KENNEMERLAND. H. A. J. MOORS GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. zandVoort. KERK EN SCHOOL. Een discussie van ruim twee uur over den aankoop van een vrachtauto. Tenslotte wordt tot aankoop besloten. Over het voorstel-Roodenburg staKen •andermaal de stemmen, zoodat dit is verworpen. Het tarief voor de ziekenauto wordt vastgesteld. De splitsing van de openbare M.U.L.O.-school te Hoofddorp. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. VIJFHUIZEN. BENNEBROEK. BEVERWIJK. VELSEN VELSEROORD. WIJKEROOG. IJMUIDEN. HEEMSKERK HEEMSKERK SCHOTEN. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Kerkelijk e leening HILVERSUM PARyS LONDEN OPENT ZATERDAG A.S. EEN ZAAK u A. J. MOORS t)e Gemeenteraad vergaderde Donder dagmiddag onder voorzitterschap van den -urgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren" Bus, v. d. Heuvel en Bras. De vuilnisauto. Aan de orde is de herstemming' over het voorstel-Roodenburg tot het schrappen van den post groot f 2500 op de begrooting van het bedrijf van Openbare Werken voor komende, betreffende aankoop, gebruik en onderhoud van een nieuwe Ford-vrtcht- auto voor het ophalen van haardasch en vuil nis. Ter nadere toelichting merken B. en W. nog het volgende op Aan kosten van onderhoud en gebruik (benzine, banden, enz.) werd uitgegeven over 1922 f 194.95 over 1923 f 1191.82, over 1924 f817.72 tesamen f2204.49 of wordt per jaar f 734.83. Deze vrachtwagen begint nu teekenen van ouderdom te vertoonen bovendien is dc carosserie wat te klein om het ophalen van vuilnis op de meest economische manier te verrichten en is het wagentje te veel in ge bruik om bij een samenvallen van verschil lende werkzaamheden alle dingen op tijd te kunnen afwerken. Daarom is de bedoeling van ons voorstel met den nieuwen post op de begrooting van het bedrijf van openbare werken voor het dienstjaar 1926 om een nieuwe Fordvracht auto aan te schaffen met een ietwat grootere (1 V. a 2-ton) capaciteit en een grootere berg ruimte in den bak. Het zal dan mogelijk zijn om het ophalen van vuilnis niet alleen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep te blijven doen, maar ook daarbij voor eigen rekening te nemen het op halen van vuilnis te Zwanenburg en in de Badhoevebuurt. Men zal ,dan voor het vervoer van brand stoffen, grond, schoolbanken, steenen, hout, rioolbuizen, betonranden enz. althans ge durende een paar dagen in de week de keuze hebben tusschen of de beschikking hebben over twee wagens, waarvan de eene is te ge bruiken voor kleinere en de andere voor zwaardere vrachten. Mbcht de Raad dit voorstel afstemmen, dan zal het noodzakelijk gevolg wezen, dat het ophalen van vuilnis in de Badhoevebuurt met kan geschieden dat voor dit doel te Zwanenburg pl.m. f 600, zal moeten worden uitgegeven dat de oude, kleine wagen öf het spoedig zal begeven öf de hulp van an dere vrachtrijders zal moeten worden inge roepen, wier tarief ook verre van goedkoop is te achten. De VOORZITTER merkt op, dat het gewoonte is, bij herstemmingen geen discussie meer te houden. Doch naar aanleiding van de nadere toelichting van B. en W. en het feit, dat verschillende leden niet op de vorige ver gadering aanwezig waren, kan spr. alsnog discussie over dit onderwerp toestaan. De heer ROODENBURG zegt, dat de toelichting van B. en W. niet overtuigend is om tot aankoop over te gaan. Bovendien vindt spr. de wijze van stemmen in de vorige vergadering over dit punt niet, zooals het behoorde. De heer SCHEFFER vind, het niet goed, dat men op alle kleine dingen hier gaat letten, ook niet door het schrappen van het loon van een arbeider. Men moet met zijn tijd meegaan, en een auto is in 't voordeel der gemeente. Met zulk een voorstel van den heer Rooden burg is de zuinigheid niet gediend. Men heeft thans voor het raadhuis de oude Fordauto kunnen zien, en men heeft kunnen con- stateeren, dat zij veel gebruikt is en veel Werk gedaan heeft en voor de gemeente groote diensten bewijst. Den heer BORST blijkt hier, dat de wijze van discussieeren hier in het licht staat van niet voldoende vertrouwen in het beleid van B. en W. B. en W. kunnen hierin het beste oordeelen Als het voorstel Roodenburg aangenomen wordt, dan staat dit in het teeken van wan trouwen tegenover B. en W. En dien kant moet het niet opgaan. Spr. heeft tot mog toe altijd zijn vertrouwen aan B. en W. kunnen schenken. De heer BJJURMAN is van oordeel, dat deze nieuwe uitgave voor een auto niet gerechtvaardigd is, daar de belastingen al hoog genoeg zijn, zoodat de