UTTÈP) Binnenlandsch Nieuws. ORDE EN ARBEID. I/V" - De Republikeinsch-democratische Unie, eene minderheidslractie in de Fransche Kamer, kondigt eene interpellatie over Syrië aan. Het Ame- rikaansche vliegeskadeT in Marokko wordt 15 November a.s. ontbonden. Onder de Radio-berichten: Evenals tegen de communisten wordt thans ook in Engeland een actie voorbereid tegen de facisten. Een samenzwe ring tegen Mussolini ontdekt. De onderhandelingen tusschen Amerika en Italië hebben een gunstig verloop. Gem. buitenl. berichten. AND De socialisten en het Fransche Kabinet. Een Fransch officieel diner voor den Duitschen gezant te Londen. Een vervolging van faccisten in Engeland? De Duitsch Nationalen. Een samenzwering tegen Mussolini ontdekt. De onderhandelingen tusschen Amerika en Italië. China's vergoeding aan Nederland. Staatsbegrooting Koloniën. Rijwielongeval Kamerlid Tilanus. Het bezoldigingsbesluit. Waar bleef dat geld? Het medezeggenschap. I Nederland's hulp voor Hongarije. Pensioen-uitbetaling aan Gemeente-ambtenaren 7 Hoofdbestuursvergadering vatt de Hanze in 't bisdom Haarlem. De Internationale bijeen te Londen. Het Uitvoerend Comité van de Socialis- rische Internationale komt te Londen bijeen om de houding der Internationale te bespre ken tegenover het Pact van Locarno. Vijf tien landen zijn vertegenwoordigd, w.o. Frankrijk, Duitschland, Italië, België, Span je, Oostenrijk, Zweden, Hongarije,- N e- derland en Rusland. Ramsay Mac Donald opende de conferentie met een krachtige rede ten gunste van de overeen komst van Locarno. Een commissie is be noemd welke een resolutie zal uitwerken nzake de quaestie van Locarno. De vervolging der communisten. Bij het proces tegen de 12 communisten moest een bedrag van honderd pond als borg worden gesteld. Tot degenen, die zich voor dit bedrag" borg stelden behoorden Bernard Shaw, de gravin van Warwick, ko lonel Wedgwood en andere bekende per soonlijkheden. De ontwapening van Duitschland. Het „Journal" zegt dat het rapport van maarschalk Foch, dat de Raad van Ambas sadeurs heden zal bestudeeren, vaststelt dat Duitschland in den laatsten tijd onloochen bare pogingen heeft gedaan vooral op mate rieel gebied, ten gunste der ontwapening. De houding der Duitsche autoriteiten blijft echter zeer gereserveerd wat betreft de ge heime reorganisatie van den generalen staf, de organisatie der politie en de clandestiene vereen igin gen. Het is mogelijk dat de spoedige ontrui ming van Keulen zal worden aangekondigd om den Duitschers een bewijs te geven van de trouw der geallieerden aan den geest van Locamo, doch dat zij de militaire controle zullen handhaven om te bewijzen dat de quaestie der ontwapening nog niet opge lost is. De opstand in Syrië. De Republikeinsch-Democratische Unie, welke in de Kamer een belangrijke minder heidsfractie vormt, zal vragen de inter pellaties over Syrië te bepalen op heden. Painlevé zal verdaging verzoeken totdat generaal Sarrail is teruggekeerd. Painlevé zal de kwestie van vertrouwen stellen. In den nacht van 3 November hebben de rebellen de spoorwegbrug buiten Damascus in de lucht doen springen, waardoor de spoorwegverbinding met Haifa is verbroken. Draadloos wordt gemeld dat volgens de „Chicago Tribune" de Syrische avonturier Bakri zich zelf tot president der „Syrische Republiek" en tot opperbevelhebber der opstandelingen heeft geproclameerd om na de bezetting van Damascus de steun van den Volkenbond in te roepen. De wijziging van het be zettingsregime. Al moge het dan niet zoo snel gaan, als velen wei zouden wenschen, eenig schot zit er toch wel in. Gisteren zijn er 33 Fransche distriktsgedelegeerden in het Rijnland terug geroepen. Nader lezen wij over dien maat regel in een correspondentie uit Koblenz in het „Berl. Tag.", dat tot die teruggeroe pen Fransche ambtenaren ook generaal Wimpfen behoort, de distriktgedelegeerde te Koblenz, een bekend aanhanger van Poin- caré, over wien dezer dagen nog, zooals wij meegedeeld hebben, in het zelfde blad harde noten werden gekraakt. Deze gedelegeerde intusschen heeft wel een opvolger en wel zijn collega te Bonn, Gelin. Dezelfde correspondent meldt, dat de onderhandelingen over de intrekking van verschillende verordeningen van de Rijn landcommissie in de goede richting voort gang maken, al zijn zij