üiTEM Binnenlandsch Nieuws. -omroep. Bijzonderheden omtrent de veriidelde samenzwering tegen Mussolini. Senator Henri de Jouvenel benoemd tot hooge commissaris in Syrië. Het personeel der Oostenrifksche P. T. T. komt thans met looneischen. Ónder de radio-berichten: Een ontwerp tot Assaineerlng der financiën is bi| de financiëele commissie uit de Fransche Kamer gedeponeerd. Vermoedelijk wordt met de ontruiming der Keulsche zone 1 December a.s. een begin gemaakt. Gem. buitenl. berichten. DEN VERKEERDE GESCHOUWD. AND Het bondgenootschap der Engelsche vakbonden De processen tegen de Duitsche oorlogsmisd ad igers gehandhaafd. Het wetsontwerp inzake de financiën bij de Fransche Kamer ingediend. De opstand in Syrië. De ontruiming van de Keulsche zone. Painlevé en Briand in de commissie van buiten landsche zaken. Het onderzoek van de commissie-Laidoner. De mislukte aanslag op Mussolini. BONDSVERGADERING. MARKTNIEUWS. Coöperatieve Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". VI3SCHERIJ. V De Socialistische Inter nationale. Het uitvoerend comité der soc. Interna tionale te Londen bijeen, heeft een resolutie tangenomen, waarin het zijn standpunt hand haaft, dat de veiligheid en de vrede in Europa het best kunnen worden verzekerd door het protocol van Genève. De verdragen van Lo carno beschouwt het comité slechts als een stap in de richting van het algemeener en krachtiger systeem van het Protocol, doch ook als een stap op den weg naar de pacifi catie van Europa en als een erkenning, dat de methode om de betrekkingen tusschen de volken door geweld te regelen een misluk king is gebleken. De executieve^ dringt wijders aan op een onmiddellijke wijziging van het karakter der bezetting van het Rijnland en een zoo spoe dig mogelijke volledige ontruiming alsmede op een daarmee overeenstemmende wettelij ke en materieele wijziging van het regiem in het Saargebied. Zij bepleit het bijeenroepen eener alge- meene ontwapeningsconferentie onmiddel lijk na de ratificatie van het Pact en spoort de arbeidersklasse aan er op toe te zien, dat de overeenkomst niet ontaardt in een ver bond tegen de sovjets. De ontruiming van Keu len. De „Echo de Paris" meldt, dat tijdens de jongste besprekingen de woordvoerders der Duitschers er bij de Fransche regeering op aandrongen, zoo spoedig mogelijk den da tum van le ontruiming te Keulen bekend te maken, opdat Luther en Stresemann in staat zouden zijn hun landgenooten voor de over eenkomsten van Locarno te winnen. Van Fransche zijde zou zijn geantwoord, dat Frankrijk in Juli j.l. spontaan besloot de drie Rijnsteden te ontruimen, welke vóór het mijngebied werden bezet en met deze bezetting geen verband hielden, doch men toonde zich daarvoor in 't geheel niet dank baar. Nieuwe actie der Duitsch- nationalen. Tegengesproken wordt, dat Stresemann te Dresden mededeelingen omtrent de houding van Schiele zou hebben gedaan. Een bericht in de* „Voss. Z." maakt de zaak nog mysterieuzer. Dit blad meldt, dat de correspondent te Dresden van de „Bör- sen Ztg." heeft verklaard, dat de door zijn blad aan Stresemann toegeschreven uitlatin gen door hem niet als diens verklaringen zijn medegedeeld. Hij heeft nu uit deze houding zijner hoofdredactie zijn consequenties ge trokken en zijn betrekking bij de „B. Z." opgezegd. Volgens den correspondent zou de „onthulling" van de „B. Z." dus eenvoudig een falsificatie zijn. Polen en Duitschland. De Duitsche draadlooze dienst maakt mel- ing van berichten uit Warschau, volgens welke Polen de onmiddellijke beëindiging overweegt van den tarieven oorlog. De Duitsche havenin richtingen te Hoboken. Naar de bladen melden, zijn de eischen der Duitsche scheepvaartmaatschappijen inzake de schadeloosstelling voor de na Amerika's oorlogsverklaring in beslag genomen haven inrichtingen te Hoboken thans door de Ame- rikaansche regeering erkend. De binaenlandsche Duit sche politiek. Donderdag had rijkskanselier Luther een langdurig onderhoud met de leiders der soc.- dem. partij. Naar verluidt zou hij hebben ge tracht de soc.-dem., in wier kringen groote neiging bestaat zich voor een spoediger bij eenkomen van den rijksdag uit te spreken, tot andere gedachten te brengen. Een beslis sing hieromtrent ligt echter bij de soc.