koop gevraagd. gloeilampen en elctra-artikelen. Aan- bevledend: L. NUNNINK, Electrische Hoef- en Kachelsmederij, Vijfhuizen. le Hypotheek gevraagd op land en woningen met ruime overwaarden. Direct van particulier. Geen tusschen- personen. Br. onder No. 11435 aan het Bur. v. d. blad. „Ik ben een groot voorstander van het gebruik van kalkpreparaten bij kinderen en schrijf Uw „Kalzan" met zeer goede resultaten voor.'* In alle Apotheken en Drogisterijen k f 2.25 per flesch. Gratis monster. Wij zenden U een monster-buisje Kalzan met een inte ressant boekje over de kalktherapie gratis toe. Noem den naam van dit blad en sluit 10 ets postzegel voor porto bij. Adresseer aan N. V. A. WULFING Co.. Afd. R. Oostemde 1-3, Amsterdam I Is er geen einde aan te maken? Ofschoon 't is nog de vraag, of ze uit Roomschen kring stamt. Wij hebben een Israëliet gekend, die zijn waar aan den man bracht onder den naam „Fabriek St. Anthonius." En naar beweerd werd, was 'hij daardoor leverancier van verschillende kloosters geworden. Maar woedend was hij. toen hij, lid van den Gemeenteraad geworden, door een der raadsleden aangesproken werd met: „de Heer Anthonius pardon, mijnheer de Voorzitter ik bedoel: de Heer Mozes X...." Verdiend loon" Het Gezantschap bij het Vaticaan. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake hoofdstuk III Bui- tenlandsche Zaken der Staatsbegrooting 1926, is het volgende ontleend: Gebrek aan mededeelzaamheid. Het is den 'minister niet duidelijk, op grond waarvan de klacht zich wederom laat hooren over ge brek aan mededeelzaamheid van den kant van het departement van Buitenlandsche Zaken. De minister is zich niet bewust tegenover eenig verzoek om inlichtingen ooit tekort te zijn geschoten. In den loop der zeven af- geloopen jaren heeft hij bij herhaling zoowel schriftelijk in de Kamerzitting als onderling bij het debat omstandige principiëele uil- eenzettingen gegeven, terwijl wat bijzondere aangelegenheden betreft, de noodige roede- deelingen werden gedaan in verslagen en wetsontwerpen en in de pers. Volkenbond. De actie van Nederland op de Volkenbondsvergaderingen is van den beginne af aan gericht geweest op de be vestiging van de internationale vredesorga nisatie. De minister is zich ten volle bewust van het belang dat samenwerking v^n de kleinere mogendheden ter bereiking van de door den Volkenbond gestelde doeleinden kan opleveren. Zijnerzijds wordt dan ook steeds, wanneer uitzicht bestaat, dat zulks met kans op succes kan geschieden, voeling met zoodanige mogenheden gezocht en ge houden. De minister vereenigt zich voorts met het oordeel van hen, die meenen, dat de gedach te van het protocol betreffende arbitrage veiligheid en ontwapening, welke trouwens reeds in het Volkenbondsverdrag ligt opge sloten, niet is losgelaten. Naar zijn meening heeft de vergadering het standpunt ingenomen, dat, nu aanvaar ding van het protocol voorhands onmoge lijk bleek, door locale regelingen binnen de door het protocol getrokken richtlijnen, de voorwaarden waren te scheppen die voor de uiteindelijke verwezenlijking van het door het protocol gestelde doel onmisbaar zijn. Verdrag met België. De minister herin nert er aan, dat het tusschen Nederland en België gesloten verdrag nog niet aan de Bel gische volksvertegenwoordiging ter goed keuring is aangeboden. Wat den verderen gang van zaken betreft wordt aangeteekend, dat, terwijl sommige bepalingen van het verdrag aan de hand der uitgeoefende critiek bij de betrokken departementen nog in onderzoek zijn, het overleg met de bij de garantieverdragen van 1839 betrokken mogendheden nog moet plaats hebben, nopens den vorm, waarin het vervallen van die verdragen wel zal zijn vast te leggen. Het spreekt vanzelf, dat al vorens dat punt geregeld is, en de Belgische regeering het ontwerp heeft ingediend, de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag niet zal kunnen verschijnen. Economische politiek. Tot nu toe heeft de Regeeriitg bij haar onderhandelingen over handelsverdragen de ontstentenis van een differentieel tarief niet als een element van zwakheid gevoeld. Wat de vraag van sommige leden betreft met betrekking tot de totstandkoming van een handelsverdrag met Rusland, merkt de minister op, dat de indertijd van Russische zijde gestelde eischen de totstandkoming van een overeenkomst onmogelijk maakten; sedert dien is geen wijziging in den toestand ingetreden. Terugbetaling van Duitsche leeningen. Nauwlettend wordt door den minister acht geslagen op de maatregelen, die van Duit sche zijde op dit gebied worden genomen en met zorg wordt er op toegezien, dat Ne derlanders in dezen niet achter worden ge steld bij de andere houders van Duitsche schuldbrieven, zoowel Duitsche als andere niet-Duitsche houders.. De valorisatie, zoo als die wettelijk is