tot dusver niet be ëindigd. De Duitsche regeering moet te Parijs de verzekering hebben gegeven, dat zij harerzijds eveneens bereid is die veror deningen in te trekken, welke een belemme ring zijn voor de particuliere gedachtenwis- seling tusschen de geallieerde bezettings autoriteiten en de Duitsche ambtenaren, en waarbij dezen laatsten verboden werd buiten de dienstbetrekkingen met de geallieerde autoriteiten om te gaan. De ambtenarenstaking in Oostenrijk voorkomen. Ter elfder ure is de ambtenarenstaking dus dan toch nog vermeden. Na*een onafgebro ken onderhandeling tusschen den bondskan selier dr. Ramek en de delegatie uit het ambtenarenkorps is het gelukt tot een cofli- promis te komen, zoodat telegrafisch nog te genbevel kon gegeven worden om des taking af te gelasten. Den ambtenaren is betaling toe gezegd van 28% van het maandsalaris op 2 Jan. van '26 of bij vooruitbetaling met Kerstmis, plus de belofte, dat in het eerste kwartaal '26 nog 10 millioen schilling ver deeld zullen worden. Deze laatste uitbeta ling is er afhankelijk van gemaakt of het de regeering gelukken zal het geld bijeen te brengen door een leening of door belasting. Verder heeft de regeering beloofd een wet telijke regeling bij den nationalen raad in te dienen, waardoor de ambtenaren mede- zeggingsrechten krijgen bij het vaststellen der salarissen, pensioneeringen en bevorde ringen. In de bakkersgezellenstaking is nog geen wijziging gekomen. 1500 gezellen staken; alle bakkerswinkels zijn gesloten. De woe keraars maken reeds geweldige hooge prij ken voor de door hen van te voren inge slagen brooden. De ziekenhuizen hebben nog juist voor heden brood. Aanvoer van buiten is nog niet georganiseerd. In vele restaurants enz. wordt het gebak reeds gerantsoeneerd. De winkels, waar taartjes enz. verkocht worden, worden bestormd. Mocht de staking lang duren, dan zullen de gezellen in die winkels zich solidair verklaren. Het proces der drie Duitschers.. Het bureau van het Centrale Uitvoerende Comité der Sovjetrepublieken heeft de Duitschers Kindermann, Wolscht en Dit- mar, die ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. De doodstraf is in tien jaar gevange nisstraf veranderd met aftrek der preventieve hechtenis. Internationaal instituut voor den landbouw. De permanente commissie van het Imer- nationaal Instituut voor den Landbouw hield Dinsdag te Rome haar negentiende zitting, in welke zij verschillende belang rijke resoluties heeft aangenomen ter be vordering van de activiteit van het Instituut. O.a. werd aangenomen een voorstel van den Italiaanschen minister-president om een internationale conferentie van graanexperts bijeen te roepen, welke conferentie binnen kort te Rome zal worden gehouden. Verder besloot de commissie met alge- meene stemmen tot dd oprichting van een Permanente Commissie van Advies voor alle landbouwvereenigingen ter wereldwaar- van de leden door het Instituut zullen worden benoemd. Tenslotte werd besloten tot het voeren van een intensieve propaganda voor de bevordering der landbouwproductie over de geheele wereld. De „Matin" verneemt uit Rabat, dat er geen enkele bevestiging is van het gerucht, dat Abd el Krim vrede zou vragen. - De Amerikaansche journalist Sheean, die in Casablanca is aangekomen, spreekt for meel tegen, dat hij door Abd el Krim is belast over den vrede te onderhandelen. Het Amerikaansche vliegeskader zal 15 November- ontbonden worden. De vliegers zullen naar Frankrijk terugkeeren. Dezeeliedenstaking in Australië. De stakende zeelieden hebben de voor waarden der reeders aanvaard en keeren naar hun schepen terug. Uit Sydney wordt gemeld, dat de premier van Queensland 11 spoorwegbeambten te Bowen heeft geschorst, omdat zij weigerden een kolentrein naar den steiger van Port Harry te brengen, Dit zal waarschijnlijk tot een nieuwe crisis leiden. De Amerikaansche zende lingen gered. Het Departement van marine ontving bericht dat de Amerikaansche kanonneerboot „Sacramento" detwee missionarissen gered heeft, die door bandieten nabij Hongkong waren ontvoerd. De burgeroorlog in China Berichten van alle kanten wijzen er op, dat de troepen van Tsjang Tso Lin Tsinkiang poe bezet hebben. De colonne der bond- genooten is teruggetrokken in de richting van Koetsjen. De hoofdmacht der bond- genooten