-dem. fractie, die gisteren bijeenkwam. Vóór deze vergadering begint zullen de leiders der partij een onderhoud hebben met de leiders der D. V. P., waarbij naar men aanneemt de mogelijkheid eener groote coa litie zal worderr overwogen. De mislukte samenzwe ring tegen Mussolini. Öe bladen publiceeren nadere bijzonder heden nopens den voorgenomen aanslag op Mussolini. De voorbereiding was met zorg geschied, ten einde de uitvoering te vergemakkelijken, de vlucht der daders te verzekeren en hun identificatie onmogelijk te maken. In de kamer van het hotel, waar Zanibcmi die de uniform van majoor der Alpentroe pen droeg en zijn knevel had afgeschoren werd gearresteerd, ontdekte de politie, dat aan een venster, hetwelk uitzag op het plein voor het paleis Chigi, een opening was ge maakt in een der luiken, waarvoor een gela den geweer was aangebracht, dat nauwkeurig gericht was naar het balkon van het paleis, vanwaar Mussolini het defileeren van den stoet zou gadeslaan. In de nabijheid van het hotel stond een auto te wachten, gereed gemaakt voor een lan ge reis, met benzine, levensmiddelen, revol vers en munitie. Zaniboni had onder drie verschillende val- sche namen drie kamers in het hotel gehuurd. De opstand in Syrië. De bladen melden dat Senator Henri de Jouvenel tot civiele hooge commissaris van Syrië is benoemd. Ten gevolge van de splitsing van het hooge commissariaat in Syrië in een civiel en mih- tair commissariaat, zal de Jouvenel de moei lijke taak ten deel vallen het gedaalde prestige van Frankrijk in Syrië te herstellen. Senator de Jouvenel, hoofdredacteur van de „Matin", is korten tijd minister geweest in het laatste kabinet-Poincaré. Thans maajtt hij geregeld deel uit van de Fransche delegatie bij den Volkenbond. De „Chicago Tribune" verneemt uit Damascus, dat 1500 rebellen, die zich gereed maakten de stad door de Mohammedaansche wijk binnen te dringen, daarvan door de Mo hammedaansche hoofden werden afgehou den. De Fransche troepen, die gewaarschuwd werden, deden een hevigen aaftval op de re bellen, welke een zestigtal dooden hadden. Smokkelarij op groote schaal van morfine naar Canada. Te Vancouver Is voor een waarde van 100.000 dollar aan morfine in beslag geno men. Als gevolg hiervan zal waarschijnlijk worden overgegaan tot de aanhouding van Duitsche smokkelaars en zal een groot plan worden aan het licht gebracht om morfine naar Canada te smokkelen. Er zijn koffers met morfine van Duitschland via Quebec en blijkens het opschrift voor Japan be stemd, in beslag genomen, omdat zij niet behoorlijk aangegeven waren. Volgens de autoriteiten is de afzender een inwoner van Hamburg en gelooft het departement van gezondheid, dat de bedwelmende middelen van Duitschland via Quebec naar Japan wer den verscheept, vanwaar zij naar Canada werden teruggesmokkeld. De ramp in China. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Nederlandsche regeering in de overstrooming van de Gele rivier die onlangr China teisterde, aanleiding heeft gevonden aan de Chineesche regeering voor te stellen de nog aan Nederland toeko mende termijnen der zoogenaamde Boxer- schadeloosstelling te besteden in China's belang n.l. voor een onderzoek naar het ma ken van een plan tot verbetering van de Gele rivier, onder leiding van een Nederlandsch waterbouwkundige. Blijkens een van den gezant te Peking ont vangen telegrafisch bericht, heeft de Chi neesche regeering het voorstel met dank baarheid aanvaard. De bijzonderheden der regeling zullen nader worden vastgesteld. Het Japaijsche vloot- program. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de departementen van marine en financiën tot een bevredigende overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van den vlootaanbouw door overeen te komen, dat de periode voor de voltooiing van het program zal worden uit gebreid. Het volgende jaar zal met slechts enkele destroyers worden begonnen. Naar vernomen wordt, is aldus een kabinetscrisis vermeden. De verhouding van Japan tot Engeland. Hayasji, de vroegere ambassadeur te Lon den heeft alvorens naar Engeland te vertrek ken om de voogdij te aanvaarden over den troonopvolger prins Tsjitsjiboe (die zich in Engeland bevindt) in een interview herin nerd aan de woorden van koning George en Chamberlain, dat ofschoon het Engelsch- Japansche verdrag afgeloopen was, de geest ervan was gebleven. Hayasji was overtuigd dat deze woorden oprecht gemeend waren en niet louter een diplomatieke gemeenplaats. Hij oordeelde, dat Japan's gewijzigde poli tiek jegens China er toe bijdroeg het vertrou wen van Brittannië en Amerika te herstellen. Dat