uitgaven van de gemeente niet verhoogd moeten worden. De heer KONING komt op tegen de uit lating van den heer Scheffer, dat op spr.'s voorstel een post voor een arbeider op de begrooting zou zijn geschrapt. Spr. deed dit juist om het arbeidersbelang, oftidat de gemeenteuitgaven en daardoor de b'elasting wederom niet dienen verhoogd te worden. De VOORZITTER beantwoordt de spre kers. Spr. geeft eerst een zakelijk betoog waarin hij de noodzakelijkheid van den aankoop van een nieuwe auto uiteenzet- De oude vrachtauto heeft zeer goede diensten bewezen en de kosten goedgemaakt. Tegen den heer Roodenburg zegt spr., dat, wanneer hij hier zijn oordeel zet als buitenstaander tégenover de eenparige mee- ning van B. en W., zijn oordeel niet gefjun- deerd is. Den heer Buurman antwoordt spr., dat het niet de geest van den raad is, bezuiniging te zoeken op dergelijke kleine posten. Wat de loonen der gemeente-arbeiders betreft ten opzichte van hetgeen zij pres- teeren, deze loonen vindt spr. veel te laag en spr. acht het een der eerste plichten van de aanstaande commissie van Georganiseerd overleg om daarover te beraadslagen er. daarin verandering te brengen. Spr. vindt het hard, dat de burgers en arbeiders zooveel belasting moeten betalen, omdat door slechte leiding in het landbouw bedrijf verschillende landbouwers niet in Btaat zijn, belasting te betalen. Tot den heer Koning, betreffende zijn opmerking over de aanstelling van arbeiders, zegt spr-, dat van de thans werkende ge meentearbeiders al veel meer gevergd wordt, dan eigenlijk behoort. Spr. begrijpt niet, wat het schrappen van een bedrag van f 1480 op het geheel der be lastingen be tee kent Ten slotte richt spr. een woord tot den heer Roodenburg. Spr. heeft gemeend, dat de heer Roodenburg als paardenliefhebber een hekel aan auto's moet hebben en het is spr. uit verschillende stemmingen gebleken. Spr. Spijt het, dat de heer Roodenburg af keurend over de wijze van stemmen in de vorige vergadering heeft gesproken. Sor. heeft absoluut onoartijdig de verga dering geleid, zelfs toen enkele leden, die vóór dgn aankoop waren, de vergadering ha den verlaten, heeft spr. de vergadering niet willen schorsen. Ten slotte beveelt spr. den aankoop aan. Wordt deze aankoop geweigerd, dan zal men de gevolgen hebben te dragen. De heer ROODENBURG repliceert, on der zijn opmerkingen zegt hij o.m., dat de geest der burgerij soms anders is, dan van de bestuurstafel vernomen wordt. Spr. weet, dat men het nog bewondert, dat sommige raads leden zich blijven verzetten tegen voorstel len, die van de bestuurstafel komen en die de gemeente veel geld kosten. Nog enkele leden voeren het woord voor de tweede maal. Eveneens wordt het woord nog gevoerd door weth. Knaap, wetli. Kistenmaker en weth. v. Schooten. Zij bepleiten het voorstel van B. en W. .waarvan de kosten door hen nauwkeurig zijn bezien en waarvan zij tot de overtuiging zijn gekomen, dat het gerechtvaardigd is, daar aankoop van een nieuwen auto beslist noo- dig is, terwijl de kosten tot de groote be dragen van de belastingen van geen invloed zijn. Ten slotte neemt de VOORZITTER nog het woord. I Spr. zegt o.m. zich met de hoop te vleien, dat de gevoerde discussies er toe zullen leiden, dat de heer Roodenburg zijn voorstel intrekt. De heer ROODENBURG handhaaft zijn voorstel. Dan wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel Roodenburg wordt in stem ming gebracht. Wederom staken de stemmen 8 tegen 8, zoodat het voorstel Roodenburg geacht wordt te zijn verworpen. De ziekenauto. B. en W. bieden ter vaststelling aan een tarief voor het gebruik van de ziekenauto. Berekend wordt f 0.40 per kilometer vanaf de garage. *Met hulp van een lid der transportcolonne van het Roode Kruis wordt de vergoeding meer berekend met f 1 per uur. Voor leden van het „Witte Kruis" en „Het Roode Kruis" of daarmee gelijk te stellen vereenigingen wordt 10% reductie toege staan. Hierover voeren enkele leden het woord. De heer BIEMOND vindt het tarief te hoog. De heer BOS onderschrijft dit. De VOORZITTER merkt op, dat het tarief in overeenstemming is met dat Van om liggende groote gemeenten. De heer KONING zou willen, dat met dé toepassing van het tarief z<joveel mogelijk rekening gehouden werd met de financieele draagkracht van degenen, die ervan gebruik moeten maken. Het tarief wordt hierna artikelsgewijze be handeld en vastgesteld. Erfpacht B. en W. stellen voor in erfpacht te aan vaarden een perceel grond te Zwanenburg op den hoek van den Zwanenburgerdijk en Domineeslaan. B. en W. willen dit pervceel grond gebruiken voor het storten van grint. Enkele leden verklaren zich tegen dezen aankoop. Hierover wordt langdurig gespro ken. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. Nijverheids- en Handels onderwijs. B. en W. stellen voor met de gemeente Haarlem een overeenkomst aan te gaan be treffende de gemeentelijke avondscholen voor nijverheids- en voor handelsonderwijs. Op verzoek van den voorzitter wordt dit punt aangehouden tot een volgende verga dering. Pensioen. B. en'W.'stellen voor vast te stellen de pensioensgrondslagen van eenige ambte naren, die ingevolge het bepaalde in artikel 150 van de Pensioenwet het verlangen heb ben te kennen gegeven, dat hun grondsla gen op de bedragen van 30 Juni 1922 wor den gesteld. De VOORZITTER licht dit voorstel in het kort toe. Het voorstel wordt aangenomen. Het pensioen voor de ambtenaren. B. en W. stellen voor, ingevolge het be paalde in artikel 34 van de Pensioenwet, B. en W. te machtigen voortaan de pensioen grondslagen vast te stellen van alle ambte naren of beambten, welke door den Ge meenteraad zullen worden benoemd, of in wier wedden door hen verandering zal wor den gebracht. Aldus wordt besloten. De Openbare Muloschool te Hoofddorp. B. en W. stellen voor over te ga2n tot splitsing van de openbare Muloschool te Hoofddorp in een school voor lager onder wijs en een voor ulo-onderwijs met ingang van 1 December 1925. Na toelichting van den voorzitter wordt aldus besloten. Rondvraag. Door enkele leden wordt van de rond vraag gebruik gemaakt, waarna de openbare vergadering gesloten wordt. Burg. Stand van 35 November 1925. Geooren Judith Henriëtte, d. v. M. A. de Fockert en C. J. van Vonno Adriana, d. v, J. C. van der Hooft en P. Kooij Cor- nelis, z. v. P. Spaargaren en Antje Jongkind Ccenraad, z. v. J. deKooker en J. Kcordes Cornelis, z. v. A. H. Ouwerkerk en K. J. Haspels Levenlooze" z. v. J. H. H. van Beem en H. A. C. Duijvendak. Ondertrouwd Willem Scherpenisse, 24 j. en Elisabeth Nijenhuis, 22 j. Johannes Laan, 34 j. en Margaretha Keizer, 31 j. Adrianus Keizer, 33 j. en Geertruida Maria Baars, 26 j. Getrouwd Matthijs Petrus Leonardus Boender, 24 j. en Paula Babette Bassmann, 25 j. Gerardus Laurentius Trompert, 24 j. en Helena de Vries, 20 j.Hendrik van 't Hof, 23 j; en Dirkje Cornelia Schippers, 19 j. Dirk Jongkind, 30 j. en Jantje Maria Visser, 21 j. Eliza Floris de Koning, 28 j. en Anna Henriette Verbeek, 23 j. Jan van Schdjik, 31 j. en Anna Regina Weber, 33 j. Overleden Reijer Groenveld, 75 j. geh. m. A. M. E. de Heer. De nieuwe Ziekenauto. De ziekenauto, welke de gemeente Haarlemmermeer, in samenwerking met de afdeeling „Haarlem mermeer" van de Nedcrlandsche Vereeni- ging ,,Het Roode Kruis" heeft besteld, is gereedgekomen en werd reede afgeleverd. Hcdenm'dag te half drie w«s de zieken auto te bezichtigen voor belangstellenden aer van een der j ParocméKCrKcn. van de op het plein vóór het Raadhuis te Hoofd- dorp, alwaar tevens een kleine demonstra tie werd gegeven door enkele leden van de transportcolonne. Verschillen autoritei ten woonden deze demonstratie bij, welke veel belangstelling trok. Veemarkt. Donderdag waren op de vee markt te Hoofddorp aangevoerd: 20 koeien, waarvan de prijzen varieerden tusschen f 210 en 310; 1 vette os, prijs 345 en 4 pinken, prijs 180, Handel matig. HET TIENJARIG BESTTAAN DER SINT JOSEPH-PAROCHIE. Een historische schets. Nu door den a.s. bouw eener nieuwe St. Josephkerk, als het ware een tijdperk van opkomst wordt afgesloten, zullen onze lezers het wellicht interessant vinden, dat we een historisch overzicht geven, van het wel en wee, dat die nieuwe parochie, de 2de in Hil- legom, wedervoer. In het najaar van 1914 werd de ZeerEerw. Heer A.J.C, Schraag, tot dan, Kapelaan aan „De Posthoorn" te Amsterdam, door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem belast met de op richting eener nieuwe parochie te Hillegom, onder bescherming van den H. Jozef en be noemd tot eersten Pastoor dier Kerk. Aan vankelijk moet de bedoeling hebben voor-' gezeten, de bestaande St. Martinus te ver- grooten in den vorm van een kruiskerk, doch daar voorzien werd, dat de gemeente zich zou blijven uitbreiden en Monseigneur van klei nere parochies meer devootheid verwacht dan van zeer groote, werd uitgezien naar een terrein, waar een tweede Godshuis zou kun nen verrijzen. En een zeer gunstig terrein werd bereids gevonden in Huize Bloems- waard aan de Hoodfdstraat, aan de Zuid zijde van de Gemeente. Primitief werd