UIT DE PERS. MEflGD gflILUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 6 November 1925 Politiek en kleederdracht Socialistische eenheid onmogelijk. Een voortvluchtig bankier aangehouden. De tentoonstelling te Heerlen. Veertienduizend gulden verduisterd. De 60ste veroordeeling. Botsing met de tram bij Rijsenburg. Een tooneelspeler die school maakte. Scheuren in den schachttoren der Staatsmijn Maurits. Een planten-Iiefhebber. Wat het herstel te Borculo kost. Verkeersongevallen. Een zerk blootgelegd. E.en eigenaardig raadslid. Op z'n wenken bediend. Brand in een broodfabriek te Emmer-Compascuum. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. VERGADERING VAN DONDERDAG 5 NOV., NAM. 1 UUR. Staatsbegrooting voor 192S. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. De Canisiusfeesten te Nijmegen. R. K. Leergangen HET AVONTUUR TEW EINDE Het Kamerlid C. J. Kuiper schrijft in de „Volkskrant" De beide conflicten,in de Rotterdamsche metaalindustrie behooren alzoo, voor den tweeden keer binnen twee maanden, weder om tot het verleden. Van 8 tot 28 Augustus gold het de Nieuwe Waterweg en de Rotterdamsche Droogdok maatschappij nu, van 8 tot 28 October, Wil- ton en Piet Smit. Bij Wilton duurde het 3 dagen, bij Piet Smit 3 weken, ofschoon ze beide zijn te beschouwen als één eenheids periode van roemrijke sociaal-democra tische vakvereenigings-strategie. Bij den afloop der Augustus-conflicten was de sociaal-democratische metaalbewer- kersbond door eigen traagheid en besluite loosheid zelf de oorzaak, dat hij buiten eiken invloed stond en verplicht was genoegen te nemen met hetgeen ce K. C. N. (katholieke, Christelijke en Neutrale)-organisaties met de werkgeversorganisatie waren overeenge komen. Dat was overigens presentabel, want het kreeg zelfs van den heer Stenhuis een goede noot. Maar desondanks waren de leiders van den sociaal-democratischen Metaalbewer- kersbond wrevelig gestemd, wijl ze eigenlijk toch slechts als krullenjongen hadden dienst gedaan en dat nog wel door eigen tekort komingen. Het verloren prestige moest, 't koste wat het wilde, worden hersteld te meer daar de activiteit der K. C. N.-organisaties de-n mo dernen^) bond in nieuwe strategische moei lijkheden bracht. Toen werd een avontuurlijk offensief voor bereid, men wierp zich in figuurlijken zin op de personeelen van Wilton en Piet Smit, 't moest nu „er op of er onder", buiten de K. C. N.-organisaties om, liefst over hen heen En de inzet was de 48-urige werkweek, met een korten overgang van 51 uren. De heeren zouden de K. C. "N.-organisa ties met de werkgevers incluis, wel eens mores leeren Bij Wilton was de zaak na een opzet vol bravour, in drie dagen bèslist te weten een zielig einde, zonder eenig resultaat ten aan zien van den arbeidsduur, waarom het alléén begonnen was. Bij Piet Smit kozen de arbeiders de syn dicalistische methode en liepen op eigen ini tiatief van het werk weg. En de dusgenaamde moderne (sociaal democratische) metaalbewerkersbond sjok te met pak en zak échter dit syndicalistisch avontuurtje aan. Toen gepoogd werd tegelijk met dat van Wilton ook het conflict bij Piet Smit op te heffen, werd het bestuursvoorstel door de stakers afgewezen en de syndicalistische met hode dus consequent volgehouden. En het moderne(?) bestuur bleef dat slik ken, lag dagelijks tevergeefs bij Piet Smit voor de deur, om althans nog een minimale loonccncessie los te peuteren, en aldus de onwilligen te bewegen aan het werk te gaan. Alles tevergeefs, geen enkele concessie, noch op het loon, noch op den arbeidsduur. Het avontuur is ten einde de vlag hangt halfstok de moderne(?) vakbeweging heeft enkele hoogst bedenkelijke bladzijden aan haar geschiedenis toegevoegd. Het naspel zal zijn, dat de sociaal-demo craten gaan schelden en dat ze worden ge scholden voor verraders. Maar de verhoudingen zijn te Rotterdam voor langen tijd bedorven, vooral door de on gemeen ernstige terreur die sedert 22 Oc tober j.l. op de arbeiders van Piet Smit is toegepast. Men heeft huisgezinnen renwziek ge maakt, arbeiders tegen de sti....c geslagen en tusschen de trams gegooid, alles omdat het syndicalistisch avontuur niet werd toege juicht en gevolgd. Onze menschen, die deze terreur hebben weerstaan en hun organisatie tegen den be raamden aanshg hebben verdedigd, brengen wij hier openlijk een woord van eerbiedige hulde. Zij hebben getoond te beschikken over een moed en zedelijke kradht, waarop onze ge- heele vakbeweging trotsch kan zijn en die bij vriend en tegenstander eerbied afdwong. In het jongste nummer van „De Vrijheid" schrijft de heer D. Hans over „Politiek en Kleederdacht." Hij vertelt hierover o.m. het volgende: „Er zijn inderdaad bepaalde richtingen in onze politiek, die zich tot bepaalde uiterlijk heden aangetrokken voelen. Ik ,was dezen zomer in een Geldersch dorp, in de nabijheid waarvan een bataljon jonge communisten kampeerde. Een paar keer per dag trokken ze voorbij het huis, waar ik tijdelijk woonde en ze zagen er zoo lief en onschuldig uit, deze kiekens van David Wijnkoop. Inplaats van bommen en handgranaten droegen ze banjo's en man dolines, en daar tokkelden ze allerlei aar dige liedjes op. Kunt u met een banjo den Staat der Nederlanden omverwerpen? Neen, gij. Neen, zij. Dus was ik al dadelijk gerust en ik gevoelde sympathie voor deze helden der toekomst. Maar ik heb mij over enkele dingen toch lichtelijk verwonderd. In de eerste plaats: al de mannelijke leden van dezen stam hadden lang haar. Erg lang. De wind speelde er lustig door heen en maakte er een soort Biesbosch van. Begrijpt u het verband tusschen communisme en lang haar? Vervolgens hadden deze betoogende en op de hei. over revolutie discussieerende lieden een bijzondere 'voorkeur voor fluweel. Fluweel was schering en inslag. Vooral onder de jcnchelingen. Ze dragen fluweelen slc-b- ber-pakjes. Begrijpt u het verbond tusschen aanvallige handgranaten en fluweel? En eindelijk, verschillende van deze jeugdige medeburgers tippelden op bloote voeten, zij het dan, dat deze voeten op sandalen rustten. Parelen in een schelp. Regrijpt u het verband tusschen wereld- dictatuur en bloote voeten? Zie, al deze dingen stelden me gerust. Lange haren, fluweel, bloote voeten en banja's; wie de ^redding der wereld daarin zoekt, is waarlijk nog niet verdorven. En jong dat. deze menschenkinderen waren, Heerlijk-jong. Ellendig-jong. Ik-voor-mi; had aanstonds de plechtige gelofte willen afleg gen om ook met lang haar op bloote voe ten in fluweel te gaan loopen, hadde ik nog zoo jong kunnen zijn. Ik zag een jong-meisje, dat als een stuk "an den milden dageraad was en ze torste een rood vaandel en ze zong; „Wij zijn de jonge garde". Nou, dat was best te zien, maar het kind keek verschrikkelijk ernstig de wereld in. Zoo banjo-den ze voorbij mn tijdelijk huis, eenige dagen lang. Er waren „kamera den" van iets ouder leeftijd en die kwamoa dit jonge goedje allerlei dingen vertellen, waarvan ze niets snapte. Ik had neiging om mij te midden van deze schare te begeven, reepen chocolade en plakplaatjes uit te deelen en te zeggen:: „Kinderen, gaat bloe men plukken en gelooft, dat het goed is op de wereld!" Ik durfde niet. Ik had iemand bij me, die mij angsjig maakte, en die zei, dat er in iedere banjo een bom zat, tusschen de lange haren vi triool en in het fluweel dynamiet. Dat zeggen niet wij, maar een socialis tisch professor in een socialistisch tijdschrift. Uit de sociaal-democratische dagbladpers krijgt men gereedelijk den indruk, dat al wat sociaal-democratisch is, zich voor de ontwapening wil doodvechten. Een artikel van prof. dr. J. H. van Mcurs in de „Socialistische Gids" van deze maand over Genève en Locarno geeft intusschen een eenigszins anderen kijk op de zaak. Het „Huisgezin" resumeert dat artikel als v olgt: „De hooglecraar constateert, dat te Ge nève ten aanzien van het ontwaoenings- vraagstuk eenheid van optreden van de so cialistische gedelegeerden „ten eenenmale" ontbrak. De redevoeringen van den Franschman Paul Boncour en den Belg de Brouckère wa ren ,,in geen enkel opzicht" te onderschei den van die van andere Fransche en Bel gische delegatieleden. Maar men heeft in Frankrijk en België geen zuiver sociaal-democratisch bewind, en zoo valt eenigermate te verklaren, dat de sociaal-democratische gedelegeerden dier landen huilden met de niet-socialistische wolven, waarmee ze in het bosch waren. Doch de Deensche en Zweedsche sociaal democratische gedelegeerden, die een regee ring van hun kleur achter zich hadden? Van hen getuigt professor Van Meurs, dat bun voorstellen goed bedoeld waren, maar onoverwogen, ondoordacht en zelfs dilettan tisch. Fransche en Belgische partijgenooten ver klaarden hun voorstellen onaannemelijk. Een der Zweedsche gedelegeerden ooper- de „uit eigen naam" (de Zweedsche sociaal democratische regeering durfde er blijkbaar geen officiéél voorstel van te maken, zegt de hoogleeraar) het denkbeeld, om als sanc tie tegen een aanvallenden staat gebruik te maken van de algemeene staking in het land van dien aanvaller. Professor Van Meurs wil. dat de socialis tische afgevaardigden naar Genève een frac tie zullen vormen om tot het juiste contaét tusschen Volkenbond en socialisme te ko men. Verder, dat op de internationale bijeen komsten van socialisme en vakbeweging de agenda der Volkenbonds-vergadering zal worden besproken en daarmee een 'vist richtsnoer voor de socialistische fractie in den Volkenbond aangegeven. Maar, zegt de hoogleeraar, misschien blijft dit laatste daarom voorloopig een vrome wensch, omdat de eenheid van opvattingen