voorgeschreven, zal ech ter vermoedelijk voor vele houders toch een aanzienlijk verlies op hun bezit blijven beteekenen. In hoeverre in bepaalde geval len, nog pogingen kunnen worden gedaan om verdere verbetering der positie van den betrokken Nederlandschen houder te ver- krijgen, is een kwéstie, die voor ieder be paald geval afzonderlijk en nauwkeurig moet worden nagegaan. Kosten van het Departement. De critiek, uitgeoefend op de directie van economische zaken berust op een misvatting van haar taak op het gebied der economische voor lichting. In tegenstelling met de meening, van sommige leden, dat de directie aan on evenwichtigheid lijdt, is de minister van oordeel, dat zij het minimum aantal hoogtre ambtenaren heeft om haar taak naar behoo- ren te vervullen. De werkzaamheden der cirectie omvatten alle aanrakingen met het buitenland op economisch gebied in den rnimsten zin van het woord, terwijl ook de consulaire dienst onder de afdeeling ressor teert. De aanwezigheid van vier ambtenaren boven den rang van commies is dan ook zeer zeker gewettigd. Wat de verdere voornemens der regeering betreft' ten aanzien van een ambtswoning van den minister, wordt medegedeeld dat deze bij de regeering nog in beraad zijn. Het Gezantschap bij het Vaticaan. De le- den, die de opheffing van het gezantschap bij den Pauselijken Stoei voorstaan op prin cipiëele gronden, verwijst de minister naar zijn vroegere verklaringen ter zake ook met betrekking tot het eerbiedigen in het inter nationaal verkeer van eenmaal gevestigde diplomatieke betrekkingen. De opvatting van andere leden, die voor opheffing pleitten op grond, dat het Vati caan in verband met de bijeenkomsten van den Volkenbond te Genève, van zijn betee- kenis als diplomatiek milieu zou hebben in geboet, zou de minister niet gaarne onder schrijven. Die opvatting ziet, naar het voor komt, voorbij, dat, hoe nuttig en belangrijk deze aanrakingen ook mogen zijn, het ver keer te Genève van enkele weken, niet in de plaats kan treden van de regelmatige en voortdurende informatie, die op de bijzon dere posten valt te verkrijgen. Dit klemt te meer, waar het Vaticaan niet te Genève vertegenwoordigd is. Dat het Vaticaan als diplomatiek milieu in den laatsten tijd aan beteekenis zou hebben verloren, kan zeer zeker niet worden volgehouden. Het aantal gezantschappen bij den Pauselijken Stoel is niet verminderd. -Daaruit blijkt reeds af doende, dat uit een diplomatiek oogpunt het behoud van den post beslist wenschelijk blijft. De vraag of de aanwezigheid van twee Nederlandsche gezanten in dezelfde stad wel eens aanleiding tot moeilijkheden heeft ge geven, kan slechts in ontkennenden zin wor den beantwoord. Het Duitsche Credietverdrag. Naar aan leiding van de vraag van sommige leden of er geen reden zou .zijn, om met de Duitsche Regeering onderhandelingen aan te knoo- pen, over een afwijking van den in het ver drag gestelden termijn van tien jaar, en over geleidelijke afwikkeling van de verleende credieten, deelt de minister mede, dat de grond, waarop deze leden hun vraag basste- ren z. i. niet met de werkelijkheid in over eenstemming is. Integendeel blijkt wel uit berichten van allerlei zijden, dat de behoef te aan credieten in Duitschland nog steeds groot is. Woensdag heeft op het Departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag de onder- teekenening plaats gehad van een voorloopig Luchtvaartverdrag tusschen Nederland en Polen, ALPHEN AAN DEN RIJN, 2 Nov. 1925, N.V. Tuinbouwveiling .Alphen aan den Rijn". Appelen 1015, Spruitkoo'l 1ste soort 1011, id. 2de soort 46, Kroten f 4,80, alles per 100 K.G. Peen f 910, An dijvie 2.60—2.80 id. 2de 1.60—1.80, Bloemkool 1ste soort 20, id, 2de soort 711, Savoyekool 7, Roodekool 56, alles per 100 stuks, PURMEREND, 4 Nov. 1925. „Afslag- vereeniging Beemster Purmerend en Om streken". Aardappelen 1.24 per 25 K.G. Witlof 0.20 per K.G. Bloemkool/ 1.20 23.10, Roode kool 1.504.60, Savoye kool 3.90, alles per 100 K.G, Spruitkool 1 2.15 per 15 K.G. Boerekool 1.25 per 100 struiken. Andijvie 0.060.37 per 100 krop. Selderij 46 per 100 bos. Rapen 3.905.40 per 100 stuks. Bieten 512 per 1000 st. Wortelen 13 per 100 bos. Uien 1—1.35 per 25 K.G. Prei 8.70—9.40 per 10 Obos. Appels: Brabantsche Belle fleur 0.16, Bramley Seedling 0.15, Gro ninger Kroon 0.11, Notaris-appel 0.20, Present van Engeland 0.120.32 Reinette, goud 0.080.17, Reinette, oranje 0.07- 0.12, alles per K.G. Peren: St. Nicolaas- peer 0210..34, Winterjan 0.34, alles per K.G. SCHOONHOVEN Haven HAARLEM Anegang, hoek Lange Veerstraat LEIDEN Dameskleeding Vischmarkt 9-10 LEIDEN Heerenkleeding Vischmarkt 16-17 LEIDEN Hoogstraat 1-2 Nieuwe Rijn 8-10 WOERDEN SCHIEDAM Voorstraat Markt 0. Uiterst billijke prijzen. KWEEKERIJ AAN DE DOMPVLOEDSLAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8