Verkeersongevallen. De alarmeering van de brandweer. Werken de brandschellen niet? DE SPAARNEBANK EEN WINKELWEEK DER KAMPERSTRAAT-VEREENIGING. Jubileum J. v. d. Pol. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Een bietenschip in den Ringvaart te 'Haarlemmermeer gekanteld. Uitvoering van „Laurens Coster." De regeling bij de Taxi's. Ned. R. K. Volksbond. Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier". Kunsthandel Smit, Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken. De waternieters. Melkvervalschlng. Faillissementen. Rijwieldiefstal. Hooibroei. Ons hootïer onderwijs. BURGERLIJKE STAND Jubileum. Verkièzing Kamer van Koophandel. De geruischïooze bestrating voor de Deo. Van onze Rechtbank. Een auto-chauffeur bewusteloos in den wagen. OVERVEEN. De Pastorie der R. K. Kerk. Berichten uit .onze vorige oplage. Mag men een automobilist waar- schuwen voor een autoval? 98 V2 101 Va 101 Va 20 V2 43V2 10 V2 157 V? 7 V2 7 Va 40V| 6 V9 Beleediging door een advocaatZ Politiepost voor een café. De telegrafisten-staking te Londen. Een nieuwe boerenpartij in Croatië. Tegenspraak. Een nota van Riza-Khan. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. UITBREIDING VAN HET AANTAL BRANDSEINEN. Zooals men in het raadsverslag kon lezen •leeft de heer De Boer Woensdag aan B. en W. gevraagd, hoe de alarmeering van de brandweer werkte. Eiken Dinsdag worden de schellen gecontroleerd en dan werken zij en toen er de vorige week Donderdag biand op den Koudenhorn was, weigèrden verschillende schellen. Zij zijn niet nagezien, er is niets aan ge daan en toen zij deze week Dinsdag ge controleerd werden, gingen zij weer al, al dus de heer De Boer en hij vroeg: „Maakt het verschil uit, of iemand van de brand weer of iemand van de politie de alarmee- ringsseinen laat werken?" De burgemeester en wethouder Heerkens Thijssen antwoordden beiden,, dat er met de alarmeering werkelijk iets niet in den haak was, dat zij niet in orde was en mr. Heer kens Thijssen zeide, dat de fout lag bij de hoofddirectie der Posterijen en Telegra fie. die geen medewerking verleent. In Den Haag is men er reeds over gaan spreken, doch zonder resultaat. Over deze kwestie hebben we de mee ning gevraagd van den heer v. d. Broek, commandant ven de brandweer. Deze merkte op, dat hem na den brand op den Koudenhorn geen enkele klacht bereikt heeft, dat de brandschellen niet zouden zijn overgegaan. Wat het aftrekken der schellen betreft, dit kan, als er gecontro leerd wordt, heel kalm en rustig gaan, doch als er brand is. gaat dat misschien wat overhaast. Er zullen aan het automatische waarschuwingssysteem wel fouten kleven, maar die zullen, naar de meening van den heer v. d. Broek, mettertijd geheel ver dwijnen. Hij acht het echter van het groot ste belang, dat de brandweer een aparte dienst wordt, welke ook geheel, dus bui ten de politie om, door haar bediend wordt. De heer v, d. Broek acht het niet onmogelijk, dat op het oogenbiik de be diening der brandschellen bij brand iets minder kalm geschiedt dan wanneer zij slechts gecontroleerd worden, omdat in het eerste geval z.i. de waarschuwingen haas tig moeten geschieden. Daarenboven heeft de inspecteur van dienst het uit den aard der zaak toch reeds druk, aldus de heer v. d. Broek en juist daarom moet z.i. de brandweer een aparte dienst worden. Een belangrijke factor voor de brand weer. om spoedig ter plaatse van ide brandweer te zijn, is voorts, zeide de heer v. d. Broek, dat de menschen dadelijk de brandweer zelf (no. 15333) opbellen. Nu waarschuwen zij nog te veel de politie en dat geeft vertraging. t Nog deelde de heer v. d. Broek ons mede, dat het aantal brandseinen in Haar lem met 24 uitgebreid wordt. Dat zijn de rood-'vitte lantaarnpalen, voorzien van rood licht en met het opschrift „brandsein." Verder zeide de heer v. d. Broek nog, dat mettertijd, en waarschijnlijk binnen korten tijd, een nieuw systeem zal inge voerd worden, waardoor het mogelijk wordt na te gaan, of de brandschellen overge gaan zijn en wie der manschappen niet opgekomen zijn. Thans leven we in een overgangssysteem, dat als alle andere zijn moeilijkheden oplevert, zeide de brand weercommandant. Ook den heer Tenckinck, commissaris van politie hebben wij over deze aangele genheid inlichtingen gevraagd. Deze zeide ons, dat hij omtrent de werking der brand schellen niets kon mededeelen. Wat de