ook in de internationale socialistische we reld niet mogelijk is; men behoeft slechts naar het congres in Marseille te zien, om niet al te optimistisch te worden op dit punt. Hoe hebben wij het nu? Eenheid van opvattingen is in de inter nationale socialistische wereld niet moge lijk, aldus verklaart professor Van Mcurs. Ons is altijd verteld, dat die eenheid niet alleen mogelijk was, maar er was, en dat wie het anders voorstelden, de internatio nale sociaal-democratie lasterden." De socialistische eenheid ten opzichte van de ontwapening is een mythe, al riep nog pas het „Volk" de Nederlandsche geestver wanten op, daarvoor eenstemmig te getui gen. De recherche heeft te Rotterdam aange houden den bankier T. P. d. H„ sedert" 25 October voortvluchtig. Hij wordt verdacht van bedrog te Tübbingen in Wurtemberg gepleegd. De bankier is voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht, in afwach ting dat zijn uitlevering zal worden aange vraagd. Naar wordt gemeld heeft de burgemeester van Heerlen zijn verbod tot het openen van de R. I. A.-tentoonstelling opgeheven. De verdachte aangehouden. De recherche te Leiden heeft aangehou den, wegens verduistering van 14000, ten nadeele van een broodhandelaar te Leiden, H, P. v. d. A. te Woerden, De verdachte is ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage gesteld. Men meldt uit Winschoten dat de venter H. P. uit Muntendam dezer dagen door den politie-rechter werd veroordeeld. Niet zoozeer dit feit is het wat de aan dacht trekt dan wel dat het de zestigste maal is dat de man veroordeeld werd! Woensdagmiddag reed het sociaal demo cratisch raads- en statenlid, de heer R. Boomsma, die ook ambtenaar aan het Prov. én Gem. Electrische Stroomleveringsbedrijf te Utrecht is, met den auto van de P. E. G. U. S. op den straatweg te Rijsenburg, toen hij wilde keeren. Hoewel hij de tram zag aankomen, dacht hij voldoenden tijd te hebben daarvoor, doch de tram van de O. S. M. mag blijkbaar in de bebouwde kom van het dorp met groote snelheid rijden. Hel gevolg was, dat de tram den auto tegen een boom drukte, zoodat de auto geheel vernield werd. De heer Boomsma, diens ech'tgenoote en dochtertje, die in den auto zaten zijn er wonder boven wonder goed afgekomen. Ze bekwamen wel eenige verwondingen, doch deze waren niet ernstig, zoodat zij per autobus naar Utrgcht konden gaan. De politie heeft van het on geval proces-verbaal opgemaakt. Zondag werd in het Casino te 's-Hertogen- bosch het tooneelstuk „De Dief" opge voerd. Deze opvoering is niet zonder reëel succes gebleven, meldt het „Hgz." Het blijkt dat het spel buitenmate heeft ingewerkt op het gemoed van een lid van het gilde der langvingers. Deze toch heeft, geprikkeld door wat hij zoo natuurgetrouw- ten tooneele zag, gemeend dit toepasselijk te moeten maken in de practijk. Hij wist daartoe door te dringen^ tot het kleedlokaal der spelers en nam daar van hem, die in het stuk voor den onschuldig verdachte speelde, een fonkelnieuwe regenjas mede, Men moet maar ongelukkig zijn; eerst valsch verdacht van diefstal én dan in werkelijk heid bestolen te worden! Van den detective uit het stuk werd een wit zijden foulard gekaapt Van den dader tot hiertoe geen enkel spoor. Voor den de tective uit het stuk zou dit aanleiding kun nen zijn om nu eens practisch te toonen, dat hij, evenals in het opgevoerde stuk, ook in werkelijkheid over 'n goeden speurders neus kan beschikken. Hij spcure eens naar het schadelijk wild dat regenjas en foulard behendig wist weg te nemen en daardoor aan „De Dief" een attractie gaf, zooals nog „niemals dagewesen". Eenige weken geleden vertoonden zich plotseling in den schachttoren van de Staatsmijn .Maurits" te Lutterade groote scheuren, welke het ergste deden vreezen. Men vreesde namelijk, dat evenals dit des tijds op de Staatsmijn „Hendrik" het geval is geweest, de grond aan hef verzakken was. Een ën ander zou evenals bij de „Hen drik" groote herstellings-kosten met zich brengen. Een nauwkeurig onderzoek is in gesteld en thans is gebleken dat niet grond verzakking doch het werken van het ce ment de oorzaak van het scheuren is. De scheuren zullen daarom gemakkelijk gevoegd kunnen worden, zonder dat gevaar voor uitbreiding bestaat. De politie .te Zevenaar heeft bij een grensbewoner in beslag genomen een groot aantal mooie planten en heesters, welke vermist werden uit den prachtigen siertuin van den inktfabrikant M. van Gimborn. Deze had een zeer kostbaren tuin laten aanleggen, die door zijn vertrek naar Doorn echter ge heel verwaarloosd is achtergelaten. De schade geschat op 840.636.73. Naar uit Borculo gemeldt wordt, zijn Woensdag de taxatie-uitslagen betreffende de schade en het herstel, opgezonden aan het Provinciaal Steun-comité, bekend ge worden. De geheele schade is geschat op 840.686.73, in welke som 661.242 begre- is voor vergoeding aan vernield onroerend goed. Het bedrag, benoodigd voor het vol ledig herstel, wordt begroot op circa VA millioen gulden. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat fotoo's in vliegmachines genomen soms dienden als overtuigingsstukken bij de taxatie van de schade, toegebracht aan daken Dinsdagmiddag geraakte een vrachtauto, tengevolge van het duizelig worden van den bestuurder L„ op den Hoenderlooschenweg te Apeldoorn van het wegdek. Het voertuig kwam terecht in een zich naast den weeg bevindende diepte van ongeveer een meter. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto is met behulp van een tractor weer op den weg gebracht. Op den Nispenschen weg onder Roosen daal, is het vijfjarig dochtertje van K. aan- 'gereden door een auto van den diamant handelaar B. uit Antwerpen. Toen de auto voorbij kwam, wilde het kind plotseling den weg oversteken, zoodat de chauffeur v. R., die uit alle macht remde, de aanrijding niet meer kön voorkomen. Het kind werd door eht spatbord tegen 't hoofdje geraakt, waar door het tegen den grond sloeg en voor de wielen bleef liggen. Gelukkig had de chauf feur reeds zijn remmen zoo sterk aangezet, dat de wielen vlak voor den kleine bleven stilstaan. Het kind was er niettemin deerlijk aan toe met een gapende wonde aan het hoofd en met een lichte hersenschudding werd het meisje bewusteloos opgenomen en per auto eerst naar Dr. Brabers en verder op diens advies, naar het ziekenhuis vervoerd. Des avonds laat is het bewustzijn weergekeero. Woensdagmorgen was de toestand iets beter. De heer B„ de eigenaar van den auto, heeft de verplegingskosten voor zijn rekening genomen. Bij het graafwerk, voor dé school aan de Brandewijnsteeg te Leiden is een fraai ge beeldhouwde zerk blootgelègd, welke in het midden in een ruit het priesterlijk symbool vertoont, gevormd door een altaarkelk tus schen ampullen. Langs de randen, welke op de hoeken versierd zijn met de emblemen der vier Evangelisten, is in relief met goti sche letters het opschrift geplaatst, aaruit blijkt, dat de zerk het graf heeft gedekt van den heer Pieter Cornelisz., priester, vi caris van de kapittelkerk van Sint Pancras, overleden 8 September 1540. Uit de regis ters nrs. 2364 en 2366 van den inventaris der Leidsche kerkarchieven blijkt, dat deze priester in 1539 op voordracht van Clara van Berendrecht wijs benoemd tot vicaris- eener vicarie op het H. Kruisaltaar in de St. Pancraskerk. In de open vakken boven en onder de ruit wordt vermeld, dat in het zelfde graf ook de ouders van den priester, Machtelt Pietersdr., overladen 24 September 1522, en Cornelis Jacobszn., bakker, overle den 16 Juli 1538, hun laatste rustplaats von. den. De zerk is overgebracht naar het Stede lijk Museum De Lakenhal. Voor de rechtbank te lifoastricht heeft het 60-jarig raadslid A. TL te Kerkrad e wegens overtreding van art. 247 W. v. S. een zedendelict terechtgestaan. Bekl. is door de rapaillepartij in den raad gebracht en heeft z.ch ook voor de Tweede Kamer candidaa gesteld. De zaak is met gesleten deuren behan deld. Eisch, wegens gebrekkige geestvermogens van beklaagde diens opneming in een ge sticht vor een jaar. Wie des avonds na tien uur langs de hoek Keizer- en Jodebreestraten te Amsterdam gaat, kan een tweetal politiebeambten in die buurt zien sulveilleeren. Naar verzekerd wordt, meet een onzer hcoge ocmes, in die buurt woonachtig, ge klaagd hebben dat hij 's nachts gestoord wordt dor het geblaf van honden. Dadelijk is bij dagorder aan de politie gelast, dat twee agenten iederen nacht van 10 uur af tot 5 uur 's morgens er vor moeten zorg dragen, dat.... de hónden niet blaffen! Tel. De schade is 50.000, In den nacht van Woensdag op Donder dag brandde door onbekende oorzaak de broodbakkerij en broodfabriek „Hollandia" te Emmer-Compascum tot den grond toe af. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Verzekering dekt de schade. Deze bedraagf ongeveer 50.000. Algemeene Beschouwingen. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1926 worden ge opend. De heer ALBARDRAR S.