I AMi/ArjtJ, Belflsthigpolitiek. lil!!® Vrijdag 6 November 1925 50ste Jaargang No. 16191 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste biad 7 November Agenda Voor de derde maal in korten tijd ingebroken te BloemendaaL Stille armen. „Don 't Cry". Kunstveiling. VOOR DEN POLITIERECHTER Eetf aanranding met beroovlng te Zand voort? Aanbestedingen. Jubileum. Noodwoningen. Een misstap. Benoemingen. Personalia. Pieter van Gelder t in den „Kerkuil". Van een onverlichte brug. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Bisschoppelijk Inspecteur R.-K. Bijz. i Onderwijs. Jeugdgebouw. Subsidies aan de omliggende gemeenten gevraagd. fi:i ssilp* ïskIIrf Een kijkje van de gekantelde en gezonken bietenaak „Voorwaarts", die bij den Bennebroekerweg dwars in de Ringvaart ligt. Dë alxjtraemenfsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal ƒ3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling ƒ3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13366 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting AdvertentiëD tusscfeen den tekst, als ingezonnen mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s cp au braci zijn. mgevoige ue verzekermgsvoorwaarden f OftfijJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f' VCrt bij een ongeval met f tegen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen 1 vUUU." verlies van beide armen beide beenen of beide oogen: uU.** doodelijken aflóop 'vu." bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van een f CfJ een voet of een oog 1 1Z3." duim of wijsvinger 1 vu. bij een breuk van f l ft bij verlies van een been of arm andere vinger Er is in de pers en in de schriftelijke stukken tusschen Regeering en Volksver tegenwoordiging gewisseld, nog al wat te doen over het voornemen van minister Coliin om de Verdedigingsbelasting II, af te schaffen. Nu laten wij de oppositie, blijk baar komend van sociaal-democratische zijde en bewerende, dat door deze opheffing van de Verdedigingsbelasting II de rijken worden bevoordeeld ten koste van de armen, op w ie de lasten ^geschoven worden, daar. Dat is geheel onjuist. Men kan hoog stens zeggen, dat de groote inkomens 'voor een gropter deel worden ontlast dan de kleine; maar wanneer lasten geheel worden weggenomen, dan kunnen zij ook niet meer op een deel drukken. Ook in ander opzicht staat de minister sterk met de bewering, dat zijn besluit past in een systeem van normaliseering der Staatsschuld. Terecht roemde „de Standaard" er dezer dagen op, dat sinds 1922 een bezuiniging van 25 pet. op de gewone uitgaven is bereikt. Die uit gaven bedroegen in dat jaar 606 millioen. Verplichte uitgaven n.m. voor rente Van nationale schuld, sociale verzekeringen, pensioenen en dergelijke eischen 160 mil lioen. Daar viel niet aan te tornen. Het over schietende bedrag ad 436,831,000 werd in de bcgrooting 1926 tot 333,017,000 terug gebracht; ofwel een bezuiniging van 103 millioen in een paar jaar tijds. Dat is inder daad een gelukkig verschijnsel. Een van de middelen nu, om de veel te hooge staatslasten nog meer omlaag te krijgen en dus de belastingen te verminde ren, is inkrimping van de Staatsschuld, die aan rente en aflossing jaarlijks millioenen eischt, waaraan zónder versnelde aflossing niet te ontkomen is. Een zeer drukkende last is het Leenings- fonds, nog loopend tot 1959. En dat men daar zoo spoedig mogelijk van af wenscht te komen is begrijpelijk. Er zijn er zelfs, die den Minister aanraden om het saldo van het fonds aan te wenden om sneller af te lossen of obligaties op te koppen. Maar o.i, voelt de minister terecht meer voor het denkbeeld van de Commissie-Van Vuuren om het saldo aan te wenden voor normali seering van het