bevindt zich nog ten Zuiden van de rivier de Hwai, waar, naar verwacht, generaal Soen Tsoeang Fang stand zal houden. PAINLEVE EN HET PARLEMENT. De „Echo de Paris" is verontwaardigd over het feit, dat Painlevé zijn jongste re- geeringsverklaring eerst aan de socialisten ter inzage heeft gegeven nog vóór dat de Ka mer er kennis van had genomen. Allereerst had er een buitengewone crisis plaats, waar bij men ministers zag aftreden niet omdat zij hét onder elkaar niet meer eens waren of omdat het parlement tegen hen had ge stemd, maar alleen omdat Herriot en een „ai tal zijner vrienden, die in het casino te Nice waren bijeengekomen, aldus hadden besloten. Vervolgens had de vorming van het mi nisterie plaats, het ministerie-van-vijf-uur- 's ochtends, waarbij de verdeeling der por tefeuilles is geschied. En het sterkste is, aldus het blad, dat er een regeering te voorschijn treeWt, die, na haar verklaring te hebben geredigeerd, er op staat pm de primeur van dit officieel do cument aan eenige bevoorrechten der socia listische partij te geven. „Wat denk jij er van Blum, en jij Renaudel?" Zoodat, wan neer de verklaring op de tribune van het parlement wordt voorgelezen, op de banken de uiterste linkerzijde de genoemde bevoor rechten zitten, die slechts met een half oor en een superieur air te luisteren hebben „Dat kennen wij al, vooruit maar, ga maar door." Doch de anderen, zijt die niet tot de be voorrechten hooren, aanvaarden zij dat Achten zij het volkomen natuurlijk en in overeenstemming met hun waardigheid, dat het parlement als een quantité négligeable wordt beschouwd, als het vijfde rad aan den staatswagen, voor wie alleen de heeren van het kartel gelden DE a.s. HULDIGING VAN HET .KONINKLIJK ECHTPAAR. In hej „Museum van het Boek" te Brus sel wordt de volgende week het Gulden Boek tentoongesteld, dat aan het koninklijk echt paar zal aangeboden worden ter herinne ring aan de Nationale Betooging, welke tot viering hunner zilveren bruiloft werd geor ganiseerd. Het Nationaal Comité, dat deze betoo ging op touw zet, laat de bestemming van de fondsen over aan de jubilarissen. Het Gulden Boek zal de namen der leden bevatten van al d^comité's in het land en in den vreemde, die medegewerkt hebben aan de actie tot het in het leven roepen eener Koninklijke stichting. De volgende week zullen de koning en koningin bij hun terugkeer uit Britsch- Indië feestelijk te Brussel worden ingehaald. VERKEERSONGEVALLEN TE LONDEN. Blijkens een opgave der politie hebben er te Londen in het derde kwartaal van dit jaar 23.696 verkeersongevallen plaats gehad, waarvan 207 met doodelijken afloop. Van dit aantal ongevallen werden er 6834 (waar onder 53 gevallen met doodelijken afloop) door particuliere auto's veroorzaakt en 4749 (61 dooden) door vrachtauto's, samen dus ongeveer de helft van het totaal aantal ónge- lukken. Wielrijders komen op de derde plaats met 3385 ongevallen, waarvan er in tusschen slechts 4 doodelijk waren. Dan komen de motorfietsen met 2588 ongevallen, waarvan 31 doodelijk, de bussen met 2030 en 32 dooden en de bespannen vrachtwagens met 1887 ongevallen, waarvan 9 doodelijk Trams veroorzaakten 1714 ongevallen, waar van 9 doodelijk. Het aantal door taxi's veroorzaakte onge vallen was 965, waarvan er 9 een doodelijken afloop hidden. Cabs en broughams veroor- Zaakten 44 ongevallen, paarden 28, en trac tors 13. Bij de laatste drie kwamen geen ongevallen met doodelijken afloop voor GEBOORTE EN STERFTECIJFERS IN SOVJET-RUSLAND. De volkscommissaris voor den gezon d- heidsdienst der sovjetrepubliek prof. dr. Semasjko legde Woensdag tegenover eenige persvertegenwoordigers en geneesheeren een verklaring af nopens de volksgezondheid in Sovjet-Rusland. Vol gens deze bedroeg in 1923 het sterfetecijfer 22.7 en dat der geboorten 42.5 per 1000 in woners, hetgeen een toeneming beteekent van 19.8. In de jaren 19111913 bedroeg het sterftecijfer 27.3 het aantal geboorten 42.8, dus de toeneming 15.5. De cijfers van 1923 zijn dus veel gunstiger dan die van voor den oorlog. Onder de kinderen bedroeg de sterfte in vredestijd 25 in,de steden der meeste gouvernementen liep zij terug tot 12 a 17.5 procent. AANSLAG OP EEN GENERAAL. In den sneltrein KrakauCzenstochau is een revolveraanslag gepleegd op den Pool schen generaal Szeptyoki. Hij