waarschuwing door de politie betreft, deze 'fS uitstekend in orde. Aan het politiebu reau is een apart telefoontoestel, dat uit sluitend dient voor vermelding van brand. Zoodra de inspecteur van dienst bericht krijgt, dat er ergens brand uitgebroken is, laat hij ai zijn andere werk liggen en zet het toestel, waardoor de brandweerlieden gewaarschuwd worden, in werking. Dat ge schiedt door middel van een electrischen motor, welke juist is aangebracht ter be spoediging van de waarschuwingen. Vroe ger toch moest de inspecteur van dienst geregeld aan een handle draaien, doch dit vermoeiende en lastige werk geschiedt nu electrisch. Kring na kring komt dan te voorschijn, de inspecteur drukt telkens een knop in en alle brandweerlieden, in een kring woonachtig,worden dan gewaarschuwd. Krijgt één in een kring de waarschuwing, dan moeten zij allen gewaarschuwd worden, want het indrukken van den knop van een kring waarschuwt alle brandweerlieden in dien kring. Zou hierbij een hapering zijn, dan weet de commissaris niet, waar dat aan ligt. Intusschen is ook reeds de hoofdagent ge waarschuwd, alsmede de fa*. Heins, waar het paard van „Jetje gestald is en in en kele oogenblikken kan „Jetje", welke in de Wijngaardstraat gestald wordt uitrijden. Op „Jetie" rijden steeds twee agenten mede (dit is altijd zoo geweest), die in hoofdzaak meerijden, om voor afzetting van het ter rein van den brand dienst te kunnen doen. Wij zeiden den commissaris ook. dat be weerd wordt, dat de politie treuzelt met het waarschuwen van de brandweer, om zelf ge legenheid te hebben, het eerst met een eigen spuit op het terrein van den brand aanwezig te kunnen zijn. De commissaris ontkende dit ten stelligste. De politie heeft slechts, naar hij mededeelde, kleine hand spuiten met 1 a 2 slangen. Ook het be dienend personeel daarvan wordt bij het uitbreken van een brand direct gewaar schuwd en nu is het wel eens mogelijk, dat men eerder bij den brand is dan de brand weer zelf, doch van voorkeur is natuurlijk in het geheel geen sprake. Nog zei de commissaris, dat steeds pre- aes genoteerd wordt, hoe laat de verschil lende spuiten uitrukken, waardoor goede .ntrole mogelijk is. Den technischen dienst van het telefoon bureau is, naar we vernemen, niet bekend, dat er ooit eenige hapering zou geweest zijn bij het waarschuwen van het uitbreken van brand. Nooit heeft hem ook eenige klacht daaromtrent bereikt. t* Naar wij vernemen, wordt door boven genoemde vereeniging van 13 tot 20 No vember een winkelweek georganiseerd. Dat deze veel kans van slagen zal heb ben, is vrij zeker, gezien hetgeen reeds eer der door deze vereeniging is gedaan. Vele prijzen zijn voor het publiek be schikbaar gesteld. Heden herdacht de heer J. v. d. Pol den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. G. Stammeijer, Spaarne, al hier. De jubelaris werd hedenmorgen in gezel schap van zijn echtgenoote, per auto van zijn woning gehaald en op het bureau der firma ontvangen, waar de oudste der fir manten, de heer J. G. Stammeyer ham op hartelijke wijze toesprak en hem een goudeu horloge met inscriptie, benevens bloemen aanbood. Der. verderen dag bracht de jubilaris in buiselijken kring door. Naar wij vernemen is de Weleerw. Pater R. Hentzen, benoemd tot Geestelijk Advi seur van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem Met blijdschap zullen de leden deze tijding vernemen. Het kan niet anders of het ver gader ingbezoek zal nu nog meer dan voor heen toenemen. Het scheepvaartverkeer gestremd. Dinsdagmiddag omstreeks half drie ver trok de aak „Voorwaarts" uit Rotterdam, met een lading van 170.000 K.G. suiker bieten van den Bennebroekerweg te Ben- nebroek, waar geladen was, naar de sui kerfabriek te Halfweg, Nauwelijks was het zware en lange schip van den wal ver trokken of het liep met den kop in den kant. Pogingen om met haken het schip los te krijgen faalden. Door den sterken wind ging het gevaarte met het roer om totdat het aan den ande ren wal kwam en ook daar vastraakte. Door den schok en den zwaren bovenlast kantelde het schip. Het gezin van den schipper wist zich met moeite op den wal te werken, zoodat dit scheepsongeval zonder persoonlijke on gelukken afliep.' De vaart is echter geheel gestremd en verscheidene booten en schepen moesten den terugtocht aanvaarden. Assurantie dekt de schade van schip en lading, doch de inboedel van den schip per