Leeningfonds. Volgens het bestaande ieeningsplan eischen de aflossin gen voor de eerst komende jaren zeer uit- eenloopende bedragen. Daarom lijkt het rationeeler met de voordeelige uitkomsten der belasting een meer geleidelijke aflos sing te bewerken en schokken in de toe komstige begrootingen te voorkomen. Dat -is goede, vooruitziende politiek. Lijkt ons dus het systeem over het alge meen juist, de beslissing, om nu de Verde digingsbelasting II zoo maar zonder meer op te heffen dunkt ons vrij willekeurig. Het motief is; de kapitaalvorming wordt daar door het best bevorderd, want die belasting houdt het economisch herstel tegen. Dat door afschaffing van de Verdedigings belasting II inderdaad de kapitaalvorming wordt bevorderd, is niet te ontkennen. In onderstaand staatje vindt men weer gegeven, hetgeen een gehuwde zonder kin deren in de gemeente Amsterdam van een belastbaar inkomen (A), in de eerste kolom genoemd, heeft bij te dragen in de Verdedi gingsbelasting II (B) én de rijksinkomstenbe lasting met 25 rijks- en 5 provinciale op centen (C). gingsbelasting II voor de helft zou worden opgeheven en verder de inkomstenbelasting ten gunste van de groote gezinnen zou wor den gewijzigd. Dat lijkt ons veel aanneme lijker. En dit te meer, waar de f 26% mil lioen, welke de schatkist door afschaffing der Verdedigingsbelasting zal moet derven voor het giootste deel, n.m. voor 20. gevonden moet worden uit de tariefver- hoogjng en de tabaksbelasting. En nu is het toch wel duidelijk, dat aan beide indi recte belastingen de kleine man naar even redigheid het meest bijdraagt. Het is dus zonder meer niet aannemelijk een belasting van 26% millioen te zien afgeschaft, zonder te weten, wat de overige plannen tot belastingverlaging zijn. In het antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer (algemeenc beschouwingen) deelt de minister o.m. mee, „dat in het systeem der Weeldeverteringsbelasting waarvan de opbrengst door vermindering van andere belastingen zooveel moge- 1 ij k in evenredigheid over de geheelebevolking zal worden verdeeld de Ver dedigingsbelasting II, die al reeds tot de helft zou worden verminderd, het meest in aanmerking moest komen, om bij ruimer be schikbaar komende middelen geheel te worden opgeheven." Uit de door ons ge spatieerde woorden blijkt, dat het plan nog altijd bestaat om ook aan verlaging der Rijksinkomstenbelasting te denken. Dan zijn daar nog altijd de accijnsen,. waaronder vooral de zwaar drukkende op de suiker, de personeele belasting enz., welke voor verlaging in aanmerking komen. Gaat het nu aan om, zonder dat de overige belastingplannen bekend zijn te besluiten tot afschaffing van dc Verdedigingsbclas- ting II? Wij gelooven van niet. Men zal daarover eerst naar billijkheid kunnen be slissen, wanneer een overzicht van een ge heel belastingplan bekend is. Een afzonder lijke beslissing zou allicht tot onbillijkheden kunnen leiden, wat wel blijkt uit boven staande staat, welke vertelt, boe men, door verlaging van de inkomstenbelasting de besparing en vooral een vlotter bedrijfs leven in de hand kan werken door de lagere en vooral de midden inkomens te gemoet te konten. In die laatste categorie schuilen de nijveren, die momenteel zulk een zwaren tijd doormaken en die met minder be- lastingzorgen een meer rendabele onderne ming zourjen kunnen voeren, wat zeker niet het minst zou bijdragen tot bet beoogde economisch herstel!" v) De Staatsschulden zijn van één mil liard, 115 millioen in 1913 tot ruim drie milliard gestegen. 1200 2.— 11.70 ff 2000 6.