werd niet ge kwetst. De dader ontkwam. Op het eenstemmige voorstel van de socialistische parlementaire groep zijn de vier leden van het bestuur der fractie, die hun ontslag hadden genomen, op hun be sluit teruggekomen. Na afloop van cen bijeenkomst van de socialistische Karaergroep deden voorstan ders van samenwerking met de regeering uitkomen, dat een belangrijke zwenking in de oriënteering van de groep heeft plaats gehad, die de aanstaande mogelijkheid van een hervatting van de stcmpolitiek doet voorzien. De heer Fleuriot, de Fransche gezant te Londen, bood gisteren een diner aan den Duitschen gezant von Sthamer aan. Dit is de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog dat een dergelijke toenadering plaats heeft. Soortgelijke maatregelen als tegen de communisten werden genomen, zijn in Engeland thans ook te verwachten tegen de fascisten en andere organisaties, die haar doel met andere dan grondwettelijke mid delen trachten te bereiken. De politie autoriteiten, die van meening zijn, dat de methoden, die een aantal fascisten in Enge land in den laatsten tijd toepasten, een ge vaar opleveren voor de orde, hebben den minister van Binnenlandsche Zaken machti ging gevraagd, om tegen deze onruststokers op te treden. De „onthullingen" van het „Berliner Tageblaft" en van de „Hamburger Korres- pondenz" over de houding van den Duitsch- nationalen minister Schiele, die in het ka binet verklaard had, dat hij het verdrag van Locamo van ganscher harte toejuichte en lafer, nadat het Duitsch-nationale be sluit was gevallen, bijna snikkend had uit geroepen, dat hij het ten diepste betreur de, dat zijn fractie zich door een paar heethoofden op sleeptouw had laten nemen hebben de Duitsch-nationale partij aanlei ding gegeven tot een dementi, waarin de onthullingen eerst pertinent werden tegen gesproken maar, zoo heette 't in de ver klaring, hij had het alleen uit collegiali teit gedaan. De Duitsch-nationale bladen, die eerst blaakten van verontwaardiging over de be richten, die zij natuurlijk als „leugenachti ge verzinsels" qualificeerden, zitten er nu toch klaarblijkelijk wel een beetje mee in, dat deze verzinsels nu toch niet heelmaal verzinsels bleken te zijn. En om de aan dacht van dit gevaarlijke punt af te leiden praten ze er een beetje omheen. Het inte resseert hun niet meer wat Schiele inder daad gezegd heeft en wat hij bedoeld heeft het intereseert hun alleen, wie er uit de school heeft geklapt. Als op commando eischen ze alle, dat de rijkskanselier on middellijk zal onderzoeken, wie van de mi nisters zijn ambtsgeheim heeft geschonden, cn dat dr Luther zonder aanzien des per- soons tegen den schuldige zal optreden. Al willen ze het niet openlijk uitspreken, het is duidelijk w'en zij bedoelen: dr. Stre- semann. Het lijdt geen twijfel, dat we weer aan den vooravond staan van een Duitsch-na tionale campagne tegen dr. 'Stresemann. Reeds bij herhaling hebben de Duitsch-na- tionalen geprobeerd den minister van Bui- tenlandsche Zaken een beentje te lichten. Tot dusver zijn deze pogingen altijd .mis lukt. Met gretigheid zullen ze dus nu deze nieuwe gelegenheid aangrijpen en nogmaals trachten Stresemann uit het zadel te lich ten, Het bericht van de ontdekking van het voornemen van een aanslag op Mussolini heeft in heel Italië groote beroering gewekt. Mussolini heeft aan de prefecten een rond schrijven gestuurd, waarin hij hun verzoekt rcpressailles met kracht tegen te gaan. In heel Italië zullen manifestaties ter eere Van Mussolini plaats hebben. Onder degenen die gearresteerd zijn bevindt zich een redacteur van een volksblad. Volgens een bericht uit Rome zijn gene raal Capello, de leider der Italiaansche vrijmetselarij, en de voormalige soc.