-D. opent de be schouwingen. Thans is de gelegenheid om met de nieuwe regeering van gedachten te wisselen. In de schriftelijke gedachtenwis- seling is er reeds op gewezen, dat het op treden van een Ministerie-Colijn niet in de lijn van den uitslag der verkiezingen lag. De regeering meende, dat zij die deze me_- ning hadden, niet voldoende de constituti- oneel-parlementaire usance schenen te kennen. Dat antwoord is een dooddoener. Spreker meent juist, dat dit parlementaire stelsel door dit optreden is geschonden. Bij het beraad, voorafgaande aan de Ka binetsformatie, zijn wil en bedoeling der kiezers miskent, want het is niet de wil geweest van dc kiezers, dat Minister Co- lijn als hoofd der regeering zou optreden. Na aarzeling kan men bevestigend beant woorden de vraag of rechts een Ministerie moest vormen. Rechts had 54 zetels, dus 'n meerderheid, maar de staatkunde is meer dan een cijfering; de beweging bij de ver kiezingen dient in acht te worden geno men. Het verlies van 5 zetels is gedeelte lijk een gevolg van de wijziging der Kies wet (art. 100), maar de laatste wijziging dier wet (in 1925) heeft gunstig gewerkt voor de groote partijen. De vergelijking der stemmencijfers is door de regeering niet behandeld. Was ze daartoe niet in 1 slaat? De meerderheid van rechts in het kiezerskorps is veel kleiner dan uit de verhouding der Kamer blijkt. Slechts 50,75 pCt, van de geldige stemmen behaalde de rechterzijde. Wat het de eerste maal, dat deze coali tie een meerderheid behaalde, dan was het wat anders dan nu, nu het gaat om een oude coalitie. Zij is flicns nauwelijks met de hakken over de sloot en de kans is, dat zij bij een volgende gelegenheid midden in de sloot zal staan. Drie jaar geleden was de meerderheid meer dan 100.000 stemmen grooter dan thans, terwijl het aanfal kie zers met meer dan 5 pet. toenam. Dit per centage meegerekend heeft rechfs 114.000 stemmen minder behaald dan zij behalen moest om gelijk te blijven aan 1922. Was geen andere regeering mogelijk dan deze? Bestaat er zoo'n homogeniteit ter rechter zijde, dat zij grondslag kan zijn voor een zoo positieve coalitie-regeering als deze is? De ervaring der laatste jaren heef' toch wel anders geleerd. Het christelijk beginsel heet de gemeenschappelijke grondslag der coalitie, maar herhaaldelijk is juist gebleken, dat een uiteenloopende toepassing van dit beginsel de felste tegen stelling in de coalitie aan den dag brengt. Spr. wijst op Limburg, op de herdenking van Jan de Bakker, op het Eucharistisch congres, oia. Bij elke gelegenheid dat men het christelijk beginsel wil toepassen, bleek hopelooze verdeeldheid. Als er iets steriel is gebleken dan is het wel de coalitie. Af schaffing van de doodstraf, van den stem plicht, van de staatsloterij, er kan geen sprake van zijn omdat er rechts geen een heid bestaat. De Zondagswet, de afschaffing van den vaccinatiedwang en nog meer wenschen stuiten af op het verzet der coalitiegenoo- ten. Spr. wijst nog op art, 123 van het In dische Regeeringsreglement, op het ge zantschap bij den Paus, waaromtrent ook de grootste verdeeldheid bestaat. Men legt er zich ten slotte bij neer, als het niet gelukt iets te bereiken. De waarde der coalitie ligt elders dan in de toepassing der christelijke beginselen; de waarde ligt hierin, dat men de arbeiders afhoudt van samenwerking met anderen. Om de kapi talistische maatschappij in stand te houden wordt de coalitie in stand gehouden. Vervolgens wijst spr. op den strijd in de onderwijsdobaiten tusschen de groepen der rechterzijde Nu het beginsel is verwezen lijkt, is er niets dan verdeeldheid over de toepassing te vinden. Volgens den heer Nolens is de Katholieke partij een echte volkspartij. Van eensge zindheid js echter ook in die partij aller minst sprake, De Michaëlisten leggen daarvan al getuigenis af en onder die om standigheden begint de heer Colijn een co- alitieregeering. Dat is een waagstuk. Spr. wijst op den achteruitgang der rech terzijde. Ook de Vrijheidsbond is achter uitgegaan, en hij zou nog meer zijn achter uitgegaan als hij politieke beginselen had laten gelden. Echter zijn plaatselijke enor miteiten als candidaat gesteld om stemmen tc trekken. (Gelach.) Tegenover dit alles staat dc opzienba rende vooruitgang van de S. D. A. P. die 138.000 stemmen meer op zich vereenigde. Om haar zelfde positie te houden als in 1922, blijft er een winst van 108.000 stem men over precies zóóveel als de rechtsche coalitie verloor. Overal ging deze partij vooruit ondanks de ongekend felle bestrij ding, die zij heeft ontmoet. Die vooruitgang 1 houdt al jaren aan en wij zijn thans in den overgangstijd waarin de macht verschuift. Van de sociale wetgeving is de aardig heid af, heeft de heer Dresseihuys gezégd. Alsof dat ooit' een aardigheid' is gweesl. Het is er verre van dat op dit gebied alles is bereikt. Er zijn oude en nieuwe eischen. De oude zijn bekend, de nieuwe gaan in de richting der medezeggenschap. De demo cratie in het economische leven dient te worden verwezenlijk, hetgeen ook de de mocratische groepen in de rechterzijde wenschen. Van de regeering is echter te gemoetkoming niet te wachten en het is daarom noodig, dat de Kamer eens uit spreekt wat - zij op het punt van mede zeggenschap wenscht. Spr. stelt een motie voor, waarin de wenschelijkheid van mede zeggenschap wordt uitgesproken. Ten slofte behandelt spr. kort de ont wapening. Bij de verkiezingen heeft cén millioen kiezers zich vóór