— 11 42.90 m 3000 n 13.50 11 88.40 m 5000 u 31— 11 185,90 8000 63.50 r* 348.40 n 10.000 n 88.50 N 465.40 15.000 n 163.50 is 790.40 n 25.000 ir 351— 11 1635,40 30.000 u 463.50 tl 2155.40 w 50.000 11 1113.50 tl 4-L5.40 75.000 11 2338.50 lt 9370.40 m 100.000 11 3788.50 li 14245.40 200.000 9788.50 11 33745.40 300.000 11 15788.50 it 53245.40 Hieruit blijkt, dat de bedoelde Verdedi gingsbelasting voor inkomens beneden 10.000 weinig beteekent. Eerst bij 50,000 en hooger kan men zeggen, dat de afschaffing aan de kapitaalvorming ten goede komt. De minister heeft bij een vroegere mede deeling bekend gemaakt, dat door opheffing der Verd. b. II er 26% millioen minder in de Staatskas zal komen, welk bedrag dus grootendeels voor besparing kan worden aangewend. Wij zeggen grootendeels; het is n.m. niet te verwachten, dat de kleinere inkomens de enkele tientallen guldens, welke zij vrij krijgen'door verdwijning van de V. b. II zullen besparen. Dat geld zal meestal noodig zijn tot inhaling van achter stand. Wat dan ook met dit plan bereikt zal worden is de kapitaalkrachtigen in de gelegenheid te stellen per jaar enkele duizenden guldens meer op rente te zetten Nu onderschatten wij de beteekenis daar. van voor ons volksleven niet. Het kan inder daad van het grootste belang zijn, dat meer geld vrij 'komt, wat aan bet bedrijfsleven dus aan heel het volk ten goede komt, Niemand echter zal beweren, dat de stand van de tegenwoordige geldmarkt voor die verwachting aanleiding geeft. Wat bereikt kan worden is, dat de groote vermogens minder lust zullen gevoelen weg te trekken, wanneer de fiscus hen minder afneemt. En dan is de vraag, of het niet beter is een belastingpolitiek te volgen, welke wat meer bet directe belang van allen in het oog vat. In een vroeger plan had de minister zich een regeling gedacht, waarbij de Verdedi De bewoners lagen ter ruste en hebben van de ongenoode gasten niets bemerkt. Door verbreken van een spanjolet laan den ach terkant der villa zijn de dieven binnengeko men hebben 2 benedenkamers doorzocht en wat van hun gading was medegenomen. Blijkbaar was het hun te doen om geld, en zijn betrekkelijk hierin geslaagd. Vermist, zijn twee spaarpotten met inhoud benevens eenig ander geld. Toen de bewoners hedenmorgen beneden kwamen, bemerkten zij den diefstal en werd de politie "hiermede in kennis -ge. steld. Deze heeft onderleiding van den commis saris van politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Tot heden van de daders geen spoor, DE M1DDENST ANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. DE VERKIEZING VOOR LEDEN DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Donderdagmiddag drie uur werd een Gecombineerde Vergadering gehouden in de Bovenkroonzaal, belegd op initiatief der .Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Voor deze vergadering waren uitgenoodigd, die vereenigingen uit het ressort der Kamer, van welke de Middenstandscentrale be kend was, dat zij zich voor deze verkiezing interesseerden. Het doel was, gezamenlijk besprekingen te houden, teneinde de situatie te over zien en te pogen, na onderling en vriend schappelijk overleg, de verkiezing bij en kele candidaatstelling te doen afloopen om daardoor een zeer dure, omslachtige en nuttelooze stemming te voorkomen. De vergadering stond onder praesidium vafn den Aig. Voorzitter der Middenstands centrale, den heer F. H. Smit Aanwezig waren afgevaardigden der na volgende vereenigingen: Chr. Ver. van den Handeldr. en Industr, Middenstand te Haarlem; Hearlemsche Handelsvereeniging te Haarlem; R. K. Middenstandsvereeniging Haarlem;.. Haarlemschc Spekslagers Ver. te te Haarlem; Haarl. Vereen, van Sigaren winkeliers te Haarlem; Makelaarsvereen. in het Arrondissement Haarlem te Haarlem; Haarl. Kleermakerspatroonsvereen. te Haarlem; Haarl. Vleeschhouwersvereen. Haarlem; Centraal