be gonnen het oude Heerenhuis werd de wo ning van den Pastoor, het zomerhuisje die van den koster, terwijl de oude Bloembollen- schuur met een stuk er aan tot bedehuis zou worden verbouwd. Dat was een handelwijze van wijs beleid, door de omstandigheden ge boden. Immers de mobilisatieklok had nog pas voor enkele maanden geluid en als ooit de toekomst donker werd ingezien, dan was het in de jaren 1914 en de volgende. Men meende zelfs, dat de geheele bloembollen streek zou hebben uitgediend, men het land als waardeloos kon beschouwen De eerste Herder van Sint Jozef, gehoor gevend aan iiet verlangen van zijn 3isschop was met goe den moed bezield en hoopte op den bizonde ren bijstand des Hemels en de machtige voorbede van den grooten Patroonheilige. En zoo werd de Noodkerk aanbesteed op 6 Maart 1915 en zou de Firma J. v.d. Bosch Zn voor de uitvoering van het werk zorg dragen. Het Kerkbestuur was gelukkig bij deze aanbesteding er was onder de aanne mers weinig werk en de noodkerk werd ge bouwd voor een zacht prijsjePrecies 6 maanden later, dus 6 September werd het kerkgebouw ingezegend en in gebruik ge nomen de pastoor had het juist zoo voor speld. Circa 550 plaatsen waren beschikbaar en in de oude parochie die mede veel te klein was kwam eenige verruiming. Vijf jaren heeft Pastoor Schraag hier de herderlijke bediening vervuld, de kwaadste jaren der distributie, de nijpendste voor het hoofdbe drijf. Het was een kaal, maar devoot kerkje, zonder hinderlijke pilaren er was van ge maakt, wat er van te maken was, al werd er eenigszins smalend over gesproken als van „de Klompenkerk" wat ook aanwees het heb ben van een slechts klein getal beter gesitueer den. Werk was er voor den Pastoor niet te kort, want hij was Pastoor alleen. Zaterdags middags kwam een Pater Franciscaan als assistent, die echter als regel des Maandags morgens naar zijn Klooster te Woerden te rug reisde. De oprichting van het Zangkoor was in uitstekende handen bij Kap. P.Cielon van St. Martinus, die zich voor dit mooie werk belangoos beschikbaar stelde en een zeer goede leiding gaf. Zooals we reeds zeiden en meenig- cen herinnert het zich nog levendig werd de economische toestand in den lande hier niet het minst al maar critieker en was de vraag gewettigd Hoe zuilen we het hoofd boven water houden Want' de zorgen waren groot, meer dan groot. Maar de parochianen leefden mee en steunden, wat ze in hun ar moe'konden ook de gulle Amsterdammers waren hun ouden Kapelaan nu Pastoor niet vergeten en toonden dat met blijdschap. Met het eenjarig bestaan der parochie kwam de eerste kapelaan de Weleerw. Heer H.J. M. Nieuwenhuizen, die 5 jaar bleef. Dat was een welkome, maar ook dringend noo- dige hulp voor den Pastoor en met rusteloo- zen ijver bezield, werd gezamenlijk gearbeid. Er kwam voor.den Pastoor eenigen tijd vrij, die zeer benut werd voor sociaal en gods dienstig werk. De Adviseurschappen der talrijke Roomsche vereenigingen werden ver deeld, Kapelaan Nieuwenhuizen werd ruim bedeeld, maar ook nieuwe stichtingen kon den in het leven worden geroepen. We noemen het Patronaatswerk, een Afd. van den Bond voor Groote Gezinnen, Vrouwen bond, Genootschap van den Stillen Om gang. Behalve de tweedens genoemde veree- niging zijn de andere steeds bloeiender ge worden en leggen nog getuigenis af van den ijver der grondvesters. Maar Pastoor Schraag deed meer Hij had de overtuiging, dat het een idieele toestand zou zijn, indien iedere parochie haar eigen scholen had en steeds peinsde hij op middelen, dat schoone doel te bereiketi,. Men vergete hierbij niet dat de finantieele gelijkstelling op onderwijsge bied nog niet gekomen was, zoodat het te brengen offer groot zoude zijn. Magr de we tenschap, dat het noodig was, temeer, daar de bestaande scholen aan de Mariastraat veel te klein waren en zelfs kinderen wegens plaatsgebrek naar de Gemeenteschool gin gen. Ondanks de groote finantieele offers (de bouwmaterialen waren' schrikbarend duur) zette Pastoor Schraag, krachtig ge steund door het Kerkbestuur, door en werd op bescheiden voet een nieuwe Parochiale Meisjesschool door Firtna J. v.d. Bosch jk Zn onder architect Valk gebouwd, en be gonnen de voorbereidende werkzaamheden tot stichting eener eigen Jongensschool. Tijdens die onderhandelingen kwam de tij ding dat Pastoor Schraag was benoemd tot Pastoor te Schiedam. Met gemengde ge voelens werd deze promotie ontvangen eenerzijds verheugde de geloovigen zigh over deze eervolle benoeming, maar ander zijds stortte menigeen een droeve