-dem. afgevaardigde Zanitboni gearresteerd, onder de beschuldiging een complot tegen het léven van Mussolini te hebben gesmeed. De aanslag zou worden uitgevoerd gedurende een feestelijken optocht te Rome. De minister van bïnnenl. zaken gelastte bovendien de onmiddellijke militaire bezet ting van alle vrijmetselaarsloges. De Italiaansche delegatie, die te Washing ton over de regeling der schulden onder handelt, heeft een uitstekende indruk ge maakt door twee uitgebreide en voortreffe lijk uitgewerkte documenten te overleggen, die een duidelijk aanschouwelijk overzicht geven van den economischen toestand van Italië. De delegatie heeft spoedig begrepen, dat Amerika niet geneigd is een moratorium toe te staan, doch dat het wel bereid is, vporloopig met geringe bedragen genoe gen te nemen en een lage rente te bereke nen. Men twijfelt er niet aan, of de Italia nen koesteren den ernstigen wensch om tot een regeling te komen en Coolidge wenscht van zijn kant ook spoedige resultaten. Hij begint zijn politiek meer en meer op de vol gende verkiezingen te richten en verwacht, wanneer hij Italië een gunstige regeling geeft, .steun van de vele Italiaansche kie zers in Amerika. Bovendien was de mislukking van de onderhandelingen met Frankrijk naar men meent een échec van zijn financjeele poli tiek, dat hij thans wenscht goed te maken. Bestemd voor herstel van den loop der Gele Rivier. Zooals bekend heeft de Nederlandsche re- gcering voorgesteld, dat het geheele aan deel, dat Nederland als vergoeding zou ont vangen voor de geleden schade bij den Bokseropstand in China, zou worden aange wend tot het houden van een wetenschap- pel ke inspectie en het maken van een re geling voor den loop der Gele Rivier, die kortelings door haar overstrooming, zulk een ramp in China veroorzaakt heeft. China heeft er thans in toegestemd, dat voor deze inspectie een der beste Neder landsche ingenieurs zal worden aangewezen, Voorloopig Verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag zouden eenige leden; der Tweede Kamer gaarne ver nemen, in welk stadium de wetenschappe lijke beschrijving van Indische houtsoorten verkeert. Eenige leden waren van meening, dat het Rijk niet langer behoort bij te dragen in de kosten van het telegraafagentschap „Aneta", in verband met de eenzijdigheid van de door dat agentschap overgeseinde berichten. Verscheidene leden maakten bezwaar te gen de voorgestelde verhooging van de be zoldiging van den Gouverneur van Curasao met 5000. Andere leden daarentegen kon den zich daarmede vereenigen. Bij de Tweede Kamer is bericht ingeko men van verhindering de vergadering bij te wonen, van den heer Tilanus, de eerstvol gende weken, ten gevolge van een rijwiel- ongeval. Omtrent de vergadering van de centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaren zaken, verneemt de „Tel." dat de regceringsvoor^tellen betreffende de or ganieke bepalingen van het Bezoldigingsbe sluit, de salarisnormen en de klassificatie der gemeenten, door de commissie in twee da gen zijn afgedaan. De vergadering v. Dins dag duurde tot half twee 's nachts. Dien dag werd niet minder dan 13Vt uur vergaderd. Mededeelingen omtrent het door de com missie uitgebrachte advies konden niet wor den gedaan, omdat men in geen geval ver wachtingen bij het betrokken rijkspersoneel wilde opwekken, welke als van de nood- uitkeering ineens over 1925 achteraf zou den kunnen blijken, niet voor verwezenlijking vatbaar te zijn. VERBINDINGEN DIE SCHEIDEN! Het Propaganda-Comité voor Wegenver- betering „P.C.W." schrijft Het verbeteren van onze verkeerswegen waarvoor het „P.C.W." propaganda maakt, behoort gepaard te gaan met een verbetering van de rivierovergangen. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat wie het Nederlandsche wegennet verbeteren wil, be ginnen moet met te zorgen voor goede veren en bruggen. Wat helpen de nnooiste wegen het doorgaand verkeer, als dit verkeer dood loopt op gebrekkige en onvoldoend werken de pontveren, of bekangrijke stagnatie on dervindt bij het passeeren van de schaarsche bruggen over de groote rivieren en stroomen die ons land overdwars doorsnijden en die nog maar al te zeer een scheiding vormen tusschen de verschillende deelen des lands. Hoeveel oponthoud die rivierovergangen geven, ondervindt ieder die van Amsterdam of Den Haag zich naar het Zuiden wil bege ven. De voor het doorgaand verkeer belangrijke hoofdverbindingsweg van Noord en Zuid- Holland naar Brabant, Zeeland, België en verder is berucht om zijn verkeers-obstakels. Al het verkeer over die route gaat over één enkele brug, de Maasbrug te Rotterdam, en nu is het wel teekenerid, dat wie per motor rijtuig zuidwaarts wil, voor het passeeren van Rotterdam moet rekenen op een tijdver lies van gemiddeld drie kwartier, wegens de groote kans om zijn geduld te moeten oefe nen in het wachten voor die