Bloembollencomité te Haarlem; Schotensche W in keilers vereen, te Schoten; R. K„ Middenstandsvereen. te Beverwijk; Vereen, van Winkeliers en Neringdoenden „Wijkeroog" te Wijker- oog-Velsen; Federatie van R. K. Midden- standsvereenigingen uit de Bollenstreek; Zandvoortsche Handelsvereen. te Zand- voort. De volgende vereenigingen, welke ook waren uitgenodigd, waren niet aanwezig: Neutrale Middenstandsvereen. te Be verwijk; ÏJmuider Vischhandelvereenigirfg te IJmuiden; Chr. Middenstandsvereeniging te Lisse. Na vrij uitvoerige besprekingen werd ten slotte tot het volgende besloten: De candidatatstelling voor de aftredende leden uit bet Grootbedrijf zat worden overgelaten aan het Departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid- Dit zijn ïe u.»u™ de beereoi Ir» W. J. Burgersdijk, A. H. ba- Ontvangen. Het on-derzoek kon niet uitraa- Sociëteit „St. Bavo", Gewestelijke Ver gadering Bouwvakhond half 4 uur Gewestelijke Vergadering Centraal Be stuur R.-K. Bouwvakarbeiders 5 uur Zangles 2 uur Vioolonderwiis 3 uur Geel-Wit 5 uur Gewone Zittingen 7 uur Gemeentelijk Concertgebouw, Laurens Janszoon Coster 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van w.m. 1012 uur. des middags van 24 uur. eo 's avoudt van 8—9 our, behalve Zaterdag avond - Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegster» aan het Bu reau Bl.weg 309 Qverveen (dr C Bosch). R, K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloerahofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Holtandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jut op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 8t, K. Kraam verzorging van de Derde Örd' St Franciscus, Aanvragen te richtév tot Mevr Coebergh, Ged Oude Grachl 74, des Dinsdags van 23 unr. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, le kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Hedennacht hebben inbrekers hun werk opnieuw voortgezet thans in een villa in het Duinlustpark-bewoond door den heer W. H. Mellema, Makelaar in Scheepsbevrachting aan de Pinellaan. ron van Ilardenbroek van Ammerstol, J. F Klercq, F. H, Meyer en D. Treur. De heer A. H. Weyburg, eveneens zitting hebbend in het Grootbedrijf, had aanvan kelijk voor een herverkiezing bedankt, doch is later op zijn besluit teruggekomen. Gevraagd zal nu worden aan de Maat schappij van Nijverheid of zij genegen is ook den heer Weyburg opnieuw te candideeren tegelijk met de anderen, zoo niet, dan zal de Middenstandscentrale voor deze candi daatstelling zorgen. De heer W, Jonkheer van Hillegom had zitting namens Bloembollencultuur, hij wenscht geen hernieuwing van zijn man daat. Het Centraal Comité voor Bloembol lencultuur wenscht hem te vervangen door den heer Jacob Bijvoet van Overveen. De heer Jac. Lamp heeft eveneens bedankt. Hij had zitting namens de Haarl. Handelsver eeniging. Deze wil gaarne in zijn plaats be noemd zien, den heer B. W. Lasschuit. De heer D. W. Miézerus. vertegenwoor digend de Haarl. Ver. van Kleedermakers- patroons stelt zich weder herkiesbaar. De heer J. C. Slis zal, op zijn verzoek, vervangen worden door een ander, nog nader op te geven candidaat door de ÏJmui der Vischhandelverecniging. De heer J. HL de Swart, zitting hebbend voor Beverwijk, heeft ook bedankt. Door de gewestelijke Middenstandsvereenigingen is in zijne plaats gesteld de heer H. H. Meyer van Wijkeroog-Velsen. Ten slotte is voor de plaats van den heer Th. B. Weber te Lisse, die zich ook niet herkiesbaar stelt, door de Federatie van R- K. Middenstandsvereenigingen uit de Bollenstreek aangewezen de heer G. J. W. Mathot uit Hillegom. Omtrent deze te candideeren personen werd aan het slot der vergadering algehecle overeenstemming