was, naar wij vernemen, niet verze kerd. De Muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J.A. Meng zal op 7 November in de Gem. Concertzaal een uit voering geven. Medewerking wordt verleend door het Solo-Mannen kwartet „Preciosa", dat o.m. „Der Apotheker" zal zingen. Door het orkest wordt o.a. uitgevoerd de ouverture van „de Tooverfluit" van Mozart en een fantaisie uit Gounod's opera „La Reine de Saba." Een adres aan B. en W. Door de directie der A.R.M. werd eenigen tijd geleden aan de chauffeurs medegedeeld dat zij niet meer de onderlinge regeling van het „van-één-af-laden" gehandhaafd wilde zien, maar het publiek vrij laten. Teneinde te trachten de onderlinge onee- nigheid en moeilijkheden op de standplaat sen te voorkomen heeft het bestuur van de Ned. Unie van Arbeiders in het Automobiel bedrijf een poging gedaan om door het ge meentebestuur voorschriften te verkrijgen betreffende het aannemen van passagiers op de standplaatsen. Na een onderhoud te hebben gehad met den betrokken wethouder is een adres gezon den aan B. en W. waarin verzocht wordt, „in het belang van de goede orde op de stand plaatsen en van de billijkheid", een bepaling vast te stellen, waarbij de bestuurders der stationeerende automobielen (taxi's) ver plicht worden, de personen, welke zich aan de standplaatsen voor vervoer aanmelden, met „den eersten wagen", n.l. de wagen welke het langst op de standplaatsen heeft gestaan, te vervoeren, tenzij voorkeur wordt gegeven aan een anderen dan den eersten wagen. De afd. Haarlem van de Ned. R.K. Tjpiks- bond vergaderde Woensdagavond in het ge bouw „St. Bavo", aan de Smedestraat. De Voorzitter, de heer P. H. Castricum, opende de vergadering en heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Spr. memoreerde in 't kort het overlijden van eenige leden en er werd een gebed ge stort voor hun ziekrust. De secretaris, de heer F. Keesen, las hierna de notulen voor, die ongewijzigd werden gearresteerd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een beschrijvingsbrief voor de te houden ge westelijke vergadering. De voorzitter lichtte een en ander toe, waarna er nog een korte discussie ontstond.- Van de vereeniging' Koninginnedag was een schrijven ingekomen, waarin namens H.M. de Koningin dank gebracht werd voor de deelname aan de vaandelhulde tijdens het bezoek van H. M. aan Haarlem. Medegedeeld werd, dat op Zondag 15 November een H. Mis zou worden op gedragen voor de overleden leden die in het afgeloopen jaar zijn heengegaan. De Voorzitter installeerde hierna met eenige hartelijke woorden een 15-tal nieuwe leden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om een concert te laten geven door „Eupho- nia", waarbij het strijdlied een paar maal met forsche tonen zal worden uitgedragen, om zoodoende meer bekendheid aan d it lied te geven en het te leeren zingen. In begin Januari zal door de tooneelclub van den Grafischen Bond „Amicitia", een revue worden opgevoerd getiteld „Als dat eens waar was hetwelk een stuk van pro pagandistische strekking is. De voorzitter las hierna het financieele overzicht voor van de eerste 9 maanden van den R.-K. Volksbond. Uit het finandieel overzicht van de socië teit St.Bavo bleek, dat de eerste 9 maanden zeer gunstig waren geweest. Er viel een groot batig saldo te boeken. Rector Kok, geestelijk Adviseur meende de leden te moeten feliciteeren met dit prachtig resultaat. De Eerw. spr. bracht dank aan den administrateur, den heer Scholten. Door den voorzitter werd hierna een be schouwing gegeven over de a.s. Haarlem- sche gemeentebegrooting. In bevattelijke bewoordingen wees spr. op de verschillende belangrijke punten en meende verlaging van gas, electriciteits en waterleidingbedrijf in 't uitzicht te mogen stellen. Ook wat het be lastingpercentage betreft, zag spr. dit wel minder worden. Rector Kok bracht nog verschillende zaken naar voren en spoorde de nieuwe leden tevens nog eens aan tot trouw vergadering-bezoek. Hierna volgde sluiting met den Christe- lijken groet. Men meldt ons dat alhier is opgericht de Speeltuinverceniging „Het Oosterkwarticr" met de bedoeling de jeugd in de school vrije uren aangenaam en nuttig bezig te hou den, in plaats van haar zooals tot nu toe bijna regel was, aan haar lob over te laten en de openbare straat te doen zijn tot haar „speelplaats." Evenals in Amsterdam wil men het speel tuinwerk ook in Haarlem doen groeien Het bestuur doet nu een beroep op de liefde der stadgenooten voor kinderen. Boeken en tijdschriften, materialen voor de verschil lende clubs, (timmeren, figuurzagen, raat- tenvlechten, raffiawerk. cartonnagewerk, breiwerk, haakwerk, verstelwerk) kan het bestuur gebruiken. Maar liefst geld. Bijdra gen te zenden aan J. J. C. Ophuisen, Am sterdamstraat 50, secretaris en aan den penningmeester M. T. Kemps, Jacob Geel- straat 28, te Haarlem. Tentoonstelling van schilderijen, teeke- ningen en etsen door Leon Senf. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat K.S.O.D. in haar tentoonstellingszaal in het Waaggebouw een tentoonstelling van werken door Senf inrichtte. Bij die gelegenheid heb ben we er een beknopt verslag aan gewijd, waaruit onze waardeering voor den arbeid van dezen ernstigen kunstenaar sprak. Op de tentoonstelling bij Smit zien we, met en kele goede bekenden, eenige nieuwe werken en een collectie teekeningen, welke er van getuigen, dat Senf, ondanks het klimmen der jaren, niet stilzit. Naast zijn jrbeid voor de Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleine Fles", waaraan hij sedert 1878 verbonden is, teekent en schildert deze vijf en zestigjarige lustig voort, lithografeert en snijdt in het hout en toont alzoo een werklust, die menig jon gere hem zal benijden. De liefde voor het métier, die vele kunstenaars optimisten doet zijn ondanks vele en harde tegenslagen, moet deze werker wel heel sterk bezitten. Senf is dikwijls meer van onzen tijd (om het woord „modern" niet te gebruiken) in zijn z.g. vrije werk, dan in de ontwerpen voor „De Porceleine Fles", waar men wellicht de traditie wenscht te bewaren. Hij doet denken aan Vincent van Gocli, wat niet wil zeggen, dat we hem daarmee willen vergelijken, doch evenals deze voelt hij zich aangetrokken tot de werkers van het iand, die hij bij hun moei- zamen arbeid gadeslaat en op zoo sympathie ke wijze weet uit te beelden. Niet alléén het schilderachtige geeft hij. Wanneer hij een zaaier schildert, die met forschen armzwaai het zaad uitstrooit, krijgt deze figuur iets grootsch, als wilde de schilder vertellen van zijn eerbied voor den eenvoudigen landman. In „Warme dag" getuigt hij van zijn mede- voelen met de maaiers, die daar onder de fel le zon hun zwaren arbeid verrichten. Hij kent zijn medemenschen in hun lief en leed, daar van getuigen de knappe teekeningen naar boeren- en visscherstypen. Niets acht hij te gering om weer te geven, het boerenhuis en erf, de wagens en gereedschappen, in dit al les weet hij het mooie te ontdekken en naar vorén te brengen. Talrijk zijn dan ook de pit tige, frissche teekeningen en schetsen,, die op de tentoonstelling in portefeuille aanwe zig zijn en waarvan de bezoeker menig blad in de hand zal nemen, om er beter van te kun nen genieten. - In de voorzaal is eenig werk te bezichtigen van Mej. Maks, een schilderes van vogels. Zij lijkt ons iemand, die nog aan het begin van den moeilijken en langen weg is. Over het algemeen is haar werk in meerdere op zichten nog zwak, doch een teekening als die van een arend, is wel in staat verwach tingen te wekken. M. v. d. W De vereeniging bovengenoemd, stelt zich voor op Maandag 16 November a.s. voor de leerlingen van de 6e en 7e klassen der te Haarlem bestaande scholen voor Lager On derwijs, daaronder begrepen de Openbare U. L. O. school, de beide openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs, de Rijksleerschool, de Haarlemsche Schoolver- eeniging, de R.K. Schoolvereeniging en de beide R.K. M. U. L O.-scholen voor resp jongens en meisjes, in de Gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat 13, eenige eilms, op de dierenbescherming be- trekki hebbende, op het doek te brengen.