Maasbrug, waar op het midden van den dag verkeers-opstop pingen telkens voorkomen. Voor den toerist is het tijdsverlies nog het ergste niethet wachten voor de brug is wel onaangenaam, maar hij neemt dit ongerief desnoods op den koop toe, als een van de verdrietelijkheden, waarmee het toerisme nu eenmaal te rekenen heeft. Maar voor den handel, voor ondernemingen, wier wa ren herhaaldelijk en min of meer chronisch tijdverlies hebbep en die daardoor geen economisch gebruik van hun motorvoertui gen kunnen maken, is deze .verkeersbelem- mering van veel ernstiger beteekenis en be teekent ze een directe en vaak geenszins on belangrijke schade. Het tweede verkeers-obstakel is het veer bij Zwijndrecht, omdat veren nu eenmaal altijd oponthoud geven. In den regel behoeft men hier niet zoo heel lang te wachten en het op- en afrijden van de wagens op en van de pont gaat vlot genoeg. Maar een veel erger verkeersbelemmering is het .veer over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Over dit veer aari den Moerdijk is al her haaldelijk geklaagd en terecht. In stede van een verbinding te vormen, maakt het een scheiding tusschen Noord en Zuid. Een groot bezwaar is dat de veerpont maar ééns in het uur vaart. Wie even te laat komt. moet een vol uur wachten, voordat hij kan worden overgezet. Een ander bezwaar tegen de exploitatie is, dat de veerponten niet groot genoeg zijn en ongeschikt voor het zware verkeer. Wagens van 5 ton, zooals verhuis wagens, mogen er niet op, hetgeen veel last en ongerief veroorzaakt. Het kon beter zijn in het buitenland heeft men veren die voor treffelijk werken. Waarom hier niet Die vraag klemt te meer, omdat ook dit veer, evenals de Dortsche veren, die meer dan een ton gouds per jaar opleveren, in den laatsten tijd, tengevolge van het reusachtig toegenomen automobielverkeer, een „melk koe" eerste klasse geworden is. Dat kan o.a. al blijken uit de geheimzinnigheid die be tracht wordt ten opzichte van de ontvang sten, waarvan vroeger de cijfers geregeld be kend gemaakt werden, maar waarvan de be kendmaking plotseling is gestaakt. Wanneer deze ontvangsten maar bestemd werden aan den veerdienst, zou er heel wat verbeterd kunnen worden en in het belang van het verkeer ware het zeker beter, als er desnoods nog geld bij de exploitatie moest, indien men dan maar een goede communica tie kreeg, dan dat er, zooals nu, aan verdiend wordt, maar de verbinding treurig blijft. Een gewenschte en noodige verbetering zou zijn, als er grootere veerbooten in dienst werden gesteld, het getal vaarten vermeer derd werd en als de opritten zóó veranderd werden, dat de wagens ineens door, recht de pont konden op- en afrijden. Er zijn indertijd plannen gemaakt om het veer te verbeteren, door de veerhaventjes uit te diepen, waardoor dan een rechten oprit verkregen zou kunnen worden, maar later heeft men, zooals het met goede voornemens wel meer gaat, er niets meer van gehoord en zoo blijft een toestand, die bepaald onvol doende is. Het groote oponthoud dat het verkeer hier ondervindt heeft voorts nog dit nadeelig ge volg, dat men in de zuidelijke provinciën te recht klaagt, dat de communicatie met Hol land zóó belemrrfërd is, en zooveel tijdsver- lies geeft, dat de bewoners der zuidelijke ge westen daardoor op België zijn aangewezen en gedwongen worden hun inkoopen over de grens te gaan doen. In Antwerpen ziet men meer auto's met de Brabantsche provincie- letter N. dan in Dordt of Rotterdam. Het moest anders zijn en als er behoorlijke ver binding was, zou het ook anders zijn. Er blijkt hieruit weer eens duidelijk, welk een economisch belang met het bestaan van goe de verkeerswegen gemoeid is. Een ernstiger grief tegen het Moerdijksche Veer is nog, dat na half negen 's avonds de pont niet meer afvaart. De laatste pont vaart om 8 uur van Moerdijk en om 8.30 van Wil lemsdorp (zomerdienst een uur later). Ter illustratie van belemmering, welke deze on voldoende dienst in het internationaal ver keer veroorzaakt, moge het volgende dienen Op een nog niet lang geleden in Den Haag gehouden congres, behoorden tot de deel nemers eenige groot-industrieelen, die per auto waren gekomen. Gelijk het een recht geaard congres betaamt, werd ook dit beslo ten met een feestbanket. Tot hun spijt kon den echter de Belgische Heeren