traan, want Pastoor Schraag was de bijzondere vriend van heel de Parochie. Een hartelijk afscheid en''de beste wen- schen in zijn nieuwe standplaats vergezelden hem. De tweede Pastoor van St. Joseph was de Zeereerw. Heer J. J. Mes. Deze heeft hier slechts kort de geestelijke bediening uitge oefend, zijn uiterst zwakke gezondheid dwong hem naar een rustige, landelijke pa rochie, waar zijn tijd niet voor een belangrijk deel werd in beslag genomen door andere dan geestelijke zorg. Meermalen moest Pastoor Mes om ge zondheidsredenen weken buiten de parochie en zelfs hebben we in Pater Laurentius als assistent een tweede Kapelaan gehad. Toch heeft Pastoor Mes in den korten tijd van zijn hier zijn niet stil gezeteh en de belangen der Parochie naar best vermogen gediend met raad en daad en woord. Daar het kerkbe stuur niet bijster tevreden was over den bouw der Meisjesschool, besloot Pastoor Mes voorziende, dat er hier nog meer bouwwer ken zouden moeten verrijzen, zich in verbin ding met den beroemden architect Jan Stuijt, te stellen die zich (mede uit sympathie voor den Pastoor) bereid verklaarde voor plan nen etc., de parochie betreffend, zorg te 1 dragen. Na ongeveer een jaar hier geweest I te zijn werd Pastoor Mes benoemd tot Her gemeente Hazerswoude. We kregen dus onzen 3den Pastoor en wel den Zeeresrw. Fleer B. van Leeuwen, Kapelaan aan het Be gijnhof te Amstoram. Als het spreekwoord alle goede dingen bestaan in drie, ooit waar heid bevatte, dan hier. We zouden nog heel wat plaatsruimte noo dig hebben, om alles te beschrijven, wat deze in de nog geen 5,jaar van zijn Pastoorschap hier heeft gedaan. Het is dor, doch we moe ten ons bepalen tot een eenvoudige opsom ming, met gevaar van groote onvolledigheid. In 1922 kwam de nieuwe Jongensschool een eigen kerkhof werd aangelegd en vol tooid, de H. Familie wertl opgericht, de Eucharistische Bond werd gesticht met wel dra geheele maandelijksche aanbiddingszon dagen, verder de Derde Orde, het Altaar fonds met reeds mooi bedrag, de St. Joseph- penning, Maria-Congregatie, vereeniging van het H. Hart, enz. enz. De medewerking der parochianen was blijstemmend, bij ver schillende gelegenheden toonden ze hun bi- zondere offervaardigheid. Altaarsieraden, beelden, vaatwerk, paramenten, alles werd aangevuld en uitgebreid. En naast de ziele- zorg scheen het, alsof de Pastoor gezworen had de nieuwe zoo noodzakelijke Kerk te bouwen En dat deze binnen twee jaar in gebruik zal genomen worden, het is voor een groot deel zijn werk. Er is gewerkt met onge kende kracht, bedelpreeken gehouden heinde en verre, zelfs een revue ten bate der kerk oogstte succes En thans zijn we zoover, dat er kan gezegd worden we komen er en met glans. Natuurlijk heeft Pastoor Van Leeu wen ook teleurstellingen ondervonden het verplaatsen van Kapelaan Nieuwenhuizen, het bedanken van den heer K. van Bour gondien als kerkmeester om gezondheids redenen, het verlies door een tragischen dood van den heer R. A. v. d. Schoot enz. Hopen we, dat Pastoor Van Leeuwen zijn nieuwe kerk voltooid moge zien en als hij dan later naar hier terugkeert (want dat Zijn Eerw. na enkele jaren verplaatst wordt staat bij ons vast) voor enkele dagen, om nog eens te midden zijner eerste parochianen te zijn, dan moge hij met innige voldoening terugzien op zijn stoeren arbeid Maar we hopen dat, hij nog lang bij ons moge blijven Bijzondere Vrijwillige Burgerwacht. Gisteravond werden de prijzen, voor den gedurende dezen zomer gehouden Schiet wedstrijd, met, een toepasselijk woord van den leider der afdeeling, aan de leden uit gereikt, in een voor deze gelegenheid door den heer B. v.d. Meisteeg belangeloos af gestaan lokaal. De tafel, waarop de prijzen waren tentoongesteld, was rijk versierd met keurige bloemen en planten, waardoor het effect van de prijzen zeer werd verhoogd. Daar sommige leden een gelijk aantal pun ten hadden behaald, moest het lot beslissen. De namen der winnaars vermeldden we reeds vroeger. Na de uitreiking bleef men nog ee nigen tijd gezellig bijeen. Gedurende de bij eenkomst gaven zich nog enkele leden voor de vereeniging op. Vondel. Voor een goed bezette zaal gaf de Tooneelvereeniging „Vondel" haar eerste seizoenuitvoering in Flora. Opgevoerd werd „Vertrouwen", beroemd tooneelspel in 3 bedrijven. Het stuk werd zeer goed ge speeld en alles gaf blijk van flinke studie en uitstekende regie. De rollen waren goed ver deeld, waardoor ze juist werden vertolkt. Aan costuums en griume ontbrak niets. Tus schen de bedrijven door de