^ Ter a.vvisseling en om het nuttige en leer zame met bet aangename en beschaaid- grappige te vereenigen, zal- getracht worden 1 of wellicht 2 andere films, daartoe met zorg gekozen, zoodat ze voor een ieder aan nemelijk zullen zijn, nog bovendien te ver toon en. Vertoond zullen worden: a. Vogelfilm, eigenaar de heer P, Vermeulen Jr., Nss- saustraat 21rood, te Haarlem; b. Anti-trek honden-film, eigenaar de heer J. Karros Jr., Frans van Mierisstraat 83, te Amsterdam, welke beide heeren hunne films belange loos ter beschikking zullen stellen en voor nemens zijn, hun film persoonlijk toe te lichten. De vertooning zal worden voorafgegaan door een korte inleiding over dierenbe scherming in het algemeen bij monde van den heer J. Ennik, Emmastraat 2, te Voor burg, Algeeen Inspecteur van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren te 's Gravenhage, die, zoo onverhoopt de hee ren Vermeulen en/of Karres voornoemd, verhinderd mochten zijn zelf hunne films toe te lichten, ook de explicatie der films op zich zal nemen. De heer Ennik zal de even- bedoelde inleiding tevens benutten om eenige lantaarnplaatjes, aan de later op het doek te brengen vogel-film ontleend, te vertoonen. Op Dinsdag 10 November 1925, des na middags te 2,30 uur, zullen de bovenge noemde, zoomede de nog bovendien te ver toonen andere films, in het bioscoop-thea ter, Groote Markt No. 15, worden vertoond voor de Gemeentelijke Keuringscommissie. Deze keuring zal desgewenscht tegen af gifte van toegangskaarten, kunnen worden bijgewoond door dames en heeren leden van schoolbesturen of hoofden van scholen of hun gemachtigden. Per school (35 Open bare en 24 Bijzondere) worden 2 toegangs kaarten uitgegeven. Waar de gemeentelijke concertzaal slchts ruim 1300 zitplaatsen heeft, waarvan 378 op de .galerij, terwijl de 6e en 7e klas sen der Openbare scholen tezamen alleen reeds 1319 leerlingen tellen en er voor de Bijzondere Scholen, zoo deelde de afd. On derwijs ten Stadhuize mede,op ongeveer een zelfde aantal leerlingen moet worden gerekend, daar zal het noodig zijn 2 voor stellingen te geven, eene in den voormiddag en eene in den namiddag. Deze voorstellin gen zullen onderscheidelijk te ongeveer 10 uur v.m, en 2.30 u. n.m. aanvangen en circa iyi uur duren. De beschikbare tijd des mor gens iets ruimer zijnde, zulle|i zeer waar schijnlijk de Openbare Lagere scholen Nos. 13, 14, 15, 16, 23, 24, 27, 28, 29 en 30; de O. S No. 2, voor buitengewoon lager onderwijs de Rijksleerschool, de Noorderschool, de Dr. Kuyperschool, de Haarlemsche school vereeniging, de R. K. Schoolvereeniging, de R.K. Jongensscholen St. Canisius, St. Bavo, en St. Franciscus Xaverius, zoomede de R.K. Meisjesscholen St. Bavo en St. Jozef, als zijnde het verst van de Gemeentelijke Con certzaal verwijderd, in aanmerking moeten worden gebracht voor het bijwonen der voormiddag-voorstelling. De directie van de Gemeentelijke Duin waterleiding verzoekt ons opname van het volgende: Met het oog op den naderenden winter worden de waterverbruikers uitgenoodigd thans reeds maatregelen te nemeri om het bevriezen van watermeters te voorkomen. Schade aan de watermeters, ook die, ver oorzaakt door vorst, komt ten laste van den gebruiker. Tevens wordt verzocht reeds nu bericht te geven, indien de hoofdkraan niet goed afsluit, en daarmede vooral niet te wachten totdat de vorst is ingevallen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat met G, D„ voorkomende in het verslag van het Kantongerecht in het nummer van Woensdag 4 November, niet wordt bedoeld G. Duineveld, veehouder en melkslijter, Schotervoedpad 5, te Schoten. 3 November 1925 werden in staat van faillissement verklaard: Th. J. Keegel, kapper, te Oudewetering gem. Alkemade. Curator Mr. F. D. Theyse, te Haarlem. Jan van Soelen, grondwerker, Haar- mermeer, Akerdijk 134. Curator Mr. L. U, Rengers Hora Siccama. te Haarlem. P, A. Deken, incasseerder en winkelier in dameshoeden (Maison Olesen), te Haarlem, Wagenweg 3. Curator Mr. W. A. J. Stor tenbeker. te Haarlem. Jacob Goede, eierhandclaar, te Lands meer B 23, Curator Mr. C. van Sprang, te Zaandam. W. E. J, M. Hoppenbrouwer, volontair gem.-secrefarie van Spaarndam, wonende te Haarlem, Johan van Vlietstraat 82. Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, te Haarlem. Willem Post, koopman in manufacturen, te Wijk aan Zee en Duin, Alkmaarsche straat weg 336 D. Curator Mr. G. E. Mellema. te Haarlem. D. van Kampen, aannemer te Bloemen- daal, de Genestetweg 20. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. W. Op 't Land, motorschippei\ te IJmui- den, Bloemstraat 46, Curator mr, F. A. Bij voet, te Haardem. A. Gerrits, aannemer te Velseroord. Cu rator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, te Haarlem. P. H. C. van Vuuren. aannemer te Velser oord. Curator alsvoren. L. de Jong, petroleumventer, te Schoten, Spxonkopstraat 69, Curator Mr. L. Ali Co- hen. te Haarlem. J. van Breemen, muziekonderwijzer, te Aalsmeer, Weteringstraat 12. Curator Mr. L. U, Rengers Hora Siccama, te Haarlem. BEëEDIGD. Als makelaars werden beëedigd de heeren: J F. Rekers, te Haarlem; A. de Lieme, te Schoten; H. J. Kappers, te Haarlem en F. van der Waals, te Heemstede; die sub 1 in machinerieën; die sub 2 in koloniaale wa ren; die sub 3 in hypotheken en assurantie- en en die sub 4 als bouwkundige. Bij de polifie werd aangifte gedaan, dat om 7 uur Woensdagavond een voor een per ceel in de Aelbertsbergstraat staand rijwiel gestolen is Woensdagavond om ongeveer 11 uur word door een bewoner van de noodwoningen aan den Koudenhorn hooibroei gemeld van het hooi, dat uit hef verbrande pakhuis van Paulen op straat was gestapeld. De brand weer haalde het hooi uit elkaar en bluschte het vuur mef een slang op de waterleiding. Auto tegen een fcnis gebotst. Woensdagavond om kwart over 6 kwam een fietsrijder van de Gr. Markt de Jans straat inrijden, toen hij.moesf uitwijken voor een auto en kwam te vallen over de tramrails. Een van den anderen, kant nade rende auto moest daardoor plotseling uitwij ken. De chauffeur wierp plotseling zijn stuur* om en reed tegen perceel Jansstraat 62. De auto werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De Minister van O. K. en W. heeft bepaald, dat een literair-economische afdeeling is ver bonden aan de navolgende hoogereburger- scholen: Rijks H. B. S. tee Velsen; Gemeent. Llceum te Haarlem; Het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal en de Middelbare Schoot voor meisjes ('t Kopje)-te Bloemendaal. De gemeentelijke boogere burgerschool met vijfjarigen cursus met gewijzigd leer plan te Haarlem (directeur S. Elzinga) vormt een zelfstandige literair economische H. B. S. Ondertrouwd' 5 Nov.: G. L. Sanders en A. M. Donkerlo; G. H. v. d. Bos en H. J, Jansen; D. H. A. Kooij en P. M. Gee- revliet; S. J. de Goede en J. H. Tacha; M. J- Duislerhof en D. M. v. Brugge; H. M. G. J. Heijnen en J, J. Zuidsfra; PL de Groot en G. M. Vfergcrs. Getrouwd: 5 Nov.: G. v. Seggelen en A. M. Provoost; J. Perrij en A. E. de Bruijn; C. E. M. Sijlmans en P. J, A. Pilaar; A. P, Timmer en M. B. Tadema. Geboren: 4 Nov. A. E. Andringav. d, Walle, zoon; 5 Nov. W. ten BoschBlank- water, dochter; M. C. Horeman Bruigom, zoon; J. WillemsenMuis, twee zoons. Overleden: 3 Nov.: A, van Dijkvan Zee, Rustenburgerlaan,4 Nov. N, 7 m., zoon van J- Douma, Spaarnwouderstraat; 4 Nov. J, P. J. van KlaverenVan Dorp; 80 jaar, Klein. Heiligland; 3 Nov, E. D. M. van der Heijde, 69 jar, Schotersingel; 4 Nov. J. v. d, Burch, 84 jaar, Ripperdapark; 4 Nov. E, SchuttevaarVan Laar, 53 jaar, Gasthuis- vest; 4 Nov. W, R., 25 d., zoon van M. de Boer, Gasthuisvest; 5 Nov. T. Kamerman, 79 jaar, Gasthuisvest. GEBOUW „ST. BAVO" De afd. Haarlem van den R. K. Volks bond gaat steeds verder met verfraaiing van haar gebouw „St. Bavo". zoowel in- als uitwendig. Nu is ook nieuw meubilair aangeschaft voor de groote zaal: kleur.ge klapstoelen, solide gemaakt, een sieraad voor de zaal. Het aantal klapstoelen, welke geleverd zijn door den heer C. A. P. Dammers, vult thans nog slechts de helft der zaal, doch in het voorjaar van 1926 zullen de stoel en voor de andere helft aan geschaft worden, waarmede dan een keurige meubileering verkregen zal zijn. Gisteren herdacht de heer J. Vricze het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad der E. N. E. T., thans N. Z. H, T. M. De jubilaris werd gistermorgen om 11 uur in het schaftlokaal ontvangen, alwaar hero door den chef van de afdeling trac tie, den heer Meyer, namens de directie een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Van het personeel ontving hij een gouden horloge. Den gehcclen dag heeft hij verder vrijaf om het feest in huiselijken kring te vieren. B. en W. van Haarlem hebben in het hoofdstembureau benoemd voor de op 18 November 1925 te houden periodieke verkie zing van twaalf leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken de heeren: E. H. Krelage, voorzitter; Mr. A. R. Baas P, J. M. van Tetering en Jhr. J, C. Mollerus, leden; W. J. B. van Liemt, plaatsverv. voorz,; J, J. Thöne, W. Worst en H. A. Marcus, Met het leggen van de geruischïooze be strafing in de Maarten van Heemskerk straat, vlak voor het Ziekenhuis „St. Jo annes de Deo", begint men al aardig op te schieten. Het grootsfe gedeelte is reeds ge legd en wordt door het verkeer al bere den. Het kleirtste gedeelte aan den zijkant moet nog geasphalfeerd