bereikt, alleen de ver tegenwoordiger der Schotensche Winke- liersvereeniging was bij de eindstemming niet meer aanwezig. Aan bet slot der vergadering sprak de voorzitter zijn voldoening uit over het ver loop dezer vergadering, beloofde, dat ver schillende geuite wenschen bij volgende keeren zooveel mogelijk tot hun recht zullen worden gebracht, en sprak den wensch uit, dat deze vergadering geheel aan haar doel zal beantwoorden, n.l, dat zij onnoodig dure en nuttelooze verkiezing zal voorkomen. Mocht ondanks deze pogingen van andere zijden toch nog een stemming worden ge provoceerd, dan zullen de aanwezige be sturen gezamenlijk tegen dezen protestcan- clidaat ageeren en met hunne handteeke- ningen de thans gestelde candidaten den kiezers aanbevelen, waarna het resultaat niet twijfelachtig zal zijn. Ingekomen bij den penningmeester P. Busé, Gasthuissingel 64, yan A. v. E. J 5. Ter gelegenheid van hef 5-jarig bestaan der vereeniging geven de „Tramvogels" een feestavond op a.s. Maandag 9 November,in den Schouwburg aan den Jansweg, waarbij o.a. de Amateur Jazz-band „Don 't Cry van 1922 onder leiding van Floor Visscher medewerking zal verleenen, hetgeen dus zeggen wil: een avond van vroolijkheid Op Woensdag 11 November a.s des v.m. 101A uur zal in hef Brongebouw te Haarlem een belangrijke kunstveiling worden gehou den van een keurcollectie schilderijen uit verschillende particuliere verzamelingen, van bekende meesters, o.a.: Louis Apol. A. van den Berg, H. Bogman, Th. de Bock, J. Bosboom, J. C- W. Cossaar, Fred. J. du Chattel, P. J, C. Gabriel, Jac. L. Jongsma, Jan Knikker, Aris Knikker, J. S. H, Kever, H. W, Mesd,ag, E. Moli, J. H. Maris, W. van der Nat, Alb. Neuhuvs, C. Raaphorst, P. P. Schiedges, Christiaan Soer, F. P. Termeulen, W. B. Tholen, C. Verschuur, J. H. Weissen- bruch, E. Yd era a en vele anderen. OPLIHTING. De 53-jarige landarbeider H. J. uit Haarlemmermeer genoot van de gemeente, steun, als hij werkloos was, en na dezen zes weken te hebben genoten, van den Ned. Arbeidersbond. Per week bedroeg dit een bedrag van 8.40. In Mei, een tijdstip, waaropJ. weer in de termen viel om steun te trekken van de gemeente, adh hij voor 5 dagen werkloosheid 7 steun gekregen. Hij had daarvoor een lijst ingevuld en ge- teekend, dat hij die dagen niet gewerkt had. Naderhand bleek hij echter in dat tijdsbestek 2 dagen wel te hebben gewerkt, warbij hij een gulden of tien verdiend had, Bekl. zèide, dat het moeilijk was van 8.40 in de week te leven. Twee mal had hij intusschen aangeboden het geld terug te betalen, doch telkens was de burge meester afwezig. Thans had hij het geld bij zich en wilde dadelijk betalen. De politierechter vond dit heel goed doch wees er op, dat het een meer vorkomende daad is, welke hier is bedreven. Bepaald uit armoede behoefde beklaagde het niet te doen, dqar hij ook twee doch ters heeft, die verdienen. Het O.M. noemde deze oplichting van zeer ernstigen ard, waar het in dezen tijd meer voorkomt. Een strengestraf is dus ook nodig. De menschen moesten dankbaar zijn, dat zij. geholpen worden en er dan geen misbruik van maken. Spr. meende een ge- vangenisstrag van twee maanden te moe ten eischen. Bekl. zeide nog eens, uit nood gehandeld te ehbben. De politierechter veroordeelde bekl. daar op cqnfprm den eisch. Bij de -Zandvoortsche politie heeft zich vervoegd mej. E. K. uit Haarlem. Zij deed daar de mededeeling, dat haar man des avonds een café te Zandvoort bezocht had en daar eenige verteringen had gemaakt tot een bédrag van 5. Dit gelag had hij betaald,maar tevens had hij nog schuld gemaakt, tof een bedrag van 18. Hij had beloofd ook dit bedrag te zullen betalen, mzar had dien avond geen geld genoeg daarvoor bij