iemand zijn eigen doodsbericht in de krant leest is zelfs de pers is niet onfeilbaar wel èens een enkelen keer voorgekomen. In Engeland heeft zich dezer dagen een nog ster ker stukje voorgedaan, waarbij intusschen de pers geen blaam treft. Een dokter uit Tor quay las namelijk in de krant, dat er een ge rechtelijke lijkschouwing over hem was ge houden Iemand,' die zijn naam had aange nomen, had namelijk zelfmoord gepleegd. De man had zich ook al vroeger voor den dokte uitgegeven en op zijn naam uitgaven gedaan. ONTOEREKENBAAR VERKLAARD. Men herinnert zich wellicht, dat in den afgeloopen zomer de oud-officier Brown zijn schoonvader professor Swayne te Sellack doodschoot onder omstandigheden, die de den denken, dat hij niet wel bij het hoofd was. De jury van het assisenhof van Hereford heeft hem gisteren schuldig bevonden doch ontoerekenbaar en zijn plaatsing in een krank zinnigengesticht gelast. i HITLER TE BRUNSWIJK. Uit berichten uit Brunswijk blijkt, dat de vergaderingen, waar Hitier Woensdag spre ken zou, zooals men weet, zonder ernstige incidenten zijn verloopen. 's Avonds echter is het tot enkele kloppartijen gekomen na af loop van de tègenbetooging ender aanhangers van de Rijksvlag en de vakvereenigingen. Er werd zelfs geschoten, waarbij een persoon g:wond werd. De afdeeling Brunswijk van de D.-demo- cratische partij heeft bij de regeering gepro testeerd wegens het optreden van Hitier, waarin verklaard wordt, dat het onbegrijpe lijk is hoe in het rijk iemand onder bescher ming van den staat een strijd tegen den staat kan voeren, DE ONTWAPENING IN DENEMAR KEN. Blijkens bericht van den Deenschen draad- loozen dienst verklaarde de Deensche Mi nister van landsverdediging Rasmussen Woensdag in het Folketing, dat hij gehoopt had het ontwapeningsvoorstel dadelijk in te dienen, maar dat hij uit deferentie voor de meening van sommige leden van het Huis besloten had die indiening utit te stellen tot zou blijken of de overeenkomsten van Lo carno geratificeerd werden. NIEUWE EISCHEN DER OOSTEN- RIJKSCHE AMBTENAREN. Nauwelijks hebben de ambtenaren een groot deel van hun eischen doorgezet of het personeel van de P.T.T., dat zich tot dusver van de beweging verre had gehouden, stelt eischen. Naar de Weènsche correspondent van de „Voss. Z" hoopt men in regeerings- kringen ook in dit geval'staking te kunnen vermijden en de noodige middelen door be sparingsmaatregelen te kunnen verkrijgen. 'Ook verwacht men nog een dergelijke actie van het spoorwegpernsoneel. EEN CONFLICT MET DE DONAU- COMMISSIE. Sedert eenigen tijd bestaat er een conflict tusschen Roemenië en de Dónau-commissie dat volgens een radiogram uit Berlijn is ver scherpt. Het is onststaan, doordat Roemenië de commissie het recht niet wil toekennen van het hoofdtoezicht op den benedenloop van de Donau, hetwelk het beschouwt als een inbreuk op de souvereiniteit. De ver- keerscommissie uit den Volkenbond had ten nadeele van Roemenië beslist en dit ver langt thans, dat de plenaire zitting der As semblee een besluit za\ nemen. Het bestuur van den nationalen bond van spoorwegarbeiders (de N. U. R.) heeft thans, wegens de afwijzing van zijn voorstel, dat' vakvereenigingen in een zelfde bedrijf die nen samen te smelten, definitief besloten, niet tot het bondgenootschap der Engelsche vakbonden toe te treden. De bond van ma chinisten is toegetreden, terwijl de vereeni- ging van spoorwegbeambten haar besluit nog in beraad houdt. Het ministerie van Justitie ontkent, dat het aan de rechtbanken een circulaire heeft toegezonden, waarin bet gelast de zaken be treffende de Duitschers, beschuldigd van misdaden of delicten, gedurende den oorlog gepleegd, van de rol te schrappen. Het ont kent eveneens dat het last zou hebben ge geven om de reeds gewezen vonnissen niet uit te voffren. In de commissie van financiën uit de Ka mer deed Painlevé mededeeling van de de poneering bij het bureau van de Kamer van een wetsontwerp tot assainecring van de fi nanciën, met het doel een stevig en defini tief evenwicht in de begrooting te brengen en geleidelijkerwijze de schulden op korten termijn te verminderen, hetgeen een natio nale bijdrage noodig maakt, die de autono me amortisatiekas zal voeden. Minister Bon net zette den toestand van de schatkist een. De commissie onderzoekt heden het wetsontwerp om Maandag bij de Kamer haar rapport in te dienen. Uit Beiroet wordt gemeld, dat in een of ficiéél communiqué