worden. Nhar men ons verzekerde, is het werk, mits het goed weer is, binnen een week wel klaar. De patiënten in het ziekenhuis zullen de verbetering dan zeer zeker op prijs stellen. Bloembollen-diefstal. De 22-jarige arbeiders A. L. B. en A. S. uit de Haarlemmermeer, stonden terecht ter zake diefstal van 18 3zakken bloembol len ten nadeele van I. de K., gepleegd in den nacht van 20 op 21 Augustus. Bekl. S„ ontkent ten stelligste iets met den diestal uitstaande te 'hebben. Hiï zeide, den gehcelen nacht thuis geweest te zijn. In het huis van bewaring echter heeft hij bckl. B. een briefje geschreven, waarin bij allerlei bedreigingen uitte als deze niet verklaringen in zijn voordeel wilde afleggen. Bckl. B. bekent den diefstal te hebben ge pleegd, doch in vereeniging met S. Getuige v. E. had B. aangehouden in den bewuslen nacht, doch S. was hem ontko men. Getuige had na den diefstal verschil lende zakken gevonden achter het huis van den buurman van S. jjjok werd er een zak met bollen gevondejr achter het huis van S., die de K. herkende als de zijne. Bekl. S, zeide, dat deze zak best door een ander daar kon zijn neergelegd en bleef pertinent ontkennen iets met de zaak uitstaande te hebben, Getuige Z. verklaarde met beklaogde te hebben gesproken op den bewusten avond. Het O. M. wijst op dc eigenaardige hou ding van S., doch zijn ontkennen zal hem weinig baten gezien het briefje, dat hij schreef in het huis van Bewaring. Waar hij al 6 maal gezeten heeft, meen de spr. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden te moeten eischen. Tegen B.. staat de zaak iets anders. Deze is nog nooit veroordeeld en heeft thans een volledige bekentenis afgelegd en toont be rouw, waarom spr, een gevangenisstraf van 9 rifaanden eischte met aftrek van preven tief. De verdediger, mr, M, A. van Eek, pleit te voor een lichte straf tegen bckl, B., die nog nooit in de gevangenis is geweest. Wat S. betreft, hiervoor is dit niet noodig, aan gezien hiï beweert niet schtudig te zijn, Uitspraak 12 November. Aanrijding, Donderdagmiddag werd voor dc rechtbank behandeld de zaak tegen den 26-jarigen groentenhandelaar H. H, die met zijn auto mobiel op Vrijdag 29 Mei op de Leidsche vaart de 65-jarigg mevr. M. S. heeft aange reden, tengevolge waarvan zij in hef St. Elisabeth's Gasthuis is overleden, H. bestuurde den wagen niet zelf. Zijn rij vergunning was hem voor den tijd van zes maanden ontnomen. Nu had lij naast zich genomen den 50-j. los-werkraan L. de AL, die niet in hef bezit was van een rijbewijs, b Verduistering. Verder wordt behandeld de zaak tegen den 33-jarigen H. J. A., magazijnkneeht bij dc firma V. D. alhier, die zich aan ver duistering van 128 stuks linnen en katoenen goederen, 2 karpetten, 2 sfel gordijnen, 1 tafelkleed en 3 wollen dekens had schuldig gemaakt. Ook werd ter zake heling aangehouden M. V, uit Heemstede. SURSEANCE VAN BETALING. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft de heer C.M.W. van Emmerik, aannemer van de te bouwen woningen aan de Pijlslaan, sur séance van betaling aangevraagd. Woensdag is deze surséance verleend voor den tijd van 1)4 jaar» ingaande op 27 Oct. Tot bewindvoerder is benoemd de heer J. W. van Santé. Woensdagmiddab te ongeveer half zes reed C. S. H. uit Santpoort als bestuurder van een auto op den Oostvest, toen hij plotse ling het bewustzijn verloor. Blijkbaar voelde hij zich reeds onwel worden, want hij kon nog bijtijds den wa gen tot stilstand brengen. Aan den politiepost aan de Amsterdam- schevaart werd hem de eerste hulp ver leend en gelukte het een lid van E. H. B. O. hem weder bij bewustzijn te brengen. Naar ons werd medegedeeld, bevond zich ook de moeder van H. in de auto. H. schijnt meermalen van dergelijke flauwten last te ondervinden. De omgeving der pastorie heeft den laat- sfen tijd een groote. verandering ondergaan. Was 't gebouw tot dusver tamelijk wel aan 't oog onttrokken door zwaar geboom te, dat zich lusschen 't buis en den weg bevond, cloor 't omhakken van eenige oude boomen hebben de bewoners meer licht, lucht en uitzicht gekregen. Het vijvertje, voor 't huis gelegen, is thans verdwenen. Men heeft dat gedempt ea er-een flink ruim grasperk van gemaakt. Niet onmogelijk is, dat de bloemist er later eenige perkjes in aanbrengt en plaats gunt aan eenige kleurige kinderen uit. Flora's hof. Met het dempen van den vijver is ten minste