ontwapening uitgesproken. Geen wcnsch leeft zóó sterk in het Nederlandsche volk als deze wensch en geep wensch wint zóó dagelijks in kracht als deze. Van de regeering valt op dit punt niets te wachten. Spr.'s hoop is' alleen daarom gevestigd op de arbeiders groepen. Genève en Locarno zullen niets geven als er geen vaste wil bij de volken zelf is om tegen den ooriog op te treden. De arbeidersbeweging is vaak vergeleken bij een stroom. Nu eens zich buigend, dan weer sneller gaande, maar vooruit gaat zij. steeds. In één opzicht is de vergelijking niet juist: de stroom gaat in de arbeiders beweging van laag naar hoog. Geen menschelijke kracht is in staat dien stijgen den opmarsch te keeren. Zij zal zegevieren. (Applaus). De heer DRESSELHUYS (V. B.) meent, dat deze regeering niet overmoedig moet zijn, want al heeft zij neg een meerderheid, zij is niet groot meer. Wi! de coalitie alsnog probeeren te regeeren, dan kan dat en spr. is het in dit opzicht met den heer Albarda niet eens, dat dit niet mag. Wanneer er een accoord is gesloten met de partijen der rechterzijde, dan acht spr. het een natio naal belang, dat dit wordt gepubliceerd. Is dit accoord hetzelfde als in de Troonrede? Minister Colijn heeft daarop bevestigend geantwoord. Maar even later zegt die Mi nister, dat die Troonrede uiteraard vaag moet zijn. Waarom fs het kabinet-Ruys weggegaan? Minister COLIJN: En toch zal dat zóó Lag het misschien hierin, dat het een ander zijn als gij uw houding niet wijzigt programma had? Spr. gelooft het niet. .Misschien is hel hierom geweest dat men na 7 jaar ook van het goede te veel kan krijgen. Misschien was men wal moe van het gezucht van het kabinet. (Gelach). Door handhaving van de coalitie wordt De heer MARCHANT (V D.) zal alleen tevreden zijn als de Minister verklaart dat hij niet anders kon handelen in 's lands be lang, en dat hij recht boven wet stelde. De Regeering probeert zooveel mogelijk van de moeilijkheden af te komen: reeds het feit dat ambtenaren moeten procedeeren tegen naar spr s oordeel de politiek er met beter de Regeering, is een aankiacht tegen de Re- op In de beginselen der coalitie ligt geen aeering. Het is en blijft een schande voor oplossing der maatschappelijke vraagstuk- j de Regeering en spr blijft daartegen pro- ken. Lit maakt de politiek moeilijk en aen 1 testeeren. strijd der oppositie bijzonder zwaar De! Vervolgens critiseert spr de belastingpo- krnek en het opbouwende werk worden I !itiek De belastingdruk is te zwaar en de aan de oppositie onmogelijk gemaakt. Welke <5emiddelde indirecte belastingen is die druk houding heeft de oppos.tie aan te nemen aanmerkeliik derzwaard en nu er lucht die aan de nationale belangen wil mee werken? Het is niet voldoende tegen ver keerde en vóór goede maatregelen te stem men. De Troonrede en dc Millioenennota heb ben iets medegedeeld over de plannen der regeering Veel wijzer werden we er niet door, want de plannen zijn vaag. Ze kunnen misscb en niet concreter zijn, omdat de toe standen in binnen- en buitenland nog altijd onzeker zijn. Men mag dus niet eischen, dat de regeering groote plannen opzet. Maar heeft de regeering eenige plannen op een bepaald geb ed? Spr. stelt verschillen de vragen omtrent een ge punten en vraagt of de regeering niet inziet, dal uitbreiding der staatsbemoeiing niet de gewenschte richting in het staatsbeleid is. Van welk beginsel uit voert de Regeering haar politiek? Juist op die vraag geeft de Regeering geen antword en die vaagheid acht hij zeer bedenkelijk. De bedrijfsorga nisatie zal de zaken niet beter maken; de sterkste groep zal de lakens uitdeelen en de kleinere haar wil opleggen. Het is der rechterzijde niet gelukt een eigen politieke economie op te bouwen; men heeft ge tracht ze aan een gezagsbeginsel vast te knoopen. Men wringt zich in allerlei boch ten om uit de moeilijkheid te geraken. Men komt met gezagsbeginselen óf terecht bij het ultramontaansche óf bij het revolutio naire. Ais de Regeering afziet van het staats socialisme, zal zij niet kunnen volstaan met afbrokkeling van het bestaande maar zal zij een weg moeten aanwijzen. $pr. gelooft niet in de heilzaamheid der Sovjet-democratie. Van de sociale wetgeving is de aardigheid af, heeft spr. gezegd, omdat nergens i:i de verkiezingen van eenige sociale wetgeving door de socialisten ophef is gemaakt. Wat wil de regeering nu eigenlijk? Wil ze minder dwangwetgeving? Spr. acht door eigen kracht verworven economische zelf standigheid als het beste middel tot verbe tering van de maatschappelijke toestanden. Spr. hoopt dat de regeering nauwkeurig haar opvattingen zal meededen. Vervolgens vraagt hij welke de plannen zijn der regeering voor de culturede op heffing van het volk. Er is in dit opzicht r.u eenmaal wijziging in het maatschappelijk