niet aan het congresdiner deelnemen, omdat ze 's avonds niet meer aan het veer te Moerdijk zouden kunnen worden overgezet. Door dergelijke dingen, die een blamage voor ons land zijn, worden buitenlanders er van afgeschrikt Nederland te bezoeken. Gezwegen nog van de niet bepaald aan lokkelijke wegen, die naar dit veer leiden en waarvan wij ons voorstellen, later iets meer mede te deelen. Onder den dubbelen titel: „Hoe staat het metoonize belastingadministratie? Bewaar uw voldane belastingbiljetten", neemt de „Residentiebode" het navolgende schrijven van een lezeres op: I „Eenige dagen geleden kreeg ik per deur waarder een dwangbevel'thuis voor een be drag van honderd gulden, dat ik nog moest betalen voor de personeele belasting over het dienstjaar 1923. Ik deelde den deur waarder mede, zeker te weten, dat ik dit bedrag betaald had, daar het de derde ter mijn was, dien ik op dit biljet had betaald. Ik kon echter niet zoo spoedig mijn biljet /inden en het exploit ging door. Ik ging daarop naar het kantoor waar ik betaald had, en noemde den datum waarop ik be taald had, maar men ontkende daar perti nemt iets ontvangen te hebben. De boeken werden gehaald en mij werd aangetoond dat noch op dien dag, noch op eenigën anderen datum de nog ontbrekende honderd gulden door mij waren betaald. Zeker van mijn zaak, heb ik toen mijn geheele huis onder ste boven gehaald en gelukkig vond ik mijn biljet, waarop duidelijk de kwiteering ver meld stond van mijn honderd gulden, pre cies op den datum door mij opgegeven. Ik ben daarop weer naar de directie van het belastingkantoor gegaan en deze moest nu erkennen, dat ik werkelijk mijn belasting plichten had voldaan. Mijn vraag is nu, hoe is het mogelijk, dat die honderd gulden van mij niet in de boeken der belastingadministratie zijn ver antwoord en wel op mijn biljet? Eei\,indruk, dat onze belastingadministratie in orde is, krijgt men door deze gebeurtenissen juist niet. Daarbij komt, dat ik niet de eenige ben, wien dezer dagen zoo iets overkomt. Sprekende met bekenden over wat mij overkomen was, bleek mij, dat herhaalde lijk dwangbevelen worden uitgebracht voor betalingen, die reeds lang verricht zijn, en een mijner kennissen heeft werkelijk twee maal moeten betalen, wijl hij zijn biljet niét kon terugvinden. Tot in hoogste instantie heeft hij recht gezocht, omdat uit zijn eigen boeken duidelijk bleek, dat hij betaald had, maar niets hielp, hij moest, wanneer hij zijn biljet niet kon vertoonen, opnieuw betalen. Een waarschuwing voor ieder, om zijn be lastingbiljet, ook al is de belasting betaald, goed te bewaren." „Hiermee is de zaak echter niet afgedaan meent Het Centrum, Een ernstig on derzoek dient te worden ingesteld. Immers er is betaald, doch niet geboekt Dat kan gebeuren. Vergissen en vergeten is menschelijk. Maar.... er was betaald. Het geld was dus in kas Die kas werd natuurlijk 's middags opge maakt, en men bevond, dat er honderd gul den te veel in was. Had men toen onderzocht, dan had men die fout al moeten bemerken. In elk geval had men, met het oog op later reclame's, als het betaalde, niet geboekte bedrag zou op- geëischt worden, op den bewusten datum in de boeken moeten aanteekenen, dat cen nog niet terecht te brengen bedrag van 100 dien dag betaald, of te weinig terugbetaald was. Blijkbaar is ook dit niet geschied, Wat men echter zou willen weten: hoé' worden deze ontvangen, maar niet geboek te bedragen afgerekend en met wie? De S. D. A. P. dient een motie in bij de Tweede Kamer, De heer Albarda heeft Donderdag in de? Tweede Kamer de volgende motie inge-; diend namens de soc.-dem. fractie: „De Kamer van oordeel dat de indiening van een wetsontwerp nopens de medezeg-j genschap van de arbeiders in de bedrijven; gewenscht is, gaat over tot de orde van dem dag." Een onderhond met Koningin Wilhelmina. De „Pesti Hirlap" publiceert een onder-1 houd van een in Nederland vertoe venden medewerker met H. M. Koningin Wilhel mina, tegenover wie hij den dank van Hon garije voor de weldadigheid van Nederland bij de hulp aan de Hongaarsche kinderen overbracht. Volgens het blad zou de Konin gin aan den journalist hebben medegedeeld, dat de Nederlandsche bevolking steeds be reid is naar vermogen van haar krachten te helpen. Het verheugt mij in het bijzonder; aldus