onbetaalbaar gees tige attracties, die de zaal meer dan uitbundig deden lachen. Na het spel bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Vondel heeft met deze uitvoering haar goeden naam weder ter dege gehandhaafd. Een verbetering. Gingen er indertijd ge ruchten, dat er ernstig over gedacht werd, de Geniedijk voor het publieke verkeer af te sluiten, dit blijkt thans in geen geval waar te zijn, want in tegenstelling daarmede wordt er nu hard aan gewerkt, om het bestaande paadje ten Oosten van den dijk te verhar den en te verhreeden, zoodat' het zich wel laat aanzien, dat dit een zeer mooi rijwiel pad zal worden. Onverwachte drukte. Daar de scheepvaart over Bennebroek door het gezonken schip in het kanaal langs dien kant gestremd is, zijn de schippers genoodzaakt hun reis over Vijfhuizen te maken, met gevolg, dat er hier een ongekende drukte heerscht. Doch voor de scheepvaart is het een Tegenvaller, want voor vele schippers beteekent dit een groo te omreis, Onderwijs. Alhier is opgericht een afdee ling voor Volksonderwijs met ruim 40 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee- ren Korneman, Thijssen, Oudkerk, Hofstra, de Vries en Sterrenburg. Burgerlijke Stand, Getrouwd: H, Nees- kens en M. C. de Groot. Esperanto-tentoonstelüng. Op 10 en 11 November a.s. wordt in het „Kennemer Theater" alhier een Esperanto-hentoonsfel- ling gehouden. Tevens wordt op 11 Novem ber. des avonds, een propaganda-vergadc- ring gehouden, waar een spreker een ver handeling zal houden over Esperanto als wereld-hulptaal. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Sukkel en T. Blok, J, J. Wefcelman en L. Gravemaker; A. Hoenderdos en M. N. Broeze; J. Clots en G, Th, Kroone; W. C. Post en P. C. Maarschalk; P, v. d. Steen en P. Zwart; P. Wijker en C. E. van Os; J. Guyt en J. Maagdelijn. Getrouwd; M. Schaay en M. G. Vermee- ren; P. J. Dukel en J. Paardekooper; P. Dol en N- Zegel; J. G. Gleysteen en A. Cb, Konig; M. IJff en W. Basstra; J. H. Broeren en A. van Meerendonk; A. van Vliet en H. M. W. Pcpall; P. Gordijn en J. L. Lirb. W. Zwanenburg en E. Gerrits. Geboren: M J. de RotStegeman, d.; C. E. Sooniuev, d. Kolk, d.; W. Hommes Migchelsen, z.; A. Naber—Van Vuuren, z.; J. M. van der Veldtv. Dijk, d.; G. Sliggers Varkevisser, z.; H. M. A. ScholrHoman, z.; H. E. WijkerDe Zwaan, z.; H. Jansen Kiekens, d.; E. Bloem—v. d. Steur, z.; H. TijntsmaWillems, z.; L. de Ligt—Schou- ien, z.; P. van SonKoppelman, d.; M, J. v. d. PlasKroon, d. Overleden: Cornelis v. d. Burg, 67 j., echtgenoot van C> W. Dobber. Gaslevering voor lijkverbranding. Het gemeentebestuur alhier heelt naar de „Tel." meldt, met de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding een overee ïkpmst gesloten voor den tijd van trim iaar ingaande 10 Verduistering. Door N. W„ is aangifte gedaan van verduistering van een naaima chine. Door de politie is de manchine reeds in beslaggenomen. Proces-verbaal is opge- ip L Diefstal. Door S. J. P. K. is aangifte gedaan van de vermissing van een aanzien lijk bedrag aan geld. ontvreemd uit zijn woning. Dc politie heeft de zaak in onder zoek. Aangehouden. Als verdacht van ze denmisdrijf is aangehouden de 43-jarige P. W. G„ alhier. Er is proces-verbhal opge maakt. Dronkenschap. Terzake openbare dron kenschap, werd aan het bureau gebracht J. B. Hij werd bij het station Velsen in zoodanigen toestand aangetroffen, dat hij op een wagen naar het bureau' werd ver voerd. Gevonden voorwerpen. Gevonden zijn een paar vilten kinderpantoffels en een kinderporlemonnaie. Feestavond R.K. Volksbond. Zondag avond om half 8 wordt in het Bondsgebouw een groote feest- en propaganda-vergade- ring gehouden door de afdeeling Velsen e. o. van den Ned. R.K. Volksbond. Er is een afwisselend programma samen gesteld. Het vermeldt voordrachten van den heer Spanjaard en muziek van de mando lineclub, terwijl de heer A. J. M. Ange- nent, centraal secretaris van den Volks bond. een rede zal houden. Alle leden en hun dames worden Zon dagavond verwacht. Van het politie-rapport. Door de politie uit Lisse is, in samenwerking met dc ge- gemeente-politie alhier, bij een bloembol lenhandelaar een partij bloembollen in be slag genomen, welke vermoedelijk van mis drijf afkomstig waren. E besfuurder van een automobiel werd bekeurd, terzake het ontbreken van eea achterlicht aan zijn voertuig. Een wielrijder werd bekeurd wegfns het rijden zonder licht. Wethouder Dunnebier. Naar wij verne men is de toestand van wethouder Dunne bier van dien aard, ,dat bij spoedig het zie kenhuis zal kunnen verlaten. Het onderzoek beeft uitgewezen, dat operatief ingrijpen niet noodzakelijk was. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgen de gevonden voorwerpen: bril, grijze dames handschoen, bankbiljet van 10, idem, rood wit gevlekte jachthond, leeren portemon- naie met inhoud, heerenrijwiel, zilveren armband, 2 buissleutels, gulden in autobus gevonden, grijze jongenspet, zwarte kinder kousen. belastingplaatje van 1925. Oudersavond, Woensdagavond hield 't Patronaat 'n oudersavond. De opkomst had beter kunnen zijn. Toch kon men van een welgeslaagden bijeenkomst spreken. Nadat Kap. v L Berg allen had wel kom geheeten werd 't „woord" gegeven aan onze Patronaatsfanfare. Enkele pittige num mertjes zprgden voor 'n goede stemming in dc zaal, Hierna hield de Eerw, Pater Alexander van Velseroord een duidelijke leerzame rede over het Patronaat De Eerw. spreker legde uit, dat 't patro naat geen bewaarschool is voor groote jongens, maar 'n vormschool, Waarin men de ouders behulpzaam is bij 't kweeken van nuttige leden van Kerk en Maatschappij, Voorts spoorde de Pater de ouders aan, hun kinderen deel te laten nemen aan alle godsdienstoefeningen van het Patronaat aan het herhalingsonderwijs, hun kinderen te leeren sparen, ze voorai ook hoogachting en gehoorzaamheid in te prenten jegens direc teur en patronaatscommissie, aangezien het werk van dezen dikwijls zwaar en ondank baar is, Spr. eindigde met de bede, dat alle ouders toch altijd alles in het werk zullen stellen hun kinderen te helpen het Patronaatsdevies na te komen n.l. „Aan Christus trouw". De hartelijke dankwoorden, welke kap. v. d. Berg tot Pater Alexander richtte, vonden ongetwijfeld onverdeelde instemming bij al de aanwezigen. Een lollige, onmogelijk dwaze filmklucht zorgde voor een aangenaam slot, Heusch, de afwezigen hebben veel gemist en we durven dan ook gerust voorstellen, dat directeur en commissie een volgende keer op meer belangstelling kunnen reke- Benoemd, Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot directeur van het Jongenspatronaat den Weleerw, heer W. v. d. Berg. Dp Dr. Leydsstrsat. Men is bezig het gedeele Dr, Leydsstraat tusschen Gen, Cronjéstraat en Schoterweg grondig te ver beteren, De klinkerbestrating van de trot toirs wordt vervangen door een tegenbe- strating. De keibes'.rating in bet midden van de straat blijft, doch van weerszijden komt een rijwielpad van klinkers. Dit is voor dit thans veer drukke straat gedeelte een go-ede verbetering. Overigens een woord van lof voor de wijze, waarop de verbetering van wegen in Schoten werdt ter hand genomen. Ook aan den Midden weg is men druk bezig. Burgerlijke Stand van 26 Oct,1 Nov. '25, 7 Bevallen: J. B. M. Veringa—Freek, z. W. FortuinKuipers, z, K van Dam—Bos nia, d. M. J. van WesterkovenDuineveld, d. J. E. BlaasLucas, d. H. van Eg- mondvan der Graaf, z. A. M. van EgmondVink d. t— M. v. d. WerfFaas, d. C. J. L, WesselingRieden, z. M, B. VergersGefken, z. A. M. J. Brom Neelis, z. C. Leautaudde Goede, d. Ondertrouwd: M. Vermeer en H. M. van Es. J. G, Hoogerbeets en A. B. Len- nings. Getrouwd: J. F, A. van Lieshout met A. G. W. Hirs. F, C. Bolle en W. Wiilemsen. W. L. Noordermeer met Heijstek. W. J. P. Westerbos met C. W. M. Harten. Gevonden dieren en voorwerpen- Terug te bekomen bij J. Konint, Schoter- boschplein 8, een rijwielbelastingplaatje J. Willemse, Spaarndammerweg 51 te Haarlem een bruine portemonnaie Th. van der Putten Vergierdeweg 23, een etui met teekenbe hoeften J. Ots, Kleverparkweg 167 te Haarlem, een zwart katje H. de Winter, Steijnstraat 90, een ketting met eenige sleutels, en een rdzenkrans P. Adelaar,' Spaanschevaartstraat 59, een R.K. kerk boekje J. v. d. Voort, Reitzstraat 58, een rijwielbelastingplaatje ;J. Emmer, Paul Krug- gerstraat 25, een bruin bontje L. v. Loenen, Lindenstraat 29, een grijs kinderhandtaschje met inhoud J. Kuin, Bankastraat 36, een hangslot W. C. ,v. Pélt," Oosterstraat 28, een rijwielbelastingplaatje J. Kwant, Reitz straat lrood, een zakp otlood Steenman, de la Reijstraaf 61, een wollen muts J. Hoogendoorn, Schalkburgergracht, 18 een rijwielbelastingplaatje S. Kaasenbrood, Rijksstraatweg 203, een zakje inhoudende f2-,]. Czts, Bothastraat 14, een halsketting L. Havenaar, Steijnstraat 66, een porte monnaie met inhoudW. Poelgeest, de Wetstraat 38, een rozenkrans P. Sluis, dp Wetstraat 32, een rijwielbelastingplaatje Aan het, Bureau van Politie een dames handschoen, een halsketting, een kinder schoentje, een huissleutel, een paar