wordt verklaard, dat te Damascus Woensdag j.l. en den daarop vol genden nacht geen nieuwe incidenten zijn voorgevallen. De troepen gaan voort met de opstandelingen uiteen te drijven, en in ver band daarmede aldus wordt in het com- munqué gezegd kan het noodig blijken, bepaalde wijken van Damascus te bombar deeren. De bevolking heeft desbetreffende waarschuwingen ontvangen. Volgens de laatste gegevens werden in Damascus 240 opstandelingen gedood; de rebellen vér- moorden 40 Armeniëers. Onder de Europe anen werden geen slachtoffers gemaakt. De militaire verliezen bedragen 10 dooden' o.w. 3 Franschen en 30 gewonden, o.w. 2 Franschen. Hef bericht dat de Arabieren zich bij den opstand tegen de Franschen in Syrië hebben aangesloten, wordt niet bevestigd. Integendeel wordt gemeend, dat in den toe. stand een lichte verbetering is ingetreden. De Gezantenconferentie stelde, na ken nisneming van het rapport, dat zij aan de intergeallieerde militaire commissie nopens de Duitsche nota van 23 October verzocht, den tekst vast van de mededeeling heden te Perijs om aan de regeering te Berlijn be paalde ophelderingen te verzoeken, in de hoop dat het antwoord van de Duitsche regeering de Gezantenconferentie in staat zal stellen, spoedig den datum te bepalen, waarop met de ontruiming van de Keulsche zone een begin kan worden gemaakt. Een draadloos telegram uit Londen meldt dat vernomen wordt, dat ingeval het ant woord der Duitsche regeering bevredigend uitvalt, de ontruiming van Keulen vermoe delijk 1 December zal beginnen. De commissie van buitenlandsche zaken uit de Kamer hoorde Painlevé en Briand over de gebeurtenissen in Syrië. Painlevé gaf een gedetailleerd overzicht van den toe stand sedert het begin van het loopende jaar. Painlevé en Briand wezen op de ver plichting, die op Frankrijk rust, om het mandaat dat de Volkenbond het over Syrië had toevertrouwd, te bewaren. Zij herin nerden aan de traditioneele baden, die se- nerden aan de traditioneele banden, waar Frankrijk zijn beschavings- en opvoedings werk moet voortzetten. Zij wezen er op, dat het eveneens tot de Fransche traditie behoort, en de bevolking toe te brengen, dat zij zich in een geest van groote verdraag zaamheid bestuurt, en dat de regeering ter vervulling senator Henry de Jouvenel als hooge commissaris naar Syrië had gezonden. Painlevé en Briahd meenden dat het ge past was de terugkomst van generaal Sar- rail af te wachten alvorens eenigerlei ver antwoordelijkheid vast te stellen. Generaal Laidoner, chef van de commis sie van onderzoek inzake Mosoel, heeft aan den Volkenbond telegrafisch medegedeeld, dat hij Mosoel verlaten heeft op weg naar het terrein van de voorloopige grenslijn tus schen Turkije en Irak om persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de incidenten die naar het schijnt, zegt hij, niet zeer ern stig zijn. Naar de Duitsche radiodienst uit Rome meldt, zijn alle bladen, met uitzondering van de ,,Epocar' en de' „Idea Nazionale" verboden. Zooals thans bekend -wordt, was de minis ter van binnenl. zaken met het plan tot den aanslag van het begin af aan op de hoogte. Voor de politie zou geen enkel sta dium der ontwikkeling van het complot geheim gebleven zijn. Generaal Capello werd na zijn arrestatie te Turijn in de gevangenis opgesloten. Hij zal naar Rome worden overgebracht. Volgens dé „Secolö" te Milaan zijn nog twee samenzweerders in hechtenis geno men. De Duitsche rijksregeering heeft door haar ambassadeur te Rome aan Mussolini haar gelukwenschen doen overbrengen naar aan leiding van het mislukken van den aanslag. Heden is te Utrecht een vergadering ge houden van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, waarbij de voorzitter mr. A. baron y. Wijn bergen de volgende openingsrede hield: Ten derde male sedert de invoering van het stelsel van Evenredige Vertegenwoordi ging werden de katholieke kiezers^ opge roepen deel tenemen aan algemeenè ver kiezingen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en ook nu werd weder verkregen een resultaat, dat ongetwijfeld bevred-gend genoemd worden mag. Temeer bestond er ditmaal reden over de uitkomst te verheugen, wijl meer dan de beide vorige" keeren er grond bestond te vreezen, dat een niet onaanzienlijk deel der kiezers zou gaan in een richting, die zou blijken de juiste niet te zijn. Zeker, ook in 1918 was het geen geringe taak leiding te geven aan hef kiezerskorps, zag in de eerste