zich. Toen hij het café verla ten had en zich buiten op straat bevond, was hit' onverwacht door drie onbekende personen aangegrepen, die hem hadden be roofd van zijn zilveren horloge met dou blé ketting en, een gouden ring. Wel bad hij gemeend zijn aanranders onder de café bezoekers te hebben gezien, daar ze er ook vertoefd zouden hébben. Deze klacht werd des avonds om onge veer elf uur ingebracht en ter stond stelde de politie een onderzoek in. Bij den café houder werd het zilveren horloge, de ket ting en den gouden ring in beslag genomen. Deze verklaarde echter het van den be doelde persoon in onderpand te hebben Visser, controleur Haarlem. der grondbelasting te ken of hier werkelijk van berooving sprake was geweest, of dat het verhaal dat man lief had opgedischt verzonnen was. De po litie zet haar onderzoek voort. Hedenmorgen had in het bureel van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat de aanbesteding plaats vat» „Het onderhoud van de Rijkszeewerken en de Rijkshavenwerken op) Vlieland, gedurende de jaren 1926 en 1927." De raming was: Perceel I 20.000 per jaar, en perseel II 7300.per jaar. Ingekomen voor Perceel I 3 biljetten. Laagste inschrijver voor perceel I was J. C. Kooyman, Harlingen 19590en van perceel 2. J. C. Kooijman, Harlignen, voor 6570.—. Tevens werd nog aanbesteed: „Het onder houd van de havenwerken op Terschilling gedurende 1926 en 1927. De raming is 9200.per aar. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste ia- schrijfster was: fa. Kaspers en Co., Ter- chelling vor 9090. Op de Middelbare school voor Meisjes is heden in intiemen kring het 25-jarig jubi leum gevierd van mejuffrouw C. M. P. A. Fleck, als leerares in Duitsche taal en let terkunde aan bovengenoemde school. Be noemd bij raadsbesluit van 10 October 1900 heeft zij 6 November 1900 hare betrekking aanvaard en is sinds dien onafgebroken aan dezelfde school werkzaam, waaraan zij steeds hare beste krachten wijdt. Nu een begin gemaakt is met het opruimen van noodwoningen hebben 7 bewoners van den Korten Dijk een adres aan den Ge meenteraad gericht, met het dringend ver zoek ook daar de noodwoningen te doen opruimen. In het adres wordt gewezen op verschillende gevaren, welke veroorzaakt worden door het feit, dat de houten wonirr- gen zoo dicht bij de overige huizen staan. Brand en rattengevaar, het voorkomen van ongedierte, dat geconstateerd is, terwijl het gevaar voor de scheepvaart allen ernstige factoren zijn. Ook voor de in de woningen gehuis veste personen is de ligging uiterst onge zond, dat zich in eenige gezinnen voortdu rend door ziektegevallen openbaart. Op al deze gronden meenen appelanten verwijdering van deze noodwoningen te kunnert bepleiten. Gisterenmiddag om ongeveer half drie viel de 78-jarige mevr. W, H. C. K. doordat zij van het trottoir misstapte, tengevolge waarvan zij een bloedende wonde boven 't oog opliep en vermoedelijk haar rschter- bovenarm brak. Na voorloopig door een dokter en een lid van E. H. B. OAvarbon- den te zijn, is zij naar het St. Elièabtths- Gasthuis vervoerd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot directeur van het Meisjes-pa tronaat (H. Antónius van Padua) en tot geestelijk adviseur van vakgroep II, de Weleerw. pater V. Hentzen, O.F.M., en van vakgroep V den Weleerw. heer J. Riswick. Voor het examen machineschrijven Pont, zijn geslaagd de dames M. C. van Dobben; M. R. Hooning en J. Tb. v. d. Vossen, al hier. Benoemd is tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Nijkeck H, IJ.. HET GROOT NATIONAAL CON COURS TE SPAARNDAM. Woensdagavond werd in de zaai van den heer Honderfors een feestvergaaering ge houden uitgeschreven door het bestuur van het fanfarekorps „Kunstkring" in verband met het door haar in Augustus 1526 alhier te houden groot nationaal muziekconcours voor harmonie en fanfarekorpsen. Een 20-tal personen waren aanwezig. De Voorzitter ce heer P. Wit Sr., directeur van „Kunstkring" opende de vergadering en heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Spr. had gehoopt, dat meerderen aan de uitnoodiging, deze ver- gadering.bij te wonen, hadden gevolg gege- ven.Niettemin hoopte spr. dat zij, die er waren mee wilden werken tot het welslagen van het concours, want niet de kwantiteit doet het hem, maar de kwaliteit. Spr. deelde ver der mede, dat talrijke brieven waren inge komen, niet alleen van deze plaats maar ook van buiten. Zij betuigden allen van instemming van buiten. Zij betuigden allen van instem ming en het plan heeft veel bijval. Het. uit voerend comité en de verschillende sub- comité's zijn gevormd, alles is reeds goed voor elkaar. Het wachten is nu nog op het vormen van een eere-ccmité Het fanfarecorps „Kunst kring", aldus spr., heeft gudurende zijn be staan veel steun ondervonden van de men schen vanSpaarndam,en daartegenover meent het dat het tot een tegenprestatie verplicht is. Het heeft het initiatief genomen in ver band met haar 5-jarig bestaan een groot nationaal concours te houden. Een eerste lustrum moge kort zijn, aldus spr., maar „Kunstkring" heeft een zwaren strijd ge voerd, door 't b.v. binnen 5 jaar tijds te bren gen tot de hoogte waar het nu is, de hoogste afdeeling fanfare-nationaal. Dat wil wat zeg gen. De heer Hazebroek heeft spr. verklaard, dat dat in Nederland nog nuimmer was voor gekomen. Daarom alleen reeds kan „Kunst kring" feestvieren. Een 70 jongens houdt „Kunstkring" van de straat. Alleen door de schoone muziekkunst, De Jury bestaat uit de heeren Hszevoet, de Klerk en Dopper. „Kunstkring hoopt een serieus concours te houden, met serieuze muziek en met prijzen. Het Eere-Comité, is niet om werkzaamheden te verrrichten, ook niet voor geldelijken steun. Geld vragen wij niet, maar is alleen cachet aan het concours te geven. De voorz. las dagrna de begrooting der uitgaven en inkomsten voor, waarna gepauseerd werd. Tijdens de pauze zorgde een strijkje voor de noodige afwisseling. De heer Max sprak na de pauze namens de genoodigden en zeide, dat zij onder voorbehoud zitting wilden nemen, in het eere-comité, doch achtte het zeer gewenscht, zelfs noodzakelijk, dat de eerste ingezetenen der gemeente daarin ook zitting nemen. De voorz. dankte den heer Max voor zijn toezegging en zeide dat, naar zijn meening, de Burgemeester en andere vooraanstaande personen ook wei genegen zouden zijn, in het comité zitting te nemen. De heer Max verzocht nog met het een en ander- gaarne op de hoogte te willen blijven. Daarna sluiting. Van Zaterdag 721 November zal de kun stenaar Pieter van Gelder een tentoonstel ling houden in den bekenden „Kerkuil" on der de oude St. Bavo bij de Groote Markt. Het is de eerste tentoonstelling in het openbaar, die hij gaat houden. De eerste daad naar buiten met zijn nieuwe werk. Wie dezen jongen kunstenaar kent, verwondert zich niet, dat het bij hem steeds een afwis selende arbeid is want zijn arbeids-lust geeft zijn handen geen rust. Wanneer we hier een lijst geven van de verschillende gebruiksvoorwerpen die hij kunstig verzorgde, krijgt men een beeld van zijn veel omvattenden arbeid. We zullen er meubels, lampen, sieraden, taschjes, gebatik te stoffen, sjaals kostuums, kinderspeelgoed, trekpoppen, doozen en een lamp voor een kinderkamer kunnen bewonderen. Voor het tooneel ontwierp hij, behalve vele marionet ten, tooneel-décors in samenwerking met den bekenden acteur Louis van Gasteren; een nieuwe marionet voor bet tooneelstuk „de Magere" geschreven door den directeur der A'damsche tooneelschóol Balthasar Ver hagen en verder eenige tooneelmaskers. Wie herinnert zich niet de laatste opvoering in Haarlem van het schimmenspel „Prikke- been" met de geestig ontworpen silhouetten. Ook zullen op deze tentoonstelling affiches te zien zijn voor de tentoonstellingen van den schilder Eekhout en Mej. Regteren Al- tena, welke laatste verschillende zeer ge distingeerde, fraai uitgevoerde lampekap- pen ontwierp en voor zijn eigen tentoonstel ling en het aankondigingsbord zelf. Als nieuwste experiment is het kleuren van metalen, ter versiering van spiegellijs ten broches, hangers enz. Deze eerste tentoosntelling van een jong kunstenaar is het zien waard, maar ook wanneer er geen speciale exposities zijn kan men een bezoek gaan brengen aan den „Kerkuil" zonder bijgevoel van het verve- len4 te vinden, dat men niets koopt, wan neer alleen de belangstelling of de nieuws gierigheid drijft, want belangstellen dé be zoekers ontvangt men daar even gaarne. De nieuwe brug over Rijnland's boezem water te Halfweg is onverlicht 's avonds. Dat is lastig en zal zeker ook gevaar kun nen opleveren, alhoewel de opritten nu van lantaarns voorzien zijn. De oorzaak van deze duisternis is, dat het Rijk uit beginsel zijn bruggen nimmer van iëntaarns voorziet en dat de gemeente Half- ewg het kortweg vertikt om een Rijksbrug van licht te .voorzien. Voor beider stand punt is wat te zeggen. Gaat het Rijk over tot verlichting van, deze brug, dan zal bet natuurlijk ook an dere Rijkskkunstwerken in Nederland van lantaarns moeten voorzien, wat voor het rijk een groote uitgave zou worden. Boven dien zou daar allicht het onderhoud en de verlichting zelve dan bijkomen. Van den anderen kant valt er heel weinig tegen in te brengen als de gemeente Halfweg meent dat het Rijk de rijksbruggen heeft te verlich ten. Maar met dit alles schiet hel publiek weinig op en het verkeersgevaar ter plaatse wordt met theorieën niet geholpen, al zijn zij dan ook juist. Zou het daarom niet beter zijn de kibbel- partijtjes maar eenvoudig te staken en prac- tisch werk te doen. Laat men de brug van lantaarns voorzien, zij het onder protest. Als het publiek er maar door geholpen wordt en het verkeersgevaar uit de wereld komt. mogen Rijks- en gemeentebesturen zoovee) protesteeren als zij willen. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.49. Naar waarnemingen in den morgen van 6 November. Hoogste Barometerstand 768.5 m. M te Isafjord. Laagste Barometerstand 744.0 m. M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 November. Zwakke tot matige, later toenemende westelijke tot zuidelijken wind, toenemende bewolking, later kans op regen, aanvanke lijk iets zachter.- Z. D. H. de Bisschop van Haarlem beeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspecteur van het R.-K. Bijz. Onderwijs in het dekenaat Beverwijk, den Weleerw. Heer Rector J. C. Aalberse, rector van het R.-K. Weeshui» alhier. De A. J. C. Federatie Haarlem, zal he denavond haar tweede jeugdgebouw openen in de Pieter Maritzstraat 17. Door de Haariemscbe Orkestvereeniging zijn aan de Gemeentebesturen van Bloe- mendaal, Heemstede en Schoten verzoek schriften ingediend tot verkrijging van een subsidie. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 Octo ber 1925, kwamen in deze gemeente 3 ge vallen voor van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Bloemendaal 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis: te Schoten 1 geval van diphtheritis en te Vel- sen 3 gevallen van roodvonk en 2 gevaÜM van diphtheritis. xwjHH Lx-:-. XyXv v/.-.sSSwRw .v.vyXv.-X X^X .I:...:'"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1