motor handschoenen een kindertaschje en eec portemonnaie. Brand. Hedennacht ongeveer te 2 uur werd bij de politie te Schoten een begin vanbrand gemeld in een sigarenfabriek, stande aan de Tweede Hoogewoerddwars- straat te Schoten. De slangenwagen was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. Door Omwonenden werd het vuur met emmers water gebluscbt. De brand is ver moedelijk ontstaan door een gasdroogoven. Volgens verklaring van den eigenaar was de inboedel niet verzekerd en beloopt de schade ongeveer 200. Personalia. Voor het Pcnd-exameft Kantcorstenograaf Nederlandsch, is geslaagd mej H. J, F. Hin, alhier. R. K. Volksbond. Dinsdagavond verga derde de R. K. Volksbond in de St. Aloy- siusscbool. De voorziter heette de aanwezige leden welkom en memoreerde wat er in de maan den dat niet vergadrd werd door den Bond is ter hand genomen en tot stand gekomen. Hij feliciteerde de onderafdeeling Euphonia met het behaalde succes dezen zomer. V oorts wijdde de voorzitter woorden aan de nagedachtenis van het gestorven lid Stals, mede aan het Eerelid van den Bond, den heer A. F. Bijvoet, voor wier zielerust door de vergadering werd gebeden. Onder d© in gekomen stukken was een schrijven van het Centraal Bestuur over het voltallig maken eener retraite voor het komende voorjaar, waarbij de voorzitter aanspoorde, zich zoo, spoedig mogelijk bij het bestuur op te geven. Voorts werden 8 nieuwe leden en 3 adspi- rantleden met een toepasselijk woord ge ïnstalleerd. Verder kwam aan de orde de hoofdzaak van deze vergadering, n.l. de bespreking van het winterprogram. Het bestuur had reeds eenige punten aan de leden kenbaar ge maakt. Vooreerst reorganisatie en verster king der propagandaclub, Sprekers en De batingclubs voortzetting van den cursus Eerste Hulp bij Ongelukken en Apologische cursus, oprichting van een afdeeling Eerbied in Gods huis, terwijl dit laatste zal geschie den in overleg met den Z. E. heer Pastoor. Nadat verschillende vragen waren gesteld en inlichtingen Waren verstrekt, werd beslo ten dat het bstuur een oproep voor deze onderwerpen zal doen bij de leden, om dit alles uit te voeren. De ledenvergaderingen zullen aantrekkelijk .gemaakt worden, ter wijl er tweemaal dezen winter zal optreden een lid van het Centraal Bestuur met een onderwerp dat nader bepaald zal worden, Verschillende mededeelingen werden ge daan, o.a. een schijven was uitgegaan aan het R.K. kerkbestuur. Na een geanimeerde rondvraag, waarin o.m. wejd medegedeeld dat het bestuur der spaarkas St. Nicolaas zijn zittingen weer zal aanvangen op Zondag 8 November in de St.' Aloysiusschool na de Hoogmis, wtrd deze eerste vergadering in het seizoen door den voorziter met gebed gesloten. Burgerlijke Stand. D. Vreijenhoek— Theumssen, d.; E, F. VerspyckLaan, d- Onder'.rouwd; N. J. Baart en T. Baan. Getrouwd: J. P, Bakker en H. J. Teeu- wen; J, F. de Vries en M. Denkers. Overleden: A. Róssing, 81 jaar. De Nationale Spaarbank te Nijmegen en Wiegerincck, Muschter Co., te Araster-; dam, berichten, dat de inschrijving is open gesteld op een 7pCt. tienjarige Eerste hypo thecaire obligatielcening, groot 350.000 (op goudbasis) in stukken van 1000, 500 en 100, (waarvan reeds 50.000 onderhands is geplaatst) ten laste van het kerkbestuur van de H.H. Petrus efi Paulus, te Eschwellef (Kreis, Aken) en ten behoeve van het St, Antoniusziekenhuis te Eschweiler. De koers is 97 pCt. Behalve bij bovengenoemde kantoren te Nijmegen en te Amsterdam is de inschrij ving opengesteld bij Petrie Co,, te Haar lem en bij vele andere bankierskantoren. KERKELIJKE LEENING. De Spaarnebank te Haarlem en Bever* wijk bericht, dat van af 5 November 1925, de inschrijving is opengesteld op een 5 eerste hypothecaire obligatie-leening ten laste van het R.-K. Kerkbestuur van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen te Loil, gem. Didam (Geld.) tot een koers van uitgite van 99 ,n Uurwerken en Radio-artikelen in het perceel KONINGSTRAAT 27 Als uurwei k specialist bij zeer velen bekend, houdt hij zich bij uitstek aauoeyolen voor reparatie en levering van Uurwerken, waarvan een ruime keuze voorhanden. Bovendien zich in dc Radio-Techniek in 't crlo'?"!» 'nK,e,yer'{t hebbende, vestigt hij Uwe aandacht erop, hij in «!f; -> c<"nplete Installaties zelf te bouwen op de meest eenvoudige *EjVi--.C z 'n a"e opzichten kunnen evenaren aan de duurdere Aizonaeriiike onderdeden direct vprkniahnar of in riiinimum van tijd 1cverbaar- Beleefd aanbevelend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10