plaats het bondsbestuur zich voor met te onderschatten moeilijk heden geplaatst, ten einde te voorkomen, dat dé belangenpolitiek, die de deur zich -wijd geopend zag, haar intrede deed, vergeten worde echter niet, dat van de vele vragen, die toen om oplossing vroegen, verschillende waren van technischen aard. Bij de verkiez.ngen v-an 1925 dreigde het gevaar, dat principieele afwijking zou plaats vinden van de tot dusverre gevolgde lijn. Tijdig dat gevaar te signaleeren, tijdig er tegen te waarschuwen, en zoo te voor komen, dat de kaholieke kiezers zich zou den laten leiden in een dichting, waarvan ze stellig eenmaal spijt zouden hebben, was de taak, die ruim een jaar geleden het Bondsbestuur zich ter vervulling zag opge legd, en nu ze volbracht mocht worden op een wijze, gelijk men heeft kunnen waar nemen, zij vóór alles God in den hemel daarvoor dank. gebracht, De samenwerking der recbtsche partijen is en blijft nog steeds voor velen bier tc lande een steen des aanstoots, de oorzaak van o zooveel verkeerds op politiek terrein. Tientallen jaren lang kon men dan ook op verschillende wijzen uit de linkerzijde vernemen, dat de antithese, de veel ge smade antithese verdwijnen moest, dat de coplitie niet moest blijven voortbestaan, wijl ze een gezonde partijgroepeering ten eenen- male in den weg zou staan. En geloovend, dat werkelijkheid was, wat men zóó vurig wenschte, werd herhaaldelijk dé" coalitie dood verklaard, werden bespot de enkele onnoozelen, die, zooals het dan heette, haar nieuw leven trachten in te blazen, totdat telkenmale de feiten dwon gen tot de erkenning, dat heusch de coalitie er nog was, en zich in blakenden welstand verheugen mocht. Aan pogingen haar te doen ondergaan bleef het niettemin niet ontbreken; men gaf den moed niet op, vast overtuigd eenmaal te zullen slagen. Zou het thans lukken in 1925? Meer dan éénc groep ter linkerzijde was blijkbaar van oordeel de openlijk uitge sproken teleurstelling na de verkiezingen bewees het dat ditmaaj de kans zeer groot mocht heeten; met name op dc katho lieken was alle hoop gevestigd ter berei king thans van bet doel, reeds zooveel jaren nagestreefd; vervanging der bestaande prin cipieele partijgroepeering door eenc op sociaal-economischen grondslag. Erkend moet worden, dat het oogenblik om zijn slag te slaan goed gekozen was. Nimmer wellicht waren de omstandighe den zóo gunstig om de zoolang gewenschte andere partijgroepeering tc bekomen. Zeven jaren lang had geregeerd een Christelijk Kabinet; het gouden tijdperk, aangekondigd 'na den wereldoorlog en schijnbaar ingetreden, handhaafde zich niet; de schuld er van werd geladen op de Regee ring, die men bovendien, als grief durfde aanrekenen de zeker harde, maap niette min heilzame middelen, aangewend en met succes aangewend, ten einde rampspoed en ellende te voorkomen, waardoor andere naties werden en nog worden geteisterd. Onder zulke omstandigheden de vraag stellend: moet nog langer worden vastge houden aan de politiek, door de katholieke partij tientallen iaren lang gevoerd? meende men bij velen te mogen rekenen op een ontkennende beantwoording. Zou het werkelijk aldus geschieden? Wanneer men let op dc bovenmatige krachtinspanning, die van dc overzijde werd aangewend om tof die andere partij groepeering te komen, wanneer men bedenkt, dat op eigen terrein zaken plaats grepen, die daar toe zouden kunnen, ja moeten leiden, en waarvan moet worden aangenomen, daf ze door o zoovelen slechts aan de oppervlakte werden bezien en be oordeeld, wijl anders de houding te tegen over onverklaarbaar heeten moet, zal men begrijpen, dat zij, die de verantwoor delijkheid droegen voor den gang van za ken in het kiezerscorps, speciaal in een verkiezingsjaar, moeilijke tijden doorleefd hebben, moeilijker dan verreweg de mees ten vermoeden; zal men begrijpen, dat met bezorgdheid de vraag gesteld werd, of onder de zooeven aangeduide omstandighe den de leiding zich zou kunnen blijven ver staanbaar maken, of het katholiek kie zerscorps georganiseerd en niet-georga- niseerd dc leiding volgen zou. Maar juist dc voorafgegane zorgvolle fij- den maakten grooter de blijdschap over 't verkregen resultaat, dat zijn bekroning vond, toen op 15 September 1.1. bij monde van H. M. onze geëerbiedigde Koningin aan hef Nederlandsche Volk werd meege deeld: „Zoo voor Bestuur als Wetgeving blijft handhaving van de christelijke grond slagen nan ons volksleven