had H. M. verklaard, dat de hulpac tie ook een gunstgien invloed heeft gehad op den materieelen toestand van de armere volksklassen. Het verdere gesprek zou j voornamelijk over Nederlandsche kunst en J ook over kwesties van den dag geloopea hebben. De regeling van den Pensioenraad. In zijn antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid Slingenberg, betreffende een wijziging in de uitbetaling van de pen sioenen van oud-gemeente-ambtenaren, deelt minister Colijn mede, dat door den Pensioenraad de volgende regeling is ge troffen, waarmede hij instemt en die het bedoelde risico tot een maximum zal be perken. Wanneer het in het voornemen ligt van een gemeentebestuur om aan een ontsla gen gemeente-ambtenaar een voorschot op zijn pensioen te geven, dan kan het bestuur zich bij den Pensioenraad vooraf overtui gen of aan belanghebbende niet reeds door dat college een voorschot, als be doeld bij de Pensioenwet 1922 is verleend en Vervolgens van belanghebbende vorde ren, dat hij den gemeente-ontvanger mach tiging geeft tot het innen van zijn pensioen, Is de Pensioenraad tijdig in het bezit van een door den gepensionneerde ondertee kend verzoek om tot wederopzeggnig zijn pensioen hetzij per postcheque dan wel door overschrijving op diens postrekening aan den gemeente-ontvanger over te ma ken, dan zullen de betalingsstukken ten na me van dien ambtenaar worden gesteld. Daar echter zoodanige machtiging volgens de Pensioenwet niet onherroepelijk is, kar langs den aangewezen weg voor de ge. meenten geen absolute zekerheid worde] verkregen. Den Pensioenraad zal, wanneer een mach tiging mocht worden ingetrokken, het ge meentebestuur daarvan in kennis stellen het pensioen niet aanstonds rechtstreek: aan den gepensionneerde uitkeeren en ]lerr op zijn verplichtingen wijzen. De Pensioen raad kan zich uit den aard der zaak niet verbinden, om in geval van kwade trouw van de zijde «van den gepensionneerde de gemeente schadeloos te stellen. In dat geval zou op den voet der Pensioenwet op ver zoek van het gemeentebestuur inhouding op het pensioen kunnen worden verleend. Wordt aan personen, aan wia onder het oude stelsel van betaling een voorschot werd verleend, pensioen toegekend, dan zal als overgangsmaatregel de dan reeds ver vallen termijn aan den gemeente-ontvanger worden betaald. Dezer dagen vergaderde het Hoofdbe stuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem te Amsterdam. Tot de onderscheidene agendapunten van huishoudelijken aard behoorde ook dé ver deeling der bestuursfuncties, welke leidde tot de volgende samenstelling van het Hoofd bestuur Voorzitter C.J.G. Struycken, Se cretaris W. Boon Jz., Penningmeester H.E. van den Brule, vice-voorzitter E. J. M. Stum- pel, 2e secretaris Joh. C.L. Wijdeman, 2e penningmeester A.J. van Rest, bibliothe caris G. Dekker. De onderhandelingen betreffende de z.g. „K. S. A.- sigaren", welke in hoofdzaak; rechtstreeks aan particulieren werden ge-: leverd, hebben geleid tot het voorloopig re-! sultaat, dat deK.S.A. geen verderen steun1 aan den verkoop dezer sigaren zal verleenen en dat het syndicaat bereid is de K.S.A.-; sigaren als regel uitsluitend aan winkeliers te leveren. Naar aanleiding van de onlangs gehouden Centrale Raadsvergadering wordt de wijze van uitvoering vastgesteld der opdrachten, welke aan het hoofdbestuur werden ver strekt o.a. met betrekking tot de volgende punten middenstandscrediet, afschaffing personeele belasting op winkels en koffie huizen, bestrijding van de „vliegende win kels" als vorm van oneerlijke concurrentie de belastingheffing van gezinshoofden die minderjarige kinderen tegen salaris in het eigen bedrijf werkzaam stellen, afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting, uitbrei ding van den lezerskring van „De Neder landsche Hanze", verruiming van publici teit ten aanzien van middenstandsacties, weeldebelasting, voorziening in de behoefte aan huishoudelijk personeel vooral voor middenstandsgezinnen waar de huisvrouw in het bedrijf meewerkt. Voorts werden middelen beraamd om den algemeenen middenstandsbedrijfsraad tot grooter activiteit te brengen. Tenslotte werd de uitvoering van de con- gresbesluiten en de actie voor het ingetreden winterseizoen aan de orde gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6