al dit gewonnen, dat bezoekers, die per auto aankomen, geen kans meer heb ben, alvorens binnen de gastvrije muren van de pastorie te worden gelaten, een modderbad deelachtig te worden, zooais nog onlangs gebeurde. Er is een flink ver harde rijweg aangelegd, zoodat auto's en rijtuigen zonder eenig bezwaar kunnen in- en uitrijden. Beklaagde vrijgesproken, AMSTERDAM, 5 November. Do Vierde Kamer der AmsterdamSche Rechtbank ciced heden uitspraak in de zaak tegen den heer D. S., die terecht had gestaan terzake dat hij op 17 April j.l. te Bussum op den Brs- diusweg'ecn Amsterdamsch advocaat, die in een automobiel was gezeten, tot driemaal had gewaarschuwd voor een autoval; eerst op 400 M. binnen de bebouwde kom, daar na tusschen de grens van de bebouwde kom en de eerste politiepost en tenslotte op 400 meter afstand van de politiepost. Deze overlred.ng was geënsceneerd met 't doel een gerechtelijke beslissing uit te lokken betreffende de vraag of men, een automobilist waarschuwende voor een auto val, zich schuldig maakt aan overtreding van art. 184, n.l. het belemmeren van een ambtenaar in functie in de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Dc Rechtbank, overwegende, dat in geen der drie gevallen sprake is van belcta*»"-- ring, sprak bckl, vrij. V K j HEDEN 5% Nederland 1919 101 ioi 6% Nederland 1923 103 10# 4% NederL 1917 981/2 7% N-L 1921 A.. 696 N.-L 1923 D.. 10 103 41 Oude Vaart 62 dito Gem. Eigend 51 Mij „Nederland" l68]/2 168 Scheepvaart-Unie 155 155 Rotterd. Lloyd 138 139 187 188 Oude Bo'ot 75 76 Holl. Stoomboot H V. A. 581 590 Java Cultuur 325 328 jurgetu gew. 13 124 K olonialc Bank I79V4 1783/4 1 discbe Bank 143 1433/4 Cert. Handel Mij. 1441/2 144 145 103 Geconsolideerde 169V2 1731/2 Kon. Olia 3951/a 401 128 133 Marina comm. 11 Vorstenlanden 158 Actions id. (48.50 148.50 -<np. Merc, Arg. Poerworedjo 110 Oude Deli 420 405 ex.d. 470 470 Deli Batavia 384 386 A'dam Rubber 375 3721/a Serbadjadi 395 Silau 230 230 Wai Sumatra 370 Dordtsche Petr, 365 370 Southern Rails 114 Union 143 Anaconda 991/2 Wabash 40 Comm. Maxwell De cuscb was 0.5<X boete subs 1 dag hechtenis geweest. Beklaagde vrijgesproken. AMSTERDAM, 5 Nov. De Vierde Kamer der Rechtbank deed beden uitspraak in de zaak tegen Mr. Rits, die terecht had gestaan terzake van beleediging van den agent rechercheur W., wien hij toen deze ter ge. legenheid van een terechtzitting als getuige verscheen, zou hebben toegevoegd, dat hij in zijn proces-verbaal „leugenachtige ver klaringen" had afgelegd. De Rechtbank achtte het feit niet bewe zen en sprak bekl. vrij. De eisih was 40 boete subs 1 week hechtenis geweest. Te Amerfoort is ingevolge art 40 der plaatselijke politie-veroraening een café voor het publiek gesloten verklaard en is een agent van politie er voor geposteerd. Het is het perceel, waarvoor een paar weken ge leden een Duitsch meisje uit Aalten was geëngageerd, waarbij de politie verhinderend is opgetreden. LONDEN, 5 Nov, In een vergadering va® de vereeniging van telegrafisten te Londenj werd officieel meegedeeld, dat overeen stemming bereikt is in het geschil met dn Marconi-Cy en dat de 9 ontslagen telegra fisten en de stakers het werk zullen her vatten. AGRAM, 5 Nov. Naar de bladen mel den wordt onder leiding van Dr. Alexander Horvat een nieuwe Croatische republikein- scbe boerenpartij gevormd, die het program van de Raditsj-partii zal overnemen. Bin nen deze partij zullen alle oppositionecle, groepen uit Croatiê vereenigd worden. PARIJS, 5 Nov. Dc Matin dementeert hel bericht als zou Abd-el-Krim een vredes aanbod gedaan hebben. LONDEN, 5 Nov Riza-Khan de Perzi sche premier en dictator heeft een officiële mededeeling doen circuleeren onder het di plomatiek corps te Teheran, waarin van het veranderde regiem in Perzië wordt kennis gegeven. In de nota werd verklaard, dat het oude regiem zoodanig' in discrediet was ge komen, dat handhaving ervan een bloedig re volutie zou beteekenen. Daarom was de dynastie afgezet. Alvorens deze mededeeling verstrekt werd, had de sovjet-regeering reeds haar erkenning en gclukwenschen aan het nieuwe regiem doen toekomen. 6 NOVEMBER. EERSTE LATERE KOEKS KOERS BERLIJN 59.25 PARIJS 9.90 BRUSSEL 11.35 WEENEN e 36.- LONlfEN 12.05 STOCKHOLM 66 55 KOPENHAGFN 62.- OSLO 111 1 ui 50 65 BAZEL 1 t 1 1 1 49 95 .bW-YORK 2.49 ROME 1 t t r 9.85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2