richtsnoer." Na dén dank hiervoor in de eerste plaats aan God, zij openlijk hulde en dank ge bracht aan de ook thans weer zoo heerlijk gebleken frouw van ons katholiek kie zerscorps zoowel het georganiseerd als het niet-georganiseerd dat ook ditmaal weder de leiding wilde volgen in de voor opstelling der principieele politiek en zóó het mede mogelijk maakte, daf, dat ko ninklijk woord gesproken worden kon. En zoo is dan opgetreden, gelijk zij, die de ontwikkeling der zaken op politiek ge bied gevolgd hadden, verwachten mocht, een Kabinet-Colijn, dat gewis ook door hef katholiek volksdeel van harte zal wor den gesteund. Wel is de opmerking in katholieke krin- len vernomen, dat, al zij grif toegegeven, dat de formateur in de keuze der personen gelukkig geweest is, de vcrdceling der zc'- tels nici in alle opzichten aan de verwach tingen beantwoordt, die, naar men meent, mochten wórden gekoesterd; daartegenover zij gesteld, dat zóó den katholieken de ge legenheid wérd geboden te toonen, dat zij dc inschikkelijkheid en offervaardigheid, die zij onder het -districtenstelsel zóózeer aan den dag legden, nog steeds weten in prac- tijk te brengen, ter leering en navolging voor anderen. Zal dan, gelijk ik reeds zeide, evenals vorige, ook het thans opgetreden Kabinet ongetwijfeld mogen rekenen op de sym pathie cn op dc medewerking van het ka tholiek volksdeel, steeds meer zal zulks het geval zijn, naarmate in Wetgeving en Bestuur aan ons volk zal blijken, dat de zooeven aangehaalde woorden uit dc Troon rede in daden worden omgezet. Thans nog een woord van persoonlijkAi aard. Het -Bondsreglcment schrijft voor, dat in de eerste algemeene vergadering na de ver kiezingen de Bondsvoorzitter aftreedt. Meende ik reeds in 1922 op goede gron den te mogen vragen van het Bondspresi- dium ontheven te worden, doch moest ik toen het voornemen daartoe prijs geven, wijl de daarvoor in aanmerking komende personen niet bereid bleken het over te nemen, thans die grond vervallen zijnde, zal mpn ik ben er zeker van het billijken, wanneer ik verklaar het presidium liever aan andere handen te zien toevertrouwd- Wie zich de moeite zal willen geven na ie lezen de redevoeringen, waarmee ik de afgeloopen tien jaren de Algemeene Bonds vergaderingen openen mocht, zal daarin steeds vinden de aansporing alle krachten in te spannen om te bewaren op staat kundig terrein de eenheid der katholieken onderling, te bewaren de samenwerking der katholieken met de twee protestantsch- christelijke groepen, teneinde zóó te kunnen voortzetten de Christelijke politiek, en men zal dan begrijpen, dat ik met dank bare voldoening, tevens met gerustheid aan. stonds het presidium aan mijn opvolger ga overgeven, nu zoo pas nog het katholiek kiezerscorps zich voor die samenwerking heeft uitgesproken, en is opgetreden een op de drie recbtsche groepen steunend Chris telijk Kabinet. Was het noodig tien jaren geleden, al hetgeen sindsdien in de wereld is voorge vallen, al hetgeen wij hebben kunnen waar nemen in de naaste omgeving over onze grenzen, moet in nog sterker mate op heden doen gevoelen de noodzakelijkheid van Christelijke politiek, Christelijke politiek in de huidige wereld, God zij dank, nog mogelijk in Nederland! Mogen toch steeds vóór alles aan ons volk klaar voor den geest blijven staan be- teekenis en belang van Christelijke politiek, opdat, ook in drukkende tijdsomstandighe den, het enthousiasme ervoor niet worde gedoofd. Onthouden worde toch, dat, terwijl aller- wege pogingen worden aangewend om Christus en Zijn leer prijs te geven aan de historie, wij, door de Christelijke beginse len ook voor het heden als de eenige juiste te stellen en in praktijk te brengen op staat kundig terrein, voortdurend voor Hem ge tuigen, Hem belijden, bevorderen, dat Zijn naam blijve gekend, geëerd, bemind. Onthouden worde, dat de Christelijke politiek ten onzent den besten waarborg biedt voor de vrijheid van de Kerk, voor de vrijheid van de school. Maar ook, en hierop zij met nadruk ge wezen is 't bewaren der eenheid onder de katholieken, 't bewaren der rechtsche samenwerking zeer zeker thans, gelet op de verhoudingen aan de overzijde van overwegend nationaal belang; wordt door de mogelijkheid van voortzetting der Chris telijke politiek het belang van Vaderland en Koningin onmisbaar gediend, wordt de handhaving van het Gezag, het behoud onzer cdnstitutioneele instellingen het veiligst gewaarborgd. Heb