leven en de regeering diene dit te erken nen Spr. wijst op enkele verschijnselen dat de cultureele belangen ter rechterzijde niet vei lig zijn en citeert de rede die de Minister van Onderwijs hield bij de onthulling van het monument voor Johan de Witt le Dor drecht. Hoe staat de Regeering nu tegenover de cultureele belangen? Spr. laat van dit antwoord afhangen of hij en zijn vrienden al dan niet dit Kabinet kunnen steunen. Hij hoopt dat het zóó zal zijn dat hem de gele genheid wordt geboden het te steunen. De heer LINGBEEK (Herv. Geref. Partij) betoogt dat de bewering der regeering dat zij de, christelijke grondslagen van ons volksbestaan wil handhaven, voor hem niet genoeg zegt. Hoe ver gaat dat met het chris telijke dier grondslagen in verband met het samengaan der drie partijen rechts? Het woord grondslagen is zoo vaag dat het niets zegt. De partijen rechts zijn het in de voor naamste punten niet eens. Er is misschien een smalle gemeenschap pelijke grondslag voor allen, die geloover., maar zoo n smalle grondslag is voor een staatkundige coalitie geen voldoende basis. Dr. Kuyper heeft de orthodoxie in ons land tot een tweede Roomsche kerk ge maakt om daarmee in samenwerking met de Katholieken den neutralen staat te be strijden. Spr. herinnert aan de openbare scboo! die oorspronkelijk christelijk was. Wat heeft de christelijke regeering gedaan om dat karakter terug te brengen? Niets, want zij wilde ze liever zonder den Bijbel laten omdat zij haar eigen scholen wilde hebben. Vervolgens wijst hij er op. dat in tal van plaatsen hervormde burgemeesters door ka tholieke zijn vervangen. Het gaat dus niet aan alleen den liberalen partij-benoemingen te verwijten. Toen minister Colijn eens een moreel advies noodig had, vroeg hij dat aan de hoogleeraren te Kampen. Minister COLIJN: Ik hield daar een rede maar ik vroeg geen advies. (Gelach.) De heer LINGBEEK zegt, dat er ter rech terzijde stemmen opgaan dat alle openbare scholen weg moeten. Maar daarmede is men er niet, want de niet-christelijke bijzondere school zal dan ook blijven bestaan. Er zijn nu vier Roomsche ministers. (Ge lach). Als de heeren Colijn en Nolens, bij een zijn, dan kan de eersten tot den twee den zeggen: du hast Diamante und Perle, mein Liebchen was willst du noch mehr? (Gelach.) Er is een spreekwoord dat zegt: het is goed riemen snijden van een andermans leer. Dt heer BRAAT: Dat kennnen goed. (Gelach.) Dc heer LINGBEEK erkent dat er meer Katholieken zijn dan Lingbeekianen. Hij betreurt dit sterker dan de heer Heems kerk. (Gelach). Er zijn nog meer Protestan ten, dan waarmede de heer Heemskerk re kening houdt. Door het separatisme wordt dit aantal zooveel kleiner dat de Katholie ken de grootste moeten worden. Op die wijze is de macht der Roomscben versterkt door de Protestanten. Spr. kan dit ministerie niet steunen en hij schaart zich dus bij H. M.'s meest loyale oppositie. Spr. doet dit met een beroep op Groen van Prinsterer, op zijn leermeester Hoede- maker, in naam van de Christelijke geloots- overtuiging, in naam van den Bijbel en in naam van den God onzer vaderen. Dc heer MARCHANT (V. D.) acht de vorming van dit kabinet niet volgens het parlementaire stelsel geschied, omdat de meerderheid der kiezers zich van den heer Colijn heeft komt, pntlast men de rijkeren. Uitvoerig behandelt spr. de vraag der af lossing van crisisschulden, die hij zoo spoe dig mogelük wil tot stand brengen, terwijl minister Cofijn daartegen is, blijkens zijn voorste! inzake afschaffing van de Verdcdi- gingsbelasting II. Spr breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tol Vrij dag één uur. BARNEVELD, 5 Nov. Pluimvee. Tamme eenden f 1.252, wilde id. f 11.30, jonge hanen f 0.702, oude id. f 1.251.75, jonge hennen f 24, oude kippen f 0.752, tamme duiven f 0.30—0.33, jonge patrijzen f 11.10, oude id. f 0.500.55, harzen f 12.75, fa zanten f 1.502.00, tamme konijnen f 1 2.75, wilde id. f 11.25, alles pér stuk. Aan voer 30.000 stuks pluimvee. Plandel redelijk. Eieren f 12.5015.00 per 100 stuks. Aanvoer 210.000 stuks. Flandel nogal vlug. BOVENKARSPEL (Station), 5 Nov. Aardappelen. Blauwe f 1.601.65, Kriel f 0.50 per baal. Aangevoerd 73 baal. Uien. Groote gele f 2.052.25, Drielingen f 1.45 I.70, Nep f 3.203.55 per baal. Aangevoerd 100 baal, le Bloemkool f 6.9C13.30, 2e id. f 4.20—7.80, 3e id. f 1.90—5.70 per 100 st. Aangevoerd 158.800 stuks. Roode kool f 11.60 per 100 kg. Aangevoerd 32.500 kg. Gele kool f 11.30 per 100 kg. Aange voerd 14.400 kg. Witte kool f 0.901.40 per 100 kg. Aangevoerd 17.800 kg. Bieten groote f 8.5011.70 per 1000 st., kleine f 4.906.6.0 per 1000 st. Aangevoerd 82.200 stuks. CULEMBORG, 5 Nov. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Goudreinetten le soort 1217 ct., zure bellefleur le soort 14 y, ct., zoete id. 8 ct., zoete appelen 8 ct., zure appelen 5*4 ct., campagnezoet. le soort 11 st-, grauwzoet 8 ct., zoete reinette 12 ct-, jasappelen 10 ct., Gertroelof 8 2 ct-, mispels 12 y213 ct., alles per kg. HOOFDDORP, 5 Nov. Granen. Tarwe nieuwe f 11.5013.50, rogge f 910, Gerst Chevalier f 11.5012.50, wintergerst t 10 II, haver f 1011, witte duiveboonen f 14 16, paardeboonen f 11.5012.50, groene erwten f 12.5016, schokkers f 1526, karwei f 24f 25, bruine mosterd f 5660, geel mosterd f 32—40, blauwmaanzaad f 45 48, koolzaad f 2526, kanariezaad f 1921. Prijzen per'100 kg. SCHAGEN, 5 Nov. Eieren. Aanvoer 1901 kipeieren f 1314.40, gemidd. prijs f 14; 535 eendeieren f 8.108.50, gem. prijs f 8.30; jonge kipeieren f 11.8012 per 100 stuks. AMSTERDAM, 5 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 3.503.60, id. blauwe Eigen heimers f 2.803. Flakkeesche Eigenheimers f 33.10, id. Eigh. poters f 22.20, id. roode star poters f 1.802.10, Friesche Borgers f 2.75-"2.90, Zeeuwsche Eigenheimer poters f22.20, id. blauwe poters f 1.802.20, id. bonte poters f 1.802.20, Anna Pauwlowna Zandaardappelen f 3.755, Drcntsche Ei genheimers f 2.402.80 per hl. AMSTERDAM, 5 Nov. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen kippen-hoogste f 14, midden f 12.5013, laagste f 9 eenden- f 89. Handel vlug. DELFT, 5 Nov. Boter. Aanvoer 16'8 en 2 16 v. wegende samen 340 kg. Prijs f 2.60 2.80 per kg. Handel vlug. ELST (Bet.), 4 Nov. Fruit.(Veiling V. V. O. B.) Goudreinetten 1ste s. 1323, belle fleur 1ste d s. 1318, notarisappels 1632, Fransche bellefleur 1422, citroenbellefleur 1720, boschappels 915, goudparmain 15 16, sterappels 2024 Court Pendu 910 Landsberegr reinetten 1624, champagne reinetten 1516, enkele benderzoet 910, t zoete f bellefleur 9l/s12, campagne zoet 912, beugelzoet 1112, dubbelbenderzoet 1012, reinzoet 78, Gerrit Roelofs 991 -j, Jasappels 9 Va11, Bergamotperen 2528, Leghipont 1ste s. 5052, Williams Duv- chesse 7887, Beurré Clairgeaux 6372, Doyenne du Commice 1ste s. 10081, Curé 4551, Present of England 25—45, gulde- lings 1011, Jaeger appels 1819, Franken- thaler 5065, Black Alicante 6176, gev. zoet 77i/i, gev. zuur 57, mispels 1011 ct. per kg. HOOFDDORP, 6 Nov. 1925. Tarwe. hjer nieuwe 111413)4, Rogge 910. Gerst Chevalier 11/412/4, Wintergerst 1011, Haver 1011, Witte Duiveboonen 1416. Paardeboonen 111412)4, Groene erwten 12/416, Schokkers 1526, Karwei 2425, Bruine mosterd 5660, Geel mosterd 32 40 Blauwmaanzaad 4548, Koolzaad 2526 Kanariezaad 1921. Prijzen per 100 K.G. GOUDA, 5 Nov. Boter weinig aanvoer, handel matig, weiboter t 1.221.30. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel vlug, 300400; vette varkens red. aan voer, handel vlug, 4546 ct. per half k g.; magere varkens red aanvoer, handel s'ug, 4345 ct. per hall k.g.; magere biggen red. aanvoer, handel stug, 1220; zuigiamir.c- ren goede aanvoer, handel slecht, 2832; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel slecht, 1215. per stuk. Eieren weinig aanvoer, handel vlug, 14 15.50 per 100 stuks. UITHOORN. 5 Nov Op de kaasmarkt wa ren aangevoerd 89 partijen. Prijs Goudsche j kaas rijksmerk 6367. 2e soort 5962; afgewend. De Troonrede is zwaardere 6870; zonder rijksmerk 57— vaag en geeft geen houvast voor de plannen 1 63. Handel kalm. der Regeering.,. j De houding der Regeyring tegenover de ambtenaren behoeft nierhand te verbazen Spr ontkent dat zijn aanval onlangs op den Minister gedaan, een persoonlijk karakter had. Alleen een politiek karakter had spr.'s* aanval en niets anders. Men heeft getracht spr.'s critiek te denatureeren en daaraan deed de minister mede. Het moest den schijn hebben dat spr. den grooten leider smaad heeft aangedaan. Het onderschei dingsvermogen tusschen personen en poli tieke personen is verloren gegaan. Zoo'n verhouding is anti-nationaal en on-Nedcr Naar „De Tijd" verneemt zullen in Oc tober 1926 te Nijmegen Canisiusfeesten ge houden worden ter gelegenheid van de ont hulling va-, hef Canisiusstandbeeld. Tegelij kertijd viert dan ook de R.K Universiteit haar Canisiusfeesten. Inndsrh ïl. uL r- V I~Vi Op 20 Januari a.s. worden er in de St. belofte 'doet. weet ZaJ lt mPS?" 'L \Z'. J°zefskerk triduumfeesten gehouden ter belofte doet, weet ieder dat hij die zal na komen. Het ging hier om ambtelijke belof ten, waarvoor de Regeering verantwoorde lijk is, en het zou niet meer mogelijk zijn critiek te oefenen op een politiek persoon, als daarin altijd een persoonlijke aanval wordt gezien, en dat de Minister niet zal volharden met niet op spr.'s woorden in te gaan. eere van Petrus Canisius. Aan het Psychologisch Paedagogisch In stituut der R.-K. Leergangen is met goed gevolg het examen voor diploma B afge legd door den Eerw. Broeder Heribertu» te Dongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9