ik derhalve op die gronden, voor zoo veel ik persoonlijk op deze plaats invloed mocht en kon oefenen, het me als duren plicht gerekend krachtig in die richting tc sturen, met overgroote dankbaarheid denk ik térug aan den hartelijk en, onmisbaren steun, aan. de vriendelijke vermaningen deze tien jaren van zoovelen ondervonden bij het volbrengen eener moeilijke, verant woordelijke taak. Hen allen thans te vermelden ware on doenlijk. Wanneer ik wijzen zou op den door mij nimmer te vergeten en nimmer genoeg te waardecrcn steun altijd eh in alles op de meest welwillende wijze van penningmeester en secretaris ondervonden, zou wijzen op de loyale medewerking en voorlichting van de zijde van het bestuur, zoo wijzen op den door mij zoozeer gewaardeerden bij stand van vele onzer katholieke pers organen, ik zou toch allerminst voiled'g zijn. Laat mij daarom in één woord hardgron- dig mogen danken allen, die mij deze tien jaren wilden behulpzaam wezen bij het ver vullen mijner taak en nog slechts twee groepen met name mogen vermelden. Waar, gelijk ik zooeven zeide, ik steeds groote zorg meende te moeten wijden aan het in stand houden der' rechtsche samen werking, daar mag ik deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder een woord van dankbare waardeering voor zoovele be wijzen van vriendschap, voor zoovele woor den van instemm.ng en bemoediging èa in de pers èn in particuliere gesprekken en briefwisseling bekomen van leidende per sonen der beide protestantsch-christelijke groepen. En eindelijk moge ik den allesbesten dank brengen aan hen, die mij het aller beste wilden geven, aan de zoovelen, in 't bijzonder aan onze priesters en religieuzen, die mij deze jaren wilden steunen met hun gebed. Laat mij mogen besluiten met den wensch uit te spreken, dat de kathol.eken van Nederland, die ook in politicis kunnen bogen op een zoo schoon verleden, op ccne zoo heerlijke traditie, één mogen zijn en- één mogen blijven, mogen blijven samen- Verken met degenen, die met hen Chrisfus belijden als den Zoon Gods, ten einde een drachtig te arbeiden aan het heil van land en volk, boven alles aan dc blijvende er kenning van het koningschap Christ op staatkundig terrein, BEVERWIJK, 6 Nov. R. K. Coóp. Tuin- dersverceniging „Kcnnemerland". Spruiten 925 ct., witlof 15-26 ct., uien 5—6 ct., app'clen 1428 ct, tomaten 1830 ct., alles per k.g.; bloemkool 1021, gele kool 5 7, roode kool 35, groene kool f 4 —8, alles per 100 stuks; wortelen 1225 ct. per bos, id. 3 ct. per k.g., prei 519 ct., seldetie 36 ct., knolselderie 48 ct., pieterselie 34 ct., alles per bos; aardappelen 3346 ct., bieten 3 ct., schorserieeren 1016 ct,, alles per kilo; spinazie 1.802.45, andij vie 2085 ct., sla 0.652.50, bocrekool 25—30 ct., alles per kist. PURMEREND, 6 Nov. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken" Aard appelen 0.851.15 per zak v. 25 k.g., to maten 16--21 ct., witlof 2428 ct., per k g.; bloemkool 2.8022.60, roode kool 3.90 4.50, wite kool 3.80, savoye kool 2.70, alles per 100 stuks; spruitkool 0.902.35 per 15 k.g., spinazie 60 ct. per mand v. 5 k.g., sla 1.404.50, andijvie 0.603 7Ö, per 100 krop; selderij 36.10 per 100 bos, rapen 5 per 100, bieten 69.50 per 1000, wirtelen 13.6013,80 per 100 bos, uien Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelsche stations 365495 M _dage- lijks concerten, lezingen, enz van 7 20- ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M dagelijks, Tijdje* 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.2C uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. - 1050 M dagelijks Poiikiebe- berichtcn 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje 's Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, Avondberichten over de H. D. O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel - 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eilfeltoren 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 550 uur en Zondag, Woens dag. Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12-55. 8.35 uur BIJZONDERHEDEN. Brussel Zaterdag 9.35 uur Kamer muziek en Literaire Selectie. Zondag 8.50 uur Concert en Zang. Beventry Zaterdag 7.50 uur Ballade Programma 10.20 uur Tijdsein daarna Savoy Jazzband. Zondag 3.50 uur Concert en Orgel muziek 8.20 uur Kerkdienst 9,35 uur' Concert en Zang. H, D, O. Zaterdag 8.10 uur Arbei ders-Radio Amateurs-Concert, Zang en toespraak. Zondag 10.30 uur Kerkdienst 8.10 uur Studio-Concert. Munster Zaterdag 7.50 uur Brü- derlein Fein", zangspel. Zondag 7.50 uur Mendelssohn-avond. Radio-Paris Zaterdag Concert van „Le Matin". Zondag 9 uur Radio-Jazz. Zie verder bovenstaande opgave. NOTITIE. Roomsche Omroep. 9 Nov. B. Th. de Wolf over de nieuwe Bioscoopwet 16 Nov. Architect Coldewey, onderwerp nader op te geven 24 Nov. Begin R K. Radio omroep en vervolgens iederen Dinsdagavond. Om de drie Zondagen morgenwijding en kerkuitzending, waarbij 15 Nov Nij- meegsch Koor der Broerskerk onder lei ding van pater v. d. Geest (5-steir.mige mis van Heijdt. uit de H. Doipinieuskerk le Amsterdam). Zie verder boven. 11.20 per 25 k.g., prei 10—10.50 per 100 bos, spinazie 50 ct, per k.g.; appels: Bra- bantsche bellefleur 819 ct., zoete belle fleur 13 ct., Bramley Seedling 1118 ct., Groninger Kroon 1314 ct., Present van Engeland 1231 ct., goudreinetten 11—20 ct., alles per k.g.; peren: Beurré Superlin 47 ct., Gieser Wildeman 38 ct., St. Germain peer 21 ct., St. Nicolaaspeer 3234 ct., Winterjan 32-—34 ct., alles per k.g. AMSTERDAM, 6 Nov. De aardappel prijzen zijn onveranderd. Aanvoer 2 ladin gen, 1140 H. L. LEEUWARDEN, 6 Nov. Aangevoerd: 85 stieren 175570, 352 vette koeien 220480, per k.g. 0.90—1.20; 750 melk en kalfkoeien 200520, 345 pinken 125250, 18 vette kalveren 1935 graskalveren 45130; 149 nuchtere kalve ren 1018; 225 vette schapen 3555, 268 weidcschapeij 3050; 802 vette var kens 60—170, per k.g. 80—90 ct.; 66 ma gere varkens 28—60, 532 vette biggen 3062, 328 kleine biggen 9—15, 462 lammeren 2539, 14 paarden, 74 bokken Gebruiksvee en vet vee goede soort be hoorlijk. Afwijkende stug. Stieren iets stij ver. Graskalver entraag. Nuchteren stug. Varkens iets hooger. Wolvee lui, prijshou dend. Zouters 8085. Londen 8490. LEEUWARDEN, 6 Nov. Sleutelkaas 70S4, Nagelkaas 45—52, Goudsche kaa9 4392, Edammer kaas 46105. Aanvoer 28.534 k.g. Fabrieksboter 2.042.30. Aan voer 22/3 en 66/6 vaten, Commissie 2.36. LEEUWARDEN, 6 Nov. Aanvoer 4000 'eieren f II14J4, 200 k.g. kipeieren ll-« 12. Veiling van 6 November. Spruiten 1c srt. 7.20—15.20, id. 2e srt. 1.50 -8, id. kleine 1518, witloof le srt. 2835, id. 2e srt. 1519, uien 46.50, kroten 1.105, alles per 100 k.g.; tomaten A 14.10— 17 90, id. B 15—16.10, id. C 7.30—13.30, id. CC 2.104.30, alles per 100 pond; an dijvie 0.40—2.30, kropsla 1—6.10, bloem kool 123, groent savoyekool 15.50, gele id. 0.803.30, roode kool 0.40— 3 90, alles per 100 stuks; wortelen 3,10 10.70, peterselie 1.802.10, selderie J 0.70 2, prei 1.60—4.80, alles per 100 bos; boerekool 2027 ct., spinazie 2765 ct., per .kist; eieren 15.3016 per 100 stuks, IJMUIDEN, 5 Nov. Heden waren aan d» markt de vangsten van 15 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt; Tarbot 1.50 0.80, Tongen 3.102.40 per kg., Griet 52—27, gr. Schol 63—51, md. id. 54— 49, Zetschol 56—46, kl. schol 3020, 15—7, Scharren 217,50 per 50 kg.; Rog gen 3616 per hoop; Vleet 4.601.60 per stuk; Makreel 42, Pieterman cn Poon 146, gr. Schelvisch 6258, md. id. 61—46, g.md. id. 30--21.59, ki. id f 17 —14 50, 10.50—5.50 per 50 kg., Kabeljauw 8860 per 125 kg.; gr. Gullen 2420, !tl id, 12.50—4.60, Wijting 8.50—4 80 per 50 K g IJMUIDEN, 5 November. Van de baring- visschcrij kwamen hier binnen de Britsche stoomdrlfters L. T. 35, Girl Kathleen, met 298 manden; L. T. 692, Peave and Plenty, met 460 manden; K. Y. 95,,Abdeil, met 390 manden; B. C. K. 53, Rose UI, met 200 manden versche haring en de logger IJ.M. 217, Ewald, met 16 last pekelharing. Ge veild werden de vangsten van de loggers IJ.M, 286, Vcsta, met 8496; IJ.M. 287, Palles, met 6438 van den Britschen stoom- drifter Y.H. 69 met 4606 en de gedeelte lijke vangsten van de loggers K. W. 40, Anna Sophie, met 1022; K. W. 121. Zeeu- meeuw, met 978 en N. W. 3, Hugo, met 2450 aan opbrengst. IJMUIDEN, 5 Nov. Heden kwamen van de treflvisscheiïj hier aan den afslag de stoomtreilers: IJM. 165, Martha, met 3144; IJ.M. 501, Flora, met 1636; IJ.M. 271, Derika XIV, met 3088; IJ.M. 109, Johtt Brown, met 2669; IJ.M. 43, Nelly Gezina, met 1656; IJM. 40, Calabria, met 1678; IJ.M. 136, Clasiha Luther, met 2653; IJ.M. 327, Victoria, met 2134; IJ.M. 180, Plutos, met 2652; IJ.M., 261, Pan, met 2107; IJ.M. 93, Dorothea, met 2703; IJ.M. 27, Zwarte Zee, met 2224; IJ.M. 144, Picter, met 2457 en de Duitsche